Қазақстан Республикасының агроэкономикасын дамытудың 2026 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 13 мамырдағы № 394 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының агроэкономикасын дамытудың 2026 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспар (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Кешенді жоспардың орындалуына жауапты Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдары, өзге де ұйымдары (келісу бойынша):
1) Кешенді жоспардың тиісінше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) жылдың қорытындысы бойынша, 15 қаңтардан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі жылдың қорытындысы бойынша, 15 ақпаннан кешіктірмей, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасының агроэкономикасын дамытудың 2026 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспары
Кіріспе
Осы Қазақстан Республикасының агроэкономикасын дамытудың 2026 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 13 қазандағы № 1042 Жарлығымен бекітілген Мемлекет басшысының 2025 жылғы 8 қыркүйектегі "Қазақстан жасанды интеллект дәуірінде: өзекті міндеттер және оларды цифрлық трансформация арқылы шешу" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі Жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының 27-тармағын орындау үшін әзірленді.
АӨК дамыту саласында іске асырылып жатқан мемлекеттік саясат АӨК субъектілерінің бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін жағдайлар жасауға бағытталған. Негізгі бағыттар өндіріске қарқын беру және оны әртараптандыру, заманауи агротехнологияларды ендіру, суды көп қажет ететін және монодақылдың үлесін қысқарту, жоғары рентабельді дақылдардың алаңдарын кеңейту, отандық тұқыммен қамтамасыз етуді арттыру, ауыл шаруашылығы техникасы паркін жаңарту, мал басының өнімділігін және малдың генетикалық әлеуетін арттыру, қайта өңдеу кәсіпорындарының жүктемесін ұлғайту, ауыл шаруашылығы өнімдерін терең өңдеу жөніндегі қуатты кеңейту, сондай-ақ шаралардың қолжетімділігін арттыру, мемлекеттік қолдау, оның ішінде жеңілдетілген кредит беру болып табылады.

Об утверждении Комплексного плана развития агроэкономики Республики Казахстан на 2026 – 2028 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 мая 2026 года № 394
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план развития агроэкономики Республики Казахстан на 2026 – 2028 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным государственным и местным исполнительным органам, иным организациям Республики Казахстан (по согласованию), ответственным за исполнение Комплексного плана:
1) обеспечить надлежащее и своевременное исполнение Комплексного плана;
2) по итогам года, не позднее 15 января, представлять информацию о ходе исполнения Комплексного плана в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан по итогам года, не позднее 15 февраля, представлять сводную информацию о ходе исполнения Комплексного плана в Аппарат Правительства Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от " " 2026 года №
Комплексный план
развития агроэкономики Республики Казахстан на 2026 – 2028 годы
Введение
Настоящий Комплексный план развития агроэкономики Республики Казахстан на 2026 – 2028 годы (далее – Комплексный план) разработан во исполнение пункта 27 Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 8 сентября 2025 года "Казахстан в эпоху искусственного интеллекта: актуальные задачи и их решения через цифровую трансформацию", утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 13 октября 2025 года № 1042.
Реализуемая государственная политика в сфере развития АПК направлена на создание условий для повышения конкурентоспособности субъектов АПК. Ключевыми направлениями являются интенсификация и диверсификация производства, внедрение современных агротехнологий, сокращение доли водоемких и монокультурных культур, расширение площадей высокорентабельных культур, повышение обеспеченности отечественными семенами, обновление парка сельскохозяйственной техники, повышение продуктивности поголовья и генетического потенциала скота, увеличение загрузки перерабатывающих предприятий, расширение мощности по глубокой переработке сельскохозяйственной продукции, а также повышение доступности мер государственной поддержки, в том числе льготного кредитования.

2023 жылмен салыстырғанда АӨК орнықты оң серпін көрсетіп отыр. 2025 жылдың қорытындысы бойынша ауыл шаруашылығының жалпы өнімінің көлемі 1,3 есе ұлғайып, 9,8 трлн теңгені құрады. Ауыл шаруашылығы өнімінің нақты көлемінің индексі 105,9 % құрады. Азық-түлік өндірісінің көлемі 2023 жылмен салыстырғанда 1,2 есе өсіп, 3,9 трлн теңгеге жетті. Азық-түлік өндірісінің нақты көлемінің индексі 2025 жылы 108,1 % құрады. АӨК өнімінің экспорты 10 жылда алғаш рет елге шамамен 3,5 трлн теңге валюталық түсім немесе 7 млрд АҚШ долларын әкелді.
Өндірістік көрсеткіштердің өсуі ауқымды мемлекеттік қолдау және агротехнологияларды ендіру есебінен қамтамасыз етілді. 2025 жылы салаға жеңілдетілген кредит беру көлемі шамамен 1 трлн теңгені құрады. Сондай-ақ 2025 жылы дақылдарды нақты әртараптандыру жүргізілді: бидай монодақылының алқаптары 900 мың гектарға қысқартылды, бұршақ және майлы дақылдар алқаптары тиісінше 275 мың гектарға және 1 млн гектардан астам ұлғайтылды.
Минералды тыңайтқыштарды қолдану деңгейі 1,8 млн тоннаға жетті, элиталық тұқымдардың үлесі 11,6 %-ға дейін өсті. Ауыл шаруашылығы техникасының жеңілдетілген лизингінің көлемі алғаш рет 250 млрд теңгеге жетті, бұл екі жыл ішінде жаңарту деңгейін 6,5 %-ға дейін арттыруға, сондай-ақ техника паркінің тозу деңгейін 80 %-дан 70 %-ға дейін төмендетуге мүмкіндік берді.
Алынған ауыл шаруашылығы өнімдерінің көлемі ішкі нарықтың сұранысын толық қамтамасыз етеді және жоғары экспорттық әлеуетті қалыптастырады. Астық экспорты 2024 – 2025 жылдары 15,3 млн тоннаны құрады, бұл соңғы 20 жылдағы ең үлкен көрсеткіш. Экспорт географиясы әлемнің 50-ден астам елін қамтиды.
Мал шаруашылығы секторы да тұрақты өсуді көрсетеді. Мал басы көбейіп, асыл тұқымды база дамып, өнімділік артып келеді. 2025 жылы алғаш рет 100,7 мың тонна ет экспортталды.
Мал шаруашылығын белсенді дамыту, оның ішінде елдегі ветеринариялық қауіпсіздікті және эпизоотиялық жағдайды тұрақтандыру бойынша жүргізілген жүйелі жұмыс есебінен қамтамасыз етілді. Эпизоотиялық жағдайдың айтарлықтай жақсарғаны байқалады: 2023 жылдан бері ауру ошақтарының саны 63 %-ға азайды. Вакцинация және диагностика саласында қолданылатын вакциналардың сапасын бақылау күшейтілді, сондай-ақ отандық вакциналар мен диагностикалық құралдардың үлесі 54 %-дан 77 %-ға дейін ұлғайды, бұл импортқа тәуелділікті төмендетуге және ветеринариялық қауіпсіздік жүйесінің тұрақтылығын арттыруға ықпал етеді.
Қадағалау жүйесін жетілдіру мақсатында ақпараттық жүйелер пысықталып, "ВетЛаб", "Карантиндеу", "РЭО" және "ВСС" модульдері іске қосылды, бұл ветеринариялық бақылаудың ашықтығы мен тиімділігін арттыруға мүмкіндік берді.
Сонымен қатар Дүниежүзілік жануарлар саулығын сақтау ұйымы аусыл, құс тұмауы, африкалық және классикалық доңыз обасы, сондай-ақ африкалық жылқы обасы сияқты бірқатар аса қауіпті аурулар бойынша Қазақстан Республикасының жекелеген өңірлері мен аумақтарының әл-ауқатын мойындады.
Сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін азайтуға және субсидия төлемдерінің тиімділігін арттыруға бағытталған субсидиялау тетіктерін жетілдіру бойынша жұмыстар ұдайы жүргізілуде.
Айталық, өтеусіз негізде ұсынылатын, негізгі мемлекеттік деректер базасымен интеграцияланған субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесі әзірленіп, енгізілді. Жүйеде электрондық өтінім беру және өңдеу, өтінімдердің жария тізілімі және форматты‑логикалық бақылау іске асырылды. Бұл жүйе ақпараттың ашықтығы мен қолжетімділігін қамтамасыз етеді, өйткені әрбір ауыл шаруашылығы тауарын өндірушіні қарау және субсидия беру процесін онлайн режимде бақылай алады, адами фактордың әсерін барынша азайтады және процестерді автоматтандырады.

В сравнении с 2023 годом АПК демонстрирует устойчивую положительную динамику. По итогам 2025 года объем валовой продукции сельского хозяйства увеличился в 1,3 раза и составил 9,8 трлн тенге. Индекс физического объема продукции сельского хозяйства составил 105,9 %. Объем производства продуктов питания по сравнению с 2023 годом вырос в 1,2 раза и достиг 3,9 трлн тенге. Индекс физического объема производства продуктов питания в 2025 году составил 108,1 %. Впервые за 10 лет экспорт продукции АПК принес в страну около 3,5 трлн тенге валютной выручки или 7 млрд долларов США.
Рост производственных показателей обеспечен за счет масштабной государственной поддержки и внедрения агротехнологий. В 2025 году объем льготного кредитования отрасли составил порядка 1 трлн тенге. Также в 2025 году проведена реальная диверсификация посевов: площади монокультуры пшеницы сокращены почти на 900 тысяч га, площади бобовых и масличных культур увеличены на 275 тысяч га и более чем на 1 млн га, соответственно.
Уровень применения минеральных удобрений достиг 1,8 млн тонн, доля элитных семян увеличилась до 11,6 %. Впервые объем льготного лизинга сельскохозяйственной техники достиг 250 млрд тенге, что позволило за два года увеличить уровень обновления до 6,5 %, а также снизить уровень износа парка техники с 80 % до 70 %.
Полученные объемы сельскохозяйственной продукции полностью обеспечивают потребности внутреннего рынка и формируют высокий экспортный потенциал. Экспорт зерна за 2024 – 2025 годы составил 15,3 млн тонн, что является наибольшим показателем за последние 20 лет. География экспорта охватывает более 50 стран мира.
Животноводческий сектор также демонстрирует устойчивый рост. Увеличивается поголовье скота, развивается племенная база, повышается продуктивность. В 2025 году впервые экспортировано 100,7 тыс. тонн мяса.
Активное развитие животноводства обеспечено за счет проведенной системной работы по стабилизации ветеринарной безопасности и эпизоотической обстановки в стране. Отмечается существенное улучшение эпизоотической ситуации: с 2023 года количество очагов заболеваний снижено на 63 %. В сфере вакцинации и диагностики усилен контроль качества применяемых вакцин, а также увеличена доля отечественных вакцин и диагностических средств с 54 % до 77 %, что способствует снижению импортозависимости и повышению устойчивости системы ветеринарной безопасности.
В целях совершенствования системы прослеживаемости доработаны информационные системы и запущены модули "ВетЛаб", "Карантинирование", "РПО" и "ВСЭ", что позволило повысить прозрачность и эффективность ветеринарного контроля.
Кроме того, Всемирной организацией здравоохранения животных признано благополучие отдельных регионов и территорий Республики Казахстан по ряду особо опасных заболеваний, включая ящур, грипп птиц, африканскую и классическую чуму свиней, а также африканскую чуму лошадей.
На постоянной основе ведутся работы по совершенствованию механизмов субсидирования, направленные на минимизацию коррупционных рисков и повышение эффективности выплат субсидий.
Так, разработана и введена государственная информационная система субсидирования, предоставляемая на безвозмездной основе, интегрированная с основными государственными базами данных. В системе реализованы электронная подача и обработка заявок, публичный реестр заявок и форматно‑логический контроль. Данная система обеспечивает открытость и доступность информации, поскольку каждый сельхозтоваропроизводитель может в режиме онлайн отслеживать процесс рассмотрения и выдачи субсидий, минимизируя влияние человеческого фактора и автоматизируя процессы.

Сондай-ақ ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілердің мемлекеттік қолдау алу жауапкершілігін арттыру мақсатында 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап АӨК жалпы өнімінің өсуі түріндегі субсидия алушылар үшін қарсы міндеттемелер енгізілді, бұл жиынтығында барлық салалық көрсеткіштердің өзгеруін көрсетеді және мемлекеттік қолдау шараларының нәтижелілігін объективті бағалауға мүмкіндік береді.
2025 жылы АӨК-нің үдемелі дамуы өнеркәсіп, көлік, логистика және қойма инфрақұрылымы объектілерінің қосымша жүктемесін қамтамасыз ете отырып, экономиканың аралас салаларына 10 трлн теңгеден астам көлемде мультипликативтік әсерді қамтамасыз етті.
Аграрлық секторда қабылданып жатқан шаралар отандық ауыл шаруашылығы машиналарын жасауды, тыңайтқыштар, буып-түю материалдары мен ілеспе өнімдер өндірісін қоса алғанда, аралас өндірістердің белсенді дамуына ықпалын тигізеді, бұл өңдеу өнеркәсібі кәсіпорындарының жүктемесінің өсуін қамтамасыз етті.
Бұл әсерге ауыл шаруашылығы шикізатын өндіруден бастап оны өңдеуге, сақтауға, тасымалдауға және дайын өнімді сатуға дейінгі қосылған құнның толық тізбегін дамытуға бағытталған кешенді ведомствоаралық өзара іс-қимыл есебінен қол жеткізілді.
Ирригациялық жүйелерді жаңғырту және ауыл шаруашылығы өнімдерін үздіксіз тасымалдауды қамтамасыз ету көлік логистикасы мен инженерлік инфрақұрылым салаларын дамытуда маңызды рөл атқарды, бұл жиынтығында өндірістік процестердің тиімділігін арттырып, шығындарды азайтты.
Сонымен қатар отандық өнімді өткізуді ынталандыру жөніндегі шаралар, оның ішінде мемлекеттік сатып алу тетіктері арқылы және фермерлер мен отандық тауар өндірушілердің ішкі нарыққа қатысуын кеңейту саудадағы айналымды ұлғайтуға және қойма қуаттарын жүктеуге ықпалын тигізеді.
Лизинг пен кредиттеуді субсидиялауды қоса алғанда, АӨК субъектілерін қаржылық қолдау құралдарын кеңейту, сондай-ақ сақтандыру және кепілдік беру тетіктері экономиканың тоғыспалы секторларындағы инвестициялық белсенділікке қосымша серпін берді.
Жеке бизнес сегменті, оның ішінде зертханалық және сертификаттық көрсетілетін қызметтер саласында бөлек дамуда. Ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру мен экспорттау көлемінің өсуі агрохимиялық, ветеринариялық және фитосанитариялық зерттеу жүргізуге сұраныстың артуына алып келді, бұл жеке зертханалар желісін кеңейтуге, оларды жаңғыртуға инвестиция тартуға және көрсетілетін қызметтердің сапасының артуына ықпалын тигізеді.
АӨК-ні цифрландыруға бағытталған IT-саласының дамуы қосымша серпін алды. Егіс мониторингі, өндірістік процестерді басқару, өнімді есепке алу және қадағалау саласында цифрлық шешімдерді ендіру, сондай-ақ нарыққа қатысушылардың өзара іс-қимылы үшін платформалық сервистерді дамыту отандық IT-өнімдерге сұранысты қалыптастыруға ықпалын тигізеді және тиісті технологиялық құзыреттердің дамуын ынталандырды.
Жиынтығында аталған факторлар аралас салаларды жедел дамытуға, өндірісті оқшаулау көлемі мен деңгейін арттыруға, сондай-ақ елдің азық-түлік қауіпсіздігін нығайтуға бағытталған тұрақты синергетикалық әсердің қалыптасуын қамтамасыз етті.
АӨК дамыту саясаты салаға одан әрі қарқын беруге және оны әртараптандыруға, өндірістің тиімділігі мен технологиялылығын арттыруға, сондай-ақ елдің азық-түлік қауіпсіздігін нығайтуға бағытталатын болады.

Также в целях повышения ответственности сельхозтоваропроизводителей за получение государственной поддержки с 1 января 2025 года введены встречные обязательства для получателей субсидий в виде роста валовой продукции АПК, что в совокупности отражает изменения практически всех отраслевых показателей и позволяет объективно оценивать результативность мер государственной поддержки.
В 2025 году поступательное развитие АПК обеспечило мультипликативный эффект на смежные отрасли экономики в объеме более 10 трлн тенге, обеспечив дополнительную загрузку объектов промышленности, транспорта, логистики и складской инфраструктуры.
Принимаемые меры в аграрном секторе способствовали активному развитию смежных производств, включая отечественное сельхозмашиностроение, производство удобрений, упаковочных материалов и сопутствующей продукции, что обеспечило рост загрузки предприятий обрабатывающей промышленности.
Данный эффект достигнут за счет комплексного межведомственного взаимодействия, направленного на развитие полной цепочки добавленной стоимости, – от производства сельскохозяйственного сырья до его переработки, хранения, транспортировки и реализации готовой продукции.
Модернизация ирригационных систем и обеспечение бесперебойной перевозки сельхозпродукции сыграли существенную роль в развитии сфер транспортной логистики и инженерной инфраструктуры, что в совокупности повысило эффективность производственных процессов и снизило издержки.
Дополнительно меры по стимулированию сбыта отечественной продукции, в том числе через механизмы государственных закупок и расширение присутствия фермеров и отечественных товаропроизводителей на внутреннем рынке, способствовали увеличению оборота в торговле и загрузке складских мощностей.
Расширение инструментов финансовой поддержки субъектов АПК, включая субсидирование лизинга и кредитования, а также механизмы страхования и гарантирования придали дополнительный импульс инвестиционной активности в сопряженных секторах экономики.
Отдельное развитие получил сегмент частного бизнеса, в том числе в сфере лабораторных и сертификационных услуг. Рост объемов производства и экспорта сельскохозяйственной продукции обусловил повышение спроса на проведение агрохимических, ветеринарных и фитосанитарных исследований, что способствовало расширению сети частных лабораторий, привлечению инвестиций в их модернизацию и повышению качества оказываемых услуг.
Дополнительный импульс получило развитие IT-сферы, ориентированной на цифровизацию АПК. Внедрение цифровых решений в области мониторинга посевов, управления производственными процессами, учета и прослеживаемости продукции, а также развитие платформенных сервисов для взаимодействия участников рынка способствовали формированию спроса на отечественные IT-продукты и стимулировали развитие соответствующих технологических компетенций.
В совокупности указанные факторы обеспечили формирование устойчивого синергетического эффекта, направленного на ускоренное развитие смежных отраслей, повышение объемов и уровня локализации производства, а также укрепление продовольственной безопасности страны.
Политика развития АПК будет направлена на дальнейшую интенсификацию и диверсификацию отрасли, повышение эффективности и технологичности производства, а также укрепление продовольственной безопасности страны.

Кешенді жоспар Агроөнеркәсіптік кешенді дамытудың 2021 – 2030 жылдарға арналған тұжырымдамасын, сондай-ақ Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2026 – 2030 жылдарға арналған даму жоспарын іске асыру үшін әзірленді және өңірлер бөлінісінде қойылған мақсаттарды, міндеттер мен басымдықтарды іс жүзінде іске асыруға, сондай-ақ АӨК дамыту саласында жүргізіліп жатқан мемлекеттік саясаттың сабақтастығын қамтамасыз етуге бағытталған.
Паспорт
1.
Атауы
Қазақстан Республикасының агроэкономикасын дамытудың 2026 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспары
2.
Әзірлеу негізі

Комплексный план разработан в реализацию Концепции развития агропромышленного комплекса на 2021 – 2030 годы, а также Плана развития Министерства сельского хозяйства на 2026 – 2030 годы и направлен на практическую реализацию заложенных целей, задач и приоритетов в разрезе регионов, а также обеспечение преемственности проводимой государственной политики в сфере развития АПК.
Паспорт
1.
Наименование
Комплексный план развития агроэкономики Республики Казахстан на 2026 – 2028 годы
2.
Основание для разработки

Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 13 қазандағы № 1042 Жарлығымен бекітілген Мемлекет басшысының 2025 жылғы 8 қыркүйектегі "Жасанды интеллект дәуіріндегі Қазақстан: өзекті мәселелер және оны түбегейлі цифрлық өзгерістер арқылы шешу" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі Жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының 27-тармағы
3.
Іске асыру мерзімі
2026 – 2028 жылдар
4.
Әзірлеуші мемлекеттік орган мен бірлесіп орындаушылардың атауы
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, СИМ, ЖАО, "Азық-түлік корпорациясы" ҰК" АҚ, "ҰАҒББО" КеАҚ, "АНК" АҚ
5.
Кешенді жоспарды қабылдаудың қажеттігі туралы негізгі проблемалар мен оларды шешу жөніндегі міндеттер көрсетілген қысқаша ақпарат
Қазақстан Республикасының агроэкономикасын дамытудың 2026 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспарын қабылдау АӨК-ні одан әрі жандандыру және әртараптандыру, өндірістің тиімділігі мен технологиялылығын арттыру, сондай-ақ елдің азық-түлік қауіпсіздігін нығайту қажеттігімен негізделген
Р/с №
Атауы
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындалу мерзімі
Қаржыландыру көлемі, млн теңге
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
Күтілетін нәтижелер:

Пункт 27 Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 8 сентября 2025 года "Казахстан в эпоху искусственного интеллекта: актуальные задачи и их решения через цифровую трансформацию", утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 13 октября 2025 года № 1042.
3.
Сроки реализации
2026 – 2028 годы
4.
Наименования государственного органа-разработчика и соисполнителей
МСХ, МНЭ, МФ, МТИ, МИО, АО "НК "Продкорпорация", НАО "НАНОЦ", АО "АКК"
5.
Краткая информация о необходимости принятия Комплексного плана с указанием основных проблем и задач по их решению
Принятие Комплексного плана развития агроэкономики Республики Казахстан на 2026 – 2028 годы обусловлено необходимостью дальнейшей интенсификации и диверсификации АПК, повышения эффективности и технологичности производства, а также укрепления продовольственной безопасности страны.
№ п/п
Наименование
Форма завершения
Ответственные исполнители
Срок исполнения
Объем финансирования
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Ожидаемые результаты:

1. Дәнді дақылдарды жалпы жинау көлемін 2026 жылы 21,7 млн тонна, 2027 жылы 23,0 млн тонна, 2028 жылы 24,3 млн тонна деңгейінде қамтамасыз ету.
2. Майлы дақылдарды жалпы жинау көлемін 2026 жылы 4,1 млн тонна, 2027 жылы 4,3 млн тонна, 2028 жылы 4,5 млн тонна деңгейінде қамтамасыз ету.
3. Ғылыми негізделген сұранысқа қарай тыңайтқыш енгізу үлесі: 2026 жылы – 73 %, 2027 жылы – 85 %, 2028 жылы – 100 %.
4. Машина-трактор паркін жаңарту деңгейі: 2026 жылы – 8 %, 2027 жылы – 8,5 %, 2028 жылы – 9 %.
5. Ірі қара мал басының санын ұлғайту: 2026 жылы – 8 479 мың бас, 2027 жылы – 9 072 мың бас, 2028 жылы – 9 889 мың бас.
6. Ұсақ мал басының санын ұлғайту: 2026 жылы – 21 263 мың бас, 2027 жылы – 22 539 мың бас, 2028 жылы – 24 116 мың бас.
7. Жылқы санын ұлғайту: 2026 жылы – 4 848 мың бас, 2027 жылы – 5 212 мың бас, 2028 жылы – 5 681 мың бас.
8. АӨК-дегі өңделген өнімнің үлесі (сүт, ет, күнбағыс тұқымы, күріш, жүгері, қарақұмық) 2026 жылы – 70 %, 2027 жылы – кемінде 70 %, 2028 жылы – кемінде 70 %.
9. Тамақ өнімдерін өндіру көлемін 2026 жылы 4 000 млрд теңгеге, 2027 жылы 4 200 млрд теңгеге, 2028 жылы 4 500 млрд теңгеге дейін ұлғайту.
10. АӨК өнімдерінің экспортын ұлғайту: 2026 жылы – 6,8 млрд АҚШ доллары, 2027 жылы – 7,0 млрд АҚШ доллары, 2028 жылы – 7,2 млрд АҚШ доллары.
11. Азық-түлік тауарларымен (оның ішінде әлеуметтік маңызы бар) қамтамасыз етудің жыл сайынғы деңгейі кемінде – 80 %.
12. Диагностикалық зерттеулермен қамтылған жануарлардың аса қауіпті ауруларының үлесі – зерттелетін аурулардың кемінде 35,3 % қамту.
1-бағыт. Ауыл шаруашылығы өнімдерінің өндірісі
1.
Өңірлер бөлінісінде егіс алқаптарының құрылымын әртараптандыру (Кешенді жоспарға 1-қосымша) *
АШМ-ға ақпарат
ЖАО
2026, 2027 және 2028 жылдардың төртінші тоқсаны
талап етілмейді
талап етілмейді
2.
"Азық-түлік корпорациясы" ҰҚ" АҚ өндірістік объектілерінде логистикалық және инфрақұрылымдық базаны жаңғырту
жобалық және басқа құжаттама
АШМ, "Азық-түлік корпорациясы" ҰҚ" АҚ (келісу бойынша)
2026 және 2027 жылдардың төртінші тоқсаны
2026 жыл – 8 000,0 млн теңге;
2027 жыл – 4 000,0 млн теңге
РБ**
3.
АӨК субъектілерін сақтандырумен қамту
АШМ-ға ақпарат
"АНК" АҚ (келісу бойынша)
2026, 2027 және 2028 жылдардың төртінші тоқсаны
2026 жыл – 9 000 млн теңге;
2027 жыл – 10 000 млн теңге;
2028 жыл – 12 000 млн теңге
РБ**
4.
Малдың орташа тәуліктік салмақ қосуын арттыруға және жоғары салмақ кондициясына жету кезеңін қысқартуға ықпалын тигізетін заманауи технологияларды пайдалану негізінде аустралиялық әдіс бойынша ірі қара мал мен ұсақ малды және мал базарларын өсіру бойынша ет кластерін құру
АШМ-ға ақпарат
ЖАО
2026, 2027 және 2028 жылдардың төртінші тоқсаны
-
РБ**
5.
Балық шаруашылығы саласындағы инвестициялық жобаларды іске асыру
АШМ-ға ақпарат
ЖАО
2026, 2027 және 2028 жылдардың төртінші тоқсаны
талап етілмейді
талап етілмейді
6.
"Инвестицияларға тапсырыс" бағдарламасын іске асыру
ҰЭМ-ге ақпарат
АШМ
2026, 2027 және 2028 жылдардың төртінші тоқсаны
талап етілмейді
талап етілмейді
2-бағыт. АӨК-дегі цифрландыру
7.
Өсімдік шаруашылығында қадағалаудың ақпараттық жүйесін әзірлеу және ендіру
өсімдік шаруашылығындағы қадағалаудың ақпараттық жүйесін тәжірибелік пайдалануға ендіру
АШМ
2026 жылдың төртінші тоқсаны
қолда бар бюджет қаражаты шегінде
талап етілмейді
8.
ЖИ деректері негізінде саланы басқару үшін АӨК (Е-АӨК) бірыңғай цифрлық платформасын әзірлеу және ендіру
АӨК бірыңғай цифрлық платформасын тәжірибелік пайдалануға ендіру
АШМ
2026 жылдың төртінші тоқсаны
талап етілмейді
талап етілмейді
9.
QR кодтары мен блокчейнді пайдалана отырып, мал шаруашылығы өнімдерінің толық өмірлік циклін қадағалауды қамтамасыз ету
демонстрация хаттамасы
АШМ
2027 жылдың төртінші тоқсаны
талап етілмейді
талап етілмейді
10.
Бірыңғай архитектуралық контурды қалыптастыру үшін ақпараттық жүйелерді "QazTech" платформасына көшіру
АШМ-нің QazTech платформасына аударылған ақпараттық жүйелері
АШМ
2027 жылдың төртінші тоқсаны
талап етілмейді
талап етілмейді
11.
Жүргізіліп жатқан селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды есепке алудың кеңейтілген функционалымен САТЖАҚ цифрлық платформасын жетілдіру
техникалық құжаттама
АШМ
2027 жылдың төртінші тоқсаны
талап етілмейді
талап етілмейді
12.
Е-АӨК-де деректерді шоғырландыру үшін цифрлық технологияларды пайдаланатын фермалардың цифрлық деректерін интеграциялау мүмкіндігі мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
АШМ
2028 жылдардың төртінші тоқсаны
талап етілмейді
талап етілмейді
3-бағыт. Мемлекеттік қолдау шаралары
13.
Агроөнеркәсіптік кешенді субсидиялау (өсімдік шаруашылығы, мал шаруашылығы, қаржы құралдары, өңдеу кәсіпорындары және балық шаруалығы)
АШМ- ға ақпарат
ЖАО
2026, 2027 және 2028 жылдардың төртінші тоқсаны
қолда бар бюджет қаражаты шегінде
ЖБ
14.
Қаржы институттарының облигациялық қарыздары бойынша купондық сыйақыны субсидиялау жолымен асыл тұқымды ауыл шаруашылығы жануарларын сатып алуға жеңілдетілген кредит беру
АӨК субъектілерімен жасалған кредиттік шарттар
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЖАО
2026, 2027 және 2028 жылдардың төртінші тоқсаны

1. Обеспечение валового сбора зерновых культур в 2026 году – 21,7 млн тонн, в 2027 году – 23,0 млн тонн, в 2028 году – 24,3 млн тонн.
2. Обеспечение валового сбора масличных культур в 2026 году – 4,1 млн тонн, в 2027 году – 4,3 млн тонн, в 2028 году – 4,5 млн тонн.
3. Доля внесения удобрений от научно-обоснованной потребности в 2026 году – 73 %, в 2027 году – 85 %, в 2028 году – 100 %.
4. Обновление машинно-тракторного парка в 2026 году – 8 %, в 2027 году – 8,5 %, в 2028 году – 9 %.
5. Увеличение численности поголовья КРС в 2026 году – 8 479 тысяч голов, в 2027 году – 9 072 тысяч голов, в 2028 году 9 889 тысяч голов.
6. Увеличение численности поголовья МРС в 2026 году – 21 263 тысяч голов, в 2027 году – 22 539 тысяч голов, в 2028 году – 24 116 тысяч голов.
7. Увеличение численности поголовья лошадей в 2026 году – 4 848 тысяч голов, в 2027 году – 5 212 тысяч голов, в 2028 году – 5 681 тысяч голов.
8. Доля переработанной продукции в АПК (молоко, мясо, семена подсолнечника, рис, кукуруза, гречиха) в 2026 году – 70 %, в 2027 году – не менее 70 %, в 2028 году – не менее 70 %.
9. Увеличение объема производства продуктов питания в 2026 году – 4 000 млрд тенге, в 2027 году 4 200 млрд тенге, в 2028 году – до 4 500 млрд тенге.
10. Увеличение экспорта продукции АПК в 2026 году – 6,8 млрд долларов США, в 2027 году – 7,0 млрд долларов США, в 2028 году – 7,2 млрд долларов США.
11. Ежегодный уровень обеспеченности продовольственными товарами (в том числе социально значимыми) не менее 80 %.
12. Доля особо опасных заболеваний животных, охваченных диагностическими исследованиями – охват не менее 35,3 % болезней, подверженных исследованию.
Направление 1. Производство сельскохозяйственной продукции
1.
Диверсификация структуры посевных площадей в разрезе регионов (приложение 1 к Комплексному плану) *
информация в МСХ
МИО
четвертый квартал 2026, 2027 и 2028 годов
не требуется
не требуются
2.
Модернизация логистической и инфраструктурной базы на производственных объектах АО "НК "Продкорпорация"
проектная и иная документация
МСХ, АО "НК "Продкорпорация" (по согласованию)
четвертый квартал
2026 и 2027 годов
2026 год – 8 000,0 млн тенге;
2027 год – 4 000,0 млн тенге;
РБ**
3.
Охват страхованием субъектов АПК
информация в МСХ
АО "АКК" (по согласованию)
четвертый квартал
2026, 2027 и 2028 годов
2026 год – 9 000 млн тенге;
2027 год – 10 000 млн тенге;
2028 год – 12 000 млн тенге
РБ**
4.
Создание мясного кластера по выращиванию крупного и мелкого рогатого скота и скотных рынков по австралийскому методу на основе использования современных технологий, способствующих повышению среднесуточных привесов скота и сокращению периода достижения высоких весовых кондиций
информация в МСХ
МИО
четвертый квартал
2026, 2027 и 2028 годов
-
РБ**
5.
Реализация инвестиционных проектов в сфере рыбного хозяйства
информация в МСХ
МИО
четвертый квартал
2026, 2027 и 2028 годов
не требуется
не требуются
6.
Реализация программы "Заказ на инвестиции"
информация в МНЭ
МСХ
четвертый квартал
2026, 2027 и 2028 годов
не требуется
не требуются
Направление 2. Цифровизация в АПК
7.
Разработка и внедрение информационной системы прослеживаемости в растениеводстве
введение в опытную эксплуатацию информационной системы прослеживаемости в растениеводстве
МСХ
четвертый квартал
2026 года
в пределах имеющихся бюджетных средств
не требуются
8.
Разработка и внедрение единой цифровой платформы АПК
(Е-АПК) для управления отраслью на основе данных ИИ
введение в опытную эксплуатацию единой цифровой платформы АПК
МСХ
четвертый квартал
2028 года
не требуется
не требуются
9.
Обеспечение отслеживания полного жизненного цикла продукции животноводства с использованием QR-кодов и блокчейна
протокол демонстрации
МСХ
четвертый квартал
2027 года
не требуется
не требуются
10.
Миграция информационных систем на платформу "QazTech" для формирования единого архитектурного контура
переведенные информационные системы МСХ на платформу QazTech
МСХ
четвертый квартал
2027 года
не требуется
не требуются
11.
Совершенствование цифровой платформы ИБСПР с расширенным функционалом учета проводимой селекционной и племенной работы
техническая документация
МСХ
четвертый квартал
2027 года
не требуется
не требуются
12.
Проработка вопроса возможности интеграции цифровых данных ферм, использующих цифровые технологии для консолидации данных в Е-АПК
предложение в Правительство Республики Казахстан
МСХ
четвертый квартал
2028 года
не требуется
не требуются
Направление 3. Меры государственной поддержки
13.
Субсидирование агропромышленного комплекса (растениеводство, животноводство, финансовые инструменты, перерабатывающие предприятия и рыбные хозяйства)
информация в МСХ
МИО
четвертый квартал
2026, 2027 и 2028 годов
в пределах имеющихся бюджетных средств
МБ
14.
Льготное кредитование приобретения племенного поголовья сельскохозяйственных животных путем субсидирования купонного вознаграждения по облигационным займам финансовых институтов
заключенные кредитные договоры с субъектами АПК
МСХ, МНЭ, МФ, МИО
четвертый квартал
2026, 2027 и 2028 годов

2026 жыл – 260 000 млн теңге;
2027 жыл – 300 000 млн теңге;
2028 жыл – 300 000 млн теңге
ЕДБ мен қаржы институттарының тартылған қаражаты
15.
Қаржы институттарының облигациялық қарыздары бойынша купондық сыйақыны субсидиялау жолымен мал шаруашылықтарының айналым қаражатын толықтыруға жеңілдікпен кредит беру
АӨК субъектілерімен жасалған кредиттік шарттар
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, ЖАО
2026, 2027 және 2028 жылдардың төртінші тоқсаны
2026 жыл –
104 000 млн теңге;
2027 жыл – 250 000 млн теңге;
2028 жыл –
250 000 млн теңге
ЕДБ мен қаржы институттарының тартылған қаражаты
16.
Қаржы институттарының облигациялық қарыздары бойынша купондық сыйақыны субсидиялау жолымен АӨК субъектілеріне жеңілдікпен кредит беру
АШМ- ға ақпарат
"АНК" АҚ (келісу бойынша)
2026, 2027 және 2028 жылдардың төртінші тоқсаны
2026 жыл –
168 750,0 млн теңге;
2027 жыл –
213 767,9 млн теңге;
2028 жыл –
227 988,5 млн теңге
РБ**
17.
Қаржы институттарының облигациялық қарыздары бойынша купондық сыйақыны субсидиялау жолымен ауыл шаруашылығы техникасының жеңілдікті лизингі
АШМ- ға ақпарат
"АНК" АҚ (келісу бойынша)
2026, 2027 және 2028 жылдардың төртінші тоқсаны
2026 жыл – 115 000,0 млн теңге;
2027 жыл – 144 932,5 млн теңге;
2028 жыл – 185 932,5 млн теңге
РБ**
18.
Элеваторлық қуаттарды салу мен жаңғыртуды жеңілдетілген қаржыландыру бағдарламасын іске қосу
жеңілдетілген қаржыландыру бағдарламасын іске қосу
АШМ, "АНК" АҚ (келісу бойынша)
2026 жылдың төртінші тоқсаны
талап етілмейді
РБ**
19.
Элеваторлық қуаттарды салу мен жаңғыртуды жеңілдікпен қаржыландыру
АӨК субъектілерімен жасалған кредиттік шарттар
АШМ, "АНК" АҚ (келісу бойынша)
2026, 2027 және 2028 жылдардың төртінші тоқсаны
2026 жыл – 60 000,0 млн теңге;
2027 жыл – 50 000,0 млн теңге;
2028 жыл – 50 000,0 млн теңге
РБ**
20.
Оператордың жемдік қорды сақтау жөніндегі шығыстарын республикалық бюджеттен өтеу
АШМ-ға ақпарат
"Азық-түлік корпорациясы" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
2026, 2027 және 2028 жылдардың төртінші тоқсаны
2026 жыл – 1 440,0 млн теңге;
2027 жыл – 1 440,0 млн теңге;
2028 жыл – 1 440,0 млн теңге
РБ**
21.
АӨК саласындағы жобаларды жеңілдетілген кредиттеу бағдарламасы шеңберінде инвестициялық жобаларды жылдық 2,5 %-бен іске асыру (Солтүстік Қазақстан облысының тәжірибесі)
АШМ-ға ақпарат
ЖАО
2026, 2027 және 2028 жылдардың төртінші тоқсаны
2026 жыл – 350 000 млн теңге;
2027 жыл – 350 000 млн теңге;
2028 жыл – 400 000 млн теңге
РБ**
22.
Өңдеуші кәсіпорындардың айналым қаражатын толықтыруға жеңілдікпен кредит беру
АӨК субъектілерімен жасалған кредиттік шарттар
АШМ
2026, 2027 және 2028 жылдардың төртінші тоқсаны
2026 жыл-50 000 млн теңге;

2026 год – 260 000 млн тенге;
2027 год – 300 000 млн тенге;
2028 год – 300 000 млн тенге
привлеченные средства БВУ и финансовых институтов
15.
Льготное кредитование пополнения оборотных средств животноводческих хозяйств путем субсидирования купонного вознаграждения по облигационным займам финансовых институтов
заключенные кредитные договоры с субъектами АПК
МСХ, МНЭ, МФ, МИО
четвертый квартал
2026, 2027 и 2028 годов
2026 год – 104 000 млн тенге;
2027 год – 250 000 млн тенге;
2028 год – 250 000 млн тенге
привлеченные средства БВУ и финансовых институтов
16.
Льготное кредитование субъектов АПК путем субсидирования купонного вознаграждения по облигационным займам финансовых институтов
информация в МСХ
АО "АКК" (по согласованию)
четвертый квартал
2026, 2027 и 2028 годов
2026 год – 168 750,0 млн тенге;
2027 год – 213 767,9 млн тенге;
2028 год – 227 988,5 млн тенге
РБ**
17.
Льготный лизинг сельскохозяйственной техники путем субсидирования купонного вознаграждения по облигационным займам финансовых институтов
информация в МСХ
АО "АКК" (по согласованию)
четвертый квартал
2026, 2027 и 2028 годов
2026 год – 115 000,0 млн тенге;
2027 год – 144 932,5 млн тенге;
2028 год – 185 932,5 млн тенге
РБ**
18.
Запуск программы льготного финансирования строительства и модернизации элеваторных мощностей
запуск программы льготного финансирования
МСХ, АО "АКК" (по согласованию)
четвертый квартал
2026 года
не требуется
не требуются
19.
Льготное финансирование строительства и модернизации элеваторных мощностей
заключенные кредитные договоры с субъектами АПК
МСХ, АО "АКК" (по согласованию)
четвертый квартал
2026, 2027 и 2028 годов
2026 год – 60 000,0 млн тенге;
2027 год – 50 000,0 млн тенге;
2028 год – 50 000,0 млн тенге.
РБ**
20.
Возмещение из республиканского бюджета расходов оператора по хранению фуражного фонда
информация в МСХ
АО "НК "Продкорпорация" (по согласованию)
четвертый квартал
2026, 2027 и 2028 годов
2026 год – 1 440,0 млн тенге;
2027 год – 1 440,0 млн тенге;
2028 год – 1 440,0 млн тенге
РБ**
21.
Реализация инвестиционных проектов в рамках программы льготного кредитования проектов в сфере АПК под 2,5 % годовых (опыт Северо-Казахстанской области)
информация в МСХ
МИО
четвертый квартал
2026, 2027 и 2028 годов
2026 год – 350 000 млн тенге;
2027 год – 350 000 млн тенге;
2028 год – 400 000 млн тенге
РБ**
22.
Льготное кредитование пополнения оборотных средств перерабатывающих предприятий
заключенные кредитные договоры с субъектами АПК
МСХ
четвертый квартал
2026, 2027 и 2028 годов
2026 год – 50 000 млн тенге;

2027 жыл-150 000 млн теңге;
2028 жыл-200 000 млн теңге
БТИ (ЕДБ мен қаржы институттарының тартылған қаражаты)
23.
АӨК саласындағы жобаларды жеңілдетілген кредиттеу бағдарламасы шеңберінде инвестициялық жобаларды жылдық 2,5 %-бен іске асыру (Солтүстік Қазақстан облысының тәжірибесі)
АШМ-ға ақпарат
ЖАО
2026, 2027 және 2028 жылдардың төртінші тоқсаны
2026 жыл – 350 000 млн теңге;
2027 жыл – 350 000 млн теңге;
2028 жыл – 400 000 млн теңге
АӨК саласындағы жобаларды жеңілдетілген кредиттеу бағдарламасы шеңберінде инвестициялық жобаларды жылдық 2,5 %-бен іске асыру (Солтүстік Қазақстан облысының тәжірибесі)
4-бағыт. Ауыл шаруашылығы өнімдерін бөлу
24.
Жұмыс істеп тұрған қайта өңдеу кәсіпорындарының шикізатпен жүктелуін қамтамасыз ету (Кешенді жоспарға 2-қосымша)
АШМ-ға ақпарат
ЖАО
2026, 2027 және 2028 жылдардың төртінші тоқсаны
талап етілмейді
талап етілмейді
25.
Жыл сайын ауыл шаруашылығы өнімдерін терең өңдеу бойынша кемінде 1 кәсіпорын ашу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
АШМ
2026, 2027 және 2028 жылдардың төртінші тоқсаны
талап етілмейді
талап етілмейді
26.
2030 жылға дейінгі көліктік-логистикалық әлеуетті дамыту тұжырымдамасы шеңберінде трансшекаралық бес хабта ("Еуразия" ТСО, "Алатау" ИСЛК, "Орталық Азия" ХӨКО, Қорғас желісі, Каспий желісі) аграрлық экспортты дамыту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ЖАО, СИМ, АШМ
2026, 2027 және 2028 жылдардың төртінші тоқсаны
талап етілмейді
талап етілмейді
27.
Органикалық өнім өндірушілерді сертификаттау
АШМ-ға ақпарат
ЖАО
2026, 2027 және 2028 жылдардың төртінші тоқсаны
қолда бар бюджет қаражаты шегінде
ЖБ
28.
Негізгі елдерде, оның ішінде әлеуетті импорттаушыларда экспорттық өкілдіктер мен аграрлық атташелер құру мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс
АШМ
2026 жылдың төртінші тоқсаны
талап етілмейді
талап етілмейді
29.
Қайта өңделген өнімнің экспортын кеңейту мақсатында ветеринариялық және фитосанитариялық келісімдерге, хаттамаларға қол қою
ветеринариялық және фитосанитариялық келісімдер, хаттамалар
АШМ
2026, 2027 және 2028 жылдардың төртінші тоқсаны
талап етілмейді
талап етілмейді
30.
Ветеринариялық-профилактикалық іс-шараларды жүргізу үшін сатып алынатын аса қауіпті ауруларға қарсы ветеринариялық препараттарды халықаралық стандарттар бойынша сертификаттау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
АШМ
2026, 2027 және 2028 жылдардың төртінші тоқсаны
талап етілмейді
талап етілмейді
31.
Ветеринариялық инфрақұрылымды дамыту мақсатында ветеринариялық объектілерді (ветеринариялық пункттер, ветеринариялық станциялар және мал қорымдары) салу, сатып алу және жарақтандыру
АШМ-ға ақпарат
ЖАО
2026, 2027 және 2028 жылдардың төртінші тоқсаны
қолда бар бюджет қаражаты шегінде
талап етілмейді
32.
Жыл сайын қазақстандық кемінде 10 кәсіпорынды үшінші елдердің ЕАЭО нарықтарына жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты экспорттау құқығы бар кәсіпорындардың тізіліміне енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
АШМ
2026, 2027 және 2028 жылдардың төртінші тоқсаны
талап етілмейді
талап етілмейді
33.
Қазақстан Республикасындағы ауыл шаруашылығы кооперативтерінің ағымдағы жай-күйі мен қызмет нәтижелеріне кешенді талдау жүргізу
талдау есебі
АШМ
2026 жылдың төртінші тоқсаны
талап етілмейді
талап етілмейді
34.
Өңірлердегі табысты ауыл шаруашылығы кооперативтерінің тәжірибесін зерделеу, кейіннен үздік практикаларды кеңінен тарату бойынша ұсынымдар әзірлеу
ЖАО-ға хат
АШМ
2026, 2027 және 2028 жылдардың төртінші тоқсаны
талап етілмейді
талап етілмейді
35.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін, оның ішінде жүн мен тері жинаудың сервистік-дайындау орталықтарын құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
АШМ
2026 жылдың төртінші тоқсаны
-
БТИ (ЕДБ мен қаржы институттарының тартылған қаражаты)
36.
ЕАЭО техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес келмейтін импорттық және отандық өнімдерге (сүт, сүт өнімдері, ет және ет өнімдері, жемістер мен көкөністерден алынған астық және шырын өнімдері) қатысты мемлекеттік бақылау мен қадағалауды күшейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
АШМ, Қаржымині, ЖАО
жыл сайын,
2026 – 2028 жылдар
талап етілмейді
талап етілмейді
37.
Шикізатты және дайын ауыл шаруашылығы өнімдерін ел ішінде тасымалдау бойынша және шикізаттық емес тауарларды экспорттау кезіндегі ахуалды жақсарту үшін логистиканың проблемалы мәселелері бойынша (вагондардың тапшылығы, жүктерді жеткізу жылдамдығының төмен болуы, локомотивтік тартымның жетіспеушілігі, тасымалдау тарифтерінің жоғары болуы, шикізаттық емес тауарларды тиеп-жөнелту бойынша басымдықтың болмауы және т.б.) жедел шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
АШМ, КМ, ҚТЖ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
жыл сайын, 2024 – 2028 жылдар
талап етілмейді
талап етілмейді
5-бағыт. АӨК субъектілерін оқыту
38.
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің басшылары мен мүшелері үшін оқыту модульдерін әзірлеу және енгізу
АШМ- ға ақпарат
"УАҒБО" КеАҚ (келісу бойынша)
2026 жылдың төртінші тоқсаны
талап етілмейді
талап етілмейді
39.
Табысты жұмыс істеп тұрған ауыл шаруашылығы кооперативтері базасында барлық өңірлерді қамти отырып, жеке кәсіпкерлер мен фермерлер үшін оқыту семинарларын өткізу
АШМ- ға ақпарат
ЖАО
2026-2027 жылдар
талап етілмейді
талап етілмейді
40.
Әкімдіктердің жергілікті жерлерде ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қатысудың артықшылықтары туралы түсіндіру семинарларын өткізуі
АШМ- ға ақпарат
ЖАО
2026 – 2027 жылдар
талап етілмейді
талап етілмейді
41.
"Ет және ет өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" Кеден одағының техникалық регламентінің талаптары бойынша ет өндірісінің барлық субъектілері арасында оқыту жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
АШМ, ЖАО, "УАҒБО" КеАҚ (келісу бойынша)
жыл сайын, 2026 – 2028 жылдар
республикалық бюджетте көзделген қаражат шеңберінде
РБ**
Ескертпе:
* Егіс алқаптарының құрылымы бюджет қаражатының бөлінуіне, нарық конъюнктурасының өзгеруіне, сондай-ақ іске асыру түрлеріне, дайындық деңгейіне және инвестициялық ірі жобалардың, оның ішінде шетелдіктер қатысатын жобалардың жүктемесіне байланысты жыл сайын қайта қаралуы мүмкін;

2027 год – 150 000 млн тенге;
2028 год – 200 000 млн тенге
ВБИ
(привлеченные средства БВУ и финансовых институтов)
23.
Реализация инвестиционных проектов в рамках программы льготного кредитования проектов в сфере АПК под 2,5 % годовых (опыт Северо-Казахстанской области)
информация в МСХ
МИО
четвертый квартал
2026, 2027 и 2028 годов
2026 год – 350 000 млн тенге;
2027 год – 350 000 млн тенге;
2028 год – 400 000 млн тенге
реализация инвестиционных проектов в рамках программы льготного кредитования проектов в сфере АПК под 2,5 % годовых (опыт Северо-Казахстанской области)
Направление 4. Распределение сельскохозяйственной продукции
24.
Обеспечение загрузки сырьем действующих перерабатывающих предприятий (приложение 2 к Комплексному плану)
информация в МСХ
МИО
четвертый квартал
2026, 2027 и 2028 годов
не требуется
не требуются
25.
Открытие ежегодно не менее 1 предприятия по глубокой переработке сельскохозяйственной продукции
информация в Правительство Республики Казахстан
МСХ
четвертый квартал
2026, 2027 и 2028 годов
не требуется
не требуются
26.
Развитие аграрного экспорта на пяти трансграничных хабах (ЦТТ "Евразия", ИТЛК "Алатау", МЦПК "Центральная Азия", Хоргосский узел, Каспийский узел) в рамках Концепции развития транспортно-логистического потенциала до 2030 года
информация в Правительство Республики Казахстан
МИО, МТИ, МСХ
четвертый квартал
2026, 2027 и 2028 годов
не требуется
не требуются
27.
Сертификация производителей органической продукции
информация в МСХ
МИО
четвертый квартал
2026, 2027 и 2028 годов
в пределах имеющихся бюджетных средств
МБ
28.
Проработка вопроса создания экспортных представительств и аграрных атташе в ключевых странах, в том числе потенциальных импортерах
предложение в Правительство Республики Казахстан
МСХ
четвертый квартал
2026 года
не требуется
не требуются
29.
Подписание ветеринарных и фитосанитарных соглашений, протоколов в целях расширения экспорта переработанной продукции
ветеринарные и фитосанитарные соглашения, протокола
МСХ
четвертый квартал
2026, 2027 и 2028 годов
не требуется
не требуются
30.
Сертификация ветеринарных препаратов против особо опасных болезней, приобретаемых для проведения ветеринарно-профилактических мероприятий, по международным стандартам
информация в Правительство Республики Казахстан
МСХ
четвертый квартал
2026, 2027 и 2028 годов
не требуется
не требуются
31.
Строительство, приобретение и оснащение ветеринарных объектов (ветеринарные пункты, ветеринарные станции и скотомогильники) в целях развития ветеринарной инфраструктуры
информация в МСХ
МИО
четвертый квартал
2026, 2027 и 2028 годов
в пределах имеющихся бюджетных средств
МБ
32.
Ежегодное включение не менее 10 казахстанских предприятий в реестры предприятий, имеющих право экспорта продукции и сырья животного происхождения на рынки третьих стран ЕАЭС
информация в Правительство Республики Казахстан
МСХ
четвертый квартал
2026, 2027 и 2028 годов
не требуется
не требуются
33.
Проведение комплексного анализа текущего состояния и результатов деятельности сельскохозяйственных кооперативов Республики Казахстан
аналитический отчет
МСХ
четвертый квартал
2026 года
не требуется
не требуются
34.
Изучение опыта успешных сельскохозяйственных кооперативов в регионах с последующей выработкой рекомендаций по масштабированию лучших практик
письмо в МИО
МСХ
четвертый квартал
2026 года
не требуется
не требуются
35.
Создание сервисно-заготовительных центров сбора сельскохозяйственной продукции, в том числе шерсти, шкуры
информация в Правительство Республики Казахстан
МСХ
4 квартал
2026 года
-
ВБИ
(собственные и привлеченные средства)
36.
Усиление государственного контроля и надзора в отношении импортной и отечественной продукции (молоко, молочная продукция, мясо и мясная продукция, зерно и соковая продукция из фруктов и овощей), не соответствующей требованиям технических регламентов ЕАЭС
информация в Правительство Республики Казахстан
МСХ, МФ, МИО
ежегодно,
2026 – 2028 годы
не требуется
не требуются
37.
Оперативное принятие мер по устранению проблемных вопросов логистики (дефицит грузовых вагонов, низкая скорость доставки грузов, недостаток локомотивной тяги, высокие тарифы на перевозки, отсутствие приоритета по отгрузке несырьевых товаров в экспортном направлении) для улучшения ситуации по транспортировке сырья и готовой продукции сельского хозяйства внутри страны и при экспорте несырьевых товаров
информация в Правительство Республики Казахстан
МСХ, МТ, КТЖ (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
ежегодно,
2026 – 2028 годы
не требуется
не требуются
Направление 5. Обучение субъектов АПК
38.
Разработка и внедрение обучающих модулей для руководителей и членов сельскохозяйственных кооперативов
информация в МСХ
НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
четвертый квартал
2026 года
не требуется
не требуются
39.
Проведение обучающих семинаров для ЛПХ и фермеров с охватом всех регионов на базе успешно функционирующих сельскохозяйственных кооперативов
информация в МСХ
МИО
2026 – 2027 годы
не требуется
не требуются
40.
Проведение акиматами на местах разъяснительных семинаров о преимуществах участия в сельскохозяйственных кооперативах
информация в МСХ
МИО
2026 – 2027 годы
не требуется
не требуются
41.
Проведение обучения среди всех субъектов мясного производства по требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности мяса и мясной продукции"
информация в Правительство Республики Казахстан
МСХ, МИО, НАО "НАНОЦ" (по согласованию)
ежегодно,
2026 – 2028 годы
в рамках средств, предусмотренных в республиканском бюджете
РБ**
Примечание:
* Структура посевных площадей может ежегодно пересматриваться в зависимости от выделения бюджетных средств, изменений конъюнктуры рынка, а также видов реализации, стадии готовности и загруженности крупных инвестиционных проектов, в том числе с иностранным участием.

** АШМ 2026 – 2030 жылдарға арналған даму жоспарында көзделген қаражат.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
"АНК" АҚ – "Аграрлық несие корпорация" акционерлік қоғамы;
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі;
"Азық-түлік корпорациясы" ҰК" АҚ – "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
"Еуразия" ТСО – "Еуразия" трансшекаралық сауда орталығы;
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар;
ЖБ – жергілікті бюджет;
ЖҚШ – жеке қосалқы шаруашылықтар;
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі;
ҚР – Қазақстан Республикасы;
РБ – республикалық бюджет;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс ақпараттық қоры (асыл тұқымды жануарлар және селекциялық процеске тартылған жануарлар туралы деректерді жинау, жинақтау және өңдеудің автоматтандырылған жүйесі, жануарлардың генетикалық әлеуетін жетілдіру және арттыру, сондай-ақ асыл тұқымдық өнімді (материалды) есепке алу үшін пайдаланылады, уәкілетті орган айқындаған оператор сүйемелдейді);
СИМ – Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі;
"Орталық Азия" ХӨКО – "Орталық Азия" халықаралық өнеркәсіптік кооперация орталығы;
ІҚМ – ірі қара мал;
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
ҰҚМ – ұсақ мал.
Қазақстан Республикасының
агроэкономикасын дамытудың

** Средства, предусмотренные Планом развития МСХ на 2026 – 2030 годы.
Расшифровка аббревиатур:
АО "АКК" – акционерное общество "Аграрная кредитная корпорация";
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
АО "НК "Продкорпорация" – акционерное общество "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация";
ЦТТ "Евразия" – центр трансграничной торговли "Евразия";
МИО – местные исполнительные органы;
НАО "НАНОЦ" – некоммерческое акционерное общество "Национальный аграрный научно-образовательный центр";
МБ – местный бюджет;
ЛПХ – личные подсобные хозяйства;
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан;
РК – Республика Казахстан;
РБ – республиканский бюджет;
ИБСПР – информационная база селекционной и племенной работы (автоматизированная система сбора, накопления и обработки данных о племенных животных и животных, вовлеченных в селекционный процесс, используемая для совершенствования и повышения генетического потенциала животных, а также для учета племенной продукции (материала), сопровождаемая оператором, определенным уполномоченным органом);
МТИ – Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан;
МЦПК "Центральная Азия" – международный центр промышленной кооперации "Центральная Азия";
МРС – мелкий рогатый скот;
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
КРС – крупный рогатый скот.
_______________________________
Приложение 1
к Комплексному плану
развития агроэкономики
Республики Казахстан