"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зияткерлік меншік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2025 жылғы 28 қарашадағы № 190-ө Өкімі
1. Қабылдануы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зияткерлік меншік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңымен негізделген қоса беріліп отырған құқықтық актілердің тізбесі (бұдан әрі – тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары:
1) тізбеге сәйкес құқықтық актілер жобаларын әзірлесін және Қазақстан Республикасы Үкіметіне белгіленген тәртіппен бекітуге енгізсін;
2) тізбеге сәйкес тиісті ведомстволық актілер қабылдасын;
3) ай сайын, 30-нан кешіктірмей жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде тізбеге сәйкес құқықтық актілерді әзірлеу және қабылдау туралы ақпарат орналастырсын.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі осы Заңды іске асыру жөніндегі жиынтық ақпаратты талдасын, қорытындыласын және ай сайын, 5-нен кешіктірмей жалпыға қолжетімді мемлекеттік ақпараттандыру объектісінде орналастырсын.
Премьер-Министр О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2025 жылғы 28 қарашдағы
№ 190-ө өкімімен
бекітілген

О мерах по реализации Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2025 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам интеллектуальной собственности"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 28 ноября 2025 года № 190-р
1. Утвердить прилагаемый перечень правовых актов, принятие которых обусловлено Законом Республики Казахстан от 24 ноября 2025 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам интеллектуальной собственности" (далее – перечень).
2. Государственным органам Республики Казахстан:
1) разработать и в установленном порядке внести на утверждение в Правительство Республики Казахстан проекты правовых актов согласно перечню;
2) принять соответствующие ведомственные акты согласно перечню;
3) ежемесячно, не позднее 30 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации информацию о разработке и принятии правовых актов согласно перечню.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан анализировать, обобщать и ежемесячно, не позднее 5 числа, размещать на общедоступном государственном объекте информатизации сводную информацию по реализации указанного Закона.
Премьер-Министр О. Бектенов
Утвержден распоряжением
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от " " 2025 года №
Перечень

Қабылдануы "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне зияткерлік меншік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2025 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңымен негізделген құқықтық актілердің тізбесі
Р/с
Құқықтық актінің атауы
Құқықтық актінің нысаны
Орындауға жауапты мемлекеттік орган
Орындау мерзімі
Құқықтық актінің сапасына, уақтылы әзірленуіне және енгізілуіне жауапты адам
1
2
3
4
5
6
1.

правовых актов, принятие которых обусловлено Законом Республики Казахстан от 24 ноября 2025 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам интеллектуальной собственности"
№ п/п
Наименование правового акта
Форма правового акта
Государственный орган, ответственный за исполнение
Срок исполнения
Лицо, ответственное за качество, своевременность разработки и внесения правового акта
1
2
3
4
5
6

"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Әділетмині
2026 жылғы қаңтар
Б.Ш. Жақселекова
2.
"Тауар белгісінің, қызмет көрсету белгісінің, тауар шығарылған жер атауының немесе фирмалық атаудың пайдаланылуындағы тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 1517 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 48 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің және Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бірлескен бұйрығы
ҰЭМ, Әділетмині,
2026 жылғы қаңтар
Е.Е. Сағынаев, Б.Ш. Жақселекова
3.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушысы 2020 жылғы 31 қаңтардағы № 39/НҚ бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің бұйрығы
ЖИЦДМ
2026 жылғы қаңтар
Р.А. Коняшкин
4.
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кірістер органдарының мемлекеттік қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің міндетін атқарушысы 2020 жылғы 10 шілдедегі № 665 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығы
Қаржымині
2026 жылғы қаңтар
Е.Е. Біржанов
5.
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің, "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Мәжбүрлеп орындату комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің, "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2024 жылғы 22 шілдедегі № 617 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы қаңтар
Б.Ш. Жақселекова
6.
Авторлық құқық және сабақтас құқықтар мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы қаңтар
Б.Ш. Жақселекова
7.
Өнеркәсіптік меншік мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Әділет министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы қаңтар
Б.Ш. Жақселекова
8.

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан"
постановление Правительства Республики Казахстан
МЮ
январь 2026 года
Жакселекова Б.Ш.
О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 1517 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 48 "Об утверждении проверочного листа за использованием товарного знака, знака обслуживания, наименования места происхождения товара или фирменного наименования"
совместный приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан и Министра юстиции Республики Казахстан
МНЭ, МЮ
январь 2026 года
Сагнаев Е.Е., Жакселекова Б.Ш.
О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 31 января 2020 года № 39/НҚ "Об утверждении реестра государственных услуг"
приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан
МИИЦР
январь 2026 года
Коняшкин Р.А.
О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра финансов Республики Казахстан от 10 июля 2020 года № 665 "Об утверждении Правил оказания государственных услуг органами государственных доходов Республики Казахстан"
приказ Министра финансов Республики Казахстан
МФ
январь 2026 года
Биржанов Е.Е.
О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 июля 2024 года № 617 "Об утверждении положений республиканского государственного учреждения "Комитет по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан", республиканского государственного учреждения "Комитет принудительного исполнения Министерства юстиции Республики Казахстан", республиканское государственное учреждение "Комитет регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан"
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
январь 2026 года
Жакселекова Б.Ш.
О внесении изменений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан по вопросам авторского права и смежных прав
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
январь 2026 года
Жакселекова Б.Ш.
О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра юстиции Республики Казахстан по вопросам промышленной собственности
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
январь 2026 года
Жакселекова Б.Ш.

"Мүліктік құқықтарды ұжымдық негізде басқаратын ұйым аккредиттеуден өту үшін ұсынатын өтініштің нысанын және құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2009 жылғы 27 тамыздағы № 115 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы қаңтар
Б.Ш. Жақселекова
9.
Ұжымдық басқару саласындағы бірыңғай цифрлық платформаны басқару қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы қаңтар
Б.Ш. Жақселекова
10.
Тауар белгісін немесе тауар белгісі ретінде пайдаланылатын белгілемені Қазақстан Республикасында жалпыға бірдей белгілі тауар белгісі ретінде тану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы қаңтар
Б.Ш. Жақселекова
11.
Туындыны жеке мақсатта көшірмелеу үшін сыйақыны жинау, бөлу және төлеудің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы қаңтар
Б.Ш. Жақселекова
12.
Құқықтарды ұжымдық басқару жөніндегі ұйымдарға біліктілік талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы қаңтар
Б.Ш. Жақселекова
13.
Патенттік сенім білдірілген өкілдер қызметінің мәселелері жөніндегі комиссия шешіміне шағымдарды қарау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы қаңтар
Б.Ш. Жақселекова
14.
Патенттік сенім білдірілген өкілдер қызметінің мәселелері бойынша Комиссия жөніндегі ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығы
Әділетмині
2026 жылғы қаңтар
Б.Ш. Жақселекова
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
Әділетмині – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі;
ЖИЦДМ – Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі;
Қаржымині – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі;
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі.

О признании утратившим силу приказа Министра юстиции Республики Казахстан от 27 августа 2009 года № 115 "Об утверждении формы заявления и перечня документов, представляемых организацией, управляющей имущественными правами на коллективной основе, для прохождения аккредитации"
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
январь 2026 года
Жакселекова Б.Ш.
Об утверждении Правил управления единой цифровой платформой в сфере коллективного управления
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
январь 2026 года
Жакселекова Б.Ш.
Об утверждении Правил признания товарного знака или используемого как товарный знак обозначения в качестве общеизвестного товарного знака в Республике Казахстан
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
январь 2026 года
Жакселекова Б.Ш.
О некоторых вопросах сбора, распределения и выплаты вознаграждения за воспроизведение произведения в личных целях
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
январь 2026 года
Жакселекова Б.Ш.
Об утверждении квалификационных требований к организациям по коллективному управлению правами
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
январь 2026 года
Жакселекова Б.Ш.
Об утверждении Правил рассмотрения жалоб на решения комиссии по вопросам деятельности патентных поверенных
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
январь 2026 года
Жакселекова Б.Ш.
Об утверждении Положения о Комиссии по вопросам деятельности патентных поверенных
приказ Министра юстиции Республики Казахстан
МЮ
январь 2026 года
Жакселекова Б.Ш.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан;
МИИЦР – Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан;
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан;
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан.