Есірткі және психотроптық заттарды өндірумен немесе дайындаумен байланысты емес өнеркәсіптік мақсаттарда өсіруге рұқсат етілген сора (каннабис) өсімдігін өсіру шарттарына және ондағы тетрагидроканнабинолдың жол берілетін құрамын айқындауға қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 797 қаулысы
"Есiрткi, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабының 6-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған есірткі және психотроптық заттарды өндірумен немесе дайындаумен байланысты емес өнеркәсіптік мақсаттарда өсіруге рұқсат етілген сора (каннабис) өсімдігін өсіру шарттарына қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Заңды тұлғалардың есірткі және психотроптық заттарды өндірумен немесе дайындаумен байланысты емес өнеркәсіптік мақсаттарда өсіруіне рұқсат етілген сора (каннабис) өсімдігіндегі тетрагидроканнабинолдың (ТГК) құрғақ массадағы жол берілетін құрамы 0,3 %-ға дейінгі мөлшерде айқындалсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 797 қаулысымен
бекітілген
Есірткі және психотроптық заттарды өндірумен немесе дайындаумен байланысты емес өнеркәсіптік мақсаттарда өсіруге рұқсат етілген сора (каннабис) өсімдігін өсіру шарттарына қойылатын талаптар
1. Осы есірткі және психотроптық заттарды өндірумен немесе дайындаумен байланысты емес өндірістік мақсаттарда сора (каннабис) өсімдігін өсіру жағдайларына қойылатын талаптар (бұдан әрі – талаптар) есірткі және психотроптық заттарды өндірумен немесе дайындаумен байланысты емес, өндірістік мақсаттарда сораны (каннабис) өсіру жағдайларын белгілейді.
2. Осы талаптарда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бiрегей тұқымдар – ауыл шаруашылығы өсiмдiгi сортының авторы, ол уәкiлдiк берген адам немесе сорттың оригинаторы өсiрiп шығарған және элиталық тұқымдарды өндiруге арналған тұқым;
2) бiрiншi репродукция тұқымдары – элиталық немесе бірегей тұқымдардан алынған, тек тауарлық өнім алу мақсатында өсіруге арналған, белгіленген стандарттарға сәйкес сорттық және егістік сапалары бар және одан әрі көбейтуге пайдаланылмайтын тұқымдар;
3) қорғау аймағы – сора (каннабис) егістіктерін өзге объектілерден (елді мекендермен, автомобиль жолдарынан, басқа да дақылдардың егістіктерінен) айырып тұратын, айқас тозаңданудың, рұқсатсыз қол жеткізудің алдын алу және санитариялық нормаларды сақтау мақсатында белгіленген аумақ учаскесі;

Об утверждении требований к условиям культивирования и определению допустимого содержания тетрагидроканнабинола в растении конопли (каннабиса), разрешенном к культивированию в промышленных целях, не связанных с производством или изготовлением наркотических средств и психотропных веществ
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 797
В соответствии с пунктом 6 статьи 22 Закона Республики Казахстан "О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах и прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые требования к условиям культивирования растения конопли (каннабиса) в промышленных целях, не связанных с производством или изготовлением наркотических средств и психотропных веществ.
2. Определить допустимое содержание тетрагидроканнабинола (ТГК) в растении конопли (каннабиса) в количестве до 0,3 % в сухой массе, разрешенном к культивированию в промышленных целях, не связанных с производством или изготовлением наркотических средств и психотропных веществ, юридическими лицами.
3. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 сентября 2025 года № 797
Требования к условиям культивирования конопли (каннабиса) в промышленных целях, не связанных с производством или изготовлением наркотических средств и психотропных веществ
1. Настоящие требования к условиям культивирования конопли (каннабиса) в промышленных целях, не связанных с производством или изготовлением наркотических средств и психотропных веществ (далее – требования), устанавливают условия культивирования конопли (каннабиса) в промышленных целях, не связанных с производством или изготовлением наркотических средств и психотропных веществ.
2. В настоящих требованиях используются следующие основные понятия:
1) оригинальные семена – семена, произведенные автором сорта сельскохозяйственного растения, уполномоченным им лицом или оригинатором сорта и предназначенные для производства элитных семян;
2) семена первой репродукции – семена, полученные от посева элитных или оригинальных семян, предназначенные исключительно для возделывания с целью получения товарной продукции, обладающие сортовыми и посевными качествами, соответствующими установленным стандартам, и не используемые для дальнейшего воспроизводства;
3) защитная зона – участок территории, отделяющий посевы конопли (каннабиса) от иных объектов (населенных пунктов, автомобильных дорог, посевов других культур) с целью предотвращения перекрестного опыления, несанкционированного доступа и соблюдения санитарных норм;

4) Селекциялық жетістіктердің мемлекеттік тізілімі (бұдан әрі – Мемлекеттік тізілім) – Қазақстан Республикасының қорғалатын өсімдік сорттарының мемлекеттік тізілімі, олар патент берілген сорттар мен тұқымдардан тұрады;
5) сот сараптамасы органы – заңнамада белгіленген тәртіппен сот-сараптама қызметін жүзеге асыратын мемлекеттік заңды тұлға;
6) сорттық сынақ – селекциялық жетістіктің патент қабiлеттiлiгi мен шаруашылықта пайдалылығын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүргiзiлетiн сараптамадан және сынақтан өткізу;
7) тетрагидроканнабинол (бұдан әрі – ТГК) – каннабиноидтар тобына жататын, сора (каннабис) өсімдігінің негізгі психобелсенді компоненті болып табылатын, адамның орталық жүйке жүйесіне әсер ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бақыланатын заттар тізбесіне енгізілген химиялық қосылыс;
8) тұқым сараптамасы – тұқымдардың сұрыптық және егістік сапаларының тұқым шаруашылығы саласындағы техникалық регламенттердiң және стандарттау жөнiндегi құжаттардың талаптарына сәйкестiгiн анықтау жөнiндегi iс-шаралар кешенi;
9) тұқымдар – сорттың өсімін молайту үшiн пайдаланылатын генеративтiк және вегетативтiк органдар: тұқымның өзi, жемiстері, күрделi жемiстердiң бөлiгi, қосалқы жемiс, масақтар, көшеттер, жуашық, түйнек, қалемшелер, түзушi ұлпалар және басқалар;
10) элиталық тұқымдар – ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң бiрегей немесе суперэлиталық тұқымнан алынған және Қазақстан Республикасының тұқым шаруашылығы туралы заңнамасының талаптарына сай келетiн тұқымдары.
3. "Есiрткi, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен терiс пайдаланылуына қарсы iс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 22-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 22 қыркүйектегі № 780 қаулысымен бекітілген есірткі және психотроптық заттарды өндірумен немесе дайындаумен байланысты емес өндірістік мақсаттарда өсіруге рұқсат етілген сора (каннабис) сорттарының тізбесіне енгізілген сора (каннабис) сортының тұқымдарын өсіруге болады.
Сора (каннабис) себуге пайдаланылатын сорттар "Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік сорт сынағына берілуге және Мемлекеттік тізілімге енгізілуге тиіс.
Себу үшін "Тұқым шаруашылығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес белгіленген стандарттарға сәйкес келетін бірегей және элиталық тұқымдар қолданылады.
Екінші және одан кейінгі репродукция тұқымдарын себуге жол берілмейді.

4) Государственный реестр селекционных достижений (далее – Государственный реестр) – Государственный реестр Республики Казахстан охраняемых сортов растений, который включает сорта, на которые выданы патенты;
5) орган судебной экспертизы – государственное юридическое лицо, осуществляющее судебно-экспертную деятельность в установленном законодательством порядке;
6) сортоиспытание – экспертиза и испытание селекционного достижения на патентоспособность и хозяйственную полезность, проводимые в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
7) тетрагидроканнабинол (далее – ТГК) – химическое соединение из группы каннабиноидов, являющееся основным психоактивным компонентом растения конопли (каннабиса), оказывающее воздействие на центральную нервную систему человека, включҰнное в перечень контролируемых веществ в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) семенная экспертиза – комплекс мероприятий по определению сортовых и посевных качеств семян на их соответствие требованиям технических регламентов и документов по стандартизации в области семеноводства;
9) семена – генеративные и вегетативные органы растений, используемые для воспроизводства сорта: собственно семена, плоды, части сложных плодов, соплодия, колоски, саженцы, луковицы, клубни, черенки, меристема и другие;
10) элитные семена – семена сельскохозяйственных растений, которые получены от оригинальных или суперэлитных семян и соответствуют требованиям законодательства Республики Казахстан о семеноводстве.
3. Для культивирования допускаются семена сортов конопли (каннабиса), включенных в перечень сортов растения конопли (каннабиса), разрешенных к культивированию в промышленных целях, не связанных с производством или изготовлением наркотических средств и психотропных веществ, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 сентября 2025 года № 780 в соответствии с пунктом 5 статьи 22 Закона Республики Казахстан "О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах и прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими" (далее – Закон).
Сорта, используемые для посева конопли (каннабиса), должны быть переданы на государственное сортоиспытание и включены в Государственный реестр в соответствии с Законом Республики Казахстан "О семеноводстве".
Для посева применяются оригинальные и элитные семена, соответствующие установленным стандартам в соответствии с Законом Республики Казахстан "О семеноводстве".
Не допускается посев семян второй и последующих репродукций.

4. Сора (каннабис) өсіру Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 31 наурыздағы № 276 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20231 болып тіркелген) бекітілген Есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар айналымы саласында мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына сәйкес берілген лицензия негізінде жүзеге асырылады.
5. Сора (каннабис) егістіктері елді мекендерден, жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарынан және басқа да ауыл шаруашылығы дақылдарының егістіктерінен кемінде 1 (бір) километр қашықтықта қорғау аймағы қамтамасыз етіліп орналастырылады және учаскенің периметрі бойынша тор немесе тікенекті сыммен қоршалуы, тәулік бойғы күзетпен және кіріп-шығатын бір орынның орнатылуымен қамтамасыз етілуі қажет.
6. Пайдаланар алдында сора (каннабис) тұқымдары міндетті түрде зерттеліп, ТГК құрамының осы қаулының 2-тармағында белгіленген нормадан аспайтыны расталады.
Себуге дайын сора (каннабис) тұқымдарын зерттеу егіс жұмыстары басталғанға дейін жүргізіледі.
Сора (каннабис) өсімдігінде ТГК-ның болуына зерттеу жүргізу вегетациялық кезең ішінде міндетті болып табылады және мына мерзімдерде жүзеге асырылады:
1) белсенді өсу кезеңінде – сепкеннен кейін 40-45 күн ішінде;
2) орып-жинау алдындағы кезеңде – сепкеннен кейін 90-120 күн ішінде/өнім жинауды бастар алдында.
Сора (каннабис) тұқымдары мен өсімдіктерінде ТГК-ның болуын зерттеуді сот сараптамасы органы шарттық негізде сора (каннабис) өсірумен айналысатын лицензиясы бар заңды тұлғалардың қаражаты есебінен жүргізеді.
Зерттеу нәтижелері бойынша сот сараптамасы органы сора (каннабис) тұқымдарында немесе өсімдіктерінде ТГК-ның болуына қатысты маманның қорытындысын ресімдейді.
Зерттеу нәтижелері бойынша TГК-ның болуы белгіленген деңгейден асып кеткен жағдайда барлық егіс алаңы тексерілуге тиіс.
7. Осы қаулының 2-тармағына сәйкес құрамындағы ТГК айқындалған деңгейден асатын мөлшерде болғанда сора (каннабис) өсімдіктері Заңға сәйкес жойылуға тиіс.
8. Зерттеу жүргізу үшін сот сараптамасы органына зерттеу нысандары – сора (каннабис) тұқымдары мен өсірілген өсімдіктері ұсынылады.
Ұсынылған нысандардың құрамының өсімдік тектес заттардың қасиеттеріне байланысты өзгеру мүмкіндігін (органикалық компоненттердің тотығуы, құрамның түрленуі, шіру өзгерістеріне бейімділігі) жоққа шығару үшін сора (каннабис) өсімдіктерінен іріктеліп алынған үлгілерді арнайы зерттеуге дереу ұсыну қажет.
Қаптама ретінде қағаз немесе талшықты материалды (қаптар, дорбалар және т.б.) пайдалану қажет, бұл объектілердің зақымдануын және тасымалдау мен сақтау шарттарында олардың өзгеруін болғызбау үшін жасалады. Қаптамалар нөмірленуге тиіс, өтініште жалпы егіс алаңы және осы нөмірленген объектілер алынған жерлер көрсетілуі қажет.

4. Культивирование конопли (каннабиса) осуществляется при наличии лицензии в соответствии с Правилами оказания государственных услуг в сфере оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 марта 2020 года № 276 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 20231).
5. Посевы конопли (каннабиса) должны быть размещены на расстоянии не менее 2 (два) километров от населенных пунктов, автомобильных дорог общего пользования и посевов иных сельскохозяйственных культур с обеспечением защитной зоны с четким определением границ посевных площадей, установлением ограждения сетчатой или колючей проволокой по периметру участка, обеспечением круглосуточной охраны и установлением одного въезда/выезда.
6. Перед использованием семена конопли (каннабиса) подлежат обязательному исследованию, подтверждающему что уровень содержания ТГК не превышает норму, установленную пунктом 2 настоящего постановления.
Исследование семян конопли (каннабиса), готовых к посеву, проводится до начала полевых работ.
Проведение исследования растений конопли (каннабиса) на содержание ТГК является обязательным в течение вегетационного периода и осуществляется в следующие сроки:
1) в период активного роста – через 40-45 дней после посева;
2) на предуборочной стадии – через 90-120 дней/перед началом уборки урожая.
Исследование семян и растений конопли (каннабиса) на содержание ТГК проводится органом судебной экспертизы на договорной основе за счет средств юридических лиц, занимающихся культивированием конопли (каннабиса) на основании лицензии.
По результатам исследования органом судебной экспертизы оформляется заключение специалиста о содержании ТГК в семенах или растениях конопли (каннабиса).
В случае выявления превышения установленного уровня содержания ТГК по результатам исследования проверке подлежит вся посевная площадь.
7. Посевы конопли (каннабиса), содержащие ТГК в количестве, превышающем уровень, определенный в соответствии с пунктом 2 настоящего постановления, подлежат уничтожению в соответствии с Законом.
8. Для проведения исследования в орган судебной экспертизы предоставляются объекты исследования – семена и культивированные растения конопли (каннабиса).
Отобранные образцы растений конопли (каннабиса) необходимо предоставлять на специализированное исследование незамедлительно для исключения возможности видоизменения состава предоставленных на исследование объектов из-за свойств веществ растительного происхождения (окисление органических компонентов, преобразование состава, подверженность гнилостным изменениям).
В качестве упаковки необходимо использовать бумажный или волокнистый материал (пакеты, мешки и т.д.) для исключения возможности повреждения объектов и их видоизменения при условиях транспортировки и хранения. Упаковки должны быть пронумерованы, в заявлении должны быть указаны общая площадь посева и места изъятия данных пронумерованных объектов.
__________________________________