Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншiгiне айналдырылған (түскен) мүлiктi есепке алудың, сақтаудың, бағалаудың және одан әрi пайдаланудың кейбiр мәселелерi
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 26 шілдедегі N 833 Қаулысы.
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.06.2015 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім), Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім), "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі), Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне, Қазақстан Республикасының "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы", "Нотариат туралы", "Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы" және "Бағалы металдар мен асыл тастар туралы" заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.10.2022 № 850 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса берiлiп отырған Жекелеген негiздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлiктi есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрi пайдалану қағидалары бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.06.2015 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
2. Мыналар:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті және оның аумақтық органдары – республикалық меншікке;
аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары коммуналдық меншікке жекелеген негіздер бойынша айналдырылған (түскен) мүлікті есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрі пайдалану жұмыстарын ұйымдастыру жөніндегі уәкілетті орган болып айқындалсын.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.06.2015 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
3. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2005.04.21. N 372 қаулысымен.
4. "Жекелеген негiздер бойынша мемлекет меншiгiне түскен мүлiктi есепке алу және одан әрi пайдалану, соның iшiнде сату ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 28 қыркүйектегi N 1467 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 41, 476-құжат) күші жойылды деп танылсын.

Некоторые вопросы учета, хранения, оценки и дальнейшего использования имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2002 года N 833.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 17.06.2015 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан (Общая часть), Гражданским кодексом Республики Казахстан (Особенная часть), Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан, законами Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей", "О нотариате", "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции", "О государственном имуществе" и "О драгоценных металлах и драгоценных камнях" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 26.10.2022 № 850 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила учета, хранения, оценки и дальнейшего использования имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 17.06.2015 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Определить уполномоченным органом по организации работ по учету, хранению, оценке и дальнейшему использованию имущества, обращенного (поступившего) по отдельным основаниям в:
республиканскую собственность – Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан и его территориальные органы;
коммунальную собственность – местные исполнительные органы районов, городов областного значения.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 17.06.2015 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Исключен постановлением Правительства РК от 21.04.2005 N 372.
4. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 2000 года N 1467 "Об утверждении Правил учета и дальнейшего использования, в том числе реализации имущества, поступившего в собственность государства по отдельным основаниям" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 41, ст. 476).

5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2002 жылғы 26 шілдедегі
№ 833 қаулысымен
бекітілген
Жекелеген негiздер бойынша мемлекет меншiгiне айналдырылған (түскен) мүлiктi есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрi пайдалану қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.06.2015 № 446 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. 1-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2020 № 947 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы Жекелеген негiздер бойынша мемлекет меншiгiне айналдырылған (түскен) мүлiктi есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрi пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікті (бұдан әрі – мүлік) есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрі пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалар сот шешімімен республикалық меншікке түсті деп танылған иесіз қауіпті қалдықтарға қолданылмайды.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті және оның аумақтық органдары (бұдан әрі — уәкілетті орган) осы Қағидаларда айқындалатын тәртіппен республикалық меншікке айналдырылған (түскен) мынадай мүлікті:
1) тәркіленген мүлікті;
2) сот актілерінің негізінде мемлекет кірісіне айналдырылған заттай айғақтарды (бұдан әрі – заттай айғақтар);
3) мәдени құндылықтарға жататын заттардан тұратын көмбелерді (бұдан әрі – көмбелер);
4) "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 216-бабының 1-тармағында көрсетілген, мемлекеттік қызметшілер және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабына сәйкес өзіне сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеулер қабылдайтын өзге де адамдар, сондай-ақ олардың отбасы мүшелері берген сыйлықтарды (бұдан әрі ‒ сыйлықтар);
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен республикалық меншікке өтеусіз өткен, оның ішінде мемлекет пайдасына бас тартудың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар мен көлік құралдарын есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрі пайдалану жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 31.12.2015 № 1166 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); 21.11.2016 № 717 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі); 30.12.2020 № 947 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.04.2022 № 208 қаулыларымен.

5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 июля 2002 года № 833
Правила учета, хранения, оценки и дальнейшего использования имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям
Сноска. Правила - в редакции постановления Правительства РК от 17.06.2015 № 446 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
Сноска. Заголовок главы 1 - в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2020 № 947 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила учета, хранения, оценки и дальнейшего использования имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям (далее – Правила), определяют порядок учета, хранения, оценки и дальнейшего использования имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям (далее – имущество).
2. Действие настоящих Правил не распространяется на бесхозяйные опасные отходы, признанные решением суда поступившими в республиканскую собственность.
3. Комитет государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан и его территориальные органы (далее – уполномоченный орган) в порядке, определяемом настоящими Правилами, организуют работу по учету, хранению, оценке и дальнейшему использованию следующего имущества, обращенного (поступившего) в республиканскую собственность:
1) конфискованного;
2) вещественных доказательств, обращенных в доход государства на основании судебных актов (далее – вещественные доказательства);
3) кладов, содержащих вещи, относящиеся к культурным ценностям (далее – клады);
4) подарков, указанных в пункте 1 статьи 216 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", переданных государственными служащими и иными лицами, принимающими на себя антикоррупционные ограничения в соответствии со статьей 12 Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции", а также членами их семей (далее – подарки);
5) безвозмездно перешедшего в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в республиканскую собственность, в том числе товаров и транспортных средств, помещенных под таможенную процедуру отказа в пользу государства.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 31.12.2015 № 1166 (вводится в действие с 01.01.2016); от 21.11.2016 № 717 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); от 30.12.2020 № 947 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.04.2022 № 208.

4. Аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – жергілікті атқарушы органдар) коммуналдық меншікке айналдырылған (түскен) мынадай мүлікті:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен иесіз деп танылған;
2) мемлекетке мұрагерлiк құқығы бойынша өткен, сондай-ақ қайтыс болған адамнан мұрагерлiкке қалған;
3) олжаларды;
4) қараусыз қалған жануарларды;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен коммуналдық меншікке өтеусіз өткен, оның ішінде мемлекет пайдасына бас тартудың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар мен көлік құралдарын;
6) мәдени құндылықтарға жататын заттарды қамтымайтын көмбелерді (көмбедегі үлесті);
7) тәркіленген мүлікті;
8) сот актілерінің негізінде мемлекет кірісіне айналдырылған заттай айғақтарды есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрі пайдалану жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 21.11.2016 № 717 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Уәкілетті орган мен жергілікті атқарушы органдар Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің аумақтық органдарына олар белгілеген тәртіппен, мерзімдерде және нысанда мүлік туралы мәліметтерді ұсынады.
2-тарау. Мүлікті есепке алу және сақтау
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2020 № 947 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Мүлiктi есепке алу:
1) тиiстi сот актілерi;
2) нотариус беретiн мемлекеттiң мұрагерлiкке құқығы туралы куәлiк;
3) кедендiк декларациялау аяқталғаннан кейiн мемлекет пайдасына бас тартудың кедендік рәсіміне сәйкес мәлiмделген тауарларға арналған декларация;
4) мемлекет меншiгiнiң құқығы туындағанын растайтын өзге де құжаттар негiзінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 21.11.2016 № 717 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Мүлiк осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүлiктi тiзiмдеу, бағалау және (немесе) қабылдау-беру актiсi негiзiнде беріледi. Мүлiктi тiзiмдеу, бағалау және (немесе) қабылдау-беру актiсi (бұдан әрi – тiзiмдеу актiсi) онда көрсетiлген тараптардың саны бойынша жасалады.
Тізімдеу актісі бірдей және (немесе) біртекті мүлік бойынша мәліметтерді қамтиды, мүліктің атауы, сандық және сапалық көрсеткіштері, сондай-ақ өлшем бірлігі көрсетіледі.
Бірдей мүлікке өздеріне тән негізгі белгілері: физикалық сипаттамалары бірдей мүлік жатады.
Егер қалған жағынан бұл мүлік осы тармақтың талаптарына сәйкес келсе, сыртқы түріндегі болмашы алшақтықтар мүлікті бірдей деп танымауға негіз болып табылмайды.
Біртекті мүлікке сипаттамалары бірдей болмаса да, ұқсас немесе бірдей функцияларды орындауға және өзара алмастыруға мүмкіндік беретін ұқсас компоненттерден тұратын мүлік жатады.
Бірдей немесе біртекті мүлікке мынадай мүлік жатқызылмайды: жылжымайтын мүлік, көлік құралдары, арнайы техника.
Бір тiзiмдеу актiсiнде қамтылатын берілетін мүліктің атауы бесеуден аспайды.

4. Местные исполнительные органы районов, городов областного значения (далее – местные исполнительные органы) организуют работу по учету, хранению, оценке и дальнейшему использованию следующего имущества, обращенного (поступившего) в коммунальную собственность:
1) признанного в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, бесхозяйным;
2) перешедшего государству по праву наследования, а также выморочного имущества;
3) находок;
4) безнадзорных животных;
5) безвозмездно перешедшего в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в коммунальную собственность, в том числе товаров и транспортных средств, помещенных под таможенную процедуру отказа в пользу государства;
6) кладов (доли кладов), не содержащих вещей, относящихся к культурным ценностям;
7) конфискованного;
8) вещественных доказательств, обращенных в доход государства на основании судебных актов.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 21.11.2016 № 717 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
5. Уполномоченный орган и местные исполнительные органы представляют в территориальные подразделения Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленные им порядке, сроки и форме сведения об имуществе.
Глава 2. Учет и хранение имущества
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2020 № 947 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Постановка на учет имущества осуществляется на основании:
1) соответствующих судебных актов;
2) свидетельства о праве государства на наследство, выдаваемого нотариусом;
3) декларации на товары, заявленной в соответствии с таможенной процедурой отказа в пользу государства после завершения таможенного декларирования;
4) иных документов, подтверждающих возникновение права собственности государства.
Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 21.11.2016 № 717 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
7. Имущество передается на основании акта описи, оценки и (или) приема-передачи имущества по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Акт описи, оценки и (или) приема-передачи имущества (далее – акт описи) составляется в количестве по числу сторон, указанных в нем.
Акт описи содержит сведения по идентичному и (или) однородному имуществу с указанием наименования имущества, количественных и качественных показателей, а также единицы измерения.
К идентичному имуществу относится имущество, имеющее одинаковые характерные для них основные признаки: физические характеристики.
Незначительные расхождения во внешнем виде не являются основанием для непризнания имущества идентичным, если в остальном это имущество соответствует требованиям настоящего пункта.
К однородному имуществу относится имущество, которое, не являясь идентичным, имеет сходные характеристики или состоит из схожих компонентов, что позволяет им выполнять одни и те же функции и быть взаимозаменяемыми.
К идентичному или однородному имуществу не относят следующее имущество: недвижимое имущество, транспортные средства, специальная техника.
Один акт описи содержит не более пяти наименований передаваемого имущества.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 30.12.2019 № 1031 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7-1. Сот орындаушыларынан немесе мүлікті алып қойған (беретін) органдардан (тұлғалардан) мүлікті есепке алуды уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы органдар оны нақты қайта есептеу (қайта өлшеу) қорытындылары бойынша жүзеге асырады.
Ескерту. Қағида 7-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 30.12.2019 № 1031 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Тәркіленген мүлікті, заттай айғақтарды, сондай-ақ бұрын мемлекет пайдасына бас тартудың кедендік рәсіміне орналастырылған тауарларды алып қойған (берген) сот орындаушылары немесе органдар (тұлғалар) уәкілетті органды немесе жергілікті атқарушы органды мүлікті беру күні, орны және уақыты туралы олардың орындалуына дейін кемінде бес жұмыс күні қалғанда осы Қағидалардың 6-тармағында көзделген құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып және өзге де (алып қою актілері, сот сараптамасының актілері, атқару парақтары және басқалары) құжаттар болған кезде жазбаша хабардар етеді.
Тәркіленген мүлікті, заттай айғақтарды, сондай-ақ бұрын мемлекет пайдасына бас тартудың кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды уәкілетті органға немесе жергілікті атқарушы органға беру мүлікті сақтау және тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді берушілердің қатысуымен, уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның тізімдеу актісін жасай отырып, мынадай мерзімде:
сот орындаушыларынан – "Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген мерзімде;
мүлікті алып қойған органдардан – заңды күшіне енген тиісті сот актісін алған күннен бастап екі ай ішінде;
мүлікті беретін тұлғадан (декларант) – кедендік декларация тіркелген күннен бастап екі ай ішінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 208 қаулысымен.
9. Тізімдеме актілерін есепке алу үшін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүлікті тізімдеу, бағалау және (немесе) қабылдау-беру актілерін есепке алу кітабы (бұдан әрі – есепке алу кітабы) жүргізіледі.
Есепке алу кітабын уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган мемлекеттік мүлік тізілімінде электрондық форматта жүргізеді. Есепке алу кітабында тізімдеме актілері олардың түсуіне қарай тіркеледі.
Уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның басшысы есепке алу кітабын жүргізуге жауапты қызметкерді айқындайды.
Есепке алу кітабындағы жазбалар әрбір оқиға: тізімдеме актісіне қол қою, бағалау туралы есеп алу немесе қабылдау-беру актісіне қол қою орын алған күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізіледі және есепке алу кітабын жүргізуге жауапты қызметкердің электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталады.
Мемлекеттік мүлік тізілімінде техникалық іркіліс болған жағдайда уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган қағаз форматтағы есепке алу кітабына жазуды анық және қатесіз жүргізеді. Қағаз форматтағы есепке алу кітабы нөмірленуге, тігілуге және уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның мөрімен бекітілуге тиіс.
Уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган техникалық іркіліс жойылған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірмей қағаз форматтағы есепке алу кітабындағы жазбаларды мемлекеттік мүлік тізіліміне енгізеді.

Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2019 № 1031 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7-1. Принятие имущества от судебных исполнителей или органов (лиц), изъявших (передающих) имущество, на учет уполномоченным органом или местными исполнительными органами осуществляется по итогам его фактического пересчета (перевеса).
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.12.2019 № 1031 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Судебные исполнители или органы (лица), изъявшие (передающие) конфискованное имущество, вещественные доказательства, а также товары, ранее помещенные под таможенную процедуру отказа в пользу государства, письменно извещают уполномоченный орган или местный исполнительный орган о дате, месте и времени передачи имущества в срок, не менее чем за пять рабочих дней до их совершения, с приложением копий документов, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил, и при наличии иных документов (акты изъятия, акты судебной экспертизы, исполнительные листы и другие).
Передача конфискованного имущества, вещественных доказательств, а также товаров, ранее помещенных под таможенную процедуру отказа в пользу государства, уполномоченному органу или местному исполнительному органу осуществляется при участии поставщиков услуг по хранению и транспортировке имущества с составлением уполномоченным органом или местным исполнительным органом акта описи в следующие сроки:
от судебных исполнителей в сроки, предусмотренные Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей";
от органов, изъявших имущество, в течение двух месяцев со дня получения соответствующего судебного акта, вступившего в законную силу;
от лица, передающего имущество (декларант), в течение двух месяцев со дня регистрации таможенной декларации.
Сноска. Пункт 8 – в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2022 № 208.
9. Для учета актов описи ведется книга учета актов описи, оценки и (или) приема-передачи имущества (далее – книга учета) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Книга учета ведется уполномоченным органом или местным исполнительным органом в реестре государственного имущества в электронном формате. В книге учета регистрируются акты описи по мере их поступления.
Руководитель уполномоченного органа или местного исполнительного органа определяет сотрудника, ответственного за ведение книги учета.
Записи в книге учета в электронном формате производятся не позднее одного рабочего дня со дня, следующего за днем наступления каждого события: подписание акта описи, получение отчета об оценке или подписание акта приема-передачи и подтверждаются электронной цифровой подписью сотрудника, ответственного за ведение книги учета.
В случае технического сбоя реестра государственного имущества уполномоченным органом или местным исполнительным органом запись производится четко и без помарок в книге учета в бумажном формате. Книга учета в бумажном формате должна быть пронумерована, прошнурована и скреплена печатью уполномоченного органа или местного исполнительного органа.
Уполномоченный орган или местный исполнительный орган не позднее одного рабочего дня со дня устранения технического сбоя производят внесение в реестр государственного имущества записей из книги учета в бумажном формате.

Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.07.2024 № 564 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
10. Тізімдеу актісі есепке алу кітабына енгізілгеннен кейін мемлекеттік мүлік тізілімінде әр жазбаға мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша түгендеу карточкасы ашылады.
Түгендеу карточкасының тақырыбы мүліктің кімге берілгені, сондай-ақ мүліктің берілген күні туралы мәліметтерді қамтиды. Мүлікті өткізу кезінде түгендеу карточкасында бюджетпен немесе Арнаулы мемлекеттік қормен есеп айырысу мерзімдері, төлем құжатының (құжаттарының) нөмірі мен күні көрсетіледі.
Мүлік бір тізімдеу актісі бойынша бірнеше ұйымға берілген жағдайда, түгендеу карточкалары әр ұйымға жеке ашылады.
Түгендеу карточкасының нөмірі тізімдеу актісінің нөмірінен (мүлік бірнеше ұйымға берілген жағдайда, реттік нөмірден) бөлшек белгісі арқылы бүтін цифрларды қосу жолымен қалыптастырылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2019 № 1031 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 18.05.2023 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 11.06.2025 № 428 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
11. Жергілікті атқарушы орган иесіз жылжымайтын затты есепке алған күннен бастап бір жыл өткеннен кейін бұл затты коммуналдық меншікке түсті деп тану туралы талаппен сотқа жүгінеді.
12. Мүлікті сақтау Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде (Ерекше бөлім) белгіленген талаптарға сәйкес жүргізіледі.
Республикалық меншікке айналдырылған (түскен) мүлікті сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды уәкілетті орган жүргізеді.
Коммуналдық меншікке айналдырылған (түскен) мүлікті сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды жергілікті атқарушы орган жүргізеді.
Республикалық (коммуналдық) меншікке айналдырылған (түскен) мүлікті сақтау бойынша көрсетілетін қызметтерді жеткізушіні таңдауды уәкілетті орган (жергілікті атқарушы орган) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 208 қаулысымен.

Сноска. Пункт 9 - в редакции постановления Правительства РК от 16.07.2024 № 564 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. После внесения акта описи в книгу учета на каждую запись в реестре государственного имущества открывается инвентаризационная карточка по форме, установленной уполномоченным органом по управлению государственным имуществом.
Заголовок инвентаризационной карточки содержит сведения о том, кому передано имущество, а также дате передачи имущества. При реализации имущества в инвентаризационной карточке указываются сроки расчетов с бюджетом или Специальным государственным фондом, номер и дата платежного(ых) документа(ов).
В случае передачи имущества нескольким организациям по одному акту описи, инвентаризационные карточки открываются отдельно на каждую организацию.
Номер инвентаризационной карточки формируется из номера акта описи с добавлением через знак дроби целых цифр (порядкового номера, в случае передачи имущества нескольким организациям).
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2019 № 1031 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 18.05.2023 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 11.06.2025 № 428 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. По истечении года со дня постановки бесхозяйной недвижимой вещи на учет, местный исполнительный орган обращается в суд с требованием о признании этой вещи поступившей в коммунальную собственность.
12. Хранение имущества производится в соответствии с требованиями, устанавливаемыми Гражданским кодексом Республики Казахстан (Особенная часть).
Организация работы по хранению имущества, обращенного (поступившего) в республиканскую собственность, производится уполномоченным органом.
Организация работы по хранению имущества, обращенного (поступившего) в коммунальную собственность, производится местным исполнительным органом.
Выбор поставщика услуг по хранению имущества, обращенного (поступившего) в республиканскую (коммунальную) собственность, осуществляется уполномоченным органом (местным исполнительным органом) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Сноска. Пункт 12 – в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2022 № 208.

12-1. Уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның теңгерімінде стандарттарда, техникалық шарттарда, технологиялық нұсқаулықтарда, сақтау жөніндегі нұсқаулықтарда, тауарлардың жекелеген түрлерiн сақтау қағидаларында, қойма үшiн мiндеттi өзге де арнайы нормативтiк құжаттарда белгiленген сақтау талаптарына (режимiне) сәйкес келетін қойма үй-жайлары бар болса, уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган мүлікті осы үй-жайларда сақтау жұмысын ұйымдастырады.
Ескерту. Қағида 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 16.07.2024 № 564 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Республикалық меншікке айналдырылған (түскен) мүлікті тасымалдау жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды уәкілетті орган жүргізеді.
Коммуналдық меншікке айналдырылған (түскен) мүлікті тасымалдау жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды жергілікті атқарушы орган жүргізеді.
Мүлікті тасымалдау бойынша көрсетілетін қызметтерді жеткізушіні таңдау Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
3-тарау. Мүлікті бағалау
Ескерту. 3-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2020 № 947 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
14. Мүлікті одан әрі пайдалану, оның ішінде өткізу немесе беру үшін бағалау "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізіледі.
Республикалық меншікке айналдырылған (түскен) мүлікті бағалау жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды уәкілетті орган жүргізеді.
Коммуналдық меншікке айналдырылған (түскен) мүлікті бағалау жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды жергілікті атқарушы орган жүргізеді. Бағалаушыны таңдау Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 208 қаулысымен.
14-1. Бағалаушыға бағалау жүргізу үшін қажетті құжаттаманы, толық және дұрыс ақпаратты, қажетті түсініктемелерді беруді және бағалау объектісіне қолжетімділікті қамтамасыз етуді уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган мүлікті тізімдеу актісі бойынша есепке қабылдап алған күннен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде жүзеге асырады.
Уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган мен бағалаушы арасында мүлікті бағалау жөніндегі қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарт болмаған жағдайда, осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген іс-шаралар мүлікті бағалау жөніндегі қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарт күшіне енген күннен бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.

12-1. При наличии на балансе уполномоченного органа или местного исполнительного органа складских помещений, соответствующих условиям (режиму) хранения, установленным в стандартах, технических условиях, технологических инструкциях, инструкциях по хранению, правилах хранения отдельных видов товаров, иных обязательных для склада специальных нормативных документах, уполномоченный орган или местный исполнительный орган организуют работу по хранению имущества в данных помещениях.
Сноска. Правила дополнены пунктом 12-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 16.07.2024 № 564 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Организация работы по транспортировке имущества, обращенного (поступившего) в республиканскую собственность, производится уполномоченным органом.
Организация работы по транспортировке имущества, обращенного (поступившего) в коммунальную собственность, производится местным исполнительным органом.
Выбор поставщика услуг по транспортировке имущества осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Глава 3. Оценка имущества
Сноска. Заголовок главы 3 - в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2020 № 947 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
14. Оценка имущества для дальнейшего использования, в том числе реализации или передачи, производится в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан".
Организация работы по оценке имущества, обращенного (поступившего) в республиканскую собственность, производится уполномоченным органом.
Организация работы по оценке имущества, обращенного (поступившего) в коммунальную собственность, производится местным исполнительным органом. Выбор оценщика осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
Сноска. Пункт 14 – в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2022 № 208.
14-1. Предоставление оценщику необходимой для проведения оценки документации, полной и достоверной информации, необходимых разъяснений и обеспечение доступа к объекту оценки осуществляются уполномоченным органом или местным исполнительным органом в срок не более чем тридцать календарных дней со дня принятия имущества на учет по акту описи.
В случае отсутствия договора о государственных закупках услуг по оценке имущества между уполномоченным органом или местным исполнительным органом и оценщиком, мероприятия, указанные в части первой настоящего пункта, осуществляются в срок не более чем тридцать календарных дней со дня вступления в силу договора о государственных закупках услуг по оценке имущества.

Ескерту. Қағида 14-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 26.06.2018 № 379 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
15. Ақша мен төлем құжаттары бағалаушыны тартпай-ақ атаулы құны бойынша бағаланады.
4-тарау. Мүлікті одан әрі пайдалану
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2020 № 947 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16. Мүлікті одан әрі пайдалану (республикалық немесе коммуналдық мүліктің құрамына беру, оның ішінде балалар үйлеріне, қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арналған медициналық-әлеуметтік мекемелерге (ұйымдарға), балабақшаларға, мектептерге, медициналық-әлеуметтік мекемелерге не арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін субъектілерге өтеусіз беру, өткізу немесе жою) туралы шешімді уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган қабылдайды.
Мүлікті одан әрі пайдалану туралы мәселелерді қарау үшін уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган комиссия (бұдан әрі – комиссия) құрады, оның құрамына уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның өкілдері, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының келісімімен жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктерінің, сондай-ақ қажет болған кезде санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің, мемлекеттік кірістер органдарының және басқа да мүдделі ұйымдардың өкілдері кіреді.
Комиссия туралы ережені уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган әзірлейді және бекітеді.
Комиссия мүшелерінің саны кемінде 5 адамнан тұрады. Комиссияның төрағасы уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның өкілі болады. Хатшы комиссияның мүшесі болып табылмайды.
Комиссияның шешімдері қатысып отырған комиссия мүшелерінің жалпы санының қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады, ұсынымдық сипатта болады және хаттамамен ресімделеді. Дауыстар тең болған кезде төрағаның дауысы шешуші болып табылады. Комиссияның шешімдері уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган үшін ұсынымдық сипатта болады.
Ескерту. 16-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 26.10.2022 № 850 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Мүлікті одан әрі пайдалану (республикалық немесе коммуналдық мүліктің құрамына беру, оның ішінде балалар үйлеріне, қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арналған медициналық-әлеуметтік мекемелерге (ұйымдарға), балабақшаларға, мектептерге, медициналық-әлеуметтік мекемелерге не арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін субъектілерге өтеусіз беру, өткізу немесе жою) мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 14-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.06.2018 № 379 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
15. Деньги и платежные документы оцениваются по номиналу без привлечения оценщика.
Глава 4. Дальнейшее использование имущества
Сноска. Заголовок главы 4 - в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2020 № 947 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Решение о дальнейшем использовании имущества (передача в состав республиканского или коммунального имущества, в том числе безвозмездная передача в детские дома, медико-социальные учреждения (организации) для престарелых и лиц с инвалидностью, детские сады, школы, медико-социальные учреждения либо субъектам, предоставляющим специальные социальные услуги, реализация или уничтожение) принимается уполномоченным органом или местным исполнительным органом.
Для рассмотрения вопросов по дальнейшему использованию имущества уполномоченным органом или местным исполнительным органом формируется комиссия (далее – комиссия), в состав которой включаются представители уполномоченного органа или местного исполнительного органа, представители Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан или объединений субъектов частного предпринимательства по согласованию с Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан, а также при необходимости санитарно-эпидемиологической службы, органов государственных доходов и других заинтересованных организаций.
Положение о комиссии разрабатывается и утверждается уполномоченным органом или местным исполнительным органом.
Число членов комиссии составляет не менее 5 человек. Председателем комиссии является представитель уполномоченного органа или местного исполнительного органа. Секретарь не является членом комиссии.
Решения комиссии принимаются простым большинством голосов от общего числа присутствующих членов комиссии и оформляются протоколом. При равенстве голосов голос председателя является решающим. Решения комиссии носят рекомендательный характер для уполномоченного органа или местного исполнительного органа.
Сноска. Пункт 16 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 26.10.2022 № 850 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Дальнейшее использование имущества (передача в состав республиканского или коммунального имущества, в том числе безвозмездная передача в детские дома, медико-социальные учреждения (организации) для престарелых и лиц с инвалидностью, детские сады, школы, медико-социальные учреждения либо субъектам, предоставляющим специальные социальные услуги, реализация или уничтожение) осуществляется в порядке, установленном уполномоченным органом по управлению государственным имуществом.

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.10.2022 № 850 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
18. Тарихи, ғылыми, көркемдік немесе мәдени құндылығы болуы ықтимал мүлікті Қазақстан Республикасының "Мәдениет туралы" және "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" заңдарына сәйкес құрылатын тарихи-мәдени мұра мәселелері жөніндегі арнайы комиссия және ұлттық мәдени игілік объектілерінің айрықша режимі жөніндегі сараптама комиссиясы қарайды.
Тарихи, ғылыми, көркемдік немесе мәдени құндылыққа жатқызылған мүлiкті тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану жөніндегі уәкiлеттi органмен келiсім бойынша мемлекеттік музейлерге өтеусiз беруге болады.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 16.07.2024 № 564 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19. Жекелеген негiздер бойынша мемлекет меншiгіне айналдырылған (түскен) бағалы металдарды, асыл тастарды және олардан жасалған бұйымдарды тасымалдау, қабылдау, есепке алу, бағалау, сақтау және өткізу тәртiбiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiмен келісу бойынша мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган белгiлейді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 07.06.2016 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19-1. Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен қабылдап алған бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бағалы металдардағы активтеріне аффинаждалған алтынның құймаларын есепке жатқыза отырып аффинаждауға жатады.
Ескерту. Қағида 19-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 07.06.2016 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
19-2. Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын аффинаждалған алтын құймалары етіп аффинаждалған беру және оларды аффинаждалғаннан кейін алу тәртібін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі айқындайды.
Аффинаждалған алтын құймаларының құны бағалы металдардың сынықтары мен қалдықтарын қайта өңдеуге байланысты шығындар шегеріле отырып, бюджетке аударылады.

Сноска. Пункт 17 - в редакции постановления Правительства РК от 26.10.2022 № 850 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Имущество, которое может иметь историческую, научную, художественную или культурную ценность, рассматривается специальной комиссией по вопросам историко-культурного наследия и экспертной комиссией по особому режиму объектов национального культурного достояния, которые создаются в соответствии с законами Республики Казахстан "О культуре" и "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия".
Имущество, отнесенное к историческим, научным, художественным или культурным ценностям, может быть безвозмездно передано государственным музеям по согласованию с уполномоченным органом по охране и использованию объектов историко-культурного наследия.
Сноска. Пункт 18 - в редакции постановления Правительства РК от 16.07.2024 № 564 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Порядок транспортировки, приема, учета, оценки, хранения и реализации драгоценных металлов, драгоценных камней и изделий из них, обращенных (поступивших) в собственность государства по отдельным основаниям, устанавливается уполномоченным органом по управлению государственным имуществом по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 19 в редакции постановления Правительства РК от 07.06.2016 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19-1. Лом и отходы драгоценных металлов, обращенные в собственность государства по отдельным основаниям и принятые Национальным Банком Республики Казахстан в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, подлежат аффинажу с зачислением слитков аффинированного золота в активы Национального Банка Республики Казахстан в драгоценных металлах.
Сноска. Правила дополнены пунктом 19-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 07.06.2016 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19-2. Порядок передачи на аффинаж лома и отходов драгоценных металлов, обращенных в собственность государства по отдельным основаниям, в слитки аффинированного золота и получения их после аффинажа определяется Национальным Банком Республики Казахстан.
Стоимость слитков аффинированного золота перечисляется в бюджет за вычетом издержек, связанных с переработкой лома и отходов драгоценных металлов.

Ескерту. Қағида 19-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 07.06.2016 № 338 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20. Ақша түрiндегі мүлiк бюджет кiрiсiнің немесе Арнаулы мемлекеттік қордың есебіне жатқызылады. Шетел валютасы операция жасалған күнi айқындалған валюта айырбастаудың ресми бағамы бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң филиалдары арқылы бюджет кiрiсiнің немесе Арнаулы мемлекеттік қордың есебіне жатқызылады. Жекелеген негiздер бойынша мемлекет меншiгiне айналдырылған айырбасталмайтын шетел валютасын қабылдау, сақтау, өткізу, сондай-ақ оларды өткізуден түскен ақшаны бюджеттің немесе Арнаулы мемлекеттік қордың есебіне жатқызу тәртібі "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде жекелеген негіздер бойынша мемлекеттің меншігіне айналдырылған шетел валютасымен операцияларды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасының 2021 жылғы 21 маусымдағы № 63 қаулысына сәйкес жүзеге асырылады.
Ақша түрiндегi мүлiктi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне және оның филиалдарына берудi осындай мүлiктi алып қойған орган жүргізіп, уәкілетті органға мүлiктiң сомасы, берілген уақыты және оны алушы көрсетілген беру туралы хабарлама жiбереді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.06.2025 № 428 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
21. Мемлекеттік мүліктің құрамына түскен салымдар (депозиттер) сомасын банктер толық көлемде бюджеттің кiрiсiне немесе Арнаулы мемлекеттік қорға номиналды түрде аударады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.06.2025 № 428 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
22. Осы Қағидалар лотерея билеттерi, түбіртектер немесе өзге де құжаттар бойынша ақшалай ұтыс түрiндегі мүлiкке қолданылады. Лотерея билеттерi, түбіртектер және өзге де құжаттар бойынша заттай ұтыстың құнын лотерея операторы болып табылатын тұлға бюджет кірісіне есептейді.
Лотерея билеттерiн, түбіртектерді немесе өзге де құжаттарды беру тізімдеме актісі бойынша жүргізіледі, онда лотереяның атауы, лотерея операторының атауы, тираждың нөмірі мен атауы (болған кезде), жүлде қорының ұтыс ойынын өткізу күні мен орны (болған кезде), лотерея билетінің, түбіртектің немесе өзге де құжаттың нөмірі және ұтыс мөлшері көрсетіледі.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.08.2016 № 455 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Сноска. Правила дополнены пунктом 19-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 07.06.2016 № 338 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Имущество в виде денег зачисляется в доход бюджета или Специальный государственный фонд. Иностранная валюта зачисляется в доход бюджета или Специальный государственный фонд по официальному курсу обмена валют, определенному на день совершения операции, через филиалы Национального Банка Республики Казахстан. Прием, хранение, реализация неконвертируемой иностранной валюты, обращенной в собственность государства по отдельным основаниям, а также зачисление денег, полученных от их реализации, в бюджет или Специальный государственный фонд осуществляются согласно постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 июня 2021 года № 63 "Об утверждении Правил осуществления в Национальном Банке Республики Казахстан операций с иностранной валютой, обращенной в собственность государства по отдельным основаниям".
Передача имущества в виде денег в Национальный Банк Республики Казахстан и его филиалы производится органом, изъявшим такое имущество, с направлением уполномоченному органу уведомления о передаче с указанием суммы, времени передачи и получателя имущества.
Сноска. Пункт 20 – в редакции постановления Правительства РК от 11.06.2025 № 428 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Сумма вкладов (депозитов), поступившая в состав государственного имущества, перечисляется банками в доход бюджета или Специальный государственный фонд в полном объеме в номинальном выражении.
Сноска. Пункт 21 – в редакции постановления Правительства РК от 11.06.2025 № 428 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. Настоящие Правила применяются к имуществу в виде денежных выигрышей по лотерейным билетам, квитанциям или иным документам. Стоимость выигрыша в натуре по лотерейным билетам, квитанциям или иным документам зачисляется в доход бюджета лицом, являющимся оператором лотереи.
Передача лотерейных билетов, квитанций или иных документов производится по акту описи, в котором указываются наименование лотереи, наименование оператора лотереи, номер или наименование тиража (при наличии), дата и место проведения розыгрыша призового фонда (при наличии), номер лотерейного билета, квитанции или иного документа и размер выигрыша.
Сноска. Пункт 22 в редакции постановления Правительства РК от 11.08.2016 № 455 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

23. "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабында көрсетілген жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) тұрғын үйлер мемлекеттік тұрғын үй қорына қосылады.
Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне түскен тұрғын үйлерді одан әрі пайдалану тәртібі "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттеледі.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 208 қаулысымен.
24. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 30.12.2020 № 947 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
25. Мемлекеттік қызметшілер немесе "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабына сәйкес өзіне сыбайлас жемқорлыққа қарсы шектеулер қабылдайтын өзге де адамдар және олардың отбасы мүшелері сыйға тартушының пайдасына әрекеттері (әрекетсіздігі) үшін алған сыйлықтар, егер мұндай әрекеттер көрсетілген адамдардың қызметтік өкілеттіктеріне кірсе немесе олар лауазымдық жағдайына орай осындай әрекеттерге (әрекетсіздікке) ықпал етсе, не көрсетілген адамдар мен олардың отбасы мүшелеріне айтылмай келіп түскен сыйлықтар, сондай-ақ жұмыстағы жетістіктері және басқа да сіңірген еңбегі үшін табыс етілетін сыйлықтарды қоспағанда, оларға және олардың отбасы мүшелеріне хаттамалық және басқа да ресми іс-шаралар кезінде берілген (табыс етілген) сыйлықтар мемлекетке берілген сыйлықтар болып есептеледі және "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" және "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған тәртіппен және мерзімдерде сатып алу не сатып алудан бас тарту туралы жазбаша хабарламамен қоса, тізімдеу актісі бойынша оларды уәкілетті органға өтеусіз беру арқылы мемлекеттік мүліктің құрамына түседі.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 208 қаулысымен.
26. Бағалы металдардан жасалған сыйлықтарды сараптауды және оларды өткізілгенге дейін сақтауды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі жүзеге асырады.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2020 № 947 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
26-1. Сыйлықты уәкілетті органға берген адам жоғары тұрған лауазымды адамды хабардар ете отырып, оны "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалған құны бойынша мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органмен жасалатын сатып алу-сату шарты негізінде сатып алуға құқылы.

23. Жилища, обращенные (поступившие) в собственность государства по отдельным основаниям, указанным в статье 19 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", включаются в государственный жилищный фонд.
Порядок дальнейшего использования жилищ, поступивших в собственность государства по отдельным основаниям, регулируется Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях".
Сноска. Пункт 23 – в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2022 № 208.
24. Исключен постановлением Правительства РК от 30.12.2020 № 947 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
25. Подарки, полученные государственными служащими или иными лицами, принимающими на себя антикоррупционные ограничения в соответствии со статьей 12 Закона Республики Казахстан "О противодействии коррупции", и членами их семей за действия (бездействие) в пользу дарителя, если такие действия входили в служебные полномочия указанных лиц или они в силу должностного положения способствовали таким действиям (бездействию), либо подарки, поступившие без ведома указанных лиц и членов их семей, а также подарки, переданные (врученные) им и членам их семей во время протокольных и других официальных мероприятий, за исключением подарков, вручаемых за достижения в работе и другие заслуги, считаются подарками государству и поступают в состав государственного имущества посредством их безвозмездной передачи уполномоченному органу в порядке и сроки, которые определены законами Республики Казахстан "О противодействии коррупции" и "О государственной службе Республики Казахстан", по акту описи с приложением письменного уведомления о выкупе либо отказе в выкупе.
Сноска. Пункт 25 – в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2022 № 208.
26. Экспертиза и хранение подарков из драгоценных металлов до их реализации осуществляются Национальным Банком Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 26 - в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2020 № 947 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26-1. Лицо, передавшее подарок уполномоченному органу, вправе с уведомлением вышестоящего должностного лица выкупить его по стоимости, определенной в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан", на основании договора купли-продажи, заключаемого с уполномоченным органом.

Ескерту. 26-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2015 № 1166 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 208 қаулысымен.
26-2. Сыйлықты сатып алу уәкілетті орган сыйлықты алған адамнан хабарлама алған күннен бастап күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде уәкілетті орган мен сыйлықты алған адам арасындағы сатып алу-сату шарты бойынша жүзеге асырылады.
Тапсырылған сыйлықты беру "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалған, сатып алу-сату шартында көрсетілген сыйлықтың құнын толық төлегеннен кейін уәкілетті орган мен сыйлықты тапсырған адам арасында қабылдау-беру актісіне қол қою арқылы жүргізіледі.
Ескерту. 26-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2015 № 1166 (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 208 қаулысымен.
27. Сыйлықты тапсырған адам сатып алудан жазбаша бас тартқаннан кейін ғана уәкілетті орган сыйлықты үшінші тұлғаларға өткізуге құқылы.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2020 № 947 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
27-1. Сыйлықтарды сатудан түскен ақша республикалық бюджетке аударылады.
Ескерту. 4-тарау 27-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 30.12.2020 № 947 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
28. "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабында көрсетілген жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған (түскен) жер учаскелері мемлекеттік жер қорына қосылады.
Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналдырылған жер учаскелерін одан әрі пайдалану тәртібі Қазақстан Республикасының Жер кодексімен реттеледі.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 208 қаулысымен.
5-тарау. Ең төменгі бағамен өткізілмеген мүлікті пайдалану және жою тәртібі
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2020 № 947 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
29. Ең төменгі бағамен өткізілмеген мүлікті пайдалану және жою мынадай тәртіппен жүзеге асырылады.
Комиссия белгілеген ең төменгі бағамен өткізілмеген, пайдалануға жарамды мүлік балалар үйлеріне, қарттар мен мүгедектігі бар адамдарға арналған медициналық-әлеуметтік мекемелерге (ұйымдарға), балабақшаларға, мектептерге, медициналық-әлеуметтік мекемелерге не арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсететін субъектілерге (бұдан әрі – әлеуметтік қызмет субъектілері) өтеусіз беріледі.
Мүлік туралы ақпаратты шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде уәкілетті орган не жергілікті атқарушы орган мүлікті есепке алу және өткізу бойынша электрондық сервиске бірыңғай қолжетімділік нүктесі болып табылатын www.e-qazyna.kz мекенжайы бойынша Интернет желісінде орналасқан интернет-ресурста (бұдан әрі – тізілім веб-порталы) жариялайды.
Мүлікті өтеусіз алуға өтінім тізілім веб-порталында хабарлама жарияланған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде әлеуметтік қызмет субъектілерінен тізілім веб-порталында қабылданады.
Мүлікті өтеусіз алу өтініміне әлеуметтік қызметтер көрсету бойынша қызметті жүзеге асыруды растайтын құжаттардың сканерленген көшірмелері қоса беріледі.
Мүлікті өтеусіз алуға өтінімдерді уәкілетті орган не жергілікті атқарушы орган қарайды. Мүлікті алуға ниетті бірнеше өтінім беруші болған кезде өз өтінімдерін бұрын берген тұлғаларға басымдық беріледі.
Мүлікті өтеусіз алуға өтінімді уәкілетті орган не жергілікті атқарушы орган қарайды, олар өтінімдерді ашу күнінен бастап үш күн мерзімде тізілімнің веб-порталында өтінімдері қанағаттандырылған әлеуметтік қызметтердің субъектілері туралы ақпаратты жариялайды. Мүлікті алуға ниетті бірнеше өтінім беруші болған кезде өз өтінімдерін бұрын берген тұлғалар артықшылықты пайдаланады.
Мүлік уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның шешімі негізінде әлеуметтік қызмет субъектілеріне беріледі.
Мүлікті мемлекет меншігіне ақысыз өткізген кезде уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган әлеуметтік қызмет субъектілері арасында қабылдап алу-беру (тапсыру актісі) актісі үш дана мемлекеттік және орыс тілдерінде қабылдап алу-беру (тапсыру актісі) актісін ресімдеуге қатысушы тараптардың әрқайсысына бір данадан жасалады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 26-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2015 № 1166 (вводится в действие с 01.01.2016); в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2022 № 208.
26-2. Выкуп подарка осуществляется по договору купли-продажи между уполномоченным органом и лицом, сдавшим подарок, в течение 7 (семь) календарных дней со дня получения уполномоченным органом уведомления от лица, получившего подарок.
Передача сданного подарка производится путем подписания акта приема-передачи между уполномоченным органом и лицом, сдавшим подарок, после полной оплаты стоимости подарка, определенной в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан", указанной в договоре купли-продажи.
Сноска. Правила дополнены пунктом 26-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 31.12.2015 № 1166 (вводится в действие с 01.01.2016); в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2022 № 208.
27. Уполномоченный орган вправе произвести реализацию подарка третьим лицам только после письменного отказа от выкупа лицом, сдавшим подарок.
Сноска. Пункт 27 - в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2020 № 947 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27-1. Вырученные от продажи подарков деньги перечисляются в республиканский бюджет.
Сноска. Правила дополнены пунктом 27-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 30.12.2020 № 947 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Земельные участки, обращенные (поступившие) в собственность государства по отдельным основаниям, указанным в статье 19 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", включаются в государственный земельный фонд.
Порядок дальнейшего использования земельных участков, поступивших в собственность государства по отдельным основаниям, регулируется Земельным кодексом Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 28 – в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2022 № 208.
Глава 5. Порядок использования или уничтожения имущества, не реализованного по минимальной цене
Сноска. Заголовок главы 5 - в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2020 № 947 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. Использование и уничтожение имущества, не реализованного по минимальной цене, осуществляется в следующем порядке.
Имущество, не реализованное по минимальной цене, установленной комиссией, пригодное для использования, безвозмездно передается в детские дома, медико-социальные учреждения (организации) для престарелых и лиц с инвалидностью, детские сады, школы, медико-социальные учреждения либо субъектам, предоставляющим специальные социальные услуги (далее – субъекты социальных услуг).
Информация об имуществе в течение пятнадцати календарных дней со дня принятия решения публикуется уполномоченным органом либо местным исполнительным органом на интернет-ресурсе, размещенном в сети Интернет по адресу: www.e-qazyna.kz, представляющем единую точку доступа к электронному сервису по учету и реализации имущества (далее – веб-портал реестра).
Заявка на безвозмездное приобретение имущества принимается на веб-портале реестра от субъектов социальных услуг в течение пятнадцати календарных дней со дня публикации извещения на веб-портале реестра. К заявке на безвозмездное приобретение имущества прикрепляются сканированные копии документов, подтверждающих осуществление деятельности по оказанию социальных услуг.
Вскрытие заявок на безвозмездное приобретение имущества производится посредством веб-портала реестра автоматически по наступлению даты и времени окончания приема заявок, указанных в извещении.
Заявки на безвозмездное приобретение имущества рассматриваются уполномоченным органом либо местным исполнительным органом. При наличии нескольких заявителей, претендующих на приобретение имущества, приоритетом пользуются лица, подавшие свои заявки ранее.
Имущество передается субъектам социальных услуг на основании решения уполномоченного органа или местного исполнительного органа.
При безвозмездной передаче имущества в государственную собственность между уполномоченным органом или местным исполнительным органом и субъектом социальных услуг составляется акт приема-передачи (передаточный акт) в трех экземплярах на государственном и русском языках, по одному экземпляру для каждой из сторон, участвующих в оформлении акта приема-передачи (передаточного акта).

Ескерту. 29-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 30.12.2019 № 1031 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.10.2022 № 850 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 16.07.2024 № 564 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
30. Одан әрі қарай пайдалануға жатпайтын мүлік және талап етілмеген, ең төменгі бағамен сатылмаған мүлік уәкілетті органның немесе жергілікті атқарушы органның шешімімен жойылады.
Республикалық меншікке айналдырылған (түскен) мүлікті жою жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды уәкілетті орган жүргізеді.
Коммуналдық меншікке айналдырылған (түскен) мүлікті жою жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды жергілікті атқарушы орган жүргізеді.
Мүлікті жою жөніндегі көрсетілетін қызметтерді жеткізушіні таңдау Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
31. Сапасы мен қауiпсiздiгiне нормативтiк құжаттарда қойылатын талаптарға сәйкес келмейтін азық-түлiк шикiзатын, тамақ өнiмдерiн, Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына және санитариялық-эпидемиологиялық қағидалар мен нормаларға және гигиеналық нормативтерге сәйкес келмейтiн, сәйкестендіру құрылғыларынсыз өткізілетін темекi бұйымдарын және құрамында шығарылған елі белгісіз темекi бар басқа да бұйымдарды, сондай-ақ тасымалдауға, сақтауға, өткізуге, санитариялық-эпидемиологиялық сараптама мен сертификаттауды жүргiзуге байланысты шығындары өздерінің бағалау құнынан асып түсетiн тауарлардың шамалы партияларын және өзге де мүлiктi Қазақстан Респубикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы орган құратын комиссия жояды.
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 217-бабына сәйкес қажет болған жағдайларда комиссияның құрамына санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің қызметкерлері және жергілікті атқарушы органдар мен басқа да мүдделі ұйымдардың өзге де мамандары тартылады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 208 қаулысымен.
6-тарау. Қорытынды ережелер
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 30.12.2020 № 947 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
32. Мүлікті есепке алуға, бағалауға, сақтауға, тасымалдауға, қайта жіберуге, оны өткізуді ұйымдастыруға және одан әрі пайдалану жөніндегі өзге де шығындарға байланысты шығыстар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 29 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 30.12.2019 № 1031 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.10.2022 № 850 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 16.07.2024 № 564 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Имущество, не подлежащее дальнейшему использованию, и имущество, не реализованное по минимальной цене, которое не было востребовано, уничтожается по решению уполномоченного органа или местного исполнительного органа.
Организация работы по уничтожению имущества, обращенного (поступившего) в республиканскую собственность, производится уполномоченным органом.
Организация работы по уничтожению имущества, обращенного (поступившего) в коммунальную собственность, производится местным исполнительным органом.
Выбор поставщика услуг по уничтожению имущества осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.
31. Продовольственное сырье, пищевые продукты, не соответствующие требованиям нормативных документов к их качеству и безопасности, табачные изделия и прочие изделия, содержащие табак неустановленного происхождения, не соответствующие требованиям законодательства Республики Казахстан, санитарно-эпидемиологическим правилам и нормам, гигиеническим нормативам, реализуемые без средств идентификации, а также незначительные партии товаров и иное имущество, по которым затраты, связанные с транспортировкой, хранением, реализацией, проведением санитарно-эпидемиологической экспертизы и сертификации, превысят их оценочную стоимость, уничтожаются комиссией, создаваемой уполномоченным органом или местными исполнительными органами, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В соответствии со статьей 217 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" в необходимых случаях в состав комиссии могут привлекаться работники санитарно-эпидемиологической службы и иные специалисты местных исполнительных органов и других заинтересованных организаций.
Сноска. Пункт 31 – в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2022 № 208.
Глава 6. Заключительные положения
Сноска. Заголовок главы 6 - в редакции постановления Правительства РК от 30.12.2020 № 947 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. Расходы, связанные с учетом, оценкой, хранением, транспортировкой, пересылкой, организацией реализации и иными затратами по дальнейшему использованию имущества, осуществляются за счет бюджетных средств в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан.

Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.04.2022 № 208 қаулысымен.
33. Сот мүліктің мемлекет меншігіне түсуіне негіз болған актінің күшін жойған (тиісті бөлігінде өзгерткен) кезде уәкілетті орган немесе жергілікті атқарушы органдар мүлікті заттай қайтаруды жүргізеді. Егер мүлік Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өткізілген жағдайда оның құнын өтеу Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес оны өткізуден алынған қаражат шегінде тиісті бюджеттің немесе Арнаулы мемлекеттік қордың қаражаты есебінен жүргізіледі.
Залал Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі 9-бабының 4-тармағына сәйкес өтелуге жатады.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.05.2023 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 11.06.2025 № 428 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
34. Осы Қағидалардың 3 және 4-тармақтарында көрсетілген негіздер бойынша мемлекетке өткен мүлікті заңды және жеке тұлғаларға уақытша пайдалануға беруге тыйым салынады.
35. Уәкілетті органның және жергілікті атқарушы органның лауазымды тұлғаларына осы Қағидалардың ережелерін бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жауапкершілік жүктеледі.
Жекелеген негiздер бойынша
мемлекет меншiгiне
айналдырылған (түскен) мүлiктi
есепке алу, сақтау, бағалау және
одан әрi пайдалану
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
Мүлiктi тiзiмдеу, бағалау және (немесе) қабылдау-беру актісі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.06.2025 № 428 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
20__ жылғы "___" ___________ ____________________________
(жасалған күнi) (акт жасалған жер)
Мына құрамдағы комиссия: уәкiлеттi орган (жергілікті атқарушы орган) өкiлi
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(уәкiлетті органның немесе жергілікті атқарушы органның атауы, мекенжайы,
жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________;
__________________________________________________________________
(жауапты жұмыскердiң лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) сот
орындаушысы_____________________________________________________
(әділет органының атауы, мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес
сәйкестендіру нөмірі, жұмыскердің лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
өкiл________________________________________________________________
(мүлікті беретін тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мүлікті алып қойған
(беретін) органның атауы, мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес
сәйкестендіру нөмірі)
___________________________________________________________________;
(жұмыскердiң лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
өкiл________________________________________________________________
(мүлiк уақытша жауапты сақтауында болатын ұйымның атауы, мекенжайы, жеке
сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі)
өкiл________________________________________________________________;
(жұмыскердiң лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________________________________________________
(мүлiктi қабылдаушы ұйымның атауы, мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес
сәйкестендіру нөмірі)
бағалаушы__________________________________________________________;
(жұмыскердiң лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_______________________________________________________
(ұйымның атауы, мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі,
лицензияның күнi және нөмiрi)
___________________________________________________________________
(мүлiкті бағалауды жүзеге асыратын тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________________________________________________
(мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі, лицензияның
күнi және нөмiрi)
___________________________________________________________________

Сноска. Пункт 32 – в редакции постановления Правительства РК от 11.04.2022 № 208.
33. При отмене (изменении в соответствующей части) судом акта, на основании которого имущество поступило в собственность государства, уполномоченным органом или местными исполнительными органами производится возврат имущества в натуре. В случае, если имущество было реализовано в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, производится возмещение его стоимости в пределах средств, полученных от его реализации, за счет средств соответствующего бюджета или Специального государственного фонда в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
Убытки подлежат возмещению в соответствии с пунктом 4 статьи 9 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 33 – в редакции постановления Правительства РК от 18.05.2023 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 11.06.2025 № 428 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
34. Запрещается передача во временное пользование юридическим и физическим лицам имущества, полученного государством по основаниям, указанным в пунктах 3 и 4 настоящих Правил.
35. Должностные лица уполномоченного органа и местных исполнительных органов за нарушение положений настоящих Правил несут ответственность, предусмотренную законодательными актами Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам учета, хранения,
оценки и дальнейшего
использования имущества,
обращенного (поступившего)
в собственность государства
по отдельным основаниям
Форма
Акт описи, оценки и (или) приема-передачи имущества
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правительства РК от 11.06.2025 № 428 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"___" __________ 20__ года ________________________
(дата составления) (место составления акта)
Комиссия в составе: представителя уполномоченного органа (местного исполнительного органа)
___________________________________________________ ______________________________________
(наименование уполномоченного органа или местного исполнительного органа, адрес, индивидуальный
идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер) __________________________________
__________________________________ ________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного работника) судебного исполнителя
_________________________________________________________ (наименование органа юстиции, адрес,
индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер, должность и фамилия,
имя, отчество (при его наличии) работника) представителя ________________________________________;
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, передающего имущество, наименование органа, изъявшего
(передающего) имущество, адрес, индивидуальный идентификационный номер/бизнес- идентификационный номер)
__________________________________________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника) представителя
_________________________________________________________________________________________________;
(наименование организации, на временном ответственном хранении которой находится имущество, адрес,
индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер)
_________________________________________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника) представителя
_________________________________________________________________________________________________;
(наименование организации, принимающей имущество, адрес, индивидуальный идентификационный номер/
бизнес-идентификационный номер) ____________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника) оценщика
__________________________________________________________________________________________________
(наименование организации, адрес, индивидуальный идентификационный номер/бизнес- идентификационный
номер, дата и номер лицензии) ____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, осуществляющего оценку имущества,
____________________________________________________________________
(адрес, индивидуальный идентификационный номер/бизнес- идентификационный номер, дата и номер лицензии)
на основании Правил учета, хранения, оценки и дальнейшего использования имущества, обращенного
(поступившего) в собственность государства по отдельным основаниям, утвержденных постановлением

Қазақстан Республикасы Үкіметінiң 2002 жылғы 26 шілдедегі № 833 қаулысымен
бекітілген Жекелеген негiздер бойынша мемлекет меншiгiне айналдырылған (түскен)
мүлiктi есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрi пайдалану қағидаларының негiзiнде
иеленушіге
___________________________________________________________________
тиесілі болған төмендегі мүлікті (сот актілерінің негізінде тәркіленген (оның ішінде
заттай дәлелдемелер) немесе иесіз деп танылған мүлiктiң бұрынғы иеленушінің тегі,
аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес
сәйкестендіру нөмірі немесе ұйымның атауы, мекенжайы, жеке сәйкестендіру
нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі)
____________________________________________________________________
(соттың атауы, мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі,
сот шешiмiнiң нөмiрi, күнi)
____________________________________________________________________
(соттың атауы, мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
сот шешiмiнiң нөмiрi, күнi)
____________________________________________________________________
(мүлiкті берген ұйымның атауы, мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес
сәйкестендіру нөмірі немесе адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы,
жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі) немесе мемлекет меншiгіне
өтеусiз өткен мүлікті __________________________
____________________________________________________________________,
(мүлікті берген ұйымның атауы, мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес
сәйкестендіру нөмірі немесе адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы,
жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі) оның ішінде кедендік
декларацияға сәйкес "мемлекет пайдасына бас тарту" кедендік рәсімімен
орналастырылған тауарлар мен көлiк құралдарын, сыйлықтарды
_______________________________________________________
___________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы, мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі/
бизнес сәйкестендіру нөмірі, тауарларға арналған кедендік декларацияның күнi мен
нөмiрi) немесе нотариустың куәлiгiне сәйкес мұрагерлiк құқық бойынша мемлекетке
өткен деп танылған мүлікті___________________________________________
(нотариустың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы, жеке сәйкестендіру
нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі, куәлiгiнiң нөмiрi, күнi) сондай-ақ құны мемлекет
кiрiсiне түсетiн мемлекет меншiгі құқығының туындағанын куәландыратын басқа да
құжаттардың негiзінде өзге де мүлiкті __ __________________________________________________
(мүлікті берген ұйымның атауы, мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес
сәйкестендіру нөмірі немесе адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), тұлғаның
мекенжайы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі) тізімдеуді және
қабылдауды жүргізді. Мүлiктi тiзімдеу және бағалау
Р/с №
Әрбiр заттың жан-жақты сипаттамасымен мүлiктiң атауы
Өлшем бірлігі
Саны
Мүлiктi қабылдау кезiнде бір бiрлiгін алдын ала бағалау, теңге*
Барлық сомасы, теңге
Есепке қою үшін негіз болып табылатын құжатта көрсетілген
Қайта есептеу (қайта өлшеу) қорытындылары бойынша нақтысы
1
2
3
4
5
6
7
Жиыны (жазумен):_______________________________________________
__________________________________________________________________
бюджетке немесе Арнаулы мемлекеттік қорға аударуға жататын жиыны
___________________________________________________________________
Осы акт ____ данада жасалды. Комиссия мүшелерi: _________________
__________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _________________
___________________________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________________________________________________
(бағалаушы сарапшының қолы және мөрi (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______
жылғы "___" ____________ иеленушінiң қолы ____________________ Осы актіде
көрсетiлген мүлiктi жауапты сақтауға қабылдап алдым. Сақтауға қабылданған
мүлiктiң жойылғаны, жасырылғаны, жоғалғаны, ауыстырылғаны немесе бүлiнгенi
үшiн Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 425-бабы бойынша қылмыстық
және материалдық жауапкершiлiк туралы ескертiлдi. ____ жылғы "___" _____ (қолы)
___________________________________________________________________
(мүлiкті қабылдаған ұйымның атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру
нөмірі, мекенжайы немесе адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ескертпе
* Бұл баған мүлiкті уәкiлетті органға (жергілікті атқарушы органға) беретін ұйым
алдын ала бағалау жүргізген жағдайда толтырылады.
Жекелеген негiздер бойынша
мемлекет меншiгiне
айналдырылған (түскен) мүлiктi
есепке алу, сақтау, бағалау және
одан әрi пайдалану
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
20 __ жылы мүлiктi тiзiмдеу, бағалау және (немесе) қабылдау-беру актiлерiн есепке алу кітабы

Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2002 года № 833, произвела опись и прием нижеследующего
имущества, принадлежавшего владельцу, ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) бывшего владельца имущества, конфискованного на основании
судебных актов (в том числе вещественные доказательства) или признанного бесхозяйным, адрес, индивидуальный
идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер или наименование организации, адрес,
индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер)
______________________________________________________________________________________________________
(наименование суда, адрес, индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер, номер,
дата судебного решения)
____________________________________________________________________________________________________
(наименование суда, адрес, индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер, номер,
дата судебного решения) _______________________________________________________________________________
(наименование организации, адрес, индивидуальный идентификационный номер/бизнес- идентификационный номер
или фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес, индивидуальный идентификационный номер/
бизнес-идентификационный номер лица, передавшего имущество) или имущества, безвозмездно перешедшего в
собственность государства,
_____ ____________________________________________________________________
(наименование организации, адрес, индивидуальный идентификационный номер/бизнес- идентификационный
номер или фамилия, имя, отчество
(при его наличии), адрес, индивидуальный идентификационный номер/бизнес- идентификационный номер лица,
передавшего имущество), в том числе товаров и транспортных средств, помещенных под таможенную процедуру
"отказа в пользу государства", согласно таможенной декларации, подарков
____________________________________________________________ _______________________________________
(наименование органа государственных доходов, адрес, индивидуальный идентификационный номер/
бизнес-идентификационный номер, дата и номер таможенной декларации на товары) или признанного перешедшим
по праву наследования к государству согласно свидетельству нотариуса,_______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) нотариуса, адрес, индивидуальный идентификационный номер/
бизнес-идентификационный номер, номер, дата свидетельства) а также иного имущества на основании иных документов,
удостоверяющих возникновение права собственности государства, стоимость которого поступает в доход государства,
__________________________________________________ _____________________________________________________
(наименование организации, адрес, индивидуальный идентификационный номер/бизнес- идентификационный номер
или фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес, индивидуальный идентификационный номер/
бизнес-идентификационный номер лица, передавшего имущество)
______________________________________________________________________________________________________
Опись и оценка имущества
п/п
Наименование имущества с подробной характеристикой каждого предмета
Единица измерения
Количество
Предварительная оценка при приеме имущества за единицу, тенге*
Всего сумма, тенге
Указанное в документе, являющемся основанием для постановки на учет
Фактическое по итогам пересчета (перевеса)
1
2
3
4
5
6
7
Итого (прописью) ________________________________________________ _______________
________________________________________________________________________________
Итого подлежит перечислению в бюджет или Специальный государственный фонд
________________________________________________ ______________________________
Настоящий акт составлен в _______ экземплярах.
Члены комиссии: _____________________ _________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________ _______________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________________________________________________________________________________
(подпись и печать (фамилия, имя, отчество (при его наличии) эксперта-оценщика)
"___" __________________ года подпись владельца ____________________
Указанное в настоящем акте имущество принял на ответственное хранение. Об уголовной и
материальной ответственности по статье 425 Уголовного кодекса Республики Казахстан за утрату,
сокрытие, пропажу, подмену или порчу принятого на хранение имущества предупрежден.
"___" __________________ года (подпись) _______________________ _____________________
(наименование организации, индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный
номер, адрес или фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, принявшего имущество)
_____________________________________________ _____________________________________
Примечание
* Данная графа заполняется в случае, если организация, передающая имущество
уполномоченному органу (местному исполнительному органу), производила предварительную оценку.
Приложение 2
к Правилам учета, хранения,
оценки и дальнейшего
использования имущества,
обращенного (поступившего)
в собственность государства
по отдельным основаниям
Форма
Книга учета актов описи, оценки и (или) приема-передачи имущества на 20__ год

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 11.06.2025 № 428 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с №
Жазба жасалған күн
Мүлікті тізімдеу, бағалау және (немесе) қабылдау-беру актісінің нөмірі және күні
Жазба жасаудың негіздемесі (құжаттың атауы, нөмірі және күні)
Бұрынғы иеленушілердің атауы немесе өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мүліктің атауы (санаты)
Мүлікті тізімдеу, бағалау және (немесе) қабылдау-беру актісі бойынша мүліктің құны (бар болса), теңге
Мүліктің бағалау құны, теңге
Мүлікті тізімдеу, бағалау және (немесе) қабылдау-беру актісі кімге және қашан жіберілді
Мүлік кімге және қашан берілген не өткізілген (шешімнің, шарттың, мүлікті қабылдау-беру актісінің № және күні)
Мүлік үшін түпкілікті есеп айырысу күні
Нақты түскен сома, теңге
бюджетке
Арнаулы мемле-кеттік қорға
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правительства РК от 11.06.2025 № 428 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Дата записи
Номер и дата акта описи, оценки и (или) приема-передачи имущества
Основание для записи (наименование, номер и дата документа)
Наименование бывших владельцев или фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Наименование (категория) имущества
Стоимость имущества по акту описи, оценки и (или) приема-передачи имущества, тенге (при наличии)
Оценочная стоимость имущества, тенге
Кому и когда направлен акт описи, оценки и (или) приема-передачи имущества
Кому и когда передано или реализовано имущество (№ и дата решения, договора, акта приема-передачи имущества)
Дата окончательного расчета за имущество
Фактически поступившая сумма, тенге
в бюджет
в Специальный государственный фонд
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13