"Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 12 маусымдағы № 498 қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Президентi Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар (бұдан әрі – өзгерістер мен толықтырулар) бекітілсін.
2. Осы Жарлық 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 13-тармағының отыз үшінші, отыз төртінші, отыз бесінші және отыз алтыншы абзацтарын қоспағанда, 2026 жылғы1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2026 жылғы
№ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. "Әскери ант беру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1992 жылғы 25 тамыздағы № 870 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Әскери ант қабылдау тәртібі туралы ережеде:
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Белгіленген уақытта әскери бөлім Жауынгерлік ту мен оркестрдің жанында салтанатты сапта жаяу саппен, ал соғыс уақытында роталық (взводтық) колонналар желісінде қаруы бар далалық киім нысанында сапқа тұрғызылады, Әскери ант қабылдаушылар бірінші қатарларда (қатарларда) болады.
Бөлiм командирiнiң командасы бойынша әскери қызметшiлер сапының алдында әскери ант қабылдар алдында Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туы салтанатты түрде көтерiледi, Бөлiм командирi қысқаша сөзiнде Қазақстан Республикасы Конституциясының талаптарын, Отанына адалдықпен әскери ант қабылдаған әскери қызметшiлерге жүктелетiн құрметтi мiндеттегi әскери анттың мәнiн еске салады.
Түсiндiрме сөзден кейiн бөлiм командирi бөлiмше командирлерiне әскери ант қабылдауға кiрiсуге өкiм бередi.
Рота (батарея) мен басқа да бөлiмшелердiң командирi өз бөлiмшесiнiң ант қабылдайтын әскери қызметшiлерiн кезекпен саптан шақырады. Әскери ант қабылдайтын әрбiр адам бөлiмше сапының алдында әскери ант мәтiнiн дауыстап оқиды, содан кейiн өз тегiнiң тұсындағы бағанға өз қолымен арнайы тiзiмге қол қояды және саптағы өз орнына тұрады.
Әскери ант қабылдайтын адамдардың тiзiм бланкiлерi Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi белгiлеген үлгi бойынша алдын ала әзiрленедi және олардың бiрiншi парағында Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Елтаңбасы мен әскери ант мәтiнi болады.
Ант қабылдау аяқталғаннан кейiн әскери ант қабылдағандардың тiзiмдерiн бөлiмшелердiң командирлерi әскери бөлiмнiң командирiне жеке қолдарымен тапсырады, Бөлiм командирi жас жауынгерлердi әскери ант қабылдауымен құттықтайды. ал бүкiл бөлiмдi – жаңа толық құқықты толықтырумен құттықтайды, содан кейiн оркестр Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Әнұранын орындайды.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Әнұраны орындалғаннан кейiн әскери бөлiм салтанатты маршпен өтедi, Әскери ант қабылдау рәсiмi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туын салтанатты түрде түсiрумен аяқталады.
Төмен температурада және қолайсыз ауа райында әскери ант қабылдау үй-жайда жүргізілуі мүмкін. Бөлімшелер бөлім командирі сөз сөйлегеннен кейін үй-жайлар бойынша бөлінеді. Әскери ант қабылдау аяқталғаннан кейін бөлімшелер команда бойынша көрсетілген орында салтанатты шерумен өту үшін қайтадан сапқа тұрады.
Белгiленген күнi әскери ант қабылдамаған әскери қызметшiлер оны келесi күндерi бөлiм командирiнiң басшылығымен Жауынгерлiк тудың жанындағы бөлiм штабында жеке қабылдайды.

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 июня 2026 года № 498
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан       О. Бектенов
О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Казахстан
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан (далее – изменения и дополнения).
2. Настоящий Указ вводится в действие с 1 июля 2026 года, за исключением абзацев тридцать третьего, тридцать четвертого, тридцать пятого и тридцать шестого пункта 13 изменений и дополнений, которые вводятся в действие с 1 января 2027 года, и подлежит официальному опубликованию.
Президент
Республики Казахстан
К. Токаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 2026 года №
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые акты Президента Республики Казахстан
1. В Указе Пpезидента Республики Казахстан от 25 августа 1992 года № 870 "О военной пpисяге":
в Положении о порядке принятия военной присяги, утвержденном вышеназванным Указом:
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. В назначенное время воинская часть при Боевом знамени и с оркестром выстраивается в пешем строю в парадной, а в военное время – в полевой форме одежды с оружием в линию ротных (взводных) колонн. Принимающие военную присягу находятся в первых шеренгах (рядах).
Перед принятием военной присяги по команде командира части перед строем военнослужащих торжественно поднимается Государственный Флаг Республики Казахстан. Командир части в краткой речи напоминает требования Конституции Республики Казахстан, значение военной присяги в той почетной обязанности, которая возлагается на военнослужащих, принявших военную присягу на верность Отечеству.
После разъяснительной речи командир части отдает распоряжение командирам подразделений приступить к принятию военной присяги.
Командир рот (батарей) и других подразделений поочередно вызывает из строя принимающих присягу военнослужащих своего подразделения. Каждый принимающий военную присягу читает вслух перед строем подразделения текст военной присяги, после чего собственноручно расписывается в специальном списке в графе против своей фамилии и становится на свое место в строю.
Бланки списков на лиц, принимающих военную присягу, заранее заготавливаются по установленному Министерством обороны Республики Казахстан образцу и имеют на первом листе Государственный Герб Республики Казахстан и текст военной присяги.
По окончании принятия присяги списки с личными подписями принявших военную присягу вручаются командирами подразделений командиру воинской части. Командир части поздравляет молодых воинов с принятием военной присяги, а всю часть – с новым полноправным пополнением, после чего оркестр исполняет Государственный Гимн Республики Казахстан.
После исполнения Государственного Гимна Республики Казахстан воинская часть проходит торжественным маршем. Церемония принятия военной присяги завершается торжественным спуском Государственного Флага Республики Казахстан.
При низкой температуре и ненастной погоде принятие воинской присяги может быть проведено в помещении. Подразделения расходятся по помещениям после выступления командира части. По окончании принятия военной присяги подразделения по команде вновь выстраиваются в указанном месте для прохождения торжественным маршем.
Военнослужащие, не принявшие в установленный день военной присяги, принимают ее в последующие дни отдельно в штабе части около Боевого знамени под руководством командира части.

6. Әскери ант қабылдау жауынгерлік және еңбек даңқы орындарында, сондай-ақ Отанымыздың бостандығы мен Тәуелсіздігі үшін ұрыстарда қаза тапқан жауынгерлердің бауырластар зираттарында жүргізілуі мүмкін. Бұл жағдайларда әскери ант қабылдайтын жерге әдетте тек ант қабылдайтын әскери қызметшілер шығарылады.".
2. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң байрағы және оның айырым белгiлерiнiң ресми пайдаланылу тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 29 желтоқсандағы № 2736 Жарлығында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң байрағы мен омырау белгiсi мемлекеттiң ең жоғары лауазымды адамының ресми айырым белгiлерi болып табылады деп белгiленсiн.";
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Былай деп белгiленсiн:
1) Қазақстан Республикасының Президентi байрағының эталоны орналасатын жер Қазақстан Республикасының астанасындағы Қазақстан Республикасы Президентiнiң Резиденциясындағы қызмет кабинетi болып табылады;
2) Қазақстан Республикасы Президентiнiң байрағы Республика астанасындағы Мемлекет басшысы тұратын Резиденцияда, оларда Қазақстан Республикасы Президентi болған уақытта басқа резиденциялар үстiнде, Республика Президентiнiң көлiк құралдарында орнатылды;
3) Мемлекет басшысының қатысуымен өтетін салтанатты және өзге де рәсімдерде Мемлекеттік Ту немесе Қазақстан Республикасы Президентінің штандарты орнатылады.
4. Қазақстан Республикасы Президентiнiң омырау белгiсi мемлекеттiк мекемелер құрметiне, әскери парадтар, шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың ресми адамдарын қабылдау, Қазақстан Республикасы Президентiнің атынан өткiзiлетiн ресми қабылдаулар, Құрылтай сессиясын ашу, мемлекеттiк наградаларды тапсыру кезiнде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентi салтанатты кеште немесе концертте құрметтi қонақ болған не қатысқан, ресми телевизиялық сұхбат берген кезде, шетелдiк сапарлар уақытында қабылдаушы тараптың хаттамасына сәйкес тағылуы мүмкiн деп белгiленсiн.".
3. "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 1 сәуiрдегі № 2922 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті туралы ережеде:
12-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер Ұлттық қауіпсіздік комитетіне заңдармен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.";
13-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының Президентін, Құрылтайын, Үкіметін және басқа да мемлекеттік органдарын саяси, қаржы-экономикалық, әскери-саяси, ғылыми-техникалық, гуманитарлық, экологиялық және Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерін қозғайтын өзге де салаларда шешімдер қабылдауға қажетті барлау ақпаратымен және талдамалық бағалаулармен қамтамасыз ету;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) Қазақстан Республикасының конституциялық құрылыс негіздерін, Егемендігі мен Тәуелсіздігін күштеп өзгертуге, аумақтық тұтастығын бұзуға және ұлттық қауіпсіздігіне нұқсан келтіруге қол сұғатын террористік және өзге де қызметті анықтау, соның алдын алу және жолын кесу;";
14-тармақта:
1) тармақшада:
он үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының конституциялық құрылыс негіздеріне, Егемендігі мен Тәуелсіздігіне, аумақтық тұтастығын бұзуға және Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне нұқсан келтіруге қол сұғатын шет мемлекеттердің арнаулы қызметтері мен өзге де ұйымдарына, қылмыстық топтарға енуді жүзеге асыру;";
он алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"өз әрекеттерімен қоғам мен мемлекеттің қауіпсіздігіне қатер төндіретін немесе нұқсан келтіретін шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасына келу жолын жабу және оларды Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге шығарып жіберу туралы мәселелерді дербес немесе уәкілетті мемлекеттік органдармен бірлесіп шешу;";
отыз екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен көрсетілген мемлекеттік органдармен – бірлескен нормативтік құқықтық актілерде, ал ұйымдармен келісімдерде белгіленген тəртіппен берілетін электрондық ақпараттық ресурстарды қоса алғанда, ұлттық қауiпсiздiк органдарына жүктелген мiндеттердi орындауға қажеттi ақпаратты мемлекеттiк органдардан және ұйымдардан өтеусiз жəне заңдарда коммерциялық, банктiк жəне заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мəлiметтердi жария етуге белгiленген талаптарды сақтай отырып алу;";
2) тармақшада:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасының Құрылтайына, Қазақстан Республикасының Үкіметіне елдің қауіпсіздігіне төнетін қатерлер туралы хабарлау;";
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"терроризмді және Қазақстан Республикасының конституциялық құрылыс негіздерін, Егемендігі мен Тәуелсіздігін күштеп өзгертуге, аумақтық тұтастығын бұзуға және ұлттық қауіпсіздігіне нұқсан келтіруге қол сұғатын өзге де іс-әрекетті анықтау, оның алдын алу және жолын кесу;";
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аумағында заңсыз әскерилендірілген құралымдар, басқа мемлекеттердің саяси партиялары мен кәсіптік одақтары, діни негіздегі саяси партиялар қызметіне, сондай-ақ саяси партиялар мен кәсіптік одақтарды шетелдік заңды тұлғалар, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың, шетелдік қатысуы бар заңды тұлғалардың, шет мемлекеттер мен халықаралық ұйымдардың қаржыландыруының алдын алуда және жолын кесуде мемлекеттік органдарға көмек көрсету;";
он бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау мен Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуға, Қазақстан Республикасы азаматтарының шетелге баруына, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының аумағына келуіне және оның шегінен тыс жерлерге кетуіне, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасының аумағында болу режиміне қатысты мәселелерді шешуге қатысу;";
он жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының шегінен шығарып жіберуге жататын не Қазақстан Республикасы ратификациялаған реадмиссия туралы халықаралық шарттардың күші қолданылатын шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды дактилоскопиялық тіркеуді жүзеге асыру;";
жиырма алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына жұмысқа тартылатын шетел азаматтарына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шекте және тәртіппен міндетті арнаулы тексеру жүргізу;";
15-тармақта:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) Қазақстан Республикасының Президентін, Құрылтайын, Үкіметін, мемлекеттік органдары мен ұйымдарын Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында шешімдер қабылдауға қажетті ақпаратпен қамтамасыз ету;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) Қазақстан Республикасының конституциялық құрылыс негіздерін, Егемендігі мен Тәуелсіздігін күштеп өзгертуге, оның аумақтық тұтастығын бұзуға және Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне нұқсан келтіруге қол сұғатын терроризм мен экстремизмге, өзге де қызметке қарсы іс-қимыл жөніндегі шараларды әзірлеу және іске асыру, терроризм мен экстремизмге қарсы іс-қимыл саласындағы мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыру, терроризмге қарсы операцияларды ұйымдастыру;";
32) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"32) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына жұмысқа тартылатын шетел азаматтарына ұлттық қауіпсіздік органдарының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шекте және тәртіппен міндетті арнаулы тексеру жүргізуін ұйымдастыру;";
51) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"51) Қазақстан Республикасының азаматтарын әскери қызметке шақыруды жүргізу кезеңінде шақыру комиссияларының жұмысына қатысу;";
53) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"53) Мемлекеттік шекараның көршілес мемлекеттердің аумақтарынан жаппай өтуінен туындаған әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайларды, Қазақстан Республикасының конституциялық құрылыс негіздерін, Егемендігі мен Тәуелсіздігін күштеп өзгертуге, оның аумақтық тұтастығын бұзуға және ұлттық қауіпсіздікке нұқсан келтіруге қол сұғушылықтарды; терроризм актілерін; Қазақстан Республикасының Конституциясын бұза отырып билікті күштеп басып алуға немесе күштеп ұстап тұруға бағытталған әрекеттерді; диверсияларды; қарулы көтерілісті, сондай-ақ "Төтенше жағдай туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген өзге де әрекеттерді жүзеге асыруды анықтау, алдын алу және жолын кесу;";
163-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"163-1) жергілікті атқарушы органдар әзірлейтін астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың тиісті аумағында орналасқан террористік тұрғыдан осал объектілердің тізбелерін келісу;";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

6. Принятие военной присяги может проводиться в местах боевой и трудовой славы, а также у братских могил воинов, павших в боях за свободу и Независимость нашей Родины. В этих случаях к месту принятия военной присяги обычно выводятся только военнослужащие, принимающие присягу.".
2. В Указе Президента Республики Казахстан от 29 декабря 1995 года № 2736 "О штандарте и порядке официального использования знаков отличия Президента Республики Казахстан":
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Установить, что штандарт и нагрудный знак Президента Республики Казахстан являются официальными знаками отличия высшего должностного лица государства.";
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Установить, что:
1) местонахождением эталона штандарта Президента Республики Казахстан является служебный кабинет в Резиденции Президента Республики Казахстан в столице Республики Казахстан;
2) штандарт Президента Республики Казахстан устанавливается в Резиденции проживания Главы государства в столице республики, над другими резиденциями во время пребывания в них Президента Республики Казахстан, на транспортных средствах Президента Республики;
3) на торжественных и иных церемониях с участием Главы государства устанавливается Государственный Флаг или штандарт Президента Республики Казахстан.
4. Установить, что нагрудный знак Президента Республики Казахстан может надеваться по случаю государственных праздников, при военных парадах, приемах официальных лиц иностранных государств и международных организаций, официальных приемах от имени Президента Республики Казахстан, открытии сессии Курултая, вручении государственных наград, а также когда Президент Республики Казахстан является почетным гостем или присутствует на торжественном вечере или концерте, дает официальное телевизионное интервью, во время зарубежных визитов в соответствии с протоколом принимающей стороны.".
3. В Указе Президента Республики Казахстан от 1 апреля 1996 года № 2922 "Об утверждении Положения о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан":
в Положении о Комитете национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Если Комитету национальной безопасности законами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в доход государственного бюджета, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 13:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) обеспечение Президента, Курултая, Правительства и других государственных органов Республики Казахстан разведывательной информацией и аналитическими оценками, необходимыми для принятия решений в политической, финансово-экономической, военно-политической, научно-технической, гуманитарной, экологической и иных областях, затрагивающих национальные интересы Республики Казахстан;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) выявление, предупреждение и пресечение террористической и иной деятельности, посягающей на насильственное изменение основ конституционного строя, Суверенитета и Независимости, нарушение территориальной целостности и подрыв национальной безопасности Республики Казахстан;";
в пункте 14:
в подпункте 1):
абзац тринадцатый изложить в следующей редакции:
"осуществлять проникновение в специальные службы иностранных государств и иные зарубежные организации, преступные группы, посягающие на подрыв основ конституционного строя, Суверенитета и Независимости, нарушение территориальной целостности Республики Казахстан и подрыв национальной безопасности Республики Казахстан;";
абзац шестнадцатый изложить в следующей редакции:
"самостоятельно или совместно с уполномоченными государственными органами решать вопросы о закрытии въезда в Республику Казахстан и выдворении за пределы Республики Казахстан иностранных граждан и лиц без гражданства, которые своими действиями создают угрозу или наносят ущерб безопасности общества и государства;";
абзац тридцать второй изложить в следующей редакции:
"получать безвозмездно и с соблюдением установленных законами требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну, от государственных органов и организаций информацию, необходимую для выполнения задач, возложенных на органы национальной безопасности, включая электронные информационные ресурсы, которые предоставляются из информационных систем государственных органов и организаций, в порядке, установленном совместными нормативными правовыми актами с указанными государственными органами, а с организациями – соглашениями;";
в подпункте 2):
абзац второй изложить в следующей редакции:
"информировать Президента Республики Казахстан, Курултай Республики Казахстан, Правительство Республики Казахстан об угрозах безопасности страны;";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"выявлять, предупреждать и пресекать терроризм и иную деятельность, посягающую на насильственное изменение основ конституционного строя, Суверенитета и Независимости, нарушение территориальной целостности и подрыв национальной безопасности Республики Казахстан;";
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"оказывать содействие государственным органам в предупреждении и пресечении деятельности на территории Республики Казахстан незаконных военизированных формирований, политических партий и профессиональных союзов других государств, политических партий на религиозной основе, а также финансирование политических партий и профессиональных союзов иностранными юридическими лицами, иностранными гражданами и лицами без гражданства, юридическими лицами с иностранным участием, иностранными государствами и международными организациями;";
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"участвовать в соответствии с законодательством Республики Казахстан в решении вопросов, касающихся приема в гражданство Республики Казахстан и выхода из гражданства Республики Казахстан, выезда за границу граждан Республики Казахстан, въезда на территорию Республики Казахстан и выезда за ее пределы иностранных граждан и лиц без гражданства, а также режима их пребывания на территории Республики Казахстан;";
абзац семнадцатый изложить в следующей редакции:
"осуществлять дактилоскопическую регистрацию иностранных граждан и лиц без гражданства, подлежащих выдворению за пределы Республики Казахстан либо подпадающих под действие международных договоров о реадмиссии, ратифицированных Республикой Казахстан;";
абзац двадцать шестой изложить в следующей редакции:
"проводить обязательную специальную проверку иностранных граждан, привлекаемых на работу в государственные органы Республики Казахстан, в пределах и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан;";
в пункте 15:
подпункты 10) и 11) изложить в следующей редакции:
"10) обеспечение Президента, Курултая, Правительства, государственных органов и организаций Республики Казахстан информацией, необходимой для принятия решений в сфере обеспечения национальной безопасности Республики Казахстан;
11) разработка и реализация мер по противодействию терроризму и экстремизму, иной деятельности, посягающей на насильственное изменение основ конституционного строя, Суверенитета и Независимости, нарушение территориальной целостности Республики Казахстан и подрыв национальной безопасности Республики Казахстан, осуществление координации деятельности государственных органов в сферах противодействия терроризму и экстремизму, организация проведения антитеррористических операций;";
подпункт 32) изложить в следующей редакции:
"32) организация проведения органами национальной безопасности обязательной специальной проверки иностранных граждан, привлекаемых на работу в государственные органы Республики Казахстан, в пределах и порядке, установленных законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 51) изложить в следующей редакции:
"51) участие в работе призывных комиссий на период проведения призыва граждан Республики Казахстан на воинскую службу;";
подпункт 53) изложить в следующей редакции:
"53) выявление, предупреждение и пресечение чрезвычайных ситуаций социального характера, вызванных массовым переходом Государственной границы с территорий сопредельных государств; посягательствами на насильственное изменение основ конституционного строя, Суверенитета и Независимости, нарушение территориальной целостности Республики Казахстан и подрыв национальной безопасности; актами терроризма; действиями, направленными на насильственный захват власти или насильственное удержание власти в нарушение Конституции Республики Казахстан; диверсиями; вооруженным мятежом, а также осуществление иных действий, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О чрезвычайном положении";";
подпункт 163-1) изложить в следующей редакции:
"163-1) согласование перечней объектов, уязвимых в террористическом отношении, расположенных на соответствующей территории столицы, области, города республиканского значения, разрабатываемых местными исполнительными органами;";
пункт 17 изложить в следующей редакции:

"17. Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасын Қазақстан Республикасының Президенті лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.";
19-тармақта:
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) Ұлттық қауіпсіздік комитеті құрылымдық бөлімшелерінің, Ұлттық қауіпсіздік комитетінің астана, облыстар, және республикалық маңызы бар қалалар бойынша департаменттерінің бастықтарын және Ұлттық қауіпсіздік комитетінің өзге де органдарының бастықтарын Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған тәртіппен лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздік органдарының жекелеген лауазымды адамдарын тағайындау және босату тәртібін белгілейді;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету ісіне, сондай-ақ шет мемлекеттердің арнаулы қызметтері арасындағы ынтымақтастықты нығайтуға қосқан үлесі үшін көтермелейді;".
4. "Ұлты қазақ азаматтардың тегi мен әкесiнiң атын жазуға байланысты мәселелердi шешу тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 2 ақпандағы № 2923 Жарлығында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасының Үкiметi өзiнiң құқықтық нормативтiк актiлерiн және Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарының актiлерiн осы Жарлыққа сәйкес келтiрудi қамтамасыз етсiн.".
5. "Қазақстан Республикасының заңдарын Қазақстан Республикасы Президентiнiң қол қоюына және қарауына ұсыну, оларды тiркеу, жария ету және сақтау тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 2 шiлдедегі № 3051 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының заңдрын Қазақстан Республикасы Президентiнiң қол қоюына және қарауына ұсыну, оларды тiркеу, жария ету және сақтау тәртiбi туралы ережеде:
1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Құрылтай қабылдаған, Құрылтай Төрағасының (төрағаларының) және Премьер-Министрдiң алдын ала қойылған қолдарымен тиянақталған Қазақстан Республикасының Заңы қазақ және орыс тілдерінде Құрылтай Төрағасы қол қойған iлеспе хатпен бірге Қазақстан Республикасы Президентiнің қол қоюына енгізіледі. Егер заңмен халықаралық шарт ратификацияланатын болса, онда заңмен бiрге осы шарттың куәландырылған көшiрмелерi қоса берiледi.
2. Қол қоюға түскен заңды Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгiнiң Жалпы бөлімі заңға қол қою немесе онымен келiспейтiнiн бiлдiрiп, Құрылтайға қайтару жөнiндегi ұсынысы бар қорытынды әзiрлеу үшiн Мемлекеттік құқық бөліміне жiбередi. Заңның көшiрмелерiн де Жалпы бөлім Президент Әкiмшiлiгiнiң тиiстi құрылымдық бөлiмшелерiне жолдайды.

"17. Председатель Комитета национальной безопасности назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан.";
в пункте 19:
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) назначает на должность и освобождает от должности начальников структурных подразделений Комитета национальной безопасности, департаментов Комитета национальной безопасности по столице, областям и городам республиканского значения и иных органов Комитета национальной безопасности в порядке, определяемом Президентом Республики Казахстан, а также устанавливает порядок назначения и освобождения отдельных должностных лиц органов национальной безопасности;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) поощряет граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства за вклад в дело обеспечения национальной безопасности Республики Казахстан, а также укрепление сотрудничества между специальными службами иностранных государств;".
4. В Указе Президента Республики Казахстан от 2 апреля 1996 года № 2923 "О порядке решения вопросов, связанных с написанием фамилий и отчеств лиц казахской национальности":
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Правительству Республики Казахстан обеспечить приведение своих нормативных правовых актов и актов центральных исполнительных органов Республики Казахстан в соответствие с настоящим Указом.".
5. В Указе Президента Республики Казахстан от 2 июля 1996 года № 3051 "Об утверждении Положения о порядке представления на подпись и рассмотрения Президентом Республики Казахстан законов Республики Казахстан, их регистрации, обнародования и хранения":
в Положении о порядке представления на подпись и рассмотрения Президентом Республики Казахстан законов Республики Казахстан, их регистрации, обнародования и хранения, утвержденном вышеназванным Указом:
пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Закон Республики Казахстан, принятый Курултаем, предварительно скрепленный подписями Председателя Курултая и Премьер-Министра, вносится на подпись Президенту Республики Казахстан на казахском и русском языках с сопроводительным письмом, подписываемым Председателем Курултая. Если законом ратифицируется международный договор, то вместе с законом представляются заверенные копии этого договора.
2. Поступивший на подпись закон направляется Общим отделом Администрации Президента Республики Казахстан в Государственно-правовой отдел для подготовки заключения, содержащего предложения о подписании закона или его возврате с возражениями в Курултай. Копии закона также направляются Общим отделом соответствующим структурным подразделениям Администрации Президента.

3. Президент Әкiмшiлiгiнiң Мемлекеттік құқық бөлiмi Мемлекет басшысы көмекшiлерiнiң, кеңесшiлерiнiң, Президенттің Құрылтайдағы өкілдігі басшысының, сондай-ақ Президент Әкiмшiлiгi тиiстi құрылымдық бөлiмшелерiнiң ұсыныстарын ескере отырып, заң қол қоюға түскен күннен бастап он жұмыс күнiнен аспайтын мерзiмде қорытынды әзiрлеп, оны заң мәтiндерiнiң түпнұсқаларымен бiрге Президент кеңсесiне табыстайды.";
4-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1. Қазақстан Республикасының Президенті Құрылтай ұсынған заңға бір ай ішінде қол қояды, заңды халыққа жария етеді не заңды немесе оның жекелеген баптарын қайтадан талқылап, дауысқа салу үшін қайтарады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекет басшысы қол қойған заңды Президенттiң кеңсесi Президент Әкiмшiлiгiнiң Жалпы бөліміне бередi, ол:
1) заңға реттiк нөмiр бередi. Бұл орайда нөмiрлеу тиiсiнше сайланған Құрылтайдың қызметi кезеңiне жүргiзiледi – ол араб цифрларымен, сайлану ретi – рим цифрларымен (сызықша арқылы) белгiленедi, ал бұдан кейiн ҚРЗ (Қазақстан Республикасының Заңы) бас әрiптер қойылады;
2) заңды арнаулы журналға қол қойылған күнiн, реттiк нөмiрi мен Құрылтай сайлауын көрсете отырып, тiркейдi;
3) тиiстi елтаңбалық мөрмен куәландырылған заң көшiрмесiн тиісті бұқаралық ақпарат құралдарына жариялауға бередi;
4) Құрылтайға заңның тиiстi елтаңбалық мөрмен куәландырылған екi данасын бередi, ал Құрылтай аппараттары белгiленген тәртiппен өз тарапында:
"Құрылтай Жаршысында" жариялау және Құрылтайда заңды талқылау процесiнде түзелетiн алғашқы материалдармен iске қосып тiркеу;
мүдделi органдар мен ұйымдарға тарату, Құрылтайда заңды талқылау процесiнде түзелетiн алғашқы материалдармен iске қосып тiркеу мәселелерiн шешедi.";
6-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Әкiмшiлiгiнiң Жалпы бөлімінде елтаңбалық мөрмен куәландырылған заңдардың көшiрмелерi талқылау мен қабылдау барысында түзiлген басқа материалдармен бiрге белгiленген тәртiппен Құрылтайда iстерге хатталады және Қазақстан Республикасы Орталық мемлекеттiк архивiне тұрақты сақтауға тапсырылады.";
7, 8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қол қойылмаған заң Құрылтайға қайтарылған жағдайда оны қайталап талқылау және дауыс беру үшiн Мемлекет басшысы өзiнiң заңға тұтастай немесе оның жекелеген баптарына (ережелерiне) келiспеушiлiктерде тұтастай заңның немесе оның жекелеген баптарының (қағидаларының) редакциясы берiлуi мүмкiн.
8. Қазақстан Республикасының Президенті Құрылтайда қарсылықтарды қарау барысында Құрылтай депутаттарының ұсыныстарын ескере отырып, заңның немесе оның жекелеген баптарының (ережелерінің) нақтыланған редакциясын енгізуге құқылы. Заңның немесе оның жекелеген баптарының (ережелерiнiң) редакциясын нақтылау қажеттiгi туралы ұсынысты Мемлекет басшысының қарауына Президент Әкiмшiлiгi бередi.

3. Государственно-правовой отдел Администрации Президента с учетом предложений помощников, советников Главы государства, руководителя Представительства Президента в Курултае, а также соответствующих структурных подразделений Администрации Президента вырабатывает заключение и представляет его вместе с оригиналами текстов закона в Канцелярию Президента.";
пункт 4-1 изложить в следующей редакции:
"4-1. Президент Республики Казахстан подписывает представленный Курултаем закон в течение одного месяца, обнародует закон либо возвращает закон или отдельные его статьи для повторного обсуждения и голосования.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Закон, подписанный Главой государства, Канцелярией Президента передается Общему отделу Администрации Президента, который:
1) присваивает закону порядковый номер. При этом нумерация ведется на период деятельности Курултая соответствующего созыва – обозначается арабскими цифрами, созыв – римскими цифрами (через тире), а затем проставляются прописные буквы ЗРК (Закон Республики Казахстан);
2) регистрирует закон в специальном журнале с указанием даты подписания, порядкового номера и созыва Курултая;
3) передает для обнародования в соответствующие средства массовой информации заверенную соответствующей гербовой печатью копию закона;
4) передает в Курултай два экземпляра заверенных соответствующей гербовой печатью копий закона для решения в установленном порядке аппаратом Курултая следующих вопросов:
публикации в "Ведомостях Курултая" и приобщения в дело с первичными материалами, образующимися в процессе обсуждения закона в Курултае;
рассылки заинтересованным органам и организациям, приобщения в дело с первичными материалами, образующимися в процессе обсуждения закона в Курултае.";
часть вторую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"Копии законов, заверенные гербовой печатью в Общем отделе Администрации Президента, вместе с другими материалами, образующимися в ходе их обсуждения и принятия, в установленном порядке формируются в дела в Курултае и сдаются на постоянное хранение в Центральный государственный архив Республики Казахстан.";
пункты 7, 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"7. При возвращении в Курултай неподписанного закона для его повторного обсуждения и голосования Глава государства выражает свое несогласие с законом в целом или его отдельными статьями (положениями). По усмотрению Главы государства возражения могут содержать редакцию всего закона или его отдельных статей (положений).
8. Президент Республики Казахстан в ходе рассмотрения в Курултае возражений вправе с учетом предложений депутатов Курултая внести уточненную редакцию закона или его отдельных статей (положений). Предложение о необходимости уточнения редакции закона или его отдельных статей (положений) представляется на рассмотрение Главы государства Администрацией Президента.

9. Мемлекет басшысының келiспеушiлiктерi Құрылтайда талқыланған кезде Қазақстан Республикасы Президентiнiң айқындамасын Президент Әкiмшiлiгi Мемлекеттік құқық бөлiмiнiң меңгерушiсi, Президенттің Құрылтайдағы өкілдігінің басшысы немесе ол уәкiлдiк берген өзге лауазымды адамдар бiлдiредi.".
6. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң әскери нышандары туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 18 шiлде № 3068 Жарлығында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Әскери бөлiмнiң Жауынгерлiк туы көлемi: ұзындығы бойынша 145 см, енi бойынша 115 см, үш жағынан алтын түстi жiбек шашақтармен жиектелген, көгiлдiр түстi тiк бұрышты мата деп айқындалсын. Матаның оң жақ бетiнде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Елтаңбасы кестеленген, оның астында "Қазақстан Республикасы" деген жазу, ал төменгi жақ шетiнде – "Отан үшiн" деген ұран бар. Матаны сыртқы жағында ортасында шұғылалы күн, оның астында қалықтап ұшқан қыран бейнеленген бес бұрышты жұлдыз кестеленген. Матаның жоғары жоқ шетiнде "Мiндет, аброй, ерлiк" деген ұран, ал төменгi жағына – әскери бөлiмнiң атауы кестеленiп тiгiлген. Мемлекеттiк Елтаңба, күн, шұғыла және жазу бейнесi – алтын түстес, ал бес бұрышты жұлдыз бейнесi – күрең қызыл түстi.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Әскери бөлiмнiң Жауынгерлiк Туының Сипаттамасында:
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi Әскери-Теңiз Күштерiнiң тулары мен жалаушаларының сипаттамасында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. 1-шi және 2-шi дәрежелi кемелердiң гюйсi – ортасында Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк Туының белгiсi бар ақ түстi, тiк бұрышты мата (екi жағының қатынасы 1:1). Эмблеманың биiктiгi гюйс биiктiгiнiң 1/2-не тең. Мата нұсқасы бойынша үш жолақпен жиектелген. Сырт жағы мата енiнiң 1/27-не тең келетiндей қара-көк түстi. Одан кейiн ақ түстi (мата енiнiң 1/13,5-i), Iшкi жағы алтын түстес (мата енiнiң 1/9-i).";
Лауазымды адамдардың тулары мен брейд-жалаушаларында:
2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кеме бортында мемлекеттiң жоғары лауазымды адамдары болған кезде фок-мачта гафелiнде Әскери-теңiз туынан жоғары Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туы көтерiледi.
3. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң туы – енi мен ұзындығының қатынасы 1:2 тiк бұрышты мата. Тудың матасы тiгiнен екi бiрдей бөлiкке (мата ұзындығының 1/2 бөлiгiне): көгiлдiр (шкаторина тұсында) және ақ түстi болып бөлiнедi. Тудың көгiлдiр түстi жарты бөлiгiнiң ортасында Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туының нышаны (алтын күн мен қыран) бейнеленген. Ақ түстi жолағында диаметрi ту енiнiң 1/3-iне тең келетiн, ортасы шкаторинадан ту ұзындығының 3/4-iндей және матаның жоғарғы жиегiнен ту биiктiгiнiң 1/2-iндей аралықта орналасқан қызыл жұлдыз бар.

9. В рассмотрении возражений Главы государства в Курултае позицию Президента Республики Казахстан представляют заведующий Государственно-правовым отделом Администрации Президента, руководитель Представительства Президента в Курултае либо иные уполномоченные им должностные лица.".
6. В Указе Президента Республики Казахстан от 18 июля 1996 года № 3068 "О воинских символах Вооруженных Сил Республики Казахстан":
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Определить, что Боевое Знамя воинской части представляет собой прямоугольное полотнище голубого цвета размером по длине 145 см и по ширине 115 см, обшитое с трех сторон золотистой шелковой бахромой. На лицевой стороне полотнища вышит Государственный Герб Республики Казахстан, над ним надпись "Қазақстан Республикасы", а по нижнему краю – девиз "Отан үшін". На обратной стороне полотнища вышита пятиконечная звезда с расположенным в центре контуром солнца с лучами, под которым – парящий орел. По верхнему краю полотнища вышит девиз "Міндет: абырой, ерлік", а по нижнему – наименование воинской части. Изображение Государственного Герба, солнца, лучей и надписей – цвета золота, а пятиконечной звезды – цвета бордо.";
в описании Флага Военно-Морских Сил Вооруженных Сил Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
в описании флагов и вымпелов Военно-Морских Сил Вооруженных Сил Республики Казахстан:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Гюйс кораблей 1-го и 2-го рангов представляет собой белое прямоугольное полотнище (отношение сторон 1:1) с эмблемой Государственного Флага Республики Казахстан в центре. Высота эмблемы равна 1/2 высоты гюйса. Полотнище обрамлено по контуру тремя полосами. Снаружи темно-синяя, равная 1/27 ширины полотнища. Затем белая (1/13,5 ширины полотнища). Внутренняя золотая (1/9 ширины полотнища).";
в флагах и брейд-вымпелах должностных лиц:
пункты 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"2. При нахождении на борту корабля высших должностных лиц государства на гафеле фок-мачты над Военно-морским флагом поднимается Государственный Флаг Республики Казахстан.
3. Флаг Министра обороны Республики Казахстан представляет собой прямоугольное полотнище с отношением ширины к длине 1:2. Полотнище флага разделено по вертикали на две равные части (по 1/2 длины полотнища): бирюзовой (у шкаторины) и белой. В центре бирюзовой половины флага находится символ Государственного Флага Республики Казахстан (золотые солнце и орел). На белой полосе находится красная звезда диаметром в 1/3 ширины флага, центр которой находится на расстоянии 3/4 длины флага от шкаторины и на 1/2 высоты флага от верхней кромки полотнища.

4. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi Бас штабы бастығының туы – енi мен ұзындығының қатынасы 1:2 тiк бұрышты мата. Тудың матасы тiгiнен екi бiрдей бөлiкке (ту ұзындығының 1/2 бөлiгiне): көгiлдiр (шкаторина тұсында) және ақ түстi болып бөлiнедi. Тудың көгiлдiр түстi жартысының ортасында Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туының нышаны – алтын күн мен қыран бейнеленген. Ақ түстi жолағында диаметрi ту енiнiң 1/5-iне тең келетiн екi қызыл бес бұрышты жұлдыз орналасқан. Олардың ортасы шкаторинадан ту ұзындығының 3/4-не тең және матаның жоғарғы және төменгi жиектерiнен ту енiнiң 1/4-не тең аралықта орналасқан.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Әскери бөлiмнiң Жауынгерлiк Туының Сипаттамасында:
үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Матаның оң жақ бетiнiң ортасында Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Елтаңбасының нұсқасы алтын түстi жiбек жiппен жапсыра тiгiлген, бейненiң көлемi биiктiгi бойынша 50 см.".
7. "Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 11 қарашадағы № 3205 Жарлығында:
Кiрiспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы 15-бабының 3) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы (бұдан әрі - Комиссия) Қазақстан Республикасының тұрақты жұмыс істейтін мемлекеттік органы болып табылады, Қазақстан Республикасының сайлау комиссияларының біртұтас жүйесіне басшылық етеді.";
12-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер Комиссияға Қазақстан Республикасының заңдарымен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.";
13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Комиссияның миссиясы: еркін және әділ сайлау мен жалпыхалықтық референдумдар өткізу жолымен азаматтардың тікелей немесе өз өкілдері арқылы мемлекет істерін басқаруға қатысу құқықтарын қамтамасыз ету.
14. Комиссияның негізгі міндеті Қазақстан Республикасында әділ, шынайы және еркін сайлаулар мен жалпыхалықтық референдумдар өткізу болып табылады.";
15-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасының Құрылтайы депутаттарының сайлауын дайындау мен өткізуді ұйымдастырады;";
4) тармақша алып тасталсын;";
7), 8) және 9) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

4. Флаг начальника Главного штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан представляет собой прямоугольное полотнище с отношением ширины к длине 1:2. Полотнище флага разделено по вертикали на две равные (по 1/2 длины флага) части: бирюзовой (у шкаторины) и белой. В центре бирюзовой половины находится символ Государственного Флага Республики Казахстан – золотые солнце и орел. На белой полосе расположено две красные пятиконечные звезды диаметром в 1/5 ширины флага. Центры их расположены на 3/4 длины флага от шкаторины и на расстояниях в 1/4 ширины флага от верхней и нижней кромок.";
в описании Боевого Знамени воинской части:
часть третью изложить в следующей редакции:
"На лицевой стороне в середине полотнища нашит золотистым шелком контур Государственного Герба Республики Казахстан, размер изображения по высоте 50 см.".
7. В Указе Президента Республики Казахстан от 11 ноября 1996 года № 3205 "Об утверждении Положения о Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 3) статьи 15 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:";
в Положении о Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан (далее – Комиссия) является постоянно действующим государственным органом Республики Казахстан, возглавляет единую систему избирательных комиссий Республики Казахстан.";
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Если Комиссии законами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.";
пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"13. Миссия Комиссии: обеспечение прав граждан участвовать в управлении делами государства непосредственно или через своих представителей путем проведения свободных и справедливых выборов и всенародных референдумов.
14. Основной задачей Комиссии является проведение справедливых, подлинных и свободных выборов и всенародных референдумов в Республике Казахстан.";
в пункте 15:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) организует подготовку и проведение выборов Президента Республики Казахстан, депутатов Курултая Республики Казахстан;";
подпункт 4) исключить;
подпункты 7), 8) и 9) изложить в следующей редакции:

"7) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, медициналық қорытындыға қойылатын талаптарды және Қазақстан Республикасының Президенттігіне кандидатты тіркеуге кедергі келтіретін аурулардың тізбесін белгілейді;
8) Президенттікке кандидаттың мемлекеттік тілді еркін меңгергенін белгілеу рәсімін айқындайды;
9) партиялық тізімдер бойынша сайланатын Қазақстан Республикасының Құрылтайы депутаттарының бір бөлігін және Қазақстан Республикасы мәслихаттарының депутаттарын сайлауға саяси партияларды қатыстыруға рұқсат беру туралы мәселені қарайды;";
9-1) тармақша алып тасталсын:";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттарын сайлау жөніндегі партиялық тізімдерді тіркейді және оларды тіркегеннен кейін оныншы күннен кешіктірмей, бұқаралық ақпарат құралдарында саяси партияның атауы мен партиялық тізімге енгізілген адамдар саны, сондай-ақ, партиялық тізімге енген әрбір адамның тегін, атын, әкесінің атын, туған жылын, атқаратын лауазымын (кәсібін), жұмыс және тұрғылықты орнын көрсете отырып, тіркеу туралы хабар жариялайды;";
12) және 13) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"12) тіркеу кезінде Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттығына кандидатқа тиісті куәлік береді;
13) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттарын сайлау жөніндегі партиялық тізімді тіркеуден бас тартады немесе тіркеу туралы шешімнің күшін жояды;";
15), 16), 17) және 18) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"15) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттарын сайлау жөніндегі партиялық тізімге енгізілген адамды аталған тізімнен алып тастау туралы шешім қабылдайды;
16) Қазақстан Республикасы бойынша тұтас алғанда Президентті және Құрылтай депутаттарын сайлау қорытындыларын шығарады, сайланған Қазақстан Республикасының Президентін және Құрылтайының депутаттарын тіркейді, бұл туралы бұқаралық ақпарат құралдарында хабар жариялайды;
17) Қазақстан Республикасы Құрылтайының партиялық тізімдері бойынша дауыс беру қорытындылары бойынша депутаттық мандаттарды бөлу үшін квота белгілейді;
18) Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттарын сайлау қорытындыларын бұқаралық ақпарат құралдарында жариялаған соң әрбір депутатқа Комиссия белгілеген үлгідегі куәлік пен омырауға тағатын белгіні тапсырады;";
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларда қайта дауыс беруді тағайындайды;";

"7) совместно с уполномоченным органом в области здравоохранения устанавливает требования к медицинскому заключению и перечень заболеваний, препятствующих регистрации кандидатом в Президенты Республики Казахстан;
8) определяет процедуру установления свободного владения кандидатом в Президенты государственным языком;
9) рассматривает вопрос о допуске политических партий к участию в выборах части депутатов Курултая Республики Казахстан и депутатов маслихатов Республики Казахстан, избираемых по партийным спискам;";
подпункт 9-1) исключить;
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) регистрирует партийные списки по выборам депутатов Курултая Республики Казахстан и не позднее чем на десятый день после их регистрации публикует в средствах массовой информации сообщение о регистрации с указанием наименования политической партии и количества лиц, включенных в партийный список, а также фамилии, имени, отчества, года рождения, занимаемой должности (занятия), места работы и жительства каждого лица, включенного в партийный список;";
подпункты 12) и 13) изложить в следующей редакции:
"12) при регистрации выдает кандидату в депутаты Курултая Республики Казахстан соответствующее удостоверение;
13) отказывает в регистрации или отменяет решение о регистрации партийного списка по выборам депутатов Курултая Республики Казахстан в случаях, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан";";
подпункты 15), 16), 17) и 18) изложить в следующей редакции:
"15) принимает решение об исключении лица, включенного в партийный список, из данного списка по выборам депутатов Курултая Республики Казахстан в случаях, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан";
16) подводит итоги выборов Президента и депутатов Курултая в целом по Республике Казахстан, регистрирует избранных Президента и депутатов Курултая Республики Казахстан, публикует сообщение об этом в средствах массовой информации;
17) устанавливает квоту для распределения депутатских мандатов по итогам голосования по партийным спискам Курултая Республики Казахстан;
18) после опубликования в средствах массовой информации итогов выборов депутатов Курултая Республики Казахстан вручает каждому депутату удостоверение и нагрудный знак установленного Комиссией образца;";
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) назначает повторное голосование в случаях, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан;";

мынадай мазмұндағы 20-1) тармақшамен толықтырылсын:
"20-1) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларда жекелеген сайлау учаскелерінде немесе әкімшілік-аумақтық бірліктерде Президенттің, Құрылтай депутаттарының сайлауын өткізуді жарамсыз деп таниды;";
21) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
21) "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттарын қайта сайлауды тағайындайды;";
22) тармақша алып тасталсын;
23) және 24) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"23) депутаттарға жазалау шараларын колдануға, олардың Қазақстан Республикасы Конституциясының 55-бабы 2-тармағының талаптарын, депутаттық әдеп ережелерін сақтауына, сондай-ақ депутаттың өкілеттіктерін тоқтатуына және өкілеттіктері мен депутаттық қолсұғылмаушылықтан айыруға байланысты мәселелерді қарауға дайындайды.
Депутаттардың Құрылтайдың және олардың органдарының отырыстарына қатысуын, сондай-ақ депутаттың өз дауысын басқа біреуге бермеуін бақылауды Комиссия мүшелері жүзеге асырады.
Жоғарыда көрсетілген мәселелерді Қазақстан Республикасының Құрылтайында қарау және қарауға енгізу тәртібі Комиссия бекітетін тиісті ережемен регламенттеледі;
24) Қазақстан Республикасының Құрылтайы депутатының өкілеттіктерін тоқтатуға әкелетін негіздердің туындау фактісін көрсететін қаулы және тиісті адамның Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаты өкілеттіктерін жоғалту фактісін көрсететін қаулы қабылдайды;";
25) тармақша алып тасталсын;
28) және 28-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"28) мәслихаттар депутаттарын, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін және өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелерін сайлауды ұйымдастыру және өткізу кезінде аумақтық сайлау комиссиялары қызметінің "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының талаптарына сәйкестігін бақылауды жүзеге асырады және "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңын бұзушылықтар анықталған кезде олардың шешімдерінің күшін жояды;
28-1) мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округтің әкімдігіне кандидаттың Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет саласындағы заңнамасының талаптарына сәйкестігін тексеру үшін қажетті құжаттардың тізбесін белгілейді;";
30) және 31) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить подпунктом 20-1) следующего содержания:
"20-1) признает проведение выборов Президента, депутатов Курултая на отдельных избирательных участках или административно-территориальных единицах недействительным в случаях, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан";";
подпункт 21) изложить в следующей редакции:
"21) назначает повторные выборы депутатов Курултая Республики Казахстан в случаях, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан";";
подпункт 22) исключить;
подпункты 23) и 24) изложить в следующей редакции:
"23) готовит к рассмотрению вопросы, связанные с применением к депутатам мер взыскания, соблюдением ими требований пункта 2 статьи 55 Конституции Республики Казахстан, правил депутатской этики, а также прекращением полномочий депутатов и лишением их полномочий и депутатской неприкосновенности.
Контроль за явкой депутатов на заседания Курултая и их органов, а также недопустимостью передачи депутатом своего голоса осуществляется членами Комиссии.
Порядок рассмотрения и внесения на рассмотрение Курултая Республики Казахстан вышеперечисленных вопросов регламентируется соответствующим положением, утверждаемым Комиссией;
24) принимает постановление, в котором констатируется факт наступления оснований, влекущих прекращение полномочий депутата Курултая, и постановление, констатирующее факт утраты соответствующим лицом полномочий депутата Курултая Республики Казахстан;";
подпункт 25) исключить;
подпункты 28) и 28-1) изложить в следующей редакции:
"28) при организации и проведении выборов депутатов маслихатов, акима города районного значения, села, поселка, сельского округа и членов иных органов местного самоуправления осуществляет контроль за соответствием деятельности территориальных избирательных комиссий требованиям Конституционного закона Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" и при выявлении нарушений Конституционного закона Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" отменяет их решения;
28-1) совместно с уполномоченным органом по делам государственной службы устанавливает перечень документов, необходимых для проверки соответствия кандидата в акимы города районного значения, села, поселка, сельского округа требованиям законодательства Республики Казахстан в сфере государственной службы;";
подпункты 30) и 31) изложить в следующей редакции:

"30) Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттарын сайлау бойынша сайлауалды науқан барысы туралы сайлаушыларды хабардар етеді;
31) Қазақстан Республикасының Президентін, Қазақстан Республикасы Құрылтайының, мәслихаттарының депутаттарын, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін, сондай-ақ өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелерін сайлау алдындағы үгітті және сайлауды ақпараттық қамтамасыз етуді жүзеге асыру тәртібін айқындайды;";
34) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"34) Президенттікке кандидаттардың, Құрылтай депутаттығына кандидаттардың партиялық тізімдерін ұсынған саяси партиялар үшін теледидарда сайлауалды пікірталастарды ұйымдастырады;";
38), 39) және 40) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"38) Президентті және Құрылтай депутаттарын сайлау жөніндегі дауыс беруге арналған бюллетеньдердің нысаны мен мәтінін, мәслихат депутаттарын, аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімін және өзге де жергілікті өзін-өзі басқару органдарының мүшелерін сайлау жөніндегі дауыс беруге арналған бюллетеньдердің нысанын, оларды дайындау тәртібін, сондай-ақ қорғалу дәрежесін белгілейді;
39) Комиссия белгілеген тәртіппен Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттарын сайлау бойынша дауыс беруге арналған сайлау бюллетеніне саяси партиялардың атауларын енгізудің кезектілігін белгілеу бойынша жеребе тартуды өткізеді;
40) Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттарын сайлау бойынша сайлау бюллетеньдерін дайындауды қамтамасыз етеді;";
42), 43) және 44) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"42) сайлаушылар тізімдерінің, Президенттікке кандидаттарды қолдайтын сайлаушылардың қолдарын жинауға және аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округтің әкімдігіне кандидаттарды және бірмандаттық аумақтық сайлау округі бойынша сайланған мәслихатының депутаттарын қолдайтын сайлаушылардың қолдарын жинауға арналған қол қою парақтарының, өзге де сайлау құжаттарының нысанын белгілейді;
43) Қазақстан Республикасының Құрылтайы депутатының куәлігі мен омырауға тағатын белгісі туралы ережені, олардың үлгілері мен сипаттамасын бекітеді;
44) Президент, мәслихат депутаттары үшін куәліктің және омырауға тағатын белгінің үлгісін, сондай-ақ аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ әкімі және өзге жергілікті өзін-өзі басқару органдары мүшелері куәлігінің үлгісін белгілейді;";
57) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"57) субъект заң жобасының заңнамалық бастама құқығын ресми енгізуі үшін сайлау практикасын зерделеу және Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы заңнаманы жетілдіру жөніндегі жұмысты жүргізеді;";
63) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"63) Комиссия айқындайтын тәртіппен аумақтық сайлау комиссиялары ұсынған бюджеттік өтінімдер негізінде сайлау науқанын өткізуге арналған шығыстардың үлгі сметасын жасайды және Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсынады;";
67) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"67) Қазақстан Республикасының Президентін, Құрылтайының депутаттарын сайлау қорытындылары жарияланғаннан кейін бес күн ішінде сайлау қорына түскен ақшаның жалпы сомасы және оның көздері туралы ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарында жариялайды;";
74) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"74) Қазақстан Республикасының Президентін, Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттарын сайлау жөніндегі сайлау комиссияларына басшылық етеді;";
78) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"78) Жалпыхалықтық референдумның орталық комиссиясының функцияларын орындайды;";
80), 81), 82), 83), 84), 85), 86), 87), 88), 89) және 90) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"30) информирует избирателей о ходе предвыборной кампании по выборам Президента Республики Казахстан и депутатов Курултая Республики Казахстан;
31) определяет порядок осуществления предвыборной агитации и информационного обеспечения выборов Президента Республики Казахстан, депутатов Курултая, маслихатов Республики Казахстан, акима города районного значения, села, поселка, сельского округа, а также членов иных органов местного самоуправления;";
подпункт 34) изложить в следующей редакции:
"34) организует предвыборные дебаты на телевидении для кандидатов в Президенты, политических партий, выдвинувших партийные списки кандидатов в депутаты Курултая Республики Казахстан;";
подпункты 38), 39) и 40) изложить в следующей редакции:
"38) устанавливает форму и текст бюллетеня для голосования по выборам Президента и депутатов Курултая, форму бюллетеней для голосования по выборам депутатов маслихатов, акима города районного значения, села, поселка, сельского округа и членов иных органов местного самоуправления, порядок их изготовления, а также степень защищенности;
39) проводит жеребьевку по установлению последовательности включения наименований политических партий в избирательный бюллетень для голосования по выборам депутатов Курултая Республики Казахстан в порядке, определенном Комиссией;
40) обеспечивает изготовление избирательных бюллетеней по выборам Президента Республики Казахстан и депутатов Курултая Республики Казахстан;";
подпункты 42), 43) и 44) изложить в следующей редакции:
"42) устанавливает формы списков избирателей, подписного листа для сбора подписей избирателей в поддержку кандидатов в Президенты и для сбора подписей избирателей в поддержку кандидатов в акимы города районного значения, села, поселка, сельского округа и маслихата Республики Казахстан, избранных по одномандатному территориальному избирательному округу, иных избирательных документов;
43) утверждает положение об удостоверении и нагрудном знаке депутата Курултая Республики Казахстан, их образцы и описание;
44) устанавливает образец удостоверения и нагрудного знака для Президента, депутатов маслихатов, а также образец удостоверения акима районного значения, села, поселка, сельского округа и членов иных органов местного самоуправления;";
подпункт 57) изложить в следующей редакции:
"57) проводит работу по изучению избирательной практики и совершенствованию законодательства о выборах в Республике Казахстан для официального внесения субъектом права законодательной инициативы проекта закона;";
подпункт 63) изложить в следующей редакции:
"63) составляет и представляет Правительству Республики Казахстан примерную смету расходов на проведение избирательной кампании на основании бюджетных заявок, предоставляемых территориальными избирательными комиссиями, в порядке, определяемом Комиссией;";
подпункт 67) изложить в следующей редакции:
"67) публикует в средствах массовой информации информацию об общей сумме денег, поступивших в избирательный фонд, и его источниках в течение пяти дней после опубликования итогов выборов Президента, депутатов Курултая Республики Казахстан;";
подпункт 74) изложить в следующей редакции:
"74) руководит избирательными комиссиями по выборам Президента Республики Казахстан, депутатов Курултая Республики Казахстан;";
подпункт 78) изложить в следующей редакции:
"78) выполняет функции Центральной комиссии всенародного референдума;";
подпункты 80), 81), 82), 83), 84), 85), 86), 87), 88), 89) и 90) изложить в следующей редакции:

"80) азаматтарды жалпыхалықтық референдумға дайындық барысы туралы хабардар етеді;
81) жалпыхалықтық референдумның бастамашыл тобын тіркеу туралы куәліктің нысанын бекітеді;
82) жалпыхалықтық референдумның бастамашыл тобын және оның жалпыхалықтық референдумға ұсынатын мәселесін (мәселелерін) тіркейді және ол туралы бұқаралық ақпарат құралдарында ресми хабар жариялайды;
83) бір уақытта қол қою парақтарын бере отырып, жалпыхалықтық референдумның бастамашыл тобын тіркеу туралы куәлікті береді;
84) "Жалпыхалықтық референдум туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларда жалпыхалықтық референдумның бастамашыл тобы мүшелерінің қызметін, бастамашыл топтың қызметiн тоқтату туралы және оны тiркеу туралы куәліктi қайтарып алу туралы шешiм қабылдайды;
85) "Жалпыхалықтық референдум туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген жағдайларда жекелеген учаскелерде (әкiмшілік-аумақтық бөліністерде) жалпыхалықтық референдум өткiзудi жарамсыз деп таниды;
86) Қазақстан Республикасы бойынша тұтас алғанда жалпыхалықтық референдумның қорытындыларын шығарады, ол туралы бұқаралық ақпарат құралдарында хабар берiлуiн қамтамасыз етедi;
87) дауыс беруге арналған бюллетеньдердiң, сайлаушылар тiзiмдерiнiң, қол қою парақтарының, жалпыхалықтық референдум өткiзу үшiн қажеттi өзге де құжаттардың нысандары мен мәтiндерiн; дауыс беру уақытын, сондай-ақ жалпыхалықтық референдум құжаттарын сақтау тәртiбiн белгiлейдi;
88) қол қою парақтары мен жалпыхалықтық референдумның бастамашыл тобының қол жинау нәтижелерi жөнiндегi қорытынды хаттамаларын сақтаудың тәртiбi мен мерзiмдерiн белгiлейдi;
89) жалпыхалықтық референдум комиссияларына басшылық жасайды, олардың шешімдерінің күшін жояды және тоқтата тұрады, сондай-ақ олардың арасында жалпыхалықтық референдумды ұйымдастыруға және өткізуге арналған қаражатты бөледі;
90) жалпыхалықтық референдум комиссияларының материалдық-техникалық қамтамасыз етілу жай-күйін бақылайды;";
91-3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"91-3) сайлауды, жалпыхалықтық референдумды әзірлеу мен өткізу кезеңінде сайлау комиссияларын ұйымдастыру және олардың қызметі үшін қажетті тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
16-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сайлау мен жалпыхалықтық референдумдарды әзірлеу мен өткізуге байланысты мәселелер бойынша мемлекеттік органдар мен ұйымдардың есептерін, сондай-ақ сайлау заңнамасының және "Жалпыхалықтық референдум туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының сақталуы мәселелері бойынша қоғамдық бірлестіктер органдарының ақпаратын тыңдау;";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"80) информирует граждан о ходе подготовки всенародного референдума;
81) утверждает форму свидетельства о регистрации инициативной группы всенародного референдума;
82) регистрирует инициативную группу всенародного референдума и вопрос (вопросы), предлагаемый (предлагаемые) ею на всенародный референдум, и размещает официальное сообщение об этом в средствах массовой информации;
83) выдает свидетельство о регистрации инициативной группы всенародного референдума одновременно с выдачей подписных листов;
84) принимает решение о прекращении деятельности членов инициативной группы всенародного референдума, деятельности инициативной группы и об отзыве свидетельства о ее регистрации в случаях, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О всенародном референдуме";
85) признает проведение всенародного референдума на отдельных участках (административно-территориальных единицах) недействительным в случаях, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О всенародном референдуме";
86) подводит итоги всенародного референдума в целом по Республике Казахстан, обеспечивает передачу сообщения об этом в средства массовой информации;
87) устанавливает формы и тексты бюллетеней для голосования, списков избирателей, подписных листов, иных документов, необходимых для проведения всенародного референдума; время голосования, а также порядок хранения документов всенародного референдума;
88) определяет порядок и сроки хранения подписных листов и итоговых протоколов по результатам сбора подписей инициативной группой всенародного референдума;
89) руководит комиссиями всенародного референдума, отменяет и приостанавливает их решения, а также распределяет среди них средства на организацию и проведение всенародного референдума;
90) контролирует состояние материально-технического обеспечения комиссий всенародного референдума;";
подпункт 91-3) изложить в следующей редакции:
"91-3) разрабатывает и утверждает правила приобретения товаров, работ и услуг, необходимых для организации и деятельности избирательных комиссий в период подготовки и проведения выборов, всенародного референдума;";
подпункт 1) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"1) заслушивать отчеты государственных органов и организаций по вопросам, связанным с подготовкой и проведением выборов и всенародных референдумов, а также информации органов общественных объединений по вопросам соблюдения законодательства о выборах и Конституционного закона Республики Казахстан "О всенародном референдуме";";
пункт 19 изложить в следующей редакции:

"19. Комиссияның мүшелерін Құрылтайдың келісімімен оның депутаттары жалпы санының көпшілік дауысымен Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайды, Қазақстан Республикасының Президенті босатады.";
22-тармақтың бірінші бөлігінің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Құрылтайдың бірінші сессиясында, оның Төрағасын сайлағанға дейін, отырыстарда төрағалық етеді;";
23-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Комиссияның отырыстары, егер оларға Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, заңды болады. "Қазақстан Республикасындағы сайлау туралы" және "Жалпыхалықтық референдум туралы" Қазақстан Республикасының конституциялық заңдарында белгіленген өзге жағдайларды қоспағанда, Комиссияның шешімдері оның мүшелерінің жалпы санының көпшілік дауысымен ашық дауыс беру арқылы қабылданады.".
8. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Айрықша мақсаттағы күштерінің әскери нышандары туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 20 қарашадағы № 3228 Жарлығында:
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қаланың, көліктегі ішкі істер департаменттерінің, астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қаланың қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі жоғары оқу орындарының жалаулары көлемі, пішімдік шешімі мен дайындалған материалдары бойынша Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жалауына сәйкес келеді, бірақ матаның бет жағының төменгі жиегіне ішкі істер, қылмыстық-атқару жүйесі департаментінің, жоғары оқу орнының атауы кестеленіп жазылады;";
5-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұланның Бас қолбасшысы мен Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі Бастығының бұйрықтарымен немесе өзге де актілерімен Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының және Объектілерді қорғау қызметінің нышандарының бейнелерін міндетті түрде жаңғыртудың басқа да жағдайлары көзделуі мүмкін деп белгіленсін.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің нышанының сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің нышаны – көк жасыл түстi түзу бес бұрышты жұлдыз бедерленген жасыл түстi дөңгелек. Жұлдыздың диаметрi дөңгелектiң диаметрiне тең. Жұлдыздың ортасында шұғыла шашқан күннiң сарғыш-алтын түстi мәнерлi бейнесi (Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туының элементi) орналасқан. Дөңгелек пен жұлдыз сарғыш-алтын түстi жиекпен әдiптелген әрi жұлдыздың әдiптелген ұштары дөңгелек жиегiнен шығыңқы. Дөңгелектiң жиегi жұлдыздың жиегiнiң 0,75 бөлiгiн құрайды.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің туының сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:

"19. Члены Комиссии назначаются Президентом Республики Казахстан с согласия Курултая, выраженного большинством голосов от общего числа его депутатов, освобождаются Президентом Республики Казахстан.";
подпункт 4) части первой пункта 22 изложить в следующей редакции:
"4) на первой сессии Курултая до избрания его Председателя председательствует на заседаниях;";
часть вторую пункта 23 изложить в следующей редакции:
"Заседания Комиссии правомочны, если в них принимает участие не менее двух третей от общего числа членов Комиссии. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием большинством голосов от общего числа ее членов, кроме иных случаев, установленных конституционными законами Республики Казахстан "О выборах в Республике Казахстан" и "О всенародном референдуме".".
8. В Указе Президента Республики Казахстан от 20 ноября 1996 года № 3228 "О воинских символах Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Национальной гвардии Республики Казахстан, Сил особого назначения Службы государственной охраны Республики Казахстан":
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) знамена департаментов внутренних дел столицы, областей и города республиканского значения, на транспорте, департаментов уголовно-исполнительной системы столицы, областей и города республиканского значения, а также высших учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан по размерам, стилистике решения и материалам изготовления соответствуют знамени Министерства внутренних дел Республики Казахстан, но по нижнему краю на лицевой стороне полотнища вышивается наименование департамента внутренних дел, уголовно-исполнительной системы, высшего учебного заведения;";
в подпункт 4) пункта 5 вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
описание символа Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденное вышеназванным Указом, изложить в следующей редакции:
"Символ Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан представляет собой круг зеленого цвета с вписанной в него правильной пятиконечной звездой изумрудно-голубого цвета. Диаметр звезды равен диаметру круга. В центре звезды располагается стилизованное изображение солнца, обрамленного лучами (элемент Государственного Флага Республики Казахстан), выполненное в золотисто-желтом цвете. Круг и звезда окаймлены контуром золотисто-желтого цвета, при этом окаймленные концы звезды выступают за контур круга. Контур круга составляет 0,75 контура звезды.";
описание флага Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденное вышеназванным Указом, изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің туы – тiгiнен үш бөлiкке бөлiнген, үш түстi тiк бұрышты екi жақты мата. Тудың екi жақ қапталы – жасыл түстi, ортасы – көк жасыл түстi. Тудың ортасында шұғыла шашқан күнмен оның астында алтын түстес қалықтап ұшқан қыранның мәнерлi бейнесi (Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туының элементтерi) орналасқан. Тудың бет жағының жоғарғы сол жақ бұрышында және сырт жағының жоғарғы оң жақ бұрышында сарғыш-алтын түстес түзу бес бұрышты жұлдыздың бейнесi бар. Қапталы мен орта бөлiктерi бiр-бiрiнен сарғыш-алтын түстi жолақтармен бөлiнген. Тудың жалпы енi мен ұзындығының қатынасы 1:2. Тудың жекелеген элементтерiнiң дәлме-дәл қатынастары мен көлемi қоса ұсынылып отырған графикалық бейнесiнде берiлген.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінің корабльдерi мен кемелерi әскери-теңiз туларының сипаттамасында:
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекара күзетi жөнiндегi мемлекеттiк комитетi төрағасының туы – тiгiнен теңдей екi: зеңгiр көк (шкаторина тұсында) және жасыл бөлiкке бөлiнген мата. Матаның зеңгiр көк түстi жартысында – Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк Туының нышаны, жасылында жұлдыз бейнеленген.
Тудың енiнiң ұзындығына қатынасы – 1:2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк Туының нышаны (алтын күн мен қыран) биiктiгi жөнiнен ту 2/1 тең және ол – матаның зеңгiр көк түстi жартысының орта тұсына, диаметрi ту енiнiң 3/1 тең жұлдыз оның жасыл түстi жартысына орналасқан.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі Бас штабы Бастығының туы – тiгiнен тең екi: зеңгiр көк (шкаторина тұсында) және жасыл бөлiкке бөлiнген мата. Матаның көгiлдiр түстi жартысында – Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк Туының нышаны, жасылында екi жұлдыз орналасқан.
Тудың енiнiң ұзындығына қатынасы – 1:2. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк Туының нышаны (алтын күн мен қыран) биiктiгi жөнiнен ту енiнiң 2/1 тең және матаның зеңгiр көк түстi жартысының орта тұсына орналасқан, диаметрi ту енiнiң 4/1 тең жұлдыздар матаның ширектерiнiң жасыл түстi жартысының орта тұсына орналасқан.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi жалауының сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң жалауы – көк жасыл түстi тiк бұрышты екi жақты мата. Жалаудың бет жағының ортасында Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк Елтаңбасының сарғыш-алтын түстi бейнесi орналасқан. Мемлекеттік Елтаңбаның үстiңгi жағында матаның жоғары жиегiн бойлай қазақ тiлiнде "Қазақстан Республикасы" деп жазылған, Мемлекеттік Елтаңбаның астыңғы жағына қазақ тiлiнде "IШКI IСТЕР МИНИСТРЛIГI" деп жазылған. Матаның сырт жағының орта тұсында – нышанның түрлi-түстi бейнесi бар. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi нышанының үстiңгi жағында "МIНДЕТ, АБЫРОЙ, ЕРЛIК" деген ұран жазылған. Барлық жазулар сарғыш-алтын түспен жазылған. Жалаудың шет-шетi сарғыш-алтын түстi оқамен көмкерiлген. Жалаудың жалпы енi мен ұзындығының қатынасы – 1:1,5.".

"Флаг Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан представляет собой трехцветное прямоугольное двухстороннее полотнище, разделенное по вертикали на три части. Боковые части флага – зеленого цвета, средняя – изумрудно-голубого цвета. В центре флага расположено стилизованное изображение солнца, обрамленного лучами, и парящего под ним орла (элементов Государственного Флага Республики Казахстан) золотистого цвета. В верхнем левом углу флага с лицевой стороны и верхнем правом углу с обратной стороны находится изображение правильной пятиконечной звезды золотисто-желтого цвета. Боковые и средние части отделены друг от друга полосами золотисто-желтого цвета. Соотношение общей ширины и длины флага – 1:2. Точное соотношение и размеры отдельных элементов флага даны в прилагаемом графическом изображении.";
в описании военно-морских флагов кораблей и судов Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Флаг заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы представляет собой полотнище, разделенное по вертикали на две равные части: бирюзовую (у шкаторины) и зеленую. На бирюзовой половине полотнища изображен символ Государственного Флага Республики Казахстан, на зеленой – звезда.
Отношение ширины флага к длине – 1:2. Символ Государственного Флага Республики Казахстан (золотые солнце и орел) по высоте равен 1/2 ширины флага и расположен по центру бирюзовой половины, звезда диаметром, равным 1/3 высоты ширины флага, – по центру зеленой половины полотнища.
4. Флаг Начальника Главного штаба Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан представляет собой полотнище, разделенное по вертикали на две равные части: бирюзовую (у шкаторины) и зеленую. На бирюзовой половине полотнища помещен символ Государственного Флага Республики Казахстан, на зеленой – две звезды.
Отношение ширины флага к длине – 1:2. Символ Государственного Флага Республики Казахстан (золотые солнце и орел) по высоте равен 1/2 ширины флага и расположен по центру бирюзовой половины звезды диаметром, равным 1/4 ширины флага, расположены по центру четвертей полотнища на зеленой половине.";
описание знамени Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденное вышеназванным Указом, изложить в следующей редакции:
"Знамя Министерства внутренних дел Республики Казахстан представляет собой прямоугольное двухстороннее полотнище изумрудно-голубого цвета. В центре знамени с лицевой стороны расположено изображение Государственного Герба Республики Казахстан золотисто-желтого цвета. Над Государственным Гербом вдоль верхнего края полотнища – надпись на казахском языке "ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ", под Государственным Гербом – надпись на казахском языке "IШКI IСТЕР МИНИСТРЛIГI". По центру с обратной стороны полотнища – цветное изображение символа. Над символом Министерства внутренних дел Республики Казахстан – девиз "МIНДЕТ, АБЫРОЙ, ЕРЛIК". Все надписи выполнены в золотисто-желтом цвете. Знамя окаймлено по краю бахромой золотисто-желтого цвета. Соотношение общей ширины и длины флага – 1:1,5.".

9. "Ұлттық валюта – теңге күнi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 13 қарашадағы № 3753 Жарлығында:
тақырыбында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
кіріспеде орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
1-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
10. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанында Шетелдiк инвесторлар кеңесiн құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 30 маусымдағы № 3985 Жарлығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Конституциясының 46-бабының
21) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Шетелдiк инвесторлар кеңесi туралы ережеде:
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Кеңеске Кеңестің жалпы отырыстарының хаттамалық тапсырмаларын орындау, инвестициялық саясатты жетілдіру, Қазақстан Республикасының инвестициялық ахуалын жақсарту, жергілікті қамтуды дамыту, Қазақстан Республикасының индустриялық-инновациялық дамуы және Қазақстан Республикасына инвестицияларды жүзеге асыратын компаниялардың операциялық қызметі мәселелерінде шетелдік инвесторларға жәрдемдесу, Қазақстан Республикасы экономикасының цифрлық саласын дамыту бойынша ұсынымдар мен ұсыныстар тұжырымдау мақсатында Комиссияның шешімдерімен Кеңестің бірлескен тұрақты жұмыс топтары құрылуы мүмкін.";
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Шетелдік инвесторлар кеңесі туралы ережеге қосымшада:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Халықаралық ұйымның/шетелдік компанияның Қазақстан Республикасының аумағындағы инвестициялық қызметінің мерзімін көрсете отырып, Қазақстан Республикасында инвестициялық жобаларды іске асыруға қатысуы туралы ақпарат.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қазақстан Республикасы аумағындағы жиынтық айналым, өндіріс көлемі.".
11. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары жүйесін одан әрі оңтайландыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 22 қаңтардағы № 29 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлыққа 1-қосымшада:
"
Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталарының аппараттары
405
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Қазақстан Республикасы Құрылтайының аппараты
405
";
"
Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігі, оның ішінде: облыстардағы, астанадағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшелер (Сот әкімшілігінің департаменттері)
6243
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігі, оның ішінде: астанадағы, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшелер (Сот әкімшілігінің департаменттері)
6243
".

9. В Указе Президента Республики Казахстан от 13 ноября 1997 года № 3753 "О Дне национальной валюты – тенге":
заголовок изложить в следующей редакции:
"О Дне национальной валюты – теңге";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Отмечая историческую значимость 15 ноября 1993 года как даты введения национальной валюты Республики Казахстан – теңге, а также в целях повышения роли работников финансовой системы в обеспечении устойчивого экономического роста ПОСТАНОВЛЯЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Объявить 15 ноября Днем национальной валюты – теңге, профессиональным праздником работников финансовой системы Республики Казахстан.".
10. В Указе Президента Республики Казахстан от 30 июня 1998 года № 3985 "Об образовании Совета иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 21) статьи 46 Конституции Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:";
в Положении о Совете иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. В целях выработки рекомендаций и предложений Совету по исполнению протокольных поручений пленарных заседаний Совета, совершенствованию инвестиционной политики, улучшению инвестиционного климата Республики Казахстан, содействию иностранных инвесторов в вопросах развития местного содержания, индустриально-инновационного развития Республики Казахстан и операционной деятельности компаний, осуществляющих инвестиции в Республику Казахстан, развитию цифровой отрасли экономики Республики Казахстан решениями Комиссии могут создаваться совместные постоянные рабочие группы Совета.";
в приложении к Положению о Совете иностранных инвесторов при Президенте Республики Казахстан:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Информация об участии международной организации/иностранной компании в реализации инвестиционных проектов в Республике Казахстан с указанием срока инвестиционной деятельности на территории Республики Казахстан.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Совокупный оборот, объем производства на территории Республики Казахстан.".
11. В Указе Президента Республики Казахстан от 22 января 1999 года № 29 "О мерах по дальнейшей оптимизации системы государственных органов Республики Казахстан":
в приложении 1 к вышеназванному Указу:
строку:
"
Аппараты Палат Парламента Республики Казахстан
405
"
изложить в следующей редакции:
"
Аппарат Курултая Республики Казахстан
405
";
строку:
"
Судебная администрация Республики Казахстан, в том числе: территориальные подразделения (департаменты Судебной администрации) в областях, столице и городах республиканского значения
6243
"
изложить в следующей редакции:
"
Судебная администрация Республики Казахстан, в том числе: территориальные подразделения (департаменты Судебной администрации) в столице, областях и городах республиканского значения
6243
".

12. "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 10 желтоқсандағы № 282 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі туралы ережеде:
12-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер Шекара қызметіне Қазақстан Республикасының заңдарымен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджетке жіберіледі.";
14-тармақта:
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) Мемлекеттік шекараны қорғау саласындағы міндеттерді шешуге Қазақстан Республикасының азаматтарын ерікті жасақтар құрамында, Шекара қызметінің штаттан тыс қызметкерлері ретінде және өзге де нысандарда ерікті негізде тарту, Мемлекеттік шекараны қорғау кезінде көзге түскен Қазақстан Республикасының азаматтарын көтермелеу және қойылатын талаптарға сай келетін адамдарды Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери, арнаулы оқу орындарына түсуі үшін ұсыну;";
53) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"53) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасына кіруге рұқсат етілмеген шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың, сондай-ақ дактилоскопиялық ақпарат бойынша жеке басты растау рәсімінен бас тартқан, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мерзімде айыппұл салу туралы сот шешімдерін және уәкілетті органдардың қаулыларын орындамаған шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың кіруін шектеу;".
13. "Қазақстан Республикасы Президентінің Іс Басқармасының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 21 сәуірдегі № 378 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы (бұдан әрі – Іс басқармасы) осы Ережеге сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасының экс-Президенттерінің, саяси мемлекеттік қызметшілердің, Қазақстан Республикасының Құрылтайы депутаттарының, мемлекеттік органдардың және олардың аппараттары қызметкерлерінің қызметін қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік орган болып табылады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Іс басқармасының өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан Іс басқармасына кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Іс басқармасына заңдармен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.";
13-тармақта:
1), 2), 3), 4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

12. В Указе Президента Республики Казахстан от 10 декабря 1999 года № 282 "Вопросы Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан":
в Положении о Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Если Пограничной службе законами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в государственный бюджет.";
в пункте 14:
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) привлекать на добровольной основе к решению задач в области защиты Государственной границы граждан Республики Казахстан в составе добровольных дружин, в качестве внештатных сотрудников Пограничной службы и иных формах, поощрять граждан Республики Казахстан, отличившихся при защите Государственной границы, и лиц, отвечающих предъявляемым требованиям, рекомендовать для поступления в военные, специальные учебные заведения органов национальной безопасности Республики Казахстан;";
подпункт 53) изложить в следующей редакции:
"53) ограничивать въезд иностранных граждан и лиц без гражданства, которым в соответствии с законами Республики Казахстан не разрешен въезд в Республику Казахстан, а также иностранных граждан и лиц без гражданства, отказавшихся пройти процедуру подтверждения личности по дактилоскопической информации, не исполнивших в установленный законами Республики Казахстан срок судебные решения и постановления уполномоченных органов о наложении штрафа;".
13. В Указе Президента Республики Казахстан от 21 апреля 2000 года № 378 "О некоторых вопросах Управления Делами Президента Республики Казахстан":
в Положении об Управлении делами Президента Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Управление делами Президента Республики Казахстан (далее – Управление делами) является государственным органом, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, обеспечивающим в соответствии с настоящим Положением деятельность Президента Республики Казахстан, политических государственных служащих, депутатов Курултая Республики Казахстан, государственных органов и работников их аппаратов.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Управлению делами запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления делами.
Если Управлению делами законами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 13:
подпункты 1), 2), 3), 4) и 5) изложить в следующей редакции:

"1) Қазақстан Республикасы Президентінің және оның отбасы мүшелерінің, Вице-Президенттің, Премьер-Министрдің, Құрылтай Төрағасының, Президент Әкімшілігі Басшысының, Премьер-Министр орынбасарларының, Үкімет мүшелерінің, Құрылтай депутаттарының, Үкімет Аппараты Басшысының, Құрылтайы аппараты басшысының, Президент Әкімшілігі мен Үкімет Аппараты, Қазақстан Республикасы Құрылтайының аппараты қызметкерлерінің қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің келісімі бойынша өзге де мемлекеттік органдардың;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің келісімі бойынша Президент Әкімшілігінің, Құрылтайдың, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, сондай-ақ өзге де мемлекеттік органдардың (бұдан әрі – қызмет көрсетілетін органдар) қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
3) Қазақстан Республикасының Президенті мен оның отбасы мүшелерінің, Вице-Президенттің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Құрылтай Төрағасының, Құрылтай депутаттарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің келісімі бойынша өзге де тұлғалардың қызметін әлеуметтік-тұрмыстық қамтамасыз ету;
4) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген адамдардың, сондай-ақ Қазақстан Халық Кеңесі, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты, Жоғарғы Соты, Ұлттық Банкі, Орталық сайлау комиссиясы, Жоғары Сот Кеңесі төрағаларының, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының, Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Жоғары аудиторлық палатасы төрағаларының, істерді басқарушының, астана, облыстар мен республикалық маңызы бар қалалар әкімдерінің, Қазақстан Халық Кеңесі Төрағасының орынбасарлары, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты судьяларының, Орталық сайлау комиссиясы, Жоғары аудиторлық палатасы мүшелерінің, Қазақстан Республикасы Конституциялық Соты, Жоғары Сот Кеңесі аппараттары басшыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің келісімі бойынша – Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар басшыларының (бұдан әрі – қызмет көрсетілетін адамдар) қызметін көліктік және медициналық қамтамасыз ету;
5) Қазақстан Республикасының Президенті, Вице-Президент, Премьер-Министр, Құрылтай Төрағасы өткізетін кеңестерді, конференцияларды және басқа да арнайы іс-шараларды қаржыландыру, материалдық-техникалық, медициналық қамтамасыз етуді және оларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру, оларды ақпараттық қолдау;";
15-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қызмет көрсетілетін адамдарды, Қазақстан Республикасының Құрылтайы аппаратының қызметкерлерін, сондай-ақ мемлекеттік органдар мен өзге де адамдардың қызметкерлерін Қазақстан Республикасы Президентінің келісімі бойынша тұрғын үймен қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Қазақстан Республикасы Президентінің және оның отбасы мүшелерінің, Вице-Президенттің, Премьер-Министрдің, Құрылтай Төрағасының, Президент Әкімшілігі Басшысының, Премьер-Министр орынбасарларының, Іс басқарушының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және ресми делегациялардың мүшелерінің республика ішінде және одан тыс жерлерде әуе тасымалдарын қоса алғанда, қызмет көрсетілетін адамдар мен органдарды көліктік қамтамасыз етуді жүзеге асыру, Қазақстан Республикасы Президентінің теміржол тасымалдары Қазақстан және оның отбасы мүшелерінің, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Президентінің және оның отбасы мүшелерінің, Вице-Президенттің, Премьер-Министрдің, Қазақстан Республикасының Құрылтайы, Қазақстан Халық Кеңесі төрағаларының, сондай-ақ өзге де қызмет көрсетілетін адамдар мен органдардың автомобиль тасымалдары, автокөлік пен өзге де техниканы сатып алуды және жөндеуді ұйымдастыру;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) Қазақстан Республикасы Президентінің республика ішінде және одан тыс жерлерде, Вице-Президенттің, Премьер-Министрдің, Қазақстан Республикасы Құрылтайының Төрағасы мен делегациялардың қатысуымен қызмет көрсетуді, оның ішінде медициналық, ресми іс-шараларды ұйымдастыру, Өкілдік шығындар жөніндегі нормаларды әзірлеу және бекіту;";
26), 27) және 28) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"1) материально-техническое обеспечение деятельности Президента Республики Казахстан и членов его семьи, Вице-Президента, Премьер-Министра, председателя Курултая, Руководителя Администрации Президента, заместителей Премьер-Министра, членов Правительства, депутатов Курултая, Руководителя Аппарата Правительства, руководителя аппарата Курултая, работников Администрации Президента и Аппарата Правительства, аппарата Курултая Республики Казахстан, а также иных государственных органов по согласованию с Президентом Республики Казахстан;
2) организация материально-технического обеспечения деятельности Администрации Президента, Курултая, Аппарата Правительства Республики Казахстан, а также иных государственных органов по согласованию с Президентом Республики Казахстан (далее – обслуживаемые органы);
3) социально-бытовое обеспечение деятельности Президента Республики Казахстан и членов его семьи, Вице-Президента, Премьер-Министра, председателя Курултая, депутатов Курултая Республики Казахстан, а также иных лиц по согласованию с Президентом Республики Казахстан;
4) транспортное и медицинское обеспечение деятельности лиц, указанных в подпункте 1) настоящего пункта, а также председателей Қазақстан Халық Кеңесі, Конституционного Суда, Верховного Суда, Национального Банка, Центральной избирательной комиссии, Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Генерального Прокурора, председателей Комитета национальной безопасности, Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, Управляющего делами, акимов столицы, областей и городов республиканского значения, заместителей Председателя Қазақстан Халық Кеңесі, судей Конституционного Суда, членов Центральной избирательной комиссии, Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, руководителей аппаратов Конституционного Суда, Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, а также руководителей государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, по согласованию с Президентом Республики Казахстан (далее – обслуживаемые лица);
5) финансирование, организация материально-технического, медицинского обеспечения и обслуживания совещаний, конференций и других специальных мероприятий, проводимых Президентом Республики Казахстан, Вице-Президентом, Премьер-Министром, председателем Курултая, их информационная поддержка;";
в пункте 15:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2)      организация работы по обеспечению жильем обслуживаемых лиц, работников аппарата Курултая Республики Казахстан, а также работников государственных органов и иных лиц по согласованию с Президентом Республики Казахстан;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) осуществление транспортного обеспечения обслуживаемых лиц и органов, включая воздушные перевозки внутри республики и за ее пределами Президента Республики Казахстан и членов его семьи, Вице-Президента, Премьер-Министра, председателя Курултая, Руководителя Администрации Президента, заместителей Премьер-Министра, Управляющего делами, членов Правительства Республики Казахстан и официальных делегаций, железнодорожные перевозки Президента Республики Казахстан и членов его семьи, Вице-Президента, Премьер-Министра Республики Казахстан, автомобильные перевозки Президента Республики Казахстан и членов его семьи, Вице-Президента, Премьер-Министра, председателей Курултая Республики Казахстан, Қазақстан Халық Кеңесі, а также иных обслуживаемых лиц и органов, организация приобретения и ремонта автотранспорта и иной техники;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) организация обслуживания, в том числе медицинского, официальных мероприятий с участием Президента Республики Казахстан внутри республики и за ее пределами, Вице-Президента, Премьер-Министра, председателя Курултая Республики Казахстан и делегаций, разработка и утверждение норм по представительским затратам;";
подпункты 26), 27) и 28) изложить в следующей редакции:

"26) Қазақстан Республикасының Құрылтайы, Қазақстан Республикасының Құрылтайы жанындағы саяси партиялардың қоғамдық палатасы мен фракциялары өткізетін кеңестерді, конференцияларды және басқа да ресми іс-шараларды қаржыландыруды, материалдық-техникалық қамтамасыз етуді және оларға қызмет көрсетуді ұйымдастыру;
27) Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттары үшін тиісті тұрмыстық және жұмыс жағдайларын жасау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру;
28) белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Құрылтайы аппаратының депутаттары мен қызметкерлерін көлікпен қамтамасыз етуді ұйымдастыру, автокөлік пен өзге де техниканы сатып алу және жөндеу;";
30) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"30) Қазақстан Республикасының Құрылтайында ақпараттандыру процестеріне мониторингті, кешенді талдауды, әзірлеуді және сүйемелдеуді ұйымдастыру;";
33) және 34) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"33) Өкілдік шығындар бойынша нормаларды, республикалық бюджет қаражаты есебінен Қазақстан Республикасы Құрылтайының ресми іс-шараларын өткізу жөніндегі шығыстар сметасын әзірлеуді және бекітуді, осы шығыстарды қаржыландыруды жүзеге асыруды ұйымдастыру;
34) Қазақстан Республикасы Құрылтайының басқа елдермен және халықаралық ұйымдармен халықаралық ынтымақтастығын жүзеге асыруға қаржылық жәрдем көрсетуді ұйымдастыру;";
36) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"36) медициналық көмектің қажетті түрлері мен көлемін қолдана отырып және тамақтану, профилактика, қалпына келтіру емі және медициналық оңалту мәселелерін үйлестіре отырып, Қазақстан Республикасының Президентіне және оның отбасы мүшелеріне, Вице-Президентке, Қазақстан Республикасының экс-Президенттеріне уақтылы және сапалы медициналық көмекті ұйымдастыру;";
Іс басқармасы мен оның ведомстволарының қарамағындағы ұйымдар тізбесінде:
мынадай мазмұндағы сегізінші абзацпен толықтырылсын:
"Корпоративтік дамыту орталығы" акционерлік қоғамы;
жиырма үшінші абзац алып тасталсын.
14. "Мемлекеттік аппараттың жұмысын жақсарту, төрешілдікке қарсы күрес және құжат айналымын қысқарту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 31 шілдедегі № 427 Жарлығында:
1-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1. Орталық мемлекеттік органдардың басшылары, астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың әкімдері ведомстволардың санын, мемлекеттік органдардың штат санының лимиттерін, олардың басшы лауазымды адамдарының санын ұлғайтуды Мемлекет басшысымен не ол уәкілеттік берген Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келіссін.
Мемлекеттік органдардың штат санының лимитін ұлғайту:
Қазақстан Республикасының Президенті енгізетін төтенше жағдайға ден қою қажет болған;
орталық мемлекеттік органдар немесе олардың ведомстволары құрылған;
"Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әкімшілік-аумақтық құрылыс өзгерген;
Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша өзге жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен бос штат бірліктерін мемлекеттік органдар арасында қайта бөлу жолымен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының, Қазақстан Республикасы Құрылтайы аппаратының, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің, құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдардың, азаматтық қорғау органдарының, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, сондай-ақ штат санының лимиті 100 бірліктен аз мемлекеттік органдардың бос штат бірліктері мемлекеттік органдар арасында қайта бөлуге жатпайды.
Орталық мемлекеттік органдар (Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігін, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратын қоспағанда) мен жергілікті атқарушы органдардың штат санының лимиттерін ұлғайту жөніндегі ұсыныстар Үкіметтің және мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның тиісті қорытындылары ескеріле отырып қаралады.
Бұл ретте Қазақстан Республикасы құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарының, азаматтық қорғау органдарының, Қорғаныс министрлігінің штат санының лимиттерін ұлғайту жөніндегі ұсыныстар мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның қорытындысынсыз енгізілуі мүмкін.".

"26) организация финансирования, материально-технического обеспечения и обслуживания совещаний, конференций и других официальных мероприятий, проводимых Курултаем Республики Казахстан, Общественной палатой и фракциями политических партий при Курултае Республики Казахстан;
27) организация работы по созданию для депутатов Курултая Республики Казахстан надлежащих бытовых и рабочих условий;
28) в установленном порядке организация транспортного обеспечения депутатов и работников аппарата Курултая Республики Казахстан, приобретение и ремонт автотранспорта и иной техники;";
подпункт 30) изложить в следующей редакции:
"30) организация мониторинга, комплексного анализа, разработки и сопровождения процессов информатизации в Курултае Республики Казахстан;";
подпункты 33) и 34) изложить в следующей редакции:
"33) организация разработки и утверждения норм по представительским затратам, сметы расходов по проведению официальных мероприятий Курултая Республики Казахстан за счет средств республиканского бюджета, осуществления финансирования этих расходов;
34) организация оказания финансового содействия осуществлению международного сотрудничества Курултая Республики Казахстан с другими странами и международными организациями;";
подпункт 36) изложить в следующей редакции:
"36) организация своевременной и качественной медицинской помощи Президенту Республики Казахстан и членам его семьи, Вице-Президенту, экс-Президентам Республики Казахстан с применением необходимых видов и объемов медицинской помощи и координацией вопросов питания, профилактики, восстановительного лечения и медицинской реабилитации;";
в перечне организаций, находящихся в ведении Управления делами и его ведомств:
дополнить абзацем восьмым следующего содержания:
акционерное общество "Центр корпоративного развития";
абзац двадцать третий исключить.
14. В Указе Президента Республики Казахстан от 31 июля 2000 года № 427 "О мерах по улучшению работы государственного аппарата, борьбе с бюрократизмом и сокращению документооборота":
пункт 1-1 изложить в следующей редакции:
"1-1. Руководителям центральных государственных органов, акимам столицы, областей и городов республиканского значения увеличение числа ведомств, лимитов штатной численности государственных органов, их руководящих должностных лиц согласовывать с Главой государства либо по его уполномочию с Администрацией Президента Республики Казахстан.
Увеличение лимитов штатной численности производится путем перераспределения вакантных штатных единиц между государственными органами в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан, за исключением следующих случаев:
необходимость реагирования на чрезвычайное положение, вводимое Президентом Республики Казахстан;
создание центральных государственных органов или их ведомств;
изменение административно-территориального устройства в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан";
в иных случаях – по поручению Президента Республики Казахстан.
Не подлежат перераспределению между государственными органами вакантные штатные единицы Администрации Президента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан, Аппарата Курултая Республики Казахстан, Судебной администрации Республики Казахстан, правоохранительных, специальных государственных органов, органов гражданской защиты, Министерства обороны Республики Казахстан, а также государственных органов, лимит штатной численности которых составляет менее 100 единиц.
Предложения по увеличению лимитов штатной численности центральных государственных органов (за исключением Администрации Президента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан) и местных исполнительных органов рассматриваются с учетом соответствующих заключений Правительства и уполномоченного органа по делам государственной службы.
При этом предложения по увеличению лимитов штатной численности правоохранительных, специальных государственных органов, органов гражданской защиты, Министерства обороны Республики Казахстан могут вноситься без заключения уполномоченного органа по делам государственной службы.".

15. "Шетелде кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 12 қазандағы № 470 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия туралы ережеде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Республикалық комиссияның құрамын Қазақстан Республикасының Президенті белгілейді. Республикалық комиссияны Қазақстан Республикасының Вице-Президенті басқарады. Республикалық комиссия төрағасының орынбасары Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрі, хатшысы – Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрінің орынбасары болып табылады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Республикалық комиссияның төрағасы Қазақстан Республикасының заңдары мен осы Ережеге сәйкес оның жұмысын ұйымдастырады және Республикалық комиссияның қызметiн қамтамасыз етедi.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Шетелде кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық комиссияның құрамында:
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі, төраға" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Вице-Президенті, төраға";
"Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенаты Әлеуметтік-мәдени даму және ғылым комитетінің төрағасы (келісім бойынша)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Құрылтайының Әлеуметтік-мәдени даму және ғылым комитетінің төрағасы (келісім бойынша)";
"Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі Әлеуметтік-мәдени даму комитетінің төрағасы (келісім бойынша)" деген жол алып тасталсын.
16. "Қазақстан Республикасының ұлттық валютасын қолданудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 7 ақпандағы № 549 Жарлығында:
5 және 5-1-тармақтарда орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
17. "Қазақстан Республикасының сот жүйесi мен судьяларының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген ережелердi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 26 маусым № 643 Жарлығында:
6-тармақта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Тағылымдамадан өтуге арналған орындар астанада, облыста және республикалық маңызы бар қалаларда судьялардың болжанатын бос орындарының саны негізінде, бірақ астана, әрбір облыс және республикалық маңызы бар қалалар үшін кемінде үш орыннан бөлінеді.";
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Тағылымдамадан өту судья лауазымына кандидаттың тұрғылықты жері бойынша тіркелген астана, облыс және республикалық маңызы бар қалалар аумағындағы жергілікті соттарда жүзеге асырылады. Тұрғылықты жері бойынша тағылымдамадан өту үшін бос орындар болмаған жағдайда кандидат астанада, басқа облыста және республикалық маңызы бар қалаларда бос орындар болған жағдайда тағылымдамадан өтуге рұқсат беру туралы өтінішпен Тағылымдамадан өтуге адамдарды іріктеу жөніндегі комиссияға (бұдан әрі – Комиссия) жүгінуге құқылы.";

15. В Указе Президента Республики Казахстан от 12 октября 2000 года № 470 "О республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом":
в Положении о Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Состав Республиканской комиссии утверждается Президентом Республики Казахстан. Возглавляет Республиканскую комиссию Вице-Президент Республики Казахстан. Заместителем председателя Республиканской комиссии является Министр науки и высшего образования Республики Казахстан, секретарем – заместитель Министра науки и высшего образования Республики Казахстан.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Председатель Республиканской комиссии организует ее работу и обеспечивает координацию деятельности членов Республиканской комиссии в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением.";
в составе Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом, утвержденном вышеназванным Указом:
строку "Государственный советник Республики Казахстан, председатель" изложить в следующей редакции:
"Вице-Президент Республики Казахстан, председатель";
строку "председатель Комитета по социально-культурному развитию и науке Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)" изложить в следующей редакции:
"председатель Комитета по социально-культурному развитию и науке Курултая Республики Казахстан (по согласованию)";
строку "председатель Комитета по социально-культурному развитию Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)" исключить.
16. В Указе Президента Республики Казахстан от 7 февраля 2001 года № 549 "О некоторых вопросах функционирования национальной валюты Республики Казахстан":
пункты 5 и 5-1 изложить в следующей редакции:
"5. Правительству Республики Казахстан разработать и утвердить порядок округления всех сумм социальных выплат из государственного бюджета, исчисленных в тиынах, до одного теңге, независимо от суммы тиынов.
5-1. Установить, что при наличной форме платежей, за исключением выплат, предусмотренных пунктом 5 настоящего Указа, применяется арифметический метод округления суммы платежей (сумму тиын до 50 тиынов округлять до 0; от 50 тиын и выше округлять до 1 теңге).".
17. В Указе Президента Республики Казахстан от 26 июня 2001 года № 643 "Об утверждении положений, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан":
в Положении о прохождении стажировки кандидатом в судьи, утвержденном вышеназванным Указом:
в пункте 6:
часть третью изложить в следующей редакции:
"Места для прохождения стажировки распределяются исходя из количества прогнозируемых в столице, области и городах республиканского значения вакансий судей, но не менее трех мест для столицы, каждой области и городов республиканского значения.";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"Прохождение стажировки осуществляется в местных судах на территории столицы, области и городов республиканского значения, где кандидат на должность судьи зарегистрирован по месту жительства. В случае отсутствия вакантных мест для прохождения стажировки по месту жительства кандидат вправе обратиться с заявлением о допуске в Комиссию по отбору лиц на прохождение стажировки (далее – Комиссия) при условии наличия вакантных мест в столице, другой области и городах республиканского значения.";

14-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сот әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп таныған;".
18. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері жөніндегі комиссия құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 2 сәуірдегі № 839 Жарлығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Конституциясының 46-бабының 21) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері жөніндегі комиссия туралы ережеде:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Комиссия төрағадан, хатшыдан және осы Ережеге қосымшаға сәйкес Комиссияның өзге де мүшелерінен тұрады. Комиссияны Қазақстан Республикасының Вице-Президенті басқарады. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Құқық қорғау жүйесі бөлімінің меңгерушісі Комиссияның хатшысы болып табылады.";
7-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Қазақстан Республикасының Президентіне қаралатын мәселелер бойынша тапсырмалар беру, Қазақстан Республикасы Президентінің тиісті актілерін шығару туралы, сондай-ақ сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі жұмыстың тиісті деңгейін қамтамасыз етпеген, Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, әкімдерін, мемлекеттік органдардың басшыларын атқаратын қызметінен босатуға дейін тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы ұсыныстар енгізуге құқылы.";
12-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Комиссия жұмысы туралы Қазақстан Республикасының Президентіне тұрақты есеп береді;";
жоғарыда аталған Жарлықпен құрылған Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері жөніндегі комиссияның құрамында:
"Мемлекеттік кеңесшісі, төраға" жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Вице-Президенті, төраға".
19. "Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне енгізетін заң жобаларын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 17 мамырдағы № 873 Жарлығында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының Құрылтайына енгізетін заң жобаларын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының Құрылтайына енгізетін заң жобаларын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу қағидалары бекітілсін.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне енгізетін заң жобаларын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының Құрылтайына енгізетін заң жобаларын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 1) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"1) недееспособности или ограниченной дееспособности, которые признаны судом;";
18. В Указе Президента Республики Казахстан от 2 апреля 2002 года № 839 "Об образовании Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам противодействия коррупции":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 21) статьи 46 Конституции Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:";
в Положении о Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам противодействия коррупции, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Комиссия состоит из председателя, секретаря и иных членов Комиссии согласно приложению к настоящему Положению. Возглавляет Комиссию Вице-Президент Республики Казахстан. Секретарем Комиссии является заведующий Отделом правоохранительной системы Администрации Президента Республики Казахстан.";
подпункт 7) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7) вносить Президенту Республики Казахстан предложения о даче поручений, издании по рассматриваемым вопросам соответствующих актов Президента Республики Казахстан, а также привлечении к дисциплинарной ответственности вплоть до освобождения от занимаемой должности акимов столицы, областей, городов республиканского значения, руководителей государственных органов, назначаемых Президентом Республики Казахстан, не обеспечивающих должный уровень работы по противодействию коррупции.";
подпункт 3) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"3) регулярно отчитывается о работе Комиссии перед Президентом Республики Казахстан;";
в составе Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам противодействия коррупции, образованной вышеназванным Указом:
строку "Государственный советник Республики Казахстан, председатель" изложить в следующей редакции:
"Вице-Президент Республики Казахстан, председатель".
19. В Указе Президента Республики Казахстан от 17 мая 2002 года № 873 "Об утверждении Правил согласования с Администрацией Президента Республики Казахстан проектов законов, вносимых Правительством Республики Казахстан в Мажилис Парламента Республики Казахстан":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил согласования с Администрацией Президента Республики Казахстан проектов законов, вносимых Правительством Республики Казахстан в Курултай Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила согласования с Администрацией Президента Республики Казахстан проектов законов, вносимых Правительством Республики Казахстан в Курултай Республики Казахстан.";
в Правилах согласования с Администрацией Президента Республики Казахстан проектов законов, вносимых Правительством Республики Казахстан в Мажилис Парламента Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила согласования с Администрацией Президента Республики Казахстан проектов законов, вносимых Правительством Республики Казахстан в Курултай Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының Құрылтайына енгізетін заң жобаларын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Үкіметі (бұдан әрі – Үкімет) Қазақстан Республикасының Құрылтайына (бұдан әрі – Құрылтай) енгізетін заң жобаларын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен (бұдан әрі – Президент Әкімшілігі) келісу тәртібін белгілейді.";
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әзірленген және тиісті түрде ресімделген заң жобалары Үкіметтің заң жобалары жұмыстарының жоспарында заң жобасын Құрылтайға ұсыну үшін белгіленген мерзім басталғанға дейін күнтізбелік 30 күннен кешіктірмей Үкімет Аппараты Басшысының қолы қойылып, Президент Әкімшілігіне келісуге ұсынылады. Заң жобаларын Президент Әкімшілігіне келісуге ұсыну мерзімі жөніндегі талап Бюджет кодексін іске асыру үшін жыл сайын әзірленетін заң жобаларына қолданылмайды. Бұл ретте құжаттар топтамасында заң жобаларымен бірге оларды жан-жақты қарауға қажетті барлық материалдар (құқықтық, әлеуметтік-экономикалық және қаржылық негіздемелер, сараптамалардың қорытындылары және басқа да құжаттар) болуға тиіс.";
3-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Президент Әкімшілігінде Қазақстан Республикасы Конституциясының 60-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген заң жобалары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң күші бар уақытша қаулыларының жобалары бойынша сараптама жүргізу және олар бойынша қорытынды дайындау мерзімі, егер тиісті тапсырмада өзгеше белгіленбесе, олар Президент Әкімшілігіне келіп түскен күннен бастап 10 жұмыс күнінен аспауға тиіс.";
4-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Заң жобаларына сараптама жасалып, Президент Әкімшілігінің Мемлекеттік құқық бөлімінің және өзге де мүдделі құрылымдық бөлімшелерінің, Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшілері мен кеңесшілерінің тиісті қорытындылары дайындалғаннан кейін материалдар Президент Әкімшілігі басшылығының қолы қойылып, айтылған ескертулер мен ұсыныстарды ескере отырып одан әрі пысықтау үшін Үкімет Аппаратына жіберіледі. Аталған қорытындылар олардың көшірмелерін жіберу арқылы Қазақстан Республикасы Президентінің Құрылтайдағы Өкілдігінің назарына жеткізіледі.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Заң жобалары бойынша Президент Әкімшілігі айтқан ескертулер жойылғаннан не олар бойынша Президент Әкімшілігімен арада туындаған келіспеушіліктер жойылғаннан кейін Үкімет оларды Құрылтайға енгізеді.";
6-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Құрылтайда қаралуы Мемлекет басшысының атынан басым деп айқындау жоспарланған заң жобалары;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Настоящие Правила согласования с Администрацией Президента Республики Казахстан проектов законов, вносимых Правительством Республики Казахстан в Курултай Республики Казахстан (далее – Правила), устанавливают порядок согласования с Администрацией Президента Республики Казахстан (далее – Администрация Президента) проектов законов, вносимых Правительством Республики Казахстан (далее – Правительство) в Курултай Республики Казахстан (далее – Курултай).";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Разработанные и надлежащим образом оформленные проекты законов представляются на согласование в Администрацию Президента за подписью Руководителя Аппарата Правительства не позднее чем за 30 календарных дней до наступления срока, установленного Планом законопроектных работ Правительства для представления проекта закона в Курултай. Требование по сроку представления проектов законов на согласование в Администрацию Президента не распространяется на проекты законов, ежегодно разрабатываемые в реализацию Бюджетного кодекса. При этом пакет документов вместе с проектами законов должен содержать все необходимые материалы для их всестороннего рассмотрения (правовое, социально-экономическое и финансовое обоснования, заключения экспертиз и другие документы).";
часть третью пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Срок проведения экспертизы по проектам законов, а также проектам временных постановлений Правительства Республики Казахстан, имеющих силу закона, разработанным в соответствии с пунктом 4 статьи 60 Конституции Республики Казахстан, и подготовки заключения по ним в Администрации Президента не должен превышать 10 рабочих дней со дня их поступления в Администрацию Президента, если иное не установлено соответствующим поручением.";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. После экспертизы проектов законов и подготовки соответствующих заключений Государственно-правовым отделом и иными заинтересованными структурными подразделениями Администрации Президента, помощниками и советниками Президента Республики Казахстан материалы за подписью руководства Администрации Президента направляются в Аппарат Правительства для последующей проработки с учетом высказанных замечаний и предложений. Указанные заключения путем направления их копий доводятся до сведения Представительства Президента Республики Казахстан в Курултай.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Проекты законов вносятся Правительством в Курултай после устранения замечаний, высказанных по ним Администрацией Президента, либо устранения с Администрацией Президента разногласий, возникших по ним.";
в пункте 6:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) проекты законов, рассмотрение которых в Курултае планируется от имени Главы государства, определить приоритетными;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:

"7) Қазақстан Республикасы Конституциясының 60-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген заң жобалары, сондай-ақ Үкіметтің заң күші бар уақытша қаулыларының жобалары.".
20. "Дипломаттық дәрежелердi беру қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 29 тамыз № 941 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Дипломаттық дәрежелердi беру қағидаларында:
5-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң жоғары оқу орындарындағы және ғылыми мекемелерiндегi оқытушылық, ғылыми қызмет;".
21. "Адам құқықтары жөнiндегі ұлттық орталық құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 10 желтоқсан № 992 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Адам құқықтары жөнiндегi ұлттық орталық туралы ережеде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ұлттық орталықтың астанада, облыстарда және республикалық маңызы бар қалаларда өкілдіктері болады.";
12-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер Ұлттық орталыққа заңдармен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс мемлекеттік бюджетке жіберіледі.";
14-тармақтың 2) тармақшасының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілдің азаптау мен басқа да қатыгез, адамгершілікке жатпайтын немесе ар-намысы мен қадір-қасиетін қорлайтын іс-әрекеттер мен жазалау түрлерінің алдын алу жөніндегі ұлттық алдын алу тетігі қатысушыларының қызметін үйлестіру, олардың қажетті әлеуеті мен кәсіби білімін қамтамасыз етуге шаралар қабылдау, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру жөніндегі жұмысын қамтамасыз ету;";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Ұлттық орталық пен оның өкілдіктерінің функциялары:
1) Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасының Құрылтайына, Қазақстан Халық Кенесіне және Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыну үшін Уәкілдің адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын көтермелеу және қорғау мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының заң жобаларын әзірлеу, заңнамасын жетілдіру жөніндегі ұсыныстарын дайындау;
2) Уәкілдің өз қызметі туралы жыл сайынғы баяндамасының жобасын, сондай-ақ арнаулы баяндамаларды дайындау және оларды тарату;
3) Уәкіл мен оның өкілдерінің Қазақстан Республикасы Құрылтайының отырыстарына, Қазақстан Республикасы Құрылтайының және оның жұмыс органдарының отырыстарына және Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттары қатысатын өзге де іс-шараларға, астана, облыстар немесе республикалық маңызы бар қалалар мәслихаттары сессияларының жалпы отырыстарына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, мемлекеттік органдарда құрылатын алқалы мемлекеттік және өзге де органдардың отырыстарына қатысуын ұйымдастыру;

"7) проекты законов, а также проекты временных постановлений Правительства, имеющих силу закона, разработанные в соответствии с пунктом 4 статьи 60 Конституции Республики Казахстан.".
20. В Указе Президента Республики Казахстан от 29 августа 2002 года № 941 "Об утверждении Правил присвоения дипломатических рангов":
в Правилах присвоения дипломатических рангов, утвержденном вышеназванным Указом:
подпункт 6) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"6) преподавательская, научная деятельность в высших учебных заведениях и научных учреждениях Министерства иностранных дел Республики Казахстан;".
21. В Указе Президента Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года № 992 "О создании Национального центра по правам человека":
в Положении о Национальном центре по правам человека, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Национальный центр имеет представительства в столице, областях и городах республиканского значения.";
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Если Национальному центру законами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет.";
абзац четвертый подпункта 2) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"обеспечивать работу Уполномоченного по координации деятельности участников национального превентивного механизма по предупреждению пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих честь и достоинство видов обращения и наказания, принятию мер для обеспечения их необходимого потенциала и профессиональных знаний, а также по осуществлению иных полномочий в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Функции Национального центра и его представительств:
1) подготовка предложений Уполномоченного по разработке проектов законов, совершенствованию законодательства Республики Казахстан по вопросам поощрения и защиты прав и свобод человека и гражданина для представления Президенту Республики Казахстан, Курултаю Республики Казахстан, Қазақстан Халық Кеңесі и Правительству Республики Казахстан;
2) подготовка проекта ежегодного доклада Уполномоченного об его деятельности, а также специальных докладов и их распространение;
3) организация участия Уполномоченного и его представителей на заседаниях Курултая Республики Казахстан, заседаниях рабочих органов Курултая Республики Казахстан и иных мероприятиях с участием депутатов Курултая Республики Казахстан, сессиях, заседаниях Қазақстан Халық Кеңесі и иных мероприятиях, проводимых Қазақстан Халық Кеңесі, пленарных заседаниях сессии маслихатов столицы, областей или городов республиканского значения, заседаниях Правительства Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, коллегиальных государственных и иных органов, образуемых в государственных органах;

4) Уәкілдің Қазақстан Республикасының Үкіметіне және өзге де мемлекеттік органдарға, жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару органдарына, өзге де ұйымдар мен лауазымды адамдарға ұсынуы үшін адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын бұзушылықтардың профилактикасына және оларды қалпына келтіруге бағытталған шараларға қатысты ұсынымдар мен ұсыныстарды дайындау;
5) Уәкілдің уәкілетті мемлекеттік органдарға немесе лауазымды адамдарға адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын бұзған адамға қатысты тәртіптік немесе әкімшілік іс жүргізуді не қылмыстық құқық бұзушылық бойынша іс жүргізуді жүзеге асыру туралы өтінішхаттарын дайындау;
6) "Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көрсетілген міндеттерге сәйкес Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасының Үкіметіне, Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттарына, Қазақстан Халық Кеңесіне және Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына енгізу үшін Уәкілдің ұсыныстарын дайындау;
7) Уәкілдің атынан ұлттық алдын алу тетігінің басқа қатысушыларымен өзара іс-қимыл жасау;
8) Уәкілдің және оның өкілдерінің атынан және олардың тапсырмасы бойынша азаматтармен, қоғамдық бірлестіктермен, сарапшылармен, мемлекеттік органдармен, жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару органдарымен, сондай-ақ өзге де ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
9) жеке және заңды тұлғалардың шағымдарын немесе өзге де жолданымдарын қарау нәтижелері бойынша ұсыныстарды дайындау және Уәкілге және оның өкілдеріне енгізу;
10) Уәкілдің және Ұлттық орталық басшысының актілері негізінде өзге де функциялар.";
19-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Ұлттық орталықтың және оның астанадағы, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы өкілдіктерінің қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Уәкілдің астанадағы, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы өкілдеріне тәртіптік жазалар қолдану және көтермелеу шараларын қолдану туралы ұсынуларды Уәкілдің қарауына енгізеді;";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Ұлттық орталықты қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ұлттық орталыққа қарайтын астанадағы, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы өкілдіктердің тізбесі:
1) Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың Астана қаласы бойынша өкілдігі;

4) подготовка рекомендаций и предложений относительно мер, направленных на профилактику нарушений и восстановление прав и свобод человека и гражданина, для представления Уполномоченным Правительству Республики Казахстан и иным государственным органам, органам местного государственного управления и самоуправления, иным организациям и должностным лицам;
5) подготовка ходатайств Уполномоченного в уполномоченные государственные органы или к должностным лицам об осуществлении дисциплинарного или административного производства либо производства по уголовному правонарушению в отношении лица, нарушившего права и свободы человека и гражданина;
6) подготовка предложений Уполномоченного для внесения Президенту Республики Казахстан, Правительству Республики Казахстан, депутатам Курултая Республики Казахстан, Қазақстан Халық Кеңесі и государственным органам Республики Казахстан в соответствии с задачами, указанными в Конституционном законе Республики Казахстан "Об Уполномоченном по правам человека в Республике Казахстан";
7) взаимодействие от имени Уполномоченного с другими участниками национального превентивного механизма;
8) взаимодействие с гражданами, общественными объединениями, экспертами, государственными органами, органами местного государственного управления и самоуправления, а также иными организациями от имени и по поручению Уполномоченного и его представителей;
9) подготовка и внесение предложений Уполномоченному и его представителям по результатам рассмотрения жалоб или иных обращений физических и юридических лиц;
10) иные функции на основании актов Уполномоченного и руководителя Национального центра.";
в пункте 19:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке назначает на должности и освобождает от должностей сотрудников Национального центра и его представительств в столице, областях и городах республиканского значения;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) вносит на рассмотрение Уполномоченного представления о наложении дисциплинарных взысканий и применении мер поощрения на представителей Уполномоченного в столице, областях и городах республиканского значения;";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Реорганизация и упразднение Национального центра осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень представительств в столице, областях и городах республиканского значения, находящихся в ведении Национального центра:
1) представительство Национального центра по правам человека по городу Астане;

2) Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың Абай облысы бойынша өкілдігі;
3) Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың Ақмола облысы бойынша өкілдігі;
4) Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың Ақтөбе облысы бойынша өкілдігі;
5) Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың Алматы облысы бойынша өкілдігі;
6) Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың Атырау облысы бойынша өкілдігі;
7) Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың Батыс Қазақстан облысы бойынша өкілдігі;
8) Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың Жамбыл облысы бойынша өкілдігі;
9) Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың Жетісу облысы бойынша өкілдігі;
10) Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың Қарағанды облысы бойынша өкілдігі;
11) Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың Қостанай облысы бойынша өкілдігі;
12) Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың Қызылорда облысы бойынша өкілдігі;
13) Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың Маңғыстау облысы бойынша өкілдігі;
14) Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың Павлодар облысы бойынша өкілдігі;
15) Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың Солтүстік Қазақстан облысы бойынша өкілдігі;
16) Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың Түркістан облысы бойынша өкілдігі;
17) Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың Ұлытау облысы бойынша өкілдігі;
18) Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың Шығыс Қазақстан облысы бойынша өкілдігі;
19) Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың Алматы қаласы бойынша өкілдігі;
20) Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталықтың Шымкент қаласы бойынша өкілдігі.".
22. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Адам құқықтары жөнiндегi комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 19 наурыздағы № 1042 Жарлығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Конституциясының 46-бабының 21) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Президентi туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының 38-бабының 1-тармағына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентiнің жанындағы Aдам құқықтары жөніндегi комиссия туралы ережеде:
13-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Президент Әкімшілігінің Ішкі саясат бөлімі адам құқықтары мен жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарын қарау мәселелері құзырында болатын астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың әкімдері аппараттарының лауазымды адамдарына ұйымдастыру-әдістемелік, ақпараттық және өзге де көмек көрсетеді.".
23. "Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi комитетiн құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 28 наурыздағы № 1050 Жарлығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:

2) представительство Национального центра по правам человека по области Абай;
3) представительство Национального центра по правам человека по Акмолинской области;
4) представительство Национального центра по правам человека по Актюбинской области;
5) представительство Национального центра по правам человека по Алматинской области;
6) представительство Национального центра по правам человека по Атырауской области;
7) представительство Национального центра по правам человека по Восточно-Казахстанской области;
8) представительство Национального центра по правам человека по Жамбылской области;
9) представительство Национального центра по правам человека по области Жетісу;
10) представительство Национального центра по правам человека по Западно-Казахстанской области;
11) представительство Национального центра по правам человека по Карагандинской области;
12) представительство Национального центра по правам человека по Костанайской области;
13) представительство Национального центра по правам человека по Кызылординской области;
14) представительство Национального центра по правам человека по Мангистауской области;
15) представительство Национального центра по правам человека по Павлодарской области;
16) представительство Национального центра по правам человека по Северо-Казахстанской области;
17) представительство Национального центра по правам человека по Туркестанской области;
18) представительство Национального центра по правам человека по области Ұлытау;
19) представительство Национального центра по правам человека по городу Алматы;
20) представительство Национального центра по правам человека по городу Шымкенту.".
22. В Указе Президента Республики Казахстан от 19 марта 2003 года № 1042 "О Комиссии по правам человека при Президенте Республики Казахстан":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 21) статьи 46 Конституции Республики Казахстан, пунктом 1 статьи 38 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:";
в Положении о Комиссии по правам человека при Президенте Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
часть вторую пункта 13 изложить в следующей редакции:
"Отдел внутренней политики Администрации Президента оказывает также организационно-методическую, информационную и иную помощь должностным лицам аппаратов акимов столицы, областей и городов республиканского значения, в ведении которых находятся вопросы прав человека и рассмотрения обращений физических и юридических лиц.".
23. В Указе Президента Республики Kазахстан от 28 марта 2003 года № 1050 "Об образовании Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан":
преамбулу изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасының Президентi туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 20-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасында құқықтық статистика және арнайы есепке алу жүйесiн одан әрi жетiлдiру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi комитетi туралы ережеде:
12-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер Комитетке Қазақстан Республикасының заңдарымен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджетке жіберіледі.";
15-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) мемлекеттік органдарға (Қазақстан Республикасының Президентіне және оның Әкімшілігіне, Вице-Президентке, Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесіне, Қазақстан Республикасының Құрылтайына және оның депутаттарына, Қазақстан Халық Кеңесіне, Қазақстан Республикасының Конституциялық Сотына, Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесіне, Қазақстан Республикасындағы Адам құқықтары жөніндегі уәкілге, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына келіп түсетін жолданымдарды қоспағанда) келіп түсетін жеке және заңды тұлғалардың жолданымдарын, хабарларын, сұрау салуларын, үн қосуларын және ұсыныстарын талдау;".
24. "Заңдар жобаларын қараудың басымдығын белгiлеу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 29 сәуірдегі № 1074 Жарлығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Конституциясы 47-бабының 1-тармағына және 60-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасының Президентi туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 26-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Заңдар жобаларын қараудың басымдығын белгiлеу ережелерiнде:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әдетте, басым ретпен қарауды Мемлекет басшысы Қазақстан Республикасы Құрылтайының қарауына енгiзiлген немесе енгiзiлуге дайын заң жобаларына қатысты белгiлейдi.
3. Қазақстан Республикасы Президентiнiң жолдауымен басым деп белгiленген және Қазақстан Республикасы Құрылтайының қарауына әлi енгiзiлмеген заң жобалары тиiстi мемлекеттiк органдармен келiсiлуге және оларды Қазақстан Республикасының Yкiметi бiр ай мерзiмде Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне қарауға ұсынуға тиiс.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшілігiмен келiсiлгеннен кейiн мұндай заң жобаларын Қазақстан Республикасының Yкiметi он күн мерзiмде Қазақстан Республикасы Құрылтайының қарауына енгiзедi.";

"В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 20 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан", в целях дальнейшего совершенствования системы правовой статистики и специальных учетов в Республике Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:";
в Положении о Комитете по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Если Комитету законами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в республиканский бюджет.";
подпункт 7) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"7) анализ обращений, сообщений, запросов, откликов и предложений физических и юридических лиц, поступающих в государственные органы (за исключением обращений, поступающих Президенту Республики Казахстан и в его Администрацию, Вице-Президенту, в Совет Безопасности Республики Казахстан, Курултай Республики Казахстан и его депутатам, Қазақстан Халық Кеңесі, Конституционный Суд Республики Казахстан, Высший Судебный Совет Республики Казахстан, Уполномоченному по правам человека в Республике Казахстан, в Аппарат Правительства Республики Казахстан);".
24. В Указе Президента Республики Казахстан от 29 апреля 2003 года № 1074 "Об утверждении Правил определения приоритетности рассмотрения проектов законов":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1 статьи 47 и пунктом 2 статьи 60 Конституции Республики Казахстан, подпунктом 3) пункта 2 статьи 26 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:";
в Правилах определения приоритетности рассмотрения проектов законов, утвержденных вышеназванным Указом:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Как правило, рассмотрение в качестве приоритетных определяется Главой государства по отношению к законопроектам, внесенным или готовым к внесению на рассмотрение Курултая Республики Казахстан.
3. Проекты законов, определенные Президентом Республики Казахстан посланием приоритетными и еще не внесенные на рассмотрение Курултая Республики Казахстан, должны быть согласованы с соответствующими государственными органами и внесены Правительством Республики Казахстан на рассмотрение в Администрацию Президента Республики Казахстан в течение одного месяца.
После согласования с Администрацией Президента Республики Казахстан такие проекты законов вносятся Правительством Республики Казахстан на рассмотрение Курултая Республики Казахстан в десятидневный срок.";

7-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Құрылтайдың заң жобасын қарауды басым деп белгiлеу қажеттiлiгiне негiздеме;".
25. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы ережеде:
11-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қазақстан Ұлттық Банкіне Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Ережеде белгіленген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Ұлттық Банкінің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастар жасауға тыйым салынады.";
13-тармақта:
1) тармақшаның алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Ұлттық Банк туралы заң), Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру;";
2) тармақшаның алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық Банк туралы заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де міндеттер.";
14-тармақта:
3-1) тармақшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) банкаралық ақша аударымдары жүйесін, банкаралық клиринг жүйесін және пайдаланушылар арасында теңгемен ақша аударымдарын жүргізуді қамтамасыз ететін басқа да төлем жүйелерін реттейді және қадағалауды (оверсайт) жүзеге асырады;";
65) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"65) Ұлттық Банк туралы заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.";
16-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасын лауазымға Қазақстан Республикасының Президенті 6 жыл мерзімге тағайындайды және оны лауазымынан Қазақстан Республикасының Президенті босатады.";
17-тармақта:
5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасында және одан тыс жерлерде өз құзыреті шегінде Қазақстан Ұлттық Банкінің атынан өкілдік етеді;
6) Қазақстан Республикасының заңдары, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері, Қазақстан Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілері, Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының, Ақша-кредит саясаты комитетінің және Директорлар кеңесінің қаулылары негізінде және (немесе) оларды орындау үшін Қазақстан Ұлттық Банкі қызметінің мәселелері бойынша бұйрықтар мен өкімдер шығарады, Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының, Ақша-кредит саясаты комитетінің және Директорлар кеңесінің қаулыларына қол қояды;";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкінің Төрағасы не оның орынбасары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қаралуы Қазақстан Ұлттық Банкінің құзыретіне жатқызылған әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша әкімшілік жаза қолдану туралы шешім қабылдайды.";
19-тармақта:
екінші бөлікте:

подпункт 1) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"1) обоснование необходимости определения рассмотрения Курултаем законопроекта приоритетным;".
25. В Указе Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан":
в Положении о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
часть первую пункта 11 изложить в следующей редакции:
"11. Национальному Банку Казахстана запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Национального Банка Казахстана, за исключением случаев, установленных законами Республики Казахстан и настоящим Положением.";
в пункте 13:
абзац шестой подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"осуществлять иные права, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" (далее – Закон о Национальном Банке), иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан;";
абзац шестой подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"иные обязанности, предусмотренные Законом о Национальном Банке, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.";
в пункте 14:
подпункт 3-1) изложить в следующей редакции:
"3-1) является единственным эмитентом цифрового теңге;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) регулирует и осуществляет надзор (оверсайт) за межбанковской системой переводов денег, системой межбанковского клиринга и другими платежными системами, обеспечивающими проведение переводов денег между пользователями в теңге;";
подпункт 65) изложить в следующей редакции:
"65) осуществляет иные функции, предусмотренные Законом о Национальном Банке, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.";
часть первую пункта 16 изложить в следующей редакции:
"16. Председатель Национального Банка Казахстана назначается на должность Президентом Республики Казахстан сроком на 6 лет и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан.";
в пункте 17:
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"5) представляет в пределах своей компетенции Национальный Банк Казахстана в Республике Казахстан и за ее пределами;
6) на основе и (или) во исполнение законов Республики Казахстан, актов Президента Республики Казахстан, нормативных правовых актов Национального Банка Казахстана, постановлений Правления, Комитета по денежно-кредитной политике и Совета директоров Национального Банка Казахстана издает приказы и распоряжения по вопросам деятельности Национального Банка Казахстана, подписывает постановления Правления, Комитета по денежно-кредитной политике и Совета директоров Национального Банка Казахстана;";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Председатель Национального Банка Казахстана либо его заместитель принимает решение о наложении административного взыскания по делам об административных правонарушениях, рассмотрение которых в соответствии с законами Республики Казахстан отнесено к компетенции Национального Банка Казахстана.";
в пункте 19:
в части второй:

екінші абзацтың 26-1) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
төртінші абзацтың 25) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"25) Ұлттық Банк туралы заңға, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына және Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне сәйкес Қазақстан Ұлттық Банкінің өзге де құқықтық актілерін бекіту жатады.";
үшінші бөлікте:
10) тармақшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
14-1) тармақшада орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
49) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"49) Ұлттық Банк туралы заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген, Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының құзыретіне жатқызылған өзге де өкілеттіктер мен функцияларды жүзеге асырады.";
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы Ұлттық Банк туралы заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және осы Ережеде айқындалған, Қазақстан Ұлттық Банкінің құзыретіне кіретін кез келген мәселені қарауға және ол бойынша шешім қабылдауға құқылы.".
26. "Қазақстан Республикасының дипломатиялық және оған теңестiрiлген өкiлдiгi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 4 ақпанадағы № 1287 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының дипломатиялық және оған теңестiрiлген өкiлдiгi туралы ережеде:
5-тармақтың төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"орналасқан мемлекетiмен не халықаралық ұйыммен өзара қарым-қатынаста Қазақстан Республикасының Егемендiгiн, қауiпсiздiгiн, аумақтық тұтастығын және шекарасының мызғымастығын қорғауды, оның саяси, сауда-экономикалық және өзге де мүдделерiн дипломатиялық жолдармен және әдiстермен қамтамасыз ету;";
6-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) Қазақстан Республикасының Президентi, Қазақстан Республикасы Құрылтайының Төрағасы, Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi және Қазақстан Республикасының басқа да ресми тұлғалары қатысатын iс-шараларды протоколдық-ұйымдастырушылық тұрғыдан қамтамасыз етудi жүзеге асырады;";
12-тармақтың бірінші бөлігінде орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
27-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 26-1) абзаца второго изложить в следующей редакции:
"26-1) выпуска, обращения и погашения цифровых теңге;";
подпункт 25) абзаца четвертого изложить в следующей редакции:
"25) иных правовых актов Национального Банка Казахстана в соответствии с Законом о Национальном Банке, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан;";
в части третьей:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) устанавливает пределы отклонения курса покупки от курса продажи иностранной валюты за теңге по операциям, проводимым через обменные пункты;";
подпункт 14-1) изложить в следующей редакции:
"14-1) определяет совместно с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций размеры, порядок и сроки внесения банками и филиалами банков – нерезидентов Республики Казахстан обязательных денежных взносов для возмещения (покрытия) убытков (средств), возникших (использованных) в результате урегулирования банка;";
подпункт 49) изложить в следующей редакции:
"49) осуществляет иные отнесенные к компетенции Правления Национального Банка Казахстана полномочия и функции, предусмотренные Законом о Национальном Банке, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Правление Национального Банка Казахстана вправе рассмотреть и принять решение по любому вопросу, входящему в компетенцию Национального Банка Казахстана, определенному Законом о Национальном Банке, иными законами Республики Казахстан и настоящим Положением.".
26. В Указе Президента Республики Казахстан от 4 февраля 2004 года № 1287 "Об утверждении Положения о дипломатическом и приравненном к нему представительстве Республики Казахстан":
в Положении о дипломатическом и приравненном к нему представительстве Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
абзац четвертый пункта 5 изложить в следующей редакции:
"обеспечение дипломатическими средствами и методами защиты Суверенитета, безопасности, территориальной целостности и нерушимости границ Республики Казахстан, ее политических, торгово-экономических и иных интересов во взаимоотношениях с государством пребывания либо международной организацией;";
подпункт 8) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"8) осуществляет протокольно-организационное обеспечение мероприятий с участием Президента Республики Казахстан, председателя Курултая Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан и других официальных лиц Республики Казахстан;";
часть первую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"12. Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Казахстан осуществляет руководство деятельностью генеральных консульств, консульств, вице-консульств, консульских агентств, почетных консульств Республики Казахстан в государстве пребывания и дипломатических миссий Республики Казахстан, открытых в государствах его аккредитации, а также координацию деятельности и контроль за работой находящихся в государстве пребывания государственных организаций.";
часть первую пункта 27 изложить в следующей редакции:

"27. Өкiлдiктiң ғимаратында, Төтенше және Өкiлетті Елшiнiң (Тұрақты өкiлдiң) резиденциясында Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Туы көтерiледi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Елтаңбасы бейнеленген, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк тiлiнде және орналасқан мемлекетi (халықаралық ұйым) белгiлейтiн тiлде өкiлдiк нысаны (резиденция атауын) және Қазақстан Республикасына тиiстiлiгі көрсетiлген қалқан орнатылады.".
27. "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларында:
8-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) әскери қызметке (әскери жиындарға) шақырылғандар үшін – жергілікті әскери басқару органынан (астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қаланың) әскери қызмет өткеру (жиындардан өту) орнына кету туралы тиісті бастықтың бұйрығы шыққан күн;";
20-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республиканың шегінен тысқары жерлерде тұратын, келісімшарт бойынша әскери қызметке, резервтегі әскери қызметке кіруге ниет білдірген Қазақстан Республикасының азаматы Қазақстан Республикасына тұрақты тұрғылықты жеріне келгеннен кейін ғана өтініш береді.";
25-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Медициналық куәландыруды астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, қалалар мен аудандардың жергілікті атқарушы органының тұрақты жұмыс істейтін медициналық комиссиясы жүргізеді.";
73-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне, Қазақстан Республикасы Құрылтайының аппаратына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына – Қазақстан Республикасы Үкіметінің актісі негізінде;";
94-1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Запастағы сержант" ("запастағы бірінші сатылы старшина") әскери атағын әскери кафедра (әскери факультет) бастығының ұсынуы бойынша жергілікті (астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың) әскери басқару органының басшысы береді.";
152-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"152. Аттестаттау жүргізілген адам аттестаттау тәртібінің бұзылуына және объективті болмауына шағымды аттестаттау нәтижелерімен танысқан күннен бастап үш айдан кешіктірмей, тікелей бастық арқылы (команда бойынша) жоғары тұрған лауазымды адамдарға бере алады. Бұл ретте әр адамның соттың қорғауына құқығы бар.".

"27. На здании представительства, резиденции Чрезвычайного и Полномочного Посла (Постоянного представителя) поднимается Государственный Флаг Республики Казахстан, устанавливается щит с изображением Государственного Герба Республики Казахстан, указанием на форму представительства (наименование резиденции) и принадлежность к Республике Казахстан на государственном языке Республики Казахстан и языке, определяемом государством пребывания (международной организацией).".
27. В Указе Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 "Об утверждении Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан":
в Правилах прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом:
подпункт 1) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"1) для призванных на воинскую службу (воинские сборы) – день издания приказа соответствующего начальника об убытии из местного органа военного управления (столицы, области и города республиканского значения) к месту прохождения воинской службы (сборов);";
часть вторую пункта 20 изложить в следующей редакции:
"Гражданин Республики Казахстан, проживающий за пределами Республики Казахстан, изъявивший желание поступить на воинскую службу по контракту, воинскую службу в резерве, подает заявление только по прибытии на постоянное место жительства в Республику Казахстан.";
часть первую пункта 25 изложить в следующей редакции:
"25. Медицинское освидетельствование проводится постоянно действующей медицинской комиссией местного исполнительного органа столицы, области, города республиканского значения, городов и районов.";
подпункт 1) пункта 73 изложить в следующей редакции:
"1) к Администрации Президента Республики Казахстан, аппарату Курултая Республики Казахстан, Аппарату Правительства Республики Казахстан – на основании акта Правительства Республики Казахстан;";
часть вторую пункта 94-1 изложить в следующей редакции:
"Воинское звание "сержант запаса" ("старшина первой статьи запаса") присваивается руководителем местного органа военного управления (столицы, области и города республиканского значения) по представлению начальника военной кафедры (военного факультета).";
часть первую пункта 152 изложить в следующей редакции:
"152. Жалоба на нарушение порядка и необъективность аттестации может быть подана вышестоящим должностным лицам через непосредственного начальника (по команде) не позднее трех месяцев со дня ознакомления с результатами аттестации лица, в отношении которого проводилась аттестация. При этом каждый человек имеет право на судебную защиту.".

28. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Кешiрiм жасау мәселелерi жөнiндегi комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 5 шілдедегі № 140 Жарлығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Конституциясының 46-бабының 16) тармақшасына және "Қазақстан Республикасының Президентi туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 38-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Кешiрiм жасау мәселелерi жөнiндегi комиссия туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Кешірім жасау мәселелері жөніндегі комиссия туралы осы ереже (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасы Конституциясының 46-бабының 16) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы 22-бабының 5) тармақшасына және 38-бабының 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Кешірім жасау мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) қызметінің және кешірім жасау туралы өтінішхаттарды қараудың тәртібін белгілейді.";
8-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Комиссияның құрамына Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттары, үкіметтік емес ұйымдардың өкілдері және өзге де адамдар кіруі мүмкін.".
29. "Қазақстан Республикасы Президентінің "Алтын сапа" сыйлығын алуға арналған конкурс және "Қазақстанның үздік тауары" республикалық көрме-конкурсы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 9 қазандағы № 194 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген "Қазақстанның үздік тауары" республикалық көрме-конкурсын өткізу және дипломант атағын беру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы "Қазақстанның үздік тауары" республикалық көрме-конкурсын (бұдан әрі – конкурс) ұйымдастырушы (бұдан әрі – конкурсты ұйымдастырушы) болып табылады, астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың кәсіпкерлер палаталары "Қазақстанның үздік тауары" өңірлік көрме-конкурстарын ұйымдастырушылар (бұдан әрі – өңірлік конкурстарды ұйымдастырушылар) болып табылады. Конкурсты ұйымдастыру тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджетте осы мақсаттарға көзделген қаражат есебiнен және оның шегiнде жүзеге асырылады. "Қазақстанның үздік тауары" өңірлік көрме-конкурстарын ұйымдастыру астана, облыстар және республикалық маңызы бар қала әкімдіктерінің жергілікті бюджеттері қаражаты есебінен және оның шегінде жүзеге асырылады.".

28. В Указе Президента Республики Казахстан от 5 июля 2006 года № 140 "О Комиссии по вопросам помилования при Президенте Республики Казахстан":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 16) статьи 46 Конституции Республики Казахстан и подпунктом 3) пункта 2 статьи 38 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:";
в Положении о Комиссии по вопросам помилования при Президенте Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее Положение о Комиссии по вопросам помилования при Президенте Республики Казахстан (далее – Положение) в соответствии с подпунктом 16) статьи 46 Конституции Республики Казахстан, подпунктом 5) статьи 22 и подпунктом 3) пункта 2 статьи 38 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" определяет порядок деятельности Комиссии по вопросам помилования при Президенте Республики Казахстан (далее – Комиссия) и рассмотрения ходатайств о помиловании.";
часть третью пункта 8 изложить в следующей редакции:
"В состав Комиссии могут входить депутаты Курултая Республики Казахстан, представители неправительственных организаций и иные лица.".
29. В Указе Президента Республики Казахстан от 9 октября 2006 года № 194 "О конкурсе на соискание премии Президента Республики Казахстан "Алтын сапа" и республиканском конкурсе-выставке "Лучший товар Казахстана":
в Правилах проведения республиканского конкурса-выставки "Лучший товар Казахстана" и присуждения званий дипломантов, утвержденных вышеназванным Указом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Организатором республиканского конкурса-выставки "Лучший товар Казахстана" (далее – конкурс) является Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан (далее – организатор конкурса), организаторами региональных конкурсов-выставок "Лучший товар Казахстана" являются палаты предпринимателей столицы, областей и городов республиканского значения (далее – организаторы региональных конкурсов). Организация конкурса осуществляется за счет и в пределах средств, предусмотренных на эти цели в республиканском бюджете на соответствующий финансовый год. Организация региональных конкурсов-выставок "Лучший товар Казахстана" осуществляется за счет и в пределах средств местных бюджетов акиматов столицы, областей и города республиканского значения.".

30. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Азаматтық мәселелері жөніндегі комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 10 қазандағы № 198 Жарлығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Конституциясының 46-бабының 15) тармақшасына және "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 38-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Азаматтық мәселелері жөніндегі комиссия туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Азаматтық мәселелері жөніндегі комиссия туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасы Конституциясының 46-бабының 15) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы 22-бабының 3), 4) тармақшаларына және 38-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Азаматтық мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) қызметінің тәртібін айқындайды.";
8-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Комиссия төрағадан, оның орынбасарынан, Комиссияның хатшысы мен өзге мүшелерінен тұрады. Комиссияны Қазақстан Республикасының Вице-Президенті басқарады. Қазақстан Республикасы Президентінің құқықтық мәселелер жөніндегі көмекшісі Комиссия төрағасының орынбасары, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Мемлекеттік құқық бөлімінің меңгерушісі хатшысы болып табылады.";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Комиссия құрамына Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттары, үкіметтік емес ұйымдардың өкілдері және өзге де адамдар кіруі мүмкін.";
19-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"19. 18 жасқа толмаған, сондай-ақ әрекетке қабілетсіздігін сот таныған адамдарға қатысты азаматтықты өзгерту мәселелері жөніндегі өтінішхатты олардың заңды өкілдері нотариат куәландырған, ал басқа мемлекеттерде – Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері куәландырған баланың тууы туралы куәлігінің көшірмесімен (асырап алушылар, қорғаншылар және қамқоршылар жергілікті атқару органы шешімінің көшірмесін тапсырады) не әрекетке қабілетсіз адамның жеке басын куәландыратын құжатпен бірге қоса береді.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Өтініш берушінің тұрғылықты жеріндегі ішкі істер органдары ресімделген материалдарды астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың полиция департаменттеріне жібереді, олар материалдарды тиісті ұлттық қауіпсіздік органдарымен келіседі.
Астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың полиция департаменттері материалдарды ұлттық қауіпсіздік органдарының пікірімен қоса Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне жібереді, ол өз қорытындысын жасайды және оны материалдармен бірге Комиссияның жұмыс органына ұсынады.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

30. В Указе Президента Республики Казахстан от 10 октября 2006 года № 198 "О Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 15) статьи 46 Конституции Республики Казахстан и подпунктом 3) пункта 2 статьи 38 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:";
в Положении о Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее Положение о Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан (далее – Положение) разработано в соответствии с подпунктом 15) статьи 46 Конституции Республики Казахстан, подпунктами 3), 4) статьи 22 и подпунктом 3) пункта 2 статьи 38 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" и определяет порядок деятельности Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан (далее – Комиссия).";
в пункте 8:
часть первую изложить в следующей редакции:
"8. Комиссия состоит из председателя, его заместителя, секретаря и иных членов Комиссии. Комиссию возглавляет Вице-Президент Республики Казахстан. Заместителем председателя Комиссии является помощник Президента Республики Казахстан по правовым вопросам, секретарем – заведующий Государственно-правовым отделом Администрации Президента Республики Казахстан.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"В состав Комиссии могут входить депутаты Курултая Республики Казахстан, представители неправительственных организаций и иные лица.";
часть первую пункта 19 изложить в следующей редакции:
"19. Ходатайство по вопросам изменения гражданства, удостоверенное нотариально, в отношении лиц, не достигших 18 лет, а также лиц, недееспособность которых признана судом, подается их законными представителями, а в других государствах – удостоверенное загранучреждениями Республики Казахстан, вместе с копией свидетельства о рождении ребенка (усыновители, опекуны и попечители представляют копию решения местного исполнительного органа) либо с документом, удостоверяющим личность недееспособного лица.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Органы внутренних дел по месту жительства заявителя направляют оформленные материалы в департаменты полиции столицы, областей и городов республиканского значения, которые согласовывают их с соответствующими органами национальной безопасности.
Материалы с мнением органов национальной безопасности департаменты полиции столицы, областей и городов республиканского значения направляют в Министерство внутренних дел Республики Казахстан, которое составляет свое заключение и представляет его вместе с материалами рабочему органу Комиссии.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:

"25. Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын адамдарға қатысты азаматтық мәселелері жөніндегі шешімдерді орындау – халықты құжаттандыру және тіркеу жөніндегі уәкілетті органға, ал Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде тұратын адамдарға қатысты Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелеріне жүктеледі.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Азаматтық мәселелерi жөнiндегi комиссияның құрамында:
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі – төраға" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Вице-Президенті – төраға".
31. "Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 сәуірдегі № 314 Жарлығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Конституциясының 46-бабының 21) тармақшасына сәйкес ел экономикасының бәсекеге қабілеттілігі мен тиімділігін арттыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы ережеде:
6-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) орталық атқарушы органдардан және облыстардың (астананың, республикалық маңызы бар қаланың), аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарынан өзіне жүктелген міндеттерді орындауға қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды сұратады.".
32. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жалпыәскери жарғыларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының ішкі қызмет жарғысында:
9-тармақтың бірінші бөлігінің 17) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"17) медициналық, педагогтік, ғылыми, шығармашылық қызметті жүзеге асыруға құқығы бар.";
12-тармақтың бірінші бөлігінің 8) және 9) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"8) жауынгерлік жолдастықты бағалай білуге, әскери қызметшілерді қауіптен құтқаруға, оларға сөзбен және ісімен көмектесуге, әр адамның ар-намысы мен қадір-қасиетін құрметтеуге, өзіне және басқаларға қатысты дөрекілік пен қорлауға жол бермеуге, олардың лайықсыз қылықтар жасауынан сақтандыруға;
9) әскери әдептілік, мінез-құлық және әскери сәлемдесу қағидаларын, әскери қызмет міндеттерін орындау кезінде оны киіп жүру қағидаларын сақтай отырып, әскери киім нысанын киіп жүруге, әрдайым және барлық жерде өзін абыроймен және лайықты ұстауға;";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"25. Исполнение решений по вопросам гражданства в отношении лиц, постоянно проживающих в Республике Казахстан, возлагается на уполномоченный орган по документированию и регистрации населения, а в отношении лиц, проживающих за пределами Республики Казахстан, – на загранучреждения Республики Казахстан.";
в составе Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
строку "Государственный советник Республики Казахстан – председатель" изложить в следующей редакции:
"Вице-Президент Республики Казахстан – председатель".
31. В Указе Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2007 года № 314 "О мерах по модернизации экономики Республики Казахстан":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 21) статьи 46 Конституции Республики Казахстан, в целях повышения конкурентоспособности и эффективности экономики страны ПОСТАНОВЛЯЮ:";
в Положении о Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
подпункт 3) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"3) запрашивает от центральных и местных исполнительных органов областей (столицы, города республиканского значения), районов (городов областного значения) информацию, документы и материалы, необходимые для выполнения возложенных на нее задач.".
32. В Указе Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364 "Об утверждении общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан":
в Уставе внутренней службы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
подпункт 17) части первой пункта 9 изложить в следующей редакции:
"17) на осуществление медицинской, педагогической, научной, творческой деятельности.";
подпункты 8) и 9) части первой пункта 12 изложить в следующей редакции:
"8) дорожить войсковым товариществом, выручать военнослужащих из опасности, помогать им словом и делом, уважать честь и достоинство каждого человека, не допускать в отношении себя и других грубости и издевательств, удерживать их от недостойных поступков;
9) соблюдать правила воинской вежливости, поведения и воинского приветствия, при исполнении обязанностей воинской службы носить военную форму одежды с соблюдением правил ее ношения, всегда и везде вести себя с честью и достоинством;";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

"13. Әскери қызметші Қазақстан Республикасының қорғаушысы деген жоғары атаққа абыроймен қарап, лайық болуға, Қарулы Күштердің және өз әскери бөлімінің жауынгерлік даңқын, өзінің әскери атағын құрметтеуге тиіс.";
14-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қарулы Күштердегі жұмыс және іс жүргізу тілі мемлекеттік тіл болып табылады, орыс тілі ресми түрде қазақ тілімен қатар қолданылады.";
20-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер әскери қызметші өз әскерлерінен қол үзіп қалғанда және қарсылық көрсетудің барлық құралдары мен тәсілдері қолданып таусылғанда немесе жарақаттану немесе контузия алу салдарынан дәрменсіз жағдайда болғанда қарсыластың тұтқынына түскен болса, ол өзін және басқа да әскери тұтқындарды тұтқыннан босату және өз әскерлеріне қайтып оралу үшін кез келген мүмкіндікті қарауға және пайдалануға тиіс. Қарсылас тұтқынға алған әскери қызметші жауап алу кезінде тек өз тегін, атын, әкесінің атын, әскери атағын, туған күнін және жеке нөмірін айтады. Ол жауынгер қадiр-қасиеті мен абыройына лайық болуға, мемлекеттік құпияларды қастерлеп сақтауға, табандылық пен батылдық танытуға, тұтқындағы басқа әскери қызметшілерге көмек көрсетуге, оларды жауға жәрдемдесуден сақтандыруға, қарсыластың әскери тұтқынды Қазақстан Республикасына залал келтіру үшін пайдалану әрекеттерін тойтаруға міндетті.";
22-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Арнайы міндеттерді орындау үшін әскери қызметшілерге заңдарда және жалпыәскери жарғыларда айқындалатын қосымша құқықтар берілуі мүмкін.";
36-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) өз өкілеттіктері шегінде Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы және басқа да заңдары талаптарының орындалуын қамтамасыз етуге міндетті.";
38-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) бағыныстыларға кішіпейілділік пен ілтипаттылық танытуға, өзара қарым-қатынастарда әдепсіздік пен дөрекілікке жол бермеуге, олардың
ар-намысы мен қадір-қасиетін құрметтеумен жоғары талап қоюды және принциптілікті үйлестіруге;";
62-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) бригаданың жеке құрамын Қазақстан халқына және Президентіне адал болу, этносаралық және конфессияаралық келісім, қазақстандық патриотизм, заңдарды сақтау, әскери борыш пен әскери антқа адал болу, жалпыәскери жарғылар мен командирлер (бастықтар) бұйрықтарының талаптарын мүлтіксіз орындау рухында тәрбиелеу жөніндегі жұмысты жүргізуге;";
64-тармақтың бірінші бөлігінің 53) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"13. Военнослужащий должен с честью и достоинством нести высокое звание защитника Республики Казахстан, дорожить боевой славой Вооруженных Сил и своей воинской части, честью своего воинского звания.";
часть третью пункта 14 изложить в следующей редакции:
"Языком работы и делопроизводства в Вооруженных Силах является государственный язык, наряду с казахским официально употребляется русский язык.";
часть вторую пункта 20 изложить в следующей редакции:
"Если же военнослужащий, оказавшись в отрыве от своих войск и исчерпав все средства и способы сопротивления или же находясь в беспомощном состоянии вследствие ранения или контузии, будет захвачен противником в плен, он должен искать и использовать любую возможность для освобождения себя и других военнопленных из плена и возвращения в свои войска. Военнослужащий, захваченный противником в плен, при допросе сообщает только свою фамилию, имя, отчество, воинское звание, дату рождения и личный номер. Он обязан поддерживать честь и достоинство воина, свято хранить государственные секреты, проявлять стойкость и мужество, помогать другим военнослужащим, находящимся в плену, удерживать их от пособничества врагу, отвергать попытки противника использовать военнопленного для нанесения ущерба Республике Казахстан.";
часть вторую пункта 22 изложить в следующей редакции:
"Для исполнения специальных обязанностей военнослужащие могут наделяться дополнительными правами, которые определяются законами и общевоинскими уставами.";
подпункт 9) пункта 36 изложить в следующей редакции:
"9) обеспечивать в пределах своих полномочий исполнение требований законодательства о противодействии коррупции и других законов Республики Казахстан.";
подпункт 5) пункта 38 изложить в следующей редакции:
"5) проявлять чуткость и внимательность к подчиненным, не допускать во взаимоотношениях бестактности и грубости, сочетать высокую требовательность и принципиальность с уважением их чести и достоинства;";
подпункт 7) пункта 62 изложить в следующей редакции:
"7) проводить работу по воспитанию личного состава бригады в духе преданности народу и Президенту Республики Казахстан, межэтнического и межконфессионального согласия, казахстанского патриотизма, соблюдения законов, верности воинскому долгу и военной присяге, безупречного выполнения требований общевоинских уставов и приказов командиров (начальников);";
подпункт 53) части первой пункта 64 изложить в следующей редакции:

"53) өз өкілеттіктері шегінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнаманың және басқа да заңдардың орындалуын қамтамасыз етуге міндетті.";
73-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) өз өкілеттіктері шегінде Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы және басқа да заңдары талаптарының орындалуын қамтамасыз етуге;";
75-тармқатың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) өз өкілеттіктері шегінде Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы және басқа да заңдар талаптарының орындалуын қамтамасыз етуге;";
79-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) өз өкілеттіктері шегінде Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы және басқа да заңдар талаптарының орындалуын қамтамасыз етуге;";
108-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) батальонның (корабльдің) жеке құрамын Қазақстан Республикасының халқына және Президентіне адалдық, этносаралық және конфессияаралық келісім, қазақстандық патриотизм, заңдарды сақтау, әскери борышқа және әскери антқа адал болу, жалпыәскери жарғылар мен командирлер (бастықтар) бұйрықтарының талаптарын мүлтіксіз орындау, экстремизм мен терроризмге қарсы іс-қимыл, жеке құрамды құрылымды бұзатын идеологияның ықпал етуінен қорғау рухында тәрбиелеу жөніндегі жұмысты жүргізуге;";
128-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) өз өкілеттіктері шегінде Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы және басқа да заңдары талаптарының орындалуын қамтамасыз етуге;";
130-тармақтың 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) өз өкілеттіктері шегінде Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы және басқа да заңдары талаптарының орындалуын қамтамасыз етуге;";
132-тармақтың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) өз өкілеттіктері шегінде Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы және басқа да заңдары талаптарының орындалуын қамтамасыз етуге;";
134-тармақтың 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14) өз өкілеттіктері шегінде Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы және басқа да заңдары талаптарының орындалуын қамтамасыз етуге;";
136-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) өз өкілеттіктері шегінде Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы және басқа да заңдары талаптарының орындалуын қамтамасыз етуге;";

"53) обеспечивать в пределах своих полномочий исполнение законодательства о противодействии коррупции и других законов.";
подпункт 7) пункта 73 изложить в следующей редакции:
"7) обеспечивать в пределах своих полномочий исполнение требований законодательства о противодействии коррупции и других законов Республики Казахстан;";
подпункт 7) пункта 75 изложить в следующей редакции:
"7) обеспечивать в пределах своих полномочий исполнение требований законодательства о противодействии коррупции и других законов Республики Казахстан;";
подпункт 5) пункта 79 изложить в следующей редакции:
"5) обеспечивать в пределах своих полномочий исполнение требований законодательства о противодействии коррупции и других законов Республики Казахстан;";
подпункт 7) пункта 108 изложить в следующей редакции:
"7) проводить работу по воспитанию личного состава батальона (корабля) в духе преданности народу и Президенту Республики Казахстан, межэтнического и межконфессионального согласия, казахстанского патриотизма, соблюдения законов, верности воинскому долгу и военной присяге, безупречного выполнения требований общевоинских уставов и приказов командиров (начальников), противодействию экстремизму и терроризму, защите личного состава от влияния деструктивной идеологии;";
подпункт 6) пункта 128 изложить в следующей редакции:
"6) обеспечивать в пределах своих полномочий исполнение требований законодательства о противодействии коррупции и других законов Республики Казахстан;";
подпункт 12) пункта 130 изложить в следующей редакции:
"12) обеспечивать в пределах своих полномочий исполнение требований законодательства о противодействии коррупции и других законов Республики Казахстан;";
подпункт 11) пункта 132 изложить в следующей редакции:
"11) обеспечивать в пределах своих полномочий исполнение требований законодательства о противодействии коррупции и других законов Республики Казахстан;";
подпункт 14) пункта 134 изложить в следующей редакции:
"14) обеспечивать в пределах своих полномочий исполнение требований законодательства о противодействии коррупции и других законов Республики Казахстан;";
подпункт 4) пункта 136 изложить в следующей редакции:
"4) обеспечивать в пределах своих полномочий исполнение требований законодательства о противодействии коррупции и других законов Республики Казахстан;";

138-тармақтың 16) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"16) өз өкілеттіктері шегінде Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы және басқа да заңдары талаптарының орындалуын қамтамасыз етуге;";
140-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) өз өкілеттіктері шегінде Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы және басқа да заңдары талаптарының орындалуын қамтамасыз етуге;";
142-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) өз өкілеттіктері шегінде Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы заңнамасы және басқа да заңдары талаптарының орындалуын қамтамасыз етуге;";
144-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) батыл және тәртіпті болуға; өзін ар-намысы мен қадір-қасиетпен ұстауға, қоғамдық тәртіптің бұзылуына, лайықсыз теріс қылықтарға жол бермеуге және жолдастарын олардан сақтандыруға;";
151-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бастық бағыныстыға бұйрық береді және олардың орындалуына бақылауды жүзеге асыруға міндетті. Командир (бастық) бағынысындағы үшін әдептілік пен ұстамдылықтың үлгісі болуға тиіс. Бағыныстының ар-намысы мен қадір-қасиетін қорлайтын іс-қимылы үшін бастық жауапты болады.";
159-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"159. Әскери қызметшілер әрдайым жоғары мәдениеттің, қарапайымдылық пен ұстамдылықтың үлгісі ретінде қызмет етуге, өзінің ар-намысы мен қадір-қасиетін қорғауға және басқалардың ар-намысы мен қадір-қасиетін құрметтеуге тиіс.";
167-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Отанның бостандығы мен Тәуелсіздігі үшін болған ұрыстарда, әскери борышын орындау кезінде қаза тапқан жауынгерлердің ескерткіштері мен қабірлеріне тағзым етуге;";
168-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Отанның бостандығы мен Тәуелсіздігі үшін болған ұрыстарда, әскери борышын орындау кезінде қаза тапқан жауынгерлердің ескерткіштері мен қабірлеріне тағзым етеді;";
251-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"251. Әскери қызметші табиғатқа ұқыпты қарауға және өзінің күнделікті қызметі барысында оның байлығын қорғауға міндетті. Бұл үшін ол әскери бөлімде (бөлімшеде) болатын негізгі ластау көздерін білуге және су ресурстарының, ауаның, жердің ластануын болдырмау, жануарлар мен өсімдіктер әлемін сақтау жөніндегі қағидалармен және нұсқаулықтармен көзделген іс-шараларды қатаң орындауға тиіс.";
266-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Лауазымды адам "Тік тұр" командасын беріп, тексеруге кіріседі. Ол тексеру басталар алдында олардың жасаған ерліктері үшін немесе құрметті сарбаз ретінде ротаның (бөлімшенің) тізіміне мәңгі енгізілген әскери қызметшілердің әскери атағын, тегін атайды. Көрсетілген әскери қызметшілердің тегін атаған кезде бірінші взводтың оң қапталдағысы: "Мынадай (әскери атағы мен тегі) әскери міндетін орындау кезінде Отанның бостандығы мен Тәуелсіздігі үшін ұрыста ерлікпен қаза тапты" немесе "Ротаның құрметті сарбазы (әскери атағы мен тегі) запаста (отставкада)" деп баяндайды.";
386-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери эшелонның (команданың) бастығы әскери эшелонды (команданы) тасымалдау және қамтамасыз ету мәселелері бойынша келіссөздер жүргізу үшін көліктің байланыс құралдарын (телефонды, радионы) пайдаланады.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының гарнизондық және қарауылдық қызметтер жарғысында:
"Отанның азаттығы мен тәуелсіздігі үшін ұрыстарда, әскери борышын орындау кезінде қаза тапқан жауынгерлердің ескерткішіне және қабіріне гүл себетін (гүл шоғын, гүлдесте) қою кезінде әскери құрмет көрсету" деген кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Отанның азаттығы мен Тәуелсіздігі үшін ұрыстарда, әскери борышын орындау кезінде қаза тапқан жауынгерлердің ескерткішіне және қабіріне гүл себетін (гүл шоғын, гүлдесте) қою кезінде әскери құрмет көрсету";
66-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 16) пункта 138 изложить в следующей редакции:
"16) обеспечивать в пределах своих полномочий исполнение требований законодательства о противодействии коррупции и других законов Республики Казахстан;";
подпункт 8) пункта 140 изложить в следующей редакции:
"8) обеспечивать в пределах своих полномочий исполнение требований законодательства о противодействии коррупции и других законов Республики Казахстан;";
подпункт 8) пункта 142 изложить в следующей редакции:
"8) обеспечивать в пределах своих полномочий исполнение требований законодательства о противодействии коррупции и других законов Республики Казахстан;";
подпункт 4) пункта 144 изложить в следующей редакции:
"4) быть храбрым и дисциплинированным; вести себя с честью и достоинством, не допускать нарушений общественного порядка, недостойных поступков и удерживать от них товарищей;";
часть вторую пункта 151 изложить в следующей редакции:
"Начальник отдает подчиненному приказы и обязан осуществлять контроль их исполнения. Командир (начальник) должен быть для подчиненного примером тактичности и выдержанности. За действия, унижающие честь и достоинство подчиненного, начальник несет ответственность.";
часть первую пункта 159 изложить в следующей редакции:
"159. Военнослужащие должны постоянно служить примером высокой культуры, скромности и выдержанности, защищать свои честь и достоинство и уважать честь и достоинство других.";
подпункт 1) пункта 167 изложить в следующей редакции:
"1) памятники и могилы воинов, павших в боях за свободу и Независимость Отечества, при исполнении воинского долга;";
подпункт 3) пункта 168 изложить в следующей редакции:
"3) памятники и могилы воинов, павших в боях за свободу и Независимость Отечества, при исполнении воинского долга;";
часть первую пункта 251 изложить в следующей редакции:
"251. Военнослужащий обязан бережно относиться к природе и охранять ее богатства в своей повседневной деятельности. Для этого он должен знать основные источники загрязнения, имеющиеся в воинской части (подразделении), и строго выполнять предусмотренные правилами и инструкциями мероприятия по предотвращению загрязнения водных ресурсов, воздуха, земель, сохранению животного и растительного мира.";
часть третью пункта 266 изложить в следующей редакции:
"Должностное лицо, подав команду "Смирно", приступает к поверке. В начале поверки он называет воинские звания, фамилии военнослужащих, зачисленных за совершенные ими подвиги в списки роты (подразделения) навечно или почетными солдатами. При названии фамилий указанных военнослужащих правофланговый первого взвода докладывает: "Такой-то (воинское звание и фамилия) пал смертью храбрых в бою за свободу и Независимость Отечества, при исполнении воинского долга" или "Почетный солдат роты (воинское звание и фамилия) находится в запасе (отставке)".";
часть вторую пункта 386 изложить в следующей редакции:
"Начальник воинского эшелона (команды) пользуется средствами связи транспорта (телефоном, радио) для ведения переговоров по вопросам перевозки и обеспечения воинского эшелона (команды).";
в Уставе гарнизонной и караульной служб Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
заголовок подраздела "Отдание воинских почестей при возложении корзины цветов (венка, гирлянды) к памятникам и могилам воинов, павших в боях за свободу и независимость Отечества, при исполнении воинского долга" изложить в следующей редакции:
"Отдание воинских почестей при возложении корзины цветов (венка, гирлянды) к памятникам и могилам воинов, павших в боях за свободу и Независимость Отечества, при исполнении воинского долга";
пункт 66 изложить в следующей редакции:

"66. Әскери бөлімдердің делегациялары Отанның азаттығы мен Тәуелсіздігі үшін ұрыстарда, әскери борышын орындау кезінде қаза тапқан жауынгерлердің ескерткішіне және қабіріне гүл себетін (гүл шоғын, гүлдесте) қояды.";
234-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"234. Гауптвахта әртүрлі негіздемелер бойынша гауптвахтаға қамауға алынған әскери қызметшілер, сондай-ақ әртүрлі санаттағы әскери қызметшілер (заңдарға сәйкес құрамдағы) жынысына (ер, әйел) байланысты осы Жарғының 217-тармағының талаптарына сәйкес бөлек ұсталатындай етіп жабдықталады.";
303-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) төсек керек-жарағын, газетті, жалпыәскери жарғыларды, заңдарды және оқу әдебиетін уақтылы беруге;";
317-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) оның құқықтарының, ар-намысы мен қадір-қасиетінің заңмен ерекше қорғалуын;";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының тәртіптік жарғысында:
4-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) өзін абыроймен және лайықты ұстауға, өзі лайықсыз қылық жасамауға және басқалардың оны жасауына жол бермеуге, азаматтардың ар-намысы мен қадір-қасиетін қорғауға жәрдемдесуге;";
5-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) командирлердің (бастықтардың) жеке үлгі-өнеге көрсетуімен және бағыныстыларға әскери қызмет міндеттерін олардың тиісті орындауы үшін күнделікті талап қоюымен, олардың орындаушылығын ұдайы бақылаумен, әскери қызметшілердің құқықтарын және ар-намысы мен қадір-қасиетін құрметтеумен, оларға үнемі қамқорлық жасаумен, көтермелеу, сендіру, мәжбүрлеу және ұжымның қоғамдық ықпал ету шараларын шебер үйлестірумен және дұрыс қолданумен;";
14-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) бағыныстыларды заңнаманың, әскери анттың, жалпыәскери жарғылардың, командирлер (бастықтар) бұйрықтарының талаптарын мүлтіксіз орындау рухында тәрбиелеуге және оларда ар-намыс мен қадір-қасиет сезімін, әскери борышын үлгілі орындауға талпынысты дамытуға және қолдауға;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) бағыныстыларды, олардың жеке басын және ар-намысы мен қадір-қасиетін құрметтеуге, бағыныстыларға дөрекілік көрсетуге және оларды кемсітуге жол бермеуге, олар үшін заңнаманы, жалпыәскери жарғылар мен бұйрықтарды қатаң сақтаудың тұрақты үлгісі болуға;";
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының тәртіптік жарғысына 1-қосымшада:
5) тармақшаның екінші бөлігінің алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"әскери қызметшінің әскери киім нысанында қоғамдық орынға адамның ар-намысы мен қадір-қасиетін және қоғамдық имандылықты қорлайтын, алкогольдік немесе есірткі құралдарын, психотроптық заттарды, сол тектес затты медициналық емес мақсатта тұтыну салдарынан өзге де масаң күйде келуі;".

"66. Корзины цветов (венки, гирлянды) делегациями воинских частей возлагаются к памятникам и могилам воинов, павших в боях за свободу и Независимость Отечества, при исполнении воинского долга.";
часть первую пункта 234 изложить в следующей редакции:
"234. Гауптвахта оборудуется таким образом, чтобы военнослужащие, водворенные на гауптвахту по различным основаниям, а также военнослужащие разных категорий (составов – в соответствии с законами) в зависимости от пола (мужского, женского) содержались раздельно согласно требованиям пункта 217 настоящего Устава.";
подпункт 10) пункта 303 изложить в следующей редакции:
"10) своевременно выдавать постельные принадлежности, газеты, общевоинские уставы, законы и учебную литературу;";
подпункт 1) пункта 317 изложить в следующей редакции:
"1) в особой охране законом его прав, чести и достоинства;";
в Дисциплинарном уставе Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
подпункт 7) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"7) вести себя с честью и достоинством, не допускать самому и удерживать других от недостойных поступков, содействовать защите чести и достоинства граждан;";
подпункт 5) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5) личным примером и повседневной требовательностью командиров (начальников) к подчиненным в надлежащем выполнении ими обязанностей воинской службы, постоянным контролем за их исполнительностью, уважением прав, чести и достоинства военнослужащих, постоянной заботой о них, умелым сочетанием и правильным применением мер поощрения, убеждения, принуждения и общественного воздействия коллектива;";
в пункте 14:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) воспитывать подчиненных в духе неуклонного выполнения требований законодательства, военной присяги, общевоинских уставов, приказов командиров (начальников), развивать и поддерживать у них чувство чести и достоинства, стремление к образцовому выполнению воинского долга;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) уважать подчиненных, их личность, честь и достоинство, не допускать грубости к подчиненным и их унижения, постоянно служить им образцом строгого соблюдения законодательства, общевоинских уставов и приказов;";
в приложении 1 к Дисциплинарному уставу Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан:
абзац шестой части второй подпункта 5) изложить в следующей редакции:
"появление военнослужащего в военной форме одежды в общественном месте в состоянии алкогольного или иного опьянения, вызванного немедицинским употреблением наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, оскорбляющем честь и достоинство человека, общественную нравственность;".

33. "Бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі жөніндегі "Парыз" конкурсы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 23 қаңтардағы № 523 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі жөніндегі "Парыз" конкурсын өткізудің ережелерде:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Үміткерлер материалдарды осы ережелерге сәйкес ресімдейді және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарына қағаз және электрондық жеткізгіштерде ұсынады.";
8-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жыл сайын 1 қазанға дейін – жергілікті атқарушы органдардың әлеуметтік әріптестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі астана комиссиясының, облыстық комиссиялардың, республикалық маңызы бар қалалар комиссияларының алдын ала жасаған қорытындыларын, конкурсқа қатысуға үміткерлердің өтінімдерін бір данада Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне жіберуі;";
9-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) үміткерлердің өтінімдерін бағалау үшін құрамына астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың ұлттық кәсіпкерлер палатасының, кәсіптік одақтардың аумақтық бірлестіктерінің өкілдері кіретін сараптамалық жұмыс тобын құрады;";
11-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11-3. Әлеуметтік әріптестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі астананың комиссиясы, облыстық комиссиялар және республикалық маңызы бар қалалардың комиссиялары сараптамалық жұмыс топтарының қорытындылары негізінде алдын ала қорытынды жасайды және конкурстың өңірлік кезеңінің жеңімпаздарын айқындайды.
Жергілікті атқарушы органдар әлеуметтік әріптестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі астана комиссиясының, облыстық комиссиялардың және республикалық маңызы бар қалалар комиссияларының алдын ала қорытындыларын, үміткерлердің конкурсқа қатысуға өтінімдерін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне жібереді.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі әлеуметтік әріптестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі астана комиссиясының, облыстық комиссиялардың және республикалық маңызы бар қалалардың комиссияларының алдын ала қорытындыларын қарағаннан кейін түпкілікті қорытынды жасап, оны үміткерлердің материалдарымен бірге Комиссияның қарауына ұсынады.";
16-1 және 16-2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

33. В Указе Президента Республики Казахстан от 23 января 2008 года № 523 "О конкурсе по социальной ответственности бизнеса "Парыз":
в Правилах проведения конкурса по социальной ответственности бизнеса "Парыз", утвержденных вышеназванным Указом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Претенденты оформляют и представляют материалы на бумажном и электронном носителях местным исполнительным органам столицы, областей и городов республиканского значения в соответствии с настоящими Правилами.";
подпункт 3) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"3) до 1 октября ежегодно – направление местными исполнительными органами в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан предварительных заключений комиссии столицы, областных комиссий и комиссий городов республиканского значения по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений, заявок претендентов на участие в конкурсе в одном экземпляре;";
подпункт 2) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"2) формирует экспертную рабочую группу для оценки заявок претендентов, в состав которой входят представители палаты предпринимателей столицы, областей и городов республиканского значения, территориальных объединений профессиональных союзов;";
пункт 11-3 изложить в следующей редакции:
"11-3. Комиссии столицы, областные комиссии и комиссии городов республиканского значения по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений на основании заключений экспертных рабочих групп формируют предварительное заключение и определяют победителей регионального этапа конкурса.
Местные исполнительные органы направляют предварительные заключения комиссии столицы, областных комиссий и комиссий городов республиканского значения по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений, заявки претендентов на участие в конкурсе в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. После рассмотрения предварительных заключений комиссии столицы, областных комиссий и комиссий городов республиканского значения по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан формирует итоговое заключение и представляет его с материалами претендентов на рассмотрение Комиссии.";
пункты 16-1 и 16-2 изложить в следующей редакции:

"16-1. Астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары конкурстың өңірлік кезеңін өткізу процесін жергілікті бұқаралық ақпарат құралдарында жария етуді және конкурстың республикалық кезеңіне қатысуға ұсынылатын үміткерлердің тізімін жариялауды қамтамасыз етеді.
16-2. Ұйымдастырушылар мен астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары конкурс жеңімпаздарының үлгісінде әлеуметтік жауапкершіліктің үздік тәжірибесін таратуды ұйымдастырады.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі жөніндегі "Парыз" конкурсының лауреаттары атақтарын беру жөніндегі комиссия туралы ережеде:
8-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әлеуметтік әріптестік пен әлеуметтік және еңбек қатынастарын реттеу жөніндегі астана комиссиясының, облыстық комиссиялардың және республикалық маңызы бар қалалардың комиссияларының алдын ала қорытындыларын қарау, түпкілікті қорытынды жасау, оны және үміткерлердің материалдарын Комиссияның қарауына ұсыну;";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Бизнестің әлеуметтік жауапкершілігі жөніндегі "Парыз" конкурсының лауреаттары атақтарын беру жөніндегі комиссияның лауазымдық құрамында:
"Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Әлеуметтік-мәдени даму комитетінің төрағасы (келісім бойынша)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Құрылтайының Әлеуметтік-мәдени даму комитетінің төрағасы (келісім бойынша)";
"Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Әлеуметтік-мәдени даму комитетінің төрағасы (келісім бойынша)" деген жол алып тасталсын.
34. "Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің штат саны мен құрылымы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 11 ақпандағы № 533 Жарлығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 20-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің құрылымында:
"Қазақстан халқы Ассамблеясының хатшылығы" деген жол алып тасталсын;
"Мемлекеттік кеңесшінің хатшылығы" деген жол алып тасталсын.
35. "Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 11 наурыздағы № 552 Жарлығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Конституциясы 46-бабының 20), 22) тармақшаларына, 47-бабының 1-тармағына, "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 20-бабының 2-тармағына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі туралы ережеде:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Ереже Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңдарына және нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің мәртебесін, миссиясын, негізгі міндеттері мен функцияларын, өкілеттігін, жұмысының ұйымдастырылуын айқындайды.";
9-тармақта:
1) тармақшаның жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Құрылтайына қатысты (бұдан әрі – Құрылтай);";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің (бұдан әрі – Вице-Президент), Қазақстан Халық Кеңесінің және Президент жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың қызметін қамтамасыз ету;";

"16-1. Местные исполнительные органы столицы, областей и городов республиканского значения обеспечивают освещение в местных средствах массовой информации процесса проведения регионального этапа конкурса и опубликование списка претендентов, рекомендуемых для участия в республиканском этапе конкурса.
16-2. Организаторы и местные исполнительные органы столицы, областей и городов республиканского значения организуют распространение лучшего опыта социальной ответственности на примере победителей конкурса.";
в Положении о Комиссии по присуждению званий лауреатов конкурса по социальной ответственности бизнеса "Парыз", утвержденном вышеназванным Указом:
подпункт 2) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"2) рассмотрение предварительных заключений комиссии столицы, областных комиссий и комиссий городов республиканского значения по социальному партнерству и регулированию социальных и трудовых отношений, формирование итогового заключения и представление его и материалов претендентов на рассмотрение Комиссии;";
в должностном составе Комиссии по присуждению званий лауреатов конкурса по социальной ответственности бизнеса "Парыз", утвержденном вышеназванным Указом:
строку "Председатель Комитета по социально-культурному развитию Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)" изложить в следующей редакции:
"Председатель Комитета по социально-культурному развитию Курултая Республики Казахстан (по согласованию)";
строку "Председатель Комитета по социально-культурному развитию Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)" исключить.
34. В Указе Президента Республики Казахстан от 11 февраля 2008 года № 533 "О штатной численности и структуре Администрации Президента Республики Казахстан":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 20 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:";
в структуре Администрации Президента Республики Казахстан, утвержденной вышеназванным Указом:
строку "Секретариат Ассамблеи народа Казахстана" исключить;
строку "Секретариат Государственного советника" исключить.
35. В Указе Президента Республики Казахстан от 11 марта 2008 года № 552 "Об утверждении Положения об Администрации Президента Республики Казахстан":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктами 20), 22) статьи 46, пунктом 1 статьи 47 Конституции Республики Казахстан, пунктом 2 статьи 20 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:";
в Положении об Администрации Президента Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящее Положение в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан определяет статус, миссию, основные задачи и функции, полномочия, организацию работы Администрации Президента Республики Казахстан.";
в пункте 9:
абзац седьмой подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"в отношении Курултая Республики Казахстан (далее – Курултай);";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) обеспечение деятельности Вице-Президента Республики Казахстан (далее – Вице-Президент), Қазақстан Халық Кеңесі и консультативно-совещательных органов при Президенте;";

13-тармақтың 1) тармақшасында:
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Құрылтайдың заңнамалық құзыретіне кірмейтін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарымен белгіленген Үкіметтің және басқа да мемлекеттік органдардың құзыретіне жатпайтын мәселелерді оның жарлықтарымен құқықтық реттеу туралы;";
он екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жергілікті өкілді және атқарушы органдарға, астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың әкімдеріне қатысты өңірлік саясат саласында;";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Президенттің Құрылтайға қатысты өкілеттіктерін іске асыруын қамтамасыз ету үшін Әкімшілік мынадай функцияларды орындайды:
1) Президенттің заң шығарушылық бастамашылығы құқығын іске асыру мақсатында заңдар жобаларын әзірлеуді ұйымдастырады, оларға құқықтық және өзге де сараптама жүргізіп, әзірлейді, олардың Құрылтайға енгізілуін қамтамасыз етеді және оларға Құрылтайда өкілдік етеді;
2) Президентке:
Құрылтайдың заңдар жобаларының қарауы басымдылығын айқындау жөнінде;
Құрылтайдың отырыстарына қатысуы жөнінде;
Президенттің Құрылтай, партиялық фракциялар басшылығымен және депутаттық топтармен, Құрылтайдың жекелеген депутаттарымен кездесуін өткізу бойынша ұсыныстар енгізеді;
3) Президентке қол қоюға енгізілетін Қазақстан Республикасы заңдарына құқықтық және өзге де сараптаманы жүзеге асырады;
4) Президенттің шешімі бойынша қайталап талқылап, дауыс беру үшін заңдарды немесе олардың жекелеген баптарын Құрылтайға қайтаруды қамтамасыз етеді;
5) Құрылтайда Президент мүддесін, соның ішінде қол қоюға ұсынылған заңдарға қарсылықтар бойынша Құрылтайда Президенттің ұстанымын білдіреді;
6) Құрылтайдағы заңнамалық үдерістің жай-күйі және олар қарайтын мәселелер туралы Президентті тұрақты хабардар етіп отырады, Президенттің заңдар жобалары бойынша ұстанымын түсіндіреді";
16-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Үкіметте әзірленген заңдар жобаларын олар Құрылтайға енгізілгенге дейін белгіленген тәртіппен құқықтық және өзге де сараптамадан өткізіп, келіседі;";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Президенттің Конституциялық Сотқа қатысты өкілеттіктерін іске асыруды қамтамасыз ету үшін Әкімшілік Қазақстан Республикасы Конституциясының 73-бабында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Конституциясының 46-бабының 11) тармақшасында көзделген жағдайларда, Президенттің жолданымдарын дайындау жөніндегі функцияны жүзеге асырады.";
18-тармақтың 1) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жоғары Сот Кеңесінің ұсынымы бойынша Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы мен судьяларын қызметке сайлау және қызметтен босату үшін";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

в подпункте 1) пункта 13:
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"о правовом регулировании его указами вопросов, не входящих в законодательную компетенцию Курултая, а также не относящихся к установленной законами Республики Казахстан компетенции Правительства и других государственных органов;";
абзац двенадцатый изложить в следующей редакции:
"в отношении местных представительных и исполнительных органов, акимов столицы, областей и городов республиканского значения в сфере региональной политики;";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Для обеспечения реализации полномочий Президента в отношении Курултая Администрация выполняет следующие функции:
1) в целях реализации права законодательной инициативы Президента организует разработку, осуществляет правовую и иную экспертизу и разрабатывает проекты законов, обеспечивает их внесение в Курултай и представляет их в Курултае;
2) вносит Президенту предложения:
по определению приоритетности рассмотрения Курултаем проектов законов;
об участии на заседаниях Курултая;
по проведению встреч Президента с руководством Курултая, партийных фракций и депутатских групп, отдельными депутатами Курултая;
3) осуществляет правовую и иную экспертизу законов Республики Казахстан, вносимых на подпись Президенту;
4) обеспечивает по решению Президента возврат законов или отдельных их статей в Курултай для повторного обсуждения и голосования;
5) представляет интересы Президента в Курултае, в том числе позицию Президента в Курултае по возражениям к законам, представленным на подпись;
6) регулярно информирует Президента о состоянии законодательного процесса в Курултае и рассматриваемых им вопросах, разъясняет позицию Президента по проектам законов.";
подпункт 5) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"5) в установленном порядке проводит правовую и иную экспертизу и согласовывает разработанные Правительством проекты законов до их внесения в Курултай;";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Для обеспечения реализации полномочий Президента в отношении Конституционного Суда Администрация осуществляет функцию по подготовке обращений Президента в случаях, предусмотренных статьей 73 Конституции Республики Казахстан, а также подпунктом 11) статьи 46 Конституции Республики Казахстан.";
абзац второй подпункта 1) пункта 18 изложить в следующей редакции:
"для избрания на должности и освобождения от должностей Председателя и судей Верховного Суда Республики Казахстан по рекомендации Высшего Судебного Совета;";
пункт 20 изложить в следующей редакции:

"20. Жергілікті өкілді және атқарушы органдарға, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың әкімдеріне қатысты және өңірлік саясат саласында Президент өкілеттіктерін іске асыруды қамтамасыз ету үшін Әкімшілік мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) белгіленген тәртіппен астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін бағалауды ұйымдастырып, өткізуді қамтамасыз етеді;
2) өңірлердің әлеуметтік-экономикалық дамуына мониторинг пен талдау жүргізіп, өңірлердегі істердің жағдайы туралы Президентті хабардар етіп отырады;
3) жергілікті атқарушы органдар басшыларының халықпен есеп беру кездесуін өткізуіне бақылауды жүзеге асырады;
4) Президентке:
астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың әкімдері мен жергілікті атқарушы органдарының қызметін жетілдіру туралы;
астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың әкімдері актілерінің күшін жою не толық немесе ішінара тоқтата тұру туралы;
өңірлік даму стратегиялары мен бағдарламалары, жергілікті өкілді органдар мен атқарушы органдардың сындарлы бірлескен жұмысы, олардың елдің орталық органдарымен өзара іс-қимылы бойынша;
қажет болған жағдайда, мәслихаттың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату мәселесі бойынша ұсыныстар енгізеді.";
22-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) елдегі жағдай және Қазақстан Республикасының ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары туралы Президенттің Қазақстан халқына Жолдауының жобасын дайындауды жүзеге асырады;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) мемлекеттік органдардың мемлекеттік саясатты, Президенттің, Вице-Президенттің актілері мен тапсырмаларын іске асыруына, соның ішінде тексеру жүргізу арқылы, бақылауды жүзеге асырады;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) Үкімет, орталық мемлекеттік органдар, астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, лауазымды адамдар қызметі нәтижелерінің Президентте қаралуына дайындықты қамтамасыз етеді;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) Вице-Президенттің, Қазақстан Халық Кеңесінің, Президент жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдастыру және құжаттамалық қамтамасыз етуді, олардың шешімдерінің орындалуына бақылауды жүзеге асырады;";
24-тармақта:
7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Президент актілерінің орындалуы мен сақталуын, оның тапсырмаларының орындалуын, осы мақсаттарда Әкімшілікте құжаттардың өтуін бақылау жөніндегі, сондай-ақ Президент қатысатын іс-шараларды дайындау мәселелері бойынша жұмысты үйлестіреді, сонымен қатар Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік органдарының басшыларын шақыра отырып, Әкімшіліктің басшы қызметкерлерімен кеңестер өткізеді;

"20. Для обеспечения реализации полномочий Президента в отношении местных представительных и исполнительных органов, акимов столицы, областей, городов республиканского значения и в сфере региональной политики Администрация выполняет следующие функции:
1) организует оценку эффективности деятельности местных исполнительных органов столицы, областей и городов республиканского значения и обеспечивает ее проведение в установленном порядке;
2) проводит мониторинг и анализ социально-экономического развития регионов и информирует Президента о положении дел в регионах;
3) осуществляет контроль за проведением отчетных встреч руководителей местных исполнительных органов с населением;
4) вносит предложения Президенту:
о совершенствовании деятельности акимов и местных исполнительных органов столицы, областей и городов республиканского значения;
об отмене либо приостановлении полностью или частично действия актов акимов столицы, областей и городов республиканского значения;
по стратегии и программам регионального развития, конструктивной совместной работе местных представительных и исполнительных органов, их взаимодействию с центральными органами страны;
при необходимости по вопросу досрочного прекращения полномочий маслихата.";
в пункте 22:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) обеспечивает подготовку проекта Послания Президента народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики Республики Казахстан;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) осуществляет контроль за реализацией государственными органами государственной политики, исполнением актов и поручений Президента, Вице-Президента, в том числе путем проведения проверок;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) обеспечивает подготовку рассмотрения у Президента результатов деятельности Правительства, центральных государственных органов, местных исполнительных органов столицы, областей и городов республиканского значения, должностных лиц;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) осуществляет информационно-аналитическое, организационное и документационное обеспечение деятельности Вице-Президента, Қазақстан Халық Кеңесі, консультативно-совещательных органов при Президенте, контроль за исполнением их решений;";
в пункте 24:
подпункты 7) и 8) изложить в следующей редакции:
"7) координирует работу по контролю за исполнением и соблюдением актов Президента, исполнением его поручений, прохождением документов в Администрации в этих целях, а также по вопросам подготовки мероприятий с участием Президента, в том числе проводит совещания с руководящими работниками Администрации и приглашением руководителей соответствующих государственных органов Республики Казахстан;

8) Президенттің қол қоюына Құрылтай қабылдаған заңдарды, жарлықтардың, өкімдердің жобаларын және қарауына Президентке жолданатын басқа да құжаттар мен материалдарды ұсынады;";
18), 19) және 20) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"18) Әкімшіліктің Құрылтаймен, Құрылтайдың жұмыс органдарымен және аппаратымен; Үкіметпен және Үкімет Аппаратымен; министрліктермен; Конституциялық Сотпен; Жоғарғы Сотпен; Жоғары Сот Кеңесімен, Президентке тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдармен; астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың әкімдерімен, мәслихаттарымен; саяси партиялармен және өзге де қоғамдық бірлестіктермен; бұқаралық ақпарат құралдарымен; жеке және заңды тұлғалармен байланысын тұрақты негізде қамтамасыз етеді;
19) Құрылтайдың ашық және жабық отырыстарына қатысуға құқылы;
20) Үкіметтің, орталық атқарушы органдардың, Президентке тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың және Президент жанындағы консультативтік-кеңесші органдардың, Жоғары Сот Кеңесінің, Қазақстан Халық Кеңесінің Төралқасының отырыстары мен алқа жиналыстарына және Қазақстан Халық Кеңесінің сессияларына қатысуға құқылы;";
32-тармақта:
1) тармақшаның бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы астанасының, облыстарының және республикалық маңызы бар қалаларының әкімдеріне;";
4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасы заңдарының, Президент актілері мен тапсырмаларының орындалуы барысында анықталған жолсыздықтар мен кемшіліктерді жоюды талап етуге;
5) анықталған кемшіліктерді, Қазақстан Республикасы заңдарының, Қазақстан Республикасының Президенті актілерінің сақталмауы және оның тапсырмаларының орындалмауы фактілерін болдырмау жөнінде ұсынымдар әзірлеуге;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Әкімшілік жүргізген тексерулердің нәтижелерін Қазақстан Республикасының Президентіне жүйелі түрде баяндауға құқылы.".
36. "Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Орталық мемлекеттік органдар мен астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Орталық мемлекеттік органдар мен астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін арттыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";

8) представляет на подпись Президенту законы, принятые Курултаем, проекты указов, распоряжений и на рассмотрение другие адресуемые Президенту документы и материалы;";
подпункты 18), 19) и 20) изложить в следующей редакции:
"18) обеспечивает на постоянной основе связь Администрации с Курултаем, рабочими органами и аппаратом Курултая; Правительством и Аппаратом Правительства; министерствами; Конституционным Судом; Верховным Судом; Высшим Судебным Советом; государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту; акимами, маслихатами столицы, областей и городов республиканского значения; политическими партиями и иными общественными объединениями; средствами массовой информации; физическими и юридическими лицами;
19) вправе присутствовать на открытых и закрытых заседаниях Курултая;
20) вправе участвовать в заседаниях Правительства, коллегий центральных исполнительных органов, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту, и консультативно-совещательных органов при Президенте, заседаниях Высшего Судебного Совета, Қазақстан Халық Кеңесінің Төралқасы и сессиях Қазақстан Халық Кеңесі;";
в пункте 32:
абзац пятый подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"акимам столицы, областей и городов республиканского значения Республики Казахстан;";
подпункты 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"4) требовать устранения выявленных нарушений и недостатков в ходе исполнения законов Республики Казахстан, актов и поручений Президента;
5) разрабатывать рекомендации по устранению выявленных нарушений, фактов несоблюдения законов Республики Казахстан, актов Президента Республики Казахстан и неисполнения его поручений;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) систематически докладывать Президенту Республики Казахстан о результатах проводимых Администрацией проверок.".
36. В Указе Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 "О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы":
заголовок изложить в следующей редакции:
"О Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В целях повышения эффективности деятельности центральных государственных органов и местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения ПОСТАНОВЛЯЮ:";

1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Орталық мемлекеттік органдар мен астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі бекітілсін.
2. Өздеріне қатысты олардың қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізілетін мынадай мемлекеттік органдар айқындалсын:
1) осы Жарлыққа қосымшаға сәйкес орталық мемлекеттік органдар;
2) астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органдар).";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесінде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Орталық мемлекеттік органдар мен астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Орталық мемлекеттік органдар мен астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесі (бұдан әрі – Жүйе) орталық мемлекеттік органдар мен астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – бағаланушы мемлекеттік органдар) қызметінің тиімділігін арттыру үшін әзірленді.";
7-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің актілері мен тапсырмаларының орындалуы мәселелері бойынша бақылау нәтижелері;";
16-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Орталық мемлекеттік органдар мен астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігіне жыл сайынғы бағалау жүргізу жөніндегі жұмыстарды мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау жүйесін әдіснамалық дамытудың тәсілдерін айқындау, олардың тиімділігінің көрсеткіштерін айқындау, сондай-ақ ұлттық және ведомстволық статистиканың уақтылы және анық деректеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету бөлігінде үйлестіруді Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі жүзеге асырады.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Осы блок бойынша операциялық бағалауды:
1) Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы мемлекеттік органдардың даму жоспарларының, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың даму жоспарларының мақсаттарына қол жеткізуі бойынша мемлекеттік органдардың тиімділігін бағалау бөлігінде;

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемую Систему ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения.
2. Определить следующие государственные органы, в отношении которых проводится оценка эффективности их деятельности:
1) центральные государственные органы согласно приложению к настоящему Указу;
2) местные исполнительные органы столицы, областей, городов республиканского значения (далее – местные исполнительные органы).";
в Системе ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденной вышеназванным Указом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Система ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Система ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения (далее – Система) разработана для повышения эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения (далее – оцениваемые государственные органы).";
подпункт 3) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"3) результаты контроля Администрации Президента Республики Казахстан по вопросам исполнения актов и поручений Президента Республики Казахстан, Вице-Президента Республики Казахстан, Администрации Президента Республики Казахстан;";
часть вторую пункта 16 изложить в следующей редакции:
"Координацию работ по проведению ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов столицы, областей, городов республиканского значения в части определения подходов к методологическому развитию системы оценки эффективности деятельности государственных органов, определения показателей их эффективности, а также обеспечения доступа к своевременным и достоверным данным национальной и ведомственной статистики осуществляет Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Операционная оценка по данному блоку осуществляется:
1) Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан в части оценки эффективности государственных органов по достижению целей планов развития государственных органов, планов развития столицы, областей, городов республиканского значения;

2) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштеріне қол жеткізуі бойынша мемлекеттік органдардың тиімділігін бағалау бөлігінде жүзеге асырады.";
73-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"73. Бағалау қорытындылары бойынша бағаланатын мемлекеттік органның операциялық бағалау блогы және (немесе) бірыңғай рейтинг бойынша рейтингте соңғы үш позицияның бірінде болғаны, сондай-ақ сеніп тапсырылған саладағы (қызмет саласындағы) ахуалдың үш жыл қатарынан нашарлағаны анықталған жағдайда Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған құзыретіне байланысты тиісті мемлекеттік саяси қызметшінің және (немесе) орталық мемлекеттік органның аппарат басшысының, астана, облыс, республикалық маңызы бар қалалар әкімінің аппараты басшысының жауаптылығы мәселесін қарау туралы ұсыныс енгізеді.".
37. "Қазақстан Республикасы Президентінің жолдауын дайындау және іске асыру, актілерімен және тапсырмаларымен жұмыс істеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру, нормативтік құқықтық жарлықтарға мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 27 сәуірдегі № 976 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жолдауын дайындау және іске асыру, актілерімен және тапсырмаларымен жұмыс істеу және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асыру, нормативтік құқықтық жарлықтарға мониторинг жүргізу қағидаларында:
4-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Президенттің тапсырмалары – өңірлік сапарлардың, халықаралық және қоғамдық маңызы бар іс-шаралардың, жұмыс кеңестерінің, Президенттің қатысуымен өткен Үкіметтің кеңейтілген отырыстарының, Президент мәлімдемелерінің (үндеулерінің), Президент басшылық жасайтын консультативтік-кеңесші органдар, Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесі (бұдан әрі – Қауіпсіздік Кеңесі), Қазақстан Халық Кеңесі (сессияның және Төралқаның шешімдері) және өзге де органдар отырыстарының қорытындылары бойынша берілген тапсырмалар; Президенттің қызметтік құжаттар, жеке және заңды тұлғалардың жолданымдары бойынша тапсырмалары, соңдай-ақ Президенттің жеке тапсырмалары, соның ішінде оның әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарында және Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің (бұдан әрі – Президент Әкімшілігі) ресми аккаунттарында және бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған тапсырмалары;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Президенттің жолдауы – Президенттің елдегі жағдай мен ішкі және сыртқы саясаттың негізгі бағыттары туралы Қазақстан халқына арналған үндеуі;";

2) уполномоченным государственным органом по исполнению бюджета в части оценки эффективности государственных органов по достижению показателей бюджетных программ.";
пункт 73 изложить в следующей редакции:
"73. В случаях, если оцениваемый государственный орган занимает одну из трех последних позиций в рейтинге по блоку операционной оценки и (или) единому рейтингу, а также ухудшения ситуации во вверенной отрасли (сфере деятельности) три года подряд, выявленных по итогам оценки, Администрация Президента Республики Казахстан вносит предложение о рассмотрении вопроса ответственности соответствующего политического государственного служащего и (или) руководителя аппарата центрального государственного органа, руководителя аппарата акима столицы, области, городов республиканского значения в зависимости от компетенции, определенной законодательством Республики Казахстан.".
37. В Указе Президента Республики Казахстан от 27 апреля 2010 года № 976 "Об утверждении Правил подготовки и реализации послания, работы с актами и поручениями Президента Республики Казахстан и осуществления контроля за их исполнением, проведения мониторинга нормативных правовых указов":
в Правилах подготовки и реализации послания, работы с актами и поручениями Президента Республики Казахстан и осуществления контроля за их исполнением, проведения мониторинга нормативных правовых указов, утвержденных вышеназванным Указом:
в пункте 4:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) поручения Президента – поручения, данные по итогам региональных поездок, международных и общественно значимых мероприятий, рабочих совещаний, расширенных заседаний Правительства с участием Президента, заявлений (обращений) Президента, заседаний консультативно-совещательных органов, Совета Безопасности Республики Казахстан (далее – Совет Безопасности), Қазақстан Халық Кеңесі (решения сессии и Төралқа) и иных органов, возглавляемых Президентом; поручения Президента по служебным документам, обращениям физических и юридических лиц, а также личные поручения Президента, в том числе опубликованные в его официальных аккаунтах и официальных аккаунтах Администрации Президента Республики Казахстан (далее – Администрация Президента) в социальных сетях и средствах массовой информации;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) послание Президента – обращение Президента к народу Казахстана, посвященное положению в стране и основным направлениям внутренней и внешней политики;";

18-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Президенттің жарлықтарына, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ ратификацияланған халықаралық шарттарға сәйкестігі;";
24-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қажет болған кезде Президент актісінің жобасына Қазақстан Республикасының Вице-Президенті электрондық түрде виза қояды.";
28-тармақта:
бірінші бөліктің 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Президент басшылық жасайтын консультативтік-кеңесші органдардың, Қауіпсіздік Кеңесінің, Қазақстан Халық Кеңесінің (сессияның және Төралқаның) және өзге де органдардың отырыстарын ұйымдастыру кезінде жүзеге асырылады.";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 5), 6) және 7) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың қорытындылары бойынша тапсырмалардың жобалары хаттама түрінде, ал Қазақстан Халық Кеңесі сессиясының және Қауіпсіздік Кеңесі отырыстарының қорытындылары бойынша – шешім түрінде ресімделеді, оған, әдетте, Президент қол қояды.";
42-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өңірлік сапарлардың, халықаралық және қоғамдық маңызы бар іс-шаралардың, Президент мәлімдемелерінің (үндеулерінің), жұмыс кеңестерінің, Президенттің қатысуымен өткен Үкіметтің кеңейтілген отырыстарының, Президент басшылық жасайтын консультативтік-кеңесші органдар, Қауіпсіздік Кеңесі, Қазақстан Халық Кеңесі (сессия және Төралқа) және өзге де органдар отырыстарының қорытындылары бойынша берілген Президенттің тапсырмалары (не тапсырмаларының тармақтары);";
42-1-тармақта:
бірінші бөлікте:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) заңдарға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді немесе жаңа кодексті немесе заңды қабылдауды талап ететін тапсырмалар;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қауіпсіздік Кеңесінің, Қазақстан Халық Кеңесінің (сессия және Төралқа) шешімдерінде қамтылған тапсырмалар;";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Барлық өзге тапсырмалар бақылауды бекітуге немесе Президенттің немесе Президент Әкімшілігі Басшысының, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысының қарарының мазмұнына сәйкес Үкіметтің немесе орталық мемлекеттік немесе жергілікті атқарушы органның бақылауына қойылады.";
50-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Президенттің актілері мен тапсырмаларын орындау осы актілерде және тапсырмаларда не олардың іске асырылуын бақылауды бекітуде көрсетілген мерзімдерде немесе Президентінің, Президент Әкімшілігі Басшысының, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қауіпсіздік Кеңесі Хатшысының қарарларында көрсетілген мерзімдерде қамтамасыз етіледі.";
57-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Әзірлеушісі жергілікті атқарушы орган болып табылатын ұйымдастыру іс-шараларының жоспарын (жол картасын) астананың, тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әкімі бекітеді.";

подпункт 1) пункта 18 изложить в следующей редакции:
"1) соответствия Конституции Республики Казахстан, законам Республики Казахстан, указам Президента, иным нормативным правовым актам, а также ратифицированным международным договорам;";
часть пятую пункта 24 изложить в следующей редакции:
"При необходимости проект акта Президента в электронном виде визируется Вице-Президентом Республики Казахстан.";
в пункте 28:
подпункт 7) части первой изложить в следующей редакции:
"7) заседаний консультативно-совещательных органов, Совета Безопасности, Қазақстан Халық Кеңесі (сессии и Төралқа) и иных органов, возглавляемых Президентом.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Проекты поручений по итогам мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 5), 6) и 7) части первой настоящего пункта, оформляются в виде протокола, а по итогам сессии Қазақстан Халық Кеңесі и заседаний Совета Безопасности – в виде решения, которое, как правило, подписывается Президентом.";
подпункт 2) пункта 42 изложить в следующей редакции:
"2) поручения Президента (либо пункты поручений), данные по итогам региональных поездок, международных и общественно значимых мероприятий, заявлений (обращений) Президента, рабочих совещаний, расширенных заседаний Правительства с участием Президента, заседаний консультативно-совещательных органов, Совета Безопасности, Қазақстан Халық Кеңесі (сессии и Төралқа) и иных органов, возглавляемых Президентом;";
в пункте 42-1:
в части первой:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) поручения, требующие внесения изменений и дополнений в законы или принятия нового кодекса или закона;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) поручения, содержащиеся в решениях Совета Безопасности, Қазақстан Халық Кеңесі (сессии и Төралқа);";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Все иные поручения ставятся на контроль Правительства или центрального государственного или местного исполнительного органа согласно закреплению контроля или содержанию резолюции Президента или Руководителя Администрации Президента, Вице-Президента Республики Казахстан, Секретаря Совета Безопасности.";
часть первую пункта 50 изложить в следующей редакции:
"50. Исполнение актов и поручений Президента обеспечивается в сроки, указанные в данных актах и поручениях либо закреплении контроля по их реализации, или в сроки, указанные в резолюциях Президента, Руководителя Администрации Президента, Вице-Президента Республики Казахстан, Секретаря Совета Безопасности.";
часть третью пункта 57 изложить в следующей редакции:
"План организационных мероприятий (дорожная карта), разработчиком которого является местный исполнительный орган, утверждается акимом столицы, соответствующей области, города республиканского значения.";

66-1-тармақтың, төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тапсырмаларды уақтылы орындамау тәуекелдері және тапсырмаларды орындамаудың өзге де елеулі проблемалары болған кезде Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшелерінің басшылары – Президент Әкімшілігінің Басшысына, Қазақстан Республикасының Вице-Президентіне жеке берілген және Президентті жеке хабардар етуді талап етпейтін тапсырмалар бойынша – Қазақстан Республикасының Вице-Президентіне, Қауіпсіздік Кеңесінің шешімдерінде қамтылған тапсырмалар бойынша Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысына хабарлайды және тиісті ұсыныстар енгізеді.";
66-3-тармақта:
бірінші бөліктің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) заңнамалық түзетулерді немесе жаңа заңды қабылдау мәселелері бойынша – жауапты мемлекеттік органдардан осындай тапсырмалардың іске асырылу барысы туралы ақпаратты жұмыс тәртібімен сұрату, Қазақстан Республикасының Құрылтайындағы заң шығару процесінің жай-күйін мониторингтеу, сондай-ақ заңдардың нақты атауларын көрсетіп, заңдардың немесе заңнамалық түзетулердің жобаларын белгіленген тәртіппен Президент Әкімшілігімен алдын ала ресми келісе отырып, заң шығару процесінің ақпараттық жүйесін пайдалану арқылы;";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшелерінің басшылары Қағидалардың осы тармағында көрсетілген тапсырмаларды уақтылы, сапалы, толық орындамау тәуекелдері және оларды орындамаудың өзге де елеулі проблемалары анықталған кезде – Президент Әкімшілігінің Басшысына, Қазақстан Республикасының Вице-Президентіне жеке берілген және Президентті жеке хабардар етуді талап етпейтін тапсырмалар бойынша – Қазақстан Республикасының Вице-Президентіне, Қауіпсіздік Кеңесінің шешімдерінде қамтылған тапсырмалар бойынша Қауіпсіздік Кеңесінің Хатшысына хабарлайды және тиісті ұсыныстар енгізеді.";
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"71. Осы Қағидалардың 42-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген қызметтік және өзге де құжаттар бойынша Президенттің Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісіне жеке берілген және Президентті жеке хабардар етуді талап етпейтін тапсырмаларының орындалу мерзімдерін ұзарту, орта мерзімді және ұзақ мерзімді бақылауға ауыстыру, жаңа орындау мерзімін белгілеу Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің шешімімен жүзеге асырылуы мүмкін.";
76-тармақың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Халық Кеңесінің шешімдерінде қамтылған тапсырмаларды бақылаудан алуды Президент немесе Президент Әкімшілігінің Басшысы жүзеге асырады.";

часть четвертую пункта 66-1 изложить в следующей редакции:
"При наличии рисков несвоевременного исполнения и иных существенных проблем неисполнения поручений руководители ответственных структурных подразделений Администрации Президента информируют и вносят соответствующие предложения Руководителю Администрации Президента, по поручениям, данным персонально Вице-Президенту Республики Казахстан и не требующим личного информирования Президента, – Вице-Президенту Республики Казахстан, по поручениям, содержащимся в решениях Совета Безопасности, – Секретарю Совета Безопасности.";
в пункте 66-3:
подпункт 3) части первой изложить в следующей редакции:
"3) принятия законодательных поправок или нового закона – посредством запроса в рабочем порядке у ответственных государственных органов информации о ходе реализации таких поручений, мониторинга состояния законодательного процесса в Курултае Республики Казахстан, а также использования информационной системы законотворческого процесса с предварительным официальным согласованием с Администрацией Президента в установленном порядке проектов законов или законодательных поправок с указанием конкретных наименований законов;";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Руководители ответственных структурных подразделений Администрации Президента при установлении рисков несвоевременного, некачественного, неполного исполнения и иных существенных проблем неисполнения поручений, указанных в настоящем пункте Правил, информируют и вносят соответствующие предложения Руководителю Администрации Президента, по поручениям, данным персонально Вице-Президенту Республики Казахстан и не требующим личного информирования Президента, – Вице-Президенту Республики Казахстан, по поручениям, содержащимся в решениях Совета Безопасности, – Секретарю Совета Безопасности.";
пункт 71 изложить в следующей редакции:
"71. Продление сроков исполнения, перевод на среднесрочный и долгосрочный контроль, установление нового срока исполнения поручений Президента по служебным и иным документам, указанным в подпункте 5) пункта 42 настоящих Правил, данных персонально Государственному советнику Республики Казахстан и не требующих личного информирования Президента, могут осуществляться решением Вице-Президента Республики Казахстан.";
часть четвертую пункта 76 изложить в следующей редакции:
"Снятие с контроля поручений, содержащихся в решениях Қазақстан Халық Кеңесі, осуществляется Президентом или Руководителем Администрации Президента.";

76-1-тармақтың бесінші және алтыншы абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"егер тапсырмада аяқталу нысаны және (немесе) түпкілікті нәтижесі бойынша реттеу нысанасын көрсететін нақты атауы көрсетілген жеке заңды қабылдау көзделсе – мемлекеттік органның ресми есебі ұсынылмастан және Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің сараптамалық қорытындысы енгізілместен, Президенттің қол қою фактісі бойынша;
егер тапсырманың мазмұнында заңнамаға түзетулер қабылдау көзделсе – жауапты орындаушы мемлекеттік органның ресми есебі ұсынылмастан, Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесінің қабылданған заңдардың нақты атауы және тапсырманы орындаудың қысқаша мазмұны көрсетілген сараптамалық қорытындысы негізінде;";
78-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"78. Осы Қағидалардың 42-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген қызметтік және өзге де құжаттар бойынша Президенттің Қазақстан Республикасының Вице-Президентіне жеке берілген және Президентті жеке хабардар етуді талап етпейтін тапсырмаларын бақылаудан алу Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің шешімімен жүзеге асырылуы мүмкін.".
38. "Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының орындалуы туралы ақпаратты дайындау және оны Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық ұйымдар шешімдерінің жобаларын келісу және оларды іске асыру, Біріккен Ұлттар Ұйымы Адам құқықтары жөніндегі кеңесінің арнайы рәсімдерімен және адам құқықтары жөніндегі шарттық органдармен өзара іс-қимыл, Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өтетін Қазақстан Республикасының халықаралық іс-шараларын дайындау, қол жеткізілген уағдаластықтарды орындау, халықаралық сот органдарымен өзара іс-қимыл және Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының халықаралық қызметін үйлестіруді жүзеге асыру мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 12 тамыздағы № 1037 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының орындалуы туралы ақпаратты дайындау және оны Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына ұсыну, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық ұйымдар шешімдерінің жобаларын келісу және оларды іске асыру, Біріккен Ұлттар Ұйымы Адам құқықтары жөніндегі кеңесінің арнайы рәсімдерімен және адам құқықтары жөніндегі шарттық органдармен өзара іс-қимыл, Қазақстан Республикасы Президентінің қатысуымен өтетін Қазақстан Республикасының халықаралық іс-шараларын дайындау, қол жеткізілген уағдаластықтарды орындау, халықаралық сот органдарымен өзара іс-қимыл және Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының халықаралық қызметін үйлестіруді жүзеге асыру қағидаларында:

абзацы пятый и шестой пункта 76-1 изложить в следующей редакции:
"в случае, если поручение по форме завершения и (или) конечному результату предусматривало принятие отдельного закона с указанием конкретного наименования, отражающего предмет регулирования, – по факту подписания Президентом, без представления официального отчета государственного органа и без внесения экспертного заключения ответственного структурного подразделения Администрации Президента;
в случае, если содержанием поручения было предусмотрено принятие поправок в законодательство, – на основании экспертного заключения ответственного структурного подразделения Администрации Президента с указанием конкретных наименований принятых законов и краткого содержания исполнения поручения, без представления официального отчета ответственного государственного органа-исполнителя;";
пункт 78 изложить в следующей редакции:
"78. Снятие с контроля поручений Президента по служебным и иным документам, указанным в подпункте 5) пункта 42 настоящих Правил, данных персонально Вице-Президенту Республики Казахстан и не требующих личного информирования Президента, может осуществляться решением Вице-Президента Республики Казахстан.".
38. В Указе Президента Республики Казахстан от 12 августа 2010 года № 1037 "О вопросах подготовки информации о выполнении международных договоров Республики Казахстан и представления ее на рассмотрение Президента Республики Казахстан, а также согласования проектов решений международных организаций, участницей которых является Республика Казахстан, и их реализации, взаимодействия со специальными процедурами Совета Организации Объединенных Наций по правам человека и договорными органами по правам человека, подготовки международных мероприятий Республики Казахстан с участием Президента Республики Казахстан, выполнения достигнутых договоренностей, взаимодействия с международными судебными органами и осуществления координации международной деятельности государственных органов Республики Казахстан":
в Правилах подготовки информации о выполнении международных договоров Республики Казахстан и представления ее на рассмотрение Президента Республики Казахстан, а также согласования проектов решений международных организаций, участницей которых является Республика Казахстан, и их реализации, взаимодействия со специальными процедурами Совета Организации Объединенных Наций по правам человека и договорными органами по правам человека, подготовки международных мероприятий Республики Казахстан с участием Президента Республики Казахстан, выполнения достигнутых договоренностей, взаимодействия с международными судебными органами и осуществления координации международной деятельности государственных органов Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом:

15-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасы Президентінің, Вице-Президентінің қатысуымен – жоғары деңгейде;";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Жоғары деңгейдегі іс-шаралардың мазмұндық бөлігін қамтамасыз ету мақсатында СІМ:
1) Президент Әкімшілігі жасайтын Қазақстан Республикасы Президентінің, Вице-Президентінің жұмыс кестесін ескере отырып, іс-шараларды өткізу мерзімін шетел тарапымен келісуді;
2) мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдардың берген ұсыныстарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының Президентіне, Вице-Президентіне ақпараттық-талдау материалдарын дайындауды жүзеге асырады.";
21-тармақта:
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) Қазақстан Республикасы Президентінің, Вице-Президентінің шетелдерге сапары кезінде – баратын ел басшылығының атына алғысхаттардың жобаларын;";
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) электрондық жеткізгіште – алғаш рет кездесетін басшылардың суреттері және мүмкіндігінше Қазақстан Республикасы Президентінің, Вице-Президентінің кездесу өткізетін және баратын жерлерінің түрлі-түсті суреттерін қамтитын ақпараттық-талдау материалдары пакетін дайындауды қамтамасыз етеді.";
22, 23 және 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"22. СІМ жоғары деңгейдегі іс-шараны өткізуге дейін кемінде екі ай бұрын мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдарға қолда бар құжаттарды, ақпараттық-талдау материалдарын, алдағы іс-шараларға және Қазақстан Республикасының Президенті, Вице-Президенті тапсырмаларының жобасына ұсыныстарды беру туралы сұрату жібереді.
23. Мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар сұрау салу келіп түскен кезден бастап күнтізбелік жиырма күн ішінде немесе Президент Әкімшілігі белгілеген өзге де мерзімдерде алдағы іс-шараларға және Қазақстан Республикасының Президенті, Вице-Президенті тапсырмаларының жобасына қажетті ақпарат пен ұсыныстарды дайындауды және СІМ-ге ұсынуды қамтамасыз етеді.
СІМ-ге жолданатын Қазақстан Республикасы Президентінің, Вице-Президентінің келіссөздеріне арналған тезистердің жобасына мемлекеттік органның немесе ұйымның басшысы немесе басшының жетекшілік ететін орынбасары әр параққа бұрыштама қол қояды.
Сапасыз ақпарат ұсынылған жағдайда, СІМ ұсынылған ақпаратты мемлекеттік органға немесе ұйымға пысықтау үшін қайтаруға құқылы, олар үш жұмыс күні ішінде алдағы іс-шараларға және Қазақстан Республикасының Президенті, Вице-Президенті тапсырмаларының жобасына пысықталған ақпарат пен ұсыныстарды жібереді.
24. СІМ мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ұсыныстарын ескере отырып, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің қойылған қолымен іс-шара тұжырымдамасын Қазақстан Республикасы Президентінің, Вице-Президентінің атына Президент Әкімшілігіне іс-шараның өткізілуінен кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын енгізеді. Бұл ретте тұжырымдаманы дайындау кезіне қарай жобалары Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарымен, Әділет министрлігімен, СІМ-мен және контрагенттермен келісілген, қол қою (жасасу) жоспарланған халықаралық шарттар тұжырымдамаға енгізіледі.";
26-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Президент Әкімшілігі ақпараттық-талдау материалдары пакетіне сараптама және қажеттілігіне қарай пысықтау жүргізіп, оны Қазақстан Республикасы Президентінің, Вице-Президентінің қарауына енгізеді.";
28-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"СІМ Қазақстан Республикасының Президенті, Вице-Президенті сұхбатының жазбаларын іс-шара өткізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде Президент Әкімшілігіне ұсынады.";
29-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 1) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"1) на высшем уровне – с участием Президента, Вице-Президента Республики Казахстан;";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. В целях обеспечения содержательной части мероприятий на высшем уровне МИД осуществляет:
1) согласование сроков проведения мероприятий с иностранной стороной с учетом рабочего графика Президента, Вице-Президента Республики Казахстан, формируемого Администрацией Президента;
2) подготовку информационно-аналитических материалов для Президента, Вице-Президента Республики Казахстан с учетом предложений, представленных заинтересованными государственными органами и организациями.";
в пункте 21:
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) при визитах Президента, Вице-Президента Республики Казахстан в зарубежные страны – проекты благодарственных писем в адрес руководителей страны посещения;";
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) на электронном носителе – фото руководителей, с которыми встречи предстоят впервые, и по возможности цветные фото мест проведения встреч и посещений Президента, Вице-Президента Республики Казахстан.";
пункты 22, 23 и 24 изложить в следующей редакции:
"22. МИД не менее чем за два месяца до проведения мероприятия на высшем уровне направляет запрос в заинтересованные государственные органы и организации о предоставлении имеющихся документов, информационно-аналитических материалов и предложений к предстоящим мероприятиям и проекту поручений Президента, Вице-Президента Республики Казахстан.
23. Заинтересованные государственные органы и организации в течение двадцати календарных дней с момента поступления запроса или в иные сроки, определенные Администрацией Президента, обеспечивают подготовку и представление в МИД необходимой информации и предложений к предстоящим мероприятиям и проекту поручений Президента, Вице-Президента Республики Казахстан.
Направляемый в МИД проект тезисов для переговоров Президента, Вице-Президента Республики Казахстан полистно парафируется руководителем или курирующим заместителем руководителя государственного органа или организации.
В случае представления некачественной информации МИД вправе вернуть представленную информацию на доработку государственному органу или организации, которые в течение трех рабочих дней направляют доработанную информацию и предложения к предстоящим мероприятиям и проекту поручений Президента, Вице-Президента Республики Казахстан.
24. МИД вносит в Администрацию Президента на имя Президента, Вице-Президента Республики Казахстан концепцию мероприятия за подписью Министра иностранных дел Республики Казахстан не менее чем за тридцать календарных дней до проведения мероприятия с учетом предложений заинтересованных государственных органов и организаций. При этом в концепцию включаются планируемые к подписанию (заключению) международные договоры, проекты которых согласованы с заинтересованными государственными органами Республики Казахстан, Министерством юстиции, МИД и контрагентами к моменту подготовки концепции.";
часть третью пункта 26 изложить в следующей редакции:
"Администрация Президента проводит экспертизу и, при необходимости, доработку пакета информационно-аналитических материалов, вносит его на рассмотрение Президенту, Вице-Президенту Республики Казахстан.";
часть вторую пункта 28 изложить в следующей редакции:
"МИД представляет в Администрацию Президента записи беседы Президента, Вице-Президента Республики Казахстан в течение трех рабочих дней после проведения международного мероприятия.";
часть первую пункта 29 изложить в следующей редакции:

"29. Жоғары деңгейдегі іс-шараға СІМ қатыспайтын жағдайларда, қол жеткізілген уағдаластықтарды тіркеуді Қазақстан Республикасы Президентінің сыртқы саяси қызметті қамтамасыз ететін көмекшісі немесе Қазақстан Республикасының Президенті, Вице-Президенті уәкілеттік берген өзге тұлға жүзеге асырады.";
29-1-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ынтымақтастықтың негізгі бағыттары мен қол жеткізілген уағдаластықтарды көрсете отырып, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасарымен келісілген Қазақстан Республикасы Президентінің, Вице-Президентінің алғыс хатының жобасын ұсынады.";
30, 31, 32, 32-1, 33, 34 және 35-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Қол жеткізілген уағдаластықтар деп осы Қағидалардың 28 және
29-тармақтарына сәйкес тіркелген уағдаластықтар, сондай-ақ:
1) жоғары деңгейдегі іс-шаралар барысында қабылданған бірлескен мәлімдемелерде, декларацияларда, коммюникелер мен басқа да құжаттарда;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің, Вице-Президентінің тапсырмасы бойынша қол қойылған немесе қабылданған ведомствоаралық сипаттағы бірлескен құжаттарда;
3) жоғары деңгейдегі іс-шаралар нәтижелері бойынша хаттамаларда, меморандумдарда, ноталар мен хаттарда;
4) шетелдердің, халықаралық ұйымдардың, қаржы институттарының, шетелдік компаниялар мен фирмалардың басшыларына Қазақстан Республикасы Президентінің, Вице-Президентінің жеке жолдаулары мен хаттарында белгіленген ұсыныстар мен міндеттемелер (нормативтік құқықтық сипатта емес) болып табылады.
31. Қазақстан Республикасының Президенті, Вице-Президенті қол жеткізілген уағдаластықтарды іске асыру мақсатында, қажеттігіне қарай Қазақстан Республикасының Үкіметіне, мемлекеттік органдарға және ұйымдарға тапсырмалар береді.
СІМ өз құзыреті шегінде Президенттің халықаралық мәселелер жөніндегі кеңесшісіне Қазақстан Республикасы Президентінің, Вице-Президентінің деңгейінде тапсырманың жобасын дайындаудың орындылығы туралы негізделген ұсыныс енгізе алады.
Мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар іс-шара аяқталғаннан кейін немесе шетелге сапар аяқталғаннан күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде тапсырмалардың жобасына нақты ұсыныстарды СІМ-ге береді.
32. СІМ тіркелген уағдаластықтардың негізінде Қазақстан Республикасының Президенті, Вице-Президенті айқындаған тәртіппен Президенттің тапсырмаларының жобасын дайындауды жүзеге асырады, қарау және келісу үшін мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдарға жібереді.
Мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар Қазақстан Республикасы Президентінің, Вице-Президентінің тапсырмалары жобасын қарау мен келісуді келіп түскен күнінен бастап екі жұмыс күні ішінде қамтамасыз етеді. Аталған мерзімде жазбаша жауап ұсынылмаған жағдайда тапсырмалар жобасы ескертулерсіз келісілді деп саналады.
СІМ Президент Әкімшілігіне мүдделі мемлекеттік органдармен келісілген, Премьер-Министр және Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі виза қойған Қазақстан Республикасының Президенті, Вице-Президенті тапсырмаларының жобасын іс-шара өткізілгеннен кейін немесе шетелге сапар аяқталған күнінен бастап жеті жұмыс күні ішінде қағаздағы және электрондық түрде ұсынады. Бұл ретте көрсетілген мерзімді ұзартуға жол берілмейді.

"29. В случаях, когда МИД не принимает участия в мероприятии на высшем уровне, фиксирование достигнутых договоренностей осуществляет помощник Президента Республики Казахстан, обеспечивающий его внешнеполитическую деятельность, или иное уполномоченное Президентом, Вице-Президентом Республики Казахстан лицо.";
подпункт 3) пункта 29-1 изложить в следующей редакции:
"3) проект благодарственного письма Президента, Вице-Президента Республики Казахстан с указанием основных направлений сотрудничества и достигнутых договоренностей, согласованный с Заместителем Премьер-Министра Республики Казахстан.";
пункты 30, 31, 32, 32-1, 33, 34 и 35 изложить в следующей редакции:
"30. Достигнутыми договоренностями являются договоренности, зафиксированные согласно пунктам 28 и 29 настоящих Правил, а также предложения и обязательства (не носящие нормативный правовой характер), отраженные в:
1) совместных заявлениях, декларациях, коммюнике и других документах, принятых в ходе мероприятий на высшем уровне;
2) совместных документах межведомственного характера, подписанных или принятых по поручению Президента, Вице-Президента Республики Казахстан;
3) протоколах, меморандумах, нотах и письмах по результатам мероприятий на высшем уровне;
4) личных посланиях и письмах Президента, Вице-Президента Республики Казахстан руководителям зарубежных стран, международных организаций, финансовых институтов, зарубежных компаний и фирм.
31. В целях реализации достигнутых договоренностей Президент, Вице-Президент Республики Казахстан, при необходимости, дают поручения Правительству Республики Казахстан, государственным органам и организациям.
В рамках своей компетенции МИД может внести советнику Президента по международным вопросам обоснованное предложение о нецелесообразности подготовки проекта поручения на уровне Президента, Вице-Президента Республики Казахстан.
Заинтересованные государственные органы и организации в течение двух рабочих дней после завершения мероприятия или со дня завершения зарубежного визита представляют в МИД конкретные предложения к проекту поручений.
32. МИД осуществляет подготовку проекта поручений Президента, Вице-Президента Республики Казахстан на основании зафиксированных договоренностей в порядке, определенном Президентом Республики Казахстан, и направляет на рассмотрение и согласование в заинтересованные государственные органы и организации.
Заинтересованные государственные органы и организации обеспечивают рассмотрение и согласование проекта поручений Президента, Вице-Президента Республики Казахстан в течение двух рабочих дней со дня его поступления. В случае непредставления письменного ответа в указанный срок считается, что проект поручений согласован без замечаний.
МИД представляет в Администрацию Президента в бумажном и электронном виде проект поручений Президента, Вице-Президента Республики Казахстан, согласованный с заинтересованными государственными органами и завизированный Премьер-Министром и Министром иностранных дел Республики Казахстан, в течение семи рабочих дней после проведения мероприятия или со дня завершения зарубежного визита. При этом продление указанного срока не допускается.

32-1. Президент Әкімшілігінің жауапты құрылымдық бөлімшесі тапсырмалардың жобасын үш жұмыс күні ішінде Президенттің халықаралық мәселелер жөніндегі кеңесшісімен, Президент Әкімшілігі Басшысының бірінші орынбасарымен және орынбасарларымен, мүдделі құрылымдық бөлімшелерге жетекшілік ететін Президенттің көмекшілерімен, Президент Кеңсесінің бастығымен және Президенттің кеңесшілерімен, Мемлекеттік құқық бөлімімен және Жалпы бөліммен, сондай-ақ басқа да мүдделі құрылымдық бөлімшелермен электрондық түрде келіседі.
Тапсырмалардың жобасы Президент Әкімшілігінің Басшысына виза қоюға және Қазақстан Республикасы Президентінің, Вице-Президентінің қол қоюына қағаздағы және электрондық түрде енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Президенті, Вице-Президенті тапсырмаларының қағаздағы түріндегі жобасына "Электрондық құжаттың көшірмесі дұрыс" деген мөртабанмен куәландырылған Президент Әкімшілігінде электрондық келісу парағының қағаздағы көшірмесі қоса беріледі.
Халықаралық іс-шара қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының Президенті, Вице-Президенті тапсырмаларының жобасы, қажет болған жағдайда Президент Әкімшілігі Басшысының шешімі бойынша пысықталады.
33. Мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар Қазақстан Республикасы Президентінің, Вице-Президентінің тапсырмаларын орындау бойынша шаралар қабылдайды және Президент Әкімшілігінде бекітілген бақылауды бекітудің негізінде әзірленген Үкімет Аппаратының Қазақстан Республикасының Президенті, Вице-Президенті тапсырмаларының орындалуын бақылауды бекітуінде белгіленген мерзімдерде СІМ-ге олардың іске асырылу барысы туралы есеп ұсынады.
СІМ Қазақстан Республикасына шетелдік инвестицияларды тарту саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын қазақстандық және шетелдік заңды тұлғалар арасындағы қол жеткізілген уағдаластықтардың орындалуын мониторингтеуді жүзеге асырады және әрбір тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-күніне дейін мониторингтеудің нәтижелері туралы есепті Үкімет Аппаратына жібереді.
34. СІМ мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдар ұсынған, Қазақстан Республикасы Президентінің, Вице-Президентінің қол жеткізілген уағдаластықтарды іске асыру үшін берілген тапсырмаларының орындалу барысы туралы есепті жинақтап-қорытып, талдайды және талдаудың нәтижелері бойынша Президент Әкімшілігінде бекітілген бақылауды бекітудің негізінде әзірленген Үкімет Аппаратының Қазақстан Республикасының Президенті, Вице-Президенті тапсырмаларының орындалуын бақылауды бекітуінде белгіленген мерзімдерде Үкімет Аппаратына жиынтық есепті жібереді.

32-1. Ответственное структурное подразделение Администрации Президента в течение трех рабочих дней согласовывает проект поручений в электронном виде с советником Президента по международным вопросам, первым заместителем и заместителями Руководителя Администрации Президента, помощниками Президента, начальником Канцелярии Президента и советниками Президента, курирующими заинтересованные структурные подразделения, Государственно-правовым и Общим отделами, а также с другими заинтересованными структурными подразделениями.
Проект поручений вносится в бумажном и электронном виде на визирование Руководителю Администрации Президента и на подпись Президенту, Вице-Президенту Республики Казахстан.
К проекту поручений Президента, Вице-Президента Республики Казахстан на бумажном носителе прилагается бумажная копия электронного листа согласования в Администрации Президента, заверенная штампом "Электрондық құжаттың көшірмесі дұрыс".
В случае необходимости проект поручений Президента, Вице-Президента Республики Казахстан по итогам международного мероприятия дорабатывается по решению Руководителя Администрации Президента.
33. Заинтересованные государственные органы и организации принимают меры по исполнению поручений Президента, Вице-Президента Республики Казахстан и представляют в МИД отчет о ходе их реализации в сроки, установленные закреплением контроля Аппарата Правительства за исполнением поручений Президента, Вице-Президента Республики Казахстан, разработанным на основе утвержденного в Администрации Президента закрепления контроля.
МИД осуществляет мониторинг выполнения достигнутых договоренностей между казахстанскими и иностранными юридическими лицами, осуществляющими предпринимательскую деятельность, в области привлечения иностранных инвестиций в Республику Казахстан и ежеквартально до 5 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, направляет в Аппарат Правительства отчет о результатах мониторинга.
34. МИД обобщает и анализирует представленный заинтересованными государственными органами и организациями отчет о ходе выполнения поручений Президента, Вице-Президента Республики Казахстан, данных для реализации достигнутых договоренностей, и по результатам анализа в сроки, установленные закреплением контроля Аппарата Правительства за исполнением поручений Президента, Вице-Президента Республики Казахстан, разработанным на основе утвержденного в Администрации Президента закрепления контроля, направляет сводный отчет в Аппарат Правительства.

35. Үкімет Аппараты жарты жылда бір рет, 15 маусымнан және
15 желтоқсаннан кешіктірмей, Президент Әкімшілігіне Қазақстан Республикасы Президентінің, Вице-Президентінің қол жеткізілген уағдаластықтарды іске асыру үшін берілген тапсырмаларының орындалу барысы туралы жиынтық есеп ұсынады.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кәсіпкерлік субъектілерінің құқықтары мен заңды мүдделерін халықаралық ұйымдарда білдіруге, қорғауға уәкілетті Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы халықаралық сот органдарына жүгіну туралы шешім қабылдаған жағдайда, өтінішті тиісті халықаралық сот органына жібергенге дейін 10 жұмыс күнінен кешіктірмей СІМ-ді, Сауда және интеграция министрлігін және Әділет министрлігін қабылданған шешім туралы хабардар етеді.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Орталық мемлекеттік органдардың Дүниежүзілік сауда ұйымымен ресми хат алмасуын қоспағанда, орталық мемлекеттік органдар мен шетелдік мемлекеттік органдар, дипломатиялық өкілдіктер мен халықаралық ұйымдар арасындағы ресми хат алмасу, егер заңдарда, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерінде немесе күшіне енген Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмесе, СІМ арқылы жүзеге асырылады.
Мәселелерді шетел тарапымен таяу арадағы бес күн ішінде пысықтау қажет болған жағдайда, жіберілген хаттар мен олардың мазмұны туралы кейіннен СІМ-ді хабардар ете отырып, орталық мемлекеттік органдардың шетелдік мемлекеттік органдарға, дипломатиялық өкілдіктер мен халықаралық ұйымдарға хаттар жіберуіне жол беріледі.".
39. "Өңірлерде сыртқы мемлекеттік қаржылық бақылау органдарын жетілдіру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 2 мамырдағы № 67 Жарлығында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қоса беріліп отырған астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссиялары штат санының лимиттері бекітілсін.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Облыстардың, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссиялары штат санының лимиттері осы өзгерістер мен толықтыруларға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
40. "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери киім нысаны мен айырым белгілері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 25 тамыздағы № 144 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери киім нысаны мен айырым белгісі үлгілерінің сипаттамасы мен суретінде:
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

35. Аппарат Правительства один раз в полугодие не позднее 15 июня и 15 декабря представляет сводный отчет о ходе выполнения поручений Президента, Вице-Президента Республики Казахстан, данных для реализации достигнутых договоренностей, в Администрацию Президента.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан, уполномоченная в соответствии с законами Республики Казахстан на представление, защиту прав и законных интересов субъектов предпринимательства в международных организациях, в случае принятия решения об обращении в международные судебные органы уведомляет о принятом решении МИД, Министерство торговли и интеграции и Министерство юстиции не позднее чем за 10 рабочих дней до направления обращения в соответствующий международный судебный орган.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. За исключением официальной переписки центральных государственных органов со Всемирной торговой организацией, официальная переписка между центральными государственными органами и иностранными государственными органами, дипломатическими представительствами и международными организациями осуществляется через МИД, если иное не предусмотрено законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан или вступившими в силу международными договорами Республики Казахстан.
В случае необходимости проработки вопросов с иностранной стороной в течение ближайших пяти дней допускается направление писем центральными государственными органами в иностранные государственные органы, дипломатические представительства и международные организации с последующим уведомлением МИД о направленных письмах и их содержании.".
39. В Указе Президента Республики Казахстан от 2 мая 2011 года № 67 "О совершенствовании органов внешнего государственного финансового контроля в регионах":
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Утвердить прилагаемые лимиты штатной численности ревизионных комиссий столицы, областей, городов республиканского значения.";
лимиты штатной численности ревизионных комиссий областей, столицы, городов республиканского значения, утвержденные вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящим изменениям и дополнениям.
40. В Указе Президента Республики Казахстан от 25 августа 2011 года № 144 "О военной форме одежды и знаках различия Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан":
в описании и рисунках образцов военной формы одежды и знаков различия Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 60 изложить в следующей редакции:

"60. Жоғарғы Бас қолбасшының погонына погонның бойлық осьтік сызығында дәл ортасында – алтындатылған зер және алтын түстес жібек жіппен кестелеп тігілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Елтаңбасының бейнесі болады (диаметрі – 35 миллиметр). Погонның төменгі шетінен Мемлекеттік Елтаңбаның ортасына дейінгі аралық – 60 миллиметр.".
41. "Мемлекеттік рәміздер және Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларының геральдикасы мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 30 қыркүйектегі № 155 Жарлығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 26-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін кейбір мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының, құқық қорғау органдарының, соттардың, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларымен марапаттау (ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградаларынан айыру) қағидаларында:
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қосқан үлесі үшін" медалімен шетелдік құқық қорғау және ұқсас функцияларды орындайтын өзге де органдармен адам құқықтары мен бостандықтарын қорғау саласындағы тату көршілік қатынастарды нығайту бойынша халықаралық ынтымақтастықты дамытуда сіңірген еңбегі үшін Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметшілері, судьялар, Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің және оның аумақтық бөлімшелерінің қызметкерлері, Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының, прокуратурасы мен ішкі істер органдарының қызметкерлері, сондай-ақ басқа да адамдар және шетел азаматтары наградталады.";
32-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"32. "Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін" медалімен:
жеке адам мен қоғамның қауіпсіздігін конституциялық құрылысты, мемлекеттік Егемендікті, аумақтық тұтастықты, мемлекеттің экономикалық, ғылыми-техникалық және қорғаныс әлеуетін қорғауды, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті қамтамасыз етуде жедел-қызметтік іс-қимылды шебер ұйымдастырғаны; Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігінің мүдделерін қорғауда барлау, қарсы барлау және әскери операцияны (оның ішінде тергеуді) табысты ұйымдастырғаны, өткізгені және іске асырғаны; үкіметтік байланыспен сенімді қамтамасыз еткені; күрделі арнайы техникалық іс-шараларды кәсіби өткізгені; республиканың қауіпсіздік органдары үшін жоғары білікті кадрларды даярлағаны және қайта даярлағаны; ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мәселелері бойынша іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердегі жетістіктері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарының жедел-қызметтік жұмысын қамтамасыз еткені үшін Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілері;
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі міндеттерді шешуге қосқан үлесі және оны іске асыруға жәрдемдескені үшін Қазақстан Республикасының және шет мемлекеттердің азаматтары наградталады.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. "Абыройлы қызметі үшін" медалімен:
қызметтік міндеттерін үлгілі орындағаны, үлгілі тәртібі және күнтізбелік есептеуде 7 жыл қызмет өткергені үшін Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің қызметкерлері мен әскери қызметшілері, сондай-ақ жеделқызметтік іс-әрекетте жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі Бастығының шешімі бойынша күзетілетін адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге елеулі үлес қосқан, ерекше көзге түскен қызметкерлер мен әскери қызметшілер;
күзетілетін адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің дамуына елеулі үлес қосқан мемлекеттік және жекеше ұйымдардың басшылары мен қызметкерлері, соның ішінде шет мемлекеттердің азаматтары наградталады.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44."Бітімгершілік операцияларына қатысқаны үшін" медалімен ұзақ жылғы және жемісті еңбегі үшін, Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерлерде жүргізілетін бітімгершілік операцияларына қатысқан Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери қызметшілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының басқа да адамдары және басқа да шетел азаматтары наградталады.";

"60. На погонах Верховного Главнокомандующего размещается на продольной осевой линии по центру погона вышитое позолоченной мишурой и шелком золотистого цвета изображение Государственного Герба Республики Казахстан (диаметр – 35 миллиметров). Расстояние от нижнего края погона до центра Государственного Герба 60 миллиметров (рисунок 133).".
41. В Указе Президента Республики Казахстан от 30 сентября 2011 года № 155 "О вопросах государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 26 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:";
в Правилах награждения ведомственными и иными, приравненными к ним, наградами (лишения ведомственных и иных, приравненных к ним, наград) некоторых государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан. Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, правоохранительных органов, судов, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, утвержденных вышеназванным Указом:
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Медалью "Халықаралық ынтымақтастықты дамытуға косқан үлесі үшін" награждаются военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, судьи, работники Судебной администрации Республики Казахстан и ее территориальных подразделений, сотрудники специальных государственных органов, органов прокуратуры и внутренних дел Республики Казахстан, а также другие лица и иностранные граждане за заслуги в развитии международного сотрудничества по укреплению добрососедских отношений в области защиты прав и свобод человека с зарубежными правоохранительными и иными органами, выполняющими аналогичные функции.";
пункт 32 изложить в следующей редакции:
"32. Медалью "Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудегі үлесі үшін" награждаются:
сотрудники и военнослужащие органов национальной безопасности Республики Казахстан за умелую организацию оперативно-служебной деятельности по обеспечению безопасности личности и общества, защиты конституционного строя, государственного Суверенитета, территориальной целостности, экономического, научно-технического и оборонного потенциала государства, по борьбе с коррупцией; успешную организацию, проведение и реализацию (в том числе следственной) разведывательной, контрразведывательной и боевой операции по защите интересов национальной безопасности Республики Казахстан; надежное обеспечение правительственной связью; профессиональное проведение сложных специальных технических мероприятий; подготовку и переподготовку высококвалифицированных кадров для органов безопасности Республики Казахстан; успехи в фундаментальных и прикладных научных исследованиях по проблемам обеспечения национальной безопасности, а также в обеспечении оперативно-служебной деятельности органов национальной безопасности Республики Казахстан;
граждане Республики Казахстан и иностранных государств за вклад в решение задач по обеспечению национальной безопасности Республики Казахстан и за содействие в их реализации.";
в пункт 38 вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. Медалью "Бітімгершілік операцияларына қатысқаны үшін" награждаются военнослужащие Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, а также другие лица Республики Казахстан и иностранные граждане, принимавшие участие в миротворческих операциях, проводимых за пределами Республики Казахстан.";

48-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48-2. "Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" медалімен:
Қазақстан Республикасының сайлау жүйесін дамытуға, сайлау мен жалпыхалықтық референдумдарды өткізуді ұйымдастыруға және дайындауға елеулі жеке үлес қосқан сайлау комиссияларының мүшелері, оның ішінде өкілеттіктері тоқтатылған сайлау комиссияларының мүшелері;
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы аппаратының, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының ведомстволық бағынысты ұйымдарының сайлау жүйесінде кемінде 5 жыл жұмыс істеген, кәсіптік қызметте жоғары көрсеткіштерге қол жеткізген жұмыскерлері қызметтік міндеттерін үлгілі атқарғаны үшін;
Қазақстан Республикасының сайлау жүйесін дамытуға, сайлау саласындағы халықаралық ынтымақтастықты ұйымдастыруға айтарлықтай үлес қосқан, сайлау туралы заңнаманы жетілдіру, сайлау процесіне қатысушыларды электоралдық оқыту жөніндегі қызметке белсенді түрде қатысқан саяси партиялардың және басқа да қоғамдық бірлестіктердің өкілдері, орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың мемлекеттік қызметшілері және өзге де адамдар. шетелдік азаматтар мен халықаралық ұйымдардың өкілдері марапатталады.";
67-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"67. "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің үздігі" төсбелгісімен жедел-қызметтік іс-әрекетте жоғары нәтижелерге қол жеткізгені үшін Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі Бастығының шешімі бойынша күзетілетін адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге елеулі үлес қосқан, қызметтік міндеттерін атқару кезінде ерлік, батылдық және тапқырлық танытқан, ерекше көзге түскен қызметкерлер мен әскери қызметшілер марапатталады.";
90-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"90. "Монополияға қарсы қызметтің үздігі" төсбелгісімен монополияға қарсы органды басқарған Қазақстан Республикасының азаматтары, монополияға қарсы органда кемінде 5 жыл жұмыс істеген, республикадағы монополияға қарсы қызметті дамытуға зор үлес қосқан монополияға қарсы органның қызметкерлері лауазымдық міндеттерін үлгілі орындағаны, мінсіз мемлекеттік қызметі, ерекше маңызды және күрделі тапсырмаларды орындағаны, жемісті еңбек қызметі және жұмыстағы басқа да жетістіктері үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының монополияға қарсы қызметінің жүйесін дамытуға үлес қосқан шетел азаматтары наградталады.";
жоғарыда аталған Жарлықпен құрылған Мемлекеттік рәміздер мен ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградалар геральдикасы мәселелері жөніндегі республикалық комиссияның құрамында:
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі, төраға" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Вице-Президенті, төраға";
"Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Әлеуметтік-мәдени даму және ғылым комитетінің төрағасы (келісім бойынша)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Құрылтайының Әлеуметтік-мәдени даму және ғылым комитетінің төрағасы (келісім бойынша)";
"Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Әлеуметтік-мәдени даму комитетінің төрағасы (келісім бойынша)" деген жол алып тасталсын;
"Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Қазақстан халқы Ассамблеясы хатшылығының меңгерушісі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Халық Кеңесі Хатшылығының Басшысы";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік рәміздер мен ведомстволық және оларға теңестірілген өзге де наградалар геральдикасы мәселелері жөніндегі республикалық комиссия туралы ережеде:
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункт 48-2 изложить в следующей редакции:
"48-2. Медалью "Сайлау органдары жүйесін дамытуға қосқан үлесі үшін" награждаются:
члены избирательных комиссий, в том числе члены избирательных комиссий, полномочия которых прекращены, внесшие значительный личный вклад в развитие избирательной системы Республики Казахстан, организацию и подготовку проведения выборов и всенародных референдумов;
работники аппарата Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, подведомственных Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан организаций, проработавшие в избирательной системе не менее 5 лет, за образцовое исполнение служебных обязанностей, достигшие высоких показателей в профессиональной деятельности; представители политических партий и других общественных объединений, государственные служащие центральных и местных государственных органов и иные лица, иностранные граждане и представители международных организаций, внесшие существенный вклад в развитие избирательной системы Республики Казахстан, организацию международного сотрудничества в избирательной сфере, принявшие активное участие в деятельности по совершенствованию законодательства о выборах, по электоральному обучению участников избирательного процесса.";
в пункт 67 вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 90 изложить в следующей редакции:
"90. Нагрудным знаком "Монополияға қарсы қызметтің үздігі" награждаются граждане Республики Казахстан, возглавлявшие антимонопольный орган, работники антимонопольного органа, проработавшие в антимонопольном органе не менее 5 лет, внесшие большой вклад в развитие антимонопольной деятельности в республике, за образцовое выполнение должностных обязанностей, безупречную государственную службу, выполнение обязанностей особой важности и сложности, плодотворную трудовую деятельность и другие достижения в работе, а также иностранные граждане, внесшие вклад в развитие системы антимонопольной службы Республики Казахстан.";
в составе Республиканской комиссии по вопросам государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград, образованной вышеназванным Указом:
строку "Государственный советник Республики Казахстан, председатель" изложить в следующей редакции:
"Вице-Президент Республики Казахстан, председатель";
строку "председатель Комитета по социально-культурному развитию и науке Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)" изложить в следующей редакции:
"председатель Комитета по социально-культурному развитию и науке Курултая Республики Казахстан (по согласованию)";
строку "председатель Комитета по социально-культурному развитию Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)" исключить;
строку "заведующий Секретариатом Ассамблеи народа Казахстана Администрации Президента Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Руководитель Секретариата Қазақстан Халық Кеңесі";
в Положении о Республиканской комиссии по вопросам государственных символов и геральдики ведомственных и иных, приравненных к ним, наград, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 15 изложить в следующей редакции:

"15. Комиссия шешімдері ұсынымдық сипатта болады және хаттамамен ресімделеді.".
42. "Қазақстан Республикасының прокуратура органдарының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2011 жылғы 20 қазандағы № 166 Жарлығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 26-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:".
43. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Энергетикалық кеңес туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 14 наурыздағы № 285 Жарлығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы 22-бабының 8) тармақшасына сәйкес және Қазақстан Республикасында энергетика саласының орнықтылығы және оны тиімді дамыту мәселелері бойынша ведомствоаралық үйлестіруді жүзеге асыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:".
44. "Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органы қызметкері антының мәтінін және оны қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2012 жылғы 7 мамырдағы № 319 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органы қызметкерінің антында:
бірінші бөліктің бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мен, Қазақстан Республикасының азаматы ________________
(Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органына қызметке кіре отырып, қоғам мен мемлекет тарапынан ерекше сенімді, Қазақстан Республикасының Егемендігі мен ұлттық қауіпсіздігін қорғау ісіндегі өзімнің жоғары жауапкершілігімді сезіне отырып:
Қазақстан Республикасының біртұтас халқы мен Президентіне адал болуға;".
45. "Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссия және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың кадр комиссиялары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 7 наурыздағы № 520 Жарлығында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссия және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың кадр комиссиялары туралы";
2-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың кадр комиссиясы туралы үлгілік ереже (бұдан әрі – Үлгілік ереже);";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың кадр комиссиясының үлгілік лауазымдық құрамы (бұдан әрі – Үлгілік құрам) бекітілсін.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"15. Решения Комиссии носят рекомендательный характер и оформляются протоколом.".
42. В Указе Президента Республики Казахстан от 20 октября 2011 года №166 "О некоторых вопросах органов прокуратуры Республики Казахстан":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 26 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:".
43. В Указе Президента Республики Казахстан от 14 марта 2012 года № 285 "Об Энергетическом совете при Президенте Республики Казахстан":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 8) статьи 22 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" и в целях осуществления межведомственной координации по вопросам стабильности и эффективного развития энергетической отрасли в Республике Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:".
44. В Указе Президента Республики Казахстан от 7 мая 2012 года № 319 "Об утверждении текста присяги сотрудника специального государственного органа Республики Казахстан и Правил ее принесения":
в присяге сотрудника специального государственного органа Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
абзацы первый и второй части первой изложить в следующей редакции:
"Я, ________________________ (Ф.И.О.), гражданин Республики Казахстан, поступая на службу в специальный государственный орган Республики Казахстан, осознавая особое доверие со стороны общества и государства, свою высокую ответственность в деле защиты Суверенитета и национальной безопасности Республики Казахстан, торжественно клянусь:
быть преданным единому народу и Президенту Республики Казахстан;";
45. В Указе Президента Республики Казахстан от 7 марта 2013 года № 520 "О Национальной комиссии по кадровой политике при Президенте Республики Казахстан и кадровых комиссиях областей, городов республиканского значения, столицы":
заголовок изложить в следующей редакции:
"О Национальной комиссии по кадровой политике при Президенте Республики Казахстан и кадровых комиссиях столицы, областей, городов республиканского значения";
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) Типовое положение о кадровой комиссии столицы, области, города республиканского значения (далее – Типовое положение);";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) Типовой должностной состав кадровой комиссии столицы, области, города республиканского значения (далее – Типовой состав).";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың әкімдері астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың кадр комиссияларын құрсын, олардың ережесі мен құрамын осы Жарлықпен бекітілген Үлгілік ережеге және Үлгілік құрамға сәйкес бекітсін.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссия туралы ережеде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ұлттық комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін және осы Ережені басшылыққа алады.";
3-тармақта:
2-2) тармақшаның екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2-2) мыналардың:
өз өкілеттіктерін кемінде алты ай орындап жүрген қызметтегі судьялардың, Құрылтай депутаттарының, тұрақты негізде жұмыс iстейтiн мәслихат депутаттарының, мемлекеттік саяси қызметшілердің, халықаралық қызметшілердің;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың кадр комиссияларының қызметін үйлестіру;";
4-тармақта:
2-2) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"өз өкілеттіктерін кемінде алты ай орындап жүрген қызметтегі судьялардың, Құрылтай депутаттарының, тұрақты негізде жұмыс iстейтiн мәслихат депутаттарының, мемлекеттік саяси қызметшілердің, халықаралық қызметшілердің;";
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Ұлттық комиссияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан, оның ішінде астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың кадр комиссияларынан ақпарат сұрату және алу;
4) Ұлттық комиссияның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша отырыстарда мемлекеттік органдардың, ұйымдардың басшыларын және өкілдерін, оның ішінде астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың кадр комиссияларының төрағаларын тыңдау;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) мемлекеттік органдардың басшыларына және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың кадр комиссияларының төрағаларына шешімдерді жіберу;";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссияның лауазымдық құрамында:
"Қазақстан Республикасы Парламенті Сенаты Төрағасының орынбасары" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Құрылтайы Төрағасының орынбасары";
"Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісі Төрағасының орынбасары" деген жол алып тасталсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың кадр комиссиясы туралы үлгілік ережеде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың кадр комиссиясы туралы үлгілік ереже";

"3. Акимам столицы, областей, городов республиканского значения образовать кадровые комиссии столицы, областей, городов республиканского значения, утвердить их положения и составы в соответствии с Типовым положением и Типовым должностным составом, утвержденными настоящим Указом.";
в Положении о Национальной комиссии по кадровой политике при Президенте Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В своей деятельности Национальная комиссия руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и настоящим Положением.";
в пункте 3:
абзац второй подпункта 2-2) изложить в следующей редакции:
"действующими судьями, депутатами Курултая, депутатами маслихатов, работающими на постоянной основе, политическими государственными служащими, международными служащими, выполняющими свои полномочия не менее шести месяцев;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) координация деятельности кадровых комиссий столицы, областей, городов республиканского значения;";
в пункте 4:
абзац второй подпункта 2-2) изложить в следующей редакции:
"действующими судьями, депутатами Курултая, депутатами маслихатов, работающими на постоянной основе, политическими государственными служащими, международными служащими, выполняющими свои полномочия не менее шести месяцев;";
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"3) запрос и получение информации из государственных органов и иных организаций, в том числе кадровых комиссий столицы, областей, городов республиканского значения по вопросам, относящимся к компетенции Национальной комиссии;
4) заслушивание на заседаниях руководителей и представителей государственных органов, организаций, в том числе председателей кадровых комиссий столицы, областей, городов республиканского значения по вопросам, относящимся к компетенции Национальной комиссии;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) направление решений руководителям государственных органов и председателям кадровых комиссий столицы, областей, городов республиканского значения;";
в Должностном cоставе Национальной комиссии по кадровой политике при Президенте Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
строку "заместитель Председателя Сената Парламента Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"заместитель Председателя Курултая Республики Казахстан";
строку "заместитель Председателя Мажилиса Парламента Республики Казахстан" исключить;
в Типовом положении о кадровой комиссии области, города республиканского значения, столицы, утвержденном вышеназванным Указом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Типовое положение о кадровой комиссии столицы, области, города республиканского значения";

1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың кадр комиссиясы (бұдан әрі – комиссия) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын және кадр саясатын іске асыру мақсатында құрылады.
2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін және осы Ережені басшылыққа алады.";
3-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың өңірлік кадр резервін (бұдан әрі – өңірлік резерв) қалыптастыру бойынша жұмысты жалпы үйлестіру;";
4-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) мемлекеттік қызмет саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша әрбір нақты іріктеу үшін астанадағы, облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы әлеуметтік-экономикалық жағдайды және мемлекеттік басқару жүйесін дамыту басымдықтарын ескере отырып, іріктеу кезеңдерін өткізу мерзімдерін, өңірлік резервке алынатын кандидаттардың санын, салалық бағыттарды бекіту;";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың кадр комиссиясының үлгілік лауазымдық құрамында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың кадр комиссиясының үлгілік лауазымдық құрамы";
"Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі, комиссия төрағасы" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әкімі, комиссия төрағасы";
"Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі аппаратының басшысы" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әкімі аппаратының басшысы";
"Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана мәслихатының төрағасы" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Астана, облыс, республикалық маңызы бар қала мәслихатының төрағасы";
"Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тексеру комиссиясының төрағасы" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың тексеру комиссиясының төрағасы".
46. "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарындағы кадр саясатының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі № 537 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарындағы кадр саясаты мәселелері жөніндегі комиссия туралы ережеде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Кадровая комиссия столицы, области, города республиканского значения (далее – комиссия) образуется в целях реализации Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" и кадровой политики.
2. В своей деятельности комиссия руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и настоящим Положением.";
подпункт 3) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3) общая координация работы по формированию регионального кадрового резерва столицы, области, города республиканского значения (далее – региональный резерв);";
подпункт 10) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"10) утверждение сроков проведения этапов отбора, количества кандидатов, зачисляемых в региональный резерв, отраслевых направлений с учетом социально-экономической ситуации в столице, области, городе республиканского значения и приоритетов развития системы государственного управления для каждого конкретного отбора по согласованию с уполномоченным органом в сфере государственной службы;";
в Типовом должностном составе кадровой комиссии области, города республиканского значения, столицы, утвержденном вышеназванным Указом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Типовой должностной состав кадровой комиссии столицы, области, города республиканского значения";
строку "Аким области, города республиканского значения, столицы, председатель комиссии" изложить в следующей редакции:
"Аким столицы, области, города республиканского значения, председатель комиссии";
строку "Руководитель аппарата акима области, города республиканского значения, столицы" изложить в следующей редакции:
"Руководитель аппарата акима столицы, области, города республиканского значения";
строку "Председатель маслихата области, города республиканского значения, столицы" изложить в следующей редакции:
"Председатель маслихата столицы, области, города республиканского значения";
строку "Председатель ревизионной комиссии области, города республиканского значения, столицы" изложить в следующей редакции:
"Председатель ревизионной комиссии столицы, области, города республиканского значения".
46. В Указе Президента Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 537 "О некоторых вопросах кадровой политики в правоохранительных органах Республики Казахстан":
в Положении о Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам кадровой политики в правоохранительных органах Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері мен осы Ережені басшылыққа алады.".
47. "Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының президенттік кадр резервін қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 28 тамыздағы № 624 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы арнаулы мемлекеттік органдарының президенттік кадр резервін қалыптастыру қағидаларында:
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі (бұдан әрі – Мемлекеттік күзет қызметі) қызметкерлерінің Президенттік кадр резервін бекітуді Мемлекеттік күзет қызметі Бастығының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы жүзеге асырады.".
48. "Мәслихаттың үлгі регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 3 желтоқсандағы № 704 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мәслихаттың үлгі регламентінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мәслихат (жергілікті өкілді орган) астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың немесе ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) халқы сайлайтын, халықтың еркін білдіретін және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оны іске асыруға қажетті шараларды айқындайтын, олардың жүзеге асырылуын бақылайтын сайланбалы орган болып табылады. Мәслихаттың заңды тұлға құқықтары болмайды.";
14-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Мәслихаттың қарауына жататын мәселелер бойынша астана, облыстар және республикалық маңызы бар қалалар мәслихатының сессиясына аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) мәслихаттарының төрағалары, Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттары, астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың), тиісті аумақтың әкімдері, жұмысы туралы ақпарат сессияда қаралатын ұйымдардың басшылары мен өзге де лауазымды адамдары шақырылады. Сессияларға мәслихат төрағасының шақыруы бойынша бұқаралық ақпарат құралдары, мемлекеттік органдар мен қоғамдық бірлестіктер өкілдерінің қатысуына жол беріледі.";
20-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мәслихаттың төрағасы қарауға қабылданған шешімдердің жобаларын барлық қажетті материалдармен қоса қарау және ұсыныстар дайындау үшін тұрақты комиссияларға жолдайды. Бір мезгілде астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың мәслихаттары деңгейіндегі тұрақты комиссиялардың біріне мәслихат актісінің жобасы бойынша қорытынды, сессияға қосымша баяндама дайындау, қосымша ақпарат жинау мен талдауды жүргізу тапсырылуы мүмкін.";
29-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Президенті республикалық бюджет туралы заңға қол қойғаннан кейін екі апта мерзімнен кешіктірмей, тиісті мәслихаттың сессиясында астананың бюджеті, облыстық бюджет, республикалық маңызы бар қаланың бюджеті бекітіледі. Облыстық мәслихаттың облыстық бюджетті бекіту туралы шешіміне қол қойылғаннан кейін екі апта мерзімнен кешіктірмей, тиісті мәслихат аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті бекітеді. Аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетті бекіту туралы шешіміне қол қойылған күннен бастап қаржы жылының соңына дейін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәслихаты аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерін бекітеді.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и настоящим Положением.".
47. В Указе Президента Республики Казахстан от 28 августа 2013 года № 624 "О формировании Президентского кадрового резерва специальных государственных органов Республики Казахстан":
в Правилах формирования Президентского кадрового резерва специальных государственных органов Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом:
в часть вторую пункта 5 вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется.
48. В Указе Президента Республики Казахстан от 3 декабря 2013 года № 704 "Об утверждении Типового регламента маслихата":
в Типовом регламенте маслихата, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Маслихат (местный представительный орган) является выборным органом, избираемым населением столицы, области и города республиканского значения или района (города областного значения), выражающим волю населения и в соответствии с законодательством Республики Казахстан определяющим меры, необходимые для ее реализации, контролирующим их осуществление. Маслихат не обладает правами юридического лица.";
часть первую пункта 14 изложить в следующей редакции:
"14. По вопросам, относящимся к ведению маслихата, на сессии маслихата столицы, областей и городов республиканского значения приглашаются председатели маслихатов районов (города областного значения), депутаты Курултая Республики Казахстан, акимы столицы, областей и городов республиканского значения, районов (города областного значения), соответствующей территории, руководители и иные должностные лица организаций, информация о работе которых рассматривается на сессии. Допускается присутствие на сессиях представителей средств массовой информации, государственных органов и общественных объединений по приглашению председателя маслихата.";
часть вторую пункта 20 изложить в следующей редакции:
"Принятые к рассмотрению проекты решений с приложением всех необходимых материалов направляются председателем маслихата в постоянные комиссии для рассмотрения и подготовки предложений. Одновременно одной из постоянных комиссий на уровне маслихатов столицы, областей и городов республиканского значения могут быть поручены подготовка заключения по проекту акта маслихата, содоклада на сессию, проведение сбора и анализа дополнительной информации.";
часть пятую пункта 29 изложить в следующей редакции:
"Бюджет столицы, областной бюджет, бюджет города республиканского значения утверждаются на сессии соответствующего маслихата не позднее двухнедельного срока после подписания Президентом Республики Казахстан закона о республиканском бюджете. Районный (города областного значения) бюджет утверждается соответствующим маслихатом не позднее двухнедельного срока после подписания решения областного маслихата об утверждении областного бюджета. Бюджеты городов районного значения, сел, поселков, сельских округов утверждаются маслихатом района (города областного значения) до конца финансового года со дня подписания решения маслихата района (города областного значения) об утверждении районного (города областного значения) бюджета.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:

"37. Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссияларының бюджеттің атқарылуы туралы есептерін мәслихат жыл сайын қарайды.";
39-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Астана, облыс, республикалық маңызы бар қала мәслихатының есебін мәслихат төрағасы не оны алмастыратын адам, не тұрақты комиссиялардың төрағалары басқаратын депутаттар тобы жылына бір реттен сиретпей есеп беру кездесулерінде тұрғындарға ұсынады.";
4-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. Астана, облыс, республикалық маңызы бар қала мәслихатының тұрақты комиссиясының қызметін тұрақты негізде жүзеге асыратын төрағасы";
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Астана, облыс, республикалық маңызы бар қала мәслихатының тұрақты комиссиясының төрағасы (бұдан әрі – тұрақты комиссияның тұрақты негізде жұмыс істейтін төрағасы) тұрақты негізде жұмыс істейтін лауазымды адам болып табылады.
Тұрақты комиссияның тұрақты негізде жұмыс істейтін төрағасы осы Регламенттің 54-тармағына сәйкес сайланады.
Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың мәслихаты сессияда тұрақты комиссияның тұрақты негізде жұмыс істейтін төрағалары басқаратын екіден аспайтын тұрақты комиссияны айқындайды.";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Астана, облыс және республикалық маңызы бар қала мәслихатының төрағасы болмаған кезде оның өкілеттіктерін тұрақты комиссиялардың бірінің тұрақты негізде жұмыс істейтін төрағасы уақытша жүзеге асырады, ол мәслихат сессиясында кезекті шақырылымның бүкіл мерзіміне айқындалады.
Астана, облыс және республикалық маңызы бар қала мәслихаты төрағасының өкілеттіктерін уақытша жүзеге асырған кезде, егер мәселені қарауға өзі төрағасы болып табылатын тұрақты комиссия жауапты болған жағдайда, тұрақты комиссияның тұрақты негізде жұмыс істейтін төрағасының шешуші дауыс құқығы болмайды.
Тұрақты комиссиялардың бірінің тұрақты негізде жұмыс істейтін төрағасы болмаған кезде оның өкілеттіктерін басқа тұрақты комиссияның тұрақты негізде жұмыс істейтін төрағасы немесе мәслихат төрағасының шешімі бойынша мәслихаттың осы тұрақты комиссиясының мүшесі болып табылатын депутат уақытша жүзеге асырады.".
49. "Қазақстан Республикасының дипломатиялық және қызметтік паспорттарын ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою, есепке алу, сақтау және жою қағидаларын және Қазақстан Республикасының дипломатиялық және қызметтік паспорттары берілетін Қазақстан Республикасының лауазымды адамдарының тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 13 қаңтардағы № 722 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының дипломатиялық және қызметтік паспорттарын ресімдеу, беру, ауыстыру, тапсыру, алып қою, есепке алу, сақтау және жою қағидаларында:
9-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"37. Отчеты ревизионных комиссий столицы, областей, городов республиканского значения об исполнении бюджета рассматриваются маслихатом ежегодно.";
часть первую пункта 39 изложить в следующей редакции:
"39. Отчет маслихата столицы, области, города республиканского значения представляется населению не реже одного раза в год на отчетных встречах группой депутатов, возглавляемой председателем маслихата либо лицом, его замещающим, либо председателями постоянных комиссий.";
заголовок параграфа 4 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Председатель постоянной комиссии маслихата столицы, области, города республиканского значения, осуществляющий свою деятельность на постоянной основе";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. Председатель постоянной комиссии маслихата столицы, области, города республиканского значения (далее – председатель постоянной комиссии, работающий на постоянной основе) может являться должностным лицом, работающим на постоянной основе.
Председатель постоянной комиссии, работающий на постоянной основе, избирается в соответствии с пунктом 54 настоящего Регламента.
Маслихатом столицы, области, города республиканского значения на сессии определяется не более двух постоянных комиссий, возглавляемых председателями постоянной комиссии, работающими на постоянной основе.";
пункт 60 изложить в следующей редакции:
"60. При отсутствии председателя маслихата столицы, области и города республиканского значения его полномочия временно осуществляются председателем одной из постоянных комиссий, работающим на постоянной основе, который определяется на сессии маслихата на весь срок очередного созыва.
Председатель постоянной комиссии, работающий на постоянной основе, при временном осуществлении полномочий председателя маслихата столицы, области и города республиканского значения не имеет права решающего голоса в случае, если ответственным за рассмотрение вопроса была постоянная комиссия, председателем которой он является.
При отсутствии председателя одной из постоянных комиссий, работающего на постоянной основе, его полномочия временно осуществляются другим председателем постоянной комиссии, работающим на постоянной основе, или по решению председателя маслихата депутатом, являющимся членом данной постоянной комиссии маслихата.".
49. В Указе Президента Республики Казахстан от 13 января 2014 года № 722 "Об утверждении Правил оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия, учета, хранения и уничтожения дипломатических и служебных паспортов Республики Казахстан и перечня должностных лиц Республики Казахстан, которым выдаются дипломатические и служебные паспорта Республики Казахстан":
в Правилах оформления, выдачи, замены, сдачи, изъятия, учета, хранения и уничтожения дипломатических и служебных паспортов Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом:
подпункты 4) и 5) пункта 9 изложить в следующей редакции:

"4) 3,5 х 4,5 мөлшеріндегі түрлі-түсті екі фотосурет. Фотосурет Қазақстан Республикасы азаматының құжатты ресімдеу сәтіндегі жасына сәйкес болуы, жарық фонда тікелей алдынан түсірілген болуы тиіс, әрі адамның беті фотосуреттің жалпы ауданының 70-80 %-ға жуығын алуы тиіс. Компьютерлік сканерлеу, модельдеу немесе ксерокөшірме әдісімен дайындалған суреттерді пайдалануға жол берілмейді;";
9-тармақтың 5) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Қазақстан Республикасының азаматтары шетелдік сапардан оралғаннан кейін, паспорт иесі бір ай мерзімде Қазақстан Республикасынан тыс жерге қайта шықпайтын болса, ол он күн мерзімде Министрліктің мұрағатына тапсырылуы тиіс. Паспортты тапсыру негізсіз кідіртілген жағдайда Министрлік оны жарамсыз деп таниды.".
көрсетілген қағидаларға 1-қосымшаның 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасы азаматының жеке басты куәландыратын құжатының көшірмесі.".
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының дипломатиялық және қызметтік паспорттары берілетін Қазақстан Республикасы лауазымды адамдарының тізбесінде:
Қазақстан Республикасының дипломатиялық паспорты берілетін адамдардың тізбесінде:
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Қазақстан Республикасының Вице-Президенті.";
4, 5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасы Құрылтайының Төрағасы.
5. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы.
6. Қазақстан Халық Кеңесінің Төрағасы.";
7-тармақ алып тасталсын;
18-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18-1. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Бастығы және оның орынбасарлары.";
20 және 21-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қаланың әкімдері.
21. Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттары.".
50. "Қазақстан Республикасының Президенті жанынан Ұлттық инвесторлар кеңесін құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 9 сәуірдегі № 791 Жарлығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Конституциясының 46-бабының 21) тармақшасына сәйкес мемлекет пен кәсіпкерлердің өзара іс-қимыл жасауын жандандыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:".
51. "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 4 мамырдағы № 814 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі туралы ережеде:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мемлекеттік күзет қызметі өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Мемлекеттік күзет қызметі Бастығының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қазақстан Республикасының Президенті Мемлекеттік күзет қызметі Бастығының ұсынуы бойынша Мемлекеттік күзет қызметінің құрылымы мен штат санының лимитін бекітеді.
Мемлекеттік күзет қызметінің Бастығы осы мақсатқа бөлінген қаражат шегінде Мемлекеттік күзет қызметі жұмыскерлерінің санын белгілейді.";
12-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер Мемлекеттік күзет қызметіне заңдармен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.";

"4) две цветные фотографии размером 3,5 х 4,5 см. Фотография должна соответствовать возрасту гражданина Республики Казахстан на момент оформления документа, должна быть выполнена строго в анфас на светлом фоне, причем лицо должно занимать около 70-80 % общей площади фотографии. Не допускается использование изображений, изготовленных методом компьютерного сканирования, моделирования или ксерокопирования;
"5) копию удостоверения личности или паспорта гражданина Республики Казахстан.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. После возвращения граждан Республики Казахстан из заграничной поездки, если его владелец в месячный срок вновь не выезжает за пределы Республики Казахстан, паспорт подлежит сдаче в архив Министерства в десятидневный срок. В случае необоснованной задержки сдачи паспорта Министерство признает его недействительным.";
подпункт 4) в приложении 1 к указанным Правилам изложить в следующей редакции:
"4) копия документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан.";
в перечне должностных лиц Республики Казахстан, которым выдаются дипломатические и служебные паспорта Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
в перечне лиц, которым выдается дипломатический паспорт Республики Казахстан:
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Вице-Президент Республики Казахстан.";
пункты 4, 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"4. Председатель Курултая Республики Казахстан.
5. Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан.
6. Председатель Қазақстан Халық Кеңесі.";
пункт 7 исключить;
в пункт 18-1 вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункты 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"20. Акимы столицы, областей и городов республиканского значения.
21. Депутаты Курултая Республики Казахстан.".
50. В Указе Президента Республики Казахстан от 9 апреля 2014 года № 791 "Об образовании Совета национальных инвесторов при Президенте Республики Казахстан":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 21) статьи 46 Конституции Республики Казахстан, в целях активизации взаимодействия государства и предпринимателей ПОСТАНОВЛЯЮ:".
51. В Указе Президента Республики Казахстан от 4 мая 2014 года № 814 "Об утверждении Положения о Службе государственной охраны Республики Казахстан":
в Положении о Службе государственной охраны Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
в пункты 7 и 8 вносятся изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Если Службе государственной охраны законами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.";

13-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасы Президентінің және басқа да күзетілетін адамдардың өміріне, денсаулығына, құқығына, бостандығына, ар-намысына, қадір-қасиетіне және меншігіне қарсы бағытталған құқық бұзушылықты анықтау, алдын алу және жолын кесу;";
16-тармақта:
1) тармақшада:
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"күзетілетін адамдардың өміріне, денсаулығына, құқығына, бостандығына, ар-намысына, қадір-қасиетіне және меншігіне қол сұғатын құқық бұзушылықтарды жасауға ықпал ететін мән-жайларды жою туралы ұсыныстар және (немесе) нұсқамалар енгізу;";
он үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік күзет қызметінің қызметкерлерін және (немесе) әскери қызметшілерін, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарға жіберу;";
жиырма үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік күзет қызметінің Бастығы айқындаған тәртіппен қызметтік иттерді пайдалану;";
он жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік күзет қызметінің Бастығы айқындайтын тәртіппен арнаулы мақсаттағы автомобильдерге еріп жүруді және шабуыл жасау қаупін және (немесе) олардың қозғалысына кедергілерді жою бойынша тактикалық іс-әрекеттерді, оның ішінде соқтығысу арқылы қорғауды жүзеге асыру;";
қырықыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген, коммерциялық, банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып, басқа ұйымдардан жедел-іздестіру қызметінің міндеттерін шешу үшін маңызы бар ақпаратты өтеусіз алу және пайдалану;";
2) тармақшада:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентінің, басқа да күзетілетін адамдардың өміріне, денсаулығына, құқығына, бостандығына, ар-намысына, қадір-қасиетіне және меншігіне қол сұғатын құқық бұзушылықтың алдын алу және жолын кесу, олардың ықтимал жасалуына ықпал ететін мән-жайларды анықтау және өз құқықтары шегінде оларды жою бойынша шаралар қолдану;";
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"күзетілетін адамдардың өміріне, денсаулығына, құқығына, бостандығына, ар-намысы, қадір-қасиеті мен меншігіне қарсы қылмыстық құқық бұзушылық жасаған адамдарды анықтау мен іздестіруде құқық қорғау органдарына жәрдем көрсету;";
он жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысының негіздерін, мемлекеттік Егемендігін және Тәуелсіздігін, аумақтық тұтастығын, экономикалық, ғылыми-техникалық және қорғаныс әлеуетін қорғау жөнінде қажетті шаралар қолдану;";
17-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Мемлекеттік күзет қызметінің Бастығы айқындайтын тәртіппен күзетілетін объектілердің күзеті мен қорғанысын жүзеге асырады, күзетілетін адамдар мен объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі жауынгерлік кезекшілікті атқаруды ұйымдастырады";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Мемлекеттік күзет қызметінің Бастығы айқындайтын тәртіппен жұмылдыру, жауынгерлік және жедел әзірлігін қамтамасыз ету бойынша, оның ішінде оқуларды, жаттығулар мен эксперименттерді өткізу арқылы іс-шараларды ұйымдастырады және өткізеді;";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Мемлекеттік күзет қызметі Бастығының, Мемлекеттік күзет қызметі Алқасының мәртебесі, өкілеттілігі";

подпункт 2) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"2) выявление, предупреждение и пресечение правонарушений, направленных против жизни, здоровья, прав, свобод, чести, достоинства и собственности Президента Республики Казахстан и других охраняемых лиц;";
в пункте 16:
в подпункте 1):
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"вносить предложения и (или) предписания об устранении обстоятельств, способствующих совершению правонарушений, посягающих на жизнь, здоровье, права, свободы, честь, достоинство и собственность охраняемых лиц;";
абзац тринадцатый изложить в следующей редакции:
"направлять в служебные командировки сотрудников и (или) военнослужащих Службы государственной охраны Республики Казахстан, в том числе в иностранные государства;";
в абзац семнадцатый вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в абзац двадцать третий вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
абзац сороковой изложить в следующей редакции:
"получать безвозмездно и использовать имеющую значение для решения задач оперативно-розыскной деятельности информацию от других организаций с соблюдением установленных законами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну;";
в подпункте 2):
абзац второй изложить в следующей редакции:
"предотвращать и пресекать правонарушения, посягающие на жизнь, здоровье, права, свободы, честь, достоинство и собственность Президента Республики Казахстан, других охраняемых лиц, выявлять обстоятельства, способствующие их возможному совершению, и в пределах своих прав принимать меры по их устранению;";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"оказывать правоохранительным органам содействие в выявлении и розыске лиц, совершивших уголовные правонарушения против жизни, здоровья, прав, свобод, чести, достоинства и собственности охраняемых лиц;";
абзац семнадцатый изложить в следующей редакции:
"принимать необходимые меры по защите основ конституционного строя, государственного Суверенитета и Независимости, территориальной целостности, экономического, научно-технического и оборонного потенциала Республики Казахстан;";
в пункте 17:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) осуществляет в порядке, определяемом Начальником Службы государственной охраны, охрану и оборону охраняемых объектов, организует несение боевого дежурства по обеспечению безопасности охраняемых лиц и объектов;";
в подпункт 5) вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в заголовок главы 3 вносятся изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;

18, 19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Мемлекеттік күзет қызметіне басшылықты Бастық жүзеге асырады, ол Қазақстан Республикасы Президентінің жеке басының қауіпсіздігіне, Мемлекеттік күзет қызметіне жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің өкілеттілігін жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
19. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Президенті Мемлекеттік күзет қызметінің Бастығын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.
20. Мемлекеттік күзет қызметі Бастығының орынбасарлары болады, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Президенті оларды Мемлекеттік күзет қызметі Бастығының ұсынуы бойынша лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады.";
21-тармақта:
бірінші бөлікте:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Мемлекеттік күзет қызметі Бастығының өкілеттілігі:";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) күзет іс-шараларын өткізу жөніндегі республикалық жедел штабқа басшылық етеді. Күзет іс-шараларын келтіру жөніндегі республикалық жедел штабтың құрамына кіретін мемлекеттік органдардың немесе олардың аумақтық органдарының өкілдері қатарынан астананың, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың жедел штабының басшыларын айқындайды;";
37) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"37) күзетілетін адамдардың өміріне, денсаулығына, құқығына, бостандығына, ар-намысына, қадір-қасиетіне және меншігіне қол сұғатын құқық бұзушылықтарды жасауға ықпал ететін мән-жайларды жою туралы нұсқамалар енгізу тәртібін айқындайды;";
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік күзет қызметінің Бастығы болмаған кезеңде оның өкілеттігін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оны алмастыратын адам орындайды.";
22 және 23-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Мемлекеттік күзет қызметінің Бастығы Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өз орынбасарларының өкілеттіктерін айқындайды.
23. Мемлекеттік күзет қызметінің Бастығына тікелей бағынатын және есеп беретін Мемлекеттік күзет қызметінің аппараты ведомство мен құрылымдық бөлімшелердің қызметін үйлестіруді және бақылауды жүзеге асырады, Мемлекеттік күзет қызметінің жұмысын ақпараттық-талдамалық, құқықтық, құжаттамалық қамтамасыз етуді ұйымдастырады.
Мемлекеттік күзет қызметінің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес Мемлекеттік күзет қызметінің Бастығы лауазымға тағайындайтын және лауазымнан босататын Аппарат басшысы басқарады.";
24-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Алқаның шешімдері Мемлекеттік күзет қызметі Бастығының бұйрығымен жарияланады. Алқаның міндеттері, өкілеттіктері, қызметінің тәртібі мен дербес құрамы Мемлекеттік күзет қызметінің Бастығы бекітетін ережемен регламенттеледі.".
52. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан "Жасыл экономикаға" көшу жөніндегі кеңес құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 26 мамырдағы № 823 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы "Жасыл экономикаға" көшу жөніндегі кеңес туралы ережеде:
6-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасы заңдарының және өзге де нормативтік құқықтық актілерінің жобаларын "Жасыл экономикаға" көшу жөніндегі тұжырымдаманың басымдықтары мен қағидаттарына сәйкес қарау;".
53. "Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2014 жылғы 14 қарашадағы № 954 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Үкіметтік байланыс қызметі туралы ережеде:
12-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер Қызметке Қазақстан Республикасының заңдарымен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджетке жіберіледі.".
54. "Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 993 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника, А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар және Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлықтары туралы ережеде:
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлық Қазақстан Республикасының азаматтарына және шетел азаматтарына Қазақстан мәдениетінің дамуына ерекше бағалы үлес деп танылған әдебиет пен өнер саласындағы аса үздік туындылары үшін беріледі.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника және А.Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықтарын беру жөніндегі комиссия туралы ережеде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Комиссияның құрамын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді. Комиссияны Қазақстан Республикасының Вице-Президенті басқарады.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссия туралы ережеде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

в пункты 18, 19 и 20 вносятся изменения в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункте 21:
в части первой:
в абзац первый вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) руководит республиканским оперативным штабом по проведению охранных мероприятий. Определяет руководителей оперативных штабов столицы, областных, городов республиканского значения из числа представителей государственных органов, входящих в состав республиканского оперативного штаба по проведению охранных мероприятий или их территориальных органов;";
подпункт 37) изложить в следующей редакции:
"37) определяет порядок внесения предписаний об устранении обстоятельств, способствующих совершению правонарушений, посягающих на жизнь, здоровье, права, свободы, честь, достоинство и собственность охраняемых лиц;";
в часть вторую вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункты 22, 23 и часть третью пункта 24 вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется.
52. В Указе Президента Республики Казахстан от 26 мая 2014 года № 823 "Об образовании Совета по переходу к "зеленой экономике" при Президенте Республики Казахстан":
в Положении о Совете по переходу к "зеленой экономике" при Президенте Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
подпункт 4) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"4) рассмотрение проектов законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в соответствии с приоритетами и принципами Концепции по переходу к "зеленой экономике";".
53. В Указе Президента Республики Казахстан от 14 ноября 2014 года № 954 "О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности органов национальной безопасности Республики Казахстан":
в Положении о Службе правительственной связи Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Если Службе законами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в государственный бюджет.".
54. В Указе Президента Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 993 "О государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и литературы и искусства имени Абая":
в Положении о государственных премиях Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби, гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы и литературы и искусства имени Абая, утвержденном вышеназванным Указом:
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Государственная премия в области литературы и искусства имени Абая присуждается гражданам Республики Казахстан и иностранным гражданам за выдающиеся произведения в области литературы и искусства, признанные особо ценным вкладом в развитие культуры Казахстана.";
в Положении о Комиссии по присуждению государственных премий Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби и гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Состав Комиссии утверждается Президентом Республики Казахстан. Возглавляет Комиссию Вице-Президент Республики Казахстан.";
в Положении о Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Қазақстан Республикасының Президенті Комиссия құрамын бекітеді, ол әдебиет және өнер саласындағы мәдениет қайраткерлері қатарынан,
сондай-ақ мемлекеттік органдар өкілдерінен қалыптастырылады. Қазақстан Республикасының Вице-Президенті Комиссияны басқарады.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының әл-Фараби атындағы ғылым мен техника және А. Байтұрсынұлы атындағы гуманитарлық ғылымдар саласындағы мемлекеттік сыйлықтарын беру жөніндегі комиссияның құрамында:
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі, төраға" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Вице-Президенті, төраға";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Абай атындағы әдебиет пен өнер саласындағы мемлекеттік сыйлығын беру жөніндегі комиссияның құрамында:
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі, төраға" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Вице-Президенті, төраға".
55. "Мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілер лауазымдарының тізілімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 150 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілер лауазымдарының тізілімінде:
"Мемлекеттік саяси лауазымдар" деген 1-тарауда:
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Вице-Президенті";
"Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдері, олардың бірінші орынбасарлары, орынбасарлары және аппараттарының басшылары" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың әкімдері, олардың бірінші орынбасарлары, орынбасарлары және аппараттарының басшылары";
"Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппараты Басшысының бірінші орынбасары, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасының Парламентіндегі өкілі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппараты Басшысының бірінші орынбасары, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қазақстан Республикасының Құрылтайындағы өкілі";
"Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенаты және Мәжілісі аппараттарының басшылары және олардың орынбасарлары" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Құрылтайы Аппаратының Басшысы және оның орынбасарлары";
мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
"Қазақстан Халық Кеңесі Хатшылығының Басшысы және оның орынбасарлары";
"Мемлекеттік әкімшілік лауазымдар" деген 2-тарауда:
"Б" корпусы" деген бөлімде:
B санаттарының тобында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Құрылтайының аппараты, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты, Қазақстан Халық Кеңесінің Хатшылығы, Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігі, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының Аппараты, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сот Кеңесінің аппараты, Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының аппараты, Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы, Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі, Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі және оның ведомствосы, Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық";
В-3 санатында:
"Қазақстан Республикасының Парламенті Палатасы Төрағасының көмекшісі, кеңесшісі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Құрылтайы Төрағасының көмекшісі, кеңесшісі";
"Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталары аппараттарының сектор меңгерушісі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Құрылтайы аппаратының сектор меңгерушісі";
В-4 санатында:
"Қазақстан Республикасының Парламенті Палатасы Төрағасы орынбасарының көмекшісі" және "Қазақстан Республикасының Парламенті Палатасы аппараты басшысының көмекшісі" деген жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Құрылтайы Төрағасы орынбасарының көмекшісі" және "Қазақстан Республикасының Құрылтайы аппараты басшысының көмекшісі";
В-5 санатында:
"Қазақстан Республикасының Парламенті депутатының көмекшісі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Құрылтайы депутатының көмекшісі";
D санаттарының тобында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар әкімдерінің аппараттары, астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар мәслихаттарының аппараттары, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссияларының аппараттары";
D-2 санатында:
"Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссиялары аппаратының басшысы" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссиялары аппаратының басшысы";
"Облыс, республикалық маңызы бар қала және астана әкімінің әскери қауіпсіздік және қорғаныс мәселелері жөніндегі көмекшісі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімінің әскери қауіпсіздік және қорғаныс мәселелері жөніндегі көмекшісі";
D-3 санатында:
"Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімінің көмекшісі, кеңесшісі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімінің көмекшісі, кеңесшісі";
"Аумақтық бөлімшелері немесе ведомстволарының аумақтық бөлімшелері, шет елдегі мекемелері бар орталық мемлекеттік органдарда, сондай-ақ облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және Астана әкімдерінің аппараттарында енгізіледі" деген ескерту мынадай редакцияда жазылсын:
"Аумақтық бөлімшелері немесе ведомстволарының аумақтық бөлімшелері, шет елдегі мекемелері бар орталық мемлекеттік органдарда, сондай-ақ астана, облыстар және республикалық маңызы бар қалалар әкімдерінің аппараттарында енгізіледі.";
"Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын облыстық атқарушы органдар, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың атқарушы органдары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың Қазақстан халқы Ассамблеясының аппараттары (хатшылықтары)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын астананың, республикалық маңызы бар қалалардың атқарушы органдары, облыстық атқарушы органдар, Қазақстан Халық Кеңесі хатшылығы";
D-O-2 санатында:
"Қазақстан халқы Ассамблеясы Хатшылығының меңгерушісі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Халық Кеңесі Хатшылығының меңгерушісі".

"3. Состав Комиссии утверждается Президентом Республики Казахстан и формируется из числа деятелей культуры в области литературы и в области искусства, а также из представителей государственных органов. Возглавляет Комиссию Вице-Президент Республики Казахстан.";
в составе Комиссии по присуждению государственных премий Республики Казахстан в области науки и техники имени аль-Фараби и гуманитарных наук имени А. Байтурсынулы, утвержденном вышеназванным Указом:
строку "Государственный советник Республики Казахстан, председатель" изложить в следующей редакции:
"Вице-Президент Республики Казахстан, председатель";
в составе Комиссии по присуждению Государственной премии Республики Казахстан в области литературы и искусства имени Абая, утвержденном вышеназванным Указом:
строку "Государственный советник Республики Казахстан, председатель" изложить в следующей редакции:
"Вице-Президент Республики Казахстан, председатель".
55. В Указе Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 150 "Об утверждении Реестра должностей политических и административных государственных служащих":
в Реестре должностей политических и административных государственных служащих, утвержденном вышеназванным Указом:
в главе 1 "Политические государственные должности":
строку "Государственный советник Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Вице-Президент Республики Казахстан";
строку "Акимы областей, городов республиканского значения, столицы, их первые заместители, заместители и руководители их аппаратов" изложить в следующей редакции:
"Акимы столицы, областей, городов республиканского значения, их первые заместители, заместители и руководители их аппаратов";
строку "Первый заместитель Руководителя Аппарата Правительства Республики Казахстан, Представитель Правительства Республики Казахстан в Парламенте Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Первый заместитель Руководителя Аппарата Правительства Республики Казахстан, Представитель Правительства Республики Казахстан в Курултае Республики Казахстан";
строку "Руководители аппаратов Сената и Мажилиса Парламента Республики Казахстан и их заместители" изложить в следующей редакции:
"Руководитель Аппарата Курултая Республики Казахстан и его заместители";
дополнить строкой следующего содержания:
"Руководитель Секретариата Қазақстан Халық Кеңесі и его заместители";
в главе 2 "Административные государственные должности":
в разделе "Корпус "Б":
в группе категории В:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Аппарат Курултая Республики Казахстан, Аппарат Правительства Республики Казахстан, Секретариат Қазақстан Халық Кеңесі, Судебная администрация Республики Казахстан, Аппарат Конституционного Суда Республики Казахстан, Аппарат Высшего Судебного Совета Республики Казахстан, Управление делами Президента Республики Казахстан, аппарат Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Высшая аудиторская палата Республики Казахстан, Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы, Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, Генеральная прокуратура Республики Казахстан, Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу, Агентство Республики Казахстан по атомной энергии и его ведомство, Национальный центр по правам человека";
в категории В-3:
строку "Помощник, советник Председателя Палаты Парламента Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Помощник, советник Председателя Курултая Республики Казахстан";
строку "Заведующий сектором аппаратов Палат Парламента Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Заведующий сектором аппарата Курултая Республики Казахстан";
в категории В-4:
строки "Помощник заместителя Председателя Палаты Парламента Республики Казахстан" и "Помощник руководителя аппарата Палаты Парламента Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Помощник заместителя Председателя Курултая Республики Казахстан" и "Помощник руководителя аппарата Курултая Республики Казахстан";
в категории В-5:
строку "Помощник депутата Парламента Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Помощник депутата Курултая Республики Казахстан";
в группе категории D:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Аппараты акимов столицы, областей, городов республиканского значения, аппараты маслихатов столицы, областей, городов республиканского значения, аппараты ревизионных комиссий столицы, областей, городов республиканского значения";
в категории D-2:
строку "Руководитель аппарата ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения, столицы" изложить в следующей редакции:
"Руководитель аппарата ревизионных комиссий столицы, областей, городов республиканского значения";
строку "Помощник акима области, города республиканского значения и столицы по вопросам военной безопасности и обороны" изложить в следующей редакции:
"Помощник акима столицы, области, города республиканского значения по вопросам военной безопасности и обороны";
в категории D-3:
строку "Помощник, советник акима области, города республиканского значения, столицы" изложить в следующей редакции:
"Помощник, советник акима столицы, области, города республиканского значения";
примечание "Вводится в центральных государственных органах, имеющих территориальные подразделения либо территориальные подразделения ведомств, загранучреждения, а также в аппаратах акимов областей, городов республиканского значения, столицы." изложить в следующей редакции:
"Вводится в центральных государственных органах, имеющих территориальные подразделения либо территориальные подразделения ведомств, загранучреждения, а также в аппаратах акимов столицы, областей, городов республиканского значения.";
строку "Областные исполнительные органы, исполнительные органы городов республиканского значения, столицы, финансируемые из местного бюджета, аппараты (секретариаты) Ассамблеи народа Казахстана областей, городов республиканского значения, столицы" изложить в следующей редакции:
"Исполнительные органы столицы, городов республиканского значения, областные исполнительные органы, финансируемые из местного бюджета, секретариат Қазақстан Халық Кеңесі";
в категории D-O-2:
строку "Заведующий Секретариатом Ассамблеи народа Казахстана" изложить в следующей редакции:
"Заведующий Секретариатом Қазақстан Халық Кеңесі".

56. "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын арнайы біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 151 Жарлығында:
"А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына қойылатын арнайы біліктілік талаптарында:
14-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кемінде жеті жыл жұмыс өтілі, оның ішінде Мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілер лауазымдарының тізілімінде айқындалған мемлекеттік саяси лауазымдарда не "А" корпусының лауазымдарында, не Қазақстан Республикасының Құрылтайы депутатының мәртебесінде, не А-2, В-2, С-2, С-О-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда, не орталық мемлекеттік органдардың департамент басшыларының орынбасарларынан төмен емес лауазымдарда, не орталық мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволарының астанадағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық органдары мен бөлімшелерінің басшыларынан төмен емес лауазымдарда кемінде бір жыл мемлекеттік қызмет өтілі;";
15-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кемінде бес жыл жұмыс өтілі, оның ішінде Мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілер лауазымдарының тізілімінде айқындалған мемлекеттік саяси лауазымдарда не "А" корпусының лауазымдарында, не Қазақстан Республикасының Құрылтайы депутатының мәртебесінде, не А-2, В-2, С-2, С-О-2, D-2, D-О-1 санаттарынан төмен емес лауазымдарда, не орталық мемлекеттік органдардың департамент басшыларының орынбасарларынан төмен емес лауазымдарда, не орталық мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволарының астанадағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық органдары мен бөлімшелері басшыларының орынбасарларынан төмен емес лауазымдарда кемінде бір жыл мемлекеттік қызмет өтілі;".
57. "Мемлекеттік қызмет өткерудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 152 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Ротация жүргізу қағидалары мен мерзімдері, ротацияға жататын мемлекеттік қызметшілердің санаттары мен лауазымдарында:
7-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін арттыру, астананы, облыстарды, республикалық маңызы бар қалаларды, облыстардың әкімшілік орталығы болып табылатын қалаларды, облыстық маңызы бар қалаларды, облыстардың аудандары мен қалалардағы аудандарды дамыту;";
10-тармақтың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік органның персоналды басқару қызметі уәкілетті адамға (органға) астананың, не тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әкіміне:";
11-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

56. В Указе Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 151 "Об утверждении Специальных квалификационных требований к административным государственным должностям корпуса "А":
в Специальных квалификационных требованиях к административным государственным должностям корпуса "А", утвержденных вышеназванным Указом:
подпункт 1) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"1) не менее семи лет стажа работы, в том числе не менее одного года стажа государственной службы на политических государственных должностях либо на должностях корпуса "А", определенных Реестром должностей политических и административных государственных служащих, либо в статусе депутата Курултая Республики Казахстан, либо на должностях не ниже категорий А-2, В-2, С-2, С-О-1, либо на должностях не ниже заместителей руководителей департаментов центральных государственных органов, либо не ниже руководителей территориальных органов и подразделений центральных государственных органов и их ведомств в столице, областях, городах республиканского значения;";
подпункт 1) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"1) не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее одного года стажа государственной службы на политических государственных должностях либо на должностях корпуса "А", определенных Реестром должностей политических и административных государственных служащих, либо в статусе депутата Курултая Республики Казахстан, либо на должностях не ниже категорий А-2, В-2, С-2, С-О-2, D-2, D-О-1, либо на должностях не ниже заместителей руководителей департаментов центральных государственных органов, либо не ниже заместителей руководителей территориальных органов и подразделений центральных государственных органов и их ведомств в столице, областях, городах республиканского значения;".
57. В Указе Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 152 "О некоторых вопросах прохождения государственной службы":
в Правилах и сроках проведения ротации, категориях и должностях государственных служащих, подлежащих ротации, утвержденных вышеназванным Указом:
подпункт 1) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"1) повышения эффективности деятельности государственных органов, развития столицы, областей, городов республиканского значения, городов, являющихся административными центрами областей, городов областного значения, районов областей и районов в городах;";
абзац первый части второй пункта 10 изложить в следующей редакции:
"Служба управления персоналом государственного органа вносит уполномоченному лицу (органу) либо акиму столицы, соответствующей области, города республиканского значения:";
часть первую пункта 11 изложить в следующей редакции:

"11. Мемлекеттік қызметшінің ротациясы жоспарланған мемлекеттік органның бірінші басшысы не мемлекеттік қызметшінің ротациясы жоспарланған астананың, тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әкімі осы Қағидалардың 14-тармағында көрсетілген мемлекеттік саяси қызметшінің ротация мерзімі басталғанға дейін он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін немесе осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген "А" корпусы қызметшісінің өкілеттілік мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмейтін мерзімде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне мемлекеттік саяси қызметшінің немесе "А" корпусы қызметшісінің ротациясы туралы ұсыныс енгізеді.";
18-тармақтың төртінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) А санаттарының тобына және Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратының В санаттарының тобына, содай-ақ Қазақстан Республикасының Құрылтайы аппаратының В-1 және В-2 санаттарына қатысты – уәкілетті адамның;";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік қызметшілердің өзара келісімі бойынша олардың арасында ротация жүргізуге жол берілетін "Б" корпусы мемлекеттік лауазымдарының тізбесінде:
D-2 жолы мынадай редакцияда жазылсын:
"
D-2
Астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссияларының аппарат басшысы
Әкім аппараты басшысының орынбасары
Мәслихат аппараты басшысының орынбасары
";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік қызметшілерге тәртіптік жаза қолдану қағидаларында:
4-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Құрылтай аппаратының мемлекеттік саяси қызметшілеріне – Құрылтай бюросы Құрылтай Төрағасының ұсыныстары бойынша қолданады;";
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) Қазақстан Халық Кеңесі Хатшылығының мемлекеттік саяси қызметшілеріне – Қазақстан Халық Кеңесінің Төрағасы;";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар әкімдерінің бірінші орынбасарларын және орынбасарларын қоспағанда, Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын мемлекеттік саяси қызметшілер және олардың орынбасарлары жол берген қызметтік әдеп нормаларының бұзылуын, оның ішінде мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтарды Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі бойынша Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелерi жөнiндегi комиссия (бұдан әрi – Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелерi жөнiндегi комиссия) қарауы мүмкін.
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелерi жөнiндегi комиссия қызметтiк тергеп-тексеру жүргiзу туралы ұсынымдар, сондай-ақ лауазымды адамдардың атқаратын лауазымынан босатуға дейiнгі тәртiптiк жауаптылығы туралы ұсыныстар енгiзуге құқылы.
Қызметтік әдеп нормаларын бұзғаны, оның ішінде мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтары үшін астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар әкімдерінің бірінші орынбасарларының, орынбасарларының және аппараттары басшыларының, облыстардың әкімшілік орталығы болып табылатын қалалар, облыстық маңызы бар қалалар, облыстардың аудандары және қалалардағы аудандар әкімдерінің тәртіптік жауаптылығын мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органның Әдеп жөніндегі комиссиясы (бұдан әрі – Әдеп жөніндегі комиссия) қарайды, ол қызметтік тергеп-тексеру жүргізу туралы ұсынымдар, сондай-ақ лауазымды адамдардың атқаратын лауазымынан босатуға дейінгі тәртіптік жауаптылығы туралы ұсыныстар енгізуге құқылы.
Әдеп жөніндегі комиссия туралы ережені мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"11. Первый руководитель государственного органа, в который планируется ротация государственного служащего, либо аким столицы, соответствующей области, города республиканского значения, в которые планируется ротация государственного служащего, в срок не позднее десяти рабочих дней до наступления срока ротации политического государственного служащего, указанного в пункте 14 настоящих Правил, или не позднее тридцати календарных дней до истечения срока полномочий служащего корпуса "А", указанного в пункте 16 настоящих Правил, вносит в Администрацию Президента Республики Казахстан предложение о ротации политического государственного служащего или служащего корпуса "А".";
подпункт 2) части четвертой пункта 18 изложить в следующей редакции:
"2) уполномоченного лица – в отношении группы категорий А и категорий В Аппарата Правительства Республики Казахстан, а также категорий В-1 и В-2 аппарата Курултая Республики Казахстан;";
в перечне государственных должностей корпуса "Б", между которыми допускается проведение ротации по взаимному согласию государственных служащих, утвержденном вышеназванным Указом:
строку D-2 изложить в следующей редакции:
"
D-2
Руководитель аппарата ревизионных комиссий столицы, областей, городов республиканского значения
Заместитель руководителя аппарата акима
Заместитель руководителя аппарата маслихата
";
в Правилах наложения дисциплинарного взыскания на государственных служащих, утвержденных вышеназванным Указом:
в пункте 4:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) аппарата Курултая – бюро Курултая по представлению председателя Курултая;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) Секретариата Қазақстан Халық Кеңесі – Председателем Қазақстан Халық Кеңесі;";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. По решению Президента Республики Казахстан нарушения норм служебной этики, в том числе дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу, допущенные политическими государственными служащими, назначаемыми Президентом Республики Казахстан, и их заместителями, за исключением первых заместителей и заместителей акимов столицы, областей, городов республиканского значения, могут рассматриваться Комиссией при Президенте Республики Казахстан по вопросам противодействия коррупции (далее – Комиссия по вопросам противодействия коррупции).
Комиссия по вопросам противодействия коррупции вправе вносить рекомендации о проведении служебного расследования, а также предложения о дисциплинарной ответственности должностных лиц вплоть до увольнения с занимаемой должности.
Дисциплинарную ответственность первых заместителей, заместителей и руководителей аппаратов акимов столицы, областей, городов республиканского значения, акимов городов, являющихся административными центрами областей, городов областного значения, районов областей и районов в городах за нарушение норм служебной этики, в том числе за дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу, рассматривает Комиссия по этике уполномоченного органа по делам государственной службы (далее – Комиссия по этике), которая вправе вносить рекомендации о проведении служебного расследования, а также предложения о дисциплинарной ответственности должностных лиц вплоть до их увольнения с занимаемой должности.
Положение о Комиссии по этике утверждается уполномоченным органом по делам государственной службы.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:

"21. Қызметтік әдеп нормаларын бұзуға жол берген немесе мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтар жасаған орталық атқарушы органдар комитеттері төрағаларын қоспағанда, "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің тәртіптік жауаптылығын Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссия (бұдан әрі – Ұлттық комиссия) не оның тапсырмасы бойынша астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың кадр комиссиясы (бұдан әрі – Өңірлік кадрлық комиссия) қарайды.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Қызметтік әдеп нормаларын бұзуға жол берген, оның ішінде мемлекеттік қызметке кір келтiретін тәртіптік теріс қылықтар жасаған С-О-1, С-О-2, C-R-1, C-R-2, D-1, D-2, D-О-1, D-O-2, D-R-1, D-R-2, Е-1, Е-2, E-R-1, E-R-2 санаттарындағы мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің, сондай-ақ астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар әкімдерінің аппараттарында дербес лауазымдағы әдеп жөніндегі уәкілдердің тәртіптік жауаптылығын мемлекеттік қызмет iстерi жөнiндегi уәкiлеттi органның астанадағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы әдеп жөніндегі кеңестері (бұдан әрі – Әдеп жөніндегі кеңес) қарайды.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген "Б" корпусының бос немесе уақытша бос мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына конкурс өткізілместен, ауысу тәртібімен орналасу қағидаларында:
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Құрылтайы аппаратының және Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына, сондай-ақ осы мемлекеттік органдардан басқа мемлекеттік органдарға;";
1-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің, Қазақстан Республикасы Құрылтайы аппаратының және Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының мемлекеттік саяси лауазымдарынан "Б" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына;".
58. "Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдептілік нормаларын және мінез-құлық қағидаларын одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдеп кодексінде:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік қызмет қоғам мүдделеріне адалдық танытуға және Қазақстан халқының бірлігі мен елдегі этносаралық және конфессияаралық келісімді нығайтуға ықпал етуге, мемлекеттік тіл мен басқа тілдерге, Қазақстан халқының дәстүрлері мен ғұрыптарына құрметпен қарауға міндеттейді.";
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Әдеп жөніндегі уәкіл дербес лауазымы аумақтық бөлімшелері не ведомстволарының аумақтық бөлімшелері, шет елдегі мекемелері бар орталық мемлекеттік органдарда (құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігін қоспағанда), сондай-ақ астана, облыстар және республикалық маңызы бар қалалар әкімдерінің аппараттарында енгізіледі.";

"21. Дисциплинарная ответственность административных государственных служащих корпуса "А", за исключением председателей комитетов центральных исполнительных органов, допустивших нарушение норм служебной этики или совершивших дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу, рассматривается Национальной комиссией по кадровой политике при Президенте Республики Казахстан (далее – Национальная комиссия) либо по ее поручению кадровой комиссией столицы, области, города республиканского значения (далее – Региональная кадровая комиссия).";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Дисциплинарная ответственность административных государственных служащих категорий С-О-1, С-О-2, С-R-1, С-R-2, D-1, D-2, D-О-1, D-О-2, D-R-1, D-R-2, Е-1, Е-2, Е-R-1, Е-R-2, а также уполномоченных по этике, занимающих самостоятельные должности в аппаратах акимов столицы, областей, городов республиканского значения, допустивших нарушение норм служебной этики, в том числе совершивших дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу, рассматривается советами по этике уполномоченного органа по делам государственной службы в столице, областях, городах республиканского значения (далее – Совет по этике).";
в Правилах занятия вакантных или временно вакантных административных государственных должностей корпуса "Б" в порядке перевода без проведения конкурса, утвержденных вышеназванным Указом:
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) на административные государственные должности корпуса "Б" Администрации Президента Республики Казахстан, аппарата Курултая Республики Казахстан и Аппарата Правительства Республики Казахстан, а также из данных государственных органов в другие государственные органы;";
подпункт 1-1) изложить в следующей редакции:
"1-1) с политической государственной должности Администрации Президента Республики Казахстан, аппарата Курултая Республики Казахстан и Аппарата Правительства Республики Казахстан на административные государственные должности корпуса "Б" по согласованию с уполномоченным органом по делам государственной службы;".
58. В Указе Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153 "О мерах по дальнейшему совершенствованию этических норм и правил поведения государственных служащих Республики Казахстан":
в Положении об уполномоченном по этике, утвержденном вышеназванным Указом:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Государственная служба обязывает проявлять преданность интересам общества, способствовать укреплению единства народа Казахстана и межэтнического и межконфессионального согласия в стране, уважительно относиться к государственному и другим языкам, традициям и обычаям народа Казахстана.";
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Самостоятельная должность уполномоченного по этике вводится в центральных государственных органах (за исключением правоохранительных и специальных государственных органов, а также Министерства обороны Республики Казахстан), имеющих территориальные подразделения либо территориальные подразделения ведомств, загранучреждения, а также в аппаратах акимов столицы, областей, городов республиканского значения.";

6-тармақтың 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) азаматтармен қарым-қатынаста әдептілік таныту, дөрекілік, ар-намысын, қадір-қасиетін кемсіту, әдепсіздік және бейәдеп мінез-құлық фактілеріне жол бермеу, өздерінің әрекеттерімен және мінез-құлқымен олардың тарапынан сынға себепкер болмау;
5) іскерлік әдеп пен ресми мінез-құлық қағидаларын сақтау, азаматтардың көз алдында өздері өкілі болып табылатын мемлекеттік органдардың абыройы мен беделіне айқын нұқсан келтіретін әрекеттер жасауға жол бермеу;";
8-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) әріптестеріне қатысты негізсіз айыптауларға, дөрекілік, ар-намысын, қадір-қасиетін кемсіту, әдепсіздік және бейәдеп мінез-құлық фактілеріне жол бермеуге;".
59. "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы әдеп жөніндегі кеңестері туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 156 Жарлығында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің астанадағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы әдеп жөніндегі кеңестері туралы ережені бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің астанадағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы әдеп жөніндегі кеңестері туралы ережесі бекітілсін.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы, астанадағы әдеп жөніндегі кеңестері туралы ережеде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің астанадағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы әдеп жөніндегі кеңестері туралы ереже";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Ереже Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің астанадағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы әдеп жөніндегі кеңестерінің мәртебесін, өкілеттіктерін және қызметін ұйымдастыруды айқындайды.";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) астанадағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы әдеп жөніндегі кеңестері (бұдан әрі – Әдеп жөніндегі кеңес) Агенттіктің алқалы органдары болып табылады.";
6-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) қызметтік әдеп нормаларын бұзуға жол берген, оның ішінде мемлекеттік қызметке кір келтіретін тәртіптік теріс қылықтар жасаған С-О-1, С-О-2, С-R-1, С-R-2, D-1, D-2, D-О-1, D-О-2, D-R-1, D-R-2, Е-1, Е-2, Е-R-1, Е-R-2 санаттарындағы мемлекеттік әкімшілік қызметшілерге, сондай-ақ астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар әкімдерінің аппараттарында дербес лауазымдағы әдеп жөніндегі уәкілдерге (бұдан әрі – қызметшілер) қатысты тәртіптік істерді қарау.";

подпункты 4) и 5) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"4) в обращении с гражданами проявлять корректность, не допускать фактов грубости, унижения чести, достоинства, бестактности и некорректного поведения, своими действиями и поведением не давать повода для критики с их стороны;
5) соблюдать деловой этикет и правила официального поведения, не допускать совершения действий, явно подрывающих в глазах граждан честь, достоинство и авторитет государственных органов, представителями которых они являются;";
подпункт 7) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"7) не допускать по отношению к коллегам необоснованных обвинений, фактов грубости, унижения чести, достоинства, бестактности и некорректного поведения;".
59. В Указе Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 156 "Об утверждении Положения о советах по этике Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы в областях, городах республиканского значения, столице":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Положения о советах по этике Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы в столице, областях, городах республиканского значения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемое Положение о советах по этике Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы в столице, областях, городах республиканского значения.";
в Положении о советах по этике Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы в областях, городах республиканского значения, столице, утвержденном вышеназванным Указом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Положение о советах по этике Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы в столице, областях, городах республиканского значения";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящее Положение определяет статус, полномочия и организацию деятельности советов по этике Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы в столице, областях, городах республиканского значения.";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Советы по этике Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы (далее – Агентство) в столице, областях, городах республиканского значения (далее – Совет по этике) являются коллегиальными органами Агентства.";
подпункт 7) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"7) рассмотрение дисциплинарных дел в отношении административных государственных служащих категорий С-О-1, С-О-2, C-R-l, C-R-2, D-l, D-2, D-O-l, D-O-2, D-R-1, D-R-2, Е-1, Е-2, E-R-l, E-R-2, а также уполномоченных по этике, занимающих самостоятельные должности в аппаратах акимов столицы, областей, городов республиканского значения (далее – служащие), допустивших нарушение норм служебной этики, в том числе совершивших дисциплинарные проступки, дискредитирующие государственную службу.";

7-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, өзге де әкімшілік-аумақтық бірліктердің әкімдеріне, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдар мен орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің басшыларына қызмет тәртібін нығайту, сыбайлас жемқорлықтың алдын алуға және қызметтік әдеп нормаларын бұзушылықтардың профилактикасына бағытталған іс-шараларды іске асыру жөнінде ұсынымдар мен ұсыныстар енгізуге;";
12-тармақтың 1) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
60. "Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың жалпы стандарттарын бекіту және "Мемлекеттік қаржылық бақылау стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 7 сәуірдегі № 788 Жарлығының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 11 қаңтардағы № 167 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың жалпы стандарттарында:
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасының Құрылтайына, Қазақстан Республикасының Үкіметіне, мемлекеттік органдардың басшыларына, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) мәслихаттары мен әкімдеріне Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасына сәйкес өз өкілеттіктерін іске асыру және күтілетін нәтижелерге қол жеткізу туралы толыққанды, анық ақпарат ұсынады.".
61. "Қазақстан Республикасының Консулдық жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 25 сәуірдегі № 240 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Консулдық жарғысында:
47-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде тұрақты тұратын адамдарды Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселесі бойынша қабылдаған шешімі туралы хабардар етеді.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Консул:
1) шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының визаларын береді, олардың күшін жояды, қалпына келтіреді, сондай-ақ олардың қолданылу мерзімдерін ұзартады және қысқартады не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының визаларын беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды;
2) шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың келуіне визалар беру есебінің бірыңғай дерекқорын қалыптастырады, мәліметтердің жүйелі түрде жаңартылуын қамтамасыз етеді, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ішкі істер және ұлттық қауіпсіздік органдарымен уақтылы ақпарат алмасуды жүзеге асырады;

подпункт 5) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"5) вносить акимам столицы, областей, городов республиканского значения, иных административно-территориальных единиц, руководителям исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, и территориальных подразделений центральных государственных органов рекомендации и предложения по укреплению служебной дисциплины, реализации мер, направленных на предупреждение коррупции и профилактику нарушений норм служебной этики;";
подпункт 1) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"1) недееспособность или ограниченная дееспособность которых признана судом;".
60. В Указе Президента Республики Казахстан от 11 января 2016 года № 167 "Об утверждении Общих стандартов государственного аудита и финансового контроля и признании утратившим силу Указа Президента Республики Казахстан от 7 апреля 2009 года № 788 "Об утверждении Стандартов государственного финансового контроля":
в Общих стандартах государственного аудита и финансового контроля, утвержденных вышеназванным Указом:
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Органы государственного аудита и финансового контроля представляют исчерпывающую, достоверную информацию Президенту Республики Казахстан, Курултаю Республики Казахстан, Правительству Республики Казахстан, руководителям государственных органов, маслихатам и акимам столицы, областей, городов республиканского значения, районов (городов областного значения) о реализации своих полномочий и достижении ожидаемых результатов в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном аудите и финансовом контроле.".
61. В Указе Президента Республики Казахстан от 25 апреля 2016 года № 240 "Об утверждении Консульского устава Республики Казахстан":
в Консульском уставе Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
подпункт 4) пункта 47 изложить в следующей редакции:
"4) уведомляет лиц, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан, о принятом Президентом Республики Казахстан решении по вопросу гражданства Республики Казахстан.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Консул:
1) выдает, аннулирует, восстанавливает визы Республики Казахстан, а также продлевает и сокращает сроки их действия либо в соответствии с законодательством Республики Казахстан принимает решения об отказе в выдаче виз Республики Казахстан иностранным гражданам и лицам без гражданства;
2) формирует единую базу данных учета выдачи виз на въезд иностранным гражданам и лицам без гражданства, обеспечивает систематическое обновление сведений, а также осуществляет своевременный информационный обмен с органами внутренних дел и национальной безопасности Республики Казахстан;

3) Қазақстан Республикасына өз еркімен қоныс аударуға ниет білдірген этникалық қазақтарға келу, оның ішінде қандастарды қабылдаудың өңірлік квоталары шеңберінде Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге келу шарттары, қабылдау шарттары мен әлеуметтік қолдау шаралары туралы ақпарат береді;
4) Қазақстан Республикасына келу туралы өтініштер берген көшіп келушілердің, оның ішінде этностық қазақтардың құжаттарын қабылдайды, тіркейді, оларды халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті органға жібереді, Қазақстан Республикасына тұрақты тұру үшін келуге арналған визаларды ресімдейді.";
51-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) азаматтық хал актілері жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы азаматтарының, шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының азаматтық хал актілері жазбалары органдарында тіркелген азаматтық хал актілері жазбаларын қалпына келтіру және жою жөнінде шаралар қабылдайды.";
52, 53, 54 және 55-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Консул Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды Қазақстан Республикасының бала құқықтары туралы заңнамасына сәйкес асырап алуға ниет білдірген шетел азаматтарының есебін жүргізеді.
53. Министрлік Қазақстан Республикасының бала құқықтары туралы заңнамасына сәйкес шетел азаматтарына асырап алуға берілген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды есепке қоюды жүзеге асырады.
Шетел азаматтарына асырап алуға берілген, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын балаларды Министрлікте есепке қою және Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің балаларды бақылауды жүзеге асыру тәртібі Министрдің бұйрығымен бекітіледі.
54. Консул шетел азаматтарына асырап алуға берілген балаларды бақылауды консулдық округ шегінде жүзеге асырады.
55. Консул консулдық округ аумағында тұрақты тұратын шетел азаматтары болып табылатын асырап алушылардың асырап алған балалардың өмір сүру, оқу, тәрбие жағдайы және денсаулығы туралы есеп беруін қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды.";
63-тармақта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Қазақстан Республикасы азаматының тірі екендігі фактісін куәландырады;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) Қазақстан Республикасы азаматының белгілі бір жерде болу фактісін куәландырады;";
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Қазақстан Республикасының заңдарында консул жасайтын өзге де нотариаттық іс-әрекеттер көзделуі мүмкін.";
66-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

3) информирует этнических казахов, изъявивших желание добровольно переселиться в Республику Казахстан, об условиях въезда, в том числе в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан, в рамках региональных квот приема кандасов, условиях приема и мерах социальной поддержки;
4) принимает, регистрирует документы иммигрантов, в том числе этнических казахов, обратившихся с заявлениями о въезде в Республику Казахстан, направляет их в уполномоченный орган по вопросам миграции населения, оформляет визы на въезд в Республику Казахстан на постоянное проживание.";
подпункт 2) пункта 51 изложить в следующей редакции:
"2) принимает меры по внесению изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния, а также восстановлению и аннулированию записей актов гражданского состояния граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства, зарегистрировавших акты гражданского состояния в органах записи актов гражданского состояния Республики Казахстан.";
пункты 52, 53 и 54 изложить в следующей редакции:
"52. Консул ведет учет иностранных граждан, желающих усыновить детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о правах ребенка.
53. Министерство осуществляет постановку на учет детей, являющихся гражданами Республики Казахстан, переданных на усыновление иностранным гражданам, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о правах ребенка.
Порядок постановки на учет в Министерстве и осуществления загранучреждениями Республики Казахстан контроля за детьми, являющимися гражданами Республики Казахстан, переданными на усыновление иностранным гражданам, утверждается приказом Министра.
54. Консул в пределах консульского округа осуществляет контроль за детьми, переданными на усыновление иностранным гражданам.";
в пункт 55 вносится изменение в текст на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункте 63:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) удостоверяет факт нахождения гражданина Республики Казахстан в живых;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) удостоверяет факт нахождения гражданина Республики Казахстан в определенном месте;";
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. Законами Республики Казахстан могут быть предусмотрены иные нотариальные действия, совершаемые консулом.";
часть первую пункта 66 изложить в следующей редакции:

"66. Консул өзінің консулдық округінде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға олардың өз құқықтары мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге қатысты құжаттарды талап етіп алдыруға жәрдем көрсетеді.";
69-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"69. Қазақстан Республикасының Президентін, Қазақстан Республикасының Құрылтайы депутаттарын сайлау және жалпыхалықтық референдум өткізу кезінде Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемесінің үй-жайында сайлау учаскесі құрылған жағдайда дипломатиялық өкілдік және (немесе) консулдық мекеме бұл туралы консулдық округтің билік органдарын ресми хабардар етеді.";
72-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Консул Қазақстан Республикасына баруға рұқсат алған адамдарға Қазақстан Республикасына барған кезде екпелер туралы халықаралық сертификат ұсыну қажеттігі туралы хабардар етеді.";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Консул Қазақстан Республикасына баруға рұқсат алған адамдарға Қазақстан Республикасына барған кезде малға, шикізатқа және жануарлардан алынатын өнімдерге ветеринариялық сертификаттар ұсыну қажеттігі және Қазақстан Республикасына тұқымды, тірі өсімдіктерді, екпе материалды, жаңа піскен жемістер мен көкөністерді әкелу қағидалары туралы хабардар етеді.";
83-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Қазақстан Республикасының азаматын шақырған адамның немесе ұйымның оның осы мемлекетте болуына байланысты шығыстарын өтеу міндеттемелерінің бар-жоғын анықтайды және олардың орындалуына жәрдемдеседі;";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Қазақстан Республикасы азаматының өзінің отбасы мүшелерімен, туыстарымен немесе өзге адамдармен байланыс орнатуына жәрдем көрсетеді;";
90-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"90. Қамаққа алынған, түрмеге қамалған, күзетке алынған не ұсталған Қазақстан Республикасының азаматының мұндай шаралардың қабылдануына қарсы жазбаша қарсылығы болған кезде, консул аталған Қазақстан Республикасы азаматының атынан кез келген шараларды қабылдаудан тартынады.".
62. "Мемлекеттік саяси қызметшілердің жұмысын бағалауды жүргізетін уәкілетті адамдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 4 шілдедегі № 295 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік саяси қызметшілердің жұмысын бағалауды жүргізетін уәкілетті адамдардың тізбесінде:
"
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі
Қазақстан Республикасының Президенті
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Қазақстан Республикасының Вице-президенті
Қазақстан Республикасының Президенті
";
"
Қазақстан Республикасы Парламентінің Палаталары тағайындайтын Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының мүшелері
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының мүшелері
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы
";
"
Облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкімдерінің бірінші орынбасарлары, орынбасарлары және аппараттарының басшылары
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдері
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар әкімдерінің бірінші орынбасарлары, орынбасарлары және аппараттарының басшылары
астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың әкімдері
";
"
Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенаты аппаратының басшысы
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Төрағасы
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Қазақстан Республикасы Құрылтайы аппаратының басшысы
Қазақстан Республикасы Құрылтайының Төрағасы
";
"
Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі аппаратының басшысы
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Төрағасы
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Қазақстан Халық Кеңесі Хатшылығының Басшысы
Қазақстан Халық Кеңесінің Төрағасы
";
"
Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенаты аппараты басшысының орынбасарлары
Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенаты аппараты басшысының ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Төрағасы
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Қазақстан Республикасы Құрылтайының аппараты басшысының орынбасарлары
Қазақстан Республикасы Құрылтайының аппараты басшысының ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасы Құрылтайының Төрағасы
";
"
Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі аппараты басшысының орынбасарлары
Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі аппараты басшысының ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Төрағасы
"
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
Қазақстан Халық Кеңесінің Хатшылығы басшысының орынбасарлары
Қазақстан Халық Кеңесінің Хатшылығы басшысының ұсынысы бойынша Қазақстан Халық Кеңесінің Төрағасы
".

"66. Консул оказывает содействие гражданам Республики Казахстан, иностранным гражданам и лицам без гражданства, постоянно проживающим в его консульском округе, в истребовании документов, касающихся обеспечения их прав и законных интересов.";
пункт 69 изложить в следующей редакции:
"69. В случае образования избирательного участка в помещении загранучреждения Республики Казахстан при проведении выборов Президента Республики Казахстан, депутатов Курултая Республики Казахстан и всенародного референдума дипломатическое представительство и (или) консульское учреждение официально информируют об этом органы власти консульского округа.";
часть вторую пункта 72 изложить в следующей редакции:
"Консул информирует лиц, получивших разрешение на въезд в Республику Казахстан, о необходимости представления при въезде в Республику Казахстан международных сертификатов о прививках.";
пункт 74 изложить в следующей редакции:
"74. Консул информирует лиц, получивших разрешение на въезд в Республику Казахстан, о необходимости представления при въезде в Республику Казахстан ветеринарных сертификатов на животных, сырье и продукты животного происхождения и правилах ввоза в Республику Казахстан семян, живых растений, посадочного материала, свежих плодов и овощей.";
в пункте 83:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) устанавливает наличие обязательств лица или организации, пригласивших данного гражданина Республики Казахстан, по возмещению расходов, связанных с его пребыванием в данном государстве, и содействует их исполнению;";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) оказывает содействие в установлении контактов данного гражданина Республики Казахстан с членами его семьи, родственниками или иными лицами;";
пункт 90 изложить в следующей редакции:
"90. Консул воздерживается от принятия любых мер от имени гражданина Республики Казахстан, находящегося под арестом, заключенного в тюрьму, взятого под стражу либо задержанного, при наличии письменного возражения указанного гражданина Республики Казахстан против принятия таких мер.".
62. В Указе Президента Республики Казахстан от 4 июля 2016 года № 295 "Об утверждении перечня уполномоченных лиц, осуществляющих оценку деятельности политических государственных служащих":
в перечне уполномоченных лиц, осуществляющих оценку деятельности политических государственных служащих, утвержденном вышеназванным Указом:
строку:
"
Государственный советник Республики Казахстан
Президент Республики Казахстан
"
изложить в следующей редакции:
"
Вице-Президент Республики Казахстан
Президент Республики Казахстан
";
строку:
"
Члены Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, назначаемые Палатами Парламента Республики Казахстан
Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан
"
изложить в следующей редакции:
"
Члены Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан
";
строку:
"
Первые заместители, заместители и руководители аппаратов акимов областей, городов республиканского значения, столицы
акимы областей, городов республиканского значения, столицы
"
изложить в следующей редакции:
"
Первые заместители, заместители и руководители аппаратов акимов столицы, областей, городов республиканского значения
акимы столицы, областей, городов республиканского значения
";
строку:
"
Руководитель аппарата Сената Парламента Республики Казахстан
Председатель Сената Парламента Республики Казахстан
"
изложить в следующей редакции:
"
Руководитель аппарата Курултая Республики Казахстан
Председатель Курултая Республики Казахстан
";
строку:
"
Руководитель аппарата Мажилиса Парламента Республики Казахстан
Председатель Мажилиса Парламента Республики Казахстан
"
изложить в следующей редакции:
"
Руководитель Секретариата Қазақстан Халық Кеңесі
Председатель Қазақстан Халық Кеңесі
";
строку:
"
Заместители руководителя аппарата Сената Парламента Республики Казахстан
Председатель Сената Парламента Республики Казахстан по представлению руководителя аппарата Сената Парламента Республики Казахстан
"
изложить в следующей редакции:
"
Заместители руководителя аппарата Курултая Республики Казахстан
Председатель Курултая Республики Казахстан по представлению руководителя аппарата Курултая Республики Казахстан
";
строку:
"
Заместители руководителя аппарата Мажилиса Парламента Республики Казахстан
Председатель Мажилиса Парламента Республики Казахстан по представлению руководителя аппарата Мажилиса Парламента Республики Казахстан
"
изложить в следующей редакции:
"
Заместители руководителя Секретариата Қазақстан Халық Кеңесі
Председатель Қазақстан Халық Кеңесі по представлению руководителя Секретариата Қазақстан Халық Кеңесі
".

63. "Республикалық бюджеттің жобасына оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 9 желтоқсандағы № 388 Жарлығында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Бюджет жобасын бағалау жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджет жобасы (бұдан әрі – бюджет жобасы) көрсеткіштерінің негізділігіне, бюджет жобасын әзірлеу үшін нормативтік құқықтық және әдістемелік базаның бар-жоғы мен жеткілікті болуына талдау жүргізуді, сондай-ақ Жоғары аудиторлық палата әзірлеген ұсынымдары бар бюджет жобасын бағалау нәтижелерін (бұдан әрі – бағалау бойынша қорытынды) жасауды және оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне және Қазақстан Республикасының Құрылтайына ұсынуды көздейді.";
9-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бағалау бойынша негізделген және анық қорытындының Қазақстан Республикасының Үкіметіне және Қазақстан Республикасының Құрылтайына уақтылы ұсынылуын;";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Республикалық бюджеттің жобасын алдын ала бағалаудың нәтижелері Қазақстан Республикасының Үкіметіне және Қазақстан Республикасының Құрылтайына Қазақстан Республикасының Үкіметі республикалық бюджеттің жобасын Жоғары аудиторлық палатаға енгізген күннен бастап күнтізбелік жиырма күн ішінде ұсынылады.".
64. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қоғамдық сананы жаңғырту бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұлттық комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 17 сәуірдегі № 462 Жарлығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қоғамдық сананы жаңғырту бағдарламасын іске асыру, елдің одан әрі қарышты мәдени-гуманитарлық дамуын қамтамасыз ету мақсатында және Қазақстан Республикасы Конституциясының 46-бабының 21) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қоғамдық сананы жаңғырту бағдарламасын іске асыру жөніндегі ұлттық комиссияның құрамында:
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі, төраға" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Вице-Президенті, төраға";
"Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісі Төрағасының орынбасары (келісім бойынша)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Құрылтайы Төрағасының орынбасары (келісім бойынша)";
"Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Аграрлық мәселелер, табиғатты пайдалану және ауылдық аумақтарды дамыту комитетінің төрағасы (келісім бойынша)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Құрылтайының Аграрлық мәселелер, табиғатты пайдалану және ауылдық аумақтарды дамыту комитетінің төрағасы (келісім бойынша)";
"Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Әлеуметтік-мәдени даму және ғылым комитетінің мүшесі (келісім бойынша)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Құрылтайының Әлеуметтік-мәдени даму және ғылым комитетінің мүшесі (келісім бойынша)";
"Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Қазақстан халқы Ассамблеясы хатшылығының меңгерушісі" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Халық Кеңесі Хатшылығының басшысы";
"Қазақстан халқы Ассамблеясы ғылыми-сараптамалық кеңесінің мүшесі (келісім бойынша)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Халық Кеңесі ғылыми-сараптамалық кеңесінің мүшесі (келісім бойынша)".

63. В Указе Президента Республики Казахстан от 9 декабря 2016 года № 388 "Об утверждении Правил проведения предварительной оценки проекта республиканского бюджета по основным направлениям его расходов":
в Правилах проведения предварительной оценки проекта республиканского бюджета по основным направлениям его расходов, утвержденных вышеназванным Указом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Оценка проекта бюджета предусматривает проведение анализа обоснованности показателей проекта республиканского бюджета на плановый период (далее – проект бюджета), наличия и достаточности нормативной правовой и методической базы для разработки проекта бюджета, а также составление и представление результатов оценки проекта бюджета с выработанными Высшей аудиторской палатой рекомендациями (далее – заключение по оценке) в Правительство Республики Казахстан и Курултай Республики Казахстан.";
подпункт 1) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"1) своевременного представления в Правительство Республики Казахстан и Курултай Республики Казахстан обоснованного и достоверного заключения по оценке;";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Результаты предварительной оценки проекта республиканского бюджета представляются в Правительство Республики Казахстан и Курултай Республики Казахстан в течение двадцати календарных дней со дня внесения проекта республиканского бюджета Правительством Республики Казахстан в Высшую аудиторскую палату.".
64. В Указе Президента Республики Казахстан от 17 апреля 2017 года № 462 "О Национальной комиссии по реализации программы модернизации общественного сознания при Президенте Республики Казахстан":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В целях реализации программы модернизации общественного сознания, обеспечения дальнейшего поступательного культурно-гуманитарного развития страны и в соответствии с подпунктом 21) статьи 46 Конституции Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:";
в составе Национальной комиссии по реализации программы модернизации общественного сознания при Президенте Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
строку "Государственный советник Республики Казахстан, председатель" изложить в следующей редакции:
"Вице-Президент Республики Казахстан, председатель";
строку "заместитель Председателя Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)" изложить в следующей редакции:
"заместитель Председателя Курултая Республики Казахстан (по согласованию)";
строку "председатель Комитета по аграрным вопросам, природопользованию и развитию сельских территорий Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)" изложить в следующей редакции:
"председатель Комитета по аграрным вопросам, природопользованию и развитию сельских территорий Курултая Республики Казахстан (по согласованию)";
строку "член Комитета по социально-культурному развитию и науке Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)" изложить в следующей редакции:
"член Комитета по социально-культурному развитию и науке Курултая Республики Казахстан (по согласованию)";
строку "заведующий Секретариатом Ассамблеи народа Казахстана Администрации Президента Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"руководитель Секретариата Қазақстан Халық Кеңесі";
строку "член научно-экспертного совета Ассамблеи народа Казахстана (по согласованию)" изложить в следующей редакции:
"член научно-экспертного совета Қазақстан Халық Кеңесі Республики Казахстан (по согласованию)".

65. "Дінаралық диалогқа қосқан үлесі үшін Астана халықаралық сыйлығы мен Әлемдік және дәстүрлі діндер лидерлері съезінің құрмет медалі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 2 маусымдағы № 489 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Дінаралық диалогқа қосқан үлесі үшін Астана халықаралық сыйлығы туралы ережеде:
6-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
66. "Мемлекеттік қызметшілердің, Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының және Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты судьяларының ант беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 16 тамыздағы № 532 Жарлығында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік қызметшілердің, Қазақстан Республикасының Құрылтайы депутаттарының және Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты судьяларының ант беру қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Құрылтайы және оның депутаттарының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 44-бабының 1-тармағына, "Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 7-бабына, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 2) тармақшасына және 21-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік қызметшілердің, Қазақстан Республикасының Құрылтайы депутаттарының және Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты судьяларының ант беру қағидалары бекітілсін.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Мемлекеттік қызметшілердің, Қазақстан Республикасының Парламенті депутаттарының және Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты судьяларының ант беру қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік қызметшілердің, Қазақстан Республикасының Құрылтай депутаттарының және Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты судьяларының ант беру қағидалары";
1, 2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік қызметшілердің, Қазақстан Республикасының Құрылтайы депутаттарының және Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты судьяларының ант беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Құрылтайы және оның депутаттарының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 44-бабының 1-тармағына, "Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 7-бабына, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 2) тармақшасына және 21-бабына сәйкес мемлекеттік қызметшілердің, Қазақстан Республикасының Құрылтайы депутаттарының және Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты судьяларының ант беру тәртібін айқындайды.

65. В Указе Президента Республики Казахстан от 2 июня 2017 года № 489 "Об Астанинской международной премии за вклад в межрелигиозный диалог и почетной медали Съезда лидеров мировых и традиционных религий":
в Положении об Астанинской международной премии за вклад в межрелигиозный диалог, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Лицу или организации, удостоенным Астанинской международной премии, присваивается почетное звание "Лауреат Астанинской международной премии за вклад в межрелигиозный диалог" и вручаются диплом, памятный знак и денежное вознаграждение. Денежное вознаграждение Астанинской международной премии устанавливается в валюте теңге, эквивалентной 20000 (двадцать тысяч) долларам США.".
66. В Указе Президента Республики Казахстан от 16 августа 2017 года № 532 "Об утверждении Правил принесения присяги государственными служащими, депутатами Парламента Республики Казахстан и судьями Конституционного Суда Республики Казахстан":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил принесения присяги государственными служащими, депутатами Курултая Республики Казахстан и судьями Конституционного Суда Республики Казахстан";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1 статьи 44 Конституционного закона Республики Казахстан "О Курултае Республики Казахстан и статусе его депутатов", статьей 7 Конституционного закона Республики Казахстан "О Конституционном Суде Республики Казахстан", подпунктом 2) статьи 10 и статьей 21 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила принесения присяги государственными служащими, депутатами Курултая Республики Казахстан и судьями Конституционного Суда Республики Казахстан.";
в Правилах принесения присяги государственными служащими, депутатами Парламента Республики Казахстан и судьями Конституционного Суда Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила принесения присяги государственными служащими, депутатами Курултая Республики Казахстан и судьями Конституционного Суда Республики Казахстан";
пункты 1, 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила принесения присяги государственными служащими, депутатами Курултая Республики Казахстан и судьями Конституционного Суда Республики Казахстан (далее – Правила) в соответствии с пунктом 1 статьи 44 Конституционного закона Республики Казахстан "О Курултае Республики Казахстан и статусе его депутатов", статьей 7 Конституционного закона Республики Казахстан "О Конституционном Суде Республики Казахстан", подпунктом 2) статьи 10 и статьей 21 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" определяют порядок принесения присяги государственными служащими, депутатами Курултая Республики Казахстан и судьями Конституционного Суда Республики Казахстан.

2. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі және Қазақстан Республикасы Үкіметінің өзге де мүшелері; Қазақстан Республикасының Вице-Президенті; Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің Басшысы, оның бірінші орынбасары мен орынбасарлары; Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының Төрағасы; Қазақстан Республикасының Президенті Кеңсесінің бастығы; Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшілері мен кеңесшілері; Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің Төрағасы; Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың басшылары; астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың әкімдері мемлекеттік лауазымдарына алғаш рет тағайындалатын адамдарды қоспағанда, мемлекеттік қызметшілер бір рет ант береді.
3. Егер Қазақстан Республикасының Президенті өзгеше белгілемесе, осы тармақта көзделген жағдайларды қоспағанда, ант қабылдаған мемлекеттік саяси қызметші оны тиісті мемлекеттік органның ұжымына лауазымды адам таныстырған кезде ант береді.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Вице-Президентінің, Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігі Басшысының, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі, Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы төрағаларының, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы төрағаларының, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер, Қазақстан Республикасының Қорғаныс, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлерінің антын Қазақстан Республикасының Президенті өзі қабылдайды.
Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттары Қазақстан Республикасы Құрылтайының отырыстарында ант береді.
Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының судьялары Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының отырысында ант береді.
Қазақстан Республикасы Президентінің қалауы бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір мүшелері мен Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін өзге мемлекеттік органдардың басшылары, сондай-ақ Құрылтай депутаттары Қазақстан Республикасының Президентіне ол айқындайтын тәртіпте ант бере алады. Қазақстан Республикасының Президенті Құрылтайдың бірінші сессиясын шақырғанда ол оның депутаттарының Қазақстан халқына беретін антын қабылдайды.
Мәслихат немесе оның келісімі бойынша тағайындалатын лауазымды адамдар тиісті мәслихаттың отырысында ант береді.

2. Государственные служащие приносят присягу один раз, за исключением лиц, впервые назначаемых на государственные должности Вице-Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан и иных членов Правительства Республики Казахстан; Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, его первого заместителя и заместителей; Председателя Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан; начальника Канцелярии Президента Республики Казахстан; помощников и советников Президента Республики Казахстан; Председателя Высшего Судебного Совета Республики Казахстан; руководителей государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан; акимов столицы, областей, городов республиканского значения.
3. Если иное не будет установлено Президентом Республики Казахстан, политический государственный служащий приводится к присяге при представлении его коллективу соответствующего государственного органа должностным лицом, его представляющим, за исключением случаев, предусмотренных настоящим пунктом.
Президент Республики Казахстан непосредственно принимает присягу Вице-Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, председателей Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, Генерального Прокурора Республики Казахстан, председателей Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан, министров иностранных дел Республики Казахстан, обороны Республики Казахстан, внутренних дел Республики Казахстан.
Депутаты Курултая Республики Казахстан приносят присягу на заседаниях Курултая Республики Казахстан.
Судьи Конституционного Суда Республики Казахстан приносят присягу на заседании Конституционного Суда Республики Казахстан.
По усмотрению Президента Республики Казахстан иные члены Правительства Республики Казахстан и руководители иных государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, а также депутаты Курултая могут приводиться к присяге непосредственно Президентом Республики Казахстан в порядке, им определяемом. При созыве Президентом Республики Казахстан первой сессии Курултая Республики Казахстан он принимает присягу его депутатов народу Казахстана.
Должностные лица, назначаемые маслихатом или по его согласию, приводятся к присяге на заседании соответствующего маслихата.

4. Қазақстан Республикасының Құрылтайы аппаратының басшысы мен оның орынбасарлары ант беретін лауазымды адамды Қазақстан Республикасы Құрылтайының бюросы айқындайды.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаты антының мәтіні "Қазақстан Республикасының Құрылтайы және оның депутаттарының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында белгіленеді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшесі антының мәтіні "Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында белгіленеді.
Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты судьясы антының мәтіні "Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында белгіленеді.
Қазақстан Республикасының Құрылтайы депутатының, Қазақстан Республикасының Үкіметі мүшесінің, Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты судьясының, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес лауазымды адамның, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес өзге де мемлекеттік қызметшінің тиісінше ресімделген және мемлекеттік тілде немесе орыс тілінде басылған антының мәтіні ант беруші адамның таңдауы бойынша осы тілдердің бірінде айтылады.".
67. "Қазақстан Республикасының Әскери доктринасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 29 қыркүйектегі № 554 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының әскери доктринасында:
10-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мемлекеттегі жағдайды тұрақсыздандыруға, Қазақстан Республикасының конституциялық құрылыс негіздерін күшпен өзгертуге, аумақтық тұтастығын бұзуға бағытталған құрылымды бұзатын күштердің әрекеті;".
68. "Қазақстан Республикасының прокуратура органдарының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 13 қазандағы № 563 Жарлығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 20-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына және "Прокуратура туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 44-бабының 4-тармағына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы туралы ережеде:
1-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бас прокуратура, оған бағынысты ведомстволар, білім беру ұйымы, әскери прокуратураның және көлік прокуратурасының органдары, облыстардың прокуратуралары және оларға теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокуратуралар, аудандық және оларға теңестірілген (қалалық, ауданаралық, сондай-ақ мамандандырылған) прокуратуралар прокуратура органдарының бірыңғай орталықтандырылған жүйесін құрайды.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4. Должностное лицо, перед которым приносят присягу руководитель аппарата Курултая Республики Казахстан и его заместители, определяется бюро Курултая Республики Казахстан.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Текст присяги депутата Курултая Республики Казахстан устанавливается Конституционным законом Республики Казахстан "О Курултае Республики Казахстан и статусе его депутатов".
Текст присяги члена Правительства Республики Казахстан устанавливается Конституционным законом Республики Казахстан "О Правительстве Республики Казахстан".
Текст присяги судьи Конституционного Суда Республики Казахстан устанавливается Конституционным законом Республики Казахстан "О Конституционном Суде Республики Казахстан".
Текст присяги депутата Курултая Республики Казахстан, члена Правительства Республики Казахстан, судьи Конституционного Суда Республики Казахстан, должностного лица в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам, иного государственного служащего в соответствии с приложением 2 к настоящим Правилам, надлежаще оформленный и отпечатанный на государственном или русском языках, произносится на одном из этих языков по выбору лица, приводимого к присяге.".
67. В Указе Президента Республики Казахстан от 29 сентября 2017 года № 554 "Об утверждении Военной доктрины Республики Казахстан":
в Военной доктрине Республики Казахстан, утвержденной вышеназванным Указом:
подпункт 3) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"3) деятельность деструктивных сил, направленная на дестабилизацию обстановки в государстве, насильственное изменение основ конституционного строя, нарушение территориальной целостности Республики Казахстан;".
68. В Указе Президента Республики Казахстан от 13 октября 2017 года № 563 "О некоторых вопросах органов прокуратуры Республики Казахстан":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 20 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" и пунктом 4 статьи 44 Конституционного закона Республики Казахстан "О прокуратуре" ПОСТАНОВЛЯЮ:";
в Положении о Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
часть третью пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Единую централизованную систему органов прокуратуры образуют Генеральная прокуратура, подчиненные ей ведомства, организация образования, органы военной прокуратуры и транспортной прокуратуры, прокуратуры областей и приравненные к ним прокуратуры (столицы и городов республиканского значения), районные и приравненные к ним (городские, межрайонные, а также специализированные) прокуратуры.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

"12. Бас прокуратураның өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан Бас прокуратураның кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуіне тыйым салынады.
Егер Бас прокуратураға заңдармен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, онда алынған кірістер мемлекеттік бюджетке жіберіледі.";
19-тармақта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Қазақстан Республикасы Президентінің келісуімен білім беру ұйымының басшысын, Бас әскери прокурорды, Бас көлік прокурорын, облыстардың прокурорларын және оларға теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокурорларды лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;";
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) Қазақстан Республикасының Президенті бекіткен прокуратура органдарының құрылымы мен штат санының шегінде әскери прокуратураның және көлік прокуратурасының органдарын, облыстардың прокуратураларын және оларға теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокуратураларды, аудандық және оларға теңестірілген (қалалық, ауданаралық, сондай-ақ мамандандырылған) прокуратураларды, прокуратура органдарының мекемелерін құрады, қайта ұйымдастырады және таратады.
Қазақстан Республикасының Президентіне Бас прокуратураның ведомстволарын және Бас прокуратураның жанындағы білім беру ұйымын құру, қайта ұйымдастыру және тарату туралы ұсыну енгізеді;";
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22) Қазақстан Республикасы Конституциясының 73-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Конституциялық Сотына жүгінеді;";
37) тармақшада:
алтыншы және жетінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"ведомстволардың, білім беру ұйымының, әскери прокуратура және көлік прокуратурасы органдарының, облыстар прокуратураларының және оларға теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокуратуралардың, аудандық және оларға теңестірілген (қалалық, ауданаралық, сондай-ақ мамандандырылған) прокуратуралардың құрылымдық бөлімшелерінің, сондай-ақ прокуратура органдарының жүйесіне кіретін мемлекеттік мекемелер мен өзге де ведомстволық бағынысты ұйымдардың құрылымдары мен штаттарын;
Бас әскери прокуратураның және Бас көлік прокуратурасының, облыстар прокуратураларының және оларға теңестірілген (астана және республикалық маңызы бар қалалар) прокуратураларының жанынан құрылатын үйлестіру кеңестері туралы ережелерді;".
69. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан Қазақстан Республикасында цифрландыруды енгізу мәселелері жөніндегі комиссия құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 10 қаңтардағы № 621 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Қазақстан Республикасында цифрландыруды енгізу мәселелері жөніндегі комиссия туралы ережеде:

"12. Генеральной прокуратуре запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Генеральной прокуратуры.
Если Генеральной прокуратуре законами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 19:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) с согласия Президента Республики Казахстан назначает на должность и освобождает от должности руководителя организации образования, Главного военного прокурора, Главного транспортного прокурора, прокуроров областей и приравненных к ним прокуроров (столицы и городов республиканского значения);";
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) в пределах утвержденных Президентом Республики Казахстан структуры и штатной численности органов прокуратуры образует, реорганизует и ликвидирует органы военной и транспортной прокуратур, прокуратур областей и приравненных к ним прокуратур (столицы и городов республиканского значения), районных и приравненных к ним (городских, межрайонных, а также специализированных) прокуратур, учреждения органов прокуратуры.
Вносит Президенту Республики Казахстан представление об образовании, реорганизации и ликвидации ведомств Генеральной прокуратуры и организации образования при Генеральной прокуратуре;";
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
"22) обращается в Конституционный Суд Республики Казахстан в соответствии с пунктом 4 статьи 73 Конституции Республики Казахстан;";
в подпункте 37:
абзацы шестой и седьмой изложить в следующей редакции:
"структуры и штаты структурных подразделений ведомств, организации образования, органов военной и транспортной прокуратур, прокуратур областей и приравненных к ним прокуратур (столицы и городов республиканского значения), районных и приравненных к ним (городских, межрайонных, а также специализированных) прокуратур, а также государственных учреждений и иных подведомственных организаций, входящих в систему органов прокуратуры;
положения о координационных советах, образуемых при главных военной и транспортной прокуратурах, прокуратурах областей и приравненных к ним прокуратурах (столицы и городов республиканского значения);".
69. В Указе Президента Республики Казахстан от 10 января 2018 года № 621 "Об образовании Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам внедрения цифровизации в Республике Казахстан":
в Положении о Комиссии при Президенте Республики Казахстан по вопросам внедрения цифровизации в Республике Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:

9-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) өзіне жүктелген міндеттерді орындауға қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды орталық және облыстардың (астананың, республикалық маңызы бар қалалардың), аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарынан сұратады және алады;".
70. "Ұлттық валюта – Қазақстан теңгесі банкноттары мен монеталары дизайнының тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2018 жылғы 12 желтоқсандағы № 804 Жарлығында:
тақырыбында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
1-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Ұлттық валюта – Қазақстан теңгесi банкноттары мен монеталары дизайнының тұжырымдамада:
тақырыбында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
1-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
2-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
3-тармақтың 1) тармақшасында орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді.
71. "Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 22 шілдедегі № 74 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі туралы ережеде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Агенттіктің астанада, облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда аумақтық органдары болады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Агенттікке кәсіпкерлік субъектілерімен Агенттіктің өкілеттіліктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Агенттікке заңдармен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.";
15-тармақтың 44-15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"44-15) мемлекеттік басқару жүйесін дамыту саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар әкімдерінің орынбасарлары мен аппарат басшылары үшін міндеттер (функционалдық қызмет бағыттары) бөлінісін әзірлеу және бекіту;";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 3) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"3) запрашивает и получает от центральных и местных исполнительных органов областей (столицы, городов республиканского значения), районов (городов областного значения) информацию, документы и материалы, необходимые для выполнения возложенных на нее задач;".
70. В Указе Президента Республики Казахстан от 12 декабря 2018 года № 804 "Об утверждении Концепции дизайна банкнот и монет национальной валюты – казахстанского тенге":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Концепции дизайна банкнот и монет национальной валюты – казахстанского теңге";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемую Концепцию дизайна банкнот и монет национальной валюты – казахстанского теңге в новой редакции.";
в Концепции дизайна банкнот и монет национальной валюты – казахстанского тенге, утвержденной вышеназванным Указом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Концепция дизайна банкнот и монет национальной валюты – казахстанского теңге";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Концепция дизайна банкнот и монет национальной валюты – казахстанского теңге (далее – Концепция) определяет основные принципы разработки дизайна банкнот и монет национальной валюты – казахстанского теңге (далее – дизайн банкнот и монет).
2. Банкноты и монеты национальной валюты Республики Казахстан – казахстанского теңге, выпускаемые в обращение Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), являются безусловными обязательствами Национального Банка и обеспечиваются всеми его активами и обязательны к приему по их нарицательной стоимости на всей территории Республики Казахстан.";
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) банкноты и монеты – денежные знаки национальной валюты Республики Казахстан – теңге, выпускаемые в обращение Национальным Банком;".
71. В Указе Президента Республики Казахстан от 22 июля 2019 года № 74 "О некоторых вопросах Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы":
в Положении об Агентстве Республики Казахстан по делам государственной службы, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Агентство имеет территориальные органы в столице, областях, городах республиканского значения.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Агентству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Агентства.
Если Агентству законами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.";
подпункт 44-15) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"44-15) разработка и утверждение совместно с уполномоченным органом в сфере развития системы государственного управления распределения обязанностей (функциональных направлений деятельности) для заместителей и руководителей аппаратов акимов столицы, областей, городов республиканского значения;";
пункт 22 изложить в следующей редакции:

"22. Астанадағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы Әдеп жөніндегі кеңестер Агенттіктің алқалы органдары болып табылады, олар туралы ережені Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.".
72. "Президенттік жастар кадр резервінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 27 тамыздағы № 141 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Жастар кадр резерві жөніндегі ұлттық комиссия туралы ережеде:
3-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) іріктеу жүргізілмей, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың өңірлік кадр резервтеріне (бұдан әрі – өңірлік резервтер) алынуға жататын кандидаттарды айқындау болып табылады.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Президенттік жастар кадр резервін қалыптастыру қағидаларында:
13-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) іріктеу жүргізілмей, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың өңірлік кадр резервтеріне алынуға жататын кандидаттардың тізімін бекітеді.
Қажет болған жағдайда Ұлттық комиссия кандидаттармен әңгімелесу өткізеді.
Іріктеу жүргізілмей, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың өңірлік кадр резервтеріне алынуға жататын кандидаттардың тізіміне Сарапшылық комиссия ұсынған кандидаттарды Ұлттық комиссияның отырысында қарау сатысында іріктеуге қатысқан, бірақ Резервке енгізілмеген кандидаттар енгізіледі.".
73. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 18 қыркүйектегі № 163 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Сыртқы барлау қызметі туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Сыртқы барлау қызметі (бұдан әрі – Қызмет) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің (бұдан әрі – ҰҚК) Қазақстан Республикасының Президентін, Құрылтайын және Үкіметін, мемлекеттік органдары мен мемлекеттік ұйымдарын саяси, қаржылық-экономикалық, әскери-саяси, ғылыми-техникалық, гуманитарлық, экологиялық және Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерін қозғайтын өзге де салаларда шешімдер қабылдау үшін барлау ақпаратымен қамтамасыз ету мақсатында барлау қызметін жүзеге асыратын және үйлестіретін ведомствосы болып табылады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Қызметке кәсіпкерлік субъектілерімен Қызметтің өкілеттіктері болып табылатын міндеттемелерді орындау тұрғысынан шарттық қатынастар жасауға тыйым салынады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында Қызметке кiрiстер әкелетiн қызметтi жүзеге асыру құқығы берiлсе, онда мұндай қызметтен алынған кiрiс мемлекеттік бюджетке жiберiледi.";
13-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының Президентін, Құрылтайын және Үкіметін, мемлекеттік органдары мен мемлекеттік ұйымдарын саяси, қаржылық-экономикалық, әскери-саяси, ғылыми-техникалық, гуманитарлық, экологиялық және Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерін қозғайтын өзге де салаларда шешімдер қабылдау үшін қажетті барлау ақпаратымен және талдамалық бағалаумен қамтамасыз ету;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Шет мемлекеттердің арнаулы қызметтері, өзге де шетелдік ұйымдар, террористік және экстремистік ұйымдар, қылмыстық топтар мен жекелеген адамдар тарапынан барлау ақпаратын алу және ұлттық мүдделер мен ұлттық қауіпсіздікке, конституциялық құрылыс негіздеріне, Егемендік пен Тәуелсіздікке, Қазақстан Республикасының аумақтық тұтастығына және ұлттық қауіпсіздікке нақты және әлеуетті нұқсан келтіруге жол бермеуге бағытталған шараларды іске асыру;";

"22. Коллегиальными органами Агентства являются советы по этике в столице, областях, городах республиканского значения, положение о которых утверждается Президентом Республики Казахстан.".
72. В Указе Президента Республики Казахстан от 27 августа 2019 года № 141 "О некоторых вопросах Президентского молодежного кадрового резерва":
в Положении о Национальной комиссии по молодежному кадровому резерву при Президенте Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
подпункт 4) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"4) определение кандидатов, подлежащих зачислению в региональные кадровые резервы столицы, области, города республиканского значения (далее – региональные резервы) без прохождения отбора.";
в Правилах формирования Президентского молодежного кадрового резерва, утвержденных вышеназванным Указом:
подпункт 2) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"2) утверждает список кандидатов, подлежащих зачислению в региональные кадровые резервы столицы, области, города республиканского значения без прохождения отбора.
В случае необходимости Национальная комиссия проводит собеседование с кандидатами.
В список кандидатов, подлежащих зачислению в региональные кадровые резервы столицы, области, города республиканского значения без прохождения отбора, включаются кандидаты, принявшие участие в отборе на этапе рассмотрения на заседании Национальной комиссии кандидатов, рекомендованных Экспертной комиссией, но не включенные в Резерв.".
73. В Указе Президента Республики Казахстан от 18 сентября 2019 года № 163 "О некоторых вопросах Комитета национальной безопасности Республики Казахстан":
в Положении о Службе внешней разведки Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Служба внешней разведки Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Служба) является ведомством Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – КНБ), осуществляющим и координирующим разведывательную деятельность в целях обеспечения Президента, Курултая и Правительства, государственных органов и государственных организаций Республики Казахстан разведывательной информацией для принятия решений в политической, финансово-экономической, военно-политической, научно-технической, гуманитарной, экологической и иных областях, затрагивающих национальные интересы Республики Казахстан.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Службе запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Службы.
Если Службе законами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в государственный бюджет.";
в пункте 13:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) обеспечение Президента, Курултая и Правительства, государственных органов и государственных организаций Республики Казахстан разведывательной информацией и аналитическими оценками, необходимыми для принятия решений в политической, финансово-экономической, военно-политической, научно-технической, гуманитарной, экологической и иных областях, затрагивающих национальные интересы Республики Казахстан;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) добывание разведывательной информации и реализация мер, направленных на недопущение реального и потенциального ущерба национальным интересам и национальной безопасности, основ конституционного строя, Суверенитета и Независимости, территориальной целостности Республики Казахстан и национальной безопасности со стороны специальных служб иностранных государств, иных зарубежных организаций, террористических и экстремистских организаций, преступных групп и отдельных лиц;";

15-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының Президентіне, Құрылтайына, Үкіметіне, мемлекеттік органдары мен мемлекеттік ұйымдарына барлау ақпаратын ұсыну;".
74. Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру туралы Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 11 қарашадағы № 203 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі туралы ережеде:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Агенттікке кәсіпкерлік субъектілерімен Агенттік өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Агенттікке заңдармен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі";
14-тармақта:
3) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары филиалдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокерлері филиалдарының, банк холдингтерінің, сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру не келісім беруден бас тарту, келісімді кері қайтарып алу, сондай-ақ:";
102) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"102) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда қаржы ұйымдарының, Қазақстан Республикасының бейрезидент-банктері филиалдарының тарату комиссияларының қызметін бақылауды жүзеге асыру, сондай-ақ мыналарды";
18-тармақтың 9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) Қазақстан Республикасының заңдары, Қазақстан Республикасы Президентінің актілері, Агенттіктің нормативтік құқықтық актілері, Агенттік Басқармасының қаулылары негізінде және (немесе) оларды орындау үшін Агенттік қызметінің мәселелері бойынша бұйрықтар мен өкімдер шығарады, Агенттік Басқармасының қаулыларына қол қояды;".
75. "Қазақстан Республикасының қаржылық тұрақтылығы жөніндегі кеңес туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 18 желтоқсандағы № 220 Жарлығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Конституциясы 46-бабының 21) тармақшасына сәйкес және Қазақстан Республикасының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету мәселелері бойынша ведомствоаралық үйлестіруді қамтамасыз ету мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:".

подпункт 2) пункт 15 изложить в следующей редакции:
"2) предоставление Президенту, Курултаю, Правительству, государственным органам и организациям Республики Казахстан разведывательной информации;".
74. В Указе Президента Республики Казахстан от 11 ноября 2019 года № 203 "О дальнейшем совершенствовании системы государственного управления Республики Казахстан":
в Положении об Агентстве Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Агентству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Агентства.
Если Агентству законами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 14:
абзац первый подпункта 3) изложить в следующей редакции:
"3) в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан, выдача согласия либо отказ в выдаче, отзыв согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых (перестраховочных) организаций – нерезидентов Республики Казахстан, филиалов страховых брокеров – нерезидентов Республики Казахстан, банковских холдингов, страховых холдингов, а также определение:";
абзац первый подпункта 102) изложить в следующей редакции:
"102) осуществление контроля за деятельностью ликвидационных комиссий финансовых организаций, филиалов банков – нерезидентов Республики Казахстан в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан, а также установление порядка осуществления ликвидации финансовых организаций, принудительного прекращения деятельности филиалов банков – нерезидентов, филиалов страховых (перестраховочных) организаций, требований к работе ликвидационных комиссий указанных субъектов, включая:";
подпункт 9) пункта 18 изложить в следующей редакции:
"9) на основе и (или) во исполнение законов Республики Казахстан, актов Президента Республики Казахстан, нормативных правовых актов Агентства, постановлений Правления Агентства издает приказы и распоряжения по вопросам деятельности Агентства, подписывает постановления Правления Агентства;".
75. В Указе Президента Республики Казахстан от 18 декабря 2019 года № 220 "О Совете по финансовой стабильности Республики Казахстан":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 21) статьи 46 Конституции Республики Казахстан и в целях обеспечения межведомственной координации по вопросам обеспечения финансовой стабильности Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:".

76. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 13 наурыздағы № 282 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Авиация қызметі туралы ережеде:
12-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер Авиация қызметіне Қазақстан Республикасының заңдарымен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кіріс мемлекеттік бюджетке жіберледі.";
77. "Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ережеде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Агенттіктің ведомствосы бар: Ұлттық статистика бюросы және оның астанадағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшелері.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Агенттікке кәсіпкерлік субъектілерімен Агенттіктің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Агенттікке Қазақстан Республикасының заңдарымен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.";
14-тармақта:
1) тармақшада:
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жариялауға қойылатын талаптарды сақтай отырып, бастапқы, әкімшілік және дербес деректерді қоса алғанда, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың дерекқорларына қолжетімділік алу;";
жиырма тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.";
15-тармақта:
1-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1-2) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекітетін Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын, мемлекеттік органдардың, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың даму жоспарларын әзірлеу, іске асыру, мониторинг жүргізу және түзету әдістемесін келісу;";
14-6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14-6) астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарымен келісу бойынша жыл сайынғы негізде ағымдағы және болашақ кезеңдерде кәсіптердің өзектілігін ескере отырып, еңбек нарығының кәсіптік біліктілікті танудағы қажеттілігін кәсіптік біліктілікті тану саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен қалыптастыру;";
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) Қазақстан Республикасы Президентінің жолдауларын іске асыру мақсатында қабылданатын жалпыұлттық іс-шаралар жоспарларын әзірлеуге және мониторингтеуге қатысу;";
53) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"53) Қазақстан Республикасы Құрылтайы комитеттерінің, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі бөлімдерінің, Қазақстан Республикасы Үкіметі Аппаратының және өзге де мемлекеттік органдардың сұрау салуы бойынша ресми статистикалық ақпаратты тарату графигінде көзделмеген статистикалық ақпаратты ұсыну;".

76. В Указ Президента Республики Казахстан от 13 марта 2020 года № 282 "О некоторых вопросах Комитета национальной безопасности Республики Казахстан":
в Положении об Авиационной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Если Авиационной службе законами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в государственный бюджет.".
77. В Указе Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427 "О некоторых вопросах Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан":
в Положении об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Агентство имеет ведомство: Бюро национальной статистики и его территориальные подразделения в столице, областях, городах республиканского значения.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Агентству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Агентства.
Если Агентству законами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 14:
в подпункте 1):
абзац девятый изложить в следующей редакции:
"получать доступ к базам данных государственных органов и организаций, включая первичные, административные и персональные данные, с соблюдением установленных законами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну;";
абзац двадцать девятый изложить в следующей редакции:
"осуществлять иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.";
в пункте 15:
подпункт 1-2) изложить в следующей редакции:
"1-2) согласование методики разработки, реализации, проведения мониторинга и корректировки Национального плана развития Республики Казахстан, планов развития государственных органов, столицы, областей, городов республиканского значения, утверждаемой уполномоченным органом по государственному планированию;";
подпункт 14-6) изложить в следующей редакции:
"14-6) формирование потребности рынка труда в признании профессиональных квалификаций с учетом актуальности профессий в текущем и будущем периодах в порядке, определенном уполномоченным органом в области признания профессиональных квалификаций, на ежегодной основе по согласованию с местными исполнительными органами столицы, областей и городов республиканского значения;";
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
"16) участие в разработке и мониторинге общенациональных планов мероприятий, принимаемых в целях реализации посланий Президента Республики Казахстан;";
подпункт 53) изложить в следующей редакции:
"53) представление статистической информации, не предусмотренной графиком распространения официальной статистической информации, по запросу комитетов Курултая Республики Казахстан, отделов Администрации Президента Республики Казахстан, Аппарата Правительства Республики Казахстан и иных государственных органов;".

78. "Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 428 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі туралы ережеде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Агенттіктің астанада, облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда аумақтық бөлімшелері болады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Агенттікке кәсіпкерлік субъектілерімен Агенттіктің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Агенттікке Қазақстан Республикасының заңдарымен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.";
14-тармақтың 1) тармақшасында:
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге құпияны құрайтын мәліметтерді жариялауға қойылатын талаптарды сақтай отырып, мемлекеттік органдардан, өзге ұйымдардың лауазымды адамдары мен жеке тұлғалардан Агенттікке жүктелген функцияларды жүзеге асыруға қажетті ақпаратты сұрату және алу;";
он екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.";
15-тармақтың 23) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"23) банктік құпияны, сақтандыру құпиясын және бағалы қағаздар нарығындағы коммерциялық құпияны қоспағанда, мемлекеттік органдардан, оның ішінде мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органнан, мемлекеттік кірістер органдарынан, нарық субъектілерінен, сондай-ақ лауазымды адамдардан және өзге де жеке және заңды тұлғалардан Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өкілеттіктерді жүзеге асыруға қажетті ақпаратты, оның ішінде коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен сұрату және алу;".
79. "Жекелеген мемлекеттік саяси лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 31 желтоқсандағы № 485 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Жекелеген мемлекеттік саяси лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптарында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жекелеген мемлекеттік саяси лауазымдарға қойылатын біліктілік талаптары (бұдан әрі – біліктілік талаптары) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппараты Басшысының бірінші орынбасары, Үкіметтің Қазақстан Республикасының Құрылтайындағы өкілі, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты Басшысының орынбасарлары, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігін, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігін, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарды қоспағанда) басшыларының бірінші орынбасарлары мен орынбасарлары, Қазақстан Республикасының Үкіметі тағайындайтын министрлердің бірінші орынбасарлары мен орынбасарлары, астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар әкімдерінің бірінші орынбасарлары, орынбасарлары және аппараттарының басшылары, сондай-ақ облыстардың әкімшілік орталығы болып табылатын қалалардың, облыстық маңызы бар қалалардың, облыстар аудандарының және қалалардағы аудандардың әкімдері мемлекеттік саяси лауазымдарына (бұдан әрі – мемлекеттік саяси лауазымдар) орналасу үшін әзірленді және осы мемлекеттік саяси лауазымдарға орналасуға үміткер азаматтарға (бұдан әрі – кандидат) қойылады.";
3-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар әкімдерінің, сондай-ақ облыстардың әкімшілік орталығы болып табылатын қалалардың әкімдерінің бірінші орынбасарлары, орынбасарлары және аппараттарының басшыларын мемлекеттік саяси лауазымдарына орналасуға арналған білімі бойынша талаптар міндеттерді (қызметтің функционалдық бағыттарын) бөлумен айқындалады.";
6-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:

78. В Указе Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 428 "О некоторых вопросах Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан":
в Положении об Агентстве по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Агентство имеет территориальные подразделения в столице, областях, городах республиканского значения.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Агентству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Агентства.
Если Агентству законами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.";
в подпункте 1) пункта 14:
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"запрашивать и получать от государственных органов, должностных лиц иных организаций и физических лиц информацию, необходимую для осуществления функций, возложенных на Агентство, с соблюдением установленных законами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну;";
абзац двенадцатый изложить в следующей редакции:
"осуществлять иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан;";
подпункт 23) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"23) запрашивание и получение в порядке, установленном законами Республики Казахстан, от государственных органов, в том числе уполномоченного органа в области государственной статистики, органов государственных доходов, субъектов рынка, а также должностных и иных физических и юридических лиц информации, необходимой для осуществления полномочий, предусмотренных законами Республики Казахстан, в том числе сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну, за исключением банковской тайны, тайны страхования и коммерческой тайны на рынке ценных бумаг;".
79. В Указе Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2020 года № 485 "Об утверждении квалификационных требований к отдельным политическим государственным должностям":
в квалификационных требованиях к отдельным политическим государственным должностям, утвержденных вышеназванным Указом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие квалификационные требования к отдельным политическим государственным должностям (далее – квалификационные требования) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 17 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" для занятия политических государственных должностей первого заместителя Руководителя Аппарата Правительства Республики Казахстан, Представителя Правительства в Курултае Республики Казахстан, заместителей Руководителя Аппарата Правительства Республики Казахстан, первых заместителей и заместителей руководителей государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан (за исключением Администрации Президента Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по развитию и регулированию финансового рынка, правоохранительных и специальных государственных органов), первых заместителей и заместителей министров, назначаемых Правительством Республики Казахстан, первых заместителей, заместителей и руководителей аппаратов акимов столицы, областей, городов республиканского значения, а также акимов городов, являющихся административными центрами областей, городов областного значения, районов областей и районов в городах (далее – политические государственные должности) и предъявляются к гражданам, претендующим на занятие данных политических государственных должностей (далее – кандидат).";
абзац третий пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Требования по образованию для занятия политических государственных должностей первых заместителей, заместителей и руководителей аппаратов акимов столицы, областей, городов республиканского значения, а также акимов городов, являющихся административными центрами областей, определяются распределением обязанностей (функциональными направлениями деятельности).";
в пункте 6:
абзац первый изложить в следующей редакции:

"6. Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппараты Басшысының бірінші орынбасары, Үкіметтің Қазақстан Республикасының Құрылтайындағы өкілі, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты Басшысының орынбасарлары, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігін, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігін, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарды қоспағанда) басшыларының бірінші орынбасарлары мен орынбасарлары, Қазақстан Республикасының Үкіметі тағайындайтын министрлердің бірінші орынбасарлары мен орынбасарлары мемлекеттік саяси лауазымдарына орналасу үшін:";
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кемінде жеті жыл жұмыс өтілі, оның ішінде Мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілер лауазымдарының тізілімінде айқындалған мемлекеттік саяси лауазымдарда не "А" корпусының лауазымдарында, не Қазақстан Республикасының Құрылтайы депутатының мәртебесінде кемінде бір жыл жұмыс өтілі болған жағдайда, тиісті жетекшілік ететін саладағы бағытта кемінде төрт жыл жұмыс өтілі;";
7-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар әкімдерінің бірінші орынбасарлары, орынбасарлары және аппараттарының басшылары, сондай-ақ облыстардың әкімшілік орталығы болып табылатын қалалардың әкімдері мемлекеттік саяси лауазымдарына орналасу үшін:";
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кемінде алты жыл жұмыс өтілі, оның ішінде Мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілер лауазымдарының тізілімінде айқындалған мемлекеттік саяси лауазымдарда не "А" корпусының лауазымдарында, не Қазақстан Республикасының Құрылтайы депутатының мәртебесінде кемінде бір жыл жұмыс өтілі болған жағдайда, тиісті жетекшілік ететін бағыттағы салада кемінде үш жыл жұмыс өтілі;";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) не кемінде алты жыл жұмыс өтілі, оның ішінде Мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілер лауазымдарының тізілімінде айқындалған "Б" корпусының А-1, В-2, С-2, D-2, С-О-2, D-О-2 санаттарынан, не орталық мемлекеттік органдардың департамент басшыларының орынбасарларынан, не орталық мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволарының астанадағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық органдары мен бөлімшелері басшыларының орынбасарларынан төмен емес басшы лауазымдарда, не астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар әкімдері аппараттарының құрылымдық бөлімшелері басшыларының лауазымдарында кемінде бір жыл жұмыс өтілі болған жағдайда, тиісті жетекшілік ететін бағытқа сәйкес келетін салада кемінде үш жыл жұмыс өтілі;";

"6. Для занятия политических государственных должностей первого заместителя Руководителя Аппарата Правительства Республики Казахстан, Представителя Правительства в Курултае Республики Казахстан, заместителей Руководителя Аппарата Правительства Республики Казахстан, первых заместителей и заместителей руководителей государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан (за исключением Администрации Президента Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по развитию и регулированию финансового рынка, правоохранительных и специальных государственных органов), первых заместителей и заместителей министров, назначаемых Правительством Республики Казахстан, требуется:";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) не менее семи лет стажа работы, в том числе не менее четырех лет стажа работы в отрасли, соответствующей курируемому направлению, при наличии не менее одного года стажа государственной службы на политических государственных должностях либо на должностях корпуса "А", определенных действующим Реестром должностей политических и административных государственных служащих, либо в статусе депутата Курултая Республики Казахстан;";
в пункте 7:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"7. Для занятия политических государственных должностей первых заместителей, заместителей и руководителей аппаратов акимов столицы, областей, городов республиканского значения, а также акимов городов, являющихся административными центрами областей, требуется:";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) не менее шести лет стажа работы, в том числе не менее трех лет стажа работы в отрасли, соответствующей курируемому направлению, при наличии не менее одного года стажа государственной службы на политических государственных должностях либо на должностях корпуса "А", определенных действующим Реестром должностей политических и административных государственных служащих, либо в статусе депутата Курултая Республики Казахстан;";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) либо не менее шести лет стажа работы, в том числе не менее трех лет стажа работы в отрасли, соответствующей курируемому направлению, при наличии не менее одного года стажа работы на руководящих должностях корпуса "Б" не ниже категорий А-1, В-2, С-2, D-2, С-О-2, D-О-2, определенных Реестром должностей политических и административных государственных служащих, либо на должностях не ниже заместителей руководителей департаментов центральных государственных органов, либо заместителей руководителей территориальных органов и подразделений центральных государственных органов и их ведомств в столице, областях, городах республиканского значения, либо на должностях руководителей структурных подразделений аппаратов акимов столицы, областей, городов республиканского значения;";

8-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кемінде бес жыл жұмыс өтілі, оның ішінде Мемлекеттік саяси және әкімшілік қызметшілер лауазымдарының тізілімінде айқындалған мемлекеттік саяси лауазымдарда не "А" корпусының лауазымдарында не Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаты мәртебесінде, тұрақты негізде жұмыс істейтін астана, облыс, республикалық маңызы бар қала, облыстың ауданы мәслихатының депутаты мәртебесінде кемінде алты ай болған жағдайда, мемлекеттік қызметте кемінде екі жыл жұмыс өтілі;".
80. "Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 20 ақпандағы № 515 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі туралы ережеде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Агенттіктің астанада, облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда аумақтық органдары және мамандандырылған мемлекеттік мекемесі, сондай-ақ қарамағындағы ұйымдары бар;";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Агенттікке кәсіпкерлік субъектілерімен агенттіктің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Агенттікке заңдармен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.".
81. "Қазақстан Республикасы Президенті Архивінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 9 ақпандағы № 808 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы Президентінің Архиві" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесінде:
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Мекеменің заңдарға сәйкес заңды және жеке тұлғалардан гранттар, демеушілік және қайырымдылық көмек түрінде қаражат алуға құқығы бар.".
82. "Облыс аумағында орналасқан мәслихаттар немесе республикалық маңызы бар қалалар және астана мәслихаттары депутаттарының облыс, республикалық маңызы бар қала және астана әкімін лауазымға тағайындауға келісім беруі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 8 маусымдағы № 912 Жарлығында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыс аумағында орналасқан мәслихаттар немесе астана және республикалық маңызы бар қалалар мәслихаттары депутаттарының астана, облыс және республикалық маңызы бар қала әкімін лауазымға тағайындауға келісім беруі қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Конституциясының 89-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Облыс аумағында орналасқан мәслихаттар немесе республикалық маңызы бар қалалар және астана мәслихаттары депутаттарының облыс, республикалық маңызы бар қала және астана әкімін лауазымға тағайындауға келісім беруі қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Облыс аумағында орналасқан мәслихаттар немесе астана және республикалық маңызы бар қалалар мәслихаттары депутаттарының астана, облыс және республикалық маңызы бар қала әкімін лауазымға тағайындауға келісім беруі қағидалары";

подпункт 1) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"1) не менее пяти лет стажа работы, в том числе не менее двух лет стажа государственной службы, при наличии не менее шести месяцев стажа работы на политических государственных должностях либо на должностях корпуса "А", определенных действующим Реестром должностей политических и административных государственных служащих, либо в статусе депутата Курултая Республики Казахстан, депутата маслихата столицы, области, города республиканского значения, района области, работающего на постоянной основе;".
80. В Указе Президента Республики Казахстан от 20 февраля 2021 года № 515 "О некоторых вопросах Агентства Республики Казахстан по финансовому мониторингу":
в Положении об Агентстве Республики Казахстан по финансовому мониторингу, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Агентство имеет территориальные органы в столице, областях, городах республиканского значения и специализированное государственное учреждение, а также организации, находящиеся в его ведении.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Агентству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Агентства.
Если Агентству законами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.".
81. В Указе Президента Республики Казахстан от 9 февраля 2022 года № 808 "О некоторых вопросах Архива Президента Республики Казахстан":
в Положении республиканского государственного учреждения "Архив Президента Республики Казахстан", утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Учреждение имеет право на получение в соответствии с законами средств от юридических и физических лиц в виде грантов, спонсорской и благотворительной помощи.".
82. В Указе Президента Республики Казахстан от 8 июня 2022 года № 912 "Об утверждении Правил дачи согласия депутатами маслихатов, расположенных на территории области, или маслихатов городов республиканского значения и столицы на назначение на должность акима области, города республиканского значения и столицы":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил дачи согласия депутатами маслихатов, расположенных на территории области, или маслихатов столицы и городов республиканского значения на назначение на должность акима столицы, области и города республиканского значения";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии со статьей 89 Конституции Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:";
в Правилах дачи согласия депутатами маслихатов, расположенных на территории области, или маслихатов городов республиканского значения и столицы на назначение на должность акима области, города республиканского значения и столицы, утвержденных вышеназванным Указом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила дачи согласия депутатами маслихатов, расположенных на территории области или маслихатов столицы и городов республиканского значения на назначение на должность акима столицы, области и города республиканского значения";

1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Облыс аумағында орналасқан мәслихаттар немесе астана және республикалық маңызы бар қалалар мәслихаттары депутаттарының астана, облыс және республикалық маңызы бар қала әкімін лауазымға тағайындауға келісім беруі қағидалары Қазақстан Республикасы Конституциясының 89-бабын іске асыру үшін әзірленді және облыс аумағында орналасқан мәслихаттар немесе астана және республикалық маңызы бар қалалар мәслихаттары депутаттарының астана, облыс және республикалық маңызы бар қала әкіміне кандидатты лауазымға тағайындауға келісім беру тәртібін айқындайды.
2. Астана, облыс және республикалық маңызы бар қала әкімі лауазымына тағайындауға келісім облыс аумағында орналасқан мәслихаттар немесе астана және республикалық маңызы бар қалалар мәслихаттары депутаттарының жиналысында беріледі.
3. Қазақстан Республикасының Президенті ұсыну негізінде астана, облыс және республикалық маңызы бар қала әкімі лауазымына кемінде екі кандидат ұсынады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы негізінде астана, облыс және республикалық маңызы бар қала мәслихатының төрағасына астана, облыс және республикалық маңызы бар қала әкімін тағайындауға келісім беру үшін облыс аумағында орналасқан мәслихаттар немесе астана және республикалық маңызы бар қалалар мәслихаттары депутаттарының жиналысын (бұдан әрі – жиналыс) өткізу қажеттігі туралы хабарлама жібереді.";
7-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) астана, облыс және республикалық маңызы бар қала мәслихаты төрағасының қысқаша кіріспе сөзі;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Басшысының, не Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, не Қазақстан Республикасының Президенті уәкілеттік берген өзге де лауазымды адамның Қазақстан Республикасы Президентінің ұсынуын жария етуі және астана, облыс және республикалық маңызы бар қала әкімінің лауазымына кандидатураларды ұсыну;";
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Облыс аумағында орналасқан мәслихаттар депутаттарының жиналысына облыс және тиісті облыстың аудандары (облыстық маңызы бар қалалар) мәслихаттарының депутаттары қатысады. Жиналысты облыс мәслихатының төрағасы басқарады.
Астана және республикалық маңызы бар қала мәслихаты депутаттарының жиналысына тиісті мәслихаттардың депутаттары қатысады. Жиналысты тиісті мәслихаттың төрағасы басқарады.
Егер жиналысқа облыс аумағында орналасқан мәслихаттар немесе астана және республикалық маңызы бар қала мәслихаты депутаттарының жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, оның құқықтық күші болады. Әрбір жиналыстың алдында қатысатын депутаттарды тіркеу жүргізіледі, оның нәтижелерін мәслихат төрағасы отырыс басталар алдында жариялайды.

пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила дачи согласия депутатами маслихатов, расположенных на территории области, или маслихатов столицы и городов республиканского значения на назначение на должность акима столицы, области и города республиканского значения разработаны в реализацию статьи 89 Конституции Республики Казахстан и определяют порядок дачи согласия депутатами маслихатов, расположенных на территории области, или маслихатов столицы и городов республиканского значения на назначение кандидата на должность акима столицы, области и города республиканского значения.
2. Согласие на назначение на должность акима столицы, области и города республиканского значения дается на собрании депутатов маслихатов, расположенных на территории области, или маслихатов столицы и городов республиканского значения.
3. Президент Республики Казахстан на основании представления предлагает не менее двух кандидатов на должность акима столицы, области и города республиканского значения.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан на основании поручения Президента Республики Казахстан направляет председателю маслихата столицы, области и города республиканского значения уведомление о необходимости проведения собрания депутатов маслихатов, расположенных на территории области, или маслихатов столицы и городов республиканского значения для получения согласия на назначение акима столицы, области и города республиканского значения (далее – собрание).";
в пункте 7:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) краткое вступительное слово председателя маслихата столицы, области и города республиканского значения;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) оглашение Руководителем Администрации Президента Республики Казахстан либо Премьер-Министром Республики Казахстан, либо иным должностным лицом, уполномоченным Президентом Республики Казахстан, представления Президента Республики Казахстан и представление кандидатур на должность акима столицы, области и города республиканского значения;";
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. На собрании депутатов маслихатов, расположенных на территории области, принимают участие депутаты маслихатов области и районов (городов областного значения) соответствующей области. Собранием руководит председатель маслихата области.
На собрании депутатов маслихата столицы и города республиканского значения принимают участие депутаты соответствующих маслихатов. Собранием руководит председатель соответствующего маслихата.
Собрание правомочно, если на нем присутствует не менее двух третей от общего числа депутатов маслихатов, расположенных на территории области, или маслихата столицы и города республиканского значения. Перед каждым собранием проводится регистрация присутствующих депутатов, ее результаты оглашаются председателем маслихата перед началом заседаний.

10. Жиналысты астана, облыс және республикалық маңызы бар қала мәслихатының аппараты ұйымдастырады және техникалық мүмкіндіктер ескеріле отырып, интернет-ресурстарда онлайн-трансляция ұйымдастырылып, өткізіледі.";
11-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Астана, облыс және республикалық маңызы бар қала әкімі лауазымына кандидатты келісу үшін қатысып отырған депутаттардың жалпы санының көпшілігінің шешімі бойынша ашық не жасырын дауыс беру өткізіледі.";
13-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Дауыс беруді өткізу үшін депутаттардың қажетті саны болмаған кезде, астана, облыс және республикалық маңызы бар қала мәслихатының төрағасы кворумды қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды.";
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Барлық мәселелер бойынша дауыс беру нәтижелерін астана, облыс және республикалық маңызы бар қала мәслихатының төрағасы дауыс беруге қатысқандардың, "жақтап", "қарсы" дауыс бергендердің санын және дауыс беру қорытындысын көрсете отырып, жариялайды. Деректер депутаттар жиналысының хаттамасына енгізіледі.";
15-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жасырын дауыс беру үшін құпиялылықты сақтау бойынша талаптар ұстана отырып, арнайы бөлінген орынға астана, облыс және республикалық маңызы бар қала мәслихатының мөрі басылған жәшік орнатылады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Санақ комиссиясы дауыс беру нәтижелері бойынша хаттама жасайды, оған санақ комиссиясының барлық мүшелері қол қояды және ол астана, облыс және республикалық маңызы бар қала мәслихатының төрағасына беріледі.";
17-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қайта дауыс беру осы Қағидаларда көзделген тәртіппен астана, облыс және республикалық маңызы бар қала мәслихатының төрағасы айқындаған мерзімдерде өткізіледі.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Жиналыс астана, облыс және республикалық маңызы бар қала мәслихатының төрағасы дауыс беру нәтижелерін жариялағаннан кейін жабылады. Астана, облыс және республикалық маңызы бар қала мәслихатының төрағасы және санақ комиссиясының төрағасы қол қойған жиналыстың хаттамасы жиналыстың өткізілуін куәландыратын құжат болып табылады, ол бір күн ішінде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жіберіледі.".
83. "Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 26 қарашадағы № 5 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы туралы ережеде:
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

10. Собрание организовывается аппаратом маслихата столицы, области и города республиканского значения проводится с организацией онлайн-трансляции на интернет-ресурсах с учетом технических возможностей.";
часть четвертую пункта 11 изложить в следующей редакции:
"Для согласования кандидата на должность акима столицы, области и города республиканского значения проводится открытое либо тайное голосование по решению большинства от общего числа присутствующих депутатов.";
в пункте 13:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"При отсутствии необходимого числа депутатов для проведения голосования председатель маслихата столицы, области и города республиканского значения принимает меры по обеспечению кворума.";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Результаты голосования по всем вопросам оглашаются председателем маслихата столицы, области и города республиканского значения с указанием количества принявших участие в голосовании, проголосовавших "за", "против", и итога голосования. Данные вносятся в протокол собрания депутатов.";
часть четвертую пункта 15 изложить в следующей редакции:
"Для тайного голосования в специально отведенном месте с соблюдением требований по сохранению конфиденциальности устанавливается урна, опечатанная печатью маслихата столицы, области и города республиканского значения.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. По результатам голосования счетная комиссия составляет протокол, который подписывается всеми членами счетной комиссии и представляется председателю маслихата столицы, области и города республиканского значения.
Депутат маслихата, который отсутствовал во время голосования, не вправе проголосовать позже.";
часть третью пункта 17 изложить в следующей редакции:
"Повторное голосование проводится в сроки, определенные председателем маслихата столицы, области и города республиканского значения, в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Собрание закрывается после оглашения председателем маслихата столицы, области и города республиканского значения результатов голосования. Документом, удостоверяющим проведение собрания, является протокол собрания, подписанный председателем маслихата столицы, области и города республиканского значения и председателем счетной комиссии, который в течение одного дня направляется в Администрацию Президента Республики Казахстан.".
83. В Указе Президента Республики Казахстан от 26 ноября 2022 года № 5 "О некоторых вопросах Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан":
в Положении о Высшей аудиторской палате Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 11 изложить в следующей редакции:

"11. Жоғары аудиторлық палатаның кәсіпкерлік субъектілерімен Жоғары аудиторлық палатаның өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынасқа түсуіне тыйым салынады.
Егер Жоғары аудиторлық палатаға Қазақстан Республикасының заңдарымен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.";
13-тармақта:
1) тармақшаның жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың мәслихаттарына тексеру комиссиясының төрағасын тағайындауға (босатуға) ұсыну енгізу;";
2) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"тоқсан сайын Қазақстан Республикасының Президентіне және Құрылтайына Жоғары аудиторлық палатаның жұмысы туралы ақпарат,
сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентіне мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жұмысының көрсеткіштері туралы жыл сайынғы ақпарат, Қазақстан Республикасының Құрылтайына – өзінің мазмұны бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті есебіне қорытынды болып табылатын, есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жыл сайынғы есеп ұсыну;";
14-тармақтың 6) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мемлекеттік аудиттің қорытындылары бойынша қабылданатын құжаттардың нысандарын, Жоғары аудиторлық палата мен астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссияларының (бұдан әрі – тексеру комиссиялары) тиісті құжаттарда пайдаланылатын логотиптерін де қамтитын сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүргізу қағидаларын;";
17-тармақтың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Құрылтайының, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі басқармасының және Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдары алқаларының отырыстарына, Қазақстан Республикасы Құрылтайының тұрақты комитеттерінің кез келген, ашық, сондай-ақ жабық отырыстарына қатысуға және сөз сөйлеуге құқылы;";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Қазақстан Республикасының Құрылтайы Жоғары аудиторлық палата Төрағасының есебін жылына екі рет тыңдайды.";
20-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) Қазақстан Республикасы Құрылтайының тұрақты комитеттерінің кез келген, ашық, сондай-ақ жабық отырыстарына қатысуға және сөз сөйлеуге құқылы;".
84. "Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің
2023 жылғы 2 қаңтардағы № 81 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары және мемлекеттік фельдъегерлік қызметі қызметкерлерінің әдеп кодексінде:
2-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кодекс құқық қорғау қызметінің беделін, Қазақстан Республикасы азаматтарының мемлекетке деген сенімін нығайтуға, құқық қорғау қызметінде өзара қарым-қатынастардың жоғары мәдениетін және парасаттылық атмосферасын қалыптастыруға, қызметкерлердің мінез-құлқының бірыңғай адамгершілік-моральдық негізін қамтамасыз етуге, қызметкерлердің өз лауазымдық міндеттерін орындауының тиімділігін арттыруға ықпал етуге арналған, сондай-ақ қызметкерлердің әдепсіз мінез-құлық жағдайларының алдын алуға бағытталған.";

"11. Высшей аудиторской палате запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Высшей аудиторской палаты.
Если Высшей аудиторской палате законами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.";
в пункте 13:
абзац седьмой подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан вносить маслихатам столицы, областей, городов республиканского значения, представление на назначение (освобождение) председателя ревизионной комиссии;";
абзац третий подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"ежеквартально представлять Президенту и Курултаю Республики Казахстан информацию о работе Высшей аудиторской палаты, а также Президенту Республики Казахстан ежегодную информацию о показателях работы органов государственного аудита и финансового контроля, Курултаю Республики Казахстан – ежегодный отчет об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год, который по своему содержанию является заключением к соответствующему отчету Правительства Республики Казахстан;";
абзац второй подпункта 6) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"правил проведения внешнего государственного аудита и финансового контроля, включающих в том числе формы документов, принимаемых по итогам государственного аудита, логотипы Высшей аудиторской палаты и ревизионных комиссий столицы, областей, городов республиканского значения (далее – ревизионные комиссии), используемые в соответствующих документах;";
подпункт 13) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"13) вправе присутствовать на заседаниях Правительства Республики Казахстан, Курултая Республики Казахстан, Правления Национального Банка Республики Казахстан и коллегий государственных органов Республики Казахстан, на любых, как открытых, так и закрытых заседаниях постоянных комитетов Курултая Республики Казахстан и быть выслушанными;";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Курултай Республики Казахстан заслушивает два раза в год отчет Председателя Высшей аудиторской палаты.";
подпункт 10) пункта 20 изложить в следующей редакции:
"10) вправе присутствовать на любых, как открытых, так и закрытых заседаниях постоянных комитетов Курултая Республики Казахстан и быть выслушанными;".
84. В Указе Президента Республики Казахстан от 2 января 2023 года № 81 "Об утверждении Этического кодекса сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан":
в Этическом кодексе сотрудников правоохранительных органов, органов гражданской защиты и государственной фельдъегерской службы Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
часть третью пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Кодекс призван содействовать укреплению авторитета правоохранительной службы, доверия граждан Республики Казахстан к государству, формированию высокой культуры взаимоотношений на правоохранительной службе и созданию атмосферы добропорядочности, обеспечить единую нравственно-моральную основу поведения сотрудников, повысить эффективность выполнения сотрудниками своих должностных обязанностей, а также направлен на предупреждение случаев неэтичного поведения сотрудников.";

7-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Қазақстан халқының бірлігі мен елдегі этносаралық және конфессияаралық келісімді нығайтуға ықпал етуге;";
8-тармақтың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) моральдық-психологиялық төзімді, ұстамды болуға, субординацияны сақтауға, әріптестерімен ізеттілік қарым-қатынаста болуға, жеке тұлғалармен қарым-қатынаста сыпайылық пен зейінділік танытуға;".
85. "Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 19 қаңтардағы № 106 Жарлығында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Астанадағы, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшелердің – мемлекеттік мекемелердің (соттар әкімшілерінің) атауы осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес өзгертілсін.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігі туралы ережеде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігі (бұдан әрі – Сот әкімшілігі) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, астанада, облыстарда және республикалық маңызы бар қалаларда аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – департаменттер) бар жергілікті және басқа да соттардың қызметін ұйымдастырушылық-құқықтық, ақпараттық-талдамалық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын сот әкімшілігі саласындағы Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органы болып табылады.";
13-тармақтың 1) тармақшасының оныншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"астанадағы, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшелерде тексеру жүргізу;";
14-тармақтың отыз екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"соттардың инфрақұрылымын дамыту, соттардың, Сот әкімшілігінің және астанадағы, облыстардағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшелердің ғимараттары мен үй-жайларының құрылысын, оларды жөндеуді және техникалық жарақтандыруды ұйымдастыру;".
86. "Қазақстан Республикасының Заңдылықты, құқықтық тәртіпті және қылмыскерлікке қарсы күресті қамтамасыз ету жөніндегі үйлестіру кеңесі туралы ережені бекіту және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 30 мамырдағы № 238 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Заңдылықты, құқықтық тәртіпті және қылмыскерлікке қарсы күресті қамтамасыз ету жөніндегі үйлестіру кеңесі туралы ережеде:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Үйлестіру кеңесі Бас прокуратураның, бас әскери және көлік прокуратураларының, облыстар прокуратураларының және оларға теңестірілген (астана және республикалық маңызы бар қалалар) прокуратуралардың жанында құрылатын консультативтік-кеңесші орган болып табылады.";

подпункт 7) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7) способствовать укреплению единства народа Казахстана и межэтнического и межконфессионального согласия в стране;";
подпункт 13) пункта 8 изложить в следующей редакции:
"13) обладать морально-психологической устойчивостью, выдержанностью, соблюдать субординацию, поддерживать доброжелательные отношения с коллегами, проявлять корректность и внимательность в обращении с физическими лицами;".
85. В Указе Президента Республики Казахстан от 19 января 2023 года № 106 "О некоторых вопросах Судебной администрации Республики Казахстан":
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Переименовать государственные учреждения – территориальные подразделения (администраторы судов) в столице, областях и городах республиканского значения согласно приложению 1 к настоящему Указу.";
в Положении о Судебной администрации Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Судебная администрация Республики Казахстан (далее – Судебная администрация) является уполномоченным государственным органом Республики Казахстан в сфере судебного администрирования, осуществляющим организационно-правовое, информационно-аналитическое и материально-техническое обеспечение деятельности Верховного Суда Республики Казахстан, местных и других судов, с территориальными подразделениями в столице, областях и городах республиканского значения (далее – департаменты).";
абзац десятый подпункта 1) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"проводить проверки в территориальных подразделениях в столице, областях и городах республиканского значения;";
абзац тридцать второй пункта 14 изложить в следующей редакции:
"развитие инфраструктуры судов, организация строительства, ремонта и технического оснащения зданий и помещений судов, Судебной администрации и территориальных подразделений в столице, областях и городах республиканского значения;".
86. В Указе Президента Республики Казахстан от 30 мая 2023 года № 238 "Об утверждении Положения о Координационном совете Республики Казахстан по обеспечению законности, правопорядка и борьбы с преступностью и признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан":
в Положении о Координационном совете Республики Казахстан по обеспечению законности, правопорядка и борьбы с преступностью, утвержденном вышеназванным Указом:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Координационный совет является консультативно-совещательным органом, образуемым при Генеральной прокуратуре, главных военной и транспортной прокуратурах, прокуратурах областей и приравненных к ним прокуратурах (столицы и городов республиканского значения).";

3-тармақтың 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) қылмыскерлікке және басқа да құқық бұзушылықтарға қарсы күреске бағытталған заңнаманы қолданудың бірыңғай практикасын қалыптастыру. Заңдылық пен құқықтық тәртіпті нығайтуға бағытталған заңнаманы жетілдіру туралы ұсыныстарды тұжырымдау және Қазақстан Республикасының Президентіне, Қазақстан Республикасының Құрылтайына және Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізу;
5) тексеру жүргізу және құқық бұзушылықтар мен қылмыскерлікке қарсы іс-қимылды ұйымдастыруда жергілікті мемлекеттік органдарға практикалық көмек көрсету үшін өңірлеріне бірлесіп сапар жасау;";
8-тармақтың жетінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Хатшылыққа бас әскери және көлік прокуратураларының, облыстар прокуратураларының және оларға теңестірілген (астана және республикалық маңызы бар қалалар) прокуратуралардың жанындағы үйлестіру кеңестерінің қызметін бақылау жүктеледі.";
13-тармақтың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Осы Ереже бас әскери және көлік прокуратураларының, облыстар прокуратураларының және оларға теңестірілген (астана және республикалық маңызы бар қалалар) прокуратуралардың жанындағы тұрақты жұмыс істейтін үйлестіру кеңестері туралы ережелерді дайындау кезінде үлгілік құжат болып табылады.
Облыстар прокуратураларының және оларға теңестірілген (астана және республикалық маңызы бар қалалар) прокуратуралардың жанындағы үйлестіру кеңестерінің отырыстарына оларға қатысты мәселелерді қарау кезінде өңірлердің және гарнизондардың әскери прокурорларын, сондай-ақ өңірлік көлік прокурорларын тартуға жол беріледі.".
87. "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың өңірлік кадр резервін қалыптастыру және одан тағайындау қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссия және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың кадр комиссиялары туралы" 2013 жылғы 7 наурыздағы № 520 және "Президенттік жастар кадр резервінің кейбір мәселелері туралы" 2019 жылғы 27 тамыздағы № 141 жарлықтарына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 15 маусымдағы № 255 Жарлығында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың өңірлік кадр резервін қалыптастыру және одан тағайындау қағидаларын бекіту және Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Кадр саясаты жөніндегі ұлттық комиссия және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың кадр комиссиялары туралы" 2013 жылғы 7 наурыздағы № 520 және "Президенттік жастар кадр резервінің кейбір мәселелері туралы" 2019 жылғы 27 тамыздағы № 141 жарлықтарына өзгерістер енгізу туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункты 4) и 5) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"4) формирование единообразной практики применения законодательства, направленного на борьбу с преступностью и другими правонарушениями. Выработка и внесение предложений о совершенствовании законодательства, направленных на укрепление законности и правопорядка, Президенту Республики Казахстан, в Курултай Республики Казахстан и Правительство Республики Казахстан;
5) совместные выезды в регионы для проведения проверки и оказания практической помощи местным государственным органам в организации противодействия правонарушениям и преступности;";
часть седьмую пункта 8 изложить в следующей редакции:
"На секретариат возлагается контроль за деятельностью координационных советов при главных военной и транспортной прокуратурах, прокуратурах областей и приравненных к ним прокуратурах (столицы и городов республиканского значения).";
части первую и вторую пункта 13 изложить в следующей редакции:
"13. Настоящее Положение является типовым документом при подготовке положений о постоянно действующих координационных советах при главных военной и транспортной прокуратурах, прокуратурах областей и приравненных к ним прокуратурах (столицы и городов республиканского значения).
К заседаниям координационных советов при прокуратурах областей и приравненных к ним прокуратурах (столицы и городов республиканского значения) допускается привлечение военных прокуроров регионов и гарнизонов, а также региональных транспортных прокуроров при рассмотрении касающихся их вопросов.".
87. В Указе Президента Республики Казахстан от 15 июня 2023 года № 255 "Об утверждении Правил формирования регионального кадрового резерва области, города республиканского значения, столицы и назначения из него и внесении изменений в указы Президента Республики Казахстан от 7 марта 2013 года № 520 "О Национальной комиссии по кадровой политике при Президенте Республики Казахстан и кадровых комиссиях областей, городов республиканского значения, столицы" и от 27 августа 2019 года № 141 "О некоторых вопросах Президентского молодежного кадрового резерва":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил формирования регионального кадрового резерва столицы, области, города республиканского значения и назначения из него и внесении изменений в указы Президента Республики Казахстан от 7 марта 2013 года № 520 "О Национальной комиссии по кадровой политике при Президенте Республики Казахстан и кадровых комиссиях столицы, областей, городов республиканского значения" и от 27 августа 2019 года № 141 "О некоторых вопросах Президентского молодежного кадрового резерва";
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Қоса беріліп отырған Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың өңірлік кадр резервін қалыптастыру және одан тағайындау қағидалары бекітілсін.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың өңірлік кадр резервін қалыптастыру және одан тағайындау қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың өңірлік кадр резервін қалыптастыру және одан тағайындау қағидалары";
1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың өңірлік кадр резервін қалыптастыру және одан тағайындау қағидалары (бұдан əрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 3-2-тармағына сәйкес әзірленді және астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың өңірлік кадр резервін (бұдан әрі – өңірлік резерв) қалыптастырудың және одан тағайындаудың тәртібін айқындайды.
2. Іріктеуді Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың кадр комиссиясы (бұдан әрі – комиссия) жүзеге асырады.
Өңірлік резерв астанада, әрбір облыста және республикалық маңызы бар қалада қалыптастырылады.
3. Әрбір нақты іріктеу үшін астанадағы, облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы әлеуметтік-экономикалық жағдайды және мемлекеттік басқару жүйесін дамыту басымдықтарын ескере отырып, іріктеу кезеңдерін өткізу мерзімдерін, өңірлік резервке алынатын кандидаттардың санын, салалық бағыттарды комиссия мемлекеттік қызмет саласындағы уәкілетті органмен (бұдан әрі – уәкілетті орган) келісім бойынша айқындайды.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Өңірлік резервке іріктеуді жүргізу туралы хабарландыру уәкілетті органның, оның аумақтық бөлімшелерінің, астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың әкімдері аппараттарының интернет-ресурстарында, сондай-ақ астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың бұқаралық ақпарат құралдарында, интернет-ресурстарда және әлеуметтік желілерде өңірлік резервке іріктеуге қатысуға кандидаттардың құжаттарын қабылдау басталардан 15 бес жұмыс күні бұрын жарияланады.
Хабарландыру өңірлік резервке іріктеу тәртібі, құжаттарды қабылдау мерзімдері туралы ақпаратты қамтиды.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Астананың бюджетінен, облыстық бюджеттен, республикалық маңызы бар қаланың бюджеттерінен қаржыландырылатын астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың атқарушы органы басшысының бос лауазымына конкурстық іріктеу өткізілместен, өңірлік резервтен тағайындау үшін осы мемлекеттік лауазымға азаматтарды тағайындау құқығы бар лауазымды адам (орган) не ол уәкілеттік берген адам уәкілеті органға өңірлік резервке алынған адамның өтінішін және қызметтік тізімін қоса бере отырып, ұсыну енгізеді.".

"1. Утвердить прилагаемые Правила формирования регионального кадрового резерва столицы, области, города республиканского значения и назначения из него.";
в Правилах формирования регионального кадрового резерва области, города республиканского значения, столицы и назначения из него, утвержденных вышеназванным Указом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила формирования регионального кадрового резерва столицы, области, города республиканского значения и назначения из него";
пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила формирования регионального кадрового резерва столицы, области, города республиканского значения и назначения из него (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3-2 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан" и определяют порядок формирования регионального кадрового резерва столицы, области, города республиканского значения (далее – региональный резерв) и назначения из него.
2. Отбор осуществляется Кадровой комиссией столицы, области, города республиканского значения (далее – комиссия).
Региональный резерв формируется в столице, каждой области и городе республиканского значения.
3. Сроки проведения этапов отбора, количество кандидатов, зачисляемых в региональный резерв, отраслевые направления с учетом социально-экономической ситуации в столице, области, городе республиканского значения и приоритетов развития системы государственного управления для каждого конкретного отбора определяются комиссией по согласованию с уполномоченным органом в сфере государственной службы (далее – уполномоченный орган).";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Объявление о проведении отбора в региональный резерв публикуется на интернет-ресурсах уполномоченного органа, его территориальных подразделений, аппаратов акимов столицы, областей, городов республиканского значения, а также в средствах массовой информации областей, городов республиканского значения, столицы, интернет-ресурсах и социальных сетях за 15 рабочих дней до начала приема документов кандидатов на участие в отборе в региональный резерв.
Объявление содержит информацию о порядке отбора в региональный резерв, сроках приема документов.";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Для назначения из регионального резерва на вакантную должность руководителя исполнительного органа столицы, области, города республиканского значения, финансируемого из областного бюджета, бюджетов столицы, города республиканского значения без проведения конкурсного отбора должностное лицо (орган), имеющее право назначения граждан на данную государственную должность, либо уполномоченное им лицо вносит представление в уполномоченный орган с приложением заявления и послужного списка лица, зачисленного в региональный резерв.".

88. "Ел экономикасына инвестициялар тарту жөніндегі жұмыстың тиімділігін арттыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2023 жылғы 4 желтоқсандағы № 404 Жарлығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Конституциясының 46-бабының 22) тармақшасына сәйкес отандық және шетелдік инвесторлар іске асыратын инвестициялық жобаларды тиімді және пәрменді түрде қолдау жөніндегі қызметті үйлестіру мен бақылау деңгейін арттыру есебінен оларды іске асыру арқылы экономикалық өсудің жоғары қарқынын және ұлттық экономиканы нақты эртараптандыруды қамтамасыз ету мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасы Конституциясының 60-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайтын заң күші бар уақытша нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу;".
89. "Қазақстан Республикасы Атом энергиясы жөніндегі агенттігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 28 сәуірдегі № 861 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі туралы ережеде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Агенттік өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне және өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Агенттіктің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан Агенттікке кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қарым-қатынастарға түсуіне тыйым салынады.
"Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, Агенттікке Қазақстан Республикасының заңдарымен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кірістер мемлекеттік бюджетке жіберіледі.";
14-тармақта:
1) тармақшада:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мемлекеттік органдардан, өзге де ұйымдардың лауазымды адамдарынан және жеке тұлғалардан Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып, Агенттікке жүктелген функцияларды жүзеге асыруға қажетті ақпаратты сұрату және алу;";
он үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде, Қазақстан Республикасының өзге де заңға тәуелді актілерінде көзделген өзге де құқықтарды пайдалану;";
2) тармақшаның алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде, Қазақстан Республикасының өзге де заңға тәуелді актілерінде көзделген өзге де міндеттерді орындау.";

88. В Указе Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2023 года № 404 "О мерах по повышению эффективности работы по привлечению инвестиций в экономику страны":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В целях обеспечения высоких темпов экономического роста и реальной диверсификации национальной экономики путем реализации инвестиционных проектов, реализуемых отечественными и иностранными инвесторами, за счет повышения уровня координации и контроля деятельности по их эффективной и действенной поддержке в соответствии с подпунктом 22) статьи 46 Конституции Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:";
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) разрабатывать временные нормативные правовые акты, имеющие силу закона, принимаемые Правительством Республики Казахстан в соответствии со статьей 60 Конституции Республики Казахстан;".
89. В Указе Президента Республики Казахстан от 28 апреля 2025 года № 861 "О некоторых вопросах Агентства Республики Казахстан по атомной энергии":
в Положении об Агентстве Республики Казахстан по атомной энергии, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Агентство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Агентству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Агентства.
Если Агентству законами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 14:
в подпункте 1):
абзац третий изложить в следующей редакции:
"запрашивать и получать от государственных органов, должностных лиц иных организаций и физических лиц информацию, необходимую для осуществления функций, возложенных на Агентство, с соблюдением установленных законами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну;";
абзац тринадцатый изложить в следующей редакции:
"пользоваться иными правами, предусмотренными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, иными подзаконными актами Республики Казахстан.";
абзац шестой подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"выполнять иные обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, иными подзаконными актами Республики Казахстан.";

15-тармақтың 186) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"186) Қазақстан Республикасының заңдарында, Қазақстан Республикасы Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде, өзге де заңға тәуелді актілерде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.".
90. "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген қаражаттың жұмсалуын мониторингтеу жөніндегі комиссия туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 19 мамырдағы № 879 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген қаражаттың жұмсалуын мониторингтеу жөніндегі комиссияның ережесі және жұмыс тәртібінде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Комиссия өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін, сондай-ақ осы Ережені және жұмыс тәртібін басшылыққа алады.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген қаражаттың жұмсалуын мониторингтеу жөніндегі комиссияның құрамында:
"Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Қаржы және бюджет комитетінің төрағасы (келісім бойынша)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Құрылтайының Қаржы және бюджет комитетінің төрағасы (келісім бойынша)";
"Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Қаржы және бюджет комитетінің төрағасы (келісім бойынша)" деген жол алып тасталсын.
91. "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарының күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 19 мамырдағы № 880 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларда (бұдан әрі – Өзгерістер мен толықтырулар):
2-тармақта:
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Республикалық және астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің жобаларына олардың шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидаларын бекіту туралы";";
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің жобаларына олардың шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидалары бекітілсін.;";
қырық бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір жарлықтарына енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларға қосымшаға сәйкес Астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің жобаларына олардың шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидаларымен толықтырылсын.";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Облыстық бюджеттердің, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттерінің жобаларына олардың шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидаларында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің жобаларына олардың шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидалары";

подпункт 186) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"186) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, иными подзаконными актами.".
90. В Указе Президента Республики Казахстан от 19 мая 2025 года № 879 "О Комиссии по мониторингу за расходованием средств, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан":
в Положении и порядке работы Комиссии по мониторингу за расходованием средств, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, а также настоящим Положением и порядком работы.";
в составе Комиссии по мониторингу за расходованием средств, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
строку "председатель Комитета по финансам и бюджету Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)" изложить в следующей редакции:
"председатель Комитета по финансам и бюджету Курултая Республики Казахстан (по согласованию)";
строку "председатель Комитета по финансам и бюджету Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)" исключить.
91. В Указе Президента Республики Казахстан от 19 мая 2025 года № 880 "О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых указов Президента Республики Казахстан":
в изменениях и дополнениях, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан, утвержденных вышеназванным Указом:
в пункте 2:
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
""Об утверждении Правил проведения предварительной оценки проектов республиканского и бюджетов столицы, областей, городов республиканского значения по основным направлениям их расходов";";
абзац десятый изложить в следующей редакции:
"2) Правила проведения предварительной оценки проектов бюджетов столицы, областей, городов республиканского значения по основным направлениям их расходов;";
абзац сорок первый изложить в следующей редакции:
"дополнить Правилами проведения предварительной оценки проектов бюджетов столицы, областей, городов республиканского значения по основным направлениям их расходов согласно приложению к настоящим изменениям и дополнениям, которые вносятся в некоторые указы Президента Республики Казахстан.";
в Правилах проведения предварительной оценки проектов областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы по основным направлениям их расходов, утвержденных вышеназванным Указом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила проведения предварительной оценки проектов бюджетов столицы, областей, городов республиканского значения по основным направлениям их расходов";

1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің жобаларына олардың шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссиясының (бұдан әрі – тексеру комиссиясы) астана, облыс, республикалық маңызы бар қала бюджетінің жобасын оның шығыстарының негізгі бағыттары бойынша алдын ала бағалау (бұдан әрі – бюджет жобасын бағалау) жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Бюджет жобасын бағалау жоспарлы кезеңге арналған астана, облыс, республикалық маңызы бар қала бюджеті жобасы (бұдан әрі – бюджет жобасы) көрсеткіштерінің негізділігіне, бюджет жобасын әзірлеу үшін нормативтік құқықтық және әдістемелік базаның бар-жоғы мен жеткілікті болуына талдау жүргізуді, сондай-ақ тексеру комиссиясы әзірлеген ұсынымдары бар бюджет жобасын бағалау нәтижелерін (бұдан әрі – бағалау бойынша қорытынды) жасауды және астананың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органына және тиісті мәслихатқа ұсынуды көздейді.";
7-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың орта мерзімді кезеңге арналған әлеуметтік-экономикалық даму болжамы;";
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) астананы, облысты, республикалық маңызы бар қаланы дамыту жоспарларының жобаларын (астананы, облысты, республикалық маңызы бар қаланы дамыту жоспарларына өзгерістер мен толықтыруларды) және бюджеттік бағдарламалардың жобаларын қарау нәтижелері бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органның қорытындысы;";
9-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына және тиісті мәслихатқа бағалау бойынша негізделген және дәйекті қорытындыны уақтылы ұсынуды;";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Бюджет жобасын бағалау жоспарланатын шығыстардың астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әлеуметтік-экономикалық даму басымдықтарына; шығыстардың, соның ішінде жоғары тұрған бюджеттен жалпы сипаттағы трансферттер түрінде берілетін қаржыландыру көлемі ескеріле отырып қалыптастырылатын шығыстардың басым бағыттарына; Қазақстан Республикасы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын бағалау нәтижелеріне; жергілікті атқарушы органдардың есепті қаржы жылы астана, облыстар, республикалық маңызы бар қалалар бюджеттерінің атқарылуы туралы есебіне тексеру комиссиялары берген тұжырымдар мен ұсынымдарға сәйкестігі тұрғысынан жүргізіледі.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила проведения предварительной оценки проектов бюджетов столицы, областей, городов республиканского значения по основным направлениям их расходов (далее – Правила) разработаны в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О государственном аудите и финансовом контроле" и определяют порядок проведения ревизионной комиссией столицы, областей, городов республиканского значения (далее – ревизионная комиссия) предварительной оценки проекта бюджета столицы, области, города республиканского значения по основным направлениям его расходов (далее – оценка проекта бюджета).
2. Оценка проекта бюджета предусматривает проведение анализа обоснованности показателей проекта бюджета столицы, областей, городов республиканского значения на плановый период (далее – проект бюджета), наличия и достаточности нормативной правовой и методической базы для разработки проекта бюджета, а также составление и представление результатов оценки проекта бюджета с выработанными ревизионной комиссией рекомендациями (далее – заключение по оценке) в местный исполнительный орган столицы, областей, городов республиканского значения и соответствующий маслихат.";
в пункте 7:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) прогноз социально-экономического развития столицы, области, города республиканского значения на среднесрочный период;";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) заключения местного уполномоченного органа по государственному планированию по результатам рассмотрения проектов планов развития столицы, области, города республиканского значения (изменений и дополнений в планы развития столицы, области, города республиканского значения) и проектов бюджетных программ;";
подпункт 1) пункта 9 изложить в следующей редакции:
"1) своевременного представления в местный исполнительный орган столицы, области, города республиканского значения и соответствующий маслихат обоснованного и достоверного заключения по оценке;";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Оценка проекта бюджета проводится на предмет соответствия планируемых расходов приоритетам социально-экономического развития столицы, области, города республиканского значения; приоритетным направлениям расходов, в том числе формируемых с учетом объемов финансирования, передаваемых из вышестоящего бюджета в виде трансфертов общего характера; результатам оценки документов Системы государственного планирования; выводам и рекомендациям, данным ревизионными комиссиями к отчету местных исполнительных органов об исполнении бюджетов столицы, областей, городов республиканского значения за отчетный финансовый год.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:

"12. Тексеру комиссиясы әлеуметтік-экономикалық дамудың кешенді жоспарлары мен астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарлары көрсеткіштерінің экономикалық және бюджеттік жоспарлау көрсеткіштерімен өзара байланысын, қол жеткізілген нәтижелердің Қазақстан Республикасы Президентінің жолдауларының ережелеріне және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестігін қамтамасыз етуді:
1) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары жүргізген мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелері;
2) мемлекеттік жоспарлау және бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органдардың ақпараты бойынша жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есептер, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарларын бағалау негізінде бағалайды.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган заңнамада белгіленген мерзімде астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың әлеуметтік-экономикалық даму болжамының жобасын тексеру комиссиясына бір мезгілде ұсына отырып, бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне жібереді.";
15-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің жоспарлы кезеңге арналған шығыстарын астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың бюджет комиссиясының (бұдан әрі – бюджет комиссиясы) мүшелеріне жіберу кезінде оны бюджет комиссиясының қарауының жоспар-кестесін (бұдан әрі – кесте);";
18-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қазақстан Республикасы Президентінің және (немесе) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, астана, облыс, республикалық маңызы бар қала әкімінің аса маңызды және жедел іске асыруды талап ететін міндеттерді іске асыруға бағытталған тапсырмаларын жолдайды.";
20-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Тексеру комиссиясы бюджет жобасына бағалау жүргізу кезінде бюджет жобасы шығыстарының жалпыұлттық басымдықтарға, жергілікті бюджет шығыстарының басым бағыттарына, ең төмен стандарттарға, елді мекендер үшін өңірлік стандарттар жүйесіне, астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың даму жоспарларын бағалау нәтижелеріне, тексеру комиссиясының есепті қаржы жылындағы жергілікті бюджеттің атқарылуы туралы есебіне берген тұжырымдары мен ұсынымдарына сәйкестігіне назар аударады.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Астана, облыс, республикалық маңызы бар қала бюджетінің жобасын алдын ала бағалау нәтижелері жергілікті бюджет жобасы тексеру комиссиясына енгізілген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына және тиісті мәслихатқа ұсынылады.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"12. Ревизионной комиссией оценивается обеспечение взаимосвязи показателей комплексных планов социально-экономического развития и планов развития столицы, области, города республиканского значения с показателями экономического и бюджетного планирования, соответствия достигнутых результатов положениям посланий Президента Республики Казахстан и документам Системы государственного планирования на основании:
1) результатов государственного аудита и финансового контроля, проведенных органами государственного аудита и финансового контроля;
2) отчетов об исполнении местного бюджета, оценки планов развития столицы, области, города республиканского значения, по информации местных уполномоченных органов по государственному планированию и исполнению бюджета.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Местный уполномоченный орган по государственному планированию в установленный законодательством срок направляет администраторам бюджетных программ проект прогноза социально-экономического развития столицы, области, города республиканского значения с одновременным представлением его в ревизионную комиссию.";
подпункт 2) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"2) план-график рассмотрения бюджетной комиссией столицы, области, города республиканского значения (далее – бюджетная комиссия) расходов администраторов бюджетных программ на плановый период (далее – график) при направлении его членам бюджетной комиссии;";
подпункт 4) пункта 18 изложить в следующей редакции:
"4) поручения Президента Республики Казахстан и (или) Премьер-Министра Республики Казахстан, акима столицы, области, города республиканского значения, направленные на реализацию особо важных и требующих оперативной реализации задач.";
абзац первый пункта 20 изложить в следующей редакции:
"20. Ревизионная комиссия при проведении оценки проекта бюджета обращает внимание на соответствие расходов проекта бюджета общенациональным приоритетам, приоритетным направлениям расходов местного бюджета, минимальным стандартам, системе региональных стандартов для населенных пунктов, результатам оценки планов развития столицы, области, города республиканского значения, выводам и рекомендациям, данным ревизионной комиссией к отчету местного исполнительного органа об исполнении местного бюджета за отчетный финансовый год.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Результаты предварительной оценки проекта бюджета столицы, области, города республиканского значения представляются в местный исполнительный орган столицы, области, города республиканского значения и соответствующий маслихат в течение десяти календарных дней со дня внесения проекта местного бюджета в ревизионную комиссию.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:

"25. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган тексеру комиссиясына астана, облыс, республикалық маңызы бар қала бюджеті бекітілгеннен кейін отыз жұмыс күні ішінде астана, облыс, республикалық маңызы бар қала бюджетінің жобасын бағалау бойынша қорытындыда көрсетілген ұсынымдарды орындау жөнінде қабылданған шаралар туралы ақпарат жібереді.".
92. "Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңестің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 4 шілдедегі № 932 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңестің құрамында (лауазым бойынша):
"Қазақстан Республикасының Президенті, төраға
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің төрағасы (келісім бойынша) Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының төрағасы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі" деген жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Президенті, төраға
Қазақстан Республикасының Вице-Президенті
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Құрылтайының Төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының төрағасы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңес туралы ережеде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кеңес өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін, осы Ережені және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілерін басшылыққа алады.".
93. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 14 шiлдедегi № 944 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл қызметі туралы ережеде:
12-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер Қызметке Қазақстан Республикасының заңдарымен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, аталған қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджетке жіберіледі.".
94. "Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдары мен азаматтық қорғау органдарының ротацияға жататын басшылық лауазымдарының тізбесін және оларды ауыстыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 31 қазандағы № 1070 Жарлығында:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы құқық қорғау органдары мен азаматтық қорғау органдарының ротацияға жататын басшылық лауазымдарының тізбесінде:
"Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы" деген бөлімде:

"25. Местный уполномоченный орган по государственному планированию направляет в ревизионную комиссию информацию о принятых мерах по исполнению рекомендаций, отраженных в заключении по оценке проекта бюджета столицы, области, города республиканского значения, в течение тридцати рабочих дней после утверждения бюджета столицы, области, города республиканского значения.".
92. В Указе Президента Республики Казахстан от 4 июля 2025 года № 932 "О некоторых вопросах Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан":
в составе Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан (по должности), утвержденном вышеназванным Указом:
строку "Премьер-Министр Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Вице-Президент Республики Казахстан";
строку "Председатель Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)" изложить в следующей редакции:
"Премьер-Министр Республики Казахстан";
строку "Председатель Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)" изложить в следующей редакции:
"Председатель Курултая Республики Казахстан (по согласованию)";
в Положении о Совете по управлению Национальным фондом Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В своей деятельности Совет руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, настоящим Положением и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.".
93. В Указе Президента Республики Казахстан от 14 июля 2025 года № 944 "О некоторых вопросах Комитета национальной безопасности Республики Казахстан":
в Положении о Службе по противодействию коррупции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Если Службе законами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в государственный бюджет.".
94. В Указе Президента Республики Казахстан от 31 октября 2025 года № 1070 "Об утверждении перечня руководящих должностей правоохранительных органов и органов гражданской защиты Республики Казахстан, подлежащих ротации, и Правил их перемещения":
в перечне руководящих должностей правоохранительных органов и органов гражданской защиты Республики Казахстан, подлежащих ротации, утвержденным вышеназванным Указом:
в разделе "Генеральная прокуратура Республики Казахстан":

реттік нөмірлері 17, 18 және 19-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Облыстың прокуроры және оған теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокурор;
18. Облыс прокурорының және оған теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокурордың бірінші орынбасары;
19. Облыс прокурорының және оған теңестірілген (астананың және республикалық маңызы бар қалалардың) прокурордың орынбасары;";
"Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі" деген бөлімде:
реттік нөмірлері 5, 6, 7, 8, 9 және 10-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың көліктегі полиция департаментінің бастығы;
6 Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың көліктегі полиция департаменті бастығының бірінші орынбасары;
7. Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың көліктегі полиция департаменті бастығының орынбасары;
8. Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың көліктегі полиция департаментінің қалалық, аудандық, желілік полиция басқармасының (бөлімінің) бастығы;
9. Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың қылмыстық-атқару жүйесі департаментінің бастығы;
10. Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың қылмыстық-атқару жүйесі департаменті бастығының орынбасары;";
"Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі" деген бөлімде:
реттік нөмірлері 5, 6 және 7-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың төтенше жағдайлар департаменті бастығының бірінші орынбасары;
6. Астананың, облыстың және республикалық маңызы бар қаланың төтенше жағдайлар департаменті бастығының орынбасары;
7. Астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың төтенше жағдайлар департаментінің қалалық, аудандық (қаладағы аудандық) төтенше жағдайлар басқармасының бастығы.".
95. "Инвесторлардың құқықтарын қорғау және активтерді қайтару саласында мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 17 желтоқсандағы № 1125 Жарлығында:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Конституциясының 46-бабының 6) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 20-бабы 2-тармағының 1) және 3) тармақшаларына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:";
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Инвесторлардың құқықтарын қорғау комитеті туралы ережеде:
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Егер Комитетке Қазақстан Республикасының заңдарымен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджетке жіберіледі.";
14-тармақта:
1) тармақшаның екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жүктелген функциялар мен міндеттер шегінде астанадағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы инвестициялық прокурорлардың қызметін ұйымдастыру және үйлестіру;";
2) тармақшаның оныншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Комитет қызметкерлерінің және астанадағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы инвестициялық прокурорлардың мінез-құлық әдебі нормаларын сақтауын қамтамасыз ету;";

строки, порядковые номера 17, 18 и 19, изложить в следующей редакции:
"17. Прокурор области и приравненный к нему прокурор (столицы и городов республиканского значения);
18. Первый заместитель прокурора области и приравненного к нему прокурора (столицы и городов республиканского значения);
19. Заместитель прокурора области и приравненного к нему прокурора (столицы и городов республиканского значения);";
в разделе "Министерство внутренних дел Республики Казахстан":
строки, порядковые номера 5, 6, 7, 8, 9 и 10, изложить в следующей редакции:
"5. Начальник Департамента полиции столицы, области, города республиканского значения, на транспорте;
6. Первый заместитель начальника Департамента полиции столицы, области, города республиканского значения, на транспорте;
7. Заместитель начальника Департамента полиции столицы, области, города республиканского значения, на транспорте;
8. Начальник городского, районного, линейного управления (отдела) полиции Департамента полиции столицы, области, города республиканского значения, на транспорте;
9. Начальник Департамента уголовно-исполнительной системы столицы, области и города республиканского значения;
10. Заместитель начальника Департамента уголовно-исполнительной системы столицы, области и города республиканского значения";
в разделе "Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан":
строки, порядковые номера 5, 6 и 7, изложить в следующей редакции:
"5. Первый заместитель начальника Департамента по чрезвычайным ситуациям столицы, области и города республиканского значения;
6. Заместитель начальника Департамента по чрезвычайным ситуациям столицы, области и города республиканского значения;
7. Начальник городского, районного (районного в городе) управления по чрезвычайным ситуациям Департамента по чрезвычайным ситуациям столицы, области и города республиканского значения.".
95. В Указе Президента Республики Казахстан от 17 декабря 2025 года
№ 1125 "О совершенствовании системы государственного управления в сфере защиты прав инвесторов и возврата активов":
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 6) статьи 46 Конституции Республики Казахстан, подпунктами 1) и 3) пункта 2 статьи 20 Конституционного закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:";
в Положении о Комитете по защите прав инвесторов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Если Комитету законами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в государственный бюджет.";
в пункте 14:
абзац второй подпункта 1) изложить в следующей редакции:
"организовывать и координировать деятельность инвестиционных прокуроров в столице, областях, городах республиканского значения в пределах возложенных функций и задач;";
абзац десятый подпункта 2) изложить в следующей редакции:
"обеспечивать соблюдение этических норм поведения сотрудниками Комитета и инвестиционными прокурорами в столице, областях, городах республиканского значения;";

15-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) астанадағы, облыстардағы, республикалық маңызы бар қалалардағы инвестициялық прокурорлардың қызметін ұйымдастыру;".
96. "Қазақстан Республикасы Парламентiнiң депутаттарына автомобиль көлiгiмен қызмет көрсету тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 16 қаңтардағы № 2775 өкімінде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттарына автомобиль көлiгiмен қызмет көрсету тәртiбi туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Құрылтайы және оның депутаттарының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының
51-бабының 6-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттарына автомобиль көлiгiмен қызмет көрсету тәртiбi туралы ереже бекiтiлсiн (қоса берiледi).";
жоғарыда аталған өкіммен бекітілген Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттарына автомобиль көлігімен қызмет көрсету тәртібі туралы ереже осы Өзгерістер мен толықтыруға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
97. "Қазақстан Республикасы Президентінің Арнаулы стипендиясын тағайындау туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1998 жылғы 12 қарашадағы № 4140 өкімінде:
жоғарыда аталған өкіммен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің Арнаулы стипендиясын тағайындау тәртібі туралы ережеде:
2-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Арнаулы стипендия оқудың барлық кезеңінде жоғары нәтижелерге жеткен, ғылыми-зерттеу жұмысымен айналысатын, оқу орнының қоғамдық өміріне белсене атсалысатын Қазақстан Республикасы жоғары оқу орындарының күндізгі бөлімдерінің соңғы курсында оқитын студенттерге тағайындалады.".
98. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен наградтауға ұсынудың және оларды тапсырудың тәртібі туралы нұсқаулықты, Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары құжаттарының үлгілерін және Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары белгілерінің сипаттамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 8 қарашадағы № 90 өкімінде:
жоғарыда аталған өкіммен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградаларымен наградтауға ұсынудың және оларды тапсырудың тәртiбi туралы нұсқаулықта:
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өзге мемлекеттік наградалармен наградтау жөнiнде Қазақстан Республикасының Президентiне Қазақстан Республикасының Құрылтайы, Yкiметi, министрлiктер, агенттіктер, өзге де орталық және жергілікті атқарушы органдар, шығармашылық одақтар мен басқа да ұйымдар ұсыныстар бередi.";
4-тармақтың сегізінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 7) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"7) организация деятельности инвестиционных прокуроров в столице, областях, городах республиканского значения;".
96. В распоряжении Президента Республики Казахстан от 16 января 1996 года № 2775 "О порядке обслуживания депутатов Парламента Республики Казахстан автомобильным транспортом":
заголовок изложить в следующей редакции:
"О порядке обслуживания депутатов Курултая Республики Казахстан автомобильным транспортом";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 6 статьи 51 Конституционного закона Республики Казахстан от 16 октября 1995 года № 2529 "О Курултае Республики Казахстан и статусе его депутатов" утвердить Положение о порядке обслуживания депутатов Курултая Республики Казахстан автомобильным транспортом (прилагается).";
Положение о порядке обслуживания депутатов Парламента Республики Казахстан автомобильным транспортом, утвержденное вышеназванным распоряжением, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящим изменениям и дополнениям.
97. В распоряжении Президента Республики Казахстан от 12 ноября 1998 года № 4140 "Об учреждении Специальной стипендии Президента Республики Казахстан":
в Положении о порядке назначения Специальной стипендии Президента Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным распоряжением:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Специальная стипендия формируется из академических гонораров Президента Республики Казахстан и устанавливается ежегодно в количестве 6 стипендий по 2 тысячи теңге в месяц каждая.
3. Специальная стипендия назначается студентам последнего курса обучения очных отделений высших учебных заведений Республики Казахстан, достигшим высоких результатов за весь период обучения, занимающимся научно-исследовательской работой, принимающим активное участие в общественной жизни учебного заведения.".
98. В распоряжении Президента Республики Казахстан от 8 ноября 1999 года № 90 "Об утверждении Инструкции о порядке представления к награждению государственными наградами Республики Казахстан и их вручения, Образцов документов к государственным наградам Республики Казахстан и Описания знаков государственных наград Республики Казахстан":
в Инструкции о порядке представления к награждению государственными наградами Республики Казахстан и их вручения, утвержденной вышеназванным распоряжением:
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Представления к награждению иными государственными наградами вносятся Президенту Республики Казахстан Курултаем, Правительством Республики Казахстан, министерствами, агентствами, иными центральными и местными исполнительными органами, творческими союзами и другими организациями.";
часть восьмую пункта 4 изложить в следующей редакции:

"Награда қағазы (№ 2 нысан) ана мен балалардың жеке құжаттарының негізінде толтырылады, ал хабарсыз кеткен немесе "Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары туралы" Заңның 28-бабында көрсетілген жағдайларда қаза тапқан балаларға тиісті органдардың анықтамалары немесе басқа да растайтын құжаттары ұсынылады. Егер көп балалы ананың баласы шет мемлекеттің азаматы болып табылса, награда қағазына оның құжаттарды жинау кезінде түсірілген 3x4 көлемді түрлі-түсті фотосуреті, ал ол 18 жасқа толған кезде шетел азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың толық түрлі-түсті көшірмесі де қоса беріледі.";
6-тармақта:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"астананың, облыстардың және республикалық маңызы бар қалалардың тексеру комиссияларының төрағаларына – Жоғары аудиторлық палатаның Төрағасы;";
бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"орталық мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін органдардың бірінші басшыларына, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері мен мәслихаттарының төрағаларына Қазақстан Республикасының Құрылтайы мен Үкіметі ұсынымдар енгізеді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарын, сондай-ақ шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды наградтау туралы ұсыныстарды Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі не Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігімен келісу бойынша басқа да министрліктер, мемлекеттік комитеттер, өзге де орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар береді.";
12-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң тапсыруы бойынша мемлекеттiк наградаларды сондай-ақ:
- Қазақстан Республикасының Вице-Президенті;
- облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері, министрлер, Қазақстан Республикасының елшілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президенті осыған уәкілеттік берген тапсыра алады.".
99. "Қазақстан Республикасы Президентінің жанында Құқықтық саясат жөніндегі кеңес құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 19 ақпандағы № 303 өкімінде:
жоғарыда аталған өкіммен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Құқықтық саясат жөніндегі кеңестің құрамында:
"Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Конституциялық заңнама, сот жүйесі және құқық қорғау органдары комитетінің төрағасы (келісім бойынша)" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Құрылтайының Конституциялық заңнама, сот жүйесі және құқық қорғау органдары комитетінің төрағасы (келісім бойынша)";
"Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісі Заңнама және сот-құқықтық реформа комитетінің төрағасы (келісім бойынша)" деген жол алып тасталсын;
жоғарыда аталған өкіммен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Құқықтық саясат жөніндегі кеңес туралы ережеде:
2-бөлімнің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"Наградной лист (форма № 2) заполняется на основании личных документов матери и детей, а на детей, пропавших без вести или погибших при обстоятельствах, указанных в статье 28 Закона Республики Казахстан "О государственных наградах Республики Казахстан", представляются справки или другие подтверждающие документы соответствующих органов. В случае, если ребенок многодетной матери является гражданином иностранного государства, к наградному листу прикладывается его цветная фотография размером 3x4, сделанная на момент сбора документов, а при достижении им 18 лет также прилагается полная цветная копия документа, удостоверяющего личность иностранного гражданина.";
в пункте 6:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"на председателей ревизионных комиссий столицы, областей и городов республиканского значения – Председателем Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан;";
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"на первых руководителей центральных государственных органов, органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, акимов и председателей маслихатов областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента – Курултаем и Правительством Республики Казахстан.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Предложения о награждении граждан Республики Казахстан, проживающих за пределами Республики Казахстан, а также иностранных граждан и лиц без гражданства представляются Министерством иностранных дел Республики Казахстан либо другими министерствами, государственными комитетами, иными центральными государственными и местными исполнительными органами по согласованию с Министерством иностранных дел Республики Казахстан.";
часть третью пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Государственные награды от имени и по поручению Президента Республики Казахстан могут вручать также:
- Вице-Президент Республики Казахстан;
- акимы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, министры, послы Республики Казахстан, а также другие лица, уполномоченные на это Президентом Республики Казахстан.";
99. В распоряжении Президента Республики Казахстан от 19 февраля 2002 года № 303 "Об образовании Совета по правовой политике при Президенте Республики Казахстан":
в составе Совета по правовой политике при Президенте Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным распоряжением:
строку "председатель Комитета по конституционному законодательству, судебной системе и правоохранительным органам Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)" изложить в следующей редакции:
"председатель Комитета по конституционному законодательству, судебной системе и правоохранительным органам Курултая Республики Казахстан (по согласованию)";
строку "председатель Комитета по законодательству и судебно-правовой реформе Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)" исключить;
в Положении о Совете по правовой политике при Президенте Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным распоряжением:
подпункт 4) главы 2 изложить в следующей редакции:

"4) заңнаманы жетілдіру, мемлекеттік органдардың заңдарды және өзге де нормативтік құқықтық актілерді орындауын бақылау жөнінде ұсыныстар әзірлеу және енгізу, неғұрлым маңызды заң жобаларының тұжырымдамасын айқындау;";
3-бөлімнің 2) тармақшасының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"мемлекеттік органдардың заңдарды және өзге де нормативтік құқықтық актілерді орындауына бақылауды күшейту;".
100. "Қазақстан Республикасы Президентінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы сыйлықтарын беру, гранттарын тапсыру және Алғысын жариялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 22 наурыздағы № 190 өкімінде:
жоғарыда аталған өкіммен бекітілген Қазақстан Республикасы Президентінің бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы сыйлығы лауреатының дипломы мен төсбелгісінің, гранты иегері куәлігінің және Алғысының сипаттамаларында:
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Диплом мәтіні "Alina Pure 9005" (күрең қызыл) қағазынан әзірленген паспартумен жиектеледі, оның жоғарғы бөлігінің орта тұсында алтынмен зерленген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы орналасады. Диплом мәтіні мемлекеттік тілде қызыл-күрең бояумен цифрлық тәсілде төмендегідей редакцияда басылады:";
7-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Куәліктің мәтіні "Alina Pure 9006" (қаракөк) қағазынан әзірленген паспартумен жиектеледі, оның жоғарғы бөлігінің орта тұсында алтынмен зерленген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы орналасады. Куәліктің мәтіні мемлекеттік тілде қаракөк бояумен цифрлық тәсілде төмендегідей редакцияда басылады:";
10-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Алғыс мәтіні "Alina Pure 9004" (қою жасыл) қағазынан әзірленген паспартумен жиектеледі, оның жоғарғы бөлігінің орта тұсында алтынмен зерленген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы орналасады. Алғыс мәтіні мемлекеттік тілде қою жасыл бояумен цифрлық тәсілде төмендегідей редакцияда басылады:".
101. "Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі жанындағы Мемлекеттік органдардың арнайы мақсаттағы бөлімшелерінің үйлестіру кеңесі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 9 маусымдағы № 98 өкімінде:
жоғарыда аталған өкіммен бекітілген Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі жанындағы Мемлекеттік органдардың арнайы мақсаттағы бөлімшелері үйлестіру кеңесінің лауазымдық құрамында:
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі бастығының арнайы мақсаттағы бөлімшеге жетекшілік ететін орынбасары;" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі Бастығының арнайы мақсаттағы бөлімшеге жетекшілік ететін орынбасары;".

"4) разработка и внесение предложений по совершенствованию законодательства, контроля за выполнением государственными органами законов и иных нормативных правовых актов, определение концепции наиболее важных законопроектов;";
абзац третий подпункта 2) главы 3 изложить в следующей редакции:
"усилению контроля за выполнением государственными органами законов и иных нормативных правовых актов;".
100. В распоряжении Президента Республики Казахстан от 22 марта 2013 года № 190 "Об утверждении Правил присуждения премий, вручения грантов и объявления Благодарности Президента Республики Казахстан в области средств массовой информации":
в описаниях диплома и нагрудного знака лауреата премии, свидетельства обладателя гранта и Благодарности Президента Республики Казахстан в области средств массовой информации, утвержденных вышеназванным распоряжением:
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Текст диплома обрамляется паспарту, изготовленным на бумаге "Alina Pure 9005" (бордо), в верхней центральной части которого расположен тисненный золотом Государственный Герб Республики Казахстан. Текст диплома печатается цифровым способом бордовой краской на государственном языке в следующей редакции:";
абзац первый пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7. Текст свидетельства обрамляется паспарту, изготовленным на бумаге "Alina Pure 9006" (темно-синий), в верхней центральной части которого расположен тисненный золотом Государственный Герб Республики Казахстан. Текст свидетельства печатается цифровым способом темно-синей краской на государственном языке в следующей редакции:";
абзац первый пункта 10 изложить в следующей редакции:
"10. Текст Благодарности обрамляется паспарту, изготовленным на бумаге "Alina Pure 9004" (темно-зеленый), в верхней центральной части которого расположен тисненный золотом Государственный Герб Республики Казахстан. Текст Благодарности печатается цифровым способом темно-зеленой краской на государственном языке в следующей редакции:".
101. В распоряжении Президента Республики Казахстан от 9 июня 2016 года № 98 "О Координационном совете подразделений специального назначения государственных органов при Совете Безопасности Республики Казахстан":
в должностном составе Координационного совета подразделений специального назначения государственных органов при Совете Безопасности Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным распоряжением:
строку "заместитель начальника Службы Государственной охраны Республики Казахстан, курирующий подразделение специального назначения;" изложить в следующей редакции:
"заместитель Начальника Службы Государственной охраны Республики Казахстан, курирующий подразделение специального назначения;".

102. "Қазақстан Республикасының Президенті, оның Әкімшілігі және Қазақстан Республикасының Үкіметі жұмысының регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 155 өкімінде:
2-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мыналардың:
Қазақстан Республикасы Құрылтайының отырыстарына – егер Қазақстан Республикасы Құрылтайының Регламентінде өзгеше көзделмесе, орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың бірінші басшыларының;
Қазақстан Республикасының Құрылтайы комитеттерінің отырыстарына – мемлекеттік органдардың бірінші басшылары орынбасарларының, қажет болған жағдайда – мемлекеттік органдардың қаралатын мәселелер құзыретіне жататын өзге де басшы лауазымды адамдарының;
Қазақстан Республикасы Құрылтайының жұмыс топтарына – орталық мемлекеттік органдардың құрылымдық бөлімшелері басшыларының, жергілікті атқарушы органдардың басқармалары басшыларының, қажет болған жағдайда – мемлекеттік органдардың қаралатын мәселелер құзыретіне жататын өзге де басшы лауазымды адамдарының қатысуын қамтамасыз етсін.";
жоғарыда аталған өкіммен бекітілген Қазақстан Республикасының Президенті, оның Әкімшілігі және Қазақстан Республикасының Үкіметі жұмысының регламентінде:
"сейсенбі" деген жолдың 3-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"- Президенттің Қазақстан Республикасы Құрылтайының спикерлері мен депутаттарын қабылдауы;
- Үкімет отырысы";
Қазақстан Республикасының Президенті, оның Әкімшілігі және Қазақстан Республикасының Үкіметі жұмысының регламентіне ескертпенің
1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Құрылтайдың отырыстары сәрсенбі күндері (оның жұмыс регламентіне сәйкес) өтеді;".
103. "Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің жанындағы Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері жөніндегі ведомствоаралық жұмыс тобы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2026 жылғы 26 қаңтардағы № 277 өкімінде:
жоғарыда аталған өкіммен бекітілген Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің жанындағы Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл мәселелері жөніндегі ведомствоаралық жұмыс тобы туралы ережеде:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

102. В распоряжении Президента Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 155 "Об утверждении Регламента работы Президента Республики Казахстан, его Администрации и Правительства Республики Казахстан":
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) обеспечить участие:
в заседаниях Курултая Республики Казахстан – первых руководителей центральных государственных и местных исполнительных органов, если иное не предусмотрено Регламентом Курултая Республики Казахстан;
в заседаниях комитетов Курултая Республики Казахстан – заместителей первых руководителей государственных органов, в случае необходимости – иных руководящих должностных лиц государственных органов, чью компетенцию затрагивают рассматриваемые вопросы;
в рабочих группах Курултая Республики Казахстан – руководителей структурных подразделений центральных государственных органов, руководителей управлений местных исполнительных органов, в случае необходимости – иных руководящих должностных лиц государственных органов, чью компетенцию затрагивают рассматриваемые вопросы.";
в Регламенте работы Президента Республики Казахстан, его Администрации и Правительства Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным распоряжением:
графу 3 строки "вторник" изложить в следующей редакции:
"- прием Президентом спикеров и депутатов Курултая Республики Казахстан (далее – Курултай);
- заседание Правительства";
подпункт 1) примечания к Регламенту работы Президента Республики Казахстан, его Администрации и Правительства Республики Казахстан изложить в следующей редакции:
"1) проведение заседаний Курултая по средам (в соответствии с его регламентом работы);".
103. В распоряжении Президента Республики Казахстан от 26 января 2026 года № 277 "О Межведомственной рабочей группе при Администрации Президента Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения":
в Положении о Межведомственной рабочей группе при Администрации Президента Республики Казахстан по вопросам противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, утвержденном вышеназванным распоряжением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

699
Қазақстан Республикасы
Президентінің кейбір актілеріне
енгізілетін өзгерістер мен
толықтыруларға
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
1996 жылғы 16 қаңтардағы
№ 2775 өкімімен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттарына автомобиль көлігімен қызмет көрсету тәртібі туралы ЕРЕЖЕ
1. Қазақстан Республикасы Құрылтайының депутаттарына автомобиль көлігімен қызмет көрсетуді "Қазақстан Республикасы Парламенті Шаруашылық басқармасының Автошаруашылығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны жүзеге асырады.
2. Осы Ереженің 3-тармағында көрсетілген лауазымды адамдарды қоспағанда, Құрылтай депутаттарына кезекші жеңіл автомобильдермен және автобустармен қызмет көрсетіледі.
3. Құрылтайдың Төрағасы мен оның орынбасарларына, сондай-ақ тұрақты комитеттер төрағаларына дербес бекітілген автомашиналармен қызмет көрсетіледі.
4. Автомашиналар қызмет бабында жүріп-тұру үшін және Қазақстан Республикасы астанасының шегінде ғана беріледі.
5. Осы Ереженің 2-тармағында аталған Құрылтай депутаттарына айына 75 сағат мөлшерінде автокөлікті пайдалану лимиті белгіленеді.
6. Қызмет бабында жүріп-тұру үшін кезекші автомашиналар жұмыс күндері 8-ден 20 сағатқа дейін, ал 20 сағаттан кейін, оның ішінде демалыс күндері әуежайға (аэровокзалға), теміржол немесе автомобиль вокзалдарына (станцияларына) бару үшін ғана пайдаланылады.
7. Демалыс пен мереке күндері және қызмет бабынан тыс жүріп-тұру үшін автокөлік белгіленген тарифтер бойынша ақы төлеу арқылы бөлінеді.
8. Құрылтай Төрағасын, оның орынбасарлары мен тұрақты комитеттер төрағаларын қоспағанда, Құрылтай депутаттарын жұмыс және тұрғылықты орындарына жеткізу үшін жеңіл автомобильдер мен автобустар бөлінеді.
9. Қазақстан Республикасы Парламентінің Шаруашылық басқармасы автокөлік құралдарының санын, жеңіл автомобильдер мен автобустардың қозғалыс маршруттарын, автокөлікті пайдаланғаны үшін ақылы қызмет көрсету тарифтерін белгілейді және оның мақсатты пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады.

699
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к изменениям и дополнениям,
которые вносятся в некоторые
акты Президента
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
распоряжением Президента
Республики Казахстан
от 16 января 1996 года № 2775
ПОЛОЖЕНИЕ
о порядке обслуживания депутатов Курултая Республики
Казахстан автомобильным транспортом
1. Обслуживание депутатов Курултая Республики Казахстан автомобильным транспортом осуществляется республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Автохозяйство ХОЗУ Парламента Республики Казахстан".
2. Депутаты Курултая, за исключением должностных лиц, указанных в пункте 3 настоящего Положения, обслуживаются дежурными легковыми автомобилями и автобусами.
3. Председатель Курултая и его заместители, а также председатели постоянных комитетов обслуживаются персонально закрепленными за ними автомашинами.
4. Автомашины предоставляются только для служебных поездок и в пределах столицы Республики Казахстан.
5. Депутатам Курултая, указанным в пункте 2 настоящего Положения, устанавливается лимит пользования автотранспортом в количестве 75 часов в месяц.
6. Для служебных поездок дежурные автомашины используются в рабочие дни с 8 до 20 часов, а после 20 часов, в том числе в нерабочие дни, только для поездки в аэропорт (аэровокзал), железнодорожный или автомобильный вокзалы (станции).
7. В выходные и праздничные дни и для неслужебных поездок автотранспорт выделяется за плату по установленным тарифам.
8. Для доставки депутатов Курултая, за исключением председателя Курултая, его заместителей и председателей постоянных комитетов, к месту работы и жительства предоставляются легковые автомобили и автобусы.
9. Хозяйственное управление Парламента Республики Казахстан определяет количество автотранспортных средств, маршруты движения легковых автомобилей и автобусов, устанавливает тарифы платных услуг за пользование автотранспортом и осуществляет контроль за его целевым использованием.