2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіптік кешен салаларында бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруы кезінде қаржылай жәрдем көрсету бөлігінде өзгерістер енгізу туралы хаттамаға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2026 жылғы 29 мамырдағы № 1294 Жарлығы.
"Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіптік кешен салаларында бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруы кезінде қаржылай жәрдем көрсету бөлігінде өзгерістер енгізу туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіптік кешен салаларында бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруы кезінде қаржылай жәрдем көрсету бөлігінде өзгерістер енгізу туралы хаттамаға Қазақстан Республикасының атынан қол қойылсын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2026 жылғы 29 мамырдағы
№ 1294 Жарлығымен
МАҚҰЛДАНҒАН
Жоба
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіптік кешен салаларында бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруы кезінде қаржылай жәрдем көрсету бөлігінде өзгерістер енгізу туралы ХАТТАМА
Бұдан әрі мүше мемлекеттер деп аталатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 115-бабын басшылыққа ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) 20-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацында:
"92-бабында" деген сөздер "92 және 95-баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"өнеркәсіп" деген сөзден кейін "және агроөнеркәсіптік кешен" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Одақтың кезекті қаржы жылына арналған бюджетінде мүше мемлекеттердің өнеркәсіп және агроөнеркәсіптік кешен салаларында бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруына қаржылай жәрдем көрсетуге көзделетін қаражат көлемі Одақ бюджеті бекітілетін жылдың алдындағы қаржы жылында мүше мемлекеттердің бюджеттеріне арнайы, демпингке қарсы және өтемақы баждарынан түсетін түсімдердің жалпы сомасының пайыздық арақатынасымен айқындалады. Көрсетілген пайыздық арақатынастың мөлшерін және мүше мемлекеттердің өнеркәсіп және агроөнеркәсіптік кешен салаларында бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруы кезінде қаржылай жәрдем көрсету нысанын, сондай-ақ қаржылай жәрдем көрсету тетігін қолдану мерзімдерін Жоғары кеңес айқындайды.
Қаржылай жәрдемдесу тетігінің қолданылуы тоқтатылған жағдайда мүше мемлекеттер мен Комиссия оның қолданылуы шеңберінде қабылданған Комиссия Кеңесінің өнеркәсіп және агроөнеркәсіптік кешен салаларында бірлескен кооперациялық жобалар іске асырылатын бүкіл мерзім ішінде осындай жобаларды іске асыруға қаржылай жәрдем көрсету туралы шешімдерінің негізінде туындаған қаржылық міндеттемелердің толық көлемде орындалуын қамтамасыз етуге міндетті.
Бұл міндеттеме қаржылай жәрдемдесу тетігінің қолданылуы тоқтатылғанына қарамастан, ол толық орындалғанға дейін күшінде болады.";

О подписании Протокола о внесении изменений в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года в части оказания финансового содействия при реализации государствами - членами Евразийского экономического союза совместных кооперационных проектов в отраслях агропромышленного комплекса
Указ Президента Республики Казахстан от 29 мая 2026 года № 1294.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О международных договорах Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о внесении изменений в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года в части оказания финансового содействия при реализации государствами - членами Евразийского экономического союза совместных кооперационных проектов в отраслях агропромышленного комплекса.
2. Подписать от имени Республики Казахстан Протокол о внесении изменений в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года в части оказания финансового содействия при реализации государствами - членами Евразийского экономического союза совместных кооперационных проектов в отраслях агропромышленного комплекса.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
ОДОБРЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 29 мая 2026 года № 1294
Проект
ПРОТОКОЛ
о внесении изменений в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года в части оказания финансового содействия при реализации государствами - членами Евразийского экономического союза совместных кооперационных проектов в отраслях агропромышленного комплекса
Государства - члены Евразийского экономического союза, именуемые в дальнейшем государствами-членами,
руководствуясь статьей 115 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Внести в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года следующие изменения:
1) в статье 20:
в абзаце первом пункта 1:
после слова "промышленности" дополнить словами "и агропромышленного комплекса";
слова "статьей 92" заменить словами "статьями 92 и 95";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Объем средств, предусматриваемых в бюджете Союза на очередной финансовый год на оказание финансового содействия при реализации государствами-членами совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности и агропромышленного комплекса, определяется в процентном соотношении от общей суммы поступлений в бюджеты государств-членов от специальных, антидемпинговых и компенсационных пошлин в финансовом году, предшествующем году утверждения бюджета Союза.
Размер указанного процентного соотношения и форма оказания финансового содействия при реализации государствами-членами совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности и агропромышленного комплекса, а также сроки применения механизма финансового содействия определяются Высшим советом.
В случае прекращения действия механизма финансового содействия государства-члены и Комиссия обязаны обеспечить исполнение в полном объеме финансовых обязательств, возникших на основании принятых в рамках его действия решений Совета Комиссии об оказании финансового содействия реализации совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности и агропромышленного комплекса, в течение всего срока реализации таких проектов.
Данное обязательство остается в силе, несмотря на прекращение действия механизма финансового содействия, вплоть до полного его выполнения.";

2) 92-баптың 9-тармағының 1) тармақшасындағы "осы Шартқа № 27 қосымшаға" деген сөздер "осы Шарттың 20-бабына және Өнеркәсіптік ынтымақтастық туралы хаттаманың 3-тармағына (осы Шартқа № 27 қосымша)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 95-бап мынадай мазмүндағы 21-тармақпен толықтырылсын:
"21. Келісілген (үйлестірілген) агроөнеркәсіптік саясатты іске асыру кезінде мүше мемлекеттер өзгелерімен қатар бірлескен кооперациялық жобаларды, оның ішінде мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіптік кешендегі шаруашылық жүргізуші субъектілерін технологиялық дамытуға және олардың сауда-экономикалық ынтымақтастығын нығайтуға бағытталған жобаларды іске асыра алады.
Комиссия Кеңесі мүше мемлекеттердің агроөнеркәсіптік кешен салаларындағы бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруы кезінде Одақ бюджетінің қаражаты есебінен қаржылай жәрдем көрсету туралы шешім қабылдай алады.
Агроөнеркәсіптік кешен салаларындағы бірлескен кооперациялық жобаларды іріктеудің және оларды мүше мемлекеттердің іске асыруының, сондай-ақ Одақ бюджетінің қаражаты есебінен қаржылай жәрдем көрсетудің тәртібі Үкіметаралық кеңес бекітетін ережеге сәйкес айқындалады.";
4) Өнеркәсіптік ынтымақтастық туралы хаттаманың (көрсетілген Шартқа № 27 қосымша) 3-тармағының екінші, үшінші, бесінші - сегізінші абзацтарының күші жойылды деп танылсын.
2-бап
Осы Хаттама мүше мемлекеттердің оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетшілік рәсімдерді орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламаны депозитарий дипломатиялық арналар арқылы алған күннен бастап күшіне енеді.
202___ жылғы ____________________ _______________________қаласында орыс тілінде бір төлнұсқа данада жасалды.
Осы Хаттаманың төлнұсқа данасы Еуразиялық экономикалық комиссияда сақталады, ол осы Хаттаманың депозитарийі бола отырып, әрбір мүше мемлекетке оның куәландырылған көшірмесін жібереді.
Армения Республикасы үшін Беларусь Республикасы үшін
Қазақстан Республикасы үшін Қырғызстан Республикасы үшін
Ресей Федерациясы үшін

2) в подпункте 1 пункта 9 статьи 92 слова "с приложением № 27 к настоящему Договору" заменить словами "со статьей 20 настоящего Договора и пунктом 3 Протокола о промышленном сотрудничестве (приложение № 27 к настоящему Договору);";
3) статью 95 дополнить пунктом 21 следующего содержания:
"21. При реализации согласованной (скоординированной) агропромышленной политики в числе прочего государства-члены могут реализовывать совместные кооперационные проекты, в том числе направленные на технологическое развитие и укрепление торгово-экономического сотрудничества хозяйствующих субъектов государств-членов в агропромышленном комплексе.
Совет Комиссии может принять решение об оказании финансового содействия за счет средств бюджета Союза при реализации государствами-членами совместных кооперационных проектов в отраслях агропромышленного комплекса.
Порядок отбора и реализации государствами-членами совместных кооперационных проектов в отраслях агропромышленного комплекса, а также оказания финансового содействия за счет средств бюджета Союза определяется в соответствии с положением, утверждаемым Межправительственным советом.";
4) абзацы второй, третий, пятый - восьмой пункта 3 Протокола о промышленном сотрудничестве (приложение № 27 к указанному Договору) признать утратившими силу.
Статья 2
Настоящий Протокол вступает в силу с даты получения депозитарием по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении государствами-членами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Совершено в городе ________________ 202 __ года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Протокола хранится в Евразийской экономической комиссии, которая, являясь депозитарием настоящего Протокола, направит каждому государству-члену его заверенную копию.
За Республику
Армения
За Республику
Беларусь
За Республику
Казахстан
За Кыргызскую
Республику
За Российскую
Федерацию