"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 14 тамыздағы № 723 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ережеде:
15-тармақта:
мынадай мазмұндағы 9-2) тармақшамен толықтырылсын:
"9-2) агроөнеркәсіптік кешен саласына инвестициялар тартады, сондай-ақ инвестициялық жобаларды сүйемелдейді;";
мынадай мазмұндағы 41-1), 41-2) және 41-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"41-1) мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша әкімшілік мемлекеттік лауазымдарға арналған үлгілік біліктілік талаптары негізінде "Б" корпусының әкімшілік мемлекеттік лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптарын бекітеді;
41-2) мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша үлгілік біліктілік талаптары негізінде мемлекеттік заңды тұлғаларда басқарушылық функцияларды атқарумен байланысты лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекітеді;
41-3) мемлекеттік қызметшілердің еңбек тәртіптемесінің үлгілік қағидалары негізінде еңбек тәртіптемесінің қағидаларын бекітеді;";
284) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"284) жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу және жылжымайтын мүлікті мемлекеттік техникалық зерттеп-қарау саласындағы қызметті мемлекеттік реттеуді және бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органмен бірлесіп, жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының цифрлық жүйесін жүргізу және пайдалану тәртібін әзірлейді және бекітеді;";
325) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"325) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік цифрлық тізілімін жүргізеді және оған өзгерістер мен толықтырулар енгізеді;";
мынадай мазмұндағы 340-1) тармақшамен толықтырылсын:
"340-1) омартаның ветеринариялық паспортын беру қағидаларын және оның нысанын әзірлейді және бекітеді;";
мынадай мазмұндағы 426-1) тармақшамен толықтырылсын:
"426-1) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің уақтылы қабылдануын қамтамасыз етеді, сондай-ақ олардағы қарама-қайшылықтар мен олқылықтарды жояды;";
433) және 434) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 августа 2026 года № 723
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 15:
дополнить подпунктом 9-2) следующего содержания:
"9-2) привлекает инвестиции, а также сопровождает инвестиционные проекты в сфере агропромышленного комплекса;";
дополнить подпунктами 41-1), 41-2) и 41-3) следующего содержания:
"41-1) утверждает квалификационные требования к административным государственным должностям корпуса "Б" по согласованию с уполномоченным органом по делам государственной службы на основе типовых квалификационных требований к административным государственным должностям;
41-2) утверждает квалификационные требования к должностям, связанным с исполнением управленческих функций в государственных юридических лицах, по согласованию с уполномоченным органом по делам государственной службы на основе типовых квалификационных требований;
41-3) утверждает правила трудового распорядка на основе типовых правил трудового распорядка государственных служащих;";
подпункт 284) изложить в следующей редакции:
"284) разрабатывает и утверждает совместно с государственным органом, осуществляющим государственное регулирование и контроль деятельности в сфере государственной регистрации прав на недвижимое имущество и государственного технического обследования недвижимого имущества, порядок ведения и использования цифровой системы единого государственного кадастра недвижимости;";
подпункт 325) изложить в следующей редакции:
"325) ведет государственный цифровой реестр разрешений и уведомлений в области племенного животноводства и вносит в него изменения и дополнения;";
дополнить подпунктом 340-1) следующего содержания:
"340-1) разрабатывает и утверждает правила выдачи ветеринарного паспорта пасеки и его форму;";
дополнить подпунктом 426-1) следующего содержания:
"426-1) обеспечивает своевременное принятие подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг, а также устраняет противоречия и пробелы в них;";
подпункты 433) и 434) изложить в следующей редакции:

"433) цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес агроөнеркәсіптік кешен саласында мемлекеттік қызметтер көрсету процестерін оңтайландыру және автоматтандыру жөнінде шаралар қабылдайды;
434) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер тізіліміне жаңа мемлекеттік көрсетілетін қызмет енгізілгеннен кейін цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны цифрлық форматта көрсетуге ауыстыру жөніндегі шараларды қабылдайды;";
мынадай мазмұндағы 434-1) тармақшамен толықтырылсын:
"434-1) цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесіне автоматтандырылған қол қоюды қолдануды қоса алғанда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті цифрлық және проактивті форматтарға көшіруді қамтамасыз етеді;";
436) және 437) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"436) электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтер сапасына бағалау жүргізу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде цифрландыру саласындағы уәкілетті органға ақпараттың берілуін қамтамасыз етеді;
437) егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына агроөнеркәсіптік кешен саласында мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті мәліметтерді қамтитын цифрлық жүйелерге қолжетімділік береді;";
450), 451), 452) және 453) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"450) цифрландыру және киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету салаларындағы бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз етеді;
451) цифрландыру саласындағы уәкілетті орган бекітетін мемлекеттің цифрлық архитектурасын қалыптастыру, дамыту және мониторингтеу қағидаларын сақтайды;
452) "цифрлық үкіметтің" цифрлық объектілерін құрады және дамытады;
453) цифрлық ресурстардың толықтырылуын жүзеге асырады, олардың анықтығы мен өзектілігін қамтамасыз етеді;";
455) және 456) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"455) "цифрлық үкiметтi" дамытуға қатысады;
456) өз құзыреті шегінде жергілікті атқарушы органдардың Министрліктің қарауындағы цифрлық жүйелерге қол жеткізуін қамтамасыз етеді;";
458) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"458) мемлекеттің цифрлық объектілерінің архитектуралық порталында цифрлық объектілер мен олардың техникалық құжаттамасы туралы мәліметтерді орналастырады, мемлекеттің цифрлық архитектурасын қалыптастыру, дамыту және мониторингтеу қағидаларына сәйкес оларды есепке алуды және жаңартып отыруды жүргізеді;";
460) тармақша алып тасталсын;
461) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"461) цифрландыру саласындағы уәкілетті орган ұсынған кибермәдениеттің базалық қағидаттарының сақталуын қамтамасыз етеді;";
462) тармақша алып тасталсын;
464) тармақша алып тасталсын;
466), 467), 468) және 469) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"433) принимает меры по оптимизации и автоматизации процессов оказания государственных услуг в области агропромышленного комплекса в соответствии с законодательством Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в сфере цифровизации;
434) после внесения в реестр государственных услуг новой государственной услуги принимает меры по переводу ее оказания в цифровой формат в соответствии с законодательством Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в сфере цифровизации;";
дополнить подпунктом 434-1) следующего содержания:
"434-1) обеспечивает перевод государственной услуги в цифровой и проактивный форматы, включая применение автоматизированного подписания результата государственной услуги, в соответствии с законодательством Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом в сфере цифровизации;";
подпункты 436) и 437) изложить в следующей редакции:
"436) обеспечивает представление информации в уполномоченный орган в сфере цифровизации для проведения оценки качества оказания государственных услуг, оказываемых в электронной форме, в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
437) предоставляет доступ Государственной корпорации "Правительство для граждан" к цифровым системам, содержащим необходимые для оказания государственных услуг в области агропромышленного комплекса сведения, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан;";
подпункты 450), 451), 452) и 453) изложить в следующей редакции:
"450) обеспечивает соблюдение единых требований в сферах цифровизации и обеспечения кибербезопасности;
451) соблюдает правила формирования, развития и мониторинга цифровой архитектуры государства, утверждаемые уполномоченным органом в сфере цифровизации;
452) создает и развивает цифровые объекты "цифрового правительства";
453) осуществляет наполнение, обеспечивает достоверность и актуальность цифровых ресурсов;";
подпункты 455) и 456) изложить в следующей редакции:
"455) участвует в развитии "цифрового правительства";
456) обеспечивает доступ местным исполнительным органам в пределах их компетенции к цифровым системам, находящимся в ведении Министерства;";
подпункт 458) изложить в следующей редакции:
"458) на архитектурном портале цифровых объектов государства размещает сведения о цифровых объектах и технической документации к ним, ведет их учет и актуализацию в соответствии с правилами формирования, развития и мониторинга цифровой архитектуры государства;";
подпункт 460) исключить;
подпункт 461) изложить в следующей редакции:
"461) обеспечивает соблюдение базовых принципов киберкультуры, рекомендованных уполномоченным органом в сфере цифровизации;";
подпункт 462) исключить;
подпункт 464) исключить;
подпункты 466), 467), 468) и 469) изложить в следующей редакции:

"466) "цифрлық үкiметтiң" операторына "цифрлық үкіметтің" веб-порталын ақпараттық толықтырып отыру үшін қажетті цифрлық деректер мен цифрлық жазбаларды ұсынады;
467) өз құзыреті шегінде аса маңызды цифрлық объектілерге жататын цифрлық объектілерді айқындайды;
468) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды және Қазақстан Республикасының арнайы мемлекеттік органдарын қоспағанда, Киберқауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі ұлттық үйлестіру орталығының жұмыскерлерін цифрлық объектілерге рұқсат бере отырып, жұмыс орындарымен қамтамасыз етеді;
469) цифрландыру саласындағы уәкілетті орган мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп әзірлейтін, Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін цифрлық деректерді басқару жөніндегі талаптарға сәйкес деректерді талдауды жүзеге асыру үшін "цифрлық үкімет" операторына цифрлық деректерге және цифрлық жазбаларға рұқсат береді;";
471) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"471) "цифрлық үкіметтің" цифрлық инфрақұрылым объектісінде орналастырылатын бақылау мен қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарына, тексеру парақтарына қатысты актілерді әзірлейді және кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп бекітеді;";
479), 480) және 481) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"479) реттелетін салада біліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін бекіту туралы нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді, оларды рұқсаттар мен хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен және цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен келіседі және бекітеді;
480) екінші санаттағы рұқсаттарды беруге уәкілетті органдарды, екінші санаттағы рұқсаттар беруді келісуді жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды айқындау туралы нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлейді және рұқсаттар мен хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен және цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен келіседі;
481) екінші санаттағы рұқсатты алуға арналған өтініштердің нысандарын, екінші санаттағы рұқсаттардың нысандарын әзірлейді, оларды рұқсаттар мен хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен және цифрландыру саласындағы уәкілетті органмен келіседі және бекітеді;";
508-57) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"508-57) жолдаманың үлгілік нысанын, сондай-ақ балық шаруашылығы субъектілерінің оны беру тәртібін әзірлейді және бекітеді;";
508-86) тармақша алып тасталсын.
2. Осы қаулы 2026 жылғы 20 тамыздан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының он төртінші және он бесінші абзацтарын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов

"466) предоставляет оператору "цифрового правительства" цифровые данные и цифровые записи, необходимые для информационного наполнения веб-портала "цифрового правительства";
467) определяет цифровые объекты, относящиеся к критически важным цифровым объектам, в пределах своей компетенции;
468) обеспечивает рабочими местами с доступом к цифровым объектам работников Национального координационного центра кибербезопасности, за исключением уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций и специальных государственных органов Республики Казахстан;
469) предоставляет доступ оператору "цифрового правительства" к цифровым данным и цифровым записям для осуществления аналитики данных в соответствии с требованиями по управлению цифровыми данными, разрабатываемыми уполномоченным органом в сфере цифровизации совместно с уполномоченным органом в области государственной статистики, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан;";
подпункт 471) изложить в следующей редакции:
"471) разрабатывает и совместно с уполномоченным органом по предпринимательству утверждает акты, касающиеся критериев оценки степени риска для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора, проверочных листов, которые размещаются на объекте цифровой инфраструктуры "цифрового правительства";";
подпункты 479), 480) и 481) изложить в следующей редакции:
"479) разрабатывает, согласовывает с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений и уполномоченным органом в сфере цифровизации, утверждает нормативные правовые акты об утверждении квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, в регулируемой сфере;
480) разрабатывает и согласовывает с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений и уполномоченным органом в сфере цифровизации проекты нормативных правовых актов об определении органов, уполномоченных на выдачу разрешений второй категории, государственных органов, которые осуществляют согласование выдачи разрешений второй категории;
481) разрабатывает, согласовывает с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений и уполномоченным органом в сфере цифровизации, утверждает формы заявлений для получения разрешений второй категории, формы разрешений второй категории;";
подпункт 508-57) изложить в следующей редакции:
"508-57) разрабатывает и утверждает типовую форму путевки, а также порядок ее выдачи субъектами рыбного хозяйства;";
подпункт 508-86) исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания, за исключением абзацев четырнадцатого и пятнадцатого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 20 августа 2026 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов