"Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 25 желтоқсандағы № 1140 Жарлығы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ережеде:
13-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) және 3-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) реттеушілік саясатты жетілдіруге қатысу;";
"3-1) қоғамды хабардар ету және салаларды (аяларды) реформалау жөніндегі жүйелі шараларды әзірлеу мақсатында демографиялық өзгерістерді зерделеу;";
14-тармақта:
1) тармақшада:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"стратегиялық жоспарлау, реттеушілік саясат, мемлекеттік статистикалық қызмет, институционалдық және әлеуметтік-экономикалық реформалар жүргізу салаларындағы мемлекеттік саясатты жетілдіру мәселелері жөнінде Қазақстан Республикасының Президентіне ұсыныстар енгізу;";
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"отандық және шетелдік сарапшылар мен консультанттарды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жұмысқа тарту;";
алтыншы абзацтан кейін мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
"жұмыста жасанды интеллект технологияларын пайдалану;";
15-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1-4) тармақшамен толықтырылсын:
"1-4) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша реттеуші құралдарды және (немесе) кәсіпкерлік субъектілері орындауға міндетті талаптарды қалыптастыру шарттарына сәйкестігіне жүргізілген реттеушілік әсерді бағалау қағидаларын бекіту;";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттік жоспарлау, реттеушілік саясат және мемлекеттік басқару жүйелерін жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;";
6) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"6) елдің әлеуметтік-экономикалық және институционалдық дамуына бағытталған салаларды (аяларды) және реттеушілік саясатты реформалау бойынша жүйелі шараларды әзірлеу;
7) елдің дамуына әсер ететін жүйелі қауіп-қатерлерді анықтау мақсатында әлеуметтік-экономикалық, реттеушілік және басқа да салаларға талдау жүргізу;";
мынадай мазмұндағы 7-1), 7-2), 7-3), 7-4), 7-5), 7-6) және 7-7) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-1) әсерге бағалау жүргізу, реттеушілік талаптар мәселелері бойынша қорытынды дайындау, сондай-ақ оларда жасанды интеллект технологияларын қолдану жөнінде әдіснамалық ұсынымдарды қалыптастыру;

О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427 "О некоторых вопросах Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 25 декабря 2025 года № 1140
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427 "О некоторых вопросах Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 13 дополнить подпунктами 2-1) и 3-1) следующего содержания:
"2-1) участие в совершенствовании регуляторной политики;";
"3-1) изучение демографических изменений в целях информирования общества и разработки системных мер по реформированию отраслей (сфер);";
в пункте 14:
в подпункте 1):
абзац второй изложить в следующей редакции:
"вносить Президенту Республики Казахстан предложения по вопросам совершенствования государственной политики в сферах стратегического планирования, регуляторной политики, государственной статистической деятельности, проведения институциональных и социально-экономических реформ;";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"привлекать к работе отечественных и иностранных экспертов и консультантов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;";
после абзаца шестого дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"использовать в работе технологии искусственного интеллекта;";
в пункте 15:
дополнить подпунктом 1-4) следующего содержания:
"1-4) утверждение правил оценки проведенного регуляторного воздействия на соответствие условиям формирования регуляторных инструментов и (или) требований, обязательных для исполнения субъектами предпринимательства, по согласованию с уполномоченным органом по предпринимательству;";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) выработка предложений по совершенствованию систем государственного планирования, регуляторной политики и государственного управления;";
подпункты 6) и 7) изложить в следующей редакции:
"6) разработка системных мер по реформированию отраслей (сфер) и регуляторной политики, направленных на социально-экономическое и институциональное развитие страны;
7) проведение анализа социально-экономической, регуляторной и других сфер с целью выявления системных рисков, влияющих на развитие страны;";
дополнить подпунктами 7-1), 7-2), 7-3), 7-4), 7-5), 7-6) и 7-7) следующего содержания:
"7-1) формирование методологических рекомендаций по проведению оценки воздействия, подготовке заключения по вопросам регуляторных требований, а также применению технологий искусственного интеллекта в них;

7-2) жасанды интеллект технологияларын, ауқымды деректерді талдауды және ресми статистикалық ақпаратты тарату графигінде көзделмеген талдау ақпаратын қолдана отырып жүргізілген реттеушілік әсерді бағалау нәтижелері бойынша мемлекеттік органдарға қорытынды беру;
7-3) әкімшілік кедергілерді жою үшін бизнес-процестердің реинжинирингі және оларды оңтайландыру, мемлекет пен бизнестің өзара іс-қимылы жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
7-4) реттеуші интеллектінің ақпараттық платформасын, оның ішінде жасанды интеллект технологияларын қолдана отырып құру және дамыту бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және үйлестіру;
7-5) мемлекет пен қоғамды демографиялық даму туралы объективті ақпаратпен қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасындағы демографиялық үрдістер туралы ұлттық баяндаманы дайындау және жыл сайын жариялау;
7-6) жаңа технологияларды пайдалана отырып, демографиялық процестерді талдау мен болжауды қамтамасыз ету және үйлестіру;
7-7) демографиялық процестерге талдау мен болжау жүргізу жөніндегі әдістемені әзірлеу және бекіту;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) елдің дамуын, оның ішінде демографиялық процестерді, халықаралық үрдістерді стратегиялық болжау және оларға талдау жүргізу, сондай-ақ тиісті ұсыныстарды әзірлей отырып, әлемдік тәжірибені зерделеу;";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің құрылымы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің ҚҰРЫЛЫМЫ
Басшылық
Әдеп жөніндегі уәкіл
Төраға хатшылығы (Қызмет)
Ішкі аудит қызметі
Коммуникация қызметі
Жұмылдыру дайындығы, ақпараттық қауіпсіздік және мемлекеттік құпияларды қорғау қызметі
Адами ресурстарды басқару департаменті
Әкімшілік-құқықтық қамтамасыз ету департаменті
Стратегиялық жоспарлау және реформалар мониторингі департаменті
Институционалдық даму департаменті
Реттеушілік саясат және деректерді талдау департаменті
Макроэкономикалық саясат департаменті
Әлеуметтік сала департаменті
Экономика салалары департаменті".
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев

7-2) выдача государственным органам заключения по итогам оценки проведенного регуляторного воздействия с применением технологий искусственного интеллекта, анализа больших данных и аналитической информации, не предусмотренной графиком распространения официальной статистической информации;
7-3) разработка предложений по реинжинирингу и оптимизации бизнес-процессов, взаимодействию государства и бизнеса для устранения административных барьеров;
7-4) организация и координация работ по созданию и развитию информационной платформы регуляторного интеллекта, в том числе с применением технологий искусственного интеллекта;
7-5) подготовка и ежегодное опубликование национального доклада о демографических тенденциях в Республике Казахстан в целях обеспечения государства и общества объективной информацией о демографическом развитии;
7-6) обеспечение и координация анализа и прогнозирования демографических процессов с использованием новых технологий;
7-7) разработка и утверждение методики по проведению анализа и прогнозирования демографических процессов;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) стратегическое прогнозирование и проведение анализа развития страны, в том числе демографических процессов, международных тенденций, а также изучение мирового опыта с выработкой соответствующих предложений;";
Структуру Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденную вышеназванным Указом, изложить в следующей редакции:
"СТРУКТУРА
Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
Руководство
Уполномоченный по этике
Секретариат Председателя (Служба)
Служба внутреннего аудита
Служба коммуникаций
Служба мобилизационной подготовки, информационной безопасности и защиты государственных секретов
Департамент управления человеческими ресурсами
Департамент административно-правового обеспечения
Департамент стратегического планирования и мониторинга реформ
Департамент институционального развития
Департамент регуляторной политики и анализа данных
Департамент макроэкономической политики
Департамент социальной сферы
Департамент отраслей экономики".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев