Ұлттық әл-ауқат қорының және даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару жүйесін оңтайландыру және ұлттық экономиканы дамыту жөніндегі шаралар шеңберінде құрылған ұлттық басқарушы холдингтің борыштық бағалы қағаздарын сатып алу арқылы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен қаржыландыру ұсынылатын жалпы ел үшін маңызы бар жобаларға сараптама жүргізу, сондай-ақ осындай жобаларды қаржыландырудың балама көздерінің бар-жоғын қарау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 2 мамырдағы № 303 қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 59-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Ұлттық әл-ауқат қорының және даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару жүйесін оңтайландыру және ұлттық экономиканы дамыту жөніндегі шаралар шеңберінде құрылған ұлттық басқарушы холдингтің борыштық бағалы қағаздарын сатып алу арқылы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен қаржыландыру ұсынылатын жалпы ел үшін маңызы бар жобаларға сараптама жүргізу, сондай-ақ осындай жобаларды қаржыландырудың балама көздерінің бар-жоғын қарау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 2 мамырдағы
№ 303 қаулысымен
бекітілген
Ұлттық әл-ауқат қорының және даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару жүйесін оңтайландыру және ұлттық экономиканы дамыту жөніндегі шаралар шеңберінде құрылған ұлттық басқарушы холдингтің борыштық бағалы қағаздарын сатып алу арқылы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен қаржыландыру ұсынылатын жалпы ел үшін маңызы бар жобаларға сараптама жүргізу, сондай-ақ осындай жобаларды қаржыландырудың балама көздерінің бар-жоғын қарау қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Об утверждении Правил проведения экспертизы проектов общестранового значения, предлагаемых к финансированию за счет средств Национального фонда Республики Казахстан путем приобретения долговых ценных бумаг Фонда национального благосостояния и национального управляющего холдинга, созданного в рамках мер по оптимизации системы управления институтами развития, финансовыми организациями и развитию национальной экономики, а также рассмотрения наличия альтернативных источников финансирования таких проектов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 мая 2025 года № 303.
Сноска. Заголовок постановления – в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 59 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения экспертизы проектов общестранового значения, предлагаемых к финансированию за счет средств Национального фонда Республики Казахстан путем приобретения долговых ценных бумаг Фонда национального благосостояния и национального управляющего холдинга, созданного в рамках мер по оптимизации системы управления институтами развития, финансовыми организациями и развитию национальной экономики, а также рассмотрения наличия альтернативных источников финансирования таких проектов.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 мая 2025 года № 303
Правила проведения экспертизы проектов общестранового значения, предлагаемых к финансированию за счет средств Национального фонда Республики Казахстан путем приобретения долговых ценных бумаг Фонда национального благосостояния и национального управляющего холдинга, созданного в рамках мер по оптимизации системы управления институтами развития, финансовыми организациями и развитию национальной экономики, а также рассмотрения наличия альтернативных источников финансирования таких проектов
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ұлттық әл-ауқат қорының және даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару жүйесін оңтайландыру және ұлттық экономиканы дамыту жөніндегі шаралар шеңберінде құрылған ұлттық басқарушы холдингтің (бұдан әрі – холдинг) борыштық бағалы қағаздарын сатып алу арқылы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты есебінен қаржыландыру ұсынылатын жалпы ел үшін маңызы бар жобаларға сараптама жүргізу, сондай-ақ осындай жобаларды қаржыландырудың балама көздерінің бар-жоғын қарау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 59-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және Ұлттық әл-ауқат қоры мен даму институттарын, қаржы ұйымдарын басқару жүйесін оңтайландыру және ұлттық экономиканы дамыту жөніндегі шаралар шеңберінде құрылған ұлттық басқарушы холдингтің борыштық бағалы қағаздарын (бұдан әрі – борыштық бағалы қағаздар) сатып алу арқылы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрі – ҚРҰҚ) қаражаты есебінен қаржыландыру ұсынылатын жалпы ел үшін маңызы бар жобаларға сараптама жүргізу және осындай жобаларды қаржыландырудың балама көздерінің бар-жоғын қарау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы Қағидалардың мақсаты борыштық бағалы қағаздарды сатып алу арқылы ҚРҰҚ қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын жобалардың ашық әрі жан-жақты сараптамасын қамтамасыз ету болып табылады.
Ашық әрі жан-жақты сараптама көрсетілген жобалардың жалпы ел үшін маңызы мен стратегиялық маңыздылығын, инвестициялық тиімділігі мен тартымдылығын сапалы бағалауға, ҚРҰҚ-дан қаржыландыру алатын ұйымдардың кредит қабілеттілігін бағалауға қол жеткізуге, қаржыландырудың балама көздерінің бар-жоғын қарауды, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 10 қыркүйектегі № 1005 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік қаржысын басқарудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасының (бұдан әрі – Тұжырымдама) 5-бөлімінің 5.3-тармағында көзделген қағидалар мен шарттарды ескере отырып, қаржыландырудың оңтайлы құрылымы мен шарттарын тұжырымдауға бағытталған.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жоба – борыштық бағалы қағаздарды сатып алу арқылы ҚРҰҚ қаражаты есебінен ішінара қаржыландыруға ұсынылатын және (немесе) ішінара қаржыландырылатын жалпы ел үшін маңызы бар инвестициялық жоба;
2) жобаның бақылау нүктелері – жобаның іске асырылуын бақылау пункттері, олар жобаны қаржыландыру кезеңдерінің арасында белгіленеді және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңес (бұдан әрі – ҰҚБК) отырысының хаттамасымен бекітіледі, жобаны іске асыру бойынша қаржыландырудың игерілу барысын және жоспарлы көрсеткіштерге (сандық көрсеткіштерге) қол жеткізілуін қадағалауға мүмкіндік береді;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения экспертизы проектов общестранового значения, предлагаемых к финансированию за счет средств Национального фонда Республики Казахстан путем приобретения долговых ценных бумаг Фонда национального благосостояния и национального управляющего холдинга, созданного в рамках мер по оптимизации системы управления институтами развития, финансовыми организациями и развитию национальной экономики (далее – холдинг), а также рассмотрения наличия альтернативных источников финансирования таких проектов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 59 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и определяют порядок проведения экспертизы и рассмотрения наличия альтернативных источников финансирования проектов общестранового значения, предлагаемых к финансированию за счет средств Национального фонда Республики Казахстан (далее – НФРК) путем приобретения долговых ценных бумаг Фонда национального благосостояния и холдинга (далее – долговые ценные бумаги).
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Целью настоящих Правил является обеспечение прозрачной и всесторонней экспертизы проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств НФРК путем приобретения долговых ценных бумаг.
Прозрачная и всесторонняя экспертиза направлена на достижение качественной оценки общестранового значения и стратегической значимости, инвестиционной эффективности и привлекательности указанных проектов, оценки кредитоспособности организаций, получающих финансирование из НФРК, выработку оптимальной структуры и условий финансирования с учетом рассмотрения наличия альтернативных источников финансирования, а также правил и условий, предусмотренных пунктом 5.3 раздела 5 Концепции управления государственными финансами Республики Казахстан до 2030 года, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 10 сентября 2022 года № 1005 (далее – Концепция).
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) проект – инвестиционный проект общестранового значения, предлагаемый к частичному финансированию и (или) частично финансируемый за счет средств НФРК путем приобретения долговых ценных бумаг;
2) контрольные точки проекта – пункты контроля реализации проекта, устанавливаемые между этапами финансирования проекта и утверждаемые протоколом заседания Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан (далее – СУНФ), которые позволяют отслеживать ход освоения финансирования и достижение плановых показателей (количественных) по реализации проекта;

3) жобаның бақылау нүктелерін талдау – бөлінген қаржыландырудың игерілуін талдау, сондай-ақ жобаның бақылау нүктелерінде жобаны іске асыру бойынша жоспарлы және іс жүзіндегі (сандық) көрсеткіштерді салыстырып тексеру және талдау;
4) жобаның бастамашысы – борыштық бағалы қағаздарды сатып алу арқылы ҚРҰҚ қаражаты есебінен ішінара қаржыландыруға ұсынылатын немесе ішінара қаржыландырылатын жобаны іске асыруға жауапты заңды тұлға (Қазақстан Республикасының резиденті);
5) жобаны индикативтік бағалау – жобаны пысықтау және жобаны қаржыландырудың индикативтік шарттарын қалыптастыру бойынша ұсынымдар беру мақсатында жан-жақты талдау (кредиттік және инвестициялық талдауды қоса алғанда) негізінде жобаны кешенді бағалаудың басында жүргізілетін жобаны алдын ала бағалау;
6) жобаны кешенді бағалау – жобаны индикативтік және қорытынды бағалаудан тұратын жан-жақты бағалау, ол жобаны ҚРҰҚ-дан қаржыландырудың мүмкіндігі мен орындылығын айқындау, сондай-ақ жобаның анықталған тәуекелдерін ескере отырып, жобаны қаржыландырудың оңтайлы шарттарын айқындау мақсатында жүргізіледі;
7) жобаны қорытынды бағалау – пысықталғанынан кейін және жан-жақты талдау (кредиттік және инвестициялық талдауды қоса алғанда) негізінде қаржыландырудың балама көздерін қарау қорытындылары бойынша жобаны кешенді бағалаудың соңында жүргізілетін жобаны бағалау;
8) жобаны стратегиялық бағалау – елдің әлеуметтік-экономикалық дамуы үшін жобаның жалпы ел үшін маңызы мен стратегиялық маңыздылығын айқындау мақсатында жобаны бағалау және талдау;
9) қарыз алушы – жобаны іске асыру мақсатында ҚРҰҚ қаражатынан облигациялық қарыз алатын заңды тұлға (Қазақстан Республикасының резиденті);
10) сараптама тобы – мақсаттары, міндеттері, функциялары мен құрамы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес сараптама тобы туралы ережеде айқындалатын ұйымдар тобы;
11) сараптама тобына қатысушы – сараптама тобының құрамына кіретін ұйым;
12) сараптама тобын үйлестіруші орган – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – ҚРҰБ);
13) тәуелсіз сараптама – тәуелсіз сарапшы жүргізетін жобаны бағалау және талдау;
14) тәуелсіз сарапшы – жобаға тәуелсіз сараптама жүргізу бойынша қызметтер көрсететін және белгіленген біліктілік талаптарына сәйкес келетін заңды тұлға;
15) теріс ақпарат – заңсыз жолмен алынған кірістерді заңдастыру (жылыстату) жағдайларына қатыстылығы, терроризмді қаржыландыру және жаппай қырып-жоятын қаруды тарату жағдайларына қатысының болуы, банкроттықты тану рәсімдерінің немесе сот оңалту рәсімдерінің басталғаны, тарату процесінің басталғаны, қарастырылып отырған күнге мемлекеттің уәкілетті органдарының пруденциалдық және өзге де нормативтерін орындамау, санкциялық тізімдерде болу фактілерін қамтитын ақпарат;

3) анализ контрольных точек проекта – анализ освоения выделенного финансирования, а также сопоставление и анализ плановых и фактических (количественных) показателей по реализации проекта на контрольных точках проекта;
4) инициатор проекта – юридическое лицо (резидент Республики Казахстан), ответственное за реализацию проекта, предлагаемого к частичному финансированию или частично финансируемого за счет средств НФРК путем приобретения долговых ценных бумаг;
5) индикативная оценка проекта – предварительная оценка проекта, которая проводится в начале комплексной оценки проекта на основе всестороннего анализа (включая кредитный и инвестиционный) с целью предоставления рекомендаций по доработке проекта и формирования индикативных условий финансирования проекта;
6) комплексная оценка проекта – всесторонняя оценка проекта, состоящая из индикативной и итоговой оценок, которая проводится в целях определения возможности и целесообразности финансирования проекта из НФРК, а также определения оптимальных условий финансирования проекта с учетом выявленных рисков проекта;
7) итоговая оценка проекта – оценка проекта, которая проводится в конце комплексной оценки проекта после доработки и по итогам рассмотрения альтернативных источников финансирования на основе всестороннего анализа (включая кредитный и инвестиционный);
8) стратегическая оценка проекта – оценка и анализ проекта с целью определения общестранового значения и стратегической значимости проекта для социально-экономического развития страны;
9) заемщик – юридическое лицо (резидент Республики Казахстан), получающее облигационный заем из средств НФРК в целях реализации проекта;
10) экспертная группа – группа организаций, цели, задачи, функции и состав которой определяются Положением об экспертной группе согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
11) участник экспертной группы – организация, входящая в состав Экспертной группы;
12) координирующий орган экспертной группы – Национальный Банк Республики Казахстан (далее – НБРК);
13) независимая экспертиза – оценка и анализ проекта, проводимые независимым экспертом;
14) независимый эксперт – юридическое лицо, оказывающее услуги по проведению независимой экспертизы проекта и соответствующее установленным квалификационным требованиям;
15) негативная информация – информация, содержащая факты причастности к случаям легализации (отмывания) доходов, полученных незаконным путем, причастности к случаям финансирования терроризма и распространения оружия массового уничтожения, наличия начатых процедур признания банкротства или процедур судебной реабилитации, наличия начатого процесса ликвидации, невыполнения пруденциальных и иных нормативов уполномоченных органов государства на дату рассмотрения, нахождения в санкционных списках;

16) техникалық тапсырма – сараптама тобы дайындаған және тәуелсіз сарапшының талдау мен сараптама жүргізуіне арналған сұрақтар тізбесін қамтитын құжат;
17) уәкілетті орган – жобаны іске асыру жоспарланатын мемлекеттік басқару саласына (аясына) басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.
4. Жобалардың сараптамасы екі кезеңде жүргізіледі:
1-кезең "Жобаны стратегиялық бағалау";
2-кезең "Жобаны кешенді бағалау және қаржыландырудың балама көздерін қарау", оған мыналар кіреді:
"Жобаны индикативтік бағалау" міндетті кіші кезеңі;
"Тәуелсіз сараптамалардан өту" опциялық кіші кезеңі;
"Жобаны қаржыландырудың балама көздерін қарау және тарту" міндетті кіші кезеңі;
"Жобаны қорытынды бағалау" міндетті кіші кезеңі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Жобаны стратегиялық бағалау
5. Жобаның бастамашысы осы Қағидаларға 2-қосымшадағы талаптарға сәйкес бизнес-жоспармен және жобаның қаржылық моделімен қоса уәкілетті органға қаржыландыру қажеттігі туралы сұраным жібереді.
6. Уәкілетті орган сұраным түскен күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаның стратегиялық негіздемесін (бұдан әрі – стратегиялық негіздеме) қалыптастырады және оны жобаның бастамашысы ұсынған құжаттармен қоса мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға жібереді. Стратегиялық негіздемеге уәкілетті органның басшысы қол қояды.
7. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган барлық құжаттарды алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті орган ұсынған стратегиялық негіздеме мен ұсынылған құжаттар негізінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаны стратегиялық бағалау қорытындысын (бұдан әрі – стратегиялық бағалау қорытындысы) дайындайды. Жобаны стратегиялық бағалау осы Қағидаларға 5-қосымшада келтірілген жобаны стратегиялық бағалау алгоритміне (бұдан әрі – стратегиялық бағалау алгоритмі) сәйкес жүргізіледі. Стратегиялық бағалау қорытындысына мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның басшысы қол қояды.
8. Стратегиялық бағалау нәтижелері бойынша мынадай түрдегі қорытындылар шығарылады:
1) оң;

16) техническое задание – документ, подготовленный экспертной группой и содержащий перечень вопросов для проведения анализа и экспертизы независимым экспертом;
17) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство отраслью (сферой) государственного управления, в которой планируется реализация проекта.
4. Экспертиза проектов проводится в два этапа:
этап 1 "Стратегическая оценка проекта";
этап 2 "Комплексная оценка проекта и рассмотрение альтернативных источников финансирования", включающий:
обязательный подэтап "Индикативная оценка проекта";
опциональный подэтап "Прохождение независимых экспертиз";
обязательный подэтап "Рассмотрение и привлечение альтернативных источников финансирования проекта";
обязательный подэтап "Итоговая оценка проекта".
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Стратегическая оценка проекта
5. Инициатор проекта направляет в уполномоченный орган запрос о необходимости финансирования проекта с приложением бизнес-плана и финансовой модели проекта в соответствии с требованиями согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
6. Уполномоченный орган в течение 20 (двадцать) рабочих дней со дня поступления запроса формирует стратегическое обоснование проекта по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – стратегическое обоснование) и направляет его в центральный уполномоченный орган по государственному планированию с приложением документов, предоставленных инициатором проекта. Стратегическое обоснование подписывается руководителем уполномоченного органа.
7. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию на основе предоставленного уполномоченным органом стратегического обоснования и предоставленных документов готовит заключение стратегической оценки проекта в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня получения всех документов по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – заключение стратегической оценки). Стратегическая оценка проекта проводится в соответствии с алгоритмом стратегической оценки проекта, приведенным в приложении 5 к настоящим Правилам (далее – алгоритм стратегической оценки). Заключение стратегической оценки подписывается руководителем центрального уполномоченного органа по государственному планированию.
8. По результатам стратегической оценки выносятся заключения следующих видов:
1) положительное;

2) пысықтау қажеттігі туралы;
3) теріс.
9. Егер стратегиялық бағалау алгоритміне сәйкес жобаны стратегиялық бағалау 7 (жеті) балл немесе одан көп болса және жоба жалпы өлшемшарттардың әрқайсысына сәйкес келсе, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган 3 (үш) жұмыс күні ішінде оң қорытынды беріп, уәкілетті органды хабардар етеді және жоба келесі кезеңге жіберіледі.
10. Қажетті құжаттар ұсынылмаған және (немесе) белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған және (немесе) стратегиялық негіздемеде толық әрі релевантты ақпарат болмаған кезде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган пысықтау қажеттігі туралы қорытынды береді және жоба уәкілетті органға пысықтауға жіберіледі.
11. Пысықтау стратегиялық бағалау қорытындысындағы ескертулер мен түсіндірмелерге сәйкес белгіленген талаптарға сәйкес келетін қажетті құжаттарды ұсынуды және (немесе) стратегиялық негіздемені өзгертуді және толықтыруды қамтиды.
Пысықтауды 2 (екі) реттен артық жасауға жол берілмейді. Әрбір пысықтауды уәкілетті орган 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган 10 (он) жұмыс күні ішінде пысықталған жобаны қарап, жаңартылған стратегиялық бағалау қорытындысын дайындайды.
12. Осы Қағидалардың 9, 10 және 11-тармақтарында көрсетілген шарттарға сәйкес келмеген жағдайда мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган 3 (үш) жұмыс күні ішінде теріс қорытынды беріп, уәкілетті органды хабардар етеді және жоба келесі кезеңге жіберілмейді.
3-тарау. Жобаны кешенді бағалау және қаржыландырудың балама көздерін қарау
1-параграф. "Жобаны индикативтік бағалау" міндетті кіші кезеңі
13. Уәкілетті орган жоба бастамашысының осы кезеңге өткені туралы хабарламаны алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жоба бойынша құжаттар топтамасын сараптама тобына жібереді.
Құжаттар топтамасы мына құжаттарды қамтиды:
стратегиялық бағалау қорытындысы;
осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жоба бастамашысының сауалнамасы;
осы Қағидаларға 2-қосымшадағы талаптарға сәйкес жобаның бизнес-жоспары және қаржылық моделі;
осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржыландырудың балама көздерінің болмауы жөніндегі растайтын құжаттар (ұйымдардың ресми жауаптары немесе хаттары) қоса берілген ақпарат;
жобаны іске асырудың жоспар-графигі;
жобаны қаржыландырудың жоспар-графигі;
Pre-FEED және (немесе) FEED-құжаттама және (немесе) техникалық құжаттама бойынша жобаның ведомстводан тыс кешенді сараптамасының қорытындысы (бар болса);
міндетті түрде жобаның бастамашысы мен қарыз алушының соңғы 3 жылдағы қаржылық есептілігі (бар болса, аудиторлық есеппен бірге);
осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жоба бастамашысының кредиттік есепті беруге келісімі;
салық органынан салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу бойынша берешектің жоқ (бар) екендігі туралы анықтама;
жобаның тәуелсіз сараптамалары (бар болса);
жабдықтарды негізгі берушілердің және бас мердігермен (бар болса) қоса мердігерлердің ұсыныстары;
шикізатты және (немесе) көрсетілетін қызметтерді берушілермен және өнімдерді немесе көрсетілетін қызметтерді сатып алушылармен шарттардың жобалары немесе шарттар (бар болса);
жоба бастамашысының және (немесе) қарыз алушының бос ақша легінің болжамы және жоба бастамашысының және (немесе) қарыз алушының ағымдағы, жоспарланатын қарыздары бойынша ковенанттарды сақтауының жобаға қарыз сұралатын мерзімнен кем болмайтын мерзімге арналған болжамы.

2) о необходимости доработки;
3) отрицательное.
9. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию представляет положительное заключение с уведомлением уполномоченного органа в течение 3 (три) рабочих дней, и проект допускается на следующий этап, если в соответствии с алгоритмом стратегической оценки стратегическая оценка проекта составляет 7 (семь) или более баллов и проект соответствует каждому из общих критериев.
10. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию представляет заключение о необходимости доработки и проект направляется уполномоченному органу на доработку при непредставлении необходимых документов и (или) представлении документов, не соответствующих установленным требованиям, и (или) отсутствии полной и релевантной информации в стратегическом обосновании.
11. Доработка включает представление необходимых документов, соответствующих установленным требованиям, и (или) изменение и дополнение стратегического обоснования согласно замечаниям и комментариям в заключении стратегической оценки.
Доработка допускается не более 2 (два) раз. Каждая доработка осуществляется уполномоченным органом в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней.
Центральный уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает доработанный проект и готовит обновленное заключение стратегической оценки в течение 10 (десять) рабочих дней.
12. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию представляет отрицательное заключение с уведомлением уполномоченного органа в течение 3 (три) рабочих дней, и проект не допускается на следующий этап в случае несоответствия условиям, указанным в пунктах 9, 10 и 11 настоящих Правил.
Глава 3. Комплексная оценка проекта и рассмотрение альтернативных источников финансирования
Параграф 1. Обязательный подэтап "Индикативная оценка проекта"
13. Уполномоченный орган в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня получения уведомления о прохождении инициатора проекта на данный этап направляет пакет документов по проекту экспертной группе.
Пакет документов включает следующие документы:
заключение стратегической оценки;
анкету инициатора проекта по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
бизнес-план и финансовую модель проекта в соответствии с требованиями согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
информацию об отсутствии альтернативных источников финансирования по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам, с приложением подтверждающих документов (официальные ответы или письма организаций);
план-график реализации проекта;
план-график финансирования проекта;
Pre-FEED и (или) FEED-документацию и (или) заключение комплексной вневедомственной экспертизы проекта по технической документации (при наличии);
финансовые отчетности инициатора проекта и заемщика за последние 3 года в обязательном порядке (с аудиторским отчетом при наличии);
согласие инициатора проекта на выдачу кредитного отчета по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам;
справку с налогового органа об отсутствии (наличии) задолженности по оплате налогов и других обязательных платежей в бюджет;
независимые экспертизы проекта (при наличии);
предложения от основных поставщиков оборудования и подрядчиков, включая генерального подрядчика (при наличии);
проекты договоров или договоры с поставщиками сырья и (или) услуг и покупателями продукции или услуг (при наличии);
прогноз свободных денежных потоков инициатора проекта и (или) заемщика, прогноз соблюдения ковенантов по текущим и планируемым займам инициатора проекта и (или) заемщика на срок не менее запрашиваемого срока займа проекта.

14. Сараптама тобы үйлестіруші орган құжаттардың толық топтамасын алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша индикативтік бағалау қорытындысын (бұдан әрі – индикативтік бағалау қорытындысы) жасайды және ескертулер мен ұсыныстар алу үшін сараптама тобының басқа қатысушыларына жібереді.
15. Сараптама тобының қатысушылары 10 (он) жұмыс күні ішінде индикативтік бағалау қорытындысының жобасын қарайды және сараптама тобын үйлестіруші органға ескертулер мен ұсыныстарды жібереді.
16. Сараптама тобын үйлестіруші орган 10 (он) жұмыс күні ішінде сараптама тобына басқа қатысушылардан алынған ескертулер мен ұсыныстарды, сондай-ақ осы Қағидаларға 1-қосымшаның 7.1-тармағында көзделген ережелерді ескере отырып, индикативтік бағалау қорытындысына өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
Индикативтік бағалау қорытындысына сараптама тобына қатысушылар осы Қағидаларға 1-қосымшаның 7.1-тармағында көзделген ережелерді ескеріп қол қояды.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Индикативтік бағалау нәтижелері бойынша мынадай түрдегі қорытындылар шығарылады:
1) оң;
2) пысықтау қажеттігі туралы;
3) теріс.
18. Сараптама тобы индикативтік бағалау қорытындысының мынадай:
құжаттар топтамасының толықтығы туралы;
Тұжырымдаманың 5-бөлімінің 5.3-тармағында бекітілген қаржыландыру қағидалары мен шарттарына сәйкестігі туралы;
жобаның бастамашысына (оның ішінде оның жетекшісіне, қатысушыларына немесе акционерлеріне, бенефициарларына) және қарыз алушыға (оның ішінде оның басшысына, қатысушыларына немесе акционерлеріне, бенефициарларына) қатысты анықталған теріс ақпараттың болмауы туралы;
жобаның бастамашысы мен қарыз алушының кредит қабілеттілігі туралы;
жобаны ҚРҰҚ қаражаты есебінен қаржыландырудың мүмкіндігі туралы;
жобаның осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес жеткілікті пысықталғаны (бұдан әрі – жобаның пысықталуын бағалау алгоритмі) туралы;
индикативтік бағалау қорытындысында көрсетілген жобаның инвестициялық тиімділігі мен тартымдылығының шекті мәндеріне сәйкестігі туралы тармақтарын тексеру мен бағалау нәтижесі оң болған кезде оң қорытынды береді және жоба "Жобаны қаржыландырудың балама көздерін қарау және тарту" кіші кезеңіне жіберіледі.
19. Егер индикативтік бағалау қорытындысында тәуелсіз сараптамаларды сұрату қажеттігі көрсетілген жағдайда "Жобаны қаржыландырудың балама көздерін қарау және тарту" кіші кезеңіне өткенге дейін сараптама тобы жобаны осы Қағидалардың 3-тарауының 3-тармағына сәйкес "Тәуелсіз сараптамалардан өту" опциялық кіші кезеңіне жібере алады.

14. Координирующий орган экспертной группы в течение 20 (двадцать) рабочих дней со дня получения полного пакета документов формирует заключение индикативной оценки по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам (далее – заключение индикативной оценки), и направляет другим участникам экспертной группы для получения замечаний и предложений.
15. Участники экспертной группы в течение 10 (десять) рабочих дней рассматривают проект заключения индикативной оценки и направляют координирующему органу экспертной группы замечания и предложения.
16. Координирующий орган экспертной группы в течение 10 (десять) рабочих дней вносит в заключение индикативной оценки изменения и дополнения с учетом замечаний и предложений, полученных от других участников экспертной группы, а также положений, предусмотренных пунктом 7.1 приложения 1 к настоящим Правилам.
Заключение индикативной оценки подписывается участниками экспертной группы с учетом положений, предусмотренных пунктом 7.1 приложения 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 16 - в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. По результатам индикативной оценки выносятся заключения следующих видов:
1) положительное;
2) о необходимости доработки;
3) отрицательное.
18. Экспертная группа представляет положительное заключение, и проект допускается на подэтап "Рассмотрение и привлечение альтернативных источников финансирования проекта" при положительном результате проверки и оценке следующих пунктов заключения индикативной оценки:
о полноте пакета документов;
о соответствии правилам и условиям финансирования, закрепленным пунктом 5.3 раздела 5 Концепции;
об отсутствии выявленной негативной информации в отношении инициатора проекта (в том числе его руководителя, участников или акционеров, бенефициаров) и заемщика (в том числе его руководителя, участников или акционеров, бенефициаров);
о кредитоспособности инициатора проекта и заемщика;
о возможности финансировать проект за счет средств НФРК;
о достаточной проработанности проекта в соответствии с приложением 10 к настоящим Правилам (далее – алгоритм оценки проработанности проекта);
о соответствии пороговым значениям инвестиционной эффективности и привлекательности проекта, указанным в заключении индикативной оценки.
19. До перехода к подэтапу "Рассмотрение и привлечение альтернативных источников финансирования проекта" проект может направляться экспертной группой на опциональный подэтап "Прохождение независимых экспертиз" в соответствии с параграфом 3 главы 3 настоящих Правил в случае, если в заключении индикативной оценки указана необходимость запроса независимых экспертиз.

20. Индикативтік бағалау қорытындысына тәуелсіз сараптамаларды сұрату қажеттігі туралы пікірді қосу үшін сараптама тобына қатысушылардың бірінің тиісті пікірінің болуы жеткілікті.
21. Сараптама тобы мынадай:
толық емес және (немесе) талаптарға сәйкес келмейтін құжаттар топтамасы ұсынылған;
жоба Тұжырымдаманың 5-бөлімінің 5.3-тармағында бекітілген қаржыландыру қағидалары мен шарттарына сәйкес келмеген;
жобаның пысықталуын бағалау алгоритміне сәйкес жоба жеткілікті пысықталмаған;
индикативтік бағалау қорытындысында көрсетілген жобаның инвестициялық тиімділігі мен тартымдылығының шекті мәндеріне сәйкес келмеген жағдайларда пысықтау қажеттігі туралы қорытынды береді және жоба жобаның бастамашысына пысықтауға жіберіледі.
22. Пысықтау толық әрі белгіленген талаптарға сәйкес келетін құжаттар топтамасын ұсынуды және (немесе) индикативтік бағалау қорытындысындағы ескертулер мен түсіндірмелерге сәйкес жобаны пысықтауды қамтиды.
Пысықтауды 2 (екі) реттен артық жасауға жол берілмейді. Әрбір пысықтауды жобаның бастамашысы 30 (отыз) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Сараптама тобы пысықталған жобаны қарайды және осы Қағидалардың 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 және 24-тармақтарында көзделген тәртіппен және мерзімдерде жаңартылған индикативтік бағалау қорытындысын дайындайды.
23. Сараптама тобы осы Қағидалардың 18, 19, 20, 21 және 22-тармақтарында көрсетілген шарттарға сәйкес келмеген жағдайда теріс қорытынды береді және жоба келесі кіші кезеңге жіберілмейді.
24. Индикативтік бағалау қорытындысын дайындау кезінде сараптама тобы қатысушылардың позицияларында қайшылықтар немесе өзге де даулы мәселелер туындаған жағдайда бұл мәселелерді сараптама тобына қатысушылар 3-тараудың 1-параграфында көзделген индикативтік бағалау қорытындысын дайындаудың жалпы мерзімі шеңберінде реттеуге тиіс.
Оң қорытынды беру бойынша келісілген позицияға қол жеткізілмесе, сараптама тобы теріс қорытынды беру туралы шешім қабылдайды, бұл жобаны одан әрі қараудан және оны келесі кезеңдерге өткізуден бас тартуға әкеп соғады.
2-параграф. "Тәуелсіз сараптамалардан өту" опциялық кіші кезеңі
25. Жобаның ерекшеліктеріне және тәуелсіз сараптамаға жататын мәселелерге байланысты тәуелсіз сараптаманың мынадай:
1) коммерциялық (маркетингтік) мәселелер;
2) құқықтық мәселелер;
3) техникалық мәселелер бойынша түрлері ажыратылады.
26. Егер индикативті бағалау қорытындысында тәуелсіз сараптама қажет деп көрсетілген болса, сараптама тобын үйлестіруші орган 10 (он) жұмыс күні ішінде техникалық тапсырманың жобасын әзірлеп, оны ескертулер мен ұсыныстар алу үшін сараптама тобына басқа қатысушыларға жібереді.

20. Для включения в заключение индикативной оценки мнения о необходимости запроса независимых экспертиз достаточно наличие соответствующего мнения одного из участников экспертной группы.
21. Экспертная группа представляет заключение о необходимости доработки, и проект направляется инициатору проекта на доработку в следующих случаях:
предоставление неполного и (или) не соответствующего требованиям пакета документов;
несоответствие проекта правилам и условиям финансирования, закрепленным пунктом 5.3 раздела 5 Концепции;
недостаточная проработанность проекта в соответствии с алгоритмом оценки проработанности проекта;
несоответствие пороговым значениям инвестиционной эффективности и привлекательности проекта, указанным в заключении индикативной оценки.
22. Доработка включает предоставление полного и соответствующего установленным требованиям пакета документов и (или) доработку проекта согласно замечаниям и комментариям в заключении индикативной оценки.
Доработка допускается не более 2 (два) раз. Каждая доработка осуществляется инициатором проекта в течение 30 (тридцать) рабочих дней.
Экспертная группа рассматривает доработанный проект и готовит обновленное заключение индикативной оценки в порядке и сроки, предусмотренные пунктами 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 и 24 настоящих Правил.
23. Экспертная группа представляет отрицательное заключение, и проект не допускается на следующий подэтап в случае несоответствия условиям, указанным в пунктах 18, 19, 20, 21 и 22 настоящих Правил.
24. В случае возникновения противоречий между позициями участников экспертной группы или иных спорных вопросов при подготовке заключения индикативной оценки данные вопросы подлежат урегулированию участниками экспертной группы в рамках общего срока подготовки заключения индикативной оценки, предусмотренного параграфом 1 главы 3.
При недостижении согласованной позиции по выдаче положительного заключения экспертная группа принимает решение о выдаче отрицательного заключения, что влечет отказ в дальнейшем рассмотрении проекта и его переходе на последующие этапы.
Параграф 2. Опциональный подэтап "Прохождение независимых экспертиз"
25. В зависимости от особенностей проекта и вопросов, подлежащих независимой экспертизе, различают следующие виды независимой экспертизы по:
1) коммерческим (маркетинговым) вопросам;
2) правовым вопросам;
3) техническим вопросам.
26. В случае, если в заключении индикативной оценки указана необходимость независимой экспертизы, координирующий орган экспертной группы в течение 10 (десять) рабочих дней разрабатывает проект технического задания и направляет его другим участникам экспертной группы для получения замечаний и предложений.

Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27. Сараптама тобына қатысушылар 7 (жеті) жұмыс күні ішінде сараптама тобын үйлестіруші органға техникалық тапсырманың жобасына ескертулер мен ұсыныстар береді.
Сараптама тобын үйлестіруші орган 5 (бес) жұмыс күні ішінде сараптама тобына басқа қатысушылардан алынған ескертулер мен ұсыныстарды, сондай-ақ осы Қағидаларға 1-қосымшаның 7.1-тармағында көзделген ережелерді ескеріп, техникалық тапсырма жобасына өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
Тәуелсіз сараптаманың техникалық тапсырмасына сараптама тобына қатысушылар осы Қағидаларға 1-қосымшаның 7.1-тармағында көзделген ережелерді ескеріп қол қояды және ол жобаның бастамашысына және (немесе) уәкілетті органға ұсынылады.
Техникалық тапсырма әрбір жоба үшін жеке-жеке жасалады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. Тәуелсіз сараптамаларды сұратуға мынадай мән-жайлар негіз болып табылады:
1) коммерциялық (маркетингтік) мәселелер бойынша тәуелсіз сараптаманы сұрату үшін – сараптама тобы анықтаған айтарлықтай коммерциялық тәуекелдердің болуы және (немесе) экономикалық және коммерциялық сипаттағы жоба саласында арнайы білім мен құзыреттің қажет болуы;
2) құқықтық мәселелер бойынша тәуелсіз сараптаманы сұрату үшін – сараптама тобы анықтаған айтарлықтай институционалдық, құқықтық тәуекелдердің болуы және (немесе) құқықтық сипаттағы жоба саласында арнайы білім мен құзыреттің қажет болуы;
3) техникалық мәселелер бойынша тәуелсіз сараптаманы сұрату үшін – сараптама тобы анықтаған айтарлықтай техникалық тәуекелдердің болуы және (немесе) техникалық сипаттағы жоба саласында арнайы білім мен құзыреттің қажет болуы.
29. Жобаның бастамашысы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасының шешімімен бекітілген біліктілік талаптарын (бұдан әрі – біліктілік талаптары) ескере отырып, тәуелсіз сарапшыны іздеуді және тартуды өз бетінше және өз қаражаты есебінен жүзеге асырады. Бұл ретте іздеу 30 (отыз) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
30. Тәуелсіз сарапшыны сұратылған тәуелсіз сараптама бойынша қызметтер көрсетуге жіберуді сараптама тобын үйлестіруші орган әлеуетті тәуелсіз сарапшының біліктілік талаптарға толық сәйкестігі негізінде жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 26 - в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. Участники экспертной группы в течение 7 (семь) рабочих дней предоставляют координирующему органу экспертной группы замечания и предложения к проекту технического задания.
Координирующий орган экспертной группы в течение 5 (пять) рабочих дней вносит изменения и дополнения в проект технического задания с учетом замечаний и предложений, полученных от других участников экспертной группы, а также положений, предусмотренных пунктом 7.1 приложения 1 к настоящим Правилам.
Техническое задание к независимой экспертизе подписывается участниками экспертной группы с учетом положений, предусмотренных пунктом 7.1 приложения 1 к настоящим Правилам, и представляется инициатору проекта и (или) уполномоченному органу.
Техническое задание составляется индивидуально для каждого проекта.
Сноска. Пункт 27 - в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Основанием для запроса независимых экспертиз являются следующие обстоятельства:
1) для запроса независимой экспертизы по коммерческим (маркетинговым) вопросам – наличие значительных коммерческих рисков, выявленных экспертной группой, и (или) необходимости специализированных знаний и компетенций в отрасли проекта экономического и коммерческого характера;
2) для запроса независимой экспертизы по правовым вопросам – наличие значительных институциональных, правовых рисков, выявленных экспертной группой, и (или) необходимости специализированных знаний и компетенций в отрасли проекта правового характера;
3) для запроса независимой экспертизы по техническим вопросам – наличие значительных технических рисков, выявленных экспертной группой, и (или) необходимости специализированных знаний и компетенций в отрасли проекта технического характера.
29. Инициатор проекта самостоятельно и за счет собственных средств осуществляет поиск и привлечение независимого эксперта с учетом квалификационных требований, утвержденных решением Правления Национального Банка Республики Казахстан (далее – квалификационные требования). При этом поиск осуществляется в течение 30 (тридцать) рабочих дней.
30. Допуск независимого эксперта к оказанию услуг по запрошенной независимой экспертизе осуществляется координирующим органом экспертной группы на основании полного соответствия потенциального независимого эксперта квалификационным требованиям.

31. Жобаның бастамашысы сараптама тобын үйлестіруші органға біліктілік талаптарына сәйкес қажетті құжаттармен қоса әлеуетті тәуелсіз сарапшыны тексеру қажеттігі туралы сұраным жібереді.
32. Ұсынылған құжаттар негізінде сараптама тобын үйлестіруші орган барлық құжаттарды алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуетті тәуелсіз сарапшы біліктілік талаптарға сәйкестігі тұрғысынан тексерілгені туралы қорытынды (бұдан әрі – әлеуетті тәуелсіз сарапшыны тексеру туралы қорытынды) дайындайды және оны жобаның бастамашысына және (немесе) уәкілетті органға жібереді.
Әлеуетті тәуелсіз сарапшыны біліктілік талаптарына сәйкестігі тұрғысынан тексеру барысында қажет болса, сараптама тобын үйлестіруші орган сараптама тобына басқа қатысушылардан пікір, ақпарат және тұжырымдар сұратады.
Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
33. Әлеуетті тәуелсіз сарапшының ұсынылған құжаттары бойынша анықталған сәйкессіздіктер мен ескертулерді белгілеген мерзімдерде жою мақсатында оларды сараптама тобын үйлестіруші орган жоба бастамашысының назарына жеткізеді.
34. Әлеуетті тәуелсіз сарапшы біліктілік талаптарына сәйкес келмеген жағдайда жобаның бастамашысы біліктілік талаптарын ескере отырып, 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде жаңа әлеуетті тәуелсіз сарапшыны іздеуді жүзеге асырады.
35. Тәуелсіз сараптама нәтижелерін жобаның бастамашысы сараптама тобына есеп түрінде жібереді және сараптама тобы оны "Жобаны қорытынды бағалау" кіші кезеңінде қарайды.
Тәуелсіз сарапшының есебі техникалық тапсырмаға сәйкес жасалуға тиіс. Тәуелсіз сарапшының есебі бойынша сараптама тобы анықтаған ескертулерді сараптама тобының белгілеген мерзімдерде жоюы мақсатында жаңартылған немесе қосымша есепті дайындауды қоса алғанда, сараптама тобын үйлестіруші орган оларды жоба бастамашысының назарына жеткізеді.
3-параграф. "Жобаны қаржыландырудың балама көздерін қарау және тарту" міндетті кіші кезеңі
36. Жобаның бастамашысы сараптама тобымен бірлесіп индикативтік бағалау қорытындысында көрсетілген ұсынымдарды ескере отырып, жобаны қаржыландырудың балама көздерін қарауды 45 (қырық бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.

31. Инициатор проекта направляет координирующему органу экспертной группы запрос о необходимости проверить потенциального независимого эксперта с приложением необходимых документов в соответствии с квалификационными требованиями.
32. Координирующий орган экспертной группы на основе представленных документов в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня получения всех документов готовит заключение о проверке потенциального независимого эксперта на соответствие квалификационным требованиям по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам (далее – заключение о проверке потенциального независимого эксперта) и направляет его инициатору проекта и (или) уполномоченному органу.
В ходе проверки потенциального независимого эксперта на соответствие квалификационным требованиям координирующий орган экспертной группы в случае необходимости запрашивает мнение, информацию и выводы у других участников экспертной группы.
Сноска. Пункт 32 - в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
33. Выявленные несоответствия и замечания к предоставленным документам потенциального независимого эксперта доводятся координирующим органом экспертной группы до сведения инициатора проекта в целях их устранения в сроки, установленные координирующим органом экспертной группы.
34. В случае несоответствия потенциального независимого эксперта квалификационным требованиям инициатор проекта осуществляет поиск нового потенциального независимого эксперта в течение 20 (двадцать) рабочих дней с учетом квалификационных требований.
35. Результаты независимой экспертизы направляются инициатором проекта экспертной группе в виде отчета и рассматриваются экспертной группой на подэтапе "Итоговая оценка проекта".
Отчет независимого эксперта должен быть составлен в соответствии с техническим заданием. Выявленные экспертной группой замечания к отчету независимого эксперта доводятся Координирующим органом экспертной группы до сведения инициатора проекта в целях их устранения в установленные экспертной группой сроки, включая подготовку обновленного или дополнительного отчета.
Параграф 3. Обязательный подэтап "Рассмотрение и привлечение альтернативных источников финансирования проекта"
36. Инициатор проекта совместно с экспертной группой осуществляет рассмотрение альтернативных источников финансирования проекта с учетом рекомендаций, отраженных в заключении индикативной оценки, в течение 45 (сорока пяти) рабочих дней.

37. Қаржыландырудың балама көздері жоба бастамашысының меншікті қаражатын, жобаның бастамашысы қатысушыларының немесе акционерлерінің, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктерінің, шетелдік коммерциялық банктердің, халықаралық қаржы ұйымдарының, экспорттық-кредиттік агенттіктердің, квазимемлекеттік ұйымдардың, мемлекеттік немесе бюджеттік көздердің меншікті қаражатын қамтуы мүмкін (бірақ олармен шектелмейді).
38. Қаржыландыру көздерін қарау сұраным (өтінім) жіберуді, инвесторлармен және кредиторлармен талқылауды, жауаптарды жинау мен өңдеуді білдіреді.
39. Сараптама тобының қаржыландыру көздерін қарауға қатысуы әлеуетті инвесторлар мен кредиторларға сұраным (өтінім) жасау кезіндегі консультациялық көмекті, сұранымдарды (өтінімдерді) жіберуге қатысуды, инвесторлармен және кредиторлармен талқылауға қатысуды, сондай-ақ жауаптарды өңдеудегі консультациялық көмекті білдіреді.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
40. Қаржыландыру көздерін қарау нәтижелерін сараптама тобы "Жобаны қорытынды бағалау" кіші кезеңінде ескереді.
4-параграф. "Жобаны қорытынды бағалау" міндетті кіші кезеңі
41. Сараптама тобын үйлестіруші орган осы Қағидалардың 2-тарауында және 3-тарауының 1, 2 және 3-параграфтарында көрсетілген кезеңдер мен кіші кезеңдер барысында алынған құжаттар топтамасы мен ақпараттың, сондай-ақ өз сұратуы бойынша өзге де құжаттардың негізінде оларды алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды бағалау қорытындысын (бұдан әрі – қорытынды бағалау қорытындысы) жасайды және ескертулер мен ұсыныстар алу үшін сараптама тобына басқа қатысушыларға жібереді.
42. Сараптама тобына қатысушылар 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қорытынды бағалау қорытындысының жобасын қарайды және сараптама тобын үйлестіруші органға ескертулер мен ұсыныстар жібереді.
43. Сараптама тобын үйлестіруші орган 15 (он бес) жұмыс күні ішінде сараптама тобына басқа қатысушылардан алынған ескертулер мен ұсыныстарды, сондай-ақ ескеріп, қорытынды бағалау қорытындысының жобасына өзгерістер мен толықтырулар енгізеді.
Қорытынды бағалау қорытындысына сараптама тобына қатысушылар осы Қағидаларға 1-қосымшаның 7.1-тармағында көзделген ережелерді ескеріп қол қояды.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

37. Альтернативные источники финансирования могут включать в себя (но не ограничиваются ими) собственные средства инициатора проекта, собственные средства участников или акционеров инициатора проекта, банков второго уровня Республики Казахстан, зарубежных коммерческих банков, международных финансовых организаций, экспортно-кредитных агентств, квазигосударственных организаций, государственных или бюджетных источников.
38. Рассмотрение источников финансирования подразумевает направление запросов (заявок), обсуждения с инвесторами и кредиторами, сбор и обработку ответов.
39. Участие экспертной группы в рассмотрении источников финансирования подразумевает консультативную помощь при составлении запросов (заявок) потенциальным инвесторам и кредиторам, участие в направлении запросов (заявок), обсуждениях с инвесторами и кредиторами, а также консультативную помощь в обработке ответов.
Сноска. Пункт 39 - в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
40. Результаты рассмотрения источников финансирования учитываются экспертной группой на подэтапе "Итоговая оценка проекта".
Параграф 4. Обязательный подэтап "Итоговая оценка проекта"
41. Координирующий орган экспертной группы на основе пакета документов и информации, полученной в ходе этапов и подэтапов, указанных в главе 2 и параграфах 1, 2 и 3 главы 3 настоящих Правил, а также иных документов по собственному запросу в течение 20 (двадцать) рабочих дней со дня их получения формирует заключение итоговой оценки по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам (далее – заключение итоговой оценки), и направляет другим участникам экспертной группы для получения замечаний и предложений.
42. Участники экспертной группы в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней рассматривают проект заключения итоговой оценки и направляют Координирующему органу экспертной группы замечания и предложения.
43. Координирующий орган экспертной группы в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней вносит в проект заключения итоговой оценки изменения и дополнения с учетом замечаний и предложений, полученных от других участников экспертной группы, а также положений, предусмотренных пунктом 7.1 приложения 1 к настоящим Правилам.
Заключение итоговой оценки подписывается участниками экспертной группы с учетом положений, предусмотренных пунктом 7.1 приложения 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 43 - в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

44. Қорытынды бағалау қорытындысы оң немесе теріс болуы мүмкін.
45. Сараптама тобы мынадай шарттар сақталған жағдайда оң қорытынды береді және жоба ҰҚБК қарауына жіберіледі:
жобаның бастамашысы мен қарыз алушының кредит қабілеттілігін тексерудің оң нәтижесі;
жобаның пысықталуын бағалау алгоритміне сәйкес жобаның жеткілікті пысықталуы;
жобаның қорытынды бағалау қорытындысында көрсетілген инвестициялық тиімділік пен тартымдылықтың шекті мәндеріне сәйкестігі;
ҚРҰҚ-ны толық көлемде алмастыруға мүмкіндік беретін балама қаржыландыру көздерінің болмауы;
жобаның іске асырылуы мен өміршеңдігіне қауіп төндіретін құқықтық, институционалдық, ұйымдастырушылық, коммерциялық, техникалық, экологиялық және қаржылық тәуекелдер мен шектеулердің болмауы;
жобаны қаржыландырудың құрылымы мен шарттарының айқындалуы.
46. Жобаны қаржыландыру шарттарын айқындау кезінде сараптама тобы Тұжырымдаманың 5-бөлімінің 5.3-тармағында белгіленген қаржыландыру қағидалары мен шарттарын басшылыққа алуға міндетті.
47. Сараптама тобы осы Қағидалардың 45-тармағында көрсетілген шарттарға сәйкес келмеген жағдайларда теріс қорытынды береді және жоба ҰҚБК қарауына жіберілмейді.
48. Қорытынды бағалау қорытындысын дайындаған кезде сараптама тобына қатысушылардың позицияларында қайшылықтар немесе өзге де даулы мәселелер туындаған жағдайда бұл мәселелерді сараптама тобына қатысушылар осы Қағидалардың 41, 42 және 43-тармақтарында көзделген қорытынды бағалау қорытындысын дайындаудың жалпы мерзімі шеңберінде реттеуге тиіс.
Оң қорытынды беру бойынша келісілген позицияға қол жеткізілмесе, сараптама тобы теріс қорытынды беру туралы шешім қабылдайды, бұл жобаны одан әрі қараудан бас тартуға әкеп соғады.
4-тарау. Сараптама нәтижелерін қарау және жобаны қаржыландыру
49. Қорытынды бағалау қорытындысы оң болған жағдайда уәкілетті орган жобаны қаржыландыру жөніндегі мәселені ҰҚБК қарауына шығару үшін қажетті рәсімдерді жүзеге асырады.
50. ҰҚБК қорытынды бағалау қорытындысында көрсетілген қаржыландыру шарттарын бекіту туралы ұсыным берген жағдайда уәкілетті орган қажет болған кезде Қазақстан Республикасы Президентінің келісімін алу үшін қажетті рәсімдерді жүзеге асырады.
51. ҰҚБК жобаны қаржыландырудан бас тарту туралы ұсыным берген жағдайда уәкілетті орган бұл туралы жобаның бастамашысын және (немесе) сараптама тобын 3 (үш) жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
52. Борыштық бағалы қағаздарды сатып алу арқылы жобаны ҚРҰБ-дан қаржыландыру осы Қағидалардың 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 және 61-тармақтарына сәйкес кезең-кезеңімен жүзеге асырылады, бұл ретте жобаны қаржыландырудың екінші және кейінгі кезеңдерін қаржыландыру осы Қағидалардың 5-тарауына сәйкес жобаның бақылау нүктелерін талдау нәтижелері негізінде жүзеге асырылады.

44. Заключение итоговой оценки может быть положительным или отрицательным.
45. Экспертная группа представляет положительное заключение, и проект допускается на рассмотрение СУНФ при соблюдении следующих условий:
положительный результат проверки кредитоспособности инициатора проекта и заемщика;
достаточная проработанность проекта в соответствии с алгоритмом оценки проработанности проекта;
соответствие проекта пороговым значениям инвестиционной эффективности и привлекательности, указанным в Заключении итоговой оценки;
отсутствие альтернативных источников финансирования, позволяющих заменить НФРК в полном объеме;
отсутствие правовых, институциональных, организационных, коммерческих, технических, экологических и финансовых рисков и ограничений, ставящих под угрозу реализацию и жизнеспособность проекта;
определение структуры и условий финансирования проекта.
46. При определении условий финансирования проекта экспертная группа обязана руководствоваться правилами и условиями финансирования, установленными пунктом 5.3 раздела 5 Концепции.
47. Экспертная группа представляет отрицательное заключение, и проект не допускается на рассмотрение СУНФ в случае несоответствия условиям, указанным в пункте 45 настоящих Правил.
48. В случае возникновения противоречий между позициями участников экспертной группы или иных спорных вопросов при подготовке заключения итоговой оценки данные вопросы подлежат урегулированию участниками экспертной группы в рамках общего срока подготовки заключения итоговой оценки, предусмотренного пунктами 41, 42 и 43 настоящих Правил.
При недостижении согласованной позиции по выдаче положительного заключения экспертная группа принимает решение о выдаче отрицательного заключения, что влечет отказ в дальнейшем рассмотрении проекта.
Глава 4. Рассмотрение результатов экспертизы и финансирование проекта
49. В случае положительного Заключения итоговой оценки уполномоченный орган осуществляет необходимые процедуры для вынесения вопроса по финансированию проекта на рассмотрение СУНФ.
50. В случае рекомендации СУНФ об утверждении условий финансирования, указанных в Заключении итоговой оценки, уполномоченный орган при необходимости осуществляет необходимые процедуры для получения согласия Президента Республики Казахстан.
51. В случае рекомендации СУНФ об отказе в финансировании проекта уполномоченный орган в течение 3 (три) рабочих дней уведомляет об этом инициатора проекта и (или) экспертную группу.
52. Финансирование проекта из НФРК путем приобретения долговых ценных бумаг осуществляется поэтапно в соответствии с пунктами 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 и 61 настоящих Правил, при этом финансирование второго и последующих этапов финансирования проекта осуществляется на основании результатов анализа контрольных точек проекта в соответствии с главой 5 настоящих Правил.

53. Бақылау нүктесі мен қаржыландырудың келесі кезеңі арасындағы мерзім талдау жүргізу мақсатында кемінде 25 (жиырма бес) жұмыс күнін құрайды.
Ескерту. 53-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
54. Жобаның бақылау нүктелерін талдау нәтижесі оң болған жағдайда жобаны қаржыландыру жалғасады. Оң нәтиже деп мына екі шарттың сақталуы түсініледі:
1) қаржыландырудың алдыңғы кезеңінде бөлінген соманың кемінде 70 % мөлшерінде игерілуі;
2) жобаның бақылау нүктесінде жобаны іске асыру бойынша іс жүзіндегі көрсеткіштер мәнінің жоспарлы көрсеткіштерден 70 %-дан кем болмауы.
55. Жобаның бақылау нүктелерін талдау нәтижесі теріс болған жағдайда сараптама тобы осы Қағидалардың 56-тармағында белгіленген тәртіппен:
жобаны қаржыландыруды жалғастыру туралы;
анықталған проблемалар және (немесе) ескертулер жойылғанға дейін жобаны қаржыландыруды тоқтата тұру туралы;
жобаны қаржыландыруды тоқтату туралы ұсыным жасайды.
56. Сараптама тобын үйлестіруші орган 15 (он бес) жұмыс күні ішінде ұсынымның жобасын әзірлейді және ескертулер мен ұсыныстар беру үшін сараптама тобына басқа қатысушыларға жібереді.
Сараптама тобына қатысушылар сараптама тобын үйлестіруші органға өз ескертулері мен ұсыныстарын 10 (он) жұмыс күні ішінде береді.
Сараптама тобын үйлестіруші орган осы Қағидаларға 1-қосымшаның 7.1-тармағында көзделген ережелерді ескеріп, ескертулер мен ұсыныстарды алғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынымның жобасына тиісті өзгерістер мен толықтырулар енгізеді, сараптама тобына қатысушылардың барлық қолтаңбаларын жинауды ұйымдастырады және уәкілетті органға және (немесе) жобаның бастамашысына жібереді.
Ескерту. 56-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
57. Жоба бастамашысының анықталған проблемаларды және (немесе) ескертулерді жойғаны туралы ақпарат түскен жағдайда сараптама тобы осы Қағидалардың 56-тармағында белгіленген тәртіппен:
қаржыландырудың бұрынғы шарттарын сақтай отырып немесе жаңаларың белгілей отырып, жобаны қаржыландыруды жалғастыру немесе қайта бастау туралы;
жобаны қаржыландыруды тоқтату туралы ұсыным жасайды.
58. Сараптама тобы жобаны жаңа шарттармен қаржыландыруды қайта бастауға не қаржыландыруды тоқтатуға ұсыным берген жағдайда уәкілетті орган тиісті мәселелерді ҰҚБК-ның және Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына шығару үшін қажетті рәсімдерді жүргізеді.

53. Срок между контрольной точкой и следующим этапом финансирования составляет не менее 25 (двадцать пять) рабочих дней в целях проведения анализа.
Сноска. Пункт 53 - в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
54. В случае положительного результата анализа контрольных точек проекта финансирование проекта продолжается. Под положительным результатом понимается соблюдение двух условий:
1) освоение суммы, выделенной на предшествующем этапе финансирования, в размере не менее 70 %;
2) значение фактических показателей по реализации проекта на контрольной точке проекта на уровне не менее 70 % от плановых.
55. В случае отрицательного результата анализа контрольных точек проекта экспертная группа формирует рекомендацию в порядке, установленном пунктом 56 настоящих Правил:
о продолжении финансирования проекта;
о приостановлении финансирования проекта до устранения выявленных проблем и (или) замечаний;
о прекращении финансирования проекта.
56. Координирующий орган экспертной группы в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней разрабатывает проект рекомендации и направляет другим участникам экспертной группы для предоставления замечаний и предложений.
Участники экспертной группы предоставляют координирующему органу экспертной группы свои замечания и предложения в течение 10 (десять) рабочих дней.
Координирующий орган экспертной группы в течение 10 (десять) рабочих дней после получения замечаний и предложений с учетом положений, предусмотренных пунктом 7.1 приложения 1 к настоящим Правилам, вносит соответствующие изменения и дополнения в проект рекомендации, организует сбор подписей участников экспертной группы и направляет уполномоченному органу и (или) инициатору проекта.
Сноска. Пункт 56 - в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. В случае поступившей информации об устранении инициатором проекта выявленных проблем и (или) замечаний экспертная группа формирует рекомендацию в порядке, установленном пунктом 56 настоящих Правил:
о продолжении или возобновлении финансирования проекта с сохранением прежних или установлением новых условий финансирования;
о прекращении финансирования проекта.
58. В случае рекомендации экспертной группой возобновления финансирования на новых условиях либо прекращения финансирования проекта уполномоченный орган проводит необходимые процедуры для вынесения соответствующих вопросов на рассмотрение СУНФ и Президента Республики Казахстан.

59. Қарыз алушы қаржыландырудың белгіленген шарттарын сақтамаған жағдайда шешімдерді сараптама тобы қабылдайды.
5-тарау. Жобаның бақылау нүктелерін талдау, сондай-ақ жобаның стратегиялық мақсаттары мен әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштеріне қол жеткізілуін талдау
60. Уәкілетті орган жобаның әрбір бақылау нүктесінен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 13-қосымшадағы тиісті жолдарды толтырып, бөлінген қаржыландырудың игерілуі және жоспарлы көрсеткіштерге қол жеткізу жөніндегі ақпаратты сараптама тобына ұсынады.
61. Сараптама тобын үйлестіруші орган бөлінген қаржыландырудың игерілуі және жоспарлы көрсеткіштерге қол жеткізу жөніндегі ақпаратты алғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 13-қосымшадағы қажетті жолдарды толтырады және сараптама тобына барлық қатысушылардың қолтаңбаларын жинауды ұйымдастырады.
62. Уәкілетті орган жоба іске асырылғаннан кейін 1 (бір) тоқсан ішінде және жобаны пайдалану мерзімі аяқталғанға дейін әрбір келесі жылдың 1 маусымына дейін осы Қағидаларға 14-қосымшаны толтырып, жобаның жоспарлы стратегиялық мақсаттары мен әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштеріне қол жеткізу жөніндегі ақпаратты сараптама тобына ұсынады.
63. Жобаның бақылау нүктелерін талдау, сондай-ақ жобаның стратегиялық мақсаттары мен әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштеріне қол жеткізу нәтижелері ҚРҰБ-дан бөлінген қаражаттың жұмсалуын мониторингтеу жөніндегі комиссияға жіберіледі.
Ұлттық әл-ауқат қорының және
даму институттарын, қаржы
ұйымдарын басқару жүйесін
оңтайландыру және ұлттық
экономиканы дамыту жөніндегі
шаралар шеңберінде құрылған
ұлттық басқарушы холдингтің
борыштық бағалы қағаздарын
сатып алу арқылы Қазақстан
Республикасы Ұлттық қорының
қаражаты есебінен
қаржыландыру ұсынылатын
жалпы ел үшін маңызы бар
жобаларға сараптама жүргізу,
сондай-ақ осындай жобаларды
қаржыландырудың балама
көздерінің бар-жоғын қарау
қағидаларына 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшада жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Сараптама тобы туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сараптама тобы туралы ереже сараптама тобының мақсаттарын, міндеттерін, функцияларын, сондай-ақ құрамын айқындайды.
2. Сараптама тобы өз қызметін Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, сондай-ақ осы Қағидалар мен Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
2-тарау. Сараптама тобының міндеттері мен функциялары

59. Решения в случае несоблюдения Заемщиком установленных условий финансирования принимаются экспертной группой.
Глава 5. Анализ контрольных точек проекта, а также достижения стратегических целей и социально-экономических показателей проекта
60. Уполномоченный орган в течение 10 (десять) рабочих дней после каждой контрольной точки проекта предоставляет экспертной группе информацию по освоению выделенного финансирования и достижению плановых показателей, заполнив соответствующие поля в приложении 13 к настоящим Правилам.
61. Координирующий орган экспертной группы в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней после получения информации по освоению выделенного финансирования и достижению плановых показателей заполняет необходимые поля в приложении 13 к настоящим Правилам и организует сбор подписей всех участников экспертной группы.
62. Уполномоченный орган в течение 1 (один) квартала после реализации проекта и до 1 июня каждого последующего года до конца срока эксплуатации проекта предоставляет экспертной группе информацию по достижению плановых стратегических целей и социально-экономических показателей проекта, заполнив приложение 14 к настоящим Правилам.
63. Результаты анализа контрольных точек проекта, а также достижения стратегических целей и социально-экономических показателей проекта направляются в Комиссию по мониторингу за расходованием средств, выделенных из НФРК.
____________________________
Приложение 1
к Правилам проведения
экспертизы проектов
общестранового значения,
предлагаемых к
финансированию за счет средств
Национального фонда
Республики Казахстан путем
приобретения долговых ценных
бумаг Фонда национального
благосостояния и национального
управляющего холдинга,
созданного в рамках мер по
оптимизации системы
управления институтами
развития, финансовыми
организациями и развитию
национальной экономики, а
также рассмотрения наличия
альтернативных источников
финансирования таких
проектов
Сноска. Правый верхний угол приложения 1 - в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Положение об экспертной группе
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение об экспертной группе определяет цели, задачи, функции, а также состав экспертной группы.
2. Экспертная группа осуществляет свою деятельность в соответствии с законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, а также настоящими Правилами и Положением.
Глава 2. Задачи и функции экспертной группы

3. Сараптама тобының негізгі міндеттері жобаны қаржыландырудың оңтайлы шарттарын қарау, кешенді бағалау және айқындау болып табылады.
4. Сараптама тобының функциялары:
1) индикативтік бағалау қорытындысын дайындау;
2) жобаның бастамашысымен бірге жобаны қаржыландырудың балама көздерін қарау;
3) жобаға тәуелсіз сараптама жасау қажеттігін айқындау, техникалық тапсырманы жасау және сұратылған тәуелсіз сараптама бойынша тәуелсіз сарапшының қызметтер көрсетуіне рұқсат ету;
4) қорытынды бағалау қорытындысын дайындау;
5) жобаның бақылау нүктелерін талдау;
6) жобаның бақылау нүктелерін талдау қорытындылары бойынша жобаны қаржыландыруды жалғастыру, тоқтата тұру, қайта бастау және тоқтату туралы ұсынымдарды қалыптастыру;
7) қарыз алушы жобаны қаржыландырудың белгіленген шарттарын сақтамаған жағдайда шешімдер қабылдау болып табылады.
5. Сараптама тобы өз құзыреті шегінде қаралатын мәселелер бойынша шешімдер қабылдап, ұсынымдар дайындайды.
6. Сараптама тобы тұжырымдайтын құжаттарға сараптама тобының құрамындағы өкілдер қол қояды.
6. Сараптама тобы әзірлейтін құжаттарға осы Қағидаларға 1-қосымшаның 7.1-тармағында көзделген ережелерді ескеріп сараптама тобына кіретін өкілдер қол қояды.
Ескерту. 2-тарау 6-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-тарау. Сараптама тобының құрамы
7. Сараптама тобы:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің;
3) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің;
4) "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының өкілдерінен тұрады.
7.1 Холдингтің борыштық бағалы қағаздарын сатып алу жолымен ҚРҰҚ қаражаты есебінен қаржыландыру ұсынылатын жоба қаралған жағдайда холдинг индикативтік бағалау қорытындысының, техникалық тапсырманың, қорытынды бағалау қорытындысының жобаларына ескертулер мен ұсыныстар және қаржыландыру мәселелеріне байланысты ұсынымдар береді, олар ұсынымдық сипатта болады және көрсетілген құжаттарға енгізілмейді.
Холдинг көрсетілген құжаттарға қол қоюға, сондай-ақ осы Қағидалардың 59-тармағында көзделген жағдайларда шешімдер қабылдауға қатыспайды.
Ескерту. 3-тарау 7-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

3. Основными задачами экспертной группы являются рассмотрение, комплексная оценка и определение оптимальных условий финансирования проекта.
4. Функциями экспертной группы являются:
1) подготовка заключения индикативной оценки;
2) рассмотрение альтернативных источников финансирования проекта совместно с инициатором проекта;
3) определение необходимости независимой экспертизы проекта, составление технического задания и допуск независимого эксперта к оказанию услуг по запрошенной независимой экспертизе;
4) подготовка заключения итоговой оценки;
5) анализ контрольных точек проекта;
6) формирование рекомендаций о продолжении, приостановлении, возобновлении и прекращении финансирования проекта по итогам анализа контрольных точек проекта;
7) принятие решений в случае несоблюдения заемщиком установленных условий финансирования проекта.
5. Экспертная группа в пределах своей компетенции принимает решения и готовит рекомендации по рассматриваемым вопросам.
6. Документы, вырабатываемые экспертной группой, подписываются представителями, состоящими в экспертной группе.
6. Документы, вырабатываемые экспертной группой, подписываются представителями, состоящими в экспертной группе, с учетом положений, предусмотренных пунктом 7.1 приложения 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 6 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Состав экспертной группы
7. Экспертная группа состоит из представителей:
1) Национального Банка Республики Казахстан;
2) Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
3) Министерства финансов Республики Казахстан;
4) акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "Байтерек".
7.1 В случае рассмотрения проекта, предлагаемого к финансированию за счет средств НФРК путем приобретения долговых ценных бумаг холдинга, холдинг предоставляет замечания и предложения к проектам заключения индикативной оценки, технического задания, заключения итоговой оценки и рекомендации, связанные с вопросами финансирования, которые носят рекомендательный характер и не включаются в указанные документы.
Холдинг не участвует в подписании указанных документов, а также принятии решений в случаях, предусмотренных пунктом 59 настоящих Правил.
Сноска. Глава 2 дополнена пунктом 7 в соответствии с постановлением Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сараптама тобын үйлестіруші орган болып табылады.
Ұлттық әл-ауқат қорының және
даму институттарын, қаржы
ұйымдарын басқару жүйесін
оңтайландыру және ұлттық
экономиканы дамыту жөніндегі
шаралар шеңберінде құрылған
ұлттық басқарушы холдингтің
борыштық бағалы қағаздарын
сатып алу арқылы Қазақстан
Республикасы Ұлттық қорының
қаражаты есебінен
қаржыландыру ұсынылатын
жалпы ел үшін маңызы бар
жобаларға сараптама жүргізу,
сондай-ақ осындай жобаларды
қаржыландырудың балама
көздерінің бар-жоғын қарау
қағидаларына 2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшада жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
Жобаның бизнес-жоспары мен қаржылық моделіне қойылатын талаптар
Ескерту. Тақырыпша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Бизнес-жоспарға қойылатын талаптар:
бизнес-жоспар Microsoft Word форматында және уәкілетті тұлға қол қойған скан-нұсқа түрінде жіберіледі;
бизнес-жоспарда мынадай ақпарат қамтылады (көрсетілген тәртіппен; егер қандай да бір тармақтар жобаға қолданылмайтын болса, "қолданылмайды" деп көрсетіп, себебін негіздеу қажет):
1. Терминдер мен анықтамалар, бизнес-жоспарды дайындауда пайдаланылған бастапқы құжаттар мен ақпарат көздерінің тізімі.
2. Жоба бойынша негізгі ақпарат:
2.1 жоба бастамашысының атауы;
2.2 жобаның атауы;
2.3 жобаның қысқаша сипаты және стратегиялық мақсаттары;
2.4 жобаның саласы, жобаның 5 таңбалы ЭҚЖЖ;
2.5 жобаның құны және жоба бойынша шығыстар сметасы (ҚРҰҚ-дан қандай шығыстарды қаржыландыру жоспарланғанын көрсете отырып);
2.6 жобаны іске асыру мерзімдері (инвестициялық және пайдалану кезеңдеріне бөле отырып);
2.7 әрбір қаржыландыру көзі бойынша қаржыландыру құрылымы мен шарттары (қаржыландыру түрі (нысаны), сомасы мен валютасы, мерзімі, сыйақы мөлшерлемесі, негізгі борышты өтеу және сыйақы төлеу шарттары, жеңілдікті кезеңдер, ковенанттар бойынша ақпаратты қамтиды);
2.8 жобаның нәтижелері.
3. Институционалдық, құқықтық, ұйымдастырушылық бөлім:
3.1 жоба бастамашысының заңды атауы, БСН, ЭҚЖЖ;
3.2 жоба бастамашысының акционерлері және (немесе) қатысушылары және олардың иелік ету үлестері, бенефициарлар, делдал және еншілес ұйымдар және оларға иелік ету үлестері;

8. Координирующим органом экспертной группы является Национальный Банк Республики Казахстан.
Приложение 2
к Правилам проведения
экспертизы проектов
общестранового значения,
предлагаемых к
финансированию за счет средств
Национального фонда
Республики Казахстан путем
приобретения долговых ценных
бумаг Фонда национального
благосостояния и национального
управляющего холдинга,
созданного в рамках мер по
оптимизации системы
управления институтами
развития, финансовыми
организациями и развитию
национальной экономики, а
также рассмотрения наличия
альтернативных источников
финансирования таких
проектов
Сноска. Правый верхний угол приложения 2 - в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Требования к бизнес-плану и финансовой модели проекта
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Требования к бизнес-плану:
бизнес-план направляется в формате Microsoft Word и в виде подписанной уполномоченным лицом скан-версии;
бизнес-план включает следующую информацию (в указанном порядке; если какие-либо пункты не применимы для проекта, необходимо указать "не применимо" и обосновать причину):
1. Термины и определения, список исходных документов и источников информации, использованных при подготовке бизнес-плана.
2. Основная информация по проекту:
2.1 наименование инициатора проекта;
2.2 наименование проекта;
2.3 краткое описание и стратегические цели проекта;
2.4 отрасль проекта, 5-значный ОКЭД проекта;
2.5 стоимость проекта и смета расходов по проекту (с указанием того, какие расходы планируется финансировать из НФРК);
2.6 сроки реализации проекта (с разделением на инвестиционную и эксплуатационную фазы);
2.7 структура и условия финансирования по каждому источнику финансирования (включает информацию по виду (форме) финансирования, сумме и валюте, сроку, ставке вознаграждения, условиям погашения основного долга и выплаты вознаграждения, льготным периодам, ковенантам);
2.8 результаты проекта.
3. Институциональный, правовой, организационный раздел:
3.1 юридическое наименование, БИН, ОКЭД инициатора проекта;
3.2 акционеры и (или) участники инициатора проекта и их доли владения, бенефициары, посреднические и дочерние организации и доли владения ими;

3.3 жоба бастамашысының негізгі менеджменті (лауазымы, білімі, жұмыс тәжірибесі);
3.4 жоба бастамашысы бизнесінің қысқаша сипаты және жоба бастамашысының іске асырылған маңызды инвестициялық жобалары (атауы, қысқаша сипаты, іске асырылған жылы, жобаның құны);
3.5 жобаның басты қатысушылары (бастамашы, кредиторлар мен инвесторлар, бас мердігер және (немесе) негізгі мердігерлер, негізгі өнім берушілер және сатып алушылар, өзгелері);
3. 6 рөлдер мен жауапкершілік аймақтары айқындалған жобаның ұйымдастырушылық құрылымы;
3.7 қолданыстағы және осы жобаға қатысы бар қолданылатын қандай да бір заңнамалық, нормативтік және басқа да құқықтық бұзушылықтардың болуы немесе болмауы жөніндегі ақпарат;
3.8 жобаны іске асыру үшін заңнаманы өзгерту қажеттігі жөніндегі ақпарат;
3.9 жобаны іске асыру үшін қажетті рұқсаттарды, шешімдер мен құжаттарды алу мәртебесі;
3.10 жобаның негізгі міндеттерінің (кезеңдерінің) орындалуын бақылау және мониторингтеу жүйесінің қысқаша сипаты.
4. Коммерциялық (маркетингтік) бөлім:
4.1 өндірісте пайдаланылатын негізгі шикізаттың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің түрлері, олардың қуаттарды жүктеудің жоспарлы деңгейіне шыққан кездегі өзіндік құндағы үлесі, сатып алу елі мен валютасы (әрбір түрі бойынша);
4.2 шикізаттың және (немесе) көрсетілетін қызметтердің негізгі түрлері бойынша баға белгілеуге әсер ететін факторлар;
4.3 шикізатты және (немесе) көрсетілетін қызметтерді жеткізу (тасымалдау түрі және жеткізу шарттары);
4.4 шығарылатын өнімнің және (немесе) көрсетілетін қызметтердің негізгі түрлері, олардың қуаттарды жүктеудің жоспарлы деңгейіне шыққан кездегі түсімнің көлемінен үлесі, сату географиясы, өткізу арналары (әрбір түрі бойынша);
4.5 шығарылатын өнімнің және (немесе) көрсетілетін қызметтердің негізгі түрлеріне баға белгілеуге әсер ететін факторлар;
4.6 шығарылатын өнімге және (немесе) көрсетілетін қызметтерге баға және (немесе) тариф белгілеу саясаты;
4.7 шығарылатын өнім және (немесе) көрсетілетін қызметтерді жеткізу (тасымалдау түрі және жеткізу шарттары);
4.8 келісімшарттық пысықталуы: шикізатты және (немесе) көрсетілетін қызметтерді берушілермен және шығарылатын өнімді және (немесе) көрсетілетін қызметтерді сатып алушылармен шарттардың және (немесе) шарттар жобаларының тізілімі (контрагенттің атауы, шикізаттың немесе өнімнің немесе көрсетілетін қызметтердің атауы, жеткізу көлемі, шарттың жасалу күні мен мерзімі, шарттың құны);
4.9 балама өнім берушілер мен сатып алушылардың бар-жоғы туралы ақпарат;
4.10 негізгі бәсекелестер туралы ақпарат және олармен салыстыру;

3.3 ключевой менеджмент инициатора проекта (должность, образование, опыт работы);
3.4 краткое описание бизнеса инициатора проекта и значимые реализованные инвестиционные проекты инициатора проекта (наименование, краткое описание, год реализации, стоимость проекта);
3.5 ключевые участники проекта (инициатор, кредиторы и инвесторы, генеральный подрядчик и (или) основные подрядчики, основные поставщики и покупатели, прочие);
3.6 организационная структура проекта с определением роли и зон ответственности;
3.7 информация по наличию или отсутствию нарушений каких-либо применимых законодательных, нормативных и других правовых актов, имеющих силу и отношение к проекту;
3.8 информация о необходимости потенциального изменения законодательства для реализации проекта;
3.9 статус получения необходимых разрешений, решений и документов для реализации проекта;
3.10 краткое описание системы контроля и мониторинга за выполнением ключевых задач (этапов) проекта.
4. Коммерческий (маркетинговый) раздел:
4.1 основные виды сырья и (или) услуг, используемые в производстве, их доля в себестоимости при выходе на плановый уровень загрузки мощностей, страна и валюта закупа (по каждому виду);
4.2 факторы, влияющие на ценообразование основных видов сырья и (или) услуг;
4.3 доставка сырья и (или) услуг (вид транспортировки и условия поставки);
4.4 основные виды выпускаемой продукции и (или) услуг, их доля от объема выручки при выходе на плановый уровень загрузки мощностей, география продаж, каналы сбыта (по каждому виду);
4.5 факторы, влияющие на ценообразование основных видов выпускаемой продукции и (или) услуг;
4.6 политика цено- и (или) тарифообразования выпускаемой продукции и (или) услуг;
4.7 доставка выпускаемой продукции и (или) услуг (вид транспортировки и условия поставки);
4.8 контрактная проработанность: реестр договоров и (или) проектов договоров с поставщиками сырья и (или) услуг, покупателями выпускаемой продукции и (или) услуг (наименование контрагента, наименование сырья или продукции или услуг, объемы поставки, дата заключения и срок договора, стоимость договора);
4.9 информация по наличию альтернативных поставщиков и покупателей;
4.10 информация об основных конкурентах и сравнение с ними;

4.11 маркетингтік стратегия (өткізу стратегиясы);
4.12 шығарылатын өнімге және (немесе) көрсетілетін қызметтерге қойылатын барлық реттеушілік талаптардың сақталуы жөніндегі ақпарат;
4.13 нарық және жобаның шығарылатын өнімінің және (немесе) көрсетілетін қызметтерінің нарықтағы бәсекелестік позициясы бойынша тұжырымдар.
5. Техникалық бөлім:
5.1 объектінің (-лердің) орналасқан жерін таңдаудың сипаты мен негіздемесі;
5.2 қажетті инфрақұрылыммен (жол-көлік, инженерлік, коммуналдық) қамтамасыз етілу;
5. 3өнімді және (немесе) көрсетілетін қызметтерді өндіру технологиясының сипаты (өндірістік цикл туралы ақпаратты қоса алғанда);
5.4 негізгі жабдықтың сипаты;
5.5 жобадағы сапа және мониторинг (қадағалау) жүйесі;
5. 6өндірістік объектілердің құрылысы бойынша ақпарат;
5.7 техникалық персонал бойынша ақпарат;
5.8 сатып алу тізбесі және сатып алу әдістерін таңдау;
5.9 болжамды немесе таңдалған инжинирингтік және (немесе) жобалау компаниясы туралы мәліметтер (атауы, елі, шарт немесе шарт жобасының болуы, ұқсас жобаларды іске асырудағы тәжірибесі);
5.10 бас мердігерді қоса алғанда, жабдықтарды, технологияларды болжамды негізгі берушілер мен мердігерлер туралы мәліметтер (атауы, елі, тауар немесе сатып алу қызметі, шарт ұсынысының немесе жобасының немесе шарттың болуы, шарттың құны мен валютасы, ұқсас жобаларды іске асырудағы тәжірибе);
5.11 жабдықтардың, технологиялардың балама өнім берушілерінің және мердігерлердің бар-жоғы туралы ақпарат;
5.12 жоба бойынша сатып алудағы (шығыстар сметасында, шығарылатын өнімнің және (немесе) көрсетілетін қызметтердің өзіндік құнында) қазақстандық қамту;
5.13 ұқсас жобаларды елде, өңірде, әлемде іске асыру (ұқсас технологиялардың бар-жоғы) жөніндегі ақпарат.
6. Экологиялық бөлім:
6.1 жобаның қоршаған ортаның жай-күйіне әсері (бар болса, оң және теріс әсері);
6.2 жобаның қоршаған ортаға әсер ету бойынша халықаралық және қазақстандық стандарттар мен нормативтерге сәйкестігі;
6.3 жергілікті халықтың денсаулығы үшін тәуекелдердің алдын алу және (немесе) барынша азайту, ластағыш заттардың шығарындылары мен төгінділерін бақылау, жоба шеңберінде энергия мен су тұтынуды қысқарту, қалдықтарды барынша азайту және қайта өңдеу жөніндегі шаралар мен жүйелер;
6.4 жобада "жасыл" технологиялардың қолданылуы;
6.5 теріс экологиялық салдар орын алған жағдайда оларды жою жөніндегі жоспардың бар-жоғы;
6.6 жобаның климаттық жағдайлардың өзгерістеріне немесе қоршаған ортаның басқа да ұзақмерзімді елеулі өзгерістеріне төзімділігі жөніндегі ақпарат;
6.7 жобаның қоршаған ортаға экологиялық әсері етуін мониторингтеу жүйелерінің бар-жоғы.

4.11 маркетинговая стратегия (стратегия сбыта);
4.12 информация по соблюдению всех регуляторных требований к выпускаемой продукции и (или) услугам;
4.13 выводы по рынку и конкурентной позиции выпускаемой продукции и (или) услуг проекта на рынке.
5. Технический раздел:
5.1 описание и обоснование выбора местоположения объекта (-ов);
5.2 обеспеченность необходимой инфраструктурой (дорожно-транспортной, инженерной, коммунальной);
5.3 описание технологии производства продукции и (или) услуг (включая информацию о производственном цикле);
5.4 описание основного оборудования;
5.5 система качества и мониторинга (надзора) на проекте;
5.6 информация по строительству производственных объектов;
5.7 информация по техническому персоналу;
5.8 перечень закупок и выбор методов закупок;
5.9 сведения о предполагаемой или выбранной инжиниринговой и (или) проектировочной компании (наименование, страна, наличие проекта договора или договора, опыт в реализации аналогичных проектов);
5.10 сведения о предполагаемых основных поставщиках оборудования, технологий и подрядчиках, включая генерального подрядчика (наименование, страна, товар или услуга закупа, наличие предложения или проекта договора или договора, стоимость и валюта договора, опыт в реализации аналогичных проектов);
5.11 информация по наличию альтернативных поставщиков оборудования, технологий и подрядчиков;
5.12 казахстанское содержание в закупках по проекту (в смете расходов, себестоимости выпускаемой продукции и (или) услуг);
5.13 информация по реализации аналогичных проектов (наличие аналогичных технологий) в стране, регионе, мире.
6. Экологический раздел:
6.1 влияние проекта на состояние окружающей среды (негативное и положительное при наличии);
6.2 соответствие проекта международным и казахстанским стандартам и нормативам по воздействию на окружающую среду;
6. 3меры и системы по предотвращению и (или) минимизации рисков для здоровья местного населения, контролю за выбросами и сбросами загрязняющих веществ, сокращению потребления энергии и воды в рамках проекта, минимизации и переработке отходов;
6.4 применение "зеленых" технологий на проекте;
6.5 наличие плана по ликвидации негативных экологических последствий в случае их наступления;
6. 6информация по устойчивости проекта к изменениям климатических условий или другим значительным долгосрочным изменениям окружающей среды;
6.7 наличие систем мониторинга экологического воздействия проекта на окружающую среду.

7. Жоба бастамашысын қаржылық талдау:
7.1 соңғы есепті кезеңдегі және алдыңғы үш жылдағы негізгі қаржылық көрсеткіштер мен коэффициенттер, тұжырымдар (рентабельділік, өтімділік, төлем қабілеттілігі, борыштық жүктеме, борышқа қызмет көрсету көрсеткіштерін қамтиды);
7. 2ағымдағы қарыздар бойынша ковенанттардың іс жүзінде сақталуы;
7. 3кредит тарихы және кредиттік рейтинг жөніндегі ақпарат.
8. Жоба бойынша қаржылық болжам:
8.1 қаржылық модельге енгізілген алғышарттар мен жорамалдар;
8.2 пайда мен шығын туралы болжамды есеп және ол бойынша тұжырымдар;
8.3 ақша қаражатының қозғалысы туралы болжамды есеп және ол бойынша тұжырымдар;
8.4 ағымдағы және жоспарланған қарыздар бойынша ковенанттардың болжамды сақталуы;
8.5 айналым капиталына болжамды қажеттілік;
8.6 сезімталдықты талдау бойынша тұжырымдар (ағымдағы және жоспарланатын қарыздар бойынша ковенанттардың сақталуын қоса алғанда);
8.7 стресс-тестілеу бойынша тұжырымдар (ағымдағы және жоспарланатын қарыздар бойынша ковенанттардың сақталуын қоса алғанда);
8.8 жобаның инвестициялық тартымдылығы мен тиімділігінің көрсеткіштері (оның ішінде NPV, IRR, DPP).
9. Жобаны іске асырудан болатын әлеуметтік-экономикалық әсер:
9.1 сандық көрсеткіштер (түрлер бойынша жобадан түсетін салықтық түсімдер, елге шетелдік инвестициялар, шығарылатын өнімнің және (немесе) көрсетілетін қызметтердің экспорты, импорттың қысқаруы, елдің ЖІӨ-не және қаланың немесе облыстың ЖІӨ-не үлесі, сабақтас салалардан түсетін салықтық түсімдер, уақытша және тұрақты жаңа жұмыс орындарының саны, экономикадағы шығарылымның ұлғаюы, еңбек өнімділігінің артуы, бар болса, мемлекеттің шығыны, ENPV, EIRR, benefit-to-cost ratio; бұл ретте кесте түрінде көрсетіп, пайдаланылған формулаларды немесе есеп-қисап әдіснамаларын келтіру қажет);
9.2 жобаны іске асыру кезінде негізгі мүдделі тараптарға әсері (Үкімет, жоба бастамашысының қатысушылары немесе акционерлері, бизнес-қоғамдастық, жергілікті халық және ел халқы, өзге);
9.3 жобаны іске асыруға шағын және орта бизнесті тарту;
9.4 ҒЗТКЖ-ға салынатын инвестициялардың үлесі (жоба бойынша шығыстар сметасының үлесі);
9.5 жобаның инновациялылығы (елде және әлемде);
9.6 жобаға бюджеттік (мемлекеттік) инвестициялардың жиынтық дисконтталған көлемін жобаны пайдаланудың бүкіл мерзімі үшін төлеуге болжанатын салықтардың жиынтық дисконтталған көлемімен салыстыру.
10. Тәуекелдерді талдау және оларды басқару стратегиялары:
10.1 жобаның тәуекелдері (бизнес-жоспардың әрбір бөлімі бойынша, оның ішінде саяси, санкциялық тәуекелдер, key person risk), олар іске асырылған кездегі салдары, митиганттар (бар болса);

7. Финансовый анализ инициатора проекта:
7.1 основные финансовые показатели и коэффициенты за последний отчетный период и предыдущие три года, выводы (включают показатели рентабельности, ликвидности, платежеспособности, долговой нагрузки, обслуживания долга);
7.2 фактическое соблюдение ковенантов по текущим займам;
7.3 информация по кредитной истории и кредитному рейтингу.
8. Финансовый прогноз по проекту:
8.1 предпосылки и допущения, заложенные в финансовой модели;
8.2 прогнозный отчет о прибылях и убытках и выводы по нему;
8.3 прогнозный отчет о движении денежных средств и выводы по нему;
8.4 прогнозное соблюдение ковенантов по текущим и планируемым займам;
8.5 прогнозная потребность в оборотном капитале;
8.6 выводы по анализу чувствительности (включая соблюдение ковенантов по текущим и планируемым займам);
8.7 выводы по стресс-тестированию (включая соблюдение ковенантов по текущим и планируемым займам);
8.8 показатели инвестиционной привлекательности и эффективности проекта (в том числе NPV, IRR, DPP).
9. Социально-экономические эффекты от реализации проекта:
9.1 количественные показатели (налоговые поступления от проекта по видам, иностранные инвестиции в страну, экспорт выпускаемой продукции и (или) услуг, сокращение импорта, вклад в ВВП страны и в ВВП города или области, налоговые поступления от смежных отраслей, количество новых временных и постоянных рабочих мест, увеличение выпуска в экономике, повышение производительности труда, потери государства при наличии, ENPV, EIRR, Benefit-to-cost ratio; при этом необходимо указать в виде таблицы и привести использованные формулы или методологии расчетов);
9.2 влияние на основные заинтересованные стороны при реализации проекта (Правительство, участники или акционеры инициатора проекта, бизнес-сообщество, местное население и население страны, иные);
9. 3вовлечение малого и среднего бизнеса в реализацию проекта;
9.4 доля инвестиций в НИОКР (доля от сметы расходов по проекту);
9.5 инновационность проекта (в стране и мире);
9.6 сравнение суммарного дисконтированного объема бюджетных (государственных) инвестиций в проект с суммарным дисконтированным объемом налогов, прогнозируемых к выплате за весь срок эксплуатации проекта.
10. анализ рисков и стратегии по их управлению:
10.1 риски проекта (по каждому разделу бизнес-плана, в том числе политические, санкционные риски, key person risk), последствия при их реализации, митиганты (при наличии);

10.2 тәуекелдерді басқару бойынша ұсыныстар мен стратегиялар (бизнес-жоспардың әрбір бөлімі бойынша).
11. Жобаны қаржыландыру графигіне сәйкес жобаның бақылау нүктелері (кезеңдері) және нүктелердің әрқайсысында қол жеткізуге арналған жоспарлы көрсеткіштер (жобаның уақтылы іске асырылу барысын қадағалау үшін).
Жобаның қаржылық моделіне қойылатын талаптар
1. Жалпы талаптар:
1) қаржылық модельдің барлық элементтері қарауға және өзгерістер енгізуге қолжетімді болуға тиіс;
2) бастапқы жорамалдарға өзгерістер енгізілген жағдайда қаржылық модельде қаржылық болжамдарды автоматты түрде түзетілуге тиіс;
3) қаржылық модельдегі есеп-қисаптар бастапқы жорамалдарды қамтитын ұяшықтарға немесе формулаларды қамтитын ұяшықтарға сүйенуге тиіс;
4) қаржылық нәтижелер туралы болжамды есеп (бухгалтерлік баланс), пайда мен шығын туралы болжамды есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы болжамды есеп бір-бірімен байланысты болуға және бір-біріне қайшы келмеуге тиіс;
5) қаржылық модельдің бастапқы жорамалдары мен есеп-қисаптарының нәтижелері бизнес-жоспарда немесе жоба бойынша басқа құжаттарда келтірілген ақпаратқа қайшы келмеуге тиіс;
6) болжамды кезеңнің ұзақтығы – ҚРҰҚ алдындағы міндеттемелерді қаржыландыру және өтеу мерзімінен кем емес;
7) инвестициялық кезеңдегі болжамның қадамы – бір тоқсан. Есептік көрсеткіштер осы қадамды ескере отырып есептелуге және жылдық мәндерге қосылуға тиіс. Пайдалану кезеңіндегі болжамның қадамы – бір жыл;
8) жобамен байланысты жұмыс істеп тұрған бизнес бар болса, қаржылық модель соңғы үш жылдағы қаржылық деректерді қамтуға тиіс;
9) қаржылық модельдің валютасы – қазақстандық теңге (егер сараптама тобы өзгесін сұратпаса), ақша легі нақ сол өткізілетін валюталарда есептелуге, одан кейін қазақстандық теңгеге конвертациялануға тиіс (егер сараптама тобы өзгесін сұратпаса);
10) кассалық алшақтықтардың болуына және ковенанттардың сақталмауына жол берілмейді;
11) есеп-қисаптар ҚҚС-сыз жүргізілуге тиіс;
12) салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді есептеу Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес жүргізілуге және мыналарды қамтуға тиіс: корпоративтік табыс салығы, мүлік салығы, әлеуметтік төлемдер, экологиялық төлемдер және өзгелері;
13) дисконттау мөлшерлемесі жобаның бастамашысына байланысты барлық тәуекелдерді ескеруге тиіс;
14) қаржылық модельде пайдаланылған макроэкономикалық көрсеткіштер сенімді көздерге негізделуге тиіс.
2. Қаржылық модель мынадай бөлімдерді қамтиды:
1) мазмұны (қаржылық модельдің шартты белгіленімдері (түсініксөзі) бар құрылымы;
2) ықтимал қателерді анықтап, қаржылық модель есептерінің дұрыстығын тексеру парағы;

10.2 предложения и стратегии по управлению рисками (по каждому разделу бизнес-плана).
11. Контрольные точки (этапы) проекта в соответствии с графиком финансирования проекта и плановые показатели для достижения на каждой из точек (для отслеживания своевременного хода реализации проекта).
Требования к финансовой модели проекта
1. Общие требования:
1) все элементы финансовой модели должны быть доступны для просмотра и внесения изменений;
2) в случае внесения изменений в исходные допущения финансовая модель должна автоматически корректировать финансовые прогнозы;
3) расчеты в финансовой модели должны опираться на ячейки, в которых содержатся исходные допущения, или ячейки, содержащие формулы;
4) прогнозный отчет о финансовых результатах (бухгалтерский баланс), прогнозный отчет о прибылях и убытках, прогнозный отчет о движении денежных средств должны быть связаны друг с другом и не должны противоречить друг другу;
5) исходные допущения и результаты расчетов финансовой модели не должны противоречить информации, приведенной в бизнес-плане или других документах по проекту;
6) длительность прогнозного периода – не менее срока финансирования и погашения обязательств перед НФРК;
7) шаг прогноза на инвестиционной фазе – один квартал (расчетные показатели должны рассчитываться с учетом данного шага и суммироваться в годовые значения, шаг прогноза на эксплуатационной фазе – один год);
8) финансовая модель должна включать финансовые данные за последние три года при наличии действующего бизнеса, связанного с проектом;
9) валюта финансовой модели – казахстанский тенге (если иное не запрошено экспертной группой) (денежные потоки должны рассчитываться в тех валютах, в которых они реализуются, после чего конвертироваться в казахстанский тенге (если иное не запрошено экспертной группой);
10) недопустимы наличие кассовых разрывов и несоблюдение ковенантов;
11) расчеты должны проводиться без НДС;
12) расчеты налоговых и других обязательных платежей в бюджет должны проводиться в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан и включать в себя: корпоративный подоходный налог, налог на имущество, социальные платежи, экологические платежи и прочее;
13) ставка дисконтирования должна учитывать все риски, связанные с инициатором проекта;
14) макроэкономические показатели, использованные в финансовой модели, должны быть основаны на надежных источниках.
2. Финансовая модель включает следующие разделы:
1) содержание (структуру финансовой модели с условными обозначениями (легендой);
2) лист проверки корректности вычислений финансовой модели с выявлением возможных ошибок;

3) болжам жасауға арналған бастапқы жорамалдар;
4) өндіріс және кіріс болжамы;
5) шығыс болжамы;
6) салықтар болжамы;
7) айналым капиталының болжамы;
8) күрделі шығын, амортизация болжамы;
9) дивидендтердің немесе жоба бастамашысының пайданы бөлуінің болжамы;
10) қарыздарды тарту және өтеу болжамы;
11) қаржылық нәтижелер туралы болжамды есеп (бухгалтерлік баланс);
12) пайда мен шығын туралы болжамды есеп;
13) қаражат қозғалысы туралы болжамды есеп;
14) сезімталдықты талдау және стресс-тестілеу;
15) қаржылық коэффициенттерді және жобаның инвестициялық тартымдылығы мен тиімділігі көрсеткіштерін есептеу (оның ішінде рентабельділік, өтімділік, төлем қабілеттілігі, борыштық жүктеме, борышқа қызмет көрсету көрсеткіштері, NPV, IRR, DPP, DSСR);
16) ковенанттардың сақталуын талдау.
3. Қаржылық модельдің есептік парақтары біріздендірілген құрылымда болады.
Ұлттық әл-ауқат қорының және
даму институттарын, қаржы
ұйымдарын басқару жүйесін
оңтайландыру және ұлттық
экономиканы дамыту жөніндегі
шаралар шеңберінде құрылған
ұлттық басқарушы холдингтің
борыштық бағалы қағаздарын
сатып алу арқылы Қазақстан
Республикасы Ұлттық қорының
қаражаты есебінен
қаржыландыру ұсынылатын
жалпы ел үшін маңызы бар
жобаларға сараптама жүргізу,
сондай-ақ осындай жобаларды
қаржыландырудың балама
көздерінің бар-жоғын қарау
қағидаларына 3-қосымша

3) исходные допущения для построения прогноза;
4) прогноз производства и доходов;
5) прогноз расходов;
6) прогноз налогов;
7) прогноз оборотного капитала;
8) прогноз капитальных затрат, амортизации;
9) прогноз дивидендов или распределения прибыли инициатором проекта;
10) прогноз привлечения и погашения займов;
11) прогнозный отчет о финансовых результатах (бухгалтерский баланс);
12) прогнозный отчет о прибылях и убытках;
13) прогнозный отчет о движении средств;
14) анализ чувствительности и стресс-тестирование;
15) расчет финансовых коэффициентов, показателей инвестиционной привлекательности и эффективности проекта (в том числе показатели рентабельности, ликвидности, платежеспособности, долговой нагрузки, обслуживания долга, NPV, IRR, DPP, DSCR);
16) анализ соблюдения ковенантов.
3. Расчетные листы финансовой модели имеют унифицированную структуру.
Приложение 3
к Правилам проведения
экспертизы проектов
общестранового значения,
предлагаемых к
финансированию за счет средств
Национального фонда
Республики Казахстан путем
приобретения долговых ценных
бумаг Фонда национального
благосостояния и национального
управляющего холдинга,
созданного в рамках мер по
оптимизации системы
управления институтами
развития, финансовыми
организациями и развитию
национальной экономики, а
также рассмотрения наличия
альтернативных источников
финансирования таких
проектов

2. Жобаны стратегиялық бағалауға арналған деректер
2.1 Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде көрсетілген жалпы ел үшін маңызы бар жоба анықтамасына сәйкестігі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ескертпе: жобаның сәйкес келетіні не келмейтіні туралы жауап беріп, жауапты негіздеу қажет.
2.2. Жобаның стратегиялық мақсаттары
Р/с
Мақсаты
Мақсатқа қол жеткізу көрсеткіші*
Қол жеткізу мерзімі
Елдің стратегиялық мақсаттарымен байланысы* *
Бар болса түсіндірмелер, ескертпелер бағандар бойынша
1
2
3
4
5
6
1.
...
Ескертпе:
* мақсатқа қол жеткізу көрсеткіші сандық көрсеткіш болуға тиіс;
** стратегиялық құжаттардан жоба қол жеткізуге ықпал ететін сандық нысаналы индикаторларды көрсету, сондай-ақ стратегиялық құжаттарға сілтемелер беру (құжаттың атауы, бөлімі, тармағы). Стратегиялық құжаттар Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын, сондай-ақ тұжырымдамаларды, ұлттық жобаларды, мемлекеттік бағдарламаларды, доктриналарды (стратегияларды), кешенді жоспарларды, Ұлттық инфрақұрылымдық жоспарды қамтиды (бірақ олармен шектелмейді).

2. Данные для стратегической оценки проекта
2.1 Соответствие определению проекта общестранового значения, указанному в Бюджетном кодексе Республики Казахстан
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Примечание: необходимо ответить, соответствует ли проект или не соответствует, и обосновать ответ.
2.2 Cтратегические цели проекта
№ п/п
Цель
Показатель достижения цели*
Срок достижения
Связь со стратегическими целями страны**
Комментарии
(при наличии, примечания по столбцам 2-5)
1
2
3
4
5
6
1
...
Примечание:
* показатель достижения цели должен быть количественным;
** указать количественные целевые индикаторы из стратегических документов, достижению которых способствует проект, а также предоставить ссылки на стратегические документы (наименование документа, раздел, пункт). Стратегические документы включают (но не ограничиваются ими) документы Системы государственного планирования, а также концепции, национальные проекты, государственные программы, доктрины (стратегии), комплексные планы, Национальный инфраструктурный план.

2.3 Қаржыландырудың басым бағыттарына тиесілігі
____________________________________________________________________
Ескертпе: жоба стратегиялық бағалау алгоритмінде көрсетілген қаржыландырудың басым бағыттарының қайсысына тиесілі екенін көрсету қажет.
2.4 Экономикадағы шығарылымның ұлғаюы
____________________________________________________________________
Ескертпе: көрсеткішті стратегиялық бағалау алгоритміне сәйкес есептеу және есеп-қисаптарды келтіру қажет (есеп-қисаптарды жеке қосымша түрінде ұсынуға жол беріледі).

2.3 Принадлежность к приоритетным направлениям финансирования
____________________________________________________________________
Примечание: необходимо указать, к какому из приоритетных направлений финансирования, указанных в алгоритме стратегической оценки, относится проект.
2.4 Увеличение выпуска в экономике
____________________________________________________________________
Примечание: необходимо рассчитать показатель согласно алгоритму стратегической оценки и привести расчеты (допустимо представление расчетов в виде отдельного приложения).

Ескертпе: кестелерді жобаның инвестициялық және (немесе) пайдалану кезеңдерінде қажетті жабдықтардың, шикізаттың, материалдар мен көрсетілетін қызметтердің негізгі түрлерін берушілер болып табылатын шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері бойынша толтыру. Негізгі түрлер деп жоба шығыстары сметасының 10 %-дан астамын және (немесе) шығарылатын өнімдердің (көрсетілетін қызметтердің) өзіндік құнының 10 %-дан астамын алып отырған тауарлар немесе көрсетілетін қызметтер түсініледі. Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
Егер қолданылмайтын болса, сызық қойылсын.
2.9 Елге шетелдік инвестицияларды тарту
____________________________________________________________________
Ескертпе: жобаны қаржыландыру құрылымындағы шетелдік инвестициялардың үлесін көрсету және есеп-қисаптарды келтіру қажет (есеп-қисаптарды жеке қосымша түрінде ұсынуға жол беріледі).
Егер қолданылмайтын болса, сызық қойылсын.
2.10 Инфрақұрылымды дамыту
____________________________________________________________________
Ескертпе: жобада елде энергетика, көлік және логистика салаларында инфрақұрылымдық объектілерді құру немесе жаңғырту (кеңейту) болжанатын-болжанбайтынын көрсету қажет; қайсысы екені көрсетілсін.
Егер қолданылмайтын болса, сызық қойылсын.
2.11 Жергілікті қамтудың болжамды үлесі
___________________________________________________________________
Ескертпе: жоба шығыстарының сметасындағы қазақстандық қамту үлесін, сондай-ақ шығарылатын өнімдердің және (немесе) көрсетілетін қызметтердің өзіндік құнын көрсетіп, есеп-қисаптарды келтіру қажет (есеп-қисаптарды жеке қосымша түрінде ұсынуға болады).
Егер қолданылмайтын болса, сызық қойылсын.
2.12 Тұрақты жұмыс орындарын құру
___________________________________________________________________
Ескертпе: жобада Қазақстан Республикасының азаматтары үшін тұрақты жұмыс орындарын құру болжанатын-болжанбайтынына жауап беріп, егжей-тегжейді (мерзімдері, саны) келтіру қажет.
Егер қолданылмайтын болса, сызық қойылсын.
2.13 Қоршаған ортаға қолайлы әсер етуі
____________________________________________________________________
Ескертпе: жоба биоәртүрлілікті сақтауға және (немесе) парниктік газдар немесе ластағыш заттар шығарындыларын қысқартуға және (немесе) су ресурстарының жетіспеушілігі тәуекелдерін қысқартуға және (немесе) қалдықтарды қайта өңдеуге бағытталғанына не бағытталмағанына жауап беру қажет. Оң жауап берілген жағдайда негіздеме келтірілсін.
Егер қолданылмайтын болса, сызық қойылсын.
2.14 "Жасыл" технологияларды қолдану
____________________________________________________________________
Ескертпе: "жасыл" технологиялар жобаның инвестициялық және (немесе) пайдалану кезеңдерінде пайдаланылатынына не пайдаланылмайтынына жауап беру қажет. "Жасыл" технологиялар стратегиялық бағалау алгоритміне сәйкес айқындалады. Оң жауап берілген жағдайда негіздеме келтірілсін.
Егер қолданылмайтын болса, сызықша қойылсын.

Примечание: заполнить таблицы по субъектам малого и среднего предпринимательства, являющимися поставщиками основных видов оборудования, сырья, материалов и услуг, необходимых на инвестиционной и (или) эксплуатационной фазах проекта. Под основными видами подразумеваются те товары или услуги, которые занимают более 10 % в смете расходов проекта и (или) 10 % в себестоимости выпускаемой продукции (услуг). Субъекты малого и среднего предпринимательства определяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Если не применимо, поставить прочерк.
2.9 Привлечение иностранных инвестиций в страну
____________________________________________________________________
Примечание: необходимо указать долю иностранных инвестиций в структуре финансирования проекта и привести расчеты (допустимо представление расчетов в виде отдельного приложения).
Если не применимо, поставить прочерк.
2.10 Развитие инфраструктуры
____________________________________________________________________
Примечание: необходимо указать, предполагает ли проект создание или модернизацию (расширение) инфраструктурных объектов в стране в отраслях энергетики, транспорта и логистики; указать какие.
Если не применимо, поставить прочерк.
2.11 Прогнозируемая доля местного содержания
____________________________________________________________________
Примечание: необходимо указать долю казахстанского содержания в смете расходов проекта, а также себестоимости выпускаемой продукции и (или) услуг и привести расчеты (допустимо представление расчетов в виде отдельного приложения).
Если не применимо, поставить прочерк.
2.12 Создание постоянных рабочих мест
____________________________________________________________________
Примечание: необходимо ответить, предполагает ли проект создание постоянных рабочих мест для граждан Республики Казахстан, и привести детали (сроки, количество).
Если не применимо, поставить прочерк.
2.13 Благоприятное воздействие на окружающую среду
____________________________________________________________________
Примечание: необходимо ответить, направлен ли проект на сохранение биоразнообразия и (или) сокращение выбросов парниковых газов или загрязняющих веществ и (или) сокращение рисков нехватки водных ресурсов и (или) переработку отходов. В случае положительного ответа привести обоснование.
Если не применимо, поставить прочерк.
2.14 Применение "зеленых" технологий
____________________________________________________________________
Примечание: необходимо ответить, будут ли использованы "зеленые" технологии на инвестиционной и (или) эксплуатационной фазах проекта. "Зеленые" технологии определяются согласно алгоритму стратегической оценки. В случае положительного ответа привести обоснование.
Если не применимо, поставить прочерк.

2.15 Энергия және (немесе) ресурс үнемдеу
____________________________________________________________________
Ескертпе: жоба стратегиялық бағалау алгоритміне сәйкес энергия және (немесе) ресурс үнемдеуге ықпал ететініне не ықпал етпейтініне жауап беру қажет. Оң жауап берілген жағдайда негіздеме келтірілсін.
Егер қолданылмайтын болса, сызық қойылсын.
2.16 ҒЗТКЖ-ға инвестициялар үлесі
____________________________________________________________________
Ескертпе: жоба шығыстарының сметасында ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға (ҒЗТКЖ) арналған шығыстардың үлесін көрсету және есеп-қисаптарды келтіру қажет (есеп-қисаптарды жеке қосымша түрінде ұсынуға жол беріледі).
Егер қолданылмайтын болса, сызық қойылсын.
2.17 Елдегі инновацияларды дамыту
____________________________________________________________________
Ескертпе: жоба стратегиялық бағалау алгоритміне сәйкес елдегі инновацияларды дамытуға ықпал ететініне не ықпал етпейтініне жауап беру керек. Оң жауап берілген жағдайда негіздеме келтірілсін.
Егер қолданылмайтын болса, сызық қойылсын.
2.18 Әлемде баламалары жоқ инновациялық шешім
____________________________________________________________________
Ескертпе: жобада әлемде баламалары жоқ инновациялық шешімдерді пайдалануды болжанатын-болжанбайтынына жауап беріп, Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымының (World Intellectual property rights organization) PCT (Patent cooperation Treaty) халықаралық патенттік жүйесінде патенттің бар-жоғы туралы ақпаратты келтіру қажет. Оң жауап берілген жағдайда негіздеме келтірілсін.
Егер қолданылмайтын болса, сызық қойылсын.
2.19 Жобаның бюджеттік тиімділігі (бюджеттік кірістердің шығыстардан асып түсу әлеуеті)
____________________________________________________________________
Ескертпе: ҚРҰҚ-дан инвестицияларды қоса алғанда, жобаға салынатын бюджеттік (мемлекеттік) инвестициялардың жиынтық дисконтталған көлемін жобаны пайдаланудың бүкіл мерзімі үшін төлеуге болжанатын салықтардың жиынтық дисконтталған көлемімен салыстырып тексеріп, есеп-қисаптарды келтіру қажет (есеп-қисаптарды жеке қосымша түрінде ұсынуға жол беріледі).
2.20 Мемлекеттің қосымша қолдауынсыз жобаның ұзақмерзімді перспективада пайда әкелу мүмкіндігі
____________________________________________________________________
Ескертпе: 10 жылдық және одан көп перспективада жобалық қуатқа шыққаннан кейін мемлекеттік қолдаудың қаржылай және қаржылай емес шаралары болмаған жағдайда NPV (Net Present Value) есептеп, есеп-қисаптарды келтіру қажет (есеп-қисаптарды жеке қосымша түрінде ұсынуға жол беріледі).

2.15 Энерго- и (или) ресурсосбережение
____________________________________________________________________
Примечание: необходимо ответить, способствует ли проект энерго- и (или) ресурсосбережению согласно алгоритму стратегической оценки. В случае положительного ответа привести обоснование.
Если не применимо, поставить прочерк.
2.16 Доля инвестиций в НИОКР
____________________________________________________________________
Примечание: необходимо указать долю расходов на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы (НИОКР) в смете расходов проекта и привести расчеты (допустимо представление расчетов в виде отдельного приложения).
Если не применимо, поставить прочерк.
2.17 Развитие инноваций в стране
____________________________________________________________________
Примечание: необходимо ответить, способствует ли проект развитию инноваций в стране согласно алгоритму стратегической оценки. В случае положительного ответа привести обоснование.
Если не применимо, поставить прочерк.
2.18 Инновационное решение, не имеющее аналогов в мире
____________________________________________________________________
Примечание: необходимо ответить, предполагает ли проект использование инновационных решений, не имеющих аналогов в мире, и привести информацию по наличию патента в международной патентной системе PCT (Patent Cooperation Treaty) Всемирной организации интеллектуальной собственности (World Intellectual property rights organization). В случае положительного ответа привести обоснование.
Если не применимо, поставить прочерк.
2.19 Бюджетная эффективность проекта (потенциал превышения бюджетных доходов над расходами)
____________________________________________________________________
Примечание: необходимо сопоставить суммарный дисконтированный объем бюджетных (государственных) инвестиций в проект, включая из НФРК, с суммарным дисконтированным объемом налогов, прогнозируемых к выплате за весь срок эксплуатации проекта, и привести расчеты (допустимо представление расчетов в виде отдельного приложения).
2.20 Возможность проекта генерировать прибыль в долгосрочной перспективе без дополнительной государственной поддержки
____________________________________________________________________
Примечание: необходимо рассчитать NPV (Net Present Value) при условии отсутствия финансовых и нефинансовых мер государственной поддержки после выхода на проектную мощность в перспективе 10 лет и более и привести расчеты (допустимо представление расчетов в виде отдельного приложения).

(ең жоғары балл – 10, шекті балл – 7)
3. Тұжырым (оң қорытынды немесе пысықтауға жіберу туралы қорытынды немесе теріс қорытынды):
Негіздеме: ___________________________________________________
_____________________________________________________________
4. Орындаушылар
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Құрылымдық бөлімше
Электрондық пошта мекенжайы
Телефоны
1
2
3
4
5
1.
______________________________
Ұлттық әл-ауқат қорының және
даму институттарын, қаржы
ұйымдарын басқару жүйесін
оңтайландыру және ұлттық
экономиканы дамыту жөніндегі
шаралар шеңберінде құрылған
ұлттық басқарушы холдингтің
борыштық бағалы қағаздарын
сатып алу арқылы Қазақстан
Республикасы Ұлттық қорының
қаражаты есебінен
қаржыландыру ұсынылатын
жалпы ел үшін маңызы бар
жобаларға сараптама жүргізу,
сондай-ақ осындай жобаларды
қаржыландырудың балама
көздерінің бар-жоғын қарау
қағидаларына 5-қосымша
Ескерту. 5-қосымшада жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
Жобаны стратегиялық бағалау алгоритмі
1. Жобаны стратегиялық бағалау жалпы, экономикалық, әлеуметтік, технологиялық және қаржылық өлшемшарттар бойынша балдардың қосындысы ретінде есептеледі.
2. Жобаны стратегиялық бағалаудың ең жоғары мәні – 10 балл.
3. Өлшемшарттар және балл беру бойынша ақпарат:
3.1 жалпы өлшемшарт:
1) жалпы ел үшін маңызы бар жоба анықтамасына сәйкестігі
Көрсеткіштің сипаты
Көрсеткіш жобаның Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде келтірілген жалпы ел үшін маңызы бар жоба анықтамасына сәйкес келетінін не сәйкес келмейтінін көрсетеді.
Есептеу немесе бағалау формуласы және (немесе) әдіснамасы және (немесе) деректер көзі
Жобаның осы өлшемшартқа сәйкестігін бағалау үшін жобаның Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде келтірілген жалпы ел үшін маңызы бар жоба анықтамасына сәйкес келетінін не келмейтінін айқындау қажет.
Көрсеткіштің типі
Сапалық.
Жауапты таңдау қағидалары
Егер жоба Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде* көрсетілген жалпы ел үшін маңызы бар жоба анықтамасына сәйкес келсе, "иә" деген жауапты, егер сәйкес келмесе, "жоқ" деген жауапты таңдау қажет.
* жалпы ел үшін маңызы бар жобаларға:
1) кемінде екі облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың экономикалық дамуын қамтамасыз ететін объектілер;
2) белгілі бір саладағы біртекті жобаларды ел ауқымында біржолғы іске асыру арқылы міндеттерді белгіленген мерзімдерде шешуге бағытталған объектілер жатады.
Балл беру қағидалары
"Иә" деген жауап болғанда – 1 балл.
"Жоқ" деген жауап болғанда – 0 балл.

(максимальный балл – 10, пороговый – 7)
3. Вывод (положительное заключение или заключение о направлении на доработку, или отрицательное заключение):
Обоснование: _______________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Исполнители
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Структурное подразделение
Адрес электронной почты
Телефон
1
2
3
4
5
1
_________________________
Приложение 5
к Правилам проведения
экспертизы проектов
общестранового значения,
предлагаемых к
финансированию за счет средств
Национального фонда
Республики Казахстан путем
приобретения долговых ценных
бумаг Фонда национального
благосостояния и национального
управляющего холдинга,
созданного в рамках мер по
оптимизации системы
управления институтами
развития, финансовыми
организациями и развитию
национальной экономики, а
также рассмотрения наличия
альтернативных источников
финансирования таких
проектов
Сноска. Правый верхний угол приложения 5 - в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Алгоритм стратегической оценки проекта
1. Стратегическая оценка проекта рассчитывается как сумма баллов по общим, экономическим, социальным, технологическим и финансовым критериям.
2. Максимальное значение стратегической оценки проекта равно 10 баллам.
3. Информация по критериям и присвоению баллов:
3.1 общие критерии:
1) соответствие определению проекта общестранового значения
Описание показателя
Показатель отражает, соответствует ли проект определению проекта общестранового значения, приведенному в Бюджетном кодексе Республики Казахстан.
Формула и (или) методология расчета или оценки и (или) источник данных
Для оценки соответствия проекта данному критерию необходимо определить, соответствует ли проект определению проекта общестранового значения, приведенному в Бюджетном кодексе Республики Казахстан.
Тип показателя
Качественный.
Правила выбора ответа
Если проект соответствует определению проекта общестранового значения, указанному в Бюджетном кодексе Республики Казахстан*, необходимо выбрать ответ "да", если не соответствует – необходимо выбрать ответ "нет".
*К проектам общестранового значения относятся:
1) объекты, обеспечивающие экономическое развитие не менее двух областей, городов республиканского значения, столицы;
2) объекты, направленные на решение в установленные сроки задач путем единовременной реализации в масштабах страны однородных проектов в определенной отрасли.
Правила присвоения баллов
При ответе "да" – 1 балл.
При ответе "нет" – 0 баллов.

2) елдің стратегиялық мақсаттарымен байланыстың болуы
Көрсеткіштің сипаты
Көрсеткіш жобаның стратегиялық мақсаттары елдің стратегиялық мақсаттарына сәйкес келетінін не келмейтінін көрсетеді.
Есептеу немесе бағалау формуласы және (немесе) әдіснамасы және (немесе) деректер көзі
Жобаның осы өлшемшартқа сәйкестігін бағалау үшін жобаның стратегиялық негіздемеде келтірілген сандық стратегиялық мақсаттарын елдің стратегиялық құжаттарында көрсетілген елдің сандық стратегиялық мақсаттарымен салыстырып тексеру және сәйкестігін айқындау қажет.
Елдің стратегиялық құжаттары Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарын, сондай-ақ тұжырымдамаларды, ұлттық жобаларды, мемлекеттік бағдарламаларды, доктриналарды (стратегияларды), кешенді жоспарларды, Ұлттық инфрақұрылымдық жоспарды қамтиды (бірақ олармен шектелмейді).
Көрсеткіштің типі
Сапалық.
Жауапты таңдау қағидалары
Егер жобаның стратегиялық мақсаттары елдің стратегиялық мақсаттарымен байланысты болса, "иә" деген жауапты, егер сәйкес келмесе, "жоқ" деген жауапты таңдау қажет.
Балл беру қағидалары
"Иә" деген жауап болғанда – 1 балл.
"Жоқ" деген жауап болғанда – 0 балл.
3) қаржыландырудың басым бағыттарына жататын-жатпайтыны
Көрсеткіштің сипаты
Көрсеткіш жобаның ҚРҰҚ қаржыландыруының басым бағыттарына жататынын айқындайды.
Есептеу немесе бағалау формуласы және (немесе) әдіснамасы және (немесе) деректер көзі
Жобаның осы өлшемшартқа сәйкестігін бағалау үшін жобаның ҚРҰҚ қаржыландыруының мынадай басым бағыттарына жататын-жатпайтынын айқындау қажет:
1) машина жасау;
2) металлургия өнеркәсібі (шикізат өңдеу процестері болған жағдайда);
3) химия және мұнай-химия өнеркәсібі;
4) технологиялық және инновациялық секторлар (ақпараттық технологиялар, нанотехнологиялар, биотехнологиялар);
5) энергетика, көлік және логистика салаларындағы инфрақұрылым объектілері.
Көрсеткіштің типі
Сапалық.
Жауапты таңдау қағидалары
Егер жоба ҚРҰҚ қаржыландыруының бір немесе бірнеше басым бағытына жататын болса, "иә" деген жауапты, егер жатпайтын болса, "жоқ" деген жауапты таңдау қажет.
Балл беру қағидалары
"Иә" деген жауап болғанда – 1 балл.
"Жоқ" деген жауап болғанда – 0 балл.
3.2 экономикалық өлшемшарттар:
4) экономикадағы шығарылымды ұлғайту
Көрсеткіштің сипаты
Көрсеткіш ҚРҰҚ ұсынатын қаржыландырудың әрбір ақша бірлігінің болжамды кезеңде экономикада өнім шығару немесе көрсетілетін қызметтер көлемін қаншалықты ұлғайтатынын көрсетеді.
Есептеу немесе бағалау формуласы және (немесе) әдіснамасы және (немесе) деректер көзі
Жобаның осы өлшемшартқа сәйкестігін айқындау үшін экономикадағы шығарылымды ұлғайту коэффициентін мына формула бойынша есептеу қажет:
ақшалай мәнде қаржыландыруды ұсынумен байланысты тауарды қосымша шығарудың және (немесе) қызметтер көрсетудің орташа жылдық көлемі / ҚРҰҚ қаржыландыруының ақшалай мәндегі көлемі.
Бұл ретте қосымша тауар шығарудың және (немесе) қызметтер көрсетудің орташа жылдық көлемі тиісті объектілер пайдалануға берілген және (немесе) тауар шығару және (немесе) қызметтер көрсету басталған кезден бастап қаржыландыруды ұсыну кезеңі шеңберінде есептеледі.
Көрсеткіштің типі
Сандық.
Жауапты таңдау қағидалары

2) наличие связи со стратегическими целями страны
Описание показателя
Показатель отражает, соответствуют ли стратегические цели проекта стратегическим целям страны.
Формула и (или) методология расчета или оценки и (или) источник данных
Для оценки соответствия проекта данному критерию необходимо сопоставить и определить соответствие количественных стратегических целей проекта, приведенных в Стратегическом обосновании, количественным стратегическим целям страны, указанным в стратегических документах страны.
Стратегические документы страны включают (но не ограничиваются ими) документы Системы государственного планирования, а также концепции, национальные проекты, государственные программы, доктрины (стратегии), комплексные планы, Национальный инфраструктурный план.
Тип показателя
Качественный.
Правила выбора ответа
Если стратегические цели проекта имеют связь со стратегическими целями страны, необходимо выбрать ответ "да", если не имеют связь – необходимо выбрать ответ "нет".
Правила присвоения баллов
При ответе "да" – 1 балл.
При ответе "нет" – 0 баллов.
3) принадлежность к приоритетным направлениям финансирования
Описание показателя
Показатель определяет принадлежность проекта к приоритетным направлениям финансирования НФРК.
Формула и (или) методология расчета или оценки и (или) источник данных
Для оценки соответствия проекта данному критерию необходимо определить, принадлежит ли проект к следующим приоритетным направлениям финансирования НФРК:
1) машиностроение;
2) металлургическая промышленность (при условии наличия процессов по переработке сырья);
3) химическая и нефтехимическая промышленность;
4) технологические и инновационные секторы (информационные технологии, нанотехнологии, биотехнологии);
5) объекты инфраструктуры в отраслях энергетики, транспорта и логистики.
Тип показателя
Качественный.
Правила выбора ответа
Если проект принадлежит к одному или нескольким приоритетным направлениям финансирования НФРК, необходимо выбрать ответ "да", иначе – необходимо выбрать ответ "нет".
Правила присвоения баллов
При ответе "да" – 1 балл.
При ответе "нет" – 0 баллов.
3.2 экономические критерии:
4) увеличение выпуска в экономике
Описание показателя
Показатель отражает, насколько каждая денежная единица финансирования, предоставляемого НФРК, увеличивает объем выпуска продукции или услуг в экономике на прогнозном горизонте.
Формула и (или) методология расчета или оценки и (или) источник данных
Для определения соответствия проекта данному критерию необходимо рассчитать коэффициент увеличения выпуска в экономике по формуле:
cреднегодовой объем дополнительного выпуска товаров и (или) оказания услуг, связанный с предоставлением финансирования в денежном выражении / объем финансирования НФРК в денежном выражении.
При этом среднегодовой объем дополнительного выпуска товаров и (или) оказания услуг рассчитывается в рамках периода предоставления финансирования с момента ввода в эксплуатацию соответствующих объектов и (или) начала выпуска товаров и (или) оказания услуг.
Тип показателя
Количественный.
Правила выбора ответа

Егер коэффициент 1 (бірге) тең немесе одан көп болса, "иә" деген жауапты, егер коэффициент 1 (бірден) кем болса, "жоқ" деген жауапты таңдау қажет.
Балл беру қағидалары
"Иә" деген жауап болғанда – 0,5 балл.
"Жоқ" деген жауап болғанда – 0 балл.
5) еңбек өнімділігін арттыру
Көрсеткіштің сипаты
Көрсеткіш жобаның елдегі (ел бойынша деректер болмаған жағдайда – ел өңірінде) орташа еңбек өнімділігін арттыруға қаншалықты ықпал ететінін көрсетеді.
Есептеу формуласы және (немесе) есептеу немесе бағалау әдіснамасы және (немесе) деректер көзі
Жобаның осы өлшемшартқа сәйкестігін айқындау үшін жоба бойынша болжанатын еңбек өнімділігін статистика саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыратын және іске асыратын уәкілетті органның соңғы қолжетімді есепті жылдағы деректеріне сәйкес елдегі (ел өңіріндегі) тиісті саладағы орташа еңбек өнімділігімен салыстыру қажет.
Бұл ретте жоба бойынша еңбек өнімділігі мына формула бойынша есептеледі:
(Y - (C - A)) / J, мұндағы
Y – қаржыландыруды ұсынудың бүкіл мерзімі ішінде өнімдер шығарудың және (немесе) қызметтер көрсетудің орташа жылдық көлемі, ақшалай мәнде;
C – қаржыландыруды ұсынудың бүкіл мерзімі ішінде өндірістік шығыстардың орташа жылдық көлемі (өндірістік персоналдың жалақысын қоспағанда), ақшалай мәнде;
A – қаржыландыруды ұсынудың бүкіл кезеңі ішінде амортизациялық аударымдардың орташа жылдық көлемі, ақшалай мәнде;
J – қаржыландыруды ұсынудың бүкіл мерзімі ішінде тұрақты жұмыс орындарының орташа жылдық саны, адам.
Көрсеткіштің типі
Сандық.
Жауапты таңдау қағидалары
Егер көрсеткіш елдегі (ел өңіріндегі) тиісті саладағы орташа еңбек өнімділігіне тең немесе одан жоғары болса, "иә" деген жауапты, егер көрсеткіш төмен болса, "жоқ" деген жауапты таңдау керек.
Балл беру қағидалары
"Иә" деген жауап болғанда – 0,5 балл.
"Жоқ" деген жауап болғанда – 0 балл.
6) шығарылатын өнімдер және (немесе) көрсетілетін қызметтер экспортының әлеуеті
Көрсеткіштің сипаты
Көрсеткіш жобаны іске асыру нәтижесінде шығарылатын өнімдердің және (немесе) көрсетілетін қызметтердің қаншалықты экспорттық әлеуеті бар екенін көрсетеді.
Есептеу немесе бағалау формуласы және (немесе) әдіснамасы және (немесе) деректер көзі
Жобаның осы өлшемшартқа сәйкестігін айқындау үшін Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 20 мамырдағы № 273 бұйрығымен бекітілген Басым тауарлар тізбесіне енгізу үшін тауарды өңдеп жасау деңгейін бағалау әдістемесінде келтірілген "Экспорттық әлеуетті бағалау" өлшемшартын бағалау әдіснамасын пайдалану қажет.
Көрсетілген құжаттың күші жойылған жағдайда әдіснаманы осы алгоритмге ауыстыру бойынша қажетті өзгерістер енгізілгенге дейін күші жойылған құжаттың әдіснамасын пайдалану қажет.
Көрсеткіштің типі
Сандық.
Жауапты таңдау қағидалары

Если коэффициент равен или составляет более 1 (один) – необходимо выбрать ответ "да", если коэффициент составляет менее 1 (один) – необходимо выбрать ответ "нет".
Правила присвоения баллов
При ответе "да" – 0,5 балла.
При ответе "нет" – 0 баллов.
5) повышение производительности труда
Описание показателя
Показатель отражает, насколько проект способствует увеличению средней производительности труда в стране (при отсутствии данных по стране – в регионе страны).
Формула расчета и (или) методология расчета или оценки и (или) источник данных
Для определения соответствия проекта данному критерию необходимо сравнить прогнозируемую производительность труда по проекту со средней производительностью труда в соответствующей отрасли в стране (регионе страны), согласно данным уполномоченного органа, формирующего и реализующего государственную политику в области статистики, за последний доступный отчетный год.
При этом производительность труда по проекту рассчитывается по формуле:
(Y - (C - A)) / J, где
Y – cреднегодовой объем выпуска продукции и (или) оказания услуг за весь срок предоставления финансирования в денежном выражении;
C – cреднегодовой объем производственных расходов за весь срок предоставления финансирования (за исключением заработной платы производственного персонала) в денежном выражении;
A – среднегодовой объем амортизационных отчислений за весь период предоставления финансирования в денежном выражении;
J – среднегодовая численность постоянных рабочих мест за весь срок предоставления финансирования, человек.
Тип показателя
Количественный.
Правила выбора ответа
Если показатель равен или выше средней производительности труда в соответствующей отрасли в стране (регионе страны), необходимо выбрать ответ "да", если показатель ниже – необходимо выбрать ответ "нет".
Правила присвоения баллов
При ответе "да" – 0,5 балла.
При ответе "нет" – 0 баллов.
6) потенциал экспорта выпускаемой продукции и (или) услуг
Описание показателя
Показатель отражает, насколько выпускаемая продукция и (или) услуги в результате реализации проекта имеют экспортный потенциал.
Формула и (или) методология расчета или оценки и (или) источник данных
Для определения соответствия проекта данному критерию необходимо использовать методологию оценки критерия "Оценка экспортного потенциала", приведенную в методике оценки уровня передела товара для включения в перечень приоритетных товаров, утвержденной приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 20 мая 2022 года № 273.
В случае, если указанный документ утратит силу, необходимо использовать методологию утратившего силу документа до внесения необходимых изменений по замене методологии в настоящий алгоритм.
Тип показателя
Количественный.
Правила выбора ответа

Егер көрсеткіш 1 (бірге) тең немесе одан көп болса, "иә" деген жауапты таңдау керек, егер көрсеткіш 1 (бірден) төмен болса, "жоқ" деген жауапты таңдау керек.
Балл беру қағидалары
"Иә" деген жауап болғанда – 0,5 балл.
"Жоқ" деген жауап болғанда – 0 балл.
7) импортты алмастыру әлеуеті
Көрсеткіштің сипаты
Көрсеткіш жобаны іске асыру нәтижесінде шығарылатын өнімдердің және (немесе) көрсетілетін қызметтердің қаншалықты импортты алмастыру әлеуеті бар екенін көрсетеді.
Есептеу немесе бағалау формуласы және (немесе) әдіснамасы және (немесе) деректер көзі
Жобаның осы өлшемшартқа сәйкестігін айқындау үшін Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 20 мамырдағы № 273 бұйрығымен бекітілген Басым тауарлар тізбесіне енгізу үшін тауарды өңдеп жасау деңгейін бағалау әдістемесінде келтірілген "Ішкі нарықтағы тұтыну әлеуетін бағалау" өлшемшартын бағалау әдіснамасын пайдалану қажет.
Көрсетілген құжаттың күші жойылған жағдайда әдіснаманы осы алгоритмге ауыстыру бойынша қажетті өзгерістер енгізілгенге дейін күші жойылған құжаттың әдіснамасын пайдалану қажет.
Көрсеткіштің типі
Сандық.
Жауапты таңдау қағидалары
Егер көрсеткіш 1 (бірге) тең немесе одан көп болса, "иә" деген жауапты таңдау керек, егер көрсеткіш 1 (бірден) төмен болса, "жоқ" деген жауапты таңдау керек.
Балл беру қағидалары
"Иә" деген жауап болғанда – 0,5 балл.
"Жоқ" деген жауап болғанда – 0 балл.
8) жобаны іске асыруға шағын және орта бизнесті тарту
Көрсеткіштің сипаты
Көрсеткіш елдің шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін жобаны іске асыру үшін тартуға жобаның ықпал ететінін не етпейтінін көрсетеді.
Есептеу немесе бағалау формуласы және (немесе) әдіснамасы және (немесе) деректер көзі
Жобаның осы өлшемшартқа сәйкестігін бағалау үшін жобаның инвестициялық және (немесе) пайдалану кезеңдерінде қажетті жабдықтардың, шикізаттың, материалдар мен көрсетілетін қызметтердің негізгі түрлерін берушілер арасында шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің бар-жоғын айқындау қажет.
Негізгі түрлер деп жобаның шығыстары сметасының 10 %-дан астамын және (немесе) шығарылатын өнімдердің және (немесе) көрсетілетін қызметтердің өзіндік құнының 10 %-ын алып отырған тауарлар немесе көрсетілетін қызметтер түсініледі.
Шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
Көрсеткіштің типі
Сапалық.
Жауапты таңдау қағидалары
Егер шағын және орта бизнесті тарту байқалса, "иә" деген жауапты таңдау керек, егер болмаса, "жоқ" деген жауапты таңдау керек.
Балл беру қағидалары
"Иә" деген жауап болғанда – 0,5 балл.
"Жоқ" деген жауап болғанда – 0 балл.

Если показатель равен или составляет более 1 (один), необходимо выбрать ответ "да", если показатель ниже 1 (один) – необходимо выбрать ответ "нет".
Правила присвоения баллов
При ответе "да" – 0,5 балла.
При ответе "нет" – 0 баллов.
7) потенциал импортозамещения
Описание показателя
Показатель отражает, насколько выпускаемая продукция и (или) услуги в результате реализации проекта имеют потенциал импортозамещения.
Формула и (или) методология расчета или оценки и (или) источник данных
Для определения соответствия проекта данному критерию необходимо использовать методологию оценки критерия "Оценка потенциала потребления на внутреннем рынке", приведенную в методике оценки уровня передела товара для включения в перечень приоритетных товаров, утвержденной приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 20 мая 2022 года № 273.
В случае, если указанный документ утратит силу, необходимо использовать методологию утратившего силу документа до внесения необходимых изменений по замене методологии в настоящий алгоритм.
Тип показателя
Количественный.
Правила выбора ответа
Если показатель равен или составляет более 1 (один), необходимо выбрать ответ "да", если показатель ниже 1 (один) – необходимо выбрать ответ "нет".
Правила присвоения баллов
При ответе "да" – 0,5 балла.
При ответе "нет" – 0 баллов.
8) вовлечение малого и среднего бизнеса в реализацию проекта
Описание показателя
Показатель отражает, способствует ли проект вовлечению субъектов малого и среднего предпринимательства страны в реализацию проекта.
Формула и (или) методология расчета или оценки и (или) источник данных
Для оценки соответствия проекта данному критерию необходимо определить наличие субъектов малого и среднего предпринимательства среди поставщиков основных видов оборудования, сырья, материалов и услуг, необходимых на инвестиционной и (или) эксплуатационной фазах проекта.
Под основными видами подразумеваются те товары или услуги, которые занимают более 10 % в смете расходов проекта и (или) 10 % в себестоимости выпускаемой продукции и (или) услуг.
Субъекты малого и среднего предпринимательства определяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Тип показателя
Качественный.
Правила выбора ответа
Если наблюдается вовлечение малого и среднего бизнеса, необходимо выбрать ответ "да", если не имеется – необходимо выбрать ответ "нет".
Правила присвоения баллов
При ответе "да" – 0,5 балла.
При ответе "нет" – 0 баллов.

9) елге шетелдік инвестицияларды тарту
Көрсеткіштің сипаты
Көрсеткіш жобаның елге шетелдік инвестицияларды тартуға ықпал ететінін не етпейтінін көрсетеді.
Есептеу немесе бағалау формуласы және (немесе) әдіснамасы және (немесе) деректер көзі
Жобаның осы өлшемшартқа сәйкестігін бағалау үшін жобада елге шетелдік инвестициялар тарту көзделетін-көзделмейтінін айқындау қажет.
Көрсеткіштің типі
Сапалық.
Жауапты таңдау қағидалары
Егер жоба елге шетелдік инвестицияларды тартуды көздейтін болса, "иә" деген жауапты, олай болмаса, "жоқ" деген жауапты таңдау керек.
Балл беру қағидалары
"Иә" деген жауап болғанда – 0,5 балл.
"Жоқ" деген жауап болғанда – 0 балл.
10) инфрақұрылымды дамыту
Көрсеткіштің сипаты
Көрсеткіш жобаның елдің инфрақұрылымын дамытуға ықпал ететінін не етпейтінін көрсетеді.
Есептеу немесе бағалау формуласы және (немесе) әдіснамасы және (немесе) деректер көзі
Жобаның осы өлшемшартқа сәйкестігін бағалау үшін жобада елдегі энергетика, көлік және логистика салаларында инфрақұрылымдық объектілерді құру немесе жаңғырту (кеңейту) көзделетін-көзделмейтінін айқындау қажет.
Көрсеткіштің типі
Сапалық.
Жауапты таңдау қағидалары
Егер жоба елде инфрақұрылымдық объектілерді құру немесе жаңғырту (кеңейту) көзделетін болса, "иә" деген жауапты, олай болмаса, "жоқ" деген жауапты таңдау керек.
Балл беру қағидалары
"Иә" деген жауап болғанда – 0,5 балл.
"Жоқ" деген жауап болғанда – 0 балл.
11) қазақстандық қамтудың болжамды үлесінің 60 %-дан асуы
Көрсеткіштің сипаты
Көрсеткіш жобаның елдегі бизнесті қолдауға жобаның қаншалықты ықпал ететінін көрсетеді.
Есептеу немесе бағалау формуласы және (немесе) әдіснамасы және (немесе) деректер көзі
Жобаның осы өлшемшартқа сәйкестігін айқындау үшін жобаның шығыстар сметасындағы қазақстандық қамту үлесін және шығарылатын өнімдердің және (немесе) көрсетілетін қызметтердің өзіндік құнын есептеу қажет.
Көрсеткіштің типі
Сандық.
Жауапты таңдау қағидалары
Егер қазақстандық қамтудың үлесі жоба шығыстарының сметасында да, шығарылатын өнімдердің және (немесе) көрсетілетін қызметтердің өзіндік құнында да 60 %-ға тең немесе одан көп болса, "иә" деген жауапты, олай болмаса, "жоқ" деген жауапты таңдау керек.
Балл беру қағидалары
"Иә" деген жауап болғанда – 0,5 балл.
"Жоқ" деген жауап болғанда – 0 балл.
3.3. әлеуметтік өлшемшарттар:
12) тұрақты жұмыс орындарын құру
Көрсеткіштің сипаты
Көрсеткіш жобаның елдің еңбек нарығын дамытуға ықпал ететінін не етпейтінін көрсетеді.
Есептеу немесе бағалау формуласы және (немесе) әдіснамасы және (немесе) деректер көзі
Жобаның осы өлшемшартқа сәйкестігін айқындау үшін жобада Қазақстан Республикасының азаматтары үшін тұрақты жұмыс орындарын құру көзделетін-көзделмейтінін айқындау қажет.
Көрсеткіштің типі
Сапалық.
Жауапты таңдау қағидалары
Егер жобада тұрақты жұмыс орындарын құру көзделсе, "иә" деген жауапты, олай болмаса, "жоқ" деген жауапты таңдау керек.
Балл беру қағидалары

9) привлечение иностранных инвестиций в страну
Описание показателя
Показатель отражает, способствует ли проект привлечению иностранных инвестиций в страну.
Формула и (или) методология расчета или оценки и (или) источник данных
Для оценки соответствия проекта данному критерию необходимо определить, предполагает ли проект привлечение иностранных инвестиций в страну.
Тип показателя
Качественный.
Правила выбора ответа
Если проект предполагает привлечение иностранных инвестиций в страну, то необходимо выбрать ответ "да", иначе – необходимо выбрать ответ "нет".
Правила присвоения баллов
При ответе "да" – 0,5 балла.
При ответе "нет" – 0 баллов.
10) развитие инфраструктуры
Описание показателя
Показатель отражает, способствует ли проект развитию инфраструктуры страны.
Формула и (или) методология расчета или оценки и (или) источник данных
Для оценки соответствия проекта данному критерию необходимо определить, предполагает ли проект создание или модернизацию (расширение) инфраструктурных объектов в стране в отраслях энергетики, транспорта и логистики.
Тип показателя
Качественный.
Правила выбора ответа
Если проект предполагает создание или модернизацию (расширение) инфраструктурных объектов в стране, то необходимо выбрать ответ "да", иначе – необходимо выбрать ответ "нет".
Правила присвоения баллов
При ответе "да" – 0,5 балла.
При ответе "нет" – 0 баллов.
11) прогнозируемая доля казахстанского содержания более 60 %
Описание показателя
Показатель отражает, насколько проект способствует поддержке бизнеса страны.
Формула и (или) методология расчета или оценки и (или) источник данных
Для определения соответствия проекта данному критерию необходимо рассчитать долю казахстанского содержания в смете расходов проекта и себестоимости выпускаемой продукции и (или) услуг.
Тип показателя
Количественный.
Правила выбора ответа
Если доля казахстанского содержания равна или составляет более 60 % и в смете расходов проекта, и в себестоимости выпускаемой продукции и (или) услуг, то необходимо выбрать ответ "да", иначе – необходимо выбрать ответ "нет".
Правила присвоения баллов
При ответе "да" – 0,5 балла.
При ответе "нет" – 0 баллов.
3.3 социальные критерии:
12) создание постоянных рабочих мест
Описание показателя
Показатель отражает, способствует ли проект развитию рынка труда страны.
Формула и (или) методология расчета или оценки и (или) источник данных
Для определения соответствия проекта данному критерию необходимо определить, предполагает ли проект создание постоянных рабочих мест для граждан Республики Казахстан.
Тип показателя
Качественный.
Правила выбора ответа
Если проект предполагает создание постоянных рабочих мест, то необходимо выбрать ответ "да", иначе – необходимо выбрать ответ "нет".
Правила присвоения баллов

"Иә" деген жауап болғанда – 0,5 балл.
"Жоқ" деген жауап болғанда – 0 балл.
13) қоршаған ортаға қолайлы әсер етуі
Көрсеткіштің сипаты
Көрсеткіш жобаның елдегі (өңірдегі, елді мекендегі) қоршаған ортаның жай-күйін жақсартуға ықпал ететінін не етпейтінін көрсетеді.
Есептеу немесе бағалау формуласы және (немесе) әдіснамасы және (немесе) деректер көзі
Жобаның осы өлшемшартқа сәйкестігін айқындау үшін жобаның биоәртүрлілікті сақтауға және (немесе) парниктік газдар немесе ластағыш заттар шығарындыларын қысқартуға және (немесе) су ресурстарының жетіспеушілігі тәуекелдерін қысқартуға және (немесе) қалдықтарды қайта өңдеуге бағытталғанын не бағытталмағанын бағалау қажет.
Көрсеткіштің типі
Сапалық.
Жауапты таңдау қағидалары
Егер оң бағалау алынса, "иә" деген жауапты, олай болмаса, "жоқ" деген жауапты таңдау керек.
Балл беру қағидалары
"Иә" деген жауап болғанда – 0,5 балл.
"Жоқ" деген жауап болғанда – 0 балл.
3.4 технологиялық:
14) "жасыл" технологияларды қолдану
Көрсеткіштің сипаты
Көрсеткіш жобаның "жасыл" технологияларды қолдануға ықпал ететінін не етпейтінін көрсетеді.
Есептеу немесе бағалау формуласы және (немесе) әдіснамасы және (немесе) деректер көзі
Жобаның осы өлшемшартқа сәйкестігін бағалау үшін жобаның инвестициялық және (немесе) пайдалану кезеңдерінде "жасыл" технологиялардың пайдаланылатынын не пайдаланылмайтынын айқындау қажет.
"Жасыл" технологиялар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 18 тамыздағы № 576 қаулысымен бекітілген Технологияларды "жасыл" технологиялар ретінде тану қағидаларына сәйкес айқындалады.
Көрсетілген құжаттың күші жойылған жағдайда әдіснаманы осы алгоритмге ауыстыру бойынша қажетті өзгерістер енгізілгенге дейін күші жойылған құжаттың әдіснамасын пайдалану қажет
Көрсеткіштің типі
Сапалық.
Жауапты таңдау қағидалары
Егер бағалау нәтижесі оң болса, "иә" деген жауапты, олай болмаса, "жоқ" деген жауапты таңдау керек.
15) энергия және (немесе) ресурс үнемдеу
Көрсеткіштің сипаты
Көрсеткіш жобаның энергия және (немесе) ресурс үнемдеуге ықпал ететінін не етпейтінін көрсетеді.
Есептеу немесе бағалау формуласы және (немесе) әдіснамасы және (немесе) деректер көзі
Жобаның осы өлшемшартқа сәйкестігін айқындау үшін жобаның мыналардың біріне ықпал ететінін не етпейтінін бағалау қажет:
1) энергия үнемдеу – отын-энергетикалық ресурстарды тиімді және үнемді пайдалануға бағытталған ұйымдастырушылық, ғылыми немесе практикалық қызмет;
2) ресурс үнемдеу – түпкілікті өнімдердің және (немесе) көрсетілетін қызметтердің шығуын ұлғайту, технологиялық шешімдерді пайдалану арқылы өндірістік процестегі шығындарды қысқарту.
Көрсеткіштің типі
Сапалық.
Жауапты таңдау қағидалары
Егер бағалау нәтижесі оң болса, "иә" деген жауапты, олай болмаса, "жоқ" деген жауапты таңдау керек.
Балл беру қағидалары

При ответе "да" – 0,5 балла.
При ответе "нет" – 0 баллов.
13) благоприятное воздействие на окружающую среду
Описание показателя
Показатель отражает, способствует ли проект улучшению состояния окружающей среды в стране (регионе, местности).
Формула и (или) методология расчета или оценки и (или) источник данных
Для определения соответствия проекта данному критерию необходимо оценить, направлен ли проект на сохранение биоразнообразия и (или) сокращение выбросов парниковых газов или загрязняющих веществ и (или) сокращение рисков нехватки водных ресурсов и (или) переработку отходов.
Тип показателя
Качественный.
Правила выбора ответа
Если получена положительная оценка, то необходимо выбрать ответ "да", иначе – необходимо выбрать ответ "нет".
Правила присвоения баллов
При ответе "да" – 0,5 балла.
При ответе "нет" – 0 баллов.
3.4 технологические:
14) применение "зеленых" технологий
Описание показателя
Показатель отражает, способствует ли проект применению "зеленых" технологий.
Формула и (или) методология расчета или оценки и (или) источник данных
Для оценки соответствия проекта данному критерию необходимо определить, будут ли использованы "зеленые" технологии на инвестиционной и (или) эксплуатационной фазах проекта.
"Зеленые" технологии определяются в соответствии с Правилами признания технологий в качестве "зеленых" технологий, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 августа 2022 года № 576.
В случае, если указанный документ утратит силу, необходимо использовать методологию утратившего силу документа до внесения необходимых изменений по замене методологии в настоящий алгоритм.
Тип показателя
Качественный.
Правила выбора ответа
Если получена положительная оценка, то необходимо выбрать ответ "да", иначе – необходимо выбрать ответ "нет".
Правила присвоения баллов
При ответе "да" – 0,2 балла.
При ответе "нет" – 0 баллов.
15) энерго- и (или) ресурсосбережение
Описание показателя
Показатель отражает, способствует ли проект энерго- и (или) ресурсосбережению.
Формула и (или) методология расчета или оценки и (или) источник данных
Для определения соответствия проекта данному критерию необходимо оценить, способствует ли проект одному из следующих:
1) энергосбережение – организационная, научная или практическая деятельность, направленная на эффективное и экономное использование топливно-энергетических ресурсов;
2) 2) ресурсосбережение – увеличение выхода конечной продукции и (или) услуг, сокращение потерь в производственном процессе путем использования технологических решений.
Тип показателя
Качественный.
Правила выбора ответа
Если получена положительная оценка, то необходимо выбрать ответ "да", иначе – необходимо выбрать ответ "нет".
Правила присвоения баллов

"Иә" деген жауап болғанда – 0,2 балл.
"Жоқ" деген жауап болғанда – 0 балл.
16) ҒЗТКЖ-ға салынатын инвестициялар үлесінің 1 %-дан асуы
Көрсеткіштің сипаты
Көрсеткіш жобаның ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды (ҒЗТКЖ) дамытуға қаншалықты ықпал ететінін көрсетеді.
Есептеу немесе бағалау формуласы және (немесе) әдіснамасы және (немесе) деректер көзі
Жобаның осы өлшемшартқа сәйкестігін айқындау үшін жоба шығыстарының сметасындағы ҒЗТКЖ-ға арналған шығыстардың үлесін есептеу қажет.
ҒЗТКЖ іргелі ғылыми-зерттеу жұмыстарын (ҒЗЖ), қолданбалы ҒЗЖ және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қамтиды.
Көрсеткіштің типі
Сандық.
Жауапты таңдау қағидалары
Егер есептелген көрсеткіш 1 %-дан артық болса, "иә" деген жауапты, олай болмаса, "жоқ" деген жауапты таңдау керек.
Балл беру қағидалары
"Иә" деген жауап болғанда – 0,2 балл.
"Жоқ" деген жауап болғанда – 0 балл.
17) елдегі инновацияларды дамыту
Көрсеткіштің сипаты
Көрсеткіш жобаның елдегі инновацияларды дамытуға ықпал ететінін не етпейтінін көрсетеді.
Есептеу немесе бағалау формуласы және (немесе) әдіснамасы және (немесе) деректер көзі
Жобаның осы өлшемшартқа сәйкестігін бағалау үшін Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2022 жылғы 11 сәуірдегі № 113/НҚ бұйрығымен бекітілген Жобалар инновациялылығының өлшемшарттарын айқындау жөніндегі әдістеме негізінде жобаның инновациялылығын айқындау қажет.
Көрсетілген құжаттың күші жойылған жағдайда осы алгоритмге әдіснаманы ауыстыру бойынша қажетті өзгерістер енгізілгенге дейін күші жойылған құжаттың әдіснамасын пайдалану қажет
Көрсеткіштің типі
Сапалық.
Жауапты таңдау қағидалары
Егер жоба инновациялық жоба болса, "иә" деген жауапты, олай болмаса, "жоқ" деген жауапты таңдау керек.
Балл беру қағидалары
"Иә" деген жауап болғанда – 0,2 балл.
"Жоқ" деген жауап болғанда – 0 балл.
18) әлемде баламалары жоқ инновациялық шешім
Көрсеткіштің сипаты
Көрсеткіш жобаның елдің инновациялар саласында әлемдегі бәсекеге қабілеттілігін арттыруға ықпал ететінін не етпейтінін көрсетеді.
Есептеу немесе бағалау формуласы және (немесе) әдіснамасы және (немесе) деректер көзі
Жобаның осы өлшемшартқа сәйкестігін айқындау үшін Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымының (World Intellectual property rights organization) PCT (Patent cooperation Treaty) халықаралық патенттік жүйесінде патенттің бар-жоғын тексеру қажет.
Көрсеткіштің типі
Сапалық.
Жауапты таңдау қағидалары
Егер жобаның патенті (-тері) болса, "иә" деген жауапты, олай болмаса, "жоқ" деген жауапты таңдау керек.
Балл беру қағидалары

При ответе "да" – 0,2 балла.
При ответе "нет" – 0 баллов.
16) доля инвестиций в НИОКР более 1 %
Описание показателя
Показатель отражает, насколько проект способствует развитию научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ (НИОКР).
Формула и (или) методология расчета или оценки и (или) источник данных
Для определения соответствия проекта данному критерию необходимо рассчитать долю расходов на НИОКР в смете расходов проекта.
НИОКР включают фундаментальные научно-исследовательские работы (НИР), прикладные НИР и опытно-конструкторские работы.
Тип показателя
Количественный.
Правила выбора ответа
Если рассчитанный показатель составляет более 1%, то необходимо выбрать ответ "да", иначе – необходимо выбрать ответ "нет".
Правила присвоения баллов
При ответе "да" – 0,2 балла.
При ответе "нет" – 0 баллов.
17) развитие инноваций в стране
Описание показателя
Показатель отражает, способствует ли проект развитию инноваций в стране.
Формула и (или) методология расчета или оценки и (или) источник данных
Для оценки соответствия проекта данному критерию необходимо определить инновационность проекта на основе методики по определению критериев инновационности проектов, утвержденной приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 11 апреля 2022 года № 113/НҚ.
В случае, если указанный документ утратит силу, необходимо использовать методологию утратившего силу документа до внесения необходимых изменений по замене методологии в настоящий алгоритм.
Тип показателя
Качественный.
Правила выбора ответа
Если проект является инновационным, то необходимо выбрать ответ "да", иначе – необходимо выбрать ответ "нет".
Правила присвоения баллов
При ответе "да" – 0,2 балла.
При ответе "нет" – 0 баллов.
18) инновационное решение, не имеющее аналогов в мире
Описание показателя
Показатель отражает, способствует ли проект повышению конкурентоспособности страны в мире в области инноваций.
Формула и (или) методология расчета или оценки и (или) источник данных
Для определения соответствия проекта данному критерию необходимо проверить наличие патента в международной патентной системе PCT (Patent Cooperation Treaty) Всемирной организации интеллектуальной собственности (World Intellectual property rights organization).
Тип показателя
Качественный.
Правила выбора ответа
Если проект имеет патент (-ы), то необходимо выбрать ответ "да", иначе – необходимо выбрать ответ "нет".
Правила присвоения баллов

"Иә" деген жауап болғанда – 0,2 балл.
"Жоқ" деген жауап болғанда – 0 балл.
3.5. Қаржылық өлшемшарттар:
19) жобаның бюджеттік тиімділігі (бюджет кірістерінің шығыстардан асып түсу әлеуеті)
Көрсеткіштің сипаты
Көрсеткіш жобаның бюджеттік (мемлекеттік) инвестициялардың қайтарымдылығы тұрғысынан рентабельді болатынын не болмайтынын көрсетеді.
Есептеу немесе бағалау формуласы және (немесе) әдіснамасы және (немесе) деректер көзі
Жобаның осы өлшемшартқа сәйкестігін айқындау үшін жобаға салынатын бюджеттік (мемлекеттік) инвестициялардың жиынтық дисконтталған көлемін жобаны пайдаланудың бүкіл мерзімінде төленуге болжанатын салықтардың жиынтық дисконтталған көлемімен салыстырып тексеру қажет.
Бұл ретте бюджеттік (мемлекеттік) инвестициялар көлемі деп бюджеттік (мемлекеттік) көздерден, оның ішінде ҚРҰҚ-дан салынған қаражат көлемі түсініледі.
Көрсеткіштің типі
Сандық.
Жауапты таңдау қағидалары
Егер салықтардың қосындысы салынған бюджеттік (мемлекеттік) инвестициялардың қосындысынан асып кетсе, "иә" деген жауапты, олай болмаса, "жоқ" деген жауапты таңдау керек.
Балл беру қағидалары
"Иә" деген жауап болғанда – 0,5 балл.
"Жоқ" деген жауап болғанда – 0 балл.
20) мемлекеттің қосымша қолдауынсыз жобаның ұзақмерзімді перспективада пайда әкелуі
Көрсеткіштің сипаты
Көрсеткіш қосымша мемлекеттік қолдау болмаса жобаның ұзақмерзімді перспективада пайда әкелу мүмкіндігінің бар-жоғын көрсетеді.
Есептеу немесе бағалау формуласы және (немесе) әдіснамасы және (немесе) деректер көзі
Жобаның осы өлшемшартқа сәйкестігін айқындау үшін жобалық қуатқа шыққанынан кейін 10 және одан көп жыл перспективада мемлекеттік қолдаудың қаржылай және қаржылай емес шаралары болмаған жағдайда жобаның оң NPV (Net Present Value) қамтамасыз ете алатынын не ете алмайтынын бағалау қажет
Көрсеткіштің типі
Сандық.
Жауапты таңдау қағидалары
Егер бағалау нәтижесі оң болса, "иә" деген жауапты, олай болмаса, "жоқ" деген жауапты таңдау керек.
Балл беру қағидалары
"Иә" деген жауап болғанда – 0,5 балл.
"Жоқ" деген жауап болғанда – 0 балл.
4. Осы алгоритмде келтірілгеннен өзге формулалар, әдіснамалар және деректер көздері пайдаланылған жағдайда оларды стратегиялық бағалау қорытындысында көрсетіп, оларды пайдаланудың негіздемесін келтіру қажет.
Ұлттық әл-ауқат қорының және
даму институттарын, қаржы
ұйымдарын басқару жүйесін
оңтайландыру және ұлттық
экономиканы дамыту жөніндегі
шаралар шеңберінде құрылған
ұлттық басқарушы холдингтің
борыштық бағалы қағаздарын
сатып алу арқылы Қазақстан
Республикасы Ұлттық қорының
қаражаты есебінен
қаржыландыру ұсынылатын
жалпы ел үшін маңызы бар
жобаларға сараптама жүргізу,
сондай-ақ осындай жобаларды
қаржыландырудың балама
көздерінің бар-жоғын қарау
қағидаларына 6-қосымша
Ескерту. 6-қосымшада жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
Жоба бастамашысының сауалнамасы
Ескерту. 6-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1.
Атауы
2.
БСН
3.
Мемлекеттік тіркелген жылы
4.
Атқарушы органның басшысы
5.
Тіркелген мекенжайы
6.
Орналасқан мекенжайы
7.
E-mail
8.
Телефоны

При ответе "да" – 0,2 балла.
При ответе "нет" – 0 баллов.
3.5 Финансовые критерии:
19) бюджетная эффективность проекта (потенциал превышения бюджетных доходов над расходами)
Описание показателя
Показатель отражает, является ли проект рентабельным с точки зрения возвратности бюджетных (государственных) инвестиций.
Формула и (или) методология расчета или оценки и (или) источник данных
Для определения соответствия проекта данному критерию необходимо сопоставить суммарный дисконтированный объем бюджетных (государственных) инвестиций в проект с суммарным дисконтированным объемом налогов, прогнозируемых к выплате за весь срок эксплуатации проекта.
При этом под объемом бюджетных (государственных) инвестиций подразумевается объем вложенных средств из бюджетных (государственных) источников, в том числе из НФРК.
Тип показателя
Количественный.
Правила выбора ответа
Если сумма налогов превышает сумму вложенных бюджетных (государственных) инвестиций, то необходимо выбрать ответ "да", иначе – необходимо выбрать ответ "нет".
Правила присвоения баллов
При ответе "да" – 0,5 балла.
При ответе "нет" – 0 баллов.
20) генерация прибыли в долгосрочной перспективе без дополнительной государственной поддержки
Описание показателя
Показатель отражает, имеет ли проект возможность генерировать прибыль в долгосрочной перспективе без дополнительной государственной поддержки.
Формула и (или) методология расчета или оценки и (или) источник данных
Для определения соответствия проекта данному критерию необходимо оценить, способен ли проект обеспечить положительный NPV (Net Present Value) при условии отсутствия финансовых и нефинансовых мер государственной поддержки после выхода на проектную мощность в перспективе 10 лет и более.
Тип показателя
Количественный.
Правила выбора ответа
Если результат оценки положительный, то необходимо выбрать ответ "да", иначе – необходимо выбрать ответ "нет".
Правила присвоения баллов
При ответе "да" – 0,5 балла.
При ответе "нет" – 0 баллов.
4. В случае использования формул, методологий и источников данных, отличных от приведенных в настоящем алгоритме, необходимо их указать в заключении стратегической оценки и привести обоснование их использования.
Приложение 6
к Правилам проведения
экспертизы проектов
общестранового значения,
предлагаемых к
финансированию за счет средств
Национального фонда
Республики Казахстан путем
приобретения долговых ценных
бумаг Фонда национального
благосостояния и национального
управляющего холдинга,
созданного в рамках мер по
оптимизации системы
управления институтами
развития, финансовыми
организациями и развитию
национальной экономики, а
также рассмотрения наличия
альтернативных источников
финансирования таких
проектов
Сноска. Правый верхний угол приложения 6 - в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 6 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Анкета инициатора проекта
1.
Наименование
2.
БИН
3.
Год государственной регистрации
4.
Руководитель исполнительного органа
5.
Адрес регистрации
6.
Адрес местонахождения
7.
E-mail
8.
Телефон

2. Басқару құрылымы туралы мәліметтер
1.
Атқарушы орган (нысаны) және оның құрамы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, шетелдік жария тұлға болып табыла ма)
2.
Басқару органы (нысаны) және оның құрамы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, шетелдік жария тұлға болып табыла ма)
3.
Қол қою құқығы бар өзге тұлғалар туралы мәліметтер (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), сенімхаттың немесе бұйрықтың деректемелері)

2. Сведения о структуре управления
1.
Исполнительный орган (форма) и его состав (фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, является ли иностранным публичным лицом)
2.
Орган управления (форма) и его состав (фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, является ли иностранным публичным лицом)
3.
Сведения об иных лицах, имеющих право подписи (фамилия, имя, отчество (при его наличии), реквизиты доверенности или приказа)

Ескерту. 8-қосымшада жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
Жоба бастамашысының кредиттік есепті беруге келісімі
Толтырылған күні: 20___ жылғы "__" _____
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамаға немесе куәлікке сәйкес толық атауы, орналасқан жері, тіркеу нөмірі, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН) өзінің қаржылық және мүліктік сипаттағы басқа да міндеттемелеріне қатысты кредиттік бюролардағы және кредиттік бюроларға болашақта түсетін өзі туралы ақпарат осы келісімді қабылдаған ақпаратты алушыға кредиттік бюро(-лар)дан ашып көрсетілетіні жөнінде осы келісімді береді.
___________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы көрсетіледі, егер тұлға сенімхат негізінде заңды тұлғаның атынан әрекет етсе, сенімхаттың көшірмесі қоса берілген, сенімхаттың деректемелері көрсетілген келісімге қол қоюға кредиттік тарих субъектісі заңды тұлға уәкілеттік берген тұлға қол қояды)
___________________________________________________________________
(кредиттік тарих субъектісінің келісімін қабылдаған ақпарат алушының атауы, келісімді қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолтаңбасы).
Ұлттық әл-ауқат қорының және
даму институттарын, қаржы
ұйымдарын басқару жүйесін
оңтайландыру және ұлттық
экономиканы дамыту жөніндегі
шаралар шеңберінде құрылған
ұлттық басқарушы холдингтің
борыштық бағалы қағаздарын
сатып алу арқылы Қазақстан
Республикасы Ұлттық қорының
қаражаты есебінен
қаржыландыру ұсынылатын
жалпы ел үшін маңызы бар
жобаларға сараптама жүргізу,
сондай-ақ осындай жобаларды
қаржыландырудың балама
көздерінің бар-жоғын қарау
қағидаларына 9-қосымша
Ескерту. 9-қосымшада жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
Индикативтік бағалау қорытындысы
Ескерту. 9-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Толтырылған күні: 20__ жылғы "__" ______

Сноска. Правый верхний угол приложения 8 - в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Согласие инициатора проекта на выдачу кредитного отчета
Дата заполнения: от "__" ______ 20__ года
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(полное наименование, местонахождение, регистрационный номер
в соответствии со справкой или свидетельством о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, бизнес-идентификационный номер (БИН) дает настоящее согласие о том, что информация о нем, касающаяся его финансовых и других обязательств имущественного характера, находящаяся в кредитных бюро, и которая поступит в кредитные бюро в будущем, будет раскрыта получателю информации из кредитного (ых) бюро, принявшему (их) настоящее согласие.
____________________________________________________________________
(указывается наименование юридического лица, проставляется подпись лица, уполномоченного субъектом кредитной истории-юридическим лицом на подписание согласия, с указанием реквизитов доверенности, если лицо действует от имени юридического лица на основании доверенности, с приложением копии доверенности)
__________________________________________________________________________
(наименование получателя информации, принявшего согласие субъекта кредитной истории, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица, принявшего согласие).
_____________________________
Приложение 9
к Правилам проведения
экспертизы проектов
общестранового значения,
предлагаемых к
финансированию за счет средств
Национального фонда
Республики Казахстан путем
приобретения долговых ценных
бумаг Фонда национального
благосостояния и национального
управляющего холдинга,
созданного в рамках мер по
оптимизации системы
управления институтами
развития, финансовыми
организациями и развитию
национальной экономики, а
также рассмотрения наличия
альтернативных источников
финансирования таких
проектов
Сноска. Правый верхний угол приложения 9 - в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 9 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Заключение индикативной оценки
Дата заполнения: от "__" ______ 20__ года

1. Жобаның түйіндемесі
1.
Жоба бастамашысының заңды атауы
2.
Жоба бастамашысының БСН
3.
Жобаның атауы
4.
Жобаның қысқаша сипаты
5.
Жобаның саласы және 5 таңбалы ЭҚЖЖ*
6.
Жауапты салалық министрлік
7.
Жобаның құны, млн теңге / млн АҚШ доллары
8.
Жобаның бастамашысы ұсынатын қаржыландыру құрылымы (көздері, сомалары, үлестері)
9.
Жобаны іске асыру мерзімдері
Инвестициялық фаза:
Пайдалану фазасы:
10.
Шығарылатын өнім / көрсетілетін қызметтер
Ескертпе:
*экономикалық қызмет түрлерінің жалпы мемлекеттік жіктеуіші
2. Жоба бойынша құжаттар топтамасын тексеру
Р/с
Құжат
Беру мәртебесі (+/- /ішінара)
Ескертпелер
1.
Жоба бастамашысының сауалнамасы
2.
Жобаның бизнес-жоспары
3.
Жобаның қаржылық моделі
4.
Нысанға сәйкес және растайтын құжаттар қоса берілген қаржыландырудың балама көздерінің жоқ екені туралы ақпарат
5.
Жобаны іске асырудың жоспар-графигі
6.
Жобаны қаржыландырудың жоспар-графигі
7.
Жобаның бастамашысы мен қарыз алушының соңғы 3 жылдағы қаржылық есептіліктері (бар болса аудиторлық есеппен бірге)
8.
Жоба бастамашысының кредиттік есепті беруге келісімі
9.
Салық органынан салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеу бойынша берешектің жоқ (бар) екені туралы анықтама
10.
Pre-FEED және (немесе) FEED-құжаттама және (немесе) техникалық құжаттама бойынша жобаның ведомстводан тыс кешенді сараптамасының қорытындысы (бар болса)
11.
Жобаның тәуелсіз сараптамалары (бар болса)
12.
Жабдықтарды берушілер мен мердігерлерден ұсыныстар (бар болса)
13.
Шикізатты немесе көрсетілетін қызметтерді берушілермен шарттардың жобалары немесе шарттар (бар болса)
14.
Өнімдерді немесе көрсетілетін қызметтерді сатып алушылармен шарттардың жобалары немесе шарттар (бар болса)
15.
Еркін ақша легінің болжамы мен жоба бастамашысының және (немесе) қарыз алушының жоба қарызының сұратылатын мерзімінен кем болмайтын мерзімге арналған ковенанттары сақталуының болжамы
3. Қазақстан Республикасы Президентінің 2022 жылғы 10 қыркүйектегі № 1005 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік қаржысын басқарудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасының 5-бөлімінің 5.3-тармағында бекітілген қаржыландыру қағидалары мен шарттарына сәйкестігі.
Р/с
Қағида немесе шарт
Сәйкестік (иә немесе жоқ)
Ескертпелер (сәйкестік негіздемесі)
1
2
3
4
1.
4. Жобаның бастамашысы мен қарыз алушыға, сондай-ақ қажет болған жағдайда жобаға басқа да негізгі қатысушыларға (санкциялық тәуекелдерді қоса алғанда) қатысты анықталған теріс ақпараттың болмауы.
Р/с
Жобаның негізгі қатысушысы
Теріс ақпараттың болуы (анықталған немесе анықталмаған)
Ескертпелер (бар болса)
1
2
3
4
Ескертпе: кестені жобаның бастамашысы мен қарыз алушыға қатысты сараптама тобына қатысушылардың бірінің комплаенс және қауіпсіздік бөлімшелерінің ақпараты негізінде толтыру қажет. Сараптама тобының шешімі бойынша жобаның қалған негізгі қатысушылары – бас мердігер, жабдықтарды, шикізатты, материалдар мен көрсетілетін қызметтерді негізгі берушілер, шығарылатын өнімдерді және (немесе) көрсетілетін қызметтерді негізгі сатып алушылар, жобаның инвесторлары мен кредиторлары, өзгелері тексерілуі мүмкін.

1. Резюме проекта
1.
Юридическое наименование инициатора проекта
2.
БИН инициатора проекта
3.
Наименование проекта
4.
Краткое описание проекта
5.
Отрасль и 5-значный ОКЭД* проекта
6.
Ответственное отраслевое министерство
7.
Стоимость проекта,
млн тенге и (или) млн долларов США
8.
Предлагаемая инициатором структура финансирования (источники, суммы, доли)
9.
Сроки реализации проекта
Инвестиционная фаза:
Эксплуатационная фаза:
10.
Выпускаемая продукция и (или) услуги
Примечание:
* общий государственный классификатор видов экономической деятельности
2. Проверка пакета документов по проекту
№ п/п
Документ
Статус предоставления
(+/-/ частично)
Примечания
1.
Анкета инициатора проекта
2.
Бизнес-план проекта
3.
Финансовая модель проекта
4.
Информация по отсутствию альтернативных источников финансирования в соответствии с формой и приложением подтверждающих документов
5.
План-график реализации проекта
6.
План-график финансирования проекта
7.
Финансовая отчетность инициатора проекта и заемщика за последние 3 года (с аудиторским отчетом при наличии)
8.
Согласие инициатора проекта на выдачу кредитного отчета
9.
Справка с налогового органа об отсутствии (наличии) задолженности по оплате налогов и других обязательных платежей в бюджет
10.
Pre-FEED и (или) FEED-документация и (или) заключение комплексной вневедомственной экспертизы проекта по технической документации (при наличии)
11.
Независимые экспертизы проекта (при наличии)
12.
Предложения от поставщиков оборудования и подрядчиков (при наличии)
13.
Проекты договоров или договоры с поставщиками сырья или услуг (при наличии)
14.
Проекты договоров или договоры с покупателями продукции или услуг (при наличии)
15.
Прогноз свободных денежных потоков и прогноз соблюдения ковенантов инициатора проекта и (или) заемщика на срок не менее запрашиваемого срока займа проекта
3. Соответствие правилам и условиям финансирования, закрепленным в пункте 5.3 раздела 5 Концепции управления государственными финансами Республики Казахстан до 2030 года, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 10 сентября 2022 года № 1005.
№ п/п
Правило или условие
Соответствие
(да или нет)
Примечания (обоснование соответствия)
1.
2.
3.
4.
4. Отсутствие выявленной негативной информации в отношении инициатора проекта и заемщика, а также при необходимости других основных участников проекта (включая санкционные риски)
№ п/п
Основной участник проекта
Наличие негативной информации
(выявлено или не выявлено)
Примечания (при наличии)
1.
2.
3.
4.
Примечание: необходимо заполнить таблицу на основе информации от подразделений комплаенс и безопасности одного из участников экспертной группы в отношении инициатора проекта и заемщика. По решению эспертной группы возможна проверка остальных основных участников проекта – генеральный подрядчик, основные поставщики оборудования, сырья, материалов и услуг, основные покупатели выпускаемой продукции и (или) услуг, инвесторы и кредиторы проекта, иные.

5. Жобаның бастамашысы мен қарыз алушының кредит қабілеттілігін бағалау
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ескертпе: жобаның бастамашысы мен қарыз алушының кредит қабілеттілігі бойынша тұжырымды қалыптастыру кезінде олардың қаржылық жағдайын, кредиттік тарихын, ағымдағы және жоспарланған қарыздар бойынша ковенанттардың іс жүзінде және болжамды сақталуын бағалау, кредиттік рейтинг деңгейін немесе басқа да қажетті ақпаратты ескеру, сондай-ақ қажет болған жағдайда болжамды бос ақша легіне талдау жүргізу қажет.

5. Оценка кредитоспособности инициатора проекта и заемщика
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Примечание: при формировании вывода по кредитоспособности инициатора проекта и заемщика необходимо оценить их финансовое состояние, кредитную историю, фактическое и прогнозное соблюдение ковенантов по текущим и планируемым займам, учесть уровень кредитного рейтинга или другую необходимую информацию, а также при необходимости провести анализ прогнозных свободных денежных потоков.

6. Жобаны ҚРҰБ-дан қаржыландыру мүмкіндігін бағалау
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ескертпе: жобаны ҚРҰҚ-дан қаржыландыру мүмкіндігіне қатысты пікірді баяндау кезінде жобаны қаржыландырудың ҚРҰҚ-ның ағымдағы және болжамды көлеміне, ҚРҰҚ көлемінен облигациялық қарыздардың үлесіне әсері, ҚРҰҚ-ның қаржылық көрсеткіштері сияқты факторларды немесе қажет болған жағдайда басқа да факторларды ескеру қажет.

6. Оценка возможности финансирования проекта из НФРК
__________________________________________________________
__________________________________________________________
Примечание: при изложении мнения касательно возможности финансирования проекта из НФРК следует учесть такие факторы, как влияние финансирования проекта на текущий и прогнозный объем НФРК, долю облигационных займов от объема НФРК, финансовые показатели НФРК или другие факторы при необходимости.

2. Жобаның коммерциялық (маркетингтік) пысықталуы
Бөлімді талдау бойынша алдын ала қорытындылар
Бөлім бойынша ұсынымдар
3. Жобаның техникалық пысықталуы
Бөлімді талдау бойынша алдын ала қорытындылар
Бөлім бойынша ұсынымдар
4. Жобаның экологиялық пысықталуы
Бөлімді талдау бойынша алдын ала қорытындылар
Бөлім бойынша ұсынымдар
5. Жобаның қаржылық пысықталуы
Бөлімді талдау бойынша алдын ала қорытындылар
Бөлім бойынша ұсынымдар
Ескертпе: балл беру кезінде жобаның пысықталуын бағалау алгоритмін пайдалану қажет. Тұжырымдар мен ұсынымдарды жобаның пысықталуын бағалау қорытындылары бойынша келтіру қажет.

2. Коммерческая (маркетинговая) проработанность проекта
Предварительные выводы по анализу раздела
Рекомендации по разделу
3. Техническая проработанность проекта
Предварительные выводы по анализу раздела
Рекомендации по разделу
4. Экологическая проработанность проекта
Предварительные выводы по анализу раздела
Рекомендации по разделу
5. Финансовая проработанность проекта
Предварительные выводы по анализу раздела
Рекомендации по разделу
Примечание: при присвоении баллов необходимо использовать алгоритм оценки проработанности проекта. Выводы и рекомендации необходимо привести по итогам оценки проработанности проекта.

9. Тәуелсіз сараптамалардың қажеттігі
Р/с
Қажетті сараптаманың түрі
Қажеттігінің негіздемесі
1
2
3
Ескертпе: тәуелсіз сараптамалардың қажеттігі осы Қағидалардың тиісті бөлімінде баяндалған қағидалар негізінде айқындалады.
10. Қаржыландырудың балама көздеріне қатысты пікір
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Ескертпе: қаржыландырудың балама көздерін ықтимал тарту бойынша ұсынымдарды көрсету қажет.
11. Жобаны ҚРҰБ-дан қаржыландырудың индикативтік шарттары
Қаржыландыру сомасы және валютасы
Қаржыландыру мерзімі
Сыйақы мөлшерлемесі
Негізгі борышты өтеу шарттары
Сыйақы төлеу шарттары
Өзге де шарттар мен ковенанттар (бар болса)

9. Необходимость независимых экспертиз
№ п/п
Вид необходимой экспертизы
Обоснование необходимости
1.
2.
3.
Примечание: необходимость независимых экспертиз определяется на основе правил, изложенных в соответствующем разделе настоящих Правил.
10. Мнение касательно альтернативных источников финансирования
_______________________________________________________________
Примечание: необходимо отразить рекомендации по возможному привлечению альтернативных источников финансирования.
11. Индикативные условия финансирования проекта из НФРК
Сумма и валюта финансирования
Срок финансирования
Ставка вознаграждения
Условия погашения основного долга
Условия выплаты вознаграждения
Прочие условия и ковенанты (при наличии)

Ескертпе: индикативтік шарттарды қалыптастыру Тұжырымдаманың 5-бөлімінің 5.3-тармағында көзделген қағидалар мен шарттарды, сондай-ақ жобаның анықталған тәуекелдерін ескере отырып жүзеге асырылады.
12. "Жобаны қорытынды бағалау" кіші кезеңіне құжат ұсыну бойынша ұсынымдар
Р/с
Қажетті қосымша құжат
1
2
1.
13. Жобаны индикативтік бағалау бойынша тұжырым (оң қорытынды немесе пысықтауға жіберу туралы қорытынды немесе теріс қорытынды):
Негіздеме:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Ескертпе: тұжырым жасап, Қағидалардың тиісті бөлімінде баяндалған қағидалар негізінде негіздемені келтіру қажет.
14. Орындаушылар
Р/с
Сараптама тобына қатысушы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Құрылымдық бөлімше
Электрондық пошта мекенжайы
Телефон
1
2
3
4
5
6
1.
...
Ұлттық әл-ауқат қорының және
даму институттарын, қаржы
ұйымдарын басқару жүйесін
оңтайландыру және ұлттық
экономиканы дамыту жөніндегі
шаралар шеңберінде құрылған
ұлттық басқарушы холдингтің
борыштық бағалы қағаздарын
сатып алу арқылы Қазақстан
Республикасы Ұлттық қорының
қаражаты есебінен
қаржыландыру ұсынылатын
жалпы ел үшін маңызы бар
жобаларға сараптама жүргізу,
сондай-ақ осындай жобаларды
қаржыландырудың балама
көздерінің бар-жоғын қарау
қағидаларына 10-қосымша
Ескерту. 10-қосымшада жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
Жобаның пысықталуын бағалау алгоритмі
1. Жобаның пысықталуын бағалау жобаның бастамашысынан алынған құжаттар топтамасы мен қосымша ақпарат, қолжетімді көздерден алынған ақпарат, сондай-ақ сараптама тобының пайымдаулары негізінде жүргізіледі және үлес салмақтары төмендегідей бөлімдерді бағалау негізінде есептеледі:
жобаның құқықтық, институционалдық және ұйымдастырушылық пысықталуы – 20 %;
жобаның коммерциялық (маркетингтік) пысықталуы – 20 %;
жобаның техникалық пысықталуы – 20 %;
жобаның экологиялық пысықталуы – 15 %;
жобаның қаржылық пысықталуы – 25 %.

Примечание: формирование индикативных условий осуществляется с учетом правил и условий, предусмотренных пунктом 5.3 раздела 5 Концепции, а также выявленных рисков проекта.
12. Рекомендации по предоставлению документов на подэтап "Итоговая оценка проекта"
№ п/п
Необходимый дополнительный документ
1.
2.
1
13. Вывод по индикативной оценке проекта (положительное заключение или заключение о направлении на доработку или отрицательное заключение):
Обоснование: ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
Примечание: необходимо сделать вывод и привести обоснование на основе правил, изложенных в соответствующем разделе Правил.
14. Исполнители
№ п/п
Участник экспертной группы
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Структурное подразделение
Адрес электронной почты
Телефон
1.
2.
3.
4.
5.
6.
1.
__________________________
Приложение 10
к Правилам проведения
экспертизы проектов
общестранового значения,
предлагаемых к
финансированию за счет средств
Национального фонда
Республики Казахстан путем
приобретения долговых ценных
бумаг Фонда национального
благосостояния и национального
управляющего холдинга,
созданного в рамках мер по
оптимизации системы
управления институтами
развития, финансовыми
организациями и развитию
национальной экономики, а
также рассмотрения наличия
альтернативных источников
финансирования таких
проектов
Сноска. Правый верхний угол приложения 10 - в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Алгоритм оценки проработанности проекта
1. Оценка проработанности проекта проводится на основе пакета документов и дополнительной информации, полученной от инициатора проекта, информации из доступных источников, а также суждений экспертной группы, и рассчитывается на основе оценки следующих разделов, имеющих следующие веса:
правовая, институциональная и организационная проработанность проекта – 20 %;
коммерческая (маркетинговая) проработанность проекта – 20 %;
техническая проработанность проекта – 20 %;
экологическая проработанность проекта – 15 %;
финансовая проработанность проекта – 25 %.

2. "Жобаны индикативтік бағалау" кіші кезеңінде жобаның қаржылық пысықталуы жөніндегі бөлім жобаның бастамашысы ұсынған қаржылық модель негізінде бағаланады.
3. "Жобаны қорытынды бағалау" кіші кезеңінде жобаның қаржылық пысықталуы жөніндегі бөлім қажет болған жағдайда сараптама тобы өзгерткен және (немесе) жаңартқан қаржы моделі негізінде бағаланады.
4. Жобаның пысықталуын бағалау: i = ∑wnkn формуласына сәйкес белгіленген үлес салмақтар бойынша өлшенген бөлімдердің әрқайсысы бойынша балдардың қосындысы ретінде есептеледі, мұндағы wn – бөлімнің үлес салмағы, kn – талдау қорытындылары бойынша бөлімге берілген балл.

2. На подэтапе "Индикативная оценка проекта" раздел по финансовой проработанности проекта оценивается на основе финансовой модели, предоставленной инициатором проекта.
3. На подэтапе "Итоговая оценка проекта" раздел по финансовой проработанности проекта оценивается на основе финансовой модели, измененной и (или) обновленной при необходимости экспертной группой.
4. Оценка проработанности проекта рассчитывается как сумма баллов по каждому из разделов, взвешенных по установленным весам, в соответствии со следующей формулой: i = ∑wnkn, где wn – вес раздела, kn – балл, присвоенный разделу по итогам анализа.

5. kn көрсеткіші бөлімдердің әрқайсысы бойынша сауалнама толтыру нәтижесінде алынған балдардың қосындысы ретінде есептеледі.
6. Бөлімдердің әрқайсысы бойынша сауалнама, жауаптардың нұсқалары және әр жауапқа сәйкес келетін балдар 12-тармақта келтірілген.
7. Бөлімдердің әрқайсысы бойынша ең жоғары балл 5 балға тең.
8. Жобаның пысықталуы бойынша ең жоғары бағалау 5 балға тең.
9. "Жобаны индикативтік бағалау" кіші кезеңінде, егер пысықталуын бағалау қорытындысы бойынша жоба 3 немесе одан көп балл алса, онда жоба жеткілікті пысықталған, олай болмаса – жеткіліксіз пысықталған болып есептеледі.

5. Показатель kn рассчитывается как сумма баллов, полученных в результате заполнения опросника по каждому из разделов.
6. Опросник по каждому из разделов, варианты ответов и баллы, соответствующие каждому ответу, приведены в пункте 12.
7. Максимальный балл по каждому из разделов равен 5 баллам.
8. Максимальная оценка проработанности проекта равна 5 баллам.
9. На подэтапе "Индикативная оценка проекта", если по итогам оценки проработанности проект получил 3 или более баллов, то проект считается достаточно проработанным, иначе – недостаточно проработанным.

10. "Жобаны қорытынды бағалау" кіші кезеңінде, егер пысықталуын бағалау қорытындысы бойынша жоба 4 немесе одан көп балл алса, онда жоба жеткілікті пысықталған, олай болмаса – жеткіліксіз пысықталған болып есептеледі.
11. Егер сұрақтардың қандай да біріне жауап беру мүмкін болмаған және (немесе) оны жобаға қолдануға болмайтын жағдайда бұл сұрақ тиісті бөлім үшін балды есептеу кезінде ескерілмейді. Бөлім бойынша ең жоғары балл қалған сұрақтар арасында біркелкі бөлінеді.

10. На подэтапе "Итоговая оценка проекта", если по итогам оценки проработанности проект получил 4 или более баллов, то проект считается достаточно проработанным, иначе – недостаточно проработанным.
11. В случае, если на какой-либо из вопросов невозможно ответить и (или) он неприменим к проекту, данный вопрос не учитывается в расчете балла за соответствующий раздел. Максимальный балл по разделу равномерно перераспределяется среди оставшихся вопросов.

Ескерту. 11-қосымшада жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
Әлеуетті тәуелсіз сарапшыны біліктілік талаптарына сәйкестігі тұрғысынан тексеру туралы қорытынды
Толтырылған күні: 20__ жылғы "__" ______
Әлеуетті тәуелсіз сарапшының заңды атауы
БСН
Тәуелсіз сарапшыны тарту жоспарланып отырған тәуелсіз сараптама түрі

Сноска. Правый верхний угол приложения 11 - в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Заключение о проверке потенциального независимого эксперта на соответствие квалификационным требованиям
Дата заполнения: от "__" ______ 20__ года
Юридическое наименование потенциального независимого эксперта
БИН
Вид независимой экспертизы, в рамках которой планируется привлечение независимого эксперта

2. "Жобаны индикативтік бағалау" кіші кезеңінде алынған ұсынымдарды ескергенде жоба бойынша ұсынылған құжаттардың тізімі
Р/с
Құжаттың атауы
Ұсыну мәртебесі (+/- /ішінара)
Ескертпелер
1
2
3
4
3. Жоба бастамашысының қаржылық және кредит қабілеттілігін талдау
3.1 Түйінді қаржылық көрсеткіштер
Түйінді қаржылық көрсеткіштер
1-жыл
2-жыл
∆, %
3-жыл
∆, %
Соңғы есепті кезең
∆, %
Активтер
Капитал
Таза борыш
Түсім
EBITDA
Рентабельділік
Gross Profit margin, %
EBITDA margin, %
Net Profit margin, %
ROA
ROIC
Өтімділік
Current ratio
Quick ratio
Төлем қабілеттілігі
Net Debt to Equity ratio
Борышқа қызмет көрсету
Net Debt to EBITDA ratio
Interest Coverage ratio
DSCR
Ескертпе: қаржылық есептіліктен (егер қолданылатын болса, аудиторлық есеппен) деректерді келтіру немесе қаржылық есептіліктен алынған мәліметтер негізінде есеп-қисаптар жүргізу қажет (егер қолданылатын болса, аудиторлық есеппен бірге).
Бұл ретте:
1) таза борыш = қысқа мерзімді міндеттемелер + ұзақ мерзімді міндеттемелер – ақша қаражаты және олардың баламалары;
2) EBITDA (Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization, пайыздарды, салықтарды, тозуды және амортизацияны шегергенге дейінгі пайда) = таза пайда + пайыздық шығыстар + табыс салығы бойынша шығыстар + негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің тозуы мен амортизациясы;
3) Gross Profit margin (жалпы пайда рентабельділігі) = (1 – өзіндік құн/түсім) * 100 %;
4) EBITDA margin (EBITDA рентабельділігі) = EBITDA/түсім * 100 %;
5) Net Profit margin (таза пайда рентабельдігі) = таза пайда/түсім * 100 %;
6) ROA (Return on Assets, активтердің рентабельдігі) = таза пайда/активтердің орташа құны, мұндағы активтердің орташа құны = активтердің есепті кезеңнің басындағы және соңындағы жартысына бөлінген қосындысы;
7) ROIC (Return on Invested Capital, инвестицияланған капиталдың рентабельділігі) = (EBIT * (1 – пайда салығының мөлшерлемесі) / (капитал + міндеттемелер) * 100 %, мұндағы EBIT (Earnings before interest and taxes, салықтар мен пайыздарды шегергенге дейінгі пайда) = таза пайда + пайыздық шығыстар + табыс салығы бойынша шығыстар;
8) Current ratio (ағымдағы өтімділік коэффициенті) = қысқа мерзімді активтер / қысқа мерзімді міндеттемелер;
9) Quick ratio (жылдам өтімділік коэффициенті) = (қысқа мерзімді активтер – қорлар) / қысқа мерзімді міндеттемелер;
10) Net Debt to Equity ratio (таза борыштың меншікті капиталға арақатынасы) = таза борыш / капитал;
11) NET Debt to EBITDA ratio (таза борыштың EBITDA-ға арақатынасы) = таза борыш / EBITDA;
12) Interest Coverage ratio (пайыздарды жабу коэффициенті) = EBIT / сыйақы бойынша төлемдер;

2. Список предоставленных документов по проекту с учетом рекомендаций, полученных на подэтапе "Индикативная оценка проекта"
№ п/п
Наименование документа
Статус предоставления
(+/-/ частично)
Примечания
1
2
3
4
3. Финансовый анализ и анализ кредитоспособности инициатора проекта
3.1 Ключевые финансовые показатели
Ключевые финансовые показатели
Год 1
Год 2
∆, %
Год 3
∆, %
Последний отчетный период
∆, %
Активы
Капитал
Чистый долг
Выручка
EBITDA
Рентабель ность
Gross Profit margin, %
EBITDA margin, %
Net Profit margin, %
ROA
ROIC
Ликвидность
Current ratio
Quick ratio
Платежеспособность
Net Debt to Equity ratio
Обслужива ние долга
Net Debt to EBITDA ratio
Interest Coverage ratio
DSCR
Примечание: необходимо привести данные из финансовых отчетностей (с аудиторским отчетом, если применимо) или произвести расчеты на основе данных из финансовых отчетностей (с аудиторским отчетом, если применимо).
При этом:
1) чистый долг = краткосрочные обязательства + долгосрочные обязательства – денежные средства и их эквиваленты;
2) EBITDA (Earnings before interest, taxes, depreciation and amortization, прибыль до вычета процентов, налогов, износа и амортизации) = чистая прибыль + процентные расходы + расходы по подоходному налогу + износ и амортизация основных средств и нематериальных активов;
3) Gross Profit margin (рентабельность валовой прибыли) = (1 – себестоимость/выручка) * 100%;
4) EBITDA margin (рентабельность EBITDA) = EBITDA/выручка * 100%;
5) Net Profit margin (рентабельность чистой прибыли) = чистая прибыль/выручка * 100%;
6) ROA (Return on Assets, рентабельность активов) = чистая прибыль/средняя стоимость активов, где средняя стоимость активов=сумма активов на начало и на конец отчетного периода, поделенная пополам;
7) ROIC (Return on Invested Capital, рентабельность инвестированного капитала) = (EBIT * (1 – ставка по налогу на прибыль)) / (капитал + обязательства) * 100%, где EBIT (Earnings before interest and taxes, прибыль до вычета налогов и процентов) = чистая прибыль + процентные расходы + расходы по подоходному налогу;
8) Current ratio (коэффициент текущей ликвидности) = краткосрочные активы / краткосрочные обязательства;
9) Quick ratio (коэффициент быстрой ликвидности) = (краткосрочные активы - запасы) / краткосрочные обязательства;
10) Net Debt to Equity ratio (соотношение чистого долга к собственному капиталу) = чистый долг / капитал;
11) Net Debt to EBITDA ratio (соотношение чистого долга к EBITDA) = чистый долг / EBITDA;
12) Interest Coverage ratio (коэффициент покрытия процентов) = EBIT / выплаты по вознаграждению;

13) DSCR (Debt Service coverage ratio, борышқа қызмет көрсету бойынша төлемдерді жабу коэффициенті) = (операциялық қызметтен түсетін легтер + сыйақы бойынша төлемдер) / (негізгі борыштың төлемдері + сыйақы бойынша төлемдер).
Тұжырым:
________________________________________________________________________
Кредит тарихы, ковенанттардың іс жүзіндегі және болжамды сақталуы туралы
түсініктемелер
________________________________________________________________________
(өзекті кредиттік есептің, аудиторлық есебі бар қаржылық есептіліктің деректері
негізінде ақпарат пен тұжырымдарды келтіру қажет)
3.2 Кредиттік рейтинг бойынша түсініктемелер (егер қолданылатын болса)
________________________________________________________________________
(Moody's Investors Service (Moody's) және (немесе) Fitch Ratings және (немесе) Standard & Poor's (S&P)
халықаралық рейтингтік агенттіктерінің деректері негізінде ақпарат пен тұжырымдарды келтіру қажет.
3.3 Болжамды бос ақша легін талдау (қажет болған жағдайда)
________________________________________________________________________
(жоба бастамашысының болжамы негізінде ақпарат пен тұжырымдарды келтіру қажет.
Бұл ретте болжам жобаны қаржыландырудың сұратылатын мерзімінен кем болмайтын мерзімге есептелуге тиіс)
3.4 Басқа (қажет болған жағдайда)
________________________________________________________________________
3.5 Тұжырым
________________________________________________________________________
4. Қарыз алушының қаржылық талдауды және кредит қабілеттілігін талдау
4.1 Түйінді қаржылық көрсеткіштер
Түйінді қаржылық көрсеткіштер
1-жыл
2-жыл
∆, %
3-жыл
∆, %
Соңғы есепті кезең
∆, %
1
2
3
4
5
6
7
8
Активтер
Капитал
Таза борыш
Түсім
EBITDA
Рентабельділік
Gross Profit margin, %
EBITDA margin, %
Net Profit margin, %
ROA
ROIC
Өтімділік
Current ratio
Quick ratio
Төлем қабілеттілігі
Net Debt to Equity ratio
Борышқа қызмет көрсету
Net Debt to EBITDA ratio
Interest Coverage ratio
DSCR
Тұжырым:
_______________________________________________________________________
4.2 Кредит тарихы, ковенанттардың іс жүзіндегі және болжамды сақталуы туралы түсініктемелер
_______________________________________________________________________
(өзекті кредиттік есептің, аудиторлық есебі бар қаржылық есептіліктің деректері
негізінде ақпарат пен тұжырымдарды келтіру қажет)
4.3 Кредиттік рейтинг бойынша түсініктемелер (егер қолданылатын болса)
______________________________________________________________________
(Moody's Investors Service (Moody's) және (немесе) Fitch Ratings және (немесе) Standard & Poor's (S&P)
халықаралық рейтингтік агенттіктерінің деректері негізінде ақпарат пен тұжырымдарды келтіру қажет.

13) DSCR (Debt service coverage ratio, коэффициент покрытия выплат по обслуживанию долга) = (потоки от операционной деятельности + выплаты по вознаграждению) / (выплаты основного долга + выплаты по вознаграждению).
Вывод: ________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
3.2 Комментарии по кредитной истории, фактическому и прогнозному соблюдению ковенантов
_______________________________________________________________________________ (необходимо привести информацию и выводы на основе данных из актуального кредитного отчета, финансовой отчетности с аудиторским отчетом)
3.3 Комментарии по кредитному рейтингу (если применимо)
_______________________________________________________________________________
(необходимо привести информацию и выводы на основе данных от международных рейтинговых агентств Moody's Investors Service (Moody's) и (или) Fitch Ratings и (или)
Standard & Poor's (S&P)
3.4 Анализ прогнозных свободных денежных потоков (при необходимости)
______________________________________________________________________________
(необходимо привести информацию и выводы на основе прогноза от инициатора проекта. При этом прогноз должен быть рассчитан на срок не менее запрашиваемого срока финансирования проекта)
3.5 Другое (при необходимости)
_______________________________________________________________________________
3.6 Вывод ________________________________________________________________
4. Финансовый анализ и анализ кредитоспособности заемщика
4.1 Ключевые финансовые показатели
Ключевые финансовые показатели
Год 1
Год 2
∆, %
Год 3
∆, %
Последний
отчетный период
∆, %
1
2
3
4
5
6
7
8
Активы
Капитал
Чистый долг
Выручка
EBITDA
Рентабельность
Gross Profit margin, %
EBITDA margin, %
Net Profit margin, %
ROA
ROIC
Ликвидность
Current ratio
Quick ratio
Платежеспособность
Net Debt to Equity ratio
Обслуживание долга
Net Debt to EBITDA ratio
Interest Coverage ratio
DSCR
Вывод: ________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
4.2 Комментарии по кредитной истории, фактическому и прогнозному соблюдению ковенантов
______________________________________________________________________________
(необходимо привести информацию и выводы на основе данных из актуального кредитного отчета, финансовых отчетностей с аудиторским отчетом)
4.3 Комментарии по кредитному рейтингу (если применимо)
_______________________________________________________________________________
(необходимо привести информацию и выводы на основе данных от международных рейтинговых агентств Moody's Investors Service (Moody's) и (или) Fitch Ratings и (или) Standard & Poor's (S&P)

4.4 Болжамды бос ақша легін талдау (қажет болған жағдайда)
_______________________________________________________________________
(жоба бастамашысының болжамы негізінде ақпарат пен тұжырымдарды келтіру қажет.
Бұл ретте болжам жобаны қаржыландырудың сұратылатын мерзімінен кем болмайтын мерзімге есептелуге тиіс)
4.5 Басқа (қажет болған жағдайда)
_______________________________________________________________________
4.6 Тұжырым
_______________________________________________________________________

4.4 Анализ прогнозных свободных денежных потоков (при необходимости)
_____________________________________________________________________________
(необходимо привести информацию и выводы на основе прогноза от заемщика.
При этом прогноз должен быть рассчитан на срок не менее запрашиваемого срока финансирования проекта)
4.5 Другое (при необходимости) __________________________________________________
4.6 Вывод _______________________________________________________________

Барлық бөлімдер бойынша жалпы үлес салмағы және балл (ең жоғары балл – 5, шекті балл – 4)
100 %
1. Жобаның құқықтық, институционалдық және ұйымдастырушылық пысықталуы
Бөлімді талдау бойынша тұжырымдар
Бөлім бойынша ұсынымдар
2. Жобаның коммерциялық (маркетингтік) пысықталуы
Бөлімді талдау бойынша тұжырымдар
Бөлім бойынша ұсынымдар
3. Жобаның техникалық пысықталуы
Бөлімді талдау бойынша тұжырымдар
Бөлім бойынша ұсынымдар
4. Жобаның экологиялық пысықталуы
Бөлімді талдау бойынша тұжырымдар
Бөлім бойынша ұсынымдар
5. Жобаның қаржылық пысықталуы
Бөлімді талдау бойынша тұжырымдар
Бөлім бойынша ұсынымдар
Ескертпе: балл беру кезінде жобаның пысықталуын бағалау алгоритмін пайдалану қажет. Тұжырымдар мен ұсынымдарды жобаның пысықталуын бағалау қорытындылары бойынша келтіру қажет.
7. Жоба бойынша қаржылық болжам
7.1 Қаржылық модельдегі негізгі жорамалдар
Негізгі жорамалдар
Мәндер
Түсініктемелер (жорамалдар көзі, негіздеме)
1
2
3
Макроэкономикалық көрсеткіштер
Валюта бағамы
Инфляция деңгейі
Өндірістік көрсеткіштер
Жобаны пайдалануға беру (жыл)
Өндірістік қуаттарды жүктеу деңгейі, %
Заттай түрдегі өткізу көлемі
Қаржылық көрсеткіштер
ҚҚС-сыз өткізу бағасы
Заттай мәнде іске асыру көлемі
Өзіндік құны
Әкімшілік шығыстар
Өткізу жөніндегі шығыстар
Амортизация
Күрделі шығындар
Салықтар
Жобаны қаржыландыру шарттары
ҚРҰҚ-ның қаржыландыру шарттары
Өзге көздердің қаржыландыру шарттары
Мемлекеттік қолдау (субсидиялар және т.б.)

(максимальный балл – 5, пороговый – 4)
100%
1. Правовая, институциональная и организационная проработанность проекта
Выводы по анализу раздела
Рекомендации по разделу
2. Коммерческая (маркетинговая) проработанность проекта
Выводы по анализу раздела
Рекомендации по разделу
3. Техническая проработанность проекта
Выводы по анализу раздела
Рекомендации по разделу
4. Экологическая проработанность проекта
Выводы по анализу раздела
Рекомендации по разделу
5. Финансовая проработанность проекта
Выводы по анализу раздела
Рекомендации по разделу
Примечание: при присвоении баллов необходимо использовать алгоритм оценки проработанности проекта. Выводы и рекомендации необходимо привести по итогам оценки проработанности проекта
7. Финансовый прогноз по проекту
7.1 Основные допущения в финансовой модели
Основные допущения
Значения
Комментарии (источник допущений, обоснование)
1
2
3
Макроэкономические показатели
Курс валют
Уровень инфляции
Производственные показатели
Ввод проекта в эксплуатацию (год)
Уровень загрузки производственных мощностей, в %
Объем производства в натуральном выражении
Финансовые показатели
Цена реализации без НДС
Объем реализации в натуральном выражении
Себестоимость
Административные расходы
Расходы по реализации
Амортизация
Капитальные затраты
Налоги
Условия финансирования проекта
Условия финансирования НФРК
Условия финансирования прочих источников
Государственная поддержка (субсидии и т.п.)

7.2 Пайда мен шығындар туралы болжамды есеп (P&L), қаржыландырудың бүкіл мерзіміне
Ескертпе: экраннан түсірілген сурет немесе кесте түрінде қою қажет.
Тұжырым:___________________________________________________
______________________________________________________________
7.3 Ақша қаражатының қозғалысы туралы болжамды есеп (Cash Flow), қаржыландырудың бүкіл мерзіміне
Ескертпе: экраннан түсірілген сурет немесе кесте түрінде қою қажет.
Тұжырым:_____________________________________________________________
______________________________________________________________________

7.2 Прогнозный отчет о прибылях и убытках (P&L) на весь срок финансирования
Примечание: необходимо вставить в виде снимка экрана или таблицы.
Вывод:____________________________________________________________
_________________________________________________________________________
7.3 Прогнозный отчет о движении денежных средств (Cash Flow) на весь срок финансирования
Примечание: необходимо вставить в виде снимка экрана или таблицы.
Вывод:____________________________________________________________
__________________________________________________________________

9. Жобаның әлеуметтік-экономикалық әсерлері
9.1 Жобаның экономикалық көрсеткіштер тұрғысынан тиімділігі
________________________________________________________________
(қажет болған жағдайда EIRR-ді IRR-мен және (немесе) өзге де көрсеткіштермен салыстыру, сондай-ақ benefit-cost ratio мәні 1-ден асатынын не аспайтынын айқындау)
9.2 Жаңартылған сандық әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштер (қажет болған жағдайда)
____________________________________________________________________
(қаржылық модель немесе жоба бойынша басқа да деректер жаңартылған жағдайда Cтратегиялық негіздеменің 3-тармағында көрсетілген жаңартылған сандық әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерді келтіру)

9. Социально-экономические эффекты проекта
9.1 Эффективность проекта с точки зрения экономических показателей ____________________________________________________________________
(сравнить EIRR с IRR и (или) иными показателями при необходимости, а также определить, составляет ли значение benefit-cost ratio более 1?)
9.2 Обновленные количественные социально-экономические показатели (при необходимости)
____________________________________________________________________
(в случае обновления финансовой модели или других данных по проекту привести обновленные количественные социально-экономические показатели, указанные в пункте 3 стратегического обоснования)

10. ҚРҰҚ көрсеткіштеріне әсері
Шығындар/пайда
Түсініктеме немесе тұжырым (қажет болған жағдайда):
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
11. Қосымша ақпарат (бар болса)
______________________________________________________________________
12. Жобаны қорытынды бағалау бойынша тұжырымдар (оң қорытынды немесе теріс қорытынды):
12.1 Оң қорытынды болған жағдайда:

10. Влияние на показатели НФРК
Убытки / выгоды
Комментарий или вывод (при необходимости): ________________________
______________________________________________________________________
11. Дополнительная информация (при наличии)
______________________________________________________________________
12. Выводы по итоговой оценке проекта (положительное заключение или отрицательное заключение):
12.1 В случае положительного заключения:

1) негіздеме:
2) қаржыландырудың ұсынылатын құрылымы мен шарттары:
Р/с
Параметрлер
ҚРҰҚ
Жеке қатысу
1-өзге көз
… -өзге көз
1
2
3
4
5
6
1.
Қаржыландыру түрі
2.
Қаржыландыру сомасы, млн
3.
Жобаның жалпы құнынан қаржыландыру үлесі, %
4.
Қаржыландыру валютасы
5.
Қаржыландыру мерзімі
6.
Сыйақы мөлшерлемесі
7.
Негізгі борышты өтеу шарттары
8.
Сыйақы төлеу шарттары
Ескертпе: соңғы кезекте жан-жақты талдау және бағалау жүргізу қорытындылары бойынша, оның ішінде анықталған тәуекелдерді, болжамды қаржылық модельді жасау нәтижелерін және оны стресс-тестілеу нәтижелерін ескере отырып толтырылады.
3) жоба бойынша шығыстар сметасы
Р/с
Шығыстар бабының атауы
Сомасы, млн теңге немесе млн АҚШ доллары
Үлесі,
%
Оның ішінде ҚРҰҚ-дан,
млн теңге немесе млн АҚШ доллары
1
2
3
4
5
...
Жиыны
4) кейінге қалдыру шарттары мен ковенанттар (бар болса)
Р/с
Жобаның бастамашысы және (немесе) қарыз алушы үшін шарттар
1
2
1.
Жобаны ҰҚБК қарағанға дейін орындалуға жататын шарттар
1.1.
...
2.
Жобаны қаржыландыру басталғанға дейін орындалуға жататын шарттар
2.1.
...
3.
Жобаны қаржыландыру барысында орындалуға жататын шарттар (ковенанттарды қоса алғанда)
3.1.
...
Ескертпе: шарттар мен талаптарды қалыптастыру жобаның анықталған тәуекелдерін барынша азайту мақсатында жүзеге асырылады.
Мынадай шарттар енгізілуі мүмкін:
жоба бастамашысының және (немесе) қарыз алушының өз тарапынан қаржыландыруды уақтылы орындауын қамтамасыз ететін шарттар;
өнім берушілердің және (немесе) мердігерлердің міндеттемелерді орындамау тәуекелдерін азайту үшін жобаның келісімшарттық пысықталуын күшейтуге бағытталған шарттар;
операциялық қызметтің тиімділігін қамтамасыз етуге, жобаның сараптамасы барысында анықталған операциялық қызметтің тәуекелдерін азайтуға бағытталған шарттар;
қаржылық ковенанттар және операциялық ақша легін пайдалануға қойылатын шектеулер, жоба бойынша күтпеген шығыстарды жабу үшін резервтік капиталды қалыптастыру;
мемлекетті қолдау жобасын ұсынуға бағытталған шарттар;
жобаның іс жүзіндегі көрсеткіштері жобаның қаржылық моделінде белгіленген жоспарлы көрсеткіштерден асып кеткен кезде негізгі борышты өтеуді акселерациялауға бағытталған шарттар;
анықталған ескертулерді жою, жобаның сараптамасы және оны бағалау шеңберінде тәуекелдерді митигациялау үшін қажетті өзге де шарттар мен қаржылық және (немесе) қаржылық емес ковенанттар;
сақтандыру құралдарын қолдану арқылы жобаның инвестициялық және (немесе) пайдалану кезеңдерінде туындайтын тәуекелдерді азайтуға бағытталған өзге де шарттар мен қаржылық және (немесе) қаржылық емес ковенанттар;
жобаның әлеуметтік-экономикалық мақсаттары мен әсерлеріне қол жеткізу жөніндегі міндеттемелер.

1) обоснование:
2) рекомендуемая структура и условия финансирования:
№ п/п
Параметры
НФРК
Собственное участие
Прочий источник 1
Прочий источник …
1
2
3
4
5
6
1.
Вид финансирования
2.
Сумма финансирования,
млн
3.
Доля финансирования от общей стоимости проекта, %
4.
Валюта финансирования
5.
Срок финансирования
6.
Ставка вознаграждения
7.
Условия погашения основного долга
8.
Условия выплаты вознаграждения
Примечание: заполняется в последнюю очередь по итогам проведения всестороннего анализа и оценки, в том числе с учетом выявленных рисков, результатов построения прогнозной финансовой модели и результатов ее стресс-тестирования.
3) смета расходов по проекту
№ п/п
Наименование статьи расходов
Сумма, млн тенге или млн долл. США
Доля, %
В том числе из НФРК,
млн тенге или млн долл. США
1.
2.
3.
4.
5.
...
Итого
4) отлагательные условия и ковенанты (при наличии)
№ п/п
Условия для инициатора проекта и (или) заемщика
1
2
1
Условия, подлежащие исполнению до рассмотрения проекта СУНФ
1.1
...
2
Условия, подлежащие исполнению до начала финансирования проекта
2.1
...
3
Условия, подлежащие исполнению в ходе финансирования проекта (включая ковенанты)
3.1
...
Примечание: формирование условий и требований осуществляется с целью минимизации выявленных рисков проекта.
Могут быть включены следующие условия:
условия, обеспечивающие своевременное исполнение инициатором проекта и (или) заемщиком финансирования со своей стороны;
условия, направленные на усиление контрактной проработанности проекта для снижения рисков неисполнения обязательств поставщиками и (или) подрядчиками;
условия, направленные на обеспечение эффективности операционной деятельности, снижение рисков операционной деятельности, выявленных в ходе экспертизы проекта;
финансовые ковенанты и ограничения на использование операционного денежного потока, формирование резервного капитала для покрытия непредвиденных расходов по проекту;
условия, направленные на предоставление проекту поддержки государства;
условия, направленные на акселерацию погашения основного долга при превышении фактических показателей проекта над плановыми показателями, заложенными в финансовой модели проекта;
иные условия и финансовые и (или) нефинансовые ковенанты, необходимые для устранения выявленных замечаний, митигации рисков в рамках экспертизы и оценки проекта;
иные условия и финансовые и (или) нефинансовые ковенанты, направленные на снижение рисков, возникающих на инвестиционной и (или) эксплуатационной фазах проекта, посредством применения инструментов страхования;
обязательства по достижению социально-экономических целей и эффектов проекта.

3) Талдаудың қорытындысы бойынша қаржыландырудың келесі кезеңіне қаражат бөлу мүмкіндігі (иә немесе жоқ):_______________________________________________
4) Жобаның бақылау нүктелерін талдаудың нәтижесі теріс болған жағдайда қаржыландыруды жалғастыру/тоқтата тұру/тоқтату туралы ұсынымды қалыптастыру қажеттігі (иә немесе жоқ):____________________________________________________
3. Орындаушылар
Р/с
Уәкілетті органның атауы/сараптама тобының мүшесі
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Құрылымдық бөлімше
Электрондық пошта мекенжайы
Телефоны
1
2
3
4
5
6
1.
Ұлттық әл-ауқат қорының және
даму институттарын, қаржы
ұйымдарын басқару жүйесін
оңтайландыру және ұлттық
экономиканы дамыту жөніндегі
шаралар шеңберінде құрылған
ұлттық басқарушы холдингтің
борыштық бағалы қағаздарын
сатып алу арқылы Қазақстан
Республикасы Ұлттық қорының
қаражаты есебінен
қаржыландыру ұсынылатын
жалпы ел үшін маңызы бар
жобаларға сараптама жүргізу,
сондай-ақ осындай жобаларды
қаржыландырудың балама
көздерінің бар-жоғын қарау
қағидаларына 14-қосымша
Ескерту. 14-қосымшада жоғарғы оң жақ бұрышы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Нысан
Жобаның стратегиялық мақсаттары мен әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштеріне қол жеткізілуін талдау
Ескерту. 14-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 14.11.2025 № 974 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Толтырылған күні: 20__ жылғы "__" ______
1. Жобаның түйіндемесі
1.
Жоба бастамашысының заңды атауы
2.
Жоба бастамашысының БСН
3.
Жобаның атауы
4.
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы және ҰҚБК шешімі (нөмірі, күні)
5.
Жобаның саласы және 5 таңбалы ЭҚЖЖ*
6.
Жауапты салалық министрлік
Ескертпе:
*экономикалық қызмет түрлерінің жалпы мемлекеттік жіктеуіші
1. Жобаның стратегиялық мақсаттары мен әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштеріне қол жеткізу жөніндегі ақпарат
Р/с №
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Есептеу әдісі және деректер көзі
Көрсеткішке қол жеткізудің белгіленген мерзімі
Жоспар
Факт
Ауытқу
Жоспардан %
Ауытқу бойынша түсіндірмелер
Тұжырым мен ұсыныстар
1
2
3
4
5
6
7

3) Необходимость в формировании рекомендаций о продолжении / приостановлении / прекращении финансирования в случае отрицательного результата анализа контрольных точек проекта (да или нет):
________________________________________________________________________________
3. Исполнители
№ п/п
Наименование уполномоченного органа / участника экспертной группы
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Структурное подразделение
Адрес электронной почты
Телефон
1
2
3
4
5
6
1
...
________________________
Приложение 14
к Правилам проведения
экспертизы проектов
общестранового значения,
предлагаемых к
финансированию за счет средств
Национального фонда
Республики Казахстан путем
приобретения долговых ценных
бумаг Фонда национального
благосостояния и национального
управляющего холдинга,
созданного в рамках мер по
оптимизации системы
управления институтами
развития, финансовыми
организациями и развитию
национальной экономики, а
также рассмотрения наличия
альтернативных источников
финансирования таких
проектов
Сноска. Правый верхний угол приложения 14 - в редакции постановления Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Приложение 14 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 14.11.2025 № 974 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Анализ достижения стратегических целей и социально-экономических показателей проекта
Дата заполнения: от "__" ______ 20__ года
1. Резюме проекта
1.
Юридическое наименование инициатора проекта
2.
БИН инициатора проекта
3.
Наименование проекта
4.
Указ Президента Республики Казахстан и решение СУНФ (номер, дата)
5.
Отрасль и 5-значный ОКЭД* проекта
6.
Ответственное отраслевое министерство
Примечание:
* общий государственный классификатор видов экономической деятельности
2. Информация по достижению стратегических целей и социально-экономических показателей проекта
№ п/п
Наименование показателя
Единица измерения
Метод расчета и источник данных
Установленный срок достижения показателя
План
Факт
Отклонение
% от плана
Пояснения по отклонению
Вывод и предложения
1
2
3
4
5
6
7