"Алатау қаласын дамытудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 1015 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2026 жылғы 8 шілдедегі № 1352 Жарлығы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Жарлықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Алатау қаласын дамытудың, кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 1015 Жарлығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес құрамда Алатау қаласының кеңесі (бұдан әрі - Кеңес) құрылсын.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес Кеңес туралы ереже бекітілсін.";
жоғарыда аталған Жарлықтың қосымшасы осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес 2-қосымшамен толықтырылсын.
2. Осы Жарлық, 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Алатау қаласының кеңесі туралы ереженің 4-тармағының 2) тармақшасын қоспағанда, оған қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2026 жылғы 8 шілдедегі
№ 1352 Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 1015 Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Алатау қаласы кеңесінің
ҚҰРАМЫ
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, Төраға
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өңірлік саясат мәселелерін үйлестіретін орынбасары, Төрағаның орынбасары
Вонг Хен Файн, төрағаның орынбасары (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Алматы облысының әкімі
Алматы қаласының әкімі
"Астана" халықаралық қаржы орталығының басқарушысы
Доббс Гарри Уильям (келісім бойынша)
Жәмішев Болат Бидахметұлы (келісім бойынша)
Ким Вячеслав Константинович (келісім бойынша)
Цхай Юрий Андреевич (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2026 жылғы 8 шілдедегі
№ 1352 Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 1015 Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Алатау қаласының кеңесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Алатау қаласының кеңесі (бұдан әрі - Кеңес) - Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі басқаратын Алатау қаласы әкімшілігінің (бұдан әрі - әкімшілік) тұрақты жұмыс істейтін жоғары алқалы басқару органы.
2. Кеңес өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Алатау қаласының арнаулы құқықтық режимі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңын (бұдан әрі - Конституциялық заң), әкімшіліктің нормативтік құқықтық актілерін, әкімшілік туралы ережені және осы Ережені басшылыққа алады.
2-таpay. Кеңестің міндеттері

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 1015 "О некоторых вопросах развития города Алатау"
Указ Президента Республики Казахстан от 8 июля 2026 года № 1352.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего Указа см. п. 2.
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 1015 "О некоторых вопросах развития города Алатау" следующие изменения и дополнения:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Создать Совет города Алатау (далее - Совет) в составе согласно приложению 1 к настоящему Указу.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Утвердить Положение о Совете согласно приложению 2 к настоящему Указу.";
приложение к вышеназванному Указу изложить согласно приложению 1 к настоящему Указу;
дополнить приложением 2 согласно приложению 2 к настоящему Указу.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания, за исключением подпункта 2) пункта 4 Положения о Совете города Алатау, который вводится в действие с 1 января 2027 года.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 8 июля 2026 года № 1352
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 26 сентября 2025 года № 1015
СОСТАВ
Совета города Алатау
Премьер-Министр Республики Казахстан, председатель
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, координирующий вопросы региональной политики, заместитель председателя
Вонг Хэн Файн, заместитель председателя (по согласованию)
Председатель Национального Банка Республики Казахстан
Министр финансов Республики Казахстан
аким Алматинской области
аким города Алматы
Управляющий Международным финансовым центром "Астана"
Доббс Гарри Уильям (по согласованию)
Жамишев Болат Бидахметович (по согласованию)
Ким Вячеслав Константинович (по согласованию)
Цхай Юрий Андреевич (по согласованию)
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 8 июля 2026 года № 1352
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 26 сентября 2025 года № 1015
Положение
о Совете города Алатау
Глава 1. Общие положения
1. Совет города Алатау (далее - Совет) является постоянно действующим высшим коллегиальным органом управления администрации города Алатау (далее - администрация), возглавляемым Премьер-Министром Республики Казахстан.
2. В своей деятельности Совет руководствуется Конституцией Республики Казахстан, Конституционным законом Республики Казахстан "О специальном правовом режиме города Алатау" (далее - Конституционный закон), нормативными правовыми актами администрации, положением об администрации и настоящим Положением.
Глава 2. Задачи Совета

3. Кеңестің негізгі міндеттері:
1) Алатау қаласының стратегиялық даму бағыттарын айқындау;
2) "қарқынды дамитын қала" арнаулы құқықтық режимінің (бұдан әрі - арнаулы құқықтық режим) мақсатына қол жеткізуге және міндеттерін орындауға саяси, әкімшілік, қаржылық және инвестициялық жағынан жәрдемдесу;
3) арнаулы құқықтық режимнің қағидаттарына сәйкес Алатау қаласын мемлекеттік басқаруды ұйымдастыруға жәрдемдесу;
4) Алатау қаласын дамытуды мемлекеттік-жекешелік қаржыландыруды қамтамасыз ету.
3-тарау. Кеңестің құзыреті
4. Өз міндеттерін орындау үшін Кеңес:
1) әкімшіліктің ережелерін, қызмет режимін, басқару тәртібін, әкімшілік органдарын қалыптастыру, қайта ұйымдастыру және тарату тәртібін, оның ішінде өздеріне иеленуге, пайдалануға және билік етуге берілген мемлекеттік мүлікке қатысты мүліктік құқықтарды әкімшілік пен әкімшілік органдарының жүзеге асыруының өзге де ерекшеліктерін айқындайды;
2) Алатау қаласының мәслихатымен келісу бойынша Алатау қаласының әкімін тағайындайды;
3) Алатау қаласының әкімін Конституциялық заңда көзделген тәртіппен қызметтен босатады;
4) әкімдіктің және оның құрамындағы жергілікті мемлекеттік басқарудың жекелеген функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың құрамы мен құрылымын және олардың ережелерін айқындайды;
5) әкімшіліктің бас атқарушы директорын, оның орынбасарларын тағайындайды;
6) әкімшілік бюджетін бекітеді;
7) Алатау қаласының дизайн-кодын бекітеді;
8) Алатау қаласының стратегиялық құжаттарын бекітеді;
9) Алатау қаласының стратегиялық құжаттарын әзірлеу, түзету және іске асыру тиімділігін бағалау әдіснамасын айқындайды;
10) Конституциялық заңмен оның құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша реттеушілік ережелер түріндегі әкімшіліктің нормативтік құқықтық актілерін бекітеді;
11) блоктық бюджеттеу қағидаларын бекітеді;
12) резервтерді әкімшілік бюджетінің өзге қаражатынан міндетті түрде бөлек есепке алуды және резервтерді айрықша Алатау қаласын дамыту мақсаттарында пайдалануға қойылатын шектеулерді ескере отырып, әкімшілік бюджетінің резервтерін қалыптастыру, есепке алу, толықтыру және пайдалану тәртібін бекітеді;
13) әкімшілікке жекелеген іске асыру және (немесе) бақылау функцияларын және олармен байланысты құзыреті мен өкілеттіктерін береді;
14) оның ішінде әкімшілік бюджетінің атқарылуы туралы жылдық есепті қамтитын Алатау қаласының дамуы туралы жылдық есепті бекітеді;
15) Алатау қаласы мәслихаты төрағасының ұсынуы бойынша шығыстар мөлшерін, мәслихат аппаратын ұйымдастыруды және тұрақты немесе босатылған негізде жұмыс істейтін депутаттар санын айқындауды қоса алғанда, Алатау қаласы мәслихатының қызметін қамтамасыз ету нормаларын белгілейді;

3. Основными задачами Совета являются:
1) определение стратегических направлений развития города Алатау;
2) политическое, административное, финансовое и инвестиционное содействие в достижении цели и выполнении задач специального правового режима "города ускоренного развития" (далее - специальный правовой режим);
3) содействие в организации государственного управления городом Алатау в соответствии с принципами специального правового режима;
4) обеспечение государственно-частного финансирования развития города Алатау.
Глава 3. Компетенция Совета
4. Для выполнения своих задач Совет:
1) определяет положения, режим деятельности, порядок управления администрацией, порядок формирования, реорганизации и ликвидации органов администрации и иных особенностей осуществления администрацией и органами администрации имущественных прав, в том числе переданным им во владение, пользование и распоряжение государственным имуществом;
2) назначает акима города Алатау по согласованию с маслихатом города Алатау;
3) освобождает от должности акима города Алатау в порядке, предусмотренном Конституционным законом;
4) определяет состав и структуру акимата и состоящих в нем государственных органов, осуществляющих отдельные функции местного государственного управления, и их положения;
5) назначает главного исполнительного директора администрации, его заместителей;
6) утверждает бюджет администрации;
7) утверждает дизайн-код города Алатау;
8) утверждает стратегические документы города Алатау;
9) определяет методологию разработки, корректировки и оценки эффективности реализации стратегических документов города Алатау;
10) утверждает нормативные правовые акты администрации в виде регуляторных положений по вопросам, отнесенным Конституционным законом к его компетенции;
11) утверждает правила блочного бюджетирования;
12) утверждает порядок формирования, учета, пополнения и использования резервов бюджета администрации с учетом обязательного раздельного учета резервов от иных средств бюджета администрации и ограничения на использование резервов исключительно в целях развития города Алатау;
13) делегирует отдельные реализационные и (или) контрольные функции и связанные с ними компетенции и полномочия администрации;
14) утверждает годовой отчет о развитии города Алатау, включающий в том числе годовой отчет об исполнении бюджета администрации;
15) устанавливает по представлению председателя маслихата города Алатау нормы обеспечения деятельности маслихата города Алатау, включая размеры расходов, организацию аппарата маслихата и определение количества депутатов, работающих на постоянной или освобожденной основе;

16) әкімшіліктің қаржылық есептілігіне, оның қызметінің және әкімшіліктің қарамағындағы қаржы қаражатын пайдаланудың тиімділігіне сыртқы аудитті жүзеге асыратын халықаралық аудиторлық ұйымды айқындайды;
17) әкімшіліктің өзге де басқару органдарын құру, олардың құрылымын, құзыреті мен өкілеттіктерін айқындау, әкімшіліктің өкілдіктерін құру, оның коммерциялық емес және коммерциялық ұйымдарын, сондай-ақ өкілдіктерін құру, қайта ұйымдастыру және тарату туралы шешім қабылдайды;
18) әкімшіліктің өзге заңды тұлғаларға қатысуы немесе өзге заңды тұлғалардың қатысушылары (акционерлері) құрамынан шығуы туралы шешім қабылдайды;
19) әкімшіліктің бас атқарушы директорының ұсынуы бойынша әкімшілік пен әкімшілік органдарының ұйымдық құрылымы мен штат санының лимитін бекітеді;
20) Алатау қаласындағы әкімшілік-аумақтық бірліктерді құру және тарату, оларды басқару, олардың шекараларын белгілеу және өзгерту мәселелерін қоса алғанда, Алатау қаласындағы әкімшілік-аумақтық құрылыс мәселелері бойынша шешім қабылдайды;
21) реттеушілік комиссия мүшелерінің сандық құрамын, өкілеттік мерзімін айқындау, сайлау (қайта сайлау) және олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату туралы шешім қабылдайды;
22) реттеушілік комиссия мүшелеріне сыйақы төлеу мөлшері мен шарттарын айқындау, сондай-ақ осындай мүшелерге реттеушілік комиссияның жұмысына қатысуына тікелей байланысты шығыстарын өтеу туралы шешім қабылдайды;
23) реттеушілік комиссияның төрағасын тағайындау туралы шешім қабылдайды;
24) Кеңес хатшысын тағайындау және қызметтен босату, еңбекақы төлеу мен сыйлықақы беру мөлшері мен шарттарын айқындау туралы шешім қабылдайды;
25) Кеңеске есеп беретін қызметкерлерді тағайындау, оларға еңбекақы төлеу мен сыйлықақы беру мөлшері мен шарттарын айқындау туралы шешім қабылдайды;
26) әкімшіліктің басқару органдары туралы ережелерді бекітеді;
27) Конституциялық заңда және (немесе) осы Ережеде көзделген өзге де мәселелерді қарайды.
4-тарау. Кеңестің құқықтары
5. Өз міндеттеріне сәйкес Кеңес өз құзыреті шегінде құқылы:
1) Кеңестің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша және Конституциялық заңда, осы ережеде және Әкімшіліктің өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген шегінде орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың, өзге де мемлекеттік органдардың орындауы үшін міндетті шешімдер қабылдауға;
2) инвестициялар тарту, Алатау қаласының іскерлік белсенділігі мен инновацияларын дамыту мәселелері, сондай-ақ оның арнаулы құқықтық режиміне байланысты өзге де мәселелер бойынша шешімдер қабылдауға;

16) определяет международную аудиторскую организацию, осуществляющую внешний аудит финансовой отчетности администрации, эффективность ее деятельности и использования финансовых средств, находящихся в ведении администрации;
17) принимает решение о создании иных органов управления администрации, определении их структуры, компетенции и полномочий, создании администрацией представительств, об учреждении, реорганизации и ликвидации ею некоммерческих и коммерческих организаций, а также представительств;
18) принимает решение об участии администрации в иных юридических лицах либо выходе из состава участников (акционеров) иных юридических лиц;
19) утверждает организационную структуру и лимит штатной численности администрации и органов администрации по представлению главного исполнительного директора администрации;
20) принимает решение по вопросам административно-территориального устройства в городе Алатау, включая вопросы образования и упразднения административно-территориальных единиц в городе Алатау, управления ими, установления и изменения их границ;
21) принимает решение об определении количественного состава, срока полномочий, избрании (переизбрании) членов регуляторной комиссии и досрочном прекращении их полномочий;
22) принимает решение об определении размера и условий выплаты вознаграждений членам регуляторной комиссии, а также компенсации таким членам расходов, непосредственно связанных с участием в работе регуляторной комиссии;
23) принимает решение о назначении председателя регуляторной комиссии;
24) принимает решение о назначении и освобождении секретаря Совета, определении размера и условий оплаты труда и премирования;
25) принимает решение о назначении работников, подотчетных Совету, определении размера и условий их оплаты труда и премирования;
26) утверждает положения об органах управления администрации;
27) рассматривает иные вопросы, предусмотренные Конституционным законом и (или) настоящим Положением.
Глава 4. Права Совета
5. В соответствии со своими задачами Совет в пределах своей компетенции вправе:
1) принимать решения, обязательные для исполнения центральными и местными государственными органами, иными государственными органами по вопросам, входящим в компетенцию Совета, и в пределах, установленных Конституционным законом, настоящим Положением и иными нормативными правовыми актами администрации;
2) принимать решения по вопросам привлечения инвестиций, развития деловой активности и инноваций города Алатау, а также иным вопросам, связанным с его специальным правовым режимом;

3) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ұсыныстар әзірлеуге, сондай-ақ Алатау қаласының арнаулы құқықтық режимде жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметімен бірлесіп оларды дайындау мен іске асыруға қатысуға;
4) Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік, жергілікті атқарушы органдарымен және өзге де ұйымдармен өзара іс-қимылды жүзеге асыруға, олардың өкілдерін шақыруға және тыңдауға, қажетті материалдарды сұратуға және алуға, Алатау қаласын дамытуға байланысты мәселелер бойынша консультациялар өткізуге;
5) қаралатын мәселелер бойынша консультациялар өткізу үшін кәсіпкерлерді, ғалымдарды, мамандарды, сарапшылар мен консультанттарды тартуға;
6) әкімшілікте және (немесе) әкімшілік органдарында шетелдік және қазақстандық мамандар мен сарапшылар қатарынан консультативтік-кеңесші алқалы органдар құруға;
7) әкімшіліктің Кеңестің міндеттері мен функцияларынан туындайтын ішкі құжаттарын бекітуге және келісуге;
8) әкімшіліктің ішкі қызметіне байланысты кез келген мәселені қарауға қабылдауға, сондай-ақ әкімшіліктің ішкі қызметіне қатысты мәселелер бойынша әкімшілік басқару органдарының кез келген шешімінің күшін жоюға;
9) Конституциялық заңға, осы Ережеге және (немесе) әкімшіліктің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
6. Кеңестің құзыретіне кіретін мәселелерді жедел шешу мақсатында Кеңес реттеушілік комиссияға әкімшілік қабылдайтын барлық немесе жекелеген реттеушілік ережелерді бекіту бойынша өз өкілеттіктерін беруге құқылы.
5-тарау. Кеңестің комитеттері
7. Кеңес осы комитеттерге Кеңестің кейбір өкілеттіктерін, соның ішінде реттеушілік ережелерді әзірлеу және бекіту бойынша өкілеттіктерді бере отырып, Кеңес мүшелерінің қатарынан Кеңестің комитеттерін құруға құқылы.
8. Кеңестің комитеттері нақты комитетте жұмыс істеу үшін қажетті кәсіби білімі, құзыреті мен дағдылары бар Кеңес мүшелерінен тұрады.
9. Кеңес комитеті мүшелерінің саны бес адамнан кем болмауға, олардың қырық пайызы тәуелсіз болуға тиіс.
10. Кеңестің комитеті өзіне берілген мәселелер бойынша қабылдаған шешімдер Кеңестің отырысында бөлек бекітуді талап етпейді, міндетті күші болады және Кеңес қабылдаған шешімдер деп есептеледі.
Кеңестің комитеттеріне 4-тармақтың 2), 3), 5), 13), 14), 17), 19), 21) және 22) тармақшаларында көзделген өкілеттіктер, сондай-ақ стратегиялық сипаттағы өзге де мәселелер мен Кеңестің шешімдері бойынша өкілеттіктер берілуі мүмкін емес.
11. Кеңес комитеттерін қалыптастыру және олардың жұмыс тәртібі, олардың өкілеттіктері, комитеттердің сандық құрамы, Кеңеске берілген өкілеттіктер Кеңестің шешімдерімен және (немесе) әкімшіліктің Кеңес бекітетін ішкі құжаттарымен айқындалады.

3) вырабатывать предложения о внесении изменений и дополнений в действующее законодательство Республики Казахстан, а также совместно с Правительством Республики Казахстан участвовать в их подготовке и реализации в целях обеспечения функционирования города Алатау в специальном правовом режиме;
4) осуществлять взаимодействие с центральными государственными, местными исполнительными органами Республики Казахстан и иными организациями, приглашать и заслушивать их представителей, запрашивать и получать необходимые материалы, проводить консультации по вопросам, связанным с развитием города Алатау;
5) привлекать для проведения консультаций по рассматриваемым вопросам предпринимателей, ученых, специалистов, экспертов и консультантов;
6) создавать консультативно-совещательные коллегиальные органы в администрации и (или) органах администрации из числа иностранных и казахстанских специалистов и экспертов;
7) утверждать и согласовывать внутренние документы администрации, вытекающие из задач и функций Совета;
8) принять к рассмотрению любой вопрос, связанный с внутренней деятельностью администрации, а также отменить любое решение органов управления администрации по вопросам, относящимся к внутренней деятельности администрации;
9) осуществлять иные права в соответствии с Конституционным законом, настоящим Положением и (или) нормативными правовыми актами администрации.
6. В целях оперативного решения вопросов, входящих в компетенцию Совета, Совет вправе делегировать регуляторной комиссии свои полномочия по утверждению всех или отдельных регуляторных положений, принимаемых администрацией.
Глава 5. Комитеты Совета
7. Совет вправе образовывать комитеты Совета из числа членов Совета, делегировав данным комитетам некоторые полномочия Совета, в том числе и по разработке и утверждению регуляторных положений.
8. Комитеты Совета состоят из членов Совета, обладающих необходимыми профессиональными знаниями, компетенциями и навыками для работы в конкретном комитете.
9. Количество членов комитета Совета должно составлять не менее пяти человек, сорок процентов из которых должны быть независимыми.
10. Решения, принятые комитетом Совета по делегированным ему вопросам, не требуют отдельного утверждения на заседании Совета, имеют обязательную силу и считаются решениями, принятыми Советом.
Комитетам Совета не могут быть делегированы полномочия, предусмотренные подпунктами 2), 3), 5), 13), 14), 17), 19), 21) и 22) пункта 4, а также по иным вопросам стратегического характера и по решениям Совета.
11. Порядок формирования и работы комитетов Совета, их полномочия, количественный состав комитетов, делегированные полномочия Совета определяются решениями Совета и (или) внутренними документами администрации, утверждаемыми Советом.

12. Егер олардың ережелерінде өзгеше көзделмесе, Кеңес комитеттерінің отырыстары Кеңестің отырыстары өткізілетін тәртіппен өткізіледі.
6-тарау. Кеңестің мүшелері
13. Кеңес кемінде жеті мүшеден тұрады. Кеңестің тәуелсіз мүшелерінің саны Кеңестің барлық мүшелері санының кемінде қырық пайызын құрауы тиіс.
14. Некеде тұрған немесе жақын туыстық қатынастардағы адамдар Кеңес мүшелері бола алмайды.
15. Кеңестің тәуелсіз мүшелері өз функцияларын әкімшілікпен жасалған азаматтық-құқықтық шарттар негізінде жүзеге асырады.
16. Кеңес өз міндеттерін тиісінше орындамаған Кеңестің тәуелсіз мүшесінің өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтатуды Қазақстан Республикасының Президентіне ұсынуға құқылы.
17. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңестің Төрағасы болып табылады.
18. Кеңес Төрағасы немесе оның орынбасарлары:
1) Кеңес қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асыруға;
2) Кеңес отырыстарына төрағалық етуге;
3) Кеңес шешімдерінің іске асырылуын жалпы бақылауды жүзеге асыруға;
4) осы Ережеде көзделген өзге де әрекеттерді жүзеге асыруға құқылы.
19. Кеңес Төрағасының екі орынбасары болады, олардың бірі Кеңестің тәуелсіз мүшесі болып табылады. Кеңес Төрағасы болмаған жағдайда оның функцияларын Кеңес Төрағасы айқындаған оның орынбасарларының бірі жүзеге асырады.
20. Кеңес Төрағасы мен оның орынбасарлары Кеңес мүшелерінің талқыланатын мәселелер бойынша өз көзқарастарын еркін білдіру қағидатын ұстанады, келісілген шешімді іздеуге, Кеңес мүшелерінің консенсусқа қол жеткізуіне, арнаулы құқықтық режимнің мақсаттарына толықтай жауап беретін шешімдердің қабылдануына ықпал етеді.
21. Кеңес мүшелері:
1) Кеңес отырысының ұсынылатын күн тәртібі қамтылған жазбаша хабарламаны Кеңес Төрағасына немесе оның орынбасарына жіберу арқылы Кеңес отырыстарына бастама жасауға;
2) Кеңес отырысының күн тәртібін қалыптастыру кезінде отырыстың күн тәртібі және мәселелерді талқылау тәртібі бойынша ұсыныстар енгізуге;
3) Кеңес отырыстарына материалдарды және олардың шешімдерінің жобаларын дайындауға қатысуға;
4) әкімшіліктен, орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардан, квазимемлекеттік сектор субъектілерінен Кеңестің өкілеттіктеріне және Алатау қаласын дамыту мәселелеріне тікелей қатысы бар ақпарат пен материалдарды сұратуға және алуға;
5) Кеңес Төрағасына немесе оның орынбасарына жазбаша өтініш жіберу арқылы өз өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтатуға;
6) Конституциялық заңға, осы Ережеге және (немесе) әкімшіліктің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
22. Кеңестің тәуелсіз мүшелері:

12. Заседания комитетов Совета проводятся в том же порядке, что и заседания Совета, если иное не предусмотрено их положениями.
Глава 6. Члены Совета
13. Совет состоит из не менее семи членов. Количество независимых членов Совета должно составлять не менее сорока процентов от количества всех членов Совета.
14. Членами Совета не могут быть лица, связанные браком или близким родством.
15. Независимые члены Совета осуществляют свои функции на основании гражданско-правовых договоров с администрацией.
16. Совет вправе рекомендовать Президенту Республики Казахстан досрочно прекратить полномочия независимого члена Совета, ненадлежащим образом исполняющего свои обязанности.
17. Председателем Совета является Премьер-Министр Республики Казахстан.
18. Председатель Совета или его заместители вправе:
1) осуществлять общее руководство деятельностью Совета;
2) председательствовать на заседаниях Совета;
3) осуществлять общий контроль за реализацией решений Совета;
4) осуществлять иные действия, предусмотренные настоящим Положением.
19. Председатель Совета имеет двух заместителей, один из которых является независимым членом Совета.
В случае отсутствия председателя Совета его функции осуществляет один из его заместителей, определенный председателем Совета.
20. Председатель Совета и его заместители придерживаются принципа свободы выражения точки зрения членами Совета по обсуждаемым вопросам, способствуют поиску согласованного решения, достижению консенсуса членами Совета, принятию решений в полной мере, отвечающим целям специального правового режима.
21. Члены Совета вправе:
1) инициировать заседания Совета путем направления письменного сообщения председателю Совета или его заместителю, содержащего предлагаемую повестку дня заседания Совета;
2) вносить предложения по повестке дня заседания Совета и порядку обсуждения вопросов при формировании повестки заседания Совета;
3) участвовать в подготовке материалов к заседаниям Совета и проектов их решений;
4) запрашивать и получать от администрации, центральных государственных и местных исполнительных органов, субъектов квазигосударственного сектора информацию и материалы, имеющие непосредственное отношение к полномочиям Совета и вопросам развития города Алатау;
5) досрочно прекратить свои полномочия путем направления письменного заявления председателю Совета или его заместителю;
6) осуществлять иные права в соответствии Конституционным законом, настоящим Положением и (или) нормативными правовыми актами администрации.
22. Независимые члены Совета:

1) Алатау қаласын дамытуға инвестициялар тарту мақсатында Алатау қаласын ілгерілетуге ықпал етеді және шетелдік инвесторлармен, технологиялық компаниялармен, шет мемлекеттермен және халықаралық ұйымдармен қарым- қатынастарды дамытады;
2) арнаулы құқықтық режимнің мақсаттарына қол жеткізу мақсатында Алатау қаласын дамыту мәселелерін қарау кезінде сараптамалық үлес қосады, білімін, тәжірибесін және өзінің кәсіби пайымын ортаға салады, талқылауға қатысады және тиісті ұсынымдар мен ескертулер енгізеді.
Кеңестің тәуелсіз мүшелері өздеріне жүктелген функцияларды орындағаны үшін сыйақы алуға және Кеңес жұмысына қатысуымен тікелей байланысты шығыстарына өтем алуға құқылы.
23. Кеңес мүшелері:
1) әкімшіліктің мүлкін осы Ережеге, Кеңестің шешімдеріне қайшы, сондай-ақ жеке мақсаттарда пайдалануға және пайдалануға жол беруге;
2) өзінің дауыс беру құқығын басқа тұлғаға, оның ішінде Кеңестің басқа мүшесіне беруге;
3) өз өкілеттіктерін жүзеге асыру барысында өздеріне қолжетімді болған қолжетімділігі шектеулі ақпаратты жеке мақсаттарда пайдалануға, сондай-ақ оны жария етуге құқылы емес.
24. Кеңестің мүшелері:
1) Кеңестің, Кеңес комитеттерінің және өздері мүшелері болып табылатын өзге де жұмысшы және сарапшылық топтардың отырыстарына қатысуға;
2) Кеңес отырысына қатысуы мүмкін еместігі туралы отырыс басталғанға дейін алдын ала Кеңес Төрағасына және (немесе) оның орынбасарларына, Кеңес хатшысына өзінің болмау себептерін көрсете отырып хабарлауға;
3) Кеңестің сырттай отырысына қатыспау себебін Кеңес хатшысына ұсынуға;
4) әкімшіліктің стратегиялық мақсаттарына қол жеткізуге ықпал етуге және арнаулы құқықтық режимнің, әкімшіліктің, Алатау қаласының және олардың мақсаттарының мүдделері үшін барынша тиімді әрекет етуге;
5) Кеңес мүшелерінің жеке, корпоративтік немесе ведомстволық мүдделілігі олардың Кеңес мүшесінің міндеттерін тиісінше орындауына әсер етуі мүмкін және/немесе олардың мүдделері (немесе олармен аффилирленген тұлғалардың мүдделері) мен әкімшілік мүдделері арасындағы қайшылыққа алып келуі мүмкін әрекеттерден тартынуға және жағдайларға жол бермеуге міндетті. Мұндай мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда Кеңес мүшесі Кеңес бекітетін мүдделер қақтығысын анықтау және реттеу саясатының қағидаларына сәйкес мүдделер қақтығысының бар екендігі туралы Кеңесті дереу хабардар етуге міндетті;
6) Қазақстан Республикасы заңнамасының, әкімшілік туралы ереженің және (немесе) Кеңес бекітетін әкімшіліктің ішкі құжаттарының талаптарына сәйкес өзге де міндеттерді атқаруға міндетті.
25. Кеңес мүшелері өз функцияларын жүзеге асыру кезінде:

1) способствуют продвижению города Алатау и развивают отношения с иностранными инвесторами, технологическими компаниями, иностранными государствами и международными организациями с целью привлечения инвестиций в развитие города Алатау;
2) вносят экспертный вклад, знания, опыт и свое профессиональное видение при рассмотрении вопросов развития города Алатау в целях достижения целей специального правового режима, участвуют в их обсуждении и выдвигают соответствующие рекомендации и замечания.
Независимые члены Совета вправе получать вознаграждение за выполнение ими возложенных функций и компенсацию расходов, непосредственно связанных с участием в работе Совета.
23. Члены Совета не вправе:
1) использовать и допускать использование имущества администрации в противоречии с настоящим Положением, решениями Совета, а также в личных целях;
2) передавать свое право голоса другому лицу, в том числе другому члену Совета;
3) использовать доступную им в ходе осуществления своих полномочий информацию ограниченного доступа в личных целях, а также разглашать ее.
24. Члены Совета обязаны:
1) участвовать в заседаниях Совета, комитетов Совета и иных рабочих и экспертных групп, членами которых они являются;
2) уведомлять заранее до начала заседания председателя Совета и (или) его заместителей, секретаря Совета, о невозможности участвовать в заседании Совета с указанием причин своего отсутствия;
3) предоставлять секретарю Совета причину непринятия участия в заочном заседании Совета;
4) способствовать достижению стратегических целей администрации и действовать в наилучших интересах специального правового режима, администрации, города Алатау и их целей;
5) воздерживаться от действий и не допускать ситуаций, при которых личная, корпоративная или ведомственная заинтересованность членов Совета может повлиять на надлежащее исполнение ими обязанностей члена Совета и/или привести к противоречию между их интересами (или интересами аффилированных с ними лиц) и интересами администрации. В случае возникновения такого конфликта интересов член Совета обязан немедленно информировать Совет о его наличии в соответствии с правилами политики выявления и урегулирования конфликта интересов, утверждаемой Советом;
6) нести иные обязанности в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан, положения об администрации и (или) внутренних документов администрации, утверждаемых Советом.
25. Члены Совета при осуществлении своих функций:

1) арнаулы құқықтық режимде Алатау қаласын дамытудың мүдделері үшін барынша тиімді әрекет етеді;
2) жеке, корпоративтік немесе ведомстволық сипаттағы мүдделер қақтығысының туындауына жол бермейді.
7-тарау. Кеңестің отырыстарын ұйымдастыру
26. Кеңестің отырыстары тиісті күнтізбелік жылдың жартыжылдығында кемінде 1 (бір) рет Кеңес Төрағасының немесе оның орынбасарларының бірінің өз бастамасы бойынша немесе Кеңес мүшесінің бастамасы бойынша өткізіледі.
27. Кеңестің бірінші отырысының, сондай-ақ мәселелерді кейінге қалдырмай қарау қажеттілігіне, оның ішінде жедел шешімдер қабылдауды талап ететін мән-жайлар туындаған кезде, әкімшіліктің үздіксіз қызметін қамтамасыз етуге, Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларын орындауға байланысты басқа да отырыстардың күні мен уақытын Кеңес Төрағасы немесе оның орынбасары осы Ережеде айқындалған мерзімдерден қысқа мерзімде айқындайды.
Кеңестің бірінші отырысында Кеңес хатшысы тағайындалады.
Осы тармақта көзделген жағдайларда Кеңес отырысының күн тәртібі және оған материалдар Кеңес мүшелеріне дайын болуына қарай жіберіледі.
28. Кеңес отырыстары Кеңес мүшелерінің отырысқа жеке қатысуы арқылы да, сондай-ақ олардың отырысқа аудио- және бейнеконференция арқылы қатысуы арқылы да бетпе-бет өткізілуі мүмкін.
29. Кеңестің отырыстары Кеңес мүшелерінің ұсынылған күн тәртібіндегі мәселелерді қарауы және олар бойынша дауыс беруі арқылы сырттай өткізілуі мүмкін. Сырттай дауыс беру мерзімі дауыс беру үшін материалдар мен күн тәртібін таратқан күннен бастап 10 (он) сағаттан кем болмауға және 2 (екі) жұмыс күнінен аспауға тиіс. Кеңес мүшелері дауыс беру нәтижелерін Кеңес хатшысына күн тәртібіндегі әрбір мәселе бойынша қағаз жеткізгіште және (немесе) электрондық пошта арқылы Кеңес хатшысы күн тәртібіндегі мәселелерді таратқан кезде көрсетілген мерзім ішінде жібереді.
Көрсетілген мерзімде жауап болмаған жағдайда, Кеңес мүшесі дауыс беруден қалыс қалды деп есептеледі.
30. Кеңес отырысын шақыру кезінде Кеңес отырысын өткізудің нысаны, күні, орны мен уақыты айқындалады.
Кеңес хатшысы барлық Кеңес мүшелерін электрондық пошта арқылы, қолма-қол немесе хабарламаны алғанын растайтын өзге де тәсілмен, қалыптастырылған күн тәртібін және өзге де қажетті материалдарды, алдағы Кеңес отырысының күн тәртібіне енгізілген мәселелер туралы ақпаратты қоса бере отырып хабардар етеді.
31. Егер осы Ережеде өзгеше көзделмесе, Кеңес отырысының күні мен уақыты отырыс өткізілгенге дейін 2 (екі) аптадан кешіктірілмей айқындалуға тиіс.
32. Кеңес отырысының нысаны, орны, күні немесе уақыты өзгергені туралы барлық Кеңес мүшелерін Кеңес хатшысы алдын ала хабардар етуге тиіс.
Кеңес отырысының орны, күні немесе уақыты өзгергені туралы хабарлама Кеңес мүшелеріне Кеңес мүшесінің хабарламаны алуына кепілдік беретін кез келген нысанда жіберіледі.

1) действуют в наилучших интересах развития города Алатау в специальном правовом режиме;
2) избегают возникновения конфликта интересов личного, корпоративного или ведомственного характера.
Глава 7. Организация заседаний Совета
26. Заседания Совета проводятся не реже 1 (одного) раза в полугодие соответствующего календарного года председателем Совета или одним из его заместителей по собственной инициативе или по инициативе члена Совета.
27. Дата и время первого заседания Совета, а также других заседаний, связанных с необходимостью безотлагательного рассмотрения вопросов, в том числе при возникновении обстоятельств, требующих оперативного принятия решений, обеспечением непрерывной деятельности администрации, исполнением поручений Президента Республики Казахстан определяются Председателем Совета или его заместителем в более короткие сроки, чем сроки, определенные настоящим Положением.
На первом заседании Совета назначается секретарь Совета.
В случаях, предусмотренных настоящим пунктом, повестка дня заседания Совета и материалы к ней направляются членам Совета по мере готовности.
28. Заседания Совета могут проводиться очно, как путем личного участия членов Совета в заседании, так и их участия в заседании посредством аудио- и видеоконференции.
29. Заседания Совета могут проводиться заочно путем рассмотрения членами Совета представленных вопросов повестки дня и голосования по ним.
Срок для заочного голосования не должен быть меньше 10 (десяти) часов и превышать 2 (два) рабочих дня со дня рассылки материалов и повестки дня для голосования. Члены Совета направляют результаты голосования секретарю Совета на бумажном носителе и (или) посредством электронной почты по каждому вопросу повестки дня в течение срока, указанного секретарем Совета при рассылке вопросов повестки дня.
В случае отсутствия ответа в указанный срок считается, что член Совета воздержался от голосования.
30. При созыве заседания Совета определяются форма, дата, место и время проведения заседания Совета.
Секретарь Совета извещает всех членов Совета посредством электронной почты, нарочно или иным способом, подтверждающим получения извещения, с приложением сформированной повестки дня и иных необходимых материалов, и информации о вопросах, включенных в повестку дня предстоящего заседания Совета.
31. Дата и время заседания Совета подлежат определению не позднее чем за 2 (две) недели до проведения заседания, если иное не предусмотрено настоящим Положением.
32. Об изменении формы, места, даты или времени заседания Совета все члены Совета должны быть уведомлены секретарем Совета заблаговременно.
Уведомление об изменениях места, даты или времени заседания Совета направляется членам Совета в любой форме, гарантирующей получение уведомления членом Совета.

33. Кеңес мүшелері Кеңес отырысы туралы хабарламаны алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде күн тәртібіне қаралуға жататын қосымша мәселелерді енгізуге құқылы.
34. Егер осы Ережеде өзгеше көзделмесе, Кеңес отырысының түпкілікті күн тәртібін Кеңес хатшысы қалыптастырады, ол Төрағамен (Төрағаның орынбасарымен) келісіледі және отырыс күніне дейін 1 (бір) аптадан кешіктірілмей қажетті материалдармен бірге Кеңес мүшелеріне таратылуға тиіс.
35. Кеңес отырысында Кеңес төрағасы, ал отырысты Төрағаның орынбасары шақырған жағдайда - тиісті орынбасар төрағалық етеді.
Кеңес отырысында Кеңес Төрағасы болмаған жағдайда, Кеңес Төрағасы айқындаған оның орынбасарларының бірі төрағалық етеді. Кеңес отырысында
36. Кеңестің шешімі хаттамамен ресімделеді, оған Кеңес отырысында төрағалық еткен адам қол қояды және оны хатшы дайындайды.
Кеңестің шешімі бетпе-бет отырысқа қатысып отырған Кеңес мүшелерінің дауыс беруі арқылы қабылданады.
Кеңестің сырттай отырысы болған жағдайда, хатшы хаттаманы дайындау кезінде сырттай дауыс берудің қорытындыларын ескереді.
37. Бетпе-бет, сондай-ақ сырттай тәртіппен өткізілетін Кеңес отырыстары Кеңес мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан кезде заңды болады. Кворум болмаған кезде Кеңес Төрағасы немесе оның орынбасары отырысты кейінге қалдыратыны туралы жариялайды және оны өткізудің жаңа күнін айқындайды.
38. Кеңес шешімдері оның Кеңеске қатысып отырған мүшелерінің қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, төрағалық етушінің дауысы шешуші болады.
39. Кеңес мүшелері отырыстарға жеке өздері және өкілеттік беру құқығынсыз қатысады.
40. Отырысқа қатысушы Кеңес мүшелері отырыстың күн тәртібіндегі мәселені қарау кезінде жеке, корпоративтік немесе ведомстволық сипаттағы мүдделер қақтығысының бар екені туралы мәлімдеуге міндетті.
Мұндай қақтығыс болған жағдайда ол Кеңес бекітетін мүдделер қақтығысын анықтау және реттеу саясатының қағидаларына сәйкес реттелуге тиіс.
8-таpay. Кеңес отырыстарын қамтамасыз ету, Кеңес хатшысы
41. Кеңес отырыстарын материалдық-техникалық қамтамасыз ету, оның ішінде қажетті орынмен қамтамасыз ету, сондай-ақ бетпе-бет отырыс өткізілген жағдайда Кеңестің тәуелсіз мүшелерінің ұшу және тұру шығыстарын өтеу әкімшілік есебінен жүзеге асырылады.
42. Хатшы Кеңестің мүшесі болып табылмайды.
43. Кеңес хатшысы:
1) Кеңестің және Кеңес комитеттерінің отырыстарын өткізуді ұйымдастырады;
2) Кеңестің және Кеңес комитеттерінің күн тәртібіндегі мәселелер бойынша ұсынылған материалдарды жинауды жүзеге асырады;

33. Члены Совета в течение 1 (одного) рабочего дня после получения извещения о заседании Совета вправе включить в повестку дня дополнительные вопросы, подлежащие рассмотрению.
34. Окончательная повестка дня заседания Совета формируется секретарем Совета, согласовывается с председателем (заместителем председателя) и подлежит рассылке вместе с необходимыми материалами членам Совета не позднее чем за 1 (одну) неделю до дня его заседания, если иное не предусмотрено настоящим Положением.
35. На заседании Совета председательствует председатель Совета, а в случае созыва заседания заместителем председателя - соответствующим заместителем.
В случае отсутствия на заседании Совета председателя Совета на заседании Совета председательствует один из его заместителей, определенный председателем Совета.
36. Решение Совета оформляется протоколом, который подписывается председательствующим на заседании Совета и готовится секретарем.
Решение Совета принимается голосованием присутствующих на очном заседании членов Совета.
В случае заочного заседания Совета, секретарем при подготовке протокола учитываются итоги заочного голосования.
37. Заседания Совета, проводимые как в очном, так и в заочном порядке правомочны при участии не менее двух третей от общего числа членов Совета.
При отсутствии кворума председатель Совета или его заместитель объявляют о переносе заседания и определяют новую дату его проведения.
38. Решения Совета принимаются простым большинством голосов присутствующих членов Совета. В случае равенства голосов голос председательствующего является решающим.
39. Члены Совета участвуют в заседаниях лично и без права делегирования.
40. Члены Совета, участвующие на заседании, при рассмотрении вопроса повестки дня заседания обязаны заявлять о наличии конфликта интересов личного, корпоративного или ведомственного характера.
В случае наличия такого конфликта он подлежит урегулированию в соответствии с правилами политики выявления и урегулирования конфликта интересов, утверждаемой Советом.
Глава 8. Обеспечение заседаний Совета, секретарь Совета
41. Материально-техническое обеспечение заседаний Совета, в том числе необходимым местом, и покрытие расходов на перелеты и проживание независимых членов Совета в случае проведения очного заседания осуществляются за счет администрации.
42. Секретарь не является членом Совета.
43. Секретарь Совета:
1) организует проведение заседаний Совета и комитетов Совета;
2) осуществляет сбор предоставленных материалов по вопросам повестки дня Совета и комитетов Совета;

3) Кеңестің және Кеңес комитеттерінің мүшелерін күн тәртібі, Кеңес пен Кеңес комитеттері отырысының өтетін күні, уақыты мен орны туралы хабардар етеді және оларды қажетті материалдармен уақтылы қамтамасыз етеді;
4) Кеңес пен Кеңес комитеттері отырыстарының хаттамаларын жүргізеді, хаттамалардың, Кеңес және Кеңес комитеттері отырыстары материалдарының сақталуын қамтамасыз етеді;
5) Кеңес отырысының күн тәртібінің жобасын және түпкілікті күн тәртібін қалыптастырады;
6) Кеңес немесе Кеңес комитеті қабылдаған шешімдер туралы ақпаратты жауапты және мүдделі тұлғалардың назарына жеткізеді;
7) отырыстардың хаттамаларынан және Кеңес пен Кеңес комитеттерінің шешімдерінен үзінді көшірмелер қалыптастырады;
8) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға, сондай-ақ өзге де ұйымдарға Кеңестің міндеттерін орындау үшін қажетті ақпарат пен материалдарды ұсыну туралы Кеңестің және оның мүшелерінің сұрау салуларын жібереді;
9) Кеңес шешімдерінің орындалуына мониторинг жүргізеді және жартыжылдықтың қорытындысы бойынша олардың нәтижелері туралы Кеңес мүшелерін хабардар етеді;
10) Кеңестің жаңадан тағайындалған мүшелерін олардың өкілеттіктерін жүзеге асыру үшін қажетті ақпаратпен және әкімшіліктің ішкі құжаттарымен қамтамасыз етеді;
11) әкімшілік туралы ережеге және (немесе) әкімшіліктің ішкі құжаттарына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асырады.

3) оповещает членов Совета и комитетов Совета о повестке дня, дате, времени и месте проведения заседания Совета и комитетов Совета и своевременно обеспечивает их необходимыми материалами;
4) ведет протоколы заседаний Совета и комитетов Совета, обеспечивает хранение протоколов, материалов заседаний Совета и комитетов Совета;
5) формирует проект и окончательную повестку дня заседания Совета;
6) доводит до сведения ответственных и заинтересованных лиц информацию о принятых Советом или комитетом Совета решениях;
7) формирует выписки из протоколов заседаний и решений Совета и комитетов Совета;
8) направляет в центральные государственные и местные исполнительные органы, а также иным организациям запросы Совета и его членов о представлении информации и материалов, необходимых для выполнения задач Совета;
9) ведет мониторинг выполнения решений Совета и по итогам полугодия информирует об их результатах членов Совета;
10) обеспечивает вновь назначенных членов Совета информацией и внутренними документами администрации, необходимыми для осуществления их полномочий;
11) осуществляет иные функции в соответствии с положением об администрации и (или) внутренними документами администрации.