Қызметтік міндеттерін (әскери қызмет міндеттерін) атқару кезінде мертігуі (жарақаттануы, жаралануы, контузия алуы) салдарынан қаза тапқан (қайтыс болған) құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің, арнаулы мемлекеттік орган курсантының, тыңдаушысының, қызметкерінің, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткерген әскери қызметшінің, мерзімді қызмет әскери қызметшісінің, курсанттың, кадеттің, әскери жиынға шақырылған әскери міндеттінің, жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болған кезеңде резервте әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшінің отбасы мүшелеріне ақшалай төлемді жүзеге асыру қағидалары мен мөлшерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 21 желтоқсандағы № 1048 қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.07.2025 № 545 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 66-бабының 9-тармағына, "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 77-бабының 12-тармағына, 78-бабының 11-тармағына, "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 52-бабының 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қызметтік міндеттерін (әскери қызмет міндеттерін) атқару кезінде мертігуі (жарақаттануы, жаралануы, контузия алуы) салдарынан қаза тапқан (қайтыс болған) құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің, арнаулы мемлекеттік орган курсантының, тыңдаушысының, қызметкерінің, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткерген әскери қызметшінің, мерзімді қызмет әскери қызметшісінің, курсанттың, кадеттің, әскери жиынға шақырылған әскери міндеттінің, жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болған кезеңде резервте әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшінің отбасы мүшелеріне ақшалай төлемді жүзеге асыру қағидалары мен мөлшері бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.07.2025 № 545 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2022 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 21 желтоқсандағы
№ 1048 қаулысымен
бекітілген
Қызметтік міндеттерін (әскери қызмет міндеттерін) атқару кезінде мертігуі (жарақаттануы, жаралануы, контузия алуы) салдарынан қаза тапқан (қайтыс болған) құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің, арнаулы мемлекеттік орган курсантының, тыңдаушысының, қызметкерінің, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткерген әскери қызметшінің, мерзімді қызмет әскери қызметшісінің, курсанттың, кадеттің, әскери жиынға шақырылған әскери міндеттінің, жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болған кезеңде резервте әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшінің отбасы мүшелеріне ақшалай төлемді жүзеге асыру қағидалары мен мөлшері

Об утверждении Правил и размера осуществления денежной выплаты членам семьи погибшего (умершего) сотрудника правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, курсанта, слушателя, сотрудника специального государственного органа, военнослужащего, проходившего воинскую службу по контракту, военнослужащего срочной службы, курсанта, кадета, военнообязанного, призванного на воинские сборы, военнослужащего, проходившего воинскую службу в резерве в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях, в результате увечья (травмы, ранения, контузии), полученного при исполнении служебных обязанностей (обязанностей воинской службы), в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 2022 года № 1048.
Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правительства РК от 19.07.2025 № 545 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 9 статьи 66 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", пунктом 12 статьи 77, пунктом 11 статьи 78 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан", пунктом 4 статьи 52 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и размер осуществления денежной выплаты членам семьи погибшего (умершего) сотрудника правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, курсанта, слушателя, сотрудника специального государственного органа, военнослужащего, проходившего воинскую службу по контракту, военнослужащего срочной службы, курсанта, кадета, военнообязанного, призванного на воинские сборы, военнослужащего, проходившего воинскую службу в резерве в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях, в результате увечья (травмы, ранения, контузии), полученного при исполнении служебных обязанностей (обязанностей воинской службы), в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 19.07.2025 № 545 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2022 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 декабря 2022 года № 1048
Правила и размер осуществления денежной выплаты членам семьи погибшего (умершего) сотрудника правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, курсанта, слушателя, сотрудника специального государственного органа, военнослужащего, проходившего воинскую службу по контракту, военнослужащего срочной службы, курсанта, кадета, военнообязанного, призванного на воинские сборы, военнослужащего, проходившего воинскую службу в резерве в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях, в результате увечья (травмы, ранения, контузии), полученного при исполнении служебных обязанностей (обязанностей воинской службы), в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях

Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.07.2025 № 545 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қызметтік міндеттерін (әскери қызмет міндеттерін) атқару кезінде мертігуі (жарақаттануы, жаралануы, контузия алуы) салдарынан қаза тапқан (қайтыс болған) құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің, арнаулы мемлекеттік орган курсантының, тыңдаушысының, қызметкерінің, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткерген әскери қызметшінің, мерзімді қызмет әскери қызметшісінің, курсанттың, кадеттің, әскери жиынға шақырылған әскери міндеттінің, жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болған кезеңде резервте әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшінің отбасы мүшелеріне ақшалай төлемді жүзеге асыру қағидалары мен мөлшері "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 66-бабының 9-тармағына, "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 77-бабының 12-тармағына, 78-бабының 11-тармағына, "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 52-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және қызметтік міндеттерін (әскери қызмет міндеттерін) атқару кезінде мертігуі (жарақаттануы, жаралануы, контузия алуы) салдарынан қаза тапқан (қайтыс болған) құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің, арнаулы мемлекеттік орган курсантының, тыңдаушысының, қызметкерінің, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткерген әскери қызметшінің, мерзімді қызмет әскери қызметшісінің, курсанттың, кадеттің, әскери жиынға шақырылған әскери міндеттінің, жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болған кезеңде резервте әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілердің отбасы мүшелеріне ақшалай төлемді жүзеге асырудың мөлшері мен тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.07.2025 № 545 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Ақшалай төлемді жүзеге асыру тәртібі

Сноска. Заголовок - в редакции постановления Правительства РК от 19.07.2025 № 545 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и размер осуществления денежной выплаты членам семьи погибшего (умершего) сотрудника правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, курсанта, слушателя, сотрудника специального государственного органа, военнослужащего, проходившего воинскую службу по контракту, военнослужащего срочной службы, курсанта, кадета, военнообязанного, призванного на воинские сборы, военнослужащего, проходившего воинскую службу в резерве в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях, в результате увечья (травмы, ранения, контузии), полученного при исполнении служебных обязанностей (обязанностей воинской службы), в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 9 статьи 66 Закона Республики Казахстан "О правоохранительной службе", пунктом 12 статьи 77, пунктом 11 статьи 78 Закона Республики Казахстан "О специальных государственных органах Республики Казахстан", пунктом 4 статьи 52 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" и определяют порядок и размер осуществления денежной выплаты членам семьи погибшего (умершего) сотрудника правоохранительного, специального государственного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы (далее – сотрудник), курсанта, слушателя специального государственного органа (далее – курсант), военнослужащего, проходившего воинскую службу по контракту, военнослужащего срочной службы, курсанта, кадета, военнообязанного, призванного на воинские сборы (далее – военнослужащий), военнослужащего, проходившего воинскую службу в резерве в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях (далее – военный резервист), в результате увечья (травмы, ранения, контузии), полученного при исполнении служебных обязанностей (обязанностей воинской службы), в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 19.07.2025 № 545 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок осуществления денежной выплаты

2. Ақшалай төлем қызметтік міндеттерін (әскери қызмет міндеттерін) атқару кезінде, жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болған кезеңде мертігуі (жарақаттануы, жаралануы, контузия алуы) салдарынан қаза тапқан (қайтыс болған) қызметкердің, курсанттың, әскери қызметшінің, резервтегі әскери адамның отбасы мүшелеріне жүргізіледі.
Қызметкердің, курсанттың, әскери қызметшінің, резервтегі әскери адамның отбасы мүшелеріне жұбайы (зайыбы), сондай-ақ кәмелетке толғанға дейін немесе жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру жүйесінде, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесінде күндізгі оқу орнын бітіргенге дейін жиырма үш жастан аспаған балалары, оның ішінде асырап алған балалары, бірге тұратын өгей ұлдары мен өгей қыздары жатады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.07.2025 № 545 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Ақшалай төлемді алуға құқығы бар адамға оны төлеуді құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдар (мекемелер), азаматтық қорғау органдары, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар (бұдан әрі – уәкілетті органдар) жүзеге асырады.
4. Ақшалай төлемді алуға құқығы бар адамдар оны алу үшін мынадай құжаттарды ресімдейді және уәкілетті органға ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленген үлгідегі өтініш;
2) қайтыс болуы туралы куәліктің көшірмесі немесе қайтыс болуы туралы хабарлама;
3) азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі (туу, неке қию (ерлі-зайыпты болу), бала асырап алу, әке (ана) болуды анықтау, атын, әкесінің атын және тегін ауыстыру), басқа адамдар өтініш берушінің отбасы мүшесі болып танылған жағдайда соңғылары өздерін өтініш берушінің отбасы мүшелері деп тану туралы сот шешімінің көшірмесін ұсынады;
4) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
5) егер он сегіз жастан жиырма үш жасқа дейінгі отбасы мүшелері күндізгі оқу нысанының білім алушысы болып табылса, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оқу орнының анықтамасы (жыл сайын оқу жылының басында ұсынылады);
6) теңгедегі банктік шоттың нөмірі туралы мәліметтер;
7) егер кәмелетке толмаған отбасы мүшелері жетім не ата-анасының қамқорлығынсыз қалса, қаза тапқан (қайтыс болған) қызметкердің, курсанттың, әскери қызметшінің, резервтегі әскери адамның кәмелетке толмаған отбасы мүшесіне қамқоршылық немесе қорғаншылық белгілеу туралы құжаттың көшірмесі.

2. Денежные выплаты производятся членам семьи сотрудника, курсанта, военнослужащего, военного резервиста, погибшего (умершего) в результате увечья (травмы, ранения, контузии), полученного при исполнении служебных обязанностей (обязанностей воинской службы), в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях.
К членам семьи сотрудника, курсанта, военнослужащего, военного резервиста относятся супруг (супруга), а также дети, в том числе усыновленные, удочеренные, совместно проживающие пасынки и падчерицы, до достижения ими совершеннолетнего возраста или окончания учебного заведения очной формы в системе общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, в системе высшего и (или) послевузовского образования в пределах, не превышающих двадцатитрехлетнего возраста.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правительства РК от 19.07.2025 № 545 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Денежные выплаты лицу, имеющему право на их получение, осуществляются правоохранительными, специальными государственными органами (учреждениями), органами гражданской защиты, государственной фельдъегерской службой, Вооруженными Силами Республики Казахстан, другими войсками и воинскими формированиями (далее – уполномоченные органы).
4. Для получения денежных выплат лица, имеющие право на их получение, оформляют и представляют в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление установленного образца по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копию свидетельства или уведомление о смерти;
3) копии свидетельств о государственной регистрации актов гражданского состояния (рождение, заключение брака (супружества), усыновление (удочерение), установление отцовства (материнства), перемена имени, отчества и фамилии), в случаях признания других лиц членами семьи заявителя последними представляются копии решения суда о признании их членами семьи заявителя;
4) копию документа, удостоверяющего личность лица;
5) справку учебного заведения по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам, если члены семьи в возрасте от восемнадцати до двадцати трех лет являются обучающимися очной формы обучения (предоставляется ежегодно в начале учебного года);
6) сведения о номере банковского счета в тенге;
7) копию документа об установлении опеки или попечительства над несовершеннолетними членами семьи погибшего (умершего) сотрудника, курсанта, военнослужащего, военного резервиста, в случае, если несовершеннолетние члены семьи остались сиротами либо без попечения родителей.

Жеке басын куәландыратын құжаттардың мәліметтері, неке қию туралы (2008 жылғы 1 маусымнан кейін), қайтыс болу туралы (2007 жылғы 13 тамыздан кейін), балалардың тууы туралы (2007 жылғы 13 тамыздан кейін) куәліктер "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынуы мүмкін.
Осы тармақта көрсетілген тиісті құжаттар толық ұсынылмаған жағдайда өтініш ол берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде қайтарылуға тиіс.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 19.07.2025 № 545 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Уәкілетті органның жауапты құрылымдық бөлімшесі осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттардың толық әрі дұрыс ресімделуін тексереді және осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген құжаттар, оның ішінде:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржы бөлімшесінің қайтыс болған қызметкердің, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткерген әскери қызметшінің соңғы атқаратын лауазымы бойынша ақшалай қаражатының мөлшері туралы ақшалай төлем алуға құқық беретін анықтамасы;
2) қызметкердің, курсанттың, әскери қызметшінің қаза табуының (қайтыс болуы) себептері мен мән-жайын қызметтік тергеп-тексеру материалдары;
3) әскери-дәрігерлік комиссия (сараптама) қорытындысы (қаулысы);
4) қаза тапқан (қайтыс болған) қызметкердің, курсанттың, әскери қызметшінің жеке құрам (әскери бөлім, мекеме) тізімінен шығарылғаны туралы бұйрықтан үзінді қамтылуға тиіс жеке істі қалыптастырады.
Жеке істі қалыптастыру үшін құжаттарды уәкілетті органның өзге құрылымдық бөлімшелері жауапты құрылымдық бөлімшенің сұратуы бойынша береді.
Жауапты құрылымдық бөлімше осы тармақта көрсетілген мәліметтерді жаңарту не нақтылау үшін уәкілетті органның құрылымдық бөлімшелерінен немесе мемлекеттік органдардан қажетті құжаттарды сұратады және оларды жеке істің материалдарына қосады.
6. Жауапты құрылымдық бөлімше әскери-дәрігерлік комиссия (сараптама) қорытындысын (қаулысын) алғаннан кейін өтініш берген адамды қабылданған шешім туралы бес жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
7. Ақшалай төлем қызметкердің, курсанттың, әскери қызметшінің, резервтегі әскери адамның қаза табуының (қайтыс болуының) себебі мен оның қызметтік міндеттерін (әскери қызмет міндеттерін) атқару кезінде, жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болған кезеңде мертігуінің (жарақаттануының, жаралануының, контузия алуының) арасында тікелей себеп-салдарлық байланыс болған жағдайда тағайындалады.
Қызметкердің, курсанттың, әскери қызметшінің, резервтегі әскери адамның қаза табуы (қайтыс болуы) мен оның қызметтік міндеттерін (әскери қызмет міндеттерін) атқару кезінде, жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болған кезеңде мертігуінің (жарақаттануының, жаралануының, контузия алуының) себеп-салдарлық байланысы туралы қорытындыны (қаулыны) әскери-дәрігерлік комиссия (сараптама) шығарады.

Сведения документов, удостоверяющих личность, свидетельства о заключении брака (после 1 июня 2008 года), о смерти (после 13 августа 2007 года), о рождении детей (после 13 августа 2007 года) могут быть получены из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронное правительство".
В случае неполного представления документов, указанных в настоящем пункте, заявление подлежит возврату в течение десяти рабочих дней со дня его подачи.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 19.07.2025 № 545 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Ответственное структурное подразделение уполномоченного органа проверяет полноту и правильность оформления документов, указанных в пункте 4 настоящих Правил, и формирует личное дело, которое должно содержать документы, указанные в пункте 4 настоящих Правил, в том числе:
1) справку финансового подразделения о размере денежного содержания погибшего (умершего) сотрудника, военнослужащего, проходившего воинскую службу по контракту, по последней занимаемой должности по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) материалы служебного расследования причин и обстоятельств гибели (смерти) сотрудника, курсанта, военнослужащего;
3) заключение (постановление) военно-врачебной комиссии (экспертизы);
4) выписку из приказа об исключении погибшего (умершего) сотрудника, курсанта, военнослужащего из списков личного состава (воинской части, учреждения).
Документы для формирования личного дела предоставляются иными структурными подразделениями уполномоченного органа по запросу ответственного структурного подразделения.
Ответственное структурное подразделение для обновления либо уточнения сведений, указанных в настоящем пункте, запрашивает иные необходимые документы со структурных подразделений уполномоченного органа или государственных органов и приобщает к материалам личного дела.
6. Ответственное структурное подразделение после получения заключения (постановления) военно-врачебной комиссии (экспертизы) в течение пяти рабочих дней информирует заявителя о принятом решении.
7. Назначение денежных выплат производится при наличии прямой причинно-следственной связи между причиной гибели (смерти) сотрудника, курсанта, военнослужащего, военного резервиста и увечьем (травмой, ранением, контузией), полученным им при исполнении служебных обязанностей (обязанностей воинской службы), в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях.
Заключение (постановление) о причинно-следственной связи гибели (смерти) сотрудника, курсанта, военнослужащего, военного резервиста и увечья (травмы, ранения, контузии), полученного при исполнении служебных обязанностей (обязанностей воинской службы), в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях, выносится военно-врачебной комиссией (экспертизой).

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.07.2025 № 545 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Егер қызметкердің, курсанттың, әскери қызметшінің, резервтегі әскери адамның қызметтік міндеттерін (әскери қызмет міндеттерін) атқару кезінде, жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болған кезеңде мертігуі (жарақаттануы, жаралануы, контузия алуы) салдарынан қайтыс болуы:
1) оның қылмыстық құқық бұзушылық жасауы үстінде;
2) алкогольдік, есірткілік, психотроптық, уытқұмарлық мас күйге ұшырататын заттарды (сол тектестерді) медициналық емес тұтынуы салдарынан;
3) ақшалай төлем алу немесе қызметтен жалтару мақсатында өзіне-өзі қасақана қандай да бір дене жарақатын (мүшесін зақымдау) немесе денсаулыққа өзге де зиян келтіру салдарынан болғаны белгіленсе, ақшалай төлем жүргізілмейді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.07.2025 № 545 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Ақшалай төлем уәкілетті органның шешімі (бұйрығы) негізінде тағайындалады және міндеттемелер мен төлемдер бойынша қаржыландырудың жеке жоспарларында қаражат болған кезде жүргізіледі.
Міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларында қаражат болмаған кезде ақшалай төлем міндеттемелер мен төлемдер бойынша жеке қаржыландыру жоспарларына тиісті өзгерістер енгізілгеннен кейін жүргізіледі.
Ақшалай төлем ағымдағы айда өткен ай үшін 25-і күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Желтоқсанда ағымдағы ай үшін ақшалай төлем 25-і күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
10. Ақшалай төлем тағайындау қызметкер, курсант, әскери қызметші, резервтегі әскери адам қаза тапқан (қайтыс болған) күннен бастап оны алуға құқығы бар адамның өтініші және әскери-дәрігерлік комиссия (сараптама) қорытындысы (қаулысы) негізінде жүргізіледі.
Ақшалай төлем тағайындаған кезде ақшалай төлемді қайта есептеу қызметкер, курсант, әскери қызметші, резервтегі әскери адам қаза тапқан (қайтыс болған) күннен бастап өтініш берілген күнге дейін, бірақ ақшалай төлем тағайындауға өтініш берілген күнге дейінгі бір жылдан асырмай жүргізіледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.07.2025 № 545 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Ақшалай төлем:
1) ақшалай төлем алушы Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтатқан;

Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правительства РК от 19.07.2025 № 545 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Денежные выплаты не производятся, если установлено, что смерть в результате увечья (травмы, ранения, контузии) сотрудника, курсанта, военнослужащего, военного резервиста, полученного при исполнении служебных обязанностей (обязанностей воинской службы), в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях, наступила:
1) при совершении ими уголовного правонарушения;
2) в результате немедицинского употребления веществ, вызывающих состояние алкогольного, наркотического, психотропного, токсикоманического опьянения (их аналогов);
3) в результате умышленного причинения себе какого-либо телесного повреждения (членовредительства) или иного вреда здоровью в целях получения денежной выплаты или уклонения от службы.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правительства РК от 19.07.2025 № 545 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Денежная выплата назначается на основании решения (приказа) уполномоченного органа и производится при наличии средств в индивидуальных планах финансирования по обязательствам и платежам.
При отсутствии средств в индивидуальных планах финансирования по обязательствам и платежам денежная выплата производится после внесения соответствующих изменений в индивидуальные планы финансирования по обязательствам и платежам.
Денежная выплата производится в текущем месяце за истекший месяц не позднее 25 числа.
В декабре денежная выплата за текущий месяц производится не позднее 25 числа.
10. Назначение денежной выплаты производится со дня гибели (смерти) сотрудника, курсанта, военнослужащего, военного резервиста на основании заявления лица, имеющего право на ее получение, и заключения (постановления) военно-врачебной комиссии (экспертизы).
При назначении денежных выплат производится перерасчет денежных выплат со дня гибели (смерти) сотрудника, курсанта, военнослужащего, военного резервиста до дня подачи заявления, но не более чем за один год до дня обращения за назначением денежных выплат.
Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правительства РК от 19.07.2025 № 545 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Денежная выплата прекращается в случаях:
1) прекращения гражданства Республики Казахстан получателя денежной выплаты;

2) ақшалай төлем алушы Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұруға кеткен;
3) ақшалай төлем алушы кәмелетке толған немесе жиырма үш жастан аспаған шекте орта білім беру (жалпы орта, техникалық және кәсіптік білім беру), орта білімнен кейінгі білім беру жүйесінде, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру жүйесінде күндізгі оқу нысанда оқу орнын бітірген;
4) ақшалай төлем алушы қайтыс болған жағдайларда тоқтатылады.
Ақшалай төлемді тоқтату тиісті уәкілетті органның шешімімен (бұйрығымен) төлемді тоқтатуға себеп болған мән-жай туындаған айдан кейінгі айдан бастап ресімделеді.
Жауапты құрылымдық бөлімше осы тармақта көрсетілген жағдайлардың туындауы тұрғысынан ақшалай төлем алушыларды мониторингтеуді жүзеге асырады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.07.2025 № 545 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
12. Кәмелетке толмаған балаларға тағайындалған ақшалай төлем олардың заңды өкілдеріне төленеді.
13. Банктік деректемелері (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), банк шотының нөмірі) өзгерген, осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген оқиға басталған, сондай-ақ қаза тапқан (қайтыс болған) қызметкердің, курсанттың, әскери қызметшінің, резервтегі әскери адамның отбасы құрамы өзгерген жағдайда ақшалай төлем алушы он жұмыс күні ішінде ақшалай төлем алатын жердегі тиісті уәкілетті органды жазбаша түрде хабардар етеді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.07.2025 № 545 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-тарау. Ақшалай төлемді жүзеге асыру мөлшері
14. Қаза тапқан (қайтыс болған) құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік орган, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткерген әскери қызметшінің әрбір отбасы мүшесіне ақшалай төлем қаза тапқан (қайтыс болған) құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік орган, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткерген әскери қызметшінің соңғы атқарған лауазымы бойынша ақшалай қаражатының қырық пайызы мөлшерінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте отбасының барлық мүшесіне төленетін ақшалай төлемдердің ең жоғары мөлшері ақшалай қаражаттың жүз пайызынан аспауға тиіс.
Отбасы мүшелері үшеу және одан көп болған кезде әрқайсысына ақшалай төлемдердің мөлшері ақшалай қаражаттың жүз пайызына тең үлес ретінде есептеледі.
Ақшалай төлемдермен қамтамасыз етілетін отбасы мүшелерінің саны өзгерген кезде ақшалай төлемдердің мөлшері оны алуға құқығы бар отбасы мүшелерінің санына қарай тиісінше ұлғайтылады немесе азайтылады.
Егер қаза тапқан (қайтыс болған) құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органның, азаматтық қорғау органының, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткерген әскери қызметшінің отбасы мүшелеріне ақшалай төлемдер тағайындалғаннан кейін ақшалай төлемдер алуға құқығы бар өзге де адамдар анықталып жатса, отбасының әрбір мүшесіне ақшалай төлемдер мөлшерінің үлесі қайта қаралады.
Осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес жаңадан анықталған отбасы мүшесіне ақшалай төлемдер қайта есептелген жағдайда қаза тапқан (қайтыс болған) құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органның, азаматтық қорғау органының, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткерген әскери қызметшінің отбасы мүшелеріне бұрын тағайындалған ақшалай төлем қайта есептелмейді.

2) выезда получателя денежной выплаты на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан;
3) достижения получателем денежных выплат совершеннолетнего возраста или окончания учебного заведения очной формы в системе среднего образования (общее среднее, техническое и профессиональное образования), послесреднего образования, в системе высшего и (или) послевузовского образования в пределах, не превышающих двадцатитрехлетнего возраста;
4) смерти получателя денежных выплат.
Прекращение денежной выплаты оформляется решением (приказом) уполномоченного органа с месяца, следующего за месяцем, в котором возникли обстоятельства, влекущие за собой прекращение выплаты.
Ответственное структурное подразделение осуществляет мониторинг получателей денежных выплат на предмет возникновения случаев, указанных в настоящем пункте.
Сноска. Пункт 11 - в редакции постановления Правительства РК от 19.07.2025 № 545 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Денежные выплаты, назначенные несовершеннолетним детям, выплачиваются их законным представителям.
13. Получатель денежных выплат в случаях изменения банковских реквизитов (фамилии, имени, отчества (при его наличии), номера банковского счета), наступления событий, предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил, а также изменения состава семьи погибшего (умершего) сотрудника, курсанта, военнослужащего, военного резервиста в течение десяти рабочих дней в письменном виде информирует соответствующий уполномоченный орган по месту получения денежных выплат.
Сноска. Пункт 13 - в редакции постановления Правительства РК от 19.07.2025 № 545 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Размер осуществления денежной выплаты
14. Денежная выплата на каждого члена семьи погибшего (умершего) сотрудника правоохранительного, специального государственного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, военнослужащего, проходившего воинскую службу по контракту, осуществляется в размере сорока процентов от денежного содержания по последней занимаемой должности погибшего (умершего) сотрудника, правоохранительного, специального государственного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, военнослужащего, проходившего воинскую службу по контракту.
При этом максимальный размер денежных выплат на всех членов семьи не должен превышать ста процентов денежного содержания.
При наличии трех и более членов семьи размер денежных выплат на каждого рассчитывается как равная доля от ста процентов денежного содержания.
При изменении числа членов семьи, обеспечиваемых денежными выплатами, размер денежных выплат соответственно увеличивается или уменьшается по числу членов семьи, имеющих право на их получение.
Если после назначения денежных выплат членам семьи погибшего (умершего) сотрудника правоохранительного, специального государственного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, военнослужащего, проходившего воинскую службу по контракту, объявляются иные лица, имеющие право на получение денежных выплат, производится пересмотр долей размера денежных выплат на каждого члена семьи.
В случае перерасчета денежных выплат для вновь объявленного члена семьи в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил перерасчет ранее назначенных денежных выплат членам семьи погибшего (умершего) сотрудника правоохранительного, специального государственного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, военнослужащего, проходившего воинскую службу по контракту, не производится.

15. Соңғы атқарған лауазымы бойынша ақшалай қаражат мөлшері өзгерген кезде тиісті уәкілетті орган ақшалай төлем алушыны хабардар етіп, ақшалай төлемді қайта есептейді.
Ақшалай төлемді қайта есептеу тиісті уәкілетті органның шешімі (бұйрығы) негізінде жүргізіледі.
16. Мерзімді әскери қызмет әскери қызметшісі, курсант, тыңдаушы, кадет, әскери жиынға шақырылған әскери міндетті, жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болған кезеңде резервте әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметші отбасының әрбір мүшесіне ақшалай төлем тиісті қаржы жылына белгіленген бір күндік ең төмен күнкөріс деңгейі мөлшерінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.07.2025 № 545 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Ақшалай төлемдерді алуға құқығы бар отбасының барлық мүшесіне ортақ бір ақшалай төлем тағайындалады.
18. Отбасы мүшесінің талап етуі бойынша оның ақшалай төлем үлесі бөлінеді және оған жеке төленеді.
Ақшалай төлем үлесін бөлу өтініш берілген күннен бастап жүргізіледі.
4-тарау. Қорытынды ережелер
19. Ақшалай төлемдер бойынша туындайтын даулар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаралады.
Қызметтік міндеттерін (әскери қызмет міндеттерін) атқару кезінде, мертігуі (жарақаттануы, жаралануы, контузия алуы) салдарынан қаза тапқан(қайтыс болған) құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің, арнаулы мемлекеттік орган курсантының, тыңдаушысының, қызметкерінің, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткерген әскери қызметшінің, мерзімді қызмет әскери қызметшісінің, курсанттың, кадеттің, әскери жиынға шақырылған әскери міндеттінің, жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болған кезеңде резервте әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшінің отбасы мүшелеріне ақшалай төлемді жүзеге асыру қағидалары мен мөлшеріне 1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшада оң жақтағы жоғарғы бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.07.2025 № 545 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Кімге: ___________________
(ақшалай төлемдерді жүзеге
асыратын уәкілетті органның
басшысына)
кімнен:
_____________ тұратын
_______________________
(өтініш иесінің Т.А.Ә. (бар
болса)
тел: _____________________
Өтініш
Сізден _______________________________________ қызметтік міндеттерін
(Т.А.Ә. (бар болса)
(әскери қызмет міндеттерін) атқару кезінде мертігуі (жарақаттануы, жаралануы, контузия алуы) салдарынан қаза табуына (қайтыс болуына) байланысты маған ақшалай төлем тағайындауыңызды сұраймын.
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
1.____________________________
2.____________________________
3.____________________________
4.____________________________
Отбасы құрамым, тегім, атым, әкемнің аты (бар болса), банктік шот нөмірім, азаматтығым, тұрақты тұратын жерім өзгерген, кәмелетке толған немесе жиырма үш жастан аспайтын шекте жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейін білім беру жүйесінде, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейін білім беру жүйесінде күндізгі нысандағы оқу орнын бітірген жағдайда осы факт туралы тиісті уәкілетті мемлекеттік органды он жұмыс күні ішінде хабардар етемін.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес өтінішті қарау үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді алуға келісім беремін.
Өтініш иесінің қолы _____________.
Күні: ______ жылғы "___" ____________.
Қызметтік міндеттерін (әскери қызмет міндеттерін) атқару кезінде, мертігуі (жарақаттануы, жаралануы, контузия алуы) салдарынан қаза тапқан(қайтыс болған) құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің, арнаулы мемлекеттік орган курсантының, тыңдаушысының, қызметкерінің, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткерген әскери қызметшінің, мерзімді қызмет әскери қызметшісінің, курсанттың, кадеттің, әскери жиынға шақырылған әскери міндеттінің, жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болған кезеңде резервте әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшінің отбасы мүшелеріне ақшалай төлемді жүзеге асыру қағидалары мен мөлшеріне 2-қосымша

15. При изменении размера денежного содержания по последней занимаемой должности соответствующим уполномоченным органом производится перерасчет денежной выплаты с уведомлением получателя.
Перерасчет денежной выплаты производится на основании решения (приказа) соответствующего уполномоченного органа.
16. Денежная выплата на каждого члена семьи военнослужащего срочной воинской службы, курсанта, слушателя, кадета, военнообязанного, призванного на воинские сборы, военнослужащего, проходящего воинскую службу в резерве в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях, осуществляется в размере одного прожиточного минимума, установленного на соответствующий финансовый год.
Сноска. Пункт 16 - в редакции постановления Правительства РК от 19.07.2025 № 545 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. На всех членов семьи, имеющих право на получение денежных выплат, назначается одна общая денежная выплата.
18. По требованию члена семьи его доля денежных выплат выделяется и выплачивается ему отдельно.
Выделение доли денежных выплат производится со дня обращения.
Глава 4. Заключительные положения
19. Споры, вытекающие по денежным выплатам, рассматриваются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан
____________________________________
Приложение 1 к Правилам и размеру осуществления денежной выплаты членам семьи погибшего (умершего) сотрудника правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, курсанта, слушателя, сотрудника специального государственного органа, военнослужащего, проходившего воинскую службу по контракту, военнослужащего срочной службы, курсанта, кадета, военнообязанного, призванного на воинские сборы, военнослужащего, проходившего воинскую службу в резерве в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях, в результате увечья (травмы, ранения, контузии), полученного при исполнении служебных обязанностей (обязанностей воинской службы), в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях
Сноска. Правый верхний угол приложения 1 - в редакции постановления Правительства РК от 19.07.2025 № 545 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Кому: ________________________
(руководителю уполномоченного
органа, осуществляющего денежные
выплаты)
от _____________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) заявителя)
проживающего __________________
тел: ____________________________
Заявление
Прошу Вас назначить мне денежные выплаты в связи с гибелью (смертью)
________________________________ в результате увечья (травмы, ранения, контузии),
(Ф.И.О. (при его наличии)
полученного при исполнении служебных обязанностей (обязанностей воинской службы).
К заявлению прилагаю следующие документы:
1.____________________________
2.____________________________
3.____________________________
4.____________________________
В случае изменения состава семьи, фамилии, имени, отчества (при его наличии), номера банковского счета, гражданства, постоянного места жительства, достижения совершеннолетнего возраста или окончания учебного заведения очной формы в системе общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования, в системе высшего и (или) послевузовского образования, в пределах не превышающих двадцатитрехлетнего возраста, о данном факте мною будет информирован соответствующий уполномоченный государственный орган в течение десяти рабочих дней.
Даю согласие на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для рассмотрения заявления в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Подпись заявителя_____________.
Дата "___" ____________ года.
____________________________________
Приложение 2 к Правилам и размеру осуществления денежной выплаты членам семьи погибшего (умершего) сотрудника правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, курсанта, слушателя, сотрудника специального государственного органа, военнослужащего, проходившего воинскую службу по контракту, военнослужащего срочной службы, курсанта, кадета, военнообязанного, призванного на воинские сборы, военнослужащего, проходившего воинскую службу в резерве в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях, в результате увечья (травмы, ранения, контузии), полученного при исполнении служебных обязанностей (обязанностей воинской службы), в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях

Ескерту. 2-қосымшада оң жақтағы жоғарғы бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.07.2025 № 545 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
АНЫҚТАМА
Азамат ___________________________________________________________
(туған күні көрсетіліп, білім алушының Т.А.Ә. (бар болса)
оның іс жүзінде ____________________________________________________
(оқу орнының толық атуы, білім беру қызметін жүзеге асыруға құқық беретін лицензия №, күні және қолданылу мерзімі)
______ сыныбының/курсының ___________ нысанының білім алушысы болып табылатынын растау үшін берілді.
Анықтама 20__/20__ оқу жылына жарамды.
Анықтама талап ету орны бойынша көрсету үшін беріледі.
Оқу орнындағы оқу мерзімі ____ жыл, оқу кезеңі 20 __ жылғы "__" _____ бастап 20____ жылғы "__" __________ дейін.
Оқу орнының басшысы _______________________________________________
(Т.А.Ә. (бар болса) (қолы)
Мөр
Қызметтік міндеттерін (әскери қызмет міндеттерін) атқару кезінде, мертігуі (жарақаттануы, жаралануы, контузия алуы) салдарынан қаза тапқан(қайтыс болған) құқық қорғау органы, азаматтық қорғау органы, мемлекеттік фельдъегерлік қызмет қызметкерінің, арнаулы мемлекеттік орган курсантының, тыңдаушысының, қызметкерінің, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткерген әскери қызметшінің, мерзімді қызмет әскери қызметшісінің, курсанттың, кадеттің, әскери жиынға шақырылған әскери міндеттінің, жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарда немесе жиындарда, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындарда болған кезеңде резервте әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшінің отбасы мүшелеріне ақшалай төлемді жүзеге асыру қағидалары мен мөлшеріне 3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшада оң жақтағы жоғарғы бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 19.07.2025 № 545 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ақшалай қаражат мөлшері туралы анықтама
____________________________________________________________________
(оқиға күні атқарған лауазымы мен сыныптық шенінің атауы, арнаулы, әскери атағы, Т.А.Ә. (бар болса)
20___ ж. "__" _______ ақшалай қаражат ___________________________________,
(ақшалай төлемді алуға құқық беретін оқиғаның күні) (сомасы жазумен)
оның ішінде лауазымдық айлықақы __________, сыныптық шені, арнаулы, әскери атағы бойынша айлықақы _____________ құрады.
Анықтама қызметтік міндеттерін (әскери қызмет міндеттерін) атқару кезінде мертігуі (жарақаттануы, жаралануы, контузия алуы) салдарынан қаза тапқан (қайтыс болған) қызметкердің, келісімшарт бойынша әскери қызмет өткерген әскери қызметшінің отбасы мүшелеріне ақшалай қаражат тағайындау үшін берілді.
М.О.
Қаржы қызметінің бастығы (бухгалтер) ___________ ________________________
(қолы) (Т.А.Ә. (бар болса)

Сноска. Правый верхний угол приложения 2 - в редакции постановления Правительства РК от 19.07.2025 № 545 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Справка
Дана гражданину______________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) обучающегося, с указанием даты рождения)
в том, что он (а) действительно является обучающимся
____________________________________________________________________
(полное название учебного заведения, указать №, дату и срок действия лицензии,
дающей право на осуществление образовательной деятельности)
__________ класса/курса, форма обучения _____________________________.
Справка действительна на 20__/20__ учебный год.
Справка выдана для предъявления по месту требования.
Срок обучения в учебном заведении _____ лет, период обучения с "___" ______20
___года по "___"__________20____ года.
Руководитель учебного заведения
___________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии) (подпись))
Печать
____________________________________
Приложение 3 к Правилам и размеру осуществления денежной выплаты членам семьи погибшего (умершего) сотрудника правоохранительного органа, органа гражданской защиты, государственной фельдъегерской службы, курсанта, слушателя, сотрудника специального государственного органа, военнослужащего, проходившего воинскую службу по контракту, военнослужащего срочной службы, курсанта, кадета, военнообязанного, призванного на воинские сборы, военнослужащего, проходившего воинскую службу в резерве в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях, в результате увечья (травмы, ранения, контузии), полученного при исполнении служебных обязанностей (обязанностей воинской службы), в периоды нахождения на занятиях или сборах по боевой подготовке, сборах при кризисных ситуациях
Сноска. Правый верхний угол приложения 3 - в редакции постановления Правительства РК от 19.07.2025 № 545 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Справка о размере денежного содержания
____________________________________________________________________
(наименование должности и классного чина, специального, воинского звания,
занимаемых на день события, Ф.И.О. (при его наличии)
Денежное содержание на "___"_____20__г. составляло:_______________
(дата события, дающего право на получение денежной выплаты) (сумма прописью)
в том числе должностной оклад, ________________, оклад по классному чину,
специальному, воинскому званию ____________________.
Справка выдана для назначения денежной выплаты членам семьи погибшего
(умершего) сотрудника, военнослужащего, проходившего воинскую службу по
контракту, в результате увечья (травмы, ранения, контузии), полученного при
исполнении служебных обязанностей (обязанностей воинской службы).
М.П.
Начальник
финансовой службы (бухгалтер) __________________ ___________________________
(подпись)       (Ф.И.О. (при его наличии)
____________________________________