"Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2026 жылғы 27 қаңтардағы № 10 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 30-тармағына сәйкес және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімін басшылыққа ала отырып, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған:
"Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары;
"Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің орталық кеден органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті;
"Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті;
"Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы;
"Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесіне қосылу тәртібі бекітілсін.

О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров"
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2026 года № 10
В соответствии с пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и руководствуясь Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемые:
Правила информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров";
Регламент информационного взаимодействия между центральными таможенными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров";
Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров";
Описание форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров";
Порядок присоединения к общему процессу "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров".

2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң бірақ ерте дегенде Бір тараптан Еуразиялық экономикалық одақ пен оған мүше мемлекеттер және екінші тараптан Вьетнам Социалистік Республикасы арасында тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде электрондық ақпаратпен алмасу туралы хаттамаға қол қойылған күнінен кейін күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
Б. Сағынтаев
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2026 жылғы 27 қаңтардағы
№ 10 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл ҚАҒИДАЛАРЫ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығына кіретін мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шарт;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестердің сыртқы және өзара саудасын интеграцияланған ақпараттық жүйе құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 06 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректерді электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестер тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үндестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру тәртібін бекіту туралы" 2016 жылғы 19 желтоқсандағы №169 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдер арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін іске асыру қағидаларын бекіту туралы" 2025 жылғы 9 желтоқсандағы №124 шешімі;
Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде осындай шарттар тараптарының электрондық ақпараттық өзара іс-қимылын көздейтін Одақтың және оған мүше мемлекеттердің үшінші елдермен жасасқан халықаралық шарттары (осындай халықаралық шарттардың ережелерін дамытатын хаттамалар) (бұдан әрі – үшінші елмен жасасқан халықаралық шарттар).
II. Қолданылу саласы

2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее даты подписания Протокола об электронном обмене информацией между Евразийским экономическим союзом и его государствами-членами, с одной стороны, и Социалистической Республикой Вьетнам, с другой стороны, в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 27 января 2026 г. № 10
Правила
информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров"
I. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Договор о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2016 г. №169 "Об утверждении Порядка реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 декабря 2025 г. № 124 "Об утверждении Правил реализации общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров";
международные договоры, заключенные Союзом и его государствами-членами с третьими странами (развивающие положения таких международных договоров протоколы), предусматривающие электронное информационное взаимодействие сторон таких договоров в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров с использованием интегрированной информационной системы Союза (далее – международные договоры с третьей страной).
II. Область применения

2. Осы Қағидалар "Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесіне (бұдан әрі – жалпы процесс) қатысушылардың арасындағы, осы жалпы процестің шеңберінде орындалатын рәсімдердің сипаттамасын қоса алғанда, ақпараттық өзара іс-қимылдың тәртібі мен шарттарын айқындау мақсатында әзірленді.
3. Осы Қағидаларды жалпы процеске қатысушылар жалпы процесс шеңберіндегі рәсімдер мен операциялардың орындалу тәртібін бақылау үшін, сондай-ақ жалпы процесті іске асыруды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданады.
III. Негізгі ұғымдар
4. Осы Қағидалардың мақсаттары үшін төмендегілерді білдіретін мынадай ұғымдар пайдаланылады:
"техникалық шарттар" – үшінші елмен халықаралық шартта көзделген және ақпараттық алмасуды іске асыруға қойылатын техникалық талаптарды, оның ішінде сервистердің, электрондық хабарлардың құрамын, деректердің құрылымын, пайдаланылатын анықтамалықтар мен сыныптауыштардың құрамы мен мазмұнын, сондай-ақ осындай алмасуға қатысушылар арасындағы ақпарат алмасудың тәртібі мен регламентін айқындайтын құжат;
"үшінші ел" – Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекет;
"мүше мемлекеттің уәкілетті органы" – мүше мемлекет тауардың шығу тегі туралы сертификаттар беруге уәкілеттік берген және үшінші елмен жасалған халықаралық шарттарға сәйкес айқындалған орган немесе ұйым;
"үшінші елдің уәкілетті органы" – үшінші ел тауардың шығу тегі туралы сертификаттар беруге уәкілеттік берген және үшінші елмен жасалған халықаралық шарттарға сәйкес айқындалған орган немесе ұйым;
"мүше мемлекеттің орталық кеден органы" – мүше мемлекет мемлекеттік саясатты әзірлеу және нормативтік-құқықтық реттеу жөніндегі функцияларды жүзеге асыруға уәкілеттік берген және (немесе) кеден ісі саласындағы бақылау және қадағалау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
"үшінші елдің орталық кеден органы" – үшінші ел мемлекеттік саясатты әзірлеу және нормативтік-құқықтық реттеу жөніндегі функцияларды жүзеге асыруға уәкілеттік берген және (немесе) кеден ісі саласындағы бақылау және қадағалау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
"тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі" – тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорларын қалыптастыру және тауардың шығу тегі туралы сертификаттардан электрондық түрде мәліметтер ұсыну (алу) мақсатында мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен үшінші елдің орталық кеден органы арасында, сондай-ақ үшінші елдің уәкілетті органы мен мүше мемлекеттердің орталық кеден органдары арасында ақпарат алмасуды іске асыру оның шеңберінде қамтамасыз етілетін таратылған ақпараттық жүйе.

2. Настоящие Правила разработаны в целях определения порядка и условий информационного взаимодействия между участниками общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров" (далее – общий процесс), включая описание процедур, выполняемых в рамках этого общего процесса.
3. Настоящие Правила применяются участниками общего процесса для контроля за порядком выполнения процедур и операций в рамках общего процесса, а также при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем, обеспечивающих реализацию общего процесса.
III. Основные понятия
4. Для целей настоящих Правил используются понятия, которые означают следующее:
"технические условия" – документ, предусмотренный международным договором с третьей страной и определяющий технические требования к реализации информационного обмена, в том числе состав сервисов, электронных сообщений, структуру данных, состав и содержание используемых справочников и классификаторов, а также порядок и регламент информационного обмена между участниками такого обмена;
"третья страна" – государство, не являющееся членом Союза;
"уполномоченный орган государства-члена" – орган или организация, уполномоченные государством-членом на выдачу сертификатов о происхождении товара и определенные в соответствии с международными договорами с третьей страной;
"уполномоченный орган третьей страны" – орган или организация, уполномоченные третьей страной на выдачу сертификатов о происхождении товара и определенные в соответствии с международными договорами с третьей страной;
"центральный таможенный орган государства-члена" – государственный орган, уполномоченный государством-членом на осуществление функций по выработке государственной политики и нормативно-правовому регулированию и (или) осуществляющий функции по контролю и надзору в сфере таможенного дела;
"центральный таможенный орган третьей страны" – государственный орган, уполномоченный третьей страной на осуществление функций по выработке государственной политики и нормативно-правовому регулированию и (или) осуществляющий функции по контролю и надзору в сфере таможенного дела;
"электронная система сертификации и верификации происхождения товаров" – распределенная информационная система, в рамках которой обеспечивается формирование баз данных сертификатов о происхождении товара и реализация информационного обмена между уполномоченными органами государств-членов и центральным таможенным органом третьей страны, а также между уполномоченным органом третьей страны и центральными таможенными органами государств-членов в целях представления (получения) сведений из сертификатов о происхождении товара в электронном виде.

Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта, 2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартта және Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін құру және дамыту мәселелері жөніндегі Одақ органдарының актілерінде айқындалған мәндерде қолданылады.
IV. Жалпы процесс туралы негізгі мәліметтер
5. Жалпы процестің толық атауы: "Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету".
6. Жалпы процестің кодтық белгіленуі: P.EE.01, 1.0.0-нұсқа.
1. Жалпы процестің мақсаттары мен міндеттері
7. Жалпы процестің мақсаттары:
а) Одақ пен үшінші елдер арасындағы еркін сауда аймағы шеңберінде сыртқы сауданы дамытуға жәрдемдесу;
б) кедендік операцияларды жүргізу уақытын қысқарту және тауардың шығу тегі туралы сертификаттың түпнұсқалығын, берілу фактісін және мазмұнын, сондай-ақ ақпарат алмасуға қатысушы мемлекеттердің сыртқы экономикалық қызметіне қатысушылардың тарифтік преференциялар алуының заңдылығын растайтын ақпараттың сенімділігін тексеру мүмкіндігін қамтамасыз ету жолымен кедендік бақылау рәсімдерін жеделдету;
в) мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының берілген кез келген сертификаттың мазмұнын тексеру үшін тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорына құру арқылы халықаралық практикаға сәйкес сыртқы экономикалық қызметте қағазсыз технологияларды пайдалану болып табылады.
8. Көрсетілген мақсаттарға қол жеткізу үшін мынадай міндеттерді шешу талап етіледі:
а) тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорларын қалыптастыруды және жүргізуді қамтамасыз ету;
б) электрондық құжаттар және (немесе) электрондық түрдегі мәліметтер түрінде тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорларынан мәліметтерді кедергісіз және тегін ұсынуды ұйымдастыру;
в) тауардың шығу тегі туралы сертификаттардан электрондық түрде мәліметтер ұсыну (алу) мақсатында мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен үшінші елдің орталық кеден органы арасында, сондай-ақ үшінші елдің уәкілетті органы мен мүше мемлекеттердің орталық кеден органдары арасында ақпарат алмасуды қамтамасыз ету.
2. Жалпы процеске қатысушылар
9. Жалпы процеске қатысушылардың тізбесі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Жалпы процеске қатысушылардың тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.EE.01.ACT.001
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
мыналарды: тауардың шығу тегі туралы сертификатты беру (күшін жою (кері қайтарып алу)) фактісі бойынша осы мәліметтерді үшінші елдің орталық кеден органына ұсыну үшін Комиссияның интеграциялық сегментіне осындай сертификат туралы мәліметтерді жіберетін;
Комиссияның интеграциялық сегментінен тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды алуды жүзеге асыратын;
Комиссияның интеграциялық сегментінен келіп түскен үшінші елдің орталық кеден органының сұрау салуына жауап ретінде тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді не оның болмауы туралы ақпаратты ұсынуды қамтамасыз ететін;
мүше мемлекеттің уәкілетті органы үшінші елдің орталық кеден органынан берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді ұсынуға Комиссияның интеграциялық сегментінен сұрау салу алуды жүзеге асыратын; мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді не жаңартулардың жоқтығы туралы ақпаратты ұсынуды және оларды Комиссияның интеграциялық сегментінен келіп түскен үшінші елдің орталық кеден органының сұрау салуына жауап ретінде жіберуді қамтамасыз ететін тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорын қалыптастыруды және жүргізуді қамтамасыз ететін мүше мемлекеттің уәкілетті органы

Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, Договором о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года и актами органов Союза по вопросам создания и развития интегрированной информационной системы Союза.
IV. Основные сведения об общем процессе
5. Полное наименование общего процесса: "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров".
6. Кодовое обозначение общего процесса: P.EE.01, версия 1.0.0.
1. Цели и задачи общего процесса
7. Целями реализации общего процесса являются:
а) содействие развитию внешней торговли в рамках зоны свободной торговли между Союзом и третьими странами;
б) сокращение времени проведения таможенных операций и ускорение процедур таможенного контроля путем обеспечения возможности проверки подлинности, факта выдачи и содержания сертификата о происхождении товара, а также надежности информации, подтверждающей законность получения тарифных преференций участниками внешнеэкономической деятельности государств – участников информационного обмена;
в) использование безбумажных технологий во внешнеэкономической деятельности в соответствии с международной практикой путем создания уполномоченными органами государств-членов баз данных сертификатов о происхождении товара для проверки содержания любого выданного сертификата.
8. Для достижения указанных целей требуется решить следующие задачи:
а) обеспечить формирование и ведение баз данных сертификатов
о происхождении товара;
б) организовать беспрепятственное и бесплатное представление сведений из баз данных сертификатов о происхождении товара в виде электронных документов и (или) сведений в электронном виде;
в) обеспечить информационный обмен между уполномоченными органами государств-членов и центральным таможенным органом третьей страны, а также между уполномоченным органом третьей страны и центральными таможенными органами государств-членов в целях представления (получения) сведений из сертификатов о происхождении товара в электронном виде.
2. Участники общего процесса
9. Перечень участников общего процесса приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень участников общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.EE.01.ACT.001
уполномоченный орган государства-члена
уполномоченный орган государства-члена, обеспечивающий: формирование и ведение базы данных сертификатов
о происхождении товара, который:
направляет сведения о сертификате
о происхождении товара
в интеграционный сегмент Комиссии для представления этих сведений в центральный таможенный орган третьей страны по факту выдачи (аннулирования (отзыва)) такого сертификата;
осуществляет получение запроса из интеграционного сегмента Комиссии на представление сведений о сертификате о происхождении товара;
обеспечивает представление сведений о сертификате о происхождении товара либо информации о его отсутствии в ответ на запрос центрального таможенного органа третьей страны, поступивший из интеграционного сегмента Комиссии;
осуществляет получение запроса из интеграционного сегмента Комиссии на представление обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом государства-члена, от центрального таможенного органа третьей страны;
обеспечивает представление обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом государства-члена, либо информации об отсутствии обновлений, и их направление в ответ на запрос центрального таможенного органа третьей страны, поступивший из интеграционного сегмента Комиссии

P.EE.01.ACT.002
мүше мемлекеттің орталық кеден органы
мыналарды: тауардың шығу тегі туралы сертификатты беру (күшін жою (кері қайтарып алу)) фактісі бойынша үшінші елдің уәкілетті органы ұсынған Комиссияның интеграциялық сегментінен осындай сертификат туралы мәліметтерді алуды және өңдеуді қамтамасыз ететін;
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерге сұрау салуды қалыптастыруды және Комиссияның интеграциялық сегментіне жіберуді қамтамасыз ететін;
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді не сұратылған мәліметтердің жоқтығы туралы ақпаратты Комиссияның интеграциялық сегментінен алуды жүзеге асыратын;
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды қалыптастыруды және Комиссияның интеграциялық сегментіне жіберуді қамтамасыз ететін;
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді немесе жаңартулардың жоқтығы туралы ақпаратты Комиссияның интеграциялық сегментінен алуды жүзеге асыратын мүше мемлекеттің орталық кеден органы
P.ACT.001
үйлестіруші
Еуразиялық экономикалық комиссия:
мүше мемлекеттің уәкілетті органынан үшінші елдің орталық кеден органына жіберу үшін, оның ішінде оның сұрау салуы бойынша мәліметтер:
тауардың шығу тегі туралы берілген сертификат туралы мәліметтер;
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтер;
мәліметтердің (жаңартулардың) жоқтығы туралы ақпарат алуды;
мүше мемлекеттің уәкілетті органына үшінші елдің орталық кеден органынан келіп түскен тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды немесе тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді ұсынуға сұрау салу жіберуді;
мүше мемлекеттің орталық кеден органына тауардың шығу тегі туралы берілген сертификат туралы мәліметтерді жіберуді;
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді мүше мемлекеттің орталық кеден органына жіберуді;
мүше мемлекеттің орталық кеден органына мәліметтердің (жаңартулардың) жоқтығы туралы ақпарат жіберуді;
мүше мемлекеттің орталық кеден органынан үшінші елдің уәкілетті органына жолдау мақсаттары үшін тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды немесе тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды алуды қамтамасыз ететін ақпараттық өзара іс-қимылды үйлестіреді және Комиссияның интеграциялық сегментінің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз етеді

P.EE.01.ACT.002
центральный таможенный орган государства-члена
центральный таможенный орган государства-члена, который:
обеспечивает получение и обработку сведений о сертификате о происхождении товара из интеграционного сегмента Комиссии, представленных уполномоченным органом третьей страны по факту выдачи (аннулирования (отзыва)) такого сертификата;
обеспечивает формирование и направление в интеграционный сегмент Комиссии запроса сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны;
осуществляет получение
из интеграционного сегмента Комиссии сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны, либо информации об отсутствии запрашиваемых сведений;
обеспечивает формирование и направление
в интеграционный сегмент Комиссии запроса на представление обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны;
осуществляет получение
из интеграционного сегмента Комиссии обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны, либо информации
об отсутствии обновлений
P.ACT.001
координатор
Евразийская экономическая комиссия координирует информационное взаимодействие и обеспечивает бесперебойное функционирование интеграционного сегмента Комиссии, обеспечивающего:
получение от уполномоченного органа государства-члена сведений для направления в центральный таможенный орган третьей страны, в том числе по его запросу:
сведений о выданном сертификате
о происхождении товара;
обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом государства-члена;
информации об отсутствии сведений (обновлений);
направление уполномоченному органу государства-члена поступивших
от центрального таможенного органа третьей страны запроса на представление сведений о сертификате о происхождении товара или запроса на представление обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара;
направление центральному таможенному органу государства-члена сведений
о выданном сертификате о происхождении товара;
направление центральному таможенному органу государства-члена обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны;
направление центральному таможенному органу государства-члена информации об отсутствии сведений (обновлений);
получение от центрального таможенного органа государства-члена запроса на представление сведений о сертификате
о происхождении товара или запроса на представление обновленных сведений
из базы данных сертификатов
о происхождении товара для целей направления в уполномоченный орган третьей страны

3. Жалпы процестің құрылымы
10. Жалпы процесс мақсаты бойынша топтастырылған рәсімдер жиынтығын білдіреді:
а) тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді алу рәсімдері;
б) тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдері.
11. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді алу рәсімдерінің тобына кіретін жалпы процестің рәсімдерін орындау кезінде мүше мемлекеттің орталық кеден органы Комиссияның интеграциялық сегментінен мынадай мәліметтер түрлерін алуды жүзеге асырады:
а) Одақтың үшінші елмен жасасқан халықаралық шартында (техникалық шарттарда) белгіленген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну регламентіне сәйкес оны беру (күшін жою (кері қайтарып алу) фактісі бойынша үшінші елдің уәкілетті органы ұсынатын осындай мәліметтер;
б) мүше мемлекеттің орталық кеден органының тиісті сұрау салуына жауап ретінде үшінші елдің уәкілетті органы ұсынатын тауардың шығу тегі туралы берілген сертификат туралы мәліметтер не сұратылатын мәліметтердің жоқтығы туралы ақпарат;
в) мүше мемлекеттің орталық кеден органының тиісті сұрау салуына жауап ретінде үшінші елдің уәкілетті органы ресімдеген және берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтер не жаңартулардың жоқтығы туралы ақпарат.
Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді алу Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2026 жылғы 27 қаңтардағы № 10 шешімімен бекітілген "Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің орталық кеден органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне (бұдан әрі – Орталық кеден органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті) сәйкес жүзеге асырылады.
Ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2026 жылғы 27 қаңтардағы № 10 шешімімен бекітілген "Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына (бұдан әрі – Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы) сәйкес келуге тиіс.

3. Структура общего процесса
10. Общий процесс представляет собой совокупность процедур, сгруппированных по своему назначению:
а) процедуры получения сведений о сертификатах о происхождении товара;
б) процедуры представления сведений о сертификатах о происхождении товара.
11. При выполнении процедур общего процесса, входящих в группу процедур получения сведений о сертификатах о происхождении товара, осуществляется получение центральным таможенным органом государства-члена из интеграционного сегмента Комиссии следующих видов сведений:
а) сведений о сертификате о происхождении товара, представляемых уполномоченным органом третьей страны по факту его выдачи (аннулирования (отзыва)) в соответствии с регламентом представления таких сведений, установленным в международном договоре Союза с третьей страной (техническими условиями);
б) сведений о выданном сертификате о происхождении товара, представляемых уполномоченным органом третьей страны в ответ на соответствующий запрос центрального таможенного органа государства-члена, либо информации об отсутствии запрашиваемых сведений;
в) обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, оформленных и выданных уполномоченным органом третьей страны, в ответ на соответствующий запрос центрального таможенного органа государства-члена, либо информации об отсутствии обновлений.
Получение сведений о сертификатах о происхождении товара осуществляется в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между центральными таможенными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров", утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2026 г. № 10 (далее – Регламент информационного взаимодействия между центральными таможенными органами и Комиссией).
Формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров", утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2026 г. № 10 (далее – Описание форматов и структур электронных документов и сведений).

12. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдерінің тобына кіретін жалпы процестің рәсімдерін орындау кезінде мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары Комиссияның интеграциялық сегментіне оларды кейіннен үшінші елдің орталық кеден органдарына ұсыну мақсаттары үшін мынадай мәліметтер түрлерін ұсынуды қамтамасыз етеді:
а) Одақтың үшінші елмен жасасқан халықаралық шартында (техникалық шарттарында) белгіленген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну регламентіне сәйкес оны беру (күшін жою (кері қайтарып алу) фактісі бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы ұсынатын осындай мәліметтер;
б) үшінші елдің орталық кеден органының тиісті сұрау салуына жауап ретінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы ұсынған тауардың шығу тегі туралы берілген сертификат туралы мәліметтер не сұратылған мәліметтердің жоқтығы туралы ақпарат;
в) үшінші елдің орталық кеден органының тиісті сұрау салуына жауап ретінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы ресімдеген және берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтер не жаңартулардың жоқтығы туралы ақпарат.
Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді ұсыну Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2026 жылғы 27 қаңтардағы № 10 шешімімен бекітілген "Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне (бұдан әрі – Уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламенті) сәйкес жүзеге асырылады.
Ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуге тиіс.
13. Жалпы процесс құрылымының келтірілген сипаттамасы 1-суретте көрсетілген.
1-сурет. Жалпы процестің құрылымы
14. Операциялардың егжей-тегжейлі сипаттамасын қоса алғанда, өз мақсаты бойынша топтастырылған жалпы процестің рәсімдерін орындау тәртібі осы Қағидалардың VIII бөлімінде келтірілген.
15. Рәсімдердің әрбір тобы үшін жалпы процестің рәсімдері мен оларды орындау тәртібі арасындағы байланысты көрсететін жалпы схема келтірілген. Рәсімдердің жалпы схемасы UML графикалық нотациясы (бірыңғай модельдеу тілі – UnifiedModelingLanguage) қолданыла отырып құрылған және мәтіндік сипаттамамен жабдықталған.

12. При выполнении процедур общего процесса, входящих в группу процедур представления сведений о сертификатах о происхождении товара, уполномоченные органы государств-членов обеспечивают представление в интеграционный сегмент Комиссии следующих видов сведений для целей их последующего представления центральным таможенным органам третьей страны:
а) сведений о сертификате о происхождении товара, представляемых уполномоченным органом государства-члена по факту его выдачи (аннулирования (отзыва)) в соответствии с регламентом представления таких сведений, установленным в международном договоре Союза с третьей страной (техническими условиями);
б) сведений о выданном сертификате о происхождении товара, представленных уполномоченным органом государства-члена в ответ на соответствующий запрос центрального таможенного органа третьей страны, либо информации об отсутствии запрашиваемых сведений;
в) обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, оформленных и выданных уполномоченным органом государства-члена, в ответ на соответствующий запрос центрального таможенного органа третьей страны, либо информации об отсутствии обновлений.
Представление сведений о сертификатах о происхождении товара осуществляется в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров", утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2026 г. № 10 (далее – Регламент информационного взаимодействия между уполномоченными органами и Комиссией).
Формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений.
13. Приведенное описание структуры общего процесса представлено на рисунке 1.
Рис. 1. Структура общего процесса
14. Порядок выполнения процедур общего процесса, сгруппированных по своему назначению, включая детализированное описание операций, приведен в разделе VIII настоящих Правил.
15. Для каждой группы процедур приводится общая схема, демонстрирующая связи между процедурами общего процесса и порядок их выполнения. Общая схема процедур построена с использованием графической нотации UML (унифицированный язык моделирования – UnifiedModelingLanguage) и снабжена текстовым описанием.

4. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді алу рәсімдерінің тобы
16. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді алу рәсімдері мүше мемлекеттің орталық кеден органының Үйлестірушіден үшінші елдің уәкілетті органы ұсынатын тиісті мәліметтерді алуы мақсатында орындалады.
Алынатын мәліметтердің түріне қарай тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді алу рәсімдерінің тобына енгізілген жалпы процестің мынадай рәсімдері орындалады:
"Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу" (P.EE.01.PRC.001);
"Сұрау салу бойынша тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу" (P.EE.01.PRC.002);
"Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу" (P.EE.01.PRC.003).
17. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді алу рәсімдері тобының келтірілген сипаттамасы 2-суретте көрсетілген.
2-сурет. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді алу рәсімдері тобының жалпы схемасы
18. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді алу рәсімдерінің тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі 2-кестеде келтірілген.
2-кесте
Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді алу рәсімдерінің тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.EE.01.PRC.001
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу
мүше мемлекеттің орталық кеден органы үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға арналған
P.EE.01.PRC.002
сұрау салу бойынша тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу
мүше мемлекеттің орталық кеден органы сұрау салу бойынша үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алуға арналған
P.EE.01.PRC.003
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу
мүше мемлекеттің орталық кеден органының Одақтың үшінші елмен жасасқан халықаралық шартында (техникалық шарттарында) белгіленген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну регламентіне сәйкес оны беру (күшін жою (кері қайтарып алу) фактісі бойынша үшінші елдің уәкілетті органы ұсынатын осындай мәліметтерді алуына арналған
5. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдерінің тобы
19. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдері мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді кейіннен үшінші елдің орталық кеден органына беру үшін Комиссияның интеграциялық сегментіне ұсыну мақсатында орындалады.
Ұсынылатын мәліметтердің түріне қарай тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдерінің тобына енгізілген жалпы процестің мынадай рәсімдері орындалады:

4. Группа процедур получения сведений о сертификатах о происхождении товара
16. Процедуры получения сведений о сертификатах о происхождении товара выполняются в целях получения центральным таможенным органом государства-члена от Координатора соответствующих сведений, предоставляемых уполномоченным органом третьей страны.
В зависимости от вида получаемых сведений выполняются следующие процедуры общего процесса, включенные в группу процедур получения сведений о сертификатах о происхождении товара:
"Получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.001);
"Получение сведений о сертификате о происхождении товара по запросу" (P.EE.01.PRC.002);
"Получение сведений о сертификате о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.003).
17. Приведенное описание группы процедур получения сведений о сертификатах о происхождении товара представлено на рисунке 2.
Рис. 2. Общая схема группы процедур получения сведений
о
сертификатах о происхождении товара
18. Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур получения сведений о сертификатах о происхождении товара, приведен в таблице 2.
Таблица 2
Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур получения сведений о сертификатах о происхождении товара
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.EE.01.PRC.001
получение обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара
предназначена для получения центральным таможенным органом государства-члена обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны
P.EE.01.PRC.002
получение сведений
о сертификате
о происхождении товара
по запросу
предназначена для получения центральным таможенным органом государства-члена
по запросу сведений о выданном уполномоченным органом третьей страны сертификате
о происхождении товара
P.EE.01.PRC.003
получение сведений
о сертификате
о происхождении товара
предназначена для получения центральным таможенным органом государства-члена сведений о сертификате
о происхождении товара, представляемом уполномоченным органом третьей страны по факту его выдачи (аннулирования (отзыва)) в соответствии с регламентом представления таких сведений, установленным международным договором Союза с третьей страной (техническими условиями)
5. Группа процедур представления сведений о сертификатах о происхождении товара
19. Процедуры представления сведений о сертификатах о происхождении товара выполняются в целях представления в интеграционный сегмент Комиссии сведений о сертификатах о происхождении товара, выданных уполномоченным органом государства-члена, для их последующей передачи центральному таможенному органу третьей страны.
В зависимости от вида представляемых сведений выполняются следующие процедуры общего процесса, включенные в группу процедур представления сведений о сертификатах о происхождении товара:

"Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.PRC.004);
"Сұрау салу бойынша тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.PRC.005);
"Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.PRC.006).
20. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдері тобының келтірілген сипаттамасы 3-суретте көрсетілген.
3-сурет. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдері тобының жалпы схемасы
21. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдерінің тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі 3-кестеде келтірілген.
3-кесте
Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдерінің тобына кіретін жалпы процесс рәсімдерінің тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.EE.01.PRC.004
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді ұсыну
үшінші елдің орталық кеден органының сұрау салуы бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді ұсынуға арналған
P.EE.01.PRC.005
сұрау салу бойынша тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну
үшінші елдің орталық кеден органының сұрау салуы бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға арналған
P.EE.01.PRC.006
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну
мүше мемлекеттің уәкілетті органының Одақтың үшінші елмен жасасқан халықаралық шартында (техникалық шарттарында) белгіленген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну регламентіне сәйкес оны беру (күшін жою (кері қайтарып алу) фактісі бойынша осындай мәліметтерді үшінші елдің орталық кеден органына ұсынуына арналған
V. Жалпы процестің ақпараттық объектілері
22. Жалпы процеске қатысушылар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл процесінде олар туралы мәліметтер немесе олардан мәліметтер берілетін ақпараттық объектілердің тізбесі 4-кестеде келтірілген.
4-кесте
Ақпараттық объектілердің тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.EE.01.BEN.001
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқоры
мүше мемлекеттің уәкілетті органы ұлттық деңгейде құратын, мүше мемлекеттің осы уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы электрондық сертификаттарды және (немесе) тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы электрондық түрдегі мәліметтерді қамтитын дерекқор, сондай-ақ мүше мемлекеттің орталық кеден органы ақпарат алмасу нәтижелері бойынша ұлттық деңгейде қалыптастыратын, үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді қамтитын ақпараттық ресурс

"Представление обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.004);
"Представление сведений о сертификате о происхождении товара по запросу" (P.EE.01.PRC.005);
"Представление сведений о сертификате о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.006).
20. Приведенное описание группы процедур представления сведений о сертификатах о происхождении товара представлено на рисунке 3.
Рис. 3. Общая схема группы процедур представления сведений о сертификатах
о
происхождении товара
21. Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур представления сведений о сертификатах о происхождении товара, приведен в таблице 3.
Таблица 3
Перечень процедур общего процесса, входящих в группу процедур представления сведений о сертификатах о происхождении товара
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.EE.01.PRC.004
представление обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара
предназначена для представления по запросу центрального таможенного органа третьей страны обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом государства-члена
P.EE.01.PRC.005
представление сведений о сертификате о происхождении товара по запросу
предназначена для представления по запросу центрального таможенного органа третьей страны сведений о выданном уполномоченным органом государства-члена сертификате о происхождении товара
P.EE.01.PRC.006
представление сведений
о сертификате
о происхождении товара
предназначена для представления уполномоченным органом государства-члена в центральный таможенный орган третьей страны сведений о сертификате о происхождении товара по факту его выдачи (аннулирования (отзыва)) в соответствии с регламентом представления таких сведений, установленным международным договором Союза с третьей страной (техническими условиями)
V. Информационные объекты общего процесса
22. Перечень информационных объектов, сведения о которых или из которых передаются в процессе взаимодействия между участниками общего процесса, приведен в таблице 4.
Таблица 4
Перечень информационных объектов
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.EE.01.BEN.001
база данных сертификатов
о происхождении товара
база данных, создаваемая на национальном уровне уполномоченным органом государства-члена, содержащая электронные сертификаты
о происхождении товара и (или) сведения в электронном виде
о сертификатах
о происхождении товара, выданных этим уполномоченным органом государства-члена, а также информационный ресурс, формируемый по результатам информационного обмена на национальном уровне центральным таможенным органом государства-члена, содержащий сведения
в электронном виде
о сертификатах
о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны

P.EE.01.BEN.002
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер
VI. Жалпы процеске қатысушылардың жауапкершілігі
23. Мүше мемлекеттердің орталық кеден және уәкілетті органдарының ақпараттық өзара іс-қимылға қатысатын лауазымды адамдары мен қызметкерлерін мәліметтерді берудің уақтылығы мен толықтығын қамтамасыз етуге бағытталған талаптарды сақтамағаны үшін тәртіптік жауаптылыққа тарту мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
VII. Жалпы процестің анықтамалары мен сыныптауыштары
24. Ақпараттық өзара іс-қимыл процесінде пайдаланылатын ақпаратты кодтау үшін техникалық шарттармен айқындалған анықтамалықтар және (немесе) сыныптауыштар қолданылады.
VIII. Жалпы процестің рәсімдері
1. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді алу рәсімдері
"Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу" (P.EE.01.PRC.001) рәсімі
25. "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу" (P.EE.01.PRC.001) рәсімін орындау схемасы 4-суретте көрсетілген.
4-сурет. "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу" (P.EE.01.PRC.001) рәсімін орындау схемасы
26. "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу" (P.EE.01.PRC.001) рәсімі үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді сұрату және алу мақсатында тұрақты негізде орындалады.
Егер ақпараттық өзара іс-қимылдың мұндай түрі Одақтың үшінші елмен жасасқан халықаралық шартында (техникалық шарттарында) көзделген жағдайда, рәсім белгілі бір үшінші елге қатысты орындалады. Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді сұратудың және алудың уақытша регламенті техникалық шарттармен айқындалады.
27. Бірінші болып "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуды қалыптастыру және жіберу" (P.EE.01.OPR.001) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің орталық кеден органы үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияның интеграциялық сегментіне жібереді.
28. Комиссияның интеграциялық сегментіне үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салу түскен кезде "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуды үшінші елдің уәкілетті органына жіберу" (P.EE.01.OPR.002) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салу үшінші елдің уәкілетті органына жіберіледі.

P.EE.01.BEN.002
сведения о сертификате
о происхождении товара
сведения о сертификате
о происхождении товара
VI. Ответственность участников общего процесса
23. Привлечение к дисциплинарной ответственности за несоблюдение требований, направленных на обеспечение своевременности и полноты передачи сведений, участвующих в информационном взаимодействии должностных лиц и сотрудников центральных таможенных и уполномоченных органов государств-членов, осуществляется в соответствии с законодательством государств-членов.
VII. Справочники и классификаторы общего процесса
24. Для кодирования информации, используемой в процессе информационного взаимодействия, применяются справочники и (или) классификаторы, определенные техническими условиями.
VIII. Процедуры общего процесса
1. Процедуры получения сведений о сертификатах о происхождении товара
Процедура "Получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.001)
25. Схема выполнения процедуры "Получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.001) представлена на рисунке 4.
Рис. 4. Схема выполнения процедуры "Получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.001)
26. Процедура "Получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.001) выполняется на регулярной основе в целях запроса и получения обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны.
Процедура выполняется в отношении определенной третьей страны, в случае если такой вид информационного взаимодействия предусмотрен международным договором Союза с третьей страной (техническими условиями). Временной регламент запроса и получения обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны, определяется техническими условиями.
27. Первой выполняется операция "Формирование и направление запроса на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.OPR.001),
по результатам выполнения которой центральный таможенный орган государства-члена формирует и направляет в интеграционный сегмент Комиссии запрос на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны.
28. При поступлении в интеграционный сегмент Комиссии запроса на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны, выполняется операция "Направление запроса на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара уполномоченному органу третьей страны" (P.EE.01.OPR.002), по результатам выполнения которой запрос на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны, направляется уполномоченному органу третьей страны.

29. Комиссияның интеграциялық сегментіне үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтер немесе "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуды үшінші елдің уәкілетті органына жіберу" (P.EE.01.OPR.002) операциясын орындау шеңберінде жіберілген сұрау салуға жауап ретінде қалыптастырылған жаңартулардың жоқтығы туралы ақпарат түскен кезде, "Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу және жіберу" (P.EE.01.OPR.003) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтер не жаңартулардың жоқтығы туралы хабарлама мүше мемлекеттің орталық кеден органына жіберіледі.
30. Мүше мемлекеттің орталық кеден органына үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорынан жаңартылған мәліметтер не жаңартулардың жоқтығы туралы хабарлама келіп түскен кезде "Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.EE.01.OPR.004) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің орталық кеден органы үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан алынған жаңартылған мәліметтерді не жаңартулардың жоқтығы туралы хабарламаны өңдеуді жүзеге асырады,. Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтердің құрамында мәліметтердің мынадай түрлері берілуі мүмкін:
а) тауардың шығу тегі туралы сертификаттың берілген түпнұсқасы туралы (бұдан әрі – тауардың шығу тегі туралы сертификаттың түпнұсқасы);
б) тауардың шығу тегі туралы сертификаттың берілген телнұсқасы туралы (қағаз жеткізгіште сертификат берілген жағдайда, бұдан әрі – тауардың шығу тегі туралы сертификаттың телнұсқасы);
в) бұрын берілгеннің орнына тауардың шығу тегі туралы берілген сертификат туралы (бұрын берілген сертификаттағы қателер немесе дәлсіздіктер анықталған жағдайда, бұдан әрі – ауыстыру үшін тауардың шығу тегі туралы сертификат);
г) бұрын берілген тауардың шығу тегі туралы сертификаттың күшін жою (кері қайтарып алу) туралы (бұдан әрі – тауардың шығу тегі туралы күші жойылған сертификат).
31. "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу" (P.EE.01.PRC.001) рәсімін орындаудың нәтижесі мүше мемлекеттің орталық кеден органының үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді немесе жаңартулардың жоқтығы туралы хабарламаны алуы болып табылады.

29. При поступлении в интеграционный сегмент Комиссии обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны, или информации об отсутствии обновлений, сформированных в ответ на запрос, направленный в рамках выполнения операции "Направление запроса на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара уполномоченному органу третьей страны" (P.EE.01.OPR.002), выполняется операция "Получение и направление обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны" (P.EE.01.OPR.003), по результатам выполнения которой в центральный таможенный орган государства-члена направляются обновленные сведения из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны, либо уведомление об отсутствии обновлений.
30. При поступлении в центральный таможенный орган государства-члена обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны, либо уведомления об отсутствии обновлений, выполняется операция "Прием и обработка обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны" (P.EE.01.OPR.004), по результатам выполнения которой центральный таможенный орган государства-члена осуществляет обработку полученных обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны, либо уведомления об отсутствии обновлений. В составе обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны, могут быть переданы следующие виды сведений:
а) о выданном оригинале сертификата о происхождении товара (далее – оригинал сертификата о происхождении товара);
б) о выданном дубликате сертификата о происхождении товара (в случае выдачи сертификата на бумажном носителе, далее – дубликат сертификата о происхождении товара);
в) о выданном сертификате о происхождении товара взамен ранее выданного (в случае обнаружения ошибок или неточностей, содержащихся в ранее выданном сертификате, далее – сертификат о происхождении товара для замены);
г) об аннулировании (отзыве) ранее выданного сертификата о происхождении товара (далее – аннулированный сертификат о происхождении товара).
31. Результатом выполнения процедуры "Получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.001) является получение центральным таможенным органом государства-члена обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны, либо уведомления об отсутствии обновлений.

32. "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу" (P.EE.01.PRC.001) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 6-кестеде келтірілген.
6-кесте
"Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу" (P.EE.01.PRC.001) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.EE.01.OPR.001
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуды қалыптастыру және жіберу
осы Қағидалардың 7-кестесінде келтірілген
P.EE.01.OPR.002
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуды үшінші елдің уәкілетті органына жіберу
осы Қағидалардың 8-кестесінде келтірілген
P.EE.01.OPR.003
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу және жіберу
осы Қағидалардың 9-кестесінде келтірілген
P.EE.01.OPR.004
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 10-кестесінде келтірілген
7-кесте
"Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуды қалыптастыру және жіберу" (P.EE.01.OPR.001) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.01.OPR.001
2
Операцияның атауы
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуды қалыптастыру және жіберу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің орталық кеден органы
4
Орындау шарттары
тұрақты негізде орындалады. Үшінші елдің уәкілетті органы ресімдеген және берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді сұратудың уақытша регламенті техникалық шарттармен айқындалады
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Орталық кеден органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияның интеграциялық сегментіне жібереді
7
Нәтижелер
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салу Комиссияның интеграциялық сегментіне жіберілді
8-кесте
"Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуды үшінші елдің уәкілетті органына жіберу" (P.EE.01.OPR.002) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.01.OPR.002
2
Операцияның атауы
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуды үшінші елдің уәкілетті органына жіберу
3
Орындаушы
үйлестіруші (операция Комиссияның интеграциялық сегментінде автоматты түрде орындалады)
4
Орындау шарттары
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салу Комиссияның интеграциялық сегментіне келіп түскен кезде орындалады ("Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуды қалыптастыру және жіберу" (P.EE.01.OPR.001) операциясы)
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Орталық кеден органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне және тиісті техникалық шарттарға сәйкес үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуды алуды және үшінші елдің уәкілетті органына жіберуді жүзеге асырады
7
Нәтижелер
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салу үшінші елдің уәкілетті органына жіберілді
9-кесте
"Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу және жіберу" (P.EE.01.OPR.003) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.01.OPR.003
2
Операцияның атауы
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу және жіберу
3
Орындаушы
үйлестіруші (операция Комиссияның интеграциялық сегментінде автоматты түрде орындалады)
4
Орындау шарттары
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуға жауап Комиссияның интеграциялық сегментіне келіп түскен кезде орындалады ("Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуды үшінші елдің уәкілетті органына жіберу" (P.EE.01.OPR.002) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы техникалық шарттарға сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтер не жаңартулардың жоқтығы туралы хабарлама мүше мемлекеттің орталық кеден органына жіберіледі
7
Нәтижелер
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтер не жаңартулардың жоқтығы туралы хабарлама мүше мемлекеттің орталық кеден органына жіберілді
10-кесте
"Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.EE.01.OPR.004) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.01.OPR.004
2
Операцияның атауы
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің орталық кеден органы
4
Орындау шарттары
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтер не жаңартулардың жоқтығы туралы хабарлама алынған кезде орындалады ("Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу және жіберу" (P.EE.01.OPR.003) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Орталық кеден органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес алынған мәліметтерді қабылдауды және өңдеуді орындайды.
Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтердің құрамында мынадай мәліметтер түрлері берілуі мүмкін:
а) тауардың шығу тегі туралы сертификаттың берілген түпнұсқасы туралы;
б) тауардың шығу тегі туралы берілген сертификаттың телнұсқасы туралы;
в) ауыстыру үшін тауардың шығу тегі туралы берілген сертификат туралы;
г) тауардың шығу тегі туралы күші жойылған сертификат туралы
7
Нәтижелер
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтер не жаңартулардың жоқтығы туралы хабарламалар өңделді
"Сұрау салу бойынша тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу" (P.EE.01.PRC.002) рәсімі

32. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.001), приведен в таблице 6.
Таблица 6
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.001)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.EE.01.OPR.001
формирование и направление запроса на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара
приведено в таблице 7 настоящих Правил
P.EE.01.OPR.002
направление запроса на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара уполномоченному органу третьей страны
приведено в таблице 8 настоящих Правил
P.EE.01.OPR.003
получение и направление обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны
приведено в таблице 9 настоящих Правил
P.EE.01.OPR.004
прием и обработка обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны
приведено в таблице 10 настоящих Правил
Таблица 7
Описание операции "Формирование и направление запроса
на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара" (P.EE.01.OPR.001)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.01.OPR.001
2
Наименование операции
формирование и направление запроса на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара
3
Исполнитель
центральный таможенный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется на регулярной основе. Временной регламент запроса обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, оформленных и выданных уполномоченным органом третьей страны, определяется техническими условиями
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет
в интеграционный сегмент Комиссии запрос
на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны,
в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между центральными таможенными органами и Комиссией
7
Результаты
запрос на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны, направлен в интеграционный сегмент Комиссии
Таблица 8
Описание операции "Направление запроса на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара уполномоченному органу третьей страны" (P.EE.01.OPR.002)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.01.OPR.002
2
Наименование операции
направление запроса на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара уполномоченному органу третьей страны
3
Исполнитель
Координатор (операция выполняется автоматически
в интеграционном сегменте Комиссии)
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении в интеграционный сегмент Комиссии запроса на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны (операция "Формирование
и направление запроса на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара" (P.EE.01.OPR.001))
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель осуществляет получение и направление уполномоченному органу третьей страны запроса
на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны,
в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между центральными таможенными органами и Комиссией и соответствующими техническими условиями
7
Результаты
запрос на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны, направлен уполномоченному органу третьей страны
Таблица 9
Описание операции "Получение и направление обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны" (P.EE.01.OPR.003)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.01.OPR.003
2
Наименование операции
получение и направление обновленных сведений
из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны
3
Исполнитель
Координатор (операция выполняется автоматически в интеграционном сегменте Комиссии)
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении в интеграционный сегмент Комиссии ответа на запрос на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны (операция "Направление запроса на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара уполномоченному органу третьей страны" (P.EE.01.OPR.002))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать техническим условиям
6
Описание операции
в центральный таможенный орган
государства-члена направляются обновленные сведения из базы данных сертификатов
о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны, либо уведомление об отсутствии обновлений
7
Результаты
обновленные сведения из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны, либо уведомление об отсутствии обновлений направлены в центральный таможенный орган
государства-члена
Таблица 10
Описание операции "Прием и обработка обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны" (P.EE.01.OPR.004)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.01.OPR.004
2
Наименование операции
прием и обработка обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны
3
Исполнитель
центральный таможенный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны, либо уведомления об отсутствии обновлений (операция "Получение и направление обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны" (P.EE.01.OPR.003))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов
и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель выполняет прием и обработку полученных сведений в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между центральными таможенными органами
и Комиссией.
В составе обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны, могут быть переданы следующие виды сведений:
а) о выданном оригинале сертификата
о происхождении товара;
б) о выданном дубликате сертификата
о происхождении товара;
в) о выданном сертификате о происхождении товара для замены;
г) об аннулированном сертификате
о происхождении товара
7
Результаты
обновленные сведения из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны, либо уведомления об отсутствии обновлений обработаны
Процедура "Получение сведений о сертификате о происхождении товара по запросу" (P.EE.01.PRC.002)

33. "Сұрау салу бойынша тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу" (P.EE.01.PRC.002) рәсімін орындау схемасы 5-суретте көрсетілген.
5-сурет. "Сұрау салу бойынша тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу" (P.EE.01.PRC.002) рәсімін орындау схемасы
34. "Сұрау салу бойынша тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу" (P.EE.01.PRC.002) рәсімі үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттың дұрыстығына қатысты негізделген күмән туындаған кезде не үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорында тауардың шығу тегі туралы белгілі бір сертификат туралы мәліметтер болмаған кезде, не қарапайым іріктеп тексеруді жүзеге асыру кезінде орындалады.
Егер ақпараттық өзара іс-қимылдың мұндай түрі Одақтың үшінші елмен жасасқан халықаралық шартында (техникалық шарттарда) көзделген жағдайда, рәсім белгілі бір үшінші елге қатысты орындалады.
35. Бірінші болып "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға арналған сұрау салуды қалыптастыру және жіберу" (P.EE.01.OPR.005) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің орталық кеден органы үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға арналған сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияның интеграциялық сегментіне жібереді.
36. Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға арналған сұрау салу Комиссиясының интеграциялық сегментіне келіп түскен кезде "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді үшінші елдің уәкілетті органына ұсынуға арналған сұрау салуды жолдау" (P.EE.01.OPR.006) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға арналған сұрау салу үшінші елдің уәкілетті органына жіберіледі.
37. Комиссияның интеграциялық сегментіне сұрау салынатын мәліметтерге сұрау салуға жауап не олардың жоқтығы туралы ақпарат келіп түскен кезде "Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға арналған сұрау салуға жауап ретінде келіп түскен мәліметтерді алу және жіберу" (P.EE.01.OPR.007) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер не сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама мүше мемлекеттің орталық кеден органына жіберіледі.

33. Схема выполнения процедуры "Получение сведений о сертификате о происхождении товара по запросу" (P.EE.01.PRC.002) представлена на рисунке 5.
Рис. 5. Схема выполнения процедуры "Получение сведений
о
сертификате о происхождении товара по запросу" (P.EE.01.PRC.002)
34. Процедура "Получение сведений о сертификате о происхождении товара по запросу" (P.EE.01.PRC.002) выполняется при возникновении обоснованных сомнений относительно достоверности сертификата о происхождении товара, выданного уполномоченным органом третьей страны, либо при отсутствии сведений об определенном сертификате о происхождении товара в базе данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны, либо при осуществлении простой выборочной проверки.
Процедура выполняется в отношении определенной третьей страны, в случае если такой вид информационного взаимодействия предусмотрен международным договором Союза с третьей страной (техническими условиями).
35. Первой выполняется операция "Формирование и направление запроса для представления сведений о сертификате о происхождении товара" (P.EE.01.OPR.005), по результатам выполнения которой центральный таможенный орган государства-члена формирует и направляет в интеграционный сегмент Комиссии запрос для представления сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны.
36. При поступлении в интеграционный сегмент Комиссии запроса для представления сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны, выполняется операция "Направление запроса для представления сведений о сертификате о происхождении товара уполномоченному органу третьей страны" (P.EE.01.OPR.006), по результатам выполнения которой запрос для представления сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны, направляется уполномоченному органу третьей страны.
37. При поступлении в интеграционный сегмент Комиссии в ответ на запрос запрашиваемых сведений либо информации об их отсутствии выполняется операция "Получение и направление сведений, поступивших в ответ на запрос для представления сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны" (P.EE.01.OPR.007), по результатам выполнения которой в центральный таможенный орган государства-члена направляются сведения о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны, либо уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.

38. Мүше мемлекеттің орталық кеден органына сұрау салуға жауап ретінде үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер не сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарламама келіп түскен кезде "Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға арналған сұрау салуға жауап ретінде келіп түскен мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.EE.01.OPR.008) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің орталық кеден органы үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы алынған мәліметтерді не сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарламаны өңдеуді жүзеге асырады.
39. "Сұрау салу бойынша тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу" (P.EE.01.PRC.002) рәсімін орындау нәтижелері мүше мемлекеттің орталық кеден органының үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді немесе сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарламаны алуы болып табылады.
40. "Сұрау салу бойынша тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу" (P.EE.01.PRC.002) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 11-кестеде келтірілген.
11-кесте
"Сұрау салу бойынша тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу" (P.EE.01.PRC.002) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.EE.01.OPR.005
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға арналған сұрау салуды қалыптастыру және жіберу
осы Қағидалардың 12-кестесінде келтірілген
P.EE.01.OPR.006
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді үшінші елдің уәкілетті органына ұсынуға арналған сұрау салуды жолдау
осы Қағидалардың 13-кестесінде келтірілген
P.EE.01.OPR.007
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға арналған сұрау салуға жауап ретінде келіп түскен мәліметтерді алу және жіберу
осы Қағидалардың 14-кестесінде келтірілген
P.EE.01.OPR.008
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға арналған сұрау салуға жауап ретінде келіп түскен мәліметтерді қабылдау және өңдеу
осы Қағидалардың 15-кестесінде келтірілген
12-кесте
"Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға арналған сұрау салуды қалыптастыру және жіберу" (P.EE.01.OPR.005) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.01.OPR.005
2
Операцияның атауы
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға арналған сұрау салуды қалыптастыру және жіберу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің орталық кеден органы
4
Орындау шарттары
мүше мемлекеттің орталық кеден органының үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алуы қажет болған жағдайда орындалады
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Орталық кеден органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға арналған сұрау салуды қалыптастырады және Комиссияның интеграциялық сегментіне жібереді
7
Нәтижелер
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға арналған сұрау салу Комиссияның интеграциялық сегментіне жіберілді
13-кесте
"Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді үшінші елдің уәкілетті органына ұсынуға арналған сұрау салуды жолдау" (P.EE.01.OPR.006) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.01.OPR.006
2
Операцияның атауы
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді үшінші елдің уәкілетті органына ұсынуға арналған сұрау салуды жолдау
3
Орындаушы
үйлестіруші (операция Комиссияның интеграциялық сегментінде автоматты түрде орындалады)
4
Орындау шарттары
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға арналған сұрау салу Комиссияның интеграциялық сегментіне келіп түскен кезде орындалады ("Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға арналған сұрау салуды қалыптастыру және жіберу" (P.EE.01.OPR.005) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы техникалық шарттарға сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Орталық кеден органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне және тиісті техникалық шарттарға сәйкес үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға арналған сұрау салуды алуды және үшінші елдің уәкілетті органына жіберуді жүзеге асырады
7
Нәтижелер
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға арналған сұрау салу үшінші елдің уәкілетті органына жіберілді
14-кесте
"Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға арналған сұрау салуға жауап ретінде келіп түскен мәліметтерді алу және жіберу" (P.EE.01.OPR.007) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.01.OPR.007
2
Операцияның атауы
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға арналған сұрау салуға жауап ретінде келіп түскен мәліметтерді алу және жіберу
3
Орындаушы
үйлестіруші (операция Комиссияның интеграциялық сегментінде автоматты түрде орындалады)
4
Орындау шарттары
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға арналған сұрау салуға жауап Комиссияның интеграциялық сегментіне келіп түскен кезде орындалады ("Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді үшінші елдің уәкілетті органына ұсынуға арналған сұрау салуды жолдау" (P.EE.01.OPR.006) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы техникалық шарттарға сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
Орталық кеден органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес мүше мемлекеттің орталық кеден органына үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер не сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама жіберіледі
7
Нәтижелер
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер не сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама мүше мемлекеттің орталық кеден органына жіберілді
15-кесте
"Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға арналған сұрау салуға жауап ретінде келіп түскен мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.EE.01.OPR.008) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.01.OPR.008
2
Операцияның атауы
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға арналған сұрау салуға жауап ретінде келіп түскен мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің орталық кеден органы
4
Орындау шарттары
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама алынған кезде орындалады ("Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға арналған сұрау салуға жауап ретінде келіп түскен мәліметтерді алу және жіберу" (P.EE.01.OPR.007) операциясы)
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Орталық кеден органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес алынған мәліметтерді өңдеуді орындайды.
Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну үшін сұрау салуға жауап ретінде келіп түскен мәліметтердің құрамында сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің мынадай түрлерінің бірі берілуі мүмкін:
а) тауардың шығу тегі туралы сертификаттың берілген түпнұсқасы туралы;
б) тауардың шығу тегі туралы берілген сертификаттың телнұсқасы туралы;
в) ауыстыру үшін тауардың шығу тегі туралы берілген сертификат туралы;
г) тауардың шығу тегі туралы күші жойылған сертификат туралы
7
Нәтижелер
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама алынды және өңделді

38. При поступлении в центральный таможенный орган государства-члена в ответ на запрос сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны, либо уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, выполняется операция "Прием и обработка сведений, поступивших в ответ на запрос для представления сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны" (P.EE.01.OPR.008), по результатам выполнения которой центральный таможенный орган государства-члена осуществляет обработку полученных сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны, либо уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
39. Результатами выполнения процедуры "Получение сведений о сертификате о происхождении товара по запросу" (P.EE.01.PRC.002) являются получение центральным таможенным органом государства-члена сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны, либо уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
40. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений о сертификате о происхождении товара по запросу" (P.EE.01.PRC.002), приведен в таблице 11.
Таблица 11
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений о сертификате о происхождении товара по запросу" (P.EE.01.PRC.002)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.EE.01.OPR.005
формирование и направление запроса для представления сведений о сертификате
о происхождении товара
приведено в таблице 12 настоящих Правил
P.EE.01.OPR.006
направление запроса для представления сведений
о сертификате о происхождении товара уполномоченному органу третьей страны
приведено в таблице 13 настоящих Правил
P.EE.01.OPR.007
получение и направление сведений, поступивших в ответ
на запрос для представления сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны
приведено в таблице 14 настоящих Правил
P.EE.01.OPR.008
прием и обработка сведений, поступивших в ответ на запрос для представления сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны
приведено в таблице 15 настоящих Правил
Таблица 12
Описание операции "Формирование и направление запроса
для представления сведений о сертификате о происхождении товара" (P.EE.01.OPR.005)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.01.OPR.005
2
Наименование операции
формирование и направление запроса для представления сведений о сертификате
о происхождении товара
3
Исполнитель
центральный таможенный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется в случае необходимости получения центральным таможенным органом государства-члена сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведениий
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет
в интеграционный сегмент Комиссии запрос для представления сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны, в соответствии
с Регламентом информационного взаимодействия между центральными таможенными органами
и Комиссией
7
Результаты
запрос для представления сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны, направлен
в интеграционный сегмент Комиссии
Таблица 13
Описание операции "Направление запроса для представления сведений о сертификате о происхождении товара уполномоченному органу третьей страны" (P.EE.01.OPR.006)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.01.OPR.006
2
Наименование операции
направление запроса для представления сведений
о сертификате о происхождении товара уполномоченному органу третьей страны
3
Исполнитель
Координатор (операция выполняется автоматически
в интеграционном сегменте Комиссии)
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении в интеграционный сегмент Комиссии запроса для представления сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны (операция "Формирование и направление запроса для представления сведений о сертификате
о происхождении товара" (P.EE.01.OPR.005))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать техническим условиям
6
Описание операции
исполнитель осуществляет получение и направление уполномоченному органу третьей страны запроса для представления сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между центральными таможенными органами и Комиссией
и соответствующими техническими условиями
7
Результаты
запрос для представления сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны, направлен уполномоченному органу третьей страны
Таблица 14
Описание операции "Получение и направление сведений,
поступивших в ответ на запрос для представления сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны" (P.EE.01.OPR.007)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.01.OPR.007
2
Наименование операции
получение и направление сведений, поступивших
в ответ на запрос для представления сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны
3
Исполнитель
Координатор (операция выполняется автоматически
в интеграционном сегменте Комиссии)
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении в интеграционный сегмент Комиссии ответа на запрос для представления сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны (операция "Направление запроса для представления сведений о сертификате о происхождении товара уполномоченному органу третьей страны" (P.EE.01.OPR.006))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать техническим условиям
6
Описание операции
в центральный таможенный орган государства-члена направляются сведения о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны, либо уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между центральными таможенными органами и Комиссией
7
Результаты
сведения о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны, либо уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, направлены
в центральный таможенный орган государства-члена
Таблица 15
Описание операции "Прием и обработка сведений, поступивших
в ответ на запрос для представления сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом
третьей страны" (P.EE.01.OPR.008)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.01.OPR.008
2
Наименование операции
прием и обработка сведений, поступивших в ответ на запрос для представления сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны
3
Исполнитель
центральный таможенный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны, или уведомления
об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса (операция "Получение и направление сведений, поступивших в ответ на запрос для представления сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны" (P.EE.01.OPR.007))
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведениий
6
Описание операции
исполнитель выполняет обработку полученных сведений в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между центральными таможенными органами и Комиссией.
В составе сведений, поступивших в ответ на запрос для представления сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны, могут быть переданы сведения, удовлетворяющие параметрам запроса, одного из следующих видов:
а) о выданном оригинале сертификата
о происхождении товара;
б) о выданном дубликате сертификата
о происхождении товара;
в) о выданном сертификате о происхождении товара для замены;
г) об аннулированном сертификате о происхождении товара
7
Результаты
сведения о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны, или уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, получены
и обработаны
Процедура "Получение сведений о сертификате

"Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу" (P.EE.01.PRC.003) рәсімі
41. "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу" (P.EE.01.PRC.003) рәсімін орындау схемасы 6-суретте көрсетілген.
6-сурет. "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу" (P.EE.01.PRC.003) рәсімін орындау схемасы
42. "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу" (P.EE.01.PRC.003) рәсімі үшінші елдің уәкілетті органы осындай сертификатты беру (күшін жою (кері қайтарып алу)) фактісі бойынша ұсынған тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер Комиссияның интеграциялық сегментіне келіп түскен кезде орындалады.
Егер ақпараттық өзара іс-қимылдың мұндай түрі Одақтың үшінші елмен жасасқан халықаралық шартында (техникалық шарттарда) көзделген жағдайда, рәсім белгілі бір үшінші елге қатысты орындалады.
43. Комиссияның интеграциялық сегментіне үшінші елдің уәкілетті органы осындай сертификатты беру (күшін жою (кері қайтарып алу)) фактісі бойынша ұсынған тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер келіп түскен кезде "Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді жіберу" (P.EE.01.OPR.009) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша үшінші елдің уәкілетті органы ұсынған тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер мүше мемлекеттің орталық кеден органына автоматты түрде жіберіледі.
44. Мүше мемлекеттің орталық кеден органына үшінші елдің уәкілетті органы осындай сертификатты беру (күшін жою (кері қайтарып алу)) фактісі бойынша ұсынған тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер келіп түскен кезде "Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.EE.01.OPR.010) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің орталық кеден органы алынған мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама қалыптастырады және Комиссияның интеграциялық сегментіне жібереді.
45. Мүше мемлекеттің орталық кеден органынан Комиссияның интеграциялық сегментіне алынған мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама келіп түскен кезде "Мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алу" (P.EE.01.OPR.011) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама оны үшінші елдің уәкілетті органына жіберу мақсаттары үшін Комиссияның интеграциялық сегментінде өңделеді.
46. "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу" (P.EE.01.PRC.003) рәсімін орындау нәтижелері үшінші елдің уәкілетті органы Комиссияның интеграциялық сегментіне келіп түскен осындай сертификатты беру (күшін жою (кері қайтарып алу)) фактісі бойынша ұсынған тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді мүше мемлекеттің орталық кеден органының алуы және өңдеуі, сондай-ақ алынған мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қалыптастыруы және Комиссияның интеграциялық сегментіне жіберуі болып табылады.

о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.003)
41. Схема выполнения процедуры "Получение сведений о сертификате о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.003) представлена на рисунке 6.
Рис. 6. Схема выполнения процедуры "Получение сведений о сертификате
о
происхождении товара" (P.EE.01.PRC.003)
42. Процедура "Получение сведений о сертификате о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.003) выполняется при поступлении в интеграционный сегмент Комиссии сведений о сертификате о происхождении товара, представленных уполномоченным органом третьей страны по факту выдачи (аннулирования (отзыва)) такого сертификата.
Процедура выполняется в отношении определенной третьей страны, в случае если такой вид информационного взаимодействия предусмотрен международным договором Союза с третьей страной (техническими условиями).
43. При поступлении в интеграционный сегмент Комиссии сведений о сертификате о происхождении товара, представленных уполномоченным органом третьей страны по факту выдачи (аннулирования (отзыва)) такого сертификата, выполняется операция "Направление сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны" (P.EE.01.OPR.009), по результатам которой сведения о сертификате о происхождении товара, представленные уполномоченным органом третьей страны, автоматически направляются центральному таможенному органу государства-члена.
44. При поступлении в центральный таможенный орган государства-члена сведений о сертификате о происхождении товара, представленные уполномоченным органом третьей страны по факту выдачи (аннулирования (отзыва)) такого сертификата, выполняется операция "Прием и обработка сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны" (P.EE.01.OPR.010), по результатам которой центральный таможенный орган государства-члена формирует и направляет в интеграционный сегмент Комиссии уведомление о результатах обработки полученных сведений.
45. При поступлении в интеграционный сегмент Комиссии от центрального таможенного органа государства-члена уведомления о результатах обработки полученных сведений выполняется операция "Получение уведомления о результатах обработки сведений" (P.EE.01.OPR.011), по результатам выполнения которой уведомление о результатах обработки сведений обрабатывается в интеграционном сегменте Комиссии для целей его направления уполномоченному органу третьей страны.
46. Результатами выполнения процедуры "Получение сведений о сертификате о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.003) являются получение и обработка центральным таможенным органом государства-члена сведений о сертификате о происхождении товара, представленных уполномоченным органом третьей страны по факту выдачи (аннулирования (отзыва)) такого сертификата, поступивших в интеграционный сегмент Комиссии, а также формирование и направление в интеграционный сегмент Комиссии уведомления о результатах обработки полученных сведений.

47. "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу" (P.EE.01.PRC.003) рәсімі шеңберінде орындалатын операциялардың тізбесі 16-кестеде келтірілген.
16-кесте
"Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу" (P.EE.01.PRC.003) рәсімі шеңберінде орындалатын операциялардың тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.EE.01.OPR.009
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді жіберу
17-кестеде келтірілген
P.EE.01.OPR.010
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
18-кестеде келтірілген
P.EE.01.OPR.011
мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алу
19-кестеде келтірілген
17-кесте
"Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді жіберу" (P.EE.01.OPR.009) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.01.OPR.009
2
Операцияның атауы
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді жіберу
3
Орындаушы
үйлестіруші (операция Комиссияның интеграциялық сегментінде автоматты түрде орындалады)
4
Орындау шарттары
үшінші елдің уәкілетті органы мұндай сертификатты беру (күшін жою (кері қайтарып алу)) фактісі бойынша ұсынған тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер Комиссияның интеграциялық сегментіне келіп түскен кезде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы техникалық шарттарға сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы үшінші елдің уәкілетті органы осындай сертификатты беру (күшін жою (кері қайтарып алу)) фактісі бойынша ұсынған тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді өңдеуді жүзеге асырады және мүше мемлекеттің орталық кеден органына жібереді
7
Нәтижелер
үшінші елдің уәкілетті органы осындай сертификатты беру (күшін жою (кері қайтарып алу)) фактісі бойынша ұсынған тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер мүше мемлекеттің орталық кеден органына жіберілді
18-кесте
"Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.EE.01.OPR.010) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.01.OPR.010
2
Операцияның атауы
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің орталық кеден органы
4
Орындау шарттары
орындаушы үшінші елдің уәкілетті органы осындай сертификатты беру (күшін жою (кері қайтарып алу)) фактісі бойынша ұсынған тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алған кезде орындалады ("Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді жіберу" (P.EE.01.OPR.009) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы үшінші елдің уәкілетті органы осындай сертификатты беру (күшін жою (кері қайтарып алу)) фактісі бойынша ұсынған тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы алынған мәліметтерді қабылдайды және өңдеуді орындайды, мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қалыптастырады және Комиссияның интеграциялық сегментіне жібереді.
Осындай сертификатты беру (күшін жою (кері қайтарып алу)) фактісі бойынша үшінші елдің уәкілетті органы ұсынған тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтердің құрамында мынадай мәліметтер түрлерінің бірі берілуі мүмкін:
а) тауардың шығу тегі туралы сертификаттың берілген түпнұсқасы туралы;
б) тауардың шығу тегі туралы берілген сертификаттың телнұсқасы туралы;
в) ауыстыру үшін тауардың шығу тегі туралы берілген сертификат туралы;
г) тауардың шығу тегі туралы күші жойылған сертификат туралы
7
Нәтижелер
үшінші елдің уәкілетті органы осындай сертификатты беру (күшін жою (кері қайтарып алу)) фактісі бойынша ұсынған тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер алынды және өңделді, Комиссияның интеграциялық сегментіне мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама жіберілді
19-кесте
"Мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алу" (P.EE.01.OPR.011) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
P.EE.01.OPR.011
2
Операцияның атауы
мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алу
3
Орындаушы
үйлестіруші (операция Комиссияның интеграциялық сегментінде автоматты түрде орындалады)
4
Орындау шарттары
орындаушы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алған кезде орындалады ("Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу" (P.EE.01.OPR.010) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны үшінші елдің уәкілетті органына жолдау мақсаттары үшін қабылдауды және өңдеуді орындайды
7
Нәтижелер
мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алынды және Комиссияның интеграциялық сегментінде өңделді

47. Перечень операций, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений о сертификате о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.003), приведен в Таблице 16.
Таблица 16
Перечень операций бизнес-процесса, выполняемых в рамках процедуры "Получение сведений о сертификате о происхождении товара"
(P.EE.01.PRC.003)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.EE.01.OPR.009
направление сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны
приведено в Таблице 17
P.EE.01.OPR.010
прием и обработка сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны
приведено в Таблице 18
P.EE.01.OPR.011
получение уведомления
о результатах обработки сведений
приведено в Таблице 19
Таблица 17
Описание операции "Направление сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом
третьей страны" (P.EE.01.OPR.009)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.01.OPR.009
2
Наименование операции
направление сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны
3
Исполнитель
Координатор (операция выполняется автоматически
в интеграционном сегменте Комиссии)
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении в интеграционный сегмент Комиссии сведений о сертификате
о происхождении товара, представленных уполномоченным органом третьей страны по факту выдачи (аннулирования (отзыва)) такого сертификата
5
Ограничения
формат и структура предоставляемых сведений должны соответствовать техническим условиям
6
Описание операции
исполнитель осуществляет обработку и направляет
в центральный таможенный орган государства-члена сведения о сертификате о происхождении товара, представленных уполномоченным органом третьей страны по факту выдачи (аннулирования (отзыва)) такого сертификата
7
Результаты
сведения о сертификате о происхождении товара, представленные уполномоченным органом третьей страны по факту выдачи (аннулирования (отзыва)) такого сертификата, направлены в центральный таможенный орган государства-члена
Таблица 18
Описание операции "Прием и обработка сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны" (P.EE.01.OPR.010)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.01.OPR.010
2
Наименование операции
прием и обработка сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны
3
Исполнитель
центральный таможенный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем сведений
о сертификате о происхождении товара, представленных уполномоченным органом третьей страны по факту выдачи (аннулирования (отзыва)) такого сертификата (операция "Направление сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны" (P.EE.01.OPR.009))
5
Ограничения
формат и структура предоставляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов
и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель принимает и выполняет обработку полученных сведений о сертификате
о происхождении товара, представленных уполномоченным органом третьей страны по факту выдачи (аннулирования (отзыва)) такого сертификата, формирует и направляет в интеграционный сегмент Комиссии уведомление о результатах обработки сведений.
В составе сведений о сертификате о происхождении товара, представленных уполномоченным органом третьей страны по факту выдачи (аннулирования (отзыва)) такого сертификата, могут быть переданы один из следующих видов сведений:
а) о выданном оригинале сертификата
о происхождении товара;
б) о выданном дубликате сертификата
о происхождении товара;
в) о выданном сертификате о происхождении товара для замены;
г) об аннулированном сертификате о происхождении товара
7
Результаты
сведения о сертификате о происхождении товара, представленные уполномоченным органом третьей страны по факту выдачи (аннулирования (отзыва)) такого сертификата, получены и обработаны,
в интеграционный сегмент Комиссии направлено уведомление о результатах обработки сведений
Таблица 19
Описание операции "Получение уведомления о результатах обработки сведений" (P.EE.01.OPR.011)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
P.EE.01.OPR.011
2
Наименование операции
получение уведомления о результатах обработки сведений
3
Исполнитель
Координатор (операция выполняется автоматически
в интеграционном сегменте Комиссии)
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем уведомления о результатах обработки сведений (операция "Прием и обработка сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны" (P.EE.01.OPR.010))
5
Ограничения
формат и структура предоставляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов
и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель выполняет прием и обработку уведомления о результатах обработки сведений для целей его направления уполномоченному органу третьей страны
7
Результаты
уведомление о результатах обработки сведений получено и обработано в интеграционном сегменте Комиссии

2. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді ұсыну рәсімдері
"Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.PRC.004) рәсімі
48. "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.PRC.004) рәсімін орындау схемасы 7-суретте көрсетілген.
7-сурет. "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.PRC.004) рәсімін орындау схемасы
49. "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.PRC.004) рәсімі үшінші елдің орталық кеден органының сұрау салуы бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді ұсынуға арналған.
Егер ақпараттық өзара іс-қимылдың мұндай түрі Одақтың үшінші елмен жасасқан халықаралық шартында (техникалық шарттарда) көзделген жағдайда, рәсім белгілі бір үшінші елге қатысты орындалады. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерге сұрау салуды өңдеудің және ұсынудың уақытша регламенті техникалық шарттарда айқындалады.
50. Комиссияның интеграциялық сегментіне мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салу келіп түскен кезде "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуды мүше мемлекеттің уәкілетті органына жолдау" (P.EE.01.OPR.012) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органына тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салу жіберіледі.
51. Мүше мемлекеттің уәкілетті органына тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салу келіп түскен кезде "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуға жауап ретінде мәліметтер ұсыну" (P.EE.01.OPR.013) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы сұрау салуды өңдеуді, тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді немесе жаңартулардың жоқтығы туралы хабарламаны қалыптастыруды және Комиссияның интеграциялық сегментіне ұсынуды қамтамасыз етеді.
Мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорындағы жаңартылған мәліметтердің құрамына сұрау салу параметрлеріне сәйкес мәліметтердің мынадай түрлері енгізіледі:
а) тауардың шығу тегі туралы сертификаттың берілген түпнұсқасы туралы;
б) тауардың шығу тегі туралы сертификаттың берілген телнұсқасы туралы;
в) ауыстыру үшін тауардың шығу тегі туралы берілген сертификат туралы;
г) тауардың шығу тегі туралы күші жойылған сертификат туралы.

2. Процедуры представления сведений о сертификатах о происхождении товара
Процедура "Представление обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.004)
48. Схема выполнения процедуры "Представление обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.004) представлена на рисунке 7.
Рис. 7. Схема выполнения процедуры "Представление обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.004)
49. Процедура "Представление обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.004) предназначена для представления по запросу центрального таможенного органа третьей страны обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом государства-члена.
Процедура выполняется в отношении определенной третьей страны, в случае если такой вид информационного взаимодействия предусмотрен международным договором Союза с третьей страной (техническими условиями). Временной регламент обработки запроса и представления обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом государства-члена, определяется в технических условиях.
50. При поступлении в интеграционный сегмент Комиссии запроса на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом государства-члена, выполняется операция "Направление запроса для получения обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара уполномоченному органому государства-члена" (P.EE.01.OPR.012), по результатам выполнения которой в уполномоченный орган государства-члена направляется запрос для получения обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара.
51. При поступлении в уполномоченный орган государства-члена запроса для получения обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара выполняется операция "Представление сведений в ответ на запрос для получения обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.OPR.013), по результатам выполнения которой уполномоченный орган государства-члена обеспечивает обработку запроса, формирование и представление в интеграционный сегмент Комиссии обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара или уведомления об отсутствии обновлений.
В состав обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом государства-члена, в соответствии с параметрами запроса включаются следующие виды сведений:
а) о выданном оригинале сертификата о происхождении товара;
б) о выданном дубликате сертификата о происхождении товара;
в) о выданном сертификате о происхождении товара для замены;
г) об аннулированном сертификате о происхождении товара.

52. Мүше мемлекеттің уәкілетті органынан Комиссияның интеграциялық сегментіне тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтер немесе жаңартулардың жоқтығы туралы хабарлама келіп түскен кезде "Мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу" (P.EE.01.OPR.014) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді немесе оларды кейіннен үшінші елдің орталық кеден органына жіберу үшін жаңартулардың жоқтығы туралы хабарламаны алу және Комиссияның интеграциялық сегментінде өңдеу қамтамасыз етіледі.
53. "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.PRC.004) рәсімін орындау нәтижелері тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді немесе оларды кейіннен үшінші елдің орталық кеден органына жіберу үшін жаңартулардың жоқтығы туралы хабарламаны алу және өңдеу болып табылады.
54. "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.PRC.004) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 20-кестеде келтірілген.
20-кесте
"Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.PRC.004) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.EE.01.OPR.012
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуды мүше мемлекеттің уәкілетті органына жолдау
осы Қағидалардың 21-кестесінде келтірілген
P.EE.01.OPR.013
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуға жауап ретінде мәліметтер ұсыну
осы Қағидалардың 22-кестесінде келтірілген
P.EE.01.OPR.014
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу
осы Қағидалардың 23-кестесінде келтірілген
21-кесте
"Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуды мүше мемлекеттің уәкілетті органына жолдау" (P.EE.01.OPR.012) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.01.OPR.012
2
Операцияның атауы
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуды мүше мемлекеттің уәкілетті органына жолдау
3
Орындаушы
үйлестіруші (операция Комиссияның интеграциялық сегментінде автоматты түрде орындалады)
4
Орындау шарттары
Комиссияның интеграциялық сегментіне мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу үшін сұрау салу келіп түскен кезде
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы техникалық шарттарға сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу үшін сұрау салуды өңдеуді және мүше мемлекеттің уәкілетті органына жіберуді қамтамасыз етеді
7
Нәтижелер
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салу мүше мемлекеттің уәкілетті органына жіберілді
22-кесте
"Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуға жауап ретінде мәліметтер ұсыну" (P.EE.01.OPR.013) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.01.OPR.013
2
Операцияның атауы
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуға жауап ретінде мәліметтер ұсыну
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салу келіп түскен кезде орындалады ("Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуды мүше мемлекеттің уәкілетті органына жолдау" (P.EE.01.OPR.012) операциясы)
5
Шектеулер
сұрау салудың және ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуды қабылдауды және өңдеуді жүзеге асырады, сұрау салу параметрлеріне сәйкес тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді немесе жаңартулардың жоқтығы туралы хабарламаны қалыптастырады және Комиссияның интеграциялық сегментіне жібереді.
Мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорындағы жаңартылған мәліметтердің құрамына сұрау салу параметрлеріне сәйкес мәліметтердің мынадай түрлері енгізіледі:
а) тауардың шығу тегі туралы сертификаттың берілген түпнұсқасы туралы;
б) тауардың шығу тегі туралы сертификаттың берілген телнұсқасы туралы;
в) ауыстыру үшін тауардың шығу тегі туралы берілген сертификат туралы;
г) тауардың шығу тегі туралы күші жойылған сертификат туралы
7
Нәтижелер
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтер немесе жаңартулардың жоқтығы туралы хабарлама Комиссияның интеграциялық сегментіне жіберілді
23-кесте
"Мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу" (P.EE.01.OPR.014) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.01.OPR.014
2
Операцияның атауы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу
3
Орындаушы
үйлестіруші (операция Комиссияның интеграциялық сегментінде автоматты түрде орындалады)
4
Орындау шарттары
мүше мемлекеттің уәкілетті органынан Комиссияның интеграциялық сегментіне тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтер немесе жаңартулардың жоқтығы туралы хабарлама келіп түскен кезде орындалады ("Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуға жауап ретінде мәліметтер ұсыну" (P.EE.01.OPR.013) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді немесе оларды кейіннен үшінші елдің орталық кеден органына жіберу үшін жаңартулардың жоқтығы туралы хабарламаны алуды және Комиссияның интеграциялық сегментінде өңдеуді қамтамасыз етеді
7
Нәтижелер
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтер немесе жаңартулардың жоқтығы туралы хабарлама оларды үшінші елдің орталық кеден органына жіберу мақсаттары үшін өңделді

52. При поступлении в интеграционный сегмент Комиссии от уполномоченного органа государства-члена обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара или уведомления об отсутствии обновлений выполняется операция "Получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом государства-члена" (P.EE.01.OPR.014), по результатам выполнения которой обеспечивается получение и обработка в интеграционном сегменте Комиссии обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара или уведомления об отсутствии обновлений для последующего
их направления центральному таможенному органу третьей страны.
53. Результатами выполнения процедуры "Представление обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.004) являются получение и обработка обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара или уведомления об отсутствии обновлений для последующего их направления центральному таможенному органу третьей страны.
54. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Представление обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.004), приведен в таблице 20.
Таблица 20
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Представление обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.004)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.EE.01.OPR.012
направление запроса для получения обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара уполномоченному органу
государства-члена
приведено в таблице 21 настоящих Правил
P.EE.01.OPR.013
представление сведений в ответ
на запрос для получения обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара
приведено в таблице 22 настоящих Правил
P.EE.01.OPR.014
получение обновленных сведений
из базы данных сертификатов
о происхождении товара, выданных уполномоченным органом государства-члена
приведено в таблице 23 настоящих Правил
Таблица 21
Описание операции "Направление запроса для получения обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара уполномоченному органу государства-члена" (P.EE.01.OPR.012)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.01.OPR.012
2
Наименование операции
направление запроса для получения обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара уполномоченному органу
государства-члена
3
Исполнитель
Координатор (операция выполняется автоматически
в интеграционном сегменте Комиссии)
4
Условия выполнения
при поступлении в интеграционный сегмент Комиссии запроса для получения обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом
государства-члена
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать техническим условиям
6
Описание операции
исполнитель обеспечиает обработку и направление
в уполномоченный орган государства-члена запроса для получения обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом государства-члена,
в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами
и Комиссией
7
Результаты
запрос для получения обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара направлен в уполномоченный орган государства-члена
Таблица 22
Описание операции "Представление сведений в ответ на запрос для получения обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.OPR.013)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.01.OPR.013
2
Наименование операции
представление сведений в ответ на запрос
для получения обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении запроса
для получения обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара (операция "Направление запроса для получения обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара уполномоченному органу
государства-члена" (P.EE.01.OPR.012))
5
Ограничения
формат и структура запроса и представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов
и сведений
6
Описание операции
исполнитель осуществляет прием и обработку запроса
для получения обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, в соответствии с параметрами запроса формирует и направляет
в интеграционный сегмент Комиссии обновленные сведения из базы данных сертификатов
о происхождении товара или уведомление об отсутствии обновлений в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами и Комиссией.
В составе обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом государства-члена,
в соответствии с параметрами запроса включаются следующие виды сведений:
а) о выданном оригинале сертификата
о происхождении товара;
б) о выданном дубликате сертификата
о происхождении товара;
в) о выданном сертификате о происхождении товара для замены;
г) об аннулированном сертификате о происхождении товара
7
Результаты
обновленные сведения из базы данных сертификатов
о происхождении товара или уведомление
об отсутствии обновлений направлены
в интеграционный сегмент Комиссии
Таблица 23
Описание операции "Получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом государства-члена" (P.EE.01.OPR.014)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.01.OPR.014
2
Наименование операции
получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом государства-члена
3
Исполнитель
Координатор (операция выполняется автоматически
в интеграционном сегменте Комиссии)
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении в интеграционный сегмент Комиссии от уполномоченного органа государства-члена обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара или уведомления об отсутствии обновлений (операция "Представление сведений в ответ на запрос для получения обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.OPR.013))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель обеспечивает получение и обработку
в интеграционном сегменте Комиссии обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара или уведомления
об отсутствии обновлений для последующего
их направления центральному таможенному органу третьей страны
7
Результаты
обновленные сведения из базы данных сертификатов
о происхождении товара или уведомления
об отсутствии обновлений обработаны для целей их направления центральному таможенному органу третьей страны

"Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді сұрау салу бойынша ұсыну" (P.EE.01.PRC.005) рәсімі
55. "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді сұрау салу бойынша ұсыну" (P.EE.01.PRC.005) рәсімін орындау схемасы 8-суретте көрсетілген.
8-сурет. "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді сұрау салу бойынша ұсыну" (P.EE.01.PRC.005) рәсімін орындау схемасы
56. "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді сұрау салу бойынша ұсыну" (P.EE.01.PRC.005) рәсімі мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну үшін үшінші елдің орталық кеден органынан Комиссияның интеграциялық сегментіне сұрау салу келіп түскен кезде орындалады.
Егер ақпараттық өзара іс-қимылдың мұндай түрі Одақтың үшінші елмен жасасқан халықаралық шартында (техникалық шарттарда) көзделген жағдайда, рәсім белгілі бір үшінші елге қатысты орындалады.
57. Үшінші елдің орталық кеден органынан Комиссияның интеграциялық сегментіне мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салу келіп түскен кезде "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды мүше мемлекеттің уәкілетті органына жолдау" (P.EE.01.OPR.015) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салу мүше мемлекеттің уәкілетті органына жіберіледі.
58. Мүше мемлекеттің уәкілетті органына мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салу келіп түскен кезде "Мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді сұрау салуға жауап ретінде ұсыну" (P.EE.01.OPR.016) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарламаны қалыптастырады және Комиссияның интеграциялық сегментіне жібереді.
59. Комиссияның интеграциялық сегментіне үшінші елдің орталық кеден органының сұрау салуына жауап ретінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер не сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама келіп түскен кезде "Мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді сұрау салуға жауап ретінде алу" (P.EE.01.OPR.017) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша Комиссияның интеграциялық сегментінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарламаны алу және оларды кейіннен үшінші елдің орталық кеден органына жіберу үшін өңдеу қамтамасыз етіледі.

Процедура "Представление сведений о сертификате о происхождении товара по запросу" (P.EE.01.PRC.005)
55. Схема выполнения процедуры "Представление сведений о сертификате о происхождении товара по запросу" (P.EE.01.PRC.005) представлена на рисунке 8.
Рис. 8. Схема выполнения процедуры "Представление сведений о сертификате
о
происхождении товара по запросу" (P.EE.01.PRC.005)
56. Процедура "Представление сведений о сертификате о происхождении товара по запросу" (P.EE.01.PRC.005) выполняется при поступлении в интеграционный сегмент Комиссии от центрального таможенного органа третьей страны запроса для представления сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена.
Процедура выполняется в отношении определенной третьей страны, в случае если такой вид информационного взаимодействия предусмотрен международным договором Союза с третьей страной (техническими условиями).
57. При поступлении в интеграционный сегмент Комиссии от центрального таможенного органа третьей страны запроса для представления сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена, выполняется операция "Направление запроса для представления сведений о сертификате о происхождении товара уполномоченному органу государства-члена" (P.EE.01.OPR.015), по результатам выполнения которой уполномоченному органу государства-члена направляется запрос для представления сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена.
58. При поступлении в уполномоченный орган государства-члена запроса для представления сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена, выполняется операция "Представление в ответ на запрос сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена" (P.EE.01.OPR.016), по результатам выполнения которой уполномоченный орган государства-члена формирует и направляет в интеграционный сегмент Комиссии сведения о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена, либо уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса.
59. При поступлении в интеграционный сегмент Комиссии в ответ на запрос центрального таможенного органа третьей страны сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена, либо уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, выполняется операция "Получение в ответ на запрос сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена" (P.EE.01.OPR.017), по результатам выполнения которой обеспечивается получение в интеграционном сегменте Комиссии сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена, либо уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, и их обработка для последующего направления центральному таможенному органу третьей страны.

60. "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді сұрау салу бойынша ұсыну" (P.EE.01.PRC.005) рәсімін орындау нәтижелері мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға үшінші елдің орталық кеден органынан келіп түскен сұрау салуды мүше мемлекеттің уәкілетті органында өңдеу және мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді не сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарламаны Комиссиясының интеграциялық сегментінде алу және оларды кейіннен үшінші елдің орталық кеден органына жіберу үшін өңдеу болып табылады.
61. "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді сұрау салу бойынша ұсыну" (P.EE.01.PRC.005) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі 24-кестеде келтірілген.
24-кесте
"Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді сұрау салу бойынша ұсыну" (P.EE.01.PRC.005) рәсімі шеңберінде орындалатын жалпы процесс операцияларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.EE.01.OPR.015
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды мүше мемлекеттің уәкілетті органына жолдау
осы Қағидалардың 25-кестесінде келтірілген
P.EE.01.OPR.016
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді сұрау салуға жауап ретінде ұсыну
осы Қағидалардың 26-кестесінде келтірілген
P.EE.01.OPR.017
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді сұрау салуға жауап ретінде алу
осы Қағидалардың 27-кестесінде келтірілген
25-кесте
"Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды мүше мемлекеттің уәкілетті органына жолдау" (P.EE.01.OPR.015) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.01.OPR.015
2
Операцияның атауы
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды мүше мемлекеттің уәкілетті органына жолдау
3
Орындаушы
үйлестіруші (операция Комиссияның интеграциялық сегментінде автоматты түрде орындалады)
4
Орындау шарттары
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға үшінші елдің орталық кеден органынан Комиссияның интеграциялық сегментіне сұрау салу келіп түскен кезде орындалады
5
Шектеулер
сұрау салудың форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
Уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салу мүше мемлекеттің уәкілетті органына жіберіледі
7
Нәтижелер
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салу мүше мемлекеттің уәкілетті органына жіберілді
26-кесте
"Мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді сұрау салуға жауап ретінде ұсыну" (P.EE.01.OPR.016) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.01.OPR.016
2
Операцияның атауы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді сұрау салуға жауап ретінде ұсыну
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салу келіп түскен кезде орындалады ("Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды мүше мемлекеттің уәкілетті органына жолдау" (P.EE.01.OPR.015) операциясы)
5
Шектеулер
сұрау салудың және ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға келіп түскен сұрау салуды қабылдауды және өңдеуді жүзеге асырады және мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді не сұрау салудың параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарламаны Комиссияның интеграциялық сегментіне жібереді
Мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтердің құрамында сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің мынадай түрлерінің бірі жіберіледі:
а) тауардың шығу тегі туралы сертификаттың берілген түпнұсқасы туралы;
б) тауардың шығу тегі туралы берілген сертификаттың телнұсқасы туралы;
в) ауыстыру үшін тауардың шығу тегі туралы берілген сертификат туралы;
г) тауардың шығу тегі туралы күші жойылған сертификат туралы
7
Нәтижелер
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер не сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама Комиссияның интеграциялық сегментіне жіберілді
27-кесте
"Мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді сұрау салуға жауап ретінде алу" (P.EE.01.OPR.017) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.01.OPR.017
2
Операцияның атауы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді сұрау салуға жауап ретінде алу
3
Орындаушы
үйлестіруші (операция Комиссияның интеграциялық сегментінде автоматты түрде орындалады)
4
Орындау шарттары
үшінші елдің орталық кеден органының сұрау салуына жауап ретінде Комиссияның интеграциялық сегментіне мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер не сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама келіп түскен кезде орындалады ("Мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді сұрау салуға жауап ретінде ұсыну" (P.EE.01.OPR.016) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер не сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама кейіннен үшінші елдің орталық кеден органына жіберу үшін өңделеді
7
Нәтижелер
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер немесе сұрау салу параметрлерін қанағаттандыратын мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама алынды және Комиссияның интеграциялық сегментінде өңделді

60. Результатами выполнения процедуры "Представление сведений о сертификате о происхождении товара по запросу" (P.EE.01.PRC.005) являются обработка в уполномоченном органе государства-члена поступившего от центрального таможенного органа третьей страны запроса для представления сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена, и получение в интеграционном сегменте Комиссии сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена, либо уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, и их обработка для последующего направления центральному таможенному органу третьей страны.
61. Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Представление сведений о сертификате о происхождении товара по запросу" (P.EE.01.PRC.005), приведен в таблице 24.
Таблица 24
Перечень операций общего процесса, выполняемых в рамках процедуры "Представление сведений о сертификате о происхождении товара по запросу" (P.EE.01.PRC.005)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.EE.01.OPR.015
направление запроса для представления сведений
о сертификате о происхождении товара уполномоченному органу государства-члена
приведено в таблице 25 настоящих Правил
P.EE.01.OPR.016
представление в ответ на запрос сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена
приведено в таблице 26 настоящих Правил
P.EE.01.OPR.017
получение в ответ на запрос сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена
приведено в таблице 27 настоящих Правил
Таблица 25
Описание операции "Направление запроса для представления сведений о сертификате о происхождении товара уполномоченному органу государства-члена" (P.EE.01.OPR.015)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.01.OPR.015
2
Наименование операции
направление запроса для представления сведений
о сертификате о происхождении товара уполномоченному органу государства-члена
3
Исполнитель
Координатор (операция выполняется автоматически
в интеграционном сегменте Комиссии)
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении в интеграционный сегмент Комиссии от центрального таможенного органа третьей страны запроса для представления сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена
5
Ограничения
формат и структура запроса должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
в уполномоченный орган государства-члена направляется запрос для представления сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена,
в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами
и Комиссией
7
Результаты
запрос для представления сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена, направлен
в уполномоченный орган государства-члена
Таблица 26
Описание операции "Представление в ответ на запрос сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена" (P.EE.01.OPR.016)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.01.OPR.016
2
Наименование операции
представление в ответ на запрос сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении запроса для представления сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена (операция "Направление запроса для представления сведений о сертификате
о происхождении товара уполномоченному органу государства-члена" (P.EE.01.OPR.015))
5
Ограничения
формат и структура запроса и представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов
и сведений
6
Описание операции
исполнитель осуществляет прием и обработку поступившего запроса для представления сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена,
и направляет в интеграционный сегмент Комиссии сведения о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом
государства-члена, либо уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса,
в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами
и Комиссией.
В составе сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена, направляются сведения, удовлетворяющие параметрам запроса, одного из следующих видов:
а) о выданном оригинале сертификата
о происхождении товара;
б) о выданном дубликате сертификата
о происхождении товара;
в) о выданном сертификате о происхождении товара для замены;
г) об аннулированном сертификате о происхождении товара
7
Результаты
сведения о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом
государства-члена, либо уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, направлены в интеграционный сегмент Комиссии
Таблица 27
Описание операции "Получение в ответ на запрос сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена" (P.EE.01.OPR.017)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.01.OPR.017
2
Наименование операции
получение в ответ на запрос сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена
3
Исполнитель
Координатор (операция выполняется автоматически
в интеграционном сегменте Комиссии)
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении в интеграционный сегмент Комиссии в ответ на запрос центрального таможенного органа третьей страны сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена, либо уведомления об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса (операция "Представление в ответ на запрос сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена" (P.EE.01.OPR.016))
5
Ограничения
формат и структура представляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
сведения о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом
государства-члена, либо уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, обрабатываются для последующего направления центральному таможенному органу третьей страны
7
Результаты
сведения о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом
государства-члена, или уведомление об отсутствии сведений, удовлетворяющих параметрам запроса, получены и обработаны в интеграционном сегменте Комиссии
Процедура "Представление сведений о сертификате

"Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.PRC.006) рәсімі
62. "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.PRC.006) рәсімін орындау схемасы 9-суретте көрсетілген.
9-сурет. "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.PRC.006) рәсімін орындау схемасы
63. "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.PRC.006) рәсімін мүше мемлекеттің уәкілетті органының үшінші елдің орталық кеден органына тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді беру (күшін жою (кері қайтарып алу) фактісі бойынша ұсынуы мақсатында мүше мемлекеттің уәкілетті органы орындайды.
Егер ақпараттық өзара іс-қимылдың мұндай түрі Одақтың үшінші елмен жасасқан халықаралық шартында (техникалық шарттарда) көзделген жағдайда, рәсім белгілі бір үшінші елге қатысты орындалады. Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынудың уақытша регламенті техникалық шарттарда айқындалады.
64. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы үшінші елдің орталық кеден органына ұсыну үшін тауардың шығу тегі туралы сертификатты беруі не ол туралы мәліметтер бұған дейін үшінші елдің орталық кеден органына жіберілген тауардың шығу тегі туралы бұрын берілген сертификаттың күшін жоюы (кері қайтарып алынуы) кезінде "Мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.OPR.018) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша тауардың шығу тегі туралы осындай сертификат туралы мәліметтер Комиссияның интеграциялық сегментіне жіберіледі.
Операция шеңберінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан тауардың шығу тегі туралы берілген бір сертификатқа қатысты мәліметтер ұсынылады. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер тауардың шығу тегі туралы берілген сертификаттың түпнұсқасы туралы немесе тауардың шығу тегі туралы берілген сертификаттың телнұсқасы туралы немесе тауардың шығу тегі туралы күші жойылған сертификат туралы мәліметтерді қамтуы мүмкін.
65. Мүше мемлекеттің уәкілетті органынан Комиссияның интеграциялық сегментіне мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер келіп түскен кезде "Тауардың шығу тегі туралы берілген сертификат туралы мәліметтерді қабылдау және үшінші елдің орталық кеден органына жіберу" (P.EE.01.OPR.019) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер Комиссияның интеграциялық сегментінде қабылданады және үшінші елдің орталық кеден органына жіберу үшін өңделеді.

о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.006)
62. Схема выполнения процедуры "Представление сведений о сертификате о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.006) представлена на рисунке 9.
Рис. 9. Схема выполнения процедуры "Представление сведений о сертификате
о
происхождении товара" (P.EE.01.PRC.006)
63. Процедура "Представление сведений о сертификате о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.006) выполняется в целях представления уполномоченным органом государства-члена в центральный таможенный орган третьей страны сведений о сертификате о происхождении товара по факту его выдачи (аннулирования (отзыва)) уполномоченным органом государства-члена.
Процедура выполняется в отношении определенной третьей страны, в случае если такой вид информационного взаимодействия предусмотрен международным договором Союза с третьей страной (техническими условиями). Временной регламент представления сведений о сертификате о происхождении товара определяется в технических условиях.
64. При выдаче уполномоченным органом государства-члена сертификата о происхождении товара для представления центральному таможенному органу третьей страны либо аннулировании (отзыве) ранее выданного сертификата о происхождении товара, сведения о котором ранее были направлены центральному таможенному органу третьей страны, выполняется операция "Представление сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена" (P.EE.01.OPR.018), по результатам которой сведения о таком сертификате о происхождении товара направляются в интеграционный сегмент Комиссии.
В рамках операции представляются сведения из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом государства-члена, в отношении одного выданного сертификата о происхождении товара. Сведения о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена, могут содержать сведения о выданном оригинале сертификата о происхождении товара, или о выданном дубликате сертификата о происхождении товара, или о выданном сертификате о происхождении товара для замены, или об аннулированном сертификате о происхождении товара.
65. При поступлении в интеграционный сегмент Комиссии от уполномоченного органа государства-члена сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена, выполняется операция "Прием и направление сведений о выданном сертификате о происхождении товара центральному таможенному органу третьей страны" (P.EE.01.OPR.019), по результатам которой сведения о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена, принимаются в интеграционном сегменте Комиссии и обрабатываются для направления в центральный таможенный орган третьей страны.

66. Комиссияның интеграциялық сегментіне үшінші елдің орталық кеден органынан мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама келіп түскен кезде "Мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны мүше мемлекеттің уәкілетті органына жіберу" (P.EE.01.OPR.020) операциясы орындалады, оны орындау нәтижелері бойынша көрсетілген хабарлама мүше мемлекеттің уәкілетті органына жіберіледі.
67. Комиссияның интеграциялық сегментінен мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама мүше мемлекеттің уәкілетті органына келіп түскен кезде "Тауардың шығу тегі туралы берілген сертификат туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу" (P.EE.01.OPR.021) операциясы орындалады. Осы операцияны орындау нәтижелері бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органында алынған хабарламаны өңдеу жүзеге асырылады.
68. "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.PRC.006) рәсімін орындау нәтижелері мүше мемлекеттің уәкілетті органының мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді кейіннен осы мәліметтерді үшінші елдің орталық кеден органына жіберу үшін Комиссияның интеграциялық сегментіне ұсынуы, сондай-ақ көрсетілген мәліметтерді үшінші елдің орталық кеден органында өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алуы болып табылады.
69. "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.PRC.006) рәсімі шеңберінде орындалатын операциялардың тізбесі 28-кестеде келтірілген.
28-кесте
"Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.PRC.006) рәсімі шеңберінде орындалатын операциялардың тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Сипаттамасы
1
2
3
P.EE.01.OPR.018
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну
29-кестеде келтірілген
P.EE.01.OPR.019
тауардың шығу тегі туралы берілген сертификат туралы мәліметтерді қабылдау және үшінші елдің орталық кеден органына жіберу
30-кестеде келтірілген
P.EE.01.OPR.020
мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны мүше мемлекеттің уәкілетті органына жіберу
31-кестеде келтірілген
P.EE.01.OPR.021
тауардың шығу тегі туралы берілген сертификат туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу
32-кестеде келтірілген
29-кесте
"Мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.OPR.018) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.01.OPR.018
2
Операцияның атауы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
мүше мемлекеттің уәкілетті органы үшінші елдің орталық кеден органына ұсыну үшін тауардың шығу тегі туралы сертификатты берген не бұрын үшінші елдің орталық кеден органына жіберілген тауардың шығу тегі туралы бұрын берілген сертификаттың күшін жойған (кері қайтарып алған) кезде орындалады
5
Шектеулер
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынудың уақытша регламенті техникалық шарттарда айқындалады. Ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы Уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді қалыптастырады және Комиссияның интеграциялық сегментіне жібереді. Операция шеңберінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан тауардың шығу тегі туралы берілген бір сертификатқа қатысты мәліметтер ұсынылады. Мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерде тауардың шығу тегі туралы сертификаттың берілген түпнұсқасы туралы немесе тауардың шығу тегі туралы сертификаттың берілген телнұсқасы туралы немесе ауыстырылатын тауардың шығу тегі туралы берілген сертификат туралы немесе тауардың шығу тегі туралы күші жойылған сертификат туралы мәліметтер болуы мүмкін
7
Нәтижелер
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер Комиссияның интеграциялық сегментіне жіберілді
30-кесте
"Тауардың шығу тегі туралы берілген сертификат туралы мәліметтерді қабылдау және үшінші елдің орталық кеден органына жіберу" (P.EE.01.OPR.019) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.01.OPR.019
2
Операцияның атауы
тауардың шығу тегі туралы берілген сертификат туралы мәліметтерді қабылдау және үшінші елдің орталық кеден органына жіберу
3
Орындаушы
үйлестіруші (операция Комиссияның интеграциялық сегментінде автоматты түрде орындалады)
4
Орындау шарттары
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер мүше мемлекеттің уәкілетті органынан Комиссияның интеграциялық сегментіне келіп түскен кезде орындалады ("Мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.OPR.018) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы үшінші елдің орталық кеден органына жіберу үшін мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді қабылдайды және өңдейді
7
Нәтижелер
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер алынды және Комиссияның интеграциялық сегментінде өңделді
31-кесте
"Мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны мүше мемлекеттің уәкілетті органына жіберу" (P.EE.01.OPR.020) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.01.OPR.020
2
Операцияның атауы
мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны мүше мемлекеттің уәкілетті органына жіберу
3
Орындаушы
үйлестіруші (операция Комиссияның интеграциялық сегментінде автоматты түрде орындалады)
4
Орындау шарттары
үшінші елдің орталық кеден органынан мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама Комиссияның интеграциялық сегментіне келіп түскен кезде орындалады
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы техникалық шарттарға сәйкес келуге тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдайды, өңдейді және мүше мемлекеттің уәкілетті органына жібереді
7
Нәтижелер
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама мүше мемлекеттің уәкілетті органына жіберілді
32-кесте
"Тауардың шығу тегі туралы берілген сертификат туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу" (P.EE.01.OPR.021) операциясының сипаттамасы
Р/с №
Элементтің белгіленуі
Сипаттамасы
1
2
3
1
P.EE.01.OPR.021
2
Операцияның атауы
тауардың шығу тегі туралы берілген сертификат туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу
3
Орындаушы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы
4
Орындау шарттары
орындаушы мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны алған кезде орындалады ("Мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны мүше мемлекеттің уәкілетті органына жіберу" (P.EE.01.OPR.020) операциясы)
5
Шектеулер
ұсынылатын мәліметтердің форматы мен құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс
6
Операцияның сипаттамасы
орындаушы мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдауды және өңдеуді орындайды
7
Нәтижелер
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алынды және мүше мемлекеттің уәкілетті органынан өңделді
IX. Штаттан тыс жағдайларда әрекет ету тәртібі

66. При поступлении в интеграционный сегмент Комиссии от центрального таможенного органа третьей страны уведомления о результатах обработки сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена, выполняется операция "Направление уведомления о результатах обработки сведений уполномоченному органу государства-члена" (P.EE.01.OPR.020), по результатам которой указанное уведомление направляется в уполномоченный орган государства-члена.
67. При поступлении в уполномоченный орган государства-члена из интеграционного сегмента Комиссии уведомления о результатах обработки сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена, выполняется операция "Прием и обработка уведомления о результатах обработки сведений о выданном сертификате о происхождении товара" (P.EE.01.OPR.021). По результатам выполнения этой операции в уполномоченном органе государства-члена осуществляется обработка полученного уведомления.
68. Результатами выполнения процедуры "Представление сведений о сертификате о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.006) являются представление уполномоченным органом государства-члена сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена, в интеграционный сегмент Комиссии для последующего направления этих сведений в центральный таможенный орган третьей страны, а также получение уведомления о результатах обработки указанных сведений в центральном таможенном органе третьей страны.
69. Перечень операций, выполняемых в рамках процедуры "Представление сведений о сертификате о происхождении товара" (P.EE.01.PRC.006), приведен в Таблице 28.
Таблица 28
Перечень операций бизнес-процесса, выполняемых в рамках процедуры "Представление сведений о сертификате о происхождении товара"
(P.EE.01.PRC.006)
Кодовое обозначение
Наименование
Описание
1
2
3
P.EE.01.OPR.018
представление сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена
приведено в Таблице 29
P.EE.01.OPR.019
прием и направление сведений
о выданном сертификате
о происхождении товара центральному таможенному органу третьей страны
приведено в Таблице 30
P.EE.01.OPR.020
направление уведомления
о результатах обработки сведений уполномоченному органу государства-члена
приведено в Таблице 31
P.EE.01.OPR.021
прием и обработка уведомления
о результатах обработки сведений о выданном сертификате о происхождении товара
приведено в Таблице 32
Таблица 29
Описание операции "Представление сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена" (P.EE.01.OPR.018)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.01.OPR.018
2
Наименование операции
представление сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при выдаче уполномоченным органом государства-члена сертификата о происхождении товара для представления центральному таможенному органу третьей страны либо аннулировании (отзыве) ранее выданного сертификата о происхождении товара, сведения о котором ранее были направлены центральному таможенному органу третьей страны
5
Ограничения
временной регламент представления сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена, определяется в технических условиях. Формат и структура предоставляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель формирует и направляет
в интеграционный сегмент Комиссии сведения
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена,
в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами
и Комиссией.
В рамках операции представляются сведения из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом
государства-члена, в отношении одного выданного сертификата о происхождении товара. Сведения
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена, могут содержать сведения о выданном оригинале сертификата о происхождении товара, или о выданном дубликате сертификата о происхождении товара, или
о выданном сертификате о происхождении товара для замены, или об аннулированном сертификате
о происхождении товара
7
Результаты
сведения о сертификате о происхождении товара направлены в интеграционный сегмент Комиссии
Таблица 30
Описание операции "Прием и направление сведений о выданном сертификате о происхождении товара центральному таможенному органу третьей страны" (P.EE.01.OPR.019)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.01.OPR.019
2
Наименование операции
прием и направление сведений о выданном сертификате о происхождении товара центральному таможенному органу третьей страны
3
Исполнитель
Координатор (операция выполняется автоматически
в интеграционном сегменте Комиссии)
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении в интеграционный сегмент Комиссии от уполномоченного органа государства-члена сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена (операция "Представление сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена" (P.EE.01.OPR.018))
5
Ограничения
формат и структура предоставляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов
и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель принимает и обрабатывает сведения
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена, для направления в центральный таможенный орган третьей страны
7
Результаты
сведения о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом
государства-члена, получены и обработаны
в интеграционном сегменте Комиссии
Таблица 31
Описание операции "Направление уведомления о результатах обработки сведений уполномоченному органу государства-члена" (P.EE.01.OPR.020)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.01.OPR.020
2
Наименование операции
направление уведомления о результатах обработки сведений уполномоченному органу государства-члена
3
Исполнитель
Координатор (операция выполняется автоматически
в интеграционном сегменте Комиссии)
4
Условия выполнения
выполняется при поступлении в интеграционный сегмент Комиссии от центрального таможенного органа третьей страны уведомления о результатах обработки сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена
5
Ограничения
формат и структура предоставляемых сведений должны соответствовать техническим условиям
6
Описание операции
исполнитель принимает, обрабатывает и направляет
в уполномоченный орган государства-члена уведомление о результатах обработки сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена
7
Результаты
уведомление о результатах обработки сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена, направлено в уполномоченный орган
государства-члена
Таблица 32
Описание операции "Прием и обработка уведомления о результатах обработки сведений о выданном сертификате о происхождении товара" (P.EE.01.OPR.020)
№ п/п
Обозначение элемента
Описание
1
2
3
1
P.EE.01.OPR.021
2
Наименование операции
прием и обработка уведомления о результатах обработки сведений о выданном сертификате о происхождении товара
3
Исполнитель
уполномоченный орган государства-члена
4
Условия выполнения
выполняется при получении исполнителем уведомления о результатах обработки сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена (операция "Направление уведомления о результатах обработки сведений уполномоченному органу государства-члена" (P.EE.01.OPR.020))
5
Ограничения
формат и структура предоставляемых сведений должны соответствовать Описанию форматов
и структур электронных документов и сведений
6
Описание операции
исполнитель выполняет прием и обработку уведомление о результатах обработки сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена
7
Результаты
уведомление о результатах обработки сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена, получено и обработано в уполномоченном органе государства-члена
IX. Порядок действий во внештатных ситуациях

70. Жалпы процестің рәсімдерін орындау кезінде деректерді өңдеу әдеттегідей жүргізілмейтін ерекше жағдайлар болуы мүмкін. Бұл техникалық ақаулар, құрылымдық және форматтық-логикалық бақылау қателіктері және басқа жағдайларда орын алуы мүмкін.
71. Құрылымдық және форматтық-логикалық бақылау қателіктері туындаған жағдайда мүше мемлекеттің орталық кеден органы (мүше мемлекеттің уәкілетті органы) қате туралы хабарлама алынған хабардың Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына және Орталық кеден органдары мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне және Уәкілетті органдар мен Комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл регламентіне сәйкес электрондық құжаттар мен мәліметтерді толтыруға қойылатын талаптарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
Мәліметтердің көрсетілген құжаттардың талаптарына сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, мүше мемлекеттің орталық кеден органы (мүше мемлекеттің уәкілетті органы) анықталған қатені белгіленген тәртіппен жою үшін қажетті шараларды қабылдайды.
72. Штаттан тыс жағдайларды шешу мақсатында мүше мемлекеттер осы Қағидаларда көзделген талаптарды орындау құзыретіне жататын мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары және мүше мемлекеттердің орталық кеден органдары туралы Комиссияны хабардар етеді, сондай-ақ жалпы процесті іске асыру кезінде техникалық қолдауды қамтамасыз етуге жауапты тұлғалар туралы мәліметтерді ұсынады.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2026 жылғы 27 қаңтардағы
№ 10 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің орталық кеден органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл РЕГЛАМЕНТІ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Регламент Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығына кіретін мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шарт;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестердің сыртқы және өзара саудасын интеграцияланған ақпараттық жүйе құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 06 қарашадағы № 200 шешімі;

70. При выполнении процедур общего процесса возможны исключительные ситуации, при которых обработка данных не может быть произведена в обычном режиме. Это может произойти при возникновении технических сбоев, ошибок структурного и форматно-логического контроля и в иных случаях.
71. В случае возникновения ошибок структурного и форматно-логического контроля центральный таможенный орган государства-члена (уполномоченный орган государства-члена) осуществляет проверку сообщения, относительно которого получено уведомление об ошибке, на соответствие Описанию форматов и структур электронных документов и сведений и требованиям к заполнению электронных документов и сведений в соответствии с Регламентом информационного взаимодействия между центральными таможенными органами и Комиссией и Регламентом информационного взаимодействия между уполномоченными органами и Комиссией.
В случае выявления несоответствия сведений требованиям указанных документов центральный таможенный орган государства-члена (уполномоченный орган государства-члена) принимает необходимые меры для устранения выявленной ошибки в установленном порядке.
72. В целях разрешения нештатных ситуаций государства-члены информируют Комиссию об уполномоченных органах государств-членов и центральных таможенных органах государств-членов, к компетенции которых относится выполнение требований, предусмотренных настоящими Правилами, а также представляют сведения о лицах, ответственных за обеспечение технической поддержки при реализации общего процесса.
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 27 января 2026 г. № 10
Регламент
информационного взаимодействия между центральными таможенными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров"
I. Общие положения
1. Настоящий Регламент разработан в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Договор о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";

Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректерді электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестер тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үндестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру тәртібін бекіту туралы" 2016 жылғы 19 желтоқсандағы №169 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдер арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін іске асыру қағидаларын бекіту туралы" 2025 жылғы 9 желтоқсандағы №124 шешімі;
Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде осындай шарттар тараптарының электрондық ақпараттық өзара іс-қимылын көздейтін Одақтың және оған мүше мемлекеттердің үшінші елдермен жасасқан халықаралық шарттары (осындай халықаралық шарттардың ережелерін дамытатын хаттамалар).
II. Қолданылу саласы
2. Осы Регламент жалпы процеске қатысушылардың "Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесінің (бұдан әрі – жалпы процесс) транзакцияларын орындау тәртібі мен шарттарының, сондай-ақ оларды орындау кезіндегі өз рөлінің бірыңғай түсінілуін қамтамасыз ету мақсатында әзірленді.
3. Осы Регламент жалпы процеске қатысушылар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыруға тікелей бағытталған жалпы процесс операцияларын орындау тәртібі мен шарттарына қойылатын талаптарды айқындайды.
4. Осы Регламентті жалпы процеске қатысушылар жалпы процесс шеңберінде рәсімдер мен операцияларды орындау тәртібін бақылау кезінде, сондай-ақ осы жалпы процесті іске асыруды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданады.
III. Негізгі ұғымдар

Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2016 г. № 169 "Об утверждении Порядка реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 декабря 2025 г. № 124 "Об утверждении Правил реализации общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров";
международные договоры, заключенные Союзом и его государствами-членами с третьими странами (развивающие положения таких международных договоров протоколы), предусматривающие электронное информационное взаимодействие сторон таких договоров в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров с использованием интегрированной информационной системы Союза.
II. Область применения
2. Настоящий Регламент разработан в целях обеспечения единообразного понимания участниками общего процесса порядка и условий выполнения транзакций общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров" (далее – общий процесс), а также своей роли при их выполнении.
3. Настоящий Регламент определяет требования к порядку и условиям выполнения операций общего процесса, непосредственно направленных на реализацию информационного взаимодействия между участниками общего процесса.
4. Настоящий Регламент применяется участниками общего процесса при контроле за порядком выполнения процедур и операций в рамках общего процесса, а также при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем, обеспечивающих реализацию этого общего процесса.
III. Основные понятия

5. Осы Регламенттің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"авторландыру" – жалпы процестің белгілі бір қатысушысына белгілі бір әрекеттерді орындау құқығын беру;
"Техникалық шарттар", "үшінші ел", "үшінші елдің уәкілетті органы", "мүше мемлекеттің орталық кеден органы" деген ұғымдар осы Регламентте Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2026 жылғы 27 қаңтардағы № 10 шешімімен бекітілген "Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары) 4-тармағында айқындалған мәндерде пайдаланылады.
"Бастамашы", "бастамашылық операция", "қабылдаушы операция", "респондент", "жалпы процесс хабары" және "жалпы процесс транзакциясы" деген ұғымдар осы Регламентте Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мәндерде пайдаланылады.
IV. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл туралы негізгі мәліметтер
1. Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар
6. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар рөлдерінің тізбесі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар рөлдерінің тізбесі
Рөлдің атауы
Рөлдің сипаттамасы
Рөлді орындайтын қатысушы
1
2
3
Мәліметтер алушы
Комиссияның интеграциялық сегментінен тауардың шығу тегі туралы сертификатты беру (күшін жою (кері қайтарып алу)) фактісі бойынша үшінші елдің уәкілетті органы ұсынған осындай сертификат туралы мәліметтерді алуды және өңдеуді қамтамасыз етеді;
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді сұратуды, сондай-ақ үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерге сұрау салуды қалыптастыруды және Комиссияның интеграциялық сегментіне жіберуді қамтамасыз етеді;
Комиссияның интеграциялық сегментінен үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді, сондай-ақ үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді не сұратылған мәліметтердің жоқтығы туралы ақпаратты алуды жүзеге асырады

5. Для целей настоящего Регламента используются следующие понятия:
"авторизация" – предоставление определенному участнику общего процесса прав на выполнение определенных действий.
Понятия "технические условия", "третья страна", "уполномоченный орган третьей страны", "центральный таможенный орган государства-члена" используются в настоящем Регламенте в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами - членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2026 г. № 10 (далее – Правила информационного взаимодействия).
Понятия "инициатор", "инициирующая операция", "принимающая операция", "респондент", "сообщение общего процесса" и "транзакция общего процесса" используются в настоящем Регламенте в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.
IV. Основные сведения об информационном взаимодействии
в рамках общего процесса
1. Участники информационного взаимодействия
6. Перечень ролей участников информационного взаимодействия в рамках общего процесса приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень ролей участников информационного взаимодействия
Наименование роли
Описание роли
Участник, выполняющий роль
1
2
3
Получатель сведений
обеспечивает получение
из интеграционного сегмента Комиссии и обработку сведений
о сертификате о происхождении товара, представленных уполномоченным органом третьей страны по факту выдачи (аннулирования (отзыва)) такого сертификата;
обеспечивает формирование
и направление в интеграционный сегмент Комиссии запроса сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны, а также запроса обновленных сведений
из базы данных сертификатов
о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны;
осуществляет получение
из интеграционного сегмента Комиссии сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны, а также обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны, либо информации об отсутствии запрашиваемых сведений

Мүше мемлекеттің орталық кеден органы (P.EE.01.ACT.002)
Үйлестіруші
мыналарды:
үшінші елдің уәкілетті органынан тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алуды және оларды алушыға жіберуді;
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алуға сұрау салуды, үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді сұрау салуды алуды және өңдеуді;
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді, үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді немесе сұрау салынатын мәліметтердің жоқтығы туралы ақпаратты алушыға жолдауды қамтамасыз ететін ақпараттық өзара іс-қимылды үйлестіреді және Комиссияның интеграциялық сегментінің үздіксіз жұмыс істеуін қолдайды
үйлестіруші (P.ACT.001)
2. Ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы
7. Жалпы процесті іске асыру шеңберінде мәліметтерді алушы мен Үйлестіруші арасындағы жалпы процестің рәсімдеріне сәйкес ақпараттық өзара іс-қимылдың мынадай түрі – тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді алу кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл жүзеге асырылады.
Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді алу кезінде мәліметтерді алушы мен Үйлестіруші арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы 1-суретте көрсетілген.
1-сурет. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді алу кезінде мәліметтерді алушы мен Үйлестіруші арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы
8. Мәліметтерді алушы мен Үйлестіруші арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процесс шеңберінде іске асырылады. Жалпы процестің құрылымы Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларында анықталған.
9. Ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процестің транзакцияларының орындалу тәртібін айқындайды, олардың әрқайсысы жалпы процеске қатысушылардың арасындағы жалпы процестің ақпараттық объектісінің жай-күйлерін үндестіру мақсатында хабарлар алмасуды білдіреді. Әрбір ақпараттық өзара іс-қимыл үшін операциялар мен осындай операцияларға сәйкес келетін жалпы процестің транзакциялары арасындағы өзара байланыс анықталады.
10. Жалпы процесс транзакциясын орындау кезінде бастамашы өзі жүзеге асыратын операция (бастамашы операция) шеңберінде респондентке сұрау-хабар жібереді, оған жауап ретінде респондент өзі жүзеге асыратын операция (қабылдаушы операция) шеңберінде жауап-хабар жіберуі тиіс.
Хабар құрамындағы деректердің құрылымы Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2026 жылғы 27 қаңтардағы № 10 шешімімен бекітілген "Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына (бұдан әрі – Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасы) сәйкес келуге тиіс.

Центральный таможенный орган государства-члена (P.EE.01.ACT.002)
Координатор
координирует информационное взаимодействие и поддерживает бесперебойное функционирование интеграционного сегмента Комиссии, обеспечивающего:
получение от уполномоченного органа третьей страны сведений
о сертификате о происхождении товара и их направление получателю сведений;
получение и обработку запроса для получения сведений о выданном уполномоченным органом третьей страны сертификате
о происхождении товара, запроса обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны;
направление сведений о выданном уполномоченным органом третьей страны сертификате
о происхождении товара, обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны, или информации
об отсутствии запрашиваемых сведений получателю сведений
координатор (P.ACT.001)
2. Структура информационного взаимодействия
7. В рамках реализации общего процесса в соответствии с процедурами общего процесса между получателем сведений и Координатором осуществляется следующий вид информационного взаимодействия – информационное взаимодействие при получении сведений о сертификатах о происхождении товара.
Структура информационного взаимодействия между получателем сведений и Координатором при получении сведений о сертификатах о происхождении товара представлена на рисунке 1.
Рис. 1. Структура информационного взаимодействия между получателем сведений и Координатором при получении сведений о сертификатах о происхождении товара
8. Информационное взаимодействие между получателем сведений и Координатором реализуется в рамках общего процесса. Структура общего процесса определена в Правилах информационного взаимодействия.
9. Информационное взаимодействие определяет порядок выполнения транзакций общего процесса, каждая из которых представляет собой обмен сообщениями в целях синхронизации состояний информационного объекта общего процесса между участниками общего процесса. Для каждого информационного взаимодействия определены взаимосвязи между операциями и соответствующими таким операциям транзакциями общего процесса.
10. При выполнении транзакции общего процесса инициатор в рамках осуществляемой им операции (инициирующей операции) направляет респонденту сообщение-запрос, в ответ на которое респондент в рамках осуществляемой им операции (принимающей операции) должен направить сообщение-ответ.
Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров", утвержденному Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2026 г. № 10.

11. Жалпы процестің транзакциялары осы Регламентте анықталғандай жалпы процесс транзакцияларының берілген параметрлеріне сәйкес орындалады.
V. Рәсімдер топтары шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
1. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді алу кезіндегі ақпараттық өзара іс қимыл
12. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді алу кезінде жалпы процестің транзакцияларын орындау схемасы 2-суретте көрсетілген. Жалпы процестің әрбір рәсімі үшін 2-кестеде операциялар, жалпы процестің ақпараттық объектілерінің аралық және нәтижелік жай-күйлері мен жалпы процесс транзакциялары арасындағы байланыс көрсетілген.
2-сурет. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді алу кезінде жалпы процестің транзакцияларын орындау схемасы
2-кесте
Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді алу кезіндегі жалпы процесс транзакцияларының тізбесі
Р/с №
Бастамашы орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің аралық жай-күйі
Респондент орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің нәтижелік жай-күйі
Жалпы процесс транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1
Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу (P.EE.01.PRC.001)
1.1
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуды қалыптастыру және жолдау (P.EE.01.OPR.001).

11. Транзакции общего процесса выполняются в соответствии с заданными параметрами транзакций общего процесса, как это определено настоящим Регламентом.
V. Информационное взаимодействие в рамках групп процедур
1. Информационное взаимодействие при получении сведений
о сертификатах о происхождении товара
12. Схема выполнения транзакций общего процесса при получении сведений о сертификатах о происхождении товара представлена на рисунке 2. Для каждой процедуры общего процесса в таблице 2 приведена связь между операциями, промежуточными и результирующими состояниями информационных объектов общего процесса и транзакциями общего процесса.
Рис. 2. Схема выполнения транзакций общего процесса при получении сведений
о
сертификатах о происхождении товара
Таблица 2
Перечень транзакций общего процесса при получении сведений о сертификатах о происхождении товара
№ п/п
Операция, выполняемая инициатором
Промежуточное состояние информационного объекта общего процесса
Операция, выполняемая респондентом
Результирующее состояние информационного объекта общего процесса
Транзакция общего процесса
1
2
3
4
5
6
1
Получение обновленных сведений из базы данных
сертификатов о происхождении товара (P.EE.01.PRC.001)
1.1
формирование
и направление запроса
на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара (P.EE.01.OPR.001).
прием и обработка обновленных сведений
из базы данных сертификатов

үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.EE.01.OPR.004)
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқоры (P.EE.01.BEN.001):
жаңартулар сұралды
үшінші елдің уәкілетті органына тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуды жіберу (P.EE.01.OPR.002).
үшінші елдің уәкілетті орган берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу және жіберу (P.EE.01.OPR.003)
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқоры (P.EE.01.BEN.001): жаңартулар ұсынылды тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқоры (P.EE.01.BEN.001): жаңартулар жоқ
Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу (P.EE.01.TRN.001)
2
Сұрау салу бойынша тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу (P.EE.01.PRC.002)
2.1
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну үшін сұрау салуды қалыптастыру және жолдау
(P.EE.01.OPR.005).
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну үшін сұрау салуға жауап ретінде келіп түскен мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.EE.01.OPR.008)
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер (P.EE.01.BEN.002): мәліметтер сұралды
үшінші елдің уәкілетті органына тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну үшін сұрау салу жолдау (P.EE.01.OPR.006).
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну үшін сұрау салуға жауап ретінде келіп түскен мәліметтерді алу және жіберу
(P.EE.01.OPR.007)
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер (P.EE.01.BEN.002): мәліметтер ұсынылды тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер (P.EE.01.BEN.002): мәліметтер жоқ
Сұрау салу бойынша үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу (P.EE.01.TRN.002)
3
Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу (P.EE.01.PRC.003)
3.1
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді жолдау (P.EE.01.OPR.009).
мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама алу (P.EE.01.OPR.011)
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер (P.EE.01.BEN.002): мәліметтер берілді
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу (P.EE.01.OPR.010)

о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны (P.EE.01.OPR.004)
база данных сертификатов
о происхождении товара (P.EE.01.BEN.001):
обновления запрошены
направление запроса
на получение обновленных сведений
из базы данных сертификатов
о происхождении товара уполномоченному органу третьей страны (P.EE.01.OPR.002).
получение и направление обновленных сведений
из базы данных сертификатов
о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны (P.EE.01.OPR.003)
база данных сертификатов
о происхождении товара (P.EE.01.BEN.001): обновления представлены
база данных сертификатов
о происхождении товара (P.EE.01.BEN.001): обновления отсутствуют
Получение обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны (P.EE.01.TRN.001)
2
Получение сведений о сертификате о происхождении товара по запросу (P.EE.01.PRC.002)
2.1
формирование
и направление запроса для представления сведений
о сертификате
о происхождении товара
(P.EE.01.OPR.005).
прием и обработка сведений, поступивших
в ответ на запрос для представления сведений
о сертификате происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны (P.EE.01.OPR.008)
сведения
о сертификате
о происхождении товара (P.EE.01.BEN.002): сведения запрошены
направление запроса для представления сведений
о сертификате
о происхождении товара уполномоченному органу третьей страны (P.EE.01.OPR.006).
получение и направление сведений, поступивших
в ответ на запрос для представления сведений
о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны
(P.EE.01.OPR.007)
сведения
о сертификате
о происхождении товара (P.EE.01.BEN.002): сведения представлены
сведения
о сертификате
о происхождении товара (P.EE.01.BEN.002): сведения отсутствуют
Получение сведений
о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны, по запросу (P.EE.01.TRN.002)
3
Получение сведений о сертификате о происхождении товара (P.EE.01.PRC.003)
3.1
направление сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны (P.EE.01.OPR.009).
получение уведомления
о результатах обработки сведений (P.EE.01.OPR.011)
сведения
о сертификате
о происхождении товара (P.EE.01.BEN.002): сведения переданы
прием и обработка сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны (P.EE.01.OPR.010)
сведения
о сертификате

тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер (P.EE.01.BEN.002): мәліметтер алынды
Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу (P.EE.01.TRN.003)
VI. Жалпы процесс хабарларының сипаттамасы
13. Жалпы процесті іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде берілетін жалпы процесс хабарларының тізбесі 3-кестеде келтірілген. Хабар құрамындағы деректердің құрылымы Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына сәйкес келуі тиіс. Электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасындағы тиісті құрылымға сілтеме 3-кестенің 3-бағанының мәні бойынша белгіленеді.
3-кесте
Жалпы процесс хабарларының тізбесі
Кодтық белгіленуі
Атауы
Электрондық құжаттың (мәліметтердің) құрылымы
1
2
3
P.EE.01.MSG.001
тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салу
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерге сұрау салу (Request)
P.EE.01.MSG.002
тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорынан жаңартылған мәліметтер
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер (Certificate)
P.EE.01.MSG.003
мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама
мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама (Response)
P.EE.01.MSG.004
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерге сұрау салу
тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерге сұрау салу (Request)
P.EE.01.MSG.005
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер (Certificate)
P.EE.01.MSG.006
мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама
мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама (Response)
VII. Жалпы процесс транзакцияларының сипаттамасы

о происхождении товара (P.EE.01.BEN.002): сведения получены
Получение сведений
о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны (P.EE.01.TRN.003)
VI. Описание сообщений общего процесса
13. Перечень сообщений общего процесса, передаваемых в рамках информационного взаимодействия при реализации общего процесса, приведен в таблице 3. Структура данных в составе сообщения должна соответствовать Описанию форматов и структур электронных документов и сведений. Ссылка на соответствующую структуру в Описании форматов и структур электронных документов и сведений устанавливается по значению графы 3 таблицы 3.
Таблица 3
Перечень сообщений общего процесса
Кодовое обозначение
Наименование
Структура электронного документа (сведений)
1
2
3
P.EE.01.MSG.001
запрос на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара
запрос сведений
о сертификатах
о происхождении товара (Request)
P.EE.01.MSG.002
обновленные сведения из базы данных сертификатов
о происхождении товара
сведения о сертификате
о происхождении товара (Certificate)
P.EE.01.MSG.003
уведомление об отсутствии сведений
уведомление о результатах обработки сведений
(Response)
P.EE.01.MSG.004
запрос сведений о сертификате
о происхождении товара
запрос сведений
о сертификатах
о происхождении товара (Request)
P.EE.01.MSG.005
сведения о сертификате
о происхождении товара
сведения о сертификате
о происхождении товара (Certificate)
P.EE.01.MSG.006
уведомление о результатах обработки сведений
уведомление о результатах обработки сведений
(Response)
VII. Описание транзакций общего процесса

1. "Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу" (P.EE.01.TRN.001) жалпы процесінің транзакциясы
14. "Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу" (P.EE.01.TRN.001) жалпы процесінің транзакциясы бастамашының сұрау салуы бойынша үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді респонденттің ұсынуы үшін орындалады. Көрсетілген жалпы процесс транзакциясының схемасы 3-суретте көрсетілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 4-кестеде келтірілген.

1. Транзакция общего процесса "Получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны" (P.EE.01.TRN.001)
14. Транзакция общего процесса "Получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны" (P.EE.01.TRN.001) выполняется для представления респондентом по запросу инициатора обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 3. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 4.

3-сурет. "Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу" (P.EE.01.TRN.001) жалпы процесінің транзакциясын орындау схемасы
4-кесте
"Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу" (P.EE.01.TRN.001) жалпы процесі транзакциясының сипаттамасы
Р/с №
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.01.TRN.001
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау/жауап
4
Бастамашылық рөл
бастамашы
5
Бастамашылық операция
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салуды қалыптастыру және жіберу
6
Ден қою рөлі
респондент
7
Қабылдау операциясы
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу және жіберу
8
Жалпы процесс транзакциясын орындау нәтижесі
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқоры(P.EE.01.BEN.001): жаңартулар жоқ
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқоры (P.EE.01.BEN.001): жаңартулар ұсынылды
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері:
алуды растауға арналған уақыт
техникалық шарттармен айқындалады
өңдеуге қабылдауды растауға арналған уақыт
техникалық шарттармен айқындалады
жауапты күту уақыты
техникалық шарттармен айқындалады
авторизациялау белгісі
иә
қайталаулар саны
техникалық шарттармен айқындалады
10
Жалпы процесс транзакцияларының хабарлары:
бастамашылық хабар
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салу (P.EE.01.MSG.001)
жауап хабар
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорындағы жаңартылған мәліметтер (P.EE.01.MSG.002) мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама (P.EE.01.MSG.003)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
Қате ЭЦҚ-мен электрондық құжатты беру
-

Рис. 3. Схема выполнения транзакции общего процесса "Получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны" (P.EE.01.TRN.001)
Таблица 4
Описание транзакции общего процесса "Получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны" (P.EE.01.TRN.001)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.01.TRN.001
2
Наименование транзакции общего процесса
получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
формирование и направление запроса на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
получение и направление обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
база данных сертификатов о происхождении товара (P.EE.01.BEN.001): обновления отсутствуют
база данных сертификатов о происхождении товара (P.EE.01.BEN.001): обновления представлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время подтверждения получения
определяется техническими условиями
время подтверждения принятия в обработку
определяется техническими условиями
время ожидания ответа
определяется техническими условиями
признак авторизации
да
количество повторов
определяется техническими условиями
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
запрос на получение обновленных сведений
из базы данных сертификатов о происхождении товара (P.EE.01.MSG.001)
ответное сообщение
обновленные сведения из базы данных сертификатов о происхождении товара (P.EE.01.MSG.002)
уведомление об отсутствии сведений (P.EE.01.MSG.003)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
-

2. "Сұрау салу бойынша үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу" (P.EE.01.TRN.002) жалпы процесінің транзакциясы
15. "Сұрау салу бойынша үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу" (P.EE.01.TRN.002) жалпы процесінің транзакциясы бастамашының сұрау салуы бойынша үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорындағы тауардың шығу тегі туралы белгілі бір сертификат туралы мәліметтерді респонденттің ұсынуы үшін орындалады. Көрсетілген жалпы процестің транзакциясын орындау схемасы 4-суретте көрсетілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 5-кестеде келтірілген.
4-сурет. "Сұрау салу бойынша үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу" (P.EE.01.TRN.002) жалпы процесінің транзакциясын орындау схемасы
5-кесте
"Сұрау салу бойынша үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу" (P.EE.01.TRN.002) жалпы процесі транзакциясының сипаттамасы
Р/с №
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.01.TRN.002
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
сұрау салу бойынша үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау/жауап
4
Бастамашылық рөл
бастамашы
5
Бастамашылық операция
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну үшін сұрау салуды қалыптастыру және жолдау
6
Ден қою рөлі
респондент
7
Қабылдау операциясы
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну үшін сұрау салуға жауап ретінде келіп түскен мәліметтерді алу және жіберу
8
Жалпы процесс транзакциясын орындау нәтижесі
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер (P.EE.01.BEN.002): мәліметтер жоқ
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер (P.EE.01.BEN.002): мәліметтер ұсынылды
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері:
алуды растауға арналған уақыт
техникалық шарттармен айқындалады
өңдеуге қабылдауды растауға арналған уақыт
техникалық шарттармен айқындалады
жауапты күту уақыты
техникалық шарттармен айқындалады
авторизациялау белгісі
иә
қайталаулар саны
техникалық шарттармен айқындалады
10
Жалпы процесс транзакцияларының хабарлары:
бастамашылық хабар

2. Транзакция общего процесса "Получение сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны, по запросу" (P.EE.01.TRN.002)
15. Транзакция общего процесса "Получение сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны, по запросу" (P.EE.01.TRN.002) выполняется для представления респондентом по запросу инициатора сведений об определенном сертификате о происхождении товара в базе данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом третьей страны. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 4. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 5.
Рис. 4. Схема выполнения транзакции общего процесса "Получение сведений
о
сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны, по запросу" (P.EE.01.TRN.002)
Таблица 5
Описание транзакции общего процесса "Получение сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны, по запросу" (P.EE.01.TRN.002)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.01.TRN.002
2
Наименование транзакции общего процесса
получение сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны,
по запросу
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
формирование и направление запроса для представления сведений о сертификате
о происхождении товара
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
получение и направление сведений, поступивших в ответ на запрос для представления сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
сведения о сертификате о происхождении товара (P.EE.01.BEN.002): сведения отсутствуют
сведения о сертификате о происхождении товара (P.EE.01.BEN.002): сведения представлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время подтверждения получения
определяется техническими условиями
время подтверждения принятия в обработку
определяется техническими условиями
время ожидания ответа
определяется техническими условиями
признак авторизации
да
количество повторов
определяется техническими условиями
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение

тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерге сұрау салу (P.EE.01.MSG.004)
жауап хабар
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер (P.EE.01.MSG.005) мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама (P.EE.01.MSG.003)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
Қате ЭЦҚ-мен электрондық құжатты беру
-
3. "Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу" (P.EE.01.TRN.003) жалпы процесінің транзакциясы

запрос сведений о сертификате о происхождении товара (P.EE.01.MSG.004)
ответное сообщение
сведения о сертификате о происхождении товара (P.EE.01.MSG.005)
уведомление об отсутствии сведений (P.EE.01.MSG.003)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
-
3. Транзакция общего процесса "Получение сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны" (P.EE.01.TRN.003)

16. "Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу" (P.EE.01.TRN.003) жалпы процесінің транзакциясы бастамашының үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді респондентке ұсынуы үшін орындалады. Көрсетілген жалпы процестің транзакциясын орындау схемасы 5-суретте көрсетілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 6-кестеде келтірілген.
5-сурет. "Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу" (P.EE.01.TRN.003) жалпы процесінің транзакциясын орындау схемасы
6-кесте
"Үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу" (P.EE.01.TRN.003) жалпы процесі транзакциясының сипаттамасы
Р/с №
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.01.TRN.003
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау/жауап
4
Бастамашылық рөл
бастамашы
5
Бастамашылық операция
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді жіберу
6
Ден қою рөлі
респондент
7
Қабылдау операциясы
үшінші елдің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді қабылдау және өңдеу
8
Жалпы процесс транзакциясын орындау нәтижесі

16. Транзакция общего процесса "Получение сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны" (P.EE.01.TRN.003) выполняется для представления инициатором респонденту сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 5. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 6.
Рис. 5. Схема выполнения транзакции общего процесса "Получение сведений
о
сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны" (P.EE.01.TRN.003)
Таблица 6
Описание транзакции общего процесса "Получение сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны" (P.EE.01.TRN.003)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.01.TRN.003
2
Наименование транзакции общего процесса
получение сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
направление сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
прием и обработка сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом третьей страны
8
Результат выполнения транзакции общего процесса

тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер (P.EE.01.BEN.002): мәліметтер алынды
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері:
алуды растауға арналған уақыт
техникалық шарттармен айқындалады
өңдеуге қабылдауды растауға арналған уақыт
техникалық шарттармен айқындалады
жауапты күту уақыты
техникалық шарттармен айқындалады
авторизациялау белгісі
иә
қайталаулар саны
техникалық шарттармен айқындалады
10
Жалпы процесс транзакцияларының хабарлары:
бастамашылық хабар
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер (P.EE.01.MSG.005)
жауап хабар
мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама (P.EE.01.MSG.006)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
Қате ЭЦҚ-мен электрондық құжатты беру
-
VIII. Штаттан тыс жағдайлардағы іс-қимыл тәртібі
17. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде деректерді өңдеуді әдеттегі режимде жүргізу мүмкін болмайтын штаттан тыс жағдайлар болуы мүмкін. Штаттан тыс жағдайлар техникалық іркілістер, күту уақыты аяқталған кезде және өзге де жағдайларда туындайды. Жалпы процеске қатысушының штаттан тыс жағдайдың туындау себептері туралы түсіндірмелер және оны шешу жөніндегі ұсынымдар алуы үшін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін қолдау қызметіне тиісті сұрау салу жіберу мүмкіндігі көзделген. Штаттан тыс жағдайды шешу бойынша жалпы ұсынымдар 7-кестеде келтірілген.
18. Транзакцияның бастамашысы (мүше мемлекеттің орталық кеден органы) қате туралы хабарлама алынған хабардың Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына және осы Регламенттің IX бөлімінде көрсетілген хабарларды бақылауға қойылатын талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізеді. Егер көрсетілген талаптарға сәйкессіздік анықталған жағдайда, транзакцияның бастамашысы (мүше мемлекеттің орталық кеден органы) анықталған қатені жою үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды. Егер сәйкессіздіктер анықталмаған жағдайда, транзакцияның бастамашысы (мүше мемлекеттің орталық кеден органы) осы штаттан тыс жағдай сипатталған хабарды Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін қолдау қызметіне жібереді.
7-кесте
Штаттан тыс жағдайлардағы іс-қимыл
Штаттан тыс жағдайдың коды
Штаттан тыс жағдайдың сипаттамасы
Штаттан тыс жағдайдың себептері
Штаттан тыс жағдай туындаған кездегі іс-қимыл сипаттамасы
1
2
3
4
P.EXC.002
жалпы процестің екі жақты транзакциясының бастамашысы келісілген қайталаулар саны аяқталғаннан кейін жауап-хабар алған жоқ
көлік жүйесіндегі техникалық ақаулар немесе бағдарламалық қамтамасыз етудің жүйелік қатесі
жауап-хабар қалыптастырылуы тиіс ұлттық сегменттің техникалық қолдау қызметіне не егер жауап-хабар Комиссияның интеграциялық сегментінен алынады деп күтілсе, Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін техникалық қолдау қызметіне сұрау салу жолдау қажет
P.EXC.004
жалпы процесс транзакциясының бастамашысы қате туралы хабарлама алды
анықтамалықтар мен сыныптауыштар үндестірілмеген немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемалары, қолданбалы деректердегі қателер жаңартылмаған
жалпы процесс транзакциясының бастамашысы пайдаланылған анықтамалықтар мен сыныптауыштарды үндестіруі немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемаларын жаңартуы, қолданбалы деректердегі қателерді түзетуі қажет. Егер анықтамалықтар мен сыныптауыштар үндестірілсе, электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемалары жаңартылса, қолданбалы деректерде қателер анықталмаса, Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін техникалық қолдау қызметіне сұрау салу жіберу қажет

сведения о сертификате о происхождении товара (P.EE.01.BEN.002): сведения получены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время подтверждения получения
определяется техническими условиями
время подтверждения принятия в обработку
определяется техническими условиями
время ожидания ответа
определяется техническими условиями
признак авторизации
да
количество повторов
определяется техническими условиями
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
сведения о сертификате о происхождении товара (P.EE.01.MSG.005)
ответное сообщение
уведомление о результатах обработки сведений (P.EE.01.MSG.006)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
-
VIII. Порядок действий в нештатных ситуациях
17. При информационном взаимодействии в рамках общего процесса вероятны нештатные ситуации, когда обработка данных не может быть произведена в обычном режиме. Нештатные ситуации возникают при технических сбоях, истечении времени ожидания и в иных случаях. Для получения участником общего процесса комментариев о причинах возникновения нештатной ситуации и рекомендаций по ее разрешению предусмотрена возможность направления соответствующего запроса в службу поддержки интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза. Общие рекомендации по разрешению нештатной ситуации приведены в таблице 7.
18. Инициатор транзакции (центральный таможенный орган государства-члена) проводит проверку сообщения, в связи с которым получено уведомление об ошибке, на соответствие Описанию форматов и структур электронных документов и сведений требованиям к контролю сообщений, указанным в разделе IX настоящего Регламента. В случае, если выявлено несоответствие указанным требованиям, инициатор транзакции (центральный таможенный орган государства-члена) принимает все необходимые меры для устранения выявленной ошибки. В случае если несоответствий не выявлено, инициатор транзакции (центральный таможенный орган государства-члена) направляет сообщение с описанием этой нештатной ситуации в службу поддержки интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза.
Таблица 7
Действия в нештатных ситуациях
Код нештатной ситуации
Описание нештатной ситуации
Причины нештатной ситуации
Описание действий
при возникновении нештатной ситуации
1
2
3
4
P.EXC.002
инициатор двусторонней транзакции общего процесса не получил сообщение-ответ после истечения согласованного количества повторов
технические сбои в транспортной системе или системная ошибка программного обеспечения
необходимо направить запрос
в службу технической поддержки национального сегмента,
в котором должно быть сформировано сообщение-ответ, либо
в службу технической поддержки интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза, если получение сообщения-ответа ожидается из интеграционного сегмента Комиссии
P.EXC.004
инициатор транзакции общего процесса получил уведомление об ошибке
не синхронизированы справочники и классификаторы или не обновлены
XML-схемы электронных документов (сведений),
ошибки в прикладных данных
инициатору транзакции общего процесса необходимо синхронизировать используемые справочники
и классификаторы или обновить XML-схемы электронных документов (сведений), исправить ошибки в прикладных данных.
Если справочники и классификаторы синхронизированы, XML-схемы электронных документов (сведений) обновлены, ошибок в прикладных данных не выявлено, необходимо направить запрос
в службу технической поддержки интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза

P.EE.01.EXC.003
бастамашының ақпараттық жүйесінде респонденттің жауап хабарын өңдеу кезінде қате пайда болды
жалпы процесс транзакциясының бастамашысы жағындағы хабар мазмұнының блогын тексеру мен өңдеудегі қате
транзакцияның бастамашысы мазмұнның блогын берілетін ақпараттың дұрыстығын тексеруге және осы штаттан тыс жағдайды сипаттайтын хабарды транзакция респондентінің қолдау қызметіне жіберуге тиіс
IX. Электрондық құжаттар мен мәліметтерді толтыруға қойылатын талаптар
19. "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салу" (P.EE.02.MSG.001) хабарында берілетін "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерге сұрау салу" (Request) электрондық құжатының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 8-кестеде айқындалған.
8-кесте
"Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салу" (P.EE.02.MSG.001) хабарында берілетін "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерге сұрау салу" (Request) электрондық құжатының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар *
Талаптың коды
Талаптың тұжырымдамасы
1
"Сертификаттың сәйкестендіргіші" (ID) деректемесі толтырылмайды
2
"Сертификатты беру орны" (IssueLocationID) деректемесі толтырылмайды
3
"Сертификат нысанының кодтық белгіленуі" (TypeCode) деректемесі толтырылуға және техникалық шарттарға сәйкес көрсетілетін сертификат нысанының кодтық белгіленуін (мысалы, "ЕАV") қамтуға тиіс
4
"Сертификаттың шығарылған күні немесе мәліметтердің жаңартылған күні" (IssueDateTime) деректемесі толтырылады және мүше мемлекеттің орталық кеден органының дерекқорында сертификат мәліметтерін есепке алудың бастамашыда бар соңғы күні, күні мен уақыты туралы мәліметтер қамтылады
20. "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерге сұрау салу" (P.EE.01.MSG.004) хабарында берілетін "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерге сұрау салу" (Request) электрондық құжаттарының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 9-кестеде келтірілген.
9-кесте
"Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерге сұрау салу" (P.EE.01.MSG.004) хабарында берілетін "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерге сұрау салу" (Request) электрондық құжаттарының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар*
Талаптың коды
Талаптың тұжырымдамасы
1
"Сертификаттың сәйкестендіргіші" (ID) деректемесі толтырылуға тиіс
2
"Сертификатты беру орны" (IssueLocationID) деректемесі толтырылуға тиіс
3
"Сертификат нысанының кодтық белгіленуі" (TypeCode) деректемесі толтырылуға және техникалық шарттарға сәйкес көрсетілетін сертификат нысанының кодтық белгіленуін (мысалы, "ЕАV") қамтуға тиіс
4
"Сертификаттың шығарылған күні немесе мәліметтердің жаңартылған күні" (IssueDateTime) деректемесі толтырылады және онда сертификаттың берілген күні қамтылады

P.EE.01.EXC.003
в информационной системе инициатора при обработке ответного сообщения
от респондента возникла ошибка
ошибка в проверке и обработке блока содержимого сообщения на стороне инициатора транзакции общего процесса
инициатор транзакции должен проверить блок содержимого на корректность передаваемой информации
и направить сообщение
с описанием этой нештатной ситуации в службу поддержки Респондента транзакции
IX. Требования к заполнению электронных документов и сведений
19. Требования к заполнению реквизитов электронного документа (сведений) "Запрос сведений о сертификатах о происхождении товара" (Request), передаваемого в сообщении "Запрос на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.02.MSG.001), определены в Таблице 8.
Таблица 8
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Запрос сведений о сертификатах о происхождении товара" (Request), передаваемых в сообщении "Запрос на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.MSG.001)*
Код требования
Формулировка требования
1
Реквизит "Идентификатор сертификата" (ID) не заполняется
2
Реквизит "Место выдачи сертификата" (IssueLocationID) не заполняется
3
реквизит "Кодовое обозначение формы сертификата" (TypeCode) заполняется и должен содержать кодовое обозначение формы сертификата, указываемое в соответствии с техническими условиями (например, "ЕАV")
4
Реквизит "Дата выпуска сертификата или дата обновления сведений" (IssueDateTime) заполняется и содержит сведения о последней, имеющейся у инициатора, дате и времени учета сведений сертификата
в базе данных центрального таможенного органа государства-члена
20. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Запрос сведений о сертификатах о происхождении товара" (Request), передаваемых в сообщении "Запрос сведений о сертификате о происхождении товара" (P.EE.01.MSG.004), приведены в таблице 9.
Таблица 9
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Запрос сведений о сертификатах о происхождении товара" (Request), передаваемых в сообщении "Запрос сведений о сертификате о происхождении товара" (P.EE.01.MSG.004)*
Код требования
Формулировка требования
1
Реквизит "Идентификатор сертификата" (ID) должен быть заполнен
2
Реквизит "Место выдачи сертификата" (IssueLocationID) должен быть заполнен
3
реквизит "Кодовое обозначение формы сертификата" (TypeCode) заполняется и должен содержать кодовое обозначение формы сертификата, указываемое в соответствии с техническими условиями (например, "ЕАV")
4
Реквизит "Дата выпуска сертификата или дата обновления сведений" (IssueDateTime) заполняется и содержит дату выдачи сертификата

21. "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорындағы жаңартылған мәліметтер" (P.EE.01.MSG.002) немесе "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер" (P.EE.01.MSG.005) хабарында берілетін "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер" (Certificate) электрондық құжаттарының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар техникалық шарттарда анықталады.
______________
* Талаптардың құрамы белгілі бір үшінші ел үшін техникалық шарттарда нақтылануы мүмкін.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2026 жылғы 27 қаңтардағы
№ 10 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары мен Еуразиялық экономикалық комиссия арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл РЕГЛАМЕНТІ
I. Жалпы ережелер
1. Осы Регламент Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығына кіретін мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шарт;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестердің сыртқы және өзара саудасын интеграцияланған ақпараттық жүйе құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 06 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректерді электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестер тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үндестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру тәртібін бекіту туралы" 2016 жылғы 19 желтоқсандағы №169 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдер арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін іске асыру қағидаларын бекіту туралы" 2025 жылғы 9 желтоқсандағы №124 шешімі;
Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде осындай шарттар тараптарының электрондық ақпараттық өзара іс-қимылын көздейтін Одақтың және оған мүше мемлекеттердің үшінші елдермен жасасқан халықаралық шарттары (осындай халықаралық шарттардың ережелерін дамытатын хаттамалар).
II. Қолданылу саласы

21. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Сведения о сертификате о происхождении товара" (Certificate), передаваемых в сообщении "Обновленные сведения из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.MSG.002) или в сообщении "Сведения о сертификате о происхождении товара" (P.EE.01.MSG.005), определяются в технических условиях.
______________
*Состав требований может быть уточнен в технических условиях для определенной третьей страны.
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 27 января 2026 г. № 10
Регламент
информационного взаимодействия между уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров"
I. Общие положения
1. Настоящий Регламент разработан в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Договор о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2016 г. № 169 "Об утверждении Порядка реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 декабря 2025 г. № 124 "Об утверждении Правил реализации общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров";
международные договоры, заключенные Союзом и его государствами-членами с третьими странами (развивающие положения таких международных договоров протоколы), предусматривающие электронное информационное взаимодействие сторон таких договоров в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров с использованием интегрированной информационной системы Союза.
II. Область применения

2. Осы Регламент жалпы процеске қатысушылардың "Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесінің (бұдан әрі – жалпы процесс) транзакцияларын орындау тәртібі мен шарттарының, сондай-ақ оларды орындау кезіндегі өз рөлінің бірыңғай түсінілуін қамтамасыз ету мақсатында әзірленді.
3. Осы Регламент жалпы процеске қатысушылар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыруға тікелей бағытталған жалпы процесс операцияларын орындау тәртібі мен шарттарына қойылатын талаптарды айқындайды.
4. Осы Регламентті жалпы процеске қатысушылар жалпы процесс шеңберінде рәсімдер мен операцияларды орындау тәртібін бақылау кезінде, сондай-ақ осы жалпы процесті іске асыруды қамтамасыз ететін ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданады.
III. Негізгі ұғымдар
5. Осы Регламенттің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"авторландыру" – жалпы процестің белгілі бір қатысушысына белгілі бір әрекеттерді орындау құқығын беру;
"Техникалық шарттар", "үшінші ел", "мүше мемлекеттің уәкілетті органы", "үшінші елдің орталық кеден органы" деген ұғымдар осы Регламентте Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2026 жылғы 27 қаңтардағы № 10 шешімімен бекітілген "Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары) 4-тармағында айқындалған мәндерде пайдаланылады.
"Бастамашы", "бастамашылық операция", "қабылдаушы операция", "респондент", "жалпы процесс хабары" және "жалпы процесс транзакциясы" деген ұғымдар осы Регламентте Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үйлестіру және сипаттау әдістемесінде айқындалған мәндерде пайдаланылады.
IV. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл туралы негізгі мәліметтер
1. Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар
6. Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар рөлдерінің тізбесі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар рөлдерінің тізбесі
Рөлдің атауы
Рөлдің сипаттамасы
Рөлді орындайтын қатысушы
1
2
3
Мәліметтер иесі
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорын қалыптастыруды және жүргізуді қамтамасыз етеді;
үшінші елдің орталық кеден органына ұсыну үшін Комиссияның интеграциялық сегментіне мынадай мәліметтерді жібереді:
тауарды беру (күшін жою (кері қайтарып алу)) фактісі бойынша оның шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер);
үшінші елдің орталық кеден органының сұрау салуына жауап ретінде берілген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер не оның жоқтығы туралы ақпарат;
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтер не жаңартулардың жоқтығы туралы ақпарат;
Комиссияның интеграциялық сегментінен мыналарды:
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды;
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салуды алуды жүзеге асырады

2. Настоящий Регламент разработан в целях обеспечения единообразного понимания участниками общего процесса порядка и условий выполнения транзакций общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров" (далее – общий процесс), а также своей роли при их выполнении.
3. Настоящий Регламент определяет требования к порядку и условиям выполнения операций общего процесса, непосредственно направленных на реализацию информационного взаимодействия между участниками общего процесса.
4. Настоящий Регламент применяется участниками общего процесса при контроле за порядком выполнения процедур и операций в рамках общего процесса, а также при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем, обеспечивающих реализацию этого общего процесса.
III. Основные понятия
5. Для целей настоящего Регламента используются следующие понятия:
"авторизация" – представление определенному участнику общего процесса прав на выполнение определенных действий.
Понятия "технические условия", "третья страна", "уполномоченный орган государства-члена", "центральный таможенный орган третьей страны" используются в настоящем Регламенте в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной истемы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами - членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2026 г. № 10 (далее – Правила информационного взаимодействия).
Понятия "инициатор", "инициирующая операция", "принимающая операция", "респондент", "сообщение общего процесса" и "транзакция общего процесса" используются в настоящем Регламенте в значениях, определенных Методикой анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, утвержденной Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63.
IV. Основные сведения об информационном взаимодействии
в рамках общего процесса
1. Участники информационного взаимодействия
6. Перечень ролей участников информационного взаимодействия в рамках общего процесса приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень ролей участников информационного взаимодействия
Наименование роли
Описание роли
Участник, выполняющий роль
1
2
3
Владелец сведений
обеспечивает формирование
и ведение базы данных сертификатов о происхождении товара;
направляет в интеграционный сегмент Комиссии для представления в центральный таможенный орган третьей страны следующих сведений:
сведений о сертификате
о происхождении товара по факту его выдачи (аннулирования (отзыва));
сведений о выданном сертификате
о происхождении товара либо информацию о его отсутствии в ответ на запрос центрального таможенного органа третьей страны;
обновленных сведений
из базы данных сертификатов
о происхождении товара, выданных уполномоченным органом государства-члена, либо информацию об отсутствии обновлений;
осуществляет получение
из интеграционного сегмента Комиссии:
запроса на представление обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара, выданных уполномоченным органом государства-члена;
запроса на представление сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена

мүше мемлекеттің уәкілетті органы (P.EE.01.ACT.001)
Үйлестіруші
осы мәліметтерді үшінші елдің орталық кеден органына, оның ішінде үшінші елдің орталық кеден органының сұрау салуы бойынша ұсыну үшін тауардың шығу тегі туралы берілген сертификат туралы мәліметтерді алуды қамтамасыз етеді;
мүше мемлекеттің уәкілетті органы ресімдеген және берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді ұсынуға сұрау салудың, сондай-ақ мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салудың мәліметтерін иесіне жіберуді жүзеге асырады;
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді немесе осы мәліметтерді үшінші елдің орталық кеден органына ұсыну үшін жаңартулардың жоқтығы туралы ақпаратты алуды қамтамасыз етеді
Үйлестіруші (P.ACT.001)
2. Ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы
7. Жалпы процесті іске асыру шеңберінде Үйлестіруші мен мәліметтер иесі арасындағы жалпы процестің рәсімдеріне сәйкес ақпараттық өзара іс қимылдың мынадай түрлері жүзеге асырылады:
тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді ұсыну кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл.
Үйлестіруші мен мәліметтер иесі арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы 1-суретте көрсетілген.
1-сурет. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді ұсыну кезінде Үйлестіруші мен мәліметтер иесі арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың құрылымы
8. Үйлестіруші мен мәліметтер иесі арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процесс шеңберінде іске асырылады. Жалпы процестің құрылымы Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларында анықталған.
9. Ақпараттық өзара іс-қимыл жалпы процестің қатысушылары арасында жалпы процестің ақпараттық объектісінің жай-күйлерін үндестіру мақсатында хабарлар алмасу болып табылатын жалпы процестің транзакцияларын орындау тәртібін айқындайды. Әрбір ақпараттық өзара іс-қимыл үшін операциялар мен осындай операцияларға сәйкес жалпы процесс транзакциялары арасындағы қатынастар айқындалады.
10. Жалпы процесс транзакциясын орындау кезінде бастамашы өзі жүзеге асыратын операция (бастамашы операция) шеңберінде респондентке сұрау-хабар жібереді, оған жауап ретінде респондент өзі жүзеге асыратын операция (қабылдаушы операция) шеңберінде жауап-хабар жіберуге тиіс.

уполномоченный орган государства-члена (P.EE.01.ACT.001)
Координатор
обеспечивает получение сведений
о выданном сертификате
о происхождении товара для представления этих сведений
в центральный таможенный орган третьей страны, в том числе по запросу центрального таможенного органа третьей страны;
осуществляет направление владельцу сведений запроса на представление обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара, оформленных и выданных уполномоченным органом государства-члена, а также запроса на представление сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена;
обеспечивает получение обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара, выданных уполномоченным органом государства-члена, либо информации об отсутствии обновлений для представления этих сведений
в центральный таможенный орган третьей страны
Координатор (P.ACT.001)
2. Структура информационного взаимодействия
7. В рамках реализации общего процесса в соответствии с процедурами общего процесса между Координатором и владельцем сведений осуществляются следующие виды информационного взаимодействия:
информационное взаимодействие при представления сведений о сертификатах о происхождении товара.
Структура информационного взаимодействия между Координатором и владельцем сведений представлена на рисунке 1.
Рис. 1. Структура информационного взаимодействия между Координатором
и
владельцем сведений при представлении сведений о сертификатах
о
происхождении товара
8. Информационное взаимодействие между Координатором и владельцем сведений реализуется в рамках общего процесса. Структура общего процесса определена в Правилах информационного взаимодействия.
9. Информационное взаимодействие определяет порядок выполнения транзакций общего процесса, каждая из которых представляет собой обмен сообщениями в целях синхронизации состояний информационного объекта общего процесса между участниками общего процесса. Для каждого информационного взаимодействия определены взаимосвязи между операциями и соответствующими таким операциям транзакциями общего процесса.
10. При выполнении транзакции общего процесса инициатор в рамках осуществляемой им операции (инициирующей операции) направляет респонденту сообщение-запрос, в ответ на которое респондент в рамках осуществляемой им операции (принимающей операции) должен направить сообщение-ответ.

11. Жалпы процестің транзакциялары осы Регламентте анықталғандай жалпы процесс транзакцияларының берілген параметрлеріне сәйкес орындалады.
V. Рәсімдер топтары шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл
1. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді ұсыну кезіндегі ақпараттық өзара іс қимыл
12. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді ұсыну кезінде жалпы процестің транзакцияларын орындау схемасы 2-суретте көрсетілген. Жалпы процестің әрбір рәсімі үшін 2-кестеде операциялар, жалпы процестің ақпараттық объектілерінің аралық және нәтижелік жай-күйлері мен жалпы процесс транзакциялары арасындағы байланыс келтірілген.
2-сурет. Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді ұсыну кезінде жалпы процестің транзакцияларын орындау схемасы
2-кесте
Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерді ұсыну кезіндегі жалпы процесс транзакцияларының тізбесі
Р/с №
Бастамашы орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің аралық жай-күйі
Респондент орындайтын операция
Жалпы процестің ақпараттық объектісінің нәтижелік жай-күйі
Жалпы процесс транзакциясы
1
2
3
4
5
6
1

11. Транзакции общего процесса выполняются в соответствии с заданными параметрами транзакций общего процесса, как это определено настоящим Регламентом.
V. Информационное взаимодействие в рамках групп процедур
1. Информационное взаимодействие при представлении сведений
о сертификатах о происхождении товара
12. Схема выполнения транзакций общего процесса при представлении сведений о сертификатах о происхождении товара представлена на рисунке 2. Для каждой процедуры общего процесса в таблице 2 приведена связь между операциями, промежуточными и результирующими состояниями информационных объектов общего процесса и транзакциями общего процесса.
Рис. 2. Схема выполнения транзакций общего процесса при представлении сведений
о сертификатах о происхождении товара
Таблица 2
Перечень транзакций общего процесса при представлении сведений о сертификатах о происхождении товара
№ п/п
Операция, выполняемая инициатором
Промежуточное состояние информационного объекта общего процесса
Операция, выполняемая респондентом
Результирующее состояние информационного объекта общего процесса
Транзакция общего процесса
1
2
3
4
5
6
1

Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді ұсыну (P.EE.01.PRC.004)
1.1
мүше мемлекеттің уәкілетті органына тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу үшін сұрау салу жіберу (P.EE.01.OPR.012).
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу (P.EE.01.OPR.014)
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқоры (P.EE.01.BEN.001): жаңартулар сұралды
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алу үшін сұрау салуға жауап ретінде мәліметтерді ұсыну (P.EE.01.OPR.013)
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқоры (P.EE.01.BEN.001): жаңартулар жіберілді тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқоры (P.EE.01.BEN.001): жаңартулар жоқ
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді ұсыну (P.EE.01.TRN.004)
2
Сұрау салу бойынша тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну (P.EE.01.PRC.005)
2.1
мүше мемлекеттің уәкілетті органына тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуға сұрау салу жіберу (P.EE.01.OPR.015).
сұрау салуға жауап ретінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді алу (P.EE.01.OPR.017)
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер (P.EE.01.BEN.002): мәліметтер сұралды
сұрау салуға жауап ретінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну (P.EE.01.OPR.016)
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер (P.EE.01.BEN.002): мәліметтер жіберілді тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер (P.EE.01.BEN.002): мәліметтер жоқ
сұрау салу бойынша тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну (P.EE.01.TRN.005)
3
Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну (P.EE.01.PRC.006)
3.1
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну (P.EE.01.OPR.018).
тауардың шығу тегі туралы берілген
сертификат туралы мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны қабылдау және өңдеу (P.EE.01.OPR.021)
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқоры (P.EE.01.BEN.001): тауардың шығу тегі туралы берілген
сертификат туралы мәліметтер берілді
үшінші елдің орталық кеден органына тауардың шығу тегі туралы берілген сертификат туралы мәліметтерді қабылдау және жолдау (P.EE.01.OPR.019)
мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны мүше мемлекеттің уәкілетті органына жолдау (P.EE.01.OPR.020)

Представление обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара (P.EE.01.PRC.004)
1.1
направление запроса для получения обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара уполномоченному органу государства-члена (P.EE.01.OPR.012).
получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом государства-члена (P.EE.01.OPR.014)
база данных сертификатов
о происхождении товара (P.EE.01.BEN.001): обновления запрошены
представление сведений в ответ на запрос для получения обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара (P.EE.01.OPR.013)
база данных сертификатов
о происхождении товара (P.EE.01.BEN.001): обновления направлены
база данных сертификатов о происхождении товара (P.EE.01.BEN.001): обновления отсутствуют
представление обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара (P.EE.01.TRN.004)
2
Представление сведений о сертификате о происхождении товара по запросу (P.EE.01.PRC.005)
2.1
направление запроса для представления сведений
о сертификате
о происхождении товара уполномоченному органу государства-члена (P.EE.01.OPR.015).
получение в ответ
на запрос сведений
о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена (P.EE.01.OPR.017)
сведения
о сертификате
о происхождении товара (P.EE.01.BEN.002): сведения запрошены
представление в ответ на запрос сведений
о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена (P.EE.01.OPR.016)
сведения о сертификате
о происхождении товара (P.EE.01.BEN.002): сведения направлены
сведения о сертификате
о происхождении товара (P.EE.01.BEN.002): сведения отсутствуют
представление сведений
о сертификате
о происхождении товара по запросу (P.EE.01.TRN.005)
3
Представление сведений о сертификате о происхождении товара (P.EE.01.PRC.006)
3.1
представление сведений
о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена (P.EE.01.OPR.018).
прием и обработка уведомления
о результатах обработки сведений
о выданном сертификате о происхождении товара (P.EE.01.OPR.021)
база данных сертификатов
о происхождении товара (P.EE.01.BEN.001): сведения о выданном сертификате
о происхождении товара переданы
прием и направление сведений
о выданном сертификате
о происхождении товара центральному таможенному органу третьей страны (P.EE.01.OPR.019)
направление уведомления
о результатах обработки сведений уполномоченному органу государства-члена (P.EE.01.OPR.020)
база данных сертификатов

1. "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.TRN.004) жалпы процесінің транзакциясы
14. "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.TRN.004) жалпы процесінің транзакциясы бастамашының сұрау салуы бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді респонденттің ұсынуы үшін орындалады. Көрсетілген жалпы процестің транзакциясын орындау схемасы 3-суретте көрсетілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 4-кестеде келтірілген.

1. Транзакция общего процесса "Представление обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.TRN.004)
14. Транзакция общего процесса "Представление обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.TRN.004) выполняется для представления респондентом по запросу инициатора обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара, выданных уполномоченным органом государства-члена. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 3. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 4.

3-сурет. "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.TRN.004) жалпы процесінің транзакциясын орындау схемасы
4-кесте
"Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.TRN.004) жалпы процесі транзакциясының сипаттамасы
Р/с №
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.01.TRN.004
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді ұсыну
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау/жауап
4
Бастамашылық рөл
бастамашы
5
Бастамашылық операция
мүше мемлекеттің уәкілетті органына тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салу жіберу
6
Ден қою рөлі
респондент
7
Қабылдау операциясы
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтер алуға сұрау салуға жауап ретінде мәліметтер ұсыну
8
Жалпы процесс транзакциясын орындау нәтижесі
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқоры (P.EE.01.BEN.001): жаңартулар жоқ
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқоры (P.EE.01.BEN.001): жаңартулар жіберілді
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері:
алуды растауға арналған уақыт
техникалық шарттармен айқындалады
өңдеуге қабылдауды растауға арналған уақыт
техникалық шарттармен айқындалады
жауапты күту уақыты
техникалық шарттармен айқындалады
авторизациялау белгісі
иә
қайталаулар саны
техникалық шарттармен айқындалады
10
Жалпы процесс транзакцияларының хабарлары:
бастамашылық хабар
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтер алуға сұрау салу (P.EE.01.MSG.001)
жауап хабар
тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорындағы жаңартылған мәліметтер (P.EE.01.MSG.002) мәліметтердің жоқтығы туралы хабарлама (P.EE.01.MSG.003)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
Қате ЭЦҚ-мен электрондық құжатты беру
-

Рис. 3. Схема выполнения транзакции общего процесса "Представление обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.TRN.004)
Таблица 4
Описание транзакции общего процесса "Представление обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.TRN.004)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.01.TRN.004
2
Наименование транзакции общего процесса
представление обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
направление запроса для получения обновленных сведений из базы данных сертификатов
о происхождении товара уполномоченному органу государства-члена
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
представление сведений в ответ на запрос для получения обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
база данных сертификатов о происхождении товара (P.EE.01.BEN.001): обновления отсутствуют
база данных сертификатов о происхождении товара (P.EE.01.BEN.001): обновления направлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время подтверждения получения
определяется техническими условиями
время подтверждения принятия в обработку
определяется техническими условиями
время ожидания ответа
определяется техническими условиями
признак авторизации
да
количество повторов
определяется техническими условиями
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
запрос на получение обновленных сведений
из базы данных сертификатов о происхождении товара (P.EE.01.MSG.001)
ответное сообщение
обновленные сведения из базы данных сертификатов о происхождении товара (P.EE.01.MSG.002)
уведомление об отсутствии сведений (P.EE.01.MSG.003)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
представление электронного документа с некорректной ЭЦП
-

2. "Сұрау салу бойынша тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.TRN.005) жалпы процесінің транзакциясы
15. "Сұрау салу бойынша тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.TRN.005) жалпы процесінің транзакциясы бастамашының сұрау салуы бойынша мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді респондентке ұсыну үшін орындалады. Көрсетілген жалпы процестің транзакциясын орындау схемасы 4-суретте көрсетілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 5-кестеде келтірілген.

2. Транзакция общего процесса "Представление сведений
о сертификате о происхождении товара по запросу" (P.EE.01.TRN.005)
15. Транзакция общего процесса "Представление сведений о сертификате о происхождении товара по запросу" (P.EE.01.TRN.005) выполняется для представления респонденту по запросу инициатора сведений о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 4. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 5.

4-сурет. "Сұрау салу бойынша тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.TRN.005) жалпы процесінің транзакциясын орындау схемасы
5-кесте
"Сұрау салу бойынша тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.TRN.005) жалпы процесі транзакциясының сипаттамасы
Р/с №
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.01.TRN.005
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
сұрау салу бойынша тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау/жауап
4
Бастамашылық рөл
бастамашы
5
Бастамашылық операция
мүше мемлекеттің уәкілетті органына тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер ұсынуға сұрау салу жіберу
6
Ден қою рөлі
респондент
7
Қабылдау операциясы
сұрау салуға жауап ретінде мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну
8
Жалпы процесс транзакциясын орындау нәтижесі
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер (P.EE.01.BEN.001): мәліметтер жоқ
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер (P.EE.01.BEN.001): мәліметтер жіберілді
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері:
алуды растауға арналған уақыт
техникалық шарттармен айқындалады
өңдеуге қабылдауды растауға арналған уақыт
техникалық шарттармен айқындалады
жауапты күту уақыты
техникалық шарттармен айқындалады
авторизациялау белгісі
иә
қайталаулар саны
техникалық шарттармен айқындалады
10
Жалпы процесс транзакцияларының хабарлары:
бастамашылық хабар

Рис. 4. Схема выполнения транзакции общего процесса "Представление сведений о сертификате о происхождении товара по запросу" (P.EE.01.TRN.005)
Таблица 5
Описание транзакции общего процесса "Представление сведений
о сертификате о происхождении товара по запросу" (P.EE.01.TRN.005)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.01.TRN.005
2
Наименование транзакции общего процесса
представление сведений о сертификате
о происхождении товара по запросу
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
направление запроса для представления сведений о сертификате о происхождении товара уполномоченному органу государства-члена
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
представление в ответ на запрос сведений
о сертификате о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена
8
Результат выполнения транзакции общего процесса
сведения о сертифкате о происхождении товара (P.EE.01.BEN.001): сведения отсутствуют
сведения о сертифкате о происхождении товара (P.EE.01.BEN.001): сведения направлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время подтверждения получения
определяется техническими условиями
время подтверждения принятия в обработку
определяется техническими условиями
время ожидания ответа
определяется техническими условиями
признак авторизации
да
количество повторов
определяется техническими условиями
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение

16. "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.TRN.006) жалпы процесінің транзакциясы бастамашының респондентке берілген (күші жойылған (кері қайтарып алынған)) тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсынуы үшін орындалады. Көрсетілген жалпы процестің транзакциясын орындау схемасы 5-суретте көрсетілген. Жалпы процесс транзакциясының параметрлері 6-кестеде келтірілген.
5-сурет. "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.TRN.006) жалпы процесінің транзакциясын орындау схемасы
6-кесте
"Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну" (P.EE.01.TRN.006) жалпы процесі транзакциясының сипаттамасы
Р/с №
Міндетті элемент
Сипаттамасы
1
2
3
1
Кодтық белгіленуі
P.EE.01.TRN.006
2
Жалпы процесс транзакциясының атауы
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну
3
Жалпы процесс транзакциясының шаблоны
сұрау/жауап
4
Бастамашылық рөл
бастамашы
5
Бастамашылық операция
мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерді ұсыну
6
Ден қою рөлі
респондент
7
Қабылдау операциясы
мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарламаны мүше мемлекеттің уәкілетті органына жолдау
8
Жалпы процесс транзакциясын орындау нәтижесі

16. Транзакция общего процесса "Представление сведений о сертификате о происхождении товара" (P.EE.01.TRN.006) выполняется для представления инициатором респонденту сведений о выданном (аннулированном (отозванном)) сертификате о происхождении товара. Схема выполнения указанной транзакции общего процесса представлена на рисунке 5. Параметры транзакции общего процесса приведены в таблице 6.
Рис. 5. Схема выполнения транзакции общего процесса "Представление сведений о сертификате о происхождении товара" (P.EE.01.TRN.006)
Таблица 6
Описание транзакции общего процесса "Представление сведений о сертификате о происхождении товара" (P.EE.01.TRN.006)
№ п/п
Обязательный элемент
Описание
1
2
3
1
Кодовое обозначение
P.EE.01.TRN.006
2
Наименование транзакции общего процесса
представление сведений о сертификате
о происхождении товара
3
Шаблон транзакции общего процесса
запрос/ответ
4
Инициирующая роль
инициатор
5
Инициирующая операция
представление сведений о сертификате
о происхождении товара, выданном уполномоченным органом государства-члена
6
Реагирующая роль
респондент
7
Принимающая операция
направление уведомления о результатах обработки сведений уполномоченному органу
государства-члена
8
Результат выполнения транзакции общего процесса

тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқоры (P.EE.01.BEN.001): тауардың шығу тегі туралы берілген сертификат туралы мәліметтер
9
Жалпы процесс транзакциясының параметрлері:
алуды растауға арналған уақыт
техникалық шарттармен айқындалады
өңдеуге қабылдауды растауға арналған уақыт
техникалық шарттармен айқындалады
жауапты күту уақыты
техникалық шарттармен айқындалады
авторизациялау белгісі
иә
қайталаулар саны
техникалық шарттармен айқындалады
10
Жалпы процесс транзакцияларының хабарлары:
бастамашылық хабар
тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер (P.EE.01.MSG.005)
жауап хабар
мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама (P.EE.01.MSG.006)
11
Жалпы процесс транзакциясы хабарларының параметрлері:
ЭЦҚ белгісі
жоқ
Қате ЭЦҚ-мен электрондық құжатты беру
-
VIII. Штаттан тыс жағдайлардағы іс-қимыл тәртібі
Жалпы процесс шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде деректерді өңдеуді әдеттегі режимде жүргізу мүмкін болмайтын штаттан тыс жағдайлар болуы мүмкін. Штаттан тыс жағдайлар техникалық іркілістер, күту уақыты аяқталған кезде және өзге де жағдайларда туындайды. Жалпы процеске қатысушының штаттан тыс жағдайдың туындау себептері туралы түсіндірмелер және оны шешу жөніндегі ұсынымдар алуы үшін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін қолдау қызметіне тиісті сұрау салу жіберу мүмкіндігі көзделген. Штаттан тыс жағдайды шешу бойынша жалпы ұсынымдар 7-кестеде келтірілген.
18. Транзакцияның бастамашысы (мүше мемлекеттің уәкілетті органы) қате туралы хабарлама алынған хабардың Электрондық құжаттар мен мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының сипаттамасына және осы Регламенттің IX бөлімінде көрсетілген хабарларды бақылауға қойылатын талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізеді. Егер көрсетілген талаптарға сәйкессіздік анықталған жағдайда, транзакцияның бастамашысы (мүше мемлекеттің орталық кеден органы) анықталған қатені жою үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды. Егер сәйкессіздіктер анықталмаған жағдайда, транзакцияның бастамашысы (мүше мемлекеттің уәкілетті органы) осы штаттан тыс жағдай сипатталған хабарды Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін қолдау қызметіне жібереді.
7-кесте
Штаттан тыс жағдайлардағы іс-қимыл
Штаттан тыс жағдайдың коды
Штаттан тыс жағдайдың сипаттамасы
Штаттан тыс жағдайдың себептері
Штаттан тыс жағдай туындаған кездегі іс-қимыл сипаттамасы
1
2
3
4
P.EXC.002
жалпы процестің екі жақты транзакциясының бастамашысы келісілген қайталаулар саны аяқталғаннан кейін жауап-хабар алған жоқ
көлік жүйесіндегі техникалық ақаулар немесе бағдарламалық қамтамасыз етудің жүйелік қатесі
жауап-хабар қалыптастырылуы тиіс ұлттық сегменттің техникалық қолдау қызметіне не егер жауап-хабар Комиссияның интеграциялық сегментінен алынады деп күтілсе, Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін техникалық қолдау қызметіне сұрау салу жолдау қажет
P.EXC.004
жалпы процесс транзакциясының бастамашысы қате туралы хабарлама алды
анықтамалықтар мен сыныптауыштар үндестірілмеген немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемалары, қолданбалы деректердегі қателер жаңартылмаған
жалпы процесс транзакциясының бастамашысы пайдаланылған анықтамалықтар мен сыныптауыштарды үндестіруі немесе электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемаларын жаңартуы, қолданбалы деректердегі қателерді түзетуі қажет. Егер анықтамалықтар мен сыныптауыштар үндестірілсе, электрондық құжаттардың (мәліметтердің) XML-схемалары жаңартылса, қолданбалы деректерде қателер анықталмаса, Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін техникалық қолдау қызметіне сұрау салу жіберу қажет

база данных сертификатов о происхождении товара (P.EE.01.BEN.001): сведения о выданном сертификате о происхождении товара направлены
9
Параметры транзакции общего процесса:
время подтверждения получения
определяется техническими условиями
время подтверждения принятия в обработку
определяется техническими условиями
время ожидания ответа
определяется техническими условиями
признак авторизации
да
количество повторов
определяется техническими условиями
10
Сообщения транзакции общего процесса:
инициирующее сообщение
сведения о сертификате о происхождении товара (P.EE.01.MSG.005)
ответное сообщение
уведомление о результатах обработки сведений (P.EE.01.MSG.006)
11
Параметры сообщений транзакции общего процесса:
признак ЭЦП
нет
передача электронного документа с некорректной ЭЦП
-
VIII. Порядок действий в нештатных ситуациях
17. При информационном взаимодействии в рамках общего процесса вероятны нештатные ситуации, когда обработка данных не может быть произведена в обычном режиме. Нештатные ситуации возникают при технических сбоях, истечении времени ожидания и в иных случаях. Для получения участником общего процесса комментариев о причинах возникновения нештатной ситуации и рекомендаций по ее разрешению предусмотрена возможность направления соответствующего запроса в службу поддержки интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза. Общие рекомендации по разрешению нештатной ситуации приведены в таблице 7.
18. Инициатор транзакции (уполномоченный орган государства-члена) проводит проверку сообщения, в связи с которым получено уведомление об ошибке, на соответствие Описанию форматов и структур электронных документов и сведений требованиям к контролю сообщений, указанным в разделе IX настоящего Регламента. В случае, если выявлено несоответствие указанным требованиям, инициатор транзакции (уполномоченный орган государства-члена) принимает все необходимые меры для устранения выявленной ошибки. В случае если несоответствий не выявлено, инициатор транзакции (уполномоченный орган государства-члена) направляет сообщение с описанием этой нештатной ситуации в службу поддержки интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза.
Таблица 7
Действия в нештатных ситуациях
Код нештатной ситуации
Описание нештатной ситуации
Причины нештатной ситуации
Описание действий
при возникновении нештатной ситуации
1
2
3
4
P.EXC.002
инициатор двусторонней транзакции общего процесса не получил сообщение-ответ после истечения согласованного количества повторов
технические сбои в транспортной системе или системная ошибка программного обеспечения
необходимо направить запрос
в службу технической поддержки национального сегмента,
в котором должно быть сформировано сообщение-ответ, либо
в службу технической поддержки интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза, если получение сообщения-ответа ожидается из интеграционного сегмента Комиссии
P.EXC.004
инициатор транзакции общего процесса получил уведомление об ошибке
не синхронизированы справочники и классификаторы или не обновлены
XML-схемы электронных документов (сведений),
ошибки в прикладных данных
инициатору транзакции общего процесса необходимо синхронизировать используемые справочники
и классификаторы или обновить XML-схемы электронных документов (сведений), исправить ошибки в прикладных данных.
Если справочники и классификаторы синхронизированы, XML-схемы электронных документов (сведений) обновлены, ошибок в прикладных данных не выявлено, необходимо направить запрос
в службу технической поддержки интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза

P.EE.01.EXC.003
бастамашының ақпараттық жүйесінде респонденттің жауап хабарын өңдеу кезінде қате пайда болды
жалпы процесс транзакциясының бастамашысы жағындағы хабар мазмұнының блогын тексеру мен өңдеудегі қате
транзакцияның бастамашысы мазмұнның блогын берілетін ақпараттың дұрыстығын тексеруге және осы штаттан тыс жағдайды сипаттайтын хабарды транзакция респондентінің қолдау қызметіне жіберуге тиіс
IX. Электрондық құжаттар мен мәліметтерді толтыруға қойылатын талаптар
19. "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салу" (P.EE.02.MSG.001) хабарында берілетін "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерге сұрау салу" (Request) электрондық құжатының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 8-кестеде айқындалған.
8-кесте
"Тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан жаңартылған мәліметтерді алуға сұрау салу" (P.EE.02.MSG.001) хабарында берілетін "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерге сұрау салу" (Request) электрондық құжатының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар*
Талаптың коды
Талаптың тұжырымдамасы
1
"Сертификаттың сәйкестендіргіші" (ID) деректемесі толтырылмайды
2
"Сертификатты беру орны" (IssueLocationID) деректемесі толтырылмайды
3
"Сертификат нысанының кодтық белгіленуі" (TypeCode) деректемесі толтырылуға және техникалық шарттарға сәйкес көрсетілетін сертификат нысанының кодтық белгіленуін (мысалы, "ЕАV") қамтуға тиіс
4
"Сертификаттың шығарылған күні немесе мәліметтердің жаңартылған күні" (IssueDateTime) деректемесі толтырылады және үшінші елдің орталық кеден органының дерекқорында сертификат мәліметтерін есепке алудың бастамашыда бар соңғы күні, күні мен уақыты туралы мәліметтер қамтылады
20. "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерге сұрау салу" (P.EE.01.MSG.004) хабарында берілетін "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерге сұрау салу" (Request) электрондық құжаттарының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар 9-кестеде келтірілген.
9-кесте
"Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтерге сұрау салу" (P.EE.01.MSG.004) хабарында берілетін "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерге сұрау салу" (Request) электрондық құжаттарының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар*
Талаптың коды
Талаптың тұжырымдамасы
1
"Сертификаттың сәйкестендіргіші" (ID) деректемесі толтырылуға тиіс
2
"Сертификатты беру орны" (IssueLocationID) деректемесі толтырылуға тиіс
3
"Сертификат нысанының кодтық белгіленуі" (TypeCode) деректемесі толтырылуға және техникалық шарттарға сәйкес көрсетілетін сертификат нысанының кодтық белгіленуін (мысалы, "ЕАV") қамтуға тиіс
4
"Сертификаттың шығарылған күні немесе мәліметтердің жаңартылған күні" (IssueDateTime) деректемесі толтырылады және сертификат берілген күнді қамтиды

P.EE.01.EXC.003
в информационной системе инициатора при обработке ответного сообщения от респондента возникла ошибка
ошибка в проверке
и обработке блока содержимого сообщения на стороне инициатора транзакции общего процесса
инициатор транзакции должен проверить блок содержимого
на корректность передаваемой информации
и направить сообщение
с описанием этой нештатной ситуации в службу поддержки Респондента транзакции
IX. Требования к заполнению электронных документов и сведений
19. Требования к заполнению реквизитов электронного документа (сведений) "Запрос сведений о сертификатах о происхождении товара" (Request), передаваемого в сообщении "Запрос на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.02.MSG.001), определены в Таблице 8.
Таблица 8
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Запрос сведений о сертификатах о происхождении товара" (Request), передаваемых в сообщении "Запрос на получение обновленных сведений из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.MSG.001)*
Код требования
Формулировка требования
1
Реквизит "Идентификатор сертификата" (ID) не заполняется
2
Реквизит "Место выдачи сертификата" (IssueLocationID) не заполняется
3
Реквизит "Кодовое обозначение формы сертификата" (TypeCode) заполняется и должен содержать кодовое обозначение формы сертификата, указываемое в соответствии с техническими условиями (например, "ЕАV")
4
Реквизит "Дата выпуска сертификата или дата обновления сведений" (IssueDateTime) заполняется и содержит сведения о последней, имеющейся у инициатора, дате и времени учета сведений о сертификате
о происхождении товара в базе данных центрального таможенного органа третьей страны
20. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Запрос сведений о сертификатах о происхождении товара" (Request), передаваемых в сообщении "Запрос сведений о сертификате о происхождении товара" (P.EE.01.MSG.004), приведены в таблице 9.
Таблица 9
Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Запрос сведений о сертификатах о происхождении товара" (Request), передаваемых в сообщении "Запрос сведений о сертификате о происхождении товара" (P.EE.01.MSG.004)*
Код требования
Формулировка требования
1
Реквизит "Идентификатор сертификата" (ID) должен быть заполнен
2
Реквизит "Место выдачи сертификата" (IssueLocationID) должен быть заполнен
3
Реквизит "Кодовое обозначение формы сертификата" (TypeCode) заполняется и должен содержать кодовое обозначение формы сертификата, указываемое в соответствии с техническими условиями (например, "ЕАV")
4
Реквизит "Дата выпуска сертификата или дата обновления сведений" (IssueDateTime) заполняется и содержит дату выдачи сертификата

21. "Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар дерекқорындағы жаңартылған мәліметтер" (P.EE.01.MSG.002) хабарында немесе "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер" (P.EE.01.MSG.005) хабарында берілетін "Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер" (Certificate) электрондық құжаттарының (мәліметтерінің) деректемелерін толтыруға қойылатын талаптар техникалық шарттарда анықталады.
_________________
*Талаптардың құрамы белгілі бір үшінші ел үшін техникалық шарттарда нақтылануы мүмкін.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2026 жылғы 27 қаңтардағы
№ 10 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру үшін пайдаланылатын электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарының СИПАТТАМАСЫ I. Жалпы ережелер
1. Осы Сипаттама Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығына кіретін мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шарт;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестердің сыртқы және өзара саудасын интеграцияланған ақпараттық жүйе құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 06 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректерді электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестер тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үндестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру тәртібін бекіту туралы" 2016 жылғы 19 желтоқсандағы №169 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдер арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін іске асыру қағидаларын бекіту туралы" 2025 жылғы 9 желтоқсандағы №124 шешімі;
Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін (бұдан әрі – интеграцияланған жүйе) пайдалана отырып, тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде осындай шарттар тараптарының электрондық ақпараттық өзара іс-қимылын көздейтін Одақтың және оған мүше мемлекеттердің үшінші елдермен жасасқан халықаралық шарттары (осындай халықаралық шарттардың ережелерін дамытатын хаттамалар).
II. Қолданылу саласы

21. Требования к заполнению реквизитов электронных документов (сведений) "Сведения о сертификате о происхождении товара" (Certificate), передаваемых в сообщении "Обновленные сведения из базы данных сертификатов о происхождении товара" (P.EE.01.MSG.002) или в сообщении "Сведения о сертификате о происхождении товара" (P.EE.01.MSG.005), определяются в технических условиях.
_________________
*Состав требований может быть уточнен в технических условиях для определенной третьей страны.
УТВЕРЖДЕНО
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 27 января 2026 г. № 10
Описание
форматов и структур электронных документов и сведений, используемых для реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров"
I. Общие положения
1. Настоящее Описание разработано в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Договор о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2016 г. № 169 "Об утверждении Порядка реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 декабря 2025 г. № 124 "Об утверждении Правил реализации общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров";
международные договоры, заключенные Союзом и его государствами-членами с третьими странами (развивающие положения таких международных договоров протоколы), предусматривающие электронное информационное взаимодействие сторон таких договоров в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров с использованием интегрированной информационной системы Союза (далее – интегрированная система).
II. Область применения

2. Осы Сипаттама "Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен
верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесі (бұдан әрі – жалпы процесс) шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде пайдаланылатын электрондық құжаттардың және мәліметтердің форматтары мен құрылымдарына қойылатын талаптарды айқындайды.
3. Осы Сипаттама интеграцияланған жүйе құралдарымен жалпы процесс рәсімдерін іске асыру кезінде ақпараттық жүйелердің компоненттерін жобалау, әзірлеу және пысықтау кезінде қолданылады.
III. Негізгі ұғымдар
4. Осы Сипаттаманың мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"деректеме" – белгілі бір контексте ажырамайтын болып саналатын электрондық құжат (мәліметтер) деректерінің бірлігі.
"Техникалық шарттар", "үшінші ел", "тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі" деген ұғымдар осы Сипаттамада Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2026 жылғы 27 қаңтардағы № 10 шешімімен бекітілген "Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары) 4-тармағында айқындалған мәндерде пайдаланылады.
Осы Сипаттамада пайдаланылатын өзге де ұғымдар 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта, 2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартта және Одақ органдарының интеграцияланған жүйені құру және дамыту мәселелері жөніндегі актілерінде айқындалған мәндерде қолданылады.
IV. Электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрылымдары
5. Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізбесі 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізбесі
Р/с №
Сәйкестендіргіш
Аты
Аттар кеңістігі
1
2
3
4
1
Электрондық құжаттар мен мәліметтердің құрылымдары
1.1
Request
Тауардың шығу тегі туралы сертификаттар туралы мәліметтерге сұрау салу
urn:wco:datamodel:WCO:Declaration:1
1.2
Certificate
Тауардың шығу тегі туралы сертификат туралы мәліметтер
urn:wco:datamodel:WCO:Declaration:2
1.3
Response
Мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама
urn:wco:datamodel:WCO:Declaration:3

2. Настоящее Описание определяет требования к форматам и структурам электронных документов и сведений, используемых при информационном взаимодействии в рамках общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров" (далее – общий процесс).
3. Настоящее Описание применяется при проектировании, разработке и доработке компонентов информационных систем при реализации процедур общего процесса средствами интегрированной системы.
III. Основные понятия
4. Для целей настоящего Описания используются понятия, которые означают следующее:
"реквизит" – единица данных электронного документа (сведений), которая в определенном контексте считается неразделимой.
Понятия "технические условия", "третья страна", "электронная система сертификации и верификации происхождения товаров" используются в настоящем Описании в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2026 г. № 10.
Иные понятия, используемые в настоящем Описании, применяются в значениях, определенных Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, Договором о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года и актами органов Союза по вопросам создания и развития интегрированной системы.
IV. Структуры электронных документов и сведений
5. Перечень структур электронных документов и сведений приведен в таблице 1.
Таблица 1
Перечень структур электронных документов и сведений
№ п/п
Идентификатор
Имя
Пространство имен
1
2
3
4
1
Структуры электронных документов и сведений
1.1
Request
Запрос сведений о сертификатах о происхождении товара
urn:wco:datamodel:WCO:Declaration:1
1.2
Certificate
Сведения о сертификате
о происхождении товара
urn:wco:datamodel:WCO:Declaration:2
1.3
Response
Уведомление о результатах обработки сведений
urn:wco:datamodel:WCO:Declaration:3

1.0.0
4
Анықтама
респонденттің сұрау салуды өңдеуінің нәтижесі туралы мәліметтер
5
Пайдалану
6
Аттар кеңістігінің сәйкестендіргіші
urn:wco:datamodel:WCO:Declaration:3
7
XML-құжатының түпкі элементі
RootDocument
8
XML-схемасы файлының аты
Response.xsd
11. Импортталатын аттар кеңістігі, "Мәліметтерді өңдеу нәтижелері туралы хабарлама" (Response) электрондық құжаты (мәліметтері) құрылымының деректемелік құрамы техникалық шарттарда айқындалған.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2026 жылғы 27 қаңтардағы
№ 10 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
"Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесіне қосылу ТӘРТІБІ I. Жалпы ережелер
1. Осы Тәртіп Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) құқығына кіретін мынадай актілерге сәйкес әзірленді:
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт;
2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шарт;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Жалпы процестердің сыртқы және өзара саудасын интеграцияланған ақпараттық жүйе құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2014 жылғы 06 қарашадағы № 200 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректерді электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі жалпы процестер тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді талдау, оңтайландыру, үндестіру және сипаттау әдістемесі туралы" 2015 жылғы 9 маусымдағы № 63 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде жалпы процестерді іске асыру тәртібін бекіту туралы" 2016 жылғы 19 желтоқсандағы №169 шешімі;
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдер арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін іске асыру қағидаларын бекіту туралы" 2025 жылғы 9 желтоқсандағы №124 шешімі;
Одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде осындай шарттар тараптарының электрондық ақпараттық өзара іс-қимылын көздейтін Одақтың және оған мүше мемлекеттердің үшінші елдермен жасасқан халықаралық шарттары (осындай халықаралық шарттардың ережелерін дамытатын хаттамалар) (бұдан әрі тиісінше – интеграцияланған жүйе, үшінші елмен халықаралық шарт).
II. Қолданылу саласы

1.0.0
4
Определение
сведения о результате обработки запроса респондентом
5
Использование
6
Идентификатор пространства имен
urn:wco:datamodel:WCO:Declaration:3
7
Корневой элемент XML-документа
RootDocument
8
Имя файла XML-схемы
Response.xsd
11. Импортируемые пространства имен, реквизитный состав структуры электронного документа (сведений) "Уведомление о результатах обработки сведений" (Response) определены в технических условиях.
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 27 января 2026 г. № 10
Порядок
присоединения к общему процессу "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров"
I. Общие положения
1. Настоящий Порядок разработан в соответствии со следующими актами, входящими в право Евразийского экономического союза (далее – Союз):
Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
Договор о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года;
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли общих процессов";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2015 г. № 63 "О Методике анализа, оптимизации, гармонизации и описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 декабря 2016 г. № 169 "Об утверждении Порядка реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 декабря 2025 г. № 124 "Об утверждении Правил реализации общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров";
международные договоры, заключенные Союзом и его государствами-членами с третьими странами (развивающие положения таких международных договоров протоколы), предусматривающие электронное информационное взаимодействие сторон таких договоров в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров с использованием интегрированной информационной системы Союза (далее соответственно – международный договор с третьей страной, интегрированная система).
II. Область применения

2. Осы Тәртіп "Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін (бұдан әрі – жалпы процесс) қолданысқа енгізу рәсімдерінің құрамы мен мазмұнына қойылатын талаптарды және жаңа қатысушының жалпы процеске қосылу талаптарын, сондай-ақ оларды орындау кезінде жүзеге асырылатын ақпараттық өзара іс-қимылға қойылатын талаптарды айқындайды.
ІII. Негізгі ұғымдар
3. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"интеграцияланған жүйенің жұмыс істеуін қамтамасыз ету кезінде қолданылатын құжаттар – Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 3 қосымша) 30-тармағында көзделген техникалық, технологиялық, әдістемелік және ұйымдастырушылық құжаттар;
"технологиялық құжаттар" – Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 шешімінің 1-тармағында көзделген жалпы процесті іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттардың үлгілік тізбесіне енгізілген құжаттар.
Осы Тәртіпте пайдаланылатын өзге ұғымдар Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2026 жылғы 27 қаңтардағы № 10 шешімімен бекітілген "Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимыл қағидаларының (бұдан әрі – Ақпараттық өзара іс-қимыл қағидалары) 4-тармағында айқындалған мәндерде, сондай-ақ 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартта, 2017 жылғы 11 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі туралы шартта және Одақ органдарының интеграцияланған жүйені құру және дамыту мәселелері жөніндегі актілерінде айқындалған мәндерде қолданылады.
IV. Өзара іс-қимылға қатысушылар
4. Өзара іс-қимылға қатысушылардың осы Тәртіпте көзделген рәсімдерді орындау кезіндегі рөлдері 1-кестеде келтірілген.
1-кесте
Өзара іс-қимылға қатысушылардың рөлдері
Р/с №
Рөлдің атауы
Рөлдің сипаттамасы
Рөлді орындайтын қатысушы
1
Қосылатын қатысушы – мүше мемлекеттің орталық кеден органы
жалпы процеске қосылатын, тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорларынан мәліметтер алуды жүзеге асыратын мүше мемлекеттің орталық кеден органы

2. Настоящий Порядок определяет требования к составу и содержанию процедур введения в действие общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров" (далее – общий процесс) и присоединения нового участника к общему процессу, а также требования к осуществляемому при их выполнении информационному взаимодействию.
III. Основные понятия
3. Для целей настоящего Порядка используются понятия, которые означают следующее:
"документы, применяемые при обеспечении функционирования интегрированной системы" – технические, технологические, методические и организационные документы, предусмотренные
пунктом 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года);
"технологические документы" – документы, включенные в типовой перечень технологических документов, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации общего процесса, предусмотренный пунктом 1 Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200.
Иные понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных в пункте 4 Правил информационного взаимодействия при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров", утвержденных Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2026 г. № 10, а также в значениях, определенных Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, Договором о Таможенном кодексе Евразийского экономического союза от 11 апреля 2017 года и актами органов Союза по вопросам создания и развития интегрированной системы.
IV. Участники взаимодействия
4. Роли участников взаимодействия при выполнении ими процедур, предусмотренных настоящим Порядком, приведены в Таблице 1.
Таблица 1
Роли участников взаимодействия
№ п/п
Наименование роли
Описание роли
Участник,
выполняющий роль
1
Присоединяющийся участник – центральный таможенный орган государства-члена
центральный таможенный
орган государства-члена, присоединяющийся
к общему процессу, осуществляющий получение сведений из баз данных сертификатов
о происхождении товара

мүше мемлекеттің орталық кеден органы (P.EE.01.ACT.002)
2
Қосылатын қатысушы – мүше мемлекеттің уәкілетті органы
жалпы процеске қосылатын, тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорынан мәліметтер ұсынуды жүзеге асыратын мүше мемлекеттің уәкілетті органы
мүше мемлекеттің уәкілетті органы (P.EE.01.ACT.001)
3
Комиссия
осы Тәртіпте көзделген рәсімдердің орындалуын үйлестіреді
Үйлестіруші
(P.ACT.001)
V. Жалпы процесті қолданысқа енгізу
5. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Тауарлардың шығу тегін сертификаттау мен верификациялаудың электрондық жүйесі шеңберінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер мен үшінші елдердің арасында электрондық ақпараттық алмасуды іске асыруды қамтамасыз ету" жалпы процесін Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар туралы" 2026 жылғы 27 қаңтардағы № 10 шешімі күшіне енген күннен (бұдан әрі – Комиссия Алқасының шешімі күшіне енген күн) бастап мүше мемлекеттер Комиссияның үйлестіруімен жалпы процесті қолданысқа енгізу рәсімін орындауды қамтамасыз етеді.
Жалпы процеске қосылу және қолданысқа енгізу жөніндегі іс – шараларды (бұдан әрі – қосылу жөніндегі іс-шаралар) орындау мерзімдері, оның ішінде үшінші елмен жасалған халықаралық шарттарды іске асыру мақсатында әзірленетін ақпарат алмасуды іске асыру жөніндегі жоспарларда айқындалған мерзімдер ескеріле отырып айқындалады.
6. Жалпы процесті қолданысқа енгізу рәсімін орындау шеңберінде мүше мемлекеттер мыналарды:
а) Одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі – мүше мемлекет) жаңа қатысушының жалпы процеске қосылуы туралы (жалпы процесті іске асыру шеңберінде тауардың шығу тегі туралы сертификаттардың дерекқорларынан мәліметтер ұсынуға және алуға жауапты органдарды (ұйымдарды) көрсете отырып) Комиссияны хабардар етуін (Комиссия Алқасының шешімі күшіне енген күннен кешіктірмей);
б) қажет болған кезде мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актілеріне технологиялық құжаттардың талаптарын орындау үшін қажетті өзгерістер енгізуін (Комиссия Алқасының шешімі күшіне енген күннен бастап 2 (екі) ай ішінде) қамтамасыз етеді.
7. Қосылатын қатысушы – мүше мемлекеттің орталық кеден органы және қосылатын қатысушы – мүше мемлекеттің уәкілетті органы, сондай-ақ қажет болған жағдайда мүше мемлекеттің интеграцияланған жүйесінің ұлттық сегментінің операторы жалпы процесті қолданысқа енгізу үшін осы Тәртіптің VI бөліміне сәйкес жалпы процеске қосылу рәсімімен айқындалған қосылу жөніндегі қажетті іс-шараларды орындауы тиіс.

Центральный таможенный орган государства-члена (P.EE.01.ACT.002)
2
Присоединяющийся участник – уполномоченный орган государства-члена
уполномоченный орган государства-члена, присоединяющийся к общему процессу, осуществляющий представление сведений
из базы данных сертификатов
о происхождении товара
уполномоченный орган государства-члена (P.EE.01.ACT.001)
3
Комиссия
координирует выполнение процедур, предусмотренных настоящим Порядком
Координатор
(P.ACT.001)
V. Введение общего процесса в действие
5. С даты вступления в силу Решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2026 г. № 10 "О технологических документах, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза общего процесса "Обеспечение реализации электронного информационного обмена между государствами – членами Евразийского экономического союза и третьими странами в рамках электронной системы сертификации и верификации происхождения товаров" (далее – дата вступления в силу Решения Коллегии Комиссии) государства-члены при координации Комиссии обеспечивают выполнение процедуры введения в действие общего процесса.
Сроки выполнения мероприятий по присоединению и введению в действие общего процесса (далее – мероприятия по присоединению) определяются в том числе с учетом сроков, определенных в планах по реализации информационного обмена, разрабатываемых в целях реализации международных договоров с третьей страной.
6. В рамках выполнения процедуры введения в действие общего процесса государства-члены обеспечивают:
а) информирование государством-членом Союза (далее – государство-член) Комиссии о присоединении нового участника к общему процессу (с указанием органов (организаций), ответственных за представление и получение сведений из баз данных сертификатов о происхождении товара, в рамках реализации общего процесса) (не позднее даты вступления в силу Решения Коллегии Комиссии);
б) внесение при необходимости в нормативные правовые акты государства-члена изменений, необходимых для выполнения требований технологических документов (в течение 2 (двух) месяцев с даты вступления в силу Решения Коллегии Комиссии).
7. Для введения в действие общего процесса присоединяющимся участником – центральным таможенным органом государства-члена и присоединяющимся участником – уполномоченным органом государства-члена, а также при необходимости оператором национального сегмента интегрированной системы государства-члена, должны быть выполнены необходимые мероприятия по присоединению, определенные процедурой присоединения к общему процессу в соответствии с разделом VI настоящего Порядка.

8. Қосылатын қатысушы – мүше мемлекеттің орталық кеден органы және қосылатын қатысушы – мүше мемлекеттің уәкілетті органы, сондай-ақ қажет болған жағдайда мүше мемлекеттің интеграцияланған жүйесінің ұлттық сегментінің операторы қосылу жөніндегі қажетті іс-шараларды орындағаннан кейін Комиссияның сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесіне мемлекетаралық сынақтар жүргізу жөніндегі ұсынымдары негізінде Комиссия Алқасы жалпы процесті қолданысқа енгізу туралы өкім қабылдайды.
9. Комиссияның интеграциялық сегментінің компоненттері мен орталық кеден органының ақпараттық жүйелері арасындағы, сондай-ақ Комиссияның интеграциялық сегментінің компоненттері мен осы мүше мемлекеттердің уәкілетті органының ақпараттық жүйелері арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды тестілеу нәтижелері сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесіне мемлекетаралық сынақтар жүргізу жөніндегі комиссияның бір немесе бірнеше мүше мемлекеттерге қатысты жалпы процесті қолданысқа енгізуге әзірлігі туралы ұсынымдарды қабылдауы үшін негіз болып табылады.
10. Жалпы процесс қолданысқа енгізілгеннен кейін жаңа қатысушылар қосылу жөніндегі іс-шараларды орындау арқылы оған қосыла алады.
VI. Қосылу рәсімінің сипаттамасы
11. Қосылатын қатысушы – мүше мемлекеттің орталық кеден органы және қосылатын қатысушы – мүше мемлекеттің уәкілетті органы, сондай-ақ қажет болған жағдайда белгілі бір мүше мемлекеттің интеграцияланған жүйесінің ұлттық сегментінің операторы жалпы процеске қосылу үшін интеграцияланған жүйенің, технологиялық құжаттардың және техникалық шарттардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету кезінде қолданылатын құжаттардың талаптарын, сондай-ақ мүше мемлекеттің ұлттық сегмент шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін заңнамасының талаптарын орындауы тиіс.
12. Жаңа қатысушының жалпы процеске қосылу рәсімін орындау мынадай іс шараларды:
а) қосылатын қатысушының – мүше мемлекеттің орталық кеден органының және қосылатын қатысушының – мүше мемлекеттің уәкілетті органының, сондай-ақ қажет болған кезде интеграцияланған жүйенің ұлттық сегментінің операторының ақпараттық жүйесін әзірлеуді (пысықтауды);
б) егер мұндай қосылу бұған дейін жүзеге асырылмаған болса, қосылатын қатысушы – мүше мемлекеттің орталық кеден органының және қосылатын қатысушы – мүше мемлекеттің уәкілетті органының ақпараттық жүйесін ұлттық сегментке қосуды;
в) қосылатын қатысушы – мүше мемлекеттің орталық кеден органы мен қосылатын қатысушы – мүше мемлекеттің уәкілетті органы және үйлестірушінің ақпараттық жүйелері арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылдың технологиялық құжаттардың талаптарына сәйкестігіне тестілеу жүргізуді қамтиды.

8. После выполнения присоединяющимся участником – центральным таможенным органом государства-члена и присоединяющимся участником – уполномоченным органом государства-члена, а также при необходимости оператором национального сегмента интегрированной системы государства-члена необходимых мероприятий по присоединению, на основании рекомендаций комиссии по проведению межгосударственных испытаний интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли Коллегией Комиссией принимается распоряжение о введении в действие общего процесса.
9. Основаниями для принятия комиссией по проведению межгосударственных испытаний интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли рекомендации о готовности общего процесса к введению в действие в отношении одного или нескольких государств-членов являются результаты тестирования информационного взаимодействия между компонентами интеграционного сегмента Комиссии и информационными системами центрального таможенного органа, а также между компонентами интеграционного сегмента Комиссии и информационными системами уполномоченного органа этих государств-членов.
10. После введения в действие общего процесса к нему могут присоединяться новые участники путем выполнения мероприятий по присоединению.
VI. Описание процедуры присоединения
11. Для присоединения к общему процессу присоединяющимся участником – центральным таможенным органом государства-члена и присоединяющимся участником – уполномоченным органом государства-члена, а также при необходимости оператором национального сегмента интегрированной системы определенного государства-члена должны быть выполнены требования документов, применяемых при обеспечении функционирования интегрированной системы, технологических документов и технических условий, а также требования законодательства государства-члена, регламентирующие информационное взаимодействие в рамках национального сегмента.
12. Выполнение процедуры присоединения нового участника к общему процессу включает в себя следующие мероприятия:
а) разработку (доработку) информационной системы присоединяющегося участника – центрального таможенного органа государства-члена и присоединяющегося участника – уполномоченного органа государства-члена, а также при необходимости оператора национального сегмента интегрированной системы;
б) подключение информационной системы присоединяющегося участника – центрального таможенного органа государства-члена и присоединяющегося участника – уполномоченного органа государства-члена к национальному сегменту, если такое подключение не было осуществлено ранее;
в) тестирование информационного взаимодействия между информационными системами присоединяющегося участника – центрального таможенного органа государства-члена и присоединяющегося участника – уполномоченного органа государства-члена и координатора на соответствие требованиям технологических документов.