"Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 15 тамыздағы № 632 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қарашадағы № 790 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы органдары, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша), сондай-ақ өзге де ұйымдар (келісу бойынша) осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 15 тамыздағы
№ 632 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 29 қарашадағы
№ 790 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі (бұдан әрі – Мемлекеттік жоспарлау жүйесі) – бұл ұзақмерзімді (5 жылдан астам) және ортамерзімді (бір жылдан бастап 5 жылды қамтитын кезеңге дейін) кезеңдерге арналған құжаттардан, қатысушылардан, процестер мен деректерді басқару қағидаттары мен элементтерінен тұратын өзара байланысты компоненттер кешені.
Мемлекеттік жоспарлау әлеуметтік-экономикалық даму, азаматтардың әл-ауқатын арттыру, елдің ұлттық қауіпсіздігін нығайту және ресурстарды оңтайлы бөлу бойынша нәтижелерге қол жеткізу және міндеттерді шешу шараларын, тәсілдерін қалыптастыру қызметін қамтиды.
2. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің негізгі қағидаттары:
1) адамға бағдарлану – мақсаттардың, міндеттер мен нәтижелер индикаторларының халықтың тұрмыс сапасын жақсартуға және әл-ауқатын арттыруға бағытталуы;
2) айқындық – қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қамтитын ережелерді қоспағанда, Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының, сондай-ақ оларды іске асыру қорытындыларының ресми интернет-ресурстарда жариялау арқылы ашықтығы және қолжетімділігі;

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 августа 2025 года № 632
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 3.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2017 года № 790 "Об утверждении Системы государственного планирования в Республике Казахстан" следующее изменение:
Систему государственного планирования в Республике Казахстан, утвержденную указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Центральным и местным исполнительным органам Республики Казахстан, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), а также иным организациям (по согласованию) принять меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2025 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 августа 2025 года № 632
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 ноября 2017 года № 790
Система государственного планирования в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Система государственного планирования в Республике Казахстан (далее – Система государственного планирования) – это комплекс взаимосвязанных компонентов, состоящих из документов на долгосрочный (свыше 5 лет) и среднесрочный (от года до 5 лет включительно) периоды, участников, принципов и элементов управления процессами и данными.
Государственное планирование охватывает деятельность по формированию мер, способов достижения результатов и решению задач по социально-экономическому развитию, повышению благосостояния граждан, укреплению национальной безопасности страны и оптимальному распределению ресурсов.
2. Основными принципами Системы государственного планирования являются:
1) человекоцентричность – направленность целей, задач и индикаторов результатов на улучшение качества жизни и повышение благосостояния населения;
2) прозрачность – открытость и доступность документов Системы государственного планирования, а также итогов их реализации посредством публикации на официальных интернет-ресурсах, за исключением положений, содержащих информацию ограниченного доступа;

3) нәтижелілік (мәннің нысаннан басымдығы) – нақты және өлшемді нәтиженің оған қол жеткізу жөніндегі жұмыс нысанынан үстем болуы;
4) тиімділік – мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттерге және нәтижелер көрсеткіштеріне ресурстарды мейлінше аз жұмсап, заманауи технологиялық шешімдер негізінде қол жеткізу;
5) келісімділік – жүйеге қатысушылардың нәтижелерге қол жеткізуді қамтамасыз ететін үйлестірілген қызметі;
6) шынайылық – мақсаттар мен міндеттерді оларға белгіленген мерзімдерде қол жеткізу мүмкіндіктерін негізге алып, ортамерзімді кезеңдегі тәуекелдер мен ресурстық шектеулерді ескере отырып айқындау;
7) басқарушылық жауапкершілік – нақты басшының құзыреттер саласына кіретін шешімдерді қабылдау мен мәселелерді келісуді жоғары тұрған деңгейге және алқалы органдарға, оның ішінде нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізбеу тәуекелі болған кезде беруге жол берілмейтіні;
8) сабақтастық – бұрын қабылданған мемлекеттік жоспарлау құжаттарын іске асыру нәтижелерін және ұзақмерзімді кезеңге арналған мемлекеттік жоспарлау құжаттарын іске асыру кезеңдерін ескере отырып, мемлекеттік жоспарлауға қатысушылардың стратегиялық жоспарлау құжаттарын әзірлеудегі және іске асырудағы дәйектілігі;
9) басқарушылық икемділік – қатысушылардың мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу тәсілдерін таңдау мен қайта қараудағы дербестігі;
10) негізділік – сыртқы ортаны (саяси, экономикалық, экологиялық), ішкі әлеуетті (ресурстарды, құзыретті) бағалауды және ықтимал тәуекелдерді ескергенде Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын әзірлеу үшін дәйекті және объективті негіздердің болуы (мақсаттар, нысаналы индикаторлар, міндеттер, аралық және түпкілікті нәтижелер көрсеткіштері).
2-тарау. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары
3. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына Қазақстан Республикасының ұлттық даму жоспары (бұдан әрі – Ұлттық даму жоспары), Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы (бұдан әрі – Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы) және мемлекеттік органдардың даму жоспарлары, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарлары, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтер мен ұлттық компаниялардың (бұдан әрі – ұлттық компаниялар) даму жоспарлары жатады.
4. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары жаһандық пайымды, елдің орнықты дамуының ұзақмерзімді бағыттары мен басымдықтарын айқындайтын мақсат қою құжаттарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (бұдан әрі – Бюджет кодексі) сәйкес әзірленетін Қазақстан Республикасының ұзақмерзімді даму болжамына негізделеді.

3) результативность (приоритет сущности над формой) – главенство конкретного и измеримого результата над формой работы по его достижению;
4) эффективность – достижение целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов на основе современных технологических решений с наименьшими затратами ресурсов;
5) согласованность – скоординированная деятельность участников системы, обеспечивающая достижение результатов;
6) реалистичность – определение целей и задач, исходя из возможностей их достижения в установленные сроки, с учетом рисков и ресурсных ограничений в среднесрочном периоде;
7) управленческая ответственность – недопустимость передачи принятия решений и согласования вопросов, входящих в сферу компетенций конкретного руководителя, на вышестоящий уровень и коллегиальным органам, в том числе при риске недостижения целевых индикаторов и показателей результатов;
8) преемственность – последовательность в разработке и реализации документов стратегического планирования участниками государственного планирования с учетом результатов реализации ранее принятых документов государственного планирования и этапов реализации документов государственного планирования на долгосрочный период;
9) управленческая гибкость – самостоятельность участников в выборе и пересмотре подходов достижения целей и задач;
10) обоснованность – наличие достоверных и объективных оснований для разработки документов Системы государственного планирования (цели, целевые индикаторы, задачи, показатели промежуточных и конечных результатов) с учетом внешней среды (политической, экономической, экологической), оценки внутреннего потенциала (ресурсы, компетенция) и возможных рисков.
Глава 2. Документы Системы государственного планирования
3. К документам Системы государственного планирования относятся Национальный план развития Республики Казахстан (далее – Национальный план развития), Стратегия национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Стратегия национальной безопасности) и планы развития государственных органов, планы развития области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), планы развития национальных управляющих холдингов, национальных холдингов и национальных компаний (далее – национальные компании).
4. Документы Системы государственного планирования основываются на документах целеполагания, определяющих глобальное видение, долгосрочные направления и приоритеты устойчивого развития страны, а также долгосрочном прогнозе развития Республики Казахстан, разрабатываемом в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс).

Мақсат қою құжаттарына "Қазақстан – 2050" стратегиясы және Қазақстан Республикасының көміртегі бейтараптығына қол жеткізуінің 2060 жылға дейінгі стратегиясы жатады.
3-тарау. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің элементтері
5. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінде деректерді және оның процестерін басқару элементтері көзделеді.
6. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің элементтері мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізу үшін өзара байланысты болып табылады.
7. Қазақстан Республикасының деректерді басқару жөніндегі белгіленген заңнамасына (бұдан әрі – заңнама) сәйкес жүзеге асырылатын деректерді басқару деректерді айқындауды, құруды, жинауды, жинақтауды, сақтауды, таратуды, жоюды, қолдауды, сондай-ақ олардың талдануын, сапасын, қолжетімділігін, қорғалуын қамтамасыз етуді көздейді.
8. Деректерді басқару олардың өмірлік циклі процесінде деректердің сапасын қамтамасыз етуге, сондай-ақ мемлекеттік функцияларды, оның ішінде мемлекеттік жоспарлау саласында жүзеге асыру кезінде деректерді бір мәрте беру және бірнеше мәрте пайдалану мүмкіндігін қамтамасыз етуге бағытталған.
9. Деректердің сапасы деп олардың деректерді басқару жөніндегі уәкілетті орган бекіткен деректерді басқарудың белгіленген талаптарына сәйкестік дәрежесі түсініледі.
10. Әкімшілік деректердің сапасын айқындауды заңнамаға сәйкес мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
11. Деректерді басқару жөніндегі уәкілетті орган заңнамада белгіленген тәртіппен деректерді басқару бойынша басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асырады.
12. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу, сондай-ақ түзету оның процестері болып табылады.
13. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу және түзету процестері кезіндегі мемлекеттік органдар қызметінің кешені оның процестерін басқару болып табылады.
14. Тиісті есептіліктің анықтамасы мен мазмұнын, есептік ақпаратты беру мерзімдерін қоса алғанда, Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын, мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қалалардың) даму жоспарларын әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу және түзету әдіснамасын стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу және түзету әдіснамасын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.
Ұлттық компаниялардың даму жоспарларын әзірлеу, іске асыру, мониторингілеу және түзету әдіснамасын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бекітеді.

К документам целеполагания относятся Стратегия "Казахстан – 2050" и Стратегия достижения углеродной нейтральности Республики Казахстан до 2060 года.
Глава 3. Элементы Системы государственного планирования
5. Система государственного планирования предусматривает элементы по управлению данными и ее процессами.
6. Элементы Системы государственного планирования являются взаимосвязанными для достижения целей и задач.
7. Управление данными, осуществляемое в соответствии с установленным законодательством Республики Казахстан (далее – законодательство) по управлению данными, предусматривает определение, создание, сбор, накопление, хранение, распространение, уничтожение, поддержку данных, а также обеспечение их аналитики, качества, доступности, защиты.
8. Управление данными направлено на обеспечение качества данных в процессе их жизненного цикла, а также возможности однократного предоставления и многократного использования данных при осуществлении государственных функций, в том числе в сфере государственного планирования.
9. Под качеством данных понимается степень их соответствия установленным требованиям по управлению данными, утвержденными уполномоченным органом по управлению данными.
10. Определение качества административных данных осуществляется уполномоченным органом в области государственной статистики в соответствии с законодательством.
11. Уполномоченный орган по управлению данными осуществляет руководство и межотраслевую координацию по управлению данными в установленном законодательством порядке.
12. Процессами Системы государственного планирования являются разработка, реализация, мониторинг, а также корректировка ее документов.
13. Управление процессами Системы государственного планирования является комплексом деятельности государственных органов при процессах разработки, реализации, мониторинга и корректировки ее документов.
14. Методология разработки, реализации, проведения мониторинга и корректировки Национального плана развития Республики Казахстан, планов развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения), включая определение и содержание соответствующей отчетности, сроки представления отчетной информации, утверждается уполномоченным органом по государственному планированию по согласованию с уполномоченным органом по стратегическому планированию.
Методология разработки, реализации, мониторинга и корректировки Стратегии национальной безопасности Республики Казахстан определяется уполномоченным органом по государственному планированию.
Методология разработки, реализации, мониторинга и корректировки планов развития национальных компаний утверждается уполномоченным органом по государственному планированию.

15. Әзірлеу процесі құжатқа бастама жасаудан, ағымдағы жағдайды талдаудан, модельдеуден, жобалаудан, пайым қалыптастырудан, басымдықтарды, мақсаттарды, нысаналы индикаторларды, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштерін, оларға қол жеткізу жолдарын, ресурстық қамтамасыз етуден, коммуникация құрудан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен келісуден, бекітуден және жариялаудан тұрады.
16. Қол жеткізу шектеулі ақпаратты қамтитын құжаттарды қоспағанда, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжатын әзірлеген кезде қажет болған жағдайда мүдделі мемлекеттік органдардың қызметкерлері, азаматтық қоғамның, бизнестің өкілдері, сарапшылар талқылауға тартылады.
17. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің әзірленетін құжаттары мына талаптарға сәйкес келуге тиіс:
1) жеке құжат әзірлеудің негізділігі, таңдалған мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштерінің шындыққа сәйкестігі;
2) тұрақты жұмыс орындарына басымдық беріп, оларды құру, инвестиция тарту, адами капиталды дамыту, жасанды интеллект пен цифрлық трансформацияны ендіру сияқты халықтың тұрмыс сапасын, әл-ауқатын және әлеуметтік хал-ахуалын арттыруға бағытталған және өзге де нысаналы индикаторларды, нәтижелер көрсеткіштерін, іс-шараларды қосу;
3) ұсынылатын іс-шаралардың құжаттың мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуге бағытталуы;
4) нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізудің шынайы мерзімдерін белгілеу;
5) құжатты іске асыру үшін қаржы-экономикалық (оның ішінде бюджеттен тыс), материалдық-техникалық, еңбек ресурстарымен қамтамасыз етілуі.
18. Уәкілетті органдардың МЖЖ құжаттарының жобаларын қарауы Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында көзделген рәсімдер ескеріле отырып, осы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 14-тармағында әзірлеу және түзету үшін белгіленген тәртіп пен мерзімдерге сәйкес жүзеге асырылады.
19. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында белгіленген мақсаттарға, нысаналы индикаторларға, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу процесі іске асыру болып табылады.
20. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру процесін басқару жобалауды, жобалық басқаруды, коммуникация түзуді, құжаттарды уақтылы және сапалы іске асыруды қамтамасыз ету үшін тәуекелдерді басқару жүйесін және ден қою тетіктерін іске асыруға бағытталған шараларды қабылдай отырып, Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылуына мониторингіні жүзеге асыруды көздейді.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асырған кезде заңнамада белгіленген тәртіппен жобалық басқару әдістері мен тәсілдері қолданылуы мүмкін.

15. Процесс разработки состоит из инициирования документа, анализа текущей ситуации, моделирования, проектирования, формирования видения, определения приоритетов, целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов, путей их достижения, ресурсного обеспечения, выстраивания коммуникаций, а также этапов согласования, утверждения и публикации в порядке, установленном законодательством.
16. При разработке документа Системы государственного планирования, за исключением документов, содержащих информацию ограниченного доступа, при необходимости к обсуждению привлекаются сотрудники заинтересованных государственных органов, представители гражданского общества, бизнеса, эксперты.
17. Разрабатываемые документы Системы государственного планирования должны соответствовать следующим требованиям:
1) обоснованность разработки отдельного документа, реалистичность выбранных целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов;
2) включение целевых индикаторов, показателей результатов, мероприятий, направленных на повышение качества жизни, благосостояния и социального благополучия населения, таких как создание рабочих мест с приоритетом на постоянные, привлечение инвестиций, развитие человеческого капитала, внедрение искусственного интеллекта и цифровой трансформации и иные;
3) направленность предлагаемых мероприятий на достижение целей и задач документа;
4) установление реальных сроков достижения целевых индикаторов и показателей результатов;
5) обеспеченность финансово-экономическими (в том числе внебюджетными), материально-техническими, трудовыми ресурсами для реализации документа.
18. Рассмотрение уполномоченными органами проектов документов Системы государственного планирования осуществляется с учетом процедур, предусмотренных бюджетным законодательством Республики Казахстан и в соответствии с порядком и сроками, установленными для разработки и корректировки пунктом 14 настоящей Системы государственного планирования.
19. Реализацией является процесс достижения заданных в документах Системы государственного планирования целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов.
20. Управление процессом реализации документов Системы государственного планирования предусматривает применение проектирования, проектного управления, выстраивание коммуникаций, осуществление мониторинга реализации документов Системы государственного планирования с принятием мер, направленных на реализацию системы управления рисками и механизмов реагирования для обеспечения своевременной и качественной реализации документов.
При реализации документов Системы государственного планирования могут применяться методы и подходы проектного управления в установленном законодательством порядке.

21. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында айқындалатын стратегиялық мақсаттар мен міндеттерді басқару үшін орталық мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдар түйінді ұлттық индикаторлардың, нысаналы индикаторлардың және нәтижелер көрсеткіштерінің декомпозициясын жүзеге асырады.
22. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру процесінде:
1) ведомствоаралық өзара іс-қимылдағы келісімділік;
2) межеленген нәтижелерге мейлінше аз ресурс жұмсап қол жеткізуді көздеу;
3) қаржы, еңбек ресурстары мен басқа ресурстардың теңгерімділігі қамтамасыз етілуге тиіс.
23. Мемлекеттік жоспарлаудың ақпараттық жүйесінің деректерін, сондай-ақ жобалық басқару туралы заңнамада белгіленген тәртіппен қалыптастырылатын ақпаратты ескере отырып, Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылу барысы туралы есептерді және басқа ақпаратты жинау, жүйелеу, талдау және қорыту процесі мониторинг болып табылады.
24. Мемлекеттік жоспарлаудың ақпараттық жүйесі – бұл Ұлттық даму жоспарын декомпозициялау бойынша өзекті және анық ақпаратты жасау, сақтау, өңдеу, беру үшін пайдаланылатын, жобалық басқарудың ақпараттық жүйесімен интеграция арқылы жобалық басқаруды қолдану мүмкіндігімен Ұлттық даму жоспарын іске асыру және мониторингілеу кезіндегі процестерге қатысушылардың бәрінің қызметін қамтамасыз ететін және басқарушылық шешімдер қабылдау үшін мүдделі тараптарға ақпаратқа қолжетімділік беретін автоматтандырылған бірыңғай ақпараттық платформа.
25. Мониторингілеу процесін басқару Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын іске асыру бойынша қажетті анық және дұрыс деректерді алу/қалыптастыру бойынша жұмыс жүргізуді көздейді.
26. Құжаттарды мониторингілеу:
1) құжаттың іске асырылу барысы туралы жыл сайынғы негізде ақпарат алудың жүйелілігін;
2) құжаттың іске асырылу барысын бағалау, оның тиімсіз іске асырылу тәуекелдерін анықтау және басқарушылық шешімдерді оңтайландыру үшін мүмкіндіктерді айқындау мақсатында түсетін ақпаратқа жедел талдауды жүзеге асыру мүмкіндігін;
3) тиісті құжатты іске асыруда мемлекеттік органдар іс-қимылының келісілуін;
4) құжатты іске асыру шарттары айтарлықтай өзгерген жағдайда оны түзету бойынша ұсыныстарды уақтылы тұжырымдау мүмкіндігін;
5) құжаттың қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін оны іске асыру қорытындысын шығаруды қамтамасыз етеді.
27. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын мониторингілеу осы Мемлекеттік жоспарлау жүйесімен, бюджет заңнамасымен және мемлекеттік аудит туралы заңнамамен уәкілеттік берілген мемлекеттік органдар жүргізетін Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының (қол жеткізу шектеулі ақпаратты қамтитын құжаттарды қоспағанда) іске асырылу барысын бағалауды көздейді.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын мониторингілеу кезінде қоғамдық бақылау туралы заңнамаға сәйкес тәуелсіз сарапшылар мен қоғамдық ұйымдар жүргізетін қоғамдық мониторинг нәтижелерін пайдалануға болады.

21. Для управления стратегическими целями и задачами, определяемыми документами Системы государственного планирования, осуществляется декомпозиция ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов и показателей результатов центральными государственными и местными исполнительными органами.
22. В процессе реализации документов Системы государственного планирования должны быть обеспечены:
1) согласованность в межведомственном взаимодействии;
2) ориентация на достижение заданных результатов с наименьшими затратами ресурсов;
3) сбалансированность финансовых, трудовых и других ресурсов.
23. Мониторингом является процесс сбора, систематизации, анализа и обобщения отчетов и другой информации о ходе реализации документов Системы государственного планирования, с учетом данных информационной системы государственного планирования, а также информации, формируемой в установленном законодательством порядке о проектном управлении.
24. Информационная система государственного планирования – это единая информационная автоматизированная платформа, используемая для создания, хранения, обработки, передачи актуальной и достоверной информации по декомпозиции Национального плана развития, обеспечивающая деятельность всех участников процессов при реализации и мониторинге Национального плана развития с возможностью применения проектного управления через интеграцию с информационной системой проектного управления и предоставляющая заинтересованным сторонам доступ к информации для принятия управленческих решений.
25. Управление процессом мониторинга предусматривает проведение работ по получению/формированию необходимых достоверных и корректных данных по реализации документов Системы государственного планирования.
26. Мониторинг документов обеспечивает:
1) регулярность получения информации о ходе реализации документа на ежегодной основе;
2) возможность осуществления оперативного анализа поступающей информации в целях оценки хода реализации документа, выявления рисков его неэффективной реализации и определения возможностей для оптимизации управленческих решений;
3) согласованность действий государственных органов в реализации соответствующего документа;
4) возможность своевременно вырабатывать предложения по корректировке документа в случае существенного изменения условий его реализации;
5) подведение итогов реализации документа после завершения срока его действия.
27. Мониторинг документов Системы государственного планирования предусматривает оценку хода реализации документов Системы государственного планирования (за исключением документов, содержащих информацию ограниченного доступа), проводимую государственными органами, уполномоченными настоящей Системой государственного планирования, бюджетным законодательством и законодательством о государственном аудите.
При мониторинге документов Системы государственного планирования могут быть использованы результаты общественного мониторинга, проводимого независимыми экспертами и общественными организациями в соответствии с законодательством об общественном контроле.

28. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына мониторинг жүргізу үшін есептілік пен мониторинг нәтижелерін берудің толықтығы, сапасы, анықтығы мен уақтылы болуы үшін жауапкершілік әзірлеуші мемлекеттік органдарға, бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарға және тиісті уәкілетті мемлекеттік органдарға жүктеледі.
29. Іске асыру процесінде Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын түзетуге болады.
Түзету мониторинг жүргізу нәтижелерін ескеріп Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу арқылы жүргізіледі.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының әрбір түрін түзету осы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 46, 54, 65 және 78-тармақтарында көзделген жағдайларда жүзеге асырылады.
30. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары мен жоспарлаудың өзге құжаттары іске асырылатын соңғы жылы мақсаттарды, нысаналы индикаторларды, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштерін түзетуге жол берілмейді.
31. Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын жоспарлау мен іске асырудың, қойылған мақсаттар мен міндеттерге, олардың түйінді ұлттық индикаторларына, нысаналы индикаторларына және нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізудің сапасыз болғаны үшін жауапкершілік заңнамаға сәйкес мемлекеттік органдардың, ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың бірінші басшыларына жүктеледі.
4-тарау. Ұлттық даму жоспары
32. Ұлттық даму жоспары елді дамытудың ұзақмерзімді бағдарларына қол жеткізуге бағытталған, тиісті жоспарлы кезеңде ел дамуының мақсатын, негізгі бағыттарын, даму басымдықтарын, оларды қамтамасыз ету тәсілдерін және түйінді ұлттық индикаторларын көздейтін Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаты болып табылады.
33. Ұлттық даму жоспарын стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді, ол мүдделі органдармен және Қазақстан Республикасының Үкіметімен (бұдан әрі – Үкімет) келісіледі, Қазақстан Республикасының Президенті (бұдан әрі – Президент) бекітеді.
34. Ұлттық даму жоспары:
1) "Қазақстан – 2050" стратегиясы мен Қазақстан Республикасының көміртегі бейтараптығына қол жеткізуінің 2060 жылға дейінгі стратегиясынан туындайтын ел дамуының басым бағыттарын қамту;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің Сайлауалды бағдарламасының ережелеріне бағдарлану;
3) елдің алдағы жоспарлы кезеңге арналған даму бағыттары арасындағы логикалық өзара байланысты қамтамасыз ету;
4) басымдықтардың шектеулі тізбесін назарға ала отырып, стратегиялық маңызы бар мақсаттар мен міндеттерді (оның ішінде Біріккен Ұлттар Ұйымының Орнықты даму мақсаттарына сәйкес келетін) көздеу талаптарына сәйкес болуға тиіс.

28. Ответственность за полноту, качество, достоверность и своевременность предоставления отчетности для проведения мониторинга и результатов мониторинга документов Системы государственного планирования возлагается на государственные органы-разработчики, государственные органы-соисполнители и соответствующие уполномоченные государственные органы.
29. В процессе реализации документы Системы государственного планирования могут корректироваться.
Корректировка проводится путем внесения изменений и дополнений в документы Системы государственного планирования с учетом результатов проведенного мониторинга.
Корректировка каждого из видов документов Системы государственного планирования осуществляется в случаях, предусмотренных пунктами 46, 54, 65 и 78 настоящей Системы государственного планирования.
30. В последний год реализации документов Системы государственного планирования и иных документов планирования корректировка целей, целевых индикаторов, задач и показателей результатов не допускается.
31. Ответственность за некачественное планирование и реализацию документов Системы государственного планирования, достижение поставленных целей и задач, их ключевых национальных индикаторов, целевых индикаторов и показателей результатов возлагается на первых руководителей государственных органов, национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний в соответствии с законодательством.
Глава 4. Национальный план развития
32. Национальный план развития является документом Системы государственного планирования, предусматривающим цель, основные направления, приоритеты развития, подходы по их обеспечению и ключевые национальные индикаторы развития страны в соответствующем плановом периоде, направленные на достижение долгосрочных ориентиров развития страны.
33. Национальный план развития разрабатывается уполномоченным органом по стратегическому планированию, согласовывается с заинтересованными органами и Правительством Республики Казахстан (далее – Правительство), утверждается Президентом Республики Казахстан (далее – Президент).
34. Национальный план развития должен соответствовать следующим требованиям:
1) охватывать приоритетные направления развития страны, вытекающие из Стратегии "Казахстан – 2050" и Стратегии достижения углеродной нейтральности Республики Казахстан до 2060 года;
2) ориентироваться на положения Предвыборной программы Президента;
3) обеспечивать логическую взаимосвязь между направлениями развития страны на предстоящий плановый период;
4) предусматривать стратегически значимые цели и задачи (в том числе соответствующие Целям устойчивого развития Организации Объединенных Наций) с фокусом на ограниченный перечень приоритетов.

35. Ұлттық даму жоспары іске асырудың әрбір жылы бойынша аралық мәндерге бөлінген тиісті стратегиялық бағыттар бойынша Түйінді ұлттық индикаторлар картасын қамтиды. Түйінді ұлттық индикаторлар мәндері, жылдары, қол жеткізу мерзімдері бойынша теңгерімделген және өзара байланысқан болуға тиіс.
Түйінді ұлттық индикаторлар мақсат қою құжаттарында айқындалған мақсаттар мен міндеттерге қол жеткізудегі жалпы елдегі прогресті өлшеуге мүмкіндік береді.
Қолданылатын дереккөздер және (немесе) Түйінді ұлттық индикаторлар картасы индикаторларының тиісті есеп-қисаптарының әдістемелері мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдардың бірлескен бұйрығымен бекітіледі.
36. Ұлттық даму жоспарын іске асыру декомпозицияланған түйінді ұлттық индикаторларды көздейтін мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын, ұлттық компаниялардың даму жоспарларын іске асыру арқылы қамтамасыз етіледі.
Ұлттық даму жоспарын іске асыру қоршаған ортаға теріс әсерді барынша азайтуды, оны іске асыруға қатысушылардың әлеуметтік жауапкершілікті сақтауын, сондай-ақ оны іске асыруды басқару сапасын қамтамасыз етуді ескере отырып жүзеге асырылуға тиіс.
37. Ұлттық даму жоспарының түйінді ұлттық индикаторларын егжей-тегжейлендіру, нақты міндеттер мен іс-шараларға айналдыру процесі ретінде оларды декомпозициялауды ол бекітілгеннен кейін ақпараттық платформа шеңберінде осы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 14-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес оларды іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен және мерзімдерде жүзеге асырады.
38. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Ұлттық даму жоспарын декомпозициялау кезінде мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіруді қамтамасыз етеді.
39. Ұлттық даму жоспарын мониторингілеу қол жеткізілген нәтижелер мен алынған әсерлерді, оны іске асырудың әлеуметтік-экономикалық дамуға және игілік алушыларға ықпалын жыл сайын бағалауды, оны іске асыру кезіндегі кедергілер мен тәуекелдерді анықтауды көздейді.
40. Ұлттық даму жоспарын мониторингілеу мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар осы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 14-тармағында мониторинг жүргізу үшін белгіленген тәртіппен және мерзімдерде Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің төменгі тұрған құжаттары арқылы жүзеге асырылады.
41. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік органдардың, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ұлттық компаниялардың даму жоспарларының іске асырылуы туралы есептердің негізінде Ұлттық даму жоспарын іске асыру туралы есептің жобасын қалыптастырып, оны Үкіметке ұсынады.

35. Национальный план развития включает в себя Карту ключевых национальных индикаторов по соответствующим стратегическим направлениям, с разбивкой на промежуточные значения по каждому году реализации. Ключевые национальные индикаторы должны быть сбалансированы и взаимоувязаны по значениям, годам, срокам достижения.
Ключевые национальные индикаторы позволяют измерять общестрановой прогресс в достижении целей и задач, определенных в документах целеполагания.
Применяемые источники данных и (или) методики соответствующих расчетов индикаторов Карты ключевых национальных индикаторов утверждаются совместным приказом уполномоченных органов по государственному и стратегическому планированию.
36. Реализация Национального плана развития обеспечивается посредством реализации планов развития государственных органов, планов развития областей, городов республиканского значения, столицы, планов развития национальных компаний, предусматривающих декомпозированные ключевые национальные индикаторы.
Реализация Национального плана развития должна осуществляться с учетом минимизации отрицательного воздействия на окружающую среду, соблюдения социальной ответственности участниками его реализации, а также обеспечения качества управления его реализацией.
37. Декомпозиция ключевых национальных индикаторов Национального плана развития как процесс их детализации, преобразования в конкретные задачи и мероприятия осуществляется государственными органами, ответственными за их реализацию, после его утверждения в порядке и сроки, определяемые уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с частью первой пункта 14 настоящей Системы государственного планирования в рамках информационной платформы.
38. Уполномоченный орган по государственному планированию обеспечивает координацию деятельности государственных органов при декомпозиции Национального плана развития.
39. Мониторинг Национального плана развития предусматривает ежегодную оценку достигнутых результатов и полученных эффектов, влияния его реализации на социально-экономическое развитие и благополучателей, выявление барьеров и рисков при его реализации.
40. Мониторинг Национального плана развития осуществляется через нижестоящие документы Системы государственного планирования уполномоченным органом по государственному планированию в порядке и сроки, установленные для проведения мониторинга пунктом 14 настоящей Системы государственного планирования.
41. Уполномоченный орган по государственному планированию на основании отчетов о реализации планов развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы, национальных компаний формирует проект отчета о реализации Национального плана развития с представлением его в Правительство.

42. Ұлттық даму жоспарының іске асырылуы туралы есепті Үкімет стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
43. Стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Үкіметтің Ұлттық даму жоспарының іске асырылуы туралы есебі, қоғамдық мониторингінің қорытынды ақпараты (бар болса) негізінде Ұлттық даму жоспарының іске асырылу барысын бағалай отырып және ұсынымдар беру құқығымен қорытындыны қалыптастырады және оны Үкіметке жібереді.
44. Ұлттық даму жоспарының іске асырылуы туралы түпкілікті қорытындыны Үкімет есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 шілдесіне дейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне (бұдан әрі – Президент Әкімшілігі) жібереді.
45. Ұлттық даму жоспарын мониторингілеудің негізгі қорытындылары ресми интернет ресурстарда жұртшылыққа қолжетімді нысанда жарияланады.
46. Ұлттық даму жоспарын түзету Президент жолдауларының ережелері мен тапсырмаларының негізінде жүзеге асырылады.
5-тарау. Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы
47. Ұлттық қауіпсіздік стратегиясы ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы пайымды айқындайды, ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы негізгі проблемалар мен қауіп-қатерлерді, стратегиялық мақсаттар мен нысаналы индикаторларды, міндеттер мен нәтижелер көрсеткіштерін, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету өлшемшарттарын қамтиды.
48. Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының жоспарлы қолданылу кезеңі кемінде бес жылды құрайды.
49. Ұлттық қауіпсіздік стратегиясының құрылымын, базалық тәсілдерін және негізгі мазмұнын Қазақстан Республикасының Қауіпсіздік Кеңесі (бұдан әрі – Қауіпсіздік Кеңесі) мақұлдайды.
50. Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді және оны Президент бекітеді.
51. Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын іске асыру Ұлттық қауіпсіздік тәуекелдерін басқару жөніндегі іс-қимыл жоспарын және Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің төмен тұрған құжаттарын іске асыру арқылы жүзеге асырылады.
Ұлттық қауіпсіздік тәуекелдерін басқару жөніндегі іс-қимыл жоспарын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган әзірлейді және ол Президент Әкімшілігімен келісу бойынша Үкімет қаулысымен бекітіледі.
52. Ұлттық қауіпсіздік стратегиясын мониторингілеуді мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жыл сайын ұлттық қауіпсіздік тәуекелдерін басқару жөніндегі іс-қимыл жоспарының іске асырылуын талдау арқылы жүргізеді.
53. Ұлттық қауіпсіздік тәуекелдерін басқару жөніндегі іс-қимыл жоспарының іске асырылу қорытындыларын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Қауіпсіздік Кеңесінің қарауына енгізеді.

42. Отчет о реализации Национального плана развития направляется Правительством в уполномоченный орган по стратегическому планированию.
43. Уполномоченный орган по стратегическому планированию на основании отчета Правительства о реализации Национального плана развития, итоговой информации общественного мониторинга (при наличии) формирует заключение с оценкой хода реализации Национального плана развития и правом предоставления рекомендаций и направляет его в Правительство.
44. Итоговое заключение о реализации Национального плана развития направляется Правительством в Администрацию Президента Республики Казахстан (далее – Администрация Президента) до 15 июля года, следующего за отчетным периодом.
45. Основные итоги мониторинга Национального плана развития публикуются на официальных интернет-ресурсах в доступной для общественности форме.
46. Корректировка Национального плана развития осуществляется на основании положений посланий и поручений Президента.
Глава 5. Стратегия национальной безопасности
47. Стратегия национальной безопасности определяет видение в области обеспечения национальной безопасности, содержит основные проблемы и угрозы, стратегические цели и целевые индикаторы, задачи и показатели результатов в области обеспечения национальной безопасности, а также критерии обеспечения национальной безопасности.
48. Плановый период действия Стратегии национальной безопасности составляет не менее пяти лет.
49. Структура, базовые подходы и основное содержание Стратегии национальной безопасности одобряются Советом Безопасности Республики Казахстан (далее – Совет Безопасности).
50. Стратегия национальной безопасности разрабатывается уполномоченным органом по государственному планированию и утверждается Президентом.
51. Реализация Стратегии национальной безопасности осуществляется посредством реализации Плана действий по управлению рисками национальной безопасности и нижестоящих документов Системы государственного планирования.
План действий по управлению рисками национальной безопасности разрабатывается уполномоченным органом по государственному планированию и утверждается постановлением Правительства по согласованию с Администрацией Президента.
52. Мониторинг Стратегии национальной безопасности проводится уполномоченным органом по государственному планированию ежегодно посредством анализа реализации Плана действий по управлению рисками национальной безопасности.
53. Итоги реализации Плана действий по управлению рисками национальной безопасности вносятся уполномоченным органом по государственному планированию на рассмотрение Совета Безопасности.

54. Ұлттық қауіпсіздік стратегиясына мониторингілеу, оның ішінде тәуекелдерді талдау нәтижелері бойынша Қауіпсіздік Кеңесінің тапсырмалары негізінде өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі.
6-тарау. Мемлекеттік органның даму жоспары
55. Мемлекеттік органның даму жоспары орталық мемлекеттік органның ортамерзімді кезеңдегі қызметін айқындайтын, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарын, функцияларды, өкілеттіктер мен құзыреттерді мемлекеттік қызметтерді сапалы көрсетуді қамтамасыз ету қажеттігін ескере отырып іске асыруға бағытталған құжат болып табылады.
56. Мемлекеттік органның даму жоспары әр үш жыл сайын бес жылдық кезеңге әзірленеді және оны мемлекеттік жоспарлау мен бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органдармен келісу бойынша мемлекеттік органның басшысы бекітеді.
57. Президент әзірлеу тәртібі "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және әзірлеу тәртібі "Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен айқындалатын Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің стратегиялық жоспарларын қоспағанда, Президентке тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың даму жоспарларын бекітуге құқылы.
58. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты, Қазақстан Республикасының Конституциялық Соты, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі, Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты, Материалдық-техникалық қамтамасыз ету басқармасы, Қазақстан Республикасының Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталығы, Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы, Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы, Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы, Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөніндегі агенттігі, Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі, Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ревизиялық комиссиялары, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын мәслихаттардың аппараттары мемлекеттік органдардың даму жоспарларын әзірлемейді.

54. Внесение изменений и дополнений в Стратегию национальной безопасности допускается на основании поручений Совета безопасности по результатам мониторинга, в том числе анализа рисков.
Глава 6. План развития государственного органа
55. План развития государственного органа является документом, определяющим деятельность центрального государственного органа в среднесрочном периоде, направленным на реализацию вышестоящих документов Системы государственного планирования, функций, полномочий и компетенций, с учетом необходимости обеспечения качественного предоставления государственных услуг.
56. План развития государственного органа разрабатывается каждые три года на пятилетний период и утверждается руководителем государственного органа по согласованию с центральными уполномоченными органами по государственному планированию и бюджетному планированию.
57. Президент вправе утверждать планы развития государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту, за исключением стратегических планов Национального Банка Республики Казахстан, порядок разработки которых определяется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан", и Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка, порядок разработки которых определяется Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций".
58. Верховный Суд Республики Казахстан, Конституционный Суд Республики Казахстан, Администрация Президента Республики Казахстан, Управление делами Президента Республики Казахстан, Служба государственной охраны Республики Казахстан, Аппарат Правительства Республики Казахстан, Управление материально-технического обеспечения, Национальный центр по правам человека Республики Казахстан, Высшая аудиторская палата Республики Казахстан, Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан, Высший Судебный Совет Республики Казахстан, Комитет национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральная прокуратура Республики Казахстан, Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу, Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы, Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, ревизионные комиссии областей, городов республиканского значения, столицы, аппараты маслихатов, финансируемые из местного бюджета, планы развития государственных органов не разрабатывают.

Даму жоспарын әзірлемейтін мемлекеттік орган Бюджет кодексінің 148-бабының 8-тармағына сәйкес бюджеттік бағдарламалардың паспортына инвестициялық жоспарды қоса береді, кейіннен оны бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
59. Мемлекеттік органның даму жоспарына бюджет заңнамасының талаптары ескеріліп және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындаған тәртіп пен нысанға сәйкес әзірленген инвестициялық жоспар қоса беріледі.
Мемлекеттік органның инвестициялық жоспары даму жоспарларының немесе Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының мақсаттарына, нысаналы индикаторларына қол жеткізуге не даму жоспарларын әзірлемейтін мемлекеттік органдар үшін тиісті функцияларды, өкілеттіктер мен құзыреттерді іске асыруға бағытталған іс-шаралар туралы мерзімдері, орындаушылары, аяқталу нысаны, қажетті шығын көлемі белгіленген ақпаратты қамтиды.
60. Инвестициялық жоспарды әзірлеу нысаны мен тәртібін осы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 14-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.
61. Мемлекеттік органның даму жоспарының іске асырылу мониторингін мемлекеттік органның даму жоспарының іске асырылуы туралы есеп қалыптастыру арқылы әзірлеуші мемлекеттік орган жүзеге асырады.
62. Мемлекеттік органның даму жоспары мен оның іске асырылуы туралы есеп бюджет заңнамасына сәйкес жариялануға тиіс.
63. Мемлекеттік органдар заңнамада белгіленген мерзімде мемлекеттік органдардың бекітілген даму жоспарлары туралы жиынтық ақпаратты қалыптастырады, онда мақсаттар мен нысаналы индикаторлар, олардың декомпозициясы туралы жиынтық сандық мәліметтер және мемлекеттік органдардың даму жоспарларының іске асырылуы туралы мақсаттар мен нысаналы индикаторларға қол жеткізілуі, олардың декомпозициясы туралы жиынтық сандық мәліметтерді қамтитын есеп қамтылады және ол мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жіберіледі.
64. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік органдардың бекітілген даму жоспарлары туралы жинақталған жиынтық ақпаратты қалыптастырады, онда мақсаттар мен нысаналы индикаторлар, олардың декомпозициясы туралы жиынтық сандық мәліметтер және мемлекеттік органдардың даму жоспарларының іске асырылуы туралы мақсаттар мен нысаналы индикаторларға қол жеткізілуі, олардың декомпозициясы туралы жиынтық сандық мәліметтерді қамтитын шоғырландырылған есеп қамтылады.
65. Мемлекеттік органның даму жоспарына:

Государственный орган, не разрабатывающий план развития, прилагает инвестиционный план к паспорту бюджетной программы согласно пункту 8 статьи 148 Бюджетного кодекса c последующим его направлением в уполномоченный орган по бюджетному планированию.
59. К плану развития государственного органа прилагается инвестиционный план, разработанный с учетом требований бюджетного законодательства, в соответствии с порядком и по форме, определенным уполномоченным органом по государственному планированию.
Инвестиционный план государственного органа содержит информацию о мероприятиях, направленных на достижение целей, целевых индикаторов планов развития или документов Системы государственного планирования либо реализацию соответствующих функций, полномочий и компетенций для государственных органов, не разрабатывающих планы развития, с установлением сроков, исполнителей, формы завершения, необходимого объема затрат.
60. Форма и порядок разработки инвестиционного плана определяются уполномоченным органом по государственному планированию в соответствии с частью первой пункта 14 настоящей Системы государственного планирования.
61. Мониторинг реализации плана развития государственного органа осуществляется государственным органом-разработчиком посредством формирования отчета о реализации плана развития государственного органа.
62. План развития государственного органа и отчет о его реализации подлежат публикации в соответствии с бюджетным законодательством.
63. Государственные органы в установленные законодательством сроки формируют сводную информацию об утвержденных планах развития государственных органов, содержащую сводные количественные сведения о целях и целевых индикаторах, их декомпозиции, и отчет о реализации планов развития государственных органов, содержащий сводные количественные сведения о достижении целей и целевых индикаторов, их декомпозиции, и направляют их в уполномоченный орган по государственному планированию.
64. Уполномоченный орган по государственному планированию формирует агрегированную сводную информацию об утвержденных планах развития государственных органов, содержащую сводные количественные сведения о целях и целевых индикаторах, их декомпозиции, и консолидированный отчет о реализации планов развития государственных органов, содержащий сводные количественные сведения о достижении целей и целевых индикаторов, их декомпозиции согласно бюджетному законодательству.
65. Внесение изменений и дополнений в план развития государственного органа допускается в случаях:

1) республикалық бюджет туралы заңдарды және оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасының заңдарын қоспағанда, Қазақстан Республикасының жаңа заңдары қабылданған не оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген;
2) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жаңа құжаттары қабылданған не оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген;
3) мемлекеттік органның функциялары, құрылымы өзгерген;
4) Президенттің және (немесе) Үкіметтің тапсырмаларын іске асыру қажет болған жағдайларда өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі.
7-тарау. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспары
66. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, даму жоспары Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарына сәйкес тиісті аумақтың дамуын оның ерекшелігі мен өңірдің даму әлеуетін ескере отырып айқындайды.
67. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы ең төменгі стандарттарды, елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесін міндетті түрде қолдана отырып, өңірлік саясат жөніндегі уәкілетті органмен, мүдделі мемлекеттік органдармен келісу бойынша әрбір үш жыл сайын бесжылдық кезеңге әзірлейді және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті өкілді органының шешімімен бекітіледі.
68. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астанаың даму жоспарының нысаналы индикаторлары декомпозицияланған түйінді ұлттық индикаторлар мен Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарының индикаторларына қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
69. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспары тиісті ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дамуын айқындайды және облыстың даму жоспарының мақсаттарына, нысаналы индикаторлары мен нәтижелерінің көрсеткіштеріне қол жеткізуге бағытталған.
70. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарын ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы ең төменгі стандарттарды, елді мекендерге арналған өңірлік стандарттар жүйесін міндетті түрде қолдана отырып, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен және облыстың мүдделі мемлекеттік органдарымен келісу бойынша әрбір үш жыл сайын бесжылдық кезеңге әзірлейді және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті өкілетті органы бекітеді.
71. Ресми статистикалық ақпарат қалыптастырылмайтын нысаналы индикаторлар бар болса немесе орталық салалық мемлекеттік органдар бекіткен есептеу әдістемесі болмаса, орталық мемлекеттік органдар есептеу әдістемелерін әзірлейді және оларды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша бір ай мерзімде бекітеді.
Жергілікті атқарушы органның бастамасы бойынша облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарына ресми статистикалық ақпарат қалыптастырылмайтын және (немесе) орталық және салалық мемлекеттік органдар бекіткен есептеу әдістемелері жоқ нысаналы индикаторлар енгізілген жағдайда жергілікті атқарушы орган есептеу әдістемелерін әзірлеп, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органымен келісу бойынша бекітеді.

1) принятия новых либо внесения изменений и (или) дополнений в законы Республики Казахстан, за исключением законов Республики Казахстан о республиканском бюджете и внесении в них изменений и дополнений;
2) принятия новых либо внесения изменений и (или) дополнений в документы Системы государственного планирования;
3) изменения функций, структуры государственного органа;
4) необходимости реализации поручений Президента и (или) Правительства.
Глава 7. План развития области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения)
66. План развития области, города республиканского значения, столицы определяет развитие соответствующей территории с учетом ее специфики и потенциала развития региона в соответствии с вышестоящими документами Системы государственного планирования.
67. План развития области, города республиканского значения, столицы разрабатывается местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы с обязательным применением минимальных стандартов, системы региональных стандартов для населенных пунктов каждые три года на пятилетний период по согласованию с уполномоченным органом по региональной политике, заинтересованными государственными органами и утверждается решением местного представительного органа области, города республиканского значения, столицы.
68. Целевые индикаторы плана развития области, города республиканского значения, столицы обеспечивают достижение декомпозированных ключевых национальных индикаторов и целевых индикаторов вышестоящих документов Системы государственного планирования.
69. План развития района (города областного значения) определяет развитие соответствующего района (города областного значения) и направлен на достижение целей, целевых индикаторов и показателей результатов плана развития области.
70. План развития района (города областного значения) разрабатывается местным исполнительным органом района (города областного значения) с обязательным применением минимальных стандартов, системы региональных стандартов для населенных пунктов каждые три года на пятилетний период по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию области, заинтересованными государственными органами области и утверждается решением местного представительного органа района (города областного значения).
71. При наличии целевых индикаторов, по которым не формируется официальная статистическая информация и (или) отсутствуют утвержденные центральными отраслевыми государственными органами методики расчетов, центральными государственными органами в месячный срок разрабатываются и утверждаются по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию методики расчетов.
В случае включения по инициативе местного исполнительного органа в план развития области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) целевых индикаторов, по которым не формируется официальная статистическая информация и (или) отсутствуют утвержденные центральными и отраслевыми государственными органами методики расчетов, местным исполнительным органом разрабатываются и утверждаются методики расчетов по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы.

72. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарларына бюджет заңнамасының талаптары ескеріліп, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындаған тәртіпке және нысанға сәйкес әзірленген инвестициялық жоспарлар қоса беріледі.
73. Инвестициялық жоспар даму жоспарларының немесе Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының мақсаттарына, нысаналы индикаторларына қол жеткізуге не даму жоспарын әзірлемейтін мемлекеттік органдар үшін тиісті функцияны, өкілеттіктер мен құзыреттерді іске асыруға бағытталған іс-шаралар туралы мерзімдері, орындаушылары, аяқталу нысаны, шығындардың қажетті көлемі белгіленген ақпаратты қамтиды.
74. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарын іске асыру инвестициялық жоспарды орындау арқылы жүзеге асырылады.
75. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарын мониторингілеуді тиісті аумақтың бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдарымен бірге облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тиісінше мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарына қатысатын бірлесіп орындаушы мемлекеттік органдар ұсынатын іске асырылу барысы туралы ақпараттың негізінде және қоғамдық мониторинг қорытындыларын ескере отырып олардың іске асырылуы туралы есептерді қалыптастыру жолымен жүргізеді.
76. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспары мен оның іске асырылуы туралы есеп заңнамаға сәйкес жариялануға тиіс.
77. Жергілікті атқарушы органның және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның интернет-ресурсына орналастырылған облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспары мазмұнының дұрыстығы мен толықтығы үшін жауапкершілік облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарын әзірлеушіге жүктеледі.
78. Мына:
1) республикалық бюджет және оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының жаңа заңдары қабылданған не оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген;

72. К планам развития областей, городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) прилагаются инвестиционные планы, разработанные с учетом требований бюджетного законодательства и в соответствии с порядком и по форме, определенной уполномоченным органом по государственному планированию.
73. Инвестиционный план содержит информацию о мероприятиях, направленных на достижение целей, целевых индикаторов планов развития или документов Системы государственного планирования либо реализацию соответствующей функции, полномочия и компетенции для государственных органов, не разрабатывающих планы развития, с установлением сроков, исполнителей, формы завершения, необходимого объема затрат.
74. Реализация плана развития области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) осуществляется посредством исполнения инвестиционного плана.
75. Мониторинг плана развития области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) проводится соответственно местным уполномоченным органом по государственному планированию области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) совместно с государственными органами-соисполнителями соответствующей территории путем формирования отчетов о реализации на основе информации о ходе реализации, представляемой государственными органами-соисполнителями, участвующими в плане развития области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), и с учетом итогов их общественного мониторинга.
76. План развития области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и отчет о его реализации подлежат публикации в установленном законодательством порядке.
77. Ответственность за достоверность и полноту содержания плана развития области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) и отчета о его реализации, размещенного на интернет-ресурсе местного исполнительного органа и уполномоченного органа по государственному планированию, возлагается на местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) – разработчика плана развития области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения).
78. Внесение изменений и дополнений в план развития области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) допускается в случаях:
1) принятия новых либо внесения изменений и (или) дополнений в законы Республики Казахстан, за исключением законов о республиканском бюджете и внесении в них изменений и дополнений;

2) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жаңа құжаттары қабылданған не оларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген;
3) мемлекеттік органның функциялары, құрылымы әкімшілік-аумақтық құрылысы өзгерген;
4) Президенттің және (немесе) Үкіметтің тапсырмаларын іске асыру қажет болған;
5) салалық мемлекеттік органдар мен мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның келісуі бойынша ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарына қатысты бөлігінде облыс әкімінің оң шешімі болған жағдайда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) даму жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізуге жол беріледі.
8-тарау. Ұлттық компаниялардың даму жоспарлары
79. Ұлттық компанияның даму жоспары Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің жоғары тұрған құжаттарында айқындалатын елдің стратегиялық мақсаттарымен өзара байланыстағы қызмет нәтижелерінің стратегиялық бағыттарын, мақсаттары мен көрсеткіштерін айқындайды.
80. Ұлттық компанияның даму жоспары акциялары (қатысу үлестері) ұлттық компанияға осы заңды тұлғалар қабылдайтын шешімдерді айқындау құқығын беретін заңды тұлғалардың даму жоспарлары ескеріле отырып әзірленеді, мемлекеттік жоспарлау бойынша уәкілетті органдармен келісіледі және Үкімет бекітеді.
81. Ұлттық компаниялардың даму жоспарларын іске асыру әр үш жыл сайын бес жыл мерзімге ұлттық компаниялардың іс-шаралар жоспарларын әзірлеу арқылы жүзеге асырылады.
82. Ұлттық компаниялардың даму жоспарларының іске асырылуын мониторингілеу мен бағалауды мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган Бюджет кодексінің 38-бабының 7-тармағына сәйкес осы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің 14-тармағында мониторинг жүргізу үшін белгіленген тәртіппен және мерзімдерде жүзеге асырады.
9-тарау. Өзге жоспарлау құжаттары
83. Ұлттық даму жоспарында көзделмеген міндеттерді шешу немесе жүйелі өзгерістерді жүзеге асыру қажет болған жағдайларда Президенттің және Президент Әкімшілігі Басшысының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің (бұдан әрі – Премьер-Министр) және (немесе) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасарларының (бұдан әрі – Премьер-Министрдің орынбасарлары) тапсырмалары бойынша мемлекеттік органдар заңнамада жүктелген өкілеттіктерді, функциялар мен міндеттерді іске асыру шеңберінде Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне кірмейтін өзге де құжаттарды: тұжырымдамаларды, ұлттық жобаларды, доктриналарды (стратегияларды), мемлекеттік бағдарламаларды, кешенді жоспарларды, жол карталарын, Ұлттық инфрақұрылымдық жоспарды әзірлей алады.
84. Салаларда/аяларда жүйелі өзгерістерді негіздеу үшін мемлекеттік органдар салаларды/аяларды дамыту тұжырымдамаларын қажетіне қарай саладағы/алдағы жүйелі өзгерістерді негіздеу үшін әзірлейді.
Үкімет құрылымына кіретін мемлекеттік органдар әзірлейтін тұжырымдамаларды Үкімет не мемлекеттік органның бірінші басшысы бекітеді.
Президентке есеп беретін мемлекеттік органдар әзірлейтін тұжырымдамаларды Президент не оның уәкілеттік беруімен Президент Әкімшілігімен келісу бойынша мемлекеттік органның бірінші басшысы бекітеді.
Президенттің тапсырмасы бойынша әзірленетін тұжырымдамаларды Президент не оның уәкілеттік беруімен Үкімет бекітеді.

2) принятия новых либо внесения изменений и (или) дополнений в документы Системы государственного планирования;
3) изменения функций, структуры государственного органа или административно-территориального устройства;
4) необходимости реализации поручений Президента и (или) Правительства;
5) наличия положительного решения акима области по согласованию с уполномоченным органом по государственному планированию и отраслевыми государственными органами области в части, касающейся плана развития района (города областного значения).
Глава 8. Планы развития национальных компаний
79. План развития национальной компании определяет стратегические направления, цели и показатели результатов деятельности во взаимосвязи со стратегическими целями страны, определяемыми в вышестоящих документах Системы государственного планирования.
80. План развития национальной компании разрабатывается с учетом планов развития юридических лиц, акции (доли участия) которых предоставляют право национальной компании определять решения, принимаемые данными юридическими лицами, согласовывается с уполномоченными органами по государственному планированию и утверждается Правительством.
81. Реализация планов развития национальных компаний осуществляется посредством разработки планов мероприятий национальных компаний сроком на пять лет каждые три года.
82. Мониторинг и оценка реализации планов развития национальных компаний осуществляются уполномоченным органом по государственному планированию согласно пункту 7 статьи 38 Бюджетного кодекса в порядке и сроки, установленные для проведения мониторинга пунктом 14 настоящей Системы государственного планирования.
Глава 9. Иные документы планирования
83. В случае необходимости решения задач или осуществления системных преобразований, не предусмотренных Национальным планом развития, по поручениям Президента и Руководителя Администрации Президента, Премьер-Министра Республики Казахстан (далее – Премьер-Министр) и (или) заместителей Премьер-Министра Республики Казахстан (далее – заместители Премьер-Министра) государственными органами в рамках реализации возложенных законодательством полномочий, функций и задач могут разрабатываться иные документы, не входящие в Систему государственного планирования: концепции, национальные проекты, доктрины (стратегии), государственные программы, комплексные планы, дорожные карты, Национальный инфраструктурный план.
84. Концепции развития отрасли/сферы разрабатываются государственными органами по мере необходимости для обоснования системных преобразований в отрасли/сфере.
Концепции, разрабатываемые государственными органами, входящими в структуру Правительства, утверждаются Правительством либо первым руководителем государственного органа.
Концепции, разрабатываемые государственными органами, подотчетными Президенту, утверждаются Президентом либо по его уполномочию первым руководителем государственного органа по согласованию с Администрацией Президента.
Концепции, разрабатываемые по поручению Президента, утверждаются Президентом либо по его уполномочию Правительством.

85. Ұлттық жобаларды Президенттің (және) немесе Премьер-Министрдің тапсырмасы бойынша мемлекеттік органдар ұлттық деңгейдегі аса маңызды міндеттерді шектеулі мерзімдерде шешу мақсатында әзірлейді және оларды Үкімет бекітеді.
86. Доктриналар (стратегиялар) белгілі бір мәселе сала (ая) бойынша көзқарастар жүйесін, саяси қағидаттардың, даму пайымдары мен тәсілдерінің жиынтығын айқындайды және оларды Президент бекітеді.
87. Мемлекеттік бағдарламалар негізінен дамудың идеологиялық, нормативтік аспектілерін қозғайтын және қомақты қаржы ресурстарын бөлуді талап етпейтін жекелеген саясаттарды іске асырудың мақсаттарын, міндеттері мен тәсілдерін айқындау мақсатында әзірленеді және оларды Президентпен келісу бойынша Үкімет бекітеді.
88. Кешенді жоспарлар жекелеген маңызды салалық даму мәселелерін жедел шешу үшін іс-шаралар жиынтығын қамтитын іске асыру сипатындағы құжат болып табылады, Президенттің немесе Премьер-Министрінің тапсырмасы бойынша әзірленеді және оларды Үкімет бекітеді.
89. Жол карталары жекелеген саланың/аяның тапсырмаларына қол жеткізу үшін іс-шаралар жиынтығын қамтитын іске асыру сипатындағы құжат болып табылады, Президент Әкімшілігінің Басшысының және (немесе) Премьер-Министр орынбасарларының шешімімен, мемлекеттік органдарының бірінші басшыларының бірлескен бұйрықтарымен бекітіледі.
90. Ұлттық инфрақұрылымдық жоспар халық пен экономиканың мұқтажын қамтамасыз ету үшін елдің орнықты инфрақұрылымдық қаңқасын құруға бағытталған және Үкімет бекітетін жедел іс-қимылдар жоспары болып табылады.
91. Қабылданған тұжырымдамалардың, ұлттық жобалардың, доктриналардың (стратегиялардың), мемлекеттік бағдарламалардың, кешенді жоспарлардың, жол карталарының тізбесін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.
92. Тұжырымдамаларды, ұлттық жобаларды, доктриналарды (стратегияларды), мемлекеттік бағдарламаларды, кешенді жоспарларды, жол карталарын әзірлеу, іске асыру, түзету және мониторингілеу тәртібін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган айқындайды.
10-тарау. Өтпелі ережелер
93. Мемлекеттік жоспарлау жүйесі қолданысқа енгізілгенге дейін қабылданған салаларды/аяларды дамыту тұжырымдамалары, ұлттық жобалар олар аяқталғанға дейін қолданылады.
94. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 29 сәуірдегі № 350 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік жоспарлау жүйесі қолданысқа енгізілгенге дейін қабылданған өңірлерді әлеуметтік-экономикалық дамытудың кешенді жоспарлары және ұлттық жобалар, салаларды/аяларды дамыту тұжырымдамаларының мақсаттары мен міндеттері облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қала) даму жоспарларына интеграцияланады.

85. Национальные проекты разрабатываются государственными органами по поручению Президента (и) или Премьер-Министра с целью решения в ограниченные сроки критически важных задач на национальном уровне и утверждаются Правительством.
86. Доктрины (стратегии) определяют систему воззрений, совокупность политических принципов, видения и подходов к развитию по определенному вопросу отрасли (сферы) и утверждаются Президентом.
87. Государственные программы разрабатываются в целях определения целей, задач и подходов к реализации отдельных политик, в основном затрагивающих идеологические, нормативные аспекты развития и не требующих выделения значительных финансовых ресурсов, и утверждаются Правительством по согласованию с Президентом.
88. Комплексные планы являются документами реализационного характера, содержащими совокупность мероприятий для оперативного решения отдельных важных отраслевых вопросов развития, разрабатываются по поручению Президента или Премьер-Министра и утверждаются Правительством.
89. Дорожные карты являются документами реализационного характера, содержащими совокупность мероприятий для достижения отдельных задач отрасли/сферы, утверждаются решениями Премьер-Министра, Руководителя Администрации Президента и (или) заместителей Премьер-Министра, совместными приказами первых руководителей государственных органов.
90. Национальный инфраструктурный план является оперативным планом действий, направленным на создание устойчивого инфраструктурного каркаса страны для обеспечения потребностей населения и экономики, и утверждаемым Правительством.
91. Реестр принятых концепций, национальных проектов, доктрин (стратегий), государственных программ, комплексных планов, дорожных карт ведется уполномоченным органом по государственному планированию.
92. Порядок разработки, реализации, корректировки и мониторинга концепций, национальных проектов, доктрин (стратегий), государственных программ, комплексных планов, дорожных карт определяется уполномоченным органом по государственному планированию.
Глава 10. Переходные положения
93. Концепции развития сфер/отраслей, национальные проекты, принятые до введения в действие Системы государственного планирования, действуют до их завершения.
94. Цели и задачи концепции развития сфер/отраслей, национальных проектов и комплексных планов социально-экономического развития регионов, планы по вопросам регионального развития, принятые до введения в действие Системы государственного планирования, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2024 года № 350, подлежат интеграции в планы развития государственных органов, областей, городов республиканского значения, столицы, района (города областного значения).
_________________________