Төтенше жағдайларды жоюға байланысты жұмыстарды орындауға жеке және заңды тұлғалардың көлігін пайдалану шығыстарын өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 27 қарашадағы № 1010 қаулысы.
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 53-1-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Төтенше жағдайларды жоюға байланысты жұмыстарды орындауға жеке және заңды тұлғалардың көлігін пайдалану шығыстарын өтеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 27 қарашадағы
№ 1010 қаулысымен
бекітілген
Төтенше жағдайларды жоюға байланысты жұмыстарды орындауға жеке және заңды тұлғалардың көлігін пайдалану шығыстарын өтеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Төтенше жағдайларды жоюға байланысты жұмыстарды орындауға жеке және заңды тұлғалардың көлігін пайдалану шығыстарын өтеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 53-1-бабының 1-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-1-бабына сәйкес әзірленді және төтенше жағдайларды жоюға байланысты жұмыстарды орындау үшін жеке және заңды тұлғалардың көлігін пайдалану шығыстарын өтеу тәртібін айқындайды.
2. Шығыстарды өтеу меншік құқығын сақтау және көлігі төтенше жағдайларды жоюға байланысты жұмыстарды орындауға пайдаланылған көлік иелеріне экономикалық зиян келтіруге жол бермеу мақсатында жүзеге асырылады.
2-тарау. Төтенше жағдайларды жоюға байланысты жұмыстарды орындауға жеке және заңды тұлғалардың көлігін пайдалану шығыстарын өтеу тәртібі
3. Төтенше жағдайларды (бұдан әрі – ТЖ) жоюға байланысты жұмыстарды орындауға автомобиль, ішкі су, теңіз, әуе және теміржол көліктерін пайдаланумен тікелей байланысты шығыстар өтеледі.
4. Автомобиль, ішкі су, теңіз және әуе көлігі үшін мынадай шығыстар өтеледі:
1) шот-фактуралармен, жол парақтарымен (бар болса), кеме журналдарымен немесе өзге де төлем және (немесе) есеп айырысу құжаттарымен, сондай-ақ отын мен жағармай материалдарының нақты шығыны туралы актілермен расталған отын, жағармай материалдары және басқа да пайдалану сұйықтықтары;

Об утверждении Правил возмещения расходов за использование транспорта физических и юридических лиц для выполнения работ, связанных с ликвидацией чрезвычайных ситуаций
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 ноября 2025 года № 1010.
В соответствии с пунктом 1 статьи 53-1 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения расходов за использование транспорта физических и юридических лиц для выполнения работ, связанных с ликвидацией чрезвычайных ситуаций.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 ноября 2025 года № 1010
Правила возмещения расходов за использование транспорта физических и юридических лиц для выполнения работ, связанных с ликвидацией чрезвычайных ситуаций
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения расходов за использование транспорта физических и юридических лиц для выполнения работ, связанных с ликвидацией чрезвычайных ситуаций (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 53-1 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", статьей 22-1 Закона Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан" и определяют порядок возмещения расходов за использование транспорта физических и юридических лиц для выполнения работ, связанных с ликвидацией чрезвычайных ситуаций.
2. Возмещение расходов осуществляется в целях соблюдения прав собственности и недопущения экономического ущерба владельцам транспорта, чей транспорт использовался для выполнения работ, связанных с ликвидацией чрезвычайных ситуаций.
Глава 2. Порядок возмещения расходов за использование транспорта физических и юридических лиц для выполнения работ, связанных с ликвидацией чрезвычайных ситуаций
3. Возмещению подлежат расходы, непосредственно связанные с использованием автомобильного, внутреннего водного, морского, воздушного и железнодорожного транспортов для выполнения работ, связанных с ликвидацией чрезвычайных ситуаций (далее – ЧС).
4. Для автомобильного, внутреннего водного, морского и воздушного транспорта возмещению подлежат следующие расходы за:
1) топливо, смазочные материалы и другие эксплуатационные жидкости, подтвержденные счетами-фактурами, путевыми листами (при наличии), судовыми журналами или иными платежными и (или) расчетными документами, а также актами о фактическом расходе топлива и смазочных материалов;

2) Қазақстан Республикасы салық заңнамасының қолданыстағы нормаларына сәйкес есептелген көліктің амортизациялық аударымдары;
3) егер көлік ТЖ жоюға байланысты жұмыстарды орындау үшін пайдаланылған сәтте ол жалдау, кеме жалдау (чартер), лизинг шарты немесе өтеулі пайдалануды көздейтін және тиісті төлем және (немесе) есеп айырысу құжаттарымен расталған өзге шарт негізінде жеке және заңды тұлғалардың пайдалануында болса, жалдау ақысы;
4) теңіз портының міндетті түрде көрсететін қызметтері (порт алымдары) (теңіз көлігіне қолданылады);
5) әуе көлігі бойынша ұшу сағатының өзіндік құны;
6) әуежайдың көрсетілетін қызметтері (әуежай қызметінің құрамына кіретін әуеайлаққа және жерде қызмет көрсету тауарлары, жұмыстары, қызметтері) (әуе көлігіне қолданылады);
7) аэронавигациялық қызмет көрсету үшін төленетін ақы (әуе көлігіне қолданылады);
8) ұшуды метеорологиялық қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтерге төленетін ақы (әуе көлігіне қолданылады);
9) рейстегі жолаушылар мен экипаждың борттағы тағам (әуе көлігіне қолданылады).
5. Теміржол көлігі үшін мынадай шығыстар өтеледі:
1) магистральдық теміржол желісінің көрсетілетін қызметтері;
2) локомотивтік тартым көрсететін қызметтер;
3) жүктерді тасымалдау кезіндегі жүк тиеу жұмыстары мен коммерциялық жұмыстар бойынша көрсететін қызметтер;
4) кірме жолдардың көрсетілетін қызметтері (бар болса);
5) оператор (вагондар) (контейнерлер) көрсететін қызметтер;
6) тарифке енгізілмеген қосымша алымдар, қосымша операциялар, көрсетілетін қызметтер немесе жұмыстар (бар болса);
7) жүктерді тасымалдауға арналған өтінімді орындамағаны үшін айыппұлдар (бар болса);
8) жүк жөнелтушілер, жүк қабылдаушылар, тармақ иеленушінің кінәсінен магистральды жолдар мен станция жолдарында вагондар мен контейнерлердің бос тұрған (тоқтап қалу, кідіртілу) уақыты үшін төлемдер (бар болса);
9) тіркелген (қалыптастырылған) пунктінен жалға алушы орналасқан жерге немесе жалға алушы босатқан жерден тіркелген пунктіне (бар болса) жөнелткен кездегі арнайы пойыздың немесе арнайы вагонның (оның ішінде салон-вагон) жүрісі;
10) вагондарды нақты пайдаланған уақыт (жалға алушы вагондарды қабылдаған күннен бастап жалға алушы вагондарды тасымалдаушыға берген күнді қамтитын мерзім) үшін жалдау ақысы;
11) вагонның және пойыздың санатына сәйкес тариф бойынша вагондағы орын саны бойынша жол жүру құны.
6. Көлікті экипажымен (жүргізуші, кеме капитаны, кеменің командалық құрамы және кеме командасы, әуе кемесінің командирі, авиация персоналы, машинист, локомотив бригадасы, арнайы жылжымалы құрам бригадасы) пайдаланған кезде экипаждың еңбекақысына жұмсалатын шығыстар өтеледі, ол нақты жұмыс істеген уақыт және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес көліктің меншік иесінің немесе иеленушісінің еңбек шартында не өзге де ішкі құжаттарында белгіленген еңбекақы төлеу талаптары негізінде есептеледі.

2) амортизационные отчисления транспорта, рассчитанные в соответствии с действующими нормами налогового законодательства Республики Казахстан;
3) арендную плату в случае, если на момент использования транспорта для выполнения работ, связанных с ликвидацией ЧС, он находился в использовании физических и юридических лиц на основании договора аренды, фрахтования (чартера), лизинга или иного договора, предусматривающего возмездное пользование и подтвержденного соответствующими платежными и (или) расчетными документами;
4) обязательные услуги морского порта (портовые сборы) (применительно к морскому транспорту);
5) себестоимость летного часа по воздушному транспорту;
6) услуги аэропорта (товары, работы, услуги аэродромного и наземного обслуживания, входящие в состав аэропортовской деятельности) (применительно к воздушному транспорту);
7) оплату услуг за аэронавигационное обслуживание (применительно к воздушному транспорту);
8) оплату услуг по метеообеспечению полета (применительно к воздушному транспорту);
9) бортовое питание пассажиров и экипажа на рейсе (применительно к воздушному транспорту).
5. Для железнодорожного транспорта возмещению подлежат следующие расходы за:
1) услуги магистральной железнодорожной сети;
2) услуги локомотивной тяги;
3) услуги грузовых и коммерческих работ при перевозке грузов;
4) услуги подъездных путей (при наличии);
5) услуги оператора (вагонов) (контейнерами);
6) дополнительные сборы, дополнительные операции, услуги или работы, не включенные в тариф (при наличии);
7) штрафы за невыполнение заявки на перевозку грузов (при наличии);
8) платежи за время простоя (стоянки, задержки) вагонов и контейнеров на магистральных, станционных путях по вине грузоотправителей, грузополучателей, ветвевладельца (при наличии);
9) пробег специального поезда или специального вагона (в том числе вагона-салона) при пересылке от пункта его приписки (формирования) к месту занятия его арендатором или к пункту приписки от места освобождения его арендатором (при наличии);
10) арендную плату за вагоны за время фактического пользования ими (со дня приема вагонов арендатором и до дня передачи вагонов арендатором перевозчику включительно);
11) стоимость проезда по количеству мест в вагоне по тарифу, соответствующему категории вагона и поезда.
6. При использовании транспорта с экипажем (водитель, капитан судна, командный состав судна и судовая команда, командир воздушного судна, авиационный персонал, машинист, локомотивная бригада, бригада специального подвижного состава) подлежат возмещению расходы на оплату труда экипажа, рассчитанные исходя из фактически отработанного времени и установленных в трудовом договоре либо иных внутренних документах собственника или владельца транспорта условий оплаты труда в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.

7. ТЖ жоюға байланысты жұмыстарды орындауға пайдаланылған көлікке зақым келсе, көліктің меншік иесіне немесе иеленушісіне қалпына келтіріп жөндеу құны шегінде көлікке залал келуіне байланысты шығыстар өтеледі.
Көлікті қалпына келтіру мүмкін болмаған кезде шығыстарды өтеу көліктің нарықтық құны шегінде жүзеге асырылады.
8. ТЖ жою жөніндегі жұмыстарды орындауға әуе көлігін берген меншік иелеріне немесе иеленушілерге әуе көлігі тартылған сәттен бастап ТЖ жою аяқталғаны немесе тоқтатып қойылғаны туралы хабарланған және тартылған әуе көлігі бастапқы орналасқан (тұрған) жеріне қайтарылғанға дейінгі кезеңде туындаған шығыстар өтеледі.
9. Шығыстарды өтеу үшін көліктің меншік иесі немесе иеленушісі ТЖ жою жөніндегі іс-шара жүргізілгеннен кейін күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде көлікті ТЖ жоюға байланысты жұмыстарды орындауға пайдаланған орталық атқарушы органға немесе жергілікті атқарушы органға осы Қағидалардың 10, 11 және 13-тармақтарына сәйкес құжаттармен қоса еркін нысанда көлікті ТЖ жоюға байланысты жұмыстарды орындауға пайдалану шығыстарын өтеу туралы өтініш (бұдан әрі – өтініш) береді.
10. Жеке тұлғалар үшін өтінішке қосымша мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) көлікке меншік құқығын не көлікті иеленудің немесе пайдаланудың заңды негізін растайтын құжаттың көшірмесі;
2) осы Қағидалардың 4 және 6-тармақтарында көрсетілген шығындарды растайтын құжаттар;
3) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес көлікті қабылдау-беру актісінің көшірмесі (автомобиль және ішкі су көлігіне қолданылады);
4) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес көлікті меншік иесіне немесе иеленушісіне қайтару актісінің көшірмесі (автомобиль және ішкі су көлігіне қолданылады).
11. Заңды тұлғалар үшін өтінішке қосымша мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелгенін (қайта тіркелгенін) растайтын құжаттың көшірмесі;
2) көлікке меншік құқығын не көлікті иеленудің немесе пайдаланудың заңды негізін растайтын құжаттың көшірмесі;
3) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес көлікті қабылдау-беру актісінің көшірмесі (автомобиль және ішкі су көлігіне қолданылады);
4) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес көліктің меншік иесіне немесе иеленушісіне қайтару актісінің көшірмесі (автомобиль және ішкі су көлігіне қолданылады);
5) көлікті пайдалану кезеңі мен бағытын растайтын құжаттар;

7. При повреждении транспорта, использованного для выполнения работ, связанных с ликвидацией ЧС, собственнику или владельцу транспорта возмещаются расходы, связанные с нанесением ущерба транспорту, в пределах стоимости восстановительного ремонта.
Возмещение расходов при невозможности восстановления транспорта осуществляется в пределах рыночной стоимости транспорта.
8. Собственникам или владельцам, предоставившим воздушный транспорт для выполнения работ по ликвидации ЧС, возмещаются расходы, возникшие в период с момента привлечения воздушного транспорта до объявления об окончании или приостановке ликвидации ЧС и возврата привлеченного воздушного транспорта к месту первоначальной дислокации (базирования).
9. Для возмещения расходов собственник или владелец транспорта в течение 60 (шестьдесят) календарных дней после проведения мероприятия по ликвидации ЧС предоставляют в центральный исполнительный орган или местный исполнительный орган, использовавший транспорт для выполнения работ, связанных с ликвидацией ЧС, заявление о возмещении расходов за использование транспорта для выполнения работ, связанных с ликвидацией ЧС (далее – заявление), в произвольной форме с приложением документов согласно пунктам 10, 11, и 13 настоящих Правил.
10. Для физических лиц к заявлению дополнительно прилагаются:
1) копия документа, подтверждающего право собственности на транспорт либо законное основание владения или пользования транспортом;
2) документы, подтверждающие затраты, указанные в пунктах 4 и 6 настоящих Правил;
3) копия акта приема-передачи транспорта согласно приложению 1 к настоящим Правилам (применительно к автомобильному и внутреннему водному транспорту);
4) копия акта возврата собственнику или владельцу транспорта согласно приложению 2 к настоящим Правилам (применительно к автомобильному и внутреннему водному транспорту).
11. Для юридических лиц к заявлению дополнительно прилагаются:
1) копия документа, подтверждающего государственную регистрацию (перерегистрацию) юридического лица;
2) копия документа, подтверждающего право собственности на транспорт либо законное основание владения или пользования транспортом;
3) копия акта приема-передачи транспорта согласно приложению 1 к настоящим Правилам (применительно к автомобильному и внутреннему водному транспорту);
4) копия акта возврата собственнику или владельцу транспорта согласно приложению 2 к настоящим Правилам (применительно к автомобильному и внутреннему водному транспорту);
5) документы, подтверждающие период и маршрут использования транспорта;

6) осы Қағидалардың 4, 5 және 6-тармақтарында көрсетілген шығындарды растайтын құжаттар.
12. Көлікке зақым келген болса, меншік иесі немесе иеленуші өтінішке қосымша мынадай құжаттарды қоса береді:
1) жою жұмыстары басшысының және меншік иесінің немесе иеленушінің қатысуымен не зақым келгені анықталған сәттен бастап күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей жасалған көлікке зақым келгені туралы акт.
Теміржол және (немесе) әуе көлігі пайдаланылған кезде көлік саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның және (немесе) азаматтық авиацияның уәкілетті ұйымының аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары тартылады;
2) жүргізілген бағалау нәтижелері бойынша бағалау қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалған бағалау туралы есеп;
3) жөндеу құнын растайтын құжаттар (шот-фактуралар, орындалған жұмыстардың актілері, қосалқы бөлшектерді және (немесе) материалдарды сатып алуға арналған төлем және (немесе) есеп айырысу құжаттары) не жүргізілген жөндеу сметалары;
4) теміржол көлігін қалпына келтіру мүмкін болмаған кезде кәдеге жарату және темір жолдан бөлу шығындарын растайтын құжаттар.
13. Меншік иесі немесе иеленуші әуе көлігін ТЖ жою жөніндегі жұмыстарға байланысты ұшуға пайдалану шығыстарын өтеу үшін көлікті ТЖ жоюға байланысты жұмыстарды орындауға пайдаланған орталық атқарушы органға немесе жергілікті атқарушы органға негіздемелері мен есеп-қисаптарымен мынадай материалдарды ұсынады:
1) келтірілген шығыстарды өтеу туралы еркін нысанда жасалған және әуе көлігін пайдаланушының басшысы мен бас бухгалтері қол қойған өтініш (қаржы қаражатын есепке алу үшін оның заңды және банктік деректемелері (соның ішінде банктің атауы, оның банктік сәйкестендіру коды, банктің жеке сәйкестендіру коды, ағымдағы немесе жинақ шотының нөмірі) көрсетілген);
2) төтенше жағдайларды жоюға жұмылдырылған пайдаланушының басшысының, бас бухгалтерінің және әуе көлігі командирінің қолымен расталған, ұшу маршруттары мен ұшу уақыты көрсетілген, ТЖ жою жөніндегі жұмыстарға байланысты орындалған ұшу туралы мәліметтерді қамтитын ұшу жоспарларының көшірмелері;
3) аэронавигациялық қызмет көрсетушіден ТЖ жою жөніндегі жұмыстарға байланысты ұшудың нақты орындалғанын, соның ішінде олардың бастапқы орналасқан жеріне оралғанын растайтын анықтама;
4) әуеайлақта көрсетілетін қызметтер және жерде қызмет көрсету үшін шоттар;
5) аэронавигациялық қызмет көрсету және ұшуды метеорологиялық қамтамасыз ету үшін шоттар;

6) документы, подтверждающие затраты, указанные в пунктах 4, 5 и 6 настоящих Правил.
12. При повреждении транспорта собственником или владельцем к заявлению дополнительно прилагаются следующие документы:
1) акт о повреждении транспорта, составленный с участием руководителя ликвидационных работ и собственника или владельца либо, не позднее 5 (пять) календарных дней с момента обнаружения повреждения.
При использовании железнодорожного и (или) воздушного транспорта привлекаются должностные лица территориальных подразделений уполномоченного государственного органа в сфере транспорта и (или) уполномоченной организации гражданской авиации;
2) отчет об оценке, составленный в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности по результатам проведенной оценки;
3) документы, подтверждающие стоимость ремонта (счета-фактуры, акты выполненных работ, платежные и (или) расчетные документы на приобретение запасных частей и (или) материалов), либо сметы на проведенный ремонт;
4) при невозможности восстановления железнодорожного транспорта документы, подтверждающие затраты на утилизацию и разделывание с железнодорожных путей.
13. Собственник или владелец для возмещения расходов за использование воздушного транспорта для полетов, связанных с работами по ликвидации ЧС, предоставляют в центральный исполнительный орган или местный исполнительный орган, использовавший транспорт для выполнения работ, связанных с ликвидацией ЧС, следующие материалы с обоснованиями и расчетами:
1) составленное в произвольной форме заявление о возмещении понесенных расходов и подписанное руководителем и главным бухгалтером эксплуатанта воздушного транспорта (с указанием его юридических и банковских реквизитов для зачисления финансовых средств (включая наименование банка, его банковский идентификационный код, индивидуальный идентификационный код банка, номер текущего или сберегательного счета);
2) копии планов полетов, содержащих сведения о выполненных полетах, связанных с работами по ликвидации ЧС, с указанием маршрутов полетов и времени полетов, заверенные подписью руководителя, главного бухгалтера и командира воздушного транспорта эксплуатанта, задействованного на ликвидации чрезвычайных ситуаций;
3) справку от поставщика аэронавигационного обслуживания, подтверждающую фактическое выполнение полетов, связанных с работами по ликвидации ЧС, включая возврат их к местам первоначальной дислокации;
4) счета за услуги аэродромного и наземного обслуживания;
5) счета за аэронавигационное обслуживание и метеообеспечение полета;

6) ұшу жоспарларының деректері негізінде авиаотынның және басқа да жанар-жағармай материалдарының нақты жұмсалған көлемі, сондай-ақ қойылған шот-фактуралармен расталған оның құны туралы мәліметтер;
7) "Субсидияланатын маршруттарда ұшуды орындаған кезде ұшу сағатының өзіндік құны есебінің нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 18 наурыздағы № 159 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6856 болып тіркелген) негізінде жүргізілген әуе көлігінің ұшу сағатының өзіндік құнының есебі.
14. Өтініш орталық атқарушы органға немесе жергілікті атқарушы органға осы Қағидаларда көрсетілген құжаттар келіп түскен күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде қаралады.
Осы Қағидалардың 10, 11 және 13-тармақтарында көрсетілген құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған кезде өтінішті қарау тоқтатыла тұрады, ал орталық атқарушы орган немесе жергілікті атқарушы орган көліктің меншік иесін немесе иеленушісін құжаттар келіп түскен күннен бастап 4 (төрт) жұмыс күні ішінде хабарламаны алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде жетіспейтін құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы жазбаша хабардар етеді.
Егер көліктің меншік иесі немесе иеленушісі көрсетілген мерзімде жетіспейтін құжаттарды ұсынбаған жағдайда, өтініш меншік иесіне немесе иеленушіге қарамай қайтарылады.
Өтініштің қайтарылуы көліктің меншік иесінің немесе иеленушісінің өтінішті қайта жіберу мүмкіндігін жоққа шығармайды.
15. Өтініш түскен күні осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көлікті ТЖ жоюға байланысты жұмыстарды орындауға пайдалану шығыстарын өтеу туралы өтініштерді тіркеу журналына тіркеліп, көліктің меншік иесіне немесе иеленушісіне өтініштің қабылданғаны туралы растама беріледі.
Өтініш жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері берілетін болса, өтініштерді қабылдау және тіркеу Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
16. Меншік иесі немесе иеленуші құжаттардың толық топтамасын ұсынған күннен бастап орталық атқарушы орган немесе жергілікті атқарушы орган 3 (үш) жұмыс күні ішінде көлікті ТЖ жоюға байланысты жұмыстарды орындауға пайдалану шығыстарын өтеу жөніндегі өтінішті қарау, сондай-ақ осы Қағидалардың 10, 11 және 13-тармақтарына сәйкес қоса берілген құжаттардың дұрыстығын тексеру және соманы айқындау үшін комиссия (бұдан әрі – комиссия) құрады.

6) сведения о фактически израсходованном количестве авиатоплива и других горюче-смазочных материалов на основе данных планов полетов, а также его стоимости, подтвержденной выставленными счетами-фактурами;
7) расчет себестоимости летного часа воздушного транспорта, произведенный на основе приказа Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 18 марта 2011 года № 159 "Об утверждении Инструкции расчета себестоимости летного часа при выполнении полетов на субсидируемых маршрутах" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6856).
14. Заявление рассматривается в течение 20 (двадцать) рабочих дней с даты поступления в центральный исполнительный орган или местный исполнительный орган документов, указанных в настоящих Правилах.
При представлении неполного пакета документов, указанных в пунктах 10, 11 и 13 настоящих Правил, рассмотрение заявления приостанавливается, а собственник или владелец транспорта в течение 4 (четыре) рабочих дней со дня поступления документов письменно извещаются центральным исполнительным органом или местным исполнительным органом о необходимости представления недостающих документов в срок не позднее 10 (десять) рабочих дней с момента получения извещения.
В случае, если собственник или владелец транспорта в указанный срок не представили недостающие документы, заявление возвращается собственнику или владельцу без рассмотрения.
Возврат заявления не лишает собственника или владельца транспорта возможности повторно направить заявление.
15. Регистрация заявления осуществляется в день его поступления в журнале регистрации заявлений о возмещении расходов за использование транспорта для выполнения работ, связанных с ликвидацией ЧС, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, с выдачей собственнику или владельцу транспорта подтверждения о принятии заявления.
При обращении после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан прием и регистрация заявлений осуществляются следующим рабочим днем.
16. Со дня предоставления собственником или владельцем полного пакета документов центральный исполнительный орган или местный исполнительный орган в течение 3 (три) рабочих дней создают комиссию для рассмотрения заявления по возмещению расходов за использование транспорта для выполнения работ, связанных с ликвидацией ЧС, а также проверки достоверности приложенных документов согласно пунктам 10, 11 и 13 настоящих Правил и определения суммы (далее – комиссия).

17. Комиссия құрамына:
орталық атқарушы органның жанында – орталық атқарушы органның лауазымды тұлғалары, көлік, бюджеттік жоспарлау, азаматтық қорғау жөніндегі уәкілетті органдардың және "Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының өкілдері;
жергілікті атқарушы органның жанында – жергілікті атқарушы органның лауазымды тұлғалары, азаматтық қорғау жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың өкілді органдары мен кәсіпкерлер палатасының өкілдері енгізіледі.
Комиссия төрағасы орталық атқарушы органның немесе жергілікті атқарушы органның бірінші басшысының орынбасарынан төмен емес лауазымды тұлға болып табылады.
Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды құрайды және бес адамнан кем болмауға тиіс.
Хатшы комиссия мүшесі болып табылмайды.
18. Комиссияның шешімдері ашық немесе жабық дауыс беру арқылы қабылданады және егер олар үшін комиссия отырысына қатысқандардың жалпы санының көпшілігі дауыс бере, қабылданды деп есептеледі. Шешім қабылдау кезінде комиссия мүшелерінің дауысы тең болады. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Хатшының дауыс беру құқығы жоқ.
19. Дауыс беру ашық немесе жабық режимде жүзеге асырылады.
Жабық дауыс беру кезінде комиссия мүшесінің ерік білдіруінің анонимділігі қамтамасыз етіледі.
20. Дауыс беру отырыста осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделетін дауыс беру парағын толтыру (тиісті жолдарға қол қою) арқылы жүргізіледі. Бір мезгілде өзара қайшы келетін бірнеше шешімді таңдауға, сондай-ақ дауыс беру парағын толтырмауға жол берілмейді. Мұндай жағдайда комиссия мүшесінің дауысы жарамсыз деп танылады, бұл туралы еркін нысанда акт жасалады, оған комиссия төрағасы мен хатшы қол қойып, дауыс беру парағына қоса беріледі.
21. Дауыстарды санау негізінде хатшы 1 (бір) жұмыс күні ішінде хаттама жобасын жасайды және келіседі (қажет болған кезде), оған дауыс беру нәтижелерін (қолдау тапты/қолдау таппады), комиссияның әрбір мүшесінің ерекше пікірін (бар болса), сондай-ақ хаттамаға қол қою мүмкіндігі туралы қорытындыны көрсететін анықтаманы қоса береді.
22. Күн тәртібінің мәселелері бойынша отырыста бірауыздан шешім қабылдау кейіннен дайындалған хаттаманы комиссияның қатысқан мүшелерімен келісу қажеттігін жоққа шығарады.
23. Комиссия төрағасы 1 (бір) жұмыс күні ішінде хаттамаға қол қояды, оны хатшы тіркейді.
Комиссияның хаттамасында өтініш берушінің атауы, өтініште көрсетілген шығыстардың түрлері мен сомалары көрсетіледі.
Шешімдер комиссия отырысының хаттамасында көрсетіледі.

17. В состав комиссии включаются:
при центральном исполнительном органе – должностные лица центрального исполнительного органа, представители уполномоченных органов по транспорту, бюджетного планирования, гражданской защиты и Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";
при местном исполнительном органе – должностные лица местного исполнительного органа, представители территориальных подразделений уполномоченного органа по гражданской защите, представительных органов и палаты предпринимателей областей, городов республиканского значения и столицы.
Председателем комиссии является должностное лицо не ниже заместителя первого руководителя центрального исполнительного органа или местного исполнительного органа.
Общее количество членов комиссии составляет нечетное число и не должно быть менее пяти человек.
Секретарь не является членом комиссии.
18. Решения комиссии принимаются открытым или закрытым голосованием и считаются принятыми, если за них подано большинство голосов от общего количества принявших участие на заседании комиссии. Члены комиссии при принятии решений обладают равными голосами. В случае равенства голосов голос председателя комиссии является решающим. Секретарь не обладает правом голоса.
19. Голосование осуществляется в открытом или закрытом режиме.
При закрытом голосовании обеспечивается анонимность волеизъявления члена комиссии.
20. Голосование проводится путем заполнения на заседании листа голосования (подпись в соответствующих полях), оформляемого по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам. Не допускаются одновременный выбор нескольких взаимоисключающих решений, а также незаполнение листа голосования. В таком случае голос члена комиссии признается недействительным, о чем составляется акт в произвольной форме, подписываемый председателем комиссии и секретарем, который прилагается к листу голосования.
21. На основании подсчета голосов секретарь в течение 1 (один) рабочего дня формирует и согласовывает (при необходимости) проект протокола, к которому прикладывает справку, в которой отражает результаты голосования (поддержано/не поддержано), особое мнение (при наличии) каждого члена комиссии, а также заключение о возможности подписания протокола.
22. Единогласное принятие решений на заседании по вопросам повестки в последующем исключает необходимость согласования подготовленного протокола с участвовавшими членами комиссии.
23. В течение 1 (один) рабочего дня председатель комиссии подписывает протокол, который регистрируется секретарем.
В протоколе комиссии указываются наименование заявителя, виды и суммы понесенных расходов из указанных в заявлении.
Решения отражаются в протоколе заседания комиссии.

24. Құжаттар топтамасын қарау қорытындысы бойынша комиссия мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) түскен құжаттар топтамасы осы Қағидаларға сәйкес келетін болса, соманы айқындай отырып шығыстарды өтеу туралы;
2) түскен құжаттар топтамасы осы Қағидаларға сәйкес келмейтін болса, шығыстарды өтеуден бас тарту туралы.
25. Шығыстарды өтеуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде орталық атқарушы орган немесе жергілікті атқарушы орган шығыстарды өтеуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы меншік иесіне немесе иеленушіге, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша меншік иесінің немесе иеленушінің позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізудің уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 73-бабына сәйкес комиссия шешім қабылдағанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша комиссияның шешімі негізінде орталық атқарушы орган немесе жергілікті атқарушы орган шығыстарды өтеу туралы нәтижені меншік иесіне немесе иеленушіге береді не шығыстарды меншік иесіне немесе иеленушіге өтеуден бас тарту туралы дәлелді жауап береді.
26. Комиссия шығыстарды өтеу туралы шешім қабылдаса, орталық атқарушы орган немесе жергілікті атқарушы орган қаулының тиісті жобасын әзірлейді.
Орталық атқарушы орган қаулы жобасының Қазақстан Республикасы Үкіметінің регламентіне сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына енгізілуін қамтамасыз етеді.
27. Шығыстар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 21 шілдедегі № 551 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің және жергілікті атқарушы органдардың резервтерін бөлу және пайдалану қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың қаулысы негізінде өтеледі.
Төтенше жағдайларды жоюға
байланысты жұмыстарды
орындауға жеке және заңды
тұлғалардың көлігін пайдалану
шығыстарын өтеу қағидаларына
1-қосымша
Көлікті пайдалану актісі
Көлік қабылданған-тапсырылған күн ________________________________
(жыл, күн, ай)
Тапсырды:
Көлік иесі немесе иеленушісі ______________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі)
Көлік иесінің немесе иеленушісінің банктік шотының нөмірі
_____________________________________________________________________
Көлікті сәйкестендіру деректері (көлік маркасы, моделі, мемлекеттік тіркеу нөмірі,
кеме атауы, жіктеу куәлігі, кеме билеті немесе басқа да бірегей сәйкестендіргіштер)
_____________________________________________________
Көліктің техникалық жай-күйін көзбен шолып тексеру (жарамды/сыртқы зақымдары
бар) _______________________________________________________
Орындалатын жұмыстар түрі ______________________________________
Пайдалану мерзімі _______________________________________________
Пайдалану маршруты (аймағы) _____________________________________
Көліктегі жанармай мөлшері, литрмен __________________
Көлікті пайдалану басталғанға дейін одометр көрсеткіші бойынша тіркелген жүріс
(км)____________________________________________________
Көлік жүргізушінің/капитанның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке
сәйкестендіру куәлігінің нөмірі __________________________________________
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына
сәйкес дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісемін
Көлік иесінің (иеленушісінің) қолы ________________________
Қабылдады:
Жергілікті атқарушы орган_________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атауы)
Төтенше жағдайларды жою жетекшісі _______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі)
Төтенше жағдайларды жою жетекшісінің қолы ________________________
Ішкі істер органдарының өкілі ______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі)
Ішкі істер органдары өкілінің қолы _______________________
Есепке алу журналында актіні тіркеу нөмірі __________
Акт екі данада жасалды, тараптардың әрқайсысына бір данадан беріледі.
Төтенше жағдайларды жоюға
байланысты жұмыстарды
орындауға жеке және заңды
тұлғалардың көлігін пайдалану
шығыстарын өтеу қағидаларына
2-қосымша
Көлікті көлік иесіне немесе иеленушісіне қайтару актісі
Көлік қайтарылған күні ____________________________________
(жыл, күн, ай)
Тапсырды:
Жергілікті атқарушы орган ________________________________________
(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атауы)
Төтенше жағдайларды жою жетекшісі
________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі)
Төтенше жағдайларды жою жетекшісінің қолы _______________________
Ішкі істер органдарының өкілі _____________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі)
Ішкі істер органдары өкілінің қолы _______________________
Қабылдады:
Көлік иесі немесе иеленушісі ______________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес сәйкестендіру нөмірі)
Көлік иесінің немесе иеленушісінің банктік шотының нөмірі
_________________________________________________________________
Көлікті сәйкестендіру деректері (көлік маркасы, моделі, мемлекеттік тіркеу нөмірі,
кеме атауы, жіктеу куәлігі, кеме билеті немесе басқа да бірегей сәйкестендіргіштер)
_____________________________________________________
Көліктің техникалық жай-күйін көзбен шолып тексеру
(жарамды/сыртқы зақымдары бар) ________________________________________
Көліктегі жанармай мөлшері, литрмен _________________
Көлікті пайдалану аяқталғаннан кейін одометр көрсеткіші бойынша тіркелген жүріс
(км)___________________________________________
Көлік жүргізушінің/капитанның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке
сәйкестендіру нөмірі ___________________________________________________
Көлік иесінің немесе иеленушісінің) қолы ____________________________
Есепке алу журналында актіні тіркеу нөмірі ___________________________
Акт екі данада жасалды, тараптардың әрқайсысына бір данадан беріледі.
Төтенше жағдайларды жоюға
байланысты жұмыстарды
орындауға жеке және заңды
тұлғалардың көлігін пайдалану
шығыстарын өтеу қағидаларына
3-қосымша
Көлікті төтенше жағдайларды жоюға байланысты жұмыстарды орындауға пайдалану шығыстарын өтеу туралы өтініштерді тіркеу журналы
Р/с
Өтініш берушінің Т.А.Ә. (бар болса) немесе деректемелері
Түскен күні, кіріс №
Тұратын, орналасқан мекенжайы
Өтелетін шығыстардың көлемі
Төленген ақшалай қаражат бойынша төлем құжатының № және күні (тіркеушінің қолы)
1
2
3
4
5
6
Төтенше жағдайларды жоюға
байланысты жұмыстарды
орындауға жеке және заңды
тұлғалардың көлігін пайдалану
шығыстарын өтеу қағидаларына
4-қосымша
Комиссия мүшелерінің дауыс беру парағы
___________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болса), лауазымы
__________________________________________
отырыс №________ күні: ________
Мәселенің №
Мәселенің мазмұны
Шешім жобасы
Комиссия мүшесінің шешімі
қолдаймын
қолдамаймын
ерекше пікір (егер шешім қолдау тапса толтырылмайды)
1
2
3
4
5
6
1.
____________________ қолы
Ескертпе: комиссия отырысында тікелей толтырылады және дауыс беру нәтижелерін есепке алу үшін хатшыға беріледі.

24. По итогам рассмотрения пакета документов комиссия принимает одно из следующих решений:
1) о возмещении расходов с определением суммы при соответствии поступившего пакета документов настоящим Правилам;
2) об отказе в возмещении расходов при несоответствии поступившего пакета документов настоящим Правилам.
25. При выявлении оснований для отказа в возмещении расходов центральный исполнительный орган или местный исполнительный орган уведомляют собственника или владельца о предварительном решении об отказе в возмещении расходов, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить позицию собственником или владельцем по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия решения комиссией согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан. Заслушивание проводится не позднее 2 (два) рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания на основании решения комиссии центральный исполнительный орган или местный исполнительный орган выдают результат собственнику или владельцу о возмещении расходов либо мотивированный ответ об отказе в возмещении расходов собственнику или владельцу.
26. При решении комиссии о возмещении расходов центральный исполнительный орган или местный исполнительный орган разрабатывают соответствующий проект постановления.
Центральный исполнительный орган обеспечивает внесение проекта постановления в Аппарат Правительства Республики Казахстан в соответствии с Регламентом Правительства Республики Казахстан.
27. Расходы возмещаются на основании постановления Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов согласно Правилам распределения и использования резервов Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2025 года № 551.
_______________________________________
Приложение 1 к Правилам
возмещения расходов
за использование транспорта
физических и юридических лиц
для выполнения работ,
связанных с ликвидацией
чрезвычайных ситуаций
Акт прием-передачи транспорта
Дата приема-передачи транспорта _______________________________________
(число, месяц, год)
Передал:
Собственник или владелец транспорта ___________________________________
(индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер)
Номер банковского счета собственника или владельца транспорта
_____________________________________________________________________
Данные, идентифицирующие транспорт (марка, модель, государственный
регистрационный номер, наименование судна, классификационное свидетельство,
судовой билет или иные уникальные идентификаторы)
___________________________________________________________________________
Визуальный осмотр технического состояния транспорта (исправен/с внешними
повреждениями) ____________________________________________________________
Вид выполняемых работ _____________________________________________
Период использования ______________________________________________
Маршрут (местность) использования __________________________________
Количество топлива в транспорте, в литрах _____________________________
Пробег (в километрах), зафиксированный по показаниям одометра до начала
использования транспорта__________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный
номер водителя/капитана судна _____________________________________________
Даю согласие на сбор и обработку персональных данных согласно Закону
Республики Казахстан "О персональных данных и их защите"
Подпись собственника или владельца транспорта ________________________
Принял:
Местный исполнительный орган_______________________________________
(наименование области, города республиканского значения, столицы)
Руководитель ликвидации чрезвычайных ситуаций
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер)
Подпись руководителя ликвидации чрезвычайных ситуаций _______________
Представитель органов внутренних дел
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер)
Подпись представителя органов внутренних дел _______________________
Регистрационный номер акта в журнале учета _________________________
Акт составлен в двух экземплярах, по одному экземпляру для каждой из сторон.
_______________________________________
Приложение 2 к Правилам
возмещения расходов за
использование транспорта
физических и юридических лиц
для выполнения работ,
связанных с ликвидацией
чрезвычайных ситуаций
Акт возврата собственнику или владельцу транспорта
Дата возврата транспорта _____________________________________________
(число, месяц, год)
Передал:
Местный исполнительный орган _______________________________________
(наименование области, города республиканского значения, столицы)
Руководитель ликвидации чрезвычайных ситуаций
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер)
Подпись руководителя ликвидации чрезвычайных ситуаций _______________
Представитель органов внутренних дел
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер)
Подпись представителя органов внутренних дел _________________________
Принял:
Собственник или владелец транспорта __________________________________
(индивидуальный идентификационный номер / бизнес идентификационный номер)
Номер банковского счета собственника или владельца транспорта
_____________________________________________________________________
Данные, идентифицирующие транспорт (марка, модель, государственный
регистрационный номер,идентификационный номер, наименование судна,
классификационное свидетельство, судовой билет или иные уникальные идентификаторы)
_____________________________________________________________________
Визуальный осмотр технического состояния транспорта (исправен/с внешними
повреждениями) _______________________________________________________
Количество топлива в транспорте, в литрах __________________________
Пробег (в километрах), зафиксированный по показаниям одометра после окончания
использования транспорта_______________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный
номер водителя/капитана судна
_______________________________________________________________________
Подпись собственника или владельца транспорта ______________________
Регистрационный номер акта в журнале учета _________________________
Акт составлен в двух экземплярах, по одному экземпляру для каждой из сторон.
_______________________________________
Приложение 3 к Правилам
возмещения расходов за
использование транспорта
физических и юридических лиц
для выполнения работ,
связанных с ликвидацией
чрезвычайных ситуаций
Журнал регистрации заявлений о возмещении расходов за использование транспорта для выполнения работ, связанных с ликвидацией чрезвычайных ситуаций
№ п/п
Ф.И.О. (при его наличии) или реквизиты заявителя
Дата поступления, вх. №
Адрес проживания, нахождения
Размер возмещаемых расходов
№ и дата платежного документа по выплаченным денежным средствам (подпись регистратора)
1
2
3
4
5
6
_______________________________________
Приложение 4 к Правилам
возмещения расходов за
использование транспорта
физических и юридических лиц
для выполнения работ,
связанных с ликвидацией
чрезвычайных ситуаций
Лист голосования членов комиссии
___________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии), должность
__________________________________________
заседание №________ дата: ________
№ п/п
Содержание вопроса
Проект решения
Решение члена комиссии
поддерживаю
не поддерживаю
особое мнение (не заполняется, если решение поддерживается)
1
2
3
4
5
6
1.
____________________
подпись
Примечание: заполняется непосредственно на заседании комиссии, передается секретарю для учета результатов голосования.
_______________________________________