Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 8 желтоқсандағы № 1062 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар (бұдан әрі – өзгерістер мен толықтырулар) бекітілсін.
2. Осы қаулы 2026 жылғы 19 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 4-тармағының төртінші, бесінші, жиырмасыншы және жиырма бірінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 1062 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. "Акциялардың мемлекеттік пакеттеріне мемлекеттік меншіктің түрлері және ұйымдарға қатысудың мемлекеттік үлестері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 12 сәуірдегі № 405 қаулысында:
акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестері республикалық меншікте қалатын акционерлік қоғамдар мен шаруашылық серіктестіктердің тізбесінде:
"Алматы қаласы" деген бөлімде:
реттік нөмірі 123-101-жол алып тасталсын.
2. "Республикалық меншіктегі ұйымдар акцияларының мемлекеттік пакеттері мен мемлекеттік үлестеріне иелік ету және пайдалану жөніндегі құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 27 мамырдағы № 659 қаулысында:
иелік ету және пайдалану құқығы салалық министрліктерге, өзге де мемлекеттік органдарға берілетін республикалық меншік ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттік пакеттерінің және қатысудың мемлекеттік үлестерінің тізбесінде:
"Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне" деген бөлімде:
реттік нөмірі 384-жол алып тасталсын.
3. "Мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 1095 қаулысында:
мемлекеттік кәсіпорындар, акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерiнiң) елу пайызынан астамы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалар және олармен үлестес тұлғалар жүзеге асыратын қызмет түрлерінің тізбесінде:
реттік нөмірі 104-жолда:

О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 декабря 2025 года № 1062.
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан (далее – изменения и дополнения).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев четвертого, пятого, двадцатого и двадцать первого пункта 4 изменений и дополнений, которые вводятся в действие с 19 января 2026 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 декабря 2025 года № 1062
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года № 405 "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях":
в перечне акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные пакеты акций и доли участия которых остаются в республиканской собственности:
в разделе "г. Алматы":
строку, порядковый номер 123-101, исключить.
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года № 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в перечне государственных пакетов акций и государственных долей участия в организациях республиканской собственности, право владения и пользования которыми передается отраслевым министерствам и иным государственным органам:
в разделе "Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан":
строку, порядковый номер 384, исключить.
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 1095 "Об утверждении перечня видов деятельности, осуществляемых государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированными с ними лицами":
в перечне видов деятельности, осуществляемых государственными предприятиями, юридическими лицами, более пятидесяти процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилированными с ними лицами:
в строке, порядковый номер 104:

5-бағанның 1) тармақшасы алып тасталсын;
реттік нөмірі 402-жолда:
5-бағанның 5) тармақшасы алып тасталсын.
4. "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгінiң кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлігі туралы ережеде:
15-тармақта:
31) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"31) салалық келісімдерді тіркеуді жүзеге асыру;";
35) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"35) мемлекеттік білім беру ұйымының бірінші басшысы мен педагогін, сондай-ақ мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымының бірінші басшысын қоспағанда, азаматтық қызметке кіру және азаматтық қызметшінің бос лауазымына орналасуға конкурс өткізу тәртібін айқындау;";
мынадай мазмұндағы 35-1) тармақшамен толықтырылсын:
"35-1) дене шынықтыру және спорт саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп мемлекеттік дене шынықтыру-спорт ұйымдарының бірінші басшыларын лауазымға тағайындау, лауазымнан босату қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 72-1) тармақшамен толықтырылсын:
"72-1) сауда мақсатында теңізде жүзу саласындағы уәкілетті орган айқындайтын, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік туын көтеріп жүзетін кеме экипажының құрамына шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдар кіре алатын шарттарды келісу;";
мынадай мазмұндағы 100-1) тармақшамен толықтырылсын:
"100-1) еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру материалдарын ресімдеу жөніндегі нысандарды әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 108-1) тармақшамен толықтырылсын:
"108-1) әскери қызметшілердің, арнаулы мемлекеттік органдар мен құқық қорғау органдары, азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің отбасы мүшелерін, сондай-ақ олардың асырауындағы, еңбек қызметін жүзеге асырмайтын адамдарды жұмыссыз ретінде тіркеу және есептен шығару қағидалары мен жағдайларын әзірлеу және бекіту;";
130-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"130-1) жаппай саяси қуғын-сүргіндер құрбандарына жеңілдіктер мен өтемақыларды беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
138) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"138) жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын есептеу (есепке жазу) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу тәртібі мен мерзімдерін әзірлеу;";
мынадай мазмұндағы 162-3) тармақшамен толықтырылсын:
"162-3) әлеуметтiк қызметкерлер қызметiнiң функциялары мен сипатын айқындау, мамандықтардың тiзбесi мен оларға қойылатын бiлiктiлiк талаптарын белгiлеу;";
179) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"179) мүгедектігі бар адамдарға берілетін техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдардың, арнаулы жүріп-тұру құралдарының және көрсетілетін қызметтердің сыныптауышына сәйкес мүгедектігі бар адамдардың қажеттіліктерін бағалау тәртібін әзірлеу және бекіту;";

подпункт 1) графы 5 исключить;
в строке, порядковый номер 402:
подпункт 5) графы 5 исключить.
4. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 "Некоторые вопросы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан":
в Положении о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 15:
подпункт 31) изложить в следующей редакции:
"31) осуществление регистрации отраслевых соглашений;";
подпункт 35) изложить в следующей редакции:
"35) определение порядка поступления на гражданскую службу и проведения конкурса на занятие вакантной должности гражданского служащего, за исключением первого руководителя и педагога государственной организации образования, а также первого руководителя государственной физкультурно-спортивной организации;";
дополнить подпунктом 35-1) следующего содержания:
"35-1) разработка и утверждение совместно с уполномоченным органом в области физической культуры и спорта правил назначения на должности, освобождения от должностей первых руководителей государственных физкультурно-спортивных организаций;";
дополнить подпунктом 72-1) следующего содержания:
"72-1) согласование условий, на которых иностранцы и лица без гражданства могут входить в состав экипажа судна, плавающего под Государственным флагом Республики Казахстан, определяемых уполномоченным органом в сфере торгового мореплавания;";
дополнить подпунктом 100-1) следующего содержания:
"100-1) разработка и утверждение форм по оформлению материалов расследования несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью;";
дополнить подпунктом 108-1) следующего содержания:
"108-1) разработка и утверждение правил и случаев регистрации и снятия с учета в качестве безработных членов семей военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, органов гражданской защиты, а также лиц, находящихся на их иждивении, не осуществляющих трудовую деятельность;";
подпункт 130-1) изложить в следующей редакции:
"130-1) разработка и утверждение правил предоставления льгот и компенсаций жертвам массовых политических репрессий;";
подпункт 138) изложить в следующей редакции:
"138) разработка порядка и сроков исчисления (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов работодателя в единый накопительный пенсионный фонд и взыскания по ним;";
дополнить подпунктом 162-3) следующего содержания:
"162-3) определение функций и характера деятельности социальных работников, установление перечня специальностей и квалификационных требований к ним;";
подпункт 179) изложить в следующей редакции:
"179) разработка и утверждение порядка оценки потребностей лиц с инвалидностью согласно классификатору технических вспомогательных (компенсаторных) средств, специальных средств передвижения и услуг, предоставляемых лицам с инвалидностью;";

мынадай мазмұндағы 229-49), 229-50), 229-51), 229-52), 229-53), 229-54), 229-55), 229-56), 229-57), 229-58), 229-59), 229-60), 229-61), 229-62), 229-63), 229-64), 229-65), 229-66), 229-67) және 229-68) тармақшалармен толықтырылсын:
"229-49) құзыреті шегінде көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл жөніндегі мемлекеттік саясатты қалыптастыруға қатысу және шаралар қабылдау;
229-50) жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкiлеттi органға жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жөнiндегi iс-шараларды қаржыландыру көлемдерi жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
229-51) ұйымдардың жұмылдыру дайындығын жоспарлау, ұйымдастыру және оған басшылық ету, Қазақстан Республикасындағы жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру қағидаларында белгіленген тәртіппен жұмылдыру тапсырыстары бар ұйымдардың жұмылдыру әзірлігін бағалауды жүргізу;
229-52) ұйымдармен жұмылдыру тапсырыстарын орындауға арналған шарттар жасасу, жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органға жұмылдыру тапсырыстары бар ұйымдар банкрот болған, қайта ұйымдастырылған, таратылған, олардың жұмыс бейіні өзгертілген кезде белгіленген жұмылдыру тапсырыстарын алып тастау және басқаға беру туралы ұсыныстар енгізу;
229-53) Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдарымен өзара iс-қимыл жасай отырып, жұмылдыру жоспарларын орындауға дайындық жөнiндегi іс-шараларды жүргiзу;
229-54) жұмылдыру тапсырыстарын белгілеу үшін ұйымдардың өндірістік, қаржылық, қоймалық мүмкіндіктері туралы ақпаратты жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органға беру;
229-55) әскери міндеттілерді бекітіп қою бойынша жұмысты ұйымдастыру және жүргізу;
229-56) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласында Қазақстан Республикасының заңдары мен өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнiң орындалуын қамтамасыз ету;
229-57) жұмылдыру жарияланған кезде Қазақстан Республикасының жергiлiктi атқарушы органдарымен өзара iс-қимыл жасай отырып, ұйымдарды соғыс жағдайы режимiне көшiру жөнiндегi шаралар кешенiн жүргiзудi ұйымдастыру және қамтамасыз ету;
229-58) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;
229-59) Министрліктің жұмылдыру жоспарын әзірлеу, жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті органмен келісу және бекіту;
229-60) жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкiлеттi органға жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыруды жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
229-61) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша зерттеулердің және консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау қағидаларын әзірлеу және бекіту;

дополнить подпунктами 229-49), 229-50), 229-51), 229-52), 229-53), 229-54), 229-55), 229-56), 229-57), 229-58), 229-59), 229-60), 229-61), 229-62), 229-63), 229-64), 229-65), 229-66), 229-67) и 229-68) следующего содержания:
"229-49) участие в формировании государственной политики и принятие мер по противодействию теневой экономике в пределах компетенции;
229-50) внесение предложений в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки по объемам финансирования мероприятий по мобилизационной подготовке и мобилизации;
229-51) планирование, организация и руководство мобилизационной подготовкой организаций, проведение оценки мобилизационной готовности организаций, имеющих мобилизационные заказы, в порядке, установленном в правилах мобилизационной подготовки и мобилизации в Республике Казахстан;
229-52) заключение договоров с организациями на выполнение мобилизационных заказов, внесение предложений в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки о снятии и передаче установленных мобилизационных заказов при банкротстве, реорганизации, ликвидации, изменении профиля работы организаций, имеющих мобилизационные заказы;
229-53) проведение во взаимодействии с местными исполнительными органами Республики Казахстан мероприятий по подготовке к выполнению мобилизационных планов;
229-54) представление в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки информации о производственных, финансовых, складских возможностях организаций для установления мобилизационных заказов;
229-55) организация и проведение работы по бронированию военнообязанных;
229-56) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в области мобилизационной подготовки и мобилизации;
229-57) при объявлении мобилизации организация и обеспечение во взаимодействии с местными исполнительными органами Республики Казахстан проведения комплекса мероприятий по переводу организаций на режим военного положения;
229-58) разработка и утверждение нормативных правовых актов в области мобилизационной подготовки и мобилизации;
229-59) разработка, согласование с уполномоченным органом в области мобилизационной подготовки и утверждение мобилизационного плана Министерства;
229-60) внесение в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки предложений по совершенствованию мобилизационной подготовки и мобилизации;
229-61) разработка и утверждение правил определения стоимости исследований и консалтинговых услуг по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;

229-62) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау әзірлеу және бекіту;
229-63) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша заттай нормаларды әзірлеу және бекіту;
229-64) ведомстволық бюджет комиссиясын құру, оның жұмыс органын айқындау, ол туралы ережені, құзыреті мен құрамын бекіту;
229-65) өткізуден түскен ақша өз иелігінде қалатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуі бойынша ақылы қызмет түрлерін жүзеге асыру, мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түскен, өз иелігінде қалатын ақшаны пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
229-66) орталық мемлекеттік органдардың және жергілікті атқарушы органдардың қарамағындағы ұйымдарда бос орындарға орналасуға конкурс өткізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
229-67) орталық мемлекеттік органдардың және жергілікті атқарушы органдардың қарамағындағы ұйымдарда бос орындардың бар-жоғы туралы мәліметтерді жариялау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
229-68) орталық мемлекеттік органдардың және жергілікті атқарушы органдардың қарамағындағы ведомстволық бағынысты ұйымдардағы әкімшілік-басқару персоналы санының нормативтерін белгілеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
Министрліктің қарамағындағы ұйымдардың тізбесінде:
"Акционерлік қоғамдар:" деген бөлімде:
2-тармақ алып тасталсын.

229-62) разработка и утверждение правил определения стоимости государственного задания по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;
229-63) разработка и утверждение натуральных норм по согласованию с центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию;
229-64) образование ведомственной бюджетной комиссии, определение еҰ рабочего органа, утверждение положения о ней, компетенции и состава;
229-65) разработка и утверждение правил осуществления платных видов деятельности по реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, деньги от реализации которых остаются в их распоряжении, использования денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении;
229-66) разработка и утверждение правил проведения конкурса на занятие вакансий в организациях, находящихся в ведении центральных государственных органов и местных исполнительных органов;
229-67) разработка и утверждение правил публикации сведений о наличии вакансий в организациях, находящихся в ведении центральных государственных органов и местных исполнительных органов;
229-68) разработка и утверждение правил установления нормативов численности административно-управленческого персонала в подведомственных организациях и (или) находящихся в ведении центральных государственных органов и местных исполнительных органов;";
в перечне организаций, находящихся в ведении Министерства:
в строке "Акционерные общества:":
пункт 2 исключить.
_______________________________