Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 11 наурыздағы N 552 Жарлығы.
Қазақстан Республикасы
Президенті мен Үкіметі
актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
Қазақстан Республикасының Конституциясы 46-бабының 20), 22) тармақшаларына, 47-бабының 1-тармағына, "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 20-бабының 2-тармағына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі туралы ереже бекітілсін (1-қосымша).
2. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың тізбесі бекітілсін (2-қосымша).
3. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 11 ақпандағы № 805 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., № 6, 40-құжат; 2003 ж., № 20, 201-құжат; 2004 ж., № 19, 235-құжат; 2006 ж., № 23, 229-құжат; 2007 ж., № 34, 372-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 16 мамырдағы № 1094 Жарлығының 1-тармағының 6) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 20, 201-құжат);
3) "Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 11 ақпандағы № 805 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 23 сәуірдегі № 1351 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 19, 235-құжат);
4) "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 23 наурыздағы № 1528 Жарлығының 1-тармағының 2) тармақшасы;
5) "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 6 маусымдағы № 131 Жарлығының 1-тармағының 4) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 23, 229-құжат);
6) "Қазақстан Республикасы Президентінің заң шығару бастамасы құқығын қамтамасыз ету және Республика Президентінің кейбір актілерін Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес келтіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 21 қыркүйектегі № 413 Жарлығының 2-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 34, 372-құжат).

Об утверждении Положения об Администрации Президента Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 11 марта 2008 года № 552.
Подлежит опубликованию в Собрании
актов Президента и Правительства
Республики Казахстан
В соответствии с подпунктами 20), 22) статьи 46, пунктом 1 статьи 47 Конституции Республики Казахстан, пунктом 2 статьи 20 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
1. Утвердить прилагаемое Положение об Администрации Президента Республики Казахстан (приложение 1).
2. Утвердить перечень государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан (приложение 2).
3. Признать утратившими силу:
1) Указ Президента Республики Казахстан от 11 февраля 2002 года №805 "Об утверждении Положения об Администрации Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., № 6, ст. 40; 2003 г., №20, ст. 201; 2004 г., № 19, ст. 235; 2006 г., № 23, ст. 229; 2007 г., № 34, ст. 372);
2) подпункт 6) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 16 мая 2003 года № 1094 "О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 20, ст. 201);
3) Указ Президента Республики Казахстан от 23 апреля 2004 года №1351 "О внесении дополнений и изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 11 февраля 2002 года № 805" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 19, ст. 235);
4) подпункт 2) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 23 марта 2005 года № 1528 "О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан";
5) подпункт 4) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 6 июня 2006 года № 131 "О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 23, ст. 229);
6) подпункт 2) пункта 2 Указа Президента Республики Казахстан от 21 сентября 2007 года № 413 "О мерах по обеспечению права законодательной инициативы Президента Республики Казахстан и приведению некоторых актов Президента Республики в соответствие с Конституцией Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 34, ст. 372).

4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2008 жылғы 11 наурыздағы
№ 552 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2010.12.28 № 1129 Жарлығымен.
Осы Ереже Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңдарына және нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің мәртебесін, миссиясын, негізгі міндеттері мен функцияларын, өкілеттігін, жұмысының ұйымдастырылуын айқындайды.
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
1. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі (бұдан әрі – Әкімшілік) Қазақстан Республикасының Президенті құратын, оған тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік орган болып табылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
2. Әкімшілік және оның қызметкерлері өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін, осы Ережені, сондай-ақ өзге де нормативтік құқықтық актілерді басшылыққа алады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
3. Әкімшілік мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тілде өзінің атауы жазылған мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ банктерде шоттары, соның ішінде валюталық шоттары болады.
4. Әкімшіліктің құрылымы мен штат санын Қазақстан Республикасының Президенті айқындайды.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
5. Әкімшіліктің толық атауы: "Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі" мемлекеттік мекемесі".
6. Әкімшіліктің заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, Астана қаласы, Есіл ауданы, "Ақорда" Резиденциясы.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 13.04.2023 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
7. Әкімшіліктің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.

4. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 11 марта 2008 года № 552
ПОЛОЖЕНИЕ
об Администрации Президента Республики Казахстан
Сноска. Положение - в редакции Указа Президента РК от 28.12.2010 № 1129.
Настоящее Положение в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан определяет статус, миссию, основные задачи и функции, полномочия, организацию работы Администрации Президента Республики Казахстан.
Сноска. Преамбула - в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
1. Администрация Президента Республики Казахстан (далее - Администрация) является государственным органом, формируемым Президентом Республики Казахстан, непосредственно ему подчиненным и подотчетным.
Сноска. Пункт 1 - в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
2. Администрация и ее сотрудники в своей деятельности руководствуются Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента Республики Казахстан, настоящим Положением, а также иными нормативными правовыми актами.
Сноска. Пункт 2 - в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
3. Администрация является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также счета в банках, в том числе валютные, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Структура и штатная численность Администрации определяются Президентом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 4 - в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
5. Полное наименование Администрации: "Государственное учреждение "Администрация Президента Республики Казахстан".
6. Юридический адрес Администрации: Республика Казахстан, город Астана, район Есиль, Резиденция "Акорда".
Сноска. Пункт 6 - в редакции Указа Президента РК от 13.04.2023 № 195 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
7. Финансирование деятельности Администрации осуществляется из республиканского бюджета.

2-тарау. Әкімшіліктің миссиясы мен негізгі міндеттері
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
8. Әкімшіліктің миссиясы Қазақстан Республикасының Президентінің қызметін ақпараттық-талдамалық, құқықтық, хаттамалық-ұйымдастырушылық, құжаттамалық және өзгедей қамтамасыз ету болып табылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
9. Әкімшіліктің негізгі міндеттері:
1) Президенттің мына салалардағы:
сыртқы саясаты;
әлеуметтік-экономикалық және ішкі саясаттың өзге де бағыттарындағы;
қорғаныс қабілеттілігі мен мемлекеттің қауіпсіздігі;
құқықтық саясат, заңдылық пен құқық тәртібі;
кадр саясаты;
Қазақстан Республикасы Парламентіне қатысты (бұдан әрі - Құрылтай);
Қазақстан Республикасы Үкіметіне (бұдан әрі - Үкімет) қатысты;
Қазақстан Халық Кеңесіне қатысты;
Қазақстан Республикасының Конституциялық Сотына қатысты;
соттар мен судьяларға қатысты;
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясына қатысты;
Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілге қатысты
жергілікті өкілді және атқарушы органдарға, астананың, облыстар мен республикалық маңызы бар қалалардың әкімдеріне қатысты және өңірлік саясат саласында;
өзіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарға қатысты;
2) Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің (бұдан әрі – Вице-Президент) және Президент жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың қызметін қамтамасыз ету;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген және (немесе) Президент айқындайтын өзге де міндеттер болып табылады.
Ескерту. 9-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 23.12.2015 № 137 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 05.05.2017 № 471; 14.06.2022 № 927; 02.01.2023 № 78 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі); 02.07.2026 № 1343 Жарлықтарымен.
3-тарау. Әкімшіліктің негізгі функциялары
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
10. Қазақстан Республикасы Президентінің сыртқы саясат саласындағы өкілеттіктерін іске асыруды қамтамасыз ету үшін Әкімшілік мынадай функцияларды орындайды:
1) әлемдік даму процестеріне, сондай-ақ халықаралық қатынастардың өзекті проблемаларына мониторинг, талдау мен болжам жасауды, Қазақстан Республикасының Президентіне оның сыртқы саясаттағы өкілеттіктерін іске асыру жөнінде ұсынымдар тұжырымдауды жүзеге асырады;

Глава 2. Миссия и основные задачи Администрации
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
8. Миссией Администрации является качественное и своевременное информационно-аналитическое, правовое, протокольно-организационное, документационное и иное обеспечение деятельности Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 8 - в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
9. Основными задачами Администрации являются:
1) обеспечение реализации полномочий Президента:
в области внешней политики;
в области социально-экономической и иных направлений внутренней политики;
в области обороноспособности и безопасности государства;
в области правовой политики, законности и правопорядка;
в области кадровой политики;
в отношении Курултая Республики Казахстан (далее - Курултай);
в отношении Правительства Республики Казахстан (далее - Правительство);
в отношении Қазақстан Халық Кеңесі;
в отношении Конституционного Суда Республики Казахстан;
в отношении судов и судей;
в отношении Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан;
в отношении Уполномоченного по правам человека в Республике Казахстан;
в отношении местных представительных и исполнительных органов, акимов столицы, областей, городов республиканского значения и в сфере региональной политики;
в отношении государственных органов, ему непосредственно подчиненных и подотчетных;
2) обеспечение деятельности Вице-Президента Республики Казахстан (далее – Вице-Президент) и консультативно-совещательных органов при Президенте;
3) иные задачи, установленные законодательством Республики Казахстан и (или) определяемые Президентом.
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 23.12.2015 № 137 (вводится в действие с 01.01.2016); от 05.05.2017 № 471; от 14.06.2022 № 927; от 02.01.2023 № 78 (вводится в действие с 01.01.2023); от 01.07.2026 № 1337; от 02.07.2026 № 1343.
Глава 3. Основные функции Администрации
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
10. Для обеспечения реализации полномочий Президента Республики Казахстан в области внешней политики Администрация выполняет следующие функции:
1) осуществляет мониторинг, анализ и прогнозирование процессов мирового развития, а также актуальных проблем международных отношений, выработку рекомендаций Президенту Республики Казахстан по реализации его внешнеполитических полномочий;

2) Президент қатысатын халықаралық іс-шаралардың мазмұндық бөлігін үйымдастыруды жүзеге асырады;
3) Қазақстан Республикасы Президентінің шет елдердің мемлекеттік органдарымен және олардың лауазымды тұлғаларымен, шетелдің саяси және қоғам қайраткерлерімен, халықаралық және шетелдік ұйымдармен өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді;
4) Қазақстан Республикасының Президентіне:
сыртқы саясаттың негізгі бағыттары, шетел мемлекеттерімен саяси және экономикалық ынтымақтастықты жетілдіру және шетелдерде Қазақстан Республикасының беделін нығайту жөнінде;
халықаралық ұйымдардың шешімдерін іске асыру;
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын жасасу, олардың қолданысын тоқтата тұру және тоқтату мәселелері жөніндегі ұсыныстар енгізеді.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
11. Қазақстан Республикасы Президентінің әлеуметтік-экономикалық және ішкі саясаттың өзге де бағыттары саласындағы өкілеттіктерін іске асыруды қамтамасыз ету үшін Әкімшілік мынадай функцияларды орындайды:
1) Қазақстан Республикасының Президентіне:
мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық және өзге де ішкі саясатын, оның ішінде мемлекеттік жастар және ақпарат саясатын, білім, ғылым, денсаулық сақтау, көші-қон, демография, мәдениет, тіл саясаты мен спорт саласындағы саясатты, қазақстандық отансүйгіштік тұжырымдамасын қалыптастыру мен жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
елдегі ішкі саяси тұрақтылықты, оның ішінде ұлтаралық және конфессияаралық қатынастар мәселелерінде қамтамасыз ету;
2) елдегі экономикалық және әлеуметтік-экономикалық ахуалдың дамуы процестеріне мониторинг, талдау және болжам жасау процестерін жүзеге асырады;
3) азаматтық қоғам институттарымен өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
12. Қазақстан Республикасы Президентінің мемлекеттің қорғаныс қабілеттілігі мен қауіпсіздігі саласындағы өкілеттіктерін іске асыруын қамтамасыз ету үшін Әкімшілік мынадай функцияларды орындайды:
1) Қазақстан Республикасының Президентіне елдің әскери саясатының, мемлекеттің қорғаныс қабілеттілігі мен ұлттық қауіпсіздігі, жұмылдыру мен жұмылдыру дайындығы саласындағы саясаттың негізгі бағыттары бойынша ұсыныстар енгізеді;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан Республикасы азаматтарын мерзімді әскери қызметке шақыру және мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді запасқа шығару туралы шешім қабылдауы кезіндегі қызметін қамтамасыз етеді;

2) осуществляет организацию содержательной части международных мероприятий с участием Президента Республики Казахстан;
3) обеспечивает взаимодействие Президента Республики Казахстан с государственными органами зарубежных стран и их должностными лицами, иностранными политическими и общественными деятелями, международными и иностранными организациями;
4) вносит Президенту Республики Казахстан предложения:
по основным направлениям внешней политики, совершенствованию политического и экономического сотрудничества с иностранными государствами и улучшению имиджа Республики Казахстан за рубежом;
по реализации решений международных организаций;
по вопросам заключения, приостановления и прекращения действия международных договоров Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
11. Для обеспечения реализации полномочий Президента Республики Казахстан в области социально-экономической и иных направлений внутренней политики Администрация выполняет следующие функции:
1) вносит Президенту Республики Казахстан предложения:
по формированию и совершенствованию социально-экономической и иной внутренней политики государства, в том числе государственной молодежной и информационной политики, политики в сфере образования, науки, здравоохранения, миграции, демографии, культуры, языковой политики и спорта, цифровизации концепции казахстанского патриотизма;
по обеспечению внутриполитической стабильности в стране, в том числе в вопросах межэтнических и межконфессиональных отношений;
2) осуществляет мониторинг, анализ и прогнозирование процессов развития экономической и социально-политической ситуации в стране;
3) обеспечивает взаимодействие с институтами гражданского общества.
Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
12. Для обеспечения реализации полномочий Президента Республики Казахстан в области обеспечения обороноспособности и безопасности государства Администрация выполняет следующие функции:
1) вносит Президенту Республики Казахстан предложения по основным направлениям военной политики страны, политики в области обеспечения обороноспособности и национальной безопасности государства, мобилизации и мобилизационной подготовки;
2) обеспечивает деятельность Президента Республики Казахстан при принятии решения о призыве граждан Республики Казахстан на срочную воинскую службу и об увольнении в запас военнослужащих срочной службы;

3) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының, құқық қорғау және өзге де мемлекеттік органдардың ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі қызметіне мониторингті, оны үйлестіру мен бақылауды жүзеге асырады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
13. Қазақстан Республикасы Президентінің құқықтық саясат, заңдылық пен құқық тәртібі саласындағы өкілеттіктерін іске асыруын қамтамасыз ету үшін Әкімшілік мынадай функцияларды орындайды:
1) Қазақстан Республикасының Президентіне:
құқықтық саясаттың негізгі бағыттары мен оны жетілдіру жөнінде;
құқықтық реттеу тетіктерінің тиімділігін арттыру жөнінде;
заңдылықты нығайту және құқық тәртібін қамтамасыз ету жөнінде;
Құрылтайдың заңнамалық құзыретіне кірмейтін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген Үкіметтің және басқа да мемлекеттік органдардың құзыретіне жатпайтын мәселелерді оның жарлықтарымен құқықтық реттеу туралы;
2) тиісті кезеңге арналған Қазақстан Республикасының заңдылықты және құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету, құқықтық саясаты саласындағы мемлекеттің бағдарламалық құжаттарын әзірлеу жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
14. Қазақстан Республикасы Президентінің кадр саясаты саласындағы өкілеттіктерін іске асыруын қамтамасыз ету үшін Әкімшілік мынадай функцияларды орындайды:
1) Қазақстан Республикасының Президентіне Қазақстан Республикасындағы кадр саясаты жөнінде ұсыныстар енгізеді;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің кадр саясатын іске асыруы жөнінде мемлекеттік органдардың өзара іс-қимылын үйлестіреді және қызметіне бақылау жасайды;
3) мемлекеттік саяси қызметшілердің кадр резервін қалыптастыру жөніндегі қызметін үйлестіреді;
4) Президент тағайындайтын және онымен келісілетін лауазымды адамдардың мемлекеттік қызметті өткеруіне байланысты мәселелерді шешуді ұйымдастырады, олардың жеке істерін жүргізеді.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
15. Қазақстан Республикасы Президентінің Құрылтайға қатысты өкілеттіктерін іске асыруын қамтамасыз ету үшін Әкімшілік мынадай функцияларды орындайды:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің заң шығарушылық бастамашылығы құқығын іске асыру мақсатында заң жобаларын әзірлеуді ұйымдастырады, оларға құқықтық және өзге де сараптама жасайды, олардың Құрылтайға енгізілуін қамтамасыз етеді және олар бойынша Құрылтайда өкілдік етеді;

3) осуществляет мониторинг, координацию и контроль за деятельностью Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, правоохранительных и иных государственных органов по обеспечению национальной безопасности.
Сноска. Пункт 12 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
13. Для обеспечения реализации полномочий Президента Республики Казахстан в области правовой политики, законности и правопорядка Администрация выполняет следующие функции:
1) вносит Президенту Республики Казахстан предложения:
по основным направлениям и совершенствованию правовой политики;
по повышению эффективности механизмов правового регулирования;
по укреплению законности и обеспечению правопорядка;
о правовом регулировании его указами вопросов, не входящих в законодательную компетенцию Курултая, а также не относящихся к установленной законами Республики Казахстан компетенции Правительства и других государственных органов;
2) организует работу по разработке программных документов государства в области правовой политики, обеспечения законности и правопорядка в Республике Казахстан на соответствующий период.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
14. Для обеспечения реализации полномочий Президента Республики Казахстан в области кадровой политики Администрация выполняет следующие функции:
1) вносит Президенту Республики Казахстан предложения по кадровой политике в Республике Казахстан;
2) координирует взаимодействие и осуществляет контроль за деятельностью государственных органов по реализации кадровой политики Президента Республики Казахстан;
3) координирует деятельность по формированию кадрового резерва политических государственных служащих;
4) организует решение вопросов, связанных с прохождением государственной службы должностными лицами, назначаемыми и согласуемыми с Президентом Республики Казахстан, ведет их личные дела.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
15. Для обеспечения реализации полномочий Президента Республики Казахстан в отношении Курултая Администрация выполняет следующие функции:
1) в целях реализации права законодательной инициативы Президента Республики Казахстан организует разработку, а также осуществляет правовую и иную экспертизу проектов законов, обеспечивает их внесение в Курултай и представляет их в Курултае;

2) Қазақстан Республикасының Президентіне:
Құрылтайда заң жобаларын қараудың басымдығын айқындау жөнінде;
Құрылтайдың отырыстарына қатысуы бойынша;
Қазақстан Республикасы Президентінің Құрылтай, партиялық фракциялар басшылығымен және депутаттық топтармен, Құрылтайдың жекелеген депутаттарымен кездесуін өткізу бойынша ұсыныстар енгізеді;
3) Қазақстан Республикасы Президентіне қол қоюға енгізілетін Қазақстан Республикасы заңдарына құқықтық және өзге де сараптаманы жүзеге асырады;
4) Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі бойынша қайталап талқылау, дауыс беру үшін заңдарды немесе олардың жекелеген баптарын Құрылтайға қайтаруды қамтамасыз етеді;
5) Құрылтайда Қазақстан Республикасы Президентінің мүддесін, соның ішінде қол қоюға ұсынылған заңдарға қарсылықтар бойынша Құрылтайда Қазақстан Республикасы Президентінің ұстанымын білдіреді;
6) Құрылтайдағы заңнамалық үдерістің жай-күйі және олар қарайтын мәселелер туралы Қазақстан Республикасының Президентін тұрақты хабардар етіп отырады, Қазақстан Республикасы Президентінің заң жобалары бойынша ұстанымын түсіндіреді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
16. Үкіметке қатысты Қазақстан Республикасы Президентінің өкілеттіктерін іске асыруды қамтамасыз ету үшін Әкімшілік мынадай функцияларды орындайды:
1) белгіленген тәртіппен министрліктер қызметінің тиімділігіне бағалау өткізуді ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
2) Қазақстан Республикасының Президентіне:
Үкіметтің құрылымдық жүйесін жетілдіру туралы;
Үкіметке тапсырмалар беру туралы;
Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарында белгіленгеннен басқа, соған сәйкес Үкіметке атқарушылық функциялар жүктелетін актілер шығару туралы;
Айрықша маңызды мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының Президентінің Үкімет отырыстарына төрағалық ету қажеттігі туралы ұсыныстар енгізеді;
3) Қазақстан Республикасының Президентінің төрағалығымен өткен Үкіметтің отырыстарында тұжырымдалған Үкімет шешімдерінің жобаларын келіседі;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жағдайларда, Үкімет пен мемлекеттік органдар актілерінің жобасын келісуді қамтамасыз етеді;
5) Үкіметте әзірленген заң жобаларын Құрылтайға енгізілгенге дейін белгіленген тәртіппен құқықтық және өзге де сараптамадан өткізіп, келіседі.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
17. Қазақстан Республикасы Президентінің Конституциялық Сотқа қатысты өкілеттіктерін іске асыруды қамтамасыз ету үшін Әкімшілік Қазақстан Республикасы Конституциясының 46-бабының 11) тармақшасында және 73-бабында көзделген жағдайларда, Қазақстан Республикасының Президентінің өтініштерін дайындау жөніндегі функцияны жүзеге асырады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.

2) вносит Президенту Республики Казахстан предложения:
по определению приоритетности рассмотрения Курултаем проектов законов;
об участии на заседаниях Курултая;
по проведению встреч Президента Республики Казахстан с руководством Курултая, партийных фракций и депутатских групп, отдельными депутатами Курултая;
3) осуществляет правовую и иную экспертизу законов Республики Казахстан, вносимых на подпись Президенту Республики Казахстан;
4) обеспечивает по решению Президента Республики Казахстан возврат законов или отдельных их статей в Курултай для повторного обсуждения и голосования;
5) представляет интересы Президента Республики Казахстан в Курултае, в том числе позицию Президента Республики Казахстан в Курултае по возражениям к законам, представленным на подпись;
6) регулярно информирует Президента Республики Казахстан о состоянии законодательного процесса в Курултае и рассматриваемых им вопросах, разъясняет позицию Президента по проектам законов.
Сноска. Пункт 15 – в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
16. Для обеспечения реализации полномочий Президента Республики Казахстан в отношении Правительства Администрация выполняет следующие функции:
1) организует и обеспечивает проведение в установленном порядке оценки эффективности деятельности министерств;
2) вносит Президенту Республики Казахстан предложения:
о совершенствовании структуры Правительства;
о даче поручений Правительству;
об издании актов, в соответствии с которыми на Правительство возлагается осуществление исполнительных функций, кроме тех, что установлены Конституцией Республики Казахстан и законами Республики Казахстан;
о необходимости председательствования Президента Республики Казахстан на заседаниях Правительства по особо важным вопросам;
3) согласовывает проекты решений Правительства, выработанные на заседаниях Правительства под председательством Президента Республики Казахстан;
4) обеспечивает согласование проектов актов Правительства и государственных органов в случаях, установленных законодательством Республики Казахстан;
5) в установленном порядке проводит правовую и иную экспертизу и согласовывает разработанные Правительством проекты законов до их внесения в Курултай.
Сноска. Пункт 16 – в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
17. Для обеспечения реализации полномочий Президента Республики Казахстан в отношении Конституционного Суда Администрация осуществляет функцию по подготовке обращений Президента Республики Казахстан в случаях, предусмотренных подпунктом 11) статьи 46 и статьей 73 Конституции Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 17 – в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.

18. Соттар мен судьяларға қатысты Қазақстан Республикасы Президентінің өкілеттіктерін іске асыруды қамтамасыз ету үшін Әкімшілік мынадай функцияларды орындайды:
1) мынадай:
Жоғары Сот Кеңесінің ұсынымы бойынша Жоғарғы Соттың Төрағасы лауазымына тағайындау кезінде;
Жоғары Соттың Төрағасын лауазымынан босату кезінде;
Жоғары Сот Кеңесінің Төрағасы тағайындау және лауазымынан босату кезінде;
Жоғары Сот судьяларын сайлау және лауазымынан босату үшін Құрылтайға Жоғары Сот Кеңесінің ұсынымына негізделген ұсыну бойынша;
Жоғары Сот Кеңесінің ұсынымы бойынша жергілікті және басқа соттардың төрағалары мен судьяларын, тиісті сот алқаларының төрағаларын тағайындау және лауазымынан босату кезінде;
Жоғары Сот Кеңесінің қорытындысына негізделген судьяны қамауда ұстауға, оны алып келуге, оған сот тәртібімен салынатын әкімшілік жаза шараларын қолдануға, оны қылмыстық жауаптылыққа тартуға келісім беру туралы шешім қабылдау кезінде Қазақстан Республикасының Президентінің қызметін қамтамасыз етеді;
2) Қазақстан Республикасының Президентіне сот жүйесін жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізеді.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
19. Қазақстан Республикасы Президентінің Орталық сайлау комиссиясына қатысты өкілеттіктерін іске асыруды қамтамасыз ету үшін Әкімшілік Қазақстан Республикасының сайлау жүйесін жетілдіру туралы Қазақстан Республикасының Президентіне ұсыныстар енгізу жөніндегі функциясын орындайды.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
20. Жергілікті өкілді және атқарушы органдарға, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың әкімдеріне қатысты және өңірлік саясат саласындағы Қазақстан Республикасы Президентінің өкілеттіктерін іске асыруды қамтамасыз ету үшін Әкімшілік мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) белгіленген тәртіппен астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін бағалауды ұйымдастырып, оны жүргізуді қамтамасыз етеді;
2) өңірлердің әлеуметтік-экономикалық дамуына мониторинг пен талдау жүргізіп, өңірлердегі істердің жағдайы туралы Қазақстан Республикасының Президентін хабардар етіп отырады;
3) жергілікті атқарушы органдар басшыларының халықпен есеп беру кездесуін өткізуіне бақылауды жүзеге асырады;
4) Қазақстан Республикасының Президентіне:
астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың әкімдері мен жергілікті атқарушы органдарының қызметін жетілдіру туралы;
өңірлік даму стратегиялары мен бағдарламалары, жергілікті өкілді органдар мен атқарушы органдардың сындарлы бірлескен жұмысы, олардың елдің орталық органдарымен өзара іс-қимылы бойынша;
қажет болған жағдайда мәслихаттың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату мәселесі бойынша ұсыныстар енгізеді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.

18. Для обеспечения реализации полномочий Президента Республики Казахстан в отношении судов и судей Администрация выполняет следующие функции:
1) обеспечивает деятельность Президента Республики Казахстан:
при назначении Президентом Республики Казахстан по рекомендации Высшего Судебного Совета на должность Председателя Верховного Суда;
при освобождении Президентом Республики Казахстан от должности Председателя Верховного Суда;
при назначении Президентом Республики Казахстан на должность и освобождении от должности Председателя Высшего Судебного Совета;
по представлению Курултаю для избрания на должности и освобождения от должностей судей Верховного Суда по рекомендации Высшего Судебного Совета;
при назначении Президентом Республики Казахстан по рекомендации Высшего Судебного Совета на должности и освобождении от должностей председателей и судей местных и других судов, председателей коллегий соответствующих судов;
при принятии основанного на заключении Высшего Судебного Совета решения о даче согласия на содержание судьи под стражей, его привод, применение к нему мер административного взыскания, налагаемых в судебном порядке, привлечение его к уголовной ответственности;
2) вносит Президенту Республики Казахстан предложения по совершенствованию судебной системы.
Сноска. Пункт 18 – в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
19. Для обеспечения реализации полномочий Президента Республики Казахстан в отношении Центральной избирательной комиссии Администрация выполняет функцию по внесению предложений Президенту Республики Казахстан о совершенствовании избирательной системы Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 – в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
20. Для обеспечения реализации полномочий Президента Республики Казахстан в отношении местных представительных и исполнительных органов, акимов столицы, областей, городов республиканского значения и в сфере региональной политики Администрация выполняет следующие функции:
1) организует оценку эффективности деятельности местных исполнительных органов столицы, областей и городов республиканского значения и обеспечивает ее проведение в установленном порядке;
2) проводит мониторинг и анализ социально-экономического развития регионов и информирует Президента Республики Казахстан о положении дел в регионах;
3) осуществляет контроль за проведением отчетных встреч руководителей местных исполнительных органов с населением;
4) вносит предложения Президенту Республики Казахстан:
о совершенствовании деятельности акимов и местных исполнительных органов столицы, областей и городов республиканского значения;
по стратегии и программам регионального развития, конструктивной совместной работе местных представительных и исполнительных органов, их взаимодействию с центральными органами страны;
при необходимости по вопросу досрочного прекращения полномочий маслихата.
Сноска. Пункт 20 – в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.

21. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдарға (бекітілген тізбеге сәйкес) қатысты Қазақстан Республикасы Президентінің өкілеттіктерін іске асыруды қамтамасыз ету үшін Әкімшілік мынадай функцияларды орындайды:
1) белгіленген тәртіппен осы мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалауды ұйымдастырып, өткізуді қамтамасыз етеді;
2) осы мемлекеттік органдарды құру, тарату және қайта ұйымдастыру, қызметін жетілдіру туралы Қазақстан Республикасының Президентіне ұсыныстар енгізеді;
3) осы мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіру мен бақылауды қамтамасыз етеді.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
22. Қазақстан Республикасы Президентінің өзге де өкілеттіктерін іске асыруды қамтамасыз ету үшін Әкімшілік мынадай функцияларды орындайды:
1) Қазақстан Республикасының Президентінің ар-намысы мен қадір-қасиетіне қол сұғылмауды қамтамасыз етеді;
2) Қазақстан Республикасының Президентіне:
барлық мемлекеттік билік тармақтарының келісімді жұмыс істеуін қамтамасыз ету, мемлекеттік органдардың қызметін жетілдіру бойынша;
мемлекеттік наградалармен марапаттау, құрметті атақтар, жоғары әскери және өзге де атақтар, жоғары сыныптық шендер, жоғары дипломатиялық дәрежелер, біліктілік сыныптарын беру; мемлекеттік наградалардан, атақтардан, шендерден, дәрежелер мен сыныптардан айыру бойынша;
Қазақстан Республикасының азаматтығы, оны сақтау мен одан шығу, Республика азаматтығын қалпына келтіру, саяси баспана беру мәселелері бойынша ұсыныстар енгізеді;
3) Қазақстан Республикасы Президентінің кешірім жасауын жүзеге асыруын қамтамасыз етеді;
4) елдегі жағдай және Қазақстан Республикасының ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары туралы Қазақстан Республикасының Президентінің Қазақстан халқына Жолдауының жобасын дайындауды жүзеге асырады;
5) Қазақстан Республикасы Президентінің қызметін ақпараттық-талдамалық және хаттамалық-ұйымдық тұрғыдан, соның ішінде оның қатысуымен іс-шараларды өткізуді қамтамасыз етеді;
6) Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін дайындауды ұйымдастырады және қатысады;
7) мемлекеттік жоспарлау жүйесін келісуді жүзеге асырады;
8) мемлекеттік органдардың мемлекеттік саясатты, Қазақстан Республикасы Президентінің, Вице-Президенттің актілері мен тапсырмаларын іске асыруына, соның ішінде тексеру жүргізу арқылы бақылауды жүзеге асырады;
9) белгіленген тәртіппен жекелеген мемлекеттік органдар мен ұйымдар қызметін үйлестіріп, басшылық жасайды;

21. Для обеспечения реализации полномочий Президента Республики Казахстан в отношении государственных органов, ему непосредственно подчиненных и подотчетных (согласно утвержденному перечню), Администрация выполняет следующие функции:
1) организует оценку эффективности деятельности этих государственных органов и обеспечивает ее проведение в установленном порядке;
2) вносит предложения Президенту Республики Казахстан о совершенствовании деятельности, об образовании, упразднении и реорганизации этих государственных органов;
3) обеспечивает координацию и контроль деятельности этих государственных органов.
Сноска. Пункт 21 – в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
22. Для обеспечения реализации иных полномочий Президента Республики Казахстан Администрация выполняет следующие функции:
1) обеспечивает неприкосновенность чести и достоинства Президента Республики Казахстан;
2) вносит Президенту Республики Казахстан предложения:
по обеспечению согласованного функционирования всех ветвей государственной власти, совершенствованию деятельности государственных органов;
по награждению государственными наградами, присвоению почетных званий, высших воинских и иных званий, высших классных чинов, высших дипломатических рангов, квалификационных классов; лишению названных наград, званий, чинов, рангов и классов;
по вопросам гражданства Республики Казахстан, сохранения и выхода из него, восстановления в гражданстве Республики, предоставления политического убежища;
3) обеспечивает осуществление Президентом Республики Казахстан помилования;
4) обеспечивает подготовку проекта Послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики Республики Казахстан;
5) осуществляет информационно-аналитическое и протокольно-организационное обеспечение деятельности Президента Республики Казахстан, в том числе проведение мероприятий с его участием;
6) организует и участвует в разработке актов Президента Республики Казахстан;
7) осуществляет согласование Системы государственного планирования Республики Казахстан;
8) осуществляет контроль за реализацией государственными органами государственной политики, исполнением актов и поручений Президента Республики Казахстан, Вице-Президента, в том числе путем проведения проверок;
9) осуществляет координацию и руководство деятельностью отдельных государственных органов и организаций в установленном порядке;

10) Қазақстан Республикасының Президенті жүргізіп отырған ішкі және сыртқы саясатты түсіндіреді, Қазақстан Республикасының Президенті қызметінің бұқаралық ақпарат құралдарында жарық көруін, Қазақстан Республикасы Президентінің олармен өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді;
11) Қазақстан Республикасының Президенті қол қойған заңдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенті шығарған актілерді тіркеуді жүргізеді, олардың жариялануын, таратылуы мен сақталуын қамтамасыз етеді;
12) Қазақстан Республикасы Президентінің атына келіп түскен жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарайды, оларға талдау жүргізеді, азаматтарды қабылдауды ұйымдастырып, жүзеге асырады;
13) Үкіметтің, орталық мемлекеттік органдардың, астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының, лауазымды адамдарының қызметі нәтижелерінің Қазақстан Республикасының Президентінде қаралуына дайындықты қамтамасыз етеді;
14) Қазақстан Республикасының Президентін құжаттамалық қамтамасыз етуді, соның ішінде тиісінше құжат айналымын ұйымдастыруды, ақпараттық технологияларды ендіріп, дамытуды, Қазақстан Республикасы Президентінің ресми интернет-ресурсы қызметінің, іс жүргізу қағидаларының сақталуын және мемлекеттік тілдің қолданылу аясын кеңейтуді бақылау арқылы жүзеге асырады;
15) Вице-Президенттің, Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдық және құжаттамалық қамтамасыз етуді, олардың шешімдерінің орындалуына бақылауды жүзеге асырады;
16) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген және (немесе) Қазақстан Республикасының Президенті айқындайтын өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
4-тарау. Әкімшіліктің қызметін ұйымдастыру және оның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің өкілеттіктері
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
23. Әкімшіліктің құрамына Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы (бұдан әрі – Әкімшілік Басшысы), Әкімшілік Басшысының бірінші орынбасары және орынбасарлары, Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы, Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшілері, Қазақстан Республикасы Президенті Кеңсесінің бастығы, Қазақстан Республикасы Президентінің кеңесшілері, Әкімшіліктің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары мен өзге де қызметкерлері кіреді.

10) разъясняет проводимую Президентом Республики Казахстан внутреннюю и внешнюю политику, обеспечивает освещение деятельности Президента Республики Казахстан в средствах массовой информации, взаимодействие с ними Президента Республики Казахстан;
11) ведет регистрацию подписанных Президентом Республики Казахстан законов, а также актов, изданных Президентом Республики Казахстан, обеспечивает их публикацию, рассылку и хранение;
12) рассматривает обращения физических и юридических лиц, поступающие в адрес Президента Республики Казахстан, проводит их анализ, организует и осуществляет прием граждан;
13) обеспечивает подготовку рассмотрения у Президента Республики Казахстан результатов деятельности Правительства, центральных государственных органов, местных исполнительных органов столицы, областей и городов республиканского значения, должностных лиц;
14) осуществляет документационное обеспечение Президента Республики Казахстан, в том числе путем организации надлежащего документооборота, внедрения и развития информационных технологий, деятельности официального интернет-ресурса Президента Республики Казахстан, контроля за соблюдением правил делопроизводства и расширения сферы применения государственного языка;
15) осуществляет информационно-аналитическое, организационное и документационное обеспечение деятельности Вице-Президента, консультативно-совещательных органов при Президенте Республики Казахстан, контроль за исполнением их решений;
16) осуществляет иные функции, установленные законодательством Республики Казахстан и (или) определяемые Президентом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 22 – в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
Глава 4. Организация деятельности Администрации и полномочия ее должностных лиц и сотрудников
Сноска. Заголовок главы 4 – в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
23. В состав Администрации входят Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан (далее – Руководитель Администрации), первый заместитель и заместители Руководителя Администрации, Секретарь Совета Безопасности Республики Казахстан, помощники Президента Республики Казахстан, начальник Канцелярии Президента Республики Казахстан, советники Президента Республики Казахстан, руководители структурных подразделений и иные сотрудники Администрации.

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 08.01.2026 № 1152 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
24. Әкімшілікті Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын және лауазымнан босататын, оның тікелей басшылық етуімен жұмыс істейтін, оған есеп беріп, бақылауында болатын Әкімшілік Басшысы басқарады.
Әкімшілік Басшысы:
1) Мемлекет басшысына Әкімшілік туралы ережені бекітуге ұсынады, Әкімшіліктің құрылымы мен штат саны жөнінде ұсыныстар енгізеді, Әкімшіліктің штат кестесін бекітеді, бекітілген штат саны шегінде оған өзгерістер енгізеді;
2) өзінің бірінші орынбасарының және орынбасарларының, Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшілері мен кеңесшілерінің жұмысын үйлестіреді, Әкімшіліктің құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастырады және бағыттайды, мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді;
3) Қазақстан Республикасының Президентімен келісу бойынша өзінің бірінші орынбасары мен орынбасарлары, Кеңсе бастығы, Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшілері мен кеңесшілері арасындағы міндеттер бөлінісін (бұдан әрі – Бөлініс) бекітеді;
4) Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына өзінің бірінші орынбасарын және орынбасарларын, Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшілерін және кеңесшілерін тағайындау және лауазымынан босату, Әкімшіліктің жекелеген хатшылықтарының басшыларын қоспағанда, Әкімшіліктің құрылымдық бөлімшелерінің басшыларын лауазымға тағайындау және лауазымынан босату туралы ұсыныстар енгізеді;
5) Әкімшіліктің жекелеген хатшылықтарының басшыларын, Әкімшіліктің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары орынбасараларын, мемлекеттік инспекторларды, сектор меңгерушілері мен Әкімшіліктің өзге де мемлекеттік әкімшілік қызметшілерін тағайындайды және лауазымынан босатады;
6) Әкімшіліктің құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;";
7) Қазақстан Республикасы Президенті актілерінің орындалуы мен сақталуын, оның тапсырмаларының орындалуын, осы мақсаттарда Әкімшілікте құжаттардың өтуін бақылау жөніндегі, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенті қатысатын іс-шараларды дайындау мәселелері бойынша жұмысты үйлестіреді, сонымен қатар Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік органдарының басшыларын шақыра отырып, Әкімшіліктің басшы қызметкерлерімен кеңестер өткізеді;
8) Қазақстан Республикасы Президентінің қол қоюына Құрылтай қабылдаған заңдарды, жарлықтардың, өкімдердің жобаларын және қарауына Қазақстан Республикасының Президентіне жолданатын басқа да құжаттар мен материалдарды ұсынады;

Сноска. Пункт 23 – в редакции Указа Президента РК от 08.01.2026 № 1152 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
24. Администрацию возглавляет Руководитель Администрации, который назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан и работает под его непосредственным руководством, ему подотчетен и подконтролен.
Руководитель Администрации:
1) представляет на утверждение Президенту Республики Казахстан положение об Администрации, вносит предложения по структуре и штатной численности Администрации, утверждает штатное расписание Администрации, вносит в него изменения в пределах утвержденной штатной численности;
2) координирует работу своих первого заместителя и заместителей, помощников и советников Президента Республики Казахстан, организует и направляет работу структурных подразделений Администрации, обеспечивает взаимодействие с государственными органами;
3) по согласованию с Президентом Республики Казахстан утверждает распределение обязанностей между своими первым заместителем и заместителями, начальником Канцелярии, помощниками и советниками Президента Республики Казахстан (далее – Распределение);
4) вносит на рассмотрение Президента Республики Казахстан предложения о назначении на должности и освобождении от должностей своих первого заместителя и заместителей, помощников и советников Президента Республики Казахстан, руководителей структурных подразделений Администрации, за исключением руководителей отдельных секретариатов Администрации;
5) назначает на должности и освобождает от должностей руководителей отдельных секретариатов Администрации, заместителей руководителей структурных подразделений Администрации, государственных инспекторов, заведующих секторами и иных административных государственных служащих Администрации;
6) утверждает положения о структурных подразделениях Администрации;
7) координирует работу по контролю за исполнением и соблюдением актов Президента Республики Казахстан, исполнением его поручений, прохождением документов в Администрации в этих целях, а также по вопросам подготовки мероприятий с участием Президента Республики Казахстан, в том числе проводит совещания с руководящими работниками Администрации и приглашением руководителей соответствующих государственных органов Республики Казахстан;
8) представляет на подпись Президенту Республики Казахстан законы, принятые Курултаем, проекты указов, распоряжений и на рассмотрение другие адресуемые Президенту Республики Казахстан документы и материалы;

9) Әкімшіліктің бұйрықтарын шығарады;
10) Әкімшіліктегі ішкі еңбек тәртібін белгілейді;
11) Әкімшіліктің шығыстар сметасын бекітеді және оның шегінде қаржы қаражатын жұмсауға басшылық жасайды;
12) қызметтік құжаттарға қол қояды;
13) Әкімшіліктің қызметкерлерін көтермелейді және оларға тәртіптік жазалау шараларын қолданады;
14) Әкімшіліктің қызметкерлерін іссапарларға жібереді;
15) ведомствоаралық жұмыс топтарын құруға, Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмаларын орындау үшін жұмысқа мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарын тартуға құқылы;
16) Әкімшілікте Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасының орындалуын бақылайды;
17) Әкімшіліктің Құрылтаймен, Құрылтайдың жұмыс органдарымен және Аппаратымен; Үкіметпен және Үкімет Аппаратымен; министрліктермен; Конституциялық Сотпен; Жоғарғы Сотпен; Жоғары Сот Кеңесімен, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдармен; астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың әкімдерімен, мәслихаттарымен; саяси партиялармен және өзге де қоғамдық бірлестіктермен; бұқаралық ақпарат құралдарымен; жеке және заңды тұлғалармен байланысын тұрақты негізде қамтамасыз етеді;
18) Құрылтайдың ашық және жабық отырыстарына қатысуға құқылы;
19) Үкіметтің, орталық атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың және Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың, Жоғары Сот Кеңесінің отырыстары мен алқа жиналыстарына қатысуға құқылы;
20) Қазақстан Республикасы Президентінің кадр саясатын іске асыруды ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
21) басшы лауазымдарға Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын немесе оның ұсынысымен тағайындалатын кандидатуралар бойынша Қазақстан Республикасының Президентіне ұсыныстар енгізеді, сондай-ақ Үкімет, өзге де мемлекеттік органдар және мемлекеттің лауазымды адамдары басшы лауазымдарға ұсынған кандидатураларды Қазақстан Республикасының Президентімен келісуді қамтамасыз етеді;
22) өзінің жекелеген өкілеттіктерін орындауды Әкімшіліктің өзге де басшы лауазымды адамдарына беруге құқылы;
23) осы Ережеде көзделген, сондай-ақ оған Қазақстан Республикасының Президенті жүктеген басқа да өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 24-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілмеді – ҚР Президентінің 02.07.2026 № 1343 Жарлықтарымен.
25. Әкімшілік Басшысы орнында болмаған жағдайда оның міндеттерін Әкімшілік Басшысы айқындайтын бірінші орынбасары немесе орынбасарларының бірі атқарады.

9) издает приказы Администрации;
10) устанавливает внутренний трудовой распорядок в Администрации;
11) утверждает план финансирования Администрации и в ее пределах распоряжается финансовыми средствами;
12) подписывает служебную документацию;
13) поощряет сотрудников Администрации и налагает на них дисциплинарные взыскания;
14) направляет служащих Администрации в командировки;
15) вправе образовывать межведомственные рабочие группы, привлекать к работе по исполнению поручений Президента Республики Казахстан должностных лиц государственных органов;
16) контролирует исполнение в Администрации законодательства Республики Казахстан о государственной службе;
17) обеспечивает на постоянной основе связь Администрации с Курултаем, рабочими органами и Аппаратом Курултая, Правительством и Аппаратом Правительства, Конституционным Судом, Верховным Судом, Высшим Судебным Советом, Центральной избирательной комиссией, государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту, министерствами, акимами, маслихатами столицы, областей и городов республиканского значения, политическими партиями и иными общественными объединениями, средствами массовой информации, физическими и юридическими лицами;
18) вправе присутствовать на открытых и закрытых заседаниях Курултая;
19) вправе участвовать в заседаниях Правительства, коллегий центральных исполнительных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, и консультативно-совещательных органов при Президенте, заседаниях Высшего Судебного Совета, Қазақстан Халық Кеңесінің Төралқасы и сессиях Қазақстан Халық Кеңесі;
20) организует и обеспечивает реализацию кадровой политики Президента Республики Казахстан;
21) вносит Президенту Республики Казахстан предложения по кандидатам, назначаемым на руководящие должности Президентом Республики Казахстан или по его представлению, а также обеспечивает согласование с Президентом Республики Казахстан кандидатур, предлагаемых к назначению на руководящие должности Правительством, иными государственными органами и должностными лицами государства;
22) вправе делегировать выполнение отдельных своих полномочий иным руководящим должностным лицам Администрации;
23) осуществляет другие полномочия, предусмотренные настоящим положением, а также возложенные на него Президентом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 24 - в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337; с изменениями, внесенными Указом Президента РКот 02.07.2026 № 1343.
25. В случае отсутствия Руководителя Администрации его обязанности исполняет первый заместитель или один из заместителей, определяемый Руководителем Администрации.

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 08.01.2026 № 1152 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
26. Әкімшіліктің жекелеген хатшылықтарының басшыларын қоспағанда, Әкімшілік Басшысының бірінші орынбасары мен орынбасарларын, Президенттің көмекшілері мен кеңесшілерін, Әкімшіліктің құрылымдық бөлімшелерінің басшыларын Әкімшілік Басшысының ұсынуы бойынша Президент лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 08.01.2026 № 1152 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
27. Әкімшілік Басшысының бірінші орынбасары мен орынбасарлары, Қазақстан Республикасының Президенті Кеңсесінің бастығы, Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшілері мен кеңесшілері:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің, Әкімшілік Басшысының актілері мен тапсырмаларының орындалуын ұйымдастырады;
2) Қазақстан Республикасының Президентін елдегі істің жағдайы туралы хабардар етеді, оны ақпараттық-талдамалық материалдармен қамтамасыз етеді;
3) Бөлініске сәйкес өздерінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіреді;
4) Бөлініске сәйкес Әкімшіліктің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді жүзеге асырады, олардың мемлекеттік органдармен және өзге де ұйымдармен өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді;
5) Қазақстан Республикасының Президенті мен Әкімшілік Басшысы белгілеген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
28. Қазақстан Республикасы Президентінің кеңесшілері:
1) жетекшілік ететін саладағы істің жағдайы туралы Қазақстан Республикасының Президентін хабардар етеді, оны ақпараттық-талдамалық материалдармен қамтамасыз етеді;
2) Қазақстан Республикасының Президенті мен Әкімшілік Басшысы белгілеген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
29. Қазақстан Республикасының Президенті міндеттердің бірінші кезектілігі мен маңыздылығына қарай Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігі Басшысының бірінші орынбасары мен орынбасарларына, өзінің көмекшілері мен кеңесшілеріне осы Ережеде көзделгеннен ерекшеленетін өзге де міндеттер мен өкілеттіктерді жүктеуі мүмкін. Қазақстан Республикасының Президенті өзінің көмекшілері мен кеңесшілерінің санын және олардың қызметінің бағыттарын айқындайды.
Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.

Сноска. Пункт 25 – в редакции Указа Президента РК от 08.01.2026 № 1152 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
26. Первый заместитель и заместители Руководителя Администрации, помощники и советники Президента, руководители структурных подразделений Администрации, за исключением руководителей отдельных секретариатов Администрации, назначаются на должности и освобождаются от должностей Президентом по представлению Руководителя Администрации.
Сноска. Пункт 26 - в редакции Указа Президента РК от 08.01.2026 № 1152 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
27. Первый заместитель и заместители Руководителя Администрации, начальник Канцелярии Президента Республики Казахстан, помощники и советники Президента:
1) организуют исполнение актов и поручений Президента Республики Казахстан, Руководителя Администрации;
2) информируют Президента Республики Казахстан о положении дел в стране, обеспечивают его информационно-аналитическими материалами;
3) координируют деятельность государственных органов по вопросам, входящим в их компетенцию согласно Распределению;
4) осуществляют координацию деятельности структурных подразделений Администрации согласно Распределению, обеспечивают их взаимодействие с государственными органами и иными организациями;
5) осуществляют иные функции, установленные Президентом Республики Казахстан и Руководителем Администрации.
Сноска. Пункт 27 – в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
28. Советники Президента:
1) информируют Президента Республики Казахстан о положении дел в курируемой сфере, обеспечивают его информационно-аналитическими материалами;
2) осуществляют иные функции, установленные Президентом Республики Казахстан и Руководителем Администрации.
Сноска. Пункт 28 – в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
29. Президент Республики Казахстан в зависимости от первоочередности и важности задач может возложить на первого заместителя и заместителей Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, своих помощников и советников иные задачи и полномочия, отличные от тех, что предусмотрены настоящим Положением. Президент Республики Казахстан определяет количество и направления деятельности своих помощников и советников.
Сноска. Пункт 29 – в редакции Указа Президента РК от 01.07.2026 № 1337.

30. Әкімшіліктің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары:
1) құрылымдық бөлімшеге жүктелген міндеттерді орындауды, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен тапсырмаларын, Әкімшілік Басшысының тапсырмаларын уақтылы және егжей-тегжейлі орындауды ұйымдастырады;
2) өз орынбасарлары арасында міндеттерді бөледі, құрылымдық бөлімше мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;
3) еңбекті ұйымдастыруды және тиісті еңбек тәртібін қамтамасыз етеді, сондай-ақ Әкімшілікте белгіленген ережелерге сәйкес іс қағаздарын жүргізуге жауап береді;
4) Әкімшіліктің өзі басқаратын құрылымдық бөлімшесінің қызметкерін қызметке тағайындау және қызметтен босату, оны көтермелеу және тәртіптік жаза қолдану туралы ұсыныстар енгізеді;
5) мемлекеттік органдар құзырындағы ақпараттық мәліметтер банкін белгіленген тәртіппен пайдалануға құқылы;
6) Үкіметтің отырыстарына, мемлекеттік және консультативтік-кеңестік органдардың алқа отырыстарына қатысуға құқылы;
7) Әкімшіліктің құрылымдық бөлімшелерінің құзырына жатқызылған мәселелер бойынша мемлекеттік органдармен, лауазымды тұлғалармен және ұйымдармен қызметтік хат жазысуға құқылы;
8) Қазақстан Республикасының Президенті мен Әкімшілік басшылығы белгілеген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Ескерту. 30-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
31. Әкімшілік қызметкерлері Әкімшіліктің алдында тұрған міндеттерді шешу жөнінде өкілеттіктер берілген мемлекеттік қызметшілер болып табылады.
32. Осы Ережеде көзделген функцияларды іске асыру үшін Әкімшілік:
1) мыналарға:
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасарларына;
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына;
министрліктерге және өзге де орталық атқарушы органдарға;
Қазақстан Республикасы астанасының, облыстарының және республикалық маңызы бар қалаларының әкімдеріне;
сот төрелігін жүзеге асыруға, қылмыстық қудалау, анықтау, алдын ала тергеу және жедел-іздестіру қызметі функцияларын жүзеге асыруға байланысты емес мәселелер бойынша тиісінше – Жоғарғы Сотқа, Бас прокуратураға, Ұлттық қауіпсіздік комитетіне; Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігіне;
судья лауазымына кандидаттарды іріктеуге байланысты емес мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесіне;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне, Жоғары аудиторлық палатасына, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін өзге де мемлекеттік органдарға тапсырма беруге;
2) мемлекеттік органдардан және лауазымды тұлғалардан қажетті ақпарат, құжаттар мен өзге де материалдарды сұратуға және алуға құқылы.
Әкімшіліктің қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды беру жөніндегі мемлекеттік органдар мен лауазымды тұлғалар үшін міндетті болып табылатын тапсырмалары мен сауалдарына, егер Әкімшілік өзгеше мерзім белгілемесе, оларды алған күннен бастап екі апта мерзімде жауап қайтарылады;

30. Руководители структурных подразделений Администрации:
1) организуют выполнение задач, возложенных на структурные подразделения, своевременное и исчерпывающее исполнение актов и поручений Президента Республики Казахстан, поручений Руководителя Администрации;
2) распределяют обязанности между своими заместителями, утверждают должностные инструкции административных государственных служащих структурного подразделения;
3) обеспечивают организацию труда и надлежащую трудовую дисциплину, а также отвечают за ведение делопроизводства в соответствии с правилами, установленными в Администрации;
4) вносят представление о назначении на должность и освобождении от должности, поощрении и наложении дисциплинарного взыскания на сотрудника возглавляемого им структурного подразделения Администрации;
5) вправе в установленном порядке пользоваться информационными банками данных, имеющимися в распоряжении государственных органов;
6) вправе участвовать в заседаниях Правительства, коллегий государственных и консультативно-совещательных органов;
7) вправе вести с государственными органами, должностными лицами и организациями служебную переписку по вопросам, отнесенным к ведению структурных подразделений Администрации;
8) осуществляют иные функции, установленные Президентом Республики Казахстан и руководством Администрации.
Сноска. Пункт 30 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 01.07.2026 № 1337.
31. Сотрудники Администрации являются государственными служащими, наделенными полномочиями по решению задач, стоящих перед Администрацией.
32. Для реализации предусмотренных настоящим положением функций Администрация вправе:
1) давать поручения:
заместителям Премьер-Министра Республики Казахстан;
Аппарату Правительства Республики Казахстан;
министерствам и иным центральным исполнительным органам;
акимам столицы, областей и городов республиканского значения Республики Казахстан;
Верховному Суду, Генеральной прокуратуре, Комитету национальной безопасности – по вопросам, не связанным соответственно с отправлением правосудия, осуществлением функций уголовного преследования, дознания, предварительного следствия и оперативно-розыскной деятельности; Судебной администрации Республики Казахстан;
Высшему Судебному Совету Республики Казахстан по вопросам, не связанным с отбором кандидатов на судейские должности;
Национальному Банку, Высшей аудиторской палате Республики Казахстан, иным государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан;
2) запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов и должностных лиц.
На поручения и запросы Администрации по представлению необходимой информации, документов и иных материалов, которые являются обязательными для государственных органов и должностных лиц, дается ответ в двухнедельный срок со дня их получения, если Администрацией не будут установлены иные сроки;

3) тиісті мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың қызметін үйлестіру мен бақылауға, Қазақстан Республикасының Президенті мен оның Әкімшілігінің актілері мен тапсырмаларының орындалуына, оның ішінде Үкіметтің, орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың, әкімдердің және мемлекеттің өзге де лауазымды адамдары актілерінің Конституцияға, Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкестігі нысанасына тиісті тексерулер ұйымдастыруға;
4) Қазақстан Республикасы заңдарының, Қазақстан Республикасының Президенті актілері мен тапсырмаларының орындалуы барысында анықталған бұзушылықтар мен кемшіліктерді жоюды талап етуге;
5) анықталған кемшіліктерді, Қазақстан Республикасы заңдарының, Қазақстан Республикасының Президенті актілерінің сақталмауы және оның тапсырмаларының орындалмауы фактілерін болдырмау жөнінде ұсынымдар әзірлеуге;
6) тиісті лауазымды тұлғалардың ауызша түсініктерін тыңдау және жазбаша түсінік берулерін талап етуге;
7) Әкімшілік жүргізген тексерулердің нәтижелерін Қазақстан Республикасының Президентіне жүйелі түрде баяндауға құқылы.
Әкімшіліктің Басшысы және оның бірінші орынбасары осы тармақтың 1), 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көзделген өкілеттіктерге ие болады.
Осы тармақтың 1) тармақшасының екінші абзацын қоспағанда, 1), 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көзделген өкілеттіктерге Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысы, Президент Кеңсесінің бастығы, Президенттің көмекшілері, Президенттің кеңесшілері ие болады. Бұл ретте аталған лауазымды адамдар Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары және Үкіметі Аппараты Басшысының функцияларын қоса атқаратын лауазымды адамға тапсырмалар беруге құқылы.
Осы тармақтың 2) - 7) тармақшаларында көзделген өкілеттіктерге Әкімшіліктің құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, Әкімшіліктің мемлекеттік инспекторлары ие болады.
Ескерту. 32-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 2012.04.08 № 295; 29.08.2014 № 900; 23.12.2015 № 137 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 29.12.2015 № 158; 05.10.2016 № 349; 22.07.2019 № 74; 05.04.2021 № 545; 26.11.2022 № 5; 19.01.23 № 106; 13.04.2023 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі); 12.02.2025 № 779 (06.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі); 26.08.2025 № 975; 01.07.2026 № 1337 (01.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2008 жылғы 11 наурыздағы
№ 552 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың
ТІЗБЕСІ

3) координировать и контролировать деятельность соответствующих государственных органов и должностных лиц, организовывать соответствующие проверки исполнения актов и поручений Президента Республики Казахстан и его Администрации, в том числе на предмет соответствия актов Правительства, центральных и местных государственных органов, акимов и иных должностных лиц государства Конституции Республики Казахстан, законам Республики Казахстан и актам Президента Республики Казахстан;
4) требовать устранения выявленных нарушений и недостатков в ходе исполнения законов Республики Казахстан, актов и поручений Президента Республики Казахстан;
5) разрабатывать рекомендации по устранению выявленных нарушений, фактов несоблюдения законов Республики Казахстан, актов Президента Республики Казахстан и неисполнения его поручений;
6) заслушивать устные и истребовать письменные объяснения соответствующих должностных лиц;
7) систематически докладывать Президенту Республики Казахстан о результатах проводимых Администрацией проверок.
Полномочиями, предусмотренными подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта, обладают Руководитель Администрации и его первый заместитель.
Полномочиями, предусмотренными подпунктами 1), 2), 3), 4), 5), 6) и 7) настоящего пункта, за исключением абзаца второго подпункта 1), обладают: Секретарь Совета Безопасности, начальник Канцелярии Президента, помощники Президента, советники Президента. При этом указанные должностные лица вправе давать поручения должностному лицу, осуществляющему функции Заместителя Премьер-Министра и Руководителя Аппарата Правительства Республики Казахстан по совместительству.
Полномочиями, предусмотренными подпунктами 2) - 7) настоящего пункта, обладают руководители структурных подразделений Администрации, государственные инспекторы Администрации.
Сноска. Пункт 32 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 08.04.2012 № 295; от 29.08.2014 № 900; от 23.12.2015 № 137 (вводится в действие с 01.01.2016); от 29.12.2015 № 158; от 05.10.2016 № 349; от 22.07.2019 № 74; от 05.04.2021 № 545; от 26.11.2022 № 5; от 19.01.2023 № 106; от 13.04.2023 № 195 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования); от 12.02.2025 № 779 (вводится в действие с 06.01.2025); от 26.08.2025 № 975; от 01.07.2026 № 1337.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 11 марта 2008 года № 552
ПЕРЕЧЕНЬ
государственных органов, непосредственно подчиненных и
подотчетных Президенту Республики Казахстан

Ескерту. Тізбеге өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 2009.05.19 № 805, 2011.08.12 № 139; 21.04.2014 № 807; 06.08.2014 № 883; 29.12.2015 № 158; 05.10.2016 № 349; 13.06.2019 № 12; 17.06.2019 № 23; 11.11.2019 № 203; 08.09.2020 № 407; 28.01.2021 № 501; 26.11.2022 № 5; 18.03.2025 № 818; 30.06.2025 № 927 Жарлықтарымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы
Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі
Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі

Сноска. Перечень с изменениями, внесенными указами Президента РК от 19.05.2009 № 805; от 12.08.2011 № 139; от 21.04.2014 № 807; от 06.08.2014 № 883; от 29.12.2015 № 158; от 05.10.2016 № 349; от 13.06.2019 № 12; от 17.06.2019 № 23; от 11.11.2019 № 203; от 08.09.2020 № 407; от 28.01.2021 № 501; от 26.11.2022 № 5; от 18.03.2025 № 818; от 30.06.2025 № 927.
Администрация Президента Республики Казахстан
Генеральная прокуратура Республики Казахстан
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
Национальный Банк Республики Казахстан
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
Служба государственной охраны Республики Казахстан
Высшая аудиторская палата Республики Казахстан
Управление делами Президента Республики Казахстан
Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу
Агентство Республики Казахстан по атомной энергии