Қазақстан Республикасы Үкіметінің халықаралық қаржы ұйымдарымен ынтымақтастығы жөніндегі үйлестіру кеңесін құру туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2022 жылғы 9 қыркүйектегі № 145-ө өкімі.
"Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 19-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі мен халықаралық қаржы ұйымдары арасындағы ынтымақтастықты кеңейту мақсатында:
1. Осы өкімге қосымшаға сәйкес құрамда Қазақстан Республикасы Үкіметінің халықаралық қаржы ұйымдарымен ынтымақтастығы жөніндегі үйлестіру кеңесі (бұдан әрі – Үйлестіру кеңесі) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Үйлестіру кеңесі туралы ереже бекітілсін.
Премьер-Министр      Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2022 жылғы 9 қыркүйектегі
№ 145-ө өкімімен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің халықаралық қаржы ұйымдарымен ынтымақтастығы жөніндегі үйлестіру кеңесі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің халықаралық қаржы ұйымдарымен ынтымақтастығы жөніндегі үйлестіру кеңесі (бұдан әрі – Үйлестіру кеңесі) Қазақстан Республикасының Үкіметі жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
2. Үйлестіру кеңесі қызметінің мақсаты халықаралық қаржы ұйымдарының Қазақстан Республикасына қарыз қаражатын (үкіметтік және мемлекеттік кепілдікпен) беру және тиімді бөлу мәселелері жөніндегі ұсынымдар мен ұсыныстар әзірлеу болып табылады.
3. Үйлестіру кеңесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
Үйлестіру кеңесінің шешімдері орталық және жергілікті мемлекеттік органдар, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілері үшін заңнама шеңберінде орындауға міндетті болып табылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің 05.02.2026 № 9-ө өкімімен.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі Үйлестіру кеңесінің жұмыс органы болып табылады.
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі (келісу бойынша) Қазақстан Республикасының орнықты дамуы мен өсуіне жәрдемдесу жөніндегі жобаларды іріктеуді және үйлестіруді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкіметі мен халықаралық қаржы ұйымдары арасындағы әріптестік туралы негіздемелік келісімдер шеңберінде халықаралық қаржы ұйымдарымен бірлесіп жүзеге асырылатын бірлескен экономикалық зерттеулер бағдарламасын іске асыру жөніндегі әдістемелік ұсынымды әзірлеуді және бекітуді қамтамасыз етеді.

О создании Координационного совета по сотрудничеству Правительства Республики Казахстан с международными финансовыми организациями
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 9 сентября 2022 года № 145-р.
В соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 19 Конституционного закона Республики Казахстан "О Правительстве Республики Казахстан", а также в целях расширения сотрудничества между Правительством Республики Казахстан и международными финансовыми организациями:
1. Создать Координационный совет по сотрудничеству Правительства Республики Казахстан с международными финансовыми организациями (далее – Координационный совет) в составе согласно приложению к настоящему распоряжению.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Координационном совете.
Премьер-Министр А. Смаилов
Утверждено
распоряжением Премьер-
Министра
Республики Казахстан
от " " 2022 года №
Положение о Координационном совете по сотрудничеству Правительства Республики Казахстан с международными финансовыми организациями
Глава 1. Общие положения
1. Координационный совет по сотрудничеству Правительства Республики Казахстан с международными финансовыми организациями (далее – Координационный совет) является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан.
2. Целью деятельности Координационного совета является выработка рекомендаций и предложений по вопросам предоставления и эффективного распределения средств займов (правительственные и под государственную гарантию) международных финансовых организаций Республике Казахстан.
3. Координационный совет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
Решения Координационного совета являются обязательными к исполнению в рамках законодательства центральными и местными государственными органами, а также субъектами квазигосударственного сектора.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным распоряжением Премьер-Министра РК от 05.02.2026 № 9-р.
4. Рабочим органом Координационного совета является Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (по согласованию) обеспечивает отбор и координацию проектов по содействию устойчивому развитию и росту Республики Казахстан, а также разработку и утверждение методической рекомендации по реализации Программы совместных экономических исследований, осуществляемых совместно с международными финансовыми организациями в рамках рамочных соглашений о партнерстве между Правительством Республики Казахстан и международными финансовыми организациями.

Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің 16.10.2025 № 165-ө өкімімен.
5. Үйлестіру кеңесінің отырыстары мемлекеттік органдардың тиісті өтінімдері болған кезде, сондай-ақ қолданыстағы жобаларды іске асыру мәселелерін қарау қажет болған жағдайда айына бір реттен сиретпей өткізіледі. Үйлестіру кеңесі төрағасының шешімі және жұмыс органының ұсыныстары бойынша кезектен тыс отырыстар шақырылуы мүмкін.
2-тарау. Үйлестіру кеңесінің міндеттері
6. Қойылған мақсат шеңберінде Үйлестіру кеңесіне мынадай міндеттер жүктеледі:
1) үкіметтік сыртқы қарыздар есебінен, мемлекеттік кепілдікпен қаржыландырылатын жобаларды іске асыру мәселелерін, қаражатты қарыз санаттары бойынша қайта бөлу, қарызды жабу күнін ұзарту, қарыз қаражатының күшін жою, жобаны мерзімінен бұрын жабу, жобаларды қайта құрылымдау және жобаларды іске асыру барысында туындайтын өзге де мәселелерді қарау;
2) Қазақстан Республикасы Үкіметінің халықаралық қаржы ұйымдарымен ынтымақтастығы шеңберінде жобаларды іріктеу жөніндегі жұмыс тобының ұсынымдары бойынша ұсыныстарды қарау және тұжырымдау;
3) халықаралық қаржы ұйымдарымен ынтымақтастық мәселелері жөніндегі заңнаманы жетілдіру бойынша ұсынымдар дайындау.
3-тарау. Үйлестіру кеңесінің қызметін ұйымдастыру
7. Үйлестіру кеңесінің қызметін ұйымдастыру және оның тәртібі Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 16 наурыздағы № 247 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың құрылуы, қызметі және таратылуы қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2022 жылғы "9" қыркүйектегі
№ 145-ө өкіміне қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің халықаралық қаржы ұйымдарымен ынтымақтастығы жөніндегі үйлестіру кеңесінің құрамы
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің 16.10.2025 № 165-ө өкімімен.
Қазақстан тарапынан:
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, төраға
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі, хатшы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің төрағасы (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының орынбасары (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасарлары
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрі
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің төрағасы (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің төрағасы (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігінің төрағасы (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі
Қазақстан Республикасының Әділет министрі
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрі
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрі
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Қазақстан Республикасының Көлік министрі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрі
Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрі
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрі
Қазақстан Республикасының Энергетика министрі
"Атамекен" Қазақстан Республикасы ұлттық кәсіпкерлер палатасының басқарма төрағасы (келісу бойынша);
халықаралық қаржы ұйымдары тарапынан:
Азия Даму Банкінің Қазақстандағы өкілдігінің директоры (келісу бойынша)
Азия Инфрақұрылымдық Инвестициялар Банкінің Инфрақұрылымдық инвестициялар департаментінің бас директоры (келісу бойынша)
Дүниежүзілік Банктің Қазақстан Республикасындағы тұрақты өкілі (келісу бойынша)
Еуропа Қайта Құру және Даму Банкінің Қазақстан бойынша директоры (келісу бойынша)
Еуразия Даму Банкі басқарма төрағасының орынбасары (келісу бойынша)
Еуропалық Инвестициялық Банктің шығыс көршілерге және Орталық Азия елдеріне кредит беру жөніндегі бас кеңесшісі (келісу бойынша)
Ислам Даму Банкінің Қазақстан Республикасындағы өңірлік өкілдігінің директоры (келісу бойынша)

Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным распоряжением Правительства РК от 16.10.2025 № 165-р.
5. Заседания Координационного совета проводятся не менее одного раза в месяц при наличии соответствующих заявок государственных органов, а также при необходимости рассмотрения вопросов реализации действующих проектов. По решению председателя Координационного совета и предложениям рабочего органа могут созываться внеочередные заседания.
Глава 2. Задачи Координационного совета
6. В рамках поставленной цели на Координационный совет возлагаются следующие задачи:
1) рассмотрение вопросов по реализации проектов, финансируемых за счет правительственных внешних займов и под государственную гарантию, перераспределению средств по категориям займа, продлению даты закрытия займа, аннулированию средств займа, досрочному закрытию проекта, реструктуризации проектов и иных вопросов, возникающих в ходе реализации проектов;
2) рассмотрение и выработка предложений по рекомендациям рабочей группы по отбору проектов в рамках сотрудничества Правительства Республики Казахстан с международными финансовыми организациями;
3) подготовка рекомендаций по совершенствованию законодательства по вопросам сотрудничества с международными финансовыми организациями.
Глава 3. Организация деятельности Координационного совета
7. Организация и порядок деятельности Координационного совета осуществляются в соответствии с Правилами образования, деятельности и упразднения консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 1999 года № 247.
Приложение
к распоряжению Премьер-
Министра
Республики Казахстан
от " " 2022 года №
Состав
Координационного совета по сотрудничеству Правительства Республики Казахстан с международными финансовыми организациями
Сноска. Состав в редакции распоряжения Правительства РК от 16.10.2025 № 165-р.
С казахстанской стороны:
Премьер-Министр Республики Казахстан, председатель
Заместитель Премьер-Министра − Министр национальной экономики Республики Казахстан, заместитель председателя
вице-министр национальной экономики Республики Казахстан, секретарь
Председатель Национального Банка Республики Казахстан (по согласованию)
Первый заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан
заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан (по согласованию)
заместители Премьер-Министра Республики Казахстан
Заместитель Премьер-Министра − Министр искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан
Министр иностранных дел Республики Казахстан
Председатель Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (по согласованию)
Председатель Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (по согласованию)
Председатель Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу (по согласованию)
Министр сельского хозяйства Республики Казахстан
Министр юстиции Республики Казахстан
Министр финансов Республики Казахстан
Министр науки и высшего образования Республики Казахстан
Министр здравоохранения Республики Казахстан
Министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Министр транспорта Республики Казахстан
Министр промышленности и строительства Республики Казахстан
Министр торговли и интеграции Республики Казахстан
Министр водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
Министр экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Министр энергетики Республики Казахстан
председатель правления Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
со стороны международных финансовых организаций:
директор представительства Азиатского Банка Развития в Казахстане (по согласованию)
генеральный директор Департамента инфраструктурных инвестиций Азиатского Банка Инфраструктурных Инвестиций (по согласованию)
постоянный представитель Всемирного Банка в Республике Казахстан (по согласованию)
директор Европейского Банка Реконструкции и Развития по Казахстану (по согласованию)
заместитель председателя правления Евразийского Банка Развития (по согласованию)
главный советник Европейского Инвестиционного Банка по кредитованию восточных соседей и стран Центральной Азии (по согласованию)
директор регионального представительства Исламского Банка Развития в Республике Казахстан (по согласованию)
_________________________