"Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту" ұлттық жобасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 1102 қаулысы.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2024 жылғы 25 қыркүйектегі № 658 Жарлығымен бекітілген Мемлекет басшысының 2024 жылғы 2 қыркүйектегі "Әділетті Қазақстан: заң мен тәртіп, экономикалық өсім, қоғамдық оптимизм" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының 27-тармағын орындау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту" ұлттық жобасы (бұдан әрі – Ұлттық жоба) бекітілсін.
2. Ұлттық жобаны іске асыруға жауапты орталық, жергілікті атқарушы органдар және өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) Ұлттық жобаны іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесіне сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне Ұлттық жобаның орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.

Об утверждении Национального проекта "Модернизация энергетического и коммунального секторов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2024 года № 1102.
Во исполнение пункта 27 Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 2 сентября 2024 года "Справедливый Казахстан: закон и порядок, экономический рост, общественный оптимизм", утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 25 сентября 2024 года № 658, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Национальный проект "Модернизация энергетического и коммунального секторов" (далее – Национальный проект).
2. Центральным, местным исполнительным органам и иным организациям (по согласованию), ответственным за реализацию Национального проекта:
1) принять меры по реализации Национального проекта;
2) представлять информацию в Министерство национальной экономики Республики Казахстан о ходе исполнения Национального проекта согласно Системе государственного планирования в Республике Казахстан.

3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 1102 қаулысымен
бекітілген
"Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту" ұлттық жобасы
Ескерту. Ұлттық жоба жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2025 № 1175 қаулысымен.
1. Паспорт
1.
Атауы
"Энергетикалық және коммуналдық секторларды жаңғырту" ұлттық жобасы
1
2
3
2.
Әзірлеу үшін негіз
Мемлекет басшысының 2024 жылғы 2 қыркүйектегі "Әділетті Қазақстан: заң мен тәртіп, экономикалық өсім, қоғамдық оптимизм" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспарының тармақтарын орындау бойынша бақылауды бекітудің 27-тармағы
3.
Ұлттық жобаны әзірлеудің мақсаты
Халыққа коммуналдық қызметтерді сенімді әрі сапалы көрсетуді және ел экономикасының орнықты дамуын қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасында энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды (желілер мен объектілерді) жаңғырту
4.
Іске асыру мерзімі
2025 – 2029 жылдар
1
2
3
5.
Күтілетін әлеуметтік-экономикалық әсер, игілік алушылар үшін пайда
Қазақстан Республикасының энергетикалық және коммуналдық секторларын жаңғырту
6.
Күтілетін экономикалық әсер (сапа мен сан түрінде)
Энергетикалық және коммуналдық секторлардың қолданыстағы активтерін жаңғырту және жаңарту, оның ішінде:
кемінде 200 табиғи монополиялар субъектісі;
кемінде 30 жылу электр орталығы
7.
Күтілетін әлеуметтік әсер (сапа мен сан түрінде)

3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2024 года № 1102
Национальный проект "Модернизация энергетического и коммунального секторов"
1. Паспорт
1 Наименование Национальный проект "Модернизация энергетического и коммунального секторов"
1
2
3
2
Цель разработки Национального проекта
Модернизация энергетической и коммунальной инфраструктуры (сетей и объектов) в Республике Казахстан для обеспечения надежного и качественного предоставления коммунальных услуг населению и устойчивого развития экономики страны
3
Сроки реализации
2025 – 2029 годы
4
Ожидаемый социально-экономический эффект, польза для благополучателей
Модернизация энергетического и коммунального секторов Республики Казахстан
Ожидаемый экономический эффект (в качественном и количественном выражении)
Модернизация и обновление существующих активов энергетического и коммунального секторов, в том числе:
не менее 200 субъектов естественных монополий;
не менее 30 теплоэлектроцентралей.
Ожидаемый социальный эффект (в качественном и количественном выражении)

Авариялар деңгейін 20 %-ға төмендету, энергетикалық және коммуналдық активтердің тозу деңгейін ел бойынша орта есеппен 40 %-ға дейін төмендету
8.
Ұлттық жобаны іске асыру үшін қажетті қаржыландыру көлемі
Барлық инвестиция – 13588 млрд теңге, оның ішінде:
энергетикалық сектор – 6208 млрд теңге;
коммуналдық сектор – 6778 млрд теңге;
автоматтандыру және аспап орнату – 602 млрд теңге.
2025 – 2029 жылдар кезеңінде барлық субсидия 1480 млрд теңге, одан әрі сыйақының пайыздық мөлшерлемесінің 10 %-дан жоғары айырмасы қарыз мерзіміне байланысты субсидияланады
9.
Ұлттық жобаны әзірлеушінің атауы
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
10.
Ұлттық жобаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мен ұйымдардың атауы
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (келісу бойынша)
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (келісу бойынша)
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы (келісу бойынша)
"Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамы (келісу бойынша)
11.
Ұлттық жобаның жетекшісі және кураторы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары
Қанат Алдабергенұлы Бозымбаев
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі
Асан Көбентайұлы Дарбаев
2. Ағымдағы жағдай
Елдің коммуналдық және энергетикалық инфрақұрылымы желілердің тозуының жоғары деңгейіне және технологиялық тұрғыдан ескірген жабдықтарға байланысты елеулі сын-қатермен бетпе-бет келіп отыр, бұл ресурстардың тиімсіз пайдаланылуына алып келеді және халықтың тұрмыс сапасы мен экономиканың орнықтылығына теріс әсерін тигізеді.
Аталған проблемаларды шешу үшін ескірген желілерді жаңғырту мен ауыстыруды, инфрақұрылымды жаңартуға инвестиция тартуды, ресурстарды басқаруды оңтайландыру үшін заманауи цифрлық және энергия тиімді технологияларды енгізуді қамтитын кешенді тәсіл қажет, бұл елдегі жалпы жағдайды жақсартуға ықпал етеді және оның орнықты дамуын қамтамасыз етеді.
Жылумен жабдықтау
Қазақстанның жылу желілері айтарлықтай тозған. Орта есеппен тозу деңгейі 52 %-ды құрайды, бұл жылудың көп ысырап болуына және авариялардың жиі болуына алып келеді. Жылумен жабдықтау жүйесі еліміздің қалалары мен елді мекендерінің шамамен 60 %-ын қамтиды, ал желілердің жалпы ұзындығы шамамен 13 мың километрді құрайды, оның 11 мың километрге жуығы коммуналдық меншікте, 2 мың километрге жуығы жеке меншікте. Инфрақұрылымның басым бөлігінің жай-күйі заманауи талаптарды қанағаттандырмайды, мұның өзі жүйенің сенімділігін нашарлатады және жылу беру тиімділігін төмендетеді. Жылудың қазіргі ысырабы ескі және зақымдалған желілерге байланысты одан әрі өсуде, бұл бюджеттерге айтарлықтай ауыртпалық түсіреді және тұтынушылар үшін көрсетілетін жылу қызметтерінің құнын арттырады.
Негізгі жабдықтың өте тозуының нәтижесінде жылу энергиясы көздерінде орын алатын жылу энергиясының тапшылығы жылумен жабдықтау жүйелері сенімділігінің, сапасының бұзылуына және іркіліссіз жұмыс істеуіне айтарлықтай қауіп тудырады.
Ұлттық жоба шеңберінде 1622 км тозған желіні ауыстыру мен реконструкциялауды, электр және жылу энергиясын бірлесіп өндіруді жүзеге асыратын энергетикалық объектілерді қосу үшін жаңа желілер салуды, сондай-ақ жылумен жабдықтау көздеріндегі жылу қуаттарының жұмыс істеп тұрғандарын жаңғыртуды және жаңаларын іске қосуды қоса алғанда, жылу желісінің инфрақұрылымын ауқымды жаңартуға бағытталған шаралар кешені көзделеді. Бұл іс-шаралар жылу энергиясы көздерінің және жылу желілерінің тозу деңгейін едәуір төмендетуге, көрсетілетін қызметтердің сапасын жақсартуға, жылуды жеткізгенде оның шығын болуын азайтуға және ел ішінде жылумен қамту аясын кеңейтуге мүмкіндік береді. Жобаны іске асыру жүйенің тиімділігін арттыру үшін автоматты түрде мониторингілеу және басқару жүйелері сияқты заманауи технологияларды ендіруді де, сондай-ақ құбыр төсеу үшін жаңа материалдарды пайдалануды да көздейді, бұл пайдалану шығындарын едәуір төмендетеді.
Сонымен қоса жеке инвестицияларды тарту және инфрақұрылымды жаңғыртуға жеке компаниялардың қатысуын ынталандыратын тетіктерді әзірлеу Ұлттық жобаның маңызды элементі болып табылады, бұл процесті жеделдетуге және мемлекеттік бюджетке қаржылық жүктемені азайтуға көмектеседі. Желілерді жаңғыртумен қатар мамандардың біліктілігін арттыру бойынша жұмыстар жүргізілетін болады, бұл жобаларды іске асыруды жеделдетеді және олардың сапасын жақсартады.
Осы Ұлттық жобаның аса маңызды болуына қарамастан, ол орындалмаған немесе кешіктірілген жағдайда орын алуы мүмкін бірнеше қауіп бар. Біріншіден, тозған жылу желілерін пайдалануды жалғастыру авариялардың артуына алып келеді, бұл жылумен жабдықтаудың сапасына тікелей әсерін тигізеді. Аварияның жиі болуы қаржылық және әлеуметтік қосымша жүктеме тудырады, сонымен қатар шұғыл жөндеуге қосымша шығын жұмсауды қажет етеді. Екіншіден, жылу ысырабының жоғары болуы отынның тұтынылуын ұлғайтады, бұл түпкілікті пайдаланушылар үшін тарифтердің өсуіне және энергия жүйесіне жүктеменің артуына алып келеді.
Ұлттық жоба орындалмаған жағдайда жекелеген өңірлер, әсіресе ауылдық және шалғайдағы аудандар ескірген және тиімсіз жылу желілерімен қалатын жағдай туындауы мүмкін, бұл бүкіл ел бойынша жылумен жабдықтаудың қолжетімділігі мен сапасы деңгейінің біркелкі болмауына алып келеді. Мұның өзі әлеуметтік теңсіздікті күшейте түседі және халықтың наразылығын тудыруы мүмкін.
Бұған басқа, жаңғырту процесін тежеу энергия үнемдеу және экологиялық тұрақтылық саласындағы ұлттық мақсаттар мен міндеттемелердің орындалуына қауіп төндіреді. Жаңғырту жөніндегі іс-шаралардың уақтылы орындалмауы көмірқышқыл газының шығарындыларын азайту және елдегі жалпы энергия тиімділігін арттыру жөніндегі мақсаттарға қол жеткізуді қиындатуы мүмкін.
Осы тәуекелдерді барынша азайту үшін жобаны үнемі жоғары деңгейде қаржыландыруды, әкімшілік және технологиялық қиындықтарды уақтылы шешуді, сондай-ақ жобаны іске асырудың барлық кезеңдерінде төлем тәртібін жоғарылату және қолдау үшін халықпен түсіндіру жұмыстарын белсенді түрде жүргізуді қамтамасыз ету қажет.
Электрмен жабдықтау

Снижение уровня аварий на 20 %, снижение уровня износа энергетических и коммунальных активов в среднем по стране до 40 %.
5
Объем финансирования, необходимый для реализации Национального проекта
Всего инвестиции 13588 млрд тенге, в том числе:
энергетический сектор – 6208 млрд тенге;
коммунальный сектор – 6778 млрд тенге;
автоматизация и приборизация – 602 млрд тенге.
Всего субсидии на период 2025-2029 годы 1 480 млрд тенге, в дальнейшем разница процентной ставки вознаграждения свыше 10 % субсидируется в зависимости от срока займа.
6
Наименование разработчика Национального проекта
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
7
Наименование государственных органов и организаций, ответственных за реализацию Национального проекта
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
Министерство энергетики Республики Казахстан
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Министерство финансов Республики Казахстан
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы
Национальный Банк Республики Казахстан (по согласованию)
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (по согласованию)
Акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (по согласованию)
Акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" (по согласованию)
8
Руководитель и куратор Национального проекта
Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан
Бозумбаев Канат Алдабергенович
Вице-министр национальной экономики Республики Казахстан
Касенов Арман Бакитжанович
2. Текущая ситуация
Коммунальная и энергетическая инфраструктура страны сталкивается с серьезными вызовами, связанными с высоким уровнем износа сетей и технологически устаревшим оборудованием, что приводит к неэффективному использованию ресурсов и негативно отражается на качестве жизни населения и устойчивости экономики.
Для решения данных проблем необходим комплексный подход, включающий модернизацию и замену устаревших сетей, привлечение инвестиций в обновление инфраструктуры, внедрение современных цифровых и энергоэффективных технологий для оптимизации управления ресурсами, что будет способствовать улучшению общей ситуации в стране и обеспечит еҰ устойчивое развитие.
Теплоснабжение
Тепловые сети Казахстана находятся в состоянии значительного износа. В среднем уровень износа составляет 52 %, что вызывает высокие потери тепла и приводит к частым авариям. Система теплоснабжения охватывает около 60 % городов и населенных пунктов страны, а общая протяженность сетей составляет порядка 13 тысяч километров, из которых около 11 тыс. км находится в коммунальной собственности, около 2 тысяч километров – в частной. Состояние большой протяженности инфраструктуры не удовлетворяет современным требованиям, что ухудшает надежность системы и снижает эффективность теплопередачи. Текущие потери тепла из-за старых и поврежденных сетей продолжают расти, создавая значительное бремя для бюджетов и увеличивая стоимость тепловых услуг для потребителей.
В рамках Национального проекта предусмотрены меры, направленные на замену и реконструкцию 1622 километров изношенных сетей теплоснабжения, а также на строительство новых сетей теплоснабжения для подключения энергетических объектов, которые, помимо выработки электрической энергии, также производят тепловую энергию. Эти мероприятия позволят значительно снизить уровень износа тепловых сетей, улучшить качество предоставляемых услуг, снизить потери тепла при транспортировке и расшерает охват теплоснабжения по стране. Реализация проекта также предусматривает внедрение современных технологий для повышения эффективности системы, таких как системы автоматического мониторинга и управления, а также использование новых материалов для прокладки трубопроводов, что позволит значительно снизить затраты на эксплуатацию.
Дополнительно важными элементами Национального проекта являются привлечение частных инвестиций и разработка механизмов, стимулирующих участие частных компаний в модернизации инфраструктуры, что поможет ускорить процесс и снизить финансовую нагрузку на государственный бюджет. Параллельно с модернизацией сетей будет проведена работа по повышению квалификации специалистов, что ускорит реализацию проектов и улучшит их качество.
Несмотря на важность данного Национального проекта, существует несколько рисков, которые могут возникнуть в случаях его невыполнения или задержки. Во-первых, продолжение эксплуатации изношенных тепловых сетей приведет к увеличению аварийности, что напрямую скажется на качестве теплоснабжения. Частые аварии создадут дополнительные финансовые и социальные нагрузки, а также потребуют дополнительных затрат на экстренные ремонты. Во-вторых, высокие тепловые потери увеличат потребление топлива, что приведет к росту тарифов для конечных пользователей и увеличению нагрузки на энергосистему.
В случае невыполнения Национального проекта также может возникнуть ситуация, когда отдельные регионы, особенно сельские и удаленные районы, останутся с устаревшими и неэффективными тепловыми сетями, что приведет к неравномерному уровню доступности и качества теплоснабжения по стране. Это усилит социальное неравенство и может вызвать недовольство населения.
Кроме того, сдерживание процесса модернизации поставит под угрозу выполнение национальных целей и обязательств в области энергосбережения и экологической устойчивости. Несвоевременное выполнение мероприятий по модернизации может затруднить достижение целей по снижению выбросов углекислого газа и повышению общей энергоэффективности страны.
Для минимизации этих рисков необходимо обеспечить стабильно высокое финансирование проекта, своевременное решение административных и технологических сложностей, а также проведение активной разъяснительной работы с населением для повышения платежной дисциплины и поддержки на всех этапах реализации проекта.
Электроснабжение

Қазақстанның энергетикалық жүйесі инфрақұрылымның тозу деңгейі жоғары болуына байланысты елеулі сын-қатерлерге тап болып отыр. Елдің электр желілерінің жалпы ұзындығы шамамен 470 мың километрді құрайды, оның 27 мың километрі ұлттық маңызы бар желілерге жатады. 2024 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша электр станцияларындағы негізгі жабдықтардың тозуы 56,8 %-ға жетті, бұл ретте станциялардың үштен бірінен астамы 70 – 90 % шегінде тозған. Тозудың ең жоғары деңгейі ЖЭО мен МАЭС-терде байқалады. 14 электр станциясында 80 %-дан астам тозу тіркелген, ал 21 электр станциясында тозу көрсеткіші 60 %-дан 80 %-ға дейін жетеді. Бұл авариялардың артуымен тікелей байланысты, себебі авариялардың көбі тозуы 80 %-дан асатын станцияларда болады.
ӨЭК жағдай да күрделі болып қалуда. 6 ӨЭК тозу деңгейі аса жоғары (85 – 97 %), 6 компанияның тозу деңгейі жоғары (65 – 85 %), бұл энергиямен жабдықтаудағы авариялар мен бұзылу қаупін арттырады. 2023 жылы 28497 технологиялық бұзылу, оның ішінде 23 авария тіркелді. Олардың көбі ескі және тозған желілерде болды, бұл жылдам арада жаңғырту қажет екенін көрсетеді. Сонымен қатар реактивті қуатты тұтынатын асинхронды электр қозғалтқыштары мен трансформаторлар энергия жүйесіне айтарлықтай жүктеме түсіреді, бұл желілерге жүктемені арттырады және олардың тиімділігін төмендетеді.
Энергиямен жабдықтаудың орнықтылығы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін энергетикалық инфрақұрылымды ауқымды жаңғыртуды жүргізу қажет. Бұл тозған элементтерді заманауи элементтерге ауыстыруды, желілердің өткізу қабілетін арттыруды және тұтынушыларды анағұрлым жоғары кернеу деңгейлеріне ауыстыруды қамтиды. Жаңғырту электр станцияларын жаңартуды, қолданыстағы қуаттардың жұмыс тиімділігін арттыруды, сондай-ақ желілердің бір бөлігін кернеуі 10 киловольт электр беру әуе желілеріне ауыстыруды қамтиды, бұл электр энергиясының ысырабын азайтуға және сенімділігін жақсартуға мүмкіндік береді.
Реактивті қуат мәселесін шешу де маңызды қадам болады. Тарату желілеріндегі шығынды азайтуға және бүкіл энергетикалық жүйенің тиімділігін арттыруға компенсаторлық құрылғыларды қолдана отырып реактивті қуатты өтеу көмектеседі. Қосалқы станцияларды жаңарту қатар жүргізіледі, бұл электрмен жабдықтау сапасын жақсартуға және тозу деңгейі жоғары желілік учаскеге жүктемені азайтуға мүмкіндік береді.
Жаңа аудандар мен жеке сектордағы тұтынушыларды анағұрлым жоғары кернеуге (10 киловольт) ауыстыруға ерекше назар аудару қажет, бұл жүктеменің артуын, оның ішінде электромобиль санының өсуі есебінен артуын тиімді еңсеруге көмектеседі. Бұл шешім электр энергиясын тұтыну артқан жағдайда тұрақты және сапалы электрмен жабдықтауды қамтамасыз етеді.
Алдағы жаңғыртудың маңыздылығына қарамастан, егер жоба уақытында жүзеге асырылмаса, энергетикалық жүйе үшін тәуекелдер жоғары болады. Біріншіден, ескі және тозған электр желілерін пайдалануды жалғастыру аварияның және технологиялық бұзылудың көбеюіне алып келеді, бұл әсіресе қыс мезгілінде энергиямен жабдықтаудың тұрақты болуына әсерін тигізуі мүмкін. Желілерге шамадан тыс жүк түседі, бұл ажыратудың жиілеу қауіпіне және бүкіл энергетикалық жүйенің жұмысындағы тұрақсыздыққа алып келеді. Екіншіден, егер реактивті қуатпен байланысты проблемалар шешілмесе және қосалқы станцияларды жаңғырту жүргізілмесе, бұл электрмен жабдықтау сапасының төмендеуіне, электр энергиясы ысырабының артуына және пайдалану шығындарының өсуіне алып келеді. Инфрақұрылымды жаңартудағы қиындықтар түпкілікті тұтынушылар үшін электр энергиясының қымбаттауына алып келуі мүмкін.
Сонымен қатар электромобиль санының, әсіресе Алматы және Астана сияқты ірі қалаларда экспоненциалды өсуі қазірдің өзінде шамадан тыс жүк түсіп отырған желілерге жүктемені арттырады. Жаңғырту жүргізілмесе, энергетикалық инфрақұрылым мұндай жүктемені тиімді еңсере алмайды, бұл кідірістер мен авариялық ажырату қауіпін тудырады.
Осылайша, жобаның орындалмауы орнықты даму мен энергия тиімділігін арттыру саласындағы ұлттық мақсаттардың орындалуын айтарлықтай қиындатуы мүмкін.
Осы тәуекелдерді барынша азайту үшін тиісті қаржыландыруды, жаңғыртуды жедел іске асыруды және инфрақұрылымды дамытуға жеке инвестициялар тартуды қамтамасыз ету қажет. Бұған қоса кадрлардың біліктілігін арттыру және жобаларды басқаруды жетілдіру маңызды қадам болады, бұл процесті жеделдетуге және жұмыстарды орындау сапасын жақсартуға мүмкіндік береді.
Сумен жабдықтау

Энергетическая система Казахстана сталкивается с серьезными вызовами из-за высокого уровня износа инфраструктуры. Общая протяженность электрических сетей страны составляет около 470 тысяч километров, из которых 27 тысяч километров принадлежат сети национального значения. На 1 января 2024 года износ основного оборудования на электростанциях достиг 56,8 %, при этом более трети станций имеют износ в пределах 70 – 90 %. Наибольший уровень износа наблюдается на ТЭЦ и ГРЭС. Износ более 80 % зафиксирован на 14 электростанциях, а на 21 электростанции показатель износа варьируется от 60 % до 80 %. Это напрямую связано с повышенной аварийностью, так как большинство аварий происходит на станциях с износом более 80 %.
В РЭК ситуация также остается сложной. 6 РЭК имеют критический уровень изношенности (85 – 97 %), еще 6 компаний имеют высокий уровень износа (65 – 85 %), что повышает риск аварий и нарушений в энергоснабжении. В 2023 году было зафиксировано 28497 технологических нарушений, включая 23 аварии. Большинство из них произошло на старых и изношенных сетях, что подчеркивает необходимость скорейшей модернизации. Кроме того, существенную нагрузку на энергосистему создают асинхронные электродвигатели и трансформаторы, которые потребляют реактивную мощность, что увеличивает нагрузку на сети и снижает их эффективность.
Для обеспечения устойчивости и безопасности энергоснабжения необходимо провести масштабную модернизацию энергетической инфраструктуры. Это включает замену изношенных элементов на более современные, повышение пропускной способности сетей и перевод потребителей на более высокие уровни напряжения. Модернизация будет включать в себя обновление электростанций, повышение эффективности работы существующих мощностей, а также перевод части сетей на воздушные линии электропередачи напряжением 10 киловольт, что позволит уменьшить потери электроэнергии и улучшить надежность.
Важным шагом станет также решение проблемы с реактивной мощностью. Компенсация реактивной мощности с использованием компенсирующих устройств поможет снизить потери в распределительных сетях и повысить эффективность работы всей энергетической системы. Одновременно будет проведено обновление подстанций, что позволит улучшить качество электроснабжения и снизить нагрузку на сетевые участки с высоким уровнем износа.
Особое внимание должно быть уделено переводу потребителей в новых районах и частном секторе на более высокое напряжение (10 киловольт), что поможет эффективно справляться с увеличивающейся нагрузкой, в том числе за счет роста числа электромобилей. Это решение обеспечит стабильное и качественное электроснабжение в условиях роста потребления электроэнергии.
Несмотря на важность предстоящей модернизации, если проект не будет реализован вовремя, риски для энергетической системы будут высокими. Во-первых, продолжение эксплуатации старых и изношенных электросетей приведет к увеличению аварийности и технологических нарушений, что может повлиять на стабильность энергоснабжения, особенно в зимний период. Сети будут подвергаться перегрузкам, что приведет к риску частых отключений и нестабильности в работе всей энергетической системы. Во-вторых, если не будут решены проблемы с реактивной мощностью и не будет проведена модернизация подстанций, это приведет к снижению качества электроснабжения, повышению потерь электроэнергии и росту эксплуатационных расходов. Сложности с модернизацией инфраструктуры могут также привести к увеличению стоимости электроэнергии для конечных потребителей.
Кроме того, экспоненциальный рост числа электромобилей, особенно в крупных городах, таких как Алматы и Астана, увеличит нагрузку на уже перегруженные сети. Без модернизации энергетическая инфраструктура не сможет эффективно справляться с этой нагрузкой, что приведет к риску сбоев и аварийных отключений.
Таким образом, невыполнение проекта может серьезно осложнить выполнение национальных целей в области устойчивого развития и повышения энергоэффективности.
Для минимизации этих рисков необходимо обеспечить должное финансирование, оперативную реализацию модернизации и вовлечение частных инвестиций в развитие инфраструктуры. Кроме того, важными шагами станут повышение квалификации кадров и совершенствование управления проектами, что позволит ускорить процесс и улучшить качество выполнения работ.
Водоснабжение

Қазақстанда сумен жабдықтау жүйесі бүкіл ел бойынша инфрақұрылымның орта есеппен 40 %-ды құрайтын жоғары деңгейдегі тозуымен байланысты елеулі проблемалармен бетпе-бет келіп отыр. Елде ескірген су құбыры желілерінің саны көп, олардың көпшілігі отыз жылдан астам жұмыс істеп тұр. Елдегі су құбыры желілерінің жалпы ұзындығы 100 мың км құрайды, оның едәуір бөлігі күрделі жөндеуді немесе толық ауыстыруды қажет етеді. Кей өңірлерде су құбыры желілері мен сумен жабдықтау объектілерінің тозу деңгейі 50 %-дан асады, бұл судың ағып кетуіне және ысырап болуына ықпалын тигізеді, сондай-ақ көрсетілетін қызметтердің сапасын төмендетеді.
Көптеген елді мекендерде, әсіресе шалғайдағы аудандар мен шағын қалаларда ауызсу тапшылығы, сондай-ақ судың сапасына байланысты проблемалар бар, бұл санитариялық нормалардың бұзылуына алып келуде. Сумен жабдықтау көбінесе судың химиялық және биологиялық құрамы жөніндегі стандарттарды бұзып жүзеге асырылады, бұл халық денсаулығына тікелей әсерін тигізеді.
Сонымен бірге қалаларда сумен жабдықтау қызметтеріне қол жеткізу 98,9 %-ды және ауылдарда 96,6 %-ды құрайды.
89 қалалық елді мекеннің ішінде 65 қаланың тұрғындары орталықтандырылған сумен 100 % қамтамасыз етілген.
Сондай-ақ бүгінгі күні 6256 ауылдың 5130-ы сумен қамтамасыз етілген.
9 өңірде қала халқы сумен жабдықтау қызметтерімен 100 % қамтамасыз етілген.
Сумен жабдықтаудың ағымдағы проблемаларын шешу үшін Қазақстанда су құбыры желілері мен сумен жабдықтау объектілерін ауқымды жаңғырту көзделген. Ұлттық жоба аясында ескі және тозған су құбырларын ауыстыру, су жинау және тазарту құрылыстарын реконструкциялау, сондай-ақ ауылдық жерлерде және шалғай өңірлерде сумен жабдықтаудың жаңа объектілерін салу ұсынылады.
Сумен жабдықтауды жаңғырту су тазартудың заманауи технологияларын енгізуді, сумен жабдықтауды басқару процестерін автоматтандыруды, сондай-ақ су құбыры желілерін салу үшін инновациялық материалдарды пайдалануды қамтиды, бұл су ысырабын айтарлықтай азайтуға және пайдалану тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді. Сондай-ақ су сапасының мониторингі жүйесін жақсарту көзделіп отыр, бұл өзгерістерге жедел ден қоюға, экологиялық және санитариялық қауіптердің алдын алуға мүмкіндік береді.
Егер сумен жабдықтауды жаңғырту жобасы толық көлемде іске асырылмаса, оның салдары ел үшін аса жағымсыз болуы мүмкін. Біріншіден, су құбыры желілерінің тозуы және уақтылы реконструкцияланбауы сумен жабдықтаудың сапасын одан әрі нашарлатады. Судың ысырап болуы ұлғая түседі, бұл оны қайта өңдеуге және тасымалдауға қосымша шығындарды талап ете отырып, сумен жабдықтайтын мемлекеттік және жеке компаниялар үшін шығындарды арттырады. Екіншіден, су тазарту құрылысжайларының жөнделмеуі және сумен жабдықтау жүйелерінің ескіруі санитариялық жағдайдың нашарлауына және судың ластануымен байланысты аурулардың таралуына алып келуі мүмкін. Желілер жаңғыртылмайтын шалғайдағы және ауылдық аудандарда таза ауызсудың жетіспеушілігі қаупі артады, бұл әлеуметтік теңсіздікті күшейтеді және халықтың денсаулығына қауіп төндіреді.

Система водоснабжения Казахстана сталкивается с серьезными проблемами, связанными с высоким уровнем износа инфраструктуры, который составляет в среднем 40 % по стране. В стране существует значительное количество устаревших водопроводных сетей, многие из которых функционируют более тридцати лет. Общая протяженность водопроводных сетей в стране составляет 100 тысяч километров, из которых значительная часть требует капитального ремонта или полной замены. По некоторым регионам износ водопроводных сетей и объектов водоснабжения составляет более 50 %, что способствует утечкам и потерям воды, а также снижает качество предоставляемых услуг.
Многие населенные пункты, особенно в удаленных районах и малых городах, сталкиваются с дефицитом питьевой воды, а также проблемами, связанными с качеством воды, что приводит к нарушениям санитарных норм. Водоснабжение часто осуществляется с нарушениями стандартов по химическому и биологическому составу, что напрямую сказывается на здоровье населения.
Вместе с тем доступ к услугам водоснабжения в городах составляет 98,9 % и в селах 96,6 %.
Из 89 городских населенных пунктов обеспечено 100 % централизованным водоснабжением население 65 городов.
Также, на сегодня из 6256 сел обеспечено услугами водоснабжения 5130 сел.
100 % доступ к услугам водоснабжения имеет городское население в 9 регионах.
Для решения текущих проблем с водоснабжением в Казахстане предусмотрена масштабная модернизация водопроводных сетей и объектов водоснабжения. В рамках Национального проекта предлагаются замена старых и изношенных водопроводных труб, реконструкция водозаборных и очистных сооружений, а также строительство новых водоснабжающих объектов в сельской местности и удаленных регионах.
Модернизация водоснабжения будет включать внедрение современных технологий очистки воды, автоматизацию процессов управления водоснабжением, а также использование инновационных материалов для строительства водопроводных сетей, что позволит значительно снизить утечки и повысить эффективность эксплуатации. Также предполагается улучшение системы мониторинга качества воды, что позволит оперативно реагировать на изменения и предотвращать экологические и санитарные риски.
Если проект модернизации водоснабжения не будет реализован в полном объеме, последствия для страны могут быть крайне негативными. Во-первых, износ водопроводных сетей и отсутствие своевременной реконструкции приведут к дальнейшему ухудшению качества водоснабжения. Утечки воды продолжат расти, что потребует дополнительных затрат на ее обработку и транспортировку, увеличивая расходы для государственных и частных водоснабжающих компаний. Во-вторых, неотремонтированные очистные сооружения и устаревшие системы водоснабжения могут привести к ухудшению санитарных условий и распространению заболеваний, связанных с загрязнением воды. В отдаленных и сельских районах, где модернизация сетей не будет проведена, возрастет риск нехватки чистой питьевой воды, что усугубит социальное неравенство и создаст угрозу для здоровья населения.

Сумен жабдықтау инфрақұрылымының жаңғыртылмауы құбырлардың жарылуы мен сорғы станцияларының істен шығуына байланысты авариялық жағдайлардың көбеюіне де алып келеді, бұл сумен жабдықтауда іркіліс туғызып, әлеуметтік шиеленісті арттыра түседі. Ұзақмерзімді перспективада сапалы суға қолжетімділіктің болмауы тұрмыс сапасын жақсарту және елдің орнықты дамуы бойынша стратегиялық мақсаттарды орындауды қиындатуы мүмкін. 2023 жылы сумен жабдықтау жүйесінде 1459 технологиялық бұзушылық, оның ішінде сумен жабдықтау желілерінде 1049 бұзушылық орын алды.
Осылайша, осы тәуекелдердің алдын алу үшін Ұлттық жобаны уақтылы және толыққанды қаржыландыруды қамтамасыз ету, сондай-ақ жеке инвестицияларды тарту және жаңғырту бағдарламасын іске асыруға жергілікті биліктің белсенді қатысуы үшін тиімді тетіктер жасау қажет.
Су бұру
Бүгінгі күні су бұру жүйесінде кәріз желілерінің тым тозуы және КТҚ-ның қанағаттанарлықсыз жай-күйі мәселелері барынша өзекті күйінде қалып отыр. Елде су бұру желілеріне, әсіресе ірі қалалар мен өнеркәсіптік аудандарда жүктеме көп, мұнда қолданыстағы жүйелер сарқынды су көлемінің ұлғаюына төтеп бере алмайды. Елдегі кәріз желісінің ұзындығы 17,6 мың км, желілердің орташа тозуы 56 %-ды құрайды бұл авариялардың жиі болуы мен сарқынды сулардың ағып кетуіне алып келеді.
Еліміздегі су бұру объектілері мен КТҚ-ның тозуы 50 %-дан астам маңызды мәнге жетіп отыр, ал кейбір объектілерде бұл көрсеткіш 70–80 %-дан асады. Осыған байланысты тазарту құрылыстарына, әсіресе ескі ғимараттарға түсетін жүктеме жоғары, бұл әсіресе халық тығыз орналасқан өңірлерде және өнеркәсіптік аймақтарда санитариялық нормалардың бұзылуына және экологиялық жағдайдың нашарлауына алып келеді.
Ескірген кәріз жүйелерінің, оның ішінде КТҚ тиімсіз жұмыс істеуі су айдындарының ластануына алып келеді, бұл экожүйе мен халықтың денсаулығына ауыр зардап тигізуі мүмкін. Сарқынды суды тазарту деңгейінің төмендігі және қолданыстағы су бұру объектілері қуатының жеткіліксіздігі бірқатар ірі қалаларда санитариялық орнықты жағдайды қамтамасыз ету үшін проблемаға айналуда.
Көрсетілген проблемаларды шешу үшін ұлттық жоба шеңберінде кәріз инфрақұрылымын ауқымды жаңарту және КТҚ жаңғырту көзделген. Ескі құбырларды ауыстыру, қолданыстағы тазарту құрылыстарын заманауи технологияларды пайдалана отырып реконструкциялау және сарқынды суды тазартудың тиісті деңгейін қамтамасыз ету үшін қуаттарды кеңейту жоспарлануда.
Жобада қазіргі қуаттар ұлғайып отырған жүктемені көтере алмайтын аудандарда, әсіресе жылдам өсіп келе жатқан қалалар мен агломерацияларда су бұру және тазарту объектілерін жаңадан салу көзделген. Сарқынды суды тазартудың заманауи технологияларын қолдану тазарту процестерінің тиімділігін едәуір арттырады, қоршаған ортаға теріс әсерді азайтады және санитариялық жағдайды жақсартады.
Жаңғыртудың түйінді аспектісі – КТҚ басқару процестерін автоматтандыруды, экологиялық таза технологияларды ендіруді және оларды өңдеудің барлық кезеңдерінде сарқынды су сапасының мониторингін жақсартуды қамтитын инновациялық шешімдердің интеграциясы. Бұл су бұру объектілері жұмысының сенімділігі мен қауіпсіздігін арттыруға, сондай-ақ пайдалану мен қызмет көрсету шығындарын азайтуға мүмкіндік береді.

Невыполнение модернизации водоснабжающей инфраструктуры также приведет к увеличению числа аварийных ситуаций, связанных с разрывами труб и выходом из строя насосных станций, что вызовет перебои в водоснабжении и повысит социальную напряженность. Недостаток доступа к качественной воде в долгосрочной перспективе может затруднить выполнение стратегических целей по улучшению качества жизни и устойчивому развитию страны. В 2023 году произошло 1459 технологических нарушений в системе водоснабжения, в том числе на сетях водоснабжения – 1049 нарушений.
Таким образом, для предотвращения этих рисков необходимо обеспечить своевременное и полноценное финансирование Национального проекта, а также создать эффективные механизмы для привлечения частных инвестиций и активного участия местных властей в реализации программы модернизации.
Водоотведение
На сегодня в системе водоотведения наиболее острыми остаются вопросы высокого износа канализационных сетей и неудовлетворительного состояния КОС. В стране наблюдается значительная нагрузка на сети водоотведения, особенно в крупных городах и промышленных районах, где существующие системы не способны справляться с увеличившимися объемами сточных вод. Протяженность канализационных сетей в стране составляет 17,6 тысячи километров, со средним износом сетей – 56 %, что ведет к частым авариям и утечкам сточных вод.
Износ объектов водоотведения и КОС в стране достигает значительных величин — более 50 %, а на некоторых объектах этот показатель превышает 70 – 80 %. В связи с этим на очистные сооружения, особенно старые, ложится высокая нагрузка, что ведет к нарушению санитарных норм и ухудшению экологической ситуации, особенно в регионах с высокой плотностью населения и промышленными зонами.
Неэффективная работа устаревших канализационных систем, в том числе КОС, приводит к загрязнению водоемов, что может иметь серьезные последствия для экосистемы и здоровья населения. Низкий уровень очистки сточных вод и недостаточная мощность существующих объектов водоотведения становятся проблемой для обеспечения устойчивой санитарной ситуации в ряде крупных городов.
Для решения указанных проблем в рамках национального проекта предусмотрены масштабное обновление канализационной инфраструктуры и модернизация КОС. Планируются замена старых трубопроводов, реконструкция существующих очистных сооружений с использованием современных технологий и расширение мощностей для обеспечения необходимого уровня очистки сточных вод.
Проект включает в себя строительство новых объектов водоотведения и очистки в тех районах, где существующие мощности не справляются с возросшей нагрузкой, особенно в быстрорастущих городах и агломерациях. Использование современных технологий очистки сточных вод позволит значительно повысить эффективность процессов очистки, снизить негативное воздействие на окружающую среду и улучшить санитарные условия.
Ключевым аспектом модернизации является интеграция инновационных решений, которая включает автоматизацию процессов управления КОС, внедрение экологически чистых технологий и улучшение мониторинга качества сточных вод на всех этапах их обработки. Это позволит повысить надежность и безопасность работы объектов водоотведения, а также снизить расходы на эксплуатацию и обслуживание.

Егер су бұру жүйесін, оның ішінде КТҚ жаңғырту жөніндегі жоба толық көлемде орындалмаса, ел үшін зардабы елеулі болуы мүмкін. Біріншіден, тозған және ескірген кәріз жүйелерін пайдалануды жалғастыру құбырлардың жарылуы және тазарту құрылыстарының толып қалуы сияқты авариялық жағдайлар санының ұлғаюына алып келеді. Бұл халықтың денсаулығына қауіп төндіреді, себебі тиісті тазалаудан өтпеген сарқынды су табиғи су айдындарына түсуі мүмкін, мұның өзі ауызсудың ластану және жұқпалы аурулардың таралу қаупін арттырады. Соңғы есепті жылы су бұру жүйесінде 296 технологиялық бұзушылық, оның ішінде желілерде 255 бұзушылық тіркелді. Екіншіден, КТҚ жұмысы тиімділігінің төмен болуы елдегі экологиялық жағдайды нашарлатуын жалғастырады. Сарқынды судың органикалық және химиялық ластағыш заттардан жеткілікті түрде тазартылмауы су айдындарының жай-күйінің нашарлауына, өзендердің, көлдердің және басқа да табиғи объектілердің ластануына әкеледі, бұл биоәртүрлілікке және халықтың тұрмыс сапасына әсерін тигізеді. Бұл экологиялық және санитариялық нормалардың орындалуын күрделендіріп, ластанудың салдарын жоюға қосымша шығын талап етуі мүмкін.
Бұған қоса су бұру және сарқынды суды тазарту объектілерін жаңғыртуды тежеу инфрақұрылым қазіргі заманғы талаптарға сай келмейтін өңірлерде әлеуметтік шиеленістің одан әрі ұлғаюына әкеп соғады. Бұл әсіресе сарқынды судың шоғырлануы жоғары ірі қалалар мен өндірістік орталықтарға қатысты. Егер жоба орындалмаса, денсаулық сақтау және экология жүйелеріне де жүктеме артуы мүмкін, себебі сарқынды суды тазарту және су бұру проблемалары қоршаған ортаның жай-күйі мен халықтың денсаулығына тікелей байланысты.
Осылайша, осы тәуекелдерді барынша азайту үшін су бұру жүйесін, оның ішінде КТҚ жүйесін жаңғырту жөніндегі жобалардың уақтылы іске асырылуын қамтамасыз ету, жеке инвестицияларды тарту және жергілікті билік органдарының жұмысын жандандыру қажет.
Газбен жабдықтау
Қазіргі уақытта газбен жабдықтау жүйесінде жүйелі шешімді қажет ететін бірқатар проблемалар бар.
Бөлшек сауда сегментінде газ тұтынуды толық және анық есепке алудың болмауы түйінді проблемалардың бірі болып табылады, бұл айтарлықтай ысырап пен ресурстарды басқарудағы тиімсіздікке алып келеді. Қолданыстағы жүйе негізінен есепке алу құралдары көрсеткіштерінің ауызша берілуіне және үндестірілмеген деректерге негізделген, бұл газ теңгерімінде алшақтық туындатады, сонымен қатар тұтынуды бақылау мен талдауды қиындатады.
Бұдан басқа, абоненттік базаға қызмет көрсетуге және биллинг процестеріне жұмсалатын шығын жыл сайын ұлғаюда, бұл тұтынушылар санының өсуімен, қолеңбек режимінде басқарылатын операциялар ауқымына және ескірген ақпараттық жүйелерді үнемі сүйемелдеу қажеттігіне байланысты. Бұл ретте қолданыстағы тарифтерге көрсетілген шығыстардың бәрі бірдей енгізілмеген, бұл қосымша қаржылық жүктеме тудырады және газ тарату ұйымдарының орнықты жұмыс істеуін қиындатады.
Тауарлық газды ішкі тұтынудың ұлғаюы қосымша қауіп факторы болып табылады, бұл импортты талап етеді немесе экспорт көлемін төмендетуге алып келеді.
Осыған байланысты ұсынылатын шешім – газды цифрлық есепке алу жүйесін ендіру, бұл көрсеткіштерді автоматты түрде беруді, тұтынуды дәл және ашық есепке алуды, операциялық шығыстарды қысқартуды және халық пен ұйымдардың газды үнемді және ұтымды тұтынуы үшін негіз қалыптастыруды қамтамасыз етеді.
ТМС жабдықтар мен желілердің тозу дәрежесіне байланысты тәуекел топтары бойынша жіктелуі
Ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде инфрақұрылымы едәуір деңгейде тозған ТМС олардың жабдықтары мен желілерінің жай-күйіне қарай тәуекел топтары бойынша жіктеледі. Бұл жөндеу және жаңғырту үшін басым бағыттарды тиімді анықтауға мүмкіндік береді, бірақ бұл процеспен байланысты бірқатар проблемалар бар.
Қызыл деңгей дереу жөндеуді немесе ауыстыруды қажет ететін өте нашар күйдегі объектілерді көрсетеді. Жабдықтар мен желілердің тозуы 65 %-дан асады, бұл реттеліп көрсетілетін қызметтердің тұрақтылығы мен сенімділігіне айтарлықтай қауіп төндіреді. Бұл объектілер авариялық жағдайлардың басты себебіне айналып, іркіліссіз жабдықтауға қауіп төндіреді және қызмет көрсетуде кідіріс болғызбау үшін дереу қаржы құюды талап етеді.
Сары деңгей таяу арада күрделі жөндеуді немесе жаңғыртуды қажет ететін, тозу деңгейі 55 %-дан 65 %-ға дейінгі объектілерге қатысты. Мұндай объектілер жұмыс істей беру мүмкін, бірақ оларды пайдалану барған сайын қауіпті бола бастайды. Қалпына келтіруге инвестиция уақтылы салынбаса, олар істен шыға бастауы мүмкін, бұл авариялардың артуына және тұтынушыларға қызмет көрсету сапасының төмендеуіне әкеледі.
Жасыл деңгей жай-күйі жүйенің жұмыс істеуіне бірден қауіп төндірмейтін, тозу деңгейі 55 %-ға дейінгі объектілерді қамтиды. Жай-күйінің жарамды болуына қарамастан, болашақта бұл объектілердің сенімділігі мен тиімділігін арттыру үшін оларды ұзақмерзімді жаңғырту жоспарларына қосуға болады.
Нақты проблема тозу деңгейі бойынша қолданыстағы жіктеудің шынайы қауіп дәрежесін үнемі көрсете бермейтініне сайып келеді, әсіресе жаңғыртудың барлық кезеңдерінде қаржыландырудың жеткіліксіздігінен объектілердің техникалық жай-күйі нашарлауы мүмкін жағдайларда. Кейде сары деңгейдегі объектілер іс жүзінде өте нашар жағдайға жақын болуы мүмкін, бұл ұзақмерзімді жоспарлауға қарағанда анағұрлым мұқият қарауды талап етеді. Тозу туралы деректердің жеткілікті интеграцияланбауы да проблема болып табылады, бұл жедел бақылауды және объектілерді жаңғырту мен жөндеудің бірыңғай стратегиясын құруды қиындатады.
Осылайша, объектілерді тозу дәрежесі бойынша дұрыс жіктеу ғана емес, сонымен қатар ескірген инфрақұрылымды пайдалануға байланысты шынайы қауіпті де ескеру қажет, бұл инфрақұрылымның маңызды учаскелерінің мониторингі мен нысаналы инвестицияларды жақсарту бойынша қосымша шараларды қажет етеді.
Желілерді есепке алу
Қазақстандағы коммуналдық желілерді есепке алу проблемасы инфрақұрылымның жай-күйі мен ұзындығы туралы деректердің интеграциялануы мен жүйеленуінің жеткіліксіздігіне сайып келеді. Инженерлік инфрақұрылым туралы деректерді жинайтын МҚК ААЖ болуына қарамастан, оның тиімділігін шектейтін бірқатар проблемалар бар.

В случае, если проект по модернизации системы водоотведения, в том числе КОС, не будет выполнен в полном объеме, последствия для страны могут быть серьезными. Во-первых, продолжение эксплуатации изношенных и устаревших канализационных систем приведет к увеличению количества аварийных ситуаций, таких как разрывы труб и переполнение очистных сооружений. Это создаст угрозу для здоровья населения, так как сточные воды, не прошедшие должную очистку, могут попасть в природные водоемы, что увеличивает риск загрязнения питьевых вод и распространения инфекционных заболеваний. За последний отчетный год в системе водоотведения зафиксировано 296 технологических нарушений, в том числе на сетях – 255 нарушений. Во-вторых, низкая эффективность работы КОС будет продолжать ухудшать экологическую ситуацию в стране. Недостаточная очистка сточных вод от органических и химических загрязняющих веществ приведет к ухудшению состояния водоемов, загрязнению рек, озер и других природных объектов, что скажется на биоразнообразии и качестве жизни населения. Это может затруднить выполнение экологических и санитарных норм, а также создать дополнительные расходы на ликвидацию последствий загрязнения.
Кроме того, сдерживание модернизации объектов водоотведения и очистки сточных вод повлечет за собой дальнейшее увеличение социальной напряженности в регионах, где инфраструктура не отвечает современным требованиям. Особенно это коснется крупных городов и промышленных центров, где наблюдается высокая концентрация сточных вод. В случае невыполнения проекта также может возрасти нагрузка на системы здравоохранения и экологии, поскольку проблемы с очисткой сточных вод и водоотведением непосредственно связаны с состоянием окружающей среды и здоровьем населения.
Таким образом, для минимизации этих рисков необходимо обеспечить своевременную реализацию проектов по модернизации системы водоотведения, в том числе КОС, привлечь частные инвестиции и активизировать работу местных властей.
Классификация СЕМ по группам риска в зависимости от степени изношенности оборудования и сетей
В рамках реализации Национального проекта СЕМ, обладающие значительным уровнем износа инфраструктуры, подлежат классификации по группам риска в зависимости от состояния их оборудования и сетей. Это позволяет эффективно определить приоритетные направления для ремонта и модернизации, однако существует ряд проблем, связанных с этим процессом.
Красный уровень указывает на объекты, находящиеся в критическом состоянии, которые требуют немедленного ремонта или замены. Износ оборудования и сетей превышает 65 %, что создает серьезную угрозу стабильности и надежности предоставления регулируемых услуг. Эти объекты становятся основным источником аварийных ситуаций, что ставит под угрозу бесперебойное снабжение и требует немедленных финансовых вложений для предотвращения срыва предоставления услуг.
Желтый уровень относится к объектам с уровнем износа от 55 % до 65 %, которые в ближайшем будущем потребуют капитального ремонта или модернизации. Такие объекты могут функционировать, однако их эксплуатация становится все более рискованной. Без своевременных инвестиций в восстановление они могут начать выходить из строя, что приведет к повышению аварийности и снижению качества обслуживания потребителей.
Зеленый уровень охватывает объекты, состояние которых не вызывает немедленной угрозы функционированию системы, с уровнем износа до 55 %. Несмотря на приемлемое состояние, эти объекты могут быть включены в планы долгосрочной модернизации для повышения их надежности и эффективности в будущем.
Конкретная проблема заключается в том, что существующая классификация по уровням износа не всегда отражает реальную степень риска, особенно в случаях, когда техническое состояние объектов может ухудшаться из-за недостаточного финансирования на всех этапах модернизации. Порой объекты, находящиеся на желтом уровне, по факту могут быть ближе к критическому состоянию, что требует более внимательного подхода, чем просто долгосрочное планирование. Проблемой является также недостаточная интеграция данных об износе, что затрудняет оперативный контроль и создание единой стратегии по модернизации и ремонту объектов.
Таким образом, необходимо не только правильно классифицировать объекты по степени износа, но и учитывать реальные риски, связанные с эксплуатацией устаревшей инфраструктуры, что потребует дополнительных мер по улучшению мониторинга и целенаправленных инвестиций в критические участки инфраструктуры.
Учет сетей
Проблематика учета коммунальных сетей в Казахстане заключается в недостаточной интеграции и систематизации данных о состоянии и протяженности инфраструктуры. Несмотря на наличие АИС ГГК, которая собирает данные об инженерной инфраструктуре, существует ряд проблем, которые ограничивают ее эффективность.

Біріншіден, қазіргі уақытта қалалар мен аудан орталықтары аумақтарының 86 %-ы ғана цифрланған, бұл ауылдық жерлерде және кейбір қалаларда коммуналдық желілердің басым бөлігі бірыңғай жүйеде есепке алынбағанын білдіреді. Мұның өзі жедел жоспарлау мен инфрақұрылымның жай-күйін мониторингілеуді қиындатады. Ірі елді мекендерде цифрлауды аяқтау жөніндегі жұмыстар 2025 жылға қарай ғана бітуге тиіс, бұл желілерді есепке алу және жаңғырту процесін баяулатады.
Екіншіден, есепке алу жүйесі 124 тексеру арқылы валидациядан өтсе де, олар инфрақұрылымның шынайы жай-күйін әрдайым көрсете бермейді, әсіресе үнемі МҚК ААЖ-ға түсе бермейтін жеке желілер мен қуаты аз объектілер жағдайында. Бұл тозудың және жаңғыртудың қаншалықты қажет екенін нақты және толық түсінбеуге алып келеді.
2027 жылдың соңына дейін шағын объектілер мен ауылдық аумақтарды қоса алғанда, коммуналдық желілер туралы барлық деректерді цифрлауды және интеграциялауды аяқтау, жеке желілер мен шағын объектілерді қоса алғанда, ақпаратты үздіксіз жаңарту мен тексеруді қамтамасыз ете отырып, деректердің дәлдігі мен өзектілігін арттыру, жаңғырту мен жөндеуді жоспарлауда пайдалануға коммуналдық желілердің барлық деректері бірыңғай жүйеге түсуі үшін инфрақұрылымның жай-күйін есепке алу және бақылау үшін міндетті стандарттарды әзірлеу және енгізу, объектілердің жеке меншік иелерін қоса алғанда, барлық субъектілердің МҚК ААЖ-ға инженерлік инфрақұрылым жөніндегі деректерді міндетті түрде енгізуін қамтамасыз ету қажет.
Бұл шаралар коммуналдық желілерді есепке алу мен мониторингілеудің тиімді жүйесін құруға мүмкіндік береді, мұның өзі ашықтықты арттырып, тәуекелдерді азайтады және инфрақұрылымды уақтылы жаңғыртуды қамтамасыз етеді.
Ресурстардың ұтымды пайдаланылмауы және энергияны көп қажет ету
Коммуналдық ресурстарды ұтымсыз пайдалану – маңызды проблемалардың бірі. Мысалы, Қазақстанда өнім бірлігін өндіруге жұмсалатын судың орташа шығыны 109 м3 құрайды, бұл Ресей мен АҚШ (44 м3) қарағанда үш есе және Аустралияға (21 м3) қарағанда алты есе көп. Бұл деректер ресурстардың айтарлықтай ысырап болатынын айғақтайды және су үнемдеу технологияларын ендіру мен су ресурстарын басқаруды оңтайландыру қажеттігін көрсетеді.
Энергия үнемдеу және энергия ресурстарын тиімді пайдалану кез келген елдің экономикалық саясатының басым бағыттарының бірі болып табылады. Энергияны үнемдеу табиғи ресурстарды сақтау және қоршаған ортаның ластану деңгейін төмендету жөніндегі экологиялық міндет болып табылады, сонымен қатар Экономиканы карбоннан арылту жөніндегі Париж келісімінің мақсаттарына қол жеткізуде шешуші рөл атқарады.
Энергия ресурстарын тиімді пайдалану өнімділік пен энергия тиімділігін арттыруға бағытталған экономикалық міндет болып табылады.
Ел экономикасының энергия тиімділігінің көрсеткіші – елдің де, тұрақтылықты бағалаудың көптеген жүйелерінің базалық көрсеткіштерінің қатарына кіретін энергетикалық сектордың да орнықты дамуының түйінді индикаторы – ЖІӨ-нің энергияны көп қажет етуі.
Қазақстан экономикасының жоғары энергия сыйымдылығы елеулі проблемалардың бірі болып қалып отыр. 2022 жылы ЖІӨ энергияны көп қажет ету көрсеткіші мың АҚШ долларына шаққанда 0,315 тонна мұнай баламасын құрады, бұл ЭЫДҰ елдерімен салыстырғанда 3,2 есе және әлемдік орташа деңгейден 1,9 есе жоғары. Ғимараттардың энергия тиімділігінің төмендігі де алаңдаушылық туғызады: Қазақстанда ол 1,59 гигаджоули/м2 құрайды, бұл Канада (0,59 гигаджоули/м2) мен Беларусь (0,83 гигаджоули/м2) көрсеткіштерінен едәуір жоғары.

Во-первых, на данный момент оцифровано лишь 86 % территорий городов и районных центров, что означает, что большая часть коммунальных сетей в сельской местности и некоторых городах остается неучтенной в единой системе. Это затрудняет оперативное планирование и мониторинг состояния инфраструктуры. Работы по завершению оцифровки в крупных населенных пунктах должны быть завершены только к 2025 году, что замедляет процесс учета и модернизации сетей.
Во-вторых, система учета, хоть и проходит валидацию через 124 проверки, не всегда отражает реальное состояние инфраструктуры, особенно в случае частных сетей и объектов малой мощности, которые не всегда попадают в АИС ГГК. Это ведет к недостаточному пониманию реальной картины износа и потребности в модернизации.
Необходимо завершить оцифровку и интеграцию всех данных о коммунальных сетях, включая малые объекты и сельские территории, до конца 2025 года, повысить точность и актуальность данных, обеспечив постоянное обновление и проверку информации, включая частные сети и малые объекты, разработать и внедрить обязательные стандарты для учета и мониторинга состояния инфраструктуры, чтобы все данные о коммунальных сетях поступали в единую систему и могли использоваться для планирования модернизации и ремонта, обеспечить обязательное внесение данных по инженерной инфраструктуре в АИС ГГК всеми субъектами, включая частных владельцев объектов.
Эти меры позволят создать эффективную систему учета и мониторинга коммунальных сетей, что повысит прозрачность, снизит риски и обеспечит своевременную модернизацию инфраструктуры.
Нерациональное использование ресурсов и энергоемкость
Одной из важных проблем является нерациональное использование коммунальных ресурсов. Например, средний расход воды на производство единицы продукции в Казахстане составляет 109 м³, что в три раза больше, чем в России и США (44 м³), и в шесть раз больше, чем в Австралии (21 м³). Эти данные свидетельствуют о значительных потерях ресурсов и подчеркивают необходимость внедрения водосберегающих технологий и оптимизации управления водными ресурсами.
Энергосбережение и эффективное использование энергоресурсов являются одним из приоритетных направлений экономической политики любой страны. Энергосбережение является экологической задачей по сохранению природных ресурсов и снижению уровня загрязнения окружающей среды, а также играет ключевую роль в достижении целей Парижского соглашения по декарбонизации экономики.
Эффективное использование энергоресурсов является экономической задачей, направленной на повышение производительности и энергоэффективности.
Показателем энергоэффективности экономики страны является энергоемкость ВВП – ключевой индикатор устойчивости развития как страны, так и энергетического сектора, который входит в число базовых показателей большинства систем оценки устойчивости.
Высокая энергоемкость экономики Казахстана остается одной из серьезных проблем. В 2022 году показатель энергоемкости ВВП составил 0,315 тонн нефтяного эквивалента на тысячу долларов США, что в 3,2 раза выше, чем в странах ОЭСР, и в 1,9 раза выше среднемирового уровня. Низкая энергоэффективность зданий также вызывает беспокойство: в Казахстане она составляет 1,59 гигаджоули/м², что значительно превышает показатели Канады (0,59 гигаджоули/м²) и Беларуси (0,83 гигаджоули/м²).

Тұрғын үй-коммуналдық сектор ел экономикасының энергияны көп қажет ететін салаларының қатарына жатады және түпкілікті энергия тұтыну шамасы жағынан бірінші тұрған тұтынушы болып табылады, оның үлесі 32 %-ды құрайды. Соңғы бес жылда тұрғын үй секторында энергия ресурстарын тұтыну 16,9 %-ға өсті.
Ғимараттардың қазіргі қорының техникалық жай-күйі, жобалау және пайдалануға беру кезінде құрылыс нормалары мен қағидаларын сақтау деңгейінің төмендігі, сондай-ақ халықтың аз хабардар етілуі елдегі ғимараттар секторының энергияны көп тұтынуының себептері болып табылады.
Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы қолданыстағы заңнамаға сәйкес жаңа ғимараттарды, құрылыстарды, құрылысжайларды салуға немесе қолданыстағы ғимараттарды кеңейтуге арналған жобалық құжаттаманың энергия тиімділігі С класынан төмен болмауға тиіс. 10 мың мемлекеттік мекеменің энергия тұтыну мониторингі объектілердің көпшілігінде энергия тиімділігінің сыныптары төмен екенін көрсетті. Энергия тиімділігінің жоғары және орта кластарына (А, В және С) ғимараттардың 14 %-ы ғана сәйкес келеді. Тұрғын үй секторында да осындай жағдай байқалады.
Бұл деректер жылуды, электрді және су үнемдеудің заманауи технологияларын ендірудің маңыздылығын көрсетеді, мұның өзі ресурстардың ысырабын азайтуға, ұзақмерзімді перспективада экологияны жақсартуға мүмкіндік береді.
Тарифтік саясат
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес табиғи монополиялар салаларына реттеліп көрсетілетін 14 қызмет, оның ішінде экономика салаларының дамуына және халықтың тыныс-тіршілігін қамтамасыз етуге айтарлықтай дәрежеде әсерін тигізетін қызметтер жатады.
2015 жылдан бері табиғи монополия салаларында ұзақмерзімді шекті тарифтерді 5 жылға және одан да көп жылға белгілеуді көздейтін тарифтік саясат қолданылады.
Тарифтер қолданылатын кезеңде реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде жұмылдырылған қолданыстағы активтерді жаңартуға және құруға бағытталған инвестициялық бағдарлама салалық мемлекеттік органдармен, жергілікті атқарушы органдармен бірге бекітіледі.
Жаңа инвестиция тарту арқылы коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту тарифтік саясаттың түйінді бағыттарының бірі болып табылады.
Сонымен қатар тарифтерді тоғыспалы субсидиялаудан кезең-кезеңімен бас тарту жүзеге асырылуда, бұл тұтынушылардың әртүрлі топтары арасында тарифтерді теңестіруге және бизнес пен бюджеттік ұйымдарға қаржылық жүктемені азайтуға көмектеседі, мұның өзі жергілікті бюджет қаражатын босатуға және өңірдің басым әлеуметтік мұқтаждығына бағыттауға мүмкіндік береді.
Бұған қоса, табиғи монополиялар туралы заңнаманы жетілдіру шеңберінде ҰЭМ электр энергиясымен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру, жылумен жабдықтау және газ тасымалдау саласындағы тарифтерді өзгерту бөлігінде түзетулер енгізді, онда желілерге қызмет көрсетуге және оларды сенімгерлік басқаруға қабылдау кезінде пайдалануға жұмсалатын шығын ескерілген, бұл көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігін арттыруды қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Аспап орнату және цифрландыру:
Жылумен жабдықтау
Коммуналдық қызметтердің шығындарын азайту, басқару процестерін оңтайландыру және олардың жұмысының тиімділігін арттыру үшін жылумен жабдықтау саласында жылу мен суды есепке алу жүйелерінің аспаптарын орнату және оларды автоматтандыру шешуші рөл атқарады. Қазіргі уақытта үй қожалықтарын үйге ортақ есепке алу құралдарымен жарақтандырудағы елеулі прогреске қарамастан, жылу энергиясын тасымалдау және бөлу кезінде энергия шығынының деңгейі жоғары күйінде қалып отыр – 42 %-ға дейін. Жылуды есепке алудың ескірген жүйесі тұтынуды жедел бақылау мүмкіндігін шектейді, бұл жылумен жабдықтаушы ұйымдар жұмысының тиімділігін төмендетеді.
Есепке алу құралдарының ескіруіне және деректердің жеткіліксіз интеграциялануына қатысты проблемалар қаржы мен энергетиканың қосымша шығына алып келеді. Осы проблемаларды шешу үшін есепке алу аспаптарын жаңғырту, Smart Metering технологияларын енгізу және барлық деңгейлерде жылу ресурстарын есепке алудың бірыңғай жүйесін құру қажет. Бұл бухгалтерлік есептің дәлдігін айтарлықтай жақсартады, шығындарды азайтады және тұтынуды бақылауды жақсартады.
Жылу желілерін басқару, нақты уақыттағы температура мен қысымды мониторингілеу жүйелері сияқты автоматтандыру мен мониторингілеудің заманауи технологиялары жүйе жұмысының ашықтығын қамтамасыз етіп қана қоймай, сонымен қатар көрсетілетін қызметтердің сенімділігі мен сапасын едәуір жақсарта отырып, іркілістер мен авариялық жағдайларға жедел ден қоюға мүмкіндік береді.
Электр энергетикасы
Шығыстарды бақылау және есепке алу, ысырапты барынша азайту, энергияны беру және бөлу тиімділігін арттыру, сондай-ақ сектор жұмысының ашықтығын арттыру үшін электр энергетикасы саласында аспап орнату мәселесінің түйінді маңызы бар. Заманауи есепке алу құралдарын қолдану бақылаудың дәлдігі мен жеделдігін едәуір жақсартуға мүмкіндік береді, бұл бүкіл энергетикалық инфрақұрылымның тұрақты жұмысы үшін маңызды.
Дегенмен Қазақстанда электр энергиясын есепке алу жабдықтары мен технологияларын қоса алғанда, техникалық негіздің ескіргені байқалады, бұл қосымша шығынға алып келеді және жедел бақылау мүмкіндіктерін шектейді. 2023 жылдың басында ЭКЕАЖ, қосалқы станциялардың мониторинг жүйелері және геоақпараттық жүйелер сияқты Smart Grid элементтерін енгізу жағдайды едәуір жақсартты, бірақ бұл шешімдер жаппай енгізілмеген және электр энергиясын өндіру мен тұтынудың барлық деңгейлерін бірдей қамтылмаған.
Жүктемені автоматтандырылған басқарумен және авариялық жағдайларда электр желілерін қалпына келтірумен қоса Smart Grid технологиялары біртіндеп энергетикалық жүйелердің сенімділігі мен тұрақтылығын арттырудың маңызды құрамдас бөлігіне айналуда. Алайда оларды мемлекеттік деңгейде интеграциялау инфрақұрылымның жекелеген элементтері арасындағы синергияға қол жеткізуге және барлық кезеңдерде тұтыну мен шығын мониторингін жақсартуға мүмкіндік беретін кешенді тәсілді талап етеді.
Сумен жабдықтау және су бұру
Сумен жабдықтауды және су бұруды цифрландыру су ресурстарын басқарудың ашықтығын арттыру, қызмет көрсету сапасын жақсарту және шығынды азайту үшін маңызды қадам болып табылады. Басқа елдердегідей Қазақстанда да су сапасын автоматтандырылған басқаруды, геоақпараттық жүйелерді және сорғы станцияларын қашықтан басқару жүйелерін қамтитын Smart Water технологияларын ендіру сумен жабдықтау және су бұру мониторингін айтарлықтай жақсартуға мүмкіндік береді.
Қазақстанда су ресурстарын есепке алу жүйесі бірыңғай интеграцияланған платформаның болмауына байланысты проблемаға тап болып отыр. Су ресурстарының ысырап болу деңгейі алынған судың 14 %-ына дейін жетсе де, телеметриялы есепке алу жүйесінің және әртүрлі көзден алынған деректер интеграциясының болмауы ысырап пен тұтынуды бақылауды қиындатады. Тұтынуды болжауға арналған болжамды аналитикалық жүйелермен және сумен жабдықтауды автоматты басқарумен қоса Smart Water жүйесін жаңғырту және ендіру ысырапты азайтуға және желілерді пайдалану тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді.
Ал Еуропада су ресурстарын басқару үшін интеллектуалды жүйелерді интеграциялау тұжырымдамалары белсенді пайдалануда, бұл қызмет көрсету деңгейін көтеріп қана қоймай, пайдалануға жұмсалатын шығынды азайтуға да мүмкіндік береді. Қазақстанда бүкіл ел аумағында сумен жабдықтауды және су бұруды тиімді басқару үшін кешенді шешімді қамтамасыз ете отырып, осындай технологияларды ендіру маңызды болады.
Газбен жабдықтау
Дерек қашықтан берілетін есепке алу аспаптарын қолдану газды есепке алу сапасын және оны тасымалдау мен өткізу процестерінің тиімділігін арттыруда маңызды рөл атқарады. Есепке алу аспаптарын орнатпайынша және цифрландырмайынша, тауарлық газды үнемді тұтынудың ендірілетін тетіктерін сапалы әкімшілендіру мүмкін емес.
Қазіргі уақытта елдегі тұтынушылардың тек 4 %-ы ғана (шамамен 100 мың) газды есепке алудың дерек қашықтан берілетін заманауи аспаптарымен жабдықталған, оның өзін пилоттық жобалар шеңберінде газ тарату ұйымдары немесе ЖАО орнатқан. Барлық тұтынушылар қолданыстағы заңнамаға сәйкес газды есепке алу аспаптарын өздері сатып алады. Әдетте бұл есепке алу сапасы төмен, температура компенсациясы, дерек беру функциясы және кіріктірілген клапаны жоқ ең арзан есептеуіштер.
Газды есепке алуды цифрландыру деңгейі төмен болса, газ тасымалдау көлемін дәл мониторингілеу мен бақылау мүмкіндігі болмайды, ал тұтынушылар санының өсуі бақылаушыларға деген сұранысты және оларды ұстауға жұмсалатын шығынды жыл сайын арттырады. Бұл операциялық шығынның және халық үшін газдың түпкілікті құнының өсуіне алып келеді, үнемді тұтыну тетіктерін тиімді енгізуге мүмкіндік бермейді, экспорттық әлеуетті төмендетеді және ішкі нарықты қосымша субсидиялауды талап етіп, газ саласының шығынын арттырады. Бұдан басқа, тұрмыстық тұтынушылар газды есепке алу аспаптарын сатып алу, орнату және тексеру шығындарын өздері көтеруге мәжбүр.
Әлемдік тәжірибе мен Қазақстан Республикасында жүргізілген пилоттық жобалар тауарлық газды есепке алуды цифрландырудың тиімділігін практика жүзінде растап отыр.
Аспап орнату тұтынушылардың есепке алу аспаптарын сатып алуға және тексеруге жұмсалатын шығынын азайтуға, есептеу мен есепке алу сапасын арттыруға, халық арасында үнемді тұтыну мәдениетін енгізуге, алаяқтық тәуекелдерін азайтуға және қауіпсіздік деңгейін арттыруға мүмкіндік береді.
Мемлекет үшін бұл тауарлық газды анағұрлым ұтымды пайдалануды, инвестиция тартуды және өндірісті оқшаулауды, жаңа жұмыс орындарын құруды және есепке алудың ашықтығын арттыруды білдіреді.
Газ саласы үшін – бұл газды үнемдеу және дәл есепке алу, желілерді цифрлық басқару, қауіпсіздік деңгейінің және ESG рейтингінің жоғарлауы, сондай-ақ ішкі нарықты субсидиялауға жұмсалатын шығыстардың азаюы.
Аспап орнату мен автоматтандыруды барлық төрт секторда – электр энергетикасында, жылумен жабдықтауда, сумен жабдықтауда және газбен жабдықтауда енгізу коммуналдық көрсетілетін қызметтердің тиімділігі мен сенімділігін арттыруға ықпал етіп қана қоймай, ысырап пен қаржы шығысын барынша азайта отырып, ресурстардың ашықтығы мен бақылануын қамтамасыз етеді. Smart Grid, Smart Metering және Smart Water технологияларын қолдану автоматтандырудың жоғары дәрежесін қамтамасыз етеді, авариялық жағдайларға жедел ден қоюға және тұтынушыларға қызмет көрсету сапасын едәуір жақсартуға мүмкіндік береді. Сондай-ақ толық тиімділік үшін осы технологияларды елдің бүкіл аумағында және барлық деңгейде интеграциялауды аяқтау қажет.
Халыққа әлеуметтік көмек көрсету
Табысы аз азаматтардың шығынын азайту мақсатында ЖАО көрсетілетін коммуналдық қызметтерге (тұрғын үй көмегі, жергілікті бюджет) азаматтар жұмсайтын шығыстардың бір бөлігін өтеу тетігін іске асырады.

Жилищно-коммунальный сектор относится к числу наиболее энергоемких отраслей экономики страны и является первым по величине потребителем в конечном энергопотреблении, на долю которого приходится 32 %. За последние пять лет потребление энергоресурсов в жилищном секторе выросло на 16,9 %.
Причинами высокого энергопотребления сектора зданий в стране являются техническое состояние существующего фонда зданий, низкий уровень строительных норм и правил при проектировке и вводе в эксплуатацию, а также низкая осведомленность населения.
Согласно действующему законодательству об энергосбережении и повышении энергоэффективности проектная документация на строительство новых или расширение существующих зданий, строений, сооружений должна соответствовать классу энергоэффективности не ниже класса С. Мониторинг энергопотребления 10 тысяч государственных учреждений показал, что большинство объектов имеет низкие классы энергоэффективности. Высоким и средним классам энергоэффективности (А, В и С) соответствует всего 14 % зданий. Аналогичная ситуация наблюдается в жилищном секторе.
Эти данные подчеркивают важность внедрения современных технологий теплосбережения, электросбережения и водосбережения, что позволит сократить потери ресурсов, улучшить экологию в долгосрочной перспективе.
Тарифная политика
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях" к сферам естественных монополий относятся 14 регулируемых услуг, в том числе услуги, которые в значительной степени влияют на развитие отраслей экономики и жизнеобеспечение населения.
С 2015 года в сферах естественной монополии действует тарифная политика, предусматривающая установление предельных долгосрочных тарифов на 5 и более лет.
На период действия тарифов совместно с отраслевыми государственными органами, местными исполнительными органами утверждается инвестиционная программа, которая направлена на обновление и создание существующих активов, задействованных при предоставлении регулируемых услуг.
Одним из ключевых направлений тарифной политики является модернизация коммунальной инфраструктуры через привлечение новых инвестиций.
Параллельно осуществляется поэтапный отказ от перекрестного субсидирования тарифов, поможет выровнять тарифы между различными группами потребителей и снизить финансовую нагрузку на бизнес и бюджетные организации, что позволит высвободить средства местного бюджета и направить их на приоритетные социальные нужды региона.
Кроме того, в рамках совершенствования законодательства о естественных монополиях МНЭ внесены поправки в части изменения тарифов в сфере электроснабжения, водоснабжения и водоотведения, теплоснабжения и транспортировки газа, учитывающих затраты на обслуживание и эксплуатацию сетей при принятии их в доверительное управление, что позволит обеспечить повышение качества и надежности предоставляемых услуг.
Приборизация и цифровизация:
Теплоснабжение
В сфере теплоснабжения приборизация и автоматизация систем учета тепла и воды играют решающую роль для минимизации потерь, оптимизации процессов управления и повышения эффективности работы коммунальных служб. На данный момент, несмотря на значительный прогресс в оснащении домохозяйств общедомовыми приборами учета, уровень потерь энергии при транспортировке и распределении теплоэнергии остается высоким — до 42 %. Устаревшая система учета тепла ограничивает возможности оперативного контроля за потреблением, что снижает эффективность работы теплоснабжающих организаций.
Проблемы с устаревшими приборами учета и недостаточной интеграцией данных приводят к дополнительным финансовым и энергетическим потерям. Для решения этих проблем необходимы модернизация приборов учета, внедрение технологий Smart Metering и создание единой системы учета тепловых ресурсов на всех уровнях. Это позволит значительно повысить точность учета, снизить потери и улучшить контроль за потреблением.
Современные технологии автоматизации и мониторинга, такие как системы управления тепловыми сетями и мониторинга температуры и давления в реальном времени, обеспечат не только прозрачность работы системы, но и позволят оперативно реагировать на сбои и аварийные ситуации, значительно улучшив надежность и качество предоставляемых услуг.
Электроэнергетика
Вопрос приборизации в электроэнергетической отрасли имеет ключевое значение для контроля и учета расходов, минимизации потерь, повышения эффективности передачи и распределения энергии, а также повышения прозрачности работы сектора. Применение современных приборов учета позволяет существенно улучшить точность и оперативность контроля, что важно для стабильной работы всей энергетической инфраструктуры.
Однако в Казахстане наблюдается устаревание технической основы, включая оборудование и технологии учета электроэнергии, что приводит к дополнительным издержкам и ограничивает возможности оперативного контроля. На начало 2023 года внедрение элементов Smart Grid, таких как АСКУЭ, системы мониторинга подстанций и геоинформационные системы, значительно улучшило ситуацию, но данные решения внедрены не повсеместно и не на всех уровнях производства и потребления электроэнергии.
Технологии Smart Grid, включая автоматизированное управление нагрузками и восстановление электросетей при аварийных ситуациях, постепенно становятся важной составляющей для повышения надежности и устойчивости энергетических систем. Однако их интеграция на государственном уровне требует комплексного подхода, который позволит достичь синергии между отдельными элементами инфраструктуры и улучшить мониторинг потребления и потерь на всех этапах.
Водоснабжение и водоотведение
Цифровизация водоснабжения и водоотведения представляет собой важный шаг для повышения прозрачности управления водными ресурсами, улучшения качества услуг и минимизации потерь. В Казахстане, как и в других странах, внедрение технологий Smart Water, включающих автоматизированное управление качеством воды, геоинформационные системы и системы дистанционного управления насосными станциями, позволяет значительно улучшить мониторинг водоснабжения и водоотведения.
Система учета водных ресурсов в Казахстане сталкивается с проблемой отсутствия единой интегрированной платформы. Хотя уровень потерь водных ресурсов составляет до 14% от забора воды, отсутствие системы учета с телеметрией и интеграции данных с разных источников затрудняет контроль за реальными потерями и потреблением. Модернизация и внедрение системы Smart Water, включая системы предиктивной аналитики для прогнозирования потребления и автоматическое управление водоснабжением, позволяют снизить потери и повысить эффективность эксплуатации сетей.
Между тем в Европе активно используются концепции интеграции интеллектуальных систем для управления водными ресурсами, что позволяет не только повысить уровень обслуживания, но и снизить затраты на эксплуатацию. В Казахстане важно внедрить аналогичные технологии, обеспечив комплексное решение для эффективного управления водоснабжением и водоотведением по всей территории страны.
Внедрение приборизации и автоматизации во всех трех секторах — электроэнергетике, теплоснабжении и водоснабжении — не только способствует повышению эффективности и надежности коммунальных услуг, но и обеспечивает прозрачность и контроль над ресурсами, минимизируя потери и финансовые издержки. Применение технологий Smart Grid, Smart Metering и Smart Water обеспечит высокую степень автоматизации, позволит оперативно реагировать на аварийные ситуации и значительно улучшить качество обслуживания потребителей. Также для полного эффекта необходимо завершить интеграцию этих технологий на всех уровнях и на всей территории страны.
Оказание социальной помощи населению
В целях снижения затрат малообеспеченных граждан МИО реализуется механизм возмещения части расходов граждан за коммунальные услуги (жилищная помощь, местный бюджет).

Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 117 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33763 болып тіркелген) бекітілген Тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларын ӨҚМ өзгертті, яғни тұтынушылар үшін шығыстардың жаңа шегін белгіледі. Өзгеріске сәйкес азаматтар тұрғын үй қызметтеріне ақы төлеуге отбасылық табысының 10 %-дан аспайтын бөлігін (бұрынғы 20 % орнына) жұмсайды. Бұл азаматтардың тоқсан сайын алатын өтемақы мөлшерін ұлғайтуға мүмкіндік берді.
Автоматтандырылған соң қажетті құжаттарды қағаз жеткізгіштерде тапсыру қажет болмайды, коммуналдық көрсетілетін қызметтер үшін шоттарды қоспағанда, ақпарат мемлекеттік деректер базасынан автоматты түрде жүктеледі.

МПС изменило Правила предоставления жилищной помощи, утвержденные приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 8 декабря 2023 года № 117 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33763), установив новый предел расходов для потребителей. Согласно изменению граждане тратить не более 10 % своего семейного дохода на оплату жилищных услуг (вместо прежних 20 %). Это позволило увеличить сумму компенсации, которую граждане будут получать ежеквартально.
Автоматизация исключает предоставление необходимых документов на бумажных носителях, информация загружаются автоматически из государственных баз данных, за исключением счетов за коммунальные услуги.

Соңғы 5 жылда ЖАО деректері бойынша 223,4 мыңнан астам отбасыға тұрғын үй көмегі төленді.
2024 жылдан бері тұрғын үй көмегі табысы аз 6196 отбасыға тағайындалды, оның жалпы сомасы 140 млн теңгеден астам, өтініш қабылдау "электрондық үкімет" порталы және "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы арқылы жүргізіледі. 2025 жылы пилоттық жобаны сынақтан өткізуді аяқтау қорытындысы бойынша ӨҚМ Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 8 желтоқсандағы № 117 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33763 болып тіркелген) бекітілген Тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларына тиісті өзгерістер енгізетін болады, мұның өзі рәсімді оңайлатып, алушылар шеңберін кеңейте отырып, тұрғын үй көмегін проактивті форматта көрсетуге мүмкіндік береді.
Бұл ретте коммуналдық көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға тұрғын үй көмегін көрсетуден басқа тұрғын үйді жалдау ақысының бір бөлігін субсидиялау, атаулы әлеуметтік көмек көрсету және азаматтардың өмірде қиын жағдайға тап болуына байланысты әлеуметтік көмек көрсету сияқты бірқатар әлеуметтік қолдау бағдарламалары бар.
Тұрғын үй көмегін алушыларды кеңінен қамту мақсатында қолдау көрсету кезінде табыс пен тұрғын үй нормаларының талап етілетін шекті мәндерін стандарттау және біркелкі ету қажет.

За последние 5 лет по данным МИО жилищная помощь выплачена свыше 223,4 тысячи семьям.
С 2024 года жилищная помощь назначена 6196 малообеспеченным семьям на общую сумму более 140 млн тенге, прием заявлений ведется через портал "Электронного правительства" и государственную корпорацию "Правительство для граждан". По итогам завершения апробации пилотного проекта в 2025 году МПС будут внесены соответствующие изменения в Правила предоставления жилищной помощи, утвержденные приказом Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 8 декабря 2023 года № 117 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 33763), что позволит оказывать жилищную помощь в проактивном формате, упрощая процедуру и расширяя круг лиц получателей.
При этом помимо оказания жилищной помощи потребителям коммунальных услуг имеются ряд иных социальных программ поддержек, как субсидирование части арендной платы за найм жилья, оказание адресной социальной помощи и оказание социальной помощи в связи с трудной жизненной ситуацией граждан.
В целях широкого охвата получателей жилищной помощи необходимы стандартизация и единообразие требуемых пороговых значений доходности и норм жилья при оказании поддержки.

6. Жауаптылық пен өкілеттіктерді бөлу
Р/с №
Атауы
Жауапты (лауазымды тұлға)
Өкілеттіктер
1
2
3
4
1-міндет. Энергетикалық және коммуналдық секторлардың инфрақұрылымын (желілері мен объектілерін) жаңғырту және салу
1
1-көрсеткіш.
Жылумен жабдықтау желілерінің тозу деңгейі
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Асан Көбентайұлы Дарбаев және жергілікті атқарушы органдағы уәкілетті тұлға
ЭМ, ҰЭМ – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу
2
2-көрсеткіш.
Электрмен жабдықтау желілерінің тозу деңгейі
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Асан Көбентайұлы Дарбаев және жергілікті атқарушы органдағы уәкілетті тұлға
ЭМ, ҰЭМ – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар
енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу
3
3-көрсеткіш.
Сумен жабдықтау желілерінің тозу деңгейі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі Қуандық Жұмабекұлы Қажкенов, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Асан Көбентайұлы Дарбаев және жергілікті атқарушы органдағы уәкілетті тұлға
ӨҚМ, ҰЭМ – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу
4
4-көрсеткіш.
Су бұру желілерінің тозу деңгейі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі Қуандық Жұмабекұлы Қажкенов, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Асан Көбентайұлы Дарбаев және жергілікті атқарушы органдағы уәкілетті тұлға
ӨҚМ, ҰЭМ – үйлестіру, мониторинг,
түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу
5
5-көрсеткіш.
Жаңа энергетикалық қуаттарды іске қосу көлемі
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов және жергілікті атқарушы органдағы уәкілетті тұлға
ЭМ – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу
6
6-көрсеткіш.
Жаңа кәріз-тазарту құрылысжайларын іске қосу
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі Қуандық Жұмабекұлы Қажкенов, Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министрі Жомарт Шияпұлы Әлиев және жергілікті атқарушы органдағы уәкілетті тұлға
ӨҚМ, ЭТРМ, – үйлестіру, мониторинг,
түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу
2-міндет. Цифрландырудың кешенді бағдарламасын әзірлеу және іске асыру
7
1-көрсеткіш. Ұлттық жоба жобаларының жаңғыртылатын және салынып жатқан энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылым объектілерін электр энергиясын, жылу энергиясын, сумен жабдықтау мен су бұруды есепке алу аспаптарымен және автоматтандырылған жүйелерімен қамту
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі Қуандық Жұмабекұлы Қажкенов және Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов, сондай-ақ жергілікті атқарушы органдағы уәкілетті тұлға
ӨҚМ – үйлестіру, мониторинг, іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
ЭМ – түзету бойынша ұсыныстар енгізу
ЖАО – іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу
8
2-көрсеткіш. Деректер қашықтан берілетін есеп алу аспаптарымен жарақтандырылған электр энергиясын есепке алу нүктелерінің үлесі
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов
ЭМ – үйлестіру, мониторинг,
түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
9
3-көрсеткіш. Деректер қашықтан берілетін есеп алу аспаптарымен жарақтандырылған жылу энергиясын есепке алу нүктелерінің үлесі
Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов
ЭМ – үйлестіру, мониторинг,
түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
10
4-көрсеткіш. Деректер қашықтан берілетін есеп алу аспаптарымен жарақтандырылған сумен жабдықтауды есепке алу нүктелерінің үлесі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі Қуандық Жұмабекұлы Қажкенов
ӨҚМ – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
11
5-көрсеткіш. ТП БАЖ жабдықталған коммуналдық-энергетикалық инфрақұрылым объектілерінің үлесі
Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов
ЭМ – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
12
6-көрсеткіш. "Energy tech" салалық ақпараттық қауіпсіздік орталығымен қамтылған субъектілердің үлесі
Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министрі Дмитрий Андреевич Мун, Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов
ЖИЦДМ, ЭМ – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
13
7-көрсеткіш. "Water Tech" салалық ақпараттық қауіпсіздік орталығымен қамтылған субъектілердің үлесі
Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министрі Дмитрий Андреевич Мун, Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі Қуандық Жұмабекұлы Қажкенов
ЖИЦДМ, ӨҚМ – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
14
8-көрсеткіш. Зияткерлік энергия жүйесімен (SmartGrid) қамтамасыз етілген жүйелік оператордың ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің үлесі
Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов, Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министрі Дмитрий Андреевич Мун
ЭМ, ЖИЦДМ – үйлестіру, мониторинг, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
3-міндет. Орнықты және қолжетімді қаржыландыру тетігін құру
15
1-көрсеткіш.
Ұлттық жобаның талаптарына сәйкес келетін ТМС жобаларының жеңілдікті қаржыландырумен қамтамасыз етілу деңгейі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі Қуандық Жұмабекұлы Қажкенов, Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Асан Көбентайұлы Дарбаев, Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі Абзал Бейсенбекұлы, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі төрағасының бірінші орынбасары Тимур Бөкейханұлы Әбілқасымов және "Бәйтерек" ҰИХ" акционерлік қоғамы
ӨҚМ, ЭМ, ҰЭМ, Қаржымині, ҚНРДА – заңнамаға өзгерістер енгізу, нормативтік-құқықтық актілерді әзірлеу және өзектілендіру, іске асыру
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ – ұсыныстар енгізу
4-міндет. ОТӨ өнімінің барынша пайдаланылуын қамтамасыз ету
16
1-көрсеткіш.
Ұлттық жоба жобалары шеңберінде өнім берушілердің жалпы санындағы ОТӨ үлесі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі Олжас Сапарбекұлы Сапарбеков
ӨҚМ – үйлестіру, мониторинг, іске асыру, түзету бойынша ұсыныстар енгізу, есептілікті дайындау
5-міндет. Халы шығысына тарифтік жүктеменің әсерін жұмсарту
17
1-көрсеткіш. Өтінім бойынша коммуналдық көрсетілетін қызметтерге өтемақы төлеу бөлігінде табысы аз тұрғындарды тұрғын үй көмегі арқылы қамту үлесі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі Қуандық Жұмабекұлы Қажкенов және Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министрі Асқарбек Маратұлы Ертаев
ӨҚМ – тұрғын үй көмегін көрсету
Еңбекмині – түзету бойынша ұсыныстар енгізу
Шешу жолдары: энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту және салу жөніндегі жобаларды іске асыру тәртібі мен тетіктері
1-бағыт. Энергетикалық және коммуналдық инфрақұрылымды жаңғырту және салу
1-міндет. Энергетикалық және коммуналдық секторлардың инфрақұрылымын (желілері мен объектілерін) жаңғырту және салу

6. Распределение ответственности и полномочий
№ п/п Наименование Ответственный (должностное лицо) Полномочия
1 2 3 4
Задача 1. Модернизация и строительство существующей инфраструктуры (сетей и объектов) энергетического и коммунального секторов
1
Показатель 1. Уровень износа сетей теплоснабжения
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и уполномоченное лицо в местном исполнительном органе
МЭ, МНЭ – координация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке
2
Показатель 2. Уровень износа сетей электроснабжения
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и уполномоченное лицо в местном исполнительном органе
МЭ, МНЭ – координация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке
3
Показатель 3. Уровень износа сетей водоснабжения
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан Кажкенов Куандык Жумабекович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и уполномоченное лицо в местном исполнительном органе
МПС, МНЭ – координация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке
4
Показатель 4. Уровень износа сетей водоотведения
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан Кажкенов Куандык Жумабекович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и уполномоченное лицо в местном исполнительном органе
МПС, МНЭ – координация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке
5
Показатель 5. Объем ввода новых энергетических мощностей
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович и уполномоченное лицо в местном исполнительном органе
МЭ – координация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке
6
Показатель 6. Ввод новых канализационно-очистительных сооружений
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан Кажкенов Куандык Жумабекович, вице-министр экологии и природных ресурсов Республики Казахстан Алиев Жомарт Шияпович и уполномоченное лицо в местном исполнительном органе.
МПС, МЭПР – координация, мониторинг, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке
Задача 2. Разработка и реализация комплексной программы цифровизации
7
Показатель 1. Охват модернизируемых и строящихся объектов энергетической и коммунальной инфраструктуры проектов Национального проекта приборами учета и автоматизированными системами учета электроэнергии, тепловой энергии, водоснабжения и водоотведения.
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан Кажкенов Куандык Жумабекович и вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, а также уполномоченное лицо в местном исполнительном органе
МПС – координация, мониторинг, реализация, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
МЭ –внесение предложений по корректировке
МИО – реализация, внесение предложений по корректировке
Задача 3. Создание механизма устойчивого и доступного финансирования
8
Показатель 1.
Уровень обеспеченности льготным финансированием проектов СЕМ, соответствующих требованиям Национального проекта
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан Кажкенов Куандык Жумабекович, вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович, вице-министр финансов Республики Казахстан Бейсенбекұлы Абзал, первый заместитель Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка Абдрахманов Нурлан Алмасович и акционерное общества "НУХ "Байтерек"
МПС, МЭ, МНЭ, МФ, АРРФР – внесение изменений в законодательство, разработка и актуализация нормативно-правовых актов, реализация
АО "НУХ "Байтерек" – внесение предложений
Задача 4. Обеспечение максимального использования продукции ОТП
9
Показатель 1.
Доля ОТП в общем количестве поставщиков в рамках проектов Национального проекта
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан Сапарбеков Олжас Сапарбекович
МПС – координация, мониторинг, реализация, внесение предложений по корректировке, подготовка отчетности
Задача 5. Сглаживание влияния тарифной нагрузки на расходы населения
10
Показатель 1. Доля охвата жилищной помощью малообеспеченного населения в части компенсации оплаты коммунальных услуг по заявке
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан Кажкенов Куандык Жумабекович и первый вице-министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасов Акмади Адилович
МПС – предоставление жилищной помощи
МТСЗН – внесение предложений по корректировке
Порядок и механизмы реализации проектов по модернизации и строительству энергетической и коммунальной инфраструктуры
Направление 1. Модернизация и строительство энергетической и коммунальной инфраструктуры
Задача 1. Модернизация и строительство инфраструктуры (сетей и объектов) энергетического и коммунального секторов

1. ТМС-ны қаржыландыру тетіктері бойынша.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, МҚБТ-ға және өзге де заңнамаға, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерге мынадай бөлігінде:
коммуналдық инфрақұрылымды қаржыландыру мақсаттарына МБҚ шығару мүмкіндігін қамтамасыз ету;
қажет болған кезде Ұлттық жобаны іске асыру шеңберінде Үкіметтің шешімі бойынша белгіленген тәртіппен өңірлер бойынша субсидия лимитін ұлғайту мүмкіндігін қарау;
ТМС субсидияланатын сыйақы мөлшерлемелері бойынша шығыстардың секвестрленбеуін қамтамасыз ету, сондай-ақ ЖАО-ның облигациялық қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін республикалық бюджеттен бөлінетін қаражатта жеткіліксіз қаржыландыру тәуекелін болдырмау;
Ұлттық жоба шеңберінде жергілікті бюджеттен қоса қаржыландыруды алып тастау;
РБ-ға сметалық құнды ұлғайту (ЖСҚ, ТЭН түзету) бойынша шығыстарды, оның ішінде Ұлттық жоба үшін бөлінген нысаналы трансферттер есебінен қосу және "толық бітіріп берілетін" келісімшарттардағы сметалық құнның ұлғаюы кезіндегі шығыстар бойынша толықтыру;
"Бәйтерек" ҰИХ" АҚ-ны кредиттеу үшін Ұлттық қордың нысаналы трансферттерін РБ арқылы пайдалану мүмкіндігін қосу;
ЖАО МБҚ бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеуге Ұлттық қордың нысаналы трансферттерін пайдалану мүмкіндігін қосу;
қаржы операторына капитал нарықтарында тартылатын қарыздарды мерзімінен бұрын және ішінара-мерзімінен бұрын өтеу құқығын беру;
қаржы операторының келісуі кезінде қаржы операторынан тартылатын қарыздарды ЖАО-ның және (немесе) ТМС-ның мерзімінен бұрын және ішінара-мерзімінен бұрын өтеу құқықтары;
Ұлттық жобаны іске асыру үшін қажетті өзге де түзетулер.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және өзге де заңнамаға, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерге мынадай бөліктерінде:
қабылданған қарыз міндеттемелерін ескере отырып, тарифті бекітудің кейінгі кезеңдеріндегі шығындарды қоса отырып, тарифте меншікті және қарыз қаражатының қайтарымдылығын (сумен жабдықтау және су бұру салаларын қоспағанда, пайыздық мөлшерлеменің 10 %-на дейін) қамтамасыз ету мақсатында ұзақ мерзімді тарифті (5 жыл және одан да көп) қамтамасыз ету;
қарыз шартының талаптары өзгерген жағдайларды қоспағанда, қарыз қаражаты бойынша шығындарды түзету бойынша тыйым салуды көздеу;
қарыз шарттарын орындау бойынша ТМС-ның қабылданған міндеттемелерінің кепілдіктері;
ТМС-ның ЖАО алдындағы міндеттемелерін орындауына немесе орындамауына қарамастан (оның ішінде республикалық және (немесе) жергілікті бюджет қаражаты есебінен) ЖАО-ның шығарылған МБҚ бойынша міндеттемелердің толық және уақтылы орындалуын қамтамасыз етуі;
субсидияның секвестрленбеуі бойынша міндеттемелер және Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің нормасымен үйлестіре отырып, ЖАО-ның облигациялық қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін республикалық бюджеттен бөлінетін қаражатта жеткіліксіз қаржыландыру тәуекелдерін болдырмау;
Ұлттық жоба шеңберінде берілетін субсидиялардың және ЖАО-ның облигациялық қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеудің ұзақ мерзімділігі;
жол берілетін пайда деңгейін тарифке енгізу бойынша қолданыстағы шектеулерді алып тастау;
иесіз желілерді қалалық жүйелерге міндетті түрде қосу және оларды мемлекеттік қызмет көрсетуге (оның ішінде құжаттама болмаған жағдайда) беру;
Ұлттық жобаны іске асыру үшін қажетті өзге де түзетулер.
"Жылу энергетикасы туралы", "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарында, Қазақстан Республикасының Су кодексінде және өзге де заңнамада, сондай-ақ нормативтік құқықтық актілерде мынадай бөлігінде:
Ұлттық жоба шеңберінде ТМС және ЖАО үшін сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларын бекіту бойынша ӨҚМ (сумен жабдықтау және су бұру), ЭМ (жылу және электр энергетикасы) функцияларын бекіту;
Ұлттық жобаны іске асыру үшін қажетті өзге де түзетулер.

1. По механизмам финансирования СЕМ.
В Бюджетный кодекс Республики Казахстан, КУГФ и иное законодательство, а также нормативные правовые акты в части:
обеспечения возможности выпуска ГЦБ на цели финансирования коммунальной инфраструктуры;
при необходимости в рамках реализации Национального проекта по решению Правительства в установленном порядке рассмотрения возможности увеличения лимита субсидии по регионам;
обеспечения несеквестируемости расходов по субсидируемым ставкам вознаграждения СЕМ, а также исключения рисков недофинансирования в средствах, выделяемых из республиканского бюджета для компенсации части ставки вознаграждения по облигационным займам МИО;
исключения софинансирования из местного бюджета в рамках Национального проекта;
включения расходов по увеличению сметной стоимости (корректировке ПСД, ТЭО) в РБ, в том числе за счет целевых трансфертов, выделенных для Национального проекта, и дополнения по расходам при увеличении сметной стоимости в контрактах "под ключ";
включения возможности использования целевых трансфертов Национального фонда через РБ для кредитования АО "НУХ "Байтерек";
включения возможности использования целевых трансфертов Национального фонда на компенсацию части ставки вознаграждения по ГЦБ МИО;
предоставления финансовому оператору права досрочного и частично-досрочного погашения займов, привлекаемых на рынках капитала;
права МИО и (или) СЕМ досрочного и частично-досрочного погашения привлекаемых от финансового оператора займов при согласии финансового оператора;
иных поправок, необходимых для реализации Национального проекта.
В Закон Республики Казахстан "О естественных монополиях" и иное законодательство, а также нормативные правовые акты в части:
обеспечения долгосрочного тарифа (5 лет и более) в целях обеспечения возвратности собственных и заемных средств в тарифе (до 10 % от процентной ставки, за исключением сфер водоснабжения и водоотведения) с включением затрат последующие периоды утверждения тарифа с учетом принятых заемных обязательств;
предусмотрения запрета по корректировке затрат по заемным средствам, за исключением случаев изменения условий договора займа;
гарантии принятых обязательств СЕМ по исполнению условий займа;
обеспечения МИО полного и своевременного исполнения обязательств по выпущенным ГЦБ вне зависимости от исполнения или неисполнения СЕМ обязательств перед МИО (в том числе за счет средств республиканского и (или) местного бюджета);
обязательств по несеквестируемости субсидии и исключения рисков недофинансирования в средствах, выделяемых из республиканского бюджета для компенсации части ставки вознаграждения по облигационным займам МИО, с гармонизацией с нормой Бюджетного кодекса Республики Казахстан;
долгосрочности предоставляемых субсидий и компенсации части ставки вознаграждения по облигационным займам МИО в рамках Национального проекта;
снятия существующих ограничений по включению в тариф допустимого уровня прибыли;
обязательного подключения бесхозяйных сетей к городским системам и их передачи в государственное обслуживание (в том числе в случае отсутствия документации);
иных поправок, необходимых для реализации Национального проекта.
В законах Республики Казахстан "О теплоэнергетике", "Об электроэнергетике" и Водного кодекса Республики Казахстан и ином законодательстве, а также нормативных правовых актах в части:
закрепления функций МПС (водоснабжение и водоотведение), МЭ (тепло-, электроэнергетика) по утверждению Правил субсидирования части ставки вознаграждения для СЕМ и МИО в рамках Национального проекта;
иных поправок, необходимых для реализации Национального проекта.

1) ТМС-мен мердігер шарты жасалғаннан кейін 5 жұмыс күнінен кешіктірмей ЭЦҚ арқылы платформада тіркелуді;
2) ЖСҚ-ны көрсете отырып, сатып алу жоспарын платформаға орналастыруды;
3) Қазақстанда өндірілетін өнімді ОТӨ-ден платформада сатып алуды;
4) құрылыс және өнеркәсiп саласындағы уәкiлеттi орган белгiлейтін нысандар мен тәртiп бойынша ТМС-ның тауарларды сатып алу туралы есеп беруін қамтамасыз етеді.
ОТӨ:
1) әлеуетті тауарларды жеткізуші ретінде платформада ЭЦҚ арқылы тіркелуді;
2) Платформаның жұмыс істеу қағидаларына сәйкес өндірілетін тауарлар тізбесін енгізуді;
3) тиісті сапасын қамтамасыз ете отырып, тауардың белгіленген мерзімдерде жеткізілуін қамтамасыз етеді.
Стандарттарға сәйкес келмейтін тауарларды жеткізу, мерзімді бұзу фактілері анықталған жағдайда OTӨ платформадан алып тасталады.
Ұлттық жоба шеңберінде пайдаланылатын ОТӨ тауарларын сатып алуға арналған платформаның функционалы
Жұмыс істеуін құрылыс және өнеркәсіп саласындағы уәкілетті орган қамтамасыз ететін платформа Ұлттық жобаны іске асыру бойынша ресми ақпарат көзі болып табылады және мынадай деректерді қалыптастырады:
1) сатып алынатын тауарлардың жалпы көлемі (заттай және ақшалай түрде), сатып алынатын тауарлардың саны, платформада тіркелген ТМС-ның және мердігерлердің/консорциумның сатып алатын тауарларының елішілік құндылығы көрсеткіштері (жаңғыртудың әрбір кезеңінде заттай және ақшалай түрде);
2) ТМС сатып алуы, жаңғырту және құрылыс жобалары, платформада тіркелген мердігерлер/консорциум бөлінісінде тауарлардағы елішілік құндылықтың үлесі (заттай және ақшалай түрде);
3) өндiрiстi оқшаулау бойынша офтейк-келiсiмшарттар жасалуы ықтимал тауарлардың тiзбесi;
4) бағасы мен техникалық сипаттамалары бойынша жоспарланған тауарларды сатып алудың мониторингі;
5) ОТӨ тауарларын сатып алудың мониторингі.
Ұлттық жобаға қатысатын ОТӨ-нің туындайтын проблемаларын жедел шешу мақсатында жедел кері байланыс орнату және қажетті шешімдерді пысықтау үшін бизнес-қоғамдастықтардың өкілдерімен және кәсіпорындармен салалық жұмыс топтары құрылатын болады.
Ұлттық жоба шеңберінде ТМС және олардың мердігерлері/консорциумы сатып алатын тауарлардың көлемі бойынша шоғырландырылған деректер негізінде офтейк-келісімшарттарын жасасу бойынша ұсыныстарды қалыптастыру мақсатында ел аумағында өндірісті кейіннен оқшаулау үшін ОТӨ-нің ағымдағы мүмкіндіктерін бағалау және қазіргі әлеуетін талдау бойынша жұмыс жүргізілетін болады. Осы мақсатта құрылыс және өнеркәсіп саласындағы уәкілетті орган ҰЭМ, ЭМ-мен келісу бойынша электрондық платформаның жұмыс істеу қағидаларына енгізу үшін Ұлттық жоба шеңберінде офтейк-келісімшарттарын жасасу тетігін әзірлеп, бекітетін болады.
4-бағыт. Тариф көтерілген кезде халық шығысын өтеу тетіктері
5-міндет. Халық шығысына тарифтік жүктеменің әсерін жұмсарту
Тарифтік жүктемені жұмсарту мақсатында коммуналдық көрсетілетін қызметтердің ақысын төлеуге жұмсалған шығындардың бір бөлігін өтеуге бағытталған тұрғын үй көмегін көрсету тетігі арқылы қолдау көрсетілетін болады. Бұл шара аз қамтылған азаматтарға олардың нақты қажеттіліктерін ескере отырып көмек көрсетуге мүмкіндік береді, бұл мемлекеттік қолдау қаражатының неғұрлым тиімді бөлінуіне ықпал етеді.
Мәселен, шығыстардың рұқсат етілген шекті деңгейі 5 %-ға дейін төмендейді.
Ұлттық жоба шеңберінде тұрғын үй көмегінің көлемін есептеу кезінде тұрғын үй алаңының нормалары мен коммуналдық көрсетілетін қызметтерді тұтыну нормалары біріздендірілетін болады. Осылайша, жоспарланып отырған өзгерістер мемлекеттік көмек мөлшерін және әлеуметтік қолдауды алушылардың шеңберін ұлғайтуға мүмкіндік береді.
Бөлінетін қаражаттың мақсатына сай пайдаланылуын қамтамасыз ету үшін 2025 жылы тұрғын үй көмегін көрсету процесінің ашықтығы мен бақылануын қамтамасыз ететін заманауи цифрлық шешімдер енгізілетін болады.
Атап айтқанда, коммуналдық көрсетілетін қызметтердің ақысын төлеу үшін тұрғын үй көмегін алу рәсімін қолданыстағы мемлекеттік цифрлық платформалармен интеграциялау қажет. Бұл тұрғын үй көмегін тағайындауға өтінім беру, қарау және мақұлдау процестерін автоматтандыруға, сондай-ақ оны коммуналдық көрсетілетін қызметтердің ақысын төлеуге тікелей аударуға мүмкіндік береді, бұл қаражаттың мақсатына сай пайдаланылмауы тәуекелін азайтады.
2025 жылы коммуналдық көрсетілетін қызметтердің барлық түрі бойынша абоненттер туралы ақпаратты және төленген шығындар сомасын қамтитын бірыңғай автоматтандырылған жүйе енгізілетін болады.
Ұсынылып отырған тетік коммуналдық көрсетілетін қызметтер үшін шоттарды төлеу туралы деректерді автоматты түрде интеграциялауға және жергілікті атқарушы органдардың жұмысын орталықтандыруға мүмкіндік береді.
Аз қамтылған халықты қолдаудың осы тәсілі халыққа тұрғын үй көмегінің мақсатына сай көрсетілуі есебінен бюджет қаражатын пайдаланудың ашық болуын қамтамасыз етеді. Табыстарының деңгейіне қарамастан, барлық тұтынушыға қолданылатын тарифтерді тікелей субсидиялаудан айырмашылығы – тұрғын үй көмегі қаржылай көмекке шын мұқтаж азаматтардың санатына ғана бағытталатын болады.
Бұдан басқа, Ұлттық жобаның бірінші жылын орындау үшін жедел шаралар қабылдануына байланысты осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес өтпелі кезең жобалары іске асырылуда.
"Энергетикалық және коммуналдық
секторларды жаңғырту"
ұлттық жобасына
1-қосымша
Ұлттық жобаны іске асырудың жоспар-графигі
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.01.2026 № 39 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с №
Атауы
Өлшем бірлігі/аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Аяқталу мерзімі
Өткен жылғы факт
2025
2026
2027
2028
2029
Барлық қаржыландыру
Қаржыландыру көзі
Бір жылға арналған жоспар
% өткен жылғы фактіге
республикалық бюджет
жергілікті бюджет
бюджеттен тыс қаражат
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
1-міндет. Энергетикалық және коммуналдық секторлардың инфрақұрылымын (желілері мен объектілерін) жаңғырту және салу
1-көрсеткіш. Жылумен жабдықтау желілерінің тозу деңгейі
%
ЭМ, ЖАО
2029 жыл
54 %
50 %
-
4 %
48 %
45 %
43 %
42 %

1) регистрацию на Электронной платформе посредством ЭЦП после заключения договора подряда с СЕМ не позднее 5 рабочих дней;
2) размещение на Электронной платформе плана закупок с указанием ПСД;
3) закуп продукции, производимой в Казахстане, у ОТП на Электронной платформе;
4) предоставление отчета по закупу товаров СЕМ по формам и порядку, устанавливаемым Уполномоченным органом в области строительства и промышленности.
ОТП обеспечивает:
1) регистрацию посредством ЭЦП на Электронной платформе в качестве потенциального поставщика товаров;
2) внесение перечня производимых товаров в соответствии с Правилами функционирования Электронной платформы;
3) поставку товара в определенные сроки с обеспечением должного качества.
В случае выявления фактов нарушения сроков поставки товаров, не соответствующих стандартам, ОТП исключается из Электронной платформы.
Функционал электронной платформы для закупа товаров ОТП, используемых в рамках Национального проекта
Электронная платформа, функционирование которой обеспечивается уполномоченным органом в области строительства и промышленности, является официальным источником информации по реализации Национального проекта и формирует следующие данные:
1) общий объем закупаемых товаров (в натуральном и денежном выражении), количество закупаемых товаров, показатели внутристрановой ценности (в натуральном и денежном выражении на каждом этапе модернизации) закупаемых товаров СЕМ и подрядчиков/консорциума, зарегистрированных на платформе;
2) доля внутристрановой ценности (в натуральном и денежном выражении) в товарах в разрезе закупа СЕМ, проектов модернизации и строительства, подрядчиков/консорциума, зарегистрированных на платформе;
3) перечень товаров для потенциального заключения офтейк-контрактов по локализации производств;
4) мониторинг закупа запланированных товаров по цене и техническим характеристикам;
5) мониторинг закупа товаров ОТП.
В целях оперативного решения возникающих проблем ОТП, участвующих в Национальном проекте, будут созданы отраслевые рабочие группы с представителями бизнес-сообществ и предприятиями для оперативной обратной связи и проработки необходимых решений.
На основе консолидированных данных по объемам закупаемых товаров СЕМ и их подрядчиками/консорциумом в рамках Национального проекта, будет проведена работа по оценке текущих возможностей и анализу имеющегося потенциала ОТП в целях формирования предложений по заключению офтейк-контрактов для последующей локализации производства на территории страны. Для этого будет разработан и утвержден механизм заключения офтейк-контрактов в рамках Национального проекта уполномоченным органом в области строительства и промышленности для включения в правила функционирования электронной платформы по согласованию с МНЭ, МЭ.
Направление 4. Механизмы компенсации расходов населения при повышении тарифов
Задача 5. Сглаживание влияния тарифной нагрузки на расходы населения
В целях смягчения тарифной нагрузки поддержка будет предоставляться через механизм оказания жилищной помощи, направленной на возмещение части затрат на оплату коммунальных услуг. Эта мера позволит обеспечивать помощь малообеспеченным гражданам с учетом их фактической потребности, что будет способствовать более эффективному распределению средств государственной поддержки.
Так, предельно допустимый уровень расходов будет снижен до уровня 5 %.
В рамках Национального проекта будут унифицированы нормы площади жилья и нормы потребления коммунальных услуг при расчете размера жилищной помощи. Таким образом, планируемые изменения позволят увеличить размеры государственной помощи и круг получателей социальной поддержки.
Для обеспечения целевого использования выделяемых средств в 2025 году будут внедрены современные цифровые решения, которые обеспечат прозрачность и контроль процесса предоставления жилищной помощи.
В частности, необходима интеграция процедуры получения жилищной помощи на оплату коммунальных услуг с существующими государственными цифровыми платформами. Это позволит автоматизировать процессы подачи заявок, рассмотрения и одобрения назначения жилищной помощи, а также ее перечисления непосредственно на оплату коммунальных услуг, что снизит риски нецелевого использования средств.
В 2025 году будет внедрена единая автоматизированная система, содержащая информацию об абонентах по всем видам коммунальных услуг и оплаченных сумм расходов.
Предлагаемый механизм позволит автоматически интегрировать данные об оплате счетов за коммунальные услуги и централизовать работу местных исполнительных органов.
Данный подход к поддержке малообеспеченного населения обеспечит прозрачность использования бюджетных средств за счет целевого оказания жилищной помощи для населения. В отличие от прямого субсидирования тарифов, которое распространяется на всех потребителей, независимо от уровня их доходов, жилищная помощь будет направлена исключительно на те категории граждан, которые действительно нуждаются в финансовой помощи.
Приложение
к Национальному проекту
"Модернизация энергетического и
коммунального секторов"
План-график реализации Национального проекта
№ п/п Наименование Единица измерения Ответственные исполнители Срок завершения Факт предыдущего года 2025 2026 2027 2028 2029 Всего финансирование Источник финансирования
План на год % к факту пред. года республиканский бюджет местный бюджет внебюджетные средства
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Задача 1. Модернизация и строительство инфраструктуры (сетей и объектов) энергетического и коммунального секторов
Показатель 1. Уровень износа сетей теплоснабжения
%
МЭ, МИО
2029 год
54%
50%
-4%
48%
45%
43%
42%

9 356 (оның ішінде субсидия 713)
52 918 (оның ішінде субсидия
4 692)
99 330 (оның ішінде субсидия
11 904)
163 491 (оның ішінде субсидия
23 429)
250 480 (оның ішінде субсидия
40 537)
575 576 (оның ішінде субсидия
81 275)
81 275
494 302
24
Атырау облысында 2 877 км электрмен жабдықтау желілерін жаңғырту
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Асан Көбентайұлы Дарбаев және Атырау облысы әкімінің орынбасары Қайрат Талапұлы Нұртаев
2029 жыл

9 356 (в том числе субсидии 713)
52 918 (в том числе субсидии 4 692)
99 330 (в том числе субсидии 11 904)
163 491 (в том числе субсидии 23 429)
250 480 (в том числе субсидии 40 537)
575 576 (в том числе субсидии 81 275)
81 275
494 302
24
Модернизация 2 877 км сетей электроснабжения в Атырауской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и заместитель акима Атырауской области Нұртаев Қайрат Талапович
2029 год

1 584 (оның ішінде субсидия 121)
3 851 (оның ішінде субсидия 405)
4 302 (оның ішінде субсидия 702)
4 813 (оның ішінде субсидия
1 010)
5 336 (оның ішінде субсидия
1 323)
19 885 (оның ішінде субсидия
3 561)
3 561
16 324
27
Қарағанды облысында 4 251 км электрмен жабдықтау желілерін жаңғырту
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Асан Көбентайұлы Дарбаев және Қарағанды облысы әкімінің орынбасары Азамат Айтбайұлы Тайжанов
2029 жыл

1 584 (в том числе субсидии 121)
3 851 (в том числе субсидии 405)
4 302 (в том числе субсидии 702)
4 813 (в том числе субсидии 1010)
5 336 (в том числе субсидии 1323)
19 885 (в том числе субсидии 3 561)
3 561
16 324
27
Модернизация 4 251 км сетей электроснабжения в Карагандинской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и заместитель акима Карагандинской области Тайжанов Азамат Айтбаевич
2029 год

193
486
489
461
446
инвестиция, млн тг
7 539 (оның ішінде субсидия 575)
25 173 (оның ішінде субсидия 2449)
29 982 (оның ішінде субсидия 4548)
29 596 (оның ішінде субсидия 6434)
31 655 (оның ішінде субсидия 8254)
123 945 (оның ішінде субсидия 22259)
22 259
101 686
33
Солтүстік Қазақстан облысында 6 947 км электрмен жабдықтау желілерін жаңғырту
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Асан Көбентайұлы Дарбаев және Солтүстік Қазақстан облысы әкімінің орынбасары Қанат Малғаждарұлы Дүзелбаев
2029 жыл
699
1 636
1 621
1 486
1 505
инвестиция, млн тг
30 216 (оның ішінде субсидия 2303)
74 597 (оның ішінде субсидия 7813)
84 328 (оның ішінде субсидия 13644)
94 200 (оның ішінде субсидия 19691)
104 884 (оның ішінде субсидия 25860)
388 225 (оның ішінде субсидия 69310)
69 310
318 915
34
Түркістан облысы мен Шымкент қаласында 5 308 км электрмен жабдықтау желілерін жаңғырту
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Асан Көбентайұлы Дарбаев, Түркістан облысы әкімінің орынбасары Зұлпыхар Сансызбайұлы Жолдасов және Шымкент қаласы әкімінің орынбасары Ержан Іргебайұлы Сейтенов
2029 жыл
532
1 214
1 227
1 187
1 148
инвестиция, млн тг
10 058 (оның ішінде субсидия 767)
24 242 (оның ішінде субсидия 2556)
26 870 (оның ішінде субсидия 4409)
29 562 (оның ішінде субсидия 6295)
32 273 (оның ішінде субсидия 8169)
123 005 (оның ішінде субсидия 22195)
22 195
100 811
35
Ұлытау облысында 502 км электрмен жабдықтау желілерін жаңғырту
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Асан Көбентайұлы Дарбаев және Ұлытау облысы әкімінің орынбасары Ұлантай Төлеутайұлы Үсенов
2029 жыл
50
113
113
113
113
инвестиция, млн тг
5 859 (оның ішінде субсидия 447)
14 121 (оның ішінде субсидия 1489)
15 651 (оның ішінде субсидия 2568)
17 219 (оның ішінде субсидия 3667)
18 799 (оның ішінде субсидия 4758)
71 648 (оның ішінде субсидия 12928)
12 928
58 720
36
Алматы қаласында және Алматы облысында 1 527 км электрмен жабдықтау желілерін жаңғырту
км
Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министрі Сұңғат Қуатұлы Есімханов, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министрі Асан Көбентайұлы Дарбаев, Алматы облысы әкімінің орынбасары Нұржан Кеңесұлы Құдайбергенов және Алматы қаласы әкімінің орынбасары Алмасхан Бауыржанұлы Сматлаев
2029 жыл
114
276
327
378
432
инвестиция, млн тг
26 050 (оның ішінде субсидия 1985)
64 076 (оның ішінде субсидия 6717)
78 053 (оның ішінде субсидия 12154)
92 586 (оның ішінде субсидия 18204)
108 142 (оның ішінде субсидия 24780)
368 907 (оның ішінде субсидия 63841)

193
486
489
461
446
инвес., млн тг
7 539 (в том числе субсидии 575)
25 173 (в том числе субсидии 2 449)
29 982 (в том числе субсидии 4 548)
29 596 (в том числе субсидии 6 434)
31 655 (в том числе субсидии 8 254)
123 945 (в том числе субсидии 22 259)
22 259
101 686
33
Модернизация 6 947 км сетей электроснабжения в Северо-Казахстанской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и заместитель акима Северо-Казахстанской области Дузелбаев Канат Малгаждарович
2029 год
699
1 636
1 621
1 486
1 505
инвес., млн тг
30 216 (в том числе субсидии 2 303)
74 597 (в том числе субсидии 7 813)
84 328 (в том числе субсидии 13 644)
94 200 (в том числе субсидии 19 691)
104 884 (в том числе субсидии 25 860)
388 225 (в том числе субсидии 69 310)
69 310
318 915
34
Модернизация 5 308 км сетей электроснабжения в Туркестанской области и в городе Шымкенте
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович, заместитель акима Туркестанской области Жолдасов Зулфухар Сансызбаевич и заместитель акима города Шымкента Каримов Айдын Мейрамбекович
2029 год
532
1 214
1 227
1 187
1 148
инвес., млн тг
10 058 (в том числе субсидии 767)
24 242 (в том числе субсидии 2 556)
26 870 (в том числе субсидии 4 409)
29 562 (в том числе субсидии 6 295)
32 273 (в том числе субсидии 8 169)
123 005 (в том числе субсидии 22 195)
22 195
100 811
35
Модернизация 502 км сетей электроснабжения области Ұлытау
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович и заместитель акима области Ұлытау Усенов Улантай Тулеутаевич
2029 год
50
113
113
113
113
инвес., млн тг
5 859 (в том числе субсидии 447)
14 121 (в том числе субсидии 1 489)
15 651 (в том числе субсидии 2 568)
17 219 (в том числе субсидии 3 667)
18 799 (в том числе субсидии 4 758)
71 648 (в том числе субсидии 12 928)
12 928
58 720
36
Модернизация 1 527 км сетей электроснабжения в городе Алматы и Алматинской области
км
вице-министр энергетики Республики Казахстан Есимханов Сунгат Куатович, вице-министр национальной экономики Республики Казахстан Касенов Арман Бакитжанович, заместитель акима Алматинской области Кудайбергенов Нуржан Кенесович и заместитель акима города Алматы Амрин Аскар Кемеңгерович
2029 год
114
276
327
378
432
инвес., млн тг
26 050 (в том числе субсидии 1 985)
64 076 (в том числе субсидии 6 717)
78 053 (в том числе субсидии 12 154)
92 586 (в том числе субсидии 18 204)
108 142 (в том числе субсидии 24 780)
368 907 (в том числе субсидии 63 841)

125
Жобаларды алдын ала іріктеу, жобалық-сметалық құжаттаманы жобалауға тапсырманы келісу және Ұлттық жоба шеңберінде жобаларды іске асыруды мониторингілеу бойынша техникалық оператор қызметінің бірыңғай қағидалары
ӨҚМ, ҰЭМ, ЭМ, "ТКШ ҚазОрталығы" АҚ
(келісу бойынша)
2025 жылғы 3-тоқсан
қаржыландыру талап етілмейді
126
Мердігерлерді немесе консорциумды іріктеу қағидалары мен өлшемшарттарын бекіту
ӨҚМ, ЭМ, ҰЭМ, "ТКШ ҚазОрталығы" АҚ
(келісу бойынша)
2025 жылғы 3-тоқсан
қаржыландыру талап етілмейді

125
Единые правила деятельности технического оператора по предварительному отбору проектов, согласованию задания на проектирование проектно-сметной документации и мониторингу реализации проектов в рамках Национального проекта
МПС, МНЭ, МЭ, АО "КазцентрЖКХ" (по согласованию)
1-квартал 2025 год
не требует финансирования
126
Утверждение правил и критериев отбора подрядчиков или консорциума
МПС, МЭ, МНЭ, АО "Казцентр ЖКХ"
(по согласованию)
февраль 2025 год
не требует финансирования

148
ЕДБ, "ҚДБ" АҚ, ХҚИ арқылы ТМС-ны тікелей кредиттеу тетігін іске асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту
НҚА
ҰЭМ, ҚНРДА, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша), ҚҚҚ
2025 жылғы 1-тоқсан
қаржыландыру талап етілмейді
149
"ҚТК" АҚ арқылы ЖАО МБҚ сатып алу тетігі есебінен мемлекеттік ТМС қаржыландыру тетігін іске асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту
НҚА
ҰЭМ, ӨҚМ, ЖАО, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша), "ҚТК" АҚ (келісу бойынша)
2025 жылғы 3-тоқсан
қаржыландыру талап етілмейді
150
ЖАО арқылы бюджеттік кредиттеу тетігін іске асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту
НҚА
Қаржымині, ҰЭМ, ӨҚМ, ЭМ, ЖАО
2025
жылғы 1-тоқсан
қаржыландыру талап етілмейді
151
ТМС-ның қаржылық жағдайы қанағаттанарлықсыз болған жағдайда ТМС-ны ЖАО немесе ӘКК арқылы капиталдандыру тетігін іске асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту
НҚА
ҰЭМ

148
Разработка и утверждение правил реализации механизма прямого кредитования СЕМ через БВУ, АО "БРК", МФИ
МНЭ, АРРФР, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АФК
1-квартал 2025
не требует финансирования
149
Разработка и утверждение правил реализации механизма финансирования государственных СЕМ за счет механизма выкупа ГЦБ МИО через АО "КЖК"
МНЭ, МПС, МИО, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), АО "КЖК" (по согласованию)
1-квартал 2025
не требует финансирования
150
Разработка и утверждение правил реализации механизма бюджетного кредитования через МИО
МФ, МНЭ, МПС, МЭ, МИО
1-квартал 2025
не требует финансирования
151
Разработка и утверждение правил реализации механизма капитализации СЕМ через МИО или СПК в случае неудовлетворительного финансового состояния СЕМ
МНЭ

2025 жылғы 1-тоқсан
қаржыландыру талап етілмейді
152
Ұлттық жоба шеңберінде ТМС қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларын әзірлеу және бекіту
НҚА
ЭМ, ӨҚМ, Қаржымині, ҰЭМ, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша)
2025 жылғы 3-тоқсан
қаржыландыру талап етілмейді
153
ЕДБ-мен, "ҚДБ" АҚ-мен Ұлттық жоба шеңберінде ТМС жобаларын қаржыландыруға арналған өтінімдерді жеделдетіп қарау жөнінде негіздемелік келісім жасасу
ҚНРДА (келісу бойынша), ҰЭМ, "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ (келісу бойынша)
2025 жылғы 3-тоқсан
қаржыландыру талап етілмейді

1-квартал 2025
не требует финансирования
152
Разработка и утверждение правил субсидирования части ставки вознаграждения по займам СЕМ в рамках Национального проекта
МЭ, МПС, МФ, МНЭ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
1-квартал 2025
не требует финансирования
153
Заключение рамочного соглашения с БВУ, АО "БРК" по ускоренному рассмотрению заявок на финансирование по проектам СЕМ в рамках Национального проекта
АРРФР (по согласованию), МНЭ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
1-квартал 2025
не требует финансирования

156
Мердігерлерді немесе консорциумды іріктеудің және ОТӨ тауарларын сатып алудың электрондық платформасының жұмыс істеу қағидаларын қалыптастыру және бекіту
ӨҚМ
2025 жылғы 3-тоқсан
қаржыландыру талап етілмейді
157
Өндірушілер мен бизнес-қоғамдастықтардың өкілдері арасында Ұлттық жобаны түсіндіру бойынша кешенді жұмыс жүргізу
ӨҚМ, ЭМ, "Qazindustry" АҚ (келісу бойынша), ҰКП, ЖАО
2025 жылғы 1-жартыжылдық
қаржыландыру талап етілмейді
158
ОТӨ-де туындайтын проблемаларды жедел шешу үшін салалық жұмыс топтарын құру
ӨҚМ, "Qazindustry" АҚ (келісу бойынша), ҰКП
2025 жылғы 1- жартыжылдық
қаржыландыру талап етілмейді
159
Базалық тауарлардың тізбесін бекіту
ӨҚМ, ЭМ, "ТКШ ҚазОрталығы" АҚ
(келісу бойынша)
2025 жылғы наурыз
қаржыландыру талап етілмейді

156
Формирование и утверждение рравил работы электронной платформы отбора подрядчиков или консорциума и закупа товаров ОТП
МПС
1 полугодие 2025
не требует финансирования
157
Проведение комплексной работы по разъяснению Национального проекта среди производителей и представителей бизнес-сообществ
МПС, МЭ, АО "Qazindustry" (по согласованию), НПП, МИО
1 полугодие 2025
не требует финансирования
158
Создание отраслевых рабочих групп для оперативного решения возникающих проблем у ОТП
МПС, АО "Qazindustry" (по согласованию), НПП
1 полугодие 2025
не требует финансирования
159
Утверждение перечня базовых товаров
МПС, МЭ, АО "Казцентр ЖКХ"
(по согласованию)
Март2025
не требует финансирования

160
Коммуналдық-энергетикалық инфрақұрылымды кешенді жаңғырту үшін қазақстандық тауар өндірушілердің тізілімін айқындау
ӨҚМ
2025 жылғы 3-тоқсан
қаржыландыру талап етілмейді
161
Ұлттық жоба шеңберінде реттелетін сатып алудың елішілік құндылығы бойынша тұрақты есеп қалыптастыру
ӨҚМ
жыл сайын
қаржыландыру талап етілмейді
162
Ұлттық жоба шеңберінде жаңғырту және салу жобаларын іске асыру кезінде тауарлар бағасын мониторингілеу тетігін қалыптастыру
ӨҚМ
2025 жылғы 3-тоқсан
қаржыландыру талап етілмейді

160
Определение реестра казахстанских товаропроизводителей для комплексной модернизации коммунально-энергетической инфраструктуры
МПС
1 квартал 2025
не требует финансирования
161
Формирование регулярного отчета по внутристрановой ценности регулируемых закупок в рамках Национального проекта
МПС
ежегодно
не требует финансирования
162
Формирование механизма мониторинга цен товаров при реализации проектов модернизации и строительства в рамках Национального проекта
МПС
1 полугодие 2025
не требует финансирования