Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 14 шiлдедегi № 944 Жарлығы.
"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 20-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл қызметі туралы ереже бекітілсін.
2. Осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес республикалық мемлекеттік мекемелер қайта ұйымдастырылсын.
3. Қазақстан Республикасы Президентінің мынадай жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 1 сәуiрдегі № 2922 Жарлығына:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі – Ұлттық қауіпсіздік комитеті) – Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін, өз өкілеттіктері шегінде Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының (бұдан әрі – ұлттық қауіпсіздік органдары) бірыңғай жүйесіне, барлау, қарсы барлау, жедел-іздестіру қызметіне, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын (бұдан әрі – Мемлекеттік шекара) қорғау мен күзету, үкіметтік байланыспен қамтамасыз ету және шифрлау жұмысын ұйымдастыру, терроризм актілерінің және жеке адамға, қоғам мен мемлекетке өзге де аса қауіпті қылмыстық қол сұғушылықтардың жолын кесу, ұлттық қауіпсіздік органдары авиациясының қызметін ұйымдастыру, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарды анықтау, жолын кесу, ашу және тергеп-тексеру, мемлекеттік құпияларды қорғау саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органы және Қазақстан Республикасында мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі уәкілетті орган.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл қызметі;";
13-тармақ мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарды анықтау, жолын кесу, ашу және тергеп-тексеру;";
15-тармақта:
мынадай мазмұндағы 34-1) тармақшамен толықтырылсын:
"34-1) "Қазақстан Республикасының аумақтық қорғанысы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының аумақтық қорғанысы міндеттерін орындауға қатысу;";
210) және 211) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

О некоторых вопросах Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 14 июля 2025 года № 944.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 20 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
1. Утвердить прилагаемое Положение о Службе по противодействию коррупции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
2. Реорганизовать республиканские государственные учреждения согласно приложению 1 к настоящему Указу.
3. Внести изменения и дополнения в следующие указы Президента Республики Казахстан:
1) в Указ Президента Республики Казахстан от 1 апреля 1996 года № 2922 "Об утверждении Положения о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан":
в Положении о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Комитет национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Комитет национальной безопасности) – непосредственно подчиненный и подотчетный Президенту Республики Казахстан специальный государственный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство в пределах своих полномочий единой системой органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – органы национальной безопасности), разведывательной, контрразведывательной, оперативно-розыскной деятельностью, в области защиты и охраны Государственной границы Республики Казахстан (далее – Государственная граница), обеспечения правительственной связью и организации шифровальной работы, пресечения актов терроризма и иных особо опасных преступных посягательств на личность, общество и государство, организации деятельности авиации органов национальной безопасности, выявления, пресечения, раскрытия и расследования коррупционных правонарушений, защиты государственных секретов, и является уполномоченным органом по защите государственных секретов в Республике Казахстан.";
пункт 2 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) Служба по противодействию коррупции Комитета национальной безопасности;";
пункт 13 дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) выявление, пресечение, раскрытие и расследование коррупционных правонарушений;";
в пункте 15:
дополнить подпунктом 34-1) следующего содержания:
"34-1) участие в выполнении задач территориальной обороны Республики Казахстан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О территориальной обороне Республики Казахстан;";
подпункты 210) и 211) изложить в следующей редакции:

"210) ұлттық қауіпсіздік органдарының тұрғын үй комиссиялары қызметінің және ақпараттық жүйелер жұмысының қағидаларын әзірлеу және бекіту;
211) ұлттық қауіпсіздік органдарының қолданыстағы резервтегі қызметкері мен әскери қызметшісіне, штаттық жасырын қызметкеріне тұрғын үй төлемдерін жүзеге асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 211-1) тармақшамен толықтырылсын:
"211-1) қызметтік тұрғынжайларды күтіп-ұстау және орталықтандырылған жылыту бюджет қаражаты есебінен қамтамасыз етілетін, сондай-ақ қызметтік тұрғынжайлары жекешелендіруге жатпайтын жабық және оқшауланған әскери қалашықтардың, өзге де жабық объектілердің тізбесін әзірлеу және бекіту;";
2) "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің және Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің) кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 22 шілдедегі № 74 Жарлығында:
1-тармақтың 2), 4) және 5) тармақшалары алып тасталсын.
4. Осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп танылсын.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 14 шілдедегі
№ 944 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл қызметі туралы ЕРЕЖЕ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл қызметі (бұдан әрі – Қызмет) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің (бұдан әрі – ҰҚК) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарды анықтауды, жолын кесуді, ашуды және тергеп-тексеруді жүзеге асыратын ведомствосы болып табылады.
2. Қызмет өз жұмысын Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне және халықаралық шарттарына, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Қызмет республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның өз атауы қазақ тілінде көрсетілген мөрі мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Қызмет азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Егер Қызметке Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілсе, оның мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.

"210) разработка и утверждение правил деятельности жилищных комиссий и работы информационной системы органов национальной безопасности;
211) разработка и утверждение правил осуществления жилищных выплат сотруднику и военнослужащему действующего резерва, штатному негласному сотруднику органов национальной безопасности;";
дополнить подпунктом 211-1) следующего содержания:
"211-1) разработка и утверждение перечня закрытых и обособленных военных городков, иных закрытых объектов, содержание служебных жилищ и централизованное отопление в которых обеспечиваются за счет бюджетных средств, а также в которых служебное жилище не подлежит приватизации;";
2) в Указе Президента Республики Казахстан от 22 июля 2019 года № 74 "О некоторых вопросах Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы)":
подпункты 2), 4) и 5) пункта 1 исключить.
4. Признать утратившими силу некоторые указы Президента Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему Указу.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 14 июля 2025 года № 944
ПОЛОЖЕНИЕ
о Службе по противодействию коррупции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Служба по противодействию коррупции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Служба) является ведомством Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – КНБ), осуществляющим выявление, пресечение, раскрытие и расследование коррупционных правонарушений.
2. Служба осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами и международными договорами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Служба является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Служба вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Служба имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если она уполномочена на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

6. Қызмет өз құзыретінің мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қызмет басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
7. Қызметтің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 010000, Астана қаласы, Нұра ауданы, Қабанбай батыр даңғылы, 19, Б блогы.
9. Қызметтің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл қызметі" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Қызметтің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Қызметтің жұмысын қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Қызметтің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан Қызметке кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуіне тыйым салынады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарымен Қызметке кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, аталған қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
2-тарау. Қызметтің міндеттері, құқықтары мен міндеттемелері
13. Міндеттері:
1) сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясатты әзірлеуге және іске асыруға қатысты ұсыныстарды тұжырымдау;
2) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарды анықтау, жолын кесу, ашу және тергеп-тексеру;
3) Қазақстан Республикасының заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен көзделген өзге де міндеттер.
14. Құқықтары мен міндеттері:
1) өз құзыреті шегінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері жөніндегі ұсыныстарды белгіленген тәртіппен енгізу;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР Президентінің 02.05.2026 № 1258 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, лауазымды адамдардан, сондай-ақ ақпараттық ресурстардан қажетті ақпарат пен мәліметтерді сұрату және алу;
3) қарсы барлау, жалпы және арнаулы жедел-іздестіру іс-шараларын жүргізу;
4) сыбайлас жемқорлық қылмыстары бойынша жедел-іздестіру және тергеу қызметінің, сотқа дейінгі тергеп-тексерудің, сондай-ақ қарсы барлау қызметінің практикасына талдау жүргізу;
5) іс жүргізудегі қылмыстық істер бойынша шақыру бойынша келуден жалтарған адамдарды күштеп әкелу;
6) Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес құжаттарды, тауарларды, заттарды немесе өзге де мүлікті алып қою немесе алуды жүргізу;

6. Служба по вопросам своей компетенции в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Службы и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
7. Структура и лимит штатной численности Службы утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение юридического лица: 010000, город Астана, район Нұра, проспект Кабанбай батыра, 19, блок Б.
9. Полное наименование Службы – республиканское государственное учреждение "Служба по противодействию коррупции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Службы.
11. Финансирование деятельности Службы осуществляется из республиканского бюджета.
12. Службе запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Службы.
Если Службе законами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в государственный бюджет.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
Глава 2. Задачи, права и обязанности Службы
13. Задачи:
1) выработка предложений по разработке и реализации антикоррупционной политики;
2) выявление, пресечение, раскрытие и расследование коррупционных правонарушений;
3) иные задачи, предусмотренные законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
14. Права и обязанности:
1) вносить в установленном порядке предложения по вопросам противодействия коррупции в пределах компетенции;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 2) пункта 14 предусматривается в редакции Указа Президента РК от 02.05.2026 № 1258 (вводится в действие с 12.07.2026).
2) запрашивать и получать от государственных органов, организаций, должностных лиц необходимую информацию и материалы, в том числе из информационных ресурсов, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3) проводить контрразведывательные, общие и специальные оперативно-розыскные мероприятия;
4) проводить анализ практики оперативно-розыскной и следственной деятельности, досудебного расследования по коррупционным преступлениям,
а также контрразведывательной деятельности;
5) по имеющимся в производстве уголовным делам подвергать приводу лиц, уклоняющихся от явки по вызову;
6) изымать или производить выемку документов, товаров, предметов или иного имущества в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан и (или) законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;

7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен уақытша ұстау изоляторларын, тергеу изоляторларын пайдалану;
8) мемлекеттік органдарға, ұйымдарға және оның ішінде басқарушылық функцияларын атқаратын адамдарға Қазақстан Республикасының қылмыстық -процестік заңнамасында белгіленген тәртіппен қылмыстық құқық бұзушылықтар мен басқа да құқық бұзушылықтар жасауға ықпал еткен мән-жайларды жою жөнiнде ұсынуларды енгізу;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда уәкілетті органдардан, лауазымды адамдардан және квазимемлекеттік сектор субъектілерінен ревизиялар, салықтық және басқа да тексерулер, аудит және бағалау жүргізуді талап ету;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР Президентінің 02.05.2026 № 1258 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзіне жүктелген міндеттерді шешуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелерді пайдалану, заңнамада белгіленген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеру, іс жүргізу барысында зерттеуді ұйымдастыру;
11) сыбайлас жемқорлық қылмыстарға қарсы күрестің нысандары мен әдістерін жетілдіру, қарсы барлау және жедел-іздестіру қызметін ұйымдастыруды және оның тактикасын айқындау, оның тиімділігін арттыру жөніндегі шараларды әзірлеу және іске асыру;
12) ұстап алынған және қамауға алынған адамдарды айдауылмен алып жүру;
13) өз құзіреті шегінде нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және қабылдау;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
14) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР Президентінің 02.05.2026 № 1258 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
14) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарды анықтау үшін ақпараттық жүйелер мен цифрлық құралдарды енгізу және дамыту;
15) сотқа жүгіну;
16) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру;
17) Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын бұзушылықтар анықталған жағдайда өз құзыреті шегінде заңнамада белгіленген тәртіппен оларды жою жөнінде шаралар қабылдау;
18) құқық бұзушылықтар туралы арыздарды, хабарламаларды, шағымдар мен өзге де ақпаратты қабылдау, тіркеу, есепке алу және қарау кезінде заңдылықты сақтау;
19) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде көзделген тәртіппен және мерзімдерде қабылдау және қарау;
20) Қызметтің құзыреті шегінде қарсы барлау және жедел-іздестіру іс-шараларын, жасырын тергеу әрекеттерін өткізу және олардың нәтижелерін қылмыстық процесте пайдалану үшін тіркеу арқылы қылмыстарды анықтауды, жолын кесуді, ашуды және тергеп-тексеруді қамтамасыз ету;

7) использовать изоляторы временного содержания, следственные изоляторы в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
8) вносить государственным органам, организациям или лицам, исполняющим в них управленческие функции, представления по устранению обстоятельств, способствовавших совершению уголовного правонарушения и других нарушений закона, в порядке, установленном уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан;
9) требовать производства ревизий, налоговых и других проверок, аудита и оценки от уполномоченных органов, должностных лиц и субъектов квазигосударственного сектора в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 10) пункта 14 предусматривается в редакции Указа Президента РК от 02.05.2026 № 1258 (вводится в действие с 12.07.2026).
10) в соответствии с законодательством Республики Казахстан использовать информационные системы, обеспечивающие решение возложенных на нее задач, организовывать исследование в ходе досудебного расследования, производства по делам об административных правонарушениях в порядке, установленном законодательством;
11) совершенствовать формы и методы борьбы с коррупционными правонарушениями, определять организацию и тактику контрразведывательной и оперативно-розыскной деятельности, вырабатывать и реализовывать меры по повышению ее эффективности;
12) конвоировать задержанных и лиц, заключенных под стражу;
13) разрабатывать и принимать правовые акты в пределах своей компетенции;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 14) пункта 14 предусматривается в редакции Указа Президента РК от 02.05.2026 № 1258 (вводится в действие с 12.07.2026).
14) внедрять и развивать информационные системы и цифровые инструменты для выявления коррупционных правонарушений;
15) обращаться в суд;
16) осуществлять иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
17) в случаях выявления нарушений законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции принимать в пределах своей компетенции меры в установленном законодательством порядке по их устранению;
18) соблюдать законность при приеме, регистрации, учете и рассмотрении заявлений, сообщений, жалоб и иной информации о правонарушениях;
19) принимать и рассматривать обращения физических и юридических лиц в порядке и сроки, предусмотренные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
20) в пределах компетенции Службы обеспечивать выявление, пресечение, раскрытие и расследование преступлений путем осуществления контрразведывательных и оперативно-розыскных мероприятий, негласных следственных действий, фиксации их результатов для использования в уголовном процессе;

21) Қазақстан Республикасының қылмыстық-процестік заңнамасында көзделген тәртіппен сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыру;
22) жасалған немесе дайындалып жатқан қылмыстар туралы өтініштер мен хабарламаларды қабылдау, тіркеу және қарау, оларды дер кезінде тоқтату, ашу, оларды жасаған адамдарды ұстау және қоғамдық қауіпті әрекеттерді болдырмау жөнінде уақтылы шаралар қабылдау;
23) Қызметтің қарулануындағы қару-жарақты, оқ-дәрілерді, арнаулы құралдарды есепке алу және сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
24) сотқа дейінгі тергеп-тексеру мерзімдері үзілген қылмыстық істерді, қылмыстық істер бойынша заттай дәлелдемелерді, сондай-ақ жедел есепке алу және жасырын тергеу әрекеттері істерін есепке алу және сақтау;
25) прокурорлық ден қою актілерін және сот актілерін қарау;
26) әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді жүзеге асыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде белгіленген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді қамтамасыз ету шараларын қабылдау;
27) іздеуде жүрген адамдардың тұрған жерін анықтау және ұстау бойынша іс-шараларды жүргізу;
28) Қызметке белгіленген құзырет шегінде іздеуде жүрген адамдарды экстрадициялауды ұйымдастыру;
29) Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының бөлімшелерімен, ведомстволарымен, аумақтық және өзге де органдарымен, сондай-ақ мемлекеттік органдар және ұйымдармен белгіленген тәртіппен өзара іс-қимыл жасау;
30) байланыс және коммуникация желілерінің дайындығын қамтамасыз ету, сондай-ақ оларға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді жүргізу;
31) Қызметтің қызметкерлері мен бөлімшелерінің, объектілері мен үй-жайларының, көлік құралдары мен жасырын жәрдемдесетін адамдардың ведомстволық тиесілілігін шифрлайтын құжаттарды, өзге де әдістер мен құралдарды пайдалану;
32) ол тұрған жерден тысқары жерлерде Қызмет функциясының бір бөлігін орындайтын және уәкілетті органда есептік тіркеуге жатпайтын оқшауланған құрылымдық бөлімшелерінің болуы;
33) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттемелерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласында Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын әзірлеу және іске асыруға қатысу;
2) сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүргізу;
3) жедел-іздестіру және қарсы барлау қызметін ұйымдастыру және жүзеге асыру;
4) байланыс желісін пайдалануға байланысты емес жасырын тергеу әрекеттерін, жалпы және арнайы жедел-іздестіру, сондай-ақ байланыс желісін пайдалануға байланысты емес қарсы барлау іс-шараларын жүргізу барысында арнайы және басқа да техникалық құралдарды қолдану;

21) осуществлять досудебное расследование в порядке, предусмотренном уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан;
22) принимать, регистрировать и рассматривать заявления и сообщения о совершенных или готовящихся преступлениях, своевременно принимать меры по их пресечению, раскрытию, задержанию лиц, их совершивших, и недопущению общественно опасных деяний;
23) учитывать и осуществлять контроль за сохранностью оружия, боеприпасов, специальных средств, состоящих на вооружении Службы;
24) учитывать и хранить уголовные дела, по которым сроки досудебного расследования прерваны, вещественные доказательства по уголовным делам, а также дела оперативного учета и негласных следственных действий;
25) рассматривать акты прокурорского реагирования и судебные акты;
26) осуществлять производство по делам об административных правонарушениях, а также принимать меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;
27) проводить мероприятия по установлению местонахождения и задержанию лиц, находящихся в розыске;
28) организовывать в пределах установленной компетенции Службы экстрадицию лиц, находящихся в розыске;
29) взаимодействовать в установленном порядке с подразделениями, ведомствами, территориальными и иными органами национальной безопасности Республики Казахстан, а также с государственными органами и организациями;
30) обеспечивать готовность линий связи и коммуникаций, а также проводить их техническое обслуживание и ремонт;
31) использовать документы, иные методы и средства, зашифровывающие ведомственную принадлежность сотрудников и подразделений Службы, объектов и помещений, транспортных средств и лиц, оказывающих конфиденциальное содействие;
32) иметь вне места ее нахождения иные обособленные структурные подразделения, выполняющие часть функций Службы и не подлежащие учетной регистрации в уполномоченном органе;
33) осуществлять иные обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) участие в разработке и реализации документов системы государственного планирования Республики Казахстан в сфере противодействия коррупции;
2) проведение досудебного расследования;
3) организация и осуществление оперативно-розыскной и контрразведывательной деятельности;
4) применение специальных и других технических средств в ходе проведения негласных следственных действий, общих и специальных оперативно-розыскных мероприятий, не связанных с использованием сети связи, а также контрразведывательных мероприятий, не связанных с использованием сети связи;

5) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзге де жолмен жәрдем көрсететін (көрсеткен) адамдарды қорғау және көтермелеу;
6) тергеуден, анықтаудан немесе соттан жасырынған іздестірудегі адамдардың тұрған жерін анықтау және оларды ұстау;
7) сыбайлас жемқорлық қылмыстар туралы қылмыстық істер бойынша тәркіленген және қылмыстық жолмен табылған қаражатқа сатып алынған мүліктің өткізілуін мониторингілеуді жүзеге асыру;
8) ведомстволық статистиканы қалыптастыру;
9) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде белгіленген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді жүзеге асыру;
10) қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы арыздарды, хабарламаларды және өзге де ақпаратты қабылдау, тіркеу және қарау;
11) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласындағы нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
12) халықаралық шарттардың негізінде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарды анықтау, жолын кесу, ашу және тергеп-тексеру мәселелері бойынша басқа да мемлекеттік органдармен, ұйымдармен және шет мемлекеттердің тиісті органдарымен өзара іс-кимыл жасау;
13) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарды анықтау, жолын кесу, ашу және тергеп-тексеру мәселелері бойынша халықаралық шарттар жобаларын дайындауға қатысу және оларды келісу;
14) мемлекеттік органдардан, сондай-ақ шет мемлекеттердің құзыретті органдарынан келіп түсетін өтінішхаттар мен сұрау салуларды Қызметтің құзыреті шегінде орындау;
15) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдың үздік халықаралық тәжірибесін зерделеу және ұлттық деңгейде тиімді үлгілерді енгізу;
16) мемлекеттік құпиялар мен таратылуы шектелген қызметтік ақпараттарды қорғауды қамтамасыз ету, сондай-ақ Қызметтің құзыреті шегінде техникалық барлауға қарсы іс-қимыл;
17) Қызметтің қарулануындағы қару-жарақты, оқ-дәрілерді, арнайы қорғау құралдарын есепке алу және сақталуын бақылау;
18) кадр саясатын әзірлеу мен іске асыруға қатысу;
19) Қызметтің жеке құрамы арасындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы және олардың алдын алу;
20) Қызметтің құзыреті шегінде белгіленген тәртіппен сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл саласындағы қызметті жоспарлауды, бақылауды және үйлестіруді жүзеге асыру, оның нәтижелері туралы есептілікті қалыптастыру;
21) Қызметке осы мақсатта бөлінген бюджет қаражаты шегінде жедел-іздестіру және қарсы барлау қызметін қаржылай және материалдық-техникалық қамтамасыз ету;

5) защита и поощрение лиц, сообщивших о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающих (оказавших) содействие в противодействии коррупции, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
6) установление местонахождения и задержание лиц, находящихся в розыске, скрывшихся от следствия, дознания или суда;
7) осуществление мониторинга реализации имущества, конфискованного по уголовным делам о коррупционных преступлениях и приобретенного на средства, добытые преступным путем;
8) формирование ведомственной статистики;
9) осуществление производства по делам об административных правонарушениях в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;
10) прием, регистрация и рассмотрение заявлений, сообщений и иной информации об уголовных правонарушениях;
11) разработка предложений по совершенствованию нормативных правовых актов в сфере противодействия коррупции;
12) взаимодействие в пределах своей компетенции с другими государственными органами, организациями и соответствующими органами иностранных государств по вопросам выявления, пресечения, раскрытия и расследования коррупционных правонарушений на основе международных договоров Республики Казахстан;
13) участие в подготовке проектов международных договоров по вопросам выявления, пресечения, раскрытия и расследования коррупционных правонарушений и их согласование;
14) исполнение ходатайств и запросов, поступающих из государственных органов, а также компетентных органов иностранных государств в пределах компетенции Службы;
15) изучение передового международного опыта противодействия коррупции и внедрение эффективных моделей на национальном уровне;
16) обеспечение защиты государственных секретов и служебной информации ограниченного распространения, а также противодействие техническим разведкам в пределах компетенции Службы;
17) учет и контроль за сохранностью оружия, боеприпасов, специальных средств защиты, состоящих на вооружении Службы;
18) участие в разработке и реализации кадровой политики;
19) профилактика и предупреждение правонарушений среди личного состава Службы;
20) осуществление в установленном порядке планирования, контроля и координации деятельности в сфере противодействия коррупции в пределах компетенции Службы, формирование отчетности о ее результатах;
21) финансовое и материально-техническое обеспечение оперативно-розыскной и контрразведывательной деятельности в пределах бюджетных средств, выделенных Службе на эти цели;

22) жеке және заңды тұлғаларға сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша консультация беру;
23) жауынгерлік кезекшілікті ұйымдастыру және өткеру;
24) Қызметте құжаттамалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру және жүргізу;
25) Қызмет объектілерінде күзет, өткізу және объектішілік режимдерді, жауынгерлік қызметтің ұйымдастырылуы мен өткерілуін қамтамасыз ету;
26) Күзет және қорғаныс жоспарлары жөніндегі Қызметтің объектілерінде жеке құраммен теориялық және практикалық сабақтар өткізу;
27) Қызмет объектілерін тексеру, инженерлік-техникалық нығайту, қорғау және қауіпсіздік жүйелерімен қамтамасыз ету және жабдықтау;
28) объектілердің инженерлік-техникалық нығаюының белгіленген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан Қызмет объектілеріне комиссиялық тексерулер ұйымдастыру және жүргізу;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
29) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР Президентінің 02.05.2026 № 1258 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
29) Қызметтің ақпараттық қауіпсіздік саясатын іске асыруға, техникалық және ақпараттық қызметін қамтамасыз етуге және жетілдіруге қатысу;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
30) тармақша жаңа редакцияда көзделген – ҚР Президентінің 02.05.2026 № 1258 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
30) Қызметке жүктелген міндеттерді шешуді қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелерді пайдалану, сондай-ақ оларды әзірлеуге, құруға, жаңғыртуға және сатып алуға қатысу;
31) ведомстволық байланыс желілерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және оларды дамыту бойынша ұсыныстар дайындау;
32) шифрлау жұмысын жүзеге асыру;
33) Қазақстан Республикасының заңдарымен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелген өзге де функциялар.
3-тарау. Қызметтің жұмысын ұйымдастыру кезінде оның басшысының мәртебесі мен өкілеттіктері
16. Қызметке басшылықты Қызметке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болатын Қызмет директоры жүзеге асырады.
17. Қызмет директоры Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Қызмет директорының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Қызмет директорының өкілеттіктері:
1) Қызметтің жұмысын ұйымдастырады;
2) белгіленген тәртіппен бұйрықтар (өкімдер) шығарады және Қызметтің қызметкерлері мен жұмыскерлері орындауға міндетті болып табылатын нұсқаулар береді;
3) адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қозғайтын актілерді қоспағанда, құқықтық актілерді бекітеді;

22) консультирование физических и юридических лиц по вопросам противодействия коррупции;
23) организация и несение боевого дежурства;
24) организация и ведение документационного обеспечения в Службе;
25) обеспечение охраны, пропускного и внутриобъектового режимов, организации и несения боевой службы на объектах Службы;
26) проведение теоретических и практических занятий с личным составом на объектах Службы по планам охраны и обороны;
27) обеспечение и оснащение объектов Службы средствами досмотра, инженерно-технической укрепленности, защиты и системами безопасности;
28) организация и проведение комиссионных обследований объектов Службы на предмет соответствия инженерно-технической укрепленности объектов установленным требованиям;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 29) пункта 15 предусматривается в редакции Указа Президента РК от 02.05.2026 № 1258 (вводится в действие с 12.07.2026).
29) участие в реализации политики информационной безопасности, обеспечении и совершенствовании технической и информационной деятельности Службы;
Примечание ИЗПИ!
Подпункт 30) пункта 15 предусматривается в редакции Указа Президента РК от 02.05.2026 № 1258 (вводится в действие с 12.07.2026).
30) эксплуатация информационных систем, обеспечивающих решение задач, возложенных на Службу, а также участие в их разработке, создании, модернизации и приобретении;
31) обеспечение функционирования ведомственных сетей связи и подготовка предложений по их развитию;
32) осуществление шифровальной работы;
33) иные функции, возложенные законами Республики Казахстан, а также актами Президента Республики Казахстан.
Глава 3. Статус и полномочия руководителя Службы при организации ее деятельности
16. Руководство Службы осуществляется директором Службы, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Службу задач и осуществление ею своих полномочий.
17. Директор Службы назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Директор Службы имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия директора Службы:
1) организует работу Службы;
2) в установленном порядке издает приказы (распоряжения) и дает указания, обязательные для исполнения сотрудниками и работниками Службы;
3) утверждает правовые акты, за исключением актов, затрагивающих права, свободы человека и гражданина;

4) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарымен, сондай-ақ шет мемлекеттердің арнаулы және құқық қорғау органдарымен және халықаралық ұйымдармен өзара қатынастарда Қызмет атынан өкілдік етеді;
5) өз өкілеттіктерін орынбасарларына және Қызметтің лауазымды адамдарына жүктейді;
6) өз құзыреті шегінде Қызметтің қызметкерлері мен жұмыскерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
7) Қызметтің қызметкерлері мен жұмыскерлерін көтермелейді және тәртіптік тұрғыдан жазалайды;
8) Қызметтің қызметкерлері мен жұмыскерлеріне заңнамада белгіленген тәртіппен материалдық көмек көрсетеді;
9) өз құзыреті шегінде Қызметтің қызметкерлеріне арнаулы атақтар береді;
10) Қызмет бөлімшелерін құру, тарату, қайта орналастыру және қайта құру, сондай-ақ оның құрылымы мен штаттары бойынша ҰҚК Төрағасына ұсыныстар енгізеді;
11) ҰҚК Төрағасы айқындаған өкілеттіктер шегінде қызмет өткеруге, сондай-ақ Қызмет жұмыскерлерінің еңбек қатынастарына байланысты мәселелерді шешеді;
12) белгіленген тәртіппен "лейтенант" және "полковник" арнаулы атақтарын беру, Қызметтің қызметкерлері мен жұмыскерлерін ведомстволық наградалармен марапаттау бойынша кандидатуралар бойынша ҰҚК Төрағасына ұсыныстар енгізеді;
13) Қызметтің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
14) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Қызмет директоры болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
20. Қызмет директоры өз орынбасарларының өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес айқындайды.
4-тарау. Қызметтің мүлкі
21. Қызмет Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлікке ие болуы мүмкін.
Қызметтің мүлкі оған меншік иесі берген, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Қызметке бекітіп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.
23. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, Қызмет өзіне бекітіп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5- тарау. Қызметті қайта ұйымдастыру және тарату
24. Қызметті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 14 шілдедегі
№ 944 Жарлығына
1-ҚОСЫМША
Қайта ұйымдастырылатын республикалық мемлекеттік мекемелер ТІЗБЕСІ

4) представляет Службу во взаимоотношениях с государственными органами Республики Казахстан, а также специальными и правоохранительными службами иностранных государств и международными организациями;
5) делегирует полномочия своим заместителям и должностным лицам Службы;
6) назначает на должности и освобождает от должностей сотрудников и работников Службы в пределах своей компетенции;
7) поощряет и наказывает в дисциплинарном порядке сотрудников и работников Службы;
8) оказывает в установленном законодательством порядке материальную помощь сотрудникам и работникам Службы;
9) присваивает специальные звания сотрудникам Службы в пределах своей компетенции;
10) вносит предложения Председателю КНБ по созданию, ликвидации, передислокации и преобразованию подразделений Службы, а также по еҰ структуре и штатам;
11) в пределах полномочий, определенных Председателем КНБ, решает вопросы, связанные с прохождением службы, а также трудовыми отношениями работников Службы;
12) вносит Председателю КНБ предложения по кандидатурам на присвоение специальных званий "лейтенант" и "полковник" в установленном порядке, награждению сотрудников и работников Службы ведомственными наградами;
13) утверждает положения о структурных подразделениях Службы;
14) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий директора Службы в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
20. Директор Службы определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество Службы
21. Служба может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Имущество Службы формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Службой, относится к республиканской собственности.
23. Служба не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ней имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ей по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Службы
24. Реорганизация и упразднение Службы осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 14 июля 2025 года № 944
ПЕРЕЧЕНЬ
реорганизуемых республиканских государственных учреждений

1. "Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Абай облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Абай облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесіне қосу арқылы.
2. "Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Ақмола облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Ақмола облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесіне қосу арқылы.
3. "Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Ақтөбе облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Ақтөбе облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесіне қосу арқылы.
4. "Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Алматы облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Алматы облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесіне қосу арқылы.
5. "Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Атырау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Атырау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесіне қосу арқылы.
6. "Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Батыс Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Батыс Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесіне қосу арқылы.
7. "Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Жамбыл облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Жамбыл облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесіне қосу арқылы.
8. "Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Жетісу облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Жетісу облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесіне қосу арқылы.

1. Республиканское государственное учреждение "Департамент Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по области Абай" – путем присоединения к республиканскому государственному учреждению "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по области Абай".
2. Республиканское государственное учреждение "Департамент Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Акмолинской области" – путем присоединения к республиканскому государственному учреждению "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Акмолинской области".
3. Республиканское государственное учреждение "Департамент Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Актюбинской области" – путем присоединения к республиканскому государственному учреждению "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Актюбинской области".
4. Республиканское государственное учреждение "Департамент Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Алматинской области" – путем присоединения к республиканскому государственному учреждению "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Алматинской области".
5. Республиканское государственное учреждение "Департамент Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Атырауской области" – путем присоединения к республиканскому государственному учреждению "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Атырауской области".
6. Республиканское государственное учреждение "Департамент Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Западно-Казахстанской области" – путем присоединения к республиканскому государственному учреждению "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Западно-Казахстанской области".
7. Республиканское государственное учреждение "Департамент Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Жамбылской области" – путем присоединения к республиканскому государственному учреждению "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Жамбылской области".
8. Республиканское государственное учреждение "Департамент Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по области Жетісу" – путем присоединения к республиканскому государственному учреждению "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по области Жетісу".

9. "Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Қарағанды облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Қарағанды облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесіне қосу арқылы.
10. "Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Қостанай облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Қостанай облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесіне қосу арқылы.
11. "Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Қызылорда облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Қызылорда облысы мен Байқоңыр қаласы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесіне қосу арқылы.
12. "Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Маңғыстау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Маңғыстау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесіне қосу арқылы.
13. "Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Павлодар облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Павлодар облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесіне қосу арқылы.
14. "Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Солтүстік Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесіне қосу арқылы.
15. "Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Түркістан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Түркістан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесіне қосу арқылы.
16. "Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Ұлытау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Ұлытау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесіне қосу арқылы.

9. Республиканское государственное учреждение "Департамент Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Карагандинской области" – путем присоединения к республиканскому государственному учреждению "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Карагандинской области".
10. Республиканское государственное учреждение "Департамент Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Костанайской области" – путем присоединения к республиканскому государственному учреждению "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Костанайской области".
11. Республиканское государственное учреждение "Департамент Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Кызылординской области" – путем присоединения к республиканскому государственному учреждению "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Кызылординской области и городу Байконыр".
12. Республиканское государственное учреждение "Департамент Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Мангистауской области" – путем присоединения к республиканскому государственному учреждению "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Мангистауской области".
13. Республиканское государственное учреждение "Департамент Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Павлодарской области" – путем присоединения к республиканскому государственному учреждению "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Павлодарской области".
14. Республиканское государственное учреждение "Департамент Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Северо-Казахстанской области" – путем присоединения к республиканскому государственному учреждению "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Северо-Казахстанской области".
15. Республиканское государственное учреждение "Департамент Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Туркестанской области" – путем присоединения к республиканскому государственному учреждению "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Туркестанской области".
16. Республиканское государственное учреждение "Департамент Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по области Ұлытау" – путем присоединения к республиканскому государственному учреждению "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по области Ұлытау".

17. "Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесіне қосу арқылы.
18. "Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Астана қаласы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Астана қаласы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесіне қосу арқылы.
19. "Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Алматы қаласы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Алматы қаласы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесіне қосу арқылы.
20. "Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) Шымкент қаласы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі – "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шымкент қаласы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесіне қосу арқылы.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2025 жылғы 14 шілдедегі
№ 944 Жарлығына
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы Президентінің күші жойылған кейбір жарлықтарының ТІЗБЕСІ
1. "Қазақстан Республикасы Президентінің "Мемлекеттік қызмет өткерудің кейбір мәселелері туралы" 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 152 және "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің және Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің) кейбір мәселелері туралы" 2019 жылғы 22 шілдедегі № 74 жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № 447 Жарлығының 1-тармағы 2) тармақшасының жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші және жиырма сегізінші абзацтары.
2. "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 26 маусымдағы № 605 Жарлығының 3-тармағы.
3. "Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің) кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 28 шiлдедегi № 970 Жарлығының 2-тармағы.

17. Республиканское государственное учреждение "Департамент Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по Восточно-Казахстанской области" – путем присоединения к республиканскому государственному учреждению "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Восточно-Казахстанской области".
18. Республиканское государственное учреждение "Департамент Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по городу Астане" – путем присоединения к республиканскому государственному учреждению "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по городу Астане".
19. Республиканское государственное учреждение "Департамент Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по городу Алматы" – путем присоединения к республиканскому государственному учреждению "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по городу Алматы".
20. Республиканское государственное учреждение "Департамент Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы) по городу Шымкенту" – путем присоединения к республиканскому государственному учреждению "Департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по городу Шымкенту".
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 14 июля 2025 года № 944
ПЕРЕЧЕНЬ
утративших силу некоторых указов Президента Республики Казахстан
1. Абзацы двадцатый, двадцать первый, двадцать второй, двадцать третий, двадцать четвертый, двадцать пятый, двадцать шестой, двадцать седьмой и двадцать восьмой подпункта 2) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № 447 "О внесении изменений и дополнений в указы Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 152 "О некоторых вопросах прохождения государственной службы" и от 22 июля 2019 года № 74 "О некоторых вопросах Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы)".
2. Пункт 3 Указа Президента Республики Казахстан от 26 июня 2021 года № 605 "О внесении изменений в некоторые указы Президента Республики Казахстан".
3. Пункт 2 Указа Президента Республики Казахстан от 28 июля 2022 года № 970 "О некоторых вопросах Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы)".

4. "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің және Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің) кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 17 қарашадағы № 1074 Жарлығы 2-тармағының 1), 3) және 4) тармақшалары.
5. "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің және Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің) кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 22 шілдедегі № 74 Жарлығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 3 сәуірдегі № 166 Жарлығы.
6. "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 17 шілдедегі № 286 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 2-тармағы.
7. "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 23 сәуірдегі № 853 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулары 3-тармағының төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші және он бесінші абзацтары.

4. Подпункты 1), 3) и 4) пункта 2 Указа Президента Республики Казахстан от 17 ноября 2022 года № 1074 "О некоторых вопросах Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы)".
5. Указ Президента Республики Казахстан от 3 апреля 2023 года № 166 "О внесении изменения и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 22 июля 2019 года № 74 "О некоторых вопросах Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы)".
6. Пункт 2 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 17 июля 2023 года № 286 "О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан".
7. Абзацы четвертый, пятый, шестой, седьмой, восьмой, девятый, десятый, одиннадцатый, двенадцатый, тринадцатый, четырнадцатый и пятнадцатый пункта 3 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 23 апреля 2025 года № 853 "О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан".