Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы денсаулық сақтау саласындағы ынтымақтастық туралы келісімді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 10 қарашадағы № 948 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2024 жылғы 27 қарашада Астанада жасалған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы денсаулық сақтау саласындағы ынтымақтастық туралы келісім бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Ескерту. Нормативтік құқықтық
актіге қоса тіркелген
халықаралық келісімнің мәтіні
ресми болып табылмайды. ҚР
халықаралық келісімінің
жасасқан тілдердегі ресми
куәландырылған көшірмесін ҚР
халықаралық келісімдерін
тіркеуге, есептеуге және
сақтауға жауапты ҚР Сыртқы
істер министрлігінен алуға
болады
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 10 қарашадағы
№ 948 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы денсаулық сақтау саласындағы ынтымақтастық туралы КЕЛІСІМ
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі,
денсаулық сақтау саласындағы ынтымақтастықты одан әрі кеңейту мақсатында екі мемлекет арасындағы достық қатынастарға сүйене отырып,
жалпыға бірдей танылған қағидаттары мен халықаралық құқықтың нормаларын, Тараптар мемлекеттерінің заңнамасын негізге ала отырып,
денсаулық сақтау және медицина ғылымы саласындағы дәстүрлі байланыстарды қолдау және дамыту ұмтылысын назарға ала отырып,
Тарап мемлекеттерінің ұзақ мерзімді және тұрақты негізде өзара тиімді және тең құқықты ынтымақтастыққа мүдделілігін ескере отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Тараптар осы Келісімде көзделген ынтымақтастықты Тараптар мемлекеттерінің ұлттық заңнамасына сәйкес мынадай бағыттарда жүзеге асырады:
өзара мүдделілікті білдіретін бағыттар бойынша денсаулық сақтау саласында бірлескен ғылыми-зерттеу жобаларын жүргізу;
ғылыми-техникалық ақпарат алмасу, медициналық технологияларды беру;
денсаулық сақтау саласындағы ғылыми зерттеулер мен әзірлемелер мәселелері бойынша білім беру және ғылыми ұйымдар арасында байланыс орнату және нығайту;
денсаулық сақтау саласындағы медицина және фармацевтика жұмыскерлерін кәсіптік даярлау, қайта даярлау, және олардың біліктілігін арттыру;
өздері қатысушылары болып табылатын халықаралық ұйымдарда денсаулық сақтау мәселелері бойынша ұстанымдарды қажеттігіне қарай үйлестіру;
аурулардың профилактикасы мен оларды емдеуді ұйымдастыру мәселелері бойынша ынтымақтастық;
Тараптар мемлекеттері халқының денсаулығын сақтау саласындағы саясат пен стратегияларды, ұлттық бағдарламаларды әзірлеу кезінде алған сабақтарымен, озық тәжірибемен алмасу;
медициналық-санитариялық алғашқы көмекті дамыту мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау;
денсаулық сақтау саласында ақпараттық жүйелер мен цифрлық технологияларды қолдану бойынша тәжірибе алмасу;
фармацияны қоса алғанда, денсаулық сақтау саласында бірлескен жобалар құру және денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту;
Тараптардың уағдаластығы бойынша денсаулық сақтау саласындағы ынтымақтастықтың басқа бағыттары.

Об утверждении Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о сотрудничестве в области здравоохранения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 ноября 2025 года № 948
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о сотрудничестве в области здравоохранения, совершенное в Астане 27 ноября 2024 года.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Примечание. Текст международного Соглашения,
прилагаемый к нормативному правовому акту,
не является официальным. Официально
заверенную копию международного Соглашения
РК на языках заключения можно получить
в Министерстве иностранных дел РК,
ответственном за регистрацию, учет и
хранение международных Соглашений РК
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 ноября 2025 года № 948
СОГЛАШЕНИЕ
между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о сотрудничестве в области здравоохранения
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, в дальнейшем именуемые Сторонами,
исходя из дружественных отношений, существующих между обоими государствами, в целях дальнейшего расширения сотрудничества в области здравоохранения,
основываясь на общепризнанных принципах и нормах международного права, законодательстве государств Сторон,
принимая во внимание стремление поддерживать и развивать традиционные связи в области здравоохранения и медицинской науки,
учитывая заинтересованность государств Сторон во взаимовыгодном и равноправном сотрудничестве на долгосрочной и стабильной основе,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Стороны осуществляют сотрудничество, предусмотренное настоящим Соглашением, в соответствии с законодательством государств Сторон по следующим направлениям:
проведение совместных научно-исследовательских проектов в области здравоохранения по направлениям, представляющим взаимный интерес;
обмен научно-технической информацией, передача медицинских технологий;
установление и укрепление связей между образовательными и научными организациями по вопросам научных исследований и разработок в области здравоохранения;
профессиональная подготовка, переподготовка и повышение квалификации медицинских и фармацевтических работников в области здравоохранения;
координация по мере необходимости позиций по вопросам здравоохранения в международных организациях, участниками которых они являются;
сотрудничество по вопросам организации профилактики и лечения заболеваний;
обмен передовым опытом, извлеченными уроками при разработке политики и стратегий, национальных программ в области охраны здоровья населения государств Сторон;
взаимодействие по вопросам развития первичной медико-санитарной помощи;
обмен опытом в части применения информационных систем и цифровых технологий в области здравоохранения;
создание совместных проектов в области здравоохранения, включая фармацию, и развитие государственно-частного партнерства в области здравоохранения;
другие направления сотрудничества в области здравоохранения по договоренности Сторон.

2-бап
Осы Келісім шеңберінде ынтымақтастық мынадай негізгі нысандарда жүзеге асырылады:
денсаулық сақтау саласындағы нормативтік-әдістемелік құжаттарды және медициналық көмек сапасын жақсарту бөлігінде бірлескен әзірлеме;
денсаулық сақтау саласындағы ғылыми-техникалық құжаттармен және ақпаратпен алмасу;
зерттеу және оқыту мақсаттарында, консультациялар, тағылымдамалар өткізу және тәжірибе алмасу үшін ғылыми-педагогикалық жұмыскерлермен алмасу;
бірлескен зерттеулер мен эксперименттік жұмыстарды жүргізу, зерттеулер мен тәжірибелердің нәтижелерімен, сараптамалық қорытындылармен алмасу;
симпозиумдарды, конференцияларды, көрмелерді, оқу курстарын ұйымдастыру және өткізу;
бірлескен бағдарламалар мен жобаларды жүзеге асыру;
Тараптар мемлекеттерінің құзыретті органдарымен келісілген ынтымақтастықтың басқа да нысандары.
3-бап
Тараптар мемлекеттерінің заңнамасына және Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы қатысушылары болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес Тараптар зияткерлік қызмет нәтижелерін құқықтық қорғауды және (немесе) зияткерлік меншікті қорғауды қамтамасыз ету, сондай-ақ зияткерлік қызмет және (немесе) зияткерлік меншік нәтижелерін құқыққа қайшы пайдалануға жол бермеу жөнінде қажетті шаралар қабылдайды.
Осы Келісімді іске асыру барысында жасалатын және/немесе берілетін зияткерлік қызмет нәтижелеріне құқықтарды бөлу, оларды құқықтық қорғау және пайдалану тәртібі, сондай-ақ осы Келісімді іске асыру барысында алынған, пайдаланылатын немесе берілетін зияткерлік меншікті қорғау және пайдалану тәртібі жекелеген екіжақты келісімдердің нысанасы болып табылады.
4-бап
Тараптар ұлттық және ғылыми орталықтар, ғылыми-зерттеу институттары, білім беру ұйымдары, сондай-ақ Тараптар мемлекеттерінің денсаулық сақтау саласындағы басқа да ұйымдары арасындағы тікелей байланыстар мен ынтымақтастықты дамытуға ықпал етеді.
Көрсетілген ұйымдар арасындағы өзара қатынастар Тараптар мемлекеттерінің заңнамасына және осы Келісімге сәйкес тиісті шарттар жасасу жолымен белгіленеді.
5-бап
Осы Келісімді іске асыру мақсатында Тараптар құзыретті органдарды тағайындайды:
Қазақстан Тарапынан – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі;
Ресей Тарапынан – Ресей Федерациясының Денсаулық сақтау министрлігі.
Тараптар құзыретті органдарының атаулары немесе функциялары өзгерген жағдайда бір-бірін дипломатиялық арналар арқылы уақтылы хабардар етеді.
6-бап
Тараптар осы Келісімді іске асыру барысында туындайтын шығыстарды Тараптар мемлекеттерінің заңнамасында көзделген қаражат шегінде дербес көтереді.
Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасындағы және Ресей Федерациясының заңнамасындағы осы Келісімнің орындалуына әсер етуі мүмкін өзгерістер туралы бір-бірін хабардар етеді.

Статья 2
Сотрудничество в рамках настоящего Соглашения осуществляется в следующих основных формах:
совместная разработка нормативно-методических документов в области здравоохранения и в части улучшения качества оказания медицинской помощи;
обмен научно-техническими документами и информацией в области здравоохранения;
обмен научно-педагогическими работниками в исследовательских и учебных целях, для проведения консультаций, стажировок и обмена опытом;
проведение совместных исследований и экспериментальных работ, обмен результатами исследований и опытов, экспертными заключениями;
организация и проведение симпозиумов, конференций, выставок, учебных курсов;
осуществление совместных программ и проектов;
другие формы сотрудничества, согласованные компетентными органами государств Сторон.
Статья 3
В соответствии с законодательством государств Сторон и международными договорами, участниками которых являются Республика Казахстан и Российская Федерация, Стороны принимают необходимые меры по обеспечению правовой охраны результатов интеллектуальной деятельности и (или) защите интеллектуальной собственности, а также недопущению противоправного использования результатов интеллектуальной деятельности и (или) интеллектуальной собственности.
Порядок распределения прав на результаты интеллектуальной деятельности, создаваемые и/или передаваемые в ходе реализации настоящего Соглашения, их правовой охраны и использования, а также порядок защиты и использования интеллектуальной собственности, полученной, используемой или передаваемой в ходе реализации настоящего Соглашения, являются предметом отдельных двусторонних международных договоров.
Статья 4
Стороны способствуют развитию прямых контактов и сотрудничеству между национальными и научными центрами, научно-исследовательскими институтами, образовательными организациями, а также другими организациями государств Сторон в области здравоохранения.
Взаимоотношения между указанными организациями устанавливаются путем заключения соответствующих договоров в соответствии с законодательством государств Сторон и настоящим Соглашением.
Статья 5
В целях реализации настоящего Соглашения Стороны назначают компетентные органы:
с Казахстанской Стороны - Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
с Российской Стороны - Министерство здравоохранения Российской Федерации.
Стороны своевременно информируют друг друга по дипломатическим каналам в случае изменения названий или функций компетентных органов.
Статья 6
Стороны самостоятельно несут расходы, которые возникают в ходе реализации настоящего Соглашения, в пределах средств, предусмотренных законодательством государств Сторон.
Стороны информируют друг друга об изменениях в законодательстве Республики Казахстан и законодательстве Российской Федерации, которые могут повлиять на выполнение настоящего Соглашения.

7-бап
Тараптардың өзара келісімі бойынша осы Келісімге оның ажырамас бөліктері болып табылатын және жеке хаттамалармен рәсімделетін өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
8-бап
Тараптар арасында осы Келісімнің ережелерін түсіндіру және қолдану бойынша даулар мен келіспеушіліктер туындаған жағдайда Тараптар оларды келіссөздер мен консультациялар жүргізу жолымен шешетін болады.
9-бап
Осы Келісім оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы жазбаша хабарлама дипломатиялық арналар арқылы алынған күннен бастап күшіне енеді.
Осы Келісім белгіленбеген мерзімге жасалады және Тараптардың бірі екінші Тараптың осы Келісімнің қолданылуын тоқтату ниеті туралы жазбаша хабарламасын алған күннен бастап 6 (алты) ай өткенге дейін күшінде қалады.
202__ жылы ___________ ____________ қаласында әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі түпнұсқа данада жасалды, әрі екі мәтіннің де күші бірдей.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҮКІМЕТІ АТЫНАН
РЕСЕЙ ФЕДЕРАЦИЯСЫНЫҢ ҮКІМЕТІ АТЫНАН

Статья 7
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения, которые являются его неотъемлемыми частями и оформляются отдельными протоколами.
Статья 8
В случае возникновения между Сторонами споров и разногласий по толкованию и применению положений настоящего Соглашения, Стороны будут разрешать их путем проведения переговоров и консультаций.
Статья 9
Настоящее Соглашение вступает в силу со дня получения по дипломатическим каналам последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Настоящее Соглашение заключается на неопределенный срок и будет оставаться в силе до истечения 6 (шести) месяцев с даты получения одной из Сторон письменного уведомления другой Стороны о еҰ намерении прекратить действие настоящего Соглашения.
Совершено в городе _____________, "_____" __________ 20____ года в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
ЗА ПРАВИТЕЛЬСТВО
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
_____________________
ЗА ПРАВИТЕЛЬСТВО
РОССИЙСКОЙ ФЕДЕРАЦИИ
____________________