Барлық немесе жекелеген операцияларды орындау үшін темір жол станцияларын, разъездерін ашу және жабу қағидаларын бекіту туралы
Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 23 шілдедегі N 283-І бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 27 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 2969.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.06.2017 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
"Teмip жол көлiгі туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 17-бабы 2-тармағына сәйкес Бұйырамын:
1. Қоса берiлiп отырған барлық немесе жекелеген операцияларды орындау үшiн темiр жол станцияларын, разъездерін ашу және жабу қағидалары бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.06.2017 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2. Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнiң Темiр жол көлiгі комитетi (Н.Т.Байдәулетов) осы бұйрықты мемлекеттiк тiркеу үшiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне ұсынуды қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар бiрiншi вице-министрi Ю.И.Лавриненкоға жүктелсiн.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енедi.
Министр
Қазақстан Республикасының
Көлiк және коммуникациялар
министрінің
2004 жылғы 23 шілдедегі
№ 283-І бұйрығымен
бекітілген
Барлық немесе жекелеген операцияларды орындау үшін темір жол станцияларын, разъездерін ашу және жабу қағидалары
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.06.2017 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
1. Барлық немесе кейбір операцияларды орындау үшiн темір жол станцияларды, разъездерді ашу және жабу қағидалары "Темір жол көлiгi туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Заңының 17-бабы 2-тармағына сәйкес әзiрленген.
Қағидалар Ұлттық инфрақұрылым операторы, тасымалдау процесiнiң қатысушылары және темір жол көлігі саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын уәкiлеттi органы (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) арасындағы қатынастарды реттейдi.

Об утверждении Правил открытия и закрытия железнодорожных станций, разъездов для выполнения всех или отдельных операций
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 июля 2004 года N 283-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июля 2004 года N 2969.
Сноска. Заголовок приказа в редакции приказа и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.08.2013 № 607 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 30.06.2017 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 17 Закона Республики Казахстан "О железнодорожном транспорте" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила открытия и закрытия железнодорожных станций, разъездов для выполнения всех или отдельных операций.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.08.2013 № 607 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. В пункт 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 30.06.2017 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету железнодорожного транспорта Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (Байдаулетов Н.Т.) обеспечить представление настоящего приказа для государственной регистрации в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого Вице-министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Лавриненко Ю.И.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены
приказом Министра
транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 23 июля 2004 года № 283-I
Правила
открытия и закрытия железнодорожных станций, разъездов для
выполнения всех или отдельных операций
Сноска. Правила в редакции приказа и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.08.2013 № 607 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра по инвестициям и развитию РК от 30.06.2017 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила открытия и закрытия железнодорожных станций, разъездов для выполнения всех или отдельных операций разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 17 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте".
Правила регулируют отношения между Национальным оператором инфраструктуры, участниками перевозочного процесса и уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере железнодорожного транспорта, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, - межотраслевую координацию (далее – уполномоченный орган).

Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Инвестициялар және даму министрінің 30.06.2017 № 415 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен
2. Барлық немесе кейбір операцияларды орындау үшiн темір жол станцияларды, разъездерді ашу мақсатында (бұдан әрi – станцияларды, разъездерді ашу) тасымалдау процесiнiң қатысушысы Ұлттық инфрақұрылым операторына ашылатын темір жол станциясындағы, разъезіндегі тасымалдаудың қажеттiлiгі негiздемесiмен қоса жазбаша өтiнiш жiбередi.
3. Барлық немесе кейбір операцияларды орындау үшiн темір жол станцияларды, разъездерді жабылу кезiнде (бұдан әрi – станцияларды, разъездерді жабу) тасымалдау процесiнiң қатысушысы Ұлттық инфрақұрылым операторына осы темір жол станциядағы, разъезіндегі тасымалдауға арналған ұсыныстың және жүк, багаж, жүк-багаждың, мөлшерi, жолаушылар ағымының мөлшерi, сондай-ақ болжанып отырған станцияның, разъездің жабылуы әсер етуге мүмкiндiк жасайтын жергiлiктi мағынадағы фактор төмендегіні растайтын құжаттармен қоса жазбаша өтiнiш жiбередi.
4. Ұлттық инфрақұрылым операторы тасымалдау процесiнiң қатысушының станцияларды, разъездерді ашу немесе жабу жөніндегі өтiнiшiн алған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күндер iшiнде қарайды.
5. Станцияларды, разъездерді ашуға немесе жабуға келiсуден бас тартылу кезiнде Ұлттық инфрақұрылым операторы он күн iшiндe тасымалдау процестiң қатысушы адресiне негiзделген жауабын жiбередi.
6. Темір жол станцияларын, разъездерін ашу немесе жабу туралы лайықты шешімін қабылданған кезде, Ұлттық инфрақұрылым операторы белгiленген мерзiмде тасымалдау процесi қатысушының өтiнiшiн қарағаннан кейiн оны қарастыру және шешiм қабылдау үшiн барлық қосылатын құжаттармен уәкiлеттi органға жiбередi.
7. Уәкiлеттi орган он күнтiзбелiк күндер iшiнде Ұлттық инфрақұрылым оператормен келісілген станцияларды, разъездерді ашуға немесе жабуға арналған өтiнiштi қарайды. Темір жол станцияларды, разъездерді ашу және жабу туралы лайықты шешiм қабылданғаннан кейiн уәкiлеттi орган үш жұмыстық күндер iшiнде темір жол станцияларды, разъездерді ашу және жабу туралы бұйрықты Ұлттық инфрақұрылым операторына жiбередi.
8. Мемлекеттік, әлеуметтiк немесе қорғаныс маңызы бар станцияларды, разъездерді жабуға мүмкiндiгi болмаса уәкiлеттi орган бұл туралы Ұлттық инфрақұрылым операторына хабарлайды. Ұлттық инфрақұрылым операторы уәкiлеттi органнан станцияларды, разъездерді жабуға мүмкiнсiздiгi туралы хабар алғаннан кейiн, тасымалдау процестiң қатысушыларына үш күн iшiнде бұл туралы хабарлайды.

Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра по инвестициям и развитию РК от 30.06.2017 № 415 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В целях открытия железнодорожных станций, разъездов для выполнения всех или отдельных операций (далее - открытие станций, разъездов) участник перевозочного процесса направляет Национальному оператору инфраструктуры письменное заявление с обоснованием потребности в открытии железнодорожных станций, разъездов.
3. При закрытии железнодорожных станций, разъездов для выполнения всех или отдельных операций (далее - закрытие станций, разъездов) участник перевозочного процесса направляет Национальному оператору инфраструктуры письменное заявление с документами, подтверждающими уменьшение на данной железнодорожной станции, разъезде размеров предъявления к перевозке и поступления грузов, багажа, грузобагажа, размеров пассажиропотоков, экономическую и финансовую нецелесообразность содержания станции, разъезда, а также факторы местного значения, на которые может повлиять предполагаемое закрытие станции, разъезда.
4. Национальный оператор инфраструктуры рассматривает заявление участника перевозочного процесса на открытие или закрытие станций, разъездов в течение десяти календарных дней со дня его получения.
5. В случае отказа в согласовании открытия или закрытия станций, разъездов Национальный оператор инфраструктуры направляет в адрес участника перевозочного процесса мотивированный ответ в течение десяти календарных дней.
6. В случае принятия положительного решения об открытии или закрытии железнодорожных станций, разъездов, Национальный оператор инфраструктуры после рассмотрения в установленные сроки заявление участника перевозочного процесса, направляет его со всеми прилагающимися документами для рассмотрения в уполномоченный орган.
7. Уполномоченный орган в течение десяти календарных дней рассматривает согласованное Национальным оператором инфраструктуры заявление на открытие или закрытие станций, разъездов. После принятия положительного решения об открытии или закрытии станций, разъездов уполномоченный орган, в течение десяти рабочих дней направляет Национальному оператору инфраструктуры приказ об открытии или закрытии железнодорожных станций, разъездов.
8. Уполномоченный орган в случае невозможности закрытия станций, разъездов имеющей государственное, социальное или оборонное значение сообщает об этом Национальному оператору инфраструктуры. Национальный оператор инфраструктуры, после получения извещения от уполномоченного органа о невозможности закрытия станции, разъезда, в течение трех дней уведомляет об этом участника перевозочного процесса.

9. Уәкілетті орган Мемлекеттік, әлеуметтік немесе қорғаныс маңызы бар станцияларды, разъездерді жабу мүмкін еместігі туралы Ұлттық инфрақұрылым операторын хабардар еткен күннен бастап үш ай ішінде осы станцияларды, разъездерді қаржыландыру көзін айқындайды. Уәкілетті орган Мемлекеттік, әлеуметтік және/немесе қорғаныс мәні бар станцияларды, разъездерді қаржыландыру көзін айқындамаған кезде белгіленген мерзімде тасымалдау процесіне қатысушының осы теміржол станциясын жабу, разъезд және/немесе осы теміржол станциясындағы жекелеген операцияларды орындауды тоқтату туралы талабын разъезд Қазақстан Республикасының Әкімшілік-рәсімдік-процестік Кодексінің 91-бабында көзделген тәртіппен жүзеге асырады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің м.а. 29.08.2025 № 281 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Ұлттық инфрақұрылым операторы барлық немесе кейбір операцияларды орындау үшiн станцияларды, разъездерді ашуға және жабуға уәкiлеттi органның бұйрығын алғаннан кейiн Темір жолдар ынтымақтастығы ұйымын, мемлекеттер-қатысушылар Достығының темір жол көлiгi бойынша Кеңес Дирекциясын, сондай-ақ Тәуелсiз мемлекеттер достығы және Балтия елдердiң темір жол әкiмшiлiктердi белгiленген тәртiпте хабарлайды.
Барлық немесе кейбір операцияларды орындау үшiн темір жол станцияларды, разъездерді ашу және жабу туралы шешiмi № 4 - тарифтiк басшылықта жарияланады.

9. Уполномоченный орган в течение трех месяцев со дня уведомления Национального оператора инфраструктуры о невозможности закрытия станций, разъездов, имеющей государственное, социальное или оборонное значение, определяет источник финансирования данных станций, разъездов. При отсутствии определения источника финансирования станций, разъездов, имеющих государственное, социальное и/или оборонное значение, уполномоченным органом в установленный срок требование участника перевозочного процесса о закрытии этой железнодорожной станции, разъезда и/или прекращении выполнения отдельных операций на этой железнодорожной станции, разъезде осуществляется в порядке, предусмотренном статьей 91 Административно-процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 9 – в редакции приказа и.о. Министра транспорта РК от 29.08.2025 № 281 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Национальный оператор инфраструктуры после получения приказа руководителя уполномоченного органа на открытие или закрытие железнодорожных станций, разъездов информирует в установленном порядке Организацию сотрудничества железных дорог, Дирекцию Совета по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества, а также железнодорожные администрации стран Содружества независимых государств и Балтии.
Информация об открытии или закрытии железнодорожных станций, разъездов публикуется в тарифном руководстве № 4, утверждаемом Советом по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества.