Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 29 сәуірдегі № 346 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 24 сәуірдегі
№ 346 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер
1. "Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібіндегі шағын және орта кәсіпкерлік жобаларын қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 14 сәуірдегі № 354 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібіндегі шағын және орта кәсіпкерлік жобаларын қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарында:
"Мақсатқа қол жеткізу және алға қойылған міндеттерді іске асыру тетіктері" деген 2-бөлім, "Қаражатты екінші деңгейдегі банктерге шартты түрде орналастырудың шарттары мен тетіктері" деген 3-бөлім және "Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру шарттары" деген 4-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мақсатқа қол жеткізу және алға қойылған міндеттерді іске асыру тетіктері
Қазақстан Республикасының Үкіметі өңдеу өнеркәсібіндегі ШОК жобаларына кейіннен кредит беру үшін ЕДБ-ны қаржыландыру бойынша шара қолданатын болады.
Өңдеу өнеркәсібіндегі ШОК жобаларын Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатынан қаржыландырудың жалпы көлемі 100 (жүз) миллиард теңгені құрайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын пайдалану "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – "Даму" КДҚ" АҚ) қаражатын өңдеу өнеркәсібіндегі ШОК субъектілерін қаржыландыру үшін ЕДБ-ге шартты түрде орналастыру жолымен жүзеге асырылады. Мақсатқа сай пайдалану шарты "Alatau City Bank" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "Alatau City Bank" АҚ) берген қарыздарға қолданылмайды.
Бұл мақсат үшін "Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ) облигациялар айналысы басталған күннен бастап 20 жылға дейінгі мерзімге жылдық 0,1 % сыйақы мөлшерлемесі бойынша 100 (жүз) миллиард теңге сомасына облигация шығару жолымен Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан қарыз алуды жүзеге асырады. Облигациялық қарызды өтеу мерзімі – айналыс мерзімінің соңында, 2024 жылдан бастап эмитенттің бастамасы бойынша мерзімінен бұрын өтеу құқығы болады.

О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2026 года № 346
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 апреля 2026 года № 346
Изменения, которые вносятся в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2014 года № 354 "Об утверждении Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования проектов малого и среднего предпринимательства в обрабатывающей промышленности":
в Плане совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования проектов малого и среднего предпринимательства в обрабатывающей промышленности, утвержденном указанным постановлением:
раздел 2 "Механизмы достижения цели и реализации поставленных задач", раздел 3 "Условия и механизмы обусловленного размещения средств в банках второго уровня" и раздел 4 "Условия финансирования субъектов малого и среднего предпринимательства" изложить в следующей редакции:
"2. Механизмы достижения цели и реализации поставленных задач
Правительством Республики Казахстан будут приняты меры по финансированию БВУ для последующего кредитования проектов МСП в обрабатывающей промышленности.
Общий объем финансирования проектов МСП в обрабатывающей промышленности из средств Национального фонда Республики Казахстан составляет 100 (сто) миллиардов тенге.
Использование средств Национального фонда Республики Казахстан осуществляется путем обусловленного размещения средств акционерного общества "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – АО "ФРП "Даму") в БВУ для финансирования субъектов МСП в обрабатывающей промышленности. Условие по целевому использованию не распространяется на займы, выданные акционерному обществу "Alatau City Bank" (далее – АО "Alatau City Bank").
Для этих целей акционерное общество "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек" (далее – АО "НИХ "Байтерек") осуществляет заимствование из Национального фонда Республики Казахстан путем выпуска облигаций на сумму 100 (сто) миллиардов тенге сроком до 20 лет с даты начала обращения облигаций по ставке вознаграждения 0,1 % годовых. Срок погашения облигационного займа – в конце срока обращения, с правом досрочного погашения по инициативе эмитента, начиная с 2024 года.

Қаражатты алғаннан кейін "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ "Даму" КДҚ" АҚ-ға жасалған тиісті кредиттік шарт талаптарына сәйкес қаражатты мерзім соңында бір сомамен өтеу шартымен жылдық 0,15 % сыйақы мөлшерлемесі бойынша 20 жылға дейінгі мерзімге 100 (жүз) миллиард теңге сомасына кредит береді.
3. Қаражатты екінші деңгейдегі банктерге шартты түрде орналастырудың шарттары мен тетіктері
ЕДБ тізбесі мен олар бойынша лимиттер сомасын "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның (бұдан әрі – Мемлекеттік комиссия) қарауына шығарады. Мемлекеттік комиссия түпкі қарыз алушылар үшін жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесін қалыптастыру тәсілдері бойынша ұсынымдар тұжырымдайды.
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ, "Даму" КДҚ" АҚ және ЕДБ Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінетін қаражаттан төлем жүргізу үшін ҚРҰБ-да жеке банктік шот ашады.
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жасалған кредиттік шарт бойынша қаражат сомасын "Даму" КДҚ" АҚ-ның ҚРҰБ-дағы жеке банктік шотына орналастырады.
"Даму" КДҚ" АҚ Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес ЕДБ-мен кредиттік келісімдер жасасуды жүзеге асырады.
"Даму" КДҚ" АҚ алынған кредит қаражатын ЕДБ-да жылдық 2,0 %-дан аспайтын мөлшерлемемен орналастырады.
"Даму" КДҚ" АҚ кредит қаражатын ЕДБ-ның ҚРҰБ-дағы жеке банктік шотына орналастыруды Мемлекеттік комиссия мақұлдаған лимиттер шегінде қамтамасыз етпей жүзеге асырады.
ЕДБ кредит валютасы – теңге.
ЕДБ кредит мерзімі – 20 жылға дейін.
Қаражат ЕДБ шотына түскен күннен бастап ЕДБ-ның кредиттік қаражатты игеру мерзімі:
инвестициялық мақсаттарға берілетін кредиттер бойынша – 3 ай;
айналым қаражатын толықтыру және бұрын берілген ЕДБ қарыздарын қайта қаржыландыру мақсаттарына берілетін кредиттер бойынша – 3 ай.
Негізгі борыш пен сыйақыны өтеу шарттары мен тәртібі кредиттік келісімде белгіленеді.
ЕДБ орналастырылған кредит қаражатының мақсатқа сай пайдаланылуы мен игерілуі бойынша "Даму" КДҚ" АҚ алдында есеп береді.
ЕДБ есептерін ұсыну тәртібі, нысаны мен кезеңділігі, сондай-ақ ЕДБ-ге кредит берудің осы Жоспарда көзделмеген өзге шарттары, оның ішінде: экспорттық түсімнің бар-жоғын айқындауға арналған ковенанттар тиісті кредиттік келісімде белгіленеді. Экспорт алдындағы/экспорттық қаржыландыру және/немесе экспортқа бағдарланған жобаларды қаржыландыру үшін іріктеу кезінде басымдық осындай жобаны қаржыландыру басталған күннен бастап 1 (бір) қаржы жылынан кейін экспорттық түсімнің жыл сайын кемінде 5 % өсуін қамтамасыз ететін жобаларға берілуге тиіс. ШОК субъектілерінің экспорттық түсімінің көлемін мұндай жобаны қаржыландыру туралы шешім қабылданғанға дейін алдыңғы 2 (екі) жыл ішіндегі экспорттық түсімнің орташа жылдық көлемі деңгейінде сақталуын қамтамасыз ететін экспорт алдындағы/экспорттық қаржыландыруға және/немесе экспортқа бағдарланған жобаларды қаржыландыруға жол беріледі.
ЕДБ бөлінетін қаражатты ШОК субъектілерінің қолданыстағы инвестициялық кредиттерін орналастырылған қаражат сомасының 50 %-ына дейін қайта қаржыландыру мақсатына жібереді.

После получения средств АО "НИХ "Байтерек" предоставит АО "ФРП "Даму" кредит на сумму 100 (сто) миллиардов тенге сроком до 20 лет по ставке вознаграждения 0,15 % годовых с условием погашения средств единой суммой в конце срока, согласно условиям соответствующего заключенного кредитного договора.
3. Условия и механизмы обусловленного размещения средств в банках второго уровня
АО "НИХ "Байтерек" выносит перечень БВУ и суммы лимитов по ним на рассмотрение Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан (далее – Госкомиссия). Госкомиссия вырабатывает рекомендации по подходам к формированию годовой эффективной ставки вознаграждения для конечных заемщиков.
АО "НИХ "Байтерек", АО "ФРП "Даму" и БВУ откроют отдельный банковский счет в НБРК для проведения платежей со средств, выделяемых из Национального фонда Республики Казахстан.
АО "НИХ "Байтерек" разместит на отдельном банковском счете АО "ФРП "Даму" в НБРК сумму средств по заключенному кредитному договору в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
АО "ФРП "Даму" осуществит заключение кредитных соглашений с БВУ в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
АО "ФРП "Даму" разместит полученные кредитные средства в БВУ со ставкой не более 2,0 % годовых.
АО "ФРП "Даму" будет осуществлять размещение кредитных средств на отдельном банковском счете БВУ в НБРК без обеспечения в пределах лимитов, рекомендованных Госкомиссией.
Валюта кредитования БВУ – тенге.
Срок кредитования БВУ – до 20 лет.
Срок освоения БВУ кредитных средств с даты поступления средств на счет БВУ:
3 месяца – по кредитам, выдаваемым на инвестиционные цели;
3 месяца – по кредитам, выдаваемым на цели пополнения оборотных средств и рефинансирования ранее выданных займов БВУ.
Условия и порядок погашения основного долга и вознаграждения устанавливаются в кредитном соглашении.
БВУ отчитываются перед АО "ФРП "Даму" по целевому использованию и освоению размещенных кредитных средств.
Порядок, форма и периодичность представления отчетов БВУ, а также иные условия предоставления кредитов БВУ, в том числе ковенанты для определения наличия экспортной выручки, не предусмотренные настоящим Планом, устанавливаются соответствующим кредитным соглашением. При отборе для предэкспортного/экспортного финансирования и/или финансирования экспортоориентированных проектов приоритет должен отдаваться проектам, обеспечивающим ежегодный рост экспортной выручки, не менее 5 % после 1 (один) финансового года с даты начала финансирования такого проекта. Допускается предэкспортное/экспортное финансирование и/или финансирование экспортоориентированных проектов, обеспечивающих сохранение объемов экспортной выручки субъектов МСП на уровне среднегодового объема экспортной выручки за предыдущие 2 (два) года до принятия решения о финансировании такого проекта.
БВУ направляют выделяемые средства на цели рефинансирования действующих инвестиционных кредитов субъектов МСП – до 50 % от суммы размещенных средств.

ЕДБ тарапынан ерте дегенде 2026 жылғы 1 қаңтардан қаржыландырылған өңдеу өнеркәсібіндегі ШОК субъектілеріне жаңа жобаларға берілген ЕДБ-нің қарыздары бойынша қайта қаржыландыруға жол беріледі.
2019 жылдан бастап ШОК субъектілерін қаржыландырудан қайтарылған қаражат есебінен 50 (елу) миллиард теңге Қазақстан Республикасының Ұлттық қор қаражатының айналыс мерзімінің соңына дейін қайтарылатын негізде экспорттау алдындағы/экспорттық қаржыландыруға және/немесе экспортқа бағдарланған жобаларды қаржыландыруға жіберілетін болады.
Экспорт алдындағы/экспорттық қаржыландыру – өнімді өндіруге және экспортқа өткізуге байланысты айналым қаражатын толықтыруға ШОК субъектілерінің жобасын қаржыландыру. Экспортқа бағдарланған жобаларды қаржыландыру – кейіннен экспорт үшін өнім өндіру мақсатында инвестициялық шығындарды жүзеге асыруға ШОК субъектілеріне қаражат беру.
Пропорцияларды сақтау ЕДБ-нің қаражатын екінші рет орналастыруға қолданылмайды.
"Даму" КДҚ" АҚ босаған кредит қаражатын ЕДБ-ға қайтадан кредит беруге жұмсайды.
ЕДБ орналастырылатын қаражатты мақсатқа сай пайдаланбаған, толықтай немесе ішінара игермеген жағдайларда, сондай-ақ кредиттік келісімде көзделген өзге де жағдайлар туындаған кезде "Даму" КДҚ" АҚ ЕДБ-ге қатысты кредиттік келісімнің талаптарына сәйкес шаралар, оның ішінде кредиттік келісімдерді мерзімінен бұрын бұзу және/немесе орналастырылған қаражатты, кейін оларды басқа ЕДБ-лер арасында қайта бөле отырып кері қайтарып алу және/немесе ЕДБ портфелін (ШОК субъектілеріне банктік қарыз шарттары бойынша құқықтарды (талаптарды) басқа ЕДБ-ге беру мәселесіне бастама көтеру шараларын қолданады. Қайтарып алынған, ЕДБ мерзімінен бұрын өтеген қаражатты қайта бөлу, сондай-ақ ЕДБ портфелін (ШОК субъектілеріне банктік қарыз шарттары бойынша құқықтарды (талаптарды) басқа ЕДБ-ге беру ЕДБ арасында Мемлекеттік комиссияның ұсынымдарын ескере отырып жүзеге асырылады.
ЕДБ ай сайынғы негізде ШОК субъектілерінің бұрын берілген қарыздарын өтеу есебінен босаған қаражатты ҚРҰБ-дағы өзінің жеке банктік шоттарына есепке жазуды жүзеге асырады. Бұл ретте ЕДБ үш ай ішінде қаражатты ШОК субъектілеріне одан әрі кредит беруге жібереді не "Даму" КДҚ" АҚ-ның ҚРҰБ-дағы жеке банктік шоттарына мерзімінен бұрын қайтарады.
"Alatau City Bank" АҚ берген қарыздарға:
мақсатқа сай пайдалану шарты;
ҚРҰБ-да шот ашу бойынша ЕДБ-ға қойылатын талаптар;
"Даму" КДҚ" АҚ-ға орналастырылған кредиттік қаражатты мақсатқа сай пайдалану жөнінде есеп беру бойынша ЕДБ-ға қойылатын талаптар қолданылмайды.
4. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру шарттары
Нысаналы топ – осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес жобаларды өңдеу өнеркәсібінде іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлап отырған ШОК субъектілері.
Мына ШОК субъектілері қатысушы бола алмайды:

Рефинансирование допускается по займам БВУ, выданным субъектам МСП в обрабатывающей промышленности на новые проекты, профинансированные со стороны БВУ не ранее 1 января 2026 года.
С 2019 года 50 (пятьдесят) миллиардов тенге за счет возвратных средств от финансирования субъектов МСП будут направлены на предэкспортное/экспортное финансирование и/или финансирование экспортоориентированных проектов на револьверной основе до конца срока обращения средств Национального фонда Республики Казахстан.
Предэкспортное/экспортное финансирование – финансирование проекта субъектов МСП на пополнение оборотных средств, связанных с производством и реализацией продукции на экспорт. Финансирование экспортоориентированных проектов – предоставление средств субъектам МСП на осуществление инвестиционных затрат с целью последующего производства продукции для экспорта.
Соблюдение пропорций не распространяется на вторичное размещение средств БВУ.
АО "ФРП "Даму" направляет высвободившиеся кредитные средства на повторное кредитование БВУ.
В случаях нецелевого использования, полного или частичного неосвоения БВУ размещаемых средств, а также при наступлении иных случаев, предусмотренных кредитным соглашением, АО "ФРП "Даму" применяет в отношении БВУ меры согласно условиям кредитного соглашения, в том числе инициирование вопроса досрочного расторжения кредитных соглашений и/или отзыва размещенных средств с дальнейшим их перераспределением среди других БВУ, и/или уступки портфеля БВУ (прав (требований) к субъектам МСП по договорам банковского займа) другому БВУ. Перераспределение отозванных, досрочно погашенных БВУ средств, а также уступка портфеля БВУ (прав (требований) к субъектам МСП по договорам банковского займа) другому БВУ осуществляются среди БВУ с учетом рекомендаций Госкомиссии.
БВУ на ежемесячной основе осуществляют зачисление средств, высвободившихся за счет погашения ранее выданных займов субъектов МСП, на свои отдельные банковские счета в НБРК. При этом БВУ в течение трех месяцев направляют их на дальнейшее кредитование субъектов МСП либо досрочно возвращают на отдельные банковские счета АО "ФРП "Даму" в НБРК.
На займы, выданные АО "Alatau City Bank", не распространяются:
условие по целевому использованию;
требования к БВУ по открытию счета в НБРК;
требования к БВУ по предоставлению в АО "ФРП "Даму" отчета по целевому использованию размещенных кредитных средств.
4. Условия финансирования субъектов малого и среднего предпринимательства
Целевая группа – субъекты МСП, реализующие и (или) планирующие реализовать проекты в обрабатывающей промышленности, согласно приложению 1 к настоящему Плану.
Участниками не могут быть субъекты МСП:

1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген құрамында спирт бар медициналық мақсаттағы өнім (бальзамдардан басқа) шығару көзделетін жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауар шығару көзделетін жобаларды іске асыратын;
2) акцияларының (жарғылық капиталғы қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей мемлекеттік кәсіпорындарға/мекемелерге, ұлттық басқарушы холдингтерге, ұлттық холдингтерге, ұлттық компанияларға тиесілі;
3) жұмыс істеп тұрған кәсіпорындар қайта ұйымдастырылған және (немесе) кредит сомасы 60 (алпыс) миллион теңгеден аспайтын жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік тіркелгенінен бері алты айдан аз уақыт өткен;
4) кредиттің мақсаты қайта қаржыландыру болып табылатын жағдайларды қоспағанда, кредиттік бюроның деректеріне сәйкес кредит берілген немесе кредиттік өтінім берілген сәтте күнтізбелік тоқсан күннен астам мерзімге кешіктірілген несиелік берешегі бар;
5) "Банктік және сақтандыру қызметінің, бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушылары қызметінің және бағалы қағаздар рыногындағы лицензияланатын басқа да қызмет түрлерінің, акционерлік инвестициялық қорлар және микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйымдар қызметінің мақсаттары үшін офшорлық аймақтардың тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі басқармасының 2020 жылғы 24 ақпандағы № 8 қаулысында көрсетілген офшорлық аймақтарда тіркелген, сондай-ақ қатысушылары және (немесе) акционерлері офшорлық аймақтарда тіркелген.
ШОК субъектілерінің мақұлданған өтінімдеріне кредит беру мақсатында ЕДБ ҚРҰБ-дағы жеке банктік шотынан қаражатты есептен шығару үшін қажетті соманы "Даму" КДҚ" АҚ-мен алдын ала келісуді жүзеге асырады. Бұл ретте қаражаттың мақсатқа сай пайдаланылуын түпкілікті тексеруді "Даму" КДҚ" АҚ ШОК субъектілері жобаны іске асыратын жерге барғаннан кейін жүзеге асырады.
Кредиттер ШОК субъектілеріне мақсатқа сай пайдалану, ақылылық, мерзімділік, қайтарымдылық және қамтамасыз етілу шарттарымен беріледі.
Кредит валютасы – теңге.
ШОК субъектілеріне кредит беру мақсаты:
1) негізгі құралдардың түпкілікті қарыз алушылар үшін жаңаларын (яғни түпкілікті қарыз алушылар алғаш пайдаланатын) сатып алу, құру және жаңғырту;
2) әрбір ЕДБ-ге кредит қаражаты сомасының 50 %-ына дейін қолданыстағы инвестициялық кредиттерді қайта қаржыландыру;
3) экспорт алдындағы/экспорттық қаржыландыру және/немесе экспортқа бағдарланған жобаларды қаржыландыру мақсаттары үшін айналым қаражатын толықтыру және (немесе) инвестициялық жобаларды қаржыландыру.

1) реализующие проекты, предусматривающие выпуск подакцизных товаров, за исключением проектов, предусматривающих выпуск спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства;
2) пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо принадлежит государственным предприятиям/учреждениям, национальным управляющим холдингам, национальным холдингам, национальным компаниям;
3) с момента государственной регистрации которых прошло менее шести месяцев, за исключением случаев реорганизации действующих предприятий и (или) когда сумма кредита не превышает 60 (шестьдесят) миллионов тенге;
4) имеющих просроченную ссудную задолженность свыше девяносто календарных дней на момент кредитования или подачи кредитной заявки согласно данным кредитного бюро, за исключением случаев, когда целью кредита является рефинансирование;
5) которые зарегистрированы в оффшорных зонах, указанных в постановлении правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 24 февраля 2020 года № 8 "Об установлении Перечня офшорных зон для целей банковской и страховой деятельности, деятельности профессиональных участников рынка ценных бумаг и иных лицензируемых видов деятельности на рынке ценных бумаг, деятельности акционерных инвестиционных фондов и деятельности организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность", а также участники и (или) акционеры которых зарегистрированы в оффшорных зонах.
В целях кредитования одобренных заявок субъектов МСП БВУ осуществляют предварительное согласование с АО "ФРП "Даму" сумм, необходимых для списания средств с отдельного банковского счета БВУ в НБРК. При этом окончательная проверка целевого использования средств осуществляется АО "ФРП "Даму" после выезда на место реализации проекта субъектов МСП.
Кредиты предоставляются субъектам МСП на условиях целевого использования, платности, срочности, возвратности и обеспеченности.
Валюта кредитования – тенге.
Цели кредитования субъектов МСП:
1) приобретение новых для конечного заемщика (то есть впервые используемых конечным заемщиком), создание и модернизация основных средств;
2) рефинансирование действующих инвестиционных кредитов до 50 % от суммы кредитных средств на каждый БВУ;
3) пополнение оборотных средств и (или) финансирование инвестиционных проектов для целей предэкспортного/экспортного финансирования и/или финансирования экспортоориентированных проектов.

ЕДБ тарапынан ерте дегенде 2026 жылғы 1 қаңтардан қаржыландырылған өңдеу өнеркәсібіндегі ШОК субъектілеріне жаңа жобаларға берілген ЕДБ-нің қарыздары бойынша қайта қаржыландыруға жол беріледі.
Өзге шарттар кредиттік келісімде айқындалады.
ШОК субъектілері үшін номиналды сыйақы мөлшерлемесі жылына 12,6 %-дан аспайды, бұл ретте сыйақы мөлшерлемесінің көрсетілген мөлшері Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын ЕДБ қаражатымен микширлеу есебінен белгіленеді.
Бір ШОК субъектісіне/байланысты тұлғалар тобы үшін қаржыландырудың ең жоғары лимиті – "Даму қоры" АҚ қаражатын шартты түрде орналастырудың барлық бағдарламалары бойынша ағымдағы міндеттемелер ескерілгенде 7 (жеті) миллиард теңге.
ШОК субъектілеріне кредит беру мерзімі – 10 жылға дейін.
Уәкілетті орган сұрау салуды алған күннен кейін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жобаны қаржыландырудың салалық орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды береді.
Осы бөлімнің шарттары "Alatau City Bank" АҚ берген қарыздарға қолданылмайды.";
"Мемлекеттік қолдаудың қосымша шаралары" деген 6-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Мемлекеттік қолдаудың қосымша шаралары
Осы Жоспар шеңберінде қаражат алатын ШОК субъектілерінің жаңа жобаларын қаржыландыруды ынталандыру үшін "Даму" КДҚ" АҚ іске асыратын бағдарламалар шеңберінде "Даму" КДҚ" АҚ-ның жаңа жобалар бойынша кредиттерге кепілдік беру тетігін қолдануы көзделеді.";
"Мониторинг" деген 7-бөлімде:
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"ЕДБ тұрақты негізде "Даму" КДҚ" АҚ-ға қаражаттың игерілуі туралы есеп жіберіп тұратын болады, есеп беру нысаны мен мерзімдері тиісті кредиттік келісімде көрсетіледі. Бұл ақпаратты "Даму" КДҚ" АҚ Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 19 мамырдағы № 879 Жарлығымен құрылған Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан бөлінген қаражаттың жұмсалуын мониторингтеу жөніндегі комиссияға (бұдан әрі – Комиссия) және "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ-ға береді.";
сегізінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын
"Даму" КДҚ" АҚ-ның осы Жоспарды іске асыруға қатысатын ЕДБ-ның қаржылық-экономикалық жағдайын талдауды тұрақты негізде жүзеге асыру міндеттемесін қоспағанда, осы бөлімнің шарттары "Alatau City Bank" АҚ берген қарыздарға қолданылмайды.";
көрсетілген Жоспарға 1-қосымша осы өзгерістерге 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Жоспарға 1-1-қосымша алып тасталсын.
2. "Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібінде кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 1276 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібінде кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарында:
"Ағымдағы жағдайды талдау" деген бөлімде:
жетінші және сегізінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібінде кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспары (бұдан әрі – Жоспар) кәсіпкерлік субъектілеріне мынадай бағыттар бойынша қолдау көрсетуге бағытталған шаралар кешенін айқындайды:
бірінші бағыт: "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "Даму" КДҚ" АҚ) тізбесін Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия мақұлдаған екінші деңгейдегі банктерге (бұдан әрі – ЕДБ) осы Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес өңдеу өнеркәсібіндегі және өңдеу өнеркәсібіне қызмет көрсетуге қатысты көрсетілетін қызметтер саласындағы шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін (бұдан әрі – ШОКС) қаржыландыру үшін, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған өндіріс қуаттарын жүктеу үшін кәсіпорынның айналым қаражатын толықтыруға кредит береді (қаражатты шартты түрде орналастыру жолымен) (бұдан әрі – бірінші бағыт) (мақсатқа сай пайдалану шарты "Alatau City Bank" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "Alatau City Bank" АҚ) берген қарыздарға қолданылмайды);
екінші бағыт: осы Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес өңдеу өнеркәсібіндегі ірі кәсіпкерлік субъектілерін (бұдан әрі – ІКС) қаржыландыру үшін "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – "ҚДБ" АҚ) ЕДБ-ға банкаралық кредит беруі (бұдан әрі – екінші бағыт) (мақсатқа сай пайдалану шарты "Alatau City Bank" АҚ берген қарыздарға қолданылмайды).

Рефинансирование допускается по займам БВУ, выданным субъектам МСП в обрабатывающей промышленности на новые проекты, профинансированные со стороны БВУ не ранее 1 января 2026 года.
Прочие условия определяются в кредитном соглашении.
Номинальная ставка вознаграждения для субъектов МСП – не более 12,6 % годовых, при этом указанный размер ставки вознаграждения устанавливается за счет микширования средств Национального фонда Республики Казахстан со средствами БВУ.
Максимальный лимит финансирования на одного субъекта МСП/на группу связанных лиц 7 (семь) миллиардов тенге с учетом действующих обязательств по всем программам обусловленного размещения средств АО "ФРП "Даму".
Срок кредитования субъектов МСП – до 10 лет.
Уполномоченный орган в течение 7 (семь) рабочих дней после даты получения запроса представляет заключение об отраслевой целесообразности или нецелесообразности финансирования проекта.
Условия настоящего раздела не распространяются на займы, выданные АО "Alatau City Bank".";
раздел 6 "Дополнительные меры государственной поддержки" изложить в следующей редакции:
"6. Дополнительные меры государственной поддержки
Для стимулирования финансирования новых проектов субъектов МСП, получающих средства в рамках настоящего Плана, предусматривается применение АО "ФРП "Даму" механизма гарантирования кредитов по новым проектам в рамках реализуемых программ АО "ФРП "Даму".";
в разделе 7 "Мониторинг":
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"БВУ на регулярной основе будут направлять в АО "ФРП "Даму" отчет об освоении средств, форма и сроки представления отчета отражаются в соответствующем кредитном соглашении. Данную информацию АО "ФРП "Даму" представляет в Комиссию по мониторингу за расходованием средств, выделенных из Национального фонда Республики Казахстан, образованную Указом Президента Республики Казахстан от 19 мая 2025 года № 879 (далее – Комиссия), и АО "НИХ "Байтерек".";
часть восьмую изложить в следующей редакции:
"Условия настоящего раздела не распространяются на займы, выданные АО "Alatau City Bank", за исключением обязательства АО "ФРП "Даму" на регулярной основе осуществлять анализ финансово-экономического состояния БВУ, участвующих в реализации настоящего Плана.";
приложение 1 к указанному Плану изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящим изменениям;
приложение 1-1 к указанному Плану исключить.
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 1276 "Об утверждении Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования субъектов предпринимательства в обрабатывающей промышленности":
в Плане совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования субъектов предпринимательства в обрабатывающей промышленности, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Анализ текущей ситуации":
части седьмую и восьмую изложить в следующей редакции:
"Настоящий План совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования субъектов предпринимательства (далее – План) определяет комплекс мер, направленных на поддержку субъектов предпринимательства, по следующим направлениям:
первое направление: акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – АО "ФРП "Даму") предоставляет кредит (путем обусловленного размещения средств) банкам второго уровня (далее – БВУ), перечень которых рекомендован Государственной комиссией по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан, для финансирования субъектов малого и среднего предпринимательства (далее – СМСП) в обрабатывающей промышленности и сфере услуг, относящихся к обслуживанию обрабатывающей промышленности, а также на пополнение оборотных средств предприятий для загрузки мощностей действующих производств в соответствии с приложением 1 к настоящему Плану (далее – первое направление), (условие по целевому использованию не распространяется на займы, выданные акционерному обществу "Alatau City Bank" (далее – АО "Alatau City Bank");
второе направление: межбанковское кредитование акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" (далее – АО "БРК") БВУ для финансирования субъектов крупного предпринимательства (далее – СКП) в обрабатывающей промышленности в соответствии с приложением 2 к настоящему Плану (далее – второе направление), (условие по целевому использованию не распространяется на займы, выданные АО "Alatau City Bank").

Тамақ өнеркәсібі саласындағы жобаларға екінші бағыт бойынша кредит беру осы Жоспарға 2-1-қосымшаға сәйкес тамақ өнеркәсібінің қаржыландыруға арналған салаларының тізбесіне (бұдан әрі – тізбе) сәйкес жүзеге асырылады. Бұл ретте, тамақ өнеркәсібі саласындағы жобаның нысаналы мақсатын растау үшін экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) нақты кодына байланыстырылған тізбеден кемінде бір тауар түрін шығару жеткілікті. Көрсетілетін қызметтер саласы үшін ЭҚЖЖ кодтарына жатқызу сәйкестік өлшемшарты болып табылады.";
"Жалпы ережелер" деген бөлімде:
"Мақсатқа қол жеткізу және алға қойылған міндеттерді іске асыру тетіктері" деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсатқа қол жеткізу және алға қойылған міндеттерді іске асыру тетіктері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 14 сәуірдегі № 354 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібіндегі шағын және орта кәсіпкерлік жобаларын қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарын іске асыруды жалғастыра отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі, ҚРҰБ, "Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ) өңдеу өнеркәсібінде және өңдеу өнеркәсібіне қызмет көрсетуге қатысты көрсетілетін қызметтер саласындағы ШОКС-ны кейіннен қаржыландыру үшін, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған өндіріс қуаттарын жүктеу үшін және өңдеу өнеркәсібінде ІКС-ні қаржыландыру үшін ШОКС-ның айналым қаражатын толықтыруға ЕДБ-ні қаржыландыру бойынша қосымша шаралар қабылдайтын болады.
2014 жылы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрі – ҚР ҰҚ) қаражатынан жоғарыда аталған шараларды іске асыру үшін ШОКС-ны және ІКС-ні қосымша қаржыландырудың жалпы көлемі 100 (жүз) миллиард теңгені құрайды.
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ облигациялар айналысы басталған күннен бастап 20 жылға дейінгі мерзімге жылдық 0,1 % сыйақы мөлшерлемесі бойынша 100 (жүз) миллиард теңге сомасына облигация шығару жолымен ҚР ҰҚ-дан қарыз алуды жүзеге асырады. Облигациялық қарызды өтеу мерзімі – айналыс мерзімінің соңында, 2024 жылдан бастап эмитенттің бастамасы бойынша мерзімінен бұрын өтеу құқығы болады.
Қаражат алғаннан кейін "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ:
1) "Даму" КДҚ" АҚ-ға жасалған кредиттік шарт талаптарына сәйкес мерзім соңында қаражатты бір сомамен өтеу шартымен жылдық 0,15 % сыйақы мөлшерлемесі бойынша 20 жылға дейінгі мерзімге 50 (елу) миллиард теңге сомасына кредит береді;
2) "ҚДБ" АҚ-ға жасалған қарыз шартының талаптарына сәйкес мерзім соңында қаражатты бір сомамен өтеу шартымен жылдың 0,15 % сыйақы мөлшерлемесі бойынша 20 жылға дейінгі мерзімге 50 (елу) миллиард теңге сомасына кредит береді.";
"Қаражатты екінші деңгейдегі банктерге шартты түрде орналастырудың шарттары мен тетіктері" деген кіші бөлім:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

Кредитование проектов в сфере пищевой промышленности по второму направлению осуществляется в соответствии с перечнем сфер пищевой промышленности для финансирования согласно приложению 2-1 к настоящему Плану (далее – перечень). При этом, для подтверждения целевого назначения проекта в сфере пищевой промышленности достаточно выпуска не менее одного вида товара из перечня, привязанного к конкретному коду общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД). Для сферы услуг критерием соответствия будет отнесение к кодам ОКЭД.";
в разделе "Общие положения":
подраздел "Механизмы достижения цели и реализации поставленных задач" изложить в следующей редакции:
"Механизмы достижения цели и реализации поставленных задач
В продолжение реализации Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования проектов малого и среднего предпринимательства в обрабатывающей промышленности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2014 года № 354, Правительством Республики Казахстан, НБРК, акционерным обществом "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек" (далее – АО "НИХ "Байтерек") будут приняты дополнительные меры по финансированию БВУ для последующего финансирования СМСП в обрабатывающей промышленности и сфере услуг, относящихся к обслуживанию обрабатывающей промышленности, а также на пополнение оборотных средств СМСП для загрузки мощностей действующих производств и для финансирования СКП в обрабатывающей промышленности.
Общий объем дополнительного финансирования СМСП и СКП из средств Национального фонда Республики Казахстан (далее – НФ РК) в 2014 году для реализации вышеуказанных мер составляет 100 (сто) миллиардов тенге.
АО НИХ "Байтерек" осуществляет заимствование из НФ РК путем выпуска облигаций на сумму 100 (сто) миллиардов тенге сроком до 20 лет с даты начала обращения облигаций по ставке вознаграждения 0,1 % годовых. Срок погашения облигационного займа – в конце срока обращения с правом досрочного погашения по инициативе эмитента, начиная с 2024 года.
После получения средств АО "НИХ "Байтерек" предоставит:
1) АО "ФРП "Даму" кредит на сумму 50 (пятьдесят) миллиардов тенге сроком до 20 лет по ставке вознаграждения 0,15 % годовых с условием погашения средств единой суммой в конце срока согласно условиям заключенного кредитного договора;
2) АО "БРК" кредит на сумму 50 (пятьдесят) миллиардов тенге сроком до 20 лет по ставке вознаграждения 0,15 % годовых с условием погашения средств единой суммой в конце срока согласно условиям заключенного договора займа.";
в подразделе "Условия и механизмы обусловленного размещения средств в банках второго уровня":
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан әрі – Мемлекеттік комиссия) ЕДБ тізбесі және бірінші және екінші бағыттар бойынша лимиттер сомалары жөнінде ұсынымдар тұжырымдайды.";
3, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ жасалған кредиттік шарт пен қарыз шартының талаптарына сәйкес қаражат сомасын "Даму" КДҚ" АҚ-ның және "ҚДБ" АҚ-ның ҚРҰБ-дағы жеке банктік шотына орналастырады.
4. "Даму" КДҚ" АҚ Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес ЕДБ-мен мынадай шарттарда кредиттік келісімдер жасасады:
1) Мемлекеттік комиссия мақұлдаған лимиттер шегінде ҚРҰБ-да ЕДБ-ның жеке банктік шоттарында кредит қаражатын қамтамасыз етпей орналастыру;
2) сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 2 %-дан аспайды;
3) ЕДБ-ға кредит беру мерзімі – 20 жылға дейін;
4) қаражат ЕДБ шотына түскен күннен бастап ЕДБ-ның кредит қаражатын игеру мерзімі:
инвестициялық мақсаттарға берілетін кредиттер бойынша – 3 ай;
айналым қаражатын толықтыру мақсатына берілетін кредиттер бойынша – 3 ай.
5) ЕДБ-ға кредит беру валютасы – теңге;
6) "Даму" КДҚ" АҚ мен ЕДБ арасында жасалған кредиттік келісім шеңберінде:
Мемлекеттік комиссияның ұсынымдарына сәйкес ЕДБ лимитінің кемінде 50 %-ын ЕДБ Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес өңдеу өнеркәсібінде және өңдеу өнеркәсібіне қызмет көрсетуге қатысты көрсетілетін қызметтер саласындағы ШОКС-ның инвестициялық жобаларын қаржыландыру мақсатына жіберетін қарыздардың үлесі құрайды;
Мемлекеттік комиссияның ұсынымдарына сәйкес ЕДБ лимитінің кемінде 50 %-ын ЕДБ Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес өңдеу өнеркәсібіндегі ШОКС-ның айналым қаражатын толықтыру мақсатына жіберетін қарыздардың үлесі құрайды.
Бұл ретте Жоспарға 1-қосымшаға сәйкес өңдеу өнеркәсібіне қатысты көрсетілетін қызметтер саласындағы жобаларды іске асыратын ШОКС-ға айналым қаражаты берілмейді.
2019 жылдан бастап ШОКС-ны қаржыландырудан қайтарылған қаражат есебінен 25 (жиырма бес) миллиард теңге ҚР ҰҚ қаражатының айналыс мерзімінің соңына дейін қайтарылатын негізде экспорт алдындағы/экспорттық қаржыландыруға және/немесе экспортқа бағдарланған жобаларды қаржыландыруға жіберілетін болады. Экспорт алдындағы/экспорттық қаржыландыру – өнімді өндіруге және экспортқа өткізуге байланысты айналым қаражатын толықтыруға ШОКС жобасын қаржыландыру. Экспортқа бағдарланған жобаларды қаржыландыру – ШОКС-ға кейіннен экспорт үшін өнім өндіру мақсатында инвестициялық шығындарды жүзеге асыруға қаражат беру.
Пропорцияларды сақтау ЕДБ қаражатын екінші рет орналастыруға қолданылмайды.

"1. Государственная комиссия по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан (далее – Госкомиссия) вырабатывает рекомендации по перечню БВУ и суммам лимитов по первому и второму направлениям.";
пункты 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"3. АО "НИХ "Байтерек" разместит на отдельном банковском счете АО "ФРП "Даму" и АО "БРК" в НБРК сумму средств в соответствии с условиями заключенных кредитного договора и договора займа.
4. АО "ФРП "Даму" заключает кредитные соглашения с БВУ в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан на следующих условиях:
1) размещение кредитных средств на отдельных банковских счетах БВУ в НБРК без обеспечения в пределах лимитов, рекомендованных Госкомиссией;
2) ставка вознаграждения – не более 2 % годовых;
3) срок кредитования БВУ – до 20 лет;
4) срок освоения БВУ кредитных средств с даты поступления средств на счет БВУ:
3 месяца по кредитам, выдаваемым на инвестиционные цели;
3 месяца по кредитам, выдаваемым на цели пополнения оборотных средств;
5) валюта кредитования БВУ – тенге;
6) в рамках кредитного соглашения, заключенного между АО "ФРП "Даму" и БВУ:
не менее 50 % от лимита на БВУ в соответствии с рекомендациями Госкомиссии составляет доля займов, направляемых БВУ на цели финансирования инвестиционных проектов СМСП в обрабатывающей промышленности и сфере услуг, относящихся к обслуживанию обрабатывающей промышленности, в соответствии с приложением 1 к Плану;
не более 50 % от лимита на БВУ в соответствии с рекомендациями Госкомиссии составляет доля займов, направляемых БВУ на цели пополнения оборотных средств СМСП в обрабатывающей промышленности, в соответствии с приложением 1 к Плану.
При этом оборотные средства не предоставляются СМСП, реализующим проекты в сфере услуг, относящихся к обрабатывающей промышленности, в соответствии с приложением 1 к Плану.
С 2019 года 25 (двадцать пять) миллиардов тенге за счет возвратных средств от финансирования СМСП будут направлены на предэкспортное/экспортное финансирование и/или финансирование экспортоориентированных проектов на револьверной основе до конца срока обращения средств НФ РК. Предэкспортное/экспортное финансирование – финансирование проекта СМСП на пополнение оборотных средств, связанных с производством и реализацией продукции на экспорт. Финансирование экспортоориентированных проектов – предоставление средств СМСП на осуществление инвестиционных затрат с целью последующего производства продукции для экспорта.
Соблюдение пропорций не распространяется на вторичное размещение средств БВУ.

5. "ҚДБ" АҚ Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес ЕДБ-мен мынадай шарттарда банктік қарыз шартын жасасады:
1) кредит қаражатын Мемлекеттік комиссия мақұлдаған лимиттер шегінде ҚРҰБ-да ЕДБ-ның жеке банктік шоттарында қамтамасыз етпей орналастыру;
2) сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 2 %-дан аспайды;
3) ЕДБ-ға кредит беру мерзімі – 20 жылға дейін;
4) ЕДБ-ның кредит қаражатын игеру мерзімі – қаражат ЕДБ шотына түскен күннен бастап 18 ай;
5) ЕДБ-ға кредит беру валютасы – теңге;
6) "ҚДБ" АҚ мен ЕДБ арасында жасалған банктік қарыз шарты шегінде:
Мемлекеттік комиссия мақұлдаған ЕДБ лимитінің кемінде 100 %-ын ЕДБ Жоспарға 2-қосымшаға сәйкес өңдеу өнеркәсібінде түпкілікті қарыз алушылардың инвестициялық жобаларын қаржыландыру мақсатына жіберетін қарыздардың үлесі құрайды.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. ЕДБ орналастырылатын қаражатты мақсатқа сай пайдаланбаған, толықтай немесе ішінара игермеген жағдайларда, сондай-ақ кредиттік келісімде немесе банктік қарыз шартында көзделген өзге де жағдайлар туындаған кезде "Даму" КДҚ" АҚ, "ҚДБ" АҚ ЕДБ-ге қатысты кредиттік келісімнің, банктік қарыз шартының талаптарына сәйкес шаралар қолданады, оның ішінде кредиттік келісімдерді, банктік қарыз шартын мерзімінен бұрын бұзу және/немесе кейін басқа ЕДБ арасында қайта бөле отырып, орналастырылған қаражатты кері қайтарып алу, және/немесе ЕДБ портфелін (банктік қарыз шарттары бойынша ШОКС/ІКС-ге құқықтар (талаптар) беру мәселесіне бастама көтеруге құқылы. Кері қайтарып алынған, ЕДБ мерзімінен бұрын өтеген қаражатты қайта бөлу, сондай-ақ ЕДБ портфелін (банктік қарыз шарттары бойынша ШОКС/ІКС-ге құқықтарды (талаптарды) басқа ЕДБ-ге беру Мемлекеттік комиссияның ұсынымдарын ескере отырып жүзеге асырылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Осы кіші бөлімнің 2-тармағында, 4-тармағының 6) тармақшасында, 5-тармағының 6) тармақшасында, 6, 7 және 8-тармақтарында көрсетілген шарттар "Alatau City Bank" АҚ берген қарыздарға қолданылмайды.";
"Өңдеу өнеркәсібінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру шарттары" деген кіші бөлімдер мынадай редакцияда жазылсын:
"Өңдеу өнеркәсібінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру шарттары
1. Нысаналы топ – бірінші бағыт бойынша өңдеу өнеркәсібінде және өңдеу өнеркәсібіне қызмет көрсетуге қатысты көрсетілетін қызметтер саласындағы жобаларды іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлап отырған ШОКС.
2. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген, құрамында спирт бар медициналық мақсаттағы өнім (бальзамдардан басқа) шығару көзделетін жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауар шығару көзделетін жобаларды іске асыратын;

5. АО "БРК" заключает договора банковского займа с БВУ в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан на следующих условиях:
1) размещение кредитных средств на отдельных банковских счетах БВУ в НБРК без обеспечения в пределах лимитов, рекомендованных Госкомиссией;
2) ставка вознаграждения – не более 2 % годовых;
3) срок кредитования БВУ – до 20 лет;
4) срок освоения БВУ кредитных средств – 18 месяцев с даты поступления средств на счет БВУ,
5) валюта кредитования БВУ – тенге;
6) в рамках договора банковского займа, заключенного между АО "БРК" и БВУ:
не менее 100 % от лимита на БВУ, рекомендованного Госкомиссией, составляет доля займов, направляемых БВУ на цели финансирования инвестиционных проектов конечных заемщиков в обрабатывающей промышленности, в соответствии с приложением 2 к Плану.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. В случаях нецелевого использования, полного или частичного неосвоения БВУ размещаемых средств, а также при наступлении иных случаев, предусмотренных кредитным соглашением или договором банковского займа, АО "ФРП "Даму", АО "БРК" применяют в отношении БВУ меры согласно условиям кредитного соглашения, договора банковского займа, в том числе вправе инициировать вопрос досрочного расторжения кредитных соглашений, договора банковского займа и/или отзыва размещенных средств с дальнейшим их перераспределением среди других БВУ, и/или уступки портфеля БВУ (прав (требований) к СМСП/СКП по договорам банковского займа). Перераспределение отозванных, досрочно погашенных БВУ средств, а также уступка портфеля БВУ (прав (требований) к СМСП/СКП по договорам банковского займа) другому БВУ осуществляются среди БВУ с учетом рекомендаций Госкомиссии.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Условия, указанные в пункте 2, подпункте 6) пункта 4, подпункте 6) пункта 5, пунктах 6, 7 и 8 настоящего подраздела, не распространяются на займы, выданные АО "Alatau City Bank".";
подраздел "Условия финансирования субъектов малого и среднего предпринимательства в обрабатывающей промышленности" изложить в следующей редакции:
"Условия финансирования субъектов малого и среднего предпринимательства в обрабатывающей промышленности
1. Целевая группа – СМСП, реализующие и (или) планирующие реализовать проекты в обрабатывающей промышленности и сфере услуг, относящихся к обслуживанию обрабатывающей промышленности, по первому направлению.
2. Участниками не могут быть СМСП:
1) реализующие проекты, предусматривающие выпуск подакцизных товаров, за исключением проектов, предусматривающих выпуск спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства;

2) акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей мемлекеттік кәсіпорындарға/мекемелерге, ұлттық басқарушы холдингтерге, ұлттық холдингтерге, ұлттық компанияларға тиесілі ШОКС қатысушы бола алмайды.
3. ШОКС мақұлданған өтінімдеріне кредит беру мақсатында ЕДБ ҚРҰБ-дағы ЕДБ жеке банктік шотынан қаражатты есептен шығару үшін қажетті сомаларды "Даму" КДҚ" АҚ-мен алдын ала келісуді жүзеге асырады. Бұл ретте қаражаттың мақсатқа сай пайдаланылуын түпкілікті тексеруді "Даму" КДҚ" АҚ ШОКС жобасын іске асыратын жерге барғаннан кейін жүзеге асырады.
4. Кредиттер ШОКC-ға мақсатқа сай пайдалану, ақылылық, мерзімділік, қайтарымдылық және қамтамасыз етілу шарттарымен беріледі, оның ішінде:
1) бір ШОКС/байланысты тұлғалар тобы үшін қаржыландырудың ең жоғары лимиті – "Даму" КДҚ" АҚ қаражатын шартты түрде орналастырудың барлық бағдарламалары бойынша қолданыстағы міндеттемелер ескерілгенде 7 (жеті) миллиард теңге;
2) кредит беру мерзімі:
инвестицияларға – 10 жылдан аспайды;
айналым қаражатын толықтыруға – 3 жылдан аспайды;
3) ШОКС үшін номиналды сыйақы мөлшерлемесі жылдық 12,6 %-дан аспайды, бұл ретте сыйақы мөлшерлемесінің көрсетілген мөлшері ҚР ҰҚ-ның қаражатын ЕДБ-дің қаражатымен микширлеу есебінен белгіленеді;
4) кредит беру валютасы – теңге.
5. Осы кіші бөлімнің шарттары "Alatau City Bank" АҚ берген қарыздарға қолданылмайды.";
"Өңдеу өнеркәсібінде ірі кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру шарттары" деген кіші бөлімде:
4-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ІКС үшін номиналды сыйақы мөлшерлемесі жылдық 12,6 %-дан аспайды, бұл ретте сыйақы мөлшерлемесінің көрсетілген мөлшері ҚР ҰҚ-дың қаражатын ЕДБ-нің қаражатымен микширлеу есебінен белгіленеді;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы кіші бөлімнің шарттары "Alatau City Bank" АҚ берген қарыздарға қолданылмайды.";
"Мониторинг" деген кіші бөлімде:
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Даму" КДҚ" АҚ және "ҚДБ" АҚ осы тармақтың шарттарына сәйкес ЕДБ-ден алынған ақпаратты Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 19 мамырдағы № 879 Жарлығымен құрылған ҚР ҰҚ-дан бөлінген қаражаттың жұмсалуын мониторингтеу жөніндегі комиссияға (бұдан әрі – Комиссия) және "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ-ға береді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Осы кіші бөлімнің 2, 3, 6 және 7-тармақтарының шарттары "Alatau City Bank" АҚ берген қарыздарға қолданылмайды.";
көрсетілген Жоспарға 1-қосымша осы өзгерістерге 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
3. "Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібіндегі кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 11 наурыздағы № 124 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібіндегі кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарында:
"Ағымдағы жағдайды талдау" деген бөлімде:
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібіндегі кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспары (бұдан әрі – Жоспар) кәсіпкерлік субъектілерін мынадай бағыттар бойынша қолдауға бағытталған шаралар кешенін айқындайды:
бірінші бағыт: "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "Даму" КДҚ" АҚ) тізбесін Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия мақұлдаған екінші деңгейдегі банктерге (бұдан әрі – ЕДБ) өңдеу өнеркәсібіндегі шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін (бұдан әрі – ШОКС) қаржыландыру үшін, оның ішінде өңдеу өнеркәсібінде ШОКС-ға берілген ЕДБ қарыздарын қайта қаржыландыруға, ЕДБ қарыздары бойынша айналым қаражатын қаржыландыруға, өңдеу өнеркәсібінде жаңа жобаларды қаржыландыруға кредит береді (бұдан әрі – бірінші бағыт) (мақсатқа сай пайдалану шарты "Alatau City Bank" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "Alatau City Bank" АҚ) берген қарыздарға қолданылмайды);
екінші бағыт: "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – "ҚДБ" АҚ) өңдеу өнеркәсібінде ірі кәсіпкерлік субъектілерін (бұдан әрі – ІКС) қаржыландыру үшін, оның ішінде өңдеу өнеркәсібіндегі ІКС-ге берілген ЕДБ қарыздарын қайта қаржыландыруға, өңдеу өнеркәсібіндегі ІКС-ге берілген ЕДБ қарыздары бойынша айналым қаражатын қаржыландыруға, өңдеу өнеркәсібіндегі жаңа жобаларды қаржыландыруға ЕДБ-ге банкаралық кредит беруі (бұдан әрі – екінші бағыт) (мақсатқа сай пайдалану шарты "Alatau City Bank" АҚ берген қарыздарға қолданылмайды).";
тоғызыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Тамақ өнеркәсібі саласындағы жобаларға бірінші бағыт бойынша кредит беру осы Жоспарға қосымшаға сәйкес тамақ өнеркәсібінің қаржыландыруға арналған салаларының тізбесіне (бұдан әрі – тізбе) сәйкес жүзеге асырылады. Бұл ретте, тамақ өнеркәсібі саласындағы жобаның нысаналы мақсатын растау үшін экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) нақты кодына байланыстырылған тізбеден кемінде бір тауар түрін шығару жеткілікті.";
"Жалпы ережелер" деген бөлімде:
"Мақсатқа қол жеткізу және қойылған міндеттерді іске асыру тетіктері" деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсатқа қол жеткізу және қойылған міндеттерді іске асыру тетіктері

2) пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо принадлежит государственным предприятиям/учреждениям, национальным управляющим холдингам, национальным холдингам, национальным компаниям.
3. В целях кредитования одобренных заявок СМСП БВУ осуществляют предварительное согласование с АО "ФРП "Даму" сумм, необходимых для списания средств с отдельного банковского счета БВУ в НБРК. При этом окончательная проверка целевого использования средств осуществляется АО "ФРП "Даму" после выезда на место реализации проекта СМСП.
4. Кредиты предоставляются СМСП на условиях целевого использования, платности, срочности, возвратности и обеспеченности, в том числе:
1) максимальный лимит финансирования на одного СМСП/на группу связанных лиц 7 (семь) миллиардов тенге с учетом действующих обязательств по всем программам обусловленного размещения средств АО "ФРП "Даму";
2) срок кредитования:
на инвестиции – не более 10 лет;
на пополнение оборотных средств – не более 3 лет;
3) номинальная ставка вознаграждения для СМСП – не более 12,6 % годовых, при этом указанный размер ставки вознаграждения устанавливается за счет микширования средств НФ РК со средствами БВУ;
4) валюта кредитования – тенге.
5. Условия настоящего подраздела не распространяются на займы, выданные АО "Alatau City Bank".";
в подразделе "Условия финансирования субъектов крупного предпринимательства в обрабатывающей промышленности":
подпункт 3) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"3) номинальная ставка вознаграждения для СКП – не более 12,6 % годовых, при этом указанный размер ставки вознаграждения устанавливается за счет микширования средств НФ РК со средствами БВУ;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Условия настоящего подраздела не распространяются на займы, выданные АО "Alatau City Bank".";
в подразделе "Мониторинг":
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"АО "ФРП "Даму" и АО "БРК" представляют информацию, полученную от БВУ в соответствии с условиями настоящего пункта, в Комиссию по мониторингу за расходованием средств, выделенных из НФ РК, образованную Указом Президента Республики Казахстан от 19 мая 2025 года № 879 (далее – Комиссия), и АО "НИХ "Байтерек".";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Условия пунктов 2, 3, 6 и 7 настоящего подраздела не распространяются на займы, выданные АО "Alatau City Bank".";
приложение 1 к указанному Плану изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящим изменениям.
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2015 года № 124 "Об утверждении Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования субъектов предпринимательства в обрабатывающей промышленности":
в Плане совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования субъектов предпринимательства в обрабатывающей промышленности, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Анализ текущей ситуации":
часть седьмую изложить в следующей редакции:
"Настоящий План совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования субъектов предпринимательства в обрабатывающей промышленности (далее – План) определяет комплекс мер, направленных на поддержку субъектов предпринимательства, по следующим направлениям:
первое направление: акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – АО "ФРП "Даму") предоставляет кредит (путем обусловленного размещения средств) банкам второго уровня, перечень которых рекомендован Государственной комиссией по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан (далее – БВУ), для финансирования субъектов малого и среднего предпринимательства (далее – СМСП) в обрабатывающей промышленности, в том числе на рефинансирование займов БВУ, выданных СМСП в обрабатывающей промышленности, на финансирование оборотных средств по займам БВУ, на финансирование новых проектов в обрабатывающей промышленности (далее – первое направление), (условие по целевому использованию не распространяется на займы, выданные акционерному обществу "Alatau City Bank" (далее – АО "Alatau City Bank");
второе направление: межбанковское кредитование акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" (далее – АО "БРК") БВУ для финансирования субъектов крупного предпринимательства (далее – СКП) в обрабатывающей промышленности, в том числе на рефинансирование займов БВУ, выданных СКП в обрабатывающей промышленности, на финансирование оборотных средств по займам БВУ, выданным СКП в обрабатывающей промышленности, на финансирование новых проектов в обрабатывающей промышленности (далее – второе направление), (условие по целевому использованию не распространяется на займы, выданные АО "Alatau City Bank").";
часть девятую изложить в следующей редакции:
"Кредитование проектов в сфере пищевой промышленности по второму направлению осуществляется в соответствии с перечнем сфер пищевой промышленности для финансирования согласно приложению к настоящему Плану (далее – перечень). При этом, для подтверждения целевого назначения проекта в сфере пищевой промышленности достаточно выпуска не менее одного вида товара из перечня, привязанного к конкретному коду общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД).";
в разделе "Общие положения":
подраздел "Механизмы достижения цели и реализации поставленных задач" изложить в следующей редакции:
"Механизмы достижения цели и реализации поставленных задач"

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 14 сәуірдегі № 354 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібіндегі шағын және орта кәсіпкерлік жобаларын қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 1276 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібінде кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарын іске асыруды жалғастыра отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі, ҚР ҰБ, "Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ) өңдеу өнеркәсібінде ШОКС-ны және ІКС-ны кейіннен қаржыландыру үшін, оның ішінде бұрын берілген ЕДБ қарыздарын қайта қаржыландыруға, ШОКС-ның және ІКС-ның айналым қаражатын және жаңа жобаларын қаржыландыруға ЕДБ қаржыландыру бойынша қосымша шаралар қабылдайтын болады.
2014 жылы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрі – ҚР ҰҚ) қаражатынан жоғарыда аталған шараларды іске асыру үшін ШОКС-ны және ІКС-ны қосымша қаржыландырудың жалпы көлемі 100 (жүз) миллиард теңгені құрайды.
Жыл
ШОКС жобалары
ІКС жобалары
2015
50 млрд теңге
50 млрд теңге
Осы мақсаттар үшін "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ мынадай шарттарда 100 (жүз) миллиард теңге сомасына облигациялар шығару арқылы ҚР ҰҚ-дан қарыз алуды жүзеге асырады:
Шығару жылы
2015
ҚР ҰҚ қаражатынан орналастыру көлемі
100 млрд теңге
Купон мөлшерлемесі
жылдық 0,1 %
Өтеудің кiрiстiлiгi
жылдық 0,1 %
Облигациялардың айналыс мерзiмi
облигациялардың айналысы басталған күннен бастап 20 жылға дейін
Облигациялық қарызды өтеу мерзімі
эмитенттің бастамасы бойынша мерзімінен бұрын өтеу құқығымен айналыс мерзімінің соңында
Облигацияларды орналастырғаннан кейін "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ бірінші бағыт бойынша шараларды іске асыру үшін "Даму" КДҚ" АҚ-мен Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес кредиттік шарт жасасады және "Даму" КДҚ" АҚ-на мынадай шарттарда кредит береді:
1) кредит сомасы – 50 (елу) миллиард теңге;
2) мерзімі – кредиттік шартқа қол қойылған күннен бастап 20 жылға дейін;
3) сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 0,15 %;
4) "Даму" КДҚ" АҚ бастамасы бойынша мерзімінен бұрын өтеу құқығымен жасалған кредиттік шарт талаптарына сәйкес мерзімнің аяғында қаражатты бір сомамен өтеу.
Облигацияларды орналастырғаннан кейін "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ екінші бағыт бойынша шараларды іске асыру үшін "КДБ" АҚ-мен Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес қарыз шартын жасасады және "ҚДБ" АҚ-на мынадай шарттарда кредит береді:

В продолжение реализации Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования проектов малого и среднего предпринимательства в обрабатывающей промышленности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2014 года № 354, и Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования субъектов предпринимательства в обрабатывающей промышленности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 1276, Правительством Республики Казахстан, НБ РК, акционерным обществом "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек" (далее – АО "НИХ "Байтерек") будут приняты дополнительные меры по финансированию БВУ для последующего финансирования СМСП и СКП в обрабатывающей промышленности, в том числе на рефинансирование ранее выданных займов БВУ, на финансирование оборотных средств и новых проектов СМСП и СКП.
Общий объем дополнительного финансирования СМСП и СКП из средств Национального фонда Республики Казахстан (далее – НФ РК) в 2014 году для реализации вышеуказанных мер составляет 100 (сто) миллиардов тенге.
Год
Проекты СМСП
Проекты СКП
2015
50 млрд тенге
50 млрд тенге
Для этих целей АО "НИХ "Байтерек" осуществляет заимствование из НФ РК путем выпуска облигаций на сумму 100 (сто) миллиардов тенге на следующих условиях:
Год выпуска
2015
Объем размещения из средств НФ РК
100 млрд тенге
Ставка купона
0,1 % годовых
Доходность к погашению
0,1 % годовых
Срок обращения облигаций
до 20 лет с даты начала обращения облигаций
Срок погашения облигационного займа
в конце срока обращения, с правом досрочного погашения по инициативе эмитента
После размещения облигаций АО "НИХ "Байтерек" для реализации мер по первому направлению заключает с АО "ФРП "Даму" кредитный договор в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и предоставляет АО "ФРП "Даму" кредит на следующих условиях:
1) сумма кредита – 50 (пятьдесят) миллиардов тенге;
2) срок – до 20 лет с даты подписания кредитного договора;
3) ставка вознаграждения – 0,15 % годовых;
4) погашение средств единой суммой в конце срока, согласно условиям заключенного кредитного договора, с правом досрочного погашения по инициативе АО "ФРП "Даму".
После размещения облигаций АО "НИХ "Байтерек" для реализации мер по второму направлению заключает с АО "БРК" договор займа в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и предоставляет АО "БРК" кредит на следующих условиях:

1) кредит сомасы – 50 (елу) миллиард теңге;
2) мерзімі – кредиттік шартқа қол қойылған күннен бастап 20 жылға дейін;
3) сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 0,15 %;
4) "ҚДБ" АҚ бастамасы бойынша мерзімінен бұрын өтеу құқығымен жасалған қарыз шартының талаптарына сәйкес мерзімнің аяғында қаражатты бір сомамен өтеу.";
"Қаражатты екінші деңгейдегі банктерде шартты орналастырудың талаптары мен тетіктері" деген кіші бөлімде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік комиссия ЕДБ тізбесі және бірінші және екінші бағыт бойынша лимиттер сомалары жөнінде ұсынымдар тұжырымдайды.";
3, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ жасалған кредиттік шарт пен қарыз шартының талаптарына сәйкес қаражат сомасын "Даму" КДҚ" АҚ-ның және "ҚДБ" АҚ-ның ҚР ҰБ-дағы жеке банктік шотына орналастырады.
4. "Даму" КДҚ" АҚ Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес ЕДБ-мен мынадай шарттарда кредиттік келісімдер жасасады:
1) Мемлекеттік комиссия ұсынған лимиттер шегінде ҚР ҰБ-да ЕДБ-ның жеке банктік шоттарында кредит қаражатын қамтамасыз етпей орналастыру;
2) сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 2 %-дан аспайды;
3) ЕДБ-ға кредит беру мерзімі – 20 жылға дейін;
4) қаражат ЕДБ шотына түскен күннен бастап ЕДБ-ның кредиттік қаражатты игеру мерзімі:
инвестициялық мақсаттарға берілетін кредиттер бойынша – 3 ай;
айналым қаражатын толықтыру және бұрын берілген ЕДБ қарыздарын қайта қаржыландыру мақсаттарына берілетін кредиттер бойынша – 3 ай.
ЕДБ тарапынан ерте дегенде 2026 жылғы 1 қаңтардан қаржыландырылған өңдеу өнеркәсібіндегі ШОКС-не жаңа жобаларға берілген ЕДБ-нің қарыздары бойынша қайта қаржыландыруға жол беріледі;
5) ЕДБ-ға кредит беру валютасы – теңге;
6) "Даму" КДҚ" АҚ мен ЕДБ арасында жасалған кредиттік келісім шеңберінде:
Мемлекеттік комиссияның ұсынымдарына сәйкес ЕДБ лимитінің 25 %-ынан аспайтын бөлігін ЕДБ өңдеу өнеркәсібіндегі ШОКС-ге берген қарыздарды қайта қаржыландыруға жіберетін қарыздардың үлесі құрайды;
Мемлекеттік комиссияның ұсынымдарына сәйкес ЕДБ лимитінің 25 %-ынан аспайтын бөлігін ЕДБ өңдеу өнеркәсібіндегі ШОКС-ның айналым қаражатын толықтыру мақсатына жіберетін қарыздардың үлесі құрайды;
Мемлекеттік комиссияның ұсынымдарына сәйкес ЕДБ лимитінің кемінде 50 %-ын ЕДБ өңдеу өнеркәсібіндегі ШОКС-ның жаңа жобаларын қаржыландыруға жіберетін қарыздардың үлесі құрайды.
2019 жылдан бастап ШОКС-ны қаржыландырудан қайтарылған қаражат есебінен 25 (жиырма бес) миллиард теңге ҚР ҰҚ қаражатының айналыс мерзімінің соңына дейін қайтарылатын негізде экспорт алдындағы/экспорттық қаржыландыруға және/немесе экспортқа бағдарланған жобаларды қаржыландыруға жіберілетін болады.
Экспорт алдындағы/экспорттық қаржыландыру – өнімді өндіруге және экспортқа өткізуге байланысты айналым қаражатын толықтыруға ШОКС жобасын қаржыландыру. Экспортқа бағдарланған жобаларды қаржыландыру – ШОКС-ға кейіннен экспорт үшін өнім өндіру мақсатында инвестициялық шығындарды жүзеге асыруға қаражат беру.
Пропорцияларды сақтау ЕДБ-нің қаражатын екінші рет орналастыруға қолданылмайды.

1) сумма кредита – 50 (пятьдесят) миллиардов тенге;
2) срок – до 20 лет с даты подписания кредитного договора;
3) ставка вознаграждения – 0,15 % годовых;
4) погашение средств единой суммой в конце срока, согласно условиям заключенного договора займа, с правом досрочного погашения по инициативе АО "БРК".";
в подразделе "Условия и механизмы обусловленного размещения средств в банках второго уровня":
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Госкомиссия вырабатывает рекомендации по перечню БВУ и суммам лимитов по первому и второму направлениям.";
пункты 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"3. АО "НИХ "Байтерек" размещает на отдельном банковском счете АО "ФРП "Даму" и АО "БРК" в НБ РК сумму средств в соответствии с условиями заключенных кредитного договора и договора займа.
4. АО "ФРП "Даму" заключает кредитные соглашения с БВУ в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан на следующих условиях:
1) размещение кредитных средств на отдельных банковских счетах БВУ в НБ РК без обеспечения в пределах лимитов, рекомендуемых Госкомиссией;
2) ставка вознаграждения – не более 2 % годовых;
3) срок кредитования БВУ – до 20 лет;
4) срок освоения БВУ кредитных средств с даты поступления средств на счет БВУ:
3 месяца – по кредитам, выдаваемым на инвестиционные цели;
3 месяца – по кредитам, выдаваемым на цели пополнения оборотных средств и рефинансирования ранее выданных займов БВУ.
Рефинансирование допускается по займам БВУ, выданным СМСП в обрабатывающей промышленности на новые проекты, профинансированные со стороны БВУ не ранее 1 января 2026 года;
5) валюта кредитования БВУ – тенге;
6) в рамках кредитного соглашения, заключенного между АО "ФРП "Даму" и БВУ:
не более 25 % от лимита на БВУ в соответствии с выработанными рекомендациями Госкомиссии, составляет доля займов, направляемых БВУ на рефинансирование займов, выданных СМСП в обрабатывающей промышленности;
не более 25 % от лимита на БВУ в соответствии с выработанными рекомендациями Госкомиссии, составляет доля займов, направляемых БВУ на цели пополнения оборотных средств СМСП в обрабатывающей промышленности;
не менее 50 % от лимита на БВУ в соответствии с выработанными рекомендациями Госкомиссии составляет доля займов, направляемых БВУ на финансирование новых проектов СМСП в обрабатывающей промышленности.
С 2019 года 25 (двадцать пять) миллиардов тенге за счет возвратных средств от финансирования СМСП будут направлены на предэкспортное/экспортное финансирование и/или финансирование экспортоориентированных проектов на револьверной основе до конца срока обращения средств НФ РК.
Предэкспортное/экспортное финансирование – финансирование проекта СМСП на пополнение оборотных средств, связанных с производством и реализацией продукции на экспорт. Финансирование экспортоориентированных проектов – предоставление средств СМСП на осуществление инвестиционных затрат с целью последующего производства продукции для экспорта.
Соблюдение пропорций не распространяется на вторичное размещение средств БВУ.

5. "ҚДБ" АҚ Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес ЕДБ-мен мынадай шарттарда банктік қарыз шартын жасасады:
1) кредит қаражатын Мемлекеттік комиссия мақұлдаған лимиттер шегінде ҚР ҰБ-да ЕДБ-ның жеке банктік шоттарында қамтамасыз етпей орналастыру;
2) сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 2 %-дан аспайды;
3) ЕДБ-ға кредит беру мерзімі – 20 жылға дейін;
4) "ҚДБ" АҚ мен ЕДБ арасында банктік қарыз шартын/лимиттерді өзгерту туралы қосымша келісім жасалған күннен бастап ЕДБ-нің кредиттік қаражатты игеру мерзімі:
инвестициялық мақсаттарға берілетін кредиттер бойынша – 18 ай;
айналым қаражатын толықтыру және бұрын берілген ЕДБ қарыздарын қайта қаржыландыру мақсаттарына берілетін кредиттер бойынша – 6 ай;
5) ЕДБ-ға кредит беру валютасы – теңге;
2019 жылдан бастап ІКС-нің қолданыстағы кредиттік желілерінің жабылуына қарай босайтын қаражат есебінен 25 (жиырма бес) миллиард теңге ҚР ҰҚ қаражатының айналыс мерзімінің соңына дейін қайтарылатын негізде ІКС-нің экспорт алдындағы/экспорттық қаржыландыруға және/немесе экспортқа бағдарланған жобаларын қаржыландыруға жіберілетін болады.
Экспорт алдындағы/экспорттық қаржыландыру – өнімді өндіруге және экспортқа өткізуге байланысты айналым қаражатын толықтыруға ІКС жобасын қаржыландыру. Экспортқа бағдарланған жобаларды қаржыландыру – ІКС-ге кейіннен экспорт үшін өнім өндіру мақсатында инвестициялық шығындарды жүзеге асыруға қаражат беру.
Пропорцияларды сақтау ЕДБ қаражатын екінші рет орналастыруға қолданылмайды.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. ЕДБ орналастырылатын қаражатты мақсатына сай пайдаланбаған, толықтай немесе ішінара игермеген жағдайларда, сондай-ақ кредиттік келісімде немесе банктік қарыз шартында көзделген өзге де жағдайлар туындаған кезде "Даму" КДҚ" АҚ, "ҚДБ" АҚ ЕДБ-ге қатысты кредиттік келісімнің, банктік қарыз шартының талаптарына сәйкес шаралар қолданады, оның ішінде кредиттік келісімдерді, банктік қарыз шартын мерзімінен бұрын бұзу және/немесе кейін басқа ЕДБ-лар арасында қайта бөле отырып, орналастырылған қаражатты кері қайтарып алу және/немесе ЕДБ портфелін (банктік қарыз шарттары бойынша ШОКС/ІКС-ге құқықтар (талаптар) беру мәселесіне бастама жасауға құқылы. Кері қайтарып алынған, ЕДБ мерзімінен бұрын өтеген қаражатты қайта бөлу, сондай-ақ ЕДБ портфелін (банктік қарыз шарттары бойынша ШОКС/ІКС-ге құқықтарды (талаптарды) басқа ЕДБ-ге беру Мемлекеттік комиссияның ұсынымдарын ескере отырып жүзеге асырылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Осы кіші бөлімнің 2-тармағында, 4-тармағының 6) тармақшасында, 5-тармағының 6) тармақшасында, 6, 7 және 8-тармақтарында көрсетілген шарттар "Alatau City Bank" АҚ берген қарыздарға қолданылмайды.";
"Өңдеу өнеркәсібінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру шарттары" деген кіші бөлімдер мынадай редакцияда жазылсын:
"Өңдеу өнеркәсібінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру шарттары

5. АО "БРК" заключает договора банковского займа с БВУ в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан на следующих условиях:
1) размещение кредитных средств на отдельных банковских счетах БВУ в НБ РК без обеспечения в пределах лимитов, рекомендованных Госкомиссией;
2) ставка вознаграждения – не более 2 % годовых;
3) срок кредитования БВУ – до 20 лет;
4) срок освоения БВУ кредитных средств с даты заключения между АО "БРК" и БВУ договора банковского займа/дополнительного соглашения об изменении лимитов:
18 месяцев по кредитам, выдаваемым на инвестиционные цели;
6 месяцев по кредитам, выдаваемым на цели пополнения оборотных средств и рефинансирование ранее выданных займов БВУ;
5) валюта кредитования БВУ – тенге;
С 2019 года 25 (двадцать пять) миллиардов тенге за счет средств, высвобождаемых по мере закрытия действующих кредитных линий СКП, будут направлены на предэкспортное/экспортное финансирование и/или финансирование экспортоориентированных проектов СКП на револьверной основе до конца срока обращения средств НФ РК.
Предэкспортное/экспортное финансирование – финансирование проекта СКП на пополнение оборотных средств, связанных с производством и реализацией продукции на экспорт. Финансирование экспортоориентированных проектов – предоставление средств СКП на осуществление инвестиционных затрат с целью последующего производства продукции для экспорта.
Соблюдение пропорций не распространяется на вторичное размещение средств БВУ.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. В случаях нецелевого использования, полного или частичного неосвоения БВУ размещаемых средств, а также при наступлении иных случаев, предусмотренных кредитным соглашением или договором банковского займа, АО "ФРП "Даму", АО "БРК" применяют в отношении БВУ меры согласно условиям кредитного соглашения, договора банковского займа, в том числе вправе инициировать вопрос досрочного расторжения кредитных соглашений, договора банковского займа и/или отзыва размещенных средств с дальнейшим их перераспределением среди других БВУ, и/или уступки портфеля БВУ (прав (требований) к СМСП/СКП по договорам банковского займа). Перераспределение отозванных, досрочно погашенных БВУ средств, а также уступка портфеля БВУ (прав (требований) к СМСП/СКП по договорам банковского займа) другому БВУ осуществляются среди БВУ с учетом рекомендаций Госкомиссии.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Условия, указанные в пункте 2, подпункте 6) пункта 4, пунктах 6, 7 и 8 настоящего подраздела, не распространяются на займы, выданные АО "Alatau City Bank".";
подраздел "Условия финансирования субъектов малого и среднего предпринимательства в обрабатывающей промышленности" изложить в следующей редакции:
"Условия финансирования субъектов малого и среднего предпринимательства в обрабатывающей промышленности

1. Нысаналы топ – бірінші бағыт бойынша өңдеу өнеркәсібінде жобаларды іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлап отырған ШОКС.
2. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген, құрамында спирт бар медициналық мақсаттағы өнім (бальзамдардан басқа) шығару көзделетін жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауар шығару көзделетін жобаларды іске асыратын;
2) акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей мемлекеттік кәсіпорындарға/мекемелерге, ұлттық басқарушы холдингтерге, ұлттық холдингтерге, ұлттық компанияларға тиесілі ШОКС қатысушы бола алмайды.
3. ШОКС мақұлданған өтінімдеріне кредит беру мақсатында ЕДБ ҚР ҰБ-дағы жеке банктік шотынан қаражатты есептен шығару үшін қажетті сомаларды "Даму" КДҚ" АҚ-мен алдын ала келісуді жүзеге асырады. Бұл ретте қаражаттың мақсатты пайдаланылуын түпкілікті тексеруді "Даму" КДҚ" АҚ ШОКС жобасын іске асыратын жерге барғаннан кейін жүзеге асырады.
4. Кредиттер ШОКC-ға мақсатқа сай пайдалану, ақылылық, мерзімділік, қайтарымдылық және қамтамасыз етілу шарттарымен беріледі, оның ішінде:
1) бір ШОКС/байланысты тұлғалар тобы үшін қаржыландырудың ең жоғары лимиті "Даму" КДҚ" АҚ қаражатын шартты түрде орналастыру бойынша барлық бағдарламалар бойынша ағымдағы міндеттемелер ескерілгенде 7 (жеті) миллиард теңгені құрайды;
2) кредит беру мерзімі:
жаңа жобаларға және ШОКС-ның қолданыстағы инвестициялық қарыздарын қайта қаржыландыруға – 10 жылдан аспайды;
айналым қаражатын толықтыруға және айналым қаражатын толықтыру мақсатында берілген қолданыстағы қарыздарды қайта қаржыландыруға – 3 жылдан аспайды;
3) ШОКС үшін номиналды пайыздық мөлшерлеме жылына 12,6 %-дан аспайды, бұл ретте сыйақы мөлшерлемесінің көрсетілген мөлшері ҚР ҰҚ-ның қаражатын ЕДБ-нің қаражатымен микширлеу есебінен белгіленеді;
4) кредит беру валютасы – теңге.
5. Осы кіші бөлімнің шарттары "Alatau City Bank" АҚ берген қарыздарға қолданылмайды.";
"Өңдеу өнеркәсібінде ірі кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру шарттары" деген кіші бөлімде:
4-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ІКС үшін номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 12,6 %-дан аспайды, бұл ретте сыйақы мөлшерлемесінің көрсетілген мөлшері ҚР ҰҚ-ның қаражатын ЕДБ-нің қаражатымен микширлеу есебінен белгіленеді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы кіші бөлімнің шарттары "Alatau City Bank" АҚ берген қарыздарға қолданылмайды.";
"Мониторинг" деген кіші бөлімде:
3-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Даму" КДҚ" АҚ және "ҚДБ" АҚ осы тармақтың шарттарына сәйкес ЕДБ-нен алынған ақпаратты Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 19 мамырдағы № 879 Жарлығымен құрылған ҚР ҰҚ-дан бөлінген қаражаттың жұмсалуын мониторингтеу жөніндегі комиссияға (бұдан әрі – Комиссия) және "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ-ға береді.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

1. Целевая группа – СМСП, реализующие и (или) планирующие реализовать проекты в обрабатывающей промышленности по первому направлению.
2. Участниками не могут быть СМСП:
1) реализующие проекты, предусматривающие выпуск подакцизных товаров, за исключением проектов, предусматривающих выпуск спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства;
2) пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо принадлежит государственным предприятиям/учреждениям, национальным управляющим холдингам, национальным холдингам, национальным компаниям.
3. В целях кредитования одобренных заявок СМСП БВУ осуществляют предварительное согласование с АО "ФРП "Даму" сумм, необходимых для списания средств с отдельного банковского счета БВУ в НБ РК. При этом окончательная проверка целевого использования средств осуществляется АО "ФРП "Даму" после выезда на место реализации проекта СМСП.
4. Кредиты предоставляются СМСП на условиях целевого использования, платности, срочности, возвратности и обеспеченности, в том числе:
1) максимальный лимит финансирования на одного СМСП/на группу связанных лиц 7 (семь) миллиардов тенге с учетом действующих обязательств по всем программам обусловленного размещения средств АО "ФРП "Даму";
2) срок кредитования:
на новые проекты и рефинансирование действующих инвестиционных займов СМСП – не более 10 лет;
на пополнение оборотных средств и рефинансирование действующих займов, выданных на цели пополнения оборотных средств, – не более 3 лет;
3) номинальная ставка вознаграждения для СМСП – не более 12,6 % годовых, при этом указанный размер ставки вознаграждения устанавливается за счет микширования средств НФ РК со средствами БВУ;
4) валюта кредитования – тенге.
5. Условия настоящего подраздела не распространяются на займы, выданные АО "Alatau City Bank".";
в подразделе "Условия финансирования субъектов крупного предпринимательства в обрабатывающей промышленности":
подпункт 3) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"3) номинальная ставка вознаграждения для СКП – не более 12,6 % годовых, при этом указанный размер ставки вознаграждения устанавливается за счет микширования средств НФ РК со средствами БВУ;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Условия настоящего подраздела не распространяются на займы, выданные АО "Alatau City Bank".";
в подразделе "Мониторинг":
часть вторую пункта 3 изложить в следующей редакции:
"АО "ФРП "Даму" и АО "БРК" представляют информацию, полученную от БВУ в соответствии с условиями настоящего пункта, в Комиссию по мониторингу за расходованием средств, выделенных из НФ РК, образованную Указом Президента Республики Казахстан от 19 мая 2025 года № 879 (далее – Комиссия) и АО "НИХ "Байтерек".";
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. Осы кіші бөлімнің 2, 3, 6 және 7-тармақтарының шарттары "Alatau City Bank" АҚ берген қарыздарға қолданылмайды.".
4. "Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің отандық өндірушілер мен экспорттаушыларды қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 271 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің отандық өндірушілер мен экспорттаушыларды қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарында:
"Ағымдағы жағдайды талдау" деген бөлімде:
он екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – ҚР ҰБ) отандық өндірушілер мен экспорттаушыларды қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспары (бұдан әрі – Жоспар) "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – "ҚДБ" АҚ) еншілес ұйымы – "Өнеркәсіпті дамыту қоры" акционерлік қоғамымен (бұдан әрі – "ӨДҚ" АҚ) бірлесіп лизинг және/немесе қарыз тетігі арқылы мынадай үш бағыт бойынша қаржыландыруды ұсынуы арқылы 2015 – 2016 жылдары орта және ірі кәсіпкерлік субъектілерін (бұдан әрі – ОІКС) қолдауға бағытталған шаралар кешенін айқындайды:
1) бірінші бағыт: отандық автоөндірушілерді қолдау;
2) екінші бағыт: жолаушы вагондарының өндірісін қолдау;
3) үшінші бағыт: экспорттаушыларды қолдау.";
"Жалпы ережелер" деген бөлімде:
"Мақсатқа қол жеткізу және қойылған міндеттерді іске асыру тетіктері" деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсатқа қол жеткізу және қойылған міндеттерді іске асыру тетіктері
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрі – Ұлттық қор) қаражатынан 2015 – 2016 жылдары отандық өндірушілер мен экспорттаушыларды қолдау үшін ОІКС жалпы қаржыландыру көлемі 100 (жүз) миллиард теңгені құрайды.
Осы мақсаттар үшін "Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ) облигациялар айналысы басталған күннен бастап 20 жылға дейінгі мерзімге жылдық 0,1 % сыйақы мөлшерлемесі бойынша 100 (жүз) миллиард теңге сомасына (2015 жылы 85 (сексен бес) миллиард теңге және 2016 жылы 15 (он бес) миллиард теңге) облигациялар шығару арқылы Ұлттық қордан қарыз алуды жүзеге асырады. Облигациялық қарыздарды өтеу мерзімі – эмитенттің бастамасы бойынша мерзімінен бұрын өтеу құқығымен айналыс мерзімінің соңында.
Қаражат алғаннан кейін "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ жоғарыда аталған үш бағыт бойынша шараларды іске асыру үшін мынадай негізгі шарттарда қарыз шартын жасасу арқылы "ҚДБ" АҚ-ға 2015 жылы 85 (сексен бес) миллиард теңге және 2016 жылы 15 (он бес) миллиард теңге көлемінде қарыз қаражатын береді:

"8. Условия пунктов 2, 3, 6, 7 настоящего подраздела не распространяются на займы, выданные АО "Alatau City Bank".".
4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 23 апреля 2015 года № 271 "Об утверждении Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования отечественных производителей и экспортеров":
в Плане совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования отечественных производителей и экспортеров, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Анализ текущей ситуации":
часть двенадцатую изложить в следующей редакции:
"Настоящий План совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан (далее – НБ РК) по обеспечению финансирования отечественных производителей и экспортеров (далее – План) определяет комплекс мер, направленных на поддержку субъектов среднего и крупного предпринимательства (далее – ССКП) в 2015 – 2016 годах путем предоставления финансирования акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" (далее – АО "БРК") совместно с дочерней организацией – акционерным обществом "Фонд развития промышленности" ( далее – АО "ФРП") через механизм лизинга и/или займа по следующим трем направлениям:
1) первое направление: поддержка отечественных автопроизводителей;
2) второе направление: поддержка производства пассажирских вагонов;
3) третье направление: поддержка экспортеров.";
в разделе "Общие положения":
подраздел "Механизмы достижения цели и реализации поставленных задач" изложить в следующей редакции:
"Механизмы достижения цели и реализации поставленных задач
Общий объем финансирования ССКП из средств Национального фонда Республики Казахстан (далее – Нацфонд) в 2015 – 2016 годах для поддержки отечественных производителей и экспортеров составляет 100 (сто) миллиардов тенге.
Для этих целей акционерное общество "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек" (далее – АО "НИХ "Байтерек") осуществляет заимствование из Нацфонда путем выпуска облигаций на сумму 100 (сто) миллиардов тенге (85 (восемьдесят пять) миллиардов тенге в 2015 году и 15 (пятнадцать) миллиардов тенге в 2016 году) сроком до 20 лет с даты начала обращения облигаций по ставке вознаграждения 0,1 % годовых. Срок погашения облигационных займов – в конце срока обращения с правом досрочного погашения по инициативе эмитента.
После получения средств АО "НИХ "Байтерек" для реализации мер по трем вышеуказанным направлениям предоставит заемные средства АО "БРК" в размере 85 (восемьдесят пять) миллиардов тенге в 2015 году и 15 (пятнадцать) миллиардов тенге в 2016 году путем заключения договора займа на следующих основных условиях:

1) сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 0,15 %;
2) қарыз мерзімі – 20 жылға дейін;
3) негізгі қарызды төлеу – қарыз алушының бастамасы бойынша мерзімінен бұрын өтеу құқығымен айналыс мерзімінің соңында;
4) қарыз бойынша сыйақыны төлеу – жылына 2 рет;
5) қарыздың нысаналы мақсаты – отандық автоөндірушілер, жолаушы вагондарын өндірушілер үшін лизинг және/немесе қарыз тетігі арқылы қаржыландыруды ұсыну; экспорттық және экспорт алдындағы кредит беру;
6) қарыз көлемі – 100 (жүз) миллиард теңге, оның ішінде 2015 жылы: отандық автоөндірушілерді қолдауға – 30 (отыз) миллиард теңге, жолаушы вагондарының өндірісін қолдауға – 5 (бес) миллиард теңге және экспорттаушыларды қолдауға – 50 (елу) миллиард теңге; 2016 жылы экспорттаушыларды қолдауға – 15 (он бес) миллиард теңге.
"ҚДБ" АҚ Ұлттық қордан бөлінетін қаражаттан төлемдер жасау үшін ҚР ҰБ-да жеке банктік шот ашады.
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ жасалған қарыз шартының талаптарына сәйкес қаражат сомасын "ҚДБ" АҚ-ның ҚР ҰБ-дағы жеке банктік шотында орналастырады.
"ҚДБ" АҚ осы Жоспарда айқындалған шарттарда үш бағыт бойынша ОІКС-ны қаржыландыруды ұсынады.";
"Қаржыландыру тетіктері мен шарттары" деген бөлімде:
"Отандық автоөндірушілерді қолдау" деген 1-тарауда:
"Екінші деңгейдегі банктер арқылы отандық автоөндірушілерді қолдау шеңберінде негізделген қаржыландыру" және "Отандық өндірістің автомобильдерін сатып алушыларды – түпкілікті қарыз алушыларды қаржыландыру шарттары" деген кіші бөлімдер мынадай редакцияда жазылсын:
"Екінші деңгейдегі банктер арқылы отандық автоөндірушілерді қолдау шеңберінде негізделген қаржыландыру
Ұлттық қор қаражаты отандық өндірістің жеңіл автокөлігін сатып алушы жеке тұлғаларға кредит беру үшін екінші деңгейдегі банктерді (бұдан әрі – ЕДБ) негізделген қаржыландыру арқылы отандық автоөндірушілерді қолдау үшін бөлінеді.
1. Қаржыландырудың жалпы лимиті – кемінде 23 (жиырма үш) миллиард теңге.
2. Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан әрі – Мемлекеттік комиссия) отандық автоөндірушілердің тізбесін және олардағы лимиттер сомаларын, сондай-ақ ЕДБ тізбесін және ЕДБ-дегі лимиттер сомаларын ұсынады.
3. "ҚДБ" АҚ және ЕДБ Ұлттық қордан бөлінетін қаражаттан төлемдер жасау үшін ҚР ҰБ-да жеке банктік шоттар ашады.
4. "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ жасалған қарыз шартының талаптарына сәйкес қаражат сомасын "ҚДБ" АҚ-ның ҚР ҰБ-дағы жеке банктік шотында орналастырады.
5. "ҚДБ" АҚ ЕДБ-мен мынадай негізгі шарттармен банктік қарыз шартын жасасады:

1) ставка вознаграждения – 0,15 % годовых;
2) срок займа – до 20 лет;
3) выплата основного долга – в конце срока займа с правом досрочного погашения по инициативе заемщика;
4) выплата вознаграждения по займу – 2 раза в год;
5) целевое назначение займа – предоставление финансирования через механизм лизинга и/или займа для отечественных автопроизводителей, производителей пассажирских вагонов; экспортное и предэкспортное кредитование;
6) объем займа – 100 (сто) миллиардов тенге, из них в 2015 году: 30 (тридцать) миллиардов тенге – на поддержку отечественных автопроизводителей, 5 (пять) миллиардов тенге – на поддержку производства пассажирских вагонов и 50 (пятьдесят) миллиардов тенге – на поддержку экспортеров; в 2016 году: 15 (пятнадцать) миллиардов тенге – на поддержку экспортеров.
АО "БРК" открывает отдельный банковский счет в НБ РК для проведения платежей из средств, выделяемых из Нацфонда.
АО "НИХ "Байтерек" размещает на отдельном банковском счете АО "БРК" в НБ РК сумму средств в соответствии с условиями заключенного договора займа.
АО "БРК" предоставляет финансирование ССКП по трем направлениям на условиях, определенных настоящим Планом.";
в разделе "Механизмы и условия финансирования":
в главе 1 "Поддержка отечественных автопроизводителей":
подразделы "Обусловленное финансирование в рамках поддержки отечественных автопроизводителей через банки второго уровня" и "Условия финансирования конечных заемщиков – покупателей автомобилей отечественного производства" изложить в следующей редакции:
"Обусловленное финансирование в рамках поддержки отечественных автопроизводителей через банки второго уровня
Средства Нацфонда выделяются для поддержки отечественных автопроизводителей путем обусловленного финансирования банков второго уровня (далее – БВУ) для кредитования физических лиц – покупателей легкового автотранспорта отечественного производства.
1. Общий лимит финансирования – не менее 23 (двадцать три) миллиарда тенге.
2. Государственная комиссия по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан (далее – Госкомиссия) рекомендует перечень отечественных автопроизводителей и суммы лимитов на них, а также перечень БВУ и суммы лимитов на БВУ.
3. АО "БРК" и БВУ открывают отдельные банковские счета в НБ РК для проведения платежей из средств, выделяемых из Нацфонда.
4. АО "НИХ "Байтерек" размещает на отдельном банковском счете АО "БРК" в НБ РК сумму средств в соответствии с условиями заключенного договора займа.
5. АО "БРК" заключает договор банковского займа с БВУ на следующих основных условиях:

1) Мемлекеттік комиссия мақұлдаған лимиттер шегінде қарыз қаражатын ЕДБ-нің ҚР ҰБ-дағы жеке банктік шоттарында қамтамасыз етпей орналастыру;
2) сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 1,0 %-дан аспайды;
3) ЕДБ қарызының мерзімі – 20 жылға дейін;
4) қарыз бойынша сыйақы төлеу – жылына 2 рет;
5) ЕДБ-нің кредит қаражатын игеру мерзімі – қарыз сомасын ұлғайту туралы ҚДБ мен ЕДБ арасында банктік қарыз шартын/банктік қарыз шартына қосымша келісім жасалған күнінен бастап 18 айға дейін;
6) ЕДБ қарыз валютасы – теңге;
7) негізгі борышты өтеу – мерзімінен бұрын ішінара немесе толық өтеу құқығымен тиісті қарыз шартының талаптарына сәйкес мерзімнің соңында;
8) "ҚДБ" АҚ мен ЕДБ арасында жасалған банктік қарыз шарты шеңберінде қаражат отандық өндірістің жеңіл автокөлігін сатып алушы жеке тұлғаларға кредит беру мақсаттары үшін ЕДБ-ға жіберіледі.
6. ЕДБ орналастырылған кредиттік қаражаттың нысаналы пайдаланылуы және игерілуі бойынша "ҚДБ" АҚ алдында есеп береді.
ЕДБ есептерін ұсыну тәртібі, нысаны және мерзімділігі, сондай-ақ осы Жоспарда көзделмеген ЕДБ кредиттерін берудің өзге шарттары тиісті банктік қарыз шартында белгіленеді.
ЕДБ-ның бөлінетін қаражатты шетел валютасына инвестициялауға жіберуіне тыйым салынады.
Түпкілікті қарыз алушылардың бұрын берілген қарыздарды өтеуі есебінен босаған қаражатты ҚР ҰБ-дағы өзінің жеке банктік шоттарына есепке жазуды ЕДБ ай сайынғы негізде жүзеге асырады.
7. Түпкілікті қарыз алушылар отандық өндірістің жеңіл автокөлігін сақтандыру және кепілге ресімдеу бойынша шығыстарды төлейді.
8. Бөлінген қаражат мақсатқа сай пайдаланылмаған және/немесе уақтылы игерілмеген жағдайда, сондай-ақ "ҚДБ" АҚ мен ЕДБ арасындағы банктік қарыз шартында көзделген жағдайлар орын алғанда "ҚДБ" АҚ тиісті банктік қарыз шартын мерзімінен бұрын бұзуға және жоғарыда аталған бұзушылықтар анықталған орналастырылған қаражатты кері қайтарып алуға құқылы.
9. "ҚДБ" АҚ мен ЕДБ арасында жасалған банктік қарыз шарттары бойынша қарыздарды ЕДБ мерзімінен бұрын өтеген жағдайда аталған қаражатты қайта пайдалану Мемлекеттік комиссияның тиісті шешімінің негізінде жүзеге асырылады.
Отандық өндірістің автомобильдерін сатып алушыларды – түпкілікті қарыз алушыларды қаржыландыру шарттары
Нысаналы топ – отандық өндірістің жеңіл автокөлігін сатып алушы жеке тұлғалар.
1. Түпкілікті қарыз алушылардың мақұлданған өтінімдеріне кредит беру мақсатында қаражатты ЕДБ-ның ҚР ҰБ-дағы жеке банктік шотынан есептен шығару үшін қажетті сомаларды ЕДБ "ҚДБ" АҚ-мен алдын ала келісуді жүзеге асырады.
2. Кредиттер түпкілікті қарыз алушыларға мақсатқа сай пайдалану, ақылылық, мерзімділік, қайтарымдылық және қамтамасыз етілу шарттарымен беріледі, оның ішінде:

1) размещение заемных средств на отдельных банковских счетах БВУ в НБ РК без обеспечения в пределах лимитов, рекомендованных Госкомиссией;
2) ставка вознаграждения – не более 1,0 % годовых;
3) срок займа БВУ – до 20 лет;
4) выплата вознаграждения по займу – 2 раза в год;
5) срок освоения БВУ кредитных средств – до 18 месяцев с даты заключения договора банковского займа/дополнительного соглашения к договору банковского займа между БРК и БВУ об увеличении суммы займа;
6) валюта займа БВУ – тенге;
7) погашение основного долга – в конце срока, согласно условиям соответствующего договора займа, с правом частичного или полного досрочного погашения;
8) в рамках договора банковского займа, заключенного между АО "БРК" и БВУ, средства направляются БВУ на цели кредитования физических лиц – покупателей легкового автотранспорта отечественного производства.
6. БВУ отчитываются перед АО "БРК" по целевому использованию и освоению размещенных кредитных средств.
Порядок, форма и периодичность представления отчетов БВУ, а также иные условия предоставления кредитов БВУ, не предусмотренные настоящим Планом, устанавливаются соответствующим договором банковского займа.
БВУ запрещается направлять выделяемые средства на инвестирование в иностранную валюту.
БВУ на ежемесячной основе осуществляют зачисление средств, высвободившихся за счет погашения ранее выданных займов конечными заемщиками, на свои отдельные банковские счета в НБ РК.
7. Конечные заемщики оплачивают расходы по страхованию и оформлению в залог легкового автотранспорта отечественного производства.
8. В случаях нецелевого использования и/или несвоевременного освоения выделяемых средств, а также наступления случаев, предусмотренных договором банковского займа между АО "БРК" и БВУ, АО "БРК" вправе досрочно расторгнуть соответствующий договор банковского займа и отозвать размещенные средства, по которым были выявлены вышеуказанные нарушения.
9. В случае досрочного погашения БВУ займов по заключенным договорам банковского займа между АО "БРК" и БВУ повторное использование данных средств осуществляется с учетом рекомендаций Госкомиссии.
Условия финансирования конечных заемщиков – покупателей автомобилей отечественного производства
Целевая группа – физические лица – покупатели легкового автотранспорта отечественного производства.
1. В целях кредитования одобренных заявок конечных заемщиков БВУ осуществляют предварительное согласование с АО "БРК" сумм, необходимых для списания средств с отдельного банковского счета БВУ в НБ РК.
2. Кредиты предоставляются конечным заемщикам на условиях целевого использования, платности, срочности, возвратности и обеспеченности, в том числе:

1) жеңіл автокөліктің 1 бірлігінің құны 15 (он бес) миллион теңгеден аспайды;
2) кредит беру мерзімі – 7 жылдан аспайды;
3) түпкілікті қарыз алушы үшін номиналды сыйақы мөлшерлемесі жылдық 12,6 %-дан аспауға тиіс, бұл ретте сыйақы мөлшерлемесінің көрсетілген мөлшері Ұлттық қор қаражатын ЕДБ-нің қаражатымен микширлеу есебінен белгіленеді;
4) кредит беру валютасы – теңге;
5) түпкілікті қарыз алушы ЕДБ алдындағы қарызды өтеген кезде ЕДБ-нің қайтарылған қаражат есебінен және осы Жоспарда айқындалған шарттарда отандық өндірістің жеңіл автокөлігін сатып алушыларға қайта кредит беруіне жол беріледі.";
"Отандық автомобильдер өндірісін қолдау шеңберінде лизингтік қаржыландыру" деген кіші бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Отандық автомобильдер өндірісін қолдау шеңберінде лизингтік қаржыландыру
Нысаналы топ – отандық өндірістің ауыл шаруашылығы техникасын қоспағанда, автокөлік құралдарын және арнайы мақсаттағы автотехниканы лизингке сатып алатын заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер.
"ҚДБ" АҚ мынадай шарттарда "ӨДҚ" АҚ-мен қарыз шартын жасасады:
1) қарыз сомасы – 7 (жеті) миллиард теңгеден аспайды;
2) сыйақы мөлшерлемесі — жылдық 0,25 %;
3) қарыз мерзімі – 20 жылға дейін;
4) қарыз бойынша сыйақы төлеу – жылына 2 рет;
5) негізгі қарызды өтеу – "ӨДҚ" АҚ бастамасы бойынша мерзімінен бұрын ішінара немесе толық өтеу құқығымен тиісті қарыз шартының талаптарына сәйкес мерзімнің соңында;
6) қарыз валютасы – теңге.
"ӨДҚ" АҚ ауыл шаруашылығы техникасын қоспағанда, көлік құралдары мен арнайы мақсаттағы автотехниканы отандық автоөндірушілерден автокөлік құралдарын және арнайы мақсаттағы автотехниканы сатып алып, кейіннен мақсатқа сай пайдалану, ақылылық, мерзімділік, қайтарымдылық және қамтамасыз етілу шарттарымен агенттерді тарта отырып лизингке береді, оның ішінде:
1) лизинг беруші – "ӨДҚ" АҚ;
2) лизингтің мәні – ауыл шаруашылығы техникасын қоспағанда, автокөлік құралдары және арнайы мақсаттағы автотехника (бұдан әрі – автокөлік құралдары);
3) лизинг алушы – автокөлік құралдарын лизингке сатып алатын заңды тұлғалар және дара кәсіпкерлер;
4) лизинг мерзімі – 3 жылдан 5 жылға дейін;
5) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 12,6 %-дан аспайды;
6) қаржыландыру валютасы – теңге;
7) лизинг бойынша бастапқы жарна (аванс) – лизинг мәні құнының 30 %-ы;
8) негізгі борышты төлеу бойынша жеңілдікті кезең – 6 айға дейін;
9) сыйақы төлеу бойынша жеңілдікті кезең – жоқ;

1) стоимость 1 единицы легкового автотранспорта составляет не более 15 (пятнадцать) миллионов тенге;
2) срок кредитования – не более 7 лет;
3) номинальная ставка вознаграждения для конечного заемщика не должна превышать 12,6 % годовых, при этом указанный размер ставки вознаграждения устанавливается за счет микширования средств Нацфонда со средствами БВУ;
4) валюта кредитования – тенге;
5) при погашении конечным заемщиком займа перед БВУ допускается повторное кредитование БВУ покупателей легкового автотранспорта отечественного производства за счет возвращенных средств и на условиях, определенных настоящим Планом.";
подраздел "Лизинговое финансирование в рамках поддержки производства отечественных автомобилей" изложить в следующей редакции:
"Лизинговое финансирование в рамках поддержки производства отечественных автомобилей
Целевая группа – юридические лица и индивидуальные предприниматели, приобретающие в лизинг автотранспортные средства и автотехнику специального назначения, за исключением сельскохозяйственной техники отечественного производства.
АО "БРК" заключает договор займа с АО "ФРП" на следующих условиях:
1) сумма займа – не более 7 (семь) миллиардов тенге;
2) ставка вознаграждения – 0,25 % годовых;
3) срок займа – до 20 лет;
4) выплата вознаграждения по займу – 2 раза в год;
5) погашение основного долга – в конце срока, согласно условиям соответствующего договора займа, с правом частичного или полного досрочного погашения по инициативе АО "ФРП";
6) валюта займа – тенге.
АО "ФРП" приобретает автотранспортные средства и автотехнику специального назначения, за исключением сельскохозяйственной техники, у отечественных автопроизводителей транспортных средств и автотехники специального назначения с последующим предоставлением в лизинг, в том числе с привлечением агентов, на условиях целевого использования, платности, срочности, возвратности и обеспеченности, в том числе:
1) лизингодатель – АО "ФРП";
2) предмет лизинга – автотранспортные средства и автотехника специального назначения, за исключением сельскохозяйственной техники (далее – автотранспортные средства);
3) лизингополучатель – юридические лица и индивидуальные предприниматели, приобретающие в лизинг автотранспортные средства;
4) срок лизинга – от 3 до 5 лет;
5) номинальная ставка вознаграждения – не более 12,6 % годовых;
6) валюта финансирования – тенге;
7) первоначальный взнос (аванс) по лизингу – 30 % от стоимости предмета лизинга;
8) льготный период по оплате основного долга – до 6 месяцев;
9) льготный период по оплате вознаграждения – отсутствует;