Елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 2 қыркүйектегі № 710 қаулысы
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 70-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 2 қыркүйектегі
№ 710 қаулысымен
бекітілген
Елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесі
1. Осы елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесі (бұдан әрі – Жүйе) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 70-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және объектілер мен көрсетілетін қызметтердің (игіліктердің) тізбесін, сондай-ақ олардың қолжетімділігі мен қалалық және ауылдық елді мекендер үшін азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша көліктік, мәдени-бос уақыт өткізетін, спорттық, инженерлік, цифрлық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілуі көрсеткіштерін айқындайды.
Жүйенің мақсаты елді мекендердің типіне (қала, ауыл) және мөлшеріне (халық саны) қарай объектілер мен көрсетілетін қызметтердің (игіліктердің) халыққа қолжетімділігінің ең төменгі міндетті деңгейін қамтамасыз ету болып табылады.
2. Осы Жүйеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар – Қазақстан Республикасының қалалық және ауылдық елді мекендері тұрғындарының өмір сүру сапасын сипаттайтын объектілермен және көрсетілетін қызметтермен (игіліктермен) қамтамасыз етілу жөніндегі өлшемшарттар мен талаптар (ең төменгі жағдайлар) жиынтығы;
2) "полиорталықтылық" қағидаты – қала аумағын жоспарлау кезінде мемлекеттік және әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді (игіліктерді) қаланың қандай да бір бөлігіндегі тұрғындарға анағұрлым жақын орналасқан бірнеше орталықтан (орыннан) алу мүмкіндігін ескеретін қағидат;
3) қоныстану аумағы – тұрғын үй, қоғамдық (қоғамдық-iскерлiк) және рекреациялық аймақтарды, сондай-ақ инженерлiк және көлiк инфрақұрылымдарының жекелеген бөлiктерiн, басқа да объектiлердi орналастыруға арналған, орналастырылуы мен қызметi арнаулы санитарлық-қорғаныш аймақтарын талап ететiндей әсер етпейтiн елдi мекен аумағының бiр бөлiгi.
3. Жүйе елдің әлеуметтік-экономикалық, өңірлік дамуын және бюджет шығыстарын жоспарлау кезінде, сондай-ақ өңірлік мәселелерді шешу және нақты елді мекендердегі халықтың өмір сүру сапасын жоғарылату мақсатында пайдалануға арналған.

Об утверждении системы региональных стандартов для населенных пунктов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 сентября 2025 года № 710
В соответствии с пунктом 3 статьи 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую систему региональных стандартов для населенных пунктов.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 сентября 2025 года № 710
Система региональных стандартов для населенных пунктов
1. Настоящая система региональных стандартов для населенных пунктов (далее – Система) разработана в соответствии с пунктом 3 статьи 70 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяет перечень объектов и услуг (благ), а также показатели их доступности и обеспеченности транспортной, культурно-досуговой, спортивной, инженерной, цифровой инфраструктурой по обеспечению безопасности граждан для городских и сельских населенных пунктов.
Целью Системы является обеспечение минимально обязательного уровня доступности объектов и услуг (благ) населению в зависимости от типа (город, село) и размера (численности населения) населенных пунктов.
2. В настоящей Системе используются следующие основные понятия:
1) региональные стандарты для населенных пунктов – совокупность критериев и требований (минимальных условий) по обеспеченности объектами и услугами (благами), характеризующими качество жизни населения, городских и сельских населенных пунктов Республики Казахстан;
2) принцип "полицентричности" – принцип, учитывающий возможность получения государственных и социальных услуг (благ) из нескольких центров (мест), наиболее приближенных к населению той или иной части города при планировании городской территории;
3) селитебная территория – часть территории населенного пункта, предназначенная для размещения жилой, общественной и рекреационной зон, а также отдельных частей инженерной и транспортной инфраструктур, других объектов, размещение и деятельность которых не оказывают воздействия, требующего специальных санитарно-защитных зон.
3. Система предназначена к использованию при планировании социально-экономического, регионального развития страны и расходов бюджета, а также в целях решения региональных проблем и повышения качества жизни в конкретных населенных пунктах.

4. Жүйе шеңберінде өңірлік саясат жөніндегі орталық уәкілетті орган мүдделі орталық және жергілікті мемлекеттік органдармен бірлесіп, елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесі шеңберінде елді мекендердің типіне (қала, ауыл) және мөлшеріне (халық санына) қарай елді мекендердің объектілер мен көрсетілетін қызметтердің (игіліктердің) ең төменгі міндетті деңгейімен қамтамасыз етілуіне жыл сайын мониторинг жүргізеді.
5. Жүйеде объектілер мен көрсетілетін қызметтер (игіліктер) тізбесін елді мекеннің түріне қарай санатқа бөлу көзделеді:
1) астана, республикалық маңызы бар қалалар;
2) облыстық маңызы бар қалалар;
3) аудандық маңызы бар қалалар, аудан орталықтары;
4) ауылдық округтердің орталықтары және тірек ауылдық елді мекендер;
5) қалған ауылдық елді мекендер, кенттер.
6. Жүйені қолдану мыналарға:
елді мекендердің объектілермен және көрсетілетін қызметтермен (игіліктермен) қамтамасыз етілуінің бірыңғай және біртұтас тәсілін әзірлеуге;
интегралды көрсеткішті пайдалану арқылы қалалық және ауылдық елді мекендердің объектілермен және көрсетілетін қызметтермен (игіліктермен) қамтамасыз етілуін сандық және сапалық бағалауға;
қала аумағын жоспарлау кезінде "полиорталықтылық" қағидатының сақталуын қамтамасыз етуге;
халық өмір сүретін барынша жайлы әрі қауіпсіз орта құруды қамтамасыз етуге;
халықтың объектілер мен көрсетілетін қызметтерге (игіліктерге) "жаяу 20 минутта жету" қағидатын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін жағдайлар жасайды.
7. Жүйе шеңберінде астана мен республикалық маңызы бар қалаларға арналған өңірлік стандарттар жүйесін әзірлеуде қолданылатын объектілер мен көрсетілетін қызметтердің (игіліктердің) тізбесі, сондай-ақ олардың қолжетімділігі мен көліктік, мәдени-бос уақыт өткізетін, спорттық, инженерлік, азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі цифрлық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілу көрсеткіштері осы Жүйеге 1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
8. Жүйе шеңберінде облыстық маңызы бар қалаларға арналған өңірлік стандарттар жүйесін әзірлеуде қолданылатын объектілер мен көрсетілетін қызметтер (игіліктер) тізбесі, сондай-ақ олардың қолжетімділігі мен көліктік, мәдени-бос уақыт өткізетін, спорттық, инженерлік, азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі цифрлық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілу көрсеткіштері осы Жүйеге 2-қосымшаға сәйкес айқындалады.
9. Жүйе шеңберінде аудандық маңызы бар қалалар мен аудан орталықтарына арналған өңірлік стандарттар жүйесін әзірлеуде қолданылатын объектілер мен көрсетілетін қызметтер (игіліктер) тізбесі, сондай-ақ олардың қолжетімділігі мен көліктік, мәдени-бос уақыт өткізетін, спорттық, инженерлік, азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі цифрлық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілу көрсеткіштері осы Жүйеге 3-қосымшаға сәйкес айқындалады.

4. В рамках Системы центральный уполномоченный орган по региональной политике совместно с заинтересованными центральными и местными государственными органами в рамках системы региональных стандартов для населенных пунктов проводит ежегодный мониторинг обеспеченности населенных пунктов минимально обязательным уровнем объектов и услуг (благ) в зависимости от типа (город, село) и размера (численности населения) населенных пунктов.
5. Система предполагает категоризацию перечня объектов и услуг (благ) в зависимости от вида населенного пункта:
1) столица, города республиканского значения;
2) города областного значения;
3) города районного значения, районные центры;
4) центры сельских округов и опорных сельских населенных пунктов;
5) остальные сельские населенные пункты, поселки.
6. Применение Системы создаст условия, которые позволят:
выработать единый и целостный подход к обеспеченности населенных пунктов объектами и услугами (благами);
количественно и качественно оценить обеспеченность городских и сельских населенных пунктов объектами и услугами (благами) через использование интегрального показателя;
обеспечить соблюдение принципа "полицентричности" при планировании городской территории;
обеспечить создание максимально комфортной и безопасной среды проживания населения;
обеспечить принцип "20-минутной шаговой доступности" населения к объектам и услугам (благам).
7. В рамках Системы перечень объектов и услуг (благ), а также показатели их доступности и обеспеченности транспортной, культурно-досуговой, спортивной, инженерной, цифровой инфраструктурой по обеспечению безопасности граждан, применяемых для выработки системы региональных стандартов для столицы и городов республиканского значения, определяется согласно приложению 1 к настоящей Системе.
8. В рамках Системы перечень объектов и услуг (благ), а также показатели их доступности и обеспеченности транспортной, культурно-досуговой, спортивной, инженерной, цифровой инфраструктурой по обеспечению безопасности граждан, применяемых для выработки системы региональных стандартов для городов областного значения, определяется согласно приложению 2 к настоящей Системе.
9. В рамках Системы перечень объектов и услуг (благ), а также показатели их доступности и обеспеченности транспортной, культурно-досуговой, спортивной, инженерной, цифровой инфраструктурой по обеспечению безопасности граждан, применяемых для выработки системы региональных стандартов для городов районного значения и районных центров, определяется согласно приложению 3 к настоящей Системе.

10. Жүйе шеңберінде ауылдық округтердің орталықтары мен тірек ауылдық елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесін әзірлеуде қолданылатын объектілер мен көрсетілетін қызметтер (игіліктер) тізбесі, сондай-ақ олардың қолжетімділігі мен көліктік, мәдени-бос уақыт өткізетін, спорттық, инженерлік, азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі цифрлық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілу көрсеткіштері осы Жүйеге 4-қосымшаға сәйкес айқындалады.
11. Жүйе шеңберінде қалған ауылдық елді мекендер мен кенттерге арналған өңірлік стандарттар жүйесін әзірлеуде қолданылатын объектілер мен көрсетілетін қызметтер (игіліктер) тізбесі, сондай-ақ олардың қолжетімділігі мен көліктік, мәдени-бос уақыт өткізетін, спорттық, инженерлік, азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі цифрлық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілу көрсеткіштері осы Жүйеге 5-қосымшаға сәйкес айқындалады.
Елді мекендерге арналған
өңірлік стандарттар жүйесіне
1-қосымша
Астана мен республикалық маңызы бар қалаларға арналған өңірлік стандарттар жүйесін әзірлеуде қолданылатын объектілер мен көрсетілетін қызметтердің (игіліктердің) тізбесі, сондай-ақ олардың қолжетімділігі мен көліктік, мәдени-бос уақыт өткізетін, спорттық, инженерлік, азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі цифрлық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілу көрсеткіштері
Р/с №
Объектілер мен көрсетілетін қызметтердің (игіліктердің) атауы
Базалық қуаты
1
Білім беру
1.1
Білім беру мектептері
Халықтың оқушы орындарына сұранысын есептеу 2015 жылғы 1 шілдеден бастап "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және құрылыс салу" 3.01-101-2013 ҚР ЕЖ құрылыс нормаларына (В қосымшасы, В.1-кесте) сәйкес бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитетінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 156-НҚ бұйрығы негізінде, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады
1.2
Мектепке дейінгі білім беру мекемелері
Халықтың оқушы орындарына сұранысын есептеу 2015 жылғы 1 шілдеден бастап "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және құрылыс салу" 3.01-101-2013 ҚР ЕЖ құрылыс нормаларына (В қосымшасы, В.1-кесте) сәйкес бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитетінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 156-НҚ бұйрығы негізінде, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады
1.3
Әртүрлі жастағы балалардың бос уақытын өткізуі, дамуы және демалуы бағытындағы қосымша білім беру ұйымдары*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес балалардың дамуына арналған үйірмелер мен секцияларға жаяу оңай бару қамтамасыз етіледі
1.4
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру (ТжКБ) ұйымдары
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес ТжКБ ұйымдарының жобалық қуаты – білім, медицина, өнер және мәдениет, сервис, экономика салаларында даярлау бағыттары бойынша кемінде 300 орын. Техникалық, аграрлық сала үшін – кемінде 350 орын
2
Денсаулық сақтау
2.1
Денсаулық сақтау мекемелері (амбулаториялық-емханалық, стационарлық және жедел медициналық көмек көрсететін құрылымдық бөлімшелер және басқалар)
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес:

10. В рамках Системы перечень объектов и услуг (благ), а также показатели их доступности и обеспеченности транспортной, культурно-досуговой, спортивной, инженерной, цифровой инфраструктурой по обеспечению безопасности граждан, применяемых для выработки системы региональных стандартов для центров сельских округов и опорных сельских населенных пунктов, определяется согласно приложению 4 к настоящей Системе.
11. В рамках Системы перечень объектов и услуг (благ), а также показатели их доступности и обеспеченности транспортной, культурно-досуговой, спортивной, инженерной, цифровой инфраструктурой по обеспечению безопасности граждан, применяемых для выработки системы региональных стандартов для остальных сельских населенных пунктов, поселков, определяется согласно приложению 5 к настоящей Системе.
_____________________________
Приложение 1 к системе
региональных стандартов
для населенных пунктов
Перечень объектов и услуг (благ), а также показатели их доступности и обеспеченности транспортной, культурно-досуговой, спортивной, инженерной, цифровой инфраструктурой по обеспечению безопасности граждан, применяемых для выработки системы региональных стандартов для столицы и городов республиканского значения
№ п/п
Наименование объектов и услуг (благ)
Базовая мощность
1
Образование
1.1
Образовательные школы
Расчет потребности населения в ученических местах осуществляется на основании приказа Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 156-НҚ, которым с 1 июля 2015 года утверждены строительные нормы СП РК 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов" (приложение В, таблица В.1), а также в соответствии с требованиями нормативных правовых актов в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения
1.2
Дошкольные учреждения образования
Расчет потребности населения в ученических местах осуществляется на основании приказа Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 156-НҚ, которым с 1 июля 2015 года утверждены строительные нормы СП РК 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов" (приложение В, таблица В.1), а также в соответствии с требованиями нормативных правовых актов в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения
1.3
Организации дополнительного образования, деятельность которых направлена на досуг, развитие и отдых детей различных возрастов*
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения доступ к кружкам и секциям для развития детей обеспечивается в шаговой доступности
1.4
Организации технического и профессионального, послесреднего образования (ТиПО)
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения проектная мощность организаций ТиПО – не менее 300 мест по направлениям подготовки: образование, медицина, искусство и культура, сервис, экономика. Для технической, аграрной отрасли - не менее 350 мест
2
Здравоохранение
2.1
Учреждения здравоохранения (структурные подразделения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую, стационарную и скорую медицинскую помощь, и другие)
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:

3) республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын медициналық жедел жәрдем станциясы;
4) медициналық оңалту ұйымдары – санаторийлік-курорттық ұйымдар, мамандандырылған санаторий, профилакторий, оңалту орталығы немесе медициналық ұйымдар жанынан ұйымдастырылатын оңалту бөлімшесі (төсектері);
5) паллиативтік көмек және мейіргер күтімін көрсететін ұйымдар – хоспис, мейіргер күтімі ауруханасы және (немесе) денсаулық сақтау ұйымдарының жанынан ұйымдастырылатын бөлімше, төсектер;
6) қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын республикалық денсаулық сақтау ұйымдары болмаса, қан қызметі саласында қызметін жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылады;
7) республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын, патологиялық анатомия (цитопатология) саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары;
8) республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын АИТВ инфекциясы профилактикасы саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары;

3) станция скорой медицинской помощи, создаваемая в городах республиканского значения и столице;
4) организации медицинской реабилитации – санаторно-курортные организации, специализированный санаторий, профилакторий, реабилитационный центр, отделение (койки) реабилитации, организуемые при медицинских организациях;
5) организации, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход – хоспис, больница сестринского ухода и (или) отделение, койки, организуемые при организациях здравоохранения;
6) организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере службы крови, создаются в городах республиканского значения и столице при отсутствии в них республиканских организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере службы крови;
7) организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере патологической анатомии (цитопатологии), создаваемые в городах республиканского значения и столице;
8) организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции, создаваемые в городах республиканского значения и столице;

9) республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын, туғаннан бастап үш жасқа толмаған жетім балаларға, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға, туғаннан бастап төрт жасқа толмаған психикалық және физикалық дамуында ауытқуы бар балаларға арналған, баладан бас тарту ықтималдығы бар отбасылармен психологиялық-педагогикалық қолдауды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары;
10) республикалық маңызы бар қалаларда және астанада құрылатын денсаулық сақтау саласындағы техникалық, кәсіптік және орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары;

9) организации здравоохранения для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, от рождения до трех лет, детей с дефектами психического и физического развития от рождения до четырех лет, осуществляющие психолого-педагогическое сопровождение семей с риском отказа от ребенка, создаваемые в городах республиканского значения и столице;
10) организации технического и профессионального, послесреднего образования в области здравоохранения, создаваемые в городах, в том числе городах республиканского значения и столице;

3) медициналық авиация бөлімшесін қоса алғанда, облыстық жедел медициналық жәрдем станциясы;
4) медициналық оңалту ұйымдары – санаторий-курорт ұйымдары, мамандандырылған санаторий, профилакторий, оңалту орталығы немесе медициналық ұйымдар жанынан ұйымдастырылатын оңалту бөлімшелері (төсектері);
5) паллиативтік көмек және мейіргер күтімін көрсететін ұйымдар – хоспис, мейіргер күтімі ауруханасы және (немесе) денсаулық сақтау ұйымдарының жанынан ұйымдастырылатын бөлімше, төсектер;
6) қан қызметі саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар;

3) областная станция скорой медицинской помощи, включающая отделение медицинской авиации;
4) организации медицинской реабилитации – санаторно-курортные организации, специализированный санаторий, профилакторий, реабилитационный центр, отделение (койки) реабилитации, организуемые при медицинских организациях;
5) организации, оказывающие паллиативную помощь и сестринский уход – хоспис, больница сестринского ухода и (или) отделение, койки, организуемые при организациях здравоохранения;
6) организации, осуществляющие деятельность в сфере службы крови;

7) патологиялық-анатомиялық (цитопатология) қызметін жүзеге асыратын ұйымдар;
8) АИТВ инфекциясы профилактикасы саласында қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары;
9) облыстық деңгейде құрылатын, туғаннан бастап үш жасқа толмаған жетім балаларға, ата-аналарының қамқорлығынсыз қалған балаларға, туғаннан бастап төрт жасқа толмаған психикалық және физикалық дамуында ауытқуы бар балаларға арналған, баладан бас тарту ықтималдығы бар отбасылармен психологиялық-педагогикалық қолдауды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдары;

7) организации, осуществляющие деятельность патологической анатомии (цитопатологии);
8) организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере профилактики ВИЧ-инфекции;
9) организации здравоохранения для детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, от рождения до трех лет, детей с дефектами психического и физического развития от рождения до четырех лет, осуществляющие психолого-педагогическое сопровождение семей с риском отказа от ребенка, создаваемые на областном уровне;

3) аудандарда патологиялық анатомия (цитопатология) саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдар аудандық немесе көпбейінді орталық аудандық аурухана құрылымында орталықтандырылған патологиялық-анатомиялық бөлімше ретінде құрылады;
4) жедел медициналық көмек облыстық жедел медициналық жәрдем станциясының құрылымдық бөлімшесі нысанында ұйымдастырылады;
5) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын республикалық денсаулық сақтау ұйымдары:
аудандық деңгейде құрылатын ұлттық сараптау орталығының құрылымдық бөлімшелері;
инфекциялық аурулардың табиғи ошақтарында құрылатын обаға қарсы станциялардың бөлімшелері;

3) в районах организация, осуществляющая деятельность в сфере патологической анатомии (цитопатологии), создается как централизованное патологоанатомическое отделение в структуре районной или многопрофильной центральной районной больницы;
4) скорая медицинская помощь организовывается в форме структурного подразделения областной станции скорой медицинской помощи;
5) республиканские организации здравоохранения, осуществляющие деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:
структурные подразделения национального центра экспертизы, создаваемые на районном уровне;
отделения противочумных станций, создаваемые в природных очагах инфекционных заболеваний;

6) медициналық оңалту ұйымдары – санаторий-курорт ұйымдары, мамандандырылған санаторий, профилакторий, оңалту орталығы, медициналық ұйымдар жанынан ұйымдастырылатын оңалту бөлімшесі (төсектері)
2.2
Медициналық мекемелерде Интернет желісіне қолжетімділікті ұйымдастыру
Интернетке қосылудың ең төменді жылдамдық мәні 4 МБит/сек
2.3
Дәріханалар*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес дәріханалардың болуы
3
Әлеуметтік қамсыздандыру
3.1
Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер*
Халық сұранысына сәйкес
4
Мәдениет және спорт
4.1
Мәдени-бос уақыт
өткізетін кешен
"Мәдениет ұйымдары желісінің ең төмен мемлекеттік нормативтерін және облыстық, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандық, облыстық маңызы бар қалалардың, селолық деңгейлердегі мемлекеттік мәдениет ұйымдарының үлгілік штаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 121 бұйрығына сәйкес (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 30 қазанда № 12224 болып тіркелген)
4.2
Кинотеатр**
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес бір кинотеатрдың жобалық қуаты халық саны 3000 адамнан асатын болса, 1000 адамға шаққанда 35 орын есебінен анықталады
4.3
Музейлер
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес халық саны кемінде 5 000 адам болғанда жәдігерлер саны кемінде 1000 (негізгі қор) болса, 1 өлкетану, тарихи, көркемөнер музейі (орталық музей жүйесінің филиалы)
4.4
Театрлар*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес халық саны 30 000 адамнан асатын болса – 1000 адамға шаққанда 5-8 көрермен орны және жас көрермен театрлары мен қуыршақ театры үшін 1000 балаға шаққанда 2-3 орын есебінен 1 театр;
халық саны кемінде 500 000 адам болатын қалалар деңгейінде бір опера және балет театры мен бір кәсіптік: драмалық, музыкалық-драмалық, жас көрермен, қуыршақ театрының және өзге театр түрлерінен (балет, пантомима және басқалары) бір театрдың болуын көздеу керек
4.5
Дене шынықтыру-сауықтыру кешені
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес спорт залының көлемі 1000 адамға 80 шаршы метр есебінен айқындалады.

6) организации медицинской реабилитации – санаторно-курортные организации, специализированный санаторий, профилакторий, реабилитационный центр, отделение (койки) реабилитации, организуемые при медицинских организациях
2.2
Организация доступа к сети Интернет в медицинских учреждениях
С минимальным значением скорости Интернет-соединения в 4 Мбит/сек
2.3
Аптеки*
Наличие аптек, соответствующих требованиям строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
3
Социальное обеспечение
3.1
Специальные социальные услуги*
Согласно потребности населения
4
Культура и спорт
4.1
Культурно-досуговый комплекс
В соответствии с приказом Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 121 "Об утверждении минимальных государственных нормативов сети организаций культуры и типовых штатов государственных организаций культуры областного, города республиканского значения, столицы, районного, городов областного значения, сельского уровней" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 30 октября 2015 года № 12224).
4.2
Кинотеатр**
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения проектная мощность одного кинотеатра определяется из расчета 35 мест на 1000 человек населения при численности населения более 3000 человек
4.3
Музеи
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения 1 музей (филиал центральной музейной системы) краеведческий, исторический, художественный, при числе экспонатов не менее 1000 (основой фонд) и численности населения не менее 5000 человек
4.4
Театры*
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения при численности свыше 30000 человек – 1 театр из расчета 5-8 зрительских мест на 1000 человек населения и 2-3 места на 1000 детей для театров юного зрителя и театра кукол; на уровне городов с численностью населения не менее 500000 человек предусмотреть наличие одного театра оперы и балета и одного профессионального театров: драматический, музыкально-драматический, юного зрителя, кукол и одного театра по одному из прочих видов (балета, пантомимы и прочее)
4.5
Физкультурно-оздоровительный комплекс
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения размер спортивного зала определяется из расчета 80 квадратных метров на 1000 человек.

Бассейннің көлемі – 1000 адамға су беті 25 шаршы метр
4.6
Спорт, тренажер залдары**
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес спорт залының көлемі 1000 адамға 80 шаршы метр есебінен айқындалады
4.7
Көшедегі спорт алаңдары***
Көшедегі спорт алаңдарының болуы
4.8
Кітапханалар*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес 10000 адамға бір кітапхананың; 3 оқырман орнына шаққанда – 4500 сақтау бірлігінің болуы; 0,3 оқырман орнына шаққанда қосымша қоры 500 сақтау бірлігі болатын орталық кітапхана
5
Бос уақыт өткізу және демалыс
5.1
Ойын-сауық және демалыс саябақтары (гүлзарлар/
желекжолдар/ тұрғындардың демалуына арналған бақтар)*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес жабық ойын-сауық саябақтарының жобалық қуаты қызмет көрсетілетін аймақтағы 1000 адамға шаққанда еден ауданы 3 шаршы метр; 100 000 – 200 000 адамға 1 ашық ойын-сауық және демалыс саябағы есебінен айқындалады
5.2
Үй жануарларын серуендетуге және жаттықтыруға арналған алаңдар***
Халықтың сұранысына сәйкес – жалпы ауданы кемінде 400-600 шаршы метр (үй жануарларын серуендетуге және жаттықтыруға бейімделген аумақтардың болуы)
6
Көліктік инфрақұрылым
6.1
Қоғамдық көлік (автобустар, трамвайлар*, троллейбустар* және т. б.)
Халықтың қоғамдық көлікке қол жеткізуі
6.2
Мүгедектігі бар адамдар үшін инватакси қызметтерін ұйымдастыру
Мүгедектігі бар адамдар үшін инватакси қызметтерін көрсететін ұйымдардың болуы
6.3
Автостанция немесе жолаушыларға қызмет көрсету пункті
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес автостанция жолаушылар легі тәулігіне 100-ден 500 адамға дейін болған кезде ұйымдастырылады.
Жолаушыларға қызмет көрсету пункті жолаушылар легі тәулігіне 100 адамға дейін болған кезде
6.4
Теміржол вокзалы**
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес теміржол вокзалы қала теміржол магистралдыө желісінің бойында орналасқан жағдайда ұйымдастырылады
6.5
Автоотын құю станциялары, газ құю станциялары* (АОҚС)
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық сәйкес актілердің талаптарына АОҚС болуы қауіпсіз орналастыру ескеріліп қамтамасыз етіледі
6.6
Техникалық қызмет көрсету станциясы (ТҚКС)*
ТҚКС болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес айқындалады
6.7
Автомобиль жуу орындары*
Автомобиль жуу орнының болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес айқындалады
7
Жол инфрақұрылымы
7.1
Қалаішілік/
кентішілік жолдар
Ішкі жолдардың кемінде 60 %-ы қатты жабынмен қамтамасыз етіледі
7.2
Жолды жарықтандыру
Ішкі жолдардың 60 %-ында жолды жарықтандыру қамтамасыз етіледі
8
Инженерлік инфрақұрылым
8.1
Электрмен жабдықтау
Құрылыс нормалары мен қағидаларының талаптарына сәйкес елді мекен электрмен іркіліссіз жабдықталады
8.2
Орталықтандырылған сумен жабдықтау
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес елді мекен орталықтандырылған сумен 100 % қамтамасыз етіледі
8.3
Су бұру жүйесі**
Су бұру жүйесінің болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес айқындалады
8.4
Орталықтандырылған жылумен жабдықтау**
Орталықтандырылған жылумен жабдықтаудың болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес айқындалады
8.5
Орталықтандырылған газбен жабдықтау*
Газбен жабдықтаудың болуы
8.6
Тұрғын үй қоры
Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік техникалық құжаттарға сәйкес
9
Қоршаған ортаның қауіпсіздігін және қорғалуын қамтамасыз ету
9.1
Учаскелік полиция пункті
Учаскелік полиция пункті былайша ұйымдастырылады: қалаларда төрт әкімшілік учаскеден аспайтын шекарада әкімшілік учаскенің (шағын аудан) орталығында, ал ауылдық жерлерде бір немесе бірнеше, бірақ 3-еуден аспайтын ауылдық елді мекен шекарасында орналасады, жеке тұрған ғимаратта болады, кәсіпорындармен, ұйымдармен бір ғимаратта немесе тұрғын үйлерде орналасатын болса, бірінші қабатта орналасады және мүгедектерге арналған пандуспен жабдықталған бөлек есігі болады. Учаскелік полиция пунктін орта білім беру мектептерімен және мектепке дейінгі ұйымдармен бір ғимаратта орналастыруға жол берілмейді.
Учаскелік полиция пункті учаскелік полиция инспекторларына, олардың көмекшілеріне және ювеналдық полиция қызметкеріне арналған жұмыс кабинеттерінен, азаматтарды қабылдау және жұртшылықпен жұмыс бөлмесінен, жеткізілген адамдарға арналған үй-жайдан, демалыс бөлмесінен (жеке), санитариялық тораптан тұрады
9.2
Әлеуметтік маңызы бар объектілерде бейнебақылау енгізу арқылы халықтың қауіпсіздігін қамтамасыз ету*

Размер бассейна составляет 25 квадратных метров зеркала воды на 1000 человек
4.6
Спортивные, тренажерные залы**
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения размер спортивного зала определяется из расчета 80 квадратных метров на 1000 человек
4.7
Уличные спортивные площадки***
Наличие уличных спортивных площадок
4.8
Библиотеки*
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения наличие одной библиотеки на 10000 человек населения и 4500 единиц хранения на 3 читательских места; центральная библиотека с дополнительным фондом 500 единиц хранения на 0,3 читательских места; передвижной пункт выдачи литературы на уровне библиотеки районного центра
5
Досуг и отдых
5.1
Парки развлечений и отдыха (скверы/бульвары/сады для отдыха жителей)*
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения проектная мощность крытых парков развлечений определяется из расчета 3 квадратных метров площади пола на 1000 человек населения зоны обслуживания; 1 открытый парк развлечений и отдыха – на 100000 – 200000 человек населения
5.2
Площадки для выгула и дрессировки домашних животных**
Согласно потребности населения - не менее 400 – 600 квадратных метров общей площади (наличие приспособленных территорий для выгула и дрессировки домашних животных)
6
Транспортная инфраструктура
6.1
Общественный транспорт (автобусы, трамваи* , троллейбусы и другие)
Доступ населения к общественному транспорту
6.2
Организация услуг инватакси для лиц с инвалидностью
Наличие организаций, оказывающих услуги инватакси для лиц с инвалидностью
6.3
Автостанция или пункт обслуживания пассажиров
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения автостанция организуется при пассажиропотоке от 100 до 500 человек в сутки. Пункт обслуживания пассажиров при пассажиропотоке до 100 человек в сутки
6.4
Железнодорожный вокзал**
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения железнодорожный вокзал организуется в случае расположения города вдоль железнодорожной магистральной сети
6.5
Автозаправочные станции, газозаправочные станции (АЗС)*
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения наличие АЗС обеспечивается с учетом безопасного расположения
6.6
Станция технического обслуживания (СТО)*
Наличие СТО определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
6.7
Автомойки*
Наличие автомойки определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
7
Дорожная инфраструктура
7.1
Внутригородские/ внутрипоселковые дороги
Не менее 60 % внутренних дорог обеспечиваются твердым покрытием
7.2
Дорожное освещение
Не менее 60 % внутренних дорог обеспечиваются дорожным освещением
8
Инженерная инфраструктура
8.1
Электроснабжение
В соответствии с требованиями строительных норм и правил населенный пункт обеспечивается бесперебойным электроснабжением
8.2
Централизованное водоснабжение
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения населенный пункт обеспечивается 100 % централизованным водоснабжением
8.3
Система водоотведения**
Наличие системы водоотведения определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
8.4
Централизованное теплоснабжение**
Наличие централизованного теплоснабжения определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
8.5
Централизованное газоснабжение*
Наличие газоснабжения
8.6
Жилой фонд
В соответствии с нормативными техническими документами в области архитектуры, градостроительства и строительства, действующими на территории Республики Казахстан
9
Обеспечение безопасности и защиты окружающей среды
9.1
Участковый пункт полиции
Участковый пункт полиции организуется: в городах в границах не более чем четырех административных участков, располагается в центре административного участка (микрорайона), а в сельской местности в границах одного или нескольких сельских населенных пунктов, но не более 3-х населенных пунктов, находится в отдельно стоящем здании, при условии размещения в одном здании с предприятиями, организациями или в жилых домах располагается на первом этаже и имеет отдельный вход с оборудованным пандусом для лиц с инвалидностью. Не допускается размещение участкового пункта полиции в одном здании со средней образовательной школой или дошкольной организацией. Участковый пункт полиции состоит из: рабочих кабинетов для участковых инспекторов, их помощников и сотрудника ювенальной полиции, комнаты приема граждан и работы с общественностью, помещения для доставленных, комнаты отдыха (отдельно) и санитарного узла.
9.2
Обеспечение безопасности населения путем внедрения видеонаблюдения на социально значимых объектах*

"Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 69-қе бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2020 жылғы 30 қарашада № 21693 болып тіркелген) бекітілген бейнебақылау жүйелерінің ең төменгі техникалық шарттарына сәйкес
9.3
Өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің болуы
Өрт сөндіру деполарының саны елді мекеннің аумағына және халқының санына байланысты болады, мына нормативтік құжаттарда қарастырылған: ҚР ЕЖ 2.02-105-2014 "Өртке қарсы қызмет объектілерін жобалау", ҚР ҚН 2.02-04-2023 "Өртке қарсы қызмет объектілерін жобалау" және ҚР ЕЖ 2.02-108-2025 "Жылдам тұрғызылатын конструкциялардан әмбебап өрт сөндіру деполарын жобалау"
9.4
Тұрмыстық қатты қалдықтарды көмуге арналған полигондар
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес елді мекендер аумағында тұтыну қалдықтарын жинауды, пайдалануды, қолдануды, залалсыздандыруды, тасымалдауды, сақтауды және көмуді арнайы ұйымдар жүзеге асырады
9.5
Қоқыс сұрыптау кешені
Қоқыс сұрыптау кешенінің болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес айқындалады
9.6
Тұрмыстық қатты қалдықтарды (ТҚҚ) бөлек жинауға арналған контейнерлер
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес ТҚҚ жинауға арналған контейнерлер қақпақтармен жабдықталады. Уақытша қоныстарды (вахталық кенттер, стационарлық емес объектілер мен құрылыстар) қоспағанда, елді мекендерде контейнерлік алаң тұрғын ғимараттар мен қоғамдық ғимараттардан, балалар объектілерінен, спорт алаңдарынан және халық демалатын орындардан кемінде 25 метр қашықтықта орналастырылады. Абаттандырылған тұрғын үй қорында ТҚҚ жинау үшін контейнерлер қолданылады, жеке үй иеліктерінде қақпағы бар еркін конструкциялы сыйымдылықтарды пайдалануға жол беріледі
9.7
Қайталама шикізатты қабылдау пункттері*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес халықтан қайталама шикізатты қабылдау пункттерін жеке ғимараттарда (павильон-дүкендер) немесе тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындарының ғимараттарына жапсаржайларда жобалау қажет
9.8
Мал қорымдары (биотермиялық шұңқырлар)

В соответствии с минимальными техническими условиями систем видеонаблюдения, утвержденными приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 69-қе "Об утверждении Правил функционирования Национальной системы видеомониторинга" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 30 ноября 2020 года № 21693).
9.3
Наличие подразделений противопожарной службы
Количество пожарных депо зависит от площади территории населенного пункта и количества населения, предусмотренных в СП РК 2.02-105-2014 "Проектирование объектов органов противопожарной службы", СН РК 2.02-04-2023 "Проектирование объектов органов противопожарной службы" и СП РК 2.02-108-2025 "Проектирование универсальных пожарных депо из быстровозводимых конструкций"
9.4
Полигоны для захоронения твердых бытовых отходов
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на территории населенных пунктов сбор, использование, применение, обезвреживание, транспортировка, хранение и захоронение отходов потребления осуществляют специализированные организации
9.5
Мусоросортировочный комплекс
Наличие мусоросортировочного комплекса определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
9.6
Контейнеры для раздельного сбора твердых бытовых отходов (ТБО)
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения контейнеры для сбора ТБО оснащают крышками. В населенных пунктах контейнерную площадку размещают на расстоянии не менее 25 м от жилых и общественных зданий, детских объектов, спортивных площадок и мест отдыха населения, исключая временные поселения (вахтовые поселки, нестационарные объекты и сооружения). Для сбора ТБО в благоустроенном жилищном фонде применяют контейнеры, в частных домовладениях допускается использовать емкости произвольной конструкции с крышками
9.7
Пункты приема вторичного сырья*
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения приемные пункты вторичного сырья от населения следует проектировать в отдельных зданиях (павильоны-магазины) или в пристройках к зданиям предприятий бытового обслуживания
9.8.
Скотомогильники (биотермические ямы)

"Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 7-1/587 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 25 тамызда № 11940 болып тіркелген) сәйкес
10
Ақпараттық коммуникация
10.1
Пошта байланысы бөлімшесі*
Пошта байланыс бөлімшесінің болуы
10.2
Тіркелген телефон желілері
Тіркелген телефон желісі абоненттің шеткі жабдығын коммутацияланатын жалпы пайдалану желісімен қосатын және телефон станциясының жабдығында бөлінген порты бар белсенді желі
10.3
Интернет желісіне кең жолақты қол жеткізу
"Байланыс қызметтерінің сапа көрсеткіштерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 22 қарашадағы № 410 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2017 жылғы 7 желтоқсанда № 16064 болып тіркелген) сәйкес сымсыз технологиялар үшін ең төменгі сапа параметрлері белгіленген: 3G – кемінде 1 Мбит/с, 4G – кемінде 5 Мбит/с, сымды технологиялар үшін – тарифтік жоспарда, шартта белгіленген мәннің кемінде 70 %-ы
10.4
Ұялы байланыс (дауыс жеткізу)
Жылжымалы ұялы байланыс технологиясын пайдаланатын телефон байланысы желілерінің көрсетілетін қызметтері (дауысты жеткізу)
10.5.
Ашық қолжетімді Wi-Fi аймағы*
PWLAN қол жеткізу нүктелері сымсыз жергілікті жалпы пайдалану желілеріне ("қызу нүктелер") қол жеткізуді қамтамасыз етеді. PWLAN желілері Wi-Fi ретінде жалпы танымал IEEE 802.11 стандартына негізделген, оның көмегімен пайдаланушылар Интернетке сымсыз технологияны қолдана отырып қол жеткізе алады.
Wi-Fi Интернетке тікелей қосылуды қамтамасыз етпейді, DSL, кабельдік модем, FTTH, WiMax, кең жолақты ұялы байланыс арқылы ғана кең жолақты қосылуды бөледі
11
Тұрмыстық және ветеринариялық қызмет көрсету инфрақұрылымы

В соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 7-1/587 "Об утверждении Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 25 августа 2015 года № 11940)
10
Инфокоммуникация
10.1
Отделение почтовой связи*
Наличие почтового отделения связи
10.2
Фиксированные телефонные линии
Фиксированной телефонной линией является активная линия, соединяющая оконечное оборудование абонента c коммутируемой сетью общего пользования и имеющая выделенный порт в оборудовании телефонной станции
10.3
Широкополосный доступ к сети Интернет
Согласно приказу Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 22 ноября 2017 года № 410 "Об утверждении Показателей качества услуг связи" установлены минимальные параметры качества для беспроводных технологий: 3G – не менее 1 Мбит/с, 4G – не менее 5 Мбит/с, для проводных технологий – не менее 70% от значения, установленного тарифным планом, договором (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 7 декабря 2017 года за № 16064)
10.4
Сотовая связь (передача голоса)
Услуги сетей телефонной связи, использующих технологию подвижной сотовой связи (передача голоса)
10.5
Wi-Fi зона с открытым доступом*
Точки доступа PWLAN обеспечивает доступ к беспроводным локальным сетям общего пользования ("горячие точки"). Сети PWLAN базируются на стандарте IEEE 802.11, общеизвестном как Wi-Fi, с помощью которого пользователи могут получить доступ в интернет, используя технологию беспроводной связи.
Wi-Fi не обеспечивает прямое соединение с интернетом, но лишь перераспределяет широкополосное соединение с помощью DSL, кабельного модема, FTTH, WiMax, широкополосной мобильной сотовой связи
11
Инфраструктура бытового и ветеринарного обслуживания

11.1
Тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындары* (кір жуу орындары, химиялық тазалау орындары, қоғамдық моншалар, қоғамдық дәретханалар)
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес киімді тігу, жөндеу және аяқ киімді жөндеу объектілерінің болуы айқындалады (кемінде 2-3 жұмыс орны)
11.2
Сауда объектілері* (азық-түлік тауарларының дүкендері, өнеркәсіптік тауарлар дүкендері, көшеде сауда жүргізуге арналған сауда павильондары, фудмаркеттер, қоғамдық тамақтану кәсіпорындары, аспаздық дүкендер)
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес азық-түлік тауарлары дүкендерінің жобалық қуаты – 1000 шаршы метр сауда алаңына сәйкес келеді.
Өнеркәсіптік тауарлар дүкендері – сауда алаңы 1800 шаршы метр.
Көшеде сауда жүргізуге арналған сауда павильондары – қуатына байланысты емес.
Фудмаркеттер – сауда алаңы 1000 шаршы метр.
Қоғамдық тамақтану кәсіпорындары – 100 орын.
Аспаздық дүкендер – сауда алаңы 60 шаршы метр
11.3
Мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар
"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 4-тармағына, сондай-ақ бекітілген ветеринариялық-санитариялық нормалар мен санитариялық қағидаларға сәйкес ветеринариялық ұйымдардың болуы
12
Көрсетілетін қызметтер инфрақұрылымы
12.1
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КеАҚ бөлімі ("Азаматтарға арналған үкімет" МК" КеАҚ)
"Азаматтарға арналған үкімет" МК" КеАҚ болуы
12.2
Кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығы (КҚКО)*
Халықты КҚКО көрсететін қызметтерімен қамту
12.3
Банк бөлімшелері*
Банк бөлімшелері мен банкоматтардың болуы
12.4
Заң консультациялары/ нотариус*
Жұмыс істейтін адвокаттардың, нотариустардың болуы
__________________________________
Аудандық маңызы бар қалалар үшін ұсынылатын объект
Ескертпе:
* ұсынылатын объектілер
** тек аудандық маңызы бар қалаларға арналған объектілер мен көрсетілетін қызметтер
*** тек аудан орталықтарына ғана арналған объектілер мен көрсетілетін қызметтер
Елді мекендерге арналған
өңірлік стандарттар жүйесіне
4-қосымша
Ауылдық округтердің орталықтары мен тірек ауылдық елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесін әзірлеуде қолданылатын объектілер мен көрсетілетін қызметтердің (игіліктердің) тізбесі, сондай-ақ олардың қолжетімділігі мен көліктік, мәдени-бос уақыт өткізетін, спорттық, инженерлік, азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі цифрлық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілу көрсеткіштері
Р/с №
Объектілер мен көрсетілетін қызметтердің (игіліктердің) атауы
Базалық қуаты
1
Білім беру
1.1
Білім беру мектептері
Халықтың оқушы орындарына сұранысын есептеу 2015 жылғы 1 шілдеден бастап "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және құрылыс салу" 3.01-101-2013 ҚР ЕЖ құрылыс нормаларына (В қосымшасы, В.1-кесте) сәйкес бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитетінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 156-НҚ бұйрығы негізінде, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады
1.2
Мектепке дейінгі білім беру мекемелері
Халықтың оқушы орындарына сұранысын есептеу 2015 жылғы 1 шілдеден бастап "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және құрылыс салу" 3.01-101-2013 ҚР ЕЖ құрылыс нормаларына (В қосымшасы, В.1-кесте) сәйкес бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитетінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 156-НҚ бұйрығы негізінде, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады
1.3
Әртүрлі жастағы балалардың бос уақытын өткізуі, дамуы және демалуы бағытындағы қосымша білім беру ұйымдары*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес балалардың дамуына арналған үйірмелер мен секцияларға жаяу оңай бару қамтамасыз етіледі
1.4
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру (ТжКБ) ұйымдары*

11.1
Предприятия бытового обслуживания* (прачечные, химчистки, общественные бани, общественные туалеты)
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения определяется наличие объекта по пошиву, ремонту одежды и ремонту обуви (не менее 2-3 рабочих мест)
11.2
Объекты торговли* (магазины продовольственных товаров, магазины промышленных товаров, торговые павильоны для ведения уличной торговли, фудмаркеты, предприятия общественного питания, магазины кулинарии)
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения проектная мощность магазинов продовольственных товаров соответствует 1000 квадратным метрам торговой площади.
Магазины промышленных товаров – 1800 квадратным метрам торговой площади.
Торговые павильоны для ведения уличной торговли – независимо от мощности.
Фудмаркеты – 1000 квадратным метрам торговой площади.
Предприятия общественного питания – 100 мест.
Магазины кулинарии – 60 квадратным метрам торговой площади
11.3
Государственные ветеринарные организации
Наличие ветеринарных организаций в соответствии с пунктом 4 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии", а также утвержденными ветеринарно-санитарными нормами и санитарными правилами
12
Инфраструктура услуг
12.1
Отдел НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (НАО ГК "Правительство для граждан")
Наличие НАО ГК "Правительство для граждан"
12.2
Центр обслуживания предпринимателей (ЦОП)*
Охват населения услугами ЦОП
12.3
Банковские отделения*
Наличие отделений банка и банкоматов
12.4
Юридические консультации/нотариус*
Наличие практикующих адвокатов, нотариусов
__________________________________
Рекомендуемый объект для городов районного значения
Примечание:
* рекомендуемые объекты
** объекты и услуги только для городов районного значения
*** объекты и услуги только для районных центров
____________________________
Приложение 4 к системе
региональных стандартов
для населенных пунктов
Перечень объектов и услуг (благ), а также показатели их доступности и обеспеченности транспортной, культурно-досуговой, спортивной, инженерной, цифровой инфраструктурой по обеспечению безопасности граждан, применяемых для выработки системы региональных стандартов для центров сельских округов и опорных сельских населенных пунктов
№ п/п
Наименование объектов и услуг (благ)
Базовая мощность
1
Образование
1.1
Образовательные школы
Расчет потребности населения в ученических местах осуществляется на основании приказа Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 156-НҚ, которым с 1 июля 2015 года утверждены строительные нормы СП РК 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов" (приложение В, таблица В.1), а также в соответствии с требованиями нормативных правовых актов в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения
1.2
Дошкольные учреждения образования
Расчет потребности населения в ученических местах осуществляется на основании приказа Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 156-НҚ, которым с 1 июля 2015 года утверждены строительные нормы СП РК 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов" (приложение В, таблица В.1), а также в соответствии с требованиями нормативных правовых актов в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения
1.3
Организации дополнительного образования, деятельность которых направлена на досуг, развитие и отдых детей различных возрастов*
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения доступ к кружкам и секциям для развития детей обеспечивается в шаговой доступности
1.4
Организации технического и профессионального, послесреднего образования (ТиПО)*

Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес ТжКБ ұйымдарының жобалық қуаты – білім, медицина, өнер және мәдениет, сервис, экономика салаларында даярлау бағыттары бойынша кемінде 150 орын. Техникалық, аграрлық сала үшін – кемінде 150 орын
2
Денсаулық сақтау
2.1
Денсаулық сақтау мекемелері, медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығы (МСАКО), дәрігерлік амбулатория (ДА), фельдшерлік-акушерлік пункт (ФАП), медициналық пункт (МП)
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес:

В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения проектная мощность организаций ТиПО – не менее 150 мест по направлениям подготовки: образование, медицина, искусство и культура, сервис, экономика. Не менее 150 мест для технической, аграрной отрасли
2
Здравоохранение
2.1
Учреждения здравоохранения, центр первичной медико-санитарной помощи (ЦПМСП), врачебная амбулатория (ВА), фельдшерско-акушерский пункт (ФАП), медицинский пункт (МП))
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:

1) амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
халық саны 50-ден (елу) бастап 500 (бес жүз) адам болатын әрбір елді мекенде (ауылдық округте) құрылатын медициналық пункт Кодекстің 12-бабының 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес халық саны 50 (елу) адамнан аспайтын елді мекенде, 5 километрден астам радиуста медициналық ұйым болмаған кезде құрылады, халық саны 50 (елу) аспайтын адам болатын елді мекенде халыққа медициналық көмекті медицина қызметкері үйде көрсетеді);
халық саны 500-ден (бес жүз) адамнан бастап 1 500 (бір мың бес жүз) адам болатын әрбір елді мекенде (ауылдық округте) құрылатын фельдшерлік-акушерлік пункт (фельдшерлік-акушерлік пункт Кодекстің 12-бабының 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша дәрігерлік амбулаториялардан, аудандық ауруханалардан және облыс орталықтарынан қашықта орналасқан жағдайда халық саны 500 (бес жүз) аспайтын адам болатын ауылдық елді мекенде құрылады);
бекітілген халық саны 1 500 (бір мың бес жүз) адамнан бастап және 5 000 (бес мың) адам болатын елді мекенде (ауылдық округте) құрылатын дәрігерлік амбулатория (дәрігерлік амбулатория Кодекстің 12-бабының 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша аудандық ауруханалар мен облыс орталықтарынан қашықта орналасқан жағдайда халық саны 1 500 (бір мың бес жүз) аспайтын адам болатын ауылдық елді мекенде құрылады);
бекітілген халық саны 5 000 (бес мың) адамнан бастап 30 000 (отыз мың) адам болатын елді мекенде (ауылдық округте) құрылатын медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығы;

1) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях:
медицинский пункт, создаваемый в каждом населенном пункте (сельском округе) с численностью населения от 50 (пятьдесят) до 500 (пятьсот) человек (медицинский пункт создается в населенном пункте с численностью населения менее 50 (пятьдесят) человек, при отсутствии медицинской организации в радиусе более 5 километров в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 12 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс), в населенном пункте с численностью населения менее 50 (пятьдесят) человек медицинская помощь населению оказывается медицинским работником на дому);
фельдшерско-акушерский пункт, создаваемый в каждом населенном пункте (сельском округе) с численностью населения от 500 (пятьсот) до 1500 (одна тысяча пятьсот) человек (фельдшерско-акушерский пункт создается в сельском населенном пункте с численностью населения менее 500 (пятьсот) человек при удаленности от врачебных амбулаторий, районных больниц и областных центров по решению местных исполнительных органов в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 12 Кодекса;
врачебная амбулатория, создаваемая в населенном пункте (сельском округе) с численностью прикрепленного населения от 1500 (одна тысяча пятьсот) до 5000 (пять тысяч) человек (врачебная амбулатория создается в сельском населенном пункте с численностью населения менее 1 500 (одна тысяча пятьсот) человек при удаленности от районных больниц и областных центров по решению местных исполнительных органов в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 12 Кодекса;
центр первичной медико-санитарной помощи, создаваемый в населенном пункте (сельском округе) с численностью прикрепленного населения от 5000 (пять тысяч) до 30000 (тридцать тысяч) человек;

2) стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
аудандық аурухананың немесе көпбейінді орталық аудандық аурухананың бөлімшелері Кодекстің 12-бабының 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес қызмет көрсететін халық саны кемінде 5 000 (бес мың) адам болатын шалғайдағы ауылдық елді мекендерде (округтерде) құрылады
2.2
Медициналық мекемелерде Интернет желісіне қолжетімділікті ұйымдастыру
Интернетке қосылудың ең төменгі жылдамдық мәні 4 МБит/сек
2.3
Дәріханалар*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес дәріханалардың болуы
3
Мәдениет және спорт
3.1
Мәдени-бос уақыт өткізетін кешен
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес халық саны 1000 адам болғанда стационарлық мәдени-бос уақыт өткізетін кешен:
халық саны 1000-2000 адам болған кезде 1000 адамға шаққанда 230-300 орын;
халық саны 2000-5000 адам болған кезде 1000 адамға шаққанда 190-230 орын;
халық саны 5000 адамнан көп болған кезде 1000 адамға 140-190 орын.
Халық саны 1000 адамнан аз болған кезде аудан орталығы деңгейінде көшпелі мәдени-бос уақыт өткізетін кешен
3.2
Дене шынықтыру-сауықтыру кешені*

2) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие медицинскую помощь в стационарных условиях:
отделения районной или многопрофильной центральной районной больниц создаются в отдаленных сельских населенных пунктах (округах) с численностью обслуживаемого населения не менее 5000 (пять тысяч) человек в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 12 Кодекса
2.2
Организация доступа к сети Интернет в медицинских учреждениях
С минимальным значением скорости Интернет-соединения в 4 Мбит/сек
2.3
Аптеки*
Наличие аптек, соответствующих требованиям строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
3
Культура и спорт
3.1
Культурно-досуговый комплекс
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения с численностью населения более 1000 человек стационарный культурно-досуговый комплекс: 230 – 300 мест на 1000 человек при численности населения 1000 – 2000 человек;
190-230 мест на 1000 человек при численности населения 2000 – 5000 человек; 140 – 190 мест на 1000 человек при численности населения свыше 5000 человек.
Передвижной культурно-досуговый комплекс на уровне районного центра при численности населения менее 1000 человек.
3.2
Физкультурно-оздоровительный комплекс*

Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес спорт залының көлемі 1000 адамға 80 шаршы метр есебінен айқындалады.
Бассейннің көлемі – 1000 адамға су беті 25 шаршы метр
3.3
Көшедегі спорт алаңдары
Көшедегі спорт алаңдарының болуы
3.4
Кітапханалар*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес 1000 адамға бір кітапхананың, 5-6 оқырман орнына 5000-6000 сақтау бірлігінің, халық саны 1000 адамнан аз болса, аудан орталығы деңгейіндегі көшпелі әдебиет тарату пунктінің болуы
4
Бос уақыт өткізу және демалыс
4.1
Гүлзарлар/ бульварлар/ тұрғындар демалатын бақтар
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес гүлзарлардың/бульварлардың/тұрғындар демалатын бақтардың болуы
5
Көліктік инфрақұрылым
5.1
Қоғамдық көлік
Халықтың қоғамдық көлікке қол жеткізуі
5.2
Автостанция немесе жолаушыларға қызмет көрсету пункті
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес автостанция жолаушылар легі тәулігіне 100-ден 500 адамға дейін болған кезде ұйымдастырылады.
Жолаушыларға қызмет көрсету пункті жолаушылар легі тәулігіне 100 адамға дейін болған кезде ұйымдастырылады
5.3
Автоотын құю станциялары, газ құю станциялары* (АОҚС)
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық сәйкес актілердің талаптарына АОҚС болуы қауіпсіз орналастыру ескеріліп қамтамасыз етіледі
5.4
Техникалық қызмет көрсету станциясы (ТҚКС)*
ТҚКС болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес айқындалады
5.5
Автомобиль жуу орындары*
Автомобиль жуу орнының болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес айқындалады
6
Жол инфрақұрылымы
6.1
Кентішілік жолдар
Ішкі жолдардың кемінде 40 %-ы қатты жабынмен қамтамасыз етіледі
6.2
Жолды жарықтандыру
Ішкі жолдардың 40 %-ында жолды жарықтандыру қамтамасыз етіледі
7
Инженерлік инфрақұрылым
7.1
Электрмен жабдықтау
Құрылыс нормалары мен қағидаларының талаптарына сәйкес елді мекен электрмен іркіліссіз жабдықталады
7.2
Сумен жабдықтау жүйесі
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес елді мекен орталықтандырылған сумен қамтамасыз етіледі
7.3
Газбен жабдықтау*
Газбен жабдықтаудың болуы
7.4
Тұрғын үй қоры
Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік техникалық құжаттарға сәйкес
8
Қоршаған ортаның қауіпсіздігін және қорғалуын қамтамасыз ету
8.1
Учаскелік полиция пункті
Учаскелік полиция пункті былайша ұйымдастырылады: ауылдық жерлерде бір немесе бірнеше, бірақ 3-еуден аспайтын ауылдық елді мекен шекарасында орналасады, жеке тұрған ғимаратта болады, кәсіпорындармен, ұйымдармен бір ғимаратта немесе тұрғын үйлерде орналасатын болса, бірінші қабатта орналасады және мүгедектерге арналған пандуспен жабдықталған бөлек есігі болады. Учаскелік полиция пунктін орта білім беру мектептерімен және мектепке дейінгі ұйымдармен бір ғимаратта орналастыруға жол берілмейді.
Учаскелік полиция пункті учаскелік полиция инспекторларына, олардың көмекшілеріне және ювеналдық полиция қызметкеріне арналған жұмыс кабинеттерінен, азаматтарды қабылдау және жұртшылықпен жұмыс бөлмесінен, жеткізілген адамдарға арналған үй-жайдан, демалыс бөлмесінен (жеке), санитариялық тораптан тұрады
8.2
Әлеуметтік маңызы бар объектілерде бейнебақылау енгізу арқылы халықтың қауіпсіздігін қамтамасыз ету*

В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения размер спортивного зала определяется из расчета 80 квадратных метров на 1000 человек.
Размер бассейна составляет 25 квадратных метров зеркала воды на 1000 человек
3.3
Уличные спортивные площадки
Наличие уличных спортивных площадок
3.4
Библиотеки*
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения наличие одной библиотеки на 5000 – 6000 единиц хранения на 5-6 читательских мест на 1000 человек населения, передвижной пункт выдачи литературы на уровне библиотеки районного центра при численности населения менее 1000 человек
4
Досуг и отдых
4.1
Скверы/бульвары/сады для отдыха жителей
Наличие скверы/бульвары/сады для отдыха жителей в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
5
Транспортная инфраструктура
5.1
Общественный транспорт
Доступ населения к общественному транспорту
5.2
Автостанция или пункт обслуживания пассажиров
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения автостанция организуется при пассажиропотоке от 100 до 500 человек в сутки.
Пункт обслуживания пассажиров организуется при пассажиропотоке до 100 человек в сутки
5.3
Автозаправочные станции, газозаправочные станции (АЗС)*
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения наличие АЗС обеспечивается с учетом безопасного расположения
5.4
Станция технического обслуживания(СТО)*
Наличие СТО определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
5.5
Автомойки*
Наличие автомойки определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
6
Дорожная инфраструктура
6.1
Внутрипоселковые дороги
Не менее 40 % внутренних дорог обеспечивается твердым покрытием
6.2
Дорожное освещение
Не менее 40 % внутренних дорог обеспечивается дорожным освещением
7
Инженерная инфраструктура
7.1
Электроснабжение
В соответствии с требованиями строительных норм и правил населенный пункт обеспечивается бесперебойным электроснабжением
7.2
Система водоснабжения
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения населенный пункт обеспечивается централизованным водоснабжением
7.3
Газоснабжение*
Наличие газоснабжения
7.4.
Жилье
В соответствии с нормативными техническими документами в области архитектуры, градостроительства и строительства, действующими на территории Республики Казахстан
8
Обеспечение безопасности и защиты окружающей среды
8.1
Участковый пункт полиции
Участковый пункт полиции организуется: в сельской местности в границах одного или нескольких сельских населенных пунктов, но не более 3-х населенных пунктов, находится в отдельно стоящем здании, при условии размещения в одном здании с предприятиями, организациями или в жилых домах располагается на первом этаже и имеет отдельный вход с оборудованным пандусом для лиц с инвалидностью. Не допускается размещение участкового пункта полиции в одном здании со средней образовательной школой или дошкольной организацией. Участковый пункт полиции состоит из: рабочих кабинетов для участковых инспекторов, их помощников и сотрудника ювенальной полиции, комнаты приема граждан и работы с общественностью, помещения для доставленных, комнаты отдыха (отдельно) и санитарного узла.
8.2
Обеспечение безопасности населения путем внедрения видеонаблюдения на социально значимых объектах*

"Ұлттық бейнемониторинг жүйесінің жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2020 жылғы 27 қазандағы № 69-қе бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2020 жылғы 30 қарашада № 21693 болып тіркелген) бекітілген бейнебақылау жүйелерінің ең төменгі техникалық шарттарына сәйкес
8.3
Өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің болуы
Өрт сөндіру деполарының саны елді мекеннің аумағына және халқының санына байланысты болады, мына нормативтік құжаттарда қарастырылған: ҚР ЕЖ 2.02-105-2014 "Өртке қарсы қызмет объектілерін жобалау", ҚР ҚН 2.02-04-2023 "Өртке қарсы қызмет объектілерін жобалау" және ҚР ЕЖ 2.02-108-2025 "Жылдам тұрғызылатын конструкциялардан әмбебап өрт сөндіру деполарын жобалау"
8.4
Өрт сөндіру бекеттерінің немесе ерікті өртке қарсы құрылымдардың болуы
Өрт сөндіру бекеттері "Елді мекендерде мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелері жоқ болған жағдайда, жергілікті атқарушы органдармен өрт сөндіру бекеттерін құру, олардың материалдық-техникалық жабдықталуын қамтамасыз ету ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 30 қазандағы № 746 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2014 жылғы 5 желтоқсанда № 9928 болып тіркелген) сәйкес құрылады.

В соответствии с минимальными техническими условиями систем видеонаблюдения, утвержденными приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 27 октября 2020 года № 69-қе "Об утверждении Правил функционирования Национальной системы видеомониторинга" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 30 ноября 2020 года за № 21693).
8.3
Наличие подразделений противопожарной службы
Количество пожарных депо зависит от площади территории населенного пункта и количества населения, предусмотренных в СП РК 2.02-105-2014 "Проектирование объектов органов противопожарной службы", СН РК 2.02-04-2023 "Проектирование объектов органов противопожарной службы" и СП РК 2.02-108-2025 "Проектирование универсальных пожарных депо из быстровозводимых конструкций"
8.4
Наличие пожарных постов или добровольных пожарных формирований
Пожарные посты создаются в соответствии с приказом МВД РК от 30 октября 2014 года № 746 "Об утверждении Правил создания местными исполнительными органами пожарных постов, их материально-технического оснащения в населенных пунктах, в которых отсутствуют подразделения государственной противопожарной службы" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9928 от 5 декабря 2014 года).

Ерікті өртке қарсы құрылымдар бөлімшелерінің саны (олардың ұсынылатын саны) мен құрылымын мемлекеттік өртке қарсы қызметпен және жергілікті атқарушы органдардың өрт сөндіру бекеттерімен елді мекендердің қорғалу деңгейіне сүйене отырып, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің ұсынысы бойынша жергілікті атқарушы орган белгілейді ("Қазақстан Республикасы аумағында ерікті өртке қарсы құрылымдардың қызметін ұйымдастыру бойынша әдістемелік ұсынымдарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2024 жылғы 6 тамыздағы № 311 бұйрығы)
8.5
Тұрмыстық қатты қалдықтарды (ТҚҚ) көмуге арналған полигондар
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес елді мекендер аумағында тұтыну қалдықтарын жинауды, пайдалануды, қолдануды, залалсыздандыруды, тасымалдауды, сақтауды және көмуді арнайы ұйымдар жүзеге асырады
8.6
Қоқыс сұрыптау кешені/желілері
Қоқыс сұрыптау кешенінің болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес айқындалады
8.7
Тұрмыстық қатты қалдықтарды (ТҚҚ) бөлек жинауға арналған контейнерлер
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес ТҚҚ жинауға арналған контейнерлер қақпақтармен жабдықталады. Уақытша қоныстарды (вахталық кенттер, стационарлық емес объектілер мен құрылыстар) қоспағанда, елді мекендерде контейнерлік алаң тұрғын ғимараттар мен қоғамдық ғимараттардан, балалар объектілерінен, спорт алаңдарынан және халық демалатын орындардан кемінде 25 метр қашықтықта орналастырылады. Абаттандырылған тұрғын үй қорында ТҚҚ жинау үшін контейнерлер қолданылады, жеке үй иеліктерінде қақпағы бар еркін конструкциялы сыйымдылықтарды пайдалануға жол беріледі
8.8
Қайталама шикізатты қабылдау пункттері*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес халықтан қайталама шикізатты қабылдау пункттерін жеке ғимараттарда (павильон-дүкендер) немесе тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындарының ғимараттарына жапсаржайларда жобалау қажет
8.9.
Мал қорымдары (биотермиялық шұңқырлар)*
"Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 7-1/587 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 25 тамызда № 11940 болып тіркелген) сәйкес
9
Ақпараттық коммуникация
9.1
Пошта байланысы бөлімшесі*

Количество подразделений добровольных противопожарных формирований (их рекомендуемая численность) и их структура устанавливаются местным исполнительным органом, исходя из защищенности населенных пунктов государственной противопожарной службой и пожарными постами местных исполнительных органов по рекомендации территориального подразделения уполномоченного органа в сфере гражданской защиты (приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 6 августа 2024 года № 311 "Об утверждении Методических рекомендаций по организации деятельности добровольных противопожарных формирований на территории Республики Казахстан").
8.5
Полигоны для захоронения твердых бытовых отходов (ТБО)
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на территории населенных пунктов сбор, использование, применение, обезвреживание, транспортировка, хранение и захоронение отходов потребления осуществляют специализированные организации
8.6
Мусоросортировочный комплекс/ линии
Наличие мусоросортировочного комплекса определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
8.7
Контейнеры для раздельного сбора твердых бытовых отходов (ТБО)
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения контейнеры для сбора ТБО оснащают крышками. В населенных пунктах контейнерную площадку размещают на расстоянии не менее 25м от жилых и общественных зданий, детских объектов, спортивных площадок и мест отдыха населения, исключая временные поселения (вахтовые поселки, нестационарные объекты и сооружения). Для сбора ТБО в благоустроенном жилищном фонде применяют контейнеры, в частных домовладениях допускается использовать емкости произвольной конструкции с крышками
8.8
Пункты приема вторичного сырья*
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения приемные пункты вторичного сырья от населения следует проектировать в отдельных зданиях (павильоны-магазины) или пристройках к зданиям предприятий бытового обслуживания
8.9.
Скотомогильники (биотермические ямы)*
В соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 7-1/587 "Об утверждении Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 25 августа 2015 года за № 11940)
9
Инфокоммуникация
9.1
Отделение почтовой связи*

"Пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерінің сапа көрсеткіштерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 20 шілдедегі №44 бұйрығына сәйкес пошта байланысы бөлімшелерінің саны бойынша ең төменгі талаптар белгіленді: халықтың жалпы саны кемінде 2000 (екі мың) адам болатын бірнеше ауылдық елді мекенді қамтитын ауылдық округ шегінде пошта байланысы бөлімшелерінің саны бойынша ауылдық округтің барлық ауылдық елді мекендерінде бір пошта байланысы бөлімшесінің (стационарлық) болуы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2016 жылғы 23 тамызда № 14130 болып тіркелген)
9.2
Тіркелген телефон желілері
Тіркелген телефон желісі абоненттің шеткі жабдығын коммутацияланатын жалпы пайдалану желісімен қосатын және телефон станциясының жабдығында бөлінген порты бар белсенді желі
9.3
Интернет желісіне кең жолақты қол жеткізу

Согласно приказу Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 20 июля 2016 года № 44 "Об утверждении Показателей качества универсальных услуг почтовой связи" установлены минимальные требования по количеству отделений почтовой связи: в пределах сельского округа, включающего в себя несколько сельских населенных пунктов, с общей численностью населения не менее 2000 (две тысячи) человек во всех сельских населенных пунктах сельского округа одно отделение почтовой связи (стационарное) (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 23 августа 2016 года № 14130).
9.2
Фиксированные телефонные линии
Фиксированной телефонной линией является активная линия, соединяющая оконечное оборудование абонента c коммутируемой сетью общего пользования и имеющая выделенный порт в оборудовании телефонной станции
9.3
Широкополосный доступ к сети Интернет

"Байланыс қызметтерінің сапа көрсеткіштерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 22 қарашадағы № 410 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2017 жылғы 7 желтоқсанда № 16064 болып тіркелген) сәйкес сымсыз технологиялар үшін ең төменгі сапа параметрлері белгіленген: 3G – кемінде 1 Мбит/с, 4G – кемінде 5 Мбит/с, сымды технологиялар үшін – тарифтік жоспарда, шартта белгіленген мәннің кемінде 70 %-ы
9.4
Ұялы байланыс (дауыс жеткізу)
Жылжымалы ұялы байланыс технологиясын пайдаланатын телефон байланысы желілерінің көрсетілетін қызметтері (дауысты жеткізу)
10
Тұрмыстық және ветеринариялық қызмет көрсету инфрақұрылымы

Согласно приказу Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 22 ноября 2017 года № 410 "Об утверждении Показателей качества услуг связи" установлены минимальные параметры качества для беспроводных технологий: 3G – не менее 1 Мбит/с, 4G – не менее 5 Мбит/с, для проводных технологий – не менее 70 % от значения, установленного тарифным планом, договором (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 7 декабря 2017 года № 16064)
9.4
Сотовая связь (передача голоса)
Услуги сетей телефонной связи, использующих технологию подвижной сотовой связи (передача голоса)
10
Инфраструктура бытового и ветеринарного обслуживания

10.1
Сауда объектілері* (азық-түлік тауарларының дүкендері, өнеркәсіп тауарларының дүкендері, қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары)
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес азық-түлік тауарлары дүкендері – сауда алаңы 100 шаршы метр.
Өнеркәсіптік тауарлар дүкендері – сауда алаңы 50 шаршы метр
10.2
Ветеринарлық пункт

10.1
Объекты торговли* (магазины продовольственных товаров, магазины промышленных товаров, предприятия общественного питания)
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения проектная мощность магазинов продовольственных товаров – 100 квадратных метров торговой площади.
Магазины промышленных товаров – 50 квадратных метров торговой площади
10.2
Ветеринарный пункт

"Ветеринария туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 4-тармағына, сондай-ақ бекітілген ветеринариялық-санитариялық нормалар мен санитариялық қағидаларға сәйкес ветеринариялық ұйымдардың болуы
11
Көрсетілетін қызметтер инфрақұрылымы
11.1
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алу үшін өзіне-өзі қызмет көрсету аймағы
Әкімдік ғимаратында электрондық мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді өз бетінше алу үшін
11.2
Банк бөлімшелері*
Банк бөлімшелері мен банкоматтардың болуы

Наличие ветеринарных организаций в соответствии с пунктом 4 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О ветеринарии", а также утвержденными ветеринарно-санитарными нормами и санитарными правилами
11
Инфраструктура услуг
11.1
Зона самообслуживания для получения государственных услуг
В здании акимата для самостоятельного получения электронных государственных услуг
11.2
Банковские отделения*
Наличие отделений банка и банкоматов

11.3
Заң консультациялары/ нотариус*
Жұмыс істейтін адвокаттардың, нотариустардың болуы
Ескертпе:
* ұсынылатын объектілер
Елді мекендерге арналған
өңірлік стандарттар жүйесіне
5-қосымша
Қалған ауылдық елді мекендер мен кенттерге арналған өңірлік стандарттар жүйесін әзірлеуде қолданылатын объектілер мен көрсетілетін қызметтердің (игіліктердің) тізбесі, сондай-ақ олардың қолжетімділігі мен көліктік, мәдени-бос уақыт өткізетін, спорттық, инженерлік, азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі цифрлық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілу көрсеткіштері
Р/с №
Объектілер мен көрсетілетін қызметтердің (игіліктердің) атауы
Базалық қуаты
1
Білім беру
1.1
Білім беру мектептері
Халықтың оқушы орындарына сұранысын есептеу 2015 жылғы 1 шілдеден бастап "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және құрылыс салу" 3.01-101-2013 ҚР ЕЖ құрылыс нормаларына (В қосымшасы, В.1-кесте) сәйкес бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитетінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 156-НҚ бұйрығы негізінде, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады
1.2
Шалғайдағы ауылдық елді мекендерде тұратын балаларды жалпы білім беру ұйымдарына және кері қарай үйлеріне тегін тасымалдауды ұсыну
Халықтың оқушы орындарына сұранысын есептеу 2015 жылғы 1 шілдеден бастап "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және құрылыс салу" 3.01-101-2013 ҚР ЕЖ құрылыс нормаларына (В қосымшасы, В.1-кесте) сәйкес бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитетінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 156-НҚ бұйрығы негізінде, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады
1.3
Мектепке дейінгі білім беру мекемелері
Халықтың оқушы орындарына сұранысын есептеу 2015 жылғы 1 шілдеден бастап "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық елді мекендерді жоспарлау және құрылыс салу" 3.01-101-2013 ҚР ЕЖ құрылыс нормаларына (В қосымшасы, В.1-кесте) сәйкес бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері және жер ресурстарын басқару комитетінің 2014 жылғы 29 желтоқсандағы № 156-НҚ бұйрығы негізінде, сондай-ақ халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес жүзеге асырылады
2
Денсаулық сақтау
2.1
Денсаулық сақтау мекемелері (медициналық пункт (МП), фельдшерлік-акушерлік пункт (ФАП), дәрігерлік амбулатория (ДА), медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығы (МСАКО)
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес:

11.3
Юридические консультации/нотариус*
Наличие практикующих адвокатов, нотариусов
Примечание:
* рекомендуемые объекты
___________________________
Приложение 5 к системе
региональных стандартов
для населенных пунктов
Перечень объектов и услуг (благ), а также показатели их доступности и обеспеченности транспортной, культурно-досуговой, спортивной, инженерной, цифровой инфраструктурой по обеспечению безопасности граждан, применяемых для выработки системы региональных стандартов для остальных сельских населенных пунктов и поселков
№ п/п
Наименование объектов и услуг (благ)
Базовая мощность
1
Образование
1.1
Образовательные школы
Расчет потребности населения в ученических местах осуществляется на основании приказа Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 156-НҚ, которым с 1 июля 2015 года утверждены строительные нормы СП РК 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов" (приложение В, таблица В.1), а также в соответствии с требованиями нормативных правовых актов в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения
1.2
Предоставление бесплатного подвоза к общеобразовательным организациям и обратно домой для детей, проживающих в отдаленных сельских населенных пунктах
Расчет потребности населения в ученических местах осуществляется на основании приказа Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 156- НҚ, которым с 1 июля 2015 года утверждены строительные нормы СП РК 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов" (приложение В, таблица В.1), а также в соответствии с требованиями нормативных правовых актов в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения
1.3
Дошкольные учреждения образования
Расчет потребности населения в ученических местах осуществляется на основании приказа Комитета по делам строительства, жилищно-коммунального хозяйства и управления земельными ресурсами Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2014 года № 156-НҚ, которым с 1 июля 2015 года утверждены строительные нормы СП РК 3.01-101-2013 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов" (приложение В, таблица В.1), а также в соответствии с требованиями нормативных правовых актов в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения
2
Здравоохранение
2.1
Учреждения здравоохранения (медицинский пункт (МП), фельдшерско-акушерский пункт (ФАП), врачебная амбулатория (ВА), центр первичной медико-санитарной помощи (ЦПМСП))
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения:

1) амбулаториялық жағдайда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
халық саны 50 (елу) адамнан бастап 500 (бес жүз) адамға дейінгі әрбір елді мекенде (ауылдық округте) құрылатын медициналық пункт (медициналық пункт "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 12-бабының 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес халық саны 50 (елу) адамнан кем елді мекенде 5 километрден асатын радиуста медициналық ұйым болмаған кезде құрылады, халық саны 50 (елу) адамнан кем елді мекенде халыққа медициналық көмекті медицина қызметкері үйде көрсетеді);
халық саны 500-ден (бес жүз) адамнан бастап 1 500 (бір мың бес жүз) адамға дейінгі әрбір елді мекенде (ауылдық округте) құрылатын фельдшерлік-акушерлік пункт (фельдшерлік-акушерлік пункт Кодекстің 12-бабының 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша дәрігерлік амбулаториялардан, аудандық ауруханалардан және облыс орталықтарынан қашықта орналасқан жағдайда халық саны 500 (бес жүз) адамнан аспайтын ауылдық елді мекенде құрылады);
бекітілген халық саны 1 500 (бір мың бес жүз) адамнан бастап және 5 000 (бес мың) адамға дейінгі елді мекенде (ауылдық округте) құрылатын дәрігерлік амбулатория (дәрігерлік амбулатория Кодекстің 12-бабының 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша аудандық ауруханалар мен облыс орталықтарынан қашықта орналасқан жағдайда халық саны 1 500 (бір мың бес жүз) адамнан аспайтын ауылдық елді мекенде құрылады);
бекітілген халық саны 5 000 (бес мың) адамнан бастап 30 000 (отыз мың) адамға дейінгі елді мекенде (ауылдық округте) құрылатын медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығы;

1) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие медицинскую помощь в амбулаторных условиях:
медицинский пункт, создаваемый в каждом населенном пункте (сельском округе) с численностью населения от 50 (пятьдесят) до 500 (пятьсот) человек (медицинский пункт создается в населенном пункте с численностью населения менее 50 (пятьдесят) человек, при отсутствии медицинской организации в радиусе более 5 километров в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 12 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс), в населенном пункте с численностью населения менее 50 (пятьдесят) человек медицинская помощь населению оказывается медицинским работником на дому);
фельдшерско-акушерский пункт, создаваемый в каждом населенном пункте (сельском округе) с численностью населения от 500 (пятьсот) до 1500 (одна тысяча пятьсот) человек, (фельдшерско-акушерский пункт создается в сельском населенном пункте с численностью населения менее 500 (пятьсот) человек при удаленности от врачебных амбулаторий, районных больниц и областных центров по решению местных исполнительных органов в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 12 Кодекса;
врачебная амбулатория, создаваемая в населенном пункте (сельском округе) с численностью прикрепленного населения от 1500 (одна тысяча пятьсот) до 5000 (пять тысяч) человек (врачебная амбулатория создается в сельском населенном пункте с численностью населения менее 1 500 (одна тысяча пятьсот) человек при удаленности от районных больниц и областных центров по решению местных исполнительных органов в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 12 Кодекса;
центр первичной медико-санитарной помощи, создаваемый в населенном пункте (сельском округе) с численностью прикрепленного населения от 5000 (пять тысяч) до 30000 (тридцать тысяч) человек;

2) стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелері:
Аудандық аурухананың немесе көпбейінді орталық аудандық аурухананың бөлімшелері Кодекстің 12-бабының 2-тармағының 15) тармақшасына сәйкес қызмет көрсететін халық саны кемінде 5 000 (бес мың) адам болатын шалғайдағы ауылдық елді мекендерде (округтерде) құрылады
2.2
Медициналық мекемелерде Интернет желісіне қолжетімділікті ұйымдастыру
Интернетке қосылудың ең төменгі жылдамдық мәні 4 МБит/сек
2.3
Дәріхана пункттері*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес дәріхана пункттерінің болуы
3
Мәдениет және спорт
3.1
Мәдени-бос уақыт өткізетін кешен
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес халық саны 1000 адам болғанда стационарлық мәдени-демалыс кешені:
халық саны 1000-2000 адам болған кезде 1000 адамға шаққанда 230-300 орын;

2) организации здравоохранения и (или) их структурные подразделения, оказывающие медицинскую помощь в стационарных условиях:
отделения районной или многопрофильной центральной районной больниц создаются в отдаленных сельских населенных пунктах (округах) с численностью обслуживаемого населения не менее 5000 (пять тысяч) человек в соответствии с подпунктом 15) пункта 2 статьи 12 Кодекса
2.2
Организация доступа к сети Интернет в медицинских учреждениях
С минимальным значением скорости Интернет-соединения в 4 Мбит/сек
2.3
Аптечные пункты*
Наличие аптечных пунктов, соответствующих требованиям строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
3
Культура и спорт
3.1
Культурно-досуговый комплекс
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения с численностью населения более 1000 человек стационарный культурно-досуговый комплекс: 230 – 300 мест на 1000 человек при численности населения 1000 – 2000 человек;

халық саны 2000-5000 адам болған кезде 1000 адамға шаққанда 190-230 орын;
халық саны 5000 адамнан көп болған кезде 1000 адамға 140-190 орын;
халық саны 1000 адамнан аз болған кезде аудан орталығы деңгейінде көшпелі мәдени-бос уақыт өткізетін кешен
3.2
Көшедегі спорт алаңдары
Көшедегі спорт алаңдарының болуы
3.3
Кітапханалар*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес 1000 адамға бір кітапхананың, 5-6 оқырман орнына 5000-6000 сақтау бірлігінің, халық саны 1000 адамнан аз болса, аудан орталығының кітапханасы деңгейіндегі көшпелі әдебиет тарату пунктінің болуы
4
Көліктік инфрақұрылым
4.1
Қоғамдық көлік
Халықтың қоғамдық көлікке қол жеткізуі
4.2
Автостанция немесе жолаушыларға қызмет көрсету пункті
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес автостанция жолаушылар легі тәулігіне 100-ден 500 адамға дейін болған кезде ұйымдастырылады.
Жолаушыларға қызмет көрсету пункті жолаушылар легі тәулігіне 100 адамға дейін болған кезде ұйымдастырылады
4.3
Автоотын құю станциялары, газ құю станциялары* (АОҚС)
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық сәйкес актілердің талаптарына АОҚС болуы қауіпсіз орналастыру ескеріліп қамтамасыз етіледі
4.4
Техникалық қызмет көрсету станциясы* (ТҚКС)
ТҚКС болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес айқындалады
4.5
Автомобиль жуу орындары*
Автомобиль жуу орнының болуы құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес айқындалады
5
Жол инфрақұрылымы
5.1
Кентішілік жолдар
Ішкі жолдардың кемінде 20 %-ы қатты жабынмен қамтамасыз етіледі
5.2
Жолды жарықтандыру
Ішкі жолдардың 20 %-ында жолды жарықтандыру қамтамасыз етіледі
6
Инженерлік инфрақұрылым
Ішкі жолдардың кемінде 20 %-ы жол жарығымен қамтамасыз етіледі
6.1
Электрмен жабдықтау
Құрылыс нормалары мен қағидаларының талаптарына сәйкес елді мекен электрмен іркіліссіз жабдықталады
6.2
Сумен жабдықтау жүйесі
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес елді мекен сумен жабдықтаумен қамтамасыз ету/блок модуль кешені, су тарату пунктімен қамтамасыз етіледі
6.3
Орталықтандырылған газбен жабдықтау*
Газбен жабдықтаудың болуы
7
Қоршаған ортаның қауіпсіздігін және қорғалуын қамтамасыз ету
7.1
Учаскелік полиция пункті
Учаскелік полиция пункті былайша ұйымдастырылады: ауылдық жерлерде бір немесе бірнеше, бірақ 3-еуден аспайтын ауылдық елді мекен шекарасында орналасады, жеке тұрған ғимаратта болады, кәсіпорындармен, ұйымдармен бір ғимаратта немесе тұрғын үйлерде орналасатын болса, бірінші қабатта орналасады және мүгедектерге арналған пандуспен жабдықталған бөлек есігі болады. Учаскелік полиция пунктін орта білім беру мектептерімен және мектепке дейінгі ұйымдармен бір ғимаратта орналастыруға жол берілмейді.
Учаскелік полиция пункті учаскелік полиция инспекторларына, олардың көмекшілеріне және ювеналдық полиция қызметкеріне арналған жұмыс кабинеттерінен, азаматтарды қабылдау және жұртшылықпен жұмыс бөлмесінен, жеткізілген адамдарға арналған үй-жайдан, демалыс бөлмесінен (жеке), санитариялық тораптан тұрады
7.2
Әлеуметтік маңызы бар объектілерде бейнебақылау енгізу арқылы халықтың қауіпсіздігін қамтамасыз ету*

190 – 230 мест на 1000 человек при численности населения 2000 – 5000 человек;
140 – 190 мест на 1000 человек при численности населения свыше 5000 человек;
передвижной культурно-досуговый комплекс на уровне районного центра при численности населения менее 1000 человек.
3.2
Уличные спортивные площадки
Наличие уличных спортивных площадок
3.3
Библиотеки*
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на 5000 – 6000 единиц хранения на 5-6 читательских мест на 1000 человек населения, передвижной пункт выдачи литературы, на уровне библиотеки районного центра при численности населения менее 1000 человек.
4
Транспортная инфраструктура
4.1
Общественный транспорт
Доступ населения к общественному транспорту
4.2
Автостанция или пункт обслуживания пассажиров
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения автостанция организуется при пассажиропотоке от 100 до 500 человек в сутки.
Пункт обслуживания пассажиров организуется при пассажиропотоке до 100 человек в сутки
4.3
Автозаправочные станции, газозаправочные станции* (АЗС)
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения наличие АЗС обеспечивается с учетом безопасного расположения
4.4
Станция технического обслуживания* (СТО)
Наличие СТО определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
4.5
Автомойки*
Наличие автомойки определяется в соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения
5
Дорожная инфраструктура
5.1
Внутрипоселковые дороги
Не менее 20 % внутренних дорог обеспечиваются твердым покрытием
5.2
Дорожное освещение
Не менее 20 % внутренних дорог обеспечиваются дорожным освещением
6
Инженерная инфраструктура
6.1
Электроснабжение
В соответствии с требованиями строительных норм и правил населенный пункт обеспечивается бесперебойным электроснабжением
6.2
Система водоснабжения
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения населенный пункт обеспечивается водоснабжением/ комплекс блок модуль, пункт раздачи воды
6.3
Централизованное газоснабжение*
Наличие газоснабжения
7
Обеспечение безопасности и защиты окружающей среды
7.1
Участковый пункт полиции
Участковый пункт полиции организуется: в сельской местности в границах одного или нескольких сельских населенных пунктов, но не более 3-х населенных пунктов, находится в отдельно стоящем здании, при условии размещения в одном здании с предприятиями, организациями или в жилых домах располагается на первом этаже и имеет отдельный вход с оборудованным пандусом для лиц с инвалидностью. Не допускается размещение участкового пункта полиции в одном здании со средней образовательной школой или дошкольной организацией.
Участковый пункт полиции состоит из: рабочих кабинетов для участковых инспекторов, их помощников и сотрудника ювенальной полиции, комнаты приема граждан и работы с общественностью, помещения для доставленных, комнаты отдыха (отдельно) и санитарного узла.
7.2
Обеспечение безопасности населения путем внедрения видеонаблюдения на социально значимых объектах*

Ерікті өртке қарсы құрылымдар бөлімшелерінің саны (олардың ұсынылатын саны) мен құрылымын мемлекеттік өртке қарсы қызметпен және жергілікті атқарушы органдардың өрт сөндіру бекеттерімен елді мекендердің қорғалу деңгейіне сүйене отырып, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің ұсынысы бойынша жергілікті атқарушы орган белгілейді ("Қазақстан Республикасы аумағында ерікті өртке қарсы құрылымдардың қызметін ұйымдастыру бойынша әдістемелік ұсынымдарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2024 жылғы 6 тамыздағы № 311 бұйрығы)
7.4
Тұрмыстық қатты қалдықтарды көмуге арналған полигондар
Құрылыс нормалары мен ережелерінің, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес елді мекендердің аумағында тұтыну қалдықтарын жинауды, пайдалануды, қолдануды, залалсыздандыруды, тасымалдауды, сақтауды және көмуді мамандандырылған ұйымдар жүзеге асырады. Шағын елді мекендерде ҚТҚ көму орындарын жинау, әкету және күтіп ұстау жөніндегі мамандандырылған ұйымдар болмаған кезде қалдықтарды өз бетінше әкететін, жергілікті атқарушы орган қызметі бақылайты және қызмет көрсететін орындар ұйымдастырылады
7.5
Тұрмыстық қатты қалдықтарды (ТҚҚ) бөлек жинауға арналған контейнерлер
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес ТҚҚ жинауға арналған контейнерлер қақпақтармен жабдықталады. Уақытша қоныстарды (вахталық кенттер, стационарлық емес объектілер мен құрылыстар) қоспағанда, елді мекендерде контейнерлік алаң тұрғын ғимараттар мен қоғамдық ғимараттардан, балалар объектілерінен, спорт алаңдарынан және халық демалатын орындардан кемінде 25 метр қашықтықта орналастырылады. Абаттандырылған тұрғын үй қорында ТҚҚ жинау үшін контейнерлер қолданылады, жеке үй иеліктерінде қақпағы бар еркін конструкциялы сыйымдылықтарды пайдалануға жол беріледі
7.6
Мал қорымдары (биотермиялық шұңқырлар)*
"Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 7-1/587 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2015 жылғы 25 тамызда № 11940 болып тіркелген) сәйкес
8
Ақпараттық коммуникация
8.1
Пошта байланысы бөлімшесі*
"Пошта байланысының әмбебап көрсетілетін қызметтерінің сапа көрсеткіштерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2016 жылғы 20 шілдедегі №44 бұйрығына сәйкес пошта байланысы бөлімшелерінің саны бойынша ең төменгі талаптар белгіленді: халықтың жалпы саны кемінде 2000 (екі мың) адам болатын бірнеше ауылдық елді мекенді қамтитын ауылдық округ шегінде пошта байланысы бөлімшелерінің саны бойынша ауылдық округтің барлық ауылдық елді мекендерінде бір пошта байланысы бөлімшесінің (стационарлық) болуы (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2016 жылғы 23 тамызда № 14130 болып тіркелген)
8.2
Тіркелген телефон желілері
Тіркелген телефон желісі абоненттің шеткі жабдығын коммутацияланатын жалпы пайдалану желісімен қосатын және телефон станциясының жабдығында бөлінген порты бар белсенді желі
8.3
Интернет желісіне кең жолақты қол жеткізу

Количество подразделений добровольных противопожарных формирований (их рекомендуемая численность) и их структура устанавливаются местным исполнительным органом, исходя из защищенности населенных пунктов государственной противопожарной службой и пожарными постами местных исполнительных органов по рекомендации территориального подразделения уполномоченного органа в сфере гражданской защиты (приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 6 августа 2024 года № 311 "Об утверждении Методических рекомендаций по организации деятельности добровольных противопожарных формирований на территории Республики Казахстан").
7.4
Полигоны для захоронения твердых бытовых отходов
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на территории населенных пунктов сбор, использование, применение, обезвреживание, транспортировка, хранение и захоронение отходов потребления осуществляют специализированные организации. В малых населенных пунктах при отсутствии специализированных организаций по сбору, вывозу и содержанию мест захоронения ТБО организуются места с самостоятельным вывозом отходов под контролем и обслуживанием службы местного исполнительного органа.
7.5
Контейнеры для сбора твердых бытовых отходов
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения контейнеры для сбора ТБО оснащают крышками. В населенных пунктах контейнерную площадку размещают на расстоянии не менее 25 м от жилых и общественных зданий, детских объектов, спортивных площадок и мест отдыха населения, исключая временные поселения (вахтовые поселки, нестационарные объекты и сооружения). Для сбора ТБО в благоустроенном жилищном фонде применяют контейнеры, в частных домовладениях допускается использовать емкости произвольной конструкции с крышками
7.6
Скотомогильники (биотермические ямы)*
В соответствии с приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 7-1/587 "Об утверждении Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил" (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 25 августа 2015 года за № 11940)
8
Инфокоммуникация
8.1
Отделение почтовой связи*
Согласно приказу Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 20 июля 2016 года № 44 "Об утверждении Показателей качества универсальных услуг почтовой связи" установлены минимальные требования по количеству отделений почтовой связи: в пределах сельского округа, включающего в себя несколько сельских населенных пунктов, с общей численностью населения не менее 2000 (две тысячи) человек во всех сельских населенных пунктах сельского округа одно отделение почтовой связи (стационарное) (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 23 августа 2016 года № 14130)
8.2
Фиксированные телефонные линии
Фиксированной телефонной линией является активная линия, соединяющая конечное оборудование абонента c коммутируемой сетью общего пользования и имеющая выделенный порт в оборудовании телефонной станции
8.3
Широкополосный доступ к сети Интернет

"Байланыс қызметтерінің сапа көрсеткіштерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 22 қарашадағы № 410 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2017 жылғы 7 желтоқсанда № 16064 болып тіркелген) сәйкес сымсыз технологиялар үшін ең төменгі сапа параметрлері белгіленген: 3G – кемінде 1 Мбит/с, 4G – кемінде 5 Мбит/с, сымды технологиялар үшін – тарифтік жоспарда, шартта белгіленген мәннің кемінде 70 %-ы
8.4
Ұялы байланыс (дауыс жеткізу)
Жылжымалы ұялы байланыс технологиясын пайдаланатын телефон байланысы желілерінің көрсетілетін қызметтері (дауысты жеткізу)
9
Тұрмыстық және ветеринариялық қызмет көрсету инфрақұрылымы
9.1
Аралас тауарлар дүкендері*
Құрылыс нормалары мен қағидаларының, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес халық сұранысына сәйкес – жалпы сауда алаңы кемінде 50 шаршы метр
10
Көрсетілетін қызметтер инфрақұрылымы

Согласно приказу Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 22 ноября 2017 года № 410 "Об утверждении Показателей качества услуг связи" установлены минимальные параметры качества для беспроводных технологий: 3G – не менее 1 Мбит/с, 4G – не менее 5 Мбит/с, для проводных технологий – не менее 70 % от значения, установленного тарифным планом, договором (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов 7 декабря 2017 года за № 16064)
8.4
Сотовая связь (передача голоса)
Услуги сетей телефонной связи, использующих технологию подвижной сотовой связи (передача голоса)
9
Инфраструктура бытового и ветеринарного обслуживания
9.1
Магазины смешанных товаров*
В соответствии с требованиями строительных норм и правил, нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения согласно потребности населения – не менее 50 квадратных метров общей торговой площади
10
Инфраструктура услуг

10.1
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КеАҚ мамандарының келуі*
Ауданның жергілікті атқарушы органы бекіткен кесте бойынша аудан орталығынан 30 км және одан алыс қашықтықта орналасқан ауылдық округ орталықтарына мемлекеттік қызмет көрсету үшін, бірақ айына бір реттен сиретпей
10.2
Заң консультациялары/
нотариус*
Жұмыс істейтін адвокаттардың, нотариустардың болуы
Ескертпе:
* ұсынылатын объектілер

10.1
Посещение специалистов НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"*
Для оказания государственных услуг для центров сельских округов, находящихся в 30 км и более от районного центра, по утвержденному местным исполнительным органом района графику, но не реже одного раза в месяц
10.2
Юридические консультации/нотариус*
Наличие практикующих адвокатов, нотариусов
Примечание:
* рекомендуемые объекты
_________________________