"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің және Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің) кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 22 шілдедегі № 74 Жарлығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 3 сәуірдегі № 166 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 14 шілдедегі № 944 Жарлығымен
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкiметі
актiлерiнiң жинағында
жариялануға тиiс
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Президентінің 14.07.2025 № 944 Жарлығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Жарлықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің және Қазақстан Республикасы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің) кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 22 шілдедегі № 74 Жарлығына мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі (Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет) туралы ережеде:
15-тармақта:
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) квазимемлекеттік сектор субъектісінде әдіснамалық қолдау, оқыту іс-шараларын жүргізу және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл бойынша ақпарат алмасу шеңберінде квазимемлекеттік сектор субъектілерінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенс-қызметтердің жұмысын үйлестіру;";
30) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"30) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық фактісі туралы хабарлаған немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға өзге де жолмен жәрдем көрсететін (көрсеткен) адамдарды қорғау және көтермелеу;";
мынадай мазмұндағы 44-19), 44-20), 44-21), 44-22) және 44-23) тармақшалармен толықтырылсын:
"44-19) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша квазимемлекеттік сектор субъектілеріндегі сыбайлас жемқорлыққа қарсы комплаенс-қызметтер туралы үлгілік ережені әзірлеу және бекіту;
44-20) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға жәрдем көрсету туралы ақпаратты жария етпеу туралы келісім жасасу тәртібін және оның нысанын әзірлеу және бекіту;
44-21) бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік қорғау шараларын қаржыландыру және материалдық-техникалық қамтамасыз ету тәртібін әзірлеу және бекіту;
44-22) сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет қызметкерлеріне сыныптық біліктілік беру жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту;

О внесении изменения и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 22 июля 2019 года № 74 "О некоторых вопросах Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы)"
Указ Президента Республики Казахстан от 3 апреля 2023 года № 166. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 14 июля 2025 года № 944.
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента и
Правительства Республики
Казахстан
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 14.07.2025 № 944.
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 22 июля 2019 года № 74 "О некоторых вопросах Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и Агентства Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службы)" следующие изменение и дополнения:
в Положении об Агентстве Республики Казахстан по противодействию коррупции (Антикоррупционной службе), утвержденном вышеназванным Указом:
в пункте 15:
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) координация деятельности антикоррупционных комплаенс-служб в субъектах квазигосударственного сектора в рамках методологической поддержки, проведения обучающих мероприятий и обмена информацией по противодействию коррупции в субъекте квазигосударственного сектора;";
подпункт 30) изложить в следующей редакции:
"30) защита и поощрение лиц, сообщивших о факте коррупционного правонарушения или иным образом оказывающих (оказавших) содействие в противодействии коррупции, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 44-19), 44-20), 44-21), 44-22) и 44-23) следующего содержания:
"44-19) разработка и утверждение типового положения об антикоррупционных комплаенс-службах в субъектах квазигосударственного сектора по согласованию с уполномоченным органом по предпринимательству;
44-20) разработка и утверждение порядка заключения соглашения о неразглашении информации об оказании содействия в противодействии коррупции и его формы;
44-21) разработка и утверждение порядка финансирования и материально-технического обеспечения мер государственной защиты по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета;
44-22) разработка и утверждение инструкции по присвоению классной квалификации сотрудникам антикоррупционной службы;

44-23) шығыстарының кірістеріне сәйкес келмейтіні анықталған, мемлекеттік функцияларды орындауға уәкілеттік берілген адамдарды, оларға теңестірілген адамдарды, лауазымды адамдарды, жауапты мемлекеттік лауазымдағы адамдарды жұмыстан шығаруға немесе атқарып жүрген лауазымынан босатуға, сол сияқты өкілеттіктерін тоқтатуға құқығы бар мемлекеттік органдардың (ұйымдардың) лауазымды адамдарын аталған адамдарды жұмыстан шығару немесе атқарып жүрген лауазымынан босату, сол сияқты олардың өкілеттіктерін тоқтату бойынша шаралар қабылдау қажеттігі туралы хабардар ету;".
2. Осы Жарлық 2027 жылы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-тармақтың он үшінші абзацын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. Тоқаев

44-23) уведомление должностных лиц государственных органов (организаций), имеющих право увольнения или освобождения от занимаемой должности, а равно прекращения полномочий лиц, уполномоченных на выполнение государственных функций, приравненных к ним лиц, должностных лиц, лиц, занимающих ответственную государственную должность, у которых выявлено несоответствие расходов доходам, о необходимости принятия мер по увольнению или освобождению от занимаемой должности, а равно прекращению полномочий указанных лиц;".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания, за исключением абзаца тринадцатого пункта 1, который вводится в действие с 1 января 2027 года.
Президент Республики Казахстан К. Токаев