Алматы тау кластері туризмін дамыту жөніндегі 2025 – 2029 жылдарға арналған кешенді жоспарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 27 желтоқсандағы № 1158 қаулысы
Алматы тау кластерін одан әрі дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Алматы тау кластері туризмін дамыту жөніндегі 2025 – 2029 жылдарға арналған кешенді жоспар (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Кешенді жоспардың орындалуына жауапты орталық мемлекеттік, Алматы қаласының және Алматы облысының әкімдіктері:
1) Кешенді жоспарды іске асыру бойынша қажетті шараларды қабылдасын;
2) жылына бір рет, есепті жылдан кейінгі айдың 15-і күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігіне Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 27 ақпандағы
№ 1158 қаулысымен
бекітілген
Алматы тау кластері туризмін дамыту жөніндегі 2025 – 2029 жылдарға арналған кешенді жоспар
Паспорт
1.
Атауы
Алматы тау кластері туризмін дамыту жөніндегі 2025 – 2029 жылдарға арналған кешенді жоспар
2.
Әзірлеу үшін негіздеме
Қазақстан Республикасы Президентінің "Туризмді одан әрі дамыту жөніндегі шаралар туралы" кеңестің қорытындысы бойынша берген 2024 жылғы 13 маусымдағы хаттамалық тапсырмасының 2.17-тармағы
3.
Іске асыру мерзімі
2025 – 2029 жылдар
4.
Әзірлеуші мемлекеттік органның және бірлесіп орындаушылардың атауы
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі, Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі, Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі, Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі, Алматы қаласының әкімдігі, Алматы облысының әкімдігі
5.
Негізгі проблемалар мен оларды шешу бойынша міндеттерді көрсете отырып, Алматы тау кластері туризмін дамыту жөніндегі 2025 – 2029 жылдарға арналған кешенді жоспарды қабылдау қажеттігі туралы қысқаша ақпарат
Алматы агломерациясы Қазақстан Республикасының аса ірі туристік орталығы және елдің халықаралық туристік имиджін қалыптастырудың негізгі нүктесі болып табылады. Өңірге жалпы туристік лектің шамамен төрттен бірі, соның ішінде шетелдік туристердің жартысына жуығы тиесілі, бұл ретте Алматы тау кластері Қазақстанның халықаралық туристік нарықтағы басты визит карточкасының бірі ретінде танылған. Таулы туристік инфрақұрылымның жай-күйі мен даму деңгейі елдің заманауи, қауіпсіз және бәсекеге қабілетті туристік бағыт ретінде танылуына тікелей әсер етеді.
Соңғы жылдары туристік белсенділік орнықты түрде таулы аймақтарға ауысуда, бұл ретте келушілер санының өсуі туристік, көлік және инженерлік инфрақұрылымның даму қарқынынан асып түсуде. Жүктеме жоғары болған кезеңде Алматы тау кластерінің объектілері жобалық көрсеткіштерден тыс режимде жұмыс істеуде, бұл аспалы жолдардың және тау шаңғысы трассаларының шамадан тыс жүктелуіне, туристік қызмет көрсету сапасының төмендеуіне, келушілердің қауіпсіздігіне төнетін тәуекелдердің артуына және елдің туристік брендіне теріс әсер ететін теріс пайдаланушылық тәжірибенің қалыптасуына алып келуде.
Аталған проблемалар жүйелі және аумақаралық сипатқа ие және олардың бытыраңқы жобалар шеңберінде шешімін табуы мүмкін емес. Кешенді әрі теңгерімді дамуды қамтамасыз ету мақсатында Түргеннен Қаскелеңге дейінгі шығыс және батыс бөліктердегі таулы локацияларды бірыңғай тау кешеніне біріктіру мүмкіндігін қарастыру ұсынылады, ол біртұтас сырғанау аймағын қалыптастырып, инфрақұрылымды кеңейту, туристік лекті біркелкі бөлу, жаңа аумақтарды кезең-кезеңмен тарту және табиғи тепе-теңдік пен таулы аймақтың ландшафтық тұтастығын сақтай отырып, жекелеген курорттарға түсетін жүктемені азайту үшін әлеует жасайды.
Алматы тау кластерінің орталық аймағы қолданыстағы және перспективалық туристік объектілерді интеграциялау үшін неғұрлым жоғары әлеуетке ие дамудың өзегі ретінде қарастырылады. Ұзақмерзімді даму шеңберінде Кімасар, Бұтақты және Қотырбұлақ шатқалдары арқылы "Шымбұлақ" тау шаңғысы курортын, "Oi-Qaragai Lesnaya Skazka" таудағы курорт-отелін және "Pioneer" тау сауықтыру кешенін біріктіретін бірыңғай тау шаңғысы және туристік кеңістікті қалыптастыру көзделеді.

Об утверждении Комплексного плана по развитию туризма Алматинского горного кластера на 2025 – 2029 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2025 года № 1158
В целях дальнейшего развития Алматинского горного кластера Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план по развитию туризма Алматинского горного кластера на 2025 – 2029 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным государственным органам, акиматам города Алматы и Алматинской области, ответственным за исполнение Комплексного плана:
1) принять необходимые меры по реализации Комплексного плана;
2) один раз в год, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным годом, представлять информацию в Министерство туризма и спорта Республики Казахстан о ходе выполнения Комплексного плана.
3. Министерству туризма и спорта Республики Казахстан не позднее 15 февраля года, следующего за отчетным годом, представлять в Аппарат Правительства Республики Казахстан сводную информацию о ходе выполнения Комплексного плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство туризма и спорта Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 декабря 2025 года № 1158
Комплексный план по развитию туризма Алматинского горного кластера на 2025 – 2029 годы
Паспорт
1.
Наименование
Комплексный план по развитию туризма Алматинского горного кластера на 2025 – 2029 годы
2.
Основание для разработки
Пункт 2.17 протокольного поручения Президента Республики Казахстан, данного по итогам совещания "О дальнейших мерах по развитию туризма" от 13 июня 2024 года № 24-01-7.8
3.
Срок реализации
2025 – 2029 годы
4.
Наименования государственного органа-разработчика и соисполнителей
Министерство туризма и спорта Республики Казахстан, Министерство транспорта Республики Казахстан, Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан, Министерство энергетики Республики Казахстан, акимат города Алматы, акимат Алматинской области
5.
Краткая информация о необходимости принятия Комплексного плана по развитию туризма Алматинского горного кластера на 2025 – 2029 годы с указанием основных проблем и задач по их решению
Алматинская агломерация является крупнейшим туристским центром Республики Казахстан и ключевой точкой формирования международного туристского имиджа страны. На регион приходится порядка четверти общего туристского потока, включая около половины иностранных туристов, при этом Алматинский горный кластер выступает одной из основных визитных карточек Казахстана на международном туристском рынке. Состояние и уровень развития горной туристской инфраструктуры напрямую влияют на восприятие страны как современного, безопасного и конкурентоспособного туристского направления.
В последние годы туристская активность устойчиво смещается в горную зону, где рост посещаемости опережает темпы развития туристской, транспортной и инженерной инфраструктуры. В условиях пиковых нагрузок объекты Алматинского горного кластера функционируют с превышением проектных показателей, что приводит к перегрузке канатных дорог и горнолыжных трасс, снижению качества туристских услуг, росту рисков для безопасности посетителей и формированию негативного пользовательского опыта, влияющего на имидж туристского бренда страны.
Указанные проблемы носят системный и межтерриториальный характер и не могут быть решены в рамках разрозненных проектов. В целях комплексного и сбалансированного развития предлагается рассмотреть возможность объединения горных локаций восточной и западной частей от Тургеня до Каскелена в единый горный комплекс, формирующий единую зону катания и создающий потенциал для расширения инфраструктуры, равномерного распределения туристских потоков, поэтапного вовлечения новых территорий и снижения нагрузки на отдельные курорты при сохранении природного баланса и ландшафтной целостности горной зоны.

Аталған тәсілдерді іске асыру перспективада аспалы жолдар санын шамамен 16-дан 40-45-ке дейін арттыруды, сырғанау трассаларының ұзындығын 41 км-ден шамамен 112-162 км-ге дейін ұлғайту, сондай-ақ тау кластерінің өткізу қабілетін тәулігіне 6 мың адамнан 24 мың және одан да көп адамға дейін бірнеше есе арттыруды қоса алғанда, инфрақұрылымды едәуір кеңейтуге мүмкіндік береді.
Осылайша, Алматы тау кластері туризмін дамыту жөніндегі кешенді жоспарды іске асыру тау туризмін дамытудың орнықты және теңгерімді моделін қалыптастырудың, туристік өнімнің сапасын арттырудың, Қазақстанның халықаралық туристік бағыт ретіндегі имиджін нығайтудың және ұзақмерзімді әлеуметтік-экономикалық әрі экологиялық басымдықтарға жауап беретін заманауи инфрақұрылым құрудың басты құралы ретінде қарастырылады
Р/с
Атауы
Аяқтау нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзімі
Қаржыландыру көлемі
(млн теңге)*
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
Күтілетін нәтижелер:
1) шетелдік туристер санының жылына 986,5 мыңнан 1,7 млн адамға дейін ұлғаюы;
2) туризм саласында жұмыспен қамтылғандар санының 91,8 мыңнан 101,8 мың адамға дейін ұлғаюы;
3) жеке инвестициялар сомасы 238,9 млрд теңге;
4) салықтық түсімдердің жылына 91,5 млрд теңгеден 117,3 млрд теңгеге дейін артуы
1-бағыт. Тау кластерін дамыту
1.
1-іс-шара. Алматы тау кластерінің орталық аймағындағы инженерлік желілерді зерттеп-қарау
зерттеп-қарау актісі
Алматы қаласының әкімдігі
2025 жылғы IV тоқсан
талап етілмейді
талап етілмейді
2.
2-іс-шара. Алматы тау кластерінің орталық аймағында аспалы арқанжолдар мен сырғанау трассаларын салу ("Нұрсұлтан" шыңы, "Сухой лог" шатқалы, Кімасар шатқалы, Бұтақты шатқалы – Кімасар шатқалы, "Oi-Qaragai Lesnaya Skazka" таудағы курорт-отелі мен "Pioneer" тау сауықтыру кешені, "Pioneer" тау сауықтыру кешені – Бұтақты шатқалы).
ТЭН, ЖСҚ, объектіні пайдалануға қабылдау актісі
Алматы қаласының әкімдігі
2025 жылғы IV тоқсан

Центральная зона Алматинского горного кластера рассматривается в качестве ядра развития, обладающего наибольшим потенциалом для интеграции действующих и перспективных туристских объектов. В рамках долгосрочного развития предполагается формирование единого горнолыжного и туристского пространства, объединяющего горнолыжный курорт "Шымбулак", горный курорт-отель "Oi-Qaragai Lesnaya Skazka" и горный оздоровительный комплекс "Pioneer" через ущелья Кимасар, Бутаковское и Котырбулак. Реализация данных подходов в перспективе создаст потенциал для существенного расширения инфраструктуры, включая увеличение количества канатных дорог ориентировочно с 16 до 40-45, рост протяженности трасс для катания с 41 км до порядка 112-162 км, а также кратное увеличение пропускной способности горного кластера – с 6 тыс. до 24 тыс. и более человек в сутки.
Таким образом, реализация Комплексного плана по развитию туризма Алматинского горного кластера рассматривается как ключевой инструмент формирования устойчивой и сбалансированной модели развития горного туризма, повышения качества туристского продукта, укрепления имиджа Казахстана как международного туристского направления и создания современной инфраструктуры, отвечающей долгосрочным социально-экономическим и экологическим приоритетам
№ п/п
Наименование
Форма завершения
Ответственные исполнители
Срок исполнения
Объем финансирования (млн тенге)*
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Ожидаемые результаты:
1) увеличение числа иностранных туристов с 986,3 тыс. до 1,7 млн человек в год;
2) увеличение занятых в сфере туризма с 91,8 тыс. человек до 101,8 тыс. человек;
3) сумма частных инвестиций 238,9 млрд тенге;
4) увеличение налоговых поступлений с 91,5 млрд до 117,3 млрд тенге в год
Направление 1. Развитие горного кластера
1.
Мероприятие 1. Обследование инженерных сетей Центральной зоны Алматинского горного кластера
акт обследования
акимат города Алматы
IV квартал 2025 года
не требуется
не требуются
2.
Мероприятие 2. Строительство подвесных канатных дорог и трасс для катаний в Центральной зоне Алматинского горного кластера (пик "Нурсултан", урочище "Сухой лог", ущелье Кимасар, Бутаковское ущелье – ущелье Кимасар, горный курорт-отель "Oi-Qaragai Lesnaya Skazka" и горный оздоровительный комплекс "Pioneer", горный оздоровительный комплекс "Pioneer" – Бутаковское ущелье)
ТЭО, ПСД, акт приемки объекта в эксплуатацию
акимат города Алматы
IV квартал 2025 года

200,0
бюджеттен тыс қаражат есебінен
5.
5-іс-шара. Кімасар шатқалында коммерциялық инфрақұрылымды (қоғамдық тамақтану, жалға беру пункттері, оқыту мектебі, орналастыру орындары) салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
Алматы қаласының әкімдігі
2028 жылғы IV тоқсан
3000,0
бюджеттен тыс қаражат есебінен
6.
6-іс-шара. Бұтақты және Кімасар шатқалдарында коммерциялық инфрақұрылымды (қоғамдық тамақтану, жалға беру пункттері, оқыту мектебі, орналастыру орындары) салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
Алматы қаласының әкімдігі
2028 жылғы IV тоқсан

200,0
за счет внебюджетных средств
5.
Мероприятие 5. Строительство коммерческой инфраструктуры (общественное питание, пункты проката, школа обучения, места размещения) в ущелье Кимасар
акт приемки объекта в эксплуатацию
акимат города Алматы
IV квартал 2028 года
3000,0
за счет внебюджетных средств
6.
Мероприятие 6. Строительство коммерческой инфраструктуры (общественное питание, пункты проката, школа обучения, места размещения) в Бутаковском ущелье и ущелье Кимасар
акт приемки объекта в эксплуатацию
акимат города Алматы
IV квартал 2028 года

Жиыны: 281475,7 млн теңге сомасына 10 іс-шара, оның ішінде: РБ – 167700,0; ЖБ – 4275,7; бюджеттен тыс қаражат есебінен – 109500,0
2-бағыт. Су бұру, сумен жабдықтау, газбен жабдықтау
11.
1-іс-шара. "Шымбұлақ" тау шаңғысы курортының су бұру желілерін реконструкциялау және су құбыры желілерін кеңейту
ЖСҚ
Алматы қаласының әкімдігі
2026 жылғы III тоқсан
200,3
ЖБ
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
ӨҚМ, ТСМ
2027 жылғы II тоқсан

Итого: 10 мероприятий на сумму 281475,7 млн тенге, из них: РБ – 167700,0; МБ – 4275,7; за счет внебюджетных средств – 109500,0
Направление 2. Водоотведение, водоснабжение, газоснабжение
11.
Мероприятие 1. Реконструкция сетей водоотведения и расширение водопроводных сетей горнолыжного курорта "Шымбулак"
ПСД
акимат города Алматы
III квартал 2026 года
200,3
МБ
акт приемки объекта в эксплуатацию
МПС, МТС
II квартал 2027 года

4-іс-шара. Сол Талғар өзенінен "Oi-Qaragai – Ақтас" тау курортына дейінгі беткейлерде жасанды қар жасау үшін көлемі жылына 100000 м3 (2 км-ге дейін) болатын сумен жабдықтау құбырын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
Алматы облысының әкімдігі
2027 жылғы IV тоқсан
627,0
бюджеттен тыс қаражат есебінен
15.
5-іс-шара."Oi-Qaragai – Ақтас" тау курорты шекарасына дейін шаруашылық-тұрмыстық қажеттіліктерге арналған, көлемі тәулігіне 700 м3 болатын сумен жабдықтауды жеткізу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
Алматы облысының әкімдігі
2027 жылғы IV тоқсан
170,0
ЖБ
Жиыны: 16858,3 млн теңге сомасына 5 іс-шара, оның ішінде: РБ – 11106,0; ЖБ – 5125,3; бюджеттен тыс қаражат есебінен – 627,0
3-бағыт. Электрмен жабдықтау, жарықтандыру, байланыс
16.
1-іс-шара. Электр беру желілері мен қосалқы станциялар салу ("Шымбұлақ" тау шаңғысы курорты, "Нұрсұлтан" шыңы және "Сухой лог" шатқалы):
жоғары және төмен вольтты кабельдік желілерді тарту; трансформаторлық қосалқы станциялар салу
ЖСҚ
Алматы қаласының әкімдігі
2026 жылғы III тоқсан
200,0
ЖБ
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
ӨҚМ, ЭМ, ТСМ
2027 жылғы III тоқсан
4000,0
РБ
17.
2-іс-шара. Кімасар шатқалының объектілерінде электр беру желілері мен қосалқы станциялар салу: жоғары және төмен вольтты кабельдік желілерді тарту; трансформаторлық қосалқы станциялар салу (№ 1 базалық станциядан № 2 базалық станцияға дейін (3,72 км)
ЖСҚ
Алматы қаласының әкімдігі
2026 жылғы III тоқсан

Мероприятие 4. Строительство трубопровода водоснабжения для искусственного оснежения склонов от реки Левый Талгар до горного курорта "Oi-Qaragai – Актас" объемом 100000 м3/год (до 2 км)
акт приемки объекта в эксплуатацию
акимат Алматинской области
IV квартал 2027 года
627,0
за счет внебюджетных средств
15.
Мероприятие 5. Подведение до границ горного курорта "Oi-Qaragai – Актас" водоснабжения для хозяйственно-бытовых нужд объемом 700 м3/сут
акт приемки объекта в эксплуатацию
акимат Алматинской области
IV квартал 2027 года
170,0
МБ
Итого: 5 мероприятий на сумму 16858,3 млн тенге, из них: РБ – 11106,0; МБ – 5125,3; за счет внебюджетных средств – 627,0
Направление 3. Электроснабжение, освещение, связь
1
2
3
4
5
6
7
16.
Мероприятие 1. Строительство линий электропередачи и подстанций (горнолыжный курорт "Шымбулак", пик "Нурсултан" и урочище "Сухой лог"):
прокладка высоковольтных и низковольтных кабельных линий;
строительство трансформаторных подстанций
ПСД
акимат города Алматы
III квартал 2026 года
200,0
МБ
акт приемки объекта в эксплуатацию
МПС, МЭ, МТС
III квартал 2027 года
4000,0
РБ
17.
Мероприятие 2. Строительство линий электропередачи и подстанций на объектах ущелья Кимасар:
прокладка высоковольтных и низковольтных кабельных линий;
строительство трансформаторных подстанций (от базовой станции № 1 до базовой станции № 2 (3,72 км)
ПСД
акимат города Алматы
III квартал 2026 года

14-іс-шара. Р-22 "Алматы – Космостанция" автожолының 8-34 км учаскесіндегі орынтұрақ аймақтарында электр автокөлігіне арналған зарядтау станцияларын орнату
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
Алматы қаласының әкімдігі
2026 жылғы III тоқсан
500,0
бюджеттен тыс қаражат есебінен
2027 жылғы III тоқсан
500,0
2028 жылғы III тоқсан
500,0
2029 жылғы III тоқсан
500,0
39.
15-іс-шара. Р-22 "Алматы – Космостанция" автожолының 8-34 км учаскесіндегі автомобиль жолын "Алма-Арасан" санаторийіне кірме жолмен қоса күрделі жөндеу
ЖСҚ
Алматы қаласының әкімдігі
2026 жылғы IV тоқсан

Мероприятие 14. Установка зарядных станций для электрического автотранспорта на парковочных зонах на автодороге Р-22 "Алматы – Космостанция" на участке км 8-34
акт приемки объекта в эксплуатацию
акимат города Алматы
III квартал 2026 года
500,0
за счет внебюджетных средств
III квартал 2027 года
500,0
III квартал 2028 года
500,0
III квартал 2029 года
500,0
39.
Мероприятие 15. Капитальный ремонт автомобильной дороги Р-22 "Алматы – Космостанция" на участке км 8-34, с подъездом к санаторию "Алма-Арасан"
ПСД
акимат города Алматы
IV квартал 2026 года

8-іс-шара. Тұйықсу шатқалында 12 глэмпинг салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
Алматы қаласының әкімдігі
2026 жылғы IV тоқсан
200,0
бюджеттен тыс қаражат есебінен
50.
9-іс-шара. "Oi-Qaragai – Ақтас" тау курортын кеңейту (инфрақұрылымды және тау шаңғысы трассаларын дамыту)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
Алматы облысының әкімдігі
2028 жылғы IV тоқсан
83200
бюджеттен тыс қаражат есебінен
Жиыны: бюджеттен тыс қаражат есебінен 122300,0 млн теңге сомасына 9 іс-шара
6-бағыт. Абаттандыру және туристердің қауіпсіздігі
51.
1-іс-шара. "Алма-Арасан" термалды бұлағын реконструкциялау
орындалған жұмыстар актісі
Алматы қаласының әкімдігі
2025 жылғы III тоқсан

Мероприятие 8. Строительство 12 глэмпингов в урочище Туюк-Су
акт приемки объекта в эксплуатацию
акимат города Алматы
IV квартал 2026 года
200,0
за счет внебюджетных средств
50.
Мероприятие 9. Расширение горного курорта "Oi-Qaragai – Актас" (развитие инфраструктуры и горнолыжных трасс)
акт приемки объекта в эксплуатацию
акимат Алматинской области
IV квартал 2028 года
83200,0
за счет внебюджетных средств
Итого: 9 мероприятий на сумму 122300,0 млн тенге за счет внебюджетных средств
Направление 6. Благоустройство и безопасность туристов
51.
Мероприятие 1. Реконструкция термального источника "Алма-Арасан"
акт выполненных работ
акимат города Алматы
III квартал 2025 года

2-іс-шара. Картографиялық, туристік платформаларда тау маршруттарын цифрландыру (2Gis, Яндекс Карта жəне т. б.)
ТСМ-ге ақпарат
Алматы қаласының әкімдігі
2025 – 2029 жылдар
талап етілмейді
талап етілмейді
64.
3-іс-шара. Алматы тау кластерінің туристік әлеуетін халықаралық цифрлық платформаларда (Expedia, Tripadvisor, Trip.com, Facebook, Instagram және т.б.) онлайн- ілгерілету және таргеттік позициялау
ТСМ-ге ақпарат
Алматы қаласының әкімдігі
2026 – 2029 жылдар
көзделген қаражат шеңберінде
көзделген қаражат шеңберінде
65.
4-іс-шара. Халықаралық көрмелерге қатысу және оларда Алматы тау кластерінің туристік әлеуетін таныстыру
ТСМ-ге ақпарат
Алматы қаласының әкімдігі
2026 – 2029 жылдар
көзделген қаражат шеңберінде
көзделген қаражат шеңберінде
66.

Мероприятие 2. Оцифровка горных маршрутов на картографических, туристских платформах (2Gis, Яндекс Карты и т.д.)
информация в МТС
акимат города Алматы
2025 – 2029 годы
не требуется
не требуются
64.
Мероприятие 3. Онлайн-продвижение и таргетированное позиционирование туристского потенциала Алматинского горного кластера на международных цифровых платформах (Expedia, Tripadvisor, Trip.com, Facebook, Instagram и т.д.)
информация в МТС
акимат города Алматы
2026 – 2029 годы
в пределах предусмотренных средств
в пределах предусмотренных средств
65.
Мероприятие 4. Участие и презентация туристского потенциала Алматинского горного кластера на международных выставках
информация в МТС
акимат города Алматы
2026 – 2029 годы
в пределах предусмотренных средств
в пределах предусмотренных средств
1
2
3
4
5
6
7
66.

50,0
бюджеттен тыс қаражат есебінен
2027 жылғы IV тоқсан
53,5
2028 жылғы IV тоқсан
57,2
2029 жылғы IV тоқсан
61,2
71.
10-іс-шара. Tengri Ultra халықаралық трейл-марафонын ұйымдастыру
іс-шара
Алматы облысының әкімдігі
2026 – 2029 жылдар
көзделген қаражат шеңберінде
бюджеттен тыс қаражат есебінен
72.
11-іс-шара. Central Asian Drift Show халықаралық автоспорт іс-шарасын өткізу
іс-шара
Алматы облысының әкімдігі
2026 – 2027 жылдар
көзделген қаражат шеңберінде
бюджеттен тыс қаражат есебінен
73.
12-іс-шара. Іздестіру-құтқару жұмыстары бойынша мамандандырылған жарысты ұйымдастыру
іс-шара
Алматы облысының әкімдігі
2027 – 2029 жылдар
көзделген қаражат шеңберінде
бюджеттен тыс қаражат есебінен
Жиыны: 1350,6 млн теңге сомасына 12 іс-шара, оның ішінде: ЖБ – 698,7; бюджеттен тыс қаражат есебінен – 651,9
Жалпы жиыны: 526070,2 млн теңге сомасына 73 іс-шара, оның ішінде: РБ – 190497,5; ЖБ – 96633,8; бюджеттен тыс қаражат есебінен – 238938,9
Ескертпелер:
* Республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын шығыстар көлемі мен іс-шаралар заңнамада белгіленген тәртіппен тиісті жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджетті қалыптастыру және нақтылау кезінде мыналарды:
елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының болжамды параметрлері мен республикалық бюджеттің кіріс бөлігінің мүмкіндіктерін;
бюджет заңнамасының талаптарын ескере отырып, сондай-ақ орталық мемлекеттік органдардың даму жоспарларына сәйкес қаралатын болады.
Алматы қаласының және Алматы облысының әкімдіктері жоспарлаған іс-шараларды қаржыландыру тиісті жоспарлы кезеңге арналған жергілікті бюджеттерді қалыптастыру кезінде көзделетін болады. Алматы қаласы және Алматы облысы әкімдіктерінің бюджеттік комиссиялары отырыстарының хаттамалары бар.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АДҚ – антенна-діңгекті құрылыс;
ЖБ – жергілікті бюджет;
ЖСҚ – жобалау-сметалық құжаттама;
КМ – Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі;
РБ – республикалық бюджет;
ӨҚМ – Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі;
ТОБЖ – талшықты-оптикалық байланыс желісі;
ТСМ – Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі;
ТЭН – техникалық-экономикалық негіздеме;
ЭМ – Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі;
UIMLA – Union of International Mountain Leader Associations (Халықаралық тау көшбасшылары қауымдастықтарының одағы);
Іле Алатауы мемлекеттік ұлттық табиғи паркі – Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің "Іле Алатауы мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" республикалық мемлекеттік мекемесі;
* – қаржыландыру сомалары индикативтік, құны ТЭН мен ЖСҚ әзірленгеннен кейін айқындалады.

50,0
за счет внебюджетных средств
IV квартал 2027 года
53,5
IV квартал 2028 года
57,2
IV квартал 2029 года
61,2
71.
Мероприятие 10. Организация международного трейл-марафона Tengri Ultra
мероприятие
акимат Алматинской области
2026 – 2029 годы
в пределах предусмотренных средств
за счет внебюджетных средств
1
2
3
4
5
6
7
72.
Мероприятие 11. Проведение международного автоспортивного мероприятия Central Asian Drift Show
мероприятие
акимат Алматинской области
2026 – 2027 годы
в пределах предусмотренных средств
за счет внебюджетных средств
73.
Мероприятие 12. Организация специализированного соревнования по поисково-спасательным работам
мероприятие
акимат Алматинской области
2027 – 2029 годы
в пределах предусмотренных средств
за счет внебюджетных средств
Итого: 12 мероприятий на сумму 1350,6 млн тенге, из них: МБ – 698,7; за счет внебюджетных средств – 651,9
Общий итог: 73 мероприятия на сумму 526070,2 млн тенге, из них: РБ – 190497,5; МБ – 96633,8; за счет внебюджетных средств – 238938,9
Примечания:
*Объемы расходов и мероприятия, финансируемые за счет средств республиканского бюджета, будут рассматриваться при формировании и уточнении республиканского бюджета на соответствующий плановый период в установленном законодательством порядке с учетом:
прогнозных параметров социально-экономического развития страны и возможности доходной части республиканского бюджета;
требований бюджетного законодательства, а также в соответствии с планами развития центральных государственных органов.
Финансирование мероприятий, запланированных акиматами города Алматы и Алматинской области, будет предусмотрено при формировании местных бюджетов на соответствующий плановый период. Имеются протоколы заседаний бюджетных комиссий акиматов города Алматы и Алматинской области.
Расшифровка аббревиатур:
АМС – антенно-мачтовое сооружение;
МБ – местный бюджет;
ПСД – проектно-сметная документация;
МТ – Министерство транспорта Республики Казахстан;
РБ – республиканский бюджет;
МПС – Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан;
ВОЛС – волоконно-оптическая линия связи;
МТС – Министерство туризма и спорта Республики Казахстан;
ТЭО – технико-экономическое обоснование;
МЭ – Министерство энергетики Республики Казахстан;
UIMLA – Union of International Mountain Leader Associations (Союз международных ассоциаций горных лидеров);
Иле-Алатауский государственный национальный природный парк – республиканское государственное учреждение "Иле-Алатауский государственный национальный природный парк" Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
* – суммы финансирования индикативные, стоимость будет определена после разработки ТЭО и ПСД.
_______________________________________________