Ерекше стратегиялық маңызы бар, оның ішінде жалға және сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін су шаруашылығы құрылыстарының тізбесі туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 933 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 23 тамыздағы № 671 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.08.2025 № 671 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Су кодексі 25-бабының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.03.2025 № 164 қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған ерекше стратегиялық маңызы бар, оның ішінде жалға және сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін су шаруашылығы құрылыстарының тізбесі бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2017 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 933 қаулысымен
бекітілген
Ерекше стратегиялық маңызы бар, оның ішінде жалға және сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін су шаруашылығы құрылыстарының тізбесі
Ескерту. Тізбеге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 07.04.2021 № 214 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 04.06.2021 № 379; 18.02.2022 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 02.08.2022 № 523 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 29.09.2022 № 774; 09.02.2023 № 100; 20.03.2025 № 164 қаулыларымен.
1. Мынадай су объектілерiнде орналасқан су шаруашылығы құрылыстары (бөгеттер, су тораптары, басқа гидротехникалық құрылыстар):
1) Сырдария өзенiндегi Шардара су қоймасы;
2) Ертiс өзенiндегi Бұқтырма су қоймасы;
2-1) Ертіс өзеніндегі Өскемен су қоймасы;
2-2) Ертіс өзеніндегі Шүлбі су қоймасы;
3) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.06.2021 № 379 қаулысымен.
4) алып тасталды - ҚР Үкіметінің 04.06.2021 № 379 қаулысымен.
5) Есiл өзенiндегi Астана су қоймасы;
6) Есiл өзенiндегі Сергеев су қоймасы;
7) Есiл өзенiндегi Петропавл су қоймасы;
8) Іле өзенiндегi Қапшағай су қоймасы;
9) Шелек өзенiндегi Бартоғай су қоймасы;
10) Сiлетi өзенiндегi Сілеті су қоймасы;
11) Қоянды өзенiндегi Қоянды су қоймасы;
12) Елек өзенiндегi Ақтөбе су қоймасы;
13) Қарғалы өзенiндегi Қарғалы су қоймасы;
14) Сазды өзенiндегi Сазды су қоймасы;
15) Үйдене өзенiндегi Үйдене су қоймасы;
16) Қандысу өзенiндегi Қандысу су қоймасы;

О перечне водохозяйственных сооружений, имеющих особое стратегическое значение, в том числе которые могут быть переданы в аренду и доверительное управление
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 933. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2025 года № 671
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.08.2025 № 671.
В соответствии с пунктом 3 статьи 25 Водного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 20.03.2025 № 164.
1. Утвердить прилагаемый перечень водохозяйственных сооружений, имеющих особое стратегическое значение, в том числе которые могут быть переданы в аренду и доверительное управление.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2017 года № 933
Перечень
водохозяйственных сооружений, имеющих особое стратегическое значение, в том числе которые могут быть переданы в аренду и доверительное управление
Сноска. Перечень с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 07.04.2021 № 214 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 04.06.2021 № 379; от 18.02.2022 № 71 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 02.08.2022 № 523 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 09.02.2023 № 100.
1. Водохозяйственные сооружения (плотины, гидроузлы, другие гидротехнические сооружения), расположенные на следующих водных объектах:
1) Шардаринское водохранилище на реке Сырдарья;
2) Бухтарминское водохранилище на реке Иртыш;
2-1) Усть-Каменогорское водохранилище на реке Иртыш;
2-2) Шульбинское водохранилище на реке Иртыш;
3) исключен постановлением Правительства РК от 04.06.2021 № 379.
4) исключен постановлением Правительства РК от 04.06.2021 № 379.
5) Астанинское водохранилище на реке Ишим;
6) Сергеевское водохранилище на реке Ишим;
7) Петропавловское водохранилище на реке Ишим;
8) Капчагайское водохранилище на реке Или;
9) Бартогайское водохранилище на реке Чилик;
10) Селетинское водохранилище на реке Селеты;
11) Кояндинское водохранилище на реке Коянды;
12) Актюбинское водохранилище на реке Илек;
13) Каргалинское водохранилище на реке Каргалы;
14) Саздинское водохранилище на реке Сазды;
15) Уйденинское водохранилище на реке Уйдене;
16) Кандысуское водохранилище на реке Кандысу;

17) Шар өзенiндегi Шар су қоймасы;
18) Егінсу өзенiндегі Егiнсу су қоймасы;
19) Қарақол өзенiндегi Қарақол су қоймасы;
20) Ұлан өзенiндегі "Алебастр" су қоймасы;
21) Терiс өзенiндегi Терiс Ащыбұлақ су қоймасы;
22) Шу өзенiндегi Тасөткел су қоймасы;
23) Көшiм өзенiндегі Киров су қоймасы;
24) Көшiм өзенiндегi Бітік су қоймасы;
25) Көшiм өзенiндегi Дөңгелек су қоймасы;
26) Көшiм өзенiндегі Пятимар су қоймасы;
27) Үлкен Өзен өзенiндегi Сарышығанақ су қоймасы;
28) Кiшi Өзен өзенiндегi "Балықты Сокрыл" су қоймасы;
29) Кiші Өзен өзенiндегi 1-Казталов су қоймасы;
30) Кiшi Өзен өзенiндегi 2-Казталов су қоймасы;
31) Шаған өзенiндегi Шаған су қоймасы;
32) Шерубай-Нұра өзенiндегі Жартас су қоймасы;
33) Шоқай өзенiндегi Шоқай су қоймасы;
34) Нұра өзенiндегi Ынтымақ су қоймасы;
35) Соқыр өзенiндегi Федоров су қоймасы;
36) Есiл өзенiндегi Есiл су қоймасы;
37) Ащысу өзенiндегi Ащысу су қоймасы;
38) Ақтасты өзенiндегi Ақтасты су қоймасы;
39) Жездi өзенiндегі Жездi су қоймасы;
40) Тобыл өзенiндегi Жоғарғы Тобыл су қоймасы;
41) Тобыл өзенiндегi Қаратомар су қоймасы;
42) Тобыл өзенiндегi Қызылжар су қоймасы;
43) Тобыл өзенiндегі Сергеев су қоймасы;
44) Тобыл өзенiндегi Амангелдi су қоймасы;
45) Бадам өзенiндегi Бадам су қоймасы;
46) Тоғыз өзенiндегi Тоғыз су қоймасы;
47) Шаян өзенiндегi Қапшағай су қоймасы;
48) Бөген өзенiндегі Бөген су қоймасы;
49) Жаңақорған өзенiндегi Сасықбұлақ су қоймасы;
50) Қарашық өзенiндегi Қосқорған су қоймасы;
51) Шерт өзенiндегi Шерт су қоймасы;
52) Баба Ата өзенiндегi Баба Ата су қоймасы;
53) Үлкен Шаға бұлағындағы Таушаға су қоймасы;
54) Алмалы өзенiндегi Таскенсай су қоймасы;
55) Үлкен Қарақұс өзенiндегi Шүкiрой су қоймасы;
56) Келес өзенiндегi Ақылбексай су қоймасы;
57) Үштөбе өзенiндегi Үштөбе су қоймасы;
58) Нұра өзеніндегі Самарқанд су қоймасы.
59) Тұрғысын өзеніндегі Тұрғысын су қоймасы – 1.
60) Қаракеңгір өзеніндегі Кеңгір су қоймасы.
2. Мынадай су шаруашылығы құрылыстары:
1) Сабыр Арыстанбаев атындағы Қызылорда су торабы;
2) Сырдария өзенiндегi Қазалы су торабы;
3) Сырдария өзенiндегi "Әйтек" су торабы;
4) Сырдария өзенiндегі "Ақлақ" су торабы;
5) Шелек өзенiндегi Шелек су торабы;
6) Нұра өзенiндегi Преображенский су торабы;
7) Ойыл өзенiндегі Ералы су торабы;
8) Талас өзенiндегі Талас су торабы;
9) Талас өзенiндегi Темiрбек су торабы;
10) Талас өзенiндегi Жейiмбет су торабы;

17) Чарское водохранилище на реке Чар;
18) Егинсуское водохранилище на реке Егинсу;
19) Каракольское водохранилище на реке Каракол;
20) водохранилище "Алебастр" на реке Уланка;
21) Терс-Ащибулакское водохранилище на реке Терс;
22) Тасоткельское водохранилище на реке Шу;
23) Кировское водохранилище на реке Кушум;
24) Битикское водохранилище на реке Кушум;
25) Донгулюкское водохранилище на реке Кушум;
26) Пятимарское водохранилище на реке Кушум;
27) Сарышаганакское водохранилище на реке Большой Узень;
28) водохранилище "Рыбный Сокрыл" на реке Малый Узень;
29) Казталовское водохранилище - 1 на реке Малый Узень;
30) Казталовское водохранилище - 2 на реке Малый Узень;
31) Чаганское водохранилище на реке Чаган;
32) Жартасское водохранилище на реке Шерубай-Нура;
33) Шокайское водохранилище на реке Шокай;
34) Интумакское водохранилище на реке Нура;
35) Федоровское водохранилище на реке Сокыр;
36) Ишимское водохранилище на реке Ишим;
37) Ащисуское водохранилище на реке Ащису;
38) Актастинское водохранилище на реке Актасты;
39) Жездинское водохранилище на реке Жезды;
40) Верхне-Тобольское водохранилище на реке Тобол;
41) Каратомарское водохранилище на реке Тобол;
42) Кызылжарское водохранилище на реке Тобол;
43) Сергеевское водохранилище на реке Тобол;
44) Амангельдинское водохранилище на реке Тобол;
45) Бадамское водохранилище на реке Бадам;
46) водохранилище Тогуз на реке Тогуз;
47) Капчагайское водохранилище на реке Шаян;
48) Бугуньское водохранилище на реке Бугунь;
49) Сасыкбулакское водохранилище на реке Жанакорган;
50) Кошкурганское водохранилище на реке Карашик;
51) Шертское водохранилище на реке Шерт;
52) водохранилище Баба-Ата на реке Баба-Ата;
53) водохранилище Таушага на роднике Улкен-Шага;
54) водохранилище Таскенсай на реке Алмалы;
55) водохранилище Шукурой на реке Улкен-Каракус;
56) водохранилище Акылбек-Сай на реке Келес;
57) водохранилище Уштобе на реке Уштобе;
58) Самаркандское водохранилище на реке Нура.
59) Тургусунское водохранилище – 1 на реке Тургусун.
60) водохранилище Кенгир на реке Кара-Кенгир.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.03.2025 № 164.
2. Водохозяйственные сооружения:
1) Кызылординский гидроузел имени Сабыра Арыстанбаева;
2) Казалинский гидроузел на реке Сырдарья;
3) гидроузел "Айтек" на реке Сырдарья;
4) гидроузел "Аклак" на реке Сырдарья;
5) Шелекский гидроузел на реке Шелек;
6) Преображенский гидроузел на реке Нура;
7) Ералиевский гидроузел на реке Уил;
8) Таласский гидроузел на реке Талас;
9) Темирбекский гидроузел на реке Талас;
10) Жеимбетский гидроузел на реке Талас;

11) Талас өзенiндегі Ойық су торабы;
12) Аса өзенiндегi Аса су торабы;
13) Шу өзенiндегi Фурманов су торабы;
14) Мерке өзенiндегі қосымша су беретiн трактiсi бар Мерке су торабы;
15) Аспара өзенiндегi қосымша су беретiн трактісi бар Аспара су торабы;
16) Ақсай өзенiндегi Ақсай су торабы;
17) Көксай өзенiндегi Көксай су торабы;
18) Шаған тармағындағы Көшiм су торабы;
19) Кiшi Өзен өзенiндегі Варфоломеев су торабы;
20) Кiшi Өзен өзенiндегi Мамай су торабы;
21) Арыс өзенiндегi Қараспан су торабы;
22) Шу өзенiндегi Тасөткел бөгетi;
23) Ақкөл көлiндегi Ақкөл бөгетi;
24) Солтүстiк Арал теңiзiнiң су көтеру бөгетi;
25) Белая өзенiндегi су көтеру бөгетi;
26) Орал-Көшiм суару-суландыру жүйесiнiң бас құрылыстары;
27) Сырдария өзенiнiң Қараөзек тармағының бас құрылысы;
28) Д.А.Қонаев атындағы Yлкен Алматы каналының бас құрылысы;
29) Қ.И.Сәтпаев атындағы каналдың гидротехникалық құрылыстары;
30) Сырдария өзеніндегі Көксарай су реттеуіші;
31) Астана қаласының Есіл өзенін тасқын су басудан қорғау бөгеті;
32) "Батыс" коллекторы бар Қызылқұм магистральды каналы.
3. Мынадай қалаларды сумен жабдықтауды қамтамасыз ететiн су шаруашылығы құрылыстары (cу жинағы құрылыстары, сорғы станциялары, тазартқыш су құбыры құрылыстары):
1) Астана;
2) Алматы;
3) Ақтау;
4) Ақтөбе;
5) Атырау;
6) Қарағанды;
7) Көкшетау;
8) Қостанай;
9) Қызылорда;
10) Павлодар;
11) Петропавл;
12) Талдықорған;
13) Тараз;
14) Орал;
15) Өскемен;
16) Шымкент;
17) Семей;
18) Түркiстан;
19) Теміртау;
20) Екiбастұз;
21) Рудный;
22) Жезқазған;
23) Кентау;
24) Балқаш;
25) Жаңаөзен;
26) Сәтпаев;
27) Ақсу;
28) Риддер;
29) Арыс;
30) Степногор;
31) Шахтинск;
32) Саран;
33) Қапшағай;
34) Арқалық;
35) Лисаков;
36) Приозер.
4. Осы тізбенің 3-тармағында аталған су шаруашылығы құрылыстары (су тарту құрылыстары, сорғы станциялары, тазартқыш су құбыры құрылыстары) жалға және сенімгерлік басқаруға берілуі мүмкін.
5. Құрылысы жоспарланған немесе құрылыс процесіндегі су шаруашылығы құрылыстары*:
1) Түркістан облысындағы Өгем өзенінде су электр станциялары каскады бар су құбыры;
2) Ақсай өзенінің бассейніндегі сел ұстайтын бөгет;
3) Тұрғысын өзеніндегі Тұрғысын су қоймасы – 2;
4) Тұрғысын өзеніндегі Тұрғысын су қоймасы – 3.
5) Шығыс Қазақстан облысында Оба өзеніндегі гидроэлектр станцияларының каскады.

11) Уюкский гидроузел на реке Талас;
12) Ассинский гидроузел на реке Аса;
13) Фурмановский гидроузел на реке Шу;
14) Меркенский гидроузел на реке Меркенка с подпитывающим трактом;
15) Аспаринский гидроузел на реке Аспара с подпитывающим трактом;
16) Аксайский гидроузел на реке Аксай;
17) Коксайский гидроузел на реке Коксай;
18) Кушумский гидроузел на протоке Чаган;
19) Варфоломеевский гидроузел на реке Малый Узень;
20) Мамаевский гидроузел на реке Малый Узень;
21) Караспанский гидроузел на реке Арысь;
22) Тасоткельская плотина на реке Шу;
23) Аккольская плотина на озере Акколь;
24) водоподъемная плотина Северного Аральского моря;
25) водоподъемная плотина на реке Белая;
26) головные сооружения Урало-Кушумской оросительно-обводнительной системы;
27) головное сооружение протоки Караозек реки Сырдарья;
28) головное сооружение Большого Алматинского канала имени Д.А. Кунаева;
29) гидротехнические сооружения канала имени К.И. Сатпаева;
30) Коксарайский контррегулятор на реке Сырдарья;
31) защитная дамба города Астаны от затопления паводковыми водами реки Есиль;
32) Кызылкумский магистральный канал с коллектором "Западный".
3. Водохозяйственные сооружения (водозаборные сооружения, насосные станции, водопроводные очистные сооружения), обеспечивающие водоснабжение следующих городов:
1) Астана;
2) Алматы;
3) Актау;
4) Актобе;
5) Атырау;
6) Караганда;
7) Кокшетау;
8) Костанай;
9) Кызылорда;
10) Павлодар;
11) Петропавловск;
12) Талдыкорган;
13) Тараз;
14) Уральск;
15) Усть-Каменогорск;
16) Шымкент;
17) Семей;
18) Туркестан;
19) Темиртау;
20) Экибастуз;
21) Рудный;
22) Жезказган;
23) Кентау;
24) Балхаш;
25) Жанаозен;
26) Сатпаев;
27) Аксу;
28) Риддер;
29) Арысь;
30) Степногорск;
31) Шахтинск;
32) Сарань;
33) Капчагай;
34) Аркалык;
35) Лисаковск;
36) Приозерск.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.03.2025 № 164.
4. Водохозяйственные сооружения (водозаборные сооружения, насосные станции, водопроводные очистные сооружения), перечисленные в пункте 3 настоящего перечня, могут быть переданы в аренду и доверительное управление.
5. Водохозяйственные сооружения, планируемые к строительству или находящиеся в процессе строительства*:
1) водовод с каскадом гидроэлектростанций на реке Угам в Туркестанской области;
2) селезадерживающая плотина в бассейне реки Аксай;
3) Тургусунское водохранилище – 2 на реке Тургусун;
4) Тургусунское водохранилище – 3 на реке Тургусун.
5) каскад гидроэлектростанций на реке Уба в Восточно-Казахстанской области.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 20.03.2025 № 164.
Примечание:
*Водохозяйственные сооружения, указанные в настоящем пункте, после ввода их в эксплуатацию подлежат включению в соответствующий пункт настоящего перечня.