Қазақстан Республикасының атом саласы үшін өндірісті жергілікті орнықтыруды дамытудың 2026 – 2030 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 14 мамырдағы № 400 қаулысы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 88-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының атом саласы үшін өндірісті жергілікті орнықтыруды дамытудың 2026 – 2030 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Кешенді жоспарды іске асыруға жауапты Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдары мен басқа да ұйымдары (келісу бойынша):
1) Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы іске асырылуын қамтамасыз етсін;
2) Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы ақпаратты жылына бір рет, есепті жылдан кейінгі айдың 15-і күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігіне (келісу бойынша) беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі (келісу бойынша) жыл қорытындылары бойынша 15 ақпаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 14 мамырдағы
№ 400 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының атом саласы үшін өндірісті жергілікті орнықтыруды дамытудың 2026–2030 жылдарға арналған кешенді жоспары
Төлқұжат
Р/с
Атауы
Қазақстан Республикасының атом саласы үшін өндірісті жергілікті орнықтыруды дамытудың 2026–2030 жылдарға арналған кешенді жоспары.
1
2
3
2
Әзірлеу үшін негіздеме
2025 жылғы 26 қыркүйектегі "Атом саласын мемлекеттік саясаттың басым бағыты ретінде дамыту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Ғылым және технологиялар жөніндегі Ұлттық кеңес отырысының № 25–01–12.1 хаттамасының 2.15–тармағы (атом жобаларын іске асыру кезінде оларда қазақстандық қамтудың барынша жоғары деңгейін қамтамасыз ету).
3
Іске асыру мерзімі
2026–2030 жылдар
4
Әзірлеуші мемлекеттік органның және бірлесіп орындаушылардың атаулары
1) Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі (әзірлеуші мемлекеттік орган);
2) Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі;

Об утверждении Комплексного плана развития локализации производства для атомной отрасли Республики Казахстан на 2026 – 2030 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 мая 2026 года № 400
В соответствии с пунктом 88 Системы государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план развития локализации производства для атомной отрасли Республики Казахстан на 2026 - 2030 годы (далее - Комплексный план).
2. Центральным государственным органам и иным организациям Республики Казахстан (по согласованию), ответственным за исполнение Комплексного плана:
1) обеспечить своевременную реализацию мероприятий, предусмотренных Комплексным планом;
2) один раз в год, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным годом, представлять в Агентство Республики Казахстан по атомной энергии информацию (по согласованию) о ходе выполнения Комплексного плана.
3. Агентству Республики Казахстан по атомной энергии (по согласованию) по итогам года, не позднее 15 февраля, представлять в Аппарат Правительства Республики Казахстан сводную информацию о ходе выполнения Комплексного плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Агентство Республики Казахстан по атомной энергии.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от " " 2026 года №
Комплексный план развития локализации производства для атомной отрасли Республики Казахстан на 2026-2030 годы
Паспорт
№ п/п
Наименование
Комплексный план развития локализации производства для атомной отрасли Республики Казахстан на 2026-2030 годы.
1
2
3
2
Основание для разработки
Пункт 2.15 протокола заседания Национального совета по науке и технологиям при Президенте Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 25-01-12.1 "О развитии атомной отрасли как приоритетного направления государственной политики" (при реализации атомных проектов обеспечить максимальный уровень казахстанского содержания в них).
3
Сроки реализации
2026-2030 годы
4
Наименования государственного органа-разработчика и соисполнителей
1) Агентство Республики Казахстан по атомной энергии (государственный орган - разработчик);
2) Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан;

3) Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі;
4) Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі;
5) Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
6) Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі;
7) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
8) Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі;
9) "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы;
10) "Қазақстандық атом электр станциялары" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі.
5
Негізгі проблемалар мен оларды шешу міндеттері көрсетілген кешенді жоспарды қабылдау қажеттілігі туралы қысқаша ақпарат
Энергетикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің басым бағыттарының бірі – АЭС құрылысы.
Қазақстанда АЭС салу ұлттық экономиканың дамуына серпін беретін өнеркәсіптік даму жолында маңызды қадамға айналатын стратегиялық жоба ретінде көзделеді.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 8 қыркүйектегі халыққа Жолдауында берген тапсырмаларға сәйкес қазіргі уақытта кемінде 3 АЭС іске асыру мәселелері пысықталуда.
АЭС салу жобаларын іске асыру шеңберіндегі негізгі мақсаттардың бірі – жергілікті қамту үлесін барынша қамтамасыз ету. Жергілікті орнықтыру деңгейі ел экономикасы мен өнеркәсібінің дайындығына тікелей байланысты.
Отандық өндірістік базаның қазіргі жағдайында Қазақстан Республикасында жергілікті орнықтыру мүмкіндіктері 20–22 % деңгейінде бағаланады (референттік АЭС шығындар құрылымы мен техникалық параметрлерінің іріленген деректерін алдын ала талдауына сәйкес). Бұл "жаңадан АЭС салушы елдер" үшін жергілікті орнықтыру деңгейі жағынан халықаралық тәжірибеге сәйкес келеді (20–25 %). Бұл ретте отандық өнеркәсіптің әлеуетін және мемлекеттік қолдаудың нысаналы шараларын іске асыруды ескере отырып, жергілікті орнықтырудың нысаналы деңгейі АЭС құрылысын аяқтау мерзіміне 30 % деңгейінде бағаланады (жергілікті орнықтырудың алдын ала сомасы 4,0–4,5 млрд АҚШ доллары деңгейінде, жобалау–сметалық құжаттаманы сараптау қорытындысы бойынша нақтыланатын болады).
Мемлекеттің отандық өнеркәсіпті дамыту бағытында жүргізіп жатқан жұмыстарын ескере отырып құрылыс материалдары мен жабдықтарын беру, құрылыс–монтаждау жұмыстарын жүргізу, қызметтер көрсету және еңбек ресурстарын тарту шеңберінде АЭС құрылысына қатысуға қазақстандық өнеркәсіптің әлеуеті бар.
Жергілікті орнықтырудың нысаналы деңгейіне жету және жобаны уақтылы іске асыру үшін ұлттық өнеркәсіптің дайындығы құрылыс–монтаждау жұмыстары басталғанға дейін қамтамасыз етілуге тиіс. Сондықтан қазақстандық кәсіпорындар атом өнеркәсібі саласындағы халықаралық стандарттарға алдын ала дайын болуы тиіс.
Бұл ретте бірқатар мәселелер шешім қабылдауды талап етеді:

3) Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан;
4) Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан;
5) Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
6) Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
7) Министерство финансов Республики Казахстан;
8) Министерство энергетики Республики Казахстан;
9) Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";
10) ТОО "Казахстанские атомные электрические станции".
5
Краткая информация о необходимости принятия комплексного плана с указанием основных проблем и задач по их решению
Одним из приоритетных направлений обеспечения энергетической безопасности является строительство АЭС в Казахстане, которое рассматривается как стратегический проект, способный дать импульс развитию национальной экономики и стать важным шагом на пути к технологическому развитию и промышленному росту.
В соответствии с поручением Президента Республики Казахстан в Послании народу от 8 сентября 2025 года на сегодняшний день прорабатываются вопросы по подготовке к реализации не менее 3-х АЭС.
Одной из ключевых задач в рамках реализации проектов строительства АЭС является обеспечение максимальной доли местного содержания. Уровень локализации напрямую зависит от готовности экономики и промышленности страны.
В текущих условиях отечественной производственной базы возможности по локализации в Республике Казахстан оцениваются на уровне 20-22 % (согласно предварительному анализу укрупненных данных структуры затрат и технических параметров референтной АЭС). Это соответствует международному опыту по уровню локализации для "стран-новичков" (20-25 %). При этом с учетом потенциала отечественной промышленности и реализации целенаправленных мер государственной поддержки целевой уровень локализации оценивается на уровне 30 % к завершению строительства АЭС (предварительная сумма локализации на уровне 4,0-4,5 млрд долларов США, будет уточнена по итогам экспертизы проектно-сметной документации).
С учетом проводимой работы государством по развитию отечественной промышленности имеется потенциал казахстанской промышленности для участия в строительстве АЭС в рамках поставки строительных материалов и оборудования, строительно-монтажных работ, оказания услуг и привлечения трудовых ресурсов.
Для достижения целевого уровня локализации и своевременной реализации проекта готовность национальной промышленности должна быть обеспечена уже к началу проведения строительно-монтажных работ. В этой связи требуется заблаговременная подготовка казахстанских предприятий к требованиям международных стандартов в области атомной промышленности.
При этом имеется ряд вопросов, требующих решения:

1) АЭС үшін қажетті Қазақстан Республикасында өндірілетін тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер тізбесі шектелген;
2) қауіпсіздік пен сапаға қойылатын жоғары талаптарға байланысты кәсіпорындар мен олардың өнімдерінің ұлттық және халықаралық стандарттар мен нормаларға сәйкес келмеуі;
3) сапа менеджменті жүйесінің халықаралық қауіпсіздік пен сапа стандарттарына сәйкес келмеуі, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді берудің барлық тізбегін қамтитын кіріс/шығыс бақылаудың ретке келтірілмеген рәсімдері;
4) халықаралық стандарттар бойынша қызмет көрсететін білікті кадрлардың қажеттілігі (бұл мәселенің шешімі атом саласы үшін кадрлар даярлаудың кешенді жоспарында көрініс табатын болады);
5) атом саласындағы жобаларды іске асыруда кәсіпорындар тәжірибесінің болмауы;
6) мемлекеттік қолдаудың қосымша шараларын енгізу қажеттілігі.
Кешенді жоспар аясында мынадай шаралар ретін іске асыру көзделеді:
институционалдық және нормативтік базаны қалыптастыру;
қажеттілікті анықтау және қазақстандық нарықты талдау;
жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғырту және жаңа өндірістерді ашу;
цифрлық платформаларды енгізу.
Р/с
Атауы
Аяқталу нысаны
Орындалу мерзімі
Жауапты орындаушылар
Қаржыландыру көлемі
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
Күтілетін нәтижелер:
1) Сыртқы инженерлік және сыртқы құрылыс инфрақұрылымы объектілерін құру кезінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуда жергілікті орнықтыру деңгейін 50 % қол жеткізу:
шамамен 50–70 млн АҚШ доллары сомасына қазақстандық тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді беру (жобалау–сметалық құжаттаманы сараптау қорытындысы бойынша нақтыланатын болады), оның ішінде көлемі шамамен 6,0 мың тонна материалдар (қиыршық тас, құм, цемент, арматура және т.б.);
кем дегенде 10 (он) қазақстандық бизнес субъектілерін тарту (барлық өнім беру тізбегіне кіріктірілген тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді берушілер).
2) МАГАТЭ талаптарын қоса алғанда, ұлттық және халықаралық стандарттарға сәйкес келетін тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді берушілердің тізілімін қалыптастыру:
АЭС құрылысы жобаларында жергілікті орнықтыру деңгейін қамтамасыз етуге бағытталған нормативтік базаны қабылдау;
қазақстандық өндірістердің даму бағыттарын анықтау;
АЭС құрылысы жобаларын іске асыру үшін тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді берушілердің тізілімін жүргізу бойынша ақпараттық жүйені енгізу.
3) Өндірістік базаны дамыту:
өнімнің жаңа түрлерін игеру және технологиялар трансфері (Қазақстан Республикасында өнеркәсіптік өндірістер болмаған жағдайда);

1) ограничен перечень производимых в Республике Казахстан товаров, работ и услуг, необходимых для строительства АЭС;
2) несоответствие предприятий и их продукции национальным и международным стандартам и нормам ввиду высоких требований к безопасности и качеству;
3) несоответствие системы менеджмента качества международным стандартам безопасности и качества, не налаженные процедуры входного/выходного контроля, охватывающие всю цепочку поставок товаров, работ и услуг;
4) потребность в квалифицированных кадрах, оказывающих услуги по международным стандартам (решение данного вопроса будет отражено в Комплексном плане подготовки кадров для атомной отрасли);
5) отсутствие опыта предприятий в реализации проектов в атомной отрасли;
6) необходимость внедрения дополнительных мер государственной поддержки.
В рамках Комплексного плана предусматривается последовательная реализация мероприятий по:
формированию институциональной и нормативной базы;
выявлению потребности и анализу казахстанского рынка;
модернизации действующих и созданию новых производств;
внедрению цифровых платформ.
№ п/п
Наименование
Форма завершения
Срок исполнения
Ответственные исполнители
Объем финансирования
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Ожидаемые результаты:
1) достижение уровня локализации 50% в закупках товаров, работ и услуг при создании объектов внешней инженерной и внешней строительной инфраструктуры:
поставка казахстанских товаров, работ и услуг на сумму порядка 50-70 млн долларов США (будет уточнена по итогам экспертизы проектно-сметной документации), из которых объем материалов порядка 6,0 тысяч тонн (щебень, песок, цемент, арматура и другое);
вовлечение не менее 10 (десять) казахстанских субъектов бизнеса (поставщики товаров, работ и услуг на всех цепочках поставок).
2) формирование реестра поставщиков товаров, работ и услуг, соответствующих национальным и международным стандартам, включая требования МАГАТЭ:
принятие нормативной базы, направленной на обеспечение уровня локализации в проектах строительства АЭС;
определение направлений развития казахстанских производств;
внедрение информационной системы по ведению реестра поставщиков товаров, работ и услуг для реализации проектов строительства АЭС.
3) развитие производственной базы:
освоение новых видов продукции и трансфер технологий (при отсутствии промышленных производств в Республике Казахстан);

өнеркәсіпке 100–200 млн АҚШ долларына инвестициялар тарту (есептік көрсеткіш өнеркәсіп жобаларын іске асыру шеңберінде нақтыланатын болады).
І бағыт. Институционалдық және нормативтік базаны қалыптастыру
1.
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Қазақстан Республикасының аумағында атом электр станциясын салу жобасы бойынша ынтымақтастықтың негізгі қағидаттары мен шарттары туралы келісімге қол қою
Үкіметаралық келісім
2026 жылдың
4–тоқсаны
АЭА, ӨҚМ, СИМ, СІМ, ҚАЭС
(келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
2.
АЭС құрылысы жобаларында жергілікті орнықтыру деңгейін қамтамасыз етуге бағытталған заңнамалық түзетулерді қабылдау
Қазақстан Республикасының Заңы
2026 жылдың
4–тоқсаны
АЭА, ҰЭМ, ҚМ, ӨҚМ, ЖИЦДМ, ҚАЭС (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
3.
АЭС құрылысы жобаларында жергілікті орнықтыру деңгейін қамтамасыз ету бойынша қабылданған заңнамалық түзетулерді іске асыру үшін қажетті нормативтік құқықтық актілерді қабылдау
АЭА бұйрықтары
2027 жылдың 1-тоқсаны
АЭА, ҚАЭС (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
4.
Қазақстандық тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді берушілерден басым сатып алуды қамтамасыз ете отырып, АЭС құрылысы үшін тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді берушілерден сатып алу бөлігінде ЕРС келісімшарты вендорымен келісу
ЕРС келісімшарты
2027 жылдың 4-тоқсаны
АЭА, ҚАЭС
(келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
5.
АЭС құрылысына қатысатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді берушілерге қойылатын талаптарды (сапа менеджменті жүйесін және ISO 9001, ISO 19443 халықаралық стандарттарын, МАГАТЭ талаптарын, еңбекті қорғауды және өндірістік қауіпсіздікті басқару; өнім берушілердің материалдық, техникалық, кадрлық ресурстарының, тәжірибесінің болуы және т.б. қатысты деректерінің дұрыстығына аудит жүргізу бойынша талаптарды ескере отырып) анықтау
АЭА бұйрығы
2027 жылдың 1-тоқсаны
АЭА, ҚАЭС (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
6.
АЭС жобалау мен салуды және өндірісті жергілікті орнықтыруды қамтамасыз етуге (оның ішінде АЭС-те негізгі өлшемдерді метрологиялық қамтамасыз ету үшін) атом энергетика саласындағы ұлттық стандарттарды әзірлеу
ТРМК бұйрығы
2027 жылдың 4-тоқсаны
СИМ, АЭА, ҰЭМ, ҚАЭС (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
бөлінген қаражат шеңберінде*
республикалық бюджет*
7.
МАГАТЭ бағдарламалары мен іс–шараларына қатысу, соның ішінде миссиялар, оқыту және техникалық жобалар, халықаралық бағалау мен сараптамалық сапарлар қорытындылары бойынша, соның ішінде халықаралық жобалардағы жергілікті орнықтыру тәжірибесі мәселелері жөніндегі ұсынымдарды орындау (консультациялар, сессиялар)
Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратына ақпарат

привлечение инвестиций в промышленность 100-200 млн долларов США (расчетный показатель будет уточнен в рамках реализации проектов промышленности).
Направление I. Формирование институциональной и нормативной базы.
1.
Подписание Межправительственного соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федераций об основных принципах и условиях сотрудничества по проекту строительства атомной электростанции на территории Республики Казахстан
Межправительственное соглашение
4-квартал 2026 года
ААЭ, МПС, МТИ, МИД, КАЭС (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
не требуются
2.
Принятие законодательных поправок, направленных на обеспечение уровня локализации в проектах строительства АЭС
Закон Республики Казахстан
4-квартал 2026 года
ААЭ, МНЭ, МФ, МПС, МИИЦР, КАЭС (по согласованию),
НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
не требуются
3.
Принятие необходимых нормативных правовых актов для реализации принятых законодательных поправок по обеспечению уровня локализации в проектах строительства АЭС
приказы ААЭ
1-квартал 2027 года
ААЭ, КАЭС (по согласованию)
не требуется
не требуются
4.
Согласование с вендером ЕРС-контракта в части приобретения товаров, работ и услуг для строительства АЭС с обеспечением преимущественного закупа у казахстанских поставщиков товаров, работ и услуг
ЕРС-контракт
4-квартал 2027 года
ААЭ, КАЭС (по согласованию)
не требуется
не требуются
5.
Определение требований к поставщикам товаров, работ и услуг, участвующим в строительстве АЭС. (с учетом системы менеджмента качества и международных стандартов ISO 9001, ISO 19443, требований МАГАТЭ, требований по управлению охраной труда и производственной безопасности; аудиту достоверности данных поставщиков на наличие опыта, материальных, технических, кадровых ресурсов и другое)
приказ ААЭ
1-квартал 2027 года
ААЭ, КАЭС (по согласованию),
НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
не требуются
6.
Разработка национальных стандартов в области атомной энергетики для обеспечения проектирования и строительства АЭС и локализации производства (в т.ч. для метрологического обеспечения ключевых измерений на АЭС)
приказ КТРМ
4-квартал 2027 года
МТИ, ААЭ, МНЭ, КАЭС (по согласованию),
НПП "Атамекен" (по согласованию)
в рамках выделенных средств *
республиканский бюджет *
7.
Участие в программах и мероприятиях МАГАТЭ, включая миссии, обучение и технические проекты, выполнение рекомендаций по итогам международных оценок и экспертных визитов, в т.ч. по вопросам опыта локализации в международных проектах (консультации, сессии)
информация в Правительство Республики Казахстан

2027–2028 жылдардың 1-4-тоқсаны
АЭА, СІМ, СИМ, ҚАЭС (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
8.
Жұмыс істеп тұрған және жаңа кәсіпорындар үшін қолданыстағы шараларды жетілдіру және (немесе) жаңа қолдау шараларын әзірлеу (қажет болған жағдайда)
НҚА
2028–2029 жылдар
АЭА, ҰЭМ, ҚМ, ӨҚМ, ЖИЦДМ, СИМ, СІМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), ҚАЭС (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
ІІ бағыт. Қажеттілікті анықтау және қазақстандық нарықты талдау
9.
АЭС жобалау және салу үшін қажетті материалдарға, жабдықтарға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге және еңбек ресурстарына алдын ала қажеттілікті қалыптастыру (іске асыру жоспарланатын жылдар бөлінісіндегі көлемін көрсете отырып)
тізбе
2028 жылдың
4-тоқсаны
АЭА, ҚАЭС (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
10.
АЭС жобалау және салу кезінде қажеттілікті қамтамасыз ету үшін қазақстандық тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді берушілердің әлеуетіне егжей–тегжейлі талдау жүргізу және әрбір кәсіпорын бойынша
ұсынымдар әзірлеу, оның ішінде:
атом саласының стандарттары мен талаптарына сәйкестігін қамтамасыз ету бойынша;
қазақстандық тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді берушілерге әлеуетті қолдау шараларын көрсету бойынша;
өндірілетін өнімдердің сапасын жақсарту бойынша;
өндіріс көлемін ұлғайту бойынша;
жұмыс істеп тұрған кәсіпорындар базасында өнімнің жаңа түрлерін игеру бойынша
Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратына ақпарат
2028 жылдың
4-тоқсаны
АЭА, ҚАЭС
(келісу бойынша),
ӨҚМ, СИМ, ЭМ, ЖИЦДМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
11.
Тиісті өнім түрлері бойынша жаңа өндіріс орындарын, (ондай өнеркәсіптік өндірістер болмаған жағдайда), мамандандырылған сервистік және инжинирингтік орталықтарды ашудың орындылығын бағалау және жаңа кәсіпорындар ашу бағыттарын айқындау
Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратына ақпарат
2028 жылдың
4-тоқсаны
АЭА, ҚАЭС
(келісу бойынша),
ӨҚМ, СИМ, ЭМ, ЖИЦДМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
12.
АЭС негізгі өлшемдерді метрологиялық жағынан қамтамасыз ету үшін қажетті
инфрақұрылымға егжей–тегжейлі талдау жүргізу және өлшемдердің қамтамасыз етілмеген түрлері бойынша жаңа эталондар құру және өлшемдерді толық қамту және шет елдердің эталондарынан метрологиялық тәуелсіздікті қамтамасыз ету үшін қолданыстағы эталондық базаны жаңғырту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратына ақпарат
2028 жылдың
4-тоқсаны
СИМ, АЭА, ҚАЭС (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
13.
Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер қауіпсіздігі мен сапасына қойылатын талаптарға және белгіленген стандарттарға сәйкес атом энергиясын пайдалану саласындағы тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді берушілердің тізілімін қалыптастыру
тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді берушілердің тізілімі
2028 жылдың
4-тоқсанынан бастап тұрақты негізде
АЭА, ҚАЭС
(келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
ІІІ бағыт. Жұмыс істеп тұрған өндірістерді жаңғырту және жаңа өндірістерді ашу
14.
Технологияларды трансферлеу және жергілікті орнықтыру үшін әлеуетті халықаралық және қазақстандық өндірушілердің тізбесін қалыптастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратына ақпарат

1-квартал - 4-квартал 2027-2028 годов
ААЭ, МИД, МТИ,
КАЭС (по согласованию)
не требуется
не требуются
8.
Совершенствование действующих и (или) разработка новых мер поддержки для действующих и новых предприятий (в случае необходимости)
НПА
2028-2029 годы
ААЭ, МНЭ, МФ, МПС, МИИЦР, МТИ, МИД, НПП "Атамекен" (по согласованию), КАЭС (по согласованию)
не требуется
не требуются
Направление II. Выявление потребности и анализ казахстанского рынка.
9.
Формирование предварительной потребности в материалах, оборудовании, работах, услугах и трудовых ресурсах, необходимых для проектирования и строительства АЭС (с указанием объемов в разрезе планируемых годов реализации)
перечень
4-квартал 2028 года
ААЭ, КАЭС (по согласованию)
не требуется
не требуются
10.
Проведение детального анализа потенциала казахстанских поставщиков товаров, работ и услуг для обеспечения потребности при проектировании и строительстве АЭС и выработка рекомендаций по каждому предприятию, в том числе по:
обеспечению соответствия стандартам и требованиям атомной отрасли;
потенциальным мерам поддержки казахстанских поставщиков товаров, работ и услуг;
улучшению качества производимой продукции;
увеличению объемов производства;
освоению новых видов продукций на базе действующих предприятий
информация в Правительство Республики Казахстан
4-квартал 2028 года
ААЭ, КАЭС (по согласованию), МПС, МТИ, МЭ, МИИЦР, НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
не требуются
11.
Проведение оценки целесообразности создания новых производств по соответствующим видам продукции (при отсутствии таких промышленных производств), специализированных сервисных и инжиниринговых центров и определение направлений по созданию новых предприятий
информация в Правительство Республики Казахстан
4-квартал 2028 года
ААЭ, КАЭС (по согласованию), МПС, МТИ, МЭ, МИИЦР, НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
не требуются
12.
Проведение детального анализа необходимой инфраструктуры для метрологического обеспечения ключевых измерений на АЭС и разработка предложений по созданию новых эталонов по необеспеченным видам измерений и модернизации действующей эталонной базы для полного охвата измерений и обеспечения метрологической независимости от эталонов зарубежных стран
информация в Правительство Республики Казахстан
4-квартал 2028 года
МТИ, ААЭ, КАЭС (по согласованию)
не требуется
не требуются
13.
Формирование реестра поставщиков товаров, работ и услуг в области использования атомной энергии в соответствии с установленными стандартами и требованиями безопасности и качества товаров, работ и услуг
реестр поставщиков товаров, работ и услуг
на постоянной основе с
4-квартала 2028 года
ААЭ, КАЭС (по согласованию)
не требуется
не требуются
Направление III. Модернизация действующих и создание новых производств.
14.
Формирование перечня потенциальных международных и казахстанских производителей для трансфера технологий и локализации
информация в Правительство Республики Казахстан

2027–2028 жылдар
АЭА, ЖИЦДМ, ӨҚМ, СІМ, ЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), ҚАЭС (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
15.
Атом энергиясын пайдалану саласында OEM–өндірушілердің (түпнұсқа өнімді өндірушілер) және халықаралық компаниялардың (оның ішінде вендор–елдің) қатысуымен қазақстандық кәсіпорындар үшін салалық event іс–шараларды ұйымдастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратына ақпарат
2027–2030 жылдардың 4-тоқсаны
АЭА, СІМ, ӨҚМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), ҚАЭС (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
16.
Өндірісті жаңғыртуды және/немесе жаңа өндірісті ашуды қамтамасыз ету үшін қазақстандық кәсіпорындарды консультациялық және ұйымдастырушылық сүйемелдеу
Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратына ақпарат
2028–2029 жылдар
АЭА, ӨҚМ, ЭМ, ЖИЦДМ, СИМ, ҰЭМ, ҚАЭС (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
17.
Өнімнің жаңа түрлерін игеру және (немесе) өндіріс көлемін ұлғайту үшін өңірлік деңгейде жұмыс істеп тұрған кәсіпорындар өндірістерін жаңғырту мен дайындау
Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратына ақпарат
2029–2030 жылдар
АЭА, ӨҚМ, ЭМ, ЖИЦДМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), ҚАЭС (келісу бойынша)
кәсіпорынның қаражаты шеңберінде**
бюджеттен тыс қаражат
18.
АЭС арналған технологиялар трансфері үшін OEM–өндірушілерімен және халықаралық серіктестермен бірлескен кәсіпорындар ашу
Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратына ақпарат
2029–2030 жылдар
АЭА, ЖИЦДМ, ӨҚМ, СІМ,
"Атамекен" ҰКП (келісу бойынша),
ҚАЭС (келісу бойынша)
кәсіпорынның қаражаты шеңберінде**
бюджеттен тыс қаражат
19.
Мердігер мен әлеуетті өнім берушілер арасында тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді кепілдендірілген сатып алу туралы шарттар (офтейк–келісімшарттар) жасасу
Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратына ақпарат
2030 жылдың
4-тоқсаны
мердігер, АЭА, ҚАЭС (келісу бойынша)
талап етілмейді
талап етілмейді
20.
АЭС метрологиялық қамтамасыз ету үшін мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталық базасында зертханаларды жаңғырту және жарақтандыру
пайдалануға беру актісі
2030 жылдың
4-тоқсаны
СИМ, АЭА, ҚАЭС (келісу бойынша)
бөлінген қаражат шеңберінде*
республикалық бюджет*
V бағыт. Цифрлық платформаларды енгізу
21.
АЭС құрылысы жобаларын іске асыру үшін тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді берушілер тізілімін жүргізу бойынша ақпараттық жүйені әзірлеу және енгізу
өнеркәсіптік пайдалануға беру
2027-2028 жылдар
АЭА, ҚАЭС (келісу бойынша), ЖИЦДМ
бөлінген қаражат шеңберінде*
республикалық бюджет*
22.
АЭС құрылысы жобаларын іске асыру шеңберінде тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алудың ақпараттық жүйесін енгізу
өнеркәсіптік пайдалануға беру
2027–2028 жылдар
АЭА, ҚАЭС (келісу бойынша), ЖИЦДМ
бөлінген қаражат шеңберінде*
республикалық бюджет*
Ескертпе:
* қаражат көлемі республикалық бюджеттің мүмкіндіктерін негізге ала отырып Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тиісті қаржы жылдарына арналған бюджетті бекіту кезінде нақтыланатын болады;
** деректер Қазақстан Республикасының өнеркәсібіне егжей–тегжейлі талдау жүргізу қорытындылары бойынша нақтыланатын болады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
"Атамекен" ҰКП – "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы;
АЭА – Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөніндегі агенттігі;
АЭС – Атом электр станциясы;
ЖИЦДМ – Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі;

2027-2028 годы
ААЭ, МИИЦР, МПС, МИД, МЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию), КАЭС (по согласованию)
не требуется
не требуются
15.
Организация отраслевых event-мероприятий для казахстанских предприятий с участием OEM-производителей (производители оригинальной продукции) и международных компаний (в т.ч. страны-вендора) в области использования атомной энергии
информация в Правительство Республики Казахстан
4-квартал 2027-2030 годов
ААЭ, МИД, МПС, НПП "Атамекен" (по согласованию), КАЭС (по согласованию)
не требуется
не требуются
16.
Консультационное и организационное сопровождение казахстанских предприятий для обеспечения модернизации производства и/или создания нового производства
информация в Правительство Республики Казахстан
2028-2029 годы
ААЭ, МПС, МЭ, МИИЦР, МТИ, МНЭ, КАЭС (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
не требуется
не требуются
17.
Модернизация и подготовка производств действующих предприятий на региональном уровне для освоения новых видов продукции и (или) увеличения объемов производства
информация в Правительство Республики Казахстан
2029-2030 годы
ААЭ, МПС, МЭ, МИИЦР, НПП "Атамекен" (по согласованию), КАЭС (по согласованию)
в пределах средств предприятий **
внебюджетные средства
18.
Создание совместных предприятий с OEM-производителями и международными партнерами для трансфера технологий для АЭС
информация в Правительство Республики Казахстан
2029-2030 годы
ААЭ, МИИЦР, МПС, МИД, НПП "Атамекен" (по согласованию),
КАЭС (по согласованию)
в пределах средств предприятий **
внебюджетные средства
19.
Заключение договоров гарантированного закупа товаров, работ и услуг (офтейк-контракты) между подрядчиком и потенциальным поставщиком
информация в Правительство Республики Казахстан
4-квартал 2030 года
подрядчик, ААЭ, КАЭС (по согласованию)
не требуется
не требуются
20.
Модернизация и оснащение лабораторий на базе государственного научного метрологического центра для метрологического обеспечения АЭС
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2030 года
МТИ, ААЭ, КАЭС (по согласованию)
в рамках выделенных средств *
республиканский бюджет *
Направление IV. Внедрение цифровых платформ.
21.
Разработка и внедрение информационной системы по ведению реестра поставщиков товаров, работ и услуг для реализации проектов строительства АЭС
ввод в промышленную эксплуатацию
2027-2028 годы
ААЭ, КАЭС (по согласованию), МИИЦР
в рамках выделенных средств *
республиканский бюджет *
22.
Внедрение информационной системы закупок товаров, работ и услуг в рамках реализации проектов строительства АЭС
ввод в промышленную эксплуатацию
2027-2028 годы
ААЭ, КАЭС (по согласованию), МИИЦР
в рамках выделенных средств *
республиканский бюджет *
Примечание:
* объемы средств будут уточняться при утверждении бюджета на соответствующие финансовые годы в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан исходя из возможностей республиканского бюджета;
** данные будут уточнены по итогам проведения детального анализа промышленности Республики Казахстан.
Расшифровка аббревиатур:
НПП "Атамекен" - Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";
ААЭ - Агентство Республики Казахстан по атомной энергии;
АЭС - атомная электрическая станция;
МИИЦР - Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан;

Кешенді жоспар – Қазақстан Республикасының атом саласы үшін өндірісті жергілікті орнықтыруды дамытудың 2026–2030 жылдарға арналған кешенді жоспары;
ҚАЭС – "Қазақстандық атом электр станциялары" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
ҚМ – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
МАГАТЭ – Атом энергиясы жөніндегі халықаралық агенттік;
OEM–өндірушісі – түпнұсқа өнімді өндіруші;
ӨҚМ – Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі;
СИМ – Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі;
СІМ – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі;
ТРМК – Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті;
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
ЭМ – Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі.

Комплексный план - Комплексный план развития локализации производства для атомной отрасли Республики Казахстан на 2026-2030 годы;
КАЭС - Товарищество с ограниченной ответственностью "Казахстанские атомные электрические станции";
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан;
МАГАТЭ - Международное агентство по атомной энергии;
OEM-производитель - производитель оригинальной продукции;
МПС - Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан;
МТИ - Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан;
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан;
КТРМ - Комитет технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан;
МНЭ - Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
МЭ - Министерство энергетики Республики Казахстан;
__________________________________________