Жылу энергетикасының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2026 жылғы 4 наурыздағы № 148 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2027 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Жылу энергетикасының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2026 жылғы 4 наурыздағы
№ 148 қаулысымен
бекітілген
Жылу энергетикасының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жылу энергетикасының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 4-бабының 2) тармақшасына сәйкес әзірленген және жылу энергетикасы саласындағы нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізу мақсатында мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бюджеттік сұраным – Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына сәйкес ұсынылатын құжаттар жиынтығы;
2) жылумен жабдықтауды дамыту схемасы – Заңға сәйкес әзірленетін және бекітілетін, тиісті аумақтың ерекшеліктері ескеріле отырып, жылу энергиясымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметті ұсынуға перспективалық қажеттілікті қамтамасыз ету мақсатында тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жылу энергетикасын дамыту жөніндегі әрекеттер кешенін сипаттайтын және негіздейтін құжат;
3) жылу энергетикасының нысаналы көрсеткіштері – ұзақ мерзімді (стратегиялық) перспективада қол жеткізу жоспарланатын түйінді көрсеткіштердің мәндері;
4) жылу энергетикасы саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – жылу энергетикасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) бюджеттік бағдарламаның әкімшісі (бұдан әрі – әкімші) – уәкілетті орган.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына және Қазақстан Республикасының жылу энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
3. Мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету мынадай тәсілдер арқылы жүзеге асырылады:

Об утверждении Правил оказания государственной финансовой поддержки для достижения целевых показателей теплоэнергетики
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 марта 2026 года № 148
Вводится в действие с 1 января 2027 года.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оказания государственной финансовой поддержки для достижения целевых показателей теплоэнергетики.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2027 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 марта 2026 года № 148
Правила оказания государственной финансовой поддержки для достижения целевых показателей теплоэнергетики
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной финансовой поддержки для достижения целевых показателей теплоэнергетики (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной финансовой поддержки для достижения целевых показателей теплоэнергетики.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) бюджетный запрос – совокупность документов, предоставляемых в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
2) схема развития теплоснабжения – документ, описывающий и обосновывающий комплекс действий по развитию теплоэнергетики соответствующей административно-территориальной единицы в целях обеспечения перспективной потребности в предоставлении услуги по обеспечению тепловой энергией с учетом особенностей соответствующей территории, разрабатываемый и утверждаемый в соответствии с Законом;
3) целевые показатели теплоэнергетики – значение ключевых показателей, планируемых к достижению в долгосрочной (стратегической) перспективе;
4) уполномоченный орган в области теплоэнергетики (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области теплоэнергетики;
5) администратор бюджетной программы (далее – администратор) – уполномоченный орган.
Иные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан в области теплоэнергетики.
3. Государственная финансовая поддержка предоставляется следующими способами:

1) Қазақстан Республикасының бюджеттік заңнамасына сәйкес бюджеттік трансферттер, кредиттер және субсидиялар бөлу;
2) Бюджет кодексінің 141-бабына сәйкес заңды тұлғаларға және квазимемлекеттік сектор субъектісіне мемлекеттік емес қарыздар бойынша мемлекеттік кепілдік беру түрінде.
4. Күтпеген мән-жайлар туындап, жылумен жабдықтауды дамыту схемаларына сәйкес бекітілген жылу энергетикасының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу мүмкін болмаған жағдайда республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) жылу энергетикасының нысаналы көрсеткіштерін бекіткен уәкілетті органға мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету туралы мәселені қарау үшін жүгінеді.
Жылу энергетикасының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу мүмкін болмайтын күтпеген мән-жайларға мыналар жатады:
1) еңсерілмейтін күштің және төтенше жағдайлардың жылумен жабдықтауды дамыту схемасында көзделген іс-шаралардың орындалуына келеңсіз әсерін тигізген әрекеті;
2) жылумен жабдықтауды дамыту схемасында көзделген іс-шаралар мен жобаларды іске асыру шығындардың алдын ала болжанбаған ұлғаюы.
5. Мемлекеттік қаржылық қолдау Заңның 20-бабының 5-тармағының талаптарына сәйкес жылу энергетикасының нысаналы көрсеткіштеріне барынша жедел қол жеткізу мақсатында іске асырылады.
Жылу энергетикасының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу жылу энергетикасы саласындағы басым бағыттардың бірі болып табылады. Олар жылу энергетикалық инфрақұрылымның тозуы, авария жағдайы және жылу желілері мен қондырғыларындағы жылу энергиясының шығындары сияқты жағымсыз көрсеткіштердің төмендеуіне ұзақ мерзімді әсер ететіндіктен, осы арқылы жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік сұранымдары осы Қағидаларға сәйкес қарастырылады.
6. Жылу энергетикасының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу мақсатында жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік сұранымдары Заңның 9-бабының 1) тармақшасына сәйкес бекітілген жылумен жабдықтауды дамыту схемаларында көзделген жылу энергетикасының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізуге әсер ету дәрежесін ескере отырып градацияланады.
7. Мемлекеттік қаржылық қолдау бюджет қаражатын жылумен жабдықтауды дамыту схемаларында көзделген іс-шараларды орындау үшін жергілікті атқарушы органның қолма-қол ақшаны бақылау шотына аудару арқылы жүзеге асырылады.
2-тарау. Жылу энергетикасының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету тәртібі
8. Жергілікті атқарушы орган әкімшіге жылумен жабдықтауды дамыту схемасында көзделген іс-шараларды қаржыландыруға бюджеттік сұраным жібермес бұрын Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 28 маусымдағы № 59 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, инвестициялық ұсынысты, техникалық-экономикалық және қаржылық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету, іріктеу, іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларына (бұдан әрі – Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру бұйрығы) сәйкес көрсетілген іс-шаралардың жылу энергетикасы саласындағы мемлекеттік саясаттың басымдықтарына сәйкестігі туралы уәкілетті органның салалық қорытындысын алады.

1) выделение бюджетных трансфертов, кредитов и субсидий в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
2) в виде государственной гарантии по негосударственным займам юридическим лицам и субъектам квазигосударственного сектора согласно статье 141 Бюджетного кодекса.
4. При возникновении непредвиденных обстоятельств, приведших к невозможности достижения целевых показателей теплоэнергетики, утвержденных в соответствии со схемами развития теплоснабжения, местный исполнительный орган городов республиканского значения, столицы и городов областного значения (далее – местный исполнительный орган) обращается в уполномоченный орган, утвердивший целевые показатели теплоэнергетики, для рассмотрения вопроса об оказании государственной финансовой поддержки.
К непредвиденным обстоятельствам, приведшим к невозможности достижения целевых показателей теплоэнергетики, относятся:
1) действия непреодолимой силы и чрезвычайные ситуации, оказавшие негативное влияние на выполнение мероприятий, предусмотренных схемой развития теплоснабжения;
2) непрогнозируемое увеличение затрат на реализацию мероприятий и проектов, предусмотренных схемой развития теплоснабжения.
5. Государственная финансовая поддержка реализуется в целях скорейшего достижения целевых показателей теплоэнергетики в соответствии с требованиями пункта 5 статьи 20 Закона.
Достижение целевых показателей теплоэнергетики является приоритетом в области теплоэнергетики ввиду их долгосрочного влияния на снижение таких отрицательных показателей как изношенность, аварийность теплоэнергетической инфраструктуры и потери тепловой энергии в тепловых сетях и установках, тем самым бюджетные запросы местных исполнительных органов рассматриваются в соответствии с настоящими Правилами.
6. В целях достижения целевых показателей теплоэнергетики бюджетные запросы местных исполнительных органов подлежат градации с учетом степени влияния на достижение целевых показателей теплоэнергетики, предусмотренных схемами развития теплоснабжения, утвержденными в соответствии с подпунктом 1) статьи 9 Закона.
7. Государственная финансовая поддержка осуществляется путем перечисления бюджетных средств на контрольный счет наличности местного исполнительного органа для выполнения мероприятий, предусмотренных схемой развития теплоснабжения.
Глава 2. Порядок оказания государственной финансовой поддержки для достижения целевых показателей теплоэнергетики
8. Местный исполнительный орган до направления бюджетного запроса администратору на финансирование мероприятий, предусмотренных схемой развития теплоснабжения, получает отраслевое заключение уполномоченного органа о соответствии указанных мероприятий приоритетам государственной политики в области теплоэнергетики в соответствии с Правилами планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, технико-экономического и финансово-экономического обоснований, определения целесообразности бюджетного кредитования, формирования портфеля государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров, отбора, мониторинга и оценки реализации государственных инвестиционных проектов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июня 2025 года № 59 (далее – Правила планирования и реализации государственных инвестиционных проектов).

9. Мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету туралы жолданымға (оның ішінде күтпеген жағдайлар туындаған кезде) мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 22 сәуірдегі № 185 бұйрығымен бекітілген Бюджеттік сұранымды жасау, ұсыну, қарау қағидаларын бекіту туралы қағидаларына сәйкес жасалған бюджеттік сұраным;
2) бекітілген жылумен жабдықтауды дамыту схемасының көшірмесі не оның өзектілендірілген бөлігі;
3) қолма-қол ақшаның бақылау шотындағы қаражаттың бар-жоғы және қалдығы туралы ақпарат;
4) қаржылық қолдаудың қажетті көлеміне жасалған негіздемесі бар есеп-қисап;
5) алдын ала болжанбаған мән-жайлар орын алып, жылу энергетикасының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу мүмкін болмай қалғанын растайтын құжаттар.
Жылумен жабдықтауды дамыту схемасында көзделген жылу энергетикасының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағытталған іс-шараларды орындау үшін жергілікті атқарушы органның бақылау шотында жеткілікті көлемде қолма-қол ақша болмаған жағдайда жергілікті атқарушы органның жолданымы өз қаржылық ресурстарының шектеулілігін және ұсынылып отырған іс-шаралардың жылу энергетикасының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізуге ықпал ету дәрежесін ескере отырып қаралады.
Жергілікті атқарушы органның қолма-қол ақшаның бақылау шотында жылу энергетикасының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағытталған іс-шараларды іске асыруға жеткілікті көлемде қаражат болған кезде бюджеттік сұраным жалпы тәртіппен қаралады.
10. Жергілікті атқарушы орган мемлекеттік қаржылық қолдау алу үшін әкімшіге ұсынылатын құжаттар мен мәліметтердің дұрыстығын және өзектілігін қамтамасыз етеді.
11. Әкімші жолданым мен оған қоса берілген құжаттарды алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қарайды. Енгізілген құжаттар осы Қағидалардың 8 және 9-тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкес болған жағдайда әкімші жолданымды қалыптастырып, Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру қағидаларының 215-тармағына сәйкес бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
12. Егер ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың 8-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген жағдайда, әкімші олар түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде себептері көрсетілген дәлелді бас тартуды жергілікті атқарушы органға жібереді.
13. Жергілікті атқарушы орган дәлелді бас тартуды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ескертулерді жояды және Әкімшіге қайта жүгінеді.
14. Әкімші қайта ұсынылған құжаттарды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қайта қарайды.

9. К обращению о предоставлении государственной финансовой поддержки (в том числе при возникновении непредвиденных обстоятельств) прилагаются следующие документы:
1) бюджетный запрос, составленный в соответствии с Правилами составления, представления и рассмотрения бюджетного запроса, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2025 года № 185;
2) копия утвержденной схемы развития теплоснабжения либо еҰ актуализированной части;
3) информация о наличии и остатке средств на контрольном счете наличности;
4) расчет требуемого объема финансовой поддержки с обоснованием;
5) документы, подтверждающие возникновение непредвиденных обстоятельств, приведших к невозможности достижения целевых показателей теплоэнергетики.
При отсутствии у местного исполнительного органа средств на контрольном счете наличности в объеме, достаточном для выполнения мероприятий, направленных на достижение целевых показателей теплоэнергетики, предусмотренных схемой развития теплоснабжения, обращение местного исполнительного органа рассматривается с учетом ограниченности собственных финансовых ресурсов и степени влияния предлагаемых мероприятий на достижение целевых показателей теплоэнергетики.
При наличии у местного исполнительного органа средств на контрольном счете наличности в объеме, достаточном для реализации мероприятий, направленных на достижение целевых показателей теплоэнергетики, бюджетный запрос рассматривается в общем порядке.
10. Местный исполнительный орган обеспечивает достоверность и актуальность документов и сведений, представляемых администратору для получения государственной финансовой поддержки.
11. Администратор рассматривает обращение и прилагаемые документы в срок, не превышающий 15 (пятнадцать) рабочих дней с момента их получения.
При соответствии внесенных документов требованиям, указанным в пунктах 8 и 9 настоящих Правил, администратор формирует заявку и направляет в уполномоченный орган по бюджетному планированию согласно пункту 215 Правил планирования и реализации государственных инвестиционных проектов.
12. При несоответствии представленных документов требованиям пункта 8 настоящих Правил администратор в течение 5 (пять) рабочих дней со дня их поступления направляет местному исполнительному органу мотивированный отказ с указанием причин.
13. Местный исполнительный орган в течение 5 (пять) рабочих дней со дня получения мотивированного отказа устраняет замечания и повторно обращается к администратору.
14. Администратор рассматривает повторно представленные документы в срок, не превышающий 5 (пять) рабочих дней с момента их получения.

Қайта ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 8 және 9-тармақтарында көзделген талаптарға сәйкес келмеуі, сондай-ақ құжаттарды толық ұсынылмағаны және (немесе) ұсынылған құжаттардың дұрыс толтырылмағаны туралы хабардар етілген сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде әкімшінің ескертулері жойылған құжаттар топтамасын жергілікті атқарушы органдардың ұсынбауы мемлекеттік қаржылық қолдау көрсетуден бас тартуға негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес әкімші жергілікті атқарушы органға өтінімді қараудан бас тарту туралы алдын ала шешімге өз ұстанымын білдіруге (тыңдау) мүмкіндік береді, бұл туралы жергілікті атқарушы орган шешім қабылданғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күн бұрын хабардар етіледі.
_____________________________________

Несоответствие повторно представленных документов требованиям, указанным в пунктах 8 и 9 настоящих Правил, а также непредставление местными исполнительными органами в течение 5 (пять) рабочих дней пакета документов с устранением замечаний администратора с момента его извещения о неполноте представленных документов и (или) неправильном заполнении представленных документов являются основаниями для отказа в предоставлении государственной финансовой поддержки.
В соответствии со статьей 73 Административного процедурно- процессуального кодекса Республики Казахстан администратор предоставляет возможность местным исполнительным органам выразить свою позицию (заслушивание) к предварительному решению об отказе в рассмотрении заявки, о котором местный исполнительный орган уведомляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия решения.
_________________________________