2014 жылғы 9 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Иран Ислам Республикасының Үкіметі арасындағы Жолаушылар мен жүктердің халықаралық автомобиль тасымалдары туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттамаға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 10 желтоқсандағы № 1076 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2014 жылғы 9 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Иран Ислам Республикасының Үкіметі арасындағы Жолаушылар мен жүктердің халықаралық автомобиль тасымалдары туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Көлік министрі Нұрлан Ермекұлы Сауранбаевқа 2014 жылғы 9 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Иран Ислам Республикасының Үкіметі арасындағы Жолаушылар мен жүктердің халықаралық автомобиль тасымалдары туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттамаға қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 1076 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
2014 жылғы 9 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Иран Ислам Республикасының Үкіметі арасындағы Жолаушылар мен жүктердің халықаралық автомобиль тасымалдары туралы келісімге өзгерістер енгізу туралы хаттама
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Иран Ислам Республикасының Үкіметі
өздерінің арасында, сондай-ақ олардың аумақтары арқылы және үшінші елдерге/елдерден жолаушылар мен жүктердің халықаралық автомобиль тасымалдары саласындағы қарым-қатынастарды одан әрі дамыту мақсатында
2014 жылғы 9 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Иран Ислам Республикасының Үкіметі арасындағы Жолаушылар мен жүктердің халықаралық автомобиль тасымалдары туралы келісімнің (бұдан әрі – Келісім) 12-бабын басшылыққа ала отырып,
төмендегілер туралы уағдаласты:
1-бап
Келісімнің "Жүк тасымалдары" деген 5-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Жүк тасымалдары
1. Тараптардың бірінің әрбір тасымалдаушысы тасымалдауға арналған рұқсатсыз бос немесе тиелген көлік құралын екінші Тарап мемлекетінің аумағына:
а) бір Тарап мемлекетінің аумағындағы пункт пен екінші Тарап мемлекетінің аумағындағы пункт арасында;
б) екінші Тарап мемлекеті аумағы арқылы транзитпен жүктерді тасымалдау үшін уақытша әкелуге құқығы бар.

О подписании Протокола о внесении изменений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Исламской Республики Иран о международных автомобильных перевозках пассажиров и грузов от 9 сентября 2014 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2025 года № 1076
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о внесении изменений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Исламской Республики Иран о международных автомобильных перевозках пассажиров и грузов от 9 сентября 2014 года.
2. Уполномочить Министра транспорта Республики Казахстан Сауранбаева Нурлана Ермековича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Протокол о внесении изменений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Исламской Республики Иран о международных автомобильных перевозках пассажиров и грузов от 9 сентября 2014 года, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 декабря 2025 года № 1076
Проект
Протокол
о внесении изменений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Исламской Республики Иран о международных автомобильных перевозках пассажиров и грузов от 9 сентября 2014 года
Правительство Республики Казахстан и Правительство Исламской Республики Иран, именуемые в дальнейшем Сторонами,
в целях дальнейшего развития отношений в области международных автомобильных перевозок пассажиров и грузов между ними, а также через их территории и в/из третьих стран,
руководствуясь статьей 12 Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Исламской Республики Иран о международных автомобильных перевозках пассажиров и грузов от 9 сентября 2014 года (далее – Соглашение),
договорились о нижеследующем:
Статья 1
Статью 5 Соглашения "Перевозки грузов" изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Перевозки грузов
1. Каждый перевозчик одной из Сторон имеет право без разрешения на перевозку временно ввозить порожнее или груженое транспортное средство на территорию государства другой Стороны для перевозки грузов:
а) между пунктом на территории государства одной Стороны и пунктом на территории государства другой Стороны;
б) транзитом через территорию государства другой Стороны.

2. Үшінші елдерге/елдерден жүктердің халықаралық автомобиль тасымалдарын Тараптардың тасымалдаушылары төменде көрсетілгендей рұқсаттар негізінде жүзеге асырады:
а) әрбір рұқсат өтеусіз негізде беріледі және бір жүк көлік құралын бір рейс барып-қайту үшін пайдалануға жарамды;
б) әр Тараптың құзыретті органдары жыл сайын және өзара негізде жүктерді тасымалдауға арналған жарамды рұқсаттар санымен алмасады.".
2-бап
Осы Хаттама Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылады және оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдердің орындалғаны туралы Тараптардың соңғы жазбаша хабарламасын дипломатиялық арналар арқылы алған күннен бастап 30 (отыз) күн өткен соң күшіне енеді.
Осы Хаттама өз қолданысын Келісіммен бір мезгілде тоқтатады.
20__ жылғы "____" ____________ (Күн Хижрасы бойынша 1404 жылғы 20 азарға сәйкес келеді) қаласында әрқайсысы қазақ, парсы, орыс және ағылшын тілдерінде екі төлнұсқа данада жасалды әрі барлық мәтіннің күші бірдей.
Осы Хаттаманың ережелерін түсіндіру немесе қолдану кезінде келіспеушіліктер туындаған жағдайда Тараптар ағылшын тіліндегі мәтінге жүгінеді.
Қазақстан Республикасының
Үкіметі үшін
Иран Ислам РеспубликасыныңҮкіметі үшін

2. Международные автомобильные перевозки грузов в/из третьих стран осуществляются перевозчиками Сторон на основании разрешений как указано ниже:
а) каждое разрешение предоставляется на безвозмездной основе и действительно для использования одного грузового транспортного средства на один рейс туда и обратно;
б) компетентные органы каждой Стороны ежегодно и на взаимной основе обмениваются количеством действительных разрешений на перевозку грузов.".
Статья 2
Настоящий Протокол является неотъемлемой частью Соглашения и вступает в силу по истечении 30 (тридцать) дней с даты получения по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления Сторон о выполнении внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Настоящий Протокол прекращает свое действие одновременно с Соглашением.
Совершено в городе _____________ "____" ____________20____ года (соответствует 20 азару 1404 года Солнечной Хиджры), в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском, персидском, русском и английском языках, причем все тексты имеют одинаковую силу.
В случае возникновения разногласий при толковании или применении положений настоящего Протокола Стороны обращаются к тексту на английском языке.
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Исламской Республики Иран