Об утверждении Программы развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный аграрный исследовательский университет" на 2026 – 2030 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 августа 2026 года № 755
В соответствии с подпунктом 5) статьи 5 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный аграрный исследовательский университет" на 2026 – 2030 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от " " 2026 года №
Программа
развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный аграрный исследовательский университет" на 2026 – 2030 годы
Содержание
Раздел 1
Введение (краткая аннотация, паспорт Программы развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный аграрный исследовательский университет" на 2026-2030 годы (далее – Программа)
Раздел 2
Описание перспектив развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный аграрный исследовательский университет" с учетом текущего состояния и долгосрочных целей
Раздел 3
Блок аналитического и прогнозного обоснования Программы
Подраздел 1
Подраздел 2
Подраздел 3
Анализ текущего состояния
Анализ трендов и вызовов
Прогноз развития и определение возможных сценариев развития и их влияния на некоммерческое акционерное общество "Казахский национальный аграрный исследовательский университет"
Раздел 4
Видение Программы
Раздел 5
Миссия Программы
Раздел 6
Стратегические приоритеты
Подраздел 1
Место и роль в системе высшего и (или) послевузовского образования Казахстана
Подраздел 2
Академическая политика
Подраздел 3
Научная деятельность
Подраздел 4
Цифровая трансформация и глобальное академическое партнерство
Подраздел 5
Инфраструктура
Раздел 7
Раздел 8
Раздел 9
Приложение 1
Приложение 2
Пути достижения поставленной цели Программы
Описание ожидаемых результатов реализации Программы
Мониторинг и оценка прогресса реализации Программы
Целевые индикаторы Программы развития Программы развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный аграрный исследовательский университет" на 2026-2030 годы
План мероприятий по реализации целевых индикаторов Программы развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный аграрный исследовательский университет" на 2026-2030 годы
Раздел 1. Введение (краткая аннотация, паспорт Программы развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный аграрный исследовательский университет" на 2026-2030 годы
Паспорт Программы развития развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный аграрный исследовательский университет" на 2026-2030 годы
Наименование Программы
Программа развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный аграрный исследовательский университет (далее – КазНАИУ, университет)" на 2026-2030 годы.
Основания для разработки Программы

"Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2026 – 2030 жылдарға арналған даму бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 24 тамыздағы № 755 қаулысы
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2026 – 2030 жылдарға арналған даму бағдарламасы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 24 тамыздағы
№ 755 қаулысымен
бекітілген
"Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2026 – 2030 жылдарға арналған даму бағдарламасы
Мазмұны
1-бөлім
Кіріспе ("Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2026–2030 жылдарға арналған даму бағдарламасының (бұдан әрі – Бағдарлама) қысқаша аңдатпасы, паспорты)
2
2-бөлім
"Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының ағымдағы жағдайы мен ұзақ мерзімді мақсаттарын ескере отырып перспективасын сипаттау
5
3-бөлім
Бағдарламаның аналитикалық және болжамдық негіздеме блогы
6
1-кіші бөлім
Ағымдағы жағдайды талдау
6
2-кіші бөлім
Трендтер мен сын-қатерлерді талдау
10
3-кіші бөлім
Даму болжамы және ықтимал даму сценарийлерін, олардың "Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамына әсерін анықтау
13
4-бөлім
Бағдарламаның пайымы
13
5-бөлім
Бағдарламаның миссиясы
14
6-бөлім
Стратегиялық басымдықтар
14
1-кіші бөлім
Қазақстанның жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесіндегі орны мен рөлі
14
2-кіші бөлім
Академиялық саясат
15
3-кіші бөлім
Ғылыми қызметі
15
4-кіші бөлім
Цифрлық трансформация және жаһандық академиялық әріптестік
16
5-кіші бөлім
Инфрақұрылым
17
7-бөлім
Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу жолдары
18
8-бөлім
Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелерді сипаттау
19
9-бөлім
Бағдарламаның іске асыру қарқынын мониторингтеу және бағалау
20
1-қосымша
"Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2026–2030 жылдарға арналған даму бағдарламасының нысаналы индикаторлары
2-қосымша
"Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2026–2030 жылдарға арналған даму бағдарламасының нысаналы индикаторларын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
1-бөлім. Кіріспе ("Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының 2026–2030 жылдарға арналған даму бағдарламасының қысқаша аңдатпасы, паспорты)
Бағдарламаның атауы
"Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының (бұдан әрі – ҚазҰАЗУ, университет) 2026 – 2030 жылдарға арналған даму бағдарламасы
Бағдарламаны әзірлеу негіздемесі

1) Закон Республики Казахстан "Об образовании";
2) Закон Республики Казахстан "О науке и технологической политике";
3) Указ Президента Республики Казахстан от 16 сентября 2023 года № 353 "О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2023 года "Экономический курс Справедливого Казахстана"";
4) Указ Президента Республики Казахстан от 30 июля 2024 года № 611 "Об утверждении Национального плана развития Республики Казахстан до 2029 года и признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан";
5) Указ Президента Республики Казахстан от 25 сентября 2024 года № 658 "Об утверждении Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 2 сентября 2024 года "Справедливый Казахстан: закон и порядок, экономический рост, общественный оптимизм"";
6) Указ Президента Республики Казахстан от 13 октября 2025 года № 1042 "О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 8 сентября 2025 года "Казахстан в эпоху искусственного интеллекта: актуальные задачи и их решения через цифровую трансформацию"";
7) постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года № 960 "Об утверждении Концепции развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы";
8) постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2023 года № 248 "Об утверждении Концепции развития высшего образования и науки в Республике Казахстан на 2023 – 2029 годы";
9) приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 октября 2018 года № 590 "Об утверждении структуры и правил разработки программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования";
10) приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 декабря 2025 года № 495 "Об утверждении инвестиционного плана Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан на 2026 – 2030 годы;
11) Стратегия развития НАО "Национальный аграрный научно-образовательный центр" (далее – НАНОЦ) на 2024-2030 годы (утверждена решением Совета директоров НАО "НАНОЦ" от 30 апреля 2024 года № 06/24).
Разработчик Программы
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан (далее – МСХ РК)
Цель Программы
Трансформация КазНАИУ в аграрный исследовательский университет международного уровня.
Задачи Программы

1) "Білім туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
2) "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
3) Мемлекет басшысының 2023 жылғы 1 қыркүйектегі "Әділетті Қазақстанның экономикалық бағдары" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 16 қыркүйектегі № 353 Жарлығы;
4) "Қазақстан Республикасының 2029 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарын бекіту және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 30 шілдедегі № 611 Жарлығы;
5) Мемлекет басшысының 2024 жылғы 2 қыркүйектегі "Әділетті Қазақстан: заң мен тәртіп, экономикалық өсім, қоғамдық оптимизм" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 25 қыркүйектегі № 658 Жарлығы;
6) Мемлекет басшысының 2025 жылғы 8 қыркүйектегі "Жасанды интеллект дәуіріндегі Қазақстан: өзекті мәселелер және оны түбегейлі цифрлық өзгерістер арқылы шешу" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 13 қазандағы № 1042 Жарлығы;
7) "Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 960 қаулысы;
8) "Қазақстан Республикасында жоғары білімді және ғылымды дамытудың 2023 – 2029 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 наурыздағы № 248 қаулысы;
9) "Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының Даму бағдарламасының құрылымын және оны әзірлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 25 қазандағы № 590 бұйрығы;
10) "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2026 – 2030 жылдарға арналған инвестициялық жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 25 желтоқсандағы № 495 бұйрығы;
11) "Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" КеАҚ-тың (бұдан әрі – ҰАҒБО) 2024 – 2030 жылдарға арналған даму стратегиясы ("ҰАҒБО" КеАҚ-тың директорлар кеңесінің 2024 жылғы 30 сәуірдегі № 06/24 шешімімен бекітілген)
Бағдарламаны әзірлеуші орган
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі (бұдан әрі – АШМ)
Бағдарламаның мақсаты
ҚазҰАЗУ-ды халықаралық деңгейдегі аграрлық зерттеу университетіне айналдыру
Бағдарламаның міндеттері

1. Интеграция научной и научно-технической деятельности и образовательного процесса на всех уровнях высшего и (или) послевузовского образования.
2. Создание эффективной модели корпоративного управления и укрепление интеллектуального потенциала университета.
3. Деятельность по коммерциализации результатов научной и научно-технической деятельности и внедрению научных разработок и технологий в производство.
4. Развитие научно-образовательной инфраструктуры и цифровой архитектуры университета.
Сроки реализации Программы
2026 – 2030 годы
Источники финансирования
Средства республиканского бюджета, собственные средства КазНАИУ, а также иные источники, не запрещенные законодательством Республики Казахстан
Программа разработана во исполнение задач, поставленных в стратегических документах по социально-экономическому развитию страны, и направлена на трансформацию в аграрный исследовательский университет международного уровня.
КазНАИУ имеет более чем 95-летнюю историю. В 1929 году был открыт Алматинский зооветеринарный институт, в 1930 году – Казахский сельскохозяйственный институт. В 1996 году на базе этих двух ВУЗов создан Казахский государственный аграрный университет. В 2001 году Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2001 года № 648 университету присвоен особый статус национального высшего учебного заведения, а постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 707 присвоен статус исследовательского университета и утверждена его программа развития на 2020-2024 годы.
Для усиления интеграции аграрного образования, науки и производства в управление университету в сентябре 2023 года переданы в доверительное управление 5 субъектов аграрной науки МСХ РК: Казахский научно-исследовательский институт земледелия и растениеводства (КазНИИЗиР), Казахский научно-исследовательский институт животноводства и кормопроизводства (КазНИИЖиК), Казахский научно-исследовательский институт плодоовощеводства (КазНИИПО), Казахский научно-исследовательский институт перерабатывающей и пищевой промышленности (КазНИИППП), опытное хозяйство (далее – ОХ) "Меркенский".
Цель Программы – трансформация КазНАИУ в аграрный исследовательский университет международного уровня.
В результате трансформации КазНАИУ сможет перейти к современной модели исследовательского университета: (1) научные исследования, (2) подготовка научных и высококвалифицированных специалистов и (3) внедрение инноваций (Extension services).
Раздел 2. Описание перспектив развития некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный аграрный исследовательский университет" с учетом текущего состояния и долгосрочных целей
Сегодня КазНАИУ занимает позицию ведущего аграрного ВУЗа страны и ключевого научно-образовательного хаба в Центральной Азии. Университет планомерно трансформируется в исследовательский университет мирового уровня.
На базе КазНАИУ функционируют современные научно-исследовательские институты, лаборатории и инновационные центры.
Активно реализуются совместные образовательные программы, программы двойных дипломов и научные стажировки с ведущими аграрными университетами и центрами мира.
Университет осуществляет подготовку специалистов новой формации, способных решать задачи цифровизации и устойчивого развития агропромышленного комплекса.
Стратегический вектор развития КазНАИУ нацелен на обеспечение глобальной конкурентоспособности аграрной науки и образования Республики Казахстан.
Ключевые долгосрочные цели включают:
коммерциализацию научных разработок, создание наукоемких стартапов и тесную интеграцию с реальным сектором экономики;
развитие цифровизации и Smart-Agriculture – внедрение технологий точного земледелия, искусственного интеллекта в образовательные программы, учебные дисциплины и исследовательские процессы;
разработку инновационных методов адаптации сельского хозяйства к изменению климата, рациональное использование водных ресурсов и развитие органического земледелия.
Перспективы по ключевым направлениям.
Образовательная деятельность:
обновление образовательных программ – фокус на междисциплинарные специальности (агроинформатика, биотехнология, агроэкология и другие);
практико-ориентированное обучение – расширение системы дуального образования с прохождением обучающимися практики и стажировок на передовых предприятиях АПК;
академическая мобильность – усиление привлечения зарубежных профессоров и студентов из стран ближнего и дальнего зарубежья.
Научно-инновационная экосистема:
объединение усилий науки, бизнеса и государства для ускоренного внедрения инноваций в производство;
развитие приоритетных направлений исследований: селекция и семеноводство новых засухоустойчивых сортов сельскохозяйственных культур. ветеринарная безопасность и цифровое животноводство; водосберегающие технологии орошения в условиях дефицита водных ресурсов;
расширение студенческих стартапов.
Инфраструктурное и финансовое развитие
модернизация материально-технической базы – оснащение лабораторий современным оборудованием, обновление парка сельскохозяйственной техники, создание базы для практической подготовки обучающихся: птицефермы и смарт-фермы, лесные питомники в учебно-опытном хозяйстве;
финансовая устойчивость – диверсификация источников финансирования за счет хозяйственно-договорной научно-исследовательской деятельности, эндаумент-фонда и международных грантов.
Ожидаемые результаты реализации Программы развития
рост позиций в международных рейтингах (QS и другие) среди профильных университетов мира;
повышение востребованности выпускников - трудоустройство в первый год после окончания университета не менее 90 % выпускников;
вклад в экономику страны – увеличение доли внедренных отечественных научных разработок в производство, способствующих росту экспорта экологически чистой казахстанской сельскохозяйственной продукции.

1. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің барлық деңгейлерінде ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет пен білім беру процесін интеграциялау
2. Корпоративтік басқарудың тиімді моделін құру және университеттің зияткерлік әлеуетін нығайту
3. Ғылыми және ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру және ғылыми әзірлемелер мен технологияларды өндіріске енгізу жөніндегі қызмет
4. Университеттің ғылыми-білім беру инфрақұрылымы мен цифрлық архитектурасын дамыту
Бағдарламаны іске асыру мерзімі
2026 – 2030 жылдар
Қаржыландыру көздері
Республикалық бюджет қаражаты, ҚазҰАЗУ-дың меншікті қаражаты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де көздер
Бағдарлама елдің әлеуметтік-экономикалық дамуы жөніндегі стратегиялық құжаттарда көрсетілген міндеттерді орындау мақсатында әзірленді және аталған университетті халықаралық деңгейдегі аграрлық зерттеу университетіне айналдыруға бағытталған.
"Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университеті" КеАҚ-тың 95 жылдан астам тарихы бар. 1929 жылы Алматы зооветеринарлық институты, 1930 жылы Қазақ ауыл шаруашылығы институты ашылды. 1996 жылы осы екі жоғары оқу орны негізінде Қазақ мемлекеттік аграрлық университеті құрылды. 2001 жылы Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 5 шілдедегі № 648 Жарлығымен университетке ұлттық жоғары оқу орны деген ерекше мәртебе берілді, ал Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 23 қазандағы № 707 қаулысымен зерттеу университеті мәртебесі беріліп, оның 2020 – 2024 жылдарға арналған даму бағдарламасы бекітілді.
Аграрлық білім, ғылым және өндірістің интеграциясын күшейту мақсатында 2023 жылы қыркүйекте университеттің басқаруына ҚР АШМ 5 аграрлық ғылым субъектісі сенімгерлік басқаруға берілді. Олар: Қазақ егіншілік және өсімдік шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты (ҚазЕӨШҒЗИ), Қазақ мал шаруашылығы және азық өндірісі ғылыми-зерттеу институты (ҚазМШАӨҒЗИ), Қазақ жеміс-көкөніс шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты (ҚазЖКШҒЗИ), Қазақ қайта өңдеу және тамақ өнеркәсібі ғылыми-зерттеу институты (ҚазҚӨТӨҒЗИ), "Меркі" тәжірибе шаруашылығы (бұдан әрі – ТШ).
Бағдарламаның мақсаты – ҚазҰАЗУ-ды халықаралық деңгейдегі аграрлық зерттеу университетіне айналдыру.
Трансформациялау нәтижесінде ҚазҰАЗУ зерттеу университетінің заманауи моделіне айналады: (1) ғылыми зерттеулер, (2) ғылыми және жоғары білікті мамандарды даярлау және (3) инновацияларды енгізу (Extension services).
2-бөлім. "Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамының ағымдағы жағдайы мен ұзақ мерзімді мақсаттарын ескере отырып перспективасын сипаттау
Бүгінде ҚазҰАЗУ еліміздің жетекші аграрлық жоғары оқу орны және Орталық Азиядағы басты ғылыми-білім беру хабы деген позицияны иеленіп отыр. Университет жоспарлы түрде әлемдік деңгейдегі зерттеу университетіне трансформацияланып келеді.
Жоғары оқу орны базасында заманауи ғылыми-зерттеу институттары, зертханалар мен инновациялық орталықтар жұмыс істейді.
Әлемнің жетекші аграрлық университеттерімен және орталықтарымен бірлескен білім беру бағдарламалары, қос диплом бағдарламалары мен ғылыми тағылымдамалар белсенді түрде жүзеге асырылуда.
Университет агроөнеркәсіптік кешенді цифрландыру және тұрақты дамыту міндеттерін шешуге қабілетті жаңа формациядағы мамандарды даярлайды.
ҚазҰАЗУ-ды дамытудың стратегиялық векторы Қазақстан Республикасының аграрлық ғылымы мен білімінің жаһандық бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз етуге бағытталған.
Негізгі ұзақ мерзімді мақсаттарға мыналар кіреді:
ғылыми әзірлемелерді коммерцияландыру, ғылымды қажет ететін стартаптар құру және экономиканың нақты секторымен тығыз интеграциялану;
цифрландыру мен Smart-Agriculture дамыту – дәлме-дәл егіншілік технологияларын, жасанды интеллектіні білім беру бағдарламаларына, оқу пәндеріне және зерттеу процестеріне енгізу;
ауыл шаруашылығын климаттың өзгеруіне бейімдеудің инновациялық әдістерін әзірлеу, су ресурстарын тиімді пайдалану және органикалық егіншілікті дамыту.
Негізгі бағыттар бойынша перспективалар.
Білім беру қызметі:
білім беру бағдарламаларын жаңарту – пәнаралық мамандықтарға (агроинформатика, биотехнология, агроэкология және басқалар) басымдық беру;
практикаға бағдарланған оқыту – білім алушылардың АӨК-тің озық кәсіпорындарында практикадан және тағылымдамадан өтуі арқылы дуалды оқыту жүйесін кеңейту;
академиялық ұтқырлық – шетелдік профессорлар мен жақын және алыс шетелдерден студенттерді тартуды күшейту.
Ғылыми-инновациялық экожүйе:
инновацияларды өндіріске жедел енгізу үшін ғылым, бизнес және мемлекеттің күш-жігерін біріктіру;
зерттеулердің басым бағыттарын дамыту: ауыл шаруашылығы дақылдарының құрғақшылыққа төзімді жаңа сұрыптарының селекциясы мен тұқым шаруашылығы; ветеринарлық қауіпсіздік және цифрлық мал шаруашылығы; су ресурстары тапшылығы жағдайында суды үнемдейтін суару технологиялары;
студенттік стартаптарды кеңейту.
Инфрақұрылымдық және қаржылық даму:
материалдық-техникалық базаны жаңғырту – зертханаларды заманауи құрал-жабдықтармен жарақтандыру, ауыл шаруашылығы техникасы паркін жаңарту, білім алушыларды практикалық даярлау базасын құру: оқу-тәжірибе шаруашылығында құс фермалары мен смарт-фермаларды, орман питомниктерін құру;
қаржылық тұрақтылық – шаруашылық шарттық ғылыми-зерттеу қызметі, эндаумент-фонд және халықаралық гранттар есебінен қаржыландыру көздерін диверсификациялау.
Даму бағдарламасын іске асырудан күтілетін нәтижелер:
әлемнің бейінді университеттері арасында халықаралық рейтингтердегі (QS және басқалар) позицияларды көтеру;
түлектерге сұранысты арттыру – университетті бітіргеннен кейінгі бірінші жылы түлектердің кемінде 90 %-ын жұмысқа орналастыру;
ел экономикасына үлес қосу – Қазақстанның экологиялық таза ауыл шаруашылығы өнімдерінің экспортын арттыруға ықпал ететін өндіріске енгізілген отандық ғылыми әзірлемелердің үлесін көбейту.

Раздел 3. Блок аналитического и прогнозного обоснования Программы
Подраздел 1. Анализ текущего состояния
В Казахстане подготовка специалистов по областям образования: "Сельское хозяйство и биоресурсы" и "Ветеринария" ведется в 24 организациях высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО), в том числе в 3-х ОВПО Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан: КазНАИУ (город Алматы); Казахский агротехнический исследовательский университет имени С.Сейфуллина (город Астана); Западно-Казахстанский аграрно-технический университет имени Жангир Хана (город Уральск). В 10 региональных ОВПО имеются факультеты, в 11 подготовка ведется на специализированных кафедрах.
Только в КазНАИУ подготовка ведется по всем 7 направлениям: растениеводство, животноводство, лесное хозяйство, рыбное хозяйство, агроинженерия, водные ресурсы и водопользование, ветеринария.
В составе КазНАИУ действуют 6 факультетов (24 кафедры): агробиологии; зооинженерии и технологии пищевых производств; ветеринарии; водных, земельных и лесных ресурсов; инженерно-технический; бизнеса и права.
КазНАИУ реализует 130 образовательных программ (далее – ОП), в том числе 56 – бакалавриата, 53 – магистратуры и 21 – докторантуры. Все образовательные программы прошли международную и национальную аккредитацию.
Контингент обучающихся в 2024 – 2025 учебном году составил 6215 чел., в т.ч. бакалавриат – 5791, магистратура – 254, докторантура – 170 человек. Доля обучающихся по государственным образовательным грантам составляет 71,5%, численность профессорско-преподавательского состава – 478 единиц, в том числе 44 доктора наук, 149 кандидатов наук, 78 докторов PhD, 123 магистра, 84 без ученой степени, остепененность – 56,7%.
Кроме того, в университете ежегодно читают лекции 100 приглашенных преподавателей из ведущих стран Европы, Азии, США и стран СНГ за счет бюджетных и внебюджетных средств.
Доля полученных доходов от научной деятельности, инновационных разработок и коммерциализируемых проектов в общем бюджете университета в 2025 году составила 23 %. Непосредственно в научных исследованиях участвует 29,0 % профессорско-преподавательского состава (далее – ППС).
Основными зарубежными партнерами КазНАИУ являются: университеты Wageningen (Нидерланды), AgroParisTech (Франция), University of Nebraska-Lincoln (США), занимающие в мировом рейтинге QS-WUR ведущие места по аграрному образованию и науке.
В КазНАИУ также создан филиал Национального исследовательского университета "Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства" (НИУ ТИИИМСХ).
Ведутся работы с китайскими научными центрами и ВУЗами.
Целевыми регионами КазНАИУ, на потребности которого направлена образовательная, научно-исследовательская и инновационная деятельность, являются южный и юго-восточный регионы Казахстана: город Алматы, области Абай, Алматинская, Восточно-Казахстанская Жамбылская, Кызылординская, Туркестанская, Жетісу, город Шымкент.
В сельском, лесном и рыбном хозяйстве (без самозанятых) целевого региона в 2021 году было занято 599 тысяч человек1, или 55,5% от общего количества занятых в данных отраслях в Республике Казахстан. Если в среднем по республике доля занятых в сельском, лесном и рыбном хозяйстве составляет 13,4 %, то в целевом регионе данный показатель в 1,5 раза выше, т.е., значение агропромышленного комплекса (далее – АПК) для социально-экономического развития целевого региона выше, чем в целом по стране.
В настоящее время с участием зарубежных стратегических партнеров выполняется комплекс мероприятий по дальнейшему совершенствованию научно-образовательного процесса. Так, с университетом Wageningen (Нидерланды) ведется подготовка специалистов по двум образовательным программам: "Ветеринарно-пищевая безопасность и технология" и "Наука о растениях и технологии", которые включены в реестр образовательных программ. В университете действует институт по работе с университетом Wageningen.
Совместно с университетом AgroParisTech начата работа по модернизации учебных программ, внедрению многоуровневой модульной системы. Проведен аудит образовательных программ КазНАИУ, разработаны силлабусы по STEM-дисциплинам (физика, химия, биология, экология, математика). Совместно с университетом Nebraska-Lincoln (США) разрабатываются совместные двудипломные образовательные программы.
Также в КазНАИУ начата работа по усилению практической направленности обучения студентов:
при поддержке акимов областей в качестве базы практики студентов определено 350 крупных агроформирований;
ведущие ученые научно-исследовательских институтов стали сотрудниками кафедр – это 20 % от штата ППС;
лекции по актуальным проблемам реального сектора производства читают руководители предприятий, бизнесмены – всего 60 стейкхолдеров;
университет имеет свое учебно-опытное хозяйство, казахстанско-нидерландский интенсивный сад, казахстанско-корейскую инновационную теплицу, водный хаб, ветеринарную клинику, опытные поля КазНИИПО, КазНИИЗиР, КазНИИЖиК, а также опытное хозяйство "Меркенский" с общей площадью 25 тысяч гектар, и на базе этих структур ведется дуальное обучение, где студенты получают практические навыки. Меняется академический календарь – студенты аграрных специальностей обучаются практическим навыкам работы в сезон сельскохозяйственных работ.
По рекомендации экспертов из Департамента министерства сельского хозяйства (USDA, США) и по опыту ведущих научных центров INRA (Франция), INTA (Аргентина), EMBRAPA (Бразилия) в университете созданы структуры, миссией которых являются поиск, привлечение и трансфер лучших инновационных технологий и новых знаний в АПК. Большинство из них аккредитованы международными агентствами и открыты для коллективного пользования ученым ОВПО, научно-исследовательских институтов (далее – НИИ) и специалистов агроформирований.

3-бөлім. Бағдарламаның аналитикалық және болжамдық негіздеме блогы
1-кіші бөлім. Ағымдағы жағдайды талдау
Қазақстанда "Ауыл шаруашылығы және биоресурстар" және "Ветеринария" білім беру салалары бойынша мамандар даярлау 24 жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымында (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) жүргізіледі, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 3 ЖЖОКБҰ-нда жүргізіледі: ҚазҰАЗУ (Алматы қаласы); С. Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық зерттеу университеті (Астана қаласы); Жәңгір хан атындағы Батыс Қазақстан аграрлық-техникалық университеті (Орал қаласы). Өңірлік 10 ЖЖОКБҰ-да факультеттер бар, 11-інде мамандарды даярлау мамандандырылған кафедраларда жүргізіледі.
ҚазҰАЗУ-да ғана мамандарды даярлау барлық 7 бағыт бойынша жүргізіледі. Атап айтқанда: өсімдік шаруашылығы, мал шаруашылығы, орман шаруашылығы, балық шаруашылығы, агроинженерия, су ресурстары және суды пайдалану, ветеринария.
ҚазҰАЗУ құрамында 6 факультет (24 кафедра) бар: агробиология; зооинженерия және тамақ өндірістерінің технологиясы; ветеринария; су, жер және орман ресурстары; инженерлік-техникалық; бизнес және құқық.
ҚазҰАЗУ 130 білім беру бағдарламасын (бұдан әрі – БББ) жүзеге асыруда, оның ішінде 56 – бакалавриат, 53 – магистратура және 21 – докторантура. Барлық білім беру бағдарламалары халықаралық және ұлттық аккредитациядан өтті.
2024–2025 оқу жылында білім алушылар контингенті 6215 адамды құрады, оның ішінде бакалавриат – 5791, магистратура – 254, докторантура – 170 адам. Мемлекеттік білім беру гранттары бойынша білім алушылардың үлесі 71,5 %-ды құрайды. Профессор-оқытушылар құрамының (бұдан әрі – ПОҚ) саны – 478 адам, оның ішінде 44 ғылым докторы, 149 ғылым кандидаты, 78 PhD докторы, 123 магистр, 84 адамның ғылыми дәрежесі жоқ. Ғылыми дәреже көрсеткіші – 56,7 %.
Сонымен қатар университетке жыл сайын бюджет есебінен және бюджеттен тыс қаражат есебінен Еуропа, Азия, АҚШ және ТМД елдерінің жетекші елдерінен дәріс оқу үшін 100 оқытушы шақырылады.
2025 жылы университеттің жалпы бюджетінде ғылыми қызметтен, инновациялық әзірлемелерден және комерцияландыру жобаларынан түскен кірістің үлесі 23 %-ды құрады. Ғылыми зерттеу жұмыстарына профессор-оқытушылар құрамының (бұдан әрі – ПОҚ) 29,0 %-ы тікелей қатысады.
ҚазҰАЗУ-дың басты шетелдік стратегиялық серіктестері: QS-WUR әлемдік рейтингінде аграрлық білім және ғылым бойынша жетекші орындарға ие Wageningen (Нидерланд), AgroParisTech (Франция), University of Nebraska-Lincoln (АҚШ) университеттері болып табылады.
ҚазҰАЗУ-да "Ташкент ирригация және ауыл шаруашылығын механикаландыру инженерлері институты" ұлттық зерттеу университетінің (ТИАМИИ ҰЗУ) филиалы құрылды.
Қытайдың ғылыми орталықтарымен және жоғары оқу орындарымен жұмыстар жүргізілуде.
Білім беру, ғылыми-зерттеу және инновациялық қызметтің қажеттіліктеріне бағытталған ҚазҰАЗУ-дың нысаналы өңіріне Қазақстанның Оңтүстік және Оңтүстік-Шығыс өңірлері жатады, олар: Алматы қаласы, Абай, Алматы, Шығыс Қазақстан, Жамбыл, Қызылорда, Түркістан, Жетісу, облыстары, Шымкент қаласы.
2021 жылы нысаналы өңірлердің ауыл, орман және балық шаруашылығында (өзін-өзі жұмыспен қамтығандарды қоспағанда) 599 мың адам немесе Қазақстан Республикасындағы осы салаларда жұмыспен қамтылғандардың жалпы санының 55,5 %-ы жұмыспен қамтылды. Егер республика бойынша орта есеппен ауыл, орман және балық шаруашылығында жұмыспен қамтылғандардың үлесі 13,4 %-ды құраса, нысаналы өңірде бұл көрсеткіш 1,5 есе жоғары. Яғни, тұтас елге қарағанда нысаналы өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуы үшін агроөнеркәсіптік кешеннің (бұдан әрі – АӨК) маңызы жоғары.
Қазіргі уақытта шетелдік стратегиялық әріптестердің қатысуымен ғылыми-білім беру процесін одан әрі жетілдіру жөніндегі іс-шаралар кешені іске асырылып келеді. Мәселен, Wageningen (Нидерланды) университетімен "Ветеринариялық азық-түлік қауіпсіздігі және технологиясы", "Өсімдіктер туралы ғылым және технологиялар" екі білім беру бағдарламасы бойынша мамандар даярлануда, олар Білім беру бағдарламаларының тізіліміне енгізілген. Университетте Wageningen университетімен ынтымақтасу институты жұмыс істейді.
AgroParisTech университетімен бірлесіп оқу бағдарламаларын жаңғырту, көпдеңгейлі модульдік жүйені енгізу бойынша жұмыс басталды. ҚазҰАЗУ-дың білім беру бағдарламаларына аудит жүргізілді, STEM-пәндері (физика, химия, биология, экология, математика) бойынша силлабустар әзірленді. Nebraska-Lincoln университетімен (АҚШ) бірлескен қос дипломды білім беру бағдарламалары әзірленуде.
Сондай-ақ ҚазҰАЗУ-да студенттерді оқытудың практикалық бағытын күшейту жұмыстары басталды:
облыс әкімдерінің қолдауымен студенттер практикасының базасы ретінде 350 ірі агроқұрылым белгіленді;
ғылыми-зерттеу институттарының жетекші ғалымдары кафедра қызметкерлері болып жұмыс істеп жүр, бұл ПОҚ штатының 20 %-ын құрайды;
өндірістің нақты секторының өзекті мәселелері бойынша дәрістерді кәсіпорындар басшылары, бизнесмендер оқиды – барлығы 60 стейкхолдер;
университеттің өз оқу-тәжірибелік шаруашылығы, Қазақстан-Нидерланды интенсивті бағы, Қазақстан-Корей инновациялық жылыжайы, су хабы, ветеринариялық клиникасы, ҚазЖКШҒЗИ, ҚазЕжӨШҒЗИ, ҚазМЖӨҒЗИ тәжірибелік алқаптары, сондай-ақ жалпы ауданы 25 мың гектарды құрайтын "Мерке" ТШ бар. Осы құрылымдардың базасында студенттер практикалық білім алатын дуалды оқыту жүргізіледі. Академиялық күнтізбе өзгерді, аграрлық мамандықтардың студенттері ауыл шаруашылығы жұмыстарының маусымы кезінде практикалық жұмыс дағдыларын меңгереді.
Университетте Ауыл шаруашылығы министрлігі департаменті (USDA, АҚШ) сарапшыларының ұсынысына сәйкес және INRA (Франция), INTA (Аргентина), EMBRAPA (Бразилия) сияқты жетекші ғылыми орталықтардың тәжірибесі негізінде құрылымдар құрылды. Бұл құрылымдардың мақсаты – АӨК-тегі озық инновациялық технологиялар мен жаңа білімді іздеу, тарту және беру. Олардың көпшілігі халықаралық агенттіктермен аккредитацияланған және ЖЖОКБҰ, ғылыми-зерттеу институттарының (бұдан әрі – ҒЗИ) ғалымдары және агроқұрылымдар мамандарының ұжымдық пайдалануы үшін қолжетімді.

При поддержке Азиатского банка развития в 2017 году создан Международный исследовательский центр "водный хаб", в состав которого входят: кафедра "Водные ресурсы и мелиорация", 14 исследовательских лабораторий, институт повышения квалификации гидротехников, научно-исследовательский институт водных проблем и международного водного сотрудничества. Миссией центра является консолидация усилий всех ученых-водников Казахстана и Центральной Азии для эффективного управления водными ресурсами. Только в 2024-2025 учебном году в институте повышения квалификации гидротехников прошли обучение 75 специалистов водохозяйственной отрасли.
Учеными университета разрабатываются стартапы. Реализованы проекты коммерциализации по линии Комитета науки Министерства науки и высшего образования (далее – МНВО) на тему: "Организация производства лактоферрина из сухого порошка кобыльего и верблюжьего молока по инновационной технологии" на сумму 230 млн теңге. Бизнес-партнером выступила компания "LFCompany". Продукция ориентирована на экспорт.
Создан типовой мини-завод по производству мясных и мясорастительных консервов на основе верблюжьего мяса (мясо тушеное из верблюжатины, рис, гречка, перловка с верблюжатиной) с применением научно-разработанных рецептур и современных технологических процессов, в инновационной упаковке – реторт пакетах и ламистерных судках.
По проекту "Производство органических продуктов питания из рыбы (тиляпия, Африканский клариевый сом и другие), выращенной на основе местных экологически чистых кормов в соответствии с международными стандартами", создана научная и практическая основа полнорационного кормления тиляпии и клариевых при промышленном разведении рыб в системе замкнутого водоснабжения.
Учеными университета выполняется около 100 исследовательских, внедренческих и международных проектов. В процесс проведения научно-исследовательских проектов вовлечены 100% магистрантов и докторантов.
КазНАИУ сотрудничает со 175 ведущими ВУЗами и научными центрами мира, в том числе Китая. Совместно с Хэнаньским сельскохозяйственным университетом в 2024-2025 годах при поддержке компании "Qianlian Landscape Design Engineering Co" созданы: казахстанско-китайский международный научно-исследовательский центр агротехнологий и ландшафтной архитектуры, международная лаборатория ветеринарной медицины и пищевой безопасности, а также центр китайской культуры и языка. С северо-западным университетом Китая создан китайско-казахстанский демонстрационный парк SciTech, деятельность которого направлена на оздоровление почв и эффективное использование воды в сельском хозяйстве, с китайским аграрным университетом и компанией "Eavision" создан казахстанско-китайский центр исследований и обучения по управлению сельскохозяйственными дронами.
Университет является членом 4 международных ассоциаций по высшему образованию и науке.
В университете реализуются международные научные проекты с:
USDA и университетом штата Мичиган по оценке пастбищных территорий в Акмолинской области;
NASA и центром глобальных изменений и наблюдений земли на тему: "Взаимозависимая динамика продуктов питания, энергии и воды в Казахстане и Монголии";
всемирным центром овощеводства (WVC) по выведению новых сортов овощных культур;
китайским аграрным университетом и компанией "DAYU Irrigation Group" по внедрению цифровых технологий учета воды на реках Алматинской области, моделированию различных технологий орошения и другие.
В то же время имеется ряд системных проблем, препятствующих достижению поставленных целей.
В частности, как и во всех учебных заведениях Казахстана в КазНАИУ в отрыве друг от друга функционируют три направления: подготовка кадров для АПК, научные исследования в сфере АПК, внедрение новых технологий в производство.
Основной проблемой в сфере подготовки кадров для АПК является несоответствие качества подготовки специалистов ожиданиям работодателей.
Причинами, влияющими на качество подготовки специалистов с высшим образованием, являются: устаревшие технологии обучения; слабая связь аграрной науки и образования с производством; низкая востребованность результатов научной и (или) научно-технической деятельности (далее – РННТД) субъектами АПК и их внедрения в производство; устаревшая материально-техническая база университетов. Уровень технологического оснащения ведущих сельскохозяйственных производителей значительно выше, чем у ОВПО. В свою очередь невозможно достичь требуемого уровня подготовки выпускников без аналогичного оснащения материально-технической базы (далее – МТБ).
Недостаточная практическая подготовка обучающихся. Наряду с устаревшей инфраструктурой в ВУЗах имеет место дефицит инфраструктуры для практического обучения. Прохождение практики в других организациях сдерживается из-за отсутствия заинтересованности с их стороны и финансовых возможностей у университетов для ее качественной организации.
Неразвитость сервисной инфраструктуры аграрной науки, практическое отсутствие целостной системы распространения знаний, трансфера и коммерциализации агротехнологий, а также их недостаточное финансирование.
Слабое взаимодействие с ведущими научными центрами развитых стран мира; ограниченные возможности ППС и обучающихся для освоения передовых зарубежных знаний и технологий из-за бессистемного и нестабильного функционирования программы академической мобильности.
________________________
1 Здесь и далее – статистические данные приведены по материалам Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан, www.stat.gov.kz, разделы "Труд", "Сельское хозяйство"
Подраздел 2. Анализ трендов и вызовов
Во всем мире продовольственная безопасность является одним из главных условий обеспечения национальной безопасности и приоритетным направлением развития экономики.
По данным доклада Организации Объединенных Наций (далее – ООН) о продовольственной безопасности и питании, в 2023 году в мире голодал каждый одиннадцатый человек, в Африке – каждый пятый.

Азия Даму Банкінің қолдауымен 2017 жылы Халықаралық зерттеу орталығы – "су хабы" құрылып, оның құрамына: "Су ресурстары және мелиорация" кафедрасы, 14 зерттеу зертханасы, гидротехниктердің біліктілігін арттыру институты, су проблемалары және халықаралық су ынтымақтастығы ғылыми-зерттеу институты кіреді. Су хабының миссиясы су ресурстарын тиімді басқару үшін Қазақстан мен Орталық Азияның барлық су ғалымдарының күш-жігерін су мәселесіне жұмылдыру болып табылады. 2024 – 2025 оқу жылында гидротехниктердің біліктілігін арттыру институтында су шаруашылығы саласының 75 маманы білімін жетілдірді.
Университет ғалымдары стартаптар әзірлеуде. Ғылым және жоғары білім министрлігінің (бұдан әрі – ҒЖБМ) Ғылым комитетінің желісі бойынша "Инновациялық технология бойынша бие және түйе сүтінің құрғақ ұнтағынан лактоферрин өндіруді ұйымдастыру" тақырыбында 230 млн теңге сомасында коммерцияландыру жобалары іске асырылды. "LFCompany" ЖШС бизнес-серіктес болды. Өнімдер экспортқа бағытталған.
Ғылыми әзірленген рецептуралар мен заманауи технологиялық процестерді қолдана отырып, реторт пакеттер мен ламистерлі ыдыстар секілді инновациялық қаптамада түйе еті (түйенің бұқтырылған еті, түйе еті қосылған күріш, қарақұмық, арпа) негізінде ет және ет-өсімдік консервілерін өндіретін типтік шағын зауыт құрылды.
"Халықаралық стандарттарға сәйкес жергілікті экологиялық таза азық негізінде өсірілген балықтан (тиляпия, Африкалық кларий жайыны және т.б.) органикалық тағам өнімдерін өндіру" жобасы бойынша тұйық (ағынсыз) сумен қамту жүйесінде балықты өнеркәсіптік молайту барысында тиляпия мен кларий жайындарын толық рационды азықтандырудың ғылыми және практикалық негізі жасалды.
Университет ғалымдары 100-ге жуық зерттеу, енгізу және халықаралық жобаларын жүзеге асыруда. Ғылыми-зерттеу жобаларын жүзеге асыруға магистранттар мен докторанттардың 100 %-ы тартылған.
ҚазҰАЗУ әлемнің 175 жетекші ЖОО-сымен және ғылыми орталықтарымен, оның ішінде Қытаймен ынтымақтастықта жұмыс істейді. 2024 – 2025 жылдары Хэнань ауыл шаруашылық университетімен бірлесіп "Qianlian Landscape Design Engineering Co" компаниясының қолдауымен Қазақ-Қытай халықаралық агротехнологиялар және ландшафт архитектурасы ғылыми-зерттеу орталығы; ветеринарлық медицина және азық-түлек қауіпсіздігінің халықаралық зертханасы, сонымен бірге қытай тілі мен мәдениеті орталығы ашылды. Солтүстік Батыс университетімен бірлесіп Қытай-Қазақ SciTech демонстрациялық паркі құрылды, оның жұмысы топырақты сауықтыру және ауыл шаруашылығында суды тиімді тұтынуға бағытталған. Қытай аграрлық университетімен және "Eavision" компаниясымен бірлесіп ауыл шаруашылық дрондарын басқару бойынша Қазақ-Қытай зерттеу және оқыту орталығы ашылды.
Университет жоғары білім мен ғылым бойынша 4 халықаралық ассоциацияның мүшесі болып табылады.
Университетте мынадай орталықтармен бірлескен халықаралық ғылыми жобалар жүзеге асырылуда:
USDA және Мичиган штатының университетімен – Ақмола облысындағы жайылымдық аумақтарды бағалау бойынша;
NASA және жаһандық өзгерістер мен жерді бақылау орталығымен – "Қазақстан мен Моңғолиядағы тамақ өнімдерінің, энергия және судың өзара тәуелді динамикасы" тақырыбында;
дүниежүзілік көкөніс өсіру орталығымен (WVC) – көкөніс дақылдарының жаңа сұрыптарын өсіру бойынша;
Қытай аграрлық университетімен және "DAYU Irrigation Group" компаниясымен – Алматы облысының өзендерінде суды есепке алудың цифрлық технологияларын енгізу, суарудың түрлі технологияларын модельдеу және басқалары бойынша.
Сонымен қатар қойылған мақсаттарға қол жеткізуге кедергі келтіретін бірқатар жүйелік проблемалар бар.
Атап айтқанда, Қазақстанның барлық оқу орындарында сияқты ҚазҰАЗУ-да да үш бағыт бір-бірінен алшақ жұмыс істейді, олар: АӨК үшін кадрлар даярлау, АӨК саласындағы ғылыми зерттеулер, өндіріске жаңа технологияларды енгізу.
АӨК үшін кадрлар даярлау саласындағы негізгі проблема – мамандарды даярлау сапасының жұмыс берушілердің үмітін ақтамауы.
Жоғары білімі бар мамандарды даярлау сапасына мынадай себептер әсер етеді: оқыту технологияларының ескіруі; аграрлық ғылым мен білім берудің өндіріспен байланысының әлсіздігі; АӨК субъектілерінің ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелеріне (бұдан әрі – ҒҒТҚН) және оларды өндіріске енгізуге деген сұранысының төмендігі; университеттердің материалдық-техникалық базасының ескіруі. Жетекші ауыл шаруашылығы өндірушілерінің технологиялық тұрғыдан жабдықталуы деңгейі ЖЖОКБҰ-ға қарағанда едәуір жоғары. Өз кезегінде материалдық-техникалық база (бұдан әрі – МТБ) нақ осылай жабдықталмайынша, түлектерді даярлаудың талап етілетін деңгейіне қол жеткізу мүмкін емес;
Білім алушылардың практикалық дайындығының жеткіліксіздігі. ЖОО-ларда ескірген инфрақұрылыммен қатар практикалық оқытуға арналған инфрақұрылым тапшылығы байқалады. Басқа ұйымдарда практикадан өтуге ол тараптың мүдделілігінің болмауы, ал университеттерде практиканы сапалы ұйымдастыру үшін қаржылық мүмкіндіктердің болмауы кедергі болып отыр;
Аграрлық ғылымның сервистік инфрақұрылымының дамымауы, білімді таратудың, агротехнологияларды трансферлеу мен коммерцияландырудың тұтас жүйесінің іс жүзінде болмауы, сондай-ақ оларды қаржыландырудың жеткіліксіздігі;
Дамыған әлем елдерінің жетекші ғылыми орталықтарымен өзара іс-қимылдың әлсіздігі; академиялық ұтқырлық бағдарламасының жүйесіз және тұрақсыз жұмыс істеуі салдарынан ПОҚ пен білім алушылардың озық шетелдік білім мен технологияларды игерудегі мүмкіндіктерінің шектеулілігі.
2-кіші бөлім. Трендтер мен сын-қатерлерді талдау
Бүкіл әлемде азық-түлік қауіпсіздігі ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің басты шарттарының бірі және экономиканы дамытудың басым бағыты болып табылады.
Біріккен Ұлттар Ұйымының (бұдан әрі – БҰҰ) азық-түлік қауіпсіздігі және тамақтану туралы баяндамасының деректеріне сәйкес 2023 жылы әлемде әрбір он бірінші адам аштыққа ұшыраған. Африкада – әрбір бесінші адам.

В 2023 году около 2,33 млрд человек жили в условиях умеренного или острого отсутствия продовольственной безопасности. Среди них более 864 млн человек оставались без еды в течение одного или нескольких дней.
Проблема недостатка питания связана с различными факторами, включая бедность, плохое питание, экстремальные климатические условия, слабую государственную политику и экономику.
В рейтинге стран мира по продовольственной безопасности за 2022 год Казахстан занял 32 место. Индекс составил 72,1 балла.
Поэтому, как и во всем мире для Казахстана основным трендом является обеспечение продовольственной безопасности.
Производством продукции сельского хозяйства в республике занимаются более 303,8 тысяч агроформирований, из них 93,9 % – это индивидуальные предприниматели и крестьянские (фермерские) хозяйства. Помимо этого, производством сельскохозяйственной продукции также занимаются более 0,6 млн личных подсобных хозяйств, которые производят 26,3 % растениеводческой и 55,9 % животноводческой продукции. Из числа крестьянских (фермерских) хозяйств 58,6 % имеют сельскохозяйственные угодья не более 50 га и 79 % не более 50 га пашни. Это свидетельствует о том, что АПК страны присуща мелкотоварность производства. На этом фоне практически остается неразвитой кооперация на селе. По данным статистики в стране зарегистрировано 3284 сельскохозяйственных кооператива. Однако большинство из них остаются бездействующими.
Серьезной проблемой становятся вопросы урбанизации и усиливающаяся тенденция оттока сельского населения в города, что усугубляет и без того существующий дефицит рабочей силы в сельском хозяйстве. Сельскохозяйственные специальности становятся непрестижными среди молодежи из-за низкого уровня оплаты труда, необустроенности сельского быта, неразвитости сельской социальной инфраструктуры. Государственные программы стимулирования закрепления молодых специалистов на селе остаются неэффективными.
Решение проблемы дефицита кадров на селе должно обеспечиваться за счет повышения производительности труда, в том числе посредством роста энерговооруженности сельского хозяйства и перехода отрасли на наукоемкие агротехнологии. При этом Казахстан значительно отстает от стран с развитым сельским хозяйством по уровню производительности труда. К примеру, в Беларуси на одного работника, занятого в сельском хозяйстве, приходится продукции на сумму 33,5 тысячи долларов США, тогда как в России этот показатель составляет 18,4 тысячи долларов США.
В Концепции развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021–2030 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года № 960, отмечено, что производительость труда в сельском хозяйстве необходимо увеличить по сравнению с 2020 годом в 3,0 раза.

2023 жылы шамамен 2,33 млрд адам немесе аса қажетті азық-түлік тапшылығы жағдайында болды. Олардың ішінде 864 млн астам адам бір немесе бірнеше күн бойы азықсыз қалған.
Азық-түлік тапшылығы мәселесі кедейлік, нашар тамақтану, төтенше климаттық жағдайлар, әлсіз мемлекеттік саясат пен экономика сияқты әртүрлі факторларға байланысты.
Азық-түлік қауіпсіздігі бойынша әлем елдерінің 2022 жылғы рейтингінде Қазақстан 32-ші орында. Индекс 72,1 балды құрады.
Сондықтан бүкіл әлемдегі сияқты Қазақстан үшін де азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету маңызды болып табылады.
Республикада ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірумен 303,8 мыңнан астам агроқұрылым айналысады, оның 93,9 %-ы жеке кәсіпкерлер мен шаруа (фермер) қожалықтары. Бұдан басқа ауыл шаруашылығы өнімдерін өндірумен 0,6 млн астам жеке қосалқы шаруашылық айналысады, олар өсімдік шаруашылығы өнімдерінің 26,3 %-ын және мал шаруашылығы өнімдерінің 55,9 %-ын өндіреді. Шаруа (фермер) қожалықтарының 58,6 %-ының ауыл шаруашылығы алқаптары 50 га-дан, ал 79 %-ының егістік жері 50 га-дан аспайды. Бұл елдегі АӨК-тегі өндірістің ұсақ тауарлы екендігін көрсетеді. Осыған байланысты ауылдағы кооперация әлі де дамымай қалып отыр. Статистика деректері бойынша елде 3284 ауыл шаруашылығы кооперативі тіркелген. Қазіргі таңда олардың көпшілігі жұмыс істемейді.
Урбанизация мәселесі және ауыл тұрғындарының қалаларға кету үрдісінің күшеюі ауыл шаруашылығындағы жұмыс күшінің тапшылығына байланысты. Ауыл шаруашылығы саласының мамандықтары еңбекақы деңгейінің төмендігіне байланысты, ауыл тұрмысының қолайсыздығына, ауылдағы әлеуметтік инфрақұрылымның төмен болуына байланысты жастар арасында сұранысқа ие емес. Жас мамандарды ауылда тұрақтандыру үшін мемлекеттік ынталандырудың бағдарламалары тиімді жұмыс істемейді.
Ауылдағы кадр тапшылығы мәселесін еңбек өнімділігін арттыру есебінен, оның ішінде ауыл шаруашылығын энергиямен жабдықтау деңгейін арттыру және саланы ғылымды қажетсінетін агротехнологияларға көшіру арқылы шешу қамтамасыз етілуге тиіс. Сонымен қатар, еңбек өнімділігі деңгейі бойынша Қазақстанның ауыл шаруашылығы дамыған елдерден едәуір артта қалып отыр. Мысалы, Беларуссияда ауыл шаруашылығында жұмыспен қамтылған бір қызметкерге 33,5 мың АҚШ доллары көлеміндегі өнімнен келсе, ал Ресейде бұл көрсеткіш 18,4 мың АҚШ долларын құрайды.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 960 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасында ауыл шаруашылығындағы еңбек өнімділігін 2020 жылмен салыстырғанда 3 есеге ұлғайту қажеттілігі атап өтілді.

По итогам первого полугодия 2023 года производительность была в 3,7 раза ниже, чем в среднем по экономике, в 5,2 раза ниже, чем в сфере производства товаров, и в 3,1 раза ниже, чем в сфере услуг.
Производительность труда в сельском хозяйстве Казахстана также значительно ниже, чем в развитых странах со схожими географическими характеристиками. Например, в Канаде на конец 2022 года на одного работника сельского хозяйства приходилось 113 тысяч долларов США добавленной стоимости, тогда как в Казахстане - всего 7,6 тысяч долларов США.
На уровень производительности труда в сельском хозяйстве влияют также недостаточный уровень образования у сельских товаропроизводителей, незнание агротехнических приемов, нарушение требований по содержанию животных и уходу за ними.
Сегодня в фермерских хозяйствах страны работают более 255,3 тысяч человек, из которых только 29,7 % имеют высшее и (или) послевузовское образование.
На этом фоне остается крайне несовершенной система распространения знаний. В стране (по отчетным данным) действует всего 25 центров распространения знаний, что в десятки раз меньше, чем в странах с развитым сельским хозяйством.
Одними из главных вызовов текущего периода являются глобальное изменение климата и связанные с ним возникающие сложности в развитии аграрного сектора экономики. Поэтому вектор развития АПК должен быть направлен с учетом именно этого фактора. В частности, предстоит разработать и внедрить в производство современные агротехнологии, адаптированные к стрессовым погодным условиям, создать новые сорта растений, устойчивые и толерантные к болезням и резким климатическим колебаниям. Особенно важным является решение водной проблемы. Глобальное изменение климата привело к повсеместному дефициту пресной воды. Казахстан относится к категории стран с дефицитом водных ресурсов, и негативное влияние данного глобального вызова для нашей страны будет иметь тяжелые последствия.
Решение всех вышеуказанных проблем невозможно без развития аграрной науки и подготовки профессиональных кадров. Поэтому аграрная наука и подготовка специалистов должны быть ориентированы на решение прежде всего тех проблем, которые возникают под влиянием современных глобальных вызовов.
По уровню финансирования науки в мире выделяют три группы государств: 1) с высокими показателями – более 3 % от внутреннего валового продукта (далее – ВВП); 2) средними – 1 – 3 %; 3) низкими – менее 1 %.
У ведущих стран мира расходы на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы (далее – НИОКР) составляют 2 – 3 % ВВП, в том числе в Израиле – 5,56 %, Швеции – 3,42 %, США – 3,4 %, Японии – 3,30 %, Германии – 3,14 % ВВП. Очень высокими темпами наращивает расходы на НИОКР Китай – 2,43 % ВВП. Ожидается, что в текущем десятилетии Китай догонит страны Евросоюза, а в следующем десятилетии США по объему расходов на науку. В то же время эксперты ЮНЕСКО отмечают, что более 60 % всех расходов на науку приходится всего на две страны – США и Китай.

2023 жылдың бірінші жартыжылдығының қорытындысы бойынша еңбек өнімділігі экономика бойынша орташа көрсеткіштен 3,7 есе, тауарлар өндірісі саласындағы көрсеткіштен 5,2 есе және қызмет көрсету саласындағы көрсеткіштен 3,1 есе төмен болды.
Қазақстанның ауыл шаруашылығындағы еңбек өндірісі географиялық сипаттамалары ұқсас басқа дамыған елдерге қарағанда едәуір төмен. Мысалы, Канадада 2022 жылдың аяғында ауыл шаруашылығының бір қызметкеріне 113 мың АҚШ доллары қосылған құн болса, Қазақстанда небәрі 7,6 мың АҚШ долларын құрады.
Ауыл шаруашылығындағы еңбек өнімділігінің деңгейіне ауылдық тауар өндірушілердің білім деңгейінің жеткіліксіздігі, агротехникалық әдістерді білмеуі, малдарды күтіп-бағу талаптарының сақталмауы да әсер етеді.
Бүгінде еліміздің фермерлік шаруашылықтарында 255,3 мыңнан астам адам жұмыс істейді, олардың тек 29,7 % ғана жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар.
Осыған байланысты білім тарату жүйесі жетілмей қалып отыр. Есептік деректерге сүйенсек, елде небәрі 25 білім тарату орталығы жұмыс істейді, бұл көрсеткіш ауыл шаруашылығы дамыған елдермен салыстырғанда он есе аз.
Ағымдағы кезеңдегі басты сын-қатерлердің бірі – жаһандық климаттың өзгеруі және осыған байланысты экономиканың аграрлық секторын дамытуда туындайтын қиындықтар.
Сондықтан АӨК-ті дамыту векторында нақты осы факторлар ескерілуі тиісті.
Атап айтқанда қолайсыз ауа райы жағдайларына бейімделген заманауи агротехнологияларды әзірлеп, өндіріске енгізу, ауруларға және климаттағы күрт ауытқуларға төзімді өсімдіктердің жаңа сұрыптары қажет. Әсіресе су мәселесін шешу өте маңызды. Жаһандық климаттың өзгеруі тұщы су тапшылығына әкелді. Қазақстан су ресурстары тапшылығы бар елдер санатына жататындықтан, осы жаһандық сын-қатердің кері әсері еліміз үшін ауыр зардаптар әкелуі мүмкін.
Аграрлық ғылымды дамытып, заманауи білікті мамандарды даярламай, жоғарыда көрсетілген проблемаларды шешу мүмкін емес. Сондықтан аграрлық ғылым мен мамандарды даярлау ең алдымен, қазіргі заманғы жаһандық сын-қатерлердің әсерінен туындайтын проблемаларды шешуге бағытталуға тиіс.
Ғылымды қаржыландыру деңгейі бойынша әлемдегі мемлекеттер үш топқа бөлінеді: 1) жоғары көрсеткіштері бар – жалпы ішкі өнімнің (бұдан әрі – ЖІӨ) 3 %-ынан астамы; 2) орташа – 1-3 %; 3) төмен – 1 %-дан аз.
Әлемнің жетекші елдерінде ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға (бұдан әрі – ҒЗТКЖ) жұмсалатын шығыстар ЖІӨ-нің 2-3 %-ын құрайды, оның ішінде Израильде – 5,56 %, Швецияда – 3,42 %, АҚШ-та – 3,4 %, Жапонияда – 3,30 %, Германияда – 3,14 %. Қытайдың ҒЗТКЖ шығыстары қарқынды өсуде. Ағымдағы онжылдықта Қытай ғылымға жұмсалатын шығыстар көлемі бойынша Еуропалық одақ елдерін, ал келесі онжылдықта АҚШ-ты қуып жетеді деген болжам бар. Сондай-ақ ЮНЕСКО сарапшылары ғылымға жұмсалатын барлық шығындардың 60 %-дан астамы тек екі елге – АҚШ пен Қытайға тиесілі екенін атап өтеді.

В большинстве экономически развитых стран этот показатель примерно равен 2 % от ВВП, в странах с переходной экономикой – 1,5 % (в России – 0,94 %). В тоже время 80 % стран инвестируют в научные исследования менее 1 % ВВП. В их числе и Казахстан: по официальным данным Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан объем финансирования науки составляет не более 0,12 % от ВВП.
В развитых странах на долю новых или усовершенствованных технологий, продукции, оборудования, содержащих новые знания или решения, приходится от 70 до 85 % прироста ВВП, так внедрение технологических инноваций на постоянной основе осуществляют в Германии – 71,8 % предприятий, Бельгии – 53,6 %, Эстонии – 52,8 %, Финляндии – 52,5 % и Швеции – 49,6 %, а в Казахстане – менее 31,9 % (Концепция развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2021 – 2030 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2021 года № 960).
В решении этих проблем КазНАИУ должен принять активное участие посредством развития аграрной науки, ее интеграции с подготовкой конкурентоспособных кадров, внедрения инноваций в производство.
Подраздел 3. Прогноз развития и определение возможных сценариев развития и их влияния на некоммерческое акционерное общество "Казахский национальный аграрный исследовательский университет"
По прогнозам актуальность проблемы продовольственной безопасности в мире будет возрастать на фоне усиления глобальных вызовов, обострения мировой политической, экономической и демографической ситуации.
Согласно докладу департамента ООН по экономическим и социальным вопросам в ближайшие 50 – 60 лет мировое население продолжит расти с нынешних 8,2 млрд: пик численности ожидается в середине 2080-х годов – 10,3 млрд человек. После этого рост прекратится, и к 2100 году численность людей на планете даже несколько сократится, до 10,2 млрд. Вероятность достижения пика в этом веке довольно высока – 80%.
В этих условиях Казахстану предстоит решить двуединую задачу, а именно, обеспечить свою продовольственную безопасность и, учитывая существующий потенциал, стать региональным лидером по поставке продовольственных товаров на мировые рынки. Однако для достижения этой цели наш агропромышленный комплекс должен обладать высокими конкурентными качествами. Все это требует принятия комплексных мер, направленных на повышение конкурентоспособности аграрного сектора экономики за счет широкого внедрения в производство последних достижений аграрной науки, повышения инвестиционной привлекательности отрасли, производительности труда и обеспечения производства конкурентоспособными специалистами, владеющими современными компетенциями. И в этом процессе большая роль будет отведена КазНАИУ – ведущему университету аграрного профиля страны.
Однако, для КазНАИУ с его нынешним уровнем материально-технической оснащенности, организации исследовательской и образовательной деятельности, а также кадровым составом будет проблематичным решение предстоящих задач. Потребуется проведение системных преобразований и коренных реформ, опираясь на лучший мировой опыт. В этом контексте оптимальным вариантом является дальнейшее развитие исследовательского университета, в котором интегрированы в единую систему процессы исследовательской деятельности, образования, внедрения научных достижений в производство. Именно с этой целью было разработана настоящая Программа.

Экономикасы дамыған елдердің көпшілігінде бұл көрсеткіш ЖІӨ-нің шамамен 2 %-ына, өтпелі экономикасы бар елдерде 1,5 %-ына (Ресейде 0,94 %-ына) тең. Сонымен қатар елдердің 80 %-ы ғылыми зерттеулерге ЖІӨ-нің кемінде 1 %-ынан аз мөлшерін инвестициялайды, олардың ішінде Қазақстан да бар. ҚР ҒЖБМ ресми деректері бойынша ғылымды қаржыландыру көлемі ЖІӨ-нің 0,12 %-ынан аспайды.
Дамыған елдерде жаңа білімді немесе шешімдерді қамтитын жаңа немесе озық технологиялардың, өнімдердің, жабдықтардың үлесіне ЖІӨ өсімінің 70-тен 85 %-ға дейінгі көлемі тиесілі. Мәселен, Германияда кәсіпорындардың 71,8 %-ы, Бельгияда 53,6 %-ы, Эстонияда 52,8 %-ы, Финляндияда 52,5 %-ы және Швецияда 49,6 %-ы тұрақты түрде технологиялық инновацияларды енгізуді жүзеге асырады, ал Қазақстанда бұл көрсеткіш 31,9 %-дан төмен (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 960 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасы).
Аграрлық ғылымды дамыту, оны бәсекеге қабілетті кадрларды даярлаумен сабақтастыру, өндіріске инновацияларды енгізу арқылы ҚазҰАЗУ осы проблемаларды шешуге белсене атсалысуға тиіс.
3-кіші бөлім. Даму болжамы және ықтимал даму сценарийлерін, олардың "Қазақ ұлттық аграрлық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамына әсерін анықтау
Болжам бойынша жаһандық сын-қатерлердің күшеюі, әлемдік саяси, экономикалық және демографиялық ахуалдың шиеленісуі аясында әлемдегі азық-түлік қауіпсіздігі мәселесінің өзектілігі арта түседі.
БҰҰ Экономикалық және әлеуметтік мәселелер департаментінің баяндамасына сәйкес жақын арадағы 50 – 60 жылда әлемдегі халық саны 8,2 млрд жоғары болады: халық санының ең жоғары көрсеткіші 2080 жылдары 10,3 млрд адамға жетеді деп күтілуде. Осыдан кейін өсім тоқтайды, ал 2100 жылға қарай планета халқының саны 10,2 млрд дейін біршама азаяды. Осы ғасырда ең жоғарғы көрсеткішке қол жеткізу ықтималдығы өте жоғары – 80 %.
Мұндай жағдайда Қазақстан екі бірдей міндетті іске асыруы қажет, атап айтқанда, өзінің азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз етуі және қазіргі әлеуетті ескере отырып әлемдік нарықтарға азық-түлік тауарларын жеткізу бойынша өңірдегі көшбасшыға айналуға тиіс. Алайда, бұл мақсатқа қол жеткізу үшін біздің агроөнеркәсіптік кешеніміз жоғары бәсекелестік сапаға ие болуы тиіс. Мұның бәрі аграрлық ғылымның соңғы жетістіктерін өндіріске кеңінен енгізу, саланың инвестициялық тартымдылығына, еңбек өнімділігін арттыру және өндірісті заманауи құзыреттерді меңгерген мамандармен қамтамасыз ету есебінен экономиканың аграрлық секторының бәсекеге қабілеттілігін арттыруға бағытталған кешенді шаралар қабылдауды талап етеді. Бұл үдерісте еліміздің аграрлық бейіндегі жетекші университеті – ҚазҰАЗУ-ға үлкен міндет жүктеледі.
Алайда, қазіргі материалдық-техникалық жарақтандыру, зерттеу және білім беру қызметін ұйымдастыру деңгейімен, сондай-ақ кадрлар құрамымен ҚазҰАЗУ алға қойылған міндеттерді шешуі екіталай. Озық әлемдік тәжірибеге сүйене отырып жүйелі өзгерістер мен түбегейлі реформалар жүргізу қажет болады. Осы тұрғыдан алғанда, ең жақсы ұсыныс – зерттеу университетін әрі қарай дамыту, онда зерттеу қызметі, білім беру және ғылыми жетістіктерді өндіріске енгізу процестері біртұтас жүйеге біріктірілуі керек. Осы аталған Бағдарлама осы мақсатқа сай әзірленді.

Раздел 4. Видение Программы
Видение Программы: элитный научно-инновационный ВУЗ аграрного профиля Казахстана, Средней и Центральной Азии:
осуществляющий научно-образовательный процесс на уровне международных стандартов в партнерстве с научно-исследовательскими организациями и реальным сектором экономики;
являющийся драйвером инновационных аграрных исследований и преобразований в сельском хозяйстве;
обеспечивающий распространение знаний и технологий, формирование и развитие инновационной научно-образовательной инфраструктуры;
гарантирующий создание условий для развития человеческого капитала;
вошедший в число 600 ВУЗов мирового рейтинга QS –WUR.
Раздел 5. Миссия Программы
Миссия Программы – подъем аграрного сектора экономики и обеспечение продовольственной безопасности страны через развитие аграрной науки, внедрение ее достижений в производство, подготовку для агропромышленного комплекса конкурентоспособных и компетентных кадров с современными знаниями.
Ценности Программы – создание в Казахстане современной модели интеграции науки, образования и производства и ее трансформация на другие ВУЗы страны.
Раздел 6. Стратегические приоритеты
Подраздел 1. Место и роль в системе высшего и (или) послевузовского образования Казахстана
Место и роль КазНАИУ в системе высшего и (или) послевузовского образования Республики Казахстан определяются его статусом как флагмана аграрной науки и образования, драйвера технологической модернизации агропромышленного комплекса (АПК) и одного из лидеров внедрения модели исследовательского университета.
КазНАИУ выступает базовым центром подготовки высококвалифицированных кадров новой формации для сельского хозяйства, ветеринарии, пищевой безопасности, водных ресурсов, земельного менеджмента и IT-сектора в АПК.
Университет одним из первых в республике начал практическую реализацию модели интеграции образования, науки и производства, которая служит примером для отечественной системы высшей школы. На базе университета объединяются академический процесс и масштабные фундаментальные/прикладные исследования.
Тесная кооперация с научно-исследовательскими институтами, опытными хозяйствами и ведущими агроформированиями позволяет университету формировать сквозную экосистему подготовки кадров, где теория подкрепляется практикой на производстве.
Создание новых специализированных лабораторий, центров "умного" сельского хозяйства и цифровых компетенций превращает КазНАИУ в главный центр трансфера инноваций, искусственного интеллекта и передовых технологий в реальном секторе экономики.
Активное развитие программ двудипломного образования (включая партнерство с ведущими мировыми центрами, такими как Чжэцзянский технологический университет и другими), членство в глобальных ассоциациях и открытие совместных лабораторий интегрируют казахстанское аграрное образование в мировое образовательное пространство.
Ориентация на подготовку мотивированных кадров для работы в сельской местности, развитие программ академической мобильности и системы распространения знаний (Extension services) способствуют снижению кадрового дефицита в регионах и устойчивому развитию сельских территорий Казахстана.
Подраздел 2. Академическая политика
В академической деятельности стратегическим приоритетом является принятие системных мер по планированию и управлению образовательной деятельностью для эффективной организации учебного процесса, направленных на повышение качества подготовки специалистов в рамках современной модели исследовательского университета.
При этом усилия будут направлены на:
подготовку высококвалифицированных специалистов новой формации, прежде всего за счет оперативного обновления образовательных программ на основе форсайт-исследований рынка труда, потребности агробизнеса и усиления практической направленности обучения;
обеспечение интеграции образования, науки и производства через максимальное вовлечение в образовательный процесс ученых НИИ, опытных руководителей и специалистов лучших агроформирований;
обеспечение интеграции в международное научно-образовательное пространство;
внедрение инновационных технологий обучения;
создание системы внутреннего и внешнего обеспечения качества образования;
развитие академической мобильности;
реализацию студентоцентрированного обучения;
развитие моральных ценностей, таких как добропорядочность, академическая честность, принципиальность в преподавании и оценке знаний обучающихся.
С целью поддержания высоких академических стандартов и обеспечения внутреннего контроля качества КазНАИУ вступил в лигу академической честности.
Создана площадка антикоррупционных технологий для формирования соответствующей культуры у обучающихся.
Подраздел 3. Научная деятельность
В научной деятельности стратегическими приоритетами являются:
максимальное вовлечение в научную деятельность ППС, магистрантов и докторантов совместно с учеными НИИ, в том числе переданных в доверительное управление КазНАИУ;
укрепление интеллектуального потенциала;
развитие прикладной науки;
соответствие тем научных исследований потребностям агробизнеса;
переход к реализации крупных междисциплинарных научных программ;
участие в международных научных проектах;
акцентирование внимания на внедрение результатов научных исследований в производство.
Важным направлением деятельности КазНАИУ станет его участие в распространении знаний, внедрении в производство результатов исследовательской деятельности, а также реализации социально значимых проектов в целевом регионе. В частности, КазНАИУ будет участвовать в распространения знаний на местах и тем самым выступать главным действующим лицом в обучении фермеров, повышении квалификации специалистов сельского хозяйства. На базе опытных хозяйств будут реализованы инновационные проекты в пилотном режиме, которые в последующем будут использованы как база обучения фермеров и демонстрации новых агротехнологий. Наряду с этим усилия КазНАИУ будут направлены на внедрение в производство научных разработок посредством создания и развития малых инновационных предприятий, составления и реализации совместно с бизнес-структурами конкретных бизнес-проектов на местах.
Подраздел 4. Цифровая трансформация и глобальное академическое партнерство
Цифровая трансформация и глобальное академическое партнерство – два ключевых вектора, которые превратят КазНАИУ в международный научно-образовательный хаб нового поколения в сфере АПК.
Сочетание этих направлений позволит университету уйти от классического формата обучения к модели Digital & Research University, интегрированной в мировое научное пространство.
Переход к цифровому формату охватывает как управление университетом, так и подготовку специалистов для "умного" сельского хозяйства (Smart Agriculture).
Университет активно внедряет образовательные программы, связанные с применением искусственного интеллекта (AI), больших данных (Big Data) и интернета вещей (IoT) в агрономии и экологии. Студенты обучаются работе со спутниковыми снимками для мониторинга полей, дронами и автоматизированными системами управления фермами.
КазНАИУ в рамках общенациональных инициатив Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан, использует ресурсы платформ Coursera. Студенты получают доступ к передовым курсам ведущих мировых профессоров по цифровизации, биотехнологиям и менеджменту.
Создаются цифровые лаборатории для точного земледелия и генетических исследований в животноводстве и растениеводстве, что сокращает путь от научной идеи до внедрения в производство.
КазНАИУ выстраивает сеть стратегических альянсов с ведущими ВУЗами и исследовательскими центрами мира.
Развиваются программы двойного диплома и академического обмена. Магистранты и докторанты проходят стажировки в передовых аграрных ВУЗах (например, в США, Нидерландах, Германии, Китае и других странах).
Исследования ведутся в кооперации с зарубежными учеными по критически важным направлениям: климатические изменения, ESG-повестка в АПК, продовольственная безопасность и биотехнологии. Это позволяет привлекать международные гранты и финансирование (включая проекты ООН и FAO).
Через международное партнерство КазНАИУ импортирует лучшие цифровые практики. Зарубежные профессора не просто читают лекции, а участвуют в цифровой трансформации учебных планов, чтобы дипломы университета котировались на глобальном рынке труда.
Синергетический эффект: оцифрованные внутренние процессы с учетом мировых стандартов позволяют готовить агроспециалистов новой формации. Выпускник КазНАИУ – это уже не просто агроном или зоотехник, а IT-специалист в агросфере, способный управлять роботизированными комплексами и использовать data-driven подход для повышения урожайности и устойчивого развития отрасли.
Подраздел 5. Инфраструктура
В результате реализации Программы в университете будет обновлена материально-техническая база по всем важным направлениям современного АПК.
Создание 33 новых учебных лабораторий, инновационного центра обучения цифровым технологиям и центра "умного" сельского хозяйства представляет собой фундамент для качественной трансформации образовательного и научного процесса в КазНАИУ.
Данная инициатива охватывает ключевые направления развития агропромышленного комплекса:
агрономия, биотехнология и экология с фокусом на климатическую адаптацию агросектора, селекционные достижения и сохранение природного биоразнообразия;
ветеринария, животноводство и биосфера – по обеспечению высочайших стандартов биологической безопасности, диагностики и лечения животных;
цифровые технологии, ИИ и Smart-управление – на развитие IT-инфраструктуры для превращения университета в ведущий технологический хаб агросектора;
водные ресурсы, лесное хозяйство и инженерия – для практического решения критических региональных задач, включая преодоление дефицита воды, развитие мелиорации, возобновляемой энергетики и логистических цепочек;
пищевая безопасность, фармация и социальный блок – для строгого контроля качества конечной продукции и формирования востребованных профессиональных компетенций у студентов.
Также будут созданы собственные учебно-производственные площадки, которые решат задачу дуального обучения:
учебно-производственная смарт-ферма станет живой демонстрационной площадкой концепции Smart Agriculture ("умное" сельское хозяйство), здесь будут практиковаться будущие ветеринары, зоотехники, инженеры, IT-специалисты аграрного сектора и другие;
учебно-производственный лесопитомник – объект станет научно-производственной базой для новой лаборатории леса и специалистов по ландшафтному дизайну, лесному хозяйству и экологии;
учебно-производственная птицеферма – здесь будут проводиться изучение современных кроссов (пород) птицы, подбор оптимальных рационов кормления и отработка жестких стандартов биологической безопасности.
Реализация проектов по строительству новых объектов с привлечением механизмов государственно-частного партнерства (ГЧП) позволяет комплексно решать следующие задачи:
снятие напряженности с обеспечением жильем иногородних студентов на фоне растущего контингента обучающихся;
поддержка кадрового потенциала науки – выделение жилья для молодых ученых (включая сотрудников НИИ, находящихся в доверительном управлении университета) способствует закреплению перспективных кадров в сфере аграрной науки и снижению оттока исследователей.
Для модернизации существующей социальной и обслуживающей инфраструктуры будут дооснащены IT-инфраструктура, серверная и сетевая инфраструктура, библиотека и типография. Будет проведена реконструкция учебных корпусов и общежитий.
Кроме того, будет укреплена материально-техническая базы НИИ и ОХ, находящихся в доверительном управлении КазНАИУ, – созданы технопарк, научные центры и лаборатории.

4-бөлім. Бағдарламаның көзқарасы
Бағдарламаның көзқарасы: Қазақстанның, Орта және Орталық Азияның аграрлық бейіндегі элиталық ғылыми-инновациялық ЖОО атану, ол:
ғылыми-зерттеу ұйымдарымен және экономиканың нақты секторымен әріптестікте халықаралық стандарттар деңгейінде ғылыми-білім беру процесін жүзеге асырады;
инновациялық аграрлық зерттеулердің және ауыл шаруашылығындағы өзгерістердің драйвері болып табылады;
білім мен технологиялардың таралуын, инновациялық ғылыми-білім беру инфрақұрылымын қалыптастыруды және дамытуды қамтамасыз етеді;
адами капиталды дамыту үшін жағдай жасауға кепілдік береді;
QS-WUR әлемдік рейтингіндегі үздік 600 университеттің қатарына кіреді.
5-бөлім. Бағдарламаның миссиясы
Бағдарламаның миссиясы – аграрлық ғылымды дамыту, оның жетістіктерін өндіріске енгізу, АӨК үшін заманауи білімі бар бәсекеге қабілетті және құзыретті кадрларды даярлау арқылы экономиканың аграрлық секторын өркендету және елдің азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Бағдарламаның құндылықтары – Қазақстанда ғылымды, білім беруді және өндірісті интеграциялаудың заманауи моделін құру және оны еліміздің басқа ЖОО-ларына трансформациялау.
6-бөлім. Стратегиялық басымдықтар
1-кіші бөлім. Қазақстанның жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесіндегі орны мен рөлі
ҚазҰАЗУ-дың Қазақстан Республикасының жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесіндегі орны мен рөлі оның аграрлық ғылым мен білімнің флагманы, агроөнеркәсіптік кешенді (АӨК) технологиялық тұрғыдан жаңғыртудың драйвері және зерттеу университеті моделін енгізудегі көшбасшылардың бірі ретіндегі мәртебесінен көрінеді.
ҚазҰАЗУ ауыл шаруашылығы, ветеринария, азық-түлік қауіпсіздігі, су ресурстары, жер менеджменті және АӨК-тегі IT-сектор үшін жаңа формациядағы біліктілігі жоғары кадрларды даярлайтын негізгі орталық болмақ.
Университет республикада алғашқылардың бірі болып білім, ғылым және өндірісті ұштастыру моделін іске асыра бастады, бұл іс отандық жоғары мектеп жүйесіне үлгі болады. Университет базасында академиялық процесс пен ауқымды іргелі/қолданбалы зерттеулер біріктіріледі.
Ғылыми-зерттеу институттарымен, тәжірибелік шаруашылықтармен және жетекші агроқұрылымдармен тығыз сабақтастықтың арқасында университетте теориясы өндірістегі практикамен нығайтылған кадрлар даярлаудың үздіксіз экожүйесін қалыптастыруға мүмкіндік береді.
Жаңа мамандандырылған зертханаларды "ақылды" ауыл шаруашылығы және цифрлық құзыреттер орталықтарын құру ҚазҰАЗУ-ды инновацияларды, жасанды интеллектіні және озық технологияларды экономиканың нақты секторына айналдырады.
Қос дипломды білім беру бағдарламаларын белсенді дамыту (соның ішінде Чжэцзян технологиялық университеті сияқты әлемдік жетекші орталықтармен серіктестік), жаһандық қауымдастықтарға және басқалармен мүшелік ету және бірлескен зертханалар ашу Қазақстанның аграрлық білімін әлемдік білім беру кеңістігіне интеграциялайды.
Ауылдық жерлерде жұмыс істеуге талпынған кадрларды даярлауға бағдарлану, академиялық ұтқырлық бағдарламаларын және білімді тарату жүйелерін (Extension services) дамыту өңірлердегі кадр тапшылығын азайтуға және Қазақстанның ауылдық аумақтарын тұрақты дамытуға ықпал етеді.
2-кіші бөлім. Академиялық саясат
Зерттеу университетінің заманауи моделі шеңберінде мамандарды даярлау сапасын арттыруға бағытталған оқу процесін тиімді ұйымдастыру үшін білім беру қызметін жоспарлау және басқару бойынша жүйелі шаралар қабылдау академиялық қызметтің стратегиялық басымдылығы болып табылады.
Бұл ретте күш-жігер мыналарға бағытталатын болады:
ең алдымен, еңбек нарығын форсайт-зерттеулер негізінде білім беру бағдарламаларын жедел жаңарту, агробизнес қажеттілігі және оқытудың практикалық бағытын күшейту есебінен жаңа формациядағы біліктілігі жоғары мамандарды даярлау;
ҒЗИ ғалымдарын, тәжірибелі басшыларды және озық агроқұрылым мамандарын білім беру процесіне барынша тарту арқылы білім, ғылым және өндірістің интеграциясын қамтамасыз ету;
халықаралық ғылыми-білім беру кеңістігіне интеграциялануды қамтамасыз ету;
оқытудың инновациялық технологияларын енгізу;
білім беру сапасын ішкі және сыртқы қамтамасыз ету жүйелерін құру;
академиялық ұтқырлықты дамыту;
студентке бағдарланған оқуды ұйымдастыру;
парасаттылық, академиялық адалдық, оқыту мен білім алушылардың білімін бағалаудағы табандылық сияқты моральдық құндылықтарды дамыту.
Жоғары академиялық стандарттарды сақтау және сапаны ішкі бақылауды қамтамасыз ету мақсатында ҚазҰАЗУ академиялық адалдық лигасына кірді.
Білім алушылар арасында тиісті мәдениетті қалыптастыру үшін сыбайлас жемқорлыққа қарсы технологиялар алаңы құрылды.
3-кіші бөлім. Ғылыми қызметі
Ғылыми қызметтегі стратегиялық басымдықтар:
ҚазҰАЗУ-ға сенімгерлік басқаруға берілген ҒЗИ ғалымдарымен бірлесіп ПОҚ, магистранттар мен докторанттарды ғылыми қызметке барынша тарту;
зияткерлік әлеуетті нығайту;
қолданбалы ғылымды дамыту;
ғылыми зерттеу тақырыптарын агробизнес қажеттіліктеріне сәйкестендіру;
ірі пәнаралық ғылыми бағдарламаларды іске асыруға көшу;
халықаралық ғылыми жобаларға қатысу;
ғылыми зерттеулердің нәтижелерін өндіріске енгізуге баса назар аудару.
ҚазҰАЗУ қызметінің маңызды бағыты – білімді таратуға, зерттеу қызметінің нәтижелерін өндіріске енгізуге, нысаналы өңірдегі әлеуметтік маңызы бар жобаларды іске асыруға қатысу. Атап айтқанда, ҚазҰАЗУ жергілікті жерлерде білімді тарату қызметіне атсалысады және фермерлерді оқытуда, ауыл шаруашылығы мамандарының біліктілігін арттыруда негізгі әрекет етуші тұлға ретінде қатысады. Тәжірибелік шаруашылықтар базасында пилоттық режімде инновациялық жобалар іске асырылады, кейіннен олар фермерлерді оқыту және жаңа агротехнологияларды демонстрациялау базасы ретінде пайдаланылады. Сонымен қатар ҚазҰАЗУ-дың күш-жігері шағын инновациялық кәсіпорындарды құру және дамыту, бизнес-құрылымдармен бірлесіп жергілікті жерлерде нақты бизнес-жобаларды жасау және іске асыру арқылы ғылыми әзірлемелерді өндіріске енгізуге бағытталады.
4-кіші бөлім. Цифрлық трансформация және жаһандық академиялық әріптестік
Цифрлық трансформация және жаһандық академиялық әріптестік – ҚазҰАЗУ-ды АӨК саласындағы жаңа буынның халықаралық ғылыми-білім беру хабына айналдыратын екі негізгі вектор.
Осы екі бағыттың сабақтастығы университетке дәстүрлі оқыту форматынан әлемдік ғылыми кеңістікке интеграцияланған Digital & Research University моделіне өтуге мүмкіндік береді.
Цифрлық форматқа өту университетті басқаруды да, "ақылды" ауыл шаруашылығы (Smart Agriculture) үшін мамандар даярлауды да қамтиды.
Университет агрономия мен экологияда жасанды интеллектіні (AI), үлкен деректерді (Big Data) және заттар интернетін (IoT) қолдануға байланысты білім беру бағдарламаларын белсенді түрде енгізуде. Студенттер егіс алқаптарын мониторингтеуге арналған спутниктік түсірілімдермен, дрондармен және фермаларды басқарудың автоматтандырылған жүйелерімен жұмыс істеу дағдыларын меңгереді.
ҚазҰАЗУ Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің жалпыұлттық бастамалары аясында Coursera платформасының ресурстарын пайдаланады. Студенттер цифрландыру, биотехнология және менеджмент бойынша әлемнің жетекші профессорлары әзірлеген заманауи курстарға қол жеткізеді.
Нақты егіншілік, мал және өсімдік шаруашылығындағы генетикалық зерттеулерге арналған цифрлық зертханалар құрылуда. Бұл ғылыми идеяларды өндіріске енгізу мерзімін едәуір қысқартады.
ҚазҰАЗУ әлемнің жетекші жоғары оқу орындарымен мен зерттеу орталықтарымен стратегиялық әріптестік желісін құруда.
Қос дипломды білім беру бағдарламалары мен академиялық тәжірибе алмасу қарқынды дамып келеді. Магистранттар мен докторанттар озық аграрлық жоғары оқу орындарында (АҚШ, Нидерланды, Германия, Қытай және т.б. елдерде) тағылымдамадан өтеді.
Зерттеулер шетелдік ғалымдармен бірлесіп климаттың өзгеруі, АӨК-тегі ESG күн тәртібі, азық-түлік қауіпсіздігі және биотехнологиялар сияқты аса маңызды бағыттар бойынша жүргізіледі. Бұл халықаралық гранттар мен қаржыландыруды (соның ішінде БҰҰ және FAO жобаларын) тартуға мүмкіндік береді.
Халықаралық әріптестік арқылы ҚазҰАЗУ үздік цифрлық практикаларды импорттайды. Шетелдік профессорлар дәріс оқумен ғана шектелмей, оқу жоспарларын цифрлық трансформациялау үдерісіне қатысады. Бұл университет түлектері дипломдарының жаһандық еңбек нарығындағы бәсекеге қабілеттілігін арттыруға ықпал етеді.
Синергиялық әсер: әлемдік стандарттарға сәйкес цифрландырылған ішкі үдерістер жаңа формациядағы агромамандарды даярлауға мүмкіндік береді. ҚазҰАЗУ түлегі – тек агроном немесе зоотехник қана емес, роботтандырылған кешендерді басқара алатын, ауыл шаруашылығы өндірісінің өнімділігі мен тұрақты дамуын арттыру үшін data-driven тәсілдерін тиімді қолданатын агроөнеркәсіптік саладағы ІТ-маман.
5-кіші бөлім. Инфрақұрылым
Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде университетте қазіргі заманғы АӨК-тің барлық маңызды бағыттары бойынша материалдық-техникалық база жаңартылатын болады.
33 жаңа оқу зертханасын, цифрлық технологияларды оқытатын инновациялық орталық және "ақылды" ауыл шаруашылығы орталығын құру ҚазҰАЗУ-дағы білім беру және ғылыми үдерісті сапалы трансформациялауға негіз болмақ.
Бұл бастама агроөнеркәсіптік кешенді дамытудың негізгі бағыттарын қамтиды:
агрономия, биотехнология және экология – агросекторды климатқа бейімдеуге, селекциялық жетістіктерге және табиғи биоалуантүрлілікті сақтауға басымдық береді;
ветеринария, мал шаруашылығы және биосфера – биологиялық қауіпсіздіктің, жануарларды диагностикалау мен емдеудің ең жоғары стандарттарын қамтамасыз етеді;
цифрлық технологиялар, ЖИ және Smart-басқару – университетті агросектордың озық технологиялық хабына айналдыратын IT-инфрақұрылымды дамытуға бағытталған;
су ресурстары, орман шаруашылығы және инженерия – маңызды өңірлік міндеттерді, соның ішінде су тапшылығын азайтуды, мелиорацияны, жаңартылатын энергетиканы және логистикалық тізбектерді дамытудың практикалық шешімін табуды көздейді;
азық-түлік қауіпсіздігі, фармация және әлеуметтік блок – түпкілікті өнімнің сапасын қатаң бақылау және студенттер арасында сұранысқа ие кәсіби құзыреттерді қалыптастыруға бағытталған.
Сондай-ақ дуалды оқыту міндетін шешетін жеке оқу-өндірістік алаңдар құрылады:
оқу-өндірістік смарт-ферма – Smart Agriculture ("ақылды" ауыл шаруашылығы) тұжырымдамасының демонстрациялық алаңына айналады. Мұнда болашақ ветеринарлар, зоотехниктер, инженерлер, аграрлық сектордың IT-мамандары және басқа да мамандар практикадан өтеді;
оқу-өндірістік орман питомнигі – бұл объект жаңа орман зертханасы, сондай-ақ ландшафтық дизайн, орман шаруашылығы және экология мамандары үшін ғылыми-өндірістік базаға айналады;
оқу-өндірістік құс фермасы – мұнда құстардың заманауи кросстарын (тұқымдарын) зерттеу, оңтайлы азықтандыру рациондарын таңдау және биологиялық қауіпсіздіктің қатаң стандарттарын пысықтау жұмыстары жүргізіледі.
Мемлекеттік-жеке әріптестік (МЖӘ) тетіктерін тарта отырып, жаңа объектілер салу бойынша жобаларды іске асыру мынадай міндеттерді кешенді түрде шешуге мүмкіндік береді:
білім алушылар контингентінің өсуі аясында басқа қалалардан келген студенттерді жатақханалармен қамтамасыз етудегі қиындықты жою;
ғылымның кадрлық әлеуетін қолдау – жас ғалымдарға (соның ішінде университет сенімгерлікпен басқаратын ҒЗИ қызметкерлеріне) баспана бөлу аграрлық ғылым саласында келешегі бар кадрларды тұрақтандыруға және зерттеушілердің осы саладан кетуін азайтуға ықпал етеді.
Қолданыстағы әлеуметтік және қызмет көрсету инфрақұрылымын жаңғырту үшін IT-инфрақұрылымы, серверлік және желілік инфрақұрылым, кітапхана мен баспахана қосымша жарақтандырылатын болады. Оқу корпустары мен жатақханаларға реконструкция жүргізіледі.
Сондай-ақ ҚазҰАЗУ-дың сенімгерлік басқаруындағы ҒЗИ мен ТШ материалдық-техникалық базасы нығайтылады: технопарк, ғылыми орталықтар мен зертханалар құрылады.

Раздел 7. Пути достижения поставленной цели Программы
Для достижения поставленной цели Программы необходимо будет принять следующие меры:
обновить материально-техническую и лабораторную базу КазНАИУ современным оборудованием;
провести комплекс мер по реформированию организационной структуры и системы управления ВУЗом на всех уровнях по опыту ведущих исследовательских университетов мира.
В сфере академической деятельности:
постоянное оперативное обновление учебных планов в тесном партнерстве с ведущими зарубежными ВУЗами и стейкхолдерами;
активное привлечение ведущих ученых из казахстанских НИИ и зарубежных научно-образовательных центров к преподавательской деятельности;
усиление практической направленности обучения посредством создания учебных и научно-производственных платформ;
синхронизация практических занятий и производственных стажировок с реальными технологическими сроками сельскохозяйственных работ;
преподавание и наставничество со стороны руководителей и специалистов лучших агроформирований страны;
создание комфортных производственных и бытовых условий для студентов непосредственно в опытных хозяйствах и на базах НИИ;
поэтапный переход на программы двудипломного образования совместно с зарубежными университетами;
открытие филиалов ведущих мировых ВУЗов;
активизация программ академической мобильности для обмена знаниями и опытом;
привлечение мотивированных абитуриентов, ориентированных на работу в аграрном секторе, что позволит достигнуть высоких показателей трудоустройства и закрепления молодых специалистов на селе.
В сфере научной деятельности:
вовлечение профессорско-преподавательского состава, магистрантов и докторантов в реальную научно-исследовательскую работу и грантовые проекты;
развитие и сохранение традиций научных школ;
формирование тем исследований на стыке различных наук с ориентацией на решение практических проблем сельхозтоваропроизводителей и конкретных запросов агробизнеса;
активное участие ученых университета и НИИ, в том числе переданных в доверительное управление, в международных научных коллаборациях и грантовых программах;
усиление коммерциализации результатов научных исследований, внедрение их в реальный сектор экономики, получение патентов, трансфер технологий и выведение инновационных разработок на рынок.
Раздел 8. Описание ожидаемых результатов реализации Программы
Реализация Программы позволит достичь следующих результатов к концу 2030 года.
КазНАИУ по сути и содержанию станет исследовательским университетом мирового уровня с обновленной материально-технической и лабораторной базой, в котором будут интегрированы в единое целое выполнение научных исследований, образовательный процесс и внедрение результатов РННТД в производство.
Для глубокой интеграции научной деятельности и учебного процесса на всех уровнях высшего и (или) послевузовского образования будет проведена кардинальная реформа образовательной системы на основе принципа "учить учиться и применять знания на практике". Будет запущен механизм оперативного обновления программ с упором на дуальное обучение. Полученные в университете теоретические знания студенты будут закреплять на учебных и научно-производственных платформах, созданных в том числе на базе НИИ и опытного хозяйства, а практические занятия и производственные практики будут максимально синхронизированы со сроками проведения сезонных сельскохозяйственных работ.

7-бөлім. Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу жолдары
Бағдарламада көзделген мақсаттарға қол жеткізу үшін мынадай шаралар қабылдау қажет:
ҚазҰАЗУ-дың материалдық-техникалық және зертханалық базасын заманауи құрал-жабдықтармен жаңарту;
әлемнің озық зерттеу университеттерінің тәжірибесі бойынша барлық деңгейлерде ЖОО-ның ұйымдастырушылық құрылымы мен басқару жүйесін реформалау бойынша кешенді шаралар жүргізу.
Академиялық қызмет саласында көзделген мақсаттарға қол жеткізу үшін мынадай шаралар қабылданатын болады:
озық шетелдік ЖОО-лармен және стейкхолдерлермен тығыз серіктестікте оқу жоспарларын тұрақты әрі жедел жаңартып отыру;
оқытушылық қызметке қазақстандық ҒЗИ мен шетелдік ғылыми-білім беру орталықтарының жетекші ғалымдарын белсенді түрде тарту;
оқу және ғылыми-өндірістік платформаларды құру арқылы оқытудың практикалық бағытын күшейту;
практикалық сабақтар мен өндірістік тағылымдамаларды ауыл шаруашылығы жұмыстарының нақты технологиялық мерзімдерімен ұштастыра жүргізу;
елдің озық агроқұрылымдарының басшылары мен мамандарын сабақ беруге және тәлімгерлікке тарту;
тікелей тәжірибелік шаруашылықтарда және ҒЗИ базаларында студенттер үшін жайлы өндірістік және тұрмыстық жағдайлар жасау;
шетелдік университеттермен бірлесіп қос дипломды білім беру бағдарламаларына кезең-кезеңмен көшу;
әлемдегі озық ЖОО-лардың филиалдарын ашу;
білім мен тәжірибе алмасу үшін академиялық ұтқырлық бағдарламаларын белсендендіру;
агросекторда жұмыс істеуге бағдарланған талапкерлерді тарту, бұл жас мамандардың жұмысқа орналасуының және ауылда қызмет істеп қалуының жоғары көрсеткіштеріне қол жеткізуге мүмкіндік береді.
Ғылыми қызмет саласында көзделген мақсатқа қол жеткізу мынадай шаралар арқылы қамтамасыз етіледі;
профессор-оқытушылар құрамын, магистранттар мен докторанттарды нақты ғылыми-зерттеу жұмыстарына және гранттық жобаларға тарту;
ғылыми мектептердің дәстүрлерін дамыту және сақтау;
ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілердің практикалық мәселелерін және агробизнестің нақты сұраныстарын шешуге бағдарлана отырып, әртүрлі ғылымдардың тоғысындағы зерттеу тақырыптарын қалыптастыру;
университет пен ҒЗИ (соның ішінде сенімгерлік басқаруға берілген) ғалымдарының халықаралық ғылыми коллаборацияларға және гранттық бағдарламаларға белсенді қатысуы;
ғылыми зерттеу нәтижелерін коммерцияландыруды күшейту, оларды экономиканың нақты секторына енгізу, патенттер алу, технологиялар трансфері және инновациялық әзірлемелерді нарыққа шығару.
8-бөлім. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелерді сипаттау
Бағдарламаны іске асыру 2030 жылдың соңына қарай мынадай нәтижелерге қол жеткізуге мүмкіндік береді.
ҚазҰАЗУ мәні мен мазмұны жаңартылған материалдық-техникалық және зертханалық базасы бар әлемдік деңгейдегі зерттеу университетіне айналады, онда ғылыми зерттеулерді орындау, білім беру үдерісі және ҒҒТҚН нәтижелерін өндіріске енгізу біртұтас жүйеге біріктіріледі.
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің барлық деңгейлерінде ғылыми қызмет пен білім беру процесін интеграциялау үшін "оқуды үйрету және білімді практикада қолдану" қағидаты негізінде білім беру жүйесіне түбегейлі реформа жүргізіледі. Дуалды оқытуға басымдық бере отырып, бағдарламаларды жедел жаңарту тетігі іске қосылады. Студенттер университетте алған теориялық білімдерін ҒЗИ мен тәжірибелік шаруашылық базасында құрылған оқу және ғылыми-өндірістік платформаларда пысықтайтын болады, ал практикалық сабақтар мен өндірістік практикалар маусымдық ауыл шаруашылық жұмыстарын жүргізу мерзімдерімен барынша сабақтастырылады.

Доля привлеченных зарубежных экспертов к преподавательской деятельности составит 10,2 %, количество образовательных программ в рамках двудипломного образования – 15 ед. Получит дальнейшее развитие двудипломная образовательная программа "Искусственный интеллект и геоинформационные системы", реализуемая совместно с Чжэцзянским технологическим университетом.
Повысится квалификационный уровень выпускников КазНАИУ. Доля трудоустройства выпускников в первый год после окончания ВУЗа достигнет 90 %.
Расширится деятельность филиала национального исследовательского университета "Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства", дополнительно будет открыт филиал одного из ведущих аграрных ВУЗов США.
Численность исследователей увеличится на 31,5 %, магистранты и докторанты максимально будут вовлечены в научную деятельность за счет участия в научных проектах программно-целевого финансирования (далее – ПЦФ), грантового финансирования (далее – ГФ), а также международных научных проектах.
Количество статей и обзоров сотрудников университета в высокорейтинговых изданиях Q1, Q2 Journal Citation Reports JCR достигнет 75. Будет осуществляться совместная подготовка не менее 69 магистрантов и докторантов PhD на базе НИИ. Количество ученых НИИ в штате ППС университета на условиях совместительства и/или почасовой оплаты составит 80 человек.
Будут создана эффективная модель корпоративного управления и укреплен интеллектуальный потенциал университета. Повысится роль ученого совета в вопросах развития исследовательской и академической деятельности. Доля молодых ученых от общего числа ученых и исследователей, осуществляющих НИОКР, составит 58 %, доля ППС, вовлеченных в систему корпоративного управления, – 60 %, доля обучающихся, вовлеченных в организованную общественную деятельность, – 61 %.
Доля коммерциализируемых проектов от общего количества завершенных прикладных научно-исследовательских работ составит 33 %. В целевом регионе услугами системы распространения знаний будут охвачены не менее 15000 субъектов АПК. Для передачи знаний сельхозтоваропроизводителям наряду с практическими семинарами, индивидуальными консультациями ученых с выездом на место в полной мере будут использованы возможности цифровых технологий. Веб-сайт КазНАИУ расширится дополнительным функционалом по распространению знаний. В нем появится дополнительный блок, где будут размещены фильмы, фото- и видеоматериалы о субъектах АПК, добившихся высоких производственных показателей и владеющих лучшими компетенциями, благодаря сотрудничеству с КазНАИУ. Все это будет использовано для онлайн обучения и консультаций сельхозтоваропроизводителей и их специалистов.

Оқытушылық қызметке тартылған шетелдік сарапшылардың үлесі 10,2 %-ды, қос дипломды білім беру шеңберіндегі білім беру бағдарламаларының саны 15 бірлікті құрайды. Чжэцзян технологиялық университетімен бірлесіп іске асырылатын "Жасанды интеллект және геоақпараттық жүйелер" қос дипломды білім беру бағдарламасы бұдан әрі дамиды.
ҚазҰАЗУ түлектерінің біліктілік деңгейі артады. Түлектердің ЖОО-ны аяқтағаннан кейін бірінші жылы жұмысқа орналасу үлесі 90 %-ға жетеді.
"Ташкент ирригация және ауыл шаруашылығын механикаландыру инженерлері институты" ұлттық зерттеу университеті филиалының қызметі кеңейеді, қосымша АҚШ-тың озық аграрлық ЖОО-ларының бірінің филиалы ашылады.
Зерттеушілер саны 31,5 %-ға артады, магистранттар мен докторанттар ғылыми жобаларға, бағдарламалық-нысаналы қаржыландыруға (бұдан әрі – БНҚ), гранттық қаржыландыруға (бұдан әрі – ГҚ), сондай-ақ халықаралық ғылыми жобаларға қатысу есебінен ғылыми қызметке барынша тартылады.
Университет қызметкерлерінің Journal Citation Reports JCR жоғары рейтингтік Q1, Q2 басылымдарындағы мақалалары мен шолу мақалаларының саны 75-ке жетеді. ҒЗИ базасында кемінде 69 магистрант пен PhD докторантты бірлесіп даярлау жүзеге асырылады. Университеттің ПОҚ штатында қосымша жұмыс істеу және/немесе сағаттық төлем шарттарымен жұмыс істейтін ҒЗИ ғалымдарының саны 80 адамды құрайды.
Корпоративтік басқарудың тиімді моделі жасалып, университеттің зияткерлік әлеуеті нығайтылады. Зерттеу және академиялық қызметті дамыту мәселелерінде Ғылыми кеңестің рөлі артады. ҒЗТКЖ-ны жүзеге асыратын ғалымдар мен зерттеушілердің ішінде жас ғалымдардың үлесі 58,5 %-ды, корпоративтік басқару жүйесіне тартылған ПОҚ үлесі 60 %-ды, ұйымдастырылған қоғамдық қызметке тартылған білім алушылардың үлесі 61 %-ды құрайды.
Аяқталған қолданбалы ғылыми-зерттеу жұмыстарының ішіндегі коммерцияландырылатын жобалардың үлесі 33 %-ды құрайды. Нысаналы өңірде АӨК-тің кемінде 15000 субъектісін білім тарату жүйесінің қызметтері қамтиды. Ауыл шаруашылық тауарларын өндірушілерге білім беру үшін практикалық семинарлар, ғалымдардың жергілікті жерге барып беретін жеке консультацияларымен қатар цифрлық технологиялардың мүмкіндіктері жан-жақты пайдаланылады. ҚазҰАЗУ веб-сайтына білім тарату бойынша қосымша қызмет енгізіледі. Онда ҚазҰАЗУ-мен ынтымақтастықтың арқасында жоғары өндірістік көрсеткіштерге қол жеткізген және озық құзыреттерді меңгерген АӨК субъектілері туралы фильмдер, фото және бейнематериалдар жарияланған қосымша блок пайда болады. Осының барлығы ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерді және олардың мамандарын онлайн оқыту мен консультация беру үшін пайдаланылады.

Доля обновленного оборудования лабораторий составит 35 %, обновления IT-инфраструктуры – 35 %.
Улучшатся социальные и бытовые условия обучающихся и ППС. В рамках ГЧП будут введены два новых общежития для обучающихся и молодых ученых на 450 и 200 мест. Будет осуществлена реконструкция 2 учебных корпусов.
Будут созданы учебно-производственные платформы: смарт-ферма по молочному и мясному скотоводству, козоводству, выращиванию птицы, а также современный лесной питомник и теплица для дальнейшего тиражирования продукции лаборатории микроклонального размножения. Будет также укреплена научная инфраструктура НИИ.
Повысится финансовая устойчивость КазНАИУ прежде всего за счет развития хозяйственной и хозяйственно-договорной деятельности самого университета, подведомственных ему структур и субъектов, переданных в управление, что позволит в будущем обновлять и расширять учебную, научную и производственную базу за счет собственных инвестиций.
Раздел 9. Мониторинг и оценка прогресса реализации Программы
Ход реализации Программы будет на постоянном контроле всех органов управления КазНАИУ и его структурных подразделений. Осуществление анализа и оперативного контроля за ходом достижения структурными подразделениями указанных в Программе целевых индикаторов и плана мероприятий будет координироваться департаментом стратегии и анализа университета. Будет установлена регулярная, не реже 2 раза в год, отчетность структурных подразделений о ходе выполнений Программы.
В системе оценки деятельности каждого сотрудника университета, определения его рейтинга, уровня оплаты труда и материального вознаграждения степень выполнения им целевых индикаторов Программы будет иметь решающее значение.

Зертханалардың жаңартылған жабдықтарының үлесі 35 %-ды, IT-инфрақұрылымын жаңарту 35 %-ды құрайды.
Білім алушылар мен ПОҚ-тың әлеуметтік және тұрмыстық жағдайлары жақсарады. МЖӘ шеңберінде білім алушылар мен жас ғалымдарға арналған 450 және 200 орындық екі жаңа жатақхана пайдалануға беріледі. 2 оқу корпусына реконструкция жүргізіледі.
Сүтті және етті ірі қара мал шаруашылығы, ешкі өсіретін, құс өсіретін смарт-ферма, сондай-ақ микроклон арқылы көбейту зертханасының өнімдерін ары қарай тираждауға арналған заманауи орман питомнигі мен жылыжай сынды оқу-өндірістік платформалар құрылады. Сондай-ақ ҒЗИ-дің ғылыми инфрақұрылымы нығайтылады.
Бірінші кезекте университеттің, оған бағынысты құрылымдардың және басқаруға берілген субъектілердің шаруашылық және шаруашылық-шарттық қызметін дамыту есебінен ҚазҰАЗУ-дың қаржылық орнықтылығы артады. Бұл болашақта жеке инвестициялар есебінен оқу, ғылыми және өндірістік базаны жаңартуға әрі кеңейтуге мүмкіндік береді.
9-бөлім. Бағдарламаның іске асыру қарқынын мониторингтеу және бағалау
Бағдарламаны іске асыру барысы ҚазҰАЗУ-дың барлық басқару органдары мен оның құрылымдық бөлімшелерінің тұрақты бақылауында болады. Бағдарламада көрсетілген нысаналы индикаторлар мен іс-шаралар жоспарына құрылымдық бөлімшелердің қол жеткізу барысын талдау мен жедел бақылау жұмыстарына Стратегия және талдау департаменті жетекшілік етеді. Бағдарламаның орындалу барысы туралы құрылымдық бөлімшелер тұрақты түрде, жылына кемінде 2 рет есеп береді.
Университеттің әрбір қызметкерінің қызметін бағалау, рейтингін, еңбекақы төлеу деңгейін және материалдық сыйақыны белгілеу жүйесінде оның осы Бағдарламаның мақсатты индикаторларын орындау дәрежесі шешуші мәнге ие болады.