Ұлттық киноны қолдау мемлекеттік орталығын құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 113 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қаулының күшін жою көзделген - ҚР Үкіметінің 10.07.2026 № 604 (01.07.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 8-тармақтан қараңыз.
"Кинематография туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 4-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.03.2023 № 219 қаулысымен.
1. Жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Ұлттық киноны қолдау мемлекеттік орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – қоғам) құрылсын.
2. Мыналар:
1) қызметінің негізгі нысанасы фильмдер шығару болып табылатын, жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын заңды тұлғаға фильмдерді қаржыландырудың жалпы көлемінің кемінде отыз пайызы мөлшеріндегі мемлекеттік тапсырманы орындауға бөлінетін қаражатты қоспағанда, ұлттық фильмдер деп танылуға үмітті киножобалар мен ұлттық фильмдерді қаржыландыру түрінде мемлекеттік қолдауды ұсыну;
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
2) тармақша осы қаулының 8-тармағына сәйкес 31.12.2025 дейін қолданыста болады.
2) кинематография саласындағы субсидияларды төлеу;
3) Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін балалар анимациялық фильмдері мен отбасымен көруге арналған фильмдерді қазақ тілінде дубляждауды қаржыландыру қоғам қызметінің негізгі нысанасы болып айқындалсын.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.03.2023 № 219 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.07.2025 № 576 қаулысымен.
3. Қоғамның жарғылық капиталы осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасының Ұлттық музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорнының балансындағы республикалық мүлік есебінен қалыптастырылсын.
4. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 11.11.2024 № 952 қаулысымен.
5. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 11.11.2024 № 952 қаулысымен.
6. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігімен бірлесіп, заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) қоғамның жарғысын әзірлеуді және бекітуді, оны Қазақстан Республикасының әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді;
2) Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігіне қоғам акцияларының мемлекеттік пакетіне иелік ету және пайдалану құқығын беруді;

О создании Государственного центра поддержки национального кино
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 113.
Примечание ИЗПИ!
Постановление утрачивает силу постановлением Правительства РК от 10.07.2026 № 604 (вводится в действие с 01.07.2027).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п.8
В соответствии с подпунктом 2) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О кинематографии" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 16.03.2023 № 219.
1. Создать некоммерческое акционерное общество "Государственный центр поддержки национального кино" (далее - общество) со стопроцентным участием государства в его уставном капитале.
2. Определить основным предметом деятельности общества:
1) предоставление государственной поддержки в виде финансирования кинопроектов, претендующих на признание их национальными фильмами, и национальных фильмов, за исключением средств, выделяемых на выполнение государственного задания для юридического лица со стопроцентным участием государства в уставном капитале, основным предметом деятельности которого является производство фильмов, в размере не менее тридцати процентов от общего объема финансирования фильмов;
Примечание РЦПИ!
Подпункт 2) действует до 31.12.2025 в соответствии с п. 8 настоящего постановления.
2) выплату субсидий в сфере кинематографии;
3) финансирование дубляжа на казахский язык детских анимационных фильмов и фильмов для семейного просмотра, ввозимых на территорию Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правительства РК от 16.03.2023 № 219; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.07.2025 № 576.
3. Уставной капитал общества сформировать за счет республиканского имущества, находящегося на балансе республиканского государственного казенного предприятия "Национальный музей Республики Казахстан", согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
4. Утратил силу постановлением Правительства РК от 11.11.2024 № 952.
5. Утратил силу постановлением Правительства РК от 11.11.2024 № 952.
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правительства РК от 03.07.2020 № 421.
6. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан совместно с Министерством культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) разработку и утверждение устава общества и его государственную регистрацию в органах юстиции Республики Казахстан;
2) передачу Министерству культуры и спорта Республики Казахстан прав владения и пользования государственным пакетом акций общества;

3) осы қаулыдан туындайтын өзге де шаралардың қабылдануын қамтамасыз етсін.
7. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін толықтырулар бекітілсін.
8. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
"Кинематография туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес осы қаулының 2-тармағының 2) тармақшасы 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданыста болады".
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.03.2023 № 219 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 15 наурыздағы
№ 113 қаулысына
1-қосымша
"Ұлттық киноны қолдау мемлекеттік орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының жарғылық капиталын төлеуге берілетін республикалық мүліктің тізбесі
Р/с №
Атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Қалдық құны бойынша бірлік бағасы (теңге)
Қалдық құнының жиыны (теңге)
1
2
3
4
5
6
"Қазақстан Республикасының Ұлттық музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны балансындағы мүлік
1.
Еден жабыны 150 ш.м. (Алтын адамның әлем музейлері бойынша шеруі)
дана
1
26 883 360
26 883 360
2.
Бөлек тұғырымен "Алтын адамның" үшкір бас киімі формасындағы витриналар", өлшемі: 75 см*25 см
дана
24
3 385 884,12
81 261 218,88
3.
GlassVision экраны non-transparent шыны шолу экраны
дана
10

3) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
7. Утвердить прилагаемые дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
8. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Подпункт 2) пункта 2 настоящего постановления действует до 31 декабря 2025 года в соответствии с Законом Республики Казахстан "О кинематографии".
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правительства РК от 16.03.2023 № 219.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 марта 2019 года № 113
Перечень
республиканского имущества, передаваемого в оплату уставного капитала некоммерческого акционерного общества "Государственный центр поддержки национального кино"
№ п/п
Наименование
Единица измерения
Количество
Цена за единицу по остаточной стоимости (в тенге)
Итого остаточная стоимость (в тенге)
1
2
3
4
5
6
Имущество, находящееся на балансе республиканского государственного казенного предприятия "Национальный музей Республики Казахстан"
1.
Напольное покрытие, 150 кв.м. (Шествие Золотого человека по музеям мира)
штука
1
26 883 360
26 883 360
2.
Витрины в форме острия головного узора "Золотого человека" с раздельным постаментом, размер: 75 см*25 см
штука
24
3 385 884,12
81 261 218,88
3.
Экран со стеклянным обзором GlassVision non-transparent
штука
10

1 043 178,25
10 431 782,50
4.
PDP мониторы PDP 103", 1920x1080, 1400ccd. 201kg PDP мониторы PDP 103"
дана
1
11 009 229
11 009 229
Жиыны
129 585 590, 38
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 15 наурыздағы
№ 113 қаулысына
2-қосымша
Ұлттық киноны қолдау мемлекеттік орталығының жанындағы сараптама кеңесінің құрамы
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 11.11.2024 № 952 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 15 наурыздағы
№ 113 қаулысымен
бекітілген
Ұлттық киноны қолдау мемлекеттік орталығының жанындағы Сараптама кеңесі туралы ереже
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 11.11.2024 № 952 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 15 наурыздағы
№ 113 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін толықтырулар
1. "Акциялардың мемлекеттік пакеттеріне мемлекеттік меншіктің түрлері және ұйымдарға қатысудың мемлекеттік үлестері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 12 сәуірдегі № 405 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., № 13, 124-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестері республикалық меншікте қалатын акционерлік қоғамдар мен шаруашылық серіктестіктердің тізбесінде:
"Астана қаласы" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 21-190-жолмен толықтырылсын:
"21-190. "Ұлттық киноны қолдау мемлекеттік орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы".
2. "Республикалық меншіктегі ұйымдар акцияларының мемлекеттік пакеттері мен мемлекеттік үлестеріне иелік ету және пайдалану жөніндегі құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 27 мамырдағы № 659 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген иелік ету және пайдалану құқығы салалық министрліктерге және өзге де мемлекеттік органдарға берілетін республикалық меншік ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттік пакеттерінің және қатысудың мемлекеттік үлестерінің тізбесінде:
"Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігіне" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 224-33-10-жолмен толықтырылсын:
"224-33-10. "Ұлттық киноны қолдау мемлекеттік орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы".
3. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.10.2023 № 865 қаулысымен.

1 043 178,25
10 431 782,50
4.
PDP монитор PDP 103", 1920x1080, 1400ccd. 201kg
штука
1
11 009 229
11 009 229
Итого
129 585 590, 38
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 марта 2019 года № 113
Состав
Экспертного совета при Государственном центре поддержки национального кино
Сноска. Приложение 2 – утратило силу постановлением Правительства РК от 11.11.2024 № 952.
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 марта 2019 года № 113
Положение об Экспертном совете при Государственном центре поддержки национального кино
Сноска. Положение – утратило силу постановлением Правительства РК от 11.11.2024 № 952.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 марта 2019 года № 113
Дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года № 405 "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., № 13, ст. 124):
в перечне акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные пакеты акций и доли участия которых остаются в республиканской собственности, утвержденном указанным постановлением:
раздел "г. Астана" дополнить строкой, порядковый номер 21-190, следующего содержания:
"21-190. Некоммерческое акционерное общество "Государственный центр поддержки национального кино".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года № 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в перечне государственных пакетов акций и государственных долей участия в организациях республиканской собственности, право владения и пользования которыми передается отраслевым министерствам и иным государственным органам, утвержденном указанным постановлением:
раздел "Министерству культуры и спорта Республики Казахстан" дополнить строкой, порядковый номер 224-33-10, следующего содержания:
"224-33-10. Некоммерческое акционерное общество "Государственный центр поддержки национального кино".
3. Утратил силу постановлением Правительства РК от 04.10.2023 № 865.