"Атырау" арнайы экономикалық аймағын құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 1 желтоқсандағы № 1028 қаулысы
"Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Атырау" арнайы экономикалық аймағы (бұдан әрі – "Атырау" АЭА) 2036 жылғы 31 желтоқсанға дейінгі кезеңге құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) "Атырау" АЭА туралы ереже;
2) "Атырау" АЭА нысаналы индикаторлары бекітілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 1 желтоқсандағы
№ 1028 қаулысымен
бекітілген
"Атырау" арнайы экономикалық аймағы туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Атырау" арнайы экономикалық аймағы (бұдан әрі – АЭА) осы Ережеге қосымшаға сәйкес Атырау облысының аумағында Атырау облысы Атырау – Доссор тас жолы бойындағы Атырау қаласының және Жылыой ауданының әкімшілік-аумақтық шекаралары шегінде орналасқан.
АЭА аумағы 450 гектарды құрайды және Қазақстан Республикасы аумағының ажырамас бөлігі болып табылады.
2. АЭА:
1) өнімділігі жоғары, бәсекеге қабілетті заманауи өндірістерді жедел дамыту, көрсетілетін қызметтерді ұсынудың жаңа сапалы деңгейін қалыптастыру, экономика және өңір салаларына инвестициялар тарту, жаңа технологияларды ендіру, сондай-ақ халықтың жұмыспен қамтылуын арттыру;
2) өңдеу өнеркәсібін дамыту және қосымша құны жоғары химия, мұнай-химия, металлургия, металл емес минералды өнімдерді, металл өңдеу, резеңке және пластмасса бұйымдарын және өзге де өнімдерді өндіру мақсатында құрылады.
3. АЭА қызметі Қазақстан Республикасының Конституциясымен, "Арнайы экономикалық және индустриялық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен (бұдан әрі – Заң) және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасымен реттеледі.
Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартта арнайы экономикалық аймақтар туралы заңнамада қамтылғаннан өзге қағидалар белгіленсе, онда халықаралық шарттың қағидалары қолданылады.
4. АЭА аумағында арнайы құқықтық режим белгіленеді.
2-тарау. "Атырау" арнайы экономикалық аймағын басқару
5. АЭА басқару Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
3-тарау. "Атырау" арнайы экономикалық аймағының аумағында салық салу
6. АЭА аумағында салық салу Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен реттеледі.

О создании специальной экономической зоны "Атырау"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 декабря 2025 года № 1028
В соответствии с подпунктом 2) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать специальную экономическую зону "Атырау" (далее – СЭЗ "Атырау") на период до 31 декабря 2036 года.
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о СЭЗ "Атырау";
2) целевые индикаторы СЭЗ "Атырау".
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 декабря 2025 года № 1028
Положение о специальной экономической зоне "Атырау"
Глава 1. Общие положения
1. Специальная экономическая зона "Атырау" (далее – СЭЗ) расположена на территории Атырауской области в пределах административно-территориальных границ города Атырау вдоль трассы Атырау – Доссор и Жылыойского района Атырауской области в границах согласно приложению к настоящему Положению.
Территория СЭЗ составляет 450 гектаров и является неотъемлемой частью территории Республики Казахстан.
2. СЭЗ создается в целях:
1) ускоренного развития современных высокопроизводительных, конкурентоспособных производств, формирования качественно нового уровня предоставления услуг, привлечения инвестиций, внедрения новых технологий в отрасли экономики и региона, а также повышения занятости населения;
2) развития отраслей обрабатывающей промышленности и производства
химической, нефтехимической, металлургической, неметаллической минеральной продукции, металлообработки, резиновых и пластмассовых изделий и иной продукции с высокой добавленной стоимостью.
3. Деятельность СЭЗ регулируется Конституцией Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О специальных экономических и индустриальных зонах" (далее – Закон) и иным законодательством Республики Казахстан.
Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в законодательстве о специальных экономических зонах, применяются правила международного договора.
4. На территории СЭЗ устанавливается специальный правовой режим.
Глава 2. Управление специальной экономической зоной "Атырау"
5. Управление СЭЗ осуществляется в соответствии с Законом.
Глава 3. Налогообложение на территории специальной экономической зоны "Атырау"
6. Налогообложение на территории СЭЗ регулируется налоговым законодательством Республики Казахстан.

4-тарау. Кедендік реттеу
7. АЭА аумағында немесе оның бір бөлігінде еркін кеден аймағының кедендік рәсімі қолданылады.
8. Еркін кеден аймағы кедендік рәсімі қолданылатын АЭА аумағы кедендік бақылау аймағы болып табылады. АЭА аумағы кедендік бақылау жүргізу мақсатында жайластырылуы тиіс. АЭА аумағын жайластыруға қойылатын талаптарды, оның ішінде осындай аумақтың периметрін қоршау және бейнебақылау жүйесімен жарақтандыру жөніндегі талаптарды кеден ісі саласындағы уәкілетті орган белгілейді.
5-тарау. Шетел азаматтарының "Атырау" арнайы экономикалық аймағының аумағында болу тәртібі
9. АЭА аумағында шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың, сондай-ақ олардың көлік құралдарының Қазақстан Республикасының заңнамасында және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық келісімдерде белгіленген кіру, шығу, транзитпен өту және болу тәртібі қолданылады.
6-тарау. Қорытынды ережелер
10. Осы Ережеде белгіленген шарттар Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен өзгертілуі мүмкін.
11. АЭА Заңда көзделген негіздер бойынша таратылады.
12. АЭА құрылған мерзімінің аяқталуына байланысты оны таратқан кезде Атырау облысының әкімдігі:
1) көрсетілген мерзім өткенге дейін кемінде үш айдан кешіктірмей бұқаралық ақпарат құралдарында АЭА-ның алдағы таратылуы, оның таратылуына байланысты өтініштер мен наразылықтарды қабылдау тәртібі мен мерзімдері туралы хабарландыру жариялайды;
2) қызметін АЭА аумағында жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғаларға оның аумағында орналасқан тауарларды өзге кедендік рәсім арқылы қайта рәсімдеу тәртібін түсіндіруді қамтамасыз етеді;
3) АЭА таратылғаннан кейін бір ай мерзімде Қазақстан Республикасы Президентіне және Қазақстан Республикасының Үкіметіне АЭА қызметінің нәтижелері туралы есеп ұсынады.
13. Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен АЭА мерзімінен бұрын таратылған кезде рәсім осы Ереженің 12-тармағында көзделген рәсімдер сақтала отырып, алты ай мерзімнен кешіктірілмей аяқталуға тиіс.
14. АЭА-ның осы Ережемен реттелмеген қызметі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Атырау" арнайы экономикалық
аймағы туралы ережеге
қосымша
"Атырау" арнайы экономикалық аймағы шекарасының жоспары
Р/с
Аймақтардың атауы:
Ауданы, гектар
1.
Атырау – Доссор тас жолы бойындағы өнеркәсіптік аймақ

Глава 4. Таможенное регулирование
7. На территории СЭЗ или ее части действует таможенная процедура свободной таможенной зоны.
8. Территория СЭЗ, на которой применяется таможенная процедура свободной таможенной зоны, является зоной таможенного контроля. Территория СЭЗ должна быть обустроена в целях проведения таможенного контроля. Требования к обустройству территории СЭЗ, включая требования по ограждению и оснащению периметра такой территории системой видеонаблюдения, устанавливаются уполномоченным органом в сфере таможенного дела.
Глава 5. Порядок пребывания иностранных граждан на территории специальной экономической зоны "Атырау"
9. На территории СЭЗ действует порядок въезда, выезда, транзита и пребывания иностранных граждан и лиц без гражданства, а также их транспортных средств, установленный законодательством Республики Казахстан и международными соглашениями, ратифицированными Республикой Казахстан.
Глава 6. Заключительные положения
10. Условия, установленные в настоящем Положении, могут изменяться постановлением Правительства Республики Казахстан.
11. СЭЗ упраздняется по основаниям, предусмотренным Законом.
12. При упразднении СЭЗ в связи с истечением срока, на который она создавалась, акимат Атырауской области:
1) не позднее чем за три месяца до истечения указанного срока публикует в средствах массовой информации объявление о предстоящем упразднении СЭЗ, порядке и сроках приема заявлений и претензий, связанных с ее упразднением;
2) обеспечивает разъяснение юридическим и физическим лицам, осуществляющим деятельность на территории СЭЗ, порядка переоформления находящихся на ее территории товаров под иную таможенную процедуру;
3) в месячный срок после упразднения СЭЗ представляет Президенту Республики Казахстан и в Правительство Республики Казахстан отчет о результатах деятельности СЭЗ.
13. При досрочном упразднении СЭЗ постановлением Правительства Республики Казахстан процедура должна быть завершена не позднее чем в шестимесячный срок с соблюдением процедур, предусмотренных пунктом 12 настоящего Положения.
14. Деятельность СЭЗ, не урегулированная настоящим Положением, осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
____________________
Приложение
к Положению о специальной
экономической зоне "Атырау"
План границ специальной экономической зоны "Атырау"
№ п/п
Наименование зон:
Площадь, гектаров
1.
Промышленная зона вдоль трассы Атырау – Доссор