Мемлекет кепілдік берген мемлекеттік емес қарыз қаражаты есебінен қаржыландыру ұсынылатын жобалардың 2025 жылға арналған тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 14 сәуірдегі № 237 қаулысы.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 141-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған мемлекет кепілдік берген мемлекеттік емес қарыз қаражаты есебінен қаржыландыру ұсынылатын жобалардың 2025 жылға арналған тізбесі бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 14 сәуірдегі
№ 237 қаулысымен
бекітілген
Мемлекет кепілдік берген мемлекеттік емес қарыз қаражаты есебінен қаржыландыру ұсынылатын жобалардың 2025 жылға арналған тізбесі
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 05.05.2025 № 304; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 20.06.2025 № 461; 04.08.2025 № 595 қаулыларымен.
Р/с №
Жобаның атауы
Жобаның жалпы құны
Іске асыру кезеңі
Мемлекеттік кепілдіктің мөлшері
Қарыз алушы
Әлеуетті қарыз беруші
1
2
3
4
5
6
7
1
"Климатқа төзімді су ресурстарын дамыту жобасы, 1-саты" 1-транш (5 су шаруашылығы құрылысжайын салу және реконструкциялау)
88825175000 теңге
2025 – 2045 жылдар
78166154000 теңгеге дейін (қарыз валютасына баламалы)
"Қазсушар" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
Ислам Даму Банкі
2
"Климатқа төзімді су ресурстарын дамыту жобасы, 1-саты" 1-транш (ирригациялық желілерді қалпына келтіру, жаңғырту және салу)
138568866000 теңге
2025 – 2045 жылдар
121940602000 теңгеге дейін (қарыз валютасына баламалы)
"Қазсушар" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
Ислам Даму Банкі
3
Республикалық маңызы бар М-32 "РФ шекарасы (Самараға) – Шымкент" автомобиль жолын реконструкциялау 1806-1337 км "Қызылорда – Сексеуіл" учаскесі. I учаске. "Қызылорда қаласын айналып өтетін 1-б техникалық санатындағы автомобиль жолын салу"
46175489000 теңге
2025 – 2045 жылдар
40716700850 теңгеге дейін (қарыз валютасына балама)
"ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
Ислам Даму Банкі
4
Республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарын автоматтандырылған өлшеу жүйелерін дамыта және жолдарды күтіп-ұстауға арналған жол-пайдалану техникасымен жарақтандыра отырып, қалпына келтіру және жақсарту жөніндегі инвестициялық жоба
797621034694 теңге

Об утверждении перечня проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии на 2025 год
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2025 года № 237.
В соответствии с пунктом 4 статьи 141 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый перечень проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии на 2025 год.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 апреля 2025 года № 237
Перечень проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств негосударственных займов под государственные гарантии на 2025 год
Сноска. Перечень – в редакции постановления Правительства РК от 05.05.2025 № 304; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.06.2025 № 461; с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 04.082025 № 595 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию).
№ п/п
Наименование проекта
Общая стоимость проекта
Период реализации
Размер государственной гарантии
Заемщик
Потенциальный заимодатель
1
2
3
4
5
6
7
1
"Проект развития климатически устойчивых водных ресурсов, фаза 1" 1-й транш (строительство и реконструкция 5-ти водохозяйственных сооружений)
88825175000 тенге
2025 – 2045 годы
до 78166154000 тенге (эквивалентно валюте займа)
республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казводхоз"
Исламский Банк Развития
2
"Проект развития климатически устойчивых водных ресурсов, фаза 1" 1-й транш (восстановление, модернизация и строительство ирригационных сетей)
138568866000 тенге
2025 – 2045 годы
до
121940602000 тенге (эквивалентно валюте займа)
республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казводхоз"
Исламский Банк Развития
3
Реконструкция автомобильной дороги республиканского значения М-32 "Граница РФ (на Самару) – Шымкент" участок "Кызылорда – Саксаульск" км 1806-1337. I участок. "Строительство автомобильной дороги 1-б технической категории обход города Кызылорды"
46175489000 тенге
2025 – 2045 годы
до 40716700850 тенге (эквивалентно валюте займа)
акционерное общество "Национальная компания "КазАвтоЖол"
Исламский Банк Развития
4
Инвестиционный проект по восстановлению и улучшению автомобильных дорог республиканского значения общего пользования с развитием автоматизированных систем измерения и оснащением дорожно-эксплуатационной техникой для содержания дорог
797621034694 тенге

2025 – 2040 жылдар
488910000000 теңгеге дейін (1000000000 АҚШ долларына дейін балама)
"ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы
5
Қостанай облысында "Рудный қаласын айналып өту" автомобиль жолын салу
47684400000 теңге
2025 – 2048 жылдар
26211300000 теңгеге дейін (қарыз валютасына балама)
"ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы
6
Қарағанды қаласындағы Аэрация станциясының кәріздік тазарту құрылысжайларын реконструкциялау
56263704200 теңге
2025 – 2039 жылдар
50289331600 теңгеге дейін (не қарыз валютасына баламалы/тең мәнді)
"Қарағанды Су" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
Еуропа Қайта құру және Даму Банкі
7
М-32 "РФ шекарасы (Самараға дейін) – Шымкент" республикалық маңызы бар автомобиль жолының "Ақтөбе – Қарабұтақ – Ұлғайсын" учаскесін, 763-791 км және 819-1025 км реконструкциялау"
522668800000 теңге
2025 – 2048 жылдар
459948500000 теңгеге дейін (не қарыз валютасына баламалы/тең мәнді), оның ішінде:
2025 жыл –
155000000000 теңге ( Еуропа Қайта құру және Даму Банкі –
77500000000 теңге, Азия Инфрақұрылымдық Инвестициялар Банкі – 77500000000 теңге);
2026 жыл – 304948500000 теңге (Еуропа Қайта құру және Даму Банкі –
152474250000 теңге, Азия Инфрақұрылымдық Инвестициялар Банкі –
152474250000 теңге)
"ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
Азия Инфрақұрылымдық Инвестициялар Банкі,
Еуропа Қайта құру және Даму Банкі
8
"Қызылорда – Павлодар – Успенка – РФ шекарасы" автомобиль жолын
(433-946 км "Жезқазған-Қарағанды" учаскесі) реконструкциялау
1171860579000 теңге
2025 – 2045 жылдар
996072188000 теңгеге дейін (қарыз валютасына баламалы).
Бірінші кезең шеңберіндегі мемлекеттік
кепілдік сомасы 650000000000 теңгеден
аспайды (қарыз валютасына баламалы):
2025 жыл – 325000000000 теңге (Халықаралық Қайта құру және Даму Банкі), 2026 жыл – 325000000000 теңге (Азия инфрақұрылымдық Инвестициялар Банкі)
"ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
Халықаралық Қайта құру және Даму Банкі
9
Б. Қонысбаев атындағы өткізу пункті арқылы Өзбекстан Республикасына шығатын Сарыағаш қаласының айналма жолын салу
237396000000 теңге
2025 – 2048 жылдар
201786600000 теңгеге дейін (қарыз валютасына баламалы)
"ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
Азия Даму Банкі
10
Республикалық маңызы бар А-27 "Атырау-Доссор" 598-512 км автомобиль жолын реконструкциялау
138411800000 теңге
2025 – 2048 жылдар
121802400000 теңгеге дейін (қарыз валютасына баламалы), оның ішінде 2025 жылға – 44600000000 теңге, 2026 жылға – 77202400000 теңге
"ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
Азия Инфрақұрылымдық Инвестициялар Банкі

2025 – 2040 годы
до 488910000000 тенге (эквивалентно до 1000000000 долларов США)
акционерное общество "Национальная компания "КазАвтоЖол"
акционерное общество "Банк Развития Казахстана"
5
Строительство автомобильной
дороги "Обход города Рудный" в Костанайской области
47684400000 тенге
2025 – 2048 годы
до 26211300000 тенге (эквивалентно валюте займа)
акционерное общество "Национальная компания "КазАвтоЖол"
акционерное общество "Банк Развития Казахстана"
6
Реконструкция канализационных очистных сооружений станции аэрации в городе Караганде
56263704200 тенге
2025 – 2039 годы
до 50289331600 тенге (либо эквивалентно /равнозначно валюте займа)
товарищество с ограниченной ответственностью "Қарағанды Су"
Европейский Банк Реконструкции и Развития
7
Реконструкция автомобильной дороги республиканского значения М-32 "Граница РФ (до Самары) – Шымкент" участок "Актобе – Карабутак – Улгайсын", км 763-791 и км 819-1025
522668800000 тенге
2025 – 2048 годы
до 459948500000 тенге (либо эквивалентно /равнозначно валюте займа), в том числе: 2025 год – 155000000000 тенге (Европейский Банк Реконструкции и Развития – 77500000000 тенге, Азиатский Банк Инфраструктурных Инвестиций – 77500000000 тенге);
2026 год –
304948500000
тенге (Европейский Банк Реконструкции и Развития –
152474250000
тенге, Азиатский Банк Инфраструктурных Инвестиций –
152474250000 тенге)
акционерное общество "Национальная компания "КазАвтоЖол"
Азиатский Банк Инфраструктурных Инвестиций, Европейский Банк Реконструкции и Развития
8
Реконструкция автомобильной дороги "Кызылорда – Павлодар –Успенка –граница РФ" (участок "Жезказган –Караганда", км 433-946)"
1171860579000 тенге
2025 – 2045 годы
до
996072188000 тенге (эквивалентно валюте займа).
Сумма государственной гарантии в рамках первого этапа составляет не более
650000000000 тенге (эквивалентно валюте займа):
2025 год – 325000000000 тенге (Международный Банк Реконструкции и Развития), 2026 год – 325000000000 тенге
(Азиатский Банк Инфраструктурных Инвестиций)
акционерное общество "Национальная компания "КазАвтоЖол"
Международный Банк Реконструкции и Развития
9
Строительство обхода города Сарыагаш с выходом на Республику Узбекистан через пункт пропуска имени Б. Конысбаева
237396000000 тенге
2025 – 2048 годы
до 201786600000 (эквивалентно валюте займа)
акционерное общество "Национальная компания "КазАвтоЖол"
Азиатский Банк Развития
10
Реконструкция автомобильной дороги республиканского значения А-27 "Атырау-Доссор" км 598-512"
138411800000 тенге
2025 – 2048 годы
до 121802400000 тенге (эквивалентно валюте займа),
в том числе на 2025 год – 44600000000 тенге,
2026 год –
77202400000
тенге
акционерное общество "Национальная компания "КазАвтоЖол"
Азиатский Банк Инфраструктурных Инвестиций