Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібіндегі кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 11 наурыздағы № 124 қаулысы.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.02.2016 № 119 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібіндегі кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспары (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.02.2016 № 119 қаулысымен.
2. "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы (келісім бойынша) "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамымен (келісім бойынша) және "Қазақстанның Даму банкі" акционерлік қоғамымен (келісім бойынша) бірлесіп:
1) Жоспардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) жарты жылда бiр рет, жартыжылдықтың алғашқы айының жиырмасыншы күнiнен кешiктiрмей Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігіне Жоспардың орындалуы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі 2015 жылғы 30 желтоқсанға дейін Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың орындалуы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2015 жылғы 11 наурыздағы
№ 124 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
өңдеу өнеркәсібіндегі кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыруды қамтамасыз ету
жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспары
Ескерту. Жоспардың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.02.2016 № 119 қаулысымен.
Ағымдағы жағдайды талдау
Ескерту. Бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.02.2016 № 119; 29.12.2018 № 937; 12.02.2019 № 56; 29.04.2026 № 346 қаулыларымен.
Экономиканы әртараптандыру және оның бәсекеге қабілеттілігін арттыру арқылы тұрақты және теңгерімді өсуін қамтамасыз ету мақсатында 2010 жылы Үдемелі индустриялық-инновациялық даму жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама (бұдан әрі – ҮИИДМБ) қабылданды. ҮИИДМБ алдын ала қорытындысы оның елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына оң әсер еткенін айғақтайды. 2008 – 2013 жылдар аралығында өңдеу өнеркәсібінің жалпы қосылған құны көлемінің өсуі 25,8 %-ды құрады (1,8 ден 3,8 трлн. теңгеге дейін). Ұқсас кезең ішінде өңдеу өнеркәсібінде еңбек өнімділігінің өсуі 158,5 %-ды құрады, 37,3-тен 57,5 мың АҚШ долл/адам. дейін1. Бұл ретте 2013 жылы өңдеу өнеркәсібінің өндіріс көлемі 5 852,6 млрд. теңгені құрады, оның ішінде тамақ өнеркәсібі 1 172,6 млрд. теңге (20 %), машина жасау – 859,2 млрд. теңге (14,5 %), химия өнеркәсібі – 185,9 млрд. теңге (3 %)2.
_________________________

Об утверждении Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования субъектов предпринимательства в обрабатывающей промышленности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2015 года № 124.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 26.02.2016 № 119.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования субъектов предпринимательства в обрабатывающей промышленности (далее – План).
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 26.02.2016 № 119.
2. Акционерному обществу "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" (по согласованию) совместно с акционерным обществом "Фонд развития предпринимательства "Даму" (по согласованию) и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" (по согласованию):
1) обеспечить своевременное выполнение Плана;
2) один раз в полугодие, не позднее двадцатого числа первого месяца полугодия, представить в Министерство национальной экономики Республики Казахстан информацию об исполнении Плана.
3. Министерству национальной экономики Республики Казахстан до 30 декабря 2015 года представить в Правительство Республики Казахстан сводную информацию об исполнении Плана.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 марта 2015 года № 124
План
совместных действий Правительства Республики Казахстан и
Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению
финансирования субъектов предпринимательства в обрабатывающей
промышленности
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 26.02.2016 № 119.
Анализ текущей ситуации
Сноска. Раздел с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 29.12.2018 № 937; от 12.02.2019 № 56; от 29.04.2026 № 346.
С целью обеспечения устойчивого и сбалансированного роста экономики через диверсификацию и повышение ее конкурентоспособности в 2010 году принята Государственная программа по форсированному индустриально-инновационному развитию на 2010 - 2014 годы (далее - ГПФИИР). Предварительные итоги ГПФИИР свидетельствуют о ее положительном влиянии на социально-экономическое развитие страны. С 2008 по 2013 годы прирост объема валовой добавленной стоимости обрабатывающей промышленности составил 25,8 % (с 1,8 до 3,8 трлн. тенге). За аналогичный период рост производительности труда в обрабатывающей промышленности составил 158,5 % с 37,3 до 57,5 тыс. долл. США/чел1. При этом в 2013 году объем производства обрабатывающей промышленности составил 5852,6 млрд. тенге, в том числе пищевой промышленности - 1172,6 млрд. тенге (20 %), машиностроения - 859,2 млрд. тенге (14,5 %), химической промышленности - 185,9 млрд. тенге (3 %)2.
Реальный рост ВДС обрабатывающей промышленности
Доля обрабатывающей промышленности в структуре ВВП Казахстана
__________________________

1 "Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламаның көрсеткіштері" статистикалық бюллетені (http://www.stat.gov.kz/faces/wcnav_externalId/publicationsGPFIIR)
2 "Қазақстанның және оның өңірлерінің өнеркәсібі" статистикалық жинағы (http://www.stat.gov.kz/faces/wcnav_externalId/publicationsCompilations)
Әлеуметтік-экономикалық дамудың жоғары көрсеткіштеріне қол жеткізу табиғи ресурстармен қамтамасыз етілу, қолайлы макроэкономикалық орта және саяси тұрақтылық сияқты бәсекеге қабілеттіліктің негізгі факторларының арқасында орын алды. Бұл ретте перспективада ел экономикасы бәсекеге қабілеттілігін жоғалтуы және "орташа табыс тұзағында" қалуы мүмкін3. Айталық, оң үрдістерге қарамастан, өңдеу өнеркәсібінің өсу қарқыны төмендеуде (2013 жылы – 1,9 %, ал 2010 жылы – 13,9 %). ЖІӨ-нің озыңқы өсуі есебінен оның құрылымындағы өңдеу өнеркәсібінің үлесі 2008 жылы 11,8 %-дан 2014 жылдың бірінші жартыжылдығының қорытындылары бойынша 10,7 %-ға дейін төмендеді. Бұдан басқа, шикізаттық емес өнімнің экспорт құрылымындағы үлесі ұқсас кезеңде 28 %-дан 24 %-ға дейін қысқарған.
Өңдеу өнеркәсібі өнімінің өсу қарқынының баяулауы елдегі инвестициялық белсенділіктің төмендеуімен бірге жүрді. Айталық, соңғы бес жыл ішінде негізгі капиталға инвестициялардың жылдық өсу деңгейі 14,8 %-дан 6,9%-ға дейін қысқарды4. Бұл ретте 2013 жылы инвестициялық салымдардың ең көп көлемі өткен жылдардағыдай тау-кен өндірісіне тиесілі (негізгі капиталға барлық инвестициялардың 29 %-ы). Негізгі капиталға инвестицияларды қаржыландырудың негізгі көзі кәсіпорынның меншікті қаражаты болып отыр (59 %), ал нарықта ұзақ мерзімді қорландыру көздерінің жетіспеушілігі байқалады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі 2014 жылдың бірінші жартысында қабылдаған шаралар өңдеу өнеркәсібі секторында жағымды өзгерістерге әсер етті. Осылайша, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – ҰБ) ресми мәліметтері бойынша 2014 жылдың жаз кезеңінде өңдеу өнеркәсібіне берілген кредиттердің көлемі өткен жылдың ұқсас көрсеткішінен 2,8 %-ға артты. Сонымен қатар, 2014 жылғы маусым – тамызда берілген өңдеу өнеркәсібінің ұзақ мерзімді кредиттері өткен жылмен салыстырғанда 2,2 есеге асып түсті5. Дегенмен, жалпы кредит қоржынының құрылымындағы өңдеу өнеркәсібінің үлесіне тек 6,8 % тиесілі, ал ҚР ҰБ зерттеуінің деректері бойынша өңдеу өнеркәсібінің кәсіпорындарында кредитке деген қажеттілік тұтастай экономика бойынша алғанда жоғары. Тұтастай алғанда, Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 – 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарлама шеңберінде өңдеу өнеркәсібі үшін инвестицияларға болжамды қажеттілік шамамен 6,6 трлн. теңгені құрайды.
_________________________

1Статистический бюллетень "Показатели Государственной программы по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010 - 2014 гг." (http://www.stat.gov.kz/faces/wcnav_extemaIId/publicationsGPFIIR)
2Статистический сборник "Промышленность Казахстана и его регионов" (http://www.stat.gov.kz/faces/wcnav_externalId/publicationsCompilations)"
Достижение высоких показателей социально-экономического развития произошло благодаря таким базовым факторам конкурентоспособности, как обеспеченность природными ресурсами, благоприятная макроэкономическая среда и политическая стабильность. При этом в перспективе экономика страны может потерять конкурентоспособность и оказаться в "ловушке среднего дохода"3. Так, несмотря на положительные тенденции, темпы прироста обрабатывающей промышленности снижаются (в 2013 г. - 1,9 %, тогда как в 2010 году - 13,9 %). За счет опережающего роста ВВП доля обрабатывающей промышленности в его структуре снизилась с 11,8 % в 2008 году до 10,7 % по итогам первого полугодия 2014 года. Кроме того, доля несырьевой продукции в структуре экспорта сократилась с 28 % до 24 % в аналогичном периоде.
Замедление темпов роста выпуска обрабатывающей промышленности сопровождалось снижением инвестиционной активности в стране. Так, в течение последних пяти лет уровень годового роста инвестиций в основной капитал сократился с 14,8 % до 6,9 %4. При этом наибольший объем инвестиционных вложений в 2013 году пришелся, как и в предыдущие годы, на горнодобывающую промышленность (29 % от всех инвестиций в основной капитал). Основным источником финансирования инвестиций в основной капитал остаются собственные средства предприятий (59 %), тогда как на рынке наблюдается недостаток долгосрочных источников фондирования.
Меры, предпринятые Правительством Республики Казахстан в первой половине 2014 года, уже повлияли на положительные изменения в секторе обрабатывающей промышленности. Так, по официальным данным Национального Банка Республики Казахстан (далее — НБ РК) объемы кредитов, выданных в обрабатывающей промышленности за летний период 2014 года, на 2,8 % превысили аналогичный показатель прошлого года. Более того, долгосрочные кредиты обрабатывающей промышленности, выданные в июне-августе 2014 года, выросли в 2,2 раза по сравнению с прошлым годом.5 Тем не менее, на долю обрабатывающей промышленности в структуре общего кредитного портфеля приходится лишь 6,8 %, а по данным исследования НБ РК потребность в кредитах у предприятий обрабатывающей промышленности выше, чем в целом по экономике. В целом в рамках Государственной программы индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2015 - 2019 годы прогнозная потребность в инвестициях для обрабатывающей промышленности составит порядка 6,6 трлн. тенге.
Важным также является вопрос развития сферы услуг, поддерживающей функционирование обрабатывающей промышленности. К ней относятся транспорт и логистика, коммуникации, технические испытания и научные исследования, аренда специализированной техники, упаковывание и т.д. По данным за 9 месяцев 2014 года в этих секторах наблюдается отрицательная динамика инвестиций в основные средства (по транспорту и складированию на 15 %, по информации и связи - на 17 %).
____________________________

3 Қазақстан Республикасын индустриялық-инновациялық дамытудың 2015 - 2019 жылдарға арналған тұжырымдамасы
4 "Қазақстан Республикасындағы инвестициялық қызмет туралы" статистикалық бюллетені (http://www.stat.gov.kz/faces/wcnav_externalId/homeNumbersInvestment)
5 ҰБ статистикалық бюллетені (http://www.nationalbank.kz/?docid=310)
Өңдеу өнеркәсібінің жұмыс істеуіне қолдау көрсетін қызметтер көрсету салаларын дамыту мәселесі де маңызды болып табылады. Оған көлік және логистика, коммуникация, техникалық сынақтар және ғылыми зерттеулер, мамандандырылған техниканы жалдау, буып-түю және т.б. жатады. 2014 жылғы 9 айдың деректері бойынша бұл секторларда негізгі қаражатқа инвестиция салудың теріс қарқыны байқалады (көлік және қоймаға жинау бойынша – 15 %, ақпарат және байланыс бойынша – 17 %).
Осылайша, өңдеу өнеркәсібі және өңдеу өнеркәсібі үшін қызмет көрсететін секторлар үшін ұлттық валютада кредит қаражатының қолжетімділігін арттыру қажеттілігіне байланысты кәсіпорындардың айналым капиталын толықтыру және негізгі қорларды жаңарту қажеттілігін ескеретін қаржы құралдарын бөлу бойынша мемлекеттің қосымша шаралар қабылдауының қажеттігі байқалады.
Осы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібіндегі кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспары (бұдан әрі – Жоспар) кәсіпкерлік субъектілерін мынадай бағыттар бойынша қолдауға бағытталған шаралар кешенін айқындайды:
бірінші бағыт: "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "Даму" КДҚ" АҚ) тізбесін Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия мақұлдаған екінші деңгейдегі банктерге (бұдан әрі – ЕДБ) өңдеу өнеркәсібіндегі шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін (бұдан әрі – ШОКС) қаржыландыру үшін, оның ішінде өңдеу өнеркәсібінде ШОКС-ға берілген ЕДБ қарыздарын қайта қаржыландыруға, ЕДБ қарыздары бойынша айналым қаражатын қаржыландыруға, өңдеу өнеркәсібінде жаңа жобаларды қаржыландыруға кредит береді (бұдан әрі – бірінші бағыт) (мақсатқа сай пайдалану шарты "Alatau City Bank" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "Alatau City Bank" АҚ) берген қарыздарға қолданылмайды);
екінші бағыт: "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – "ҚДБ" АҚ) өңдеу өнеркәсібінде ірі кәсіпкерлік субъектілерін (бұдан әрі – ІКС) қаржыландыру үшін, оның ішінде өңдеу өнеркәсібіндегі ІКС-ге берілген ЕДБ қарыздарын қайта қаржыландыруға, өңдеу өнеркәсібіндегі ІКС-ге берілген ЕДБ қарыздары бойынша айналым қаражатын қаржыландыруға, өңдеу өнеркәсібіндегі жаңа жобаларды қаржыландыруға ЕДБ-ге банкаралық кредит беруі (бұдан әрі – екінші бағыт) (мақсатқа сай пайдалану шарты "Alatau City Bank" АҚ берген қарыздарға қолданылмайды).
Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан әрі – Мемлекеттік комиссия) шағын, орта және ірі кәсіпкерлік субъектілерінің жобаларын қаржыландыру үшін өңдеу өнеркәсібі салаларының тізбесін айқындайды.
Тамақ өнеркәсібі саласындағы жобаларға бірінші бағыт бойынша кредит беру осы Жоспарға қосымшаға сәйкес тамақ өнеркәсібінің қаржыландыруға арналған салаларының тізбесіне (бұдан әрі – тізбе) сәйкес жүзеге асырылады. Бұл ретте, тамақ өнеркәсібі саласындағы жобаның нысаналы мақсатын растау үшін экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің (бұдан әрі – ЭҚЖЖ) нақты кодына байланыстырылған тізбеден кемінде бір тауар түрін шығару жеткілікті.
Жалпы ережелер
Мақсатқа қол жеткізу және қойылған міндеттерді іске асыру тетіктері

3Концепция индустриально-инновационного развития Республики Казахстан 2015 - 2019 годы
4Статистический бюллетень "Об инвестиционной деятельности в Республике Казахстан (http://www.stat.gov.kz/faces/wcnav_extemaIId/homeNumbersInvestment"
5Статистический бюллетень НБ РК (http://www.nationalbank.kz/?docid=310)
Таким образом, в связи с необходимостью повышения доступности кредитных средств в национальной валюте для обрабатывающей промышленности и секторов, предоставляющих услуги для обрабатывающей промышленности, отмечается необходимость принятия государством дополнительных мер по выделению финансовых средств, учитывающих потребность предприятий в пополнении оборотного капитала и обновлении основных фондов.
Настоящий План совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования субъектов предпринимательства в обрабатывающей промышленности (далее – План) определяет комплекс мер, направленных на поддержку субъектов предпринимательства, по следующим направлениям:
первое направление: акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – АО "ФРП "Даму") предоставляет кредит (путем обусловленного размещения средств) банкам второго уровня, перечень которых рекомендован Государственной комиссией по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан (далее – БВУ), для финансирования субъектов малого и среднего предпринимательства (далее – СМСП) в обрабатывающей промышленности, в том числе на рефинансирование займов БВУ, выданных СМСП в обрабатывающей промышленности, на финансирование оборотных средств по займам БВУ, на финансирование новых проектов в обрабатывающей промышленности (далее – первое направление), (условие по целевому использованию не распространяется на займы, выданные акционерному обществу "Alatau City Bank" (далее – АО "Alatau City Bank");
второе направление: межбанковское кредитование акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" (далее – АО "БРК") БВУ для финансирования субъектов крупного предпринимательства (далее – СКП) в обрабатывающей промышленности, в том числе на рефинансирование займов БВУ, выданных СКП в обрабатывающей промышленности, на финансирование оборотных средств по займам БВУ, выданным СКП в обрабатывающей промышленности, на финансирование новых проектов в обрабатывающей промышленности (далее – второе направление), (условие по целевому использованию не распространяется на займы, выданные АО "Alatau City Bank").";
Перечень сфер обрабатывающей промышленности для финансирования проектов субъектов малого, среднего и крупного предпринимательства определяется Государственной комиссией по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан (далее - Госкомиссия).
Кредитование проектов в сфере пищевой промышленности по второму направлению осуществляется в соответствии с перечнем сфер пищевой промышленности для финансирования согласно приложению к настоящему Плану (далее – перечень). При этом, для подтверждения целевого назначения проекта в сфере пищевой промышленности достаточно выпуска не менее одного вида товара из перечня, привязанного к конкретному коду общего классификатора видов экономической деятельности (далее – ОКЭД).
Общие положения
Механизмы достижения цели и реализации поставленных задач

Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.04.2026 № 346 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 14 сәуірдегі № 354 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібіндегі шағын және орта кәсіпкерлік жобаларын қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 5 желтоқсандағы № 1276 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өңдеу өнеркәсібінде кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыруды қамтамасыз ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарын іске асыруды жалғастыра отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі, ҚР ҰБ, "Бәйтерек" ұлттық инвестициялық холдингі" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ) өңдеу өнеркәсібінде ШОКС-ны және ІКС-ны кейіннен қаржыландыру үшін, оның ішінде бұрын берілген ЕДБ қарыздарын қайта қаржыландыруға, ШОКС-ның және ІКС-ның айналым қаражатын және жаңа жобаларын қаржыландыруға ЕДБ қаржыландыру бойынша қосымша шаралар қабылдайтын болады.
2014 жылы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының (бұдан әрі – ҚР ҰҚ) қаражатынан жоғарыда аталған шараларды іске асыру үшін ШОКС-ны және ІКС-ны қосымша қаржыландырудың жалпы көлемі 100 (жүз) миллиард теңгені құрайды.
Жыл
ШОКС жобалары
ІКС жобалары
2015
50 млрд теңге
50 млрд теңге
Осы мақсаттар үшін "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ мынадай шарттарда 100 (жүз) миллиард теңге сомасына облигациялар шығару арқылы ҚР ҰҚ-дан қарыз алуды жүзеге асырады:
Шығару жылы
2015
ҚР ҰҚ қаражатынан орналастыру көлемі
100 млрд теңге
Купон мөлшерлемесі
жылдық 0,1 %
Өтеудің кiрiстiлiгi
жылдық 0,1 %
Облигациялардың айналыс мерзiмi
облигациялардың айналысы басталған күннен бастап 20 жылға дейін
Облигациялық қарызды өтеу мерзімі
эмитенттің бастамасы бойынша мерзімінен бұрын өтеу құқығымен айналыс мерзімінің соңында
Облигацияларды орналастырғаннан кейін "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ бірінші бағыт бойынша шараларды іске асыру үшін "Даму" КДҚ" АҚ-мен Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес кредиттік шарт жасасады және "Даму" КДҚ" АҚ-на мынадай шарттарда кредит береді:
1) кредит сомасы – 50 (елу) миллиард теңге;
2) мерзімі – кредиттік шартқа қол қойылған күннен бастап 20 жылға дейін;
3) сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 0,15 %;
4) "Даму" КДҚ" АҚ бастамасы бойынша мерзімінен бұрын өтеу құқығымен жасалған кредиттік шарт талаптарына сәйкес мерзімнің аяғында қаражатты бір сомамен өтеу.
Облигацияларды орналастырғаннан кейін "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ екінші бағыт бойынша шараларды іске асыру үшін "КДБ" АҚ-мен Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес қарыз шартын жасасады және "ҚДБ" АҚ-на мынадай шарттарда кредит береді:

Сноска. Подраздел в редакции постановления Правительства РК № 29.04.2026 № 346.
В продолжение реализации Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования проектов малого и среднего предпринимательства в обрабатывающей промышленности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2014 года № 354, и Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан по обеспечению финансирования субъектов предпринимательства в обрабатывающей промышленности, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2014 года № 1276, Правительством Республики Казахстан, НБ РК, акционерным обществом "Национальный инвестиционный холдинг "Байтерек" (далее – АО "НИХ "Байтерек") будут приняты дополнительные меры по финансированию БВУ для последующего финансирования СМСП и СКП в обрабатывающей промышленности, в том числе на рефинансирование ранее выданных займов БВУ, на финансирование оборотных средств и новых проектов СМСП и СКП.
Общий объем дополнительного финансирования СМСП и СКП из средств Национального фонда Республики Казахстан (далее – НФ РК) в 2014 году для реализации вышеуказанных мер составляет 100 (сто) миллиардов тенге.
Год
Проекты СМСП
Проекты СКП
2015
50 млрд тенге
50 млрд тенге
Для этих целей АО "НИХ "Байтерек" осуществляет заимствование из НФ РК путем выпуска облигаций на сумму 100 (сто) миллиардов тенге на следующих условиях:
Год выпуска
2015
Объем размещения из средств НФ РК
100 млрд тенге
Ставка купона
0,1 % годовых
Доходность к погашению
0,1 % годовых
Срок обращения облигаций
до 20 лет с даты начала обращения облигаций
Срок погашения облигационного займа
в конце срока обращения, с правом досрочного погашения по инициативе эмитента
После размещения облигаций АО "НИХ "Байтерек" для реализации мер по первому направлению заключает с АО "ФРП "Даму" кредитный договор в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и предоставляет АО "ФРП "Даму" кредит на следующих условиях:
1) сумма кредита – 50 (пятьдесят) миллиардов тенге;
2) срок – до 20 лет с даты подписания кредитного договора;
3) ставка вознаграждения – 0,15 % годовых;
4) погашение средств единой суммой в конце срока, согласно условиям заключенного кредитного договора, с правом досрочного погашения по инициативе АО "ФРП "Даму".
После размещения облигаций АО "НИХ "Байтерек" для реализации мер по второму направлению заключает с АО "БРК" договор займа в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан и предоставляет АО "БРК" кредит на следующих условиях:

1) кредит сомасы – 50 (елу) миллиард теңге;
2) мерзімі – кредиттік шартқа қол қойылған күннен бастап 20 жылға дейін;
3) сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 0,15 %;
4) "ҚДБ" АҚ бастамасы бойынша мерзімінен бұрын өтеу құқығымен жасалған қарыз шартының талаптарына сәйкес мерзімнің аяғында қаражатты бір сомамен өтеу.
Қаражатты екінші деңгейдегі банктерде шартты орналастырудың талаптары мен тетіктері
Ескерту. Кіші бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.02.2016 № 119; 14.04.2016 № 216; 29.12.2018 № 937; 13.05.2019 № 274; 29.04.2026 № 346 қаулыларымен.
1. Мемлекеттік комиссия ЕДБ тізбесі және бірінші және екінші бағыт бойынша лимиттер сомалары жөнінде ұсынымдар тұжырымдайды.
2. "Даму" КДҚ" АҚ, "ҚДБ" АҚ және ЕДБ осы Жоспарды іске асыру шеңберінде ҚР ҰҚ-дан бөлінетін қаражаттан төлемдер жүргізу үшін ҚР ҰБ-да жеке банктік шоттар ашады.
3. "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ жасалған кредиттік шарт пен қарыз шартының талаптарына сәйкес қаражат сомасын "Даму" КДҚ" АҚ-ның және "ҚДБ" АҚ-ның ҚР ҰБ-дағы жеке банктік шотына орналастырады.
4. "Даму" КДҚ" АҚ Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес ЕДБ-мен мынадай шарттарда кредиттік келісімдер жасасады:
1) Мемлекеттік комиссия ұсынған лимиттер шегінде ҚР ҰБ-да ЕДБ-ның жеке банктік шоттарында кредит қаражатын қамтамасыз етпей орналастыру;
2) сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 2 %-дан аспайды;
3) ЕДБ-ға кредит беру мерзімі – 20 жылға дейін;
4) қаражат ЕДБ шотына түскен күннен бастап ЕДБ-ның кредиттік қаражатты игеру мерзімі:
инвестициялық мақсаттарға берілетін кредиттер бойынша – 3 ай;
айналым қаражатын толықтыру және бұрын берілген ЕДБ қарыздарын қайта қаржыландыру мақсаттарына берілетін кредиттер бойынша – 3 ай.
ЕДБ тарапынан ерте дегенде 2026 жылғы 1 қаңтардан қаржыландырылған өңдеу өнеркәсібіндегі ШОКС-не жаңа жобаларға берілген ЕДБ-нің қарыздары бойынша қайта қаржыландыруға жол беріледі;
5) ЕДБ-ға кредит беру валютасы – теңге;
6) "Даму" КДҚ" АҚ мен ЕДБ арасында жасалған кредиттік келісім шеңберінде:
Мемлекеттік комиссияның ұсынымдарына сәйкес ЕДБ лимитінің 25 %-ынан аспайтын бөлігін ЕДБ өңдеу өнеркәсібіндегі ШОКС-ге берген қарыздарды қайта қаржыландыруға жіберетін қарыздардың үлесі құрайды;
Мемлекеттік комиссияның ұсынымдарына сәйкес ЕДБ лимитінің 25 %-ынан аспайтын бөлігін ЕДБ өңдеу өнеркәсібіндегі ШОКС-ның айналым қаражатын толықтыру мақсатына жіберетін қарыздардың үлесі құрайды;
Мемлекеттік комиссияның ұсынымдарына сәйкес ЕДБ лимитінің кемінде 50 %-ын ЕДБ өңдеу өнеркәсібіндегі ШОКС-ның жаңа жобаларын қаржыландыруға жіберетін қарыздардың үлесі құрайды.

1) сумма кредита – 50 (пятьдесят) миллиардов тенге;
2) срок – до 20 лет с даты подписания кредитного договора;
3) ставка вознаграждения – 0,15 % годовых;
4) погашение средств единой суммой в конце срока, согласно условиям заключенного договора займа, с правом досрочного погашения по инициативе АО "БРК".
Условия и механизмы
обусловленного размещения средств в банках второго уровня
Сноска. Раздел с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 26.02.2016 № 119; от 14.04.2016 № 216; от 29.12.2018 № 937; от 13.05.2019 № 274, от 29.04.2026 № 346.
1. Госкомиссия вырабатывает рекомендации по перечню БВУ и суммам лимитов по первому и второму направлениям.
2. АО "ФРП "Даму", АО "БРК" и БВУ открывают отдельные банковские счета в НБ РК для проведения платежей из средств, выделяемых из НФ РК в рамках реализации настоящего Плана.
3. АО "НИХ "Байтерек" размещает на отдельном банковском счете АО "ФРП "Даму" и АО "БРК" в НБ РК сумму средств в соответствии с условиями заключенных кредитного договора и договора займа.
4. АО "ФРП "Даму" заключает кредитные соглашения с БВУ в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан на следующих условиях:
1) размещение кредитных средств на отдельных банковских счетах БВУ в НБ РК без обеспечения в пределах лимитов, рекомендуемых Госкомиссией;
2) ставка вознаграждения – не более 2 % годовых;
3) срок кредитования БВУ – до 20 лет;
4) срок освоения БВУ кредитных средств с даты поступления средств на счет БВУ:
3 месяца – по кредитам, выдаваемым на инвестиционные цели;
3 месяца – по кредитам, выдаваемым на цели пополнения оборотных средств и рефинансирования ранее выданных займов БВУ.
Рефинансирование допускается по займам БВУ, выданным СМСП в обрабатывающей промышленности на новые проекты, профинансированные со стороны БВУ не ранее 1 января 2026 года;
5) валюта кредитования БВУ – тенге;
6) в рамках кредитного соглашения, заключенного между АО "ФРП "Даму" и БВУ:
не более 25 % от лимита на БВУ в соответствии с выработанными рекомендациями Госкомиссии, составляет доля займов, направляемых БВУ на рефинансирование займов, выданных СМСП в обрабатывающей промышленности;
не более 25 % от лимита на БВУ в соответствии с выработанными рекомендациями Госкомиссии, составляет доля займов, направляемых БВУ на цели пополнения оборотных средств СМСП в обрабатывающей промышленности;
не менее 50 % от лимита на БВУ в соответствии с выработанными рекомендациями Госкомиссии составляет доля займов, направляемых БВУ на финансирование новых проектов СМСП в обрабатывающей промышленности.

2019 жылдан бастап ШОКС-ны қаржыландырудан қайтарылған қаражат есебінен 25 (жиырма бес) миллиард теңге ҚР ҰҚ қаражатының айналыс мерзімінің соңына дейін қайтарылатын негізде экспорт алдындағы/экспорттық қаржыландыруға және/немесе экспортқа бағдарланған жобаларды қаржыландыруға жіберілетін болады.
Экспорт алдындағы/экспорттық қаржыландыру – өнімді өндіруге және экспортқа өткізуге байланысты айналым қаражатын толықтыруға ШОКС жобасын қаржыландыру. Экспортқа бағдарланған жобаларды қаржыландыру – ШОКС-ға кейіннен экспорт үшін өнім өндіру мақсатында инвестициялық шығындарды жүзеге асыруға қаражат беру.
Пропорцияларды сақтау ЕДБ-нің қаражатын екінші рет орналастыруға қолданылмайды.
5. "ҚДБ" АҚ Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес ЕДБ-мен мынадай шарттарда банктік қарыз шартын жасасады:
1) кредит қаражатын Мемлекеттік комиссия мақұлдаған лимиттер шегінде ҚР ҰБ-да ЕДБ-ның жеке банктік шоттарында қамтамасыз етпей орналастыру;
2) сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 2 %-дан аспайды;
3) ЕДБ-ға кредит беру мерзімі – 20 жылға дейін;
4) "ҚДБ" АҚ мен ЕДБ арасында банктік қарыз шартын/лимиттерді өзгерту туралы қосымша келісім жасалған күннен бастап ЕДБ-нің кредиттік қаражатты игеру мерзімі:
инвестициялық мақсаттарға берілетін кредиттер бойынша – 18 ай;
айналым қаражатын толықтыру және бұрын берілген ЕДБ қарыздарын қайта қаржыландыру мақсаттарына берілетін кредиттер бойынша – 6 ай;
5) ЕДБ-ға кредит беру валютасы – теңге;
2019 жылдан бастап ІКС-нің қолданыстағы кредиттік желілерінің жабылуына қарай босайтын қаражат есебінен 25 (жиырма бес) миллиард теңге ҚР ҰҚ қаражатының айналыс мерзімінің соңына дейін қайтарылатын негізде ІКС-нің экспорт алдындағы/экспорттық қаржыландыруға және/немесе экспортқа бағдарланған жобаларын қаржыландыруға жіберілетін болады.
Экспорт алдындағы/экспорттық қаржыландыру – өнімді өндіруге және экспортқа өткізуге байланысты айналым қаражатын толықтыруға ІКС жобасын қаржыландыру. Экспортқа бағдарланған жобаларды қаржыландыру – ІКС-ге кейіннен экспорт үшін өнім өндіру мақсатында инвестициялық шығындарды жүзеге асыруға қаражат беру.
Пропорцияларды сақтау ЕДБ қаражатын екінші рет орналастыруға қолданылмайды.
6. ЕДБ орналастырылған кредит қаражатын мақсатты пайдалану және игеру бойынша "Даму" КДҚ" АҚ мен "ҚДБ" АҚ алдында есеп береді.
ЕДБ есептерін ұсыну тәртібі, нысаны мен кезеңділігі, сондай-ақ ЕДБ-ге кредит берудің осы Жоспарда көзделмеген өзге де, оның ішінде: экспорттық түсімнің бар болуын анықтау үшін ковенанттарды белгілеу шарттары тиісті кредиттік келісіммен, банктік қарыз шартымен белгіленеді. Экспорт алдындағы/экспорттық қаржыландыру және/немесе экспортқа бағдарланған жобаларды қаржыландыру үшін іріктеу кезінде басымдық осындай жобаны қаржыландыру басталған күннен бастап 1 (бір) қаржы жылынан кейін экспорттық түсімнің жыл сайын кемінде 5 % өсуін қамтамасыз ететін жобаларға берілуі тиіс. Мұндай жобаны қаржыландыру туралы шешім қабылданғанға дейін алдыңғы 2 (екі) жыл ішінде ІКС/ШОКС субъектілерінің экспорттық түсімінің көлемін экспорттық түсімнің орташа жылдық көлемі деңгейінде сақтауды қамтамасыз ететін экспортқа бағытталған жобаларды экспорт алдындағы/экспорттық қаржыландыруға және/немесе қаржыландыруға жол беріледі.
ЕДБ-ға бөлінетін қаражатты Мемлекеттік комиссия айқындаған ШОКС және ІКС жобаларын қаржыландыру үшін өңдеу өнеркәсібі салаларының тізбесіне енбейтін жобаларды іске асыруға жіберуге тыйым салынады.
ЕДБ-ға бөлінетін қаражатты қаржы құралдарына инвестициялауға және/немесе олармен операциялар жүргізуге, сондай-ақ шетелдік валютаны сатып алу үшін валюта нарығына бағыттауға тыйым салынады.
ЕДБ ай сайынғы негізде ШОКС-тың бұрын берілген қарыздарын өтеу есебінен босатылған қаражатты ҚР ҰБ-дағы өзінің жеке банктік шоттарына есепке жазуды жүзеге асырады. Бұл ретте ЕДБ үш ай ішінде қаражатты ШОКС-қа одан әрі кредит беруге бағыттайды не "Даму" КДҚ" АҚ-ның ҚР ҰБ-дағы жеке банктік шоттарына мерзімінен бұрын қайтарады.
ЕДБ ІКС-тің бұрын берілген қарыздарын өтеу есебінен босатылған қаражатты ҚР ҰБ-дағы өзінің жеке банктік шоттарына есепке жазуды жүзеге асырады. Бұл ретте ЕДБ "ҚДБ" АҚ мен ЕДБ арасында жасалған қарыз шарттарында белгіленген мерзім ішінде қаражатты ІКС-ті одан әрі кредит беруге бағыттайды. Қаражат кредиттік келісімдерде және (немесе) қарыз шарттарында көрсетілген мерзімдерде орналастырылмаған жағдайда, "ҚДБ" АҚ ЕДБ-ден қаражаттың орналастырылмаған бөлігін мерзімінен бұрын өтеуді талап етуге құқылы.

С 2019 года 25 (двадцать пять) миллиардов тенге за счет возвратных средств от финансирования СМСП будут направлены на предэкспортное/экспортное финансирование и/или финансирование экспортоориентированных проектов на револьверной основе до конца срока обращения средств НФ РК.
Предэкспортное/экспортное финансирование – финансирование проекта СМСП на пополнение оборотных средств, связанных с производством и реализацией продукции на экспорт. Финансирование экспортоориентированных проектов – предоставление средств СМСП на осуществление инвестиционных затрат с целью последующего производства продукции для экспорта.
Соблюдение пропорций не распространяется на вторичное размещение средств БВУ.
5. АО "БРК" заключает договора банковского займа с БВУ в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан на следующих условиях:
1) размещение кредитных средств на отдельных банковских счетах БВУ в НБ РК без обеспечения в пределах лимитов, рекомендованных Госкомиссией;
2) ставка вознаграждения – не более 2 % годовых;
3) срок кредитования БВУ – до 20 лет;
4) срок освоения БВУ кредитных средств с даты заключения между АО "БРК" и БВУ договора банковского займа/дополнительного соглашения об изменении лимитов:
18 месяцев по кредитам, выдаваемым на инвестиционные цели;
6 месяцев по кредитам, выдаваемым на цели пополнения оборотных средств и рефинансирование ранее выданных займов БВУ;
5) валюта кредитования БВУ – тенге;
С 2019 года 25 (двадцать пять) миллиардов тенге за счет средств, высвобождаемых по мере закрытия действующих кредитных линий СКП, будут направлены на предэкспортное/экспортное финансирование и/или финансирование экспортоориентированных проектов СКП на револьверной основе до конца срока обращения средств НФ РК.
Предэкспортное/экспортное финансирование – финансирование проекта СКП на пополнение оборотных средств, связанных с производством и реализацией продукции на экспорт. Финансирование экспортоориентированных проектов – предоставление средств СКП на осуществление инвестиционных затрат с целью последующего производства продукции для экспорта.
Соблюдение пропорций не распространяется на вторичное размещение средств БВУ.
6. БВУ отчитываются перед АО "ФРП "Даму" и АО "БРК" по целевому использованию и освоению размещенных кредитных средств.
Порядок, форма и периодичность представления отчетов БВУ, а также иные условия предоставления кредитов БВУ, в том числе: установление ковенантов для определения наличия экспортной выручки, не предусмотренные настоящим Планом, устанавливаются соответствующим кредитным соглашением, договором банковского займа. При отборе для предэкспортного/экспортного финансирования и/или финансирования экспортоориентированных проектов приоритет должен отдаваться проектам, обеспечивающим ежегодный рост экспортной выручки не менее 5 % после 1 (одного) финансового года с даты начала финансирования такого проекта. Допускается предэкспортное/экспортное финансирование и/или финансирование экспортоориентированных проектов, обеспечивающих сохранение объемов экспортной выручки СКП/СМСП на уровне среднегодового объема экспортной выручки за предыдущие 2 (два) года до принятия решения о финансировании такого проекта.
БВУ запрещается направлять выделяемые средства на реализацию проектов, которые не входят в перечень сфер обрабатывающей промышленности для финансирования проектов СМСП и СКП, определенных Госкомиссией.
БВУ запрещается направлять выделяемые средства на инвестирование в финансовые инструменты и/или операции с ними, а также на валютный рынок для покупки иностранной валюты.
БВУ на ежемесячной основе осуществляют зачисление средств, высвободившихся за счет погашения ранее выданных займов СМСП, на свои отдельные банковские счета в НБРК. При этом БВУ в течение трех месяцев направляют их на дальнейшее кредитование СМСП либо досрочно возвращают на отдельные банковские счета АО "ФРП "Даму" в НБ РК.
БВУ на ежемесячной основе осуществляют зачисление средств, высвободившихся за счет погашения ранее выданных займов СКП, на свои отдельные банковские счета в НБРК. При этом БВУ в течение срока, установленного договорами займа, заключенными между АО "БРК" и БВУ, направляют их на дальнейшее кредитование СКП. В случае неразмещения средств в сроки, указанные в кредитных соглашениях и (или) договорах займа, АО "БРК" вправе потребовать от БВУ досрочного погашения неразмещенной части средств.

7. ШОКС және ІКС жобаларын қаржыландыру шеңберінде жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемесі ҚР ҰБ талаптарына сәйкес айқындалады.
Кәсіпкерлік субъектілерінің қарыз бойынша міндеттемелерді бұзу себебінен алып қойылатын комиссияларды, алымдарды және/немесе басқа төлемдерді қоспағанда, кәсіпкерлік субъектісінің қарызына байланысты комиссиялар, алымдар және/немесе өзге төлемдер алынбайды.
ШОКС және ІКС мүлікті бағалау және сақтандыру бойынша шығыстарды төлейді.
8. ЕДБ орналастырылатын қаражатты мақсатына сай пайдаланбаған, толықтай немесе ішінара игермеген жағдайларда, сондай-ақ кредиттік келісімде немесе банктік қарыз шартында көзделген өзге де жағдайлар туындаған кезде "Даму" КДҚ" АҚ, "ҚДБ" АҚ ЕДБ-ге қатысты кредиттік келісімнің, банктік қарыз шартының талаптарына сәйкес шаралар қолданады, оның ішінде кредиттік келісімдерді, банктік қарыз шартын мерзімінен бұрын бұзу және/немесе кейін басқа ЕДБ-лар арасында қайта бөле отырып, орналастырылған қаражатты кері қайтарып алу және/немесе ЕДБ портфелін (банктік қарыз шарттары бойынша ШОКС/ІКС-ге құқықтар (талаптар) беру мәселесіне бастама жасауға құқылы. Кері қайтарып алынған, ЕДБ мерзімінен бұрын өтеген қаражатты қайта бөлу, сондай-ақ ЕДБ портфелін (банктік қарыз шарттары бойынша ШОКС/ІКС-ге құқықтарды (талаптарды) басқа ЕДБ-ге беру Мемлекеттік комиссияның ұсынымдарын ескере отырып жүзеге асырылады.
9. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 26.02.2016 № 119 қаулысымен.
10. Осы кіші бөлімнің 2-тармағында, 4-тармағының 6) тармақшасында, 5-тармағының 6) тармақшасында, 6, 7 және 8-тармақтарында көрсетілген шарттар "Alatau City Bank" АҚ берген қарыздарға қолданылмайды.
Өңдеу өнеркәсібінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру шарттары
Ескерту. Кіші бөлім жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.04.2026 № 346 қаулысымен.
1. Нысаналы топ – бірінші бағыт бойынша өңдеу өнеркәсібінде жобаларды іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлап отырған ШОКС.
2. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген, құрамында спирт бар медициналық мақсаттағы өнім (бальзамдардан басқа) шығару көзделетін жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауар шығару көзделетін жобаларды іске асыратын;
2) акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей мемлекеттік кәсіпорындарға/мекемелерге, ұлттық басқарушы холдингтерге, ұлттық холдингтерге, ұлттық компанияларға тиесілі ШОКС қатысушы бола алмайды.
3. ШОКС мақұлданған өтінімдеріне кредит беру мақсатында ЕДБ ҚР ҰБ-дағы жеке банктік шотынан қаражатты есептен шығару үшін қажетті сомаларды "Даму" КДҚ" АҚ-мен алдын ала келісуді жүзеге асырады. Бұл ретте қаражаттың мақсатты пайдаланылуын түпкілікті тексеруді "Даму" КДҚ" АҚ ШОКС жобасын іске асыратын жерге барғаннан кейін жүзеге асырады.

7. Годовая эффективная ставка вознаграждения в рамках финансирования проектов СМСП и СКП определяется в соответствии с требованиями НБ РК.
Комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с займом субъекта предпринимательства, не взимаются, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей, взимаемых по причине нарушения субъектами предпринимательства обязательств по займу.
СМСП и СКП оплачивают расходы по оценке и страхованию имущества.
8. В случаях нецелевого использования, полного или частичного неосвоения БВУ размещаемых средств, а также при наступлении иных случаев, предусмотренных кредитным соглашением или договором банковского займа, АО "ФРП "Даму", АО "БРК" применяют в отношении БВУ меры согласно условиям кредитного соглашения, договора банковского займа, в том числе вправе инициировать вопрос досрочного расторжения кредитных соглашений, договора банковского займа и/или отзыва размещенных средств с дальнейшим их перераспределением среди других БВУ, и/или уступки портфеля БВУ (прав (требований) к СМСП/СКП по договорам банковского займа). Перераспределение отозванных, досрочно погашенных БВУ средств, а также уступка портфеля БВУ (прав (требований) к СМСП/СКП по договорам банковского займа) другому БВУ осуществляются среди БВУ с учетом рекомендаций Госкомиссии.
9. Исключен постановлением Правительства РК от 26.02.2016 № 119.
10. Условия, указанные в пункте 2, подпункте 6) пункта 4, пунктах 6, 7 и 8 настоящего подраздела, не распространяются на займы, выданные АО "Alatau City Bank".
Условия финансирования субъектов малого и среднего предпринимательства в обрабатывающей промышленности
Сноска. Подраздел в редакции постановления Правительства РК от 29.04.2026 № 346.
1. Целевая группа – СМСП, реализующие и (или) планирующие реализовать проекты в обрабатывающей промышленности по первому направлению.
2. Участниками не могут быть СМСП:
1) реализующие проекты, предусматривающие выпуск подакцизных товаров, за исключением проектов, предусматривающих выпуск спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства;
2) пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо принадлежит государственным предприятиям/учреждениям, национальным управляющим холдингам, национальным холдингам, национальным компаниям.
3. В целях кредитования одобренных заявок СМСП БВУ осуществляют предварительное согласование с АО "ФРП "Даму" сумм, необходимых для списания средств с отдельного банковского счета БВУ в НБ РК. При этом окончательная проверка целевого использования средств осуществляется АО "ФРП "Даму" после выезда на место реализации проекта СМСП.

4. Кредиттер ШОКC-ға мақсатқа сай пайдалану, ақылылық, мерзімділік, қайтарымдылық және қамтамасыз етілу шарттарымен беріледі, оның ішінде:
1) бір ШОКС/байланысты тұлғалар тобы үшін қаржыландырудың ең жоғары лимиті "Даму" КДҚ" АҚ қаражатын шартты түрде орналастыру бойынша барлық бағдарламалар бойынша ағымдағы міндеттемелер ескерілгенде 7 (жеті) миллиард теңгені құрайды;
2) кредит беру мерзімі:
жаңа жобаларға және ШОКС-ның қолданыстағы инвестициялық қарыздарын қайта қаржыландыруға – 10 жылдан аспайды;
айналым қаражатын толықтыруға және айналым қаражатын толықтыру мақсатында берілген қолданыстағы қарыздарды қайта қаржыландыруға – 3 жылдан аспайды;
3) ШОКС үшін номиналды пайыздық мөлшерлеме жылына 12,6 %-дан аспайды, бұл ретте сыйақы мөлшерлемесінің көрсетілген мөлшері ҚР ҰҚ-ның қаражатын ЕДБ-нің қаражатымен микширлеу есебінен белгіленеді;
4) кредит беру валютасы – теңге.
5. Осы кіші бөлімнің шарттары "Alatau City Bank" АҚ берген қарыздарға қолданылмайды.
Өңдеу өнеркәсібінде ірі кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландыру шарттары
Ескерту. Кіші бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.02.2016 № 119; 08.09.2016 № 528; 15.12.2017 № 847 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 29.12.2018 № 937; 12.02.2019 № 56; 13.05.2019 № 274; 21.09.2021 № 643; 29.04.2026 № 346 қаулыларымен.
1. Нысаналы топ – екінші бағыт бойынша өңдеу өнеркәсібінде жобаларды іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлап отырған ІКС.
2. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген құрамында спирт бар медициналық мақсаттағы өнімнің (бальзамдардан басқа) шығарылуын көздейтін жобаларды қоспағанда, акцизделетін тауарлардың шығарылуын көздейтін жобаларды іске асыратын;
2) акцияларының (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) елу және одан көп пайызы тікелей мемлекеттік кәсіпорындарға/мекемелерге, ұлттық басқарушы холдингтерге, ұлттық холдингтерге, ұлттық компанияларға тиесілі ІҚС қатысушылары бола алмайды.
3. ІКС-тің мақұлданған өтінімдеріне кредит беру мақсатында ЕДБ ҚР ҰБ-дағы ЕДБ-ның жеке банктік шотынан қаражатты есептен шығару үшін қажетті сомаларды "ҚДБ" АҚ-мен алдын ала келісуді жүзеге асырады.
4. Кредиттер ІКC-ке мақсатты пайдалану, ақылылық, мерзімділік, қайтарымдылық және қамтамасыз етілу шарттарымен беріледі, оның ішінде:
1) ең жоғары лимиті жоқ тамақ өнеркәсібі саласындағы жобаларды қоспағанда, бір ІКС-ге берілетін қаржыландыру лимиті – 7 000 000 000 (жеті миллиард) теңгеге дейін;

4. Кредиты предоставляются СМСП на условиях целевого использования, платности, срочности, возвратности и обеспеченности, в том числе:
1) максимальный лимит финансирования на одного СМСП/на группу связанных лиц 7 (семь) миллиардов тенге с учетом действующих обязательств по всем программам обусловленного размещения средств АО "ФРП "Даму";
2) срок кредитования:
на новые проекты и рефинансирование действующих инвестиционных займов СМСП – не более 10 лет;
на пополнение оборотных средств и рефинансирование действующих займов, выданных на цели пополнения оборотных средств, – не более 3 лет;
3) номинальная ставка вознаграждения для СМСП – не более 12,6 % годовых, при этом указанный размер ставки вознаграждения устанавливается за счет микширования средств НФ РК со средствами БВУ;
4) валюта кредитования – тенге.
5. Условия настоящего подраздела не распространяются на займы, выданные АО "Alatau City Bank".
Условия финансирования субъектов крупного предпринимательства в
обрабатывающей промышленности
Сноска. Раздел с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 26.02.2016 № 119; от 08.09.2016 № 528; от 15.12.2017 № 847 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 29.12.2018 № 937; от 12.02.2019 № 56; от 13.05.2019 № 274; от 21.09.2021 № 643 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию); от 29.04.2026 № 346.
1. Целевая группа – СКП, реализующие и (или) планирующие реализовать проекты в обрабатывающей промышленности по второму направлению.
2. Участниками не могут быть СКП:
1) реализующие проекты, предусматривающие выпуск подакцизных товаров, за исключением проектов, предусматривающих выпуск спиртосодержащей продукции медицинского назначения (кроме бальзамов), зарегистрированной в соответствии с законодательством Республики Казахстан в качестве лекарственного средства;
2) пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо принадлежит государственным предприятиям/учреждениям, национальным управляющим холдингам, национальным холдингам, национальным компаниям.
3. В целях кредитования одобренных заявок СКП БВУ осуществляют предварительное согласование с АО "БРК" сумм, необходимых для списания средств с отдельного банковского счета БВУ в НБ РК.
4. Кредиты предоставляются СКП на условиях целевого использования, платности, срочности, возвратности и обеспеченности, в том числе:
1) лимит финансирования на одного СКП – до 7000000000 (семь миллиардов) тенге, за исключением проектов в сфере пищевой промышленности, по которым максимальный лимит отсутствует;

2) кредит беру мерзімі: жаңа жобаларға және ІКС-тың қолданыстағы инвестициялық қарыздарын қайта қаржыландыруға – 10 жылдан аспайды;
айналым қаражатын толықтыруға және айналым қаражатын толықтыру мақсатында берілген қолданыстағы қарыздарды қайта қаржыландыруға – 5 жылдан аспайды.
3) ІКС үшін номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 12,6 %-дан аспайды, бұл ретте сыйақы мөлшерлемесінің көрсетілген мөлшері ҚР ҰҚ-ның қаражатын ЕДБ-нің қаражатымен микширлеу есебінен белгіленеді.
4) кредит беру валютасы – теңге;
5) инвестицияларға кредит беру бойынша негізгі қарызды төлеу бойынша жеңілдікті кезең – түпкілікті қарыз алушының кредитті игеруді бастаған күнінен бастап 24 айдан аспайды.
5. Осы кіші бөлімнің шарттары "Alatau City Bank" АҚ берген қарыздарға қолданылмайды.
5. Тамақ өнеркәсібі саласындағы жобаға 500000000 (бес жүз миллион) теңгеден жоғары сомаға кредит берілген жағдайда, уәкілетті органның оң қорытындысы қажет. Ол үшін "ҚДБ" АҚ уәкілетті органға сұрау салу мен мынадай ақпаратты жібереді: жоба бойынша қысқаша ақпарат, жобаның қуаты, өндірілетін өнім, жоба іске асырылатын жер (облыс, аудан, елді мекен), шикізат базасының болуы, әлеуетті өткізу нарықтары.
Уәкілетті орган сұрау салуды алған күннен кейін 7 (жеті) жұмыс күні ішінде жобаны қаржыландырудың салалық орындылығы немесе орынсыздығы туралы қорытынды ұсынады.
Екінші деңгейдегі банктерге қойылатын талаптар
1. Халықаралық рейтинг агенттігі берген кредит рейтингінің "В–" төмен болмауы.
2. Қазақстан Республикасының кемінде 5 өңірінде филиалдар желісінің болуы.
3. Негізгі қарыз және (немесе) қарыз қаражатын беру күніне есептелген сыйақы бойынша 90 күннен астам мерзімі өтіп кеткен берешегі бар кредиттер деңгейі 15 %-дан жоғары ЕДБ үшін ҚР ҰБ-мен жеке келісім жасасу талабы қосымша белгіленеді. Жеке келісімде ЕДБ-ның негізгі қарыз және (немесе) есептелген сыйақы бойынша 90 күннен асып кеткен берешегі бар кредиттер деңгейін ҚР ҰБ белгілеген мерзімде 15 %-ға дейін төмендету міндеті көзделетін болады. ЕДБ жеке келісімнің шарттарын орындамаған жағдайда, қаражатты "Даму" КДҚ" АҚ-ға және "ҚДБ" АҚ-ға қайтару көзделеді.
Мониторинг
Ескерту. Кіші бөлімге өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.02.2016 № 119; 29.12.2018 № 937; 29.04.2026 № 346 қаулыларымен.
1. "Даму" КДҚ" АҚ және "ҚДБ" АҚ осы Жоспарды іске асыруға қатысатын ЕДБ қаржылық-экономикалық жағдайына талдауды тұрақты негізде жүзеге асыратын болады.
2. "Даму" КДҚ" АҚ және "ҚДБ" АҚ:

2) срок кредитования:
на новые проекты и рефинансирование действующих инвестиционных займов СКП - не более 10 лет;
на пополнение оборотных средств и рефинансирование действующих займов, выданных на цели пополнения оборотных средств - не более 5 лет;
3) номинальная ставка вознаграждения для СКП – не более 12,6 % годовых, при этом указанный размер ставки вознаграждения устанавливается за счет микширования средств НФ РК со средствами БВУ;
4) валюта кредитования - тенге;
5) льготный период по оплате основного долга по кредитованию инвестиций - не более 24 месяцев с даты начала освоения кредита конечным заемщиком.
5. Условия настоящего подраздела не распространяются на займы, выданные АО "Alatau City Bank".
5. В случае кредитования проекта в сфере пищевой промышленности на сумму свыше 500000000 (пятьсот миллионов) тенге, необходимо положительное заключение уполномоченного органа. Для этого АО "БРК" направляет уполномоченному органу запрос и следующую информацию: краткая информация по проекту, мощность проекта, производимый продукт, место реализации проекта (область, район, населенный пункт), наличие сырьевой базы, потенциальные рынки сбыта.
Уполномоченный орган в течение 7 (семь) рабочих дней после даты получения запроса представляет заключение об отраслевой целесообразности или нецелесообразности финансирования проекта.
Требования к банкам второго уровня
1. Наличие кредитного рейтинга, присвоенного международным рейтинговым агентством, не ниже "В-".
2. Наличие филиальной сети в Республике Казахстан не менее чем в 5 регионах.
3. Для БВУ, у которых уровень кредитов, имеющих просроченную задолженность, свыше 90 дней по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению выше 15 % на дату выдачи средств займа, устанавливается дополнительное требование - заключение индивидуального соглашения с НБ РК. Индивидуальное соглашение будет предусматривать обязанность БВУ снизить уровень кредитов, имеющих просроченную задолженность свыше 90 дней по основному долгу и (или) начисленному вознаграждению до 15 % в установленный НБ РК срок. В случае неисполнения условий БВУ индивидуального соглашения, будет предусмотрен возврат средств в АО "ФРП "Даму" и АО "БРК".
Мониторинг
Сноска. Раздел с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 26.02.2016 № 119; от 29.12.2018 № 937; от 29.04.2026 № 346.
1. АО "ФРП "Даму" и АО "БРК" на регулярной основе будут осуществлять анализ финансово-экономического состояния БВУ, участвующих в реализации настоящего Плана.
2. АО "ФРП "Даму" и АО "БРК" будут осуществлять мониторинг:

1) ЕДБ-ның қаражатты мақсатты пайдалануы мен уақтылы игеруіне;
2) ШОКС және ІКС алған қаражаттың мақсатты пайдаланылуына;
3) ЕДБ-нің бұрын берілген қарыздарды өтеуден босатылатын қаражат есебінен ІКС-ті, ШОКС-ты уақтылы қаржыландыруына мониторингті жүзеге асыратын болады.
3. ЕДБ "Даму" КДҚ" АҚ-ға, "ҚДБ" АҚ-ға қаражатты игеру туралы есептерді тұрақты негізде жіберетін болады. Есепті беру нысаны мен мерзімдері тиісті кредиттік келісімде, банктік қарыз шартында көрсетіледі.

1) целевого использования и своевременного освоения средств БВУ;
2) целевого использования полученных средств СМСП и СКП;
3) своевременного финансирования БВУ СКП, СМСП за счет средств, высвобождаемых от погашения ранее выданных займов.
3. БВУ на регулярной основе будут направлять в АО "ФРП "Даму", АО "БРК" отчеты об освоении средств. Форма и сроки представления отчета отражаются в соответствующем кредитном соглашении, договоре банковского займа.

"Даму" КДҚ" АҚ және "ҚДБ" АҚ осы тармақтың шарттарына сәйкес ЕДБ-нен алынған ақпаратты Қазақстан Республикасы Президентінің 2025 жылғы 19 мамырдағы № 879 Жарлығымен құрылған ҚР ҰҚ-дан бөлінген қаражаттың жұмсалуын мониторингтеу жөніндегі комиссияға (бұдан әрі – Комиссия) және "Бәйтерек" ҰИХ" АҚ-ға береді.
4. ЕДБ қаржыландырылған субъектілерге мониторинг жүргізеді. Бұл ретте кәсіпкерлік субъектісінің қаржыландырылған әрбір жобасы бойынша жеке кредит дерекнамасы жүргізіледі, онда кәсіпкерлік субъектісінің қаражатты мақсатты пайдаланғанын растайтын құжаттар сақталуы тиіс.

АО "ФРП "Даму" и АО "БРК" представляют информацию, полученную от БВУ в соответствии с условиями настоящего пункта, в Комиссию по мониторингу за расходованием средств, выделенных из НФ РК, образованную Указом Президента Республики Казахстан от 19 мая 2025 года № 879 (далее – Комиссия) и АО "НИХ "Байтерек".
4. БВУ проводят мониторинг профинансированных субъектов. При этом по каждому профинансированному проекту субъекта предпринимательства ведется отдельное кредитное досье, в котором должны храниться документы, подтверждающие целевое использование средств субъектом предпринимательства.

5. "Даму" КДҚ" АҚ және "ҚДБ" АҚ осы Жоспар шеңберінде бөлінетін қаражат бойынша ЕДБ-ның төлем тәртібін қадағалайтын болады.
6. "Даму" КДҚ" АҚ мен "ҚДБ" АҚ Комиссияға және оның құрамына кіретін мемлекеттік органдар мен ұйымдарға ҚР ҰҚ-ның ЕДБ-дегі қаражаты есебінен қарыз алған түпкілікті қарыз алушылар, сондай-ақ ЕДБ-ге кредит алу үшін өтініш білдірген кәсіпкерлік субъектілері және ЕДБ-ден кредит беру туралы оң шешім алған кәсіпкерлік субъектілері туралы ақпаратты, оның ішінде банктік, коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын, "Даму" КДҚ" АҚ мен ЕДБ арасында жасалған кредиттік келісімдердің, "ҚДБ" АҚ мен ЕДБ арасында жасалған банктік қарыз шарттарының талаптарына сәйкес ЕДБ-ден алынған ақпаратты береді.

5. АО "ФРП "Даму" и АО "БРК" будут отслеживать платежную дисциплину БВУ по средствам, выделяемым в рамках настоящего Плана.
6. АО "ФРП "Даму" и АО "БРК" представляют Комиссии и входящим в ее состав государственным органам и организациям информацию о конечных заемщиках, получивших займы за счет средств НФ РК в БВУ, а также субъектах предпринимательства, обратившихся в БВУ за кредитованием, и субъектах предпринимательства, получивших положительное решение БВУ о кредитовании, в том числе информацию, составляющую банковскую, коммерческую и иную охраняемую законом тайну, полученную от БВУ в соответствии с условиями заключенных кредитных соглашений между АО "ФРП "Даму" и БВУ, договоров банковского займа между АО "БРК" и БВУ.

7. Бөлінетін қаражаттың экономикалық нәтижелеріне мониторинг жүргізу мақсатында ШОКС-тың, ІКС-тің келісімі болған жағдайда, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті "Даму" КДҚ" АҚ-ға, "ҚДБ" АҚ-ға салықтық құпия болып табылатын мынадай мәліметтерді: салық салуға жатпайтын кірістерді ескере отырып, жиынтық жылдық кіріс, шетелдік көздерден түсетін кірістер, салық салынатын кіріс, сатылған тауарлар (жұмыстар, көрсетілген қызметтер) бойынша жұмсалған шығыстар, жұмыскерлердің есепке жазылған кірістері бойынша жұмсалған шығыстар, таза кіріс, жұмыскерлердің (адам) саны, бір жұмыскерге есептегенде орташа айлық жалақы, салықтық төлемдердің сомалары туралы ақпаратты ұсынады.

7. В целях проведения мониторинга экономических результатов выделяемых средств Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан представляет АО "ФРП "Даму", АО "БРК" при наличии согласия СМСП, СКП следующие сведения, являющиеся налоговой тайной: информацию о совокупном годовом доходе, с учетом доходов, не подлежащих налогообложению, доходах из иностранных источников, облагаемом налогом доходе, расходах по реализованным товарам (работам, услугам), расходах по начисленным доходам работников, чистом доходе, численности работников (человек), среднемесячной заработной плате на одного работника, суммах налоговых выплат.

8. Осы кіші бөлімнің 2, 3, 6 және 7-тармақтарының шарттары "Alatau City Bank" АҚ берген қарыздарға қолданылмайды.
Қазақстан Республикасының
Үкіметі мен Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкінің
өңдеу енеркәсібіндегі
кәсіпкерлік субъектілерін
қаржыландыруды қамтамасыз
ету жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарына қосымша
Қаржыландырылатын тамақ өнеркәсібі салаларының тізбесі
Ескерту. Қаулы қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 12.02.2019 № 56; жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 21.09.2021 № 643 қаулыларымен.
Р/с
ЭҚЖЖ кодының атауы
ЭҚЖЖ коды
1
2
3
1
Ет өңдеу және консервілеу

8. Условия пунктов 2, 3, 6, 7 настоящего подраздела не распространяются на займы, выданные АО "Alatau City Bank".
Приложение
к Плану совместных действий
Правительства Республики
Казахстан и Национального
Банка Республики Казахстан по
обеспечению финансирования
субъектов предпринимательства
в обрабатывающей промышленности
Сноска. План дополнен приложением в соответствии с постановлением Правительства РК от 12.02.2019 № 56; в редакции постановления Правительства РК от 21.09.2021 № 643 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию).
Перечень сфер пищевой промышленности для финансирования
№ п/п
Наименование кода ОКЭД
Код
ОКЭД
1
2
3
1
Переработка и консервирование мяса

*ескертпе: ЭҚЖЖ 1083, 1084 кодтары шеңберінде қарыз беруге өнімді экспорттайтын кәсіпкерлік субъектілері үшін ғана қарыздар беруге жол беріледі.

* примечание: предоставление займов в рамках кодов ОКЭД 1083, 1084 допускается только для субъектов предпринимательства, экспортирующих продукцию.