"Қазақстан Республикасының мемлекеттік қазынашылық міндеттемелерін шығарудың, орналастырудың, айналысқа қосудың, қызмет көрсетудің және өтеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 3 сәуірдегі № 466 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 15 мамырдағы № 380 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 27 маусымдағы № 473 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 27.06.2025 № 473 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қазынашылық міндеттемелерін шығарудың, орналастырудың, айналысқа қосудың, қызмет көрсетудің және өтеудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 3 сәуірдегі № 466 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 206-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының мемлекеттік қазынашылық міндеттемелерін шығарудың, орналастырудың, айналысқа қосудың, қызмет көрсетудің және өтеудің ережесінде:
3-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) орталық депозитарий – "Бағалы қағаздар нарығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 45-бабының 2-1-тармағында көзделген қызмет түрлерін жүзеге асыратын мамандандырылған коммерциялық емес акционерлік қоғам. Орталық депозитарий эмитентпен жасасқан шартқа сәйкес төлем агентінің функцияларын және қазынашылық міндеттемелерді есепке алу және оларға қызмет көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асырады;";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Әрбір шығарылымның орталық депозитарий Заңға сәйкес беретін халықаралық сәйкестендiру нөмiрi (ISIN) болады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Қазынашылық міндеттемелерді және олар бойынша құқықтарды есепке алу орталық депозитарийдің есепке алу жүйесіндегі қосалқы шоттар және орталық депозитарийдің депоненттерін номиналды ұстауды есепке алу жүйелеріндегі бағалы қағаздарды ұстаушылардың дербес шоттары бойынша және (немесе) орталық депозитарийдің клиенттері болып табылатын және Заңның 59-бабының 1-тармағында белгіленген, номиналды ұстаушының функцияларына ұқсас функцияларды жүзеге асыратын шетелдік ұйымдардың есепке алу жүйелеріндегі шоттар бойынша жүзеге асырылады. Орталық депозитарий төлем агентінің функцияларын жүзеге асырады, оған, егер осы Ережеде өзгеше көзделмесе, бастапқы нарықта орналастыру кезінде қайталама нарықта қазынашылық міндеттемелерді айналысқа қосу және өтеу кезінде қазынашылық міндеттемелер бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру, сондай-ақ қазынашылық міндеттемелерге қызмет көрсету (сыйақы есептеу және төлеу) кіреді.
Агент төлем агентінің функцияларын жүзеге асырады, оларға бастапқы нарықта арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерін орналастыру кезінде арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелері бойынша есеп айырысу кіреді.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2009 года № 466 "Об утверждении Правил выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения государственных казначейских обязательств Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2024 года № 380.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 апреля 2009 года № 466 "Об утверждении Правил выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения государственных казначейских обязательств Республики Казахстан" следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии со статьей 206 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения государственных казначейских обязательств Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 3) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3) центральный депозитарий – специализированное некоммерческое акционерное общество, осуществляющее виды деятельности, предусмотренные пунктом 2-1 статьи 45 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон). Центральный депозитарий в соответствии с договором, заключенным с эмитентом, осуществляет функции платежного агента и функции по учету и обслуживанию казначейских обязательств;";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Каждый выпуск имеет международный идентификационный номер (ISIN), присваиваемый центральным депозитарием в соответствии с Законом.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Учет казначейских обязательств и прав по ним осуществляется по субсчетам в системе учета центрального депозитария и лицевым счетам держателей ценных бумаг в системах учета номинального держания депонентов центрального депозитария, и (или) счетам в системах учета иностранных организаций, являющихся клиентами центрального депозитария и осуществляющих функции, аналогичные функциям номинального держателя, установленным пунктом 1 статьи 59 Закона. Центральный депозитарий осуществляет функции платежного агента, которые заключаются в осуществлении расчетов по казначейским обязательствам на первичном рынке при размещении, если иное не предусмотрено настоящими Правилами, на вторичном рынке при обращении и погашении казначейских обязательств, а также обслуживании казначейских обязательств (начисление и выплата вознаграждения).
Агент осуществляет функции платежного агента, которые заключаются в осуществлении расчетов по специальным среднесрочным казначейским обязательствам на первичном рынке при размещении специальных среднесрочных казначейских обязательств.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

"24. Қысқа мерзімді қазынашылық міндеттемелерді иеленушілер Заңда белгіленген шектеулерді қоспағанда, қысқа мерзімді қазынашылық міндеттемелермен кез келген азаматтық-құқықтық мәмілелерді жүзеге асыра алады. Бұл ретте инвестор қысқа мерзімді қазынашылық міндеттемелермен жасалатын барлық операцияларды орталық депозитарий депоненті арқылы ресімдейді.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді иеленушілер Заңда белгіленген шектеулерді қоспағанда, орта мерзімді қазынашылық міндеттемелермен кез келген азаматтық-құқықтық мәмілелерді жүзеге асыра алады. Бұл ретте инвестор орта мерзімді қазынашылық міндеттемелермен жасалатын барлық операцияларды бастапқы дилер арқылы ресімдейді.";
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Ұзақ мерзімді қазынашылық міндеттемелерді иеленушілер Заңда белгіленген шектеулерді қоспағанда, ұзақ мерзімді қазынашылық міндеттемелермен кез келген азаматтық-құқықтық мәмілелерді жүзеге асыра алады. Бұл ретте инвестор ұзақ мерзімді қазынашылық міндеттемелермен жасалатын барлық операцияларды бастапқы дилер арқылы ресімдейді.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Тұтыну бағасының индексін мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган ай сайын жариялайды.";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Орта мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді иеленушілер Заңда белгіленген шектеулерді қоспағанда, орта мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелермен кез келген азаматтық-құқықтық мәмілелерді жүзеге асыра алады. Бұл ретте инвестор орта мерзімді индекстелген міндеттемелермен жасалатын барлық операцияларды бастапқы дилер арқылы ресімдейді.";
66-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"66. Тұтыну бағасының индексін мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган ай сайын жариялайды.";
68-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"68. Ұзақ мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелерді иеленушілер Заңда белгіленген шектеулерді қоспағанда, ұзақ мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелермен кез келген азаматтық-құқықтық мәмілелерді жүзеге асыра алады. Бұл ретте инвестор ұзақ мерзімді индекстелген қазынашылық міндеттемелермен жасалатын барлық операцияларды бастапқы дилер арқылы ресімдейді.";
80-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"80. Тұтыну бағасының индексін мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті орган ай сайын жариялайды.";
82-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"82. Ұзақ мерзімді жинақтаушы қазынашылық міндеттемелерді иеленушілер Заңда белгіленген шектеулерді қоспағанда, ұзақ мерзімді жинақтаушы қазынашылық міндеттемелермен кез келген азаматтық-құқықтық мәмілелерді жүзеге асыра алады.";
97-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"24. Владельцы краткосрочных казначейских обязательств могут осуществлять любые гражданско-правовые сделки с краткосрочными казначейскими обязательствами, за исключением ограничений, установленных Законом. При этом инвестор все операции с краткосрочными казначейскими обязательствами оформляет через депонента центрального депозитария.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Владельцы среднесрочных казначейских обязательств могут осуществлять любые гражданско-правовые сделки со среднесрочными казначейскими обязательствами, за исключением ограничений, установленных Законом. При этом инвестор все операции со среднесрочными казначейскими обязательствами оформляет через первичного дилера.";
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. Владельцы долгосрочных казначейских обязательств могут осуществлять любые гражданско-правовые сделки с долгосрочными казначейскими обязательствами, за исключением ограничений, установленных Законом. При этом инвестор все операции с долгосрочными казначейскими обязательствами оформляет через первичного дилера.";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. Индекс потребительских цен публикуется ежемесячно уполномоченным органом в области государственной статистики.";
пункт 55 изложить в следующей редакции:
"55. Владельцы среднесрочных индексированных казначейских обязательств могут осуществлять любые гражданско-правовые сделки со среднесрочными индексированными казначейскими обязательствами, за исключением ограничений, установленных Законом. При этом инвестор все операции со среднесрочными индексированными казначейскими обязательствами оформляет через первичного дилера.";
пункт 66 изложить в следующей редакции:
"66. Индекс потребительских цен публикуется ежемесячно уполномоченным органом в области государственной статистики.";
пункт 68 изложить в следующей редакции:
"68. Владельцы долгосрочных индексированных казначейских обязательств могут осуществлять любые гражданско-правовые сделки с долгосрочными индексированными казначейскими обязательствами, за исключением ограничений, установленных Законом. При этом инвестор все операции с долгосрочными индексированными казначейскими обязательствами оформляет через первичного дилера.";
пункт 80 изложить в следующей редакции:
"80. Индекс потребительских цен публикуется ежемесячно уполномоченным органом в области государственной статистики.";
пункт 82 изложить в следующей редакции:
"82. Владельцы долгосрочных сберегательных казначейских обязательств могут осуществлять любые гражданско-правовые сделки с долгосрочными сберегательными казначейскими обязательствами, за исключением ограничений, установленных Законом.";
пункт 97 изложить в следующей редакции:

"97. Жазылу жүргізілетін кезеңде агент өтінімдерді жұмыс күні қабылдайды. Агент келесі күні сағат 11.00-ге дейін қабылданған және қанағаттандырылған өтінімдердің жиынтық ведомосін қалыптастырып, эмитентке және бастапқы орналастыруға арналған бұйрықтарды орталық депозитарийге жібереді.
Орталық депозитарий қабылданған бұйрықтардың негізінде арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді тиісті қосалқы шоттарға есепке жазады және сол күнгі сағат 12.00-ге дейін бұйрықтардың орындалуы (орындалмауы) туралы есептерді агентке жібереді.";
109 және 110-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"109. Сыйақы төлейтін күні сағат 16.00-ге дейін эмитент алдағы сыйақы төлеу туралы мәліметтерде көрсетілген сомадағы ақшаны сыйақы төлеу күні Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген теңгенің АҚШ долларына шаққандағы ресми бағамы бойынша теңгемен орталық депозитарийдің позициясына аударады.
110. Сыйақы төлейтін күні сағат 17.00-ге дейін орталық депозитарий эмитенттен түскен ақшаны осы Ереженің 108-тармағына сәйкес қалыптастырылған тізімге сәйкес депоненттерге аударады.";
115 және 116-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"115. Өтеу күні сағат 16.00-ге дейін эмитент алдағы өтеу туралы мәліметтерде көрсетілген сомадағы ақшаны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі өтеу күніне белгілеген теңгенің АҚШ долларына шаққандағы ресми бағамы бойынша теңгемен орталық депозитарийдің позициясына аударады.
116. Өтеу күні 17.00-ге дейін орталық депозитарий осы Ереженің 114-тармағына сәйкес қалыптастырылған тізімге сәйкес ақшаны депоненттерге аударады және сонымен бір уақытта ұстаушылардың қосалқы шоттарынан өтелетін арнайы орта мерзімді қазынашылық міндеттемелерді есептен шығарады.";
128-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"128. TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелерді иеленушілер Заңда белгіленген шектеулерді қоспағанда, TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелермен кез келген азаматтық-құқықтық мәмілелерді жүзеге асыра алады. Бұл ретте инвестор TONIA мөлшерлемесіне индекстелген қазынашылық міндеттемелермен барлық операцияларды бастапқы дилер арқылы ресімдейді.".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов

"97. В период проведения подписки агент производит прием заявок в течение рабочего дня. На следующий день до 11.00 часов агент формирует и направляет сводную ведомость принятых и удовлетворенных заявок эмитенту и приказы на первичное размещение центральному депозитарию.
Центральный депозитарий на основании принятых приказов зачисляет специальные среднесрочные казначейские обязательства на соответствующие субсчета и до 12.00 часов того же дня направляет агенту отчеты об исполнении (неисполнении) приказов.";
пункты 109 и 110 изложить в следующей редакции:
"109. В день выплаты вознаграждения до 16.00 часов эмитент переводит деньги на позицию центрального депозитария в сумме, указанной в сведениях о предстоящей выплате вознаграждения, в тенге, по официальному курсу тенге к доллару США, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату выплаты вознаграждения.
110. В день выплаты вознаграждения до 17.00 часов центральный депозитарий согласно списку, сформированному в соответствии с пунктом 108 настоящих Правил, переводит деньги, поступившие от эмитента, депонентам.";
пункты 115 и 116 изложить в следующей редакции:
"115. В день погашения до 16.00 часов эмитент переводит деньги на позицию центрального депозитария в сумме, указанной в сведениях о предстоящем погашении, в тенге, по официальному курсу тенге к доллару США, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату погашения.
116. В день погашения до 17.00 часов центральный депозитарий согласно списку, сформированному в соответствии с пунктом 114 настоящих Правил, переводит деньги депонентам и одновременно списывает с субсчетов держателей погашаемые специальные среднесрочные казначейские обязательства.";
пункт 128 изложить в следующей редакции:
"128. Владельцам казначейских обязательств, индексированных к ставке TONIA, допускается осуществлять любые гражданско-правовые сделки с казначейскими обязательствами, индексированными к ставке TONIA, за исключением ограничений, установленных Законом. При этом инвестор все операции с казначейскими обязательствами, индексированными к ставке TONIA, оформляет через первичного дилера.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр Республики Казахстан О. Бектенов