Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін дамытуға арналған техникалық тапсырма туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 24 желтоқсандағы № 135 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ шеңберiндегi ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара iс-қимыл туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа тіркелген № 3 қосымша) 3 және 30-тармақтарына сәйкес, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1.  Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін дамытуға арналған техникалық тапсырма бекітілсін.
2.  Осы Шешім ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының төрағасы
Б. Сағынтаев
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2025 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 135 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін дамытуға арналған ТЕХНИКАЛЫҚ ТАПСЫРМА
1. Жалпы мәліметтер
1.1. Жүйенің атауы
Толық атауы – Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі, 4.0 нұсқасы (бұдан әрі – интеграцияланған жүйе).
Шартты белгілемеcі – ЕАЭО ИАЖ, 4.0 нұсқасы.
1.2. Жүйеге тапсырыс беруші мен оны әзірлеушінің атауы
1.2.1. Интеграцияланған жүйені құру және дамыту жөніндегі жұмыстарды үйлестіруші – тапсырыс беруші, сондай-ақ интеграцияланған жүйенің Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) интеграциялық сегментінің тапсырыс берушісі Комиссия болып табылады.
1.2.2. Интеграцияланған жүйенің Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ұлттық сегменттерінің тапсырыс берушісін (бұдан әрі тиісінше – ұлттық сегмент, мүше мемлекеттер, Одақ) мүше мемлекеттер айқындайды.
1.2.3. Интеграцияланған жүйені құруды, оның жұмыс істеуін қамтамасыз етуді және оны дамытуды Комиссия үйлестіреді, ол интеграцияланған жүйені дамыту стратегиясын ескере отырып, ұлттық сегменттердің тапсырыс берушілерімен өзара іс-қимыл жасай отырып, оның жұмыс істеуін және дамуын қамтамасыз етеді. Интеграцияланған жүйені құру, оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету және оны дамыту жөніндегі жұмыстар уәкілетті органдармен өзара іс-қимыл жасай отырып Комиссия әзірлейтін жоспарлар негізінде жүзеге асырылады.
1.2.4. Ұлттық сегменттерге тапсырыс берушілер ұлттық сегменттерді құру, оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету және оны дамыту жөніндегі құқықтарды жүзеге асырады және міндеттерді орындайды.
1.2.5. Комиссияның интеграциялық сегменті, Комиссияның ақпараттық ресурстары мен жүйелері сияқты интеграциялық жүйенің құрауыштарына қатысты Комиссия меншік иесінің құқықтарын жүзеге асырады және міндеттерін орындайды, сондай-ақ оларды жобалауды, әзірлеуді, енгізуді, жұмыс нәтижелерін қабылдауды және одан әрі сүйемелдеуді ұйымдастырады.

О техническом задании на развитие интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 24 декабря 2025 года № 135
В соответствии с пунктами 3 и 30 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемое техническое задание на развитие интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 24 декабря 2025 г. № 135
ТЕХНИЧЕСКОЕ ЗАДАНИЕ
на развитие интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза
1. Общие сведения
1.1. Наименование системы
Полное наименование – интегрированная информационная система Евразийского экономического союза, версия 4.0 (далее – интегрированная система).
Условное обозначение – ИИС ЕАЭС, версия 4.0.
1.2. Наименования заказчика и разработчика системы
1.2.1. Заказчиком – координатором работ по созданию и развитию интегрированной системы, а также заказчиком интеграционного сегмента Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия) интегрированной системы является Комиссия.
1.2.2. Заказчики национальных сегментов государств – членов Евразийского экономического союза интегрированной системы (далее соответственно – национальный сегмент, государства-члены, Союз) определяются государствами-членами.
1.2.3. Создание, обеспечение функционирования и развитие интегрированной системы координируется Комиссией, которая обеспечивает ее функционирование и развитие во взаимодействии с заказчиками национальных сегментов с учетом стратегии развития интегрированной системы. Работы по созданию, обеспечению функционирования и развитию интегрированной системы осуществляются на основании планов, разрабатываемых Комиссией во взаимодействии с уполномоченными органами.
1.2.4. Заказчики национальных сегментов осуществляют права и исполняют обязанности по созданию, обеспечению функционирования и развитию национальных сегментов.
1.2.5. Комиссия осуществляет права и исполняет обязанности собственника в отношении таких составляющих интегрированной системы, как интеграционный сегмент Комиссии, информационные ресурсы и системы Комиссии, а также организует их проектирование, разработку, внедрение, приемку результатов работ и дальнейшее сопровождение.

1.2.6. Комиссияның интеграциялық сегментін, Комиссияның ақпараттық ресурстары мен жүйелерін құру, оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету және оны дамыту жөніндегі жұмыстарды орындаушыларды іріктеу Комиссияның актілеріне сәйкес конкурстық негізде жүзеге асырылады.
1.2.7. Ұлттық сегменттерді құру, оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету және дамыту жөніндегі жұмыстарды орындаушыларды іріктеу мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес конкурстық негізде жүзеге асырылады.
1.3. Жүйені құру мен дамытудың негіздері
1.3.1. Интеграциялық жүйені құруға және дамытуға 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт (бұдан әрі – Шарт) негіз болып табылады.
1.3.2. Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар және ақпараттық өзара іс-қимыл туралы хаттаманың (Шартқа тікркелген № 3 қосымша) (бұдан әрі – Хаттама) 3-тармағына сәйкес интеграцияланған жүйені құру жөніндегі жұмыстар 2015 – 2018 жылдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 12 қазандағы № 137 шешімімен бекітілген интеграцияланған жүйені құруға арналған техникалық тапсырмаға (бұдан әрі – интеграцияланған жүйені құруға арналған техникалық тапсырма) сәйкес сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің функционалдық мүмкіндіктерін кеңейту негізінде жүргізілді.
1.3.3. Интеграцияланған жүйені дамыту жөніндегі жұмыстар 2019 – 2021 жылдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 2 сәуірдегі № 55 шешімімен бекітілген интеграцияланған жүйені дамытуға арналған техникалық тапсырмаға сәйкес жүргізілді.
1.3.4. Интеграцияланған жүйені дамыту жөніндегі жұмыстар 2022 – 2025 жылдары Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2022 жылғы 6 қыркүйектегі № 125 шешімімен бекітілген интеграцияланған жүйені дамытуға арналған техникалық тапсырмаға (бұдан әрі – интеграцияланған жүйені дамытуға арналған техникалық тапсырма) сәйкес жүргізілді.
1.3.5. Осы техникалық тапсырма интеграцияланған жүйені дамытуға арналған техникалық тапсырманың орындалған талаптарына қатысты интеграцияланған жүйені одан әрі дамытуды көздейді.
1.3.6. Интеграцияланған жүйені дамытудың негізі Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2022 жылғы 21 қазандағы № 2 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін 2027 жылға дейін дамыту жөніндегі нысаналы бағдарлама болып табылады.
1.3.7. Интеграцияланған жүйені әзірлеу кезінде мынадай құжаттардың ережелері ескерілуге тиіс:
1) Хаттама;
2) Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің "Мемлекетаралық ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде сервистерді және заңды күші бар электрондық құжаттарды пайдалану тұжырымдамасы туралы" 2014 жылғы 18 қыркүйектегі № 73 шешімі;

1.2.6. Отбор исполнителей работ по созданию, обеспечению функционирования и развитию интеграционного сегмента Комиссии, информационных ресурсов и систем Комиссии осуществляется на конкурсной основе в соответствии с актами Комиссии.
1.2.7. Отбор исполнителей работ по созданию, обеспечению функционирования и развитию национальных сегментов осуществляется на конкурсной основе в соответствии с законодательством государства-члена.
1.3. Основания для создания и развития системы
1.3.1. Основанием для создания и развития интегрированной системы является Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор).
1.3.2. В соответствии с пунктом 3 Протокола об информационно-коммуникационных технологиях и информационном взаимодействии в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 3 к Договору) (далее – Протокол) работы по созданию интегрированной системы проводились в 2015 – 2018 годы на основе расширения функциональных возможностей интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли в соответствии с техническим заданием на создание интегрированной системы, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 12 октября 2015 г. № 137 (далее – техническое задание на создание интегрированной системы).
1.3.3. Работы по развитию интегрированной системы проводились в 2019 – 2021 годы в соответствии с техническим заданием на развитие интегрированной системы, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 апреля 2019 г. № 55.
1.3.4. Работы по развитию интегрированной системы проводились в 2022 – 2025 годы в соответствии с техническим заданием на развитие интегрированной системы, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 6 сентября 2022 г. № 125 (далее – техническое задание на развитие интегрированной системы).
1.3.5. Настоящее техническое задание предусматривает развитие интегрированной системы относительно выполненных требований технического задания на развитие интегрированной системы.
1.3.6. Основанием для развития интегрированной системы является Целевая программа развития интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза до 2027 года, утвержденная Решением Евразийского межправительственного совета от 21 октября 2022 г. № 2.
1.3.7. При развитии интегрированной системы должны быть учтены положения следующих документов:
1) Протокол;
2) Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 18 сентября 2014 года № 73 "О Концепции использования при межгосударственном информационном взаимодействии сервисов и имеющих юридическую силу электронных документов";

3) Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректерді электрондық алмасу қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 27 қаңтардағы № 5 шешімі;
4) Комиссия Алқасының 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 29 "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі ортақ процестер тізбесі және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2014 жылғы 19 тамыздағы № 132 шешіміне өзгеріс енгізу туралы" (өзгерістер мен толықтырулар бар) шешімі;
5) Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының бір-бірімен және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимылы кезінде электрондық құжаттармен алмасу туралы ережені бекіту туралы" 2015 жылғы 28 қыркүйектегі № 125 шешімі;
6) Комиссия Алқасының 2015 жылғы 17 қарашадағы № 155 "Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесі туралы" шешімі;
7) Комиссия Алқасының 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 10 "Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің Еуразиялық экономикалық комиссия интеграциялық сегментінің бағдарламалық қамтылымын беру және оны пайдалану тәртібін бекіту туралы" шешімі;
8) Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 2 маусымдағы № 50 (ҚБП) "Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінде деректерді беру арналарының қорғалуын қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын криптографиялық стандарттар туралы" шешімі;
9) Комиссия Алқасының 2016 жылғы 27 қыркүйектегі № 105 "Трансшекаралық сенім кеңістігін дамыту стратегиясы туралы" шешімі;
10) Комиссия Алқасының 2016 жылғы 19 желтоқсандағы № 169 "Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ортақ процестерді іске асыру тәртібін бекіту туралы" шешімі.
11) Комиссия Кеңесінің 2017 жылғы 22 тамыздағы № 100 "Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін 2025 жылға дейінгі кезеңге дамыту стратегиясы туралы" шешімі;
12) Комиссия Алқасының 2017 жылғы 19 қыркүйектегі № 121 "Еуразиялық экономикалық одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесінің ресурстары құрамына кіретін анықтамалықтар мен сыныптауыштарды әзірлеу, жүргізу және қолдану әдіснамасын бекіту туралы" шешімі;
13) Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2017 жылғы 14 қарашадағы № 146 (ҚБП) "Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің интеграциялық және ұлттық сегменттері арасындағы, сондай-ақ ұлттық сегменттері арасындағы деректерді беру арналарына қатысты ақпараттық қауіпсіздік қатерлерін және бұзушының әрекеттерін бекіту туралы" шешімі;

3) Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 27 января 2015 г. № 5 "Об утверждении Правил электронного обмена данными в интегрированной информационной системе внешней и взаимной торговли";
4) Решение Коллегии Комиссии от 14 апреля 2015 г. № 29 "О перечне общих процессов в рамках Евразийского экономического союза и внесении изменения в Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2014 г. № 132" (с изменениями и дополнениями);
5) Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 28 сентября 2015 года № 125 "Об утверждении Положения об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза между собой и с Евразийской экономической комиссией";
6) Решение Коллегии Комиссии от 17 ноября 2015 г. № 155 "О единой системе нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза";
7) Решение Коллегии Комиссии от 26 января 2016 г. № 10 "Об утверждении порядка передачи программного обеспечения интеграционного сегмента Евразийской экономической комиссии интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза и его использования";
8) Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 июня 2016 года № 50 (ДСП) "О криптографических стандартах, используемых для защиты каналов передачи данных в интегрированной информационной системе Евразийского экономического союза"
9) Решение Коллегии Комиссии от 27 сентября 2016 г. № 105 "О Стратегии развития трансграничного пространства доверия";
10) Решение Коллегии Комиссии от 19 декабря 2016 г. № 169 "Об утверждении порядка реализации общих процессов в рамках Евразийского экономического союза";
11) Решение Совета Комиссии от 22 августа 2017 г. № 100 "О Стратегии развития интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза на период до 2025 года";
12) Решение Коллегии Комиссии от 19 сентября 2017 г. № 121 "Об утверждении Методологии разработки, ведения и применения справочников и классификаторов, входящих в состав ресурсов единой системы нормативно-справочной информации Евразийского экономического союза";
13) Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 ноября 2017 года № 146 (ДСП) "Об утверждении угроз безопасности информации и действий нарушителя в каналах передачи данных между интеграционным и национальными сегментами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза, а также между национальными сегментами интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза";

14) Комиссия Алқасының 2017 жылғы 26 желтоқсандағы № 190 "Еуразиялық экономикалық одақтың деректер моделі туралы ережені бекіту туралы" шешімі;
15) Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 9 шілдедегі № 110 "Еуразиялық экономикалық комиссияның куәландырушы орталығы туралы" шешімі;
16) Комиссия Алқасының 2018 жылғы 25 қыркүйектегі № 154 "Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің сенім білдірілген үшінші тарапы қызметінің куәландырушы орталығы" шешімі;
17) Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2018 жылғы 5 желтоқсандағы № 96 "Трансшекаралық сенім кеңістігін құруға, дамытуға және оның жұмыс істеуіне қойылатын талаптар туралы" шешімі;
18) Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 12 наурыздағы № 9 "Еуразиялық экономикалық одақтың цифрлық күн тәртібін іске асыру шеңберінде қолданылатын ақпараттық қауіпсіздік саласындағы стандарттар мен ұсынымдардың тізбесі туралы" ұсынымы;
19) Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 26 наурыздағы № 42 (ҚБП) "Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің сенім білдірілген үшінші тарап қызметінің жұмыс істеу тәртібін бекіту туралы" шешімі;
20) Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2019 жылғы 14 мамырдағы № 69 (ҚБП) "Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесі мен халықаралық бірлестіктердің және үшінші елдердің ақпараттық жүйелері арасындағы деректерді беру арналарына қатысты ақпараттық қауіпсіздік қатерлерінің және бұзушы әрекеттерінің базалық моделін бекіту туралы" шешімі.
21) Комиссия Алқасының 2019 жылғы 6 тамыздағы № 136 "Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін сүйемелдеу және оған техникалық қызмет көрсету регламентін бекіту туралы" шешімі;
22) Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2019 жылғы 9 тамыздағы № 7" Трансшекаралық ақпараттық өзара іс-қимыл тұжырымдамасы туралы" шешімі";
23) Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2023 жылғы 22 тамыздағы № 120 "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарымен және Еуразиялық экономикалық комиссиямен заңды тұлғалардың (шаруашылық жүргізуші субъектілердің) сенім білдірілген үшінші тараптың қызметін пайдалана отырып, трансшекаралық ақпараттық өзара іс-қимылы кезінде электрондық құжаттағы электрондық цифрлық қолтаңбаны (электрондық қолтаңбаны) тану және электрондық құжаттардың заңдық күшін қамтамасыз ету қағидалары туралы" шешімі;
24) Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 2 маусымдағы № 49 (ҚБП) "Уәкілетті сенім білдірілген үшінші тараптардың өзара іс-қимылы үшін пайдаланылатын криптографиялық стандарттар туралы" шешімі.

14) Решение Коллегии Комиссии от 26 декабря 2017 г. № 190 "Об утверждении Положения о модели данных Евразийского экономического союза";
15) Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июля 2018 года № 110 "Об удостоверяющем центре Евразийской экономической комиссии";
16) Решение Коллегии Комиссии от 25 сентября 2018 г. № 154 "Об удостоверяющем центре службы доверенной третьей стороны интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза;
17) Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 5 декабря 2018 года № 96 "О требованиях к созданию, развитию и функционированию трансграничного пространства доверия";
18) Рекомендация Коллегии Евразийской экономической комиссии от 12 марта 2019 года № 9 "О перечне стандартов и рекомендаций в области информационной безопасности, применяемых в рамках реализации цифровой повестки Евразийского экономического союза";
19) Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 26 марта 2019 года № 42 (ДСП) "Об утверждении порядка функционирования службы доверенной третьей стороны интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза";
20) Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 14 мая 2019 года № 69 (ДСП) "Об утверждении базовой модели угроз безопасности информации и действий нарушителя в каналах передачи данных между интегрированной информационной системой Евразийского экономического союза и информационными системами международных объединений и третьих стран";
21) Решение Коллегии Комиссии от 6 августа 2019 № 136 "О регламенте сопровождения и технического обслуживания интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза";
22) Решение Евразийского межправительственного совета от 9 августа 2019 года № 7 "О Концепции трансграничного информационного взаимодействия";
23) Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 22 августа 2023 г. № 120 "О Правилах признания электронной цифровой подписи (электронной подписи) в электронном документе и обеспечения юридической силы электронных документов при трансграничном информационном взаимодействии юридических лиц (хозяйствующих субъектов) с уполномоченными органами государств – членов Евразийского экономического союза и Евразийской экономической комиссией с использованием службы доверенной третьей стороны;
24) Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 2 июня 2016 г. № 49 (ДСП) "О криптографических стандартах, используемых для взаимодействия уполномоченных доверенных третьих сторон.

1.4. Осы техникалық тапсырмаға сәйкес интеграцияланған жүйені дамыту жөніндегі жұмыстардың басталу және аяқталу мерзімдері
Жұмыстардың басталатын уақыты: 2026 жыл.
Жұмыстардың аяқталатын уақыты: 2028 жыл.
1.5. Жұмыстарды қаржыландыру көздері мен тәртібі
1.5.1. Комиссияның интеграциялық сегментін, Комиссияның ақпараттық ресурстары мен жүйелерін құру, олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету және оларды дамыту жөніндегі жұмыстарды қаржыландыру Одақ бюджетінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
1.5.2. Мемлекеттік ақпараттық ресурстарды және уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелерін, сондай-ақ ұлттық сегменттерді құру, олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету және оларды дамыту жөніндегі жұмыстарды қаржыландыру мүше мемлекеттер бюджеттерінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
1.6. Жұмыс нәтижелерін ресімдеу және тапсырыс берушіге ұсыну тәртібі
1.6.1. Интеграциялық жүйені құру, оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету және оны дамыту жөніндегі жұмыс нәтижелерін ресімдеу және тапсырыс берушіге ұсыну тәртібі осы техникалық тапсырманың талаптарына, сондай-ақ жұмыстарды орындауға арналған келісімшарттар шарттарына сәйкес келуге тиіс.
1.7. Анықтамалар
Осы техникалық тапсырмада пайдаланылатын ұғымдар Шартта, оның ішінде Хаттамада, интеграцияланған жүйені құру және дамыту мәселелерін реттейтін Одақ органдарының актілерінде айқындалған мәндерде қолданылады.
2. Интеграцияланған жүйені дамытудың міндеті мен мақсаттары
2.1. Интеграцияланған жүйенің міндеті
2.1.1. Интеграцияланған жүйе мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының аумақтық тұрғыдан бөлінген мемлекеттік ақпараттық ресурстары мен ақпараттық жүйелерінің, Комиссияның ақпараттық ресурстары мен жүйелерінің ұйымдастырушылық жиынтығын білдіреді. Аталған ресурстар мен жүйелер мүше мемлекеттердің ұлттық сегменттерімен, Комиссияның интеграциялық сегментімен және Комиссияның жергілікті есептеу желісі сегментімен (бұдан әрі – Комиссияның ЖЕЖ) біріктіріледі. Интеграцияланған жүйе Одақ шеңберінде, Одаққа кірмейтін мемлекеттермен (үшінші елдермен), халықаралық ұйымдармен және интеграциялық бірлестіктермен мемлекетаралық деректер және электрондық құжаттар алмасуды қамтамасыз етуге, мүше мемлекеттер үшін ортақ ақпараттық ресурстар құруға, Одақ шеңберіндегі ортақ процестерді іске асыруға, сондай-ақ Одақ органдарының қызметін қамтамасыз етуге арналған.
Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының мемлекеттік ақпараттық ресурстары мен ақпараттық жүйелері Одақ шеңберіндегі ортақ процестерді іске асыру аясында ұлттық интеграциялық шлюздер арқылы интеграцияланған жүйеге қосылады.
Мүше мемлекеттердің ұлттық сегменттері арасында, сондай-ақ ұлттық сегменттер мен Комиссияның интеграциялық сегменті арасында интеграцияланған жүйе құралдары арқылы берілетін деректердің құрамы Шартпен және Одақ құқығына кіретін актілермен айқындалады.
Интеграцияланған жүйе құралдары арқылы Одаққа кірмейтін мемлекеттермен (үшінші елдермен), халықаралық ұйымдармен және интеграциялық бірлестіктермен электрондық нысанда деректер алмасу қамтамасыз етіледі. Мұндай өзара іс-қимыл кезінде электрондық түрде берілетін деректердің құрамы Шартпен және Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттармен айқындалады.

1.4. Сроки начала и окончания работ по развитию интегрированной системы в соответствии с настоящим техническим заданием
Дата начала работ: 2026 год.
Дата окончания работ: 2028 год.
1.5. Источники и порядок финансирования работ
1.5.1. Финансирование работ по созданию, развитию, обеспечению функционирования и развитию интеграционного сегмента Комиссии, информационных ресурсов и систем Комиссии осуществляется за счет средств бюджета Союза.
1.5.2. Финансирование работ по созданию, развитию и обеспечению функционирования государственных информационных ресурсов и информационных систем уполномоченных органов, а также национальных сегментов осуществляется за счет средств бюджетов государств-членов.
1.6. Порядок оформления и предъявления заказчику результатов работ
1.6.1. Порядок оформления и предъявления заказчику результатов работ по созданию, обеспечению функционирования и развитию интегрированной системы должен соответствовать требованиям настоящего технического задания, а также условиям контрактов на выполнение работ.
1.7. Определения
Понятия, используемые в настоящем техническом задании, применяются в значениях, определенных Договором, включая Протокол, актами органов Союза, регулирующими вопросы создания и развития интегрированной системы.
2. Назначение и цели развития интегрированной системы
2.1. Назначение интегрированной системы
2.1.1. Интегрированная система представляет собой организационную совокупность территориально распределенных государственных информационных ресурсов и информационных систем органов государственной власти государств-членов, информационных ресурсов и систем Комиссии, объединяемых с национальными сегментами государств-членов, интеграционным сегментом Комиссии и сегментом локальной вычислительной сети Комиссии (далее – ЛВС Комиссии). Интегрированная система предназначена для обеспечения межгосударственного обмена данными и электронными документами в рамках Союза, с государствами, не входящими в Союз (третьими странами), международными организациями и интеграционными объединениями, создания общих для государств-членов информационных ресурсов, реализации общих процессов в рамках Союза, а также обеспечения деятельности органов Союза.
Государственные информационные ресурсы и информационные системы уполномоченных органов государств-членов подключаются к интегрированной системе через национальные интеграционные шлюзы в рамках реализации общих процессов в рамках Союза.
Состав данных, передаваемых средствами интегрированной системы между национальными сегментами государств-членов, а также между национальными сегментами и интеграционным сегментом Комиссии определяется Договором и актами, входящими в право Союза.
Средствами интегрированной системы обеспечивается электронный обмен данными с государствами, не входящими в Союз (третьими странами), международными организациями и интеграционными объединениями. Состав данных, передаваемых при таких взаимодействиях в электронной форме определяется Договором и международными договорами в рамках Союза.

Интеграцияланған жүйені және мүше мемлекеттердің ұлттық сегменттерін дамыту тиісті құқықтық актілер қабылданған жағдайда жеке тұлғалар мен шаруашылық жүргізуші субъектілерге мемлекетаралық қызметтер көрсету механизмдерін іске асыруды, сондай-ақ мемлекетаралық ақпараттық өзара іс-қимылдың түрлерін (State2State, Government2Government, Business2Government, Business2Business, Citizen2Government) сүйемелдеуді қамтамасыз етуді көздейді.
2.1.2. Интеграцияланған жүйе Одақтың құзіреті аясында мынадай бағыттар бойынша ақпараттық қолдауды қамтамасыз етуге тиіс:
1) кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу;
2) кедендік реттеу;
3) техникалық реттеу, санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдану;
4) кедендік әкелу баждарын есепке жатқызу және бөлу;
5) арнайы, демпингке қарсы және өтемақы баждарды есепке жатқызу және бөлу;
6) статистика;
7) бәсекелестік саясаты, монополияға қарсы реттеу, мемлекеттің бағаны реттеуі;
8) энергетикалық саясат;
9) валюталық саясат;
10) зияткерлік меншік;
11) қаржы нарықтары (банк саласы, сақтандыру саласы, валюта нарығы, бағалы қағаздар нарығы);
12) Одақ органдарының қызметін қамтамасыз ету;
13) макроэкономикалық саясат;
14) өнеркәсіптік саясат;
15) агроөнеркәсіптік саясат;
16) дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы;
17) көлік саясаты, инфрақұрылым және логистика;
18) тауарлар мен жүктердің қадағалануы;
19) еңбек көші-қоны және әлеуметтік қорғау;
20) мемлекеттік (муниципалдық) сатып алулар;
21) ішкі нарықтардың жұмыс істеуі;
22) сыртқы экономикалық қызметті реттеу жүйесіндегі "бірыңғай терезе" ұлттық механизмдерінің ақпараттық өзара іс-қимылы;
23) Одақтың үшінші елдермен жасаған халықаралық шарттарына сәйкес мүше мемлекеттер мен үшінші елдер арасындағы ақпарат алмасу;
23) тауарлардың биржалық нарығы және биржалық сауда;
24) Одақтың өкілеттіктері (интеграцияланған жүйе дамыған сайын оның қамту аясына енгізіліп отыратын) шегіндегі өзге де бағыттар (процестер мен мәселелер).
2.1.3. Интеграцияланған жүйені дамыту барысында уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелері мен Одақ органдарының ақпараттық жүйелерінің интеграцияланған жүйе шеңберіндегі ақпараттық өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін ұлттық сегменттерді құру және дамыту процестерін үйлестіруге бағытталған іс-шаралар ұйымдастырылып, жүргізілуге тиіс.
2.1.4. Интеграцияланған жүйені дамыту барысында Комиссия, мүше мемлекеттер, Еуразиялық экономикалық одақтың заңды және жеке тұлғалары, сондай-ақ үшінші елдер, халықаралық ұйымдар мен интеграциялық бірлестіктер арасындағы цифрлық өзара іс-қимылды жандандыру мақсатында цифрлық платформаларды интеграциялау құралдары жаңғыртылуға тиіс.

Развитие интегрированной системы и национальных сегментов государств-членов предполагает реализацию механизмов оказания межгосударственных услуг физическим лицам и хозяйствующим субъектам (при условии принятия соответствующих правовых актов органов Союза), а также обеспечение поддержки различных видов межгосударственного информационного взаимодействия (State2State, Government2Government, Business2Government, Business2Business, Citizen2Government).
2.1.2. Интегрированная система должна обеспечивать информационную поддержку по следующим направлениям в пределах полномочий Союза:
1) таможенно-тарифное и нетарифное регулирование;
2) таможенное регулирование;
3) техническое регулирование, применение санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер;
4) зачисление и распределение ввозных таможенных пошлин;
5) зачисление и распределение специальных, антидемпинговых и компенсационных пошлин;
6) статистика;
7) конкурентная политика, антимонопольное регулирование, государственное ценовое регулирование;
8) энергетическая политика;
9) валютная политика;
10) интеллектуальная собственность;
11) финансовые рынки (банковская сфера, сфера страхования, валютный рынок, рынок ценных бумаг);
12) обеспечение деятельности органов Союза;
13) макроэкономическая политика;
14) промышленная политика;
15) агропромышленная политика;
16) обращение лекарственных средств и медицинских изделий;
17) транспортная политика, инфраструктура и логистика;
18) прослеживаемость товаров и грузов;
19) трудовая миграция и социальная защита;
20) государственные (муниципальные) закупки;
21) функционирование внутренних рынков;
22) информационное взаимодействие национальных механизмов "единого окна" в системе регулирования внешнеэкономической деятельности;
23) обмен информацией между государствами-членами и третьими странами в соответствии с международными договорами Союза с третьими сторонами;
24) биржевой рынок товаров и биржевая торговля;
25) иные направления (процессы и вопросы), в пределах полномочий Союза (включаемые в область охвата интегрированной системы по мере ее развития).
2.1.3. В ходе развития интегрированной системы должны организовываться и проводиться мероприятия, направленные на координацию процессов создания и развития национальных сегментов, обеспечивающих информационное взаимодействие информационных систем уполномоченных органов и органов Союза в рамках интегрированной системы.
2.1.4. В ходе развития интегрированной системы должны быть модернизированы инструменты по интеграции цифровых платформ с целью интенсификации цифрового взаимодействия между Комиссией, государствами-членами, юридическими и физическими лицами Евразийского экономического союза, а также с третьими странами, международными организациями и интеграционными объединениями.

2.1.5. Интеграцияланған жүйені дамыту барысында цифрлық платформаларды интеграциялау механизмдерін құру және дамыту кезінде жалпыжүйелік жобалау нәтижелерін пайдалану арқылы біріздендіру қамтамасыз етіліп, жаңа жобалар іске асырылуға тиіс.
2.2. Интеграцияланған жүйені дамыту мақсаттары
2.2.1. Интеграцияланған жүйені дамыту мақсаттарына:
1) жалпыжүйелік жобалау нәтижелерін және ЕАЭО-ның ИАЖ-інде әзірленген платформалық шешімдерін пайдалана отырып цифрлық жобаларды біріздендіру;
2) экономикалық интеграцияны дамыту мақсатында ЕАЭО-ның ИАЖ негізінде цифрлық экожүйелерді құру және дамыту;
3) қатысушылар саны мен деректер көлемі бірнеше есе артқан жағдайда ЕАЭО-ның ИАЖ қызметтерінің жоғары қолжетімділігін, өнімділігін және ауқымдылығын қамтамасыз ету.
4) Одақтың жұмыс істеуіне әсер ететін экономиканың барлық салаларындағы жаңа интеграциялық процестерді ақпараттық қамтамасыз ету және қолданыстағыларын дамыту;
5) цифрлық өзара іс-қимылды, деректермен және электрондық құжаттармен алмасуды жүзеге асыру кезінде, оның ішінде ортақ процестерді іске асыру шеңберінде, интеграцияланған жүйенің заманауи цифрлық және технологиялық мүмкіндіктерін қамтамасыз ету;
6) Одақ органдары қызметінің ақпараттық-технологиялық тұрғыдан қамтамасыз етуді кеңейту;
7) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану арқылы мемлекеттік бақылаудың тиімділігін арттыру;
8) ортақ ақпараттық ресурстарға, оның ішінде Одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесіне қол жеткізу мүмкіндіктерін кеңейту;
9) трансшекаралық сенім кеңістігін дамыту;
10) жеке және заңды тұлғаларға электрондық нысанда мемлекетаралық қызметтер көрсету жүйелерін қалыптастыру және дамыту (ЕАЭО туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттама мен мемлекетаралық электрондық қызметтерге қатысты Одақ органдарының тиісті құқықтық актілері қабылданған жағдайда);
11) цифрлық платформалар, сервистер және экожүйелердің ұздіксіз өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін Одақтың цифрлық платформасын құру (интеграцияланған жүйені түрлендіру арқылы);
12) Одақтың цифрлық платформасы арқылы B2B және B2G форматтарын қоса алғанда, мемлекетаралық өзара іс-қимылдың жаңа түрлерін дамыту жатады.
2.3. Интеграцияланған жүйенің міндеттері
2.3.1. Интеграцияланған жүйені дамыту шеңберінде жүзеге асырылатын міндеттерге мыналар жатады:
1) Одақ шеңберіндегі ортақ процестерді іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылдың кең функционалдық және технологиялық мүмкіндіктерін қамтамасыз ету;
2) өзара іс-қимылға қатысушылар санын (деректерді электронды түрде алмасуды), ақпаратты алу, беру, сақтау және өңдеу жылдамдығын және көлемін ұлғайту;

2.1.5. В ходе развития интегрированной системы должна быть обеспечена унификация и создание новых проектов с использованием результатов общесистемного проектирования при создании и развитии механизмов интеграции цифровых платформ.
2.2. Цели развития интегрированной системы
2.2.1. Целями развития интегрированной системы являются:
1) унификация цифровых проектов с использованием результатов общесистемного проектирования и созданных платформенных решений ИИС ЕАЭС;
2) создание и развитие цифровых экосистем на базе ИИС ЕАЭС для развития экономической интеграции;
3) обеспечение высокой доступности, производительности и масштабируемости сервисов ИИС ЕАЭС в условиях многократного роста числа участников и объемов данных;
4) информационное обеспечение новых и развитие существующих интеграционных процессов во всех сферах экономики, затрагивающих функционирование Союза;
5) обеспечение современных цифровых и технологических возможностей интегрированной системы при осуществлении цифрового взаимодействия, обмена данными и электронными документами, в том числе в рамках реализации общих процессов;
6) расширение информационно-технологического обеспечения деятельности органов Союза;
7) повышение эффективности государственного контроля с использованием информационно-коммуникационных технологий;
8) расширение возможностей доступа к общим информационным ресурсам, в том числе к единой системе нормативно-справочной информации Союза;
9) развитие трансграничного пространства доверия;
10) формирование и развитие систем оказания электронных межгосударственных услуг физическим и юридическим лицам (при условии принятия Протокола о внесении изменений в Договор о ЕАЭС и соответствующих правовых актов органов Союза по вопросам, связанным с межгосударственными услугами в электронном виде);
11) создание цифровой платформы Союза, обеспечивающей бесшовное взаимодействие цифровых платформ, сервисов и экосистем (путем трансформации интегрированной системы);
12) развитие новых видов межгосударственного взаимодействия, включая B2B и B2G посредством цифровой платформы Союза.
2.3. Задачи интегрированной системы
2.3.1. К задачам, осуществляемым в рамках развития интегрированной системы, относятся:
1) обеспечение широких функциональных и технологических возможностей информационного взаимодействия при реализации общих процессов в рамках Союза;
2) увеличение числа участников взаимодействий (электронного обмена данными), скорости, объемов, получения, передачи, хранения и обработки информации;

3) ортақ ақпараттық ресурстарды құру және дамыту, оларға қол жеткізудің қажетті әдістерін, тәсілдерін және технологияларын іске асыру және кеңейту;
4) біріздендірілген сыныптау және кодтау жүйесі негізінде қалыптастырылған Одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесін құру, жүргізу және тарату бойынша мүмкіндіктер мен функцияларды кеңейту;
5) Одақ құқығын құрайтын халықаралық шарттарға және актілерге (сондай-ақ олардың жобаларына) қол жеткізуді қамтамасыз ету;
6) жасанды интеллект саласында және жасанды интеллект технологияларын әзірлеу бағытында мүше мемлекеттердің өзара іс-қимылының негізін салу;
7) Одақ құқығына және Одақ органдары айқындаған қол жеткізу шарттарына сәйкес жеке және заңды тұлғаларға, мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына (кейіннен үшінші елдердің), өзге де сыртқы ақпараттық жүйелер мен цифрлық платформаларға сервистер мен ортақ ақпараттық ресурстарға қол жеткізуді қамтамасыз ету;
8) жеке және заңды тұлғаларға арналған цифрлық сервистерді іске асыруға және жариялауға мүмкіндік беретін құралдарды құру және дамыту;
9) ортақ процестерді іске асыру кезінде мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру үшін мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарын қажетті ақпаратпен қамтамасыз ету;
10) мемлекетаралық ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде ақпараттың қорғанысын қамтамасыз ету;
11) Одақ органдарының қызметін ақпараттық тұрғыдан қолдау.
2.3.2. Интеграцияланған жүйені дамыту шеңберіндегі міндеттерді жүзеге асыру кезінде интеграцияланған жүйені құру барысында әзірленген инфрақұрылымдық, технологиялық және ақпараттық-бағдарламалық шешімдер пайдаланылуға тиіс. Бұл ретте интеграцияланған жүйенің интеграциялық платформасын дамыту кезінде мүше мемлекеттердің қазіргі уақытта пайдаланып жүрген интеграциялық шлюздерді қолдану мүмкіндігін сақтау мақсатында кері үйлесімділік қағидаты сақталуға тиіс.
2.3.3. Интеграцияланған жүйенің Комиссияның интеграциялық сегментін дамыту шеңберіндегі міндеттерді шешу кезінде бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу әзірлеу нұсқаларын басқару жүйесінде жүзеге асырылуға тиіс, сондай-ақ дәйекті және автоматтандырылған жинақтау, тестілеу және орналастыру механизмдері қамтамасыз етілуге тиіс.
2.3.4. Интеграцияланған жүйені дамыту шеңберіндегі міндеттерді шешу кезінде техникалық және экономикалық тұрғыдан негізделген әрі ақпаратты қорғау талаптарына сәйкес келетін бөлігінде интеграцияланған жүйенің Комиссияның интеграциялық сегментінің кіші жүйелерін микросервистік архитектураға кезең-кезеңімен көшіру жүзеге асырылуға тиіс. Бұл ретте интеграцияланған жүйені жаңғырту үшінші елдердің бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеушілері мен өндірушілері енгізуі немесе қалыптастыруы мүмкін шектеулер және (немесе) деструктивті әрекеттер қатерлері жағдайында интеграцияланған жүйенің тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ететін заманауи және біріздендірілген бағдарламалық технологияларға көшу ескеріле отырып жүзеге асырылуға тиіс.

3) создание и развитие общих информационных ресурсов, реализация и расширение возможностей, необходимых методов, способов и технологий доступа к ним;
4) расширение возможностей и функций по созданию, ведению, распространению единой системы нормативно-справочной информации Союза, сформированной на основе унифицированной системы классификации и кодирования;
5) обеспечение доступа к международным договорам и актам, составляющим право Союза (к проектам таких международных договоров и актов);
6) формирование основ для взаимодействия государств-членов в сфере искусственного интеллекта и разработки технологий искусственного интеллекта;
7) обеспечение доступа к сервисам и общим информационным ресурсам для физических лиц и хозяйствующих субъектов, уполномоченных органов государств-членов (в дальнейшем третьих стран), других внешних информационных систем и цифровых платформ в соответствии с правом Союза и определенными решениями органов Союза условиями доступа;
8) создание и развитие инструментов, предоставляющих возможность реализации и публикации цифровых сервисов для физических и юридических лиц;
9) обеспечение уполномоченных органов государств-членов информацией, необходимой для осуществления государственного контроля при реализации общих процессов;
10) обеспечение защиты информации при межгосударственном информационном взаимодействии;
11) информационная поддержка деятельности органов Союза.
2.3.2. При осуществлении задач в рамках развития интегрированной системы должны использоваться инфраструктурные, технологические и информационно-программные решения, разработанные при создании интегрированной системы. При этом должен соблюдаться принцип обратной совместимости при развитии интеграционной платформы интегрированной системы в целях обеспечения возможности использования государствами-членами используемых в настоящее время интеграционных шлюзов.
2.3.3. При решении задач в рамках развития интеграционного сегмента Комиссии интегрированной системы разработка программного обеспечения должна осуществляться в системе управления версиями разработки, а также должны быть обеспечены механизмы последовательной и автоматизированной сборки, тестирования и развертывания.
2.3.4. При решении задач в рамках развития интегрированной системы должен быть реализован поэтапный переход подсистем интеграционного сегмента Комиссии интегрированной системы к микросервисной архитектуре, в части, где использование такой архитектуры технически и экономически обосновано и соответствуют требованиям, предъявляемым к защите информации. При этом модернизация интегрированной системы должна осуществляться с учетом перехода к современным и унифицированным программным технологиям, обеспечивающим устойчивое функционирование интегрированной системы в условиях ограничений и (или) угроз деструктивных действий, которые могут быть введены или созданы разработчиками и производителями программного обеспечения из третьих стран.

2.3.5. Интеграцияланған жүйені дамыту шеңберіндегі міндеттерді шешу кезінде цифрлық инфрақұрылымдар мен экожүйелерді қалыптастыру және дамыту қамтамасыз етілуге тиіс.
3. Автоматтандыру объектілерінің сипаттамасы
3.1. Автоматтандыру объектілері туралы қысқаша мәліметтер
3.1.1. Интеграцияланған жүйені дамыту кезінде автоматтандыру объектілеріне
1) Комиссия;
2) мүше мемлекеттердің ұлттық сегменттерінің интеграциялық шлюздерінің уәкілетті операторлары;
3) мүше мемлекеттердің сенім білдірілген үшінші тарапының (бұдан әрі – СБҮТ) уәкілетті операторлары;
4) жалпы процестерді іске асыруға қатысатын уәкілетті органдар;
5) цифрлық сервистерді іске асыруға қатысатын ұлттық цифрлық платформалардың уәкілетті органдары мен операторлары жатады.
3.1.2. Осы техникалық тапсырманың 2.1.2-тармағында көрсетілген бағыттар бойынша Одақтың қызметін реттеуге байланысты процестер автоматтандыру нысанасы болып табылады.
3.1.3. Интеграцияланған жүйенің құрамына Комиссияның интеграциялық сегменті және келесі Ұлттық сегменттер кіреді:
1) Армения Республикасының ұлттық сегменті;
2) Беларусь Республикасының ұлттық сегменті;
3) Қазақстан Республикасының ұлттық сегменті;
4) Қырғыз Республикасының Ұлттық сегменті
5) Ресей Федерациясының ұлттық сегменті;
3.1.4. Интеграцияланған жүйе мүше мемлекеттер бұрын келіскен, уәкілетті органдардың қолданыстағы және әзірленіп жатқан ақпараттық жүйелерін басым түрде үйлестіруге бағытталған қағидаттарды ескере отырып құрылды. Мемлекетаралық ақпараттық өзара іс-қимылды талап ететін міндеттердің басым бөлігі бойынша әрбір мүше мемлекетте тәжірибе жинақталған, ұлттық заңнаманың ерекшеліктерін ескеретін тиісті бағдарламалық-техникалық шешімдер жасалып, пайдаланылуда. Ортақ процестерді мүше мемлекеттердің ұлттық сегменттерінде келісілген түрде енгізуді қамтамасыз ету үшін ортақ процестерге қатысушылардың ақпараттық жүйелерін пысықтауды (немесе жаңадан құруды), оларды ұлттық сегменттерге қосуды және ақпараттық өзара іс-қимылды мемлекетаралық тестілеуді жүргізуді қамтамасыз ету қажет. Ұлттық сегменттердің ағымдағы жай-күйінің сипаттамасы осы техникалық тапсырманың 3.2-тармақшасында берілген.
3.1.5. Комиссияның интеграциялық сегментінің ағымдағы жай-күйінің сипаттамасы осы техникалық тапсырманың 3.3 тармақшасында берілген.
3.2. Ұлттық сегменттердің ағымдағы жай-күйінің сипаттамасы
3.2.1. Армения Республикасының ұлттық сегментінің ағымдағы жай-күйінің сипаттамасы
Армения Республикасының ұлттық сегменті Армения Республикасының уәкілетті органдары мен басқа мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасында ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді. Бұл ақпараттық өзара іс-қимыл интеграцияланған жүйенің инфрақұрылымын, сондай-ақ Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының, Қырғыз Республикасының және Ресей Федерациясының уәкілетті органдарының қолданыстағы деректерді беру жүйесін пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
Армения Республикасының ұлттық сегментінің тапсырыс берушісі – Армения Республикасының Жоғары технологиялық өнеркәсіп министрлігі. Интеграциялық шлюздің және сенім білдірілген үшінші тараптың операторы ретінде "ЭКЕНГ" ЖАҚ айқындалған.
Армения Республикасының ұлттық сегментінің интеграциялық шлюзі мен СБҮТ сервистері Комиссияның интеграциялық сегменті құрамында әзірленген үлгілік интеграциялық шлюздің бағдарламалық қамтамасыз етуі негізінде іске асырылған.
Армения Республикасының ұлттық сегментінің интеграциялық шлюзі Армения Республикасының кеден қызметі мен мүше мемлекеттердің кеден органдары арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыру үшін де пайдаланылады.
Армения Республикасы ұлттық сегментінің интеграциялық шлюзінің Армения Республикасы кеден қызметінің ақпараттық жүйесімен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету үшін арнайы адаптер пайдаланылады.

2.3.5. При решении задач в рамках развития интегрированной системы должно быть обеспечено формирование и развитие цифровых инфраструктур и экосистем.
3. Характеристика объектов автоматизации
3.1. Краткие сведения об объектах автоматизации
3.1.1. Объектами автоматизации при развитии интегрированной системы являются:
1) Комиссия;
2) уполномоченные операторы интеграционных шлюзов национальных сегментов государств-членов;
3) уполномоченные операторы доверенной третьей стороны (далее – ДТС) государств-членов;
4) уполномоченные органы, участвующие в реализации общих процессов;
5) уполномоченные органы и операторы национальных цифровых платформ, участвующие в реализации цифровых сервисов.
3.1.2. Предметом автоматизации являются процессы, связанные с регулированием деятельности Союза по направлениям, указанным в пункте 2.1.2 настоящего технического задания.
3.1.3. В состав интегрированной системы входят интеграционный сегмент Комиссии и следующие национальные сегменты:
1) национальный сегмент Республики Армения;
2) национальный сегмент Республики Беларусь;
3) национальный сегмент Республики Казахстан;
4) национальный сегмент Кыргызской Республики;
5) национальный сегмент Российской Федерации.
3.1.4. Интегрированная система создавалась с учетом ранее согласованных государствами-членами принципов, направленных на преимущественное сопряжение эксплуатируемых и разрабатываемых уполномоченными органами информационных систем. По большинству задач, требующих межгосударственного информационного взаимодействия, в каждом из государств-членов накоплен опыт, созданы и эксплуатируются соответствующие программно-технические решения, учитывающие специфику национального законодательства. Для обеспечения согласованного внедрения общих процессов в национальных сегментах государств-членов необходимо обеспечивать доработку (создание) информационных систем участников общих процессов, их подключение к национальным сегментам и проведение межгосударственного тестирования информационного взаимодействия. Описание текущего состояния национальных сегментов приведено в подпункте 3.2 настоящего технического задания.
3.1.5. Описание текущего состояния интеграционного сегмента Комиссии приведено в подпункте 3.3 настоящего технического задания.
3.2. Характеристика текущего состояния национальных сегментов
3.2.1. Характеристика текущего состояния национального сегмента Республики Армения
Национальный сегмент Республики Армения обеспечивает информационное взаимодействие между уполномоченными органами Республики Армения и уполномоченными органами других государств-членов. Данное информационное взаимодействие реализуется с использованием инфраструктуры интегрированной системы, а также действующей системы передачи данных уполномоченных органов Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Российской Федерации.
Заказчиком национального сегмента Республики Армения является Министерство высокотехнологической промышленности Республики Армения. Оператором интеграционного шлюза и доверенной третьей стороны определено ЗАО "ЭКЕНГ".
Интеграционный шлюз и сервисы ДТС национального сегмента Республики Армения реализованы на основе программного обеспечения типового интеграционного шлюза, разработанного в составе интеграционного сегмента Комиссии.
Интеграционный шлюз национального сегмента Республики Армения также используется для реализации информационного взаимодействия между таможенной службой Республики Армения и таможенными органами государств-членов.
Для обеспечения взаимодействия интеграционного шлюза национального сегмента Республики Армения с информационной системой таможенной службы Республики Армения используется специализированный адаптер.

3.2.2. Беларусь Республикасы ұлттық сегментінің ағымдағы жай-күйінің сипаттамасы
Беларусь Республикасының ұлттық сегментінің интеграциялық шлюзі мен СБҮТ сервистері Комиссияның интеграциялық сегменті құрамында әзірленген үлгілік бағдарламалық қамтамасыз ету негізінде іске асырылған.
Беларусь Республикасының Байланыс және ақпараттандыру министрлігі Беларусь Республикасының ұлттық сегментін құру, дамыту және пайдалану жөніндегі жұмыстардың тапсырыс берушісі және ұйымдастырушысы функцияларын жүзеге асырады (Беларусь Республикасы Президентінің 2019 жылғы 18 қыркүйектегі № 350 жарлығы). Аталған Жарлық талаптарына сәйкес осы жұмыстардың тапсырыс берушісі туралы ереже әзірленген.
Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің Беларусь Республикасының ұлттық сегментінің негізгі функционалдық компоненттерінің бірі болып табылатын ақпараттық өзара іс-қимылдың бағдарламалық қамтамасыз етуінің иесі және операторы функцияларын, сондай-ақ мемлекетаралық электрондық өзара іс-қимыл кезінде электрондық құжаттардың түпнұсқалығын тану жөніндегі интеграциялық шлюздің уәкілетті операторы және сенім білдірілген үшінші тараптың ұлттық операторы функцияларын "Ұлттық электрондық қызмет көрсету орталығы" республикалық унитарлық кәсіпорны жүзеге асырады (Беларусь Республикасы Президентінің 2011 жылғы 8 қарашадағы № 515 Жарлығы).
3.2.3. Қазақстан Республикасы ұлттық сегментінің ағымдағы жай-күйінің сипаттамасы
Қазақстан Республикасының ұлттық сегменті функционалдық тұрғыдан мынадай компоненттерді қамтиды:
1) Қазақстан Республикасының ұлттық сегментінің интеграциялық шлюзі;
2) Қазақстан Республикасы СБҮТ.
Қазақстан Республикасының ұлттық сегментінің тапсырыс берушісі – Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі.
Қазақстан Республикасының ұлттық сегментінің интеграциялық шлюзі мен сенім білдірілген үшінші тараптың операторы ретінде "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы айқындалған.
Қазақстан Республикасының ұлттық сегментінің интеграциялық шлюзі (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының Ұлттық шлюзі) мен СБҮТ сервистерін Қазақстан Республикасыме дербес әзірлеген.
Оның ішінде, Қазақстан Республикасының Ұлттық шлюзінің құрамында мынадай да кіші жүйелер жұмыс істейді:
1) Одаққа мүше мемлекеттердің және Комиссия ведомстволарының ақпараттық жүйелері арасында хабарламаларды (сұрау салуларды, жауаптарды, өзге де қызметтік хабарламалар мен құжаттарды) қабылдау, өңдеу және бағыттау бойынша кіші жүйесі;
2) берілетін және сақталатын деректерді рұқсатсыз қол жеткізуден, өзгертуден, жоюдан және бұғаттаудан қорғауға арналған қауіпсіздік кіші жүйесі;

3.2.2. Характеристика текущего состояния национального сегмента Республики Беларусь
Интеграционный шлюз и сервисы ДТС национального сегмента Республики Беларусь реализованы на основе типового программного обеспечения, разработанного в составе интеграционного сегмента Комиссии.
Министерство связи и информатизации Республики Беларусь осуществляет функции заказчика и организатора работ по созданию, развитию и эксплуатации национального сегмента Республики Беларусь (Указ Президента Республики Беларусь от 18.09.2019 № 350). В соответствии с требованиями данного Указа разработано Положение о заказчике данных работ.
Функции владельца и оператора программного обеспечения информационного взаимодействия, являющегося одним из основных функциональных компонентов национального сегмента Республики Беларусь интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза, а также функции уполномоченного оператора интеграционного шлюза и национального оператора доверенной третьей стороны по признанию подлинности электронных документов при межгосударственном электронном взаимодействии осуществляет республиканское унитарное предприятие "Национальный центр электронных услуг" (Указ Президента Республики Беларусь от 08.11.2011 №515).
3.2.3. Характеристика текущего состояния национального сегмента Республики Казахстан
Национальный сегмент Республики Казахстан функционально включает в себя следующие компоненты:
1) интеграционный шлюз национального сегмента Республики Казахстан;
2) ДТС Республики Казахстан.
Заказчиком национального сегмента Республики Казахстан является Министерство искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
Оператором интеграционного шлюза и доверенной третьей стороны национального сегмента Республики Казахстан определено акционерное общество "Национальные информационных технологии".
Интеграционный шлюз национального сегмента Республики Казахстан (далее – Национальный шлюз Республики Казахстан) и сервисы ДТС разработаны Республикой Казахстан самостоятельно.
В составе Национального шлюза Республики Казахстан функционируют, в том числе следующие подсистемы:
1) подсистема приема, обработки и маршрутизации сообщений (запросов, ответов, прочих служебных сообщений и документов) между информационными системами ведомств Комиссии и государств-членов Союза;
2) подсистема безопасности, предназначенная для защиты от несанкционированного доступа, изменения, удаления и блокировки передаваемых и хранимых данных;

3) Қазақстан Республикасының Ұлттық шлюзі көлік торабының рөлін атқаратын уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелері арасындағы ақпарат алмасу процестерінің жай-күйін бақылауға арналған мониторинг кіші жүйесі;
4) Одақ шеңберіндегі мемлекетаралық ақпараттық өзара іс-қимылға қатысатын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының ақпараттық жүйелері өзара әрекеттескен кезде хабарламалар форматтарына, сервистерге және нормативтік-анықтамалық ақпаратты пайдалануға қойылатын талаптардың орындалуын қамтамасыз етуге арналған өзара іс-қимыл интерфейстерінің кіші жүйесі.
Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді Қазақстан Республикасының Ұлттық шлюзімен интеграциялау "электрондық үкімет" шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық шлюзі мүше мемлекеттердің ұлттық сегменттерінің шлюздерімен және Комиссияның интеграциялық шлюзімен интеграцияланған және штаттық режимде жұмыс істейді.
3.2.4. Қырғыз Республикасының ұлттық сегментінің ағымдағы жай-күйінің сипаттамасы
Қырғыз Республикасының ұлттық сегментінің интеграциялық шлюзі Комиссияның интеграциялық сегменті құрамында әзірленген үлгілік интеграциялық шлюздің бағдарламалық қамтамасыз етуі негізінде іске асырылған.
Қырғыз Республикасының ұлттық сегментінің тапсырыс берушісі – Қырғыз Республикасының Цифрлық даму және инновациялық технологиялар министрлігі. Қырғыз Республикасының ұлттық сегментінің интеграциялық шлюзі мен сенім білдірілген үшінші тараптың операторы ретінде Қырғыз Республикасы Президенті Іс басқармасының жанындағы "Кызмат" мемлекеттік мекемесі айқындалған.
Қырғыз Республикасының ұлттық сегментінің интеграциялық шлюзі Қырғыз Республикасының уәкілетті органдарының мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарымен және Комиссиямен ақпараттық өзара іс-қимылын қамтамасыз ету үшін пайдаланылады.
3.2.5. Ресей Федерациясы ұлттық сегментінің ағымдағы жай-күйінің сипаттамасы
Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің Ресей Федерациясының Ұлттық сегментін құру жөніндегі тұжырымдамасына сәйкес (Ресей Федерациясы Үкіметінің 2017 жылғы 30 наурыздағы № 583-р өкімімен бекітілген) Ресей Федерациясының Цифрлық даму, байланыс және бұқаралық коммуникациялар министрлігі (бұдан әрі – Ресей Цифрлық даму министрлігі) Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің Ресей Федерациясының ұлттық сегментін (бұдан әрі – РФ ҰС) құру, оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету және дамыту жөніндегі жұмыстардың мемлекеттік тапсырыс беруші-үйлестірушісі болып табылады.
РФ ҰС ақпараттық-технологиялық архитектурасы электрондық үкімет инфрақұрылымының функционалдық элементтері болып табылатын мынадай ақпараттық жүйелердің жиынтығын білдіреді:

3) подсистема мониторинга, предназначенная для мониторинга состояния процессов обмена информацией между информационными системами уполномоченных органов, в которых Национальный шлюз Республики Казахстан выполняет роль транспортного узла;
4) подсистема интерфейсов взаимодействия, предназначенная для обеспечения выполнения требований, предъявляемых к форматам сообщений, сервисам и использованию нормативно-справочной информации при взаимодействии информационных систем государственных органов Республики Казахстан, участвующих в межгосударственном информационном, взаимодействии в рамках Союза.
В соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере информатизации интеграция информационных систем с Национальным шлюзом Республики Казахстан осуществляется через шлюз "электронного правительства".
Национальный шлюз Республики Казахстан интегрирован со шлюзами национальных сегментов государств-членов, интеграционным шлюзом Комиссии и функционирует в штатном режиме.
3.2.4. Характеристика текущего состояния национального сегмента Кыргызской Республики
Интеграционный шлюз национального сегмента Кыргызской Республики реализован на основе программного обеспечения типового интеграционного шлюза, разработанного в составе интеграционного сегмента Комиссии.
Заказчиком национального сегмента Кыргызской Республики является Министерство цифрового развития и инновационных технологий Кыргызской Республики /. Оператором интеграционного шлюза и доверенной третьей стороны национального сегмента Кыргызской Республики определено Государственное учреждение "Кызмат" при Управлении делами Президента Кыргызской Республики.
Интеграционный шлюз национального сегмента Кыргызской Республики используется для обеспечения информационного взаимодействия уполномоченных органов Кыргызской Республики с уполномоченными органами государств-членов и Комиссией.
3.2.5. Характеристика текущего состояния национального сегмента Российской Федерации
В соответствии с Концепцией создания национального сегмента Российской Федерации интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза, утвержденной распоряжением Правительства Российской Федерации от 30 марта 2017 г. № 583-р Министерство цифрового развития, связи и массовых коммуникаций Российской Федерации (далее – Минцифры России) является государственным заказчиком-координатором работ по созданию, обеспечению функционирования и развитию национального сегмента Российской Федерации интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза (далее – НС РФ).
Информационно-технологическая архитектура НС РФ представляет собой совокупность следующих информационных систем, являющихся функциональными элементами инфраструктуры электронного правительства:

1) Ведомствоаралық электрондық өзара іс-қимылдың бірыңғай жүйесі (бұдан әрі – ВЭӨЖ), ол мемлекетаралық ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыру шеңберінде уәкілетті органдар пайдаланатын қолданбалы ақпараттық жүйелердің интеграциясын, сондай-ақ олардың ЕАЭО-ның интеграцияланған ақпараттық жүйесінің интеграциялық платформасына қосылуын қамтамасыз етеді.
Ресей Федерациясы Үкіметінің 2010 жылғы 8 қыркүйектегі № 697 қаулысына сәйкес Ресей Цифрлық даму министрлігі ВЭӨЖ-дің мемлекеттік тапсырыс берушісі және операторы болып табылады.
2) ЕАЭО ИАЖ интеграциялық платформасына қосылудың бірыңғай нүктесін қамтамасыз ететін РФ ҰС-тың интеграциялық шлюзінің мемлекеттік ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ИШ МАЖ).
ИШ МАЖ Ресей Федерациясының дербес әзірлемесі.
Ресей Цифрлық даму министрлігі Ресей Федерациясы Үкіметінің 2025 жылғы 24 шілдедегі № 1092 "Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің Ресей Федерациясының ұлттық сегментінің интеграциялық шлюзі" мемлекеттік ақпараттық жүйесі туралы" қаулысына сәйкес ИШ МАЖ-дың операторы болып табылады.
3) ЕАЭО шеңберіндегі ортақ процестерді ЕАЭО-ның интеграцияланған ақпараттық жүйесі құралдарымен іске асыру кезінде трансшекаралық электрондық құжат алмасу барысында электрондық қолтаңбаларды пайдалануға сенім кепілдігін қамтамасыз ететін РФ ҰС сенім білдірген үшінші тараптың мемлекеттік ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – СБҮТ МАЖ).
СБҮТ МАЖ Ресей Федерациясының дербес әзірлемесі.
Ресей Цифрлық даму министрлігі Ресей Федерациясы Үкіметінің 2025 жылғы 31 шілдедегі № 1139 "Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің Ресей Федерациясының ұлттық сегментінің сенім білдірілген үшінші тарабы" мемлекеттік ақпараттық жүйесі туралы" қаулысына сәйкес СБҮТ МАЖ-дың операторы болып табылады.
4) Сенім білдірілген тұлғалар берген электрондық қолтаңба тексеру кілттерінің сертификаттарында көрсетілген кілттер бойынша электрондық қолтаңбаларды тексеруді, сондай-ақ сенім білдірілген тұлғалардың өзара және куәландырушы орталықпен электрондық өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін бас куәландырушы орталықтың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – БКО АЖ).
БКО АЖ РФ ҰС-тың құрамдас бөлігі болып табылады және Ресей Байланыс және бұқаралық коммуникациялар министрлігінің 2012 жылғы 13 сәуірдегі № 108 "Ресей Федерациясының Байланыс және бұқаралық коммуникациялар министрлігінің аккредиттелген куәландырушы орталықтарға қатысты бас куәландырушы орталық функциясын жүзеге асыруын қамтамасыз ету туралы" бұйрығымен бекітілген Бас куәландырушы орталықтың ақпараттық жүйесі туралы ережеге сәйкес айқындалады. БКО АЖ операторы – Ресей Цифрлық даму министрлігі.

1) Единая система межведомственного электронного взаимодействия (далее – СМЭВ), обеспечивающая интеграцию прикладных информационных систем, используемых уполномоченными органами в рамках реализации межгосударственного информационного взаимодействия, а также их подключение к интеграционной платформе ИИС ЕАЭС.
В соответствии с постановлением Правительства Российской Федерации от 8 сентября 2010 г. № 697 Минцифры России является государственным заказчиком и оператором СМЭВ.
2) Государственная информационная система интеграционного шлюза НС РФ (далее – ГИС ИШ), обеспечивающая единую точку подключения к интеграционной платформе ИИС ЕАЭС.
ГИС ИШ является собственной разработкой Российской Федерации.
Минцифры России является оператором ГИС ИШ в соответствии с Постановлением Правительства Российской Федерации от 24.07.2025 № 1092 "О государственной информационной системе "Интеграционный шлюз национального сегмента Российской Федерации интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза".
3) Государственная информационная система доверенной третьей стороны НС РФ (далее – ГИС ДТС), обеспечивающая гарантии доверия к электронным подписям в случае их использования субъектами при трансграничном обмене электронными документами при реализации общих процессов в рамках ЕАЭС средствами ИИС ЕАЭС.
ГИС ДТС является собственной разработкой Российской Федерации.
Минцифры России является оператором ГИС ДТС в соответствии с Постановлением Правительства Российской Федерации от 31.07.2025 № 1139 "О государственной информационной системе "Доверенная третья сторона национального сегмента Российской Федерации интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза".
4) Информационная система головного удостоверяющего центра (далее – ИС ГУЦ), обеспечивающая проверку электронных подписей, ключи проверки которых указаны в выданных доверенными лицами сертификатах ключей проверки электронных подписей, а также обеспечивающая электронное взаимодействие доверенных лиц между собой и с удостоверяющим центром.
ИС ГУЦ является составной частью НС РФ в соответствии с Положением об информационной системе ГУЦ, утвержденным приказом Минкомсвязи России от 13 апреля 2012 г. № 108 "Об обеспечении осуществления Министерством связи и массовых коммуникаций Российской Федерации функции головного удостоверяющего центра в отношении аккредитованных удостоверяющих центров". Оператором ИС ГУЦ является Минцифры России.

Ресей Федерациясы Үкіметінің 2009 жылғы 15 қазандағы № 1475-р өкіміне сәйкес "Ростелеком" ААҚ электрондық үкімет инфрақұрылымын пайдалануға беру жөніндегі жұмыстардың жалғыз орындаушысы – электрондық үкімет инфрақұрылымының бірыңғай ұлттық операторы болып табылады. Ресей Федерациясының ұлттық сегментінің құрамына Ресей Федерациясы Үкіметінің қаулыларына және (немесе) өкімдеріне сәйкес өзге де компоненттер кіруі мүмкін.
3.3. Комиссияның интеграциялық сегментінің ағымдағы жай-күйінің сипаттамасы
3.3.1. Комиссияның интеграциялық сегменті мынадай құрамдастарды қамтиды:
1) интеграцияланған жүйенің функционалдық кіші жүйелері:
Одақтың ақпараттық порталы;
ақпараттық-талдамалық кіші жүйе;
статистика кіші жүйесі;
кедергілер мен тосқауылдарды талдау кіші жүйесі;
кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу кіші жүйесі;
техникалық реттеу кіші жүйесі;
ортақ процестерді басқару кіші жүйесі;
2) интеграцияланған жүйенің қамтамасыз етуші кіші жүйелері:
интеграциялық платформа;
нормативтік-анықтамалық ақпаратты, тізілімдер мен тіркелімдерді жүргізу кіші жүйесі;
ақпараттық қауіпсіздік кіші жүйесі;
Комиссияның СБҮТ кіші жүйесі;
инфрақұрылымдық платформа;
интеграциялық сегменттің деректер қоймасы;
цифрлық платформаларды интеграциялау кіші жүйесі;
интеграцияланған жүйенің СБҮТ қызметінің куәландырушы орталығы;
Комиссияның куәландырушы орталығы.
3.3.2. Одақтың ақпараттық порталы ортақ процестерді іске асыру кезінде интеграцияланған жүйе құралдарымен қалыптастырылатын Одақтың ортақ ақпараттық ресурстарына, оның ішінде нормативтік-анықтамалық, нормативтік-құқықтық, статистикалық және талдамалық ақпаратқа пайдаланушылардың әртүрлі санаттары үшін регламенттелген қол жеткізуді қамтамасыз етуге арналған.
3.3.3. Ақпараттық-талдамалық кіші жүйе әртүрлі көздерден деректерді жинауға және оларды талдамалық өңдеуге, модельдеуге, болжауға, сондай-ақ шоғырландырылған ақпаратты қалыптастыру және талдау, талдамалық есептік нысандар мен жарияланымдарды дайындау негізінде Одақтың даму бағыттарын және мүше мемлекеттердің макроэкономикалық саясатының негізгі бағдарларын сипаттайтын базалық көрсеткіштерді бағалауға арналған.
3.3.4. Статистика кіші жүйесі статистика саласындағы уәкілетті органдардан статистикалық деректерді жинауға, оларды сақтауға және өңдеуге, сондай-ақ Одақтың ресми статистикалық ақпаратын қалыптастыру және тарату мақсатына арналған.
3.3.5. Бұрын әзірленген тәуекел аймақтарын талдау жөніндегі кіші жүйенің функционалдық мүмкіндіктерін кеңейту негізінде құрылған кедергілер мен тосқауылдарды талдау кіші жүйесі Одақтың жұмыс істеуі мен дамуына әсер етуі мүмкін сыртқы факторларды қадағалау және оларға ден қоюды қамтамасыз ету бөлігінде ақпаратты сәйкестендіру, талдау және өңдеу процестерін автоматтандыруға, Одақтың сыртқы және ведомствоаралық кедергілері мен тосқауылдарын қадағалауға, Комиссия шешімдері жобаларының реттеушілік әсер ету тәуекелдерін бағалауға және Комиссия шешімдерінің Одақтың жұмыс істеуі мен дамуына көзделмеген әсерін барынша азайтуға арналған.

В соответствии с распоряжением Правительства Российской Федерации от 15 октября 2009 г. № 1475-р ПАО "Ростелеком" является единственным исполнителем работ по эксплуатации инфраструктуры электронного правительства - единым национальным оператором инфраструктуры электронного правительства. В состав национального сегмента Российской Федерации могут входить другие компоненты в соответствии с постановлениями и/или распоряжениями Правительства Российской Федерации.
3.3. Характеристика текущего состояния интеграционного сегмента Комиссии
3.3.1. Интеграционный сегмент Комиссии включает следующие компоненты:
1) функциональные подсистемы интегрированной системы:
информационный портал Союза;
информационно-аналитическая подсистема;
подсистема статистики;
подсистема анализа барьеров и препятствий;
подсистема таможенно-тарифного и нетарифного регулирования;
подсистема технического регулирования;
подсистема управления общими процессами;
2) обеспечивающие подсистемы интегрированной системы:
интеграционная платформа;
подсистема ведения нормативно-справочной информации, реестров и регистров;
подсистема информационной безопасности;
подсистема ДТС Комиссии;
инфраструктурная платформа;
хранилище интеграционного сегмента;
подсистема интеграции цифровых платформ;
удостоверяющий центр службы ДТС интегрированной системы;
удостоверяющий центр Комиссии.
3.3.2. Информационный портал Союза предназначен для обеспечения регламентированного доступа пользователей различных категорий к общим информационным ресурсам Союза, формируемым средствами интегрированной системы при реализации общих процессов, в том числе к нормативно-справочной, нормативно-правовой, статистической и аналитической информации.
3.3.3. Информационно-аналитическая подсистема предназначена для сбора данных из различных источников и их аналитической обработки, моделирования, прогнозирования и оценки базовых показателей, характеризующих направления развития Союза и реализации основных ориентиров макроэкономической политики государств-членов, на основе формирования и анализа консолидированной информации, подготовки аналитических отчетных форм и публикаций.
3.3.4. Подсистема статистики предназначена для сбора статистических данных от уполномоченных органов в сфере статистики, их хранения и обработки в целях формирования и распространения официальной статистической информации Союза.
3.3.5 Подсистема анализа барьеров и препятствий, созданная на основе расширения функциональных возможностей ранее разработанной подсистемы анализа областей рисков предназначена для автоматизации процессов идентификации, анализа и обработки информации в части отслеживания и обеспечения реакции на внешние факторы, которые могут оказать влияние на функционирование и развитие Союза, мониторинга внешних и межведомственных барьеров и препятствий Союза, оценки рисков регулирующего воздействия проектов решений Комиссии и минимизации не предусмотренного воздействия решений Комиссии на функционирование и развитие Союза.

3.3.6. Кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу кіші жүйесі ЕАЭО СЭҚ ТН, ЕАЭО БКТ және оларға қатысты қосымша ақпараттық (анықтамалық) материалдарды электрондық нысанда пайдалануды автоматтандырылған қолдауға, сондай-ақ кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу шараларын есепке алуға арналған.
3.3.7. Техникалық реттеу жөніндегі кіші жүйе техникалық реттеу саласындағы құжаттар мен мәліметтерді әзірлеу, сақтау және жүйелеу бойынша ақпараттық қолдауды қамтамасыз етуге, сондай-ақ техникалық реттеу саласындағы өзге де ақпараттық материалдарды сақтауға және басқаруға арналған.
3.3.8. Ортақ процестерді басқару жөніндегі кіші жүйе Комиссияның интеграциялық сегменті шеңберінде ортақ процестерді іске асыруды, апробациялауды және олардың орындалуын қадағалауды қамтамасыз етуге арналған.
3.3.9. Интеграцияланған жүйенің интеграциялық платформасы ортақ процестерді іске асыру шеңберінде уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелері арасында, сондай-ақ уәкілетті органдар мен Комиссия арасында деректерді электрондық түрде алмасуды қолдауға, сондай-ақ осындай ақпараттық жүйелер арқылы ортақ ақпараттық ресурстар мен цифрлық сервистерге қол жеткізуді қамтамасыз етуге арналған.
3.3.10. Нормативтік-анықтамалық ақпаратты, тізілімдер мен тіркелімдерді жүргізу кіші жүйесі Одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат ресурстарының құрамына енгізілетін анықтамалықтар (сыныптауыштар) қамтылған дерекқорларды және ортақ процестерді іске асыру кезінде пайдаланылатын өзге де ақпаратты жүргізуді қамтамасыз етеді, сондай-ақ интеграциялық платформа құралдары арқылы мүше мемлекеттерге Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратын ұсынуға және мұндай ақпаратты Одақтың ақпараттық порталы арқылы мүдделі тұлғалар мен уәкілетті органдар арасында таратуға арналған.
3.3.11. Ақпараттық қауіпсіздігі жөніндегі кіші жүйе Комиссияның интеграциялық сегментінде деректерді өңдеу және сақтау кезінде, сондай-ақ ұлттық сегменттермен және сыртқы ақпараттық жүйелермен өзара іс-қимыл барысында байланыс арналары арқылы деректерді беру кезінде олардың құпиялылығын, тұтастығын және қолжетімділігін қамтамасыз етуге арналған.
3.3.12. Комиссияның СБҮТ жөніндегі кіші жүйесі трансшекаралық электрондық құжат алмасу кезінде сенім кепілдігін қамтамасыз етуге арналған.
3.3.13. Бұрын мониторинг және басқару кіші жүйесін іске асыру кезінде әзірленген ақпараттық-бағдарламалық шешімдерді ескере отырып құрылған инфрақұрылымдық платформа интеграцияланған жүйенің интеграциялық сегменті компоненттерін есептеу және телекоммуникациялық ресурстармен қамтамасыз етуге, сондай-ақ интеграциялық сегменттің инфрақұрылымдық компоненттерінің жұмыс істеуін қолдауға және басқаруға арналған.

3.3.6. Подсистема таможенно-тарифного и нетарифного регулирования предназначена для автоматизированной поддержки процессов использования в электронном виде ТН ВЭД ЕАЭС, ЕТТ ЕАЭС и вспомогательных информационных (справочных) материалов к ним, а также учета мер таможенного-тарифного и нетарифного регулирования.
3.3.7. Подсистема технического регулирования предназначена для обеспечения информационной поддержки разработки, хранения и систематизации документов и сведений в сфере технического регулирования, а также для хранения и управления иными информационными материалами в области технического регулирования.
3.3.8. Подсистема управления общими процессами предназначена для обеспечения реализации, апробации и мониторинга исполнения общих процессов в рамках интеграционного сегмента Комиссии.
3.3.9. Интеграционная платформа интегрированной системы предназначена для поддержки электронного обмена данными между информационными системами уполномоченных органов, уполномоченных органов и Комиссии в рамках реализации общих процессов, а также для обеспечения доступа средствами таких информационных систем к общим информационным ресурсам и цифровым сервисам.
3.3.10. Подсистема ведения нормативно-справочной информации, реестров и регистров обеспечивает ведение баз данных, содержащих справочники (классификаторы), включаемые в состав ресурсов единой нормативно-справочной информации Союза, и другую информацию, используемую при реализации общих процессов, предоставления средствами интеграционной платформы нормативно-справочной информации Союза государствам-членам, а также для распространения такой информации среди заинтересованных лиц и уполномоченных органов средствами информационного портала Союза.
3.3.11. Подсистема информационной безопасности предназначена для обеспечения конфиденциальности, целостности и доступности данных при их обработке и хранении в интеграционном сегменте Комиссии, а также при их передаче по каналам связи при взаимодействии с национальными сегментами и внешними информационными системами.
3.3.12. Подсистема ДТС Комиссии предназначена для обеспечения гарантии доверия при трансграничном обмене электронными документами.
3.3.13. Инфраструктурная платформа, созданная с учетом информационно-программных решений, ранее разработанных при реализации подсистемы мониторинга и управления, предназначена для обеспечения вычислительными и телекоммуникационными ресурсами компонентов интеграционного сегмента интегрированной системы, а также для поддержки функционирования и управления инфраструктурными компонентами интеграционного сегмента интегрированной системы.

3.3.14. Интеграциялық сегменттің деректер қоймасы (интеграциялық сегменттің деректерін сақтау және өңдеу кіші жүйесі) ортақ процестерді іске асыру және кіші жүйелердің жұмыс істеуі барысында жинақталатын деректерді, оның ішінде статистикалық ақпаратты, сондай-ақ Комиссияның интеграциялық сегментінде өңделетін және сақталуға жататын өзге де деректер мен мәліметтерді алу, өңдеу, түрлендіру, талдау, сақтау және ұсыну үшін арналған.
3.3.15. Цифрлық платформаларды интеграциялау кіші жүйесі интеграцияланған жүйеден тыс, оның ішінде сыртқы ортада құрылатын цифрлық платформалардың сервистерін, деректерін (ортақ ақпараттық ресурстарын) пайдалануды, сондай-ақ олардың сервистері мен қосымшаларын іске асыру мүмкіндігін қамтамасыз етуге арналған.
3.3.16. СБҮТ қызметінің куәландырушы орталығы интеграцияланған жүйенің СБҮТ қызметі шеңберінде мүше мемлекеттердің СБҮТ сервистері мен Комиссияның СБҮТ кіші жүйесінің, сондай-ақ интеграцияланған жүйе құрамына кірмейтін СБҮТ сервистерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін ЭЦҚ тексеру кілттері сертификаттарын басқарудың иерархиялық жүйесін құруға арналған.
3.3.17. Комиссияның куәландырушы орталығы Комиссия Алқасының мүшелерін, лауазымды тұлғаларын және қызметкерлерін электрондық құжаттарға қол қою үшін ЭЦҚ кілттерінің сертификаттарымен қамтамасыз етуге арналған.
3.3.18. Интеграцияланған жүйе құрамындағы қолданыстағы кіші жүйелерді дамыту және жаңа кіші жүйелерді құру алғышарттары.
Интеграцияланған жүйені құру кезінде іске асырылған кіші жүйелер мен компоненттердің жиынтығы интеграцияланған жүйе алдына қойылатын жаңа міндеттерді тиімді шешуді қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейді, оның ішінде:
1) мүше мемлекеттердің жеке және заңды тұлғаларына мемлекетаралық қызметтерге қауіпсіз қол жеткізу үшін жағдайлар жасау қажеттілігі;
2) ұсынылатын мемлекетаралық қызметтердің тізбесін және цифрлық сервистерді қалыптастыру мүмкіндіктерін кеңейту қажеттілігі;
3) интеграциялық процестерді дамыту тиімділігін арттыру қажеттілігі.
3.4. Функционалдық мүмкіндіктерді дамытудың негізгі бағыттары
3.4.1. Интеграцияланған жүйені дамытудың негізгі бағыттары 2022 жылғы 21 қазандағы № 2 шешіммен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесін 2027 жылға дейін дамыту бағдарламасының, сондай-ақ 2030 жылға дейінгі және 2045 жылға дейінгі кезеңге арналған "Еуразиялық экономикалық жол" атты Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде экономикалық процестерді одан әрі дамыту туралы декларацияның ережелерімен айқындалады.
3.4.2. Интеграцияланған жүйені дамыту интеграцияланған жүйені дамытуға арналған техникалық тапсырманың талаптарына қатысты оның функционалдық мүмкіндіктерін кеңейту және сапалық сипаттамаларын жақсарту, функционалдық және қамтамасыз етуші кіші жүйелер мен компоненттердің құрамын нақтылау, сондай-ақ белгіленген мерзімде орындалмаған талаптарды іске асыру негізінде жүзеге асырылуға тиіс.

3.3.14. Хранилище интеграционного сегмента (подсистема хранения и обработки данных интеграционного сегмента) предназначено для получения, обработки, преобразования, анализа, хранения и предоставления данных, накапливаемых при реализации общих процессов, функционировании подсистем, в том числе статистической информации, других данных и сведений, обрабатываемых и подлежащих хранению в интеграционном сегменте Комиссии интегрированной системы.
3.3.15. Подсистема интеграции цифровых платформ предназначена для обеспечения возможности использования сервисов, данных (общих информационных ресурсов), а также реализации сервисов и приложений цифровых платформ, в том числе внешних, создаваемых за рамками интегрированной системы.
3.3.16. Удостоверяющий центр службы ДТС предназначен для построения иерархической системы управления сертификатами ключей проверки ЭЦП, обеспечивающей взаимодействие сервисов ДТС государств-членов и подсистемы ДТС Комиссии в рамках службы ДТС интегрированной системы, а также сервисов ДТС, не входящих в состав интегрированной системы.
3.3.17. Удостоверяющий центр Комиссии предназначен для обеспечения членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии сертификатами ключей ЭЦП для подписания электронных документов.
3.3.18. Предпосылки развития существующих и создания новых подсистем в составе интегрированной системы
Совокупность подсистем и компонентов, реализованных при создании интегрированной системы, не позволяет обеспечить эффективное решение новых задач, которые ставятся перед интегрированной системой, в том числе:
1) необходимость создания условий для безопасного доступа физическим и юридическим лицам государств-членов к межгосударственным услугам;
2) необходимость расширения перечня предоставляемых межгосударственных услуг и возможностей формирования цифровых сервисов;
3) необходимость повышения эффективности развития интеграционных процессов.
3.4. Основные направления развития функциональных возможностей
3.4.1. Основные направления развития интегрированной системы обусловлены положениями Целевой программы развития интегрированной информационной системы Евразийского экономического союза до 2027 года, утвержденная Решением Евразийского межправительственного совета от 21 октября 2022 г. № 2, а также Декларации о дальнейшем развитии экономических процессов в рамках Евразийского экономического союза до 2030 года и на период до 2045 года "Евразийский экономический путь".
3.4.2. Развитие интегрированной системы должно осуществляться относительно требований технического задания на развитие интегрированной системы на основе расширения ее функциональных возможностей и улучшения качественных характеристик, уточнения состава функциональных и обеспечивающих подсистем и компонентов, а также реализации требований технического задания на развитие интегрированной систем, которые не были выполнены в установленный срок.

3.4.3. Интеграцияланған жүйені дамытудың негізгі факторлары:
1) ЕАЭО-ның ИАЖ базасында құрылған цифрлық платформаларды пайдалану ауқымын кеңейту және біріздендіру қажеттілігі;
2) қатысушылар санының (оның ішінде шаруашылық жүргізуші субъектілер мен жеке тұлғалардың) және транзакциялар көлемінің өсуіне байланысты ЕАЭО-ның интеграцияланған ақпараттық жүйесіне қойылатын өнімділік пен сенімділік талаптарының артуы;
3) дамудың алдыңғы кезеңінде жобаланған B2G, B2B және C2G механизмдерін практикалық тұрғыдан іске асыру қажеттілігі;
4) Еуразиялық экономикалық одақтың ақпаратты криптографиялық қорғаудың мамандандырылған құралдарын бірлесіп әзірлеу жобасы шеңберінде әзірленген ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын интеграцияланған жүйеде қолдану қажеттілігі;
5) мүше мемлекеттерде қабылданған шешімдерге сәйкес мүше мемлекеттердің экономика салаларында жасанды интеллектті инклюзивті, қауіпсіз және жауапты түрде қолдануды қамтамасыз ету қажеттілігі;
6) цифрлық платформаларды интеграциялау механизмдерін құру және дамыту кезінде жалпыжүйелік жобалау нәтижелерін пайдалана отырып жаңа цифрлық жобаларды біріздендіру және құру қажеттілігі;
7) цифрлық жобаларды іске асыру үшін интеграцияланған жүйе компоненттерін пайдалану мүмкіндігін қамтамасыз ету;
8) Одақ құқығының дамуына байланысты интеграцияланған жүйе міндеттерінің кеңеюі;
9) интеграцияланған жүйе технологиялары негізінде және оларды қолдана отырып цифрлық қадағалау жүйесін құру қажеттілігі;
10) интеграцияланған жүйе пайдаланушыларын, оның ішінде деректермен электрондық алмасу процестеріне қатысушыларды тіркеу және сәйкестендіру міндеттерін шешу қажеттілігі;
11) Одақ шеңберінде қолданыстағы және жаңа ортақ процестерді іске асыруды, дамытуды және олардың жұмыс істеуін қолдауды қамтамасыз ету қажеттілігі;
12) Одақ құқығына сәйкес интеграцияланған жүйе құралдарымен интеграциялауды талап ететін мүше мемлекеттердің ақпараттық ресурстары санының артуы.
13) Одақ шеңберінде нормативтік-анықтамалық, нормативтік-құқықтық, статистикалық және талдамалық ақпаратқа сұраныстың артуы және соның салдарынан интеграцияланған жүйе кіші жүйелерінде сақталатын және өңделетін ақпараттың құрамы мен көлемінің кеңеюі;
14) жаңа жалпы процестерді іске асыру жеделдігін арттыру, сондай-ақ ақпараттық өзара іс-қимылдың жаңа қатысушыларын интеграцияланған жүйеге қосу кезіндегі шығындарды қысқарту мақсатында жалпы процестерді жобалау және іске асыру бойынша үлгілік шешімдер әзірлеу қажеттілігі;
15) әрбір электрондық өзара іс-қимыл субъектісіне өз өкілеттіктері (құқықтары) шеңберінде әртүрлі құрылғылардан интеграцияланған жүйе технологияларын пайдалана отырып іске асырылған ортақ ақпараттық ресурстарға, сервистерге және ортақ процестерге экстерриториялық, қорғалған және қауіпсіз қол жеткізу мүмкіндігін беру қажеттілігі;

3.4.3. Основными факторами развития интегрированной системы являются:
1) необходимость масштабирования и унификации использования цифровых платформ, созданных на базе ИИС ЕАЭС;
2) повышение требований к производительности и надежности ИИС ЕАЭС в связи с ростом числа участников (включая хозяйствующих субъектов и физических лиц) и объемов транзакций;
3) необходимость практической реализации механизмов B2G, B2B и C2G, спроектированных на предыдущем этапе развития;
4) необходимость применения в интегрированной системе средств криптографической защиты информации, разработанных в рамках проекта по совместной разработке специализированных средств криптографической защиты информации Евразийского экономического союза;
5) необходимость обеспечения инклюзивного, безопасного и ответственного применения искусственного интеллекта в отраслях экономики государств-членов, исходя из принятых в государствах-членах решений;
6) необходимость унификации и создание новых цифровых проектов с использованием результатов общесистемного проектирования при создании и развитии механизмов интеграции цифровых платформ;
7) обеспечение возможности использования компонентов интегрированной системы для реализации цифровых проектов;
8) расширение задач интегрированной системы, связанное с развитием права Союза;
9) необходимость создания системы цифровой прослеживаемости на основе и с применением технологий интегрированной системы;
10) необходимость решения задач регистрации и идентификации пользователей интегрированной системы, в том числе участников процессов электронного обмена данными в рамках интегрированной системы;
11) необходимость обеспечения реализации, развития и поддержания функционирования существующих и новых общих процессов в рамках Союза;
12) увеличение числа информационных ресурсов государств-членов, требующих в соответствии с правом Союза обеспечения интеграции средствами интегрированной системы;
13) повышение востребованности нормативно-справочной, нормативно-правовой, статистической и аналитической информации в рамках Союза и, как следствие, расширение состава и объема информации, хранящейся и обрабатываемой подсистемами интегрированной системы;
14) необходимость создания типовых решений по проектированию и реализации общих процессов для повышения оперативности реализации новых общих процессов, а также для сокращения издержек при подключении к интегрированной системе новых участников информационного взаимодействия;
15) необходимость предоставления любому субъекту электронного взаимодействия возможности получения в рамках своих полномочий (прав) экстерриториального, защищенного, безопасного доступа с различных устройств к общим информационным ресурсам, сервисам, общим процессам, реализованным с использованием технологий интегрированной системы;

16) электрондық нысанда трансшекаралық өзара іс-қимыл мүмкіндіктерін кеңейту және қамтамасыз ету қажеттілігі;
17) ортақ процестер мен олардың қатысушылары туралы аумақтық тұрғыдан бөлінген деректерді қалыптастыру және бірлесіп пайдалану механизмдерін әзірлеу және енгізу қажеттілігі;
18) интеграцияланған жүйеден тыс әзірленетін цифрлық платформаларды интеграцияланған жүйе ресурстарына қосу механизмдерін құру және дамыту қажеттілігі;
19) жалпы процестерді әзірлеу, тестілеу және пайдалануға енгізу мерзімдерін қысқарту қажеттілігі;
20) цифрлық жобаларды іске асыру кезінде пилоттық жобаларды ұйымдастыру және жүргізу үшін жүйе компоненттерін пайдалану қажеттілігі;
21) интеграцияланған жүйенің инфрақұрылымдық компоненттерін құру және кейіннен дамыту, сондай-ақ оның ресурстарын басқару мен пайдаланудың тиімділігін арттыру қажеттілігі;
22) жеке тұлғалар мен шаруашылық жүргізуші субъектілерге жүйе функцияларына және жинақталатын деректерге (ортақ ақпараттық ресурстарға) қол жеткізу механиздерін дамыту қажеттілігі.
3.4.4. Интеграциялық және шаруашылық процестердің цифрлық трансформациясы интеграцияланған жүйені дамытудың мынадай басымдықтарын айқындайды:
1) әртүрлі процестер мен функцияларда пайдалануға мүмкіндік беретін интеграцияланған жүйенің ортақ ақпараттық ресурстары мен сервистерін қолдану негізінде ақпараттық және инфрақұрылымдық сервистер құру (цифрлық сервистер мен платформаларды қалыптастыруды қоса алғанда);
2) мүше мемлекеттердің интеграцияланатын ақпараттық жүйелері мен ақпараттық ресурстарының және цифрлық платформаларының нормативтік, ұйымдастырушылық, семантикалық және техникалық үйлесімділігін қамтамасыз ету;
3) интеграцияланған жүйе пайдаланушылары мен қатысушыларының (оның ішінде сыртқы ақпараттық өзара іс-қимыл жүйелерінің) санының бірнеше есе артуы;
4) жалпы процестерді жобалау, іске асыру, мемлекетаралық тестілеу және енгізу мерзімдерін қысқарту;
5) пилоттық жобаларды ұйымдастыру мен жүргізуді жеңілдету үшін жүйе компоненттерін пайдалану мүмкіндіктерін дамыту;
6) ортақ процестердің нәтижелілігі мен тиімділігін мониторингтеу және басқару технологияларын дамыту;
7) Одақ шеңберінде цифрлық қадағалау бойынша міндеттерді шешу үшін, оның ішінде Комиссияның тауарларды, жүктерді, объектілер мен субъектілерді электрондық сәйкестендіру мүмкіндігін қамтамасыз ету;
8) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің, капиталдың, жұмыс күшінің және ақпараттың еркін әрі тиімді қозғалысын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін цифрлық сервистерді дамыту;
9) еуразиялық экономикалық интеграцияның басымдықтарына сәйкес ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыру кезінде сапалы жаңа және сұранысқа ие болатын функциялар мен сервистерді ұсыну және пайдалану мақсатында интеграцияланған жүйе инфрақұрылымын дамыту.

16) необходимость расширения возможностей и обеспечения трансграничного взаимодействия в электронной форме;
17) необходимость разработки и внедрения механизмов формирования и совместного использования территориально распределенных данных об общих процессах и их участниках;
18) необходимость создания и развития механизмов подключения к ресурсам интегрированной системы разрабатываемых за рамками интегрированной системы цифровых платформ;
19) необходимость сокращения сроков разработки, тестирования и ввода в действие общих процессов;
20) необходимость использования компонентов системы для организации и проведения пилотных проектов при реализации цифровых проектов;
21) необходимость создания и последующего развития инфраструктурных компонентов интегрированной системы, повышение эффективности управления и эксплуатации ресурсами интегрированной системы;
22) необходимость развития механизмов доступа физическим лицам и хозяйствующим субъектам к функциям системы и накапливаемым данным (общим информационным ресурсам).
3.4.4. Цифровая трансформация интеграционных и хозяйственных процессов обуславливает следующие приоритеты развития интегрированной системы:
1) создание информационных и инфраструктурных сервисов на основе использования общих информационных ресурсов и сервисов интегрированной системы, предоставляемых возможность использования в различных процессах и функциях интегрированной системы (включая создание цифровых сервисов и платформ);
2) обеспечение нормативного, организационного, семантического и технического уровней совместимости интегрируемых информационных систем и информационных ресурсов и цифровых платформ государств-членов;
3) многократный рост числа пользователей и участников интегрированной системы (включая внешние системы информационного взаимодействия);
4) сокращение сроков проектирования, реализации, межгосударственного тестирования и внедрения общих процессов;
5) развитие возможностей использования компонентов системы для упрощения организации и проведения пилотных проектов;
6) развитие технологий мониторинга и управления результативностью и эффективностью общих процессов;
7) обеспечение возможности электронной идентификации товаров, грузов, объектов и субъектов Комиссии, в том числе для решения задач цифровой прослеживаемости в рамках Союза;
8) развитие цифровых сервисов, позволяющих реализовать и обеспечить свободное и эффективное перемещение товаров, работ, услуг, капитала, рабочей силы и информации;
9) развитие инфраструктуры интегрированной системы с целью предоставления и использования качественно новых и востребованных функций и сервисов при реализации информационного взаимодействия в соответствии с приоритетами евразийской экономической интеграции.

3.4.5. Көрсетілген міндеттерді іске асыруды қамтамасыз ету мақсатында осы техникалық тапсырма шеңберінде интеграцияланған жүйені функционалдық дамыту кезінде қолданыстағы кіші жүйелерді одан әрі дамыту жалғастырылуға тиіс, сондай-ақ мынадай кіші жүйелер жобалануға, әзірленуге және енгізілуге тиіс:
1) интеграцияланған жүйе пайдаланушыларын сәйкестендіру және аутентификациялау кіші жүйесі;
2) мемлекетаралық тестілеу кіші жүйесі;
3) цифрлық симулятор (ақпараттық-модельдеу кешені);
4) нейрондық желілерді басқару кіші жүйесі.
4. Жүйеге қойылатын талаптар
4.1. Тұтастай жүйеге қойылатын талаптар
4.1.1. Жалпы талаптар
4.1.1.1. Интеграцияланған жүйені қалыптастыру кезінде мүше мемлекеттер мынадай қағидаттарды негізге алады:
1) мүдделер ортақтығы және өзара пайда;
2) деректердің жалпы моделі негізінде интеграцияланған жүйе үшін ақпараттарды дайындауға бірыңғай әдіснамалық тәсілдерді қолдану;
3) ақпараттың қолжетімділігі, анықтығы және толықтығы;
4) ақпарат уақтыныда ұсыну;
5) заманауи ақпараттық технологиялар деңгейіне сәйкестік;
6) уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелерімен интеграция;
7) мүше мемлекеттердің ортақ ақпараттық ресурстарға тең қол жеткізуін қамтамасыз ету;
8) ақпаратты ұсынған мүше мемлекетке залал келтірместен, ұсынылған ақпаратты мәлімделген мақсаттарда ғана пайдалану;
9) ақпаратты мәлімделген мақсаттарға сәйкес пайдалану және қауіпсіздік жөніндегі талаптардың сақталуын ескере отырып, әртүрлі санаттағы пайдаланушылар үшін интеграцияланған жүйенің ашықтығы;
10) интеграцияланған жүйені пайдалана отырып, уәкілетті органдар мен Комиссия арасында ақпараттық өзара іс-қимыл жасауды өтеусіз негізде жүзеге асыру.
4.1.1.2. Интеграцияланған жүйені дамыту кезінде мынадай талаптар сақталуға тиіс:
1) интеграцияланған жүйе уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелерін алмастырмауға тиіс;
2) интеграцияланған жүйе уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелеріндегі ақпараттың қорғалуын қамтамасыз ету құралдарына өзгерістер енгізуді мүше мемлекеттерден талап етпеуге тиіс;
3) интеграцияланған жүйеде ортақ ақпараттық ресурстарға регламенттелген қол жеткізу ұйымдастырылуға тиіс;
4) интеграцияланған жүйенің сәулеті сыртқы ақпараттық жүйелермен ақпараттық өзара іс-қимыл жасау мүмкіндігін көздеуге тиіс;
5) интеграцияланған жүйе Комиссия Кеңесі бекітетін құжаттау қағидалары мен талаптары бойынша ресімделген және заңдық күші жағынан қол қоюмен не қол қоюмен және мөрмен куәландырылған қағаз жеткізгіштегі ұқсас құжаттарға тең деп танылатын электрондық құжаттармен алмасу мүмкіндігін беруге тиіс.

3.4.5. В целях обеспечения реализации указанных задач при функциональном развитии интегрированной системы в рамках настоящего технического задания необходимо продолжение развития существующих подсистем, а также должны быть спроектированы, разработаны и внедрены следующие подсистемы:
1) подсистема идентификации и аутентификации пользователей интегрированной системы;
2) подсистема межгосударственного тестирования;
3) цифровой симулятор (информационно-моделирующий комплекс);
4) подсистема управления нейронными сетями.
4. Требования к системе
4.1. Требования к системе в целом
4.1.1. Общие требования
4.1.1.1. При создании и развитии интегрированной системы государства-члены исходят из следующих принципов:
1) общность интересов и взаимная выгода;
2) применение единых методологических подходов к подготовке информации для интегрированной системы на основе общей модели данных;
3) доступность, достоверность и полнота информации;
4) своевременность предоставления информации;
5) соответствие уровню современных информационных технологий;
6) интеграция с информационными системами уполномоченных органов;
7) обеспечение равного доступа государств-членов к общим информационным ресурсам;
8) использование предоставленной информации только в заявленных целях без ущерба для государства-члена, ее предоставившего;
9) открытость интегрированной системы для пользователей различных категорий с учетом соблюдения требований по безопасности и использованию информации в соответствии с заявленными целями;
10) осуществление на безвозмездной основе информационного взаимодействия между уполномоченными органами и Комиссией с использованием интегрированной системы.
4.1.1.2. При развитии интегрированной системы должны соблюдаться следующие требования:
1) интегрированная система не должна подменять информационные системы уполномоченных органов;
2) интегрированная система не должна требовать от государств-членов внесения изменений в средства обеспечения защиты информации информационных систем уполномоченных органов;
3) в интегрированной системе должен быть организован регламентированный доступ к общим информационным ресурсам;
4) архитектура интегрированной системы должна предусматривать возможность информационного взаимодействия с внешними информационными системами;
5) интегрированная система должна предоставлять возможность обмена электронными документами, оформленными по правилам и требованиям документирования, утверждаемым Советом Комиссии, и признаваемыми равными по юридической силе аналогичным документам на бумажном носителе, заверенным подписью либо подписью и печатью.

4.1.1.3. Интеграцияланған жүйені дамыту барысында оны құру кезінде алынған жұмыс нәтижелері ескерілуге тиіс.
4.1.1.4. Интеграцияланған жүйені дамыту кезінде оның кіші жүйелері мен компоненттерін функционалдық мүмкіндіктерін кеңейту, сақталатын және өңделетін деректер көлемін ұлғайту, сондай-ақ ақпараттық өзара іс-қимылдың жаңа қатысушыларын қосу бөлігінде дамыту көзделуге тиіс. Жаңа міндеттерді шешу үшін қолданылатын технологияларды өзгертуге (нақтылауға), сондай-ақ жаңа кіші жүйелер мен компоненттерді құруға жол беріледі.
4.1.1.5. Интеграцияланған жүйені дамыту кезінде Комиссия мен мүше мемлекеттер ақпаратты қорғау саласындағы стандарттар мен өзге де техникалық нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда, халықаралық және мемлекетаралық стандарттар мен ұсынымдарды басшылыққа алуға тиіс.
4.1.1.6. Интеграцияланған жүйені дамыту, оның ішінде қойылған міндеттерді іске асыру үшін қажетті перспективалық және сыни технологиялар жиынтығын айқындау және қолдану негізінде, сондай-ақ мүдделі тұлғалардың (бизнес-қоғамдастықтың, мүше мемлекеттердегі ақпараттық жүйелерді әзірлеушілердің) интеграцияланған жүйенің ақпараттық ресурстары мен сервистерін пайдалану негізінде цифрлық платформалар мен сервистерді іске асыру мүмкіндігін қамтамасыз етуге негізделуге тиіс.
4.1.2. Жүйенің құрылымына қойылатын талаптар
4.1.2.1. Кіші жүйелердің тізбесі, олардың мақсаты мен негізгі сипаттамалары
4.1.2.1.1. Интеграцияланған жүйе деректерді берудің қорғалған арналарымен біріктірілген Комиссияның интеграциялық сегменті мен ұлттық сегменттердің жиынтығын білдіруге тиіс.
4.1.2.1.2. Интеграцияланған жүйенің сегменттері арасында өзара іс-қимыл жасау интеграцияланған жүйе сегменттерінің әрқайсысының құрамына кіретін интеграциялық шлюздерді қамтитын бірыңғай интеграциялық платформаны пайдалану есебінен қамтамасыз етілуге тиіс.
4.1.2.1.3. Интеграцияланған жүйе Комиссияның интеграциялық сегментінде іске асырылатын функционалдық және қамтамасыз ететін кіші жүйелерді қамтуға тиіс.
4.1.2.1.4. Интеграцияланған жүйенің функционалдық кіші жүйелері әртүрлі санаттардағы пайдаланушыларға (Одақ органдарының лауазымды адамдары мен қызметкерлеріне, мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының қызметкерлеріне, шаруашылық жүргізуші субъектілерге, жеке тұлғаларға және басқа да мүдделі тұлғаларға) ортақ ақпараттық ресурстар мен қызметтерге регламенттелген қолжетімділік беруге тиіс.
4.1.2.1.5. Интеграцияланған жүйенің қамтамасыз ететін кіші жүйелері интеграцияланған жүйе сегменттері мен сыртқы ақпараттық жүйелер арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге, ақпаратты қорғауды қамтамасыз етуге, ақпаратты электрондық түрде құжаттау инфрақұрылымын іске асыруға, жүйенің жұмыс істеуі мен жалпы процестерді іске асыру үшін қажетті нормативтік-анықтамалық ақпаратты жүргізуге, интеграцияланған жүйенің жұмыс істеуін техникалық қамтамасыз етуге арналған.

4.1.1.3. При развитии интегрированной системы должны учитываться результаты работ, полученные в ходе ее создания.
4.1.1.4. При развитии интегрированной системы должно предусматриваться развитие подсистем и компонентов интегрированной системы в части расширения их функциональных возможностей, объема хранящихся и обрабатываемых данных, подключения новых участников информационного взаимодействия. Для решения новых задач допускается изменение (уточнение) применяемых технологий, а также создание новых подсистем и компонентов.
4.1.1.5. При развитии интегрированной системы Комиссия и государства-члены должны руководствоваться международными и межгосударственными стандартами и рекомендациями, кроме стандартов и иных технических нормативных правовых актов в сфере защиты информации.
4.1.1.6. Развитие интегрированной системы должно быть основано в том числе на определении и применении набора перспективных и критических технологий, необходимых для реализации в рамках интегрированной системы поставленных задач и обеспечение возможности реализации заинтересованными лицами (бизнес-сообществом, разработчиками информационных систем в государствах членах) на основе использования информационных ресурсов и сервисов интегрированной системы цифровых платформ и сервисов.
4.1.2. Требования к структуре системы
4.1.2.1. Перечень подсистем, их назначение и основные характеристики
4.1.2.1.1. Интегрированная система должна представлять собой совокупность интеграционного сегмента Комиссии и национальных сегментов, объединяемых защищенными каналами передачи данных.
4.1.2.1.2. Взаимодействие между сегментами интегрированной системы должно обеспечиваться за счет использования единой интеграционной платформы, включающей в себя интеграционные шлюзы, входящие в состав каждого из сегментов интегрированной системы.
4.1.2.1.3. Интегрированная система должна включать в себя функциональные и обеспечивающие подсистемы, реализуемые в интеграционном сегменте Комиссии.
4.1.2.1.4. Функциональные подсистемы интегрированной системы должны предоставлять пользователям различных категорий (должностным лицам и сотрудникам органов Союза, сотрудникам органов государственной власти государств-членов, хозяйствующим субъектам, физическим лицам и другим заинтересованным лицам) регламентированный доступ к общим информационным ресурсам и сервисам.
4.1.2.1.5. Обеспечивающие подсистемы интегрированной системы предназначены для обеспечения информационного взаимодействия между сегментами интегрированной системы и внешними информационными системами, обеспечения защиты информации, реализации инфраструктуры документирования информации в электронном виде, ведения нормативно-справочной информации, необходимой для функционирования системы и реализации общих процессов, технического обеспечения функционирования интегрированной системы.

4.1.2.1.6. Комиссияның интеграциялық сегменті мынадай кіші жүйелерді қамтуға тиіс:
1) функционалдық кіші жүйелер:
Одақтың ақпараттық порталы;
ақпараттық-талдамалық кіші жүйе;
статистика кіші жүйесі;
кедендік-тарифтік
және тарифтік емес реттеу кіші жүйесі;
жалпы процестерді басқару кіші жүйесі;
мемлекетаралық тестілеу кіші жүйесі;
цифрлық симулятор (ақпараттық-модельдеу кешені);
2) қамтамасыз етуші кіші жүйелер:
интеграциялық платформа;
нормативтік-анықтамалық ақпаратты, тізілімдер мен тіркелімдерді жүргізу кіші жүйесі;
ақпараттық қауіпсіздік кіші жүйесі;
Комиссияның СБҮТ кіші жүйесі;
инфрақұрылымдық платформа;
интеграциялық сегменттің деректер қоймасы;
интеграцияланған жүйе пайдаланушыларын сәйкестендіру және аутентификациялау кіші жүйесі;
цифрлық платформаларды интеграциялау кіші жүйесі;
интеграцияланған жүйенің СБҮТ қызметінің куәландырушы орталығы;
Комиссияның куәландырушы орталығы;
нейрондық желілерді басқару кіші жүйесі.
4.1.2.1.7. Осы Техникалық тапсырманы іске асыру шеңберінде сервистерді басқару бағдарламалық кешенін құру бойынша жұмыстар жоспарда жоқ.
4.1.2.1.8. Одақ құқығында оның жұмыс істеу тәртібін айқындайтын құжаттардың болмауына байланысты осы Техникалық тапсырманы іске асыру шеңберінде сыртқы экономикалық қызмет субъектілерін сәйкестендіру кіші жүйесін құру бойынша жұмыстар жоспарла жоқ.
4.1.2.1.9. Кедергілер мен тосқауылдарды талдау кіші жүйесі шеңберінде әзірленген бағдарламалық құралдар Одақтың ақпараттық порталын жаңғырту кезінде қолданылуға тиіс.
4.1.2.1.10 Техникалық реттеу кіші жүйесі шеңберінде әзірленген бағдарламалық құралдар Одақтың ақпараттық порталын және цифрлық платформаларды интеграциялау кіші жүйесін жаңғырту кезінде қолданылуға тиіс.
4.1.2.1.11. Ұлттық сегменттер функционалдық тұрғыдан мынадай құрамдастарды қамтуға тиіс;
1) ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл жасау жүйесі – уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелерінің мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін интеграциялық платформаға қосылуын, сондай-ақ ұлттық сегмент шеңберінде уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелерінің интеграциясын қамтамасыз етуге тиіс;
2) ұлттық сегменттің СБҮТ кіші жүйесі – электрондық құжаттармен трансшекаралық алмасу кезінде сенім кепілдігін қамтамасыз ететін, оның ішінде заңдық күші жағынан Комиссия Кеңесі бекітетін құжаттау қағидалары мен талаптары бойынша ресімделген және қол қоюмен не қол қоюмен және мөрмен куәландырылған қағаз жеткізгіштегі ұқсас құжаттарға тең деп танылатын электрондық құжаттармен алмасуды қамтамасыз етуге арналған функциялар жиынтығын орындауға тиіс. Ұлттық сегменттің СБҮТ қызметтерінің тізбесі осы техникалық тапсырманың талаптарына сәйкес, интеграцияланған жүйені іске асыру процесінде белгіленеді;

4.1.2.1.6. Интеграционный сегмент Комиссии должен включать в себя следующие подсистемы:
1) функциональные подсистемы:
информационный портал Союза;
информационно-аналитическая подсистема;
подсистема статистики;
подсистема таможенно-тарифного и нетарифного регулирования;
подсистема управления общими процессами;
подсистема межгосударственного тестирования;
цифровой симулятор (информационно-моделирующий комплекс);
2) обеспечивающие подсистемы:
интеграционная платформа;
подсистема ведения нормативно-справочной информации, реестров и регистров;
подсистема информационной безопасности;
подсистема ДТС Комиссии;
инфраструктурная платформа;
хранилище интеграционного сегмента;
подсистема идентификации и аутентификации пользователей интегрированной системы;
подсистема интеграции цифровых платформ;
удостоверяющий центр службы ДТС интегрированной системы;
удостоверяющий центр Комиссии;
подсистема управления нейронными сетями.
4.1.2.1.7. В рамках реализации настоящего Технического задания не планируются работы по созданию программного комплекса управления сервисами.
4.1.2.1.8. В рамках реализации настоящего Технического задания не планируются работы по созданию подсистемы идентификации субъектов внешнеэкономической деятельности в связи с отсутствием в праве Союза документов, определяющих порядок ее функционирования.
4.1.2.1.9. Программные средства, разработанные в рамках подсистемы анализа барьеров и препятствий, должны быть применены при модернизации информационного портала Союза.
4.1.2.1.10 Программные средства, разработанные в рамках подсистемы технического регулирования, должны быть применены при модернизации информационного портала Союза и подсистемы интеграции цифровых платформ.
4.1.2.1.11. Национальные сегменты функционально должны включать в себя следующие компоненты:
1) система межведомственного информационного взаимодействия – должна обеспечивать подключение информационных систем уполномоченных органов к интеграционной платформе, позволяющей осуществлять информационное взаимодействие между уполномоченными органами государств-членов, а также интеграцию информационных систем уполномоченных органов в рамках национального сегмента;
2) подсистема ДТС национального сегмента – должна выполнять набор функций, обеспечивающих гарантии доверия при трансграничном обмене электронными документами, в том числе для обеспечения обмена электронными документами, оформленными по правилам и требованиям документирования, утверждаемым Советом Комиссии, и признаваемыми равными по юридической силе аналогичным документам на бумажном носителе, заверенным подписью либо подписью и печатью. Перечень сервисов ДТС национального сегмента устанавливается в процессе реализации интегрированной системы в соответствии с требованиями настоящего технического задания;

3) инфрақұрылымдық платформа мониторингтеу және басқару құралдары арқылы ұлттық сегменттің интеграциялық шлюзі мен осы тармақтың 2-тармақшасында көрсетілген кіші жүйенің жұмыс істеуін бақылауды қамтамасыз етуге тиіс;
4) ұлттық сегментті қорғаудың кіші жүйесі – деректерді ұлттық сегментте өңдеу және сақтау кезінде, сондай-ақ Комиссияның интеграциялық сегментімен және басқа мүше мемлекеттердің ұлттық сегменттерімен өзара іс-қимыл жасау кезінде байланыс арналары бойынша деректерді беру кезінде олардың құпиялылығын, тұтастығын және қолжетімділігін қамтамасыз етуге тиіс. Ұлттық сегментте ақпараттың құпиялылығын, тұтастығын, қолжетімділігін және сақталуын қамтамасыз ету үшін тиісті мүше мемлекеттің ұлттық заңнамасына сәйкес ақпаратты қорғаудың құқықтық, ұйымдастырушылық және техникалық шаралары кешені қабылданады және іске асырылады.
4.1.2.1.12. Ұлттық сегменттер құрамдастарының құрамы мүше мемлекеттердің нормативтік-құқықтық актілері ескеріле отырып нақтылануы мүмкін.
4.1.2.1.13. Функционалдық тұрғыдан ұлттық сегменттің құрамына кірмейтін уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелері мүше мемлекет аумағында жалпы процестердің іске асырылуын қамтамасыз етуге тиіс. Егер жалпы процестерді іске асыру үшін қажетті функционалдылықты уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелері қолдамайтын болса және пысықтаулар көлемі мейлінше ауқымды болса, Комиссияның интеграциялық сегменті шеңберінде іске асырылатын және интеграцияланған жүйенің жалпы процестерді басқару кіші жүйесі беретін типтік шешімдер пайдаланылуы мүмкін. Жалпы процестерді іске асыру үшін қажетті функционалдық мүмкіндіктер уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелерімен қолдау таппаған және пысықтау көлемі айтарлықтай болған жағдайда, Комиссияның интеграциялық сегменті шеңберінде іске асырылатын және интеграцияланған жүйенің ортақ процестерді басқару кіші жүйесі арқылы ұсынылатын үлгілік шешімдер (базалық іске асыру компоненттері) пайдаланылуы мүмкін.
4.1.3. Жаңа кіші жүйелерді құруға қойылатын талаптар
4.1.3.1. Мемлекетаралық тестілеу кіші жүйесі
4.1.3.1.1. Мемлекетаралық тестілеу кіші жүйесі Одақ шеңберінде интеграцияланған жүйені пайдалана отырып жалпы процестерді іске асыру және пайдалануға енгізу кезінде ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылардың ақпараттық жүйелерін баптау мен тестілеуді жүргізуді қамтамасыз етуге арналған.
4.1.3.1.2. Мемлекетаралық тестілеу кіші жүйесі интеграцияланған жүйені құруға арналған техникалық тапсырманы іске асыру шеңберінде әзірленген кіші жүйелерге қатысты интеграцияланған жүйенің жаңа кіші жүйесі болып табылады.

3) инфраструктурная платформа средствами мониторинга и управления – должна обеспечивать контроль функционирования интеграционного шлюза национального сегмента и подсистемы, указанной в подпункте 2 настоящего пункта.
4) подсистема защиты национального сегмента – должна обеспечивать конфиденциальность, целостность и доступность данных при их обработке и хранении в национальном сегменте, а также при их передаче по каналам связи при взаимодействии с интеграционным сегментом Комиссии и национальными сегментами других государств-членов. Для обеспечения конфиденциальности, целостности, доступности и сохранности информации в национальном сегменте принимается и реализуется комплекс правовых, организационных и техническим мер защиты информации в соответствии с национальным законодательством соответствующего государства-члена.
4.1.2.1.12. Состав компонентов национальных сегментов может уточняться с учетом нормативных правовых актов государств-членов.
4.1.2.1.13. Информационные системы уполномоченных органов, функционально не входящие в состав национального сегмента, должны обеспечивать реализацию общих процессов на территории государства-члена. В случае если необходимая для реализации общих процессов функциональность не поддерживается информационными системами уполномоченных органов и объем доработок достаточно велик, могут использоваться типовые решения (компоненты базовых реализаций), реализуемые в рамках интеграционного сегмента Комиссии и предоставляемые подсистемой управления общими процессами интегрированной системы.
4.1.3. Требования к созданию новых подсистем
4.1.3.1. Подсистема межгосударственного тестирования
4.1.3.1.1. Подсистема межгосударственного тестирования предназначена для обеспечения проведения отладки и тестирования информационных систем участников информационного взаимодействия, при реализации и вводе в действие общих процессов в рамках Союза с использованием интегрированной системы.
4.1.3.1.2. Подсистема межгосударственного тестирования является новой подсистемой интегрированной системы по отношению к подсистемам, разработанным в рамках реализации технического задания на создание интегрированной системы.

4.1.3.1.3. Интеграцияланған жүйенің мемлекетаралық тестілеу кіші жүйесі интеграцияланған жүйені құруға арналған техникалық тапсырманы іске асыру кезінде жалпы процестерді басқару кіші жүйесі мен Одақтың ақпараттық порталы шеңберінде әзірленген ақпараттық-бағдарламалық шешімдерді пайдалана отырып құрылуға тиіс.
4.1.3.2. Цифрлық симулятор (ақпараттық-модельдеу кешені)
4.1.3.2.1. Цифрлық симулятор интеграцияланған жүйенің ақпараттық-модельдеу кешенінің функцияларын орындауға тиіс және пилоттық жобаларды жүргізу және жаңа интеграциялық жобаларды пысықтау үшін интеграцияланған жүйе компоненттерінің эксперименттік конфигурацияларын қалыптастыруға және пайдалануға арналған. Мүше мемлекеттердің ұлттық сегменттерінің инфрақұрылымының қатысынсыз, цифрлық симуляторды пайдалана отырып, эксперименттік процестер (пилоттық жобалар) пысықталуға және апробациялануға тиіс.
4.1.3.2.2. Цифрлық симулятор интеграцияланған жүйені құруға арналған техникалық тапсырманы іске асыру шеңберінде әзірленген кіші жүйелерге қатысты интеграцияланған жүйенің жаңа кіші жүйесі болып табылады.
4.1.3.2.3. Цифрлық симулятор интеграцияланған жүйенің басқа кіші жүйелерін іске асыру кезінде қолданылатын ақпараттық-бағдарламалық шешімдерді ескере отырып құрылуға тиіс.
4.1.3.3. Интеграцияланған жүйе пайдаланушыларын сәйкестендіру және аутентификациялау кіші жүйесі
4.1.3.3.1. Интеграцияланған жүйе пайдаланушыларын сәйкестендіру және аутентификациялау кіші жүйесі интеграцияланған жүйенің Комиссияның интеграциялық сегменті компоненттерінде, сондай-ақ Комиссияның интеграциялық сегментінің веб-сервистерінде Комиссия субъектілерін бірыңғай сәйкестендіру және аутентификациялау механизмін іске асыруға арналған.
4.1.3.3.2. Интеграцияланған жүйе пайдаланушыларын сәйкестендіру және аутентификациялау кіші жүйесі Комиссия субъектілерін, оның ішінде электрондық цифрлық қолтаңбаның тексеру кілттері сертификаттарын пайдалана отырып, сәйкестендіруді және аутентификациялауды қамтамасыз етуге тиіс.
4.1.3.3.3. Интеграцияланған жүйе пайдаланушыларын сәйкестендіру және аутентификациялау кіші жүйесі Комиссия субъектілерін электрондық цифрлық қолтаңба (электрондық қолтаңба) сертификаттарын пайдалана отырып сәйкестендіру және аутентификациялау мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
4.1.3.3.4. Интеграцияланған жүйе пайдаланушыларын сәйкестендіру және аутентификациялау кіші жүйесі интеграцияланған жүйені құруға арналған техникалық тапсырманы іске асыру шеңберінде әзірленген кіші жүйелерге қатысты интеграцияланған жүйенің жаңа кіші жүйесі болып табылады.

4.1.3.1.3. Подсистема межгосударственного тестирования интегрированной системы должна создаваться с использованием информационно-программных решений, разработанных при реализации технического задания на создание интегрированной системы в рамках подсистемы управления общими процессами и информационного портала Союза.
4.1.3.2. Цифровой симулятор (информационно-моделирующий комплекс)
4.1.3.2.1. Цифровой симулятор должен выполнять функции информационно-моделирующего комплекса интегрированной системы и предназначен для формирования и использования экспериментальных конфигураций компонентов интегрированной системы для проведения пилотных проектов и отработки новых интеграционных проектов. С использованием цифрового симулятора должны отрабатываться и апробироваться экспериментальные процессы (пилотные проекты) без задействования инфраструктуры национальных сегментов государств-членов.
4.1.3.2.2. Цифровой симулятор является новой подсистемой интегрированной системы по отношению к подсистемам, разработанным в рамках реализации технического задания на создание интегрированной системы.
4.1.3.2.3. Цифровой симулятор должен создаваться с учетом информационно-программных решений, используемых при реализации других подсистем интегрированной системы.
4.1.3.3. Подсистема идентификации и аутентификации пользователей интегрированной системы
4.1.3.3.1. Подсистема идентификации и аутентификации пользователей интегрированной системы предназначена для реализации единого механизма идентификации и аутентификации субъектов Комиссии в компонентах интеграционного сегмента Комиссии интегрированной системы, а также веб-сервисов интеграционного сегмента Комиссии.
4.1.3.3.2. Подсистема идентификации и аутентификации пользователей интегрированной системы должна обеспечивать идентификацию и аутентификацию субъектов Комиссии, в том числе с использованием сертификатов ключей проверки электронной цифровой подписи.
4.1.3.3.3. Подсистема идентификации и аутентификации пользователей интегрированной системы должна поддерживать возможность идентификации и аутентификации субъектов Комиссии с использованием сертификатов электронной цифровой подписи (электронной подписи).
4.1.3.3.4. Подсистема идентификации и аутентификации пользователей интегрированной системы является новой подсистемой интегрированной системы по отношению к подсистемам, разработанным в рамках реализации технического задания на создание интегрированной системы.

4.1.3.4. Нейрондық желілерді басқару кіші жүйесі
4.1.3.4.1. Нейрондық желілерді басқару кіші жүйесі ЕАЭО-ның интеграцияланған ақпараттық жүйесі шеңберінде қолданылатын нейрондық желілер мен жасанды интеллект модельдерін орналастыруға, оқытуға және орындауға арналған.
4.1.3.4.2. Интеграцияланған жүйенің нейрондық желілерді басқару кіші жүйесі ЕАЭО-ның интеграцияланған ақпараттық жүйесінің кіші жүйелеріне жасанды интеллект алгоритмдерін орындау нәтижелерін ұсынуға тиіс.
4.1.3.4.3.  Нейрондық желілерді басқару кіші жүйесі интеграцияланған жүйені құруға арналған техникалық тапсырманы іске асыру шеңберінде әзірленген кіші жүйелерге қатысты интеграцияланған жүйенің жаңа кіші жүйесі болып табылады.
4.1.4. Кіші жүйелерді дамытуға қойылатын талаптар.
4.1.4.1. Одақтың ақпараттық порталы
4.1.4.1.1. Одақтың ақпараттық порталы Одақ, оның органдары және қызметі туралы ақпаратқа, сондай-ақ жалпы процестерді іске асыру кезінде интеграцияланған жүйе құралдарымен қалыптастырылатын Одақтың ортақ ақпараттық ресурстарына, оның ішінде нормативтік-анықтамалық, нормативтік-құқықтық, статистикалық және талдамалық ақпаратқа әртүрлі санаттардағы пайдаланушылардың регламенттелген қол жеткізуін қамтамасыз етуге арналған.
4.1.4.1.2. Одақтың ақпараттық порталы мынадай бағыттар бойынша дамуға тиіс:
1) порталдың бағдарламалық компоненттерін біріздендіру;
2) Одақ порталының пайдаланушылармен және сыртқы жүйелермен өзара іс-қимыл мүмкіндіктерін кеңейту;
3) цифрлық платформалардың сервистері мен компоненттерін құруға қажетті функцияларды іске асыру;
4) статистикалық және талдамалық деректерді визуализациялау құралдарын дамыту;
5) Одақ порталы ақпаратының қолжетімділігін арттыру, деректерді ұсыну сервистерін дамыту, Одақ органдарының қызметі туралы мүдделі тұлғаларды хабардар ету мүмкіндіктерін кеңейту;
6) интеграциялық платформаның ақпараттық өзара іс-қимыл хаттамаларына және сервистер оқиғаларына регламенттелген қол жеткізуді қамтамасыз ету;
7) технологиялық платформаны жетілдіру;
8) порталдың мобильдік шешімінің мүмкіндіктерін кеңейту.
4.1.4.2. Ақпараттық-талдамалық кіші жүйе
4.1.4.2.1. Ақпараттық-талдамалық кіші жүйе шоғырландырылған ақпаратты қалыптастыру және талдау, талдамалық есептілік нысандары мен жарияланымдарды дайындау негізінде әртүрлі көздерден деректерді жинауға және оларды талдамалық тұрғыдан өңдеуге арналған.
4.1.4.2.2. Ақпараттық-талдамалық кіші жүйе мына бағыттар шеңберінде дамуға тиіс:
1) деректердің талдамалық витриналарының құрамын кеңейту, деректердің талдамалық витриналарын, сұрау салуларды, талдамалық есептік нысандар мен жарияланымдарды қалыптастыру кезінде деректерді өңдеудің қосымша алгоритмдерін іске асыру;

4.1.3.4. Подсистема управления нейронными сетями
4.1.3.4.1. Подсистема управления нейронными сетями предназначена для размещения, проведения обучения, исполнения нейронных сетей и моделей искусственного интеллекта, применяемых в рамках ИИС ЕАЭС.
4.1.3.4.2. Подсистема управления нейронными сетями интегрированной системы должна предоставлять подсистемам ИИС ЕАЭС результаты выполнения алгоритмов искусственного интеллекта.
4.1.3.4.3. Подсистема управления нейронными сетями является новой подсистемой интегрированной системы по отношению к подсистемам, разработанным в рамках реализации технического задания на создание интегрированной системы.
4.1.4. Требования к развитию подсистем
4.1.4.1. Информационный портал Союза
4.1.4.1.1. Информационный портал Союза предназначен для обеспечения регламентированного доступа пользователей различных категорий к информации о Союзе, его органах и их деятельности, а также к общим информационным ресурсам Союза, формируемым средствами интегрированной системы при реализации общих процессов, в том числе к нормативно-справочной, нормативно-правовой, статистической и аналитической информации.
4.1.4.1.2. Информационный портал Союза должен развиваться в рамках следующих направлений:
1) унификация программных компонентов портала;
2) расширение возможностей портала Союза по взаимодействию с пользователями и внешними системами;
3) реализация функций, необходимых для создания сервисов и компонентов цифровых платформ;
4) развитие инструментов визуализации статистических и аналитических данных;
5) повышение доступности информации портала Союза, развитие сервисов предоставления данных, расширение возможностей по информированию заинтересованных лиц о деятельности органов Союза;
6) обеспечение регламентированного доступа к протоколам информационного взаимодействия и событиям сервисов интеграционной платформы.
7) совершенствование технологической платформы;
8) расширение возможностей мобильного решения портала.
4.1.4.2. Информационно-аналитическая подсистема
4.1.4.2.1. Информационно-аналитическая подсистема предназначена для сбора данных из различных источников и их аналитической обработки на основе формирования и анализа консолидированной информации, подготовки аналитических отчетных форм и публикаций.
4.1.4.2.2. Информационно-аналитическая подсистема должна развиваться в рамках следующих направлений:
1) расширение состава аналитических витрин данных, реализация дополнительных алгоритмов обработки данных при формировании аналитических витрин данных, запросов, аналитических отчетных форм и публикаций;

2) шоғырландырылған деректерді қамтитын көп құрамды талдамалық витриналарды қалыптастыру;
3)  сервис түрінде деректерді талдау нәтижелерін ұсыну;
4) алдамалық міндеттерді қалыптастыру мақсаттары үшін деректерді өңдеудің қосымша алгоритмдерін іске асыру;
5)  сыртқы көздерден деректерді автоматты түрде жинауды қамтамасыз ету бөлігінде технологиялық мүмкіндіктерді кеңейту;
6) деректерді бірыңғай сақтау есебінен интеграцияланған жүйенің көмегімен іске асырылатын ортақ процестердің сервистерімен толассыз интеграциялауды қамтамасыз ету;
7) ортақ процестердің деректері бойынша шоғырландырылған есептілікті қалыптастыру.
4.1.4.3. Статистика кіші жүйесі
4.1.4.3.1. Статистика кіші жүйесі статистика саласындағы уәкілетті органдардан статистикалық деректерді жинауға, оларды сақтауға және өңдеуге, сондай-ақ Одақтың ресми статистикалық ақпаратын қалыптастыру және таратуға арналған.
4.1.4.3.2. Статистика кіші жүйесі келесі бағыттар шеңберінде дамуға тиіс:
1) статистика мақсаттары үшін пайдаланылатын нормативтік-анықтамалық ақпаратты қалыптастыру және жүргізу бөлігінде функцияларды дамыту;
2) мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарынан статистикалық деректерді алу (жинау) механизмдерін дамыту;
3) кіші жүйенің метадеректерін қалыптастыру, жүргізу және өңдеу механизмдерін дамыту;
4) жиналатын статистикалық деректерді форматты-логикалық бақылау механизмдерін дамыту;
5) статистикалық деректердің жаңа көздерін қосу механизмдерін дамыту;
6) уәкілетті органдар әртүрлі технологиялық форматтар мен құрылымдарда статистикалық деректерді ұсынған кезде деректерді автоматтандырылған өңдеу механизмдерін дамыту;
7) интеграцияланған жүйенің кіші жүйелерімен, оның ішінде ақпараттық-талдамалық кіші жүйемен интеграциялау механизмдерін дамыту;
8) статистика кіші жүйесінің метадеректері өзгерген кезде пайдаланушыларға ескерту мен оларды құлағдар ету механизмін жетілдіру;
9) статистика кіші жүйесінің метадеректерін сүзгіден өткізу, іздеу және ұсыну механизмдерін жетілдіру;
10) статистика кіші жүйесінің аспаптық құралдары мен пайдаланушы интерфейсін жетілдіру және дамыту;
11) Одаққа жаңа мүше мемлекеттердің қабылдануына байланысты статистикалық деректерді жинау, өңдеу және ұсыну механизмдерін кеңейту және дамыту;
12) регламенттік емес есептерді қалыптастыру механизмдерін интеграциялау.
13) сервис түрінде статистикалық ақпаратты ұсыну.
Жоғарыда көрсетілген статистика кіші жүйесін дамыту бағыттары ресми статистикалық ақпаратты жинау, өңдеу және тарату үшін SDMX стандартын стандартын неғұрлым кең көлемде қолдануға негізделуге тиіс.

2) формирование многосоставных аналитических витрин, включающим консолидированные данные;
3) предоставления результатов анализа данных в виде сервиса;
4) реализация дополнительных алгоритмов обработки данных для целей формирования аналитических задач;
5) расширение технологических возможностей в части обеспечения автоматического сбора данных из внешних источников;
6) обеспечение сквозной интеграции с сервисами общих процессов, реализуемых с помощью интегрированной системы за счет единого хранилища данных;
7) формирование консолидированной отчетности по данным общих процессов.
4.1.4.3. Подсистема статистики
4.1.4.3.1. Подсистема статистики предназначена для сбора статистических данных от уполномоченных органов в сфере статистики, их хранения и обработки в целях формирования и распространения официальной статистической информации Союза
4.1.4.3.2. Подсистема статистики должна развиваться в рамках следующих направлений:
1) развитие функций в части формирования и ведения нормативно-справочной информации, используемой для целей статистики;
2) развитие механизмов получения (сбора) статистических данных от уполномоченных органов государств-членов;
3) развитие механизмов формирования, ведения и обработки метаданных подсистемы;
4) развитие механизмов форматно-логического контроля собираемых статистических данных;
5) развитие механизмов подключения новых источников статистических данных;
6) развитие механизмов автоматизированной обработки данных при представлении уполномоченными органами статистических данных в различных технологических форматах и структурах;
7) развитие механизмов интеграции с подсистемами интегрированной системы, в том числе с информационно-аналитической подсистемой;
8) совершенствование механизма предупреждений и оповещений пользователей при изменении метаданных подсистемы статистики;
9) совершенствование механизмов фильтрации, поиска и представления метаданных подсистемы статистики;
10) совершенствование и развитие инструментальных средств и пользовательского интерфейса подсистемы статистики;
11) расширение и развитие механизмов сбора, обработки и представления статистических данных в связи с принятием в Союз новых государств-членов;
12) интеграция механизмов формирования нерегламентных отчетов;
13) предоставление статистической информации в виде сервиса.
Вышеуказанные направления развития подсистемы статистики должны базироваться на расширенном применении стандарта SDMX для сбора, обработки и распространении официальной статистической информации.

4.1.4.4. Тосқауылдар мен кедергілерді талдау кіші жүйесі
4.1.4.4.1. Осы Техникалық тапсырманы іске асыру шеңберінде кедергілер мен тосқауылдарды талдау кіші жүйесі интеграцияланған жүйе құрамынан шығарылуға тиіс.
4.1.4.4.2. Осы Техникалық тапсырманы іске асыру аясында кедергілер мен тосқауылдарды талдау жөніндегі кіші жүйені бұрын іске асырылған функцияларды Одақтың ақпараттық порталында жүзеге асыруды қамтамасыз ету бөлігінде пысықтау көзделеді.
4.1.4.5. Кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу кіші жүйесі
4.1.4.5.1. Кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу кіші жүйесі ЕАЭО СЭҚ ТН, ЕАЭО БКТ электрондық түрде пайдалану процестерін автоматтандырылған қолдауға, кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу шараларын есепке алуға арналған.
4.1.4.5.2. Кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу кіші жүйесі мынадай бағыттар шеңберінде дамуға тиіс:
1) ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға өзгерістер енгізу, Одақ құқығына кіретін ЕАЭО СЭҚ ТН және ЕАЭО БКТ-ға байланысты актілерге өзгерістер енгізу қажеттігін талдау және анықтау жөніндегі құжаттардың жобаларын қалыптастыру механизмдерін дамыту;
2) интеграцияланған жүйенің басқа кіші жүйелерімен интеграциялану механизмдерін дамыту.
4.1.4.6. Техникалық реттеу кіші жүйесі
4.1.4.6.1. Осы Техникалық тапсырманы іске асыру шеңберінде техникалық реттеудің кіші жүйесін дамыту жөніндегі жұмыстар жоспарда жоқ.
4.1.4.7. Ортақ процестерді басқару кіші жүйесі
4.1.4.9.1. Ортақ процестерді басқару кіші жүйесі Комиссияның интеграциялық сегменті шеңберінде ортақ процестерді іске асыруды қамтамасыз етуге арналған.
4.1.4.9.2. Ортақ процестерді басқару кіші жүйесі мына бағыттар шеңберінде дамуға тиіс:
1) түрлі ортақ процестер сервистерінде және ортақ процестерді базалық тұрғыдан іске асырудың құрамдас бөліктерінде ортақ процестердің біріздендірілген функцияларын қолдану кезінде сервистік тәсілді қолдану;
2) ортақ процестердің технологиялық құжаттарында белгіленетін талаптарға сәйкес ортақ процестердің операцияларын базалық іске асыруды қамтамасыз ететін біріздендірілген компоненттерді іске асыру;
3) заманауи шешімдер мен тәсілдерді (оның ішінде микросервистік сәулет компоненттерін) енгізу бөлігінде архитектураны жетілдіру.
4.1.4.8. Интеграциялық платформа
4.1.4.8.1. Интеграциялық платформа уәкілетті органдар мен Комиссияның ақпараттық жүйелері арасында электрондық деректер алмасуды қолдауға, осындай ақпараттық жүйелер құралдарының ортақ ақпараттық ресурстарға қолжетімділігін қамтамасыз етуге, сондай-ақ сыртқы ақпараттық жүйелермен (интеграциялық бірлестіктердің, халықаралық ұйымдардың және Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің ақпараттық жүйелері) электрондық деректер алмасуды қамтамасыз етуге арналған.

4.1.4.4. Подсистема анализа барьеров и препятствий
4.1.4.4.1. Подсистема анализа барьеров и препятствий в рамках реализации настоящего Технического задания должна быть выведена из состава интегрированной системы.
4.1.4.4.2. В рамках реализации настоящего Технического задания предполагается доработка подсистемы анализа барьеров и препятствий в части обеспечения имплементации ранее реализованных функций на Информационном портале Союза.
4.1.4.5. Подсистема таможенно-тарифного и нетарифного регулирования
4.1.4.5.1. Подсистема таможенно-тарифного и нетарифного регулирования предназначена для автоматизированной поддержки процессов использования в электронном виде ТН ВЭД ЕАЭС, ЕТТ ЕАЭС, учета мер таможенного-тарифного и нетарифного регулирования.
4.1.4.5.2. Подсистема таможенно-тарифного и нетарифного регулирования должна развиваться в рамках следующих направлений:
1) развитие механизмов формирования проектов документов по внесению изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС, анализа и выявления необходимости внесения изменений в связанные с ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС акты, входящие в право Союза;
2) развитие механизмов интеграции с другими подсистемами интегрированной системы.
4.1.4.6. Подсистема технического регулирования
4.1.4.6.1. В рамках реализации настоящего Технического задания не планируются работы по развитию Подсистемы технического регулирования.
4.1.4.7. Подсистема управления общими процессами
4.1.4.7.1. Подсистема управления общими процессами предназначена для обеспечения реализации общих процессов в рамках интеграционного сегмента Комиссии.
4.1.4.7.2. Подсистема управления общими процессами должна развиваться в рамках следующих направлений:
1) применение сервисного подхода при применении унифицированных функций общих процессов в сервисах различных общих процессов и компонентах базовой реализации общих процессов;
2) реализация унифицированных компонентов, обеспечивающих базовую реализацию операций общих процессов в соответствии с требованиями, устанавливаемыми технологическими документами общих процессов;
3) совершенствование архитектуры в части внедрения современных решений и подходов (в том числе компонентов микросервисной архитектуры).
4.1.4.8. Интеграционная платформа
4.1.4.8.1. Интеграционная платформа предназначена для поддержки электронного обмена данными между информационными системами уполномоченных органов и Комиссии, для обеспечения доступа средствами таких информационных систем к общим информационным ресурсам, а также для обеспечения электронного обмена данными с внешними информационными системами (информационными системами интеграционных объединений, международных организаций и государств, не являющихся членами Союза).

4.1.4.8.2. Интеграциялық платформа мына бағыттар шеңберінде дамуға тиіс:
1) интеграциялық шлюздердің функцияларына қол жеткізудің бағдарламалық интерфейстерін дамыту;
2) интеграциялық платформаның қолжетімділігін, өнімділігін (ауқымдылығын) және ақауларға төзімділігін арттыру;
3) цифрлық сервистерді құру кезінде интеграциялық функцияларды іске асыру;
4) өзара әрекеттесудің бағдарламалық интерфейстерін біріздендіру;
5) еркін бағдарламалық қамтамасыз ету қағидаттарына жауап беретін бағдарламалық шешімдерді пайдалануды ескере отырып жаңғырту;
6) интеграциялық платформаның өткізу қабілетін арттыру;
7) заманауи шешімдер мен тәсілдерді (оның ішінде микро сервистік архитектураны) енгізу бөлігінде архитектураны жетілдіру.
8) жүйелік журналдарды орталықтандырылған сақтау және өңдеу механизмдерін дамыту;
9) үшінші елдердің сыртқы ақпараттық жүйелерімен халықаралық келісімдер шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету
4.1.4.9. Нормативтік-анықтамалық ақпаратты, тізілімдер мен тіркелімдерді жүргізу кіші жүйесі мынадай бағыттар шеңберінде дамуға тиіс:
1) Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратын, ортақ процестерді іске асыру кезінде пайдаланылатын басқа да ақпаратты қамтитын деректер базасын кеңейту;
2) Одақтың нормативтік-анықтамалық ақпаратында қамтылған деректердің сапасын қамтамасыз ету жөніндегі функцияларды кеңейту;;
3) Комиссияның интеграциялық сегментінің аралас кіші жүйелерімен және Комиссияның ішкі ақпараттық жүйелерімен интеграция механизмдерін дамыту;
4) өзара әрекеттесудің бағдарламалық интерфейстерін біріздендіру;
5) Одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесінің анықтамалықтары мен сыныптауыштарын жүргізу және тарату механизмдерін, аталған жүйенің операторларымен, уәкілетті органдармен және мүдделі тұлғалармен ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде жетілдіру;
6) заманауи шешімдер мен енгізуге қатысты архитектураны жетілдіру.
4.1.4.10. Ақпараттық қауіпсіздік кіші жүйесі
4.1.4.10.1. Ақпараттық қауіпсіздік кіші жүйесі деректерді өңдеу және Комиссияның интеграциялық сегментінде сақтау кезінде, сондай-ақ оларды ұлттық сегменттермен өзара іс-қимыл жасау кезінде байланыс арналары арқылы беру кезінде құпиялылықты, тұтастықты және қолжетімділікті қамтамасыз етуге арналған.
4.1.4.10.2. Ақпараттық қауіпсіздік кіші жүйесі мынадай бағыттар шеңберінде дамуға тиіс:
1) ақпараттық қауіпсіздік қатерлерінің пайда болуына қарай рұқсатсыз қол жеткізуден қорғау жүйесін жетілдіру;

4.1.4.8.2. Интеграционная платформа должна развиваться в рамках следующих направлений:
1) развитие программных интерфейсов доступа к функциям интеграционных шлюзов;
2) повышение доступности, производительности (масштабируемости) и отказоустойчивости интеграционной платформы;
3) реализация интеграционных функций при создании цифровых сервисов;
4) унификация программных интерфейсов взаимодействия;
5) модернизация с учетом использования программных решений, отвечающих принципам свободного программного обеспечения
6) увеличение пропускной способности интеграционной платформы;
7) совершенствование архитектуры в части внедрения современных решений и подходов (в том числе микросервисной архитектуры);
8) развитие механизмов централизованного хранения и обработки системных журналов;
9) обеспечение информационного взаимодействия в рамках международных соглашений с внешними информационными системами третьих стран
4.1.4.9. Подсистема ведения нормативно-справочной информации, реестров и регистров
4.1.4.9.1. Подсистема ведения нормативно-справочной информации, реестров и регистров должна развиваться в рамках следующих направлений:
1) расширение баз данных, содержащих нормативно-справочную информацию Союза и другую информацию, используемую при реализации общих процессов;
2) расширение функций по обеспечению качества данных, содержащихся в нормативно-справочной информации Союза;
3) развитие механизмов интеграции со смежными подсистемами интеграционного сегмента Комиссии и внутренними информационными системами Комиссии;
4) унификация программных интерфейсов взаимодействия;
5) совершенствование механизмов ведения и распространения справочников и классификаторов единой системы нормативно-справочной информации Союза в рамках информационного взаимодействия с операторами единой системы нормативно-справочной информации Союза, уполномоченными органами и заинтересованными лицами;
6) совершенствование архитектуры в части внедрения современных решений и подходов.
4.1.4.10. Подсистема информационной безопасности
4.1.4.10.1. Подсистема информационной безопасности предназначена для обеспечения конфиденциальности, целостности и доступности данных при их обработке и хранении в интеграционном сегменте Комиссии, а также при их передаче по каналам связи при взаимодействии с национальными сегментами.
4.1.4.10.2. Подсистема информационной безопасности должна развиваться в рамках следующих направлений:
1) совершенствование системы защиты от несанкционированного доступа в соответствии с появляющимися угрозами информационной безопасности;

2) Комиссияның интеграциялық сегменті кіші жүйелерінде веб-қосымшалар деңгейінде желіаралық экрандау құралдарын енгізу;
3) Интернет желісіне қол жеткізе алатын Комиссияның интеграциялық сегменті кіші жүйелерінің компоненттеріне сыртқы пайдаланушылардың қол жеткізуі үшін қорғалған қосылу шлюзін енгізу;
4) Комиссияның интеграциялық сегменті кіші жүйелерінің сындарлы ресурстарының тұтастығын автоматты бақылауды қамтамасыз ету;
5) ақпараттық қауіпсіздік осалдықтары мен қатерлерін анықтау жүйесін жетілдіру;
6) ақпараттық қауіпсіздік оқиғалары мен инциденттерін жинау және мониторингтеу жүйесін жетілдіру;
7) Комиссияның интеграциялық сегменті компоненттерінің қорғалу деңгейін бағалауды және келісілген сыртқы ену тестілеуін жүргізу;
8) ақпараттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі расталған (сәйкестік сертификаттары бар) ақпаратты қорғаудың техникалық және бағдарламалық құралдарын басым түрде пайдалану.
4.1.4.11. Комиссия СБҮТ кіші жүйесі
4.1.4.11.1. Комиссия СБҮТ кіші жүйесі электрондық құжаттармен трансшекаралық алмасу кезінде сенім кепілдіктерін қамтамасыз етуге арналған.
4.1.4.11.2. Комиссия СБҮТ кіші жүйесі мынадай бағыттар шеңберінде дамуға тиіс:
1) электрондық құжаттардың заңдық маңыздылығын растау кезінде өзара іс-қимыл механизмдерін жетілдіру;
2) сыртқы ақпараттық жүйелерді қосу бөлігінде ішкі жүйенің интеграциялық мүмкіндіктерін дамыту;
3) Еуразиялық экономикалық одақтың ақпаратты криптографиялық қорғаудың мамандандырылған құралдарын бірлесіп әзірлеу жобасының нәтижелерін қолдану;
4) жеке тұлғалар мен шаруашылық жүргізуші субъектілер өз мемлекеттерінің аумағында болған кезде олардың Комиссиямен электрондық өзара іс-қимыл процестерін қолдауға бағытталған механизмдерді дамыту;
5) жеке және заңды тұлғалардың өзара, сондай-ақ жеке тұлғалар мен шаруашылық жүргізуші субъектілер өз мемлекеттерінің аумағында болған кезде олардың мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарымен электрондық өзара іс-қимыл процестерін қолдау мақсатында мүше мемлекеттердің мүддесі үшін Комиссияның СБҮТ кіші жүйесінің функционалдық мүмкіндіктері негізінде бағдарламалық шешім ретінде әзірленген СБҮТ-тің экспорттық нұсқасын дамыту.
4.1.4.12. Инфрақұрылымдық платформа
4.1.4.12.1. Инфрақұрылымдық платформа интеграцияланған жүйенің интеграциялық сегментінің компоненттерін есептеу және телекоммуникациялық ресурстармен қамтамасыз етуге, сондай-ақ интеграцияланған жүйенің интеграциялық сегментінің инфрақұрылымдық компоненттерінің жұмыс істеуі мен басқарылуын қолдауға арналған.
4.1.4.12.2. Инфрақұрылымдық платформа мынадай бағыттар бойынша дамытылуға тиіс:

2) внедрение средств межсетевого экранирования подсистем интеграционного сегмента Комиссии на уровне веб приложений;
3) внедрение шлюза защищенного соединения для доступа внешних пользователей к компонентам подсистем интеграционного сегмента Комиссии, имеющим доступ к сети Интернет;
4) обеспечение автоматического контроля целостности критичных ресурсов подсистем интеграционного сегмента Комиссии;
5) совершенствование системы выявления уязвимостей и угроз информационной безопасности;
6) совершенствование системы сбора и мониторинга событий и инцидентов информационной безопасности;
7) проведение оценки защищенности компонентов интеграционного сегмента Комиссии и согласованных внешних тестов на проникновение;
8) преимущественное использование технических и программных средств защиты информации, имеющих подтверждение соответствия требованиям безопасности информации (сертификаты соответствия).
4.1.4.11. Подсистема ДТС Комиссии
4.1.4.11.1. Подсистема ДТС Комиссии предназначена для обеспечения гарантий доверия при трансграничном обмене электронными документами.
4.1.4.11.2. Подсистема ДТС Комиссии должна развиваться в рамках следующих направлений:
1) совершенствование механизмов взаимодействия при подтверждении юридической значимости электронных документов;
2) развитие интеграционных возможностей подсистемы в части взаимодействия со смежными информационными системами;
3) применение результатов проекта по совместной разработке специализированных средств криптографической защиты информации Евразийского экономического союза;
4) развитие механизмов, направленных на поддержку процессов электронного взаимодействия физических лиц и хозяйствующих субъектов с Комиссией, при их нахождении на территориях своих государств;
5) развитие экспортного варианта ДТС, разработанного в интересах государств-членов как программное решение на основе функциональных возможностей Подсистемы ДТС Комиссии, для поддержки развития процессов электронного взаимодействия физических и юридических лиц между собой, а также с органами государственной власти государств-членов при нахождении физических лиц и хозяйствующих субъектов на территориях своих государств.
4.1.4.12. Инфраструктурная платформа
4.1.4.12.1. Инфраструктурная платформа предназначена для обеспечения вычислительными и телекоммуникационными ресурсами компонентов интеграционного сегмента интегрированной системы, а также для поддержки функционирования и управления инфраструктурными компонентами интеграционного сегмента интегрированной системы.
4.1.4.12.2. Инфраструктурная платформа должна развиваться в рамках следующих направлений:

1) дамып келе жатқан интеграциялық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету үшін ұсынылатын есептеу ресурстарының көлемін ұлғайту;
2) сервистік аутентификацияны қолдауды қамтамасыз ету мақсатында сертификаттар мен қауіпсіздік токендерінің өмірлік циклін басқару;
3) ашық бастапқы коды бар контейнерлік оркестрация жүйесін пайдалана отырып, контейнерлендірілген қосымшалар негізінде іске асырылған Комиссияның интеграциялық сегменті сервистерін орналастыру, үйлестіру және олардың өмірлік циклін басқару міндеттерін автоматтандыру;
4) Комиссияның интеграциялық сегментінің бағдарламалық компоненттерін жинақтау, тестілеу және енгізу рәсімдерін автоматтандыру;
5) төтенше жағдайлар кезінде интеграцияланған жүйе деректерінің регламенттік резервтік көшірмесін жасау мен қалпына келтіруді қамтамасыз ету;
6) жасанды интеллектті қолдана отырып, Комиссияның интеграциялық сегменті инфрақұрылымының ағымдағы және болжамды жай-күйіне талдау жүргізу;
7) ақпараттық-талдамалық жүйелерді пайдалану негізінде басқару объектісінің өзгеру салдарын модельдеу.
4.1.4.13. Интеграциялық сегментті сақтау қоймасы
4.1.4.13.1. Интеграциялық сегментті сақтау қоймасы (интеграциялық сегмент деректерін сақтау және өңдеу кіші жүйесі) ортақ процестерді іске асыру, кіші жүйелердің жұмыс істеуі кезінде жинақталған деректерді, оның ішінде статистикалық ақпаратты, интеграцияланған жүйенің Комиссияның интеграциялық сегментінде өңделетін және сақталуға жататын басқа да деректер мен мәліметтерді алуға, өңдеуге, түрлендіруге, талдауға, сақтауға және ұсынуға арналған.
4.1.4.13.2. Интеграциялық сегменттің деректер қоймасы мынадай бағыттар бойынша дамытылуға тиіс:
1) қолданылатын деректер базасын басқару жүйелерін, оның ішінде жасанды интеллектті оқыту және қолдану мақсатында кеңейту;
2) жасанды интеллект модельдерін оқытуға арналған деректерді дайындау құралдарын дамыту.
4.1.4.14. Цифрлық платформаны интеграциялау кіші жүйесі
4.1.4.14.1. Цифрлық платформаларды интеграциялау кіші жүйесі сервистерді, деректерді (жалпы ақпараттық ресурстарды) пайдалану мүмкіндігін қамтамасыз етуге және цифрлық платформалардың сервистері мен қосымшаларын, оның ішінде интеграцияланған жүйе шеңберінен тыс құрылатын сыртқы платформаларды іске асыру кезінде арналған.
4.1.4.14.2. Цифрлық платформаларды интеграциялау кіші жүйесі мынадай бағыттар бойынша дамытылуға тиіс:
1) мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарына және шаруашылық жүргізуші субъектілерге мемлекетаралық қызметтер көрсету механизмдерін дамыту;
2) мемлекетаралық ақпараттық өзара іс-қимылдың түрлерін (оның ішінде G2G және B2G) қолдауды қамтамасыз ету;

1) увеличение объема предоставляемых вычислительных ресурсов для обеспечения развивающегося интеграционного взаимодействия;
2) управление жизненным циклом сертификатов и токенов безопасности с целью обеспечения поддержки сервисной аутентификации;
3) автоматизация задач размещения, координации и управления жизненным циклом сервисов интеграционного сегмента Комиссии, реализованных на базе контейнеризированных приложений, с использованием системы контейнерной оркестрации с открытым исходным кодом;
4) автоматизация процедур сборки, тестирования и развертывания программных компонентов интеграционного сегмента Комиссии;
5) обеспечение регламентного резервного копирования и восстановления данных интегрированной системы при аварийных ситуациях;
6) выполнение анализа текущего и прогнозируемого состояния инфраструктуры интеграционного сегмента Комиссии с применением искусственного интеллекта;
7) моделирование различных последствий изменения объекта управления на базе использования информационно-аналитических систем.
4.1.4.13. Хранилище интеграционного сегмента
4.1.4.13.1. Хранилище интеграционного сегмента (подсистема хранения и обработки данных интеграционного сегмента) предназначено для получения, обработки, преобразования, анализа, хранения и предоставления данных, накапливаемых при реализации общих процессов, функционировании подсистем, в том числе статистической информации, других данных и сведений, обрабатываемых и подлежащих хранению в интеграционном сегменте Комиссии интегрированной системы.
4.1.4.13.2. Хранилище интеграционного сегмента должно развиваться в рамках следующих направлений:
1) расширение используемых и применяемых систем управления базами данных, в том числе для обучения и применения искусственного интеллекта;
2) развитие инструментов подготовки данных для проведения обучения моделей искусственного интеллекта.
4.1.4.14. Подсистема интеграции цифровых платформ
4.1.4.14.1. Подсистема интеграции цифровых платформ предназначена для обеспечения возможности использования сервисов, данных (общих информационных ресурсов) и при реализации сервисов и приложений цифровых платформ, в том числе внешних, создаваемых за рамками интегрированной системы.
4.1.4.14.2. Подсистема интеграции цифровых платформ должна развиваться в рамках следующих направлений:
1) развитие механизмов оказания межгосударственных услуг уполномоченным органам государств-членов и хозяйствующим субъектам;
2) обеспечение поддержки различных видов межгосударственного информационного взаимодействия (в том числе G2G и B2G);

3) ұсынылатын сервистердің аясын кеңейту.
4.1.4.15. Интеграцияланған жүйе СБҮТ қызметінің куәландырушы орталығы
4.1.4.15.1. Интеграцияланған жүйенің СБҮТ қызметінің куәландырушы орталығы (бұдан әрі – СБҮТ қызметінің куәландырушы орталығы) интеграцияланған жүйенің СБҮТ қызметі шеңберінде мүше мемлекеттердің СБҮТ сервистері мен Комиссияның СБҮТ кіші жүйесінің, сондай-ақ интеграцияланған жүйе құрамына кірмейтін СБҮТ сервистерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеру кілттері сертификаттарын басқарудың иерархиялық жүйесін құруға арналған..
4.1.4.15.2. СБҮТ қызметінің куәландырушы орталығы интеграцияланған жүйенің СБҮТ қызметінің жұмыс істеуін қамтамасыз етуге тиіс және мынадай бағыттар бойынша дамытылуға тиіс::
1) мүше мемлекеттердің СБҮТ-тері мен СБҮТ кіші жүйесінің СБҮТ қызметінің куәландырушы орталығы сервистерімен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету бөлігінде СБҮТ қызметінің куәландырушы орталығының интеграциялық мүмкіндіктерін дамыту;
2) интеграцияланған жүйе құрамына кірмейтін мүше мемлекеттердің СБҮТ-тері үшін берілетін электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеру кілттері сертификаттарын беру және оларға қызмет көрсетуге бағытталған механизмдерді құру.
4.1.4.16. Комиссияның куәландырушы орталығы
4.1.4.16.1. Комиссияның куәландырушы орталығы Комиссия Алқасының мүшелерін, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерін электрондық құжаттарға қол қою үшін ЭЦҚ кілттерінің сертификаттарымен қамтамасыз етуге арналған.
4.1.4.16.2. Комиссияның куәландырушы орталығы электрондық құжаттарға қол қою функцияларын пайдаланатын Комиссияның ақпараттық жүйелері мен Комиссияның интеграциялық сегментінің кіші жүйелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз етуге тиіс және мынадай бағыттар бойынша дамуға тиіс:
1) іргелес жүйелердің Комиссияның куәландырушы орталығы сервистерімен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету бөлігінде Комиссияның куәландырушы орталығының интеграциялық мүмкіндіктерін дамыту;
2) электрондық құжаттарға қол қою процестерін автоматтандыру мақсатында Комиссияның ақпараттық жүйелері мен интеграциялық сегменттің кіші жүйелері үшін берілетін электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеру кілттері сертификаттарын (дербестендірілмеген сертификаттарды) беру және оларға қызмет көрсету механизмдерін құру.
4.1.5. Интеграцияланған жүйенің компоненттері арасында ақпарат алмасу үшін байланыс әдістері мен құралдарына қойылатын талаптар
4.1.5.1. Комиссияның интеграциялық сегментінде орналастырылған кіші жүйелер арасындағы ақпараттық алмасу деректер алғаш рет қалыптасқан кіші жүйенің ақпаратты интеграциялық сегменттің деректер қоймасына орналастыруы және деректер қажет болатын кіші жүйенің оларды интеграциялық сегменттің деректер қоймасынан алуы арқылы жүзеге асырылуға тиіс.
Интеграцияланған жүйенің Комиссияның интеграциялық сегментінде орналастырылған функционалдық кіші жүйелері арасында тікелей ақпараттық алмасу қажет болған жағдайда, мұндай алмасу интеграциялық платформа құрамына кіретін Комиссия сегментінің деректерді синхрондау кіші жүйесін пайдалану арқылы жүзеге асырылуға тиіс.

3) расширение предоставляемых сервисов.
4.1.4.15. Удостоверяющий центр службы ДТС интегрированной системы
4.1.4.15.1. Удостоверяющий центр службы ДТС интегрированной системы (далее – удостоверяющий центр службы ДТС) предназначен для построения иерархической системы управления сертификатами ключей проверки ЭЦП, обеспечивающей взаимодействие сервисов ДТС государств-членов и подсистемы ДТС Комиссии в рамках службы ДТС интегрированной системы, а также сервисов ДТС, не входящих в состав интегрированной системы.
4.1.4.15.2. Удостоверяющий центр службы ДТС должен обеспечивать функционирование службы ДТС интегрированной системы и развиваться в рамках следующих направлений:
1) развитие интеграционных возможностей удостоверяющего центра службы ДТС в части обеспечения взаимодействия ДТС государств-членов и подсистемы ДТС с сервисами удостоверяющего центра службы ДТС;
2) создание механизмов, направленных на выдачу и обслуживание сертификатов ключей проверки ЭЦП, издаваемых для ДТС государств-членов, не входящих в состав интегрированной системы.
4.1.4.16. Удостоверяющий центр Комиссии
4.1.4.16.1. Удостоверяющий центр Комиссии предназначен для обеспечения членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии сертификатами ключей ЭЦП для подписания электронных документов.
4.1.4.16.2. Удостоверяющий центр Комиссии должен обеспечивать функционирование информационных систем Комиссии и подсистем интеграционного сегмента Комиссии, использующих функции подписания электронных документов и развиваться в рамках следующих направлений:
1) развитие интеграционных возможностей удостоверяющего центра Комиссии в части обеспечения взаимодействия смежных систем с сервисами удостоверяющего центра Комиссии;
2) создание механизмов, направленных на выдачу и обслуживание сертификатов ключей проверки ЭЦП (обезличенных сертификатов), издаваемых для информационных систем Комиссии и подсистем интеграционного сегмента Комиссии, в целях автоматизации процессов подписания электронных документов.
4.1.5. Требования к способам и средствам связи для информационного обмена между компонентами интегрированной системы
4.1.5.1. Информационный обмен между подсистемами, развернутыми в интеграционном сегменте Комиссии, должен выполняться путем размещения информации в Хранилище интеграционного сегмента подсистемой, в которой впервые возникли данные и получением данных подсистемой, которой они требуются из Хранилища интеграционного сегмента.
При необходимости прямого информационного обмена между функциональными подсистемами интегрированной системы, развернутыми в интеграционном сегменте Комиссии, такой обмен должен осуществляться с использованием подсистемы синхронизации данных сегмента Комиссии, входящей в состав интеграционной платформы.

4.1.5.2. Интеграциялық шлюздер мен СБҮТ сервистері арасындағы ақпараттық алмасу электрондық құжаттарды беру технологиясын айқындайтын нормативтік-техникалық құжаттарға, сондай-ақ интеграциялық платформаның СБҮТ қызметімен өзара іс-қимыл регламенттеріне және Комиссия бекітетін өзара іс-қимыл кезінде пайдаланылатын электрондық хабарламалардың форматтары мен құрылымдарына сәйкес жүзеге асырылуға тиіс.
Ұлттық сегмент шеңберінде интеграциялық шлюз бен СБҮТ арасындағы өзара іс-қимылды қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын техникалық шешімдер, сондай-ақ мұндай өзара іс-қимылға қойылатын қосымша талаптар (қажет болған жағдайда) мүше мемлекеттермен дербес айқындалады.
4.1.5.3. Ұлттық сегменттердің интеграциялық шлюздері мен Комиссия сегментінің интеграциялық шлюзі арасындағы өзара іс-қимыл интеграциялық платформа құрамына кіретін көліктік кіші жүйені және/немесе деректерді беру жүйесін пайдалана отырып электрондық хабарламалар алмасу арқылы жүзеге асырылуға тиіс.
4.1.5.4. Мүше мемлекеттердің ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл жүйелері мен ұлттық сегменттердің интеграциялық шлюздері арасындағы байланыс тәсілдері мен құралдары мүше мемлекеттердің ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл жүйелері қоятын талаптарға сәйкес айқындалуға тиіс.
4.1.6. Іргелес жүйелермен үйлесімділікке қойылатын талаптар
4.l.6.1. Интеграцияланған жүйеге қатысты:
1) уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелері;
2) сыртқы ақпараттық жүйелер іргелес болып табылады.
4.1.6.2. Уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелерінің интеграцияланған жүйемен өзара іс-қимылы мүше мемлекеттердің ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл жүйелерінің және ұлттық сегменттердің интеграциялық шлюздерінің функцияларын пайдалану арқылы жүзеге асырылуға тиіс.
4.1.6.3. Сыртқы ақпараттық жүйелердің интеграцияланған жүйемен өзара іс-қимылы интеграциялық платформа құрамына кіретін сыртқы жүйелермен өзара іс-қимыл кіші жүйесі ұсынатын функцияларды пайдалану арқылы жүзеге асырылуға тиіс.
4.1.6.4. Сыртқы ақпараттық жүйелердің интеграцияланған кіші жүйемен өзара іс-қимылы өзара іс-қимылдың техникалық шарттарына сәйкес Комиссияның интеграциялық сегментінің ақпараттық қауіпсіздік кіші жүйесі және сыртқы ақпараттық жүйе ұсынатын қорғалған деректерді беру арналары арқылы жүзеге асырылуға тиіс.
4.1.7. Персоналдың санына, біліктілігіне және оның жұмыс режиміне қойылатын талаптар
4.1.7.1. Персоналдың саны мен біліктілігіне қойылатын талаптар Комиссияның интеграциялық сегментін және ұлттық сегменттерді жобалау және әзірлеу сатысында айқындалуға тиіс.

4.1.5.2. Информационный обмен между интеграционными шлюзами и сервисами ДТС должен осуществляться в соответствии с нормативно-техническими документами, определяющими технологию передачи электронных документов, а также регламентами взаимодействия интеграционной платформы со службой ДТС, форматами и структурами используемых при взаимодействии электронных сообщений, утверждаемыми Комиссией.
Технические решения, используемые для обеспечения взаимодействия между интеграционным шлюзом и ДТС в рамках национального сегмента, а также дополнительные требования к такому взаимодействию (при необходимости), определяются государствами-членами самостоятельно.
4.1.5.3. Взаимодействие между интеграционными шлюзами национальных сегментов и интеграционным шлюзом сегмента Комиссии должно выполняться путем обмена электронными сообщениями с использованием транспортной подсистемы и/или системы передачи данных, входящей в состав интеграционной платформы.
4.1.5.4. Способы и средства связи между системами межведомственного информационного взаимодействия государств-членов и интеграционными шлюзами национальных сегментов должны определяться в соответствии с требованиями, предъявляемыми системами межведомственного информационного взаимодействия государств-членов.
4.1.6. Требования к совместимости со смежными системами
4.1.6.1. Смежными по отношению к интегрированной системе являются:
1) информационные системы уполномоченных органов;
2) внешние информационные системы.
4.1.6.2. Взаимодействие информационных систем уполномоченных органов с интегрированной системой должно осуществляться с использованием функций систем межведомственного информационного взаимодействия государств-членов и интеграционных шлюзов национальных сегментов.
4.1.6.3. Взаимодействие внешних информационных систем с интегрированной системой должно осуществляться с использованием функций, предоставляемых подсистемой взаимодействия с внешними системами, входящей в состав интеграционной платформы.
4.1.6.4. Взаимодействие внешних информационных систем с интегрированной подсистемой должно осуществляться с использованием защищенных каналов передачи данных, предоставляемых подсистемой информационной безопасности интеграционного сегмента Комиссии и внешней информационной системой в соответствии с техническими условиями такого взаимодействия.
4.1.7. Требования к численности, квалификации персонала и режиму его работы
4.1.7.1. Требования к численности и квалификации персонала должны определяться на стадии проектирования и разработки интеграционного сегмента Комиссии и национальных сегментов.

4.1.7.2. Интеграцияланған жүйенің әрбір компонентінің техно-жұмыс жобасының құжаттамасында персоналдың арнайы даярлығына және интеграцияланған жүйе компоненттерін пайдалану үшін қажетті білімдерге қойылатын талаптар көрсетілуге тиіс.
4.1.8. Мақсаттық көрсеткіштер
4.1.8.1. Интеграцияланған жүйе Одақтағы интеграциялық процестерді дамыту кезінде, сондай-ақ интеграцияланған жүйенің функционалдық мүмкіндіктеріне қойылатын талаптар өзгерген кезде жаңғырту мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс. Интеграцияланған жүйені жаңғырту барысында интеграцияланған жүйеде сақталатын деректерді сақтау және оларды одан әрі пайдалану мүмкіндігі қамтамасыз етілуге тиіс.
4.1.9. Сенімділікке қойылатын талаптар
4.1.9.1. Интеграцияланған жүйенің компоненттері тәулік бойы үздіксіз жұмыс істеуді, профилактика мен қайта баптауға арналған рұқсат етілетін үзілістермен және ақаулыққа байланысты жылына 44 сағаттан аспайтын тоқтап қалулармен, сондай-ақ тоқтап қалуға әкелген ақаулықты жоюдың орташа уақыты 4 сағаттан аспайтын жағдайда қамтамасыз етуге тиіс.
4.1.9.2. Интеграцияланған жүйенің есептеу ресурстары интеграцияланған жүйенің тәулігіне 24 сағат, жылына 365 күн қолжетімді болуын қамтамасыз етуге тиіс.
4.1.9.3. Интеграцияланған жүйенің техникалық құралдары жоспарлы профилактикалық, регламенттік, жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын, сондай-ақ интеграцияланған жүйенің жұмысын тоқтатпай жаңғыртуды орындау мүмкіндігін көздеуге тиіс.
4.1.9.4. Аппараттық қамтамасыз етуде іркілістер туындаған кезде, оның ішінде электр энергиясының апаттық ажыратылуын қоса алғанда, интеграцияланған жүйенің компоненттері іркілістер жойылғаннан және аппараттық қамтамасыз ету дұрыс қайта іске қосылғаннан кейін (орындалатын бағдарламалық коды бар жұмыс ақпарат тасымалдағыштары зақымдалған жағдайларды қоспағанда) өз жұмысқа қабілеттілігін автоматты түрде қалпына келтіруге тиіс.
4.1.9.5. Интеграцияланған жүйенің компоненттері интеграцияланған жүйе пайдаланушыларының қате әрекеттерінен туындаған төтенше жағдайларды дұрыс өңдеуді қамтамасыз етуге тиіс. Бұл жағдайда интеграцияланған жүйенің компоненттері интеграцияланған жүйе пайдаланушысына тиісті төтенше хабарламаларды беруге, содан кейін қате (рұқсат етілмейтін) командаға дейінгі жұмыс күйіне қайта оралуға тиіс.
4.1.9.6. Интеграцияланған жүйенің компоненттері деректердің қате форматына немесе жол берілмейтін мәндеріне байланысты туындаған төтенше жағдайларды дұрыс өңдеуді қамтамасыз етуге тиіс. Бұл жағдайда интеграцияланған жүйенің компоненттері төтенше жағдайлар туралы ақпаратты тиісті журналдарда сақтауды қамтамасыз етуге, содан кейін қате кіріс деректері түскенге дейінгі жұмыс күйіне қайта оралуға тиіс.

4.1.7.2. В документации технорабочего проекта каждого компонента интегрированной системы должны указываться требования по специальной подготовке персонала и о знаниях, необходимых для эксплуатации компонентов интегрированной системы.
4.1.8. Показатели назначения
4.1.8.1. Интегрированная система должна обеспечивать возможность модернизации при развитии интеграционных процессов в Союзе, а также при изменении требований к функциональным возможностям интегрированной системы. В ходе модернизации интегрированной системы должна быть обеспечена возможность сохранения и дальнейшего использования данных, хранящихся в интегрированной системе.
4.1.9. Требования к надежности
4.1.9.1. Компоненты интегрированной системы должны обеспечивать непрерывное функционирование в круглосуточном режиме с допустимыми перерывами на профилактику и перенастройку и простоями в связи с неисправностью не более 44 часов в год при среднем времени устранения неисправности, вызвавшей простой, не более 4 часов.
4.1.9.2. Вычислительные ресурсы интегрированной системы должны обеспечивать доступность интегрированной системы 24 часа в сутки 365 дней в году.
4.1.9.3. Технические средства интегрированной системы должны предусматривать возможность выполнения плановых профилактических, регламентных, ремонтно-восстановительных работ, а также модернизации без остановки функционирования интегрированной системы.
4.1.9.4. При возникновении сбоев в аппаратном обеспечении, включая аварийное отключение электропитания, компоненты интегрированной системы должны автоматически восстанавливать свою работоспособность после устранения сбоев и корректного перезапуска аппаратного обеспечения (за исключением случаев повреждения рабочих носителей информации с исполняемым программным кодом).
4.1.9.5. Компоненты интегрированной системы должны обеспечивать корректную обработку аварийных ситуаций, вызванных неверными действиями пользователей интегрированной системы. В этом случае компоненты интегрированной системы должны выдавать пользователю интегрированной системы соответствующие аварийные сообщения, после чего возвращаться в рабочее состояние, предшествовавшее неверной (недопустимой) команде.
4.1.9.6. Компоненты интегрированной системы должны обеспечивать корректную обработку аварийных ситуаций, вызванных неверным форматом или недопустимыми значениями данных. В этом случае компоненты интегрированной системы должны обеспечивать сохранение информации об аварийных ситуациях в соответствующих журналах, после чего возвращаться в рабочее состояние, предшествовавшее поступлению некорректных входных данных.

4.1.9.7. Іргелес жүйелердің бірінің істен шығуы, сондай-ақ іргелес жүйелердің интеграцияланған жүйеге қате деректер беруі интеграцияланған жүйенің жұмыс істеуін тоқтатуға әкеп соқтырмауға тиіс.
4.1.10. Эргономика және техникалық эстетикаға қойылатын талаптар
4.1.10.1. Интеграцияланған жүйе пайдаланушысы пайдаланушы интерфейсі арқылы өзара әрекеттесетін Комиссияның интеграциялық сегментінің және ұлттық сегменттердің бағдарламалық компоненттері мынадай талаптарды ескере отырып іске асырылуға тиіс:
1) Комиссияның интеграциялық сегментінің бағдарламалық компоненттерінің интерфейсі халықаралық сауда және кеден ісі саласында пайдаланылатын шет тіліндегі терминдерді қоспағанда, орыс тілінде болуға тиіс;
2) ұлттық сегменттің бағдарламалық компоненттерінің интерфейсі мүше мемлекеттің мемлекеттік тілінде іске асырылуы мүмкін;
3) ақпараттық хабарламалар мен қателер туралы хабарламалар қысқа және барынша түсінікті болуға тиіс, бұл ретте қателер туралы хабарламалардың соңында (дөңгелек жақша ішінде) туындаған қатені егжей-тегжейлі сипаттайтын және техникалық қолдау қызметтерінің персоналына арналған шет тіліндегі сөздер мен тіркестер кездесуі мүмкін;
4) бағдарламалық компоненттер интерфейсі интеграцияланған жүйе пайдаланушысының экран ажыратымдылығына бейімделу мүмкіндігіне ие болуға тиіс, бұл ретте ең төменгі қолдау көрсетілетін экран ажыратымдылығы 1280х720 нүктеден кем болмауға тиіс;
5) өрістердің атаулары барынша түсінікті болуға және халықаралық сауда және кеден ісі саласында қабылданған қысқартулар мен аббревиатураларды қоспағанда, қысқартулар мен аббревиатураларды қамтымауға тиіс;
6) анықтамалық деректер тиісті анықтамалықтарды пайдалана отырып қана енгізілуге тиіс;
7) мәзірлер мен экрандық нысандар интеграцияланған жүйе пайдаланушысы өзіне тағайындалған рөлге сәйкес ағымдағы құқықтарына сәйкес пайдалана алмайтын тармақтар мен батырмаларды қамтымауға тиіс;
8) экрандық нысандар біркелкі болуға және контекстке тәуелді кіріктірілген көмек жүйесі мен "ыстық" пернелерді белгілеуді қамтуға тиіс;
9) барлық біркелкі операциялар біріздендірілген болуға тиіс;
10) интерфейс қажетті ақпаратты пернетақтаны пайдалана отырып енгізуге мүмкіндік беруге тиіс, бұл ретте "тышқан" манипуляторын пайдалану міндетті болмауға тиіс;
11) мүмкін болған жағдайда біріздендірілген интерфейс элементтері пайдаланылуға тиіс.
4.1.11. Жүйе компоненттерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және сақтау талаптары
Интеграцияланған жүйе компоненттерін пайдалану, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және сақтау Комиссия актілеріне сәйкес жүргізілуге тиіс.

4.1.9.7. Выход из строя одной из смежных систем, а также передача смежными системами ошибочных данных в интегрированную систему не должны приводить к прекращению функционирования интегрированной системы.
4.1.10. Требования к эргономике и технической эстетике
4.1.10.1. Программные компоненты интеграционного сегмента Комиссии и национальных сегментов, с которыми пользователь интегрированной системы будет взаимодействовать через пользовательский интерфейс, должны быть реализованы с учетом следующих требований:
1) интерфейс программных компонентов интеграционного сегмента Комиссии должен быть русскоязычным, за исключением иноязычных терминов, используемых в сфере международной торговли и таможенного дела;
2) интерфейс программных компонентов национального сегмента может быть реализован на государственном языке государства-члена;
3) информационные сообщения и сообщения об ошибках должны быть краткими и предельно ясными, при этом в конце сообщений об ошибках (в круглых скобках) могут встречаться иноязычные слова и фразы, подробно описывающие возникшую ошибку и предназначенные для персонала служб технической поддержки;
4) интерфейс программных компонентов должен иметь возможность подстраиваться под текущее разрешение экрана пользователя интегрированной системы, при этом минимально поддерживаемое разрешение экрана должно быть не менее 1280х720 точек;
5) наименования полей должны быть предельно ясными и не должны иметь сокращений и аббревиатур, за исключением принятых в сфере международной торговли и таможенного дела;
6) справочные данные должны вводиться только с использованием соответствующих справочников;
7) меню и экранные формы не должны содержать пунктов и кнопок, которые пользователь интегрированной системы не может использовать согласно его текущим правам в соответствии с назначенной ему ролью;
8) экранные формы должны быть однотипными и должны иметь встроенную контекстно-зависимую систему подсказок и подсветку "горячих" клавиш;
9) все однотипные операции должны быть унифицированы;
10) интерфейс должен позволять вводить необходимую информацию с использованием клавиатуры, при этом использование манипулятора "мышь" не должно являться обязательным;
11) должны использоваться единые интерфейсные элементы при их возможной унификации.
4.1.11. Требования к эксплуатации, техническому обслуживанию, ремонту и хранению компонентов системы
Эксплуатация, техническое обслуживание, ремонт и хранение компонентов интегрированной системы должны проводиться в соответствии с актами Комиссии.

4.1.12. Ақпаратты рұқсатсыз қол жеткізуден қорғауға қойылатын талаптар
4.1.12.1. Интеграцияланған жүйені дамыту кезінде:
1) ақпараттық қауіпсіздік саласындағы сертификатталған мамандардың қатысуымен әрбір кіші жүйе үшін ақпаратты қорғау талаптары айқындалуға және іске асырылуға тиіс;
2) кіші жүйелерде пайдаланылатын бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу, баптау және пайдалану кезінде өндірушілердің әлемдік үздік тәжірибелері мен ұсынымдары пайдаланылуға тиіс;
3) әрбір кіші жүйе үшін ақпараттық қауіпсіздік саласындағы сертификатталған мамандардың қатысуымен қабылдау-тапсыру сынақтары жүргізілуге тиіс;
4) әрбір кіші жүйе бойынша барлық деңгейлерде жауаптыларды тағайындауды ескеретін пайдалану құжаттары әзірленуге, бекітілуге және енгізілуге тиіс;
5) қауіпсіздіктің өзекті қатерлеріне қарсы іс-қимылға бағытталған ұйымдастырушылық және техникалық шаралар әзірленуге және енгізілуге тиіс;
6) кіші жүйелердегі анықталған ақпараттық қауіпсіздік осалдықтары жойылуға тиіс;
7) өндірушілердің қолдауынан алынған, кіші жүйелерде пайдаланылатын ескірген аппараттық және бағдарламалық құралдар жаңартылуға тиіс.
4.1.12.2. Интеграцияланған жүйеде ақпаратты қорғау Комиссия Кеңесінің 2018 жылғы 5 желтоқсандағы № 96 шешімімен бекітілген Сенімнің трансшекаралық кеңістігін құру, дамыту және жұмыс істеу талаптарына және Комиссия бекітетін нормативтік-техникалық құжаттарға, сондай-ақ ұлттық сегменттер бөлігінде мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес қамтамасыз етілуге тиіс.
4.1.12.3. Интеграцияланған жүйені пайдалану мен дамытуды қамтамасыз ету мүше мемлекеттердің қолданбалы ақпараттық жүйелерінің, ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл жүйелерінің ақпаратты қорғау құралдарына қойылатын талаптарды төмендететін өзгерістер енгізуді талап етпеуге тиіс.
4.1.12.4. Интеграцияланған жүйеде ақпаратқа рұқсатсыз қол жеткізуден қорғау осы техникалық тапсырманың талаптарына сәйкес және Комиссия бекітетін техникалық, технологиялық, әдістемелік және ұйымдастырушылық құжаттардың ережелерін ескере отырып қамтамасыз етілуге тиіс.
4.1.13. Төтенше жағдайлар кезінде ақпараттың сақталуына қойылатын талаптар
4.1.13.1. Ақпараттың сақталуы резервтік көшіру және қалпына келтіру құралдарының көмегімен қамтамасыз етілуге тиіс.
4.1.13.2. Резервтік көшіру және қалпына келтіру құралдары интеграцияланған жүйенің функционалдық кіші жүйелерінің аппараттық-бағдарламалық кешендерінің құрамына енгізілуі немесе инфрақұрылымдық платформа шеңберінде орталықтандырылған компонент ретінде құрылуы мүмкін.
4.1.13.3. Интеграцияланған жүйе кіші жүйелерінің деректерін резервтік көшіру және қалпына келтіру жөніндегі іс-шараларды жүргізу мынадай талаптарды ескере отырып жүзеге асырылуға тиіс:

4.1.12. Требования к защите информации от несанкционированного доступа
4.1.12.1. При развитии интегрированной системы должны быть:
1) определены и реализованы требования по защите информации для каждой подсистемы, с участием сертифицированных специалистов в области информационной безопасности;
2) использованы лучшие мировые практики и рекомендации производителей при разработке, настройке и эксплуатации программного обеспечения, используемого в подсистемах;
3) проведены приҰмосдаточные испытания для каждой подсистемы, с участием сертифицированных специалистов в области информационной безопасности;
4) разработаны, утверждены и внедрены эксплуатационные документы, учитывающая назначение ответственных на всех уровнях для каждой подсистемы;
5) разработаны и внедрены организационные и технические меры, направленные на противодействие актуальным угрозам безопасности;
6) устранены выявленные уязвимости информационной безопасности в подсистемах;
7) обновлены устаревшие аппаратные и программные средства, используемые подсистемами, снятые с поддержки производителями.
4.1.12.2. Защита информации в интегрированной системе должна обеспечиваться в соответствии с Требованиями к созданию, развитию и функционированию трансграничного пространства доверия, утвержденными Решением Совета Комиссии от 5 декабря 2018 г. N 96, и нормативно-техническими документами, утверждаемыми Комиссией, а также законодательством государств-членов в части национальных сегментов.
4.1.12.3 Обеспечение эксплуатации и развития интегрированной системы не должно требовать внесения изменений в средства обеспечения защиты информации прикладных информационных систем, систем межведомственного информационного взаимодействия государств-членов, снижающих требования к средствам обеспечения защиты информации.
4.1.12.4. Защита от несанкционированного доступа к информации в интегрированной системе должна обеспечиваться в соответствии с требованиями настоящего технического задания и с учетом положений технических, технологических, методических и организационных документов, утверждаемых Комиссией.
4.1.13. Требования по сохранности информации при авариях
4.1.13.1. Сохранность информации должна обеспечиваться при помощи средств резервного копирования и восстановления.
4.1.13.2. Средства резервного копирования и восстановления могут входить в состав аппаратно-программных комплексов функциональных подсистем интегрированной системы или создаваться как централизованный компонент в рамках инфраструктурной платформы.
4.1.13.3. Проведение мероприятий по резервному копированию и восстановлению данных подсистем интегрированной системы должно осуществляться с учетом следующего:

1) әрбір кіші жүйе үшін ақпаратты резервтік көшіру және қалпына келтіру жоспарлары мен рәсімдері әзірленуге тиіс;
2) резервтік деректер рұқсатсыз қол жеткізуден және қоршаған ортаның әсерінен қорғалған жерде сақталуға тиіс;
3) ақпаратты резервтік көшіруге арналған жабдық пен бағдарламалық қамтамасыз ету жүйелі түрде тестіленуге тиіс;
4) ақпаратты қалпына келтіру рәсімдері олардың тиімділігіне сенімділікті қамтамасыз ету үшін жүйелі түрде жаңартылып және тестіленуге тиіс;
5) ақпаратты сақтау мерзімдері айқындалуға, сондай-ақ ұзақ мерзімді сақтауға арналған архивтік көшірмелерге қойылатын талаптар ескерілуге тиіс.
4.1.13.4. Резервтеу құралдары төтенше жағдай, жабдықтың істен шығуы немесе табиғи апат болған жағдайда интеграцияланған жүйеде сақталатын және интеграцияланған жүйе құралдарымен өңделетін бағдарламалық қамтамасыз етуді және ақпаратты қалпына келтіруді қамтамасыз етуге тиіс.
4.1.14. Сыртқы әсерлерден қорғау құралдарына қойылатын талаптар
4.1.14.1. Интеграцияланған жүйені сыртқы әсерлерден қорғау интеграцияланған жүйенің бағдарламалық-аппараттық компоненттері орналастырылатын деректерді өңдеу орталықтарын жобалау және жабдықтау бойынша қойылатын талаптарға сәйкес іс-шаралар кешенін іске асыру есебінен қамтамасыз етілуге тиіс.
4.1.15. Патенттік тазалыққа қойылатын талаптар
4.1.15.1. Интеграцияланған жүйенің бағдарламалық-аппараттық құралдары, технологиялары, деректерді өңдеу алгоритмдері және өзге де құрамдас бөліктері мүше мемлекеттердің аумақтарында патенттік тазалыққа ие болуға тиіс.
4.1.16. Стандарттау және біріздендіруге қойылатын талаптар
4.1.16.1. Интеграцияланған жүйе компоненттерін техникалық және жұмыс жобалау кезінде Комиссия ұсынған ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы стандарттар мен ұсынымдар, сондай-ақ ұлттық сегменттер үшін мүше мемлекеттер айқындайтын стандарттар қолданылуға тиіс.
4.1.16.2. Интеграцияланған жүйе компоненттерін іске асыру кезінде ұқсас функцияларды орындайтын дербес сервистерді құруға жол берілмей, біріздендірілген сервистер пайдаланылуға тиіс.
4.1.17. Масштабталуға қойылатын талаптар
4.1.17.1. Интеграцияланған жүйенің бағдарламалық-аппараттық құралдары қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етуді модификациялаусыз өнімділік пен өңделетін деректер көлемі бойынша жеткілікті масштабталуды қамтамасыз етуге тиіс, оның ішінде мынадай жағдайларда:
1) ақпараттық өзара іс-қимыл қатысушыларының саны ұлғайған кезде;
2) интеграцияланған жүйе құралдарымен іске асырылатын ортақ процестер тізбесі кеңейген кезде;
3) ортақ процестерді іске асыру тәсілі өзгерген кезде;

1) должны быть разработаны планы и процедуры резервного копирования и восстановления информации для каждой подсистемы;
2) резервные данные должны храниться в месте, имеющем защиту от несанкционированного доступа и воздействия окружающей среды;
3) оборудование и программное обеспечение резервного копирования информации должно регулярно подвергаться тестированию;
4) процедуры восстановления информации следует регулярно актуализировать и тестировать для обеспечения уверенности в их эффективности;
5) следует определять периоды хранения информации, а также учитывать требования к архивным копиям долговременного хранения.
4.1.13.4. Средства резервирования должны обеспечивать восстановление программного обеспечения и информации, хранящейся в интегрированной системе и обрабатываемой средствами интегрированной системы, после аварии, сбоя оборудования или стихийного бедствия.
4.1.14. Требования к средствам защиты от внешних воздействий
4.1.14.1. Защита интегрированной системы от внешних воздействий должна обеспечиваться за счет реализации комплекса мероприятий в соответствии с требованиями, предъявляемыми к проектированию и оснащению центров обработки данных, в которых будут размещаться программно-аппаратные компоненты интегрированной системы.
4.1.15. Требования по патентной чистоте
4.1.15.1. Программно-аппаратные средства, технологии, алгоритмы обработки данных, иные составные части интегрированной системы должны обладать патентной чистотой на территориях государств-членов.
4.1.16. Требования к стандартизации и унификации
4.1.16.1. При техническом и рабочем проектировании компонентов интегрированной системы должны применяться стандарты и рекомендации в области информационно-коммуникационных технологий, рекомендованные Комиссией, а также определяемые государствами-членами для национальных сегментов.
4.1.16.2. При реализации компонентов интегрированной системы должны использоваться унифицированные сервисы, а не создаваться самостоятельные сервисы, выполняющие схожие функции.
4.1.17. Требования к масштабируемости
4.1.17.1. Программно-аппаратные средства интегрированной системы должны обеспечивать достаточную масштабируемость по производительности и объему обрабатываемых данных без модификации прикладного программного обеспечения в том числе в следующих случаях:
1) увеличение участников информационного взаимодействия;
2) расширение перечня реализуемых средствами интегрированной системы общих процессов;
3) изменение способа реализации общих процессов;

4) Комиссияның интеграциялық сегменті, ұлттық сегменттер және сыртқы ақпараттық жүйелер арасындағы ақпараттық ағындар ұлғайған кезде;
5) интеграцияланған жүйе пайдаланушыларының саны артқан кезде.
4.1.18. Интеграцияланған жүйенің қорғалған деректер беру желісіне қойылатын талаптар
4.1.18.1. Интеграцияланған жүйенің қорғалған деректер беру желісі (бұдан әрі – қорғалған деректер беру желісі) интеграцияланған жүйенің ұлттық сегменттері, Комиссияның интеграциялық сегменті және интеграцияланған жүйенің ұлттық сегменттері арасында жалпы пайдаланылатын байланыс арналары арқылы берілетін деректердің құпиялылығы мен тұтастығын қамтамасыз етуге арналған.
4.1.18.2. Қорғалған деректер беру желісі интеграцияланған жүйенің ұлттық сегменттерінің және Комиссияның интеграциялық сегментінің желілік ресурстарының, сондай-ақ берілетін деректердің тек рұқсат етілген жүйелер мен пайдаланушылар үшін қолжетімді болуына кепілдік беруге және мынадай бағыттар бойынша дамытылуға тиіс:
1) Одақ және (немесе) оның мүше мемлекеттері үшінші елдермен жасасқан келісімдерді іске асыру шеңберінде Комиссияның интеграциялық сегментінің сыртқы ақпараттық жүйелермен өзара іс-қимылын қамтамасыз ету бөлігінде қорғалған деректер беру желісінің интеграциялық мүмкіндіктерін дамыту;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың ақпаратты криптографиялық қорғаудың мамандандырылған құралдарын бірлесіп әзірлеу жөніндегі жобасының нәтижелерін қолдану.
4.2. Функцияларға (міндеттерге) қойылатын талаптар
4.2.1. Мемлекетаралық тестілеу кіші жүйесіне қойылатын талаптар
4.2.1.1. Мемлекетаралық тестілеу кіші жүйесі мыналарды қамтамасыз етуге тиіс:
1) ортақ процестер сервистерін тестілеу процестерін автоматтандыру мүмкіндіктерін ұсынуды және тестілеу нәтижелері туралы қатысушылардың хабардар болуын арттыруды;
2) Комиссия регламенттейтін өзара іс-қимылды тестілеуді: ортақ процестер шеңберінде, уәкілетті органдар мен шаруашылық жүргізуші субъектілер арасындағы өзара іс-қимыл кезінде, Одақтың бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпарат жүйесіне енгізілуге жататын мәліметтерді беру кезінде, цифрлық бастамалар шеңберінде;
3) тестілеуге қатысушылардың кіші жүйеге рұқсат етілген қол жеткізу мүмкіндігін, кіші жүйе ақпараты мен функцияларына қол жеткізуді шектеу мүмкіндігін қамтамасыз етуді;
4) Комиссия бекітетін хабарламаларға қойылатын талаптарды, сондай-ақ электрондық түрдегі құжаттарды тексеруді, оның ішінде штаттық өзара іс-қимыл арналарына қосылу болмаған жағдайларда;
5) тестілеу мәртебесі туралы ақпаратты қалыптастыру және көрсету механизмдері мен құралдарын іске асыруды

4) увеличение информационных потоков между интеграционным сегментом Комиссии, национальными сегментами и внешними информационными системами;
5) увеличение количества пользователей интегрированной системы.
4.1.18. Требования к защищенной сети передачи данных интегрированной системы
4.1.18.1 Защищенная сеть передачи данных интегрированной системы (далее – защищенная сеть передачи данных) предназначена для обеспечения конфиденциальности и целостности данных, передаваемых по каналам связи общего пользования между национальными сегментами интегрированной системы, интеграционным сегментом Комиссии и национальными сегментами интегрированной системы.
4.1.18.2 Защищенная сеть передачи данных должна обеспечивать гарантии доступности сетевых ресурсов национальных сегментов и интеграционного сегмента Комиссии интегрированной системы, а также передаваемых данных, только авторизованным системам и пользователям и развиваться в рамках следующих направлений:
1) развитие интеграционных возможностей защищенной сети передачи данных в части обеспечения взаимодействия интеграционного сегмента Комиссии с внешними информационными системами в рамках реализации соглашений, заключенных Союзом и (или) его государствами-членами с третьими странами;
2) применение результатов проекта по совместной разработке специализированных средств криптографической защиты информации Евразийского экономического союза.
4.2. Требования к функциям (задачам)
4.2.1. Требования к подсистеме межгосударственного тестирования
4.2.1.1. Подсистема межгосударственного тестирования должна обеспечивать:
1) предоставление возможностей автоматизации процессов проведения тестирования сервисов общих процессов и повышение информированности участников о результатах тестирования;
2) проведение тестирования регламентируемого Комиссией взаимодействия: в рамках общих процессов, при взаимодействии между уполномоченными органами и хозяйствующими субъектами, при передаче сведений, подлежащих включению в систему единой нормативно-справочной информации Союза, в рамках цифровых инициатив;
3) возможность авторизованного доступа к подсистеме участников тестирования, обеспечивающих возможность разграничения доступа к информации и функциям подсистемы;
4) проведение проверки утверждаемых Комиссией требований к сообщениям, а также документам в электронном виде, в том числе в условиях отсутствия подключения к штатным каналам взаимодействия;
5) реализацию механизмов, средств формирования и отображения информации о статусе тестирования.

6) хабарламалардың құрылымдық және форматтық-логикалық бақылау механизмдерін іске асыруды;
7) мемлекетаралық тестілеуге қатысатын ұлттық сегменттердің ақпараттық жүйелеріне бастамашы хабарламаларды автоматты түрде жіберу механизмдерін іске асыруды;
8) өзара іс-қимылға қатысушының кіші жүйесіне және Комиссия сегментінің кіші жүйелеріне жүктеме беру режимінде жүктемелік тестілеу жүргізу мүмкіндігін;
9) тестілеу статистикасын қалыптастыру және көрсету механизмдерін, жүргізілген тестілеуді хаттамалауды, оның ішінде тестілеу уақыты, қатысушы, тестіленетін өзара іс-қимыл, нәтиже, тесттен өту уақыт параметрлері туралы мәліметтерді, сондай-ақ тестілеуге қатысушыларға хаттамаларды, оның ішінде бағдарламалық интерфейстер арқылы ұсынуды іске асыруды;
10) тестілеуге қатысушыны әдістемелік қолдау құралдарын – хабарламалар үлгілерін, баптау параметрлерін, хабарламаларға қойылатын формальды талаптарды, нұсқаулықтар мен ұсынымдарды;
11) ортақ процестерді басқару кіші жүйесінің мәліметтері мен сервистерін пайдалану мүмкіндігін;
12) тестілеуге қатысушылардың жеке кабинеттерін құруды.
4.2.1.2. Мемлекетаралық тестілеу кіші жүйесіне қойылатын егжей-тегжейлі талаптар тиісті жеке техникалық тапсырмада айқындалуға тиіс.
4.2.2. Цифрлық симуляторға қойылатын талаптар
4.2.2.1. "Цифрлық симулятор" архитектуралық-техникалық шешімі Одақ субъектілерінің ақпараттық өзара іс-қимыл процестерінің жаңа технологиялық іске асырылуын автономды тестілеу мүмкіндіктерін қамтамасыз етуге, бір инфрақұрылымдық архитектуралық-технологиялық шешім шеңберінде қатысушылардың мінез-құлқын модельдеу қажеттілігін ескере отырып арналған.
4.2.2.2. Цифрлық симулятор интеграцияланған жүйенің интеграциялық және ұлттық сегменттерінің модельдерін, интеграциялық платформаны, мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының типтік ақпараттық жүйелерін, шаруашылық жүргізуші субъектілердің ақпараттық жүйелерін қамтуға тиіс.
Бұл ретте цифрлық симулятор интеграцияланған жүйеде жинақталатын және өңделетін нақты деректерді пайдалана отырып, цифрлық өзара іс-қимыл процестерін, жаңа ортақ процестерді тестілеу мүмкіндігін қамтамасыз ететіндей етіп жобалануға тиіс.
4.2.2.3. Цифрлық симулятор іске қосылған компоненттерді конфигурациялау және әкімшілендіру құралдарын, пысықталатын өзара іс-қимыл процестерін мониторингтеу құралдарын, жүктемелік тестілеу жүргізу құралдарын қамтуға тиіс.
4.2.2.4. Цифрлық симулятор кемінде 5 (бес) эксперименттік процесті (пилоттық жобаны) бір мезгілде пысықтауды қамтамасыз етуге тиіс.

6) реализацию механизмов структурного и форматно-логического контроля сообщений;
7) реализацию механизмов автоматической отправки инициирующих сообщений в участвующие в межгосударственном тестировании информационные системы национальных сегментов;
8) возможность проведения нагрузочного тестирования в режиме подачи нагрузки на подсистему участника взаимодействия и на подсистемы сегмента Комиссии.
9) реализацию механизмов формирования и отображения статистики тестирования, протоколирования проводимого тестирования, в том числе сведений о времени тестирования, участнике, тестируемом взаимодействии, результате, временных параметрах прохождения теста, а также предоставления протоколов участникам тестирования, в том числе с помощью программных интерфейсов.
10) инструменты методической поддержки участника тестирования – примеры сообщений, настроечные параметры, формальные требования к сообщениям, инструкции и рекомендации.
11) возможность использования сведений и сервисов подсистемы управления общими процессами;
12) создание личных кабинетов участников тестирования.
4.2.1.2. Детальные требования к подсистеме межгосударственного тестирования должны быть определены в соответствующем частном техническом задании.
4.2.2. Требования цифровому симулятору
4.2.2.1. Архитектурно-техническое решение "цифровой симулятор" предназначено для обеспечения возможностей автономного тестирования новых технологических реализаций процессов информационного взаимодействия субъектов Союза с учетом необходимости моделирования поведения участников в рамках одного инфраструктурного архитектурно-технологического решения.
4.2.2.2. Цифровой симулятор должен включать модели интеграционного и национальных сегментов интегрированной системы, интеграционной платформы, типовых информационных систем уполномоченных органов государств-членов, информационных систем хозяйствующих субъектов.
При этом цифровой симулятор должен быть спроектирован таким образом, чтобы обеспечивать возможность проведения тестирования процессов цифрового взаимодействия, новых общих процессов с использованием реальных данных, накапливаемых и обрабатываемых в интегрированной системе.
4.2.2.3. Цифровой симулятор должен включать инструменты для конфигурирования и администрирования задействованных компонентов, средства мониторинга отрабатываемых процессов взаимодействия, средства для проведения нагрузочного тестирования.
4.2.2.4. Цифровой симулятор должен обеспечивать одновременную отработку не менее 5 (пяти) экспериментальных процессов (пилотных проектов).

4.2.2.5. Цифрлық симулятор сервистераралық өзара іс-қимыл мүмкіндігін (мүше мемлекеттердің сервистерінің өзара іс-қимылын қоса алғанда) ұсынуға тиіс.
4.2.2.6. Цифрлық симуляторға қойылатын талаптар интеграцияланған жүйені дамыту процесінде нақтылануы мүмкін
4.2.2.7. "Цифрлық симулятор" архитектуралық-техникалық шешіміне қойылатын талаптар интеграцияланған жүйені дамыту процесінде нақтылануы мүмкін.
4.2.2.8. Цифрлық симуляторға қойылатын егжей-тегжейлі талаптар тиісті жеке техникалық тапсырмада айқындалуға тиіс. "Цифрлық симулятор" архитектуралық-техникалық шешімінің компоненттеріне қойылатын егжей-тегжейлі талаптар тиісті жеке техникалық тапсырмаларда айқындалуы мүмкін.
4.2.3. Интеграцияланған жүйе пайдаланушыларын сәйкестендіру және аутентификациялау кіші жүйесіне қойылатын талаптар
4.2.3.1. Интеграцияланған жүйе пайдаланушыларын сәйкестендіру және аутентификациялау кіші жүйесі интеграцияланған жүйені пайдалана отырып жүзеге асырылатын ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылардың (уәкілетті органдардың лауазымды адамдарының, шаруашылық жүргізуші субъектілердің өкілдерінің және жеке тұлғалардың) интеграцияланған жүйе құралдарымен қалыптастырылатын сервистер мен ортақ ақпараттық ресурстарға санкцияланған қол жеткізу механизмдерін іске асыруды қамтамасыз етуге тиіс. Интеграцияланған жүйе пайдаланушыларын сәйкестендіру және аутентификациялау кіші жүйесі интеграцияланған жүйе пайдаланушыларын олардың негізінде авторизациялау мақсатында мүше мемлекеттердің ұлттық сегменттерінде пайдаланылатын ұқсас механизмдермен қажетті өзара іс-қимылды қолдауға тиіс.
4.2.3.2. Интеграцияланған жүйе пайдаланушыларын сәйкестендіру және аутентификациялау кіші жүйесі мыналарды қамтамасыз етуге тиіс:
1) пайдаланушыға интеграцияланған жүйенің функциялары мен сервистеріне бірыңғай есептік жазбаны ұсынуды, ол интеграцияланған жүйенің функцияларына, цифрлық платформаларға және интеграцияланған жүйе шеңберінде қалыптастырылатын ортақ ақпараттық ресурстарға регламенттелген қол жеткізу мүмкіндігін береді;
2) интеграцияланған жүйенің әртүрлі санаттағы пайдаланушыларын (уәкілетті органдардың лауазымды адамдарын, жеке тұлғаларды, заңды тұлғалардың өкілдерін, жеке кәсіпкерлерді, ақпараттық жүйелерді) сәйкестендіруді, аутентификациялауды және интеграцияланған жүйенің сервистері мен функцияларына, интеграцияланған жүйе негізінде құрылған цифрлық платформаларға, интеграцияланған жүйе шеңберінде қалыптастырылатын ортақ ақпараттық ресурстарға регламенттелген қол жеткізуді;
3) интеграцияланған жүйенің функционалдық кіші жүйелеріне пайдаланушыларды бірыңғай авторизациялау мен аутентификациялауды жүзеге асыру мүмкіндігін беруді.

4.2.2.5. Цифровой симулятор должен предоставлять возможность межсервисного взаимодействия (включая взаимодействие сервисов государств-членов).
4.2.2.6. Требования к цифровому симулятору могут уточняться в процессе развития интегрированной системы.
4.2.2.7. Требования к архитектурно-техническому решению "цифровой симулятор" могут уточняться в процессе развития интегрированной системы.
4.2.2.8. Детальные требования к цифровому симулятору должны быть определены в соответствующем частном техническом задании. Детальные требования к компонентам архитектурно-технического решения "цифровой симулятор" могут быть определены в соответствующих частных технических заданиях.
4.2.3. Требования к подсистеме идентификации и аутентификации пользователей интегрированной системы
4.2.3.1. Подсистема идентификации и аутентификации пользователей интегрированной системы должна обеспечить реализацию механизмов санкционированного доступа участников информационного взаимодействия (должностных лиц уполномоченных органов, представителей хозяйствующих субъектов и физических лиц), осуществляемого с использованием интегрированной системы, к сервисам и общим информационным ресурсам, формируемым средствами интегрированной системы. Подсистема идентификации и аутентификации пользователей интегрированной системы должна поддерживать необходимое взаимодействие с аналогичными механизмами, используемыми в национальных сегментах государств-членов, в целях авторизации пользователей интегрированной системы на их основе.
4.2.3.2. Подсистема идентификации и аутентификации пользователей интегрированной системы должна обеспечивать:
1) предоставление пользователю функций и сервисов интегрированной системы единой учетной записи, которая дает возможность получить регламентированный доступ к функциям интегрированной системы, цифровых платформ и к общим информационным ресурсам, формируемым в рамках интегрированной системы;
2) идентификацию, аутентификацию и регламентированный доступ различных категорий пользователей интегрированной системы (должностных лиц уполномоченных органов, физических лиц, представителей юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, информационных систем) к сервисам и функциям интегрированной системы, цифровым платформам, созданным на основе интегрированной системы, к общим информационным ресурсам, формируемым в рамках интегрированной системы.
3) предоставление функциональным подсистемам интегрированной системы возможности выполнения единой авторизации и аутентификации пользователей.

4.2.3.3. Интеграцияланған жүйе пайдаланушыларын сәйкестендіру және аутентификациялау кіші жүйесіне қойылатын егжей-тегжейлі талаптар тиісті жеке техникалық тапсырмада айқындалуға тиіс.
4.2.4. Одақтың ақпараттық порталына қойылатын талаптар
4.2.4.1. Одақтың ақпараттық порталы "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісіндегі және Одақ органдарының жергілікті желілеріндегі ресурстардың жиынтығы болып табылады. Одақтың ақпараттық порталы Одақ, оның органдары және олардың қызметі туралы өзекті және сенімді ақпаратты ұсынуды қамтамасыз етуге, сондай-ақ мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдары мен кез келген мүдделі тұлғаларға ортақ процестерді іске асыру кезінде интеграцияланған жүйе құралдарымен қалыптастырылатын Одақтың ортақ ақпараттық ресурстарына қол жеткізу сервистерін ұсынуға тиіс.
4.2.4.2. Одақтың ақпараттық порталы мынадай компоненттерді қамтуға тиіс:
1) Одақтың ортақ ақпараттық ресурстары мен ашық деректер порталы;
2) интеграцияланған жүйенің технологиялық порталы.
4.2.4.5. Одақтың ортақ ақпараттық ресурстары мен ашық деректер порталына қойылатын талаптар
4.2.4.5.1. Одақтың ортақ ақпараттық ресурстары мен ашық деректер порталы әртүрлі санаттағы пайдаланушыларға интеграцияланған жүйе кіші жүйелерінде орталықтандырылған жүргізу арқылы не ортақ процестерді іске асыру шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимыл негізінде, сондай-ақ пайдаланушылардың жеке кабинеттерінде деректерді жүргізу негізінде қалыптастырылатын ортақ ақпараттық ресурстарға авторизацияланған және анонимді қол жеткізуді қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.4.5.2. Одақтың ортақ ақпараттық ресурстары мен ашық деректер порталының құрамына Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ процестерінің деректер моделі, электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдары, нормативтік-анықтамалық ақпарат, Одақ қызметінің бағыттары бойынша тақырыптық бөлімдер және басқалар жөніндегі ақпараттық ресурстар кіреді.
4.2.4.5.3. Одақтың ортақ ақпараттық ресурстары мен ашық деректер порталы деректерді әртүрлі түрде ұсынуды қамтамасыз етуге тиіс, оның ішінде:
1) деректерді пайдаланушы интерфейсінде ұсыну;
2) картографиялық деректерді ұсыну;
3) деректерді API арқылы ұсыну;
4) деректерді инфографика түрінде ұсыну;
5) деректерді машина оқи алатын форматта ұсыну.
4.2.4.5.4. Одақтың ортақ ақпараттық ресурстары мен ашық деректер порталы интеграцияланған жүйе кіші жүйелерінен ақпаратты автоматты режимде жариялауды қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.4.5.5. Одақтың ортақ ақпараттық ресурстары мен ашық деректер порталы ортақ процестерді іске асыруды әдістемелік және технологиялық қолдауды, оның ішінде мыналардың есебінен қамтамасыз етуге тиіс:

4.2.3.3. Детальные требования к подсистеме идентификации и аутентификации пользователей интегрированной системы должны быть определены в соответствующем частном техническом задании.
4.2.4. Требования к информационному порталу Союза
4.2.4.1. Информационный портал Союза является совокупностью ресурсов в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" и локальных сетях органов Союза. Информационный портал Союза должен обеспечивать предоставление актуальной и достоверной информации о Союзе, его органах и их деятельности, а также должен предоставлять для органов государственной власти государств-членов и любых заинтересованных лиц сервисы доступа к общим информационным ресурсам Союза, формируемым средствами интегрированной системы при реализации общих процессов.
4.2.4.2. Информационный портал Союза должен включать в себя следующие компоненты:
1) портал общих информационных ресурсов и открытых данных Союза;
2) технологический портал интегрированной системы.
4.2.4.5. Требования к порталу общих информационных ресурсов и открытых данных Союза
4.2.4.5.1. Портал общих информационных ресурсов и открытых данных Союза должен обеспечивать пользователям различных категорий авторизированный и анонимный доступ к общим информационным ресурсам, формируемым путем централизованного ведения в подсистемах интегрированной системы либо на основе информационного взаимодействия в рамках реализации общих процессов, а также на основе ведения данных в личных кабинетах пользователей.
4.2.4.5.2. В состав портала общих информационных ресурсов и открытых данных Союза входят информационные ресурсы по вопросам модели данных общих процессов Евразийского экономического союза, структур электронных документов и сведений, нормативно-справочная информации, тематические разделы по направлениям деятельности Союза и пр.
4.2.4.5.3. Портал общих информационных ресурсов и открытых данных Союза должен обеспечивать различное предоставление данных, в том числе:
1) предоставление данных в пользовательском интерфейсе;
2) предоставление картографических данных;
3) предоставление данных посредством API;
4) предоставление данных в виде инфографики;
5) предоставление данных в машиночитаемом формате.
4.2.4.5.4. Портал общих информационных ресурсов и открытых данных Союза должен обеспечивать публикацию информации из подсистем интегрированной системы в автоматическом режиме.
4.2.4.5.5. Портал общих информационных ресурсов и открытых данных Союза должен обеспечивать осуществление методической и технологической поддержки реализации общих процессов в том числе за счет:

1) ортақ процестерді жобалау және іске асыру жөніндегі әдістемелік және ақпараттық материалдарды жариялау;
2) пәндік салалардың және ортақ процестердің деректер модельдерінің әртүрлі нұсқаларымен ұжымдық жұмыс істеу мүмкіндігі;
3) пәндік салалардың және ортақ процестердің деректер модельдерін XMI форматында жүктеу және түсіру мүмкіндігі;
4) анықталған тәуелділіктер және деректер элементтерін қайталап пайдалану туралы есептер қалыптастыру арқылы пәндік салалардың және ортақ процестердің деректер модельдерін талдау құралдарын ұсыну;
5) ортақ процестер модельдерінің негізінде интеграцияланған жүйе құралдарымен ортақ процестерді іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар жиынтықтарын, олардың типтік құрылымына қойылатын талаптар 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 Комиссия Алқасының шешімімен бекітілген талаптарға сәйкес автоматты түрде қалыптастыру.
4.2.4.5.6. Одақтың ортақ ақпараттық ресурстары мен ашық деректер порталы авторизацияланған пайдаланушыларға жариялануға жататын мәліметтердің әртүрлі санаттарын қалыптастыру мүмкіндігімен қол жеткізуді қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.4.5.7. Одақтың ортақ ақпараттық ресурстары мен ашық деректер порталы типтік функционалдық блоктарды пайдалану негізінде белгілі бір тақырыпқа арналған бөлімшелердің құрылымы мен мазмұнын құру және конфигурациялау үшін интерфейсті қамтамасыз етуге тиіс. Осылайша құрылатын бөлімдер бөлек мекенжайлар бойынша орналастыру мүмкіндігін, сондай-ақ бөлек инсталляциялық пакеттер түрінде түсіру мүмкіндігін көздеуге тиіс.
4.2.4.5.8. Ортақ ақпараттық ресурстар мен ашық деректер порталы мемлекетаралық электрондық қызметтерді іске асыру мәселелері бойынша ақпараттық қолдауды қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.4.5.9. Ортақ ақпараттық ресурстар мен ашық деректер порталы картографиялық деректерді жүргізу және оларды картографиялық интерфейсте визуализациялау тетігін қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.4.5.10. Ортақ ақпараттық ресурстар мен ашық деректер порталы кедергілер мен тосқауылдарды талдау бойынша мынадай функцияларды жүзеге асыруды қамтамасыз етуге тиіс:
1) қолда бар көздерден бар және ықтимал тәуекел салалары туралы ақпаратты жинау және жинақтау;
2) тәуекел салаларын сәйкестендіру, талдау және мониторингтеу құралын ұсыну;
3) тәуекел салаларын айқындау және сараптамалық бағалау құралын ұсыну;
4) тәуекелдердің туындауын шешу және (немесе) алдын алу жөніндегі іс-шаралар жоспарларын жүргізу құралын ұсыну;
5) Одақтың ақпараттық порталы құралдарымен алынған бизнес-қоғамдастық өкілдерінің өтініштері негізінде кедергілер тізілімін қалыптастыру және жүргізу;

1) публикации методических и информационных материалов по проектированию и реализации общих процессов;
2) возможности коллективной работы с различными версиями моделей данных предметных областей и общих процессов;
3) возможности загрузки и выгрузки моделей данных предметных областей и общих процессов в формате XMI;
4) предоставления инструментов анализа моделей данных предметных областей и общих процессов с формированием отчетов о выявленных зависимостях и повторном использовании элементов данных;
5) автоматического формирования на основе моделей общих процессов комплектов технологических документов, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации общих процессов средствами интегрированной системы в соответствии с требованиями к типовой структуре таких документов, утвержденными Решением Коллегии Комиссии от 6 ноября 2014 г. № 200.
4.2.4.5.6. Портал общих информационных ресурсов и открытых данных Союза должен обеспечивать авторизованным пользователям доступ с возможностью формирования различных категорий подлежащих опубликованию сведений.
4.2.4.5.7. Портал общих информационных ресурсов и открытых данных Союза должен обеспечивать интерфейс для создания и конфигурирования структуры и содержания подразделов, посвященных определенной тематике, на основе использования типовых функциональных блоков. Создаваемые таким образом разделы должны допускать возможность размещения по отдельным адресам, а также возможность выгрузки в виде отдельных инсталляционных пакетов.
4.2.4.5.8. Портал общих информационных ресурсов и открытых данных должен обеспечивать информационную поддержку по вопросам реализации межгосударственных электронных услуг.
4.2.4.5.9. Портал общих информационных ресурсов и открытых данных должен обеспечивать механизм ведения картографических данных и их визуализации в картографическом интерфейсе.
4.2.4.5.10. Портал общих информационных ресурсов и открытых данных должен обеспечивать осуществление следующих функций по анализу барьеров и препятствий:
1) сбор и накопление информации о существующих и потенциальных областях рисков из имеющихся источников;
2) предоставление инструмента идентификации, анализа и мониторинга областей рисков;
3) предоставление инструмента для определения и экспертной оценки областей рисков;
4) предоставление инструмента ведения планов мероприятий по решению и (или) предотвращению возникновения рисков;
5) формирование и ведение реестра препятствий, в том числе на основании полученных средствами информационного портала Союза обращений представителей бизнес-сообществ:

6) кедергілерді жою жөніндегі Комиссия жұмыстары туралы мәліметтерді, оның ішінде Одақтың ақпараттық порталында жариялау үшін ұсыну;
7) нарық жай-күйінің көрсеткіштерінің конфигурацияланатын жүйесі негізінде кедергілерді сақтау және жою салдарын формальді бағалау мүмкіндігі.
4.2.4.5.11. Ортақ ақпараттық ресурстар мен ашық деректер порталына қойылатын егжей-тегжейлі талаптар тиісті жеке техникалық тапсырмада айқындалуға тиіс.
4.2.4.6. Интеграцияланған жүйенің технологиялық порталына қойылатын талаптар
4.2.4.6.1. Технологиялық портал ұлттық сегменттердің тапсырыс берушілері мен операторларын, ортақ процестерге қатысушы уәкілетті органдардың техникалық қызметтерін ақпараттық қолдауға, сондай-ақ мүдделі тұлғалардың кең ауқымын ақпараттандыруға арналған.
4.2.4.6.2. Технологиялық портал интеграцияланған жүйенің мүмкіндіктері мен артықшылықтары туралы жалпыға қолжетімді ақпаратты жариялау мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс, оның ішінде:
1) интеграцияланған жүйе қатысушыларын сипаттау;
2) интеграцияланған жүйенің архитектурасын сипаттау;
3) пайдаланылатын технологиялар мен қолданылатын әдістемелерді сипаттау;
4) іске асырылатын ортақ процестерді сипаттау;
5) интеграцияланған жүйе шеңберінде қалыптастырылатын ортақ ақпараттық ресурстарды сипаттау;
6) интеграцияланған жүйені дамыту кезеңдерін сипаттау.
4.2.4.6.3. Технологиялық портал ұлттық сегменттердің тапсырыс берушілері мен операторларының авторизацияланған қызметкерлері үшін интеграцияланған жүйені дамыту және ортақ процестерді іске асыру жөніндегі жұмыстардың барысы туралы ақпарат алмасу сервистерін ұсынуға тиіс.
4.2.4.6.4. Технологиялық портал ұлттық сегменттер операторларының авторизацияланған қызметкерлері үшін ұлттық сегменттерде пайдалану үшін Комиссия ұсынатын бағдарламалық қамтамасыз етудің жаңартуларын жедел алу сервистерін (типтік шлюз, типтік ДТС, адаптерлер, ортақ процестерді базалық іске асыру компоненттері және басқалар) ұсынуға тиіс.
4.2.4.6.5. Технологиялық портал ұлттық сегменттер операторларының авторизацияланған қызметкерлеріне және ортақ процестерге қатысушы уәкілетті органдардың техникалық қызметтеріне интеграцияланған жүйені техникалық қолдау қызметінің сервистеріне, оның ішінде сүйемелдеу жөніндегі өтінімдерді есепке алу және өңдеу құралдарына, штаттан тыс жағдайларды талдау мақсатында жедел өзара іс-қимыл және талдау құралдарына, әдістемелік материалдар мен пайдалану құжаттамасына қол жеткізуді ұсынуға тиіс.
4.2.4.6.7. Технологиялық портал ақпаратты мультимедиялық форматтарда, сондай-ақ интерактивті сервистерді пайдалана отырып ұсынуды қамтамасыз етуге тиіс.

6) предоставление сведений о работах Комиссии по устранению препятствий, в том числе для опубликования на информационном портале Союза.
7) возможность формализованной оценки последствий сохранения и устранения препятствий на основе конфигурируемой системы показателей состояния рынка.
4.2.4.5.11. Детальные требования к порталу общих информационных ресурсов и открытых данных должны быть определены в соответствующем частном техническом задании.
4.2.4.6. Требования к технологическому порталу интегрированной системы
4.2.4.6.1. Технологический портал предназначен для информационной поддержки заказчиков и операторов национальных сегментов, технических служб уполномоченных органов – участников общих процессов, а также информирования широкого круга заинтересованных лиц.
4.2.4.6.2. Технологический портал должен обеспечивать возможность публикации общедоступной информации о возможностях и преимуществах интегрированной системы, в том числе:
1) описание участников интегрированной системы;
2) описание архитектуры интегрированной системы;
3) описание используемых технологий и применяемых методик;
4) описание реализуемых общих процессов,
5) описание формируемых в рамках интегрированной системы общих информационных ресурсов;
6) описание этапов развития интегрированной системы.
4.2.4.6.3. Технологический портал должен предоставлять для авторизованных сотрудников заказчиков и операторов национальных сегментов сервисы для обмена информацией о ходе работ по развитию интегрированной системы и реализации общих процессов.
4.2.4.6.4. Технологический портал должен предоставлять для авторизованных сотрудников операторов национальных сегментов сервисы для оперативного получения обновлений программного обеспечения, предоставляемого Комиссией для использования в национальных сегментах (типовой шлюз, типовой ДТС, адаптеры, компоненты базовой реализации общих процессов и пр.).
4.2.4.6.5. Технологический портал должен предоставлять для авторизованных сотрудников операторов национальных сегментов и технических служб уполномоченных органов – участников общих процессов доступ к сервисам службы технической поддержки интегрированной системы, в том числе к инструментам учета и обработки заявок на сопровождение, инструментам оперативного взаимодействия и анализа в целях разбора нештатных ситуаций, к методическим материалам и эксплуатационной документации.
4.2.4.6.7. Технологический портал должен обеспечивать предоставление информации в мультимедийных форматах, а также с использованием интерактивных сервисов.

4.2.4.6.8. Технологиялық портал Комиссия қызметкерлеріне материалдарды автоматтандырылған режимде дайындау және жариялау мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін контентті басқару құралдарын ұсынуға тиіс.
4.2.4.6.9. Технологиялық портал интеграцияланған жүйенің басқа кіші жүйелерімен, Комиссияның ақпараттық ресурстары мен жүйелерімен интеграциялау есебінен материалдарды автоматты режимде дайындау және жариялау мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін ақпарат көздерін конфигурациялау құралдарын ұсынуға тиіс.
4.2.4.6.10. Технологиялық портал интеграцияланған жүйенің кіші жүйелері мен компоненттерімен жұмыс істеуді оқыту процестерін ақпараттық қолдауды, оның ішінде өткізілетін семинарлар мен конференциялардың сипаттамасын, әдістемелік және оқыту материалдарының құрылымдалған архивін, оның ішінде презентациялар, интерактивті курстар және бейнероликтер форматында, қашықтықтан оқыту құралдарын қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.4.6.11. Технологиялық портал ортақ процестерді іске асыруды әдістемелік және технологиялық қолдауды, оның ішінде мыналардың есебінен қамтамасыз етуге тиіс:
1) ортақ процестерді жобалау және іске асыру жөніндегі әдістемелік және ақпараттық материалдарды жариялау;
2) пәндік салалар мен ортақ процестердің деректер модельдерінің әртүрлі нұсқаларымен ұжымдық жұмыс істеу мүмкіндігі;
3) пәндік салалар мен ортақ процестердің деректер модельдерін XMI форматында жүктеу және түсіру мүмкіндігі;
4) анықталған тәуелділіктер және деректер элементтерін қайталап пайдалану туралы есептерді қалыптастырумен пәндік салалар мен ортақ процестердің деректер модельдерін талдау құралдарын ұсыну;
5) 2014 жылғы 6 қарашадағы № 200 Комиссия Алқасының шешімімен бекітілген мұндай құжаттардың типтік құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес интеграцияланған жүйе құралдарымен ортақ процестерді іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар жиынтықтарын ортақ процестер модельдерінің негізінде автоматты түрде қалыптастыру.
4.2.4.6.12. Технологиялық портал электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізіліміне қол жеткізуді қамтамасыз етуге тиіс. Электрондық құжаттар мен мәліметтер құрылымдарының тізілімі электрондық құжаттардың қолданбалы және технологиялық құрылымдарын Microsoft Word (DOCX) форматындағы сипаттама және XSD форматындағы схема түрінде сақтау және жаңарту үшін арналған.
4.2.4.6.13. Технологиялық портал "Еуразиялық ашық ақпараттық интеграция моделінің" мәліметтерін ұсынуды қамтамасыз етуге тиіс, олар Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ортақ процестердің формализацияланған сипаттамасын көрсетуге арналған және ортақ процестерді құру мен оларды өзекті күйде қолдауға бірыңғай тәсілді қамтамасыз етеді.

4.2.4.6.8. Технологический портал должен предоставлять инструменты управления контентом для обеспечения возможности подготовки и публикации материалов сотрудниками Комиссии в автоматизированном режиме.
4.2.4.6.9. Технологический портал должен предоставлять инструменты конфигурирования источников информации для обеспечения возможности подготовки и публикации материалов в автоматическом режиме за счет интеграции с другими подсистемами интегрированной системы, информационными ресурсами и системами Комиссии.
4.2.4.6.10. Технологический портал должен обеспечивать информационную поддержку процессов обучения работе с подсистемами и компонентами интегрированной системы, включая описание проводимых семинаров и конференций, структурированный архив методических и обучающих материалов, в том числе в формате презентаций, интерактивных курсов и видеороликов, инструменты дистанционного обучения.
4.2.4.6.11. Технологический портал должен обеспечивать осуществление методической и технологической поддержки реализации общих процессов в том числе за счет:
1) публикации методических и информационных материалов по проектированию и реализации общих процессов;
2) возможности коллективной работы с различными версиями моделей данных предметных областей и общих процессов;
3) возможности загрузки и выгрузки моделей данных предметных областей и общих процессов в формате XMI;
4) предоставления инструментов анализа моделей данных предметных областей и общих процессов с формированием отчетов о выявленных зависимостях и повторном использовании элементов данных;
5) автоматического формирования на основе моделей общих процессов комплектов технологических документов, регламентирующих информационное взаимодействие при реализации общих процессов средствами интегрированной системы в соответствии с требованиями к типовой структуре таких документов, утвержденными Решением Коллегии Комиссии от 6 ноября 2014 г. N 200.
4.2.4.6.12. Технологический портал должен обеспечить предоставление доступа к реестру структур электронных документов и сведений. Реестр структур электронных документов и сведений предназначен для хранения и актуализации прикладных и технологических структур электронных документов в виде описания в формате Microsoft Word (DOCX) и схемы в формате XSD.
4.2.4.6.13. Технологический портал должен обеспечить предоставление сведений "Евразийской открытой модели информационной интеграции", которые предназначены для отражения формализованного описания общих процессов в рамках Евразийского экономического союза, предоставляющее унифицированный подход к построению общих процессов и поддержанию их в актуальном состоянии

4.2.4.6.14. Технологиялық портал ортақ процестерді жобалау және іске асыру бойынша орындалатын жұмыстарды есепке алу, бақылау және мониторинг жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.4.6.15. Технологиялық портал интеграциялық платформа құралдарын пайдалана отырып ортақ процестер шеңберінде берілетін хабарламаларды беру орындалуын талдау мүмкіндігін, оның ішінде ақпараттық өзара іс-қимыл ағындарын визуализациялау мүмкіндігін, ақпараттық өзара іс-қимылдың ағымдағы қарқындылығын, хабарламаларды беру уақыт параметрлерін, ақпараттық өзара іс-қимыл оқиғаларын визуализациялауды қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.4.6.17. Технологиялық портал ақпараттық өзара іс-қимылдың барысы және интеграцияланған жүйені дамыту туралы білім базасын жүргізуді қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.5. Ақпараттық-талдамалық кіші жүйеге қойылатын талаптар
4.2.5.1. Ақпараттық-талдамалық кіші жүйе мынадай функцияларды жүзеге асыруды қамтамасыз етуге тиіс:
1) шоғырландырылған ақпарат негізінде, оның ішінде мынадай бөлікте талдамалық сұраулар мен есептік нысандарды қалыптастыруды:
мүше мемлекеттердің тауарлармен сыртқы және өзара саудасының құрылымы;
мүше мемлекеттердің статистикалық көрсеткіштерінің динамикасы;
есептік статистикалық көрсеткіштер;
мүше мемлекеттердің статистикалық көрсеткіштерін салыстыру;
мүше мемлекеттердің статистикалық көрсеткіштерін әлемнің электрондық картасында көрсету;
деректерді көрнекі ұсыну мақсатында талдамалық панельдерді қалыптастыру мүмкіндігі;
көлік инфрақұрылымының, кедендердің, порттардың, шекаралардың орналасуын визуализациялау;
2) Комиссияның интеграциялық сегментінің ақпараттық ресурстары құрамында талдамалық деректердің бірыңғай қоймасын қалыптастыру және жүргізу, оның ішінде:
деректер көздерінен (файлдардан, дерекқорлардан) бастапқы (өңделмеген) деректерді жүктеу;
қызметтің негізгі бағыттары бойынша шоғырландырылған деректерді қамтамасыз ететін көпқұрамды талдамалық витриналарды қоса алғанда, талдамалық деректер витриналарын қалыптастыру;
жүктелетін деректерде пайдаланылатын анықтамалықтар мен сыныптауыштарды тексеруді және оларды нормативтік-анықтамалық ақпарат кіші жүйесінің деректерімен келісуді қоса алғанда, кіріс деректерді шоғырландыру;
деректер элементтерінің өлшем бірліктерін біріздендіру;
ақпараттық-талдамалық кіші жүйенің жұмыс істеуі үшін қажетті деректерді агрегаттау және көрсеткіштерді қалыптастыру;
ақпараттық-талдамалық кіші жүйенің талдамалық деректер қоймасын қалыптастыру бойынша хаттамалар мен технологиялық статистиканы қалыптастыру;
осы деректер көздері бөлінісінде деректердің өзектілігі туралы есепті қалыптастыру.

4.2.4.6.14. Технологический портал должен обеспечить возможность вести учет, контроль и мониторинг выполняемых работ по проектированию и реализации общих процессов.
4.2.4.6.15. Технологический портал должен обеспечить возможность анализа выполнения передачи сообщений, передаваемых в рамках общих процессов с использованием средств интеграционной платформы, включая возможность визуализации потоков информационного взаимодействия, текущую интенсивность информационного взаимодействия, временные параметры передачи сообщений, визуализация событий информационных взаимодействий.
4.2.4.6.17. Технологический портал должен обеспечить ведение базы знаний о ходе информационного взаимодействия и развития интегрированной системы.
4.2.5. Требования к информационно-аналитической подсистеме
4.2.5.1. Информационно-аналитическая подсистема должна обеспечивать осуществление следующих функций:
1) формирование аналитических запросов и отчетных форм на основе консолидированной информации в том числе в части:
структуры внешней и взаимной торговли товарами государств-членов;
динамики статистических показателей государств-членов;
расчетных статистических показателей;
сопоставления статистических показателей государств-членов;
отображения статистических показателей государств-членов на электронной карте мира;
возможности формирования аналитических панелей для целей наглядного представления данных;
визуализации расположения транспортной инфраструктуры, таможни, портов, границ;
2) формирование и ведение единого хранилища аналитических данных в составе информационных ресурсов интеграционного сегмента Комиссии, в том числе:
загрузка исходных (необработанных) данных из источников данных (файлов, баз данных);
формирование аналитических витрин данных, включая многосоставные аналитические витрины, обеспечивающие консолидированные данные по ключевым направлениям деятельности;
консолидация входных данных, включая проверку справочников и классификаторов, используемых в загружаемых данных, и их согласование с данными подсистемы нормативно-справочной информации;
унификация единиц измерения элементов данных;
агрегация данных и формирование показателей, необходимых для функционирования информационно-аналитической подсистемы;
формирование протоколов и технологической статистики по формированию хранилища аналитических данных информационно-аналитической подсистемы;
формирование отчета об актуальности данных в разрезе источников этих данных.

4.2.5.2. Ақпараттық-талдамалық кіші жүйені дамыту мынадай бағыттар шеңберінде қамтамасыз етілуге тиіс:
мүше мемлекеттердің деректер көздерін толықтыру арқылы деректер көздерінің құрамын кеңейту;
талдамалық деректер витриналарының құрамын кеңейту;
талдамалық деректер витриналарын, сұрауларды, талдамалық есептік нысандарды және жарияланымдарды қалыптастыру кезінде деректерді өңдеудің қосымша алгоритмдерін іске асыру;
ақпараттық-талдамалық кіші жүйе құралдарымен орындалатын талдамалық міндеттер мен экономикалық саладағы процестердің өзгерістерін талдау және бағалау, мониторингтеу жөніндегі міндеттердің құрамын кеңейту, оның ішінде мүше мемлекеттердегі өнеркәсіптік өндіріс динамикасына әсер ететін оқиғаларды, факторларды, заңдылықтар мен үрдістерді салыстырмалы талдау бөлігінде;
мүше мемлекеттердегі өнеркәсіптік тауарлар өндірісінің (қорларының) көлемдерін модельдеу және сценарийлік болжау;
сыртқы көздерден деректерді автоматты түрде жинауды қамтамасыз ету және ашық дереккөздерге семантикалық талдау жүргізу мүмкіндіктерін іске асыру бөлігінде ақпараттық-талдамалық кіші жүйенің технологиялық мүмкіндіктерін кеңейту;
ортақ процестер деректері бойынша шоғырландырылған есептілікті қалыптастыру.
4.2.5.3. Ақпараттық-талдамалық кіші жүйеге қойылатын талаптар интеграцияланған жүйені дамыту процесінде нақтылануы мүмкін.
4.2.5.4. Ақпараттық-талдамалық кіші жүйеге қойылатын егжей-тегжейлі талаптар тиісті жеке техникалық тапсырмада айқындалуға тиіс.
4.2.6. Статистика кіші жүйесіне қойылатын талаптар
4.2.6.1. Статистика кіші жүйесі мынадай функцияларды жүзеге асыруды қамтамасыз етуге тиіс:
1) кіші жүйенің метадеректерін, оның ішінде нормативтік-анықтамалық ақпаратты қалыптастыруды, жүргізуді және басқаруды;
2) метадеректер артефактілерін генерациялауды қамтамасыз етуді;
3) метадеректер артефактілерін сыртқы көздерден жүктеуді;
4) метадеректер артефактілерін экспорттау процестерін қамтамасыз етуді;
5) Одақтың мүше мемлекеттерінің ресми статистикалық ақпаратын жинауды қамтамасыз етуді, оның ішінде ортақ ақпараттық ресурстар мен ашық деректер порталы құрамындағы "Уәкілетті органның жеке кабинеті" компонентінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету негізінде;
6) Одақтың мүше мемлекеттерінің ресми статистикалық ақпаратын жүктеуді және өңдеуді;
7) Одақтың мүше мемлекеттерінің ресми статистикалық ақпаратын және Одақтың ресми статистикалық ақпаратын талдауды;
8) метадеректер артефактілерін, оның ішінде нормативтік-анықтамалық ақпаратты, Одақтың ресми статистикалық ақпаратын, оның ішінде Еуразиялық SDMX тізілімі арқылы жариялауды және таратуды;

4.2.5.2. Развитие информационно-аналитической подсистемы должно обеспечиваться в рамках следующих направлений:
1) расширение состава источников данных путем дополнения источников данных государств-членов;
2) расширение состава аналитических витрин данных;
3) реализация дополнительных алгоритмов обработки данных при формировании аналитических витрин данных, запросов, аналитических отчетных форм и публикаций;
4) расширение состава выполняемых средствами информационно-аналитической подсистемы аналитических задач и задач, связанных с анализом и оценкой тенденций и мониторингом изменений процессов в экономической сфере, в том числе в части сопоставительного анализа событий, факторов, закономерностей и тенденций, влияющих на динамику промышленного производства в государствах-членах;
5) моделирование и сценарное прогнозирование объемов производства (запасов) промышленных товаров в государствах-членах;
6) расширение технологических возможностей информационно-аналитической подсистемы в части обеспечения автоматического сбора данных из внешних источников и реализации возможностей проведения семантического анализа открытых источников данных;
7) формирование консолидированной отчетности по данным общих процессов.
4.2.5.3. Требования к информационно-аналитической подсистеме могут уточняться в процессе развития интегрированной системы.
4.2.5.4. Детальные требования к информационно-аналитической подсистеме должны быть определены в соответствующем частном техническом задании.
4.2.6. Требования к подсистеме статистики
4.2.6.1. Подсистема статистики должна обеспечивать осуществление следующих функций:
1) формирование, ведение и управление метаданными подсистемы, включая нормативно-справочную информацию;
2) обеспечение генерации артефактов метаданных;
3) загрузка артефактов метаданных из внешних источников;
4) обеспечения процессов экспорта артефактов метаданных;
5) обеспечение сбора официальной статистической информации государств-членов Союза, в том числе на основе обеспечения функционирования компонента "Личный кабинет уполномоченного органа" в составе портала общих информационных ресурсов и открытых данных;
6) загрузка и обработка официальной статистической информации государств-членов Союза;
7) анализ официальной статистической информации государств-членов Союза и официальной статистической информации Союза;
8) публикации и распространения артефактов метаданных, в том числе нормативно-справочной информации, официальной статистической информации Союза, в том числе посредством Евразийского регистра SDMX;

9) Комиссияның интеграциялық сегментінің кіші жүйелерімен, оның ішінде ақпараттық-талдамалық кіші жүйемен өзара іс-қимылды;
10) статистикалық деректерді генерациялау және оларды алу сервисін ұсынуды.
4.2.6.2. Статистика кіші жүйесін дамыту мынадай бағыттар шеңберінде қамтамасыз етілуге тиіс:
1) уәкілетті органдар статистикалық деректерді әртүрлі технологиялық форматтар мен құрылымдарда ұсынған кезде деректерді автоматтандырылған өңдеу тетігін іске асыру;
2) динамикалық қатарларды қалыптастыру және көрсету тетігін іске асыру;
3) статистика кіші жүйесінің метадеректерін жүргізу кезінде статистика кіші жүйесі пайдаланушыларына ескертулер мен хабарламалар тетігін іске асыру;
4) статистика кіші жүйесінің метадеректерін сүзгілеу, іздеу және ұсыну механизмдерін жетілдіру;
5) статистика кіші жүйесінің құралдық құралдары мен пайдаланушы интерфейсін жетілдіру және дамыту;
6) Одаққа жаңа мүше мемлекеттердің қабылдануына байланысты деректер статистикасы кіші жүйесін жетілдіру және дамыту;
7) регламенттелген есептілік пен жарияланымдар құрамын кеңейту;
8) сыртқы ақпараттық жүйелермен, сондай-ақ интеграцияланған жүйенің басқа кіші жүйелерімен ақпараттық өзара іс-қимыл механизмдерін кеңейту және дамыту.
4.2.6.3. Статистика кіші жүйесіне қойылатын талаптар интеграцияланған жүйені іске асыру процесінде нақтылануы мүмкін.
4.2.6.4. Статистика кіші жүйесіне қойылатын егжей-тегжейлі талаптар тиісті жеке техникалық тапсырмада айқындалуға тиіс.
4.2.7 Кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу кіші жүйесіне қойылатын талаптар
4.2.7.1. Кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу кіші жүйесі мынадай функцияларды жүзеге асыруды қамтамасыз етуге тиіс:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасын және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифін, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасына түсіндірмелерді электрондық түрде сақтауды;
2) Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасына және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифіне енгізілетін өзгерістердің тарихын және осы өзгерістер енгізілген құжаттар туралы ақпаратты сақтауды;
3) барлық өзгерістердің тарихын ескере отырып, Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасына және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифіне енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты жедел ұсынуды;
4) Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасына байланысты мынадай ақпаратты сақтауды және пайдалануды:
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының халықаралық негізінің өзгерістері;
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығының сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы;
Дүниежүзілік сауда ұйымы шеңберіндегі мүше мемлекеттердің тарифтік міндеттемелері;
тауар номенклатураларының әртүрлі нұсқалары арасындағы өтпелі кестелер;

9) взаимодействие с подсистемами интеграционного сегмента Комиссии, в том числе с информационно-аналитической подсистемой;
10) предоставление сервиса генерации статистических данных и их получения.
4.2.6.2. Развитие подсистемы статистики должно обеспечиваться в рамках следующих направлений:
1) реализация механизма автоматизированной обработки данных при представлении уполномоченными органами статистических данных в различных технологических форматах и структурах;
2) реализация механизма формирования и отображения динамических рядов;
3) реализация механизма предупреждений и оповещений пользователей подсистемы статистики при ведении метаданных подсистемы статистики;
4) совершенствование механизмов фильтрации, поиска и представления метаданных подсистемы статистики;
5) совершенствование и развитие инструментальных средств и пользовательского интерфейса подсистемы статистики;
6) совершенствование и развитие подсистемы статистики данных в связи с принятием в Союз новых государств-членов;
7) расширение состава регламентированной отчетности и публикаций;
8) расширение и развитие механизмов информационного взаимодействия с внешними информационными системами, а также с другими подсистемами интегрированной системы.
4.2.6.3. Требования к подсистеме статистики могут уточняться в процессе реализации интегрированной системы.
4.2.6.4. Детальные требования к подсистеме статистики должны быть определены в соответствующем частном техническом задании.
4.2.7 Требования к подсистеме таможенно-тарифного и нетарифного регулирования
4.2.7.1. Подсистема таможенно-тарифного и нетарифного регулирования должна обеспечивать осуществление следующих функций:
1) хранение в электронном виде ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС, в том числе пояснений к ТН ВЭД ЕАЭС;
2) хранение истории изменений, вносимых в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС, и информации о документах, на основании которых эти изменения были внесены;
3) оперативное предоставление информации о внесенных изменениях в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС с учетом истории всех изменений;
4) хранение и использование следующей информации, связанной с ТН ВЭД ЕАЭС:
изменения международной основы ТН ВЭД ЕАЭС;
Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Содружества Независимых Государств;
тарифные обязательства государств-членов в рамках Всемирной торговой организации;
переходные таблицы между различными версиями товарных номенклатур;

5) кедендік-тарифтік реттеу шараларын есепке алуды, оның ішінде:
әкелу кедендік баждарының мөлшерлемелері (Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифі);
тарифтік жеңілдіктер (ұсыну жағдайлары мен шарттары, сондай-ақ оларды қолдану тәртібі);
Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифі мөлшерлемелерінен өзгеше тауарлар мен мөлшерлемелер тізбелері;
Қазақстан Республикасы Дүниежүзілік сауда ұйымына қосылу шарты ретінде қабылданған міндеттемелерге сәйкес әкелу кедендік баждарының мөлшерлемелері Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифі баждарының мөлшерлемелерінен төмен қолданылатын тауарлар тізбесі және осындай баж мөлшерлемелерінің мөлшері;
Одақтың үшінші тараппен жасасқан халықаралық шарттарына сәйкес әкелу кедендік баждарының преференциялық мөлшерлемелері қолданылатын жекелеген тауарлар тізбелері;
жекелеген ауыл шаруашылығы тауарлары түрлерінің тізбелері, оларға қатысты тарифтік квоталар белгіленген, сондай-ақ Одаққа мүше мемлекеттердің аумақтарына әкелінетін осы тауарларға қатысты тарифтік квоталар көлемдері;
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі әкелу кедендік бажының мөлшерлемесін өзгерту туралы шешім қабылдайтын сезімтал тауарлар тізбесі;
Одақтың кедендік аумағына әкелу кезінде тарифтік преференциялар берілетін, дамушы және ең аз дамыған елдерден шыққан және әкелінетін тауарлар тізбесі;
Одақтың тарифтік преференциялардың бірыңғай жүйесін пайдаланушы дамушы елдер тізбесі;
Одақтың тарифтік преференциялардың бірыңғай жүйесін пайдаланушы ең аз дамыған елдер тізбесі;
6) тарифтік емес реттеу шараларын есепке алуды, оның ішінде:
үшінші елдермен саудада тауарларды әкелуге немесе әкетуге/импорттауға немесе экспорттауға қатысты бірыңғай тарифтік емес реттеу шаралары (тыйым салулар, сандық шектеулер, айрықша құқық, автоматты лицензиялау (бақылау), рұқсат беру тәртібі) қолданылатын тауарлар тізбесі;
Одақтың ішкі нарығы үшін айтарлықтай маңызды болып табылатын және ерекше жағдайларда экспортына уақытша тыйым салулар немесе сандық шектеулер енгізілуі мүмкін тауарлар тізбесі;
тауарларды экспорттауға және (немесе) импорттауға айрықша құқық берілген сыртқы сауда қызметіне қатысушылар тізбесі;
7) Комиссия белгілеген жағдайларда лицензиялау қолданылатын тауарлар тізбесін жүргізуді;
8) Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасына және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифіне өзгерістер енгізу жөніндегі Комиссия шешімдерінің жобаларын дайындауды;
9) Комиссияның ақпараттық ресурстарымен және ақпараттық жүйелерімен, сондай-ақ интеграцияланған жүйенің кіші жүйелерімен өзара іс-қимылды, ол интеграциялық платформаны пайдалану арқылы мынадай мақсаттарда қамтамасыз етілуге тиіс:
Одақтың Ақпараттық порталы пайдаланушыларына кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу шаралары туралы толық және өзекті ақпаратты Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасымен өзара байланыста жедел ұсыну және алу;
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасына енгізілетін өзгерістерге байланысты тауарларға қатысты белгіленген бірыңғай тарифтік емес реттеу шараларына өзгерістер енгізу қажеттігі туралы ақпаратты жедел алу;
Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасына және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифіне енгізілген өзгерістер туралы мүдделі уәкілетті органдарды жедел хабардар ету;

5) учет мер таможенно-тарифного регулирования, включая:
ставки ввозных таможенных пошлин (ЕТТ ЕАЭС);
тарифные льготы (случаи и условия предоставления, а также порядок их применения);
перечни товаров и ставок, отличных от ставок Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза;
перечень товаров, в отношении которых Республикой Казахстан в соответствии с обязательствами, принятыми в качестве условия присоединения к Всемирной торговой организации, применяются ставки ввозных таможенных пошлин, более низкие по сравнению со ставками пошлин Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, и размеров таких ставок пошлин;
перечни отдельных товаров, в отношении которых в соответствии с международными договорами Союза с третьей стороной применяются преференциальные ставки ввозных таможенных пошлин;
перечни отдельных видов сельскохозяйственных товаров, в отношении которых установлены тарифные квоты, а также объемы тарифных квот в отношении этих товаров, ввозимых на территории государств – членов Союза;
перечень чувствительных товаров, в отношении которых решение об изменении ставки ввозной таможенной пошлины принимается Советом Евразийской экономической комиссии;
перечень товаров, происходящих и ввозимых из развивающихся и наименее развитых стран, в отношении которых при ввозе на таможенную территорию Союза предоставляются тарифные преференции;
перечень развивающихся стран – пользователей единой системы тарифных преференций Союза;
перечень наименее развитых стран – пользователей единой системы тарифных преференций Союза;
6) учет мер нетарифного регулирования, включая:
перечень товаров, к которым применяются единые меры нетарифного регулирования (запреты, количественные ограничения, исключительное право, автоматическое лицензирование (наблюдение), разрешительный порядок) ввоза или вывоза/импорта или экспорта товаров в торговле с третьими странами;
перечень товаров, которые являются существенно важными для внутреннего рынка Союза, и в отношении которых в исключительных случаях могут быть введены временные запреты или количественные ограничения экспорта;
перечень участников внешнеторговой деятельности, которым предоставлено исключительное право на экспорт и (или) импорт товаров;
7) ведение перечня товаров, в отношении которых применяется лицензирование, в случаях установленных Комиссией;
8) подготовка проектов решений Комиссии по внесению изменений в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС;
9) взаимодействие с информационными ресурсами и информационными системами Комиссии, а также с подсистемами интегрированной системы, которое должно обеспечиваться с использованием интеграционной платформы в целях:
оперативного предоставления и получения пользователями Информационного портала Союза полной и актуальной информации о мерах таможенно-тарифного и нетарифного регулирования во взаимосвязи с ТН ВЭД ЕАЭС;
оперативного получения информации о необходимости внесения изменений в установленные единые меры нетарифного регулирования на товары в связи с изменениями, вносимыми в ТН ВЭД ЕАЭС;
оперативного информирования заинтересованных уполномоченных органов об изменениях, внесенных в ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС;

10) Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасын және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифін типографиялық басылымға дайын түрінде қалыптастыруды.
4.2.7.2. Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасына өзгерістер енгізілген кезде кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу кіші жүйесі Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы кодтарымен сыныпталатын тауарларға қатысты мемлекеттік бақылаудың әртүрлі түрлерін жүзеге асыруды регламенттейтін, өзгертілуге жататын Комиссия шешімдеріне сілтемелерді автоматтандырылған түрде анықтауды қамтамасыз етуге тиіс, осыған сәйкес мұндай шешімдердің жаңа редакциясын қалыптастыру мүмкіндігі қамтамасыз етілуге тиіс.
4.2.7.3. Кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу кіші жүйесі енгізілетін өзгерістер тарихын қолдаумен ақпаратты жүргізуді қамтамасыз етуге тиіс, оның ішінде оларды редакциялау процесінде Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінің әртүрлі нұсқаларын қолдау қамтамасыз етілуге тиіс.
4.2.7.4. Кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу кіші жүйесінде Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифі бойынша ақпаратты іздеу интерфейсі іске асырылуға тиіс.
4.2.7.5. Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифі бойынша ақпаратты іздеу интерфейсінде Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінің соңғы жаңартылған күні көрсетілуге тиіс, сондай-ақ алдыңғы кезеңдердегі кедендік тарифтер туралы ақпарат алу мүмкіндігі қамтамасыз етілуге тиіс.
4.2.7.6. Кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу кіші жүйесінде Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының нақты тауар позициясы бөлінісінде деректерге қол жеткізу іске асырылуға тиіс.
4.2.7.7. Кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу кіші жүйесін дамытуға қойылатын егжей-тегжейлі талаптар тиісті жеке техникалық тапсырмада айқындалуға тиіс.
4.2.7.8. Кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу кіші жүйесіне қойылатын талаптар интеграцияланған жүйені дамыту процесінде нақтылануы мүмкін.
4.2.8. Ортақ процестерді басқару кіші жүйесіне қойылатын талаптар
4.2.8.1. Ортақ процестерді басқару кіші жүйесі мынадай компоненттерді қамтуға тиіс:
1) ортақ процестерді іске асыру кіші жүйесі;
2) базалық компоненттер кіші жүйесі.
4.2.8.2. Ортақ процестерді басқару кіші жүйесі Комиссия әзірлейтін және бекітетін тиісті технологиялық құжаттарда белгіленетін талаптарға сәйкес Комиссияның интеграциялық сегменті шеңберінде ортақ процестерді іске асыруды қамтамасыз ететін сервистер жиынтығын (бұдан әрі – ортақ процестер сервистері) қамтуға тиіс.

10) формирование ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС в готовом для типографского издания виде.
4.2.7.2. При внесении изменений в ТН ВЭД ЕАЭС подсистема таможенно-тарифного и нетарифного регулирования должна обеспечивать автоматизированное выявление ссылок на подлежащие изменению решения Комиссии, регламентирующие выполнение различных видов государственного контроля в отношении товаров, классифицируемых кодами ТН ВЭД ЕАЭС, в соответствии с которыми должна обеспечиваться возможность формирования новой редакции таких решений.
4.2.7.3. Подсистема таможенно-тарифного и нетарифного регулирования должна обеспечивать ведение информации с поддержкой истории вносимых изменений, в том числе должна обеспечиваться поддержка разных версий ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС в процессе их редактирования.
4.2.7.4. В подсистеме таможенно-тарифного и нетарифного регулирования должен быть реализован интерфейс для поиска информации по ТН ВЭД ЕАЭС и ЕТТ ЕАЭС.
4.2.7.5. В интерфейсе для поиска информации по ЕТТ ЕАЭС должна отображаться дата последнего обновления ЕТТ ЕАЭС, а также должна обеспечиваться возможность получения информации о таможенных тарифах за предыдущие периоды.
4.2.7.6. В подсистеме таможенно-тарифного и нетарифного регулирования должен быть реализован доступ к данным в разрезе конкретной товарной позиции ТН ВЭД ЕАЭС.
4.2.7.7. Детальные требования к развитию подсистемы таможенно-тарифного и нетарифного регулирования должны быть определены в соответствующем частном техническом задании.
4.2.7.8. Требования к подсистеме таможенно-тарифного и нетарифного регулирования могут уточняться в процессе развития интегрированной системы.
4.2.8. Требования к подсистеме управления общими процессами
4.2.8.1. Подсистема управления общими процессам должна включать в себя следующие компоненты:
1) подсистема реализации общих процессов;
2) подсистема базовых компонентов.
4.2.8.2. Подсистема управления общими процессами должна включать в себя набор сервисов, обеспечивающих реализацию общих процессов в рамках интеграционного сегмента Комиссии в соответствии с требованиями, устанавливаемыми соответствующими технологическими документами, разрабатываемыми и утверждаемыми Комиссией (далее – сервисы общих процессов).

4.2.8.3. Ортақ процестерді басқару кіші жүйесі ортақ процестердің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін ақпаратты алу және (немесе) беру, ортақ ақпараттық ресурстарға қол жеткізу мақсатында Комиссияның интеграциялық сегментінің басқа кіші жүйелерімен өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.8.4. Ортақ процестер сервистері, оның ішінде мынадай функцияларды жүзеге асыруды қамтамасыз етуге тиіс:
1) ұлттық сегменттерден Комиссияның интеграциялық сегментіне арналған электрондық хабарламаларды қабылдау;
2) ұлттық сегменттердің сұрауы бойынша Комиссияның интеграциялық сегменті кіші жүйелерінен ақпарат алу.
4.2.8.5. Ортақ процестерді басқару кіші жүйесі Комиссия әзірлейтін және бекітетін ортақ процестердің технологиялық құжаттарында белгіленетін талаптарға сәйкес ортақ процестердің барлық қатысушылары орындайтын операцияларды базалық іске асыруды қамтамасыз ететін біріздендірілген компоненттерді (бұдан әрі – ортақ процестерді базалық іске асыру компоненттері) қамтуға тиіс.
4.2.8.6. Ортақ процестерді базалық іске асыру компоненттері интеграцияланған жүйені кешенді және мемлекетаралық тестілеу мен сынақтар кезінде пайдалануға арналған және қажет болған жағдайда ұлттық сегменттерде ортақ процестер сервистерін іске асыру кезінде пайдаланылуы мүмкін.
4.2.8.7. Ортақ процестерді базалық іске асыру компоненттері ортақ процестерді іске асыру үшін қажетті функциялар жиынтығын қамтамасыз етуге тиіс, оның ішінде:
1) ортақ процестердің технологиялық құжаттарының талаптарына сәйкес ақпаратты енгізу, редакциялау және қарау;
2) ортақ процестердің технологиялық құжаттарының талаптарына сәйкес енгізілетін ақпаратқа форматтық-логикалық бақылау жүргізу;
3) енгізілген ақпаратты ұзақ мерзімге сақтау;
4) интеграциялық платформа құралдарымен ортақ процестер сервистерімен өзара іс-қимыл жасау.
4.2.8.8. Ортақ процестерді базалық іске асыру компоненттері ортақ процестердің технологиялық құжаттарының талаптарына сәйкес интеграциялық платформа құралдарымен электрондық хабарламаларды қабылдау және жіберу мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.8.9. Ортақ процестерді басқару кіші жүйесі пайдаланушы интерфейсі арқылы енгізілген немесе ортақ процестер сервистерінен алынған ақпаратты іздеу және қарау мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.8.10. Ортақ процестерді басқару кіші жүйесі пайдаланушы интерфейсі арқылы енгізілген немесе ортақ процестер сервистерінен алынған деректер негізінде электрондық құжаттардың (электрондық түрдегі құжаттардың) баспа нысандарын қалыптастыру мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.8.11. Ортақ процестерді басқару кіші жүйесі осы кіші жүйеде өңделетін деректерге ЭЦҚ қою және тексеру функцияларын жүзеге асыратын сыртқы компоненттерді қосу мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.

4.2.8.3. Подсистема управления общими процессами должна обеспечивать взаимодействие с другими подсистемами интеграционного сегмента Комиссии для получения и (или) передачи информации, доступа к общим информационным ресурсам для обеспечения функционирования общих процессов.
4.2.8.4. Сервисы общих процессов должны обеспечивать осуществление в том числе следующих функций:
1) прием электронных сообщений, предназначенных для интеграционного сегмента Комиссии, от национальных сегментов;
2) получение информации из подсистем интеграционного сегмента Комиссии по запросу от национальных сегментов.
4.2.8.5. Подсистема управления общими процессами должна включать унифицированные компоненты, обеспечивающие базовую реализацию операций, выполняемых всеми участниками общих процессов в соответствии с требованиями, устанавливаемыми технологическими документами общих процессов, разрабатываемыми и утверждаемыми Комиссией (далее – компоненты базовой реализации общих процессов).
4.2.8.6. Компоненты базовой реализации общих процессов предназначены для использования при комплексном и межгосударственном тестировании и испытаниях интегрированной системы, и могут быть при необходимости использованы при реализации сервисов общих процессов в национальных сегментах.
4.2.8.7. Компоненты базовой реализации общих процессов должны обеспечивать необходимый набор функций для реализации общих процессов, включая:
1) ввод, редактирование и просмотр информации в соответствии с требованиями технологических документов общих процессов;
2) выполнение форматно-логического контроля вводимой информации в соответствии с требованиями технологических документов общих процессов;
3) долговременное хранение введенной информации;
4) взаимодействие с сервисами общих процессов средствами интеграционной платформы.
4.2.8.8. Компоненты базовой реализации общих процессов должны обеспечивать возможность приема и отправки электронных сообщений средствами интеграционной платформы в соответствии с требованиями технологических документов общих процессов.
4.2.8.9. Подсистема управления общими процессами должна обеспечивать возможность поиска и просмотра информации, введенной с помощью пользовательского интерфейса или полученной от сервисов общих процессов.
4.2.8.10. Подсистема управления общими процессами должна обеспечивать возможность формирования печатных форм электронных документов (документов в электронном виде) на основе данных, введенных с помощью пользовательского интерфейса или полученной от сервисов общих процессов.
4.2.8.11. Подсистема управления общими процессами должна обеспечивать возможность подключения внешних компонентов, осуществляющих функции установки и проверки ЭЦП на данных, обрабатываемых этой подсистемой.

4.2.8.12. Ортақ процестерді басқару кіші жүйесі ортақ процестер сервистерінен (ортақ процестер сервистеріне) электрондық хабарламаларды қабылдау және жіберу үшін ұлттық сегменттің интеграциялық шлюзіне қосылуды ортақ процестердің технологиялық құжаттарында белгіленген талаптарға сәйкес қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.8.13. Ортақ процестерді басқару кіші жүйесі ортақ процестер сервистерінде және базалық іске асыру компоненттерінде технологиялық құжаттардың әртүрлі нұсқаларын бір мезгілде қолдау мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.8.14. Ортақ процестерді басқару кіші жүйесі ортақ процестердің хабарламаларын қалыптастыру, бақылау және өңдеу сервистерін, оның ішінде ортақ процестер шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды автоматтандырылған тестілеу мүмкіндіктерін қамтамасыз ету мақсатында қайта пайдалану мүмкіндігін беретін бағдарламалық интерфейстерді қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.8.15. Ортақ процестерді басқару кіші жүйесі пайдаланушылардың әрекеттерін және ақпараттық алмасу операцияларын журналға тіркеп отыруды, сондай-ақ басқа кіші жүйелер үшін журналдарға қол жеткізу мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.8.16. Ортақ процестер сервистері ұзақ мерзімді сақтауға жататын деректерді беру, сондай-ақ мұндай деректерді талдау және түрлендіруді қамтамасыз ету үшін интеграциялық сегменттің деректер қоймасымен өзара іс-қимыл мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.8.17. Базалық іске асыру компоненттері әртүрлі тестілеу түрлерін, оның ішінде функционалдық емес тестілеуді жүргізу мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.8.18. Базалық іске асыру компоненттері Комиссия регламенттейтін мемлекеттік билік органдары мен шаруашылық жүргізуші субъектілер арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл рәсімдерін іске асыру мүмкіндіктерін қамтамасыз ету үшін, сондай-ақ осындай өзара іс-қимыл барысында алынған ақпаратты ортақ процестер хабарламаларына түрлендіру үшін өз функцияларын кеңейту мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.8.19. Әртүрлі ортақ процестер бойынша ортақ процестер сервистері мен базалық іске асыру компоненттері орындайтын функциялар ұқсас функционалдылықтың қайталануын барынша азайту үшін ортақ процестерді басқару кіші жүйесінің ортақ сервистері арқылы ұсынылуға тиіс.
4.2.8.20. Ортақ процестерді басқару кіші жүйесіне қойылатын талаптар интеграцияланған жүйені іске асыру процесінде нақтылануы мүмкін.
4.2.8.21. Ортақ процестерді басқару кіші жүйесіне қойылатын егжей-тегжейлі талаптар тиісті жеке техникалық тапсырмада айқындалуға тиіс.
4.2.9. Интеграциялық платформаға қойылатын талаптар
4.2.9.1. Интеграциялық шлюздерге қойылатын талаптар

4.2.8.12. Подсистема управления общими процессами должна обеспечивать подключение к интеграционному шлюзу национального сегмента для приема и отправки электронных сообщений от сервисов общих процессов (в сервисы общих процессов) в соответствии с требованиями, установленными технологическими документами общих процессов.
4.2.8.13. Подсистема управления общими процессами должна обеспечить возможность одновременной поддержки в сервисах общих процессов и компонентах базовой реализации различных версий технологических документов.
4.2.8.14. Подсистема управления общими процессами должна обеспечить программные интерфейсы, позволяющие повторно использовать сервисы формирования, контроля и обработки сообщений общих процессов, в том числе, с целью обеспечения возможностей автоматизированного тестирования информационного взаимодействия в рамках общих процессов.
4.2.8.15. Подсистема управления общими процессами должна обеспечивать возможность журналирования действий пользователей и операций информационного обмена, а также обеспечивать возможность доступа к журналам для других подсистем.
4.2.8.16. Сервисы общих процессов должны обеспечивать возможность взаимодействия с хранилищем данных интеграционного сегмента для передачи подлежащих долговременному хранению данных, а также для обеспечения анализа и преобразования таких данных.
4.2.8.17. Компоненты базовой реализации должны обеспечивать возможность проведения различных видов тестирования, в том числе, нефункциональных.
4.2.8.18. Компоненты базовой реализации должны обеспечивать возможность расширения их функций для обеспечения возможностей реализации регламентируемых Комиссией процедур информационного взаимодействия между органами государственной власти и хозяйствующими субъектами, а также преобразования полученной в ходе такого взаимодействия информации в сообщения общих процессов.
4.2.8.19. Выполняемые сервисами общих процессов и компонентами базовой реализации по различным общим процессам функции должны предоставляться общими сервисами подсистемы управления общими процессами для минимизации повторения похожей функциональности.
4.2.8.20. Требования к подсистеме управления общими процессами могут уточняться в процессе реализации интегрированной системы.
4.2.8.21. Детальные требования к подсистеме управления общими процессами должны быть определены в соответствующем частном техническом задании.
4.2.9. Требования к интеграционной платформе
4.2.9.1. Требования к интеграционным шлюзам

4.2.9.1.1. Интеграциялық шлюз Комиссияның және уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелері арасында деректердің (XML, MIME форматтарындағы хабарламалар және файлдар) электрондық алмасуын қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.9.1.2. Интеграциялық шлюз Комиссияның және уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелерін интеграциялық платформаға қосу мүмкіндігін ұсынуға және (қажет болған жағдайда) электрондық хабарламалардың хаттамалары мен форматтарын түрлендіруді қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.9.1.3. Интеграциялық шлюз Комиссияның және уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелерінен түсетін электрондық хабарламаларды іргелес сегменттердің интеграциялық шлюздеріне бағыттауды қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.9.1.4. Комиссияның интеграциялық сегментінің және ұлттық сегменттің интеграциялық шлюзі іргелес сегменттердің интеграциялық шлюздерімен ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.9.1.5. Интеграциялық шлюз іргелес сегменттердің интеграциялық шлюздерінен түсетін электрондық хабарламаларды Комиссияның және уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелеріне бағыттауды қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.9.1.6. Интеграциялық шлюз электрондық құжаттардағы электрондық цифрлық қолтаңбаның түпнұсқалығын растау үшін сенім білдірілген үшінші тарап қызметінің сервистерімен өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.9.1.7. Интеграциялық шлюз осы шлюз арқылы орындалатын операциялардың журналдарын жүргізуді жүзеге асыруға тиіс.
4.2.9.1.8. Интеграциялық шлюз баптау кезінде бағыттау параметрлерін файлға іріктеп түсіру мүмкіндігін, сондай-ақ бағыттау параметрлерін файлдан іріктеп жүктеу мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.9.1.9. Интеграциялық шлюз интеграциялық шлюздердің функцияларына бағдарламалық интерфейстерді (API) пайдалану арқылы қол жеткізу мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.9.1.10. Интеграциялық шлюз деректердің электрондық алмасуы процесінде туындайтын қателер туралы ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушыларды хабардар ету механизмдерін дамыту мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.9.1.10. Интеграциялық шлюз қолданылатын деректерді беру хаттамасына және ақпараттық алмасу мақсаттарына байланысты деректерді синхронды және асинхронды өңдеу мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.9.2. Комиссияның интеграциялық сегментінің деректерді синхрондау кіші жүйесіне қойылатын талаптар
4.2.9.2.1. Комиссияның интеграциялық сегментінің деректерді синхрондау кіші жүйесі Комиссияның интеграциялық сегментінде орналастырылған ақпараттық жүйелерінің ақпараттық өзара іс-қимылын қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.9.2.2. Комиссияның интеграциялық сегментінің деректерді синхрондау кіші жүйесі Комиссияның ақпараттық жүйелері ұсынатын функцияларды шақыру немесе Комиссияның ақпараттық жүйелерінде қамтылған деректерге қол жеткізу мүмкіндігін қамтамасыз ететін бағдарламалық интерфейстерді (сервистерді) ұсынуды қамтамасыз етуге тиіс.

4.2.9.1.1. Интеграционный шлюз должен обеспечивать электронный обмен данными (сообщениями в формате XML, MIME и файлами) между информационными системами Комиссии и уполномоченных органов.
4.2.9.1.2. Интеграционный шлюз должен предоставлять возможность подключения информационных систем Комиссии и уполномоченных органов к интеграционной платформе и обеспечивать преобразование протоколов и форматов электронных сообщений (при необходимости).
4.2.9.1.3. Интеграционный шлюз должен обеспечивать маршрутизацию в интеграционные шлюзы смежных сегментов электронных сообщений, поступающих из информационных систем Комиссии и уполномоченных органов.
4.2.9.1.4. Интеграционный шлюз интеграционного сегмента Комиссии и национального сегмента должен обеспечивать информационное взаимодействие с интеграционными шлюзами смежных сегментов.
4.2.9.1.5. Интеграционный шлюз должен обеспечивать маршрутизацию в информационные системы Комиссии и уполномоченных органов электронных сообщений, поступающих от интеграционных шлюзов смежных сегментов.
4.2.9.1.6. Интеграционный шлюз должен обеспечивать взаимодействие с сервисами ДТС службы ДТС для подтверждения подлинности ЭЦП в электронных документах.
4.2.9.1.7. Интеграционный шлюз должен осуществлять ведение журналов операций, выполняемых этим шлюзом.
4.2.9.1.8. Интеграционный шлюз должен обеспечивать возможность выборочной выгрузки настроек маршрутизации в файл, а также выборочной загрузки настроек маршрутизации из файла при его настройке.
4.2.9.1.9. Интеграционный шлюз должен обеспечивать возможность доступа к функциям интеграционных шлюзов с использованием программных интерфейсов (API).
4.2.9.1.10. Интеграционный шлюз должен обеспечивать возможность развития механизмов уведомления участников информационного взаимодействия об ошибках, возникающих в процессе электронного обмена данными;
4.2.9.1.10. Интеграционный шлюз должен обеспечивать возможность синхронной и асинхронной обработки данных в зависимости от применяемого протокола передачи данных и целей информационного обмена.
4.2.9.2. Требования к подсистеме синхронизации данных интеграционного сегмента Комиссии.
4.2.9.2.1. Подсистема синхронизации данных интеграционного сегмента Комиссии должна обеспечивать информационное взаимодействие информационных систем Комиссии, размещенных в интеграционном сегменте Комиссии.
4.2.9.2.2. Подсистема синхронизации данных интеграционного сегмента Комиссии должна обеспечивать предоставление программных интерфейсов (сервисов), обеспечивающих возможность вызова функций, предоставляемых информационными системами Комиссии, или получения доступа к данным, содержащимся в информационных системах Комиссии.

4.2.9.2.3. Комиссияның интеграциялық сегментінің деректерді синхрондау кіші жүйесі сервистерге жүгінулерді Комиссияның ақпараттық жүйелеріне бағыттауды қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.9.2.4. Комиссияның интеграциялық сегментінің деректерді синхрондау кіші жүйесі осы кіші жүйе құралдарымен орындалатын операциялардың журналдарын жүргізуді жүзеге асыруға тиіс.
4.2.9.2.5. Комиссияның интеграциялық сегментінің деректерді синхрондау кіші жүйесі жүгінуге қолжетімді сервистердің тізбесін жүргізуді, осы сервистер бойынша ақпаратты іздеу және қарау мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.9.2.6. Комиссияның интеграциялық сегментінің деректерді синхрондау кіші жүйесі баптау кезінде бағыттау параметрлерін файлға іріктеп шығару мүмкіндігін, сондай-ақ бағыттау параметрлерін файлдан іріктеп жүктеу мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.9.3. Көліктік кіші жүйеге қойылатын талаптар
4.2.9.3.1. Көліктік кіші жүйе хабарламалар кезектерін пайдалану арқылы немесе деректерді беру мен алудың қайталама әрекеттері механизмдерін, сондай-ақ деректерді алу фактісін растауды пайдалану арқылы интеграциялық платформа компоненттері арасында электрондық хабарламалардың кепілді жеткізілуін қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.9.3.2. Көліктік кіші жүйе хабарламалар кезектерін пайдалану арқылы интеграциялық платформаға қосылатын интеграциялық платформа компоненттерінің, іргелес жүйелер мен интеграцияланған жүйенің кіші жүйелерінің әрқайсысы үшін хабарламалар кезектерінің жиынтығын ұсынуға тиіс.
4.2.9.3.3. Көліктік кіші жүйе электрондық хабарламалардың кепілді жеткізілуін қамтамасыз ететін хабарламалар кезектерін, сондай-ақ көліктік кіші жүйенің басқа объектілерін құру, өзгерту және жою мүмкіндігін ұсынуға тиіс.
4.2.9.3.4. Көліктік кіші жүйе көліктік деңгейде интеграциялық платформа компоненттері арасында электрондық хабарламаларды бағыттауды қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.9.3.5. Көліктік кіші жүйе деректерді беру арналарының пайдаланылуын оңтайландыру үшін берілетін электрондық хабарламаларды сығымдауды қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.9.3.6. Интеграциялық платформа құрамындағы көліктік кіші жүйе интеграциялық платформа компоненттері арасында, оның ішінде HTTP хаттамасын пайдалана отырып, деректер алмасуды қолдауға тиіс.
4.2.9.3.7. Көліктік кіші жүйе кіріс және шығыс сұрауларды параллель өңдеуді, оның ішінде асинхронды шақыруларды қолдауды және бірнеше сұрауды бір мезгілде өңдеуді қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.9.4. Сыртқы ақпараттық жүйелермен өзара іс-қимыл кіші жүйесіне қойылатын талаптар
4.2.9.4.1. Интеграциялық платформа сыртқы ақпараттық жүйелермен өзара іс-қимыл кіші жүйесін пайдалану арқылы сыртқы ақпараттық жүйелерді қосу мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.

4.2.9.2.3. Подсистема синхронизации данных интеграционного сегмента Комиссии должна обеспечивать маршрутизацию обращений к сервисам в информационные системы Комиссии.
4.2.9.2.4. Подсистема синхронизации данных интеграционного сегмента Комиссии должна осуществлять ведение журналов операций, выполняемых средствами этой подсистемы.
4.2.9.2.5. Подсистема синхронизации данных интеграционного сегмента Комиссии должна обеспечивать ведение перечня доступных для обращения сервисов с возможностью поиска и просмотра информации по этим сервисам.
4.2.9.2.6. Подсистема синхронизации данных интеграционного сегмента Комиссии должна обеспечивать возможность выборочной выгрузки настроек маршрутизации в файл, а также выборочной загрузки настроек маршрутизации из файла при ее настройке.
4.2.9.3. Требования к транспортной подсистеме
4.2.9.3.1. Транспортная подсистема должна обеспечивать гарантированную доставку электронных сообщений между компонентами интеграционной платформы с использованием очередей сообщений или с использованием механизмов повторных попыток передачи и получения данных, а также подтверждения получения данных.
4.2.9.3.2. Транспортная подсистема должна предоставлять набор очередей сообщений для каждого из компонентов интеграционной платформы, смежных систем и подсистем интегрированной системы, подключаемых к интеграционной платформе с использованием очередей сообщений.
4.2.9.3.3. Транспортная подсистема должна предоставлять возможность создания, модификации и удаления очередей сообщений, а также других объектов транспортной подсистемы, обеспечивающих гарантированную доставку электронных сообщений.
4.2.9.3.4. Транспортная подсистема должна обеспечивать маршрутизацию электронных сообщений между компонентами интеграционной платформы на транспортном уровне.
4.2.9.3.5. Транспортная подсистема должна обеспечивать сжатие передаваемых электронных сообщений для оптимизации использования каналов передачи данных.
4.2.9.3.6. Транспортная подсистема в составе интеграционной платформы должна поддерживать обмен данными между компонентами интеграционной платформы, в том числе с использованием протокола HTTP.
4.2.9.3.7. Транспортная подсистема должна обеспечивать параллельную обработку входящих и исходящих запросов, включая поддержку асинхронных вызовов и обработку нескольких запросов одновременно.
4.2.9.4. Требования к подсистеме взаимодействия с внешними информационными системами
4.2.9.4.1. Интеграционная платформа должна обеспечивать возможность подключения внешних информационных систем с использованием подсистемы взаимодействия с внешними информационными системами.

4.2.9.4.2. Сыртқы ақпараттық жүйелермен өзара іс-қимыл кіші жүйесі интеграцияланған жүйенің кіші жүйелеріне жүгіну үшін сервистер ұсынуды қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.9.4.3. Сыртқы ақпараттық жүйелермен өзара іс-қимыл кіші жүйесі интеграцияланған жүйенің кіші жүйелері ұсынатын функциялар жиынтығы кеңейген жағдайда, сол кіші жүйелерге жүгіну үшін сервистер тізбесін кеңейту мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.9.4.4. Сыртқы ақпараттық жүйелермен өзара іс-қимыл кіші жүйесі интеграцияланған жүйенің кіші жүйелеріне жүгіну үшін қолжетімді сервистер тізбесін жүргізуді, осы сервистер бойынша ақпаратты іздеу және қарау мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.9.4.5. Сыртқы ақпараттық жүйелермен өзара іс-қимыл кіші жүйесі сервистерге қол жеткізу құқықтарын ажыратуды қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.9.4.6. Сыртқы ақпараттық жүйелермен өзара іс-қимыл кіші жүйесі сыртқы ақпараттық жүйелерден келіп түсетін сұраулардың дұрыстығын бақылауды, оның ішінде келіп түсетін сұрауларға форматтық-логикалық бақылауды жүзеге асыруға тиіс.
4.2.9.4.7. Сыртқы ақпараттық жүйелермен өзара іс-қимыл кіші жүйесі келіп түсетін сұрауларды интеграциялық платформаның тиісті сервистеріне бағыттауды орындауға тиіс.
4.2.9.4.8. Сыртқы ақпараттық жүйелермен өзара іс-қимыл кіші жүйесі интеграциялық платформаның сервистеріне келіп түсетін жүгінулер журналдарын жүргізуді жүзеге асыруға тиіс.
4.2.9.5. Түйістіру кіші жүйесіне қойылатын талаптар
4.2.9.5.1. Түйістіру кіші жүйесі қажет болған жағдайда сыртқы жүйелерден келіп түсетін электрондық хабарламалардың хаттамалары мен форматтарын интеграцияланған жүйенің электрондық хабарламасы форматына түрлендіруді қамтамасыз ететін мамандандырылған адаптерлер (бағдарламалық құралдар) жиынтығы ретінде іске асырылуға тиіс.
4.2.9.6. Интеграциялық платформа оқиғалар журналдарының негізінде интеграциялық платформаның жұмысқа қабілеттілігінің қолданбалы параметрлерін жинау, талдау және көрсету мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.9.7. Интеграциялық платформа деректермен электрондық алмасу кезінде хабарламалар саны мен көлемі ұлғайған жағдайда да жұмысқа қабілеттілігін сақтауға тиіс.
4.2.9.8. Интеграциялық платформа көлемі 100 Мбайтқа дейінгі электрондық хабарламаларды беруді, сондай-ақ электрондық хабарламамен байланысты жалпы көлемі 2 Гбайтқа дейінгі файлдарды беру мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.9.9. Интеграциялық платформаға қойылатын талаптар мүше мемлекеттермен келісу шартымен интеграцияланған жүйені іске асыру процесінде нақтылануы мүмкін.
4.2.9.10. Интеграциялық платформаға қойылатын егжей-тегжейлі талаптар тиісті жеке техникалық тапсырмада айқындалуға тиіс.

4.2.9.4.2. Подсистема взаимодействия с внешними информационными системами должна обеспечивать предоставление сервисов для обращения к подсистемам интегрированной системы.
4.2.9.4.3. Подсистема взаимодействия с внешними информационными системами должна обеспечивать возможность расширения перечня сервисов для обращения к подсистемам интегрированной системы при расширении набора функций, предоставляемых подсистемами интегрированной системы.
4.2.9.4.4. Подсистема взаимодействия с внешними информационными системами должна обеспечивать ведение перечня доступных сервисов для обращения к подсистемам интегрированной системы с возможностью поиска и просмотра информации по этим сервисам.
4.2.9.4.5. Подсистема взаимодействия с внешними информационными системами должна обеспечивать разграничение прав доступа к сервисам.
4.2.9.4.6. Подсистема взаимодействия с внешними информационными системами должна осуществлять контроль корректности запросов, поступающих от внешних информационных систем, включая форматно-логический контроль поступающих запросов.
4.2.9.4.7. Подсистема взаимодействия с внешними информационными системами должна выполнять маршрутизацию поступающих запросов к соответствующим сервисам интеграционной платформы.
4.2.9.4.8. Подсистема взаимодействия с внешними информационными системами должна осуществлять ведение журналов поступающих обращений к сервисам интеграционной платформы.
4.2.9.5. Требования к подсистеме сопряжения
4.2.9.5.1. Подсистема сопряжения должна быть реализована как набор специализированных адаптеров (программных средств), обеспечивающих при необходимости преобразование протоколов и форматов электронных сообщений, поступающих от внешних систем в формат электронного сообщения интегрированной системы.
4.2.9.6. Интеграционная платформа должна обеспечивать возможность сбора, анализа и отображения прикладных параметров работоспособности интеграционной платформы на основе журналов событий.
4.2.9.7. Интеграционная платформа должна сохранять работоспособность при увеличении количества и размера сообщений при электронном обмене данными.
4.2.9.8. Интеграционная платформа должна обеспечивать передачу электронных сообщений до 100 Мбайт, а также возможность передачи связанных с электронным сообщением файлов общим размером до 2 Гбайт.
4.2.9.9. Требования к интеграционной платформе при условии согласования с государствами-членами могут уточняться в процессе реализации интегрированной системы.
4.2.9.10. Детальные требования к интеграционной платформе должны быть определены в соответствующем частном техническом задании.

4.2.10. Нормативтік-анықтамалық ақпаратты, тізілімдер мен регистрлерді жүргізу кіші жүйесіне қойылатын талаптар
4.2.10.1. Нормативтік-анықтамалық ақпаратты, тізілімдер мен регистрлерді жүргізу кіші жүйесі ортақ процестерді іске асыру шеңберінде пайдаланылатын нормативтік-анықтамалық ақпаратты қамтитын объектілерді жүргізуді қамтамасыз етуге тиіс, олардың тізбесі ортақ процестерді жобалау кезеңінде айқындалады (бұдан әрі – нормативтік-анықтамалық ақпарат объектілері).
4.2.10.2. Нормативтік-анықтамалық ақпаратты, тізілімдер мен регистрлерді жүргізу кіші жүйесі нормативтік-анықтамалық ақпарат объектілерін орталықтандырылған және орталықтандырылмаған түрде жүргізу және тарату мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.10.3. Ортақ процестерді іске асыру кезінде бірлесіп пайдаланылатын нормативтік-анықтамалық ақпарат объектісі орталықтандырылған түрде жүргізілген жағдайда, нормативтік-анықтамалық ақпаратты, тізілімдер мен регистрлерді жүргізу кіші жүйесі Комиссияның және уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелері үшін осы объект бойынша анықтамалық деректердің бастапқы көзі болуға тиіс.
4.2.10.4. Нормативтік-анықтамалық ақпарат объектілері орталықтандырылған түрде жүргізілген жағдайда, нормативтік-анықтамалық ақпаратты, тізілімдер мен регистрлерді жүргізу кіші жүйесі мынадай функцияларды жүзеге асыруды қамтамасыз етуге тиіс:
1) нормативтік-анықтамалық ақпарат объектілерінің жаңа жазбаларын жасау және қолданыстағы жазбаларын өзгерту;
2) нормативтік-анықтамалық ақпарат объектілерінің жазбаларының тұтастығын, толықтығын және дұрыстығын бақылау;
3) нормативтік-анықтамалық ақпарат объектілерінің жаңа нұсқаларын шығару процесін басқару және оларды алдыңғы кезең үшін архивтік сақтау.
4.2.10.5. Нормативтік-анықтамалық ақпарат объектілері орталықтандырылмаған түрде жүргізілген жағдайда, нормативтік-анықтамалық ақпаратты, тізілімдер мен регистрлерді жүргізу кіші жүйесі уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелерінен алынатын деректерді біріктіру рәсімдерінің кешенін іске асыра отырып, нормативтік-анықтамалық ақпарат объектілерінің бытыраңқы анықтамалықтарын біріктіру функциясын жүзеге асыруды қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.10.6. Нормативтік-анықтамалық ақпаратты, тізілімдер мен регистрлерді жүргізу кіші жүйесі интеграциялық платформаны пайдалана отырып, нормативтік-анықтамалық ақпарат объектілерінің деректерін интеграцияланған жүйенің басқа кіші жүйелеріне және ұлттық сегменттерге таратуды қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.10.7. Нормативтік-анықтамалық ақпаратты, тізілімдер мен регистрлерді жүргізу кіші жүйесі нормативтік-анықтамалық ақпарат объектілерін Одақтың ақпараттық порталында жариялау мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс.

4.2.10. Требования к подсистеме ведения нормативно-справочной информации, реестров и регистров
4.2.10.1. Подсистема ведения нормативно-справочной информации, реестров и регистров должна обеспечивать ведение объектов, содержащих нормативно-справочную информацию, которые используются в рамках реализации общих процессов, перечень которых определяется на этапе проектирования общих процессов (далее – объекты нормативно-справочной информации).
4.2.10.2. Подсистема ведения нормативно-справочной информации, реестров и регистров должна обеспечивать возможность централизованного и децентрализованного ведения и распространения объектов нормативно-справочной информации.
4.2.10.3. В случае централизованного ведения объекта нормативно-справочной информации, совместно используемого при реализации общих процессов, подсистема ведения нормативно-справочной информации, реестров и регистров должна быть первоисточником справочных данных по этому объекту для информационных систем Комиссии и уполномоченных органов.
4.2.10.4. В случае централизованного ведения объектов нормативно-справочной информации подсистема ведения нормативно-справочной информации, реестров и регистров должна обеспечивать осуществление следующих функций:
1) создание новых записей и изменение существующих записей объектов нормативно-справочной информации;
2) контроль целостности, полноты и корректности записей объектов нормативно-справочной информации;
3) управление процессом выпуска новых версий объектов нормативно-справочной информации и их архивного хранения за предшествующий период времени.
4.2.10.5. В случае децентрализованного ведения объектов нормативно-справочной информации подсистема ведения нормативно-справочной информации, реестров и регистров должна обеспечивать осуществление функции объединения разрозненных справочников объектов нормативно-справочной информации, реализуя комплекс процедур слияния данных, получаемых из информационных систем уполномоченных органов.
4.2.10.6. Подсистема ведения нормативно-справочной информации, реестров и регистров должна обеспечивать распространение данных объектов нормативно-справочной информации с использованием интеграционной платформы в другие подсистемы интегрированной системы и национальные сегменты.
4.2.10.7. Подсистема ведения нормативно-справочной информации, реестров и регистров должна обеспечивать возможность публикации объектов нормативно-справочной информации на информационном портале Союза.

4.2.10.8. Нормативтік-анықтамалық ақпаратты, тізілімдер мен регистрлерді жүргізу кіші жүйесіне қойылатын талаптар интеграцияланған жүйені іске асыру процесінде нақтылануы мүмкін.
4.2.10.9. Нормативтік-анықтамалық ақпаратты, тізілімдер мен регистрлерді жүргізу кіші жүйесіне қойылатын егжей-тегжейлі талаптар тиісті жеке техникалық тапсырмада айқындалуға тиіс.
4.2.11. Ақпараттық қауіпсіздік кіші жүйесіне қойылатын талаптар
4.2.11.1. Ақпараттық қауіпсіздік кіші жүйесі ақпараттық қауіпсіздік қатерлеріне, ақпараттық қауіпсіздікті бұзушы моделіне, қорғау объектілерінің құрамына, ақпараттық технологияларға және интеграцияланған жүйенің құрылымдық-функционалдық сипаттамаларына байланысты мынадай міндеттердің орындалуын қамтамасыз етуге тиіс:
1) ақпаратты антивирустық қорғау;
2) желіаралық экрандау және басып кіруді анықтау (болдырмау);
3) веб-қосымшаларды қорғау;
4) қауіпсіздік оқиғаларын тіркеу;
5) ақпараттың қорғалуын бақылау (талдау);
6) ақпараттық қауіпсіздік осалдықтарын анықтау;
7) шектеулі таратылатын ақпаратты және ақпаратты рұқсатсыз қол жеткізуден қорғау құралдарын қорғау;
8) маңызды конфигурациялық деректердің тұтастығын бақылау;
9) артықшылықты пайдаланушылардың қол жеткізуін басқару;
10) Интернет желісіне қол жеткізетін Комиссияның интеграциялық сегменті кіші жүйелерінің компоненттеріне сыртқы пайдаланушылардың қол жеткізуі үшін қорғалған қосылу шлюзін ұсыну.
4.2.11.2. Ақпараттық қауіпсіздік кіші жүйесі шеңберінде интеграциялық платформаның барлық компоненттерінің (оның ішінде ұлттық сегменттердің интеграциялық шлюздерінің) ақпаратты қорғау оқиғалары туралы деректерді автоматты түрде жинауды қамтамасыз ету бөлігінде ақпаратты қорғау оқиғаларын тіркеу кіші жүйесінің технологиялық мүмкіндіктерін кеңейту іске асырылуға тиіс, бұған үздіксіз орталықтандырылған мониторинг, жиналған деректердің корреляциясы және ақпаратты қорғау инциденттерін анықтау кіреді.
4.2.11.3. Ақпараттық қауіпсіздік кіші жүйесі шеңберінде интеграцияланған жүйенің ақпараттық қауіпсіздігін басқаруды регламенттейтін құжаттар әзірленуге тиіс, оның ішінде:
1) интеграциялық сегменттің ақпаратты қорғауын басқару рәсімдерін айқындау;
2) ақпараттық қауіпсіздік инциденттерін және түзету іс-қимылдарын басқару;
3) интеграциялық сегменттің кіші жүйелеріне ішкі тексерулер жүргізу;
4) ақпаратты қорғаудың жұмыс істеуі бойынша есептілікті (тиімділігін бағалаумен) ұсыну;
5) ақпаратты қорғау жай-күйін тұрақты талдау.
4.2.11.3. Интеграцияланған жүйеде ақпаратты қорғау Комиссия Кеңесінің 2018 жылғы 5 желтоқсандағы № 96 шешімімен бекітілген трансшекаралық сенім кеңістігін құруға, дамытуға және оның жұмыс істеуіне қойылатын талаптарға және Комиссия бекітетін нормативтік-техникалық құжаттарға, сондай-ақ ұлттық сегменттер бөлігінде мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес қамтамасыз етілуге тиіс.

4.2.10.8. Требования к подсистеме ведения нормативно-справочной информации, реестров и регистров могут уточняться в процессе реализации интегрированной системы.
4.2.10.9. Детальные требования к подсистеме ведения нормативно-справочной информации, реестров и регистров должны быть определены в соответствующем частном техническом задании.
4.2.11. Требования к подсистеме информационной безопасности
4.2.11.1. Подсистема информационной безопасности в зависимости от угроз безопасности информации, модели нарушителя безопасности информации, состава объектов защиты, информационных технологий и структурно-функциональных характеристик интегрированной системы должна обеспечивать выполнение следующих задач:
1) антивирусная защита информации;
2) межсетевое экранирование и обнаружение (предотвращение) вторжений;
3) защита веб-приложений;
4) регистрация событий безопасности;
5) контроль (анализ) защищенности информации;
6) выявление уязвимостей информационной безопасности;
7) защита информации ограниченного распространения и средств защиты информации от несанкционированного доступа;
8) контроль целостности важных конфигурационных данных;
9) управление доступом привилегированных пользователей;
10) предоставление шлюза защищенного соединения для доступа внешних пользователей к компонентам подсистем интеграционного сегмента Комиссии, имеющим доступ к сети Интернет.
4.2.11.2. В рамках подсистемы информационной безопасности должно быть реализовано расширение технологических возможностей подсистемы регистрации событий защиты информации в части обеспечения автоматического сбора данных о событиях защиты информации всех компонентов интеграционной платформы (в том числе интеграционных шлюзов национальных сегментов), включая непрерывный централизованный мониторинг, корреляцию собранных данных и выявление инцидентов защиты информации.
4.2.11.3. В рамках подсистемы информационной безопасности должны быть разработаны документы, регламентирующие управление информационной безопасностью интегрированной системы, включая:
1) определение процедур управления защитой информации интеграционного сегмента;
2) управление инцидентами информационной безопасности и корректирующими действиями;
3) проведение внутренних проверок подсистем интеграционного сегмента;
4) предоставление отчетности по функционированию защиты информации (с оценкой эффективности);
5) регулярный анализ состояния защиты информации.
4.2.11.3. Защита информации в интегрированной системе должна обеспечиваться в соответствии с Требованиями к созданию, развитию и функционированию трансграничного пространства доверия, утвержденными Решением Совета Комиссии от 5 декабря 2018 г. № 96, и нормативно-техническими документами, утверждаемыми Комиссией, а также законодательством государств-членов в части национальных сегментов.

4.2.11.4. Ақпараттық қауіпсіздік кіші жүйесіне қойылатын талаптар интеграцияланған жүйені дамыту процесінде нақтылануы мүмкін.
4.2.11.5. Ақпараттық қауіпсіздік кіші жүйесіне қойылатын егжей-тегжейлі талаптар тиісті жеке техникалық тапсырмада айқындалуға тиіс.
4.2.12. Комиссияның сенім білдірілген үшінші тарап қызметі кіші жүйесіне қойылатын талаптар
4.2.12.1. Комиссияның СБҮТ қызметі кіші жүйесі, оның ішінде Комиссия Кеңесінің 2018 жылғы 5 желтоқсандағы № 96 шешімімен бекітілген трансшекаралық сенім кеңістігін құруға, дамытуға және оның жұмыс істеуіне қойылатын талаптарға және Комиссия бекітетін нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес, мынадай функцияларды жүзеге асыруды қамтамасыз етуге тиіс:
1) электрондық құжаттың және электрондық цифрлық қолтаңбаның түпнұсқалығын тексеру;
2) электрондық құжаттың тұтастығын тексеру;
3) Комиссияның интеграциялық сегментінен шығатын электрондық құжатқа қойылған ЭЦҚ жарамдылығын тану, оның ішінде осы электрондық құжатқа қол қойылғаннан кейін оған өзгерістер енгізілмегенін растау және осы электрондық құжатқа қойылған ЭЦҚ-ның тиісті ЭЦҚ тексеру кілті сертификатының иесіне тиесілігін растау;
4) Комиссияның интеграциялық сегментіне кіретін электрондық құжаттың ЭЦҚ тексеру нәтижесіне қойылған мүше мемлекеттің ұлттық сегментінің СБҮТ қызметінің ЭЦҚ жарамдылығын тану, оның ішінде осы тексеру нәтижесіне қол қойылғаннан кейін оған өзгерістер енгізілмегенін растау және осы тексеру нәтижесіне қойылған ЭЦҚ-ның тиісті электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеру кілті сертификатының иесіне тиесілігін растау;
5) СБҮТ қызметінің куәландырушы орталығы Комиссияның СБҮТ қызметіне берген ЭЦҚ тексеру кілті сертификатына негізделген Комиссияның СБҮТ қызметінің ЭЦҚ-сымен Комиссияның интеграциялық сегментінен шығатын электрондық құжаттың ЭЦҚ тексеру нәтижесіне қол қою;
6) Комиссияның куәландырушы орталығы Комиссияның СЮҮТ қызметіне берген ЭЦҚ тексеру кілті сертификатына негізделген Комиссияның сенім білдірілген үшінші тарап қызметінің ЭЦҚ-сымен Комиссияның интеграциялық сегментіне кіретін электрондық құжаттың электрондық цифрлық қолтаңбасын тексеру нәтижесіне қол қою;
7) электрондық құжаттағы ЭЦҚ қолданудың заңдылығын мынадай талаптардың жиынтығын сақтау тұрғысынан тексеру:
ЭЦҚ арқылы қол қойылатын деректердің тұтастығы бұзылмаған;
ЭЦҚ жабық (жеке) кілтті пайдалана отырып жасалған, оның тиісті ашық кілтінің сертификаты (ЭЦҚ тексеру кілті сертификаты) осы ЭЦҚ құрамында көрсетілген;
ЭЦҚ тексеру кілті сертификаты электрондық құжатқа қол қою сәтінде жарамды;
сертификаттар тізбегіндегі әрбір куәландырушы орталықтың сертификаты қол қою сәтінде жарамды;

4.2.11.4. Требования к подсистеме информационной безопасности могут уточняться в процессе развития интегрированной системы.
4.2.11.5. Детальные требования к подсистеме информационной безопасности должны быть определены в соответствующем частном техническом задании.
4.2.12. Требования к подсистеме ДТС Комиссии
4.2.12.1. Подсистема ДТС Комиссии должна обеспечивать осуществление следующих функций, в том числе в соответствии с Требованиями к созданию, развитию и функционированию трансграничного пространства доверия, утвержденными Решением Совета Комиссии от 5 декабря 2018 г. № 96, и нормативно-техническими документами, утверждаемыми Комиссией:
1) проверка подлинности электронного документа и ЭЦП;
2) проверка целостности электронного документа;
3) признание действительности ЭЦП, которой подписан электронный документ, исходящий из интеграционного сегмента Комиссии, в том числе подтверждение отсутствия изменений, внесенных в этот электронный документ после его подписания, и подтверждение принадлежности ЭЦП, которой подписан этот электронный документ, владельцу соответствующего сертификата ключа проверки ЭЦП;
4) признание действительности ЭЦП ДТС национального сегмента государства-члена, которой подписан результат проверки ЭЦП электронного документа, входящего в интеграционный сегмент Комиссии, в том числе подтверждение отсутствия изменений, внесенных в этот результат проверки после его подписания, и подтверждение принадлежности ЭЦП, которой подписан этот результат проверки, владельцу соответствующего сертификата ключа проверки ЭЦП;
5) подписание ЭЦП ДТС Комиссии, основанной на сертификате ключа проверки ЭЦП, выданном ДТС Комиссии удостоверяющим центром службы ДТС, результата проверки ЭЦП электронного документа, исходящего из интеграционного сегмента Комиссии;
6) подписание ЭЦП ДТС Комиссии, основанной на сертификате ключа проверки ЭЦП, выданном ДТС Комиссии удостоверяющим центром Комиссии, результата проверки ЭЦП электронного документа, входящего в интеграционный сегмент Комиссии;
7) проверка правомерности применения ЭЦП в электронном документе на соблюдение следующих требований в совокупности:
целостность данных, подписываемых ЭЦП, не нарушена;
ЭЦП выработана с использованием закрытого (личного) ключа, соответствующий сертификат открытого ключа которого (сертификат ключа проверки ЭЦП) указан в составе этой ЭЦП;
сертификат ключа проверки ЭЦП действителен на момент подписания электронного документа;
каждый сертификат удостоверяющего центра из цепочки сертификатов действителен на момент подписания;

8) электрондық құжаттарды және ЭЦҚ тексеру нәтижелерін қамтитын түбіртектерді қалыптастыру;
9) Комиссияның СБҮТ қызметі кіші жүйесі орындайтын операцияларды құжаттау;
10) Комиссия Алқасының мүшелерінің және ақпаратты қорғау саласындағы уәкілетті органдардың сұраулары бойынша Комиссияның сенім білдірілген үшінші тарап қызметі кіші жүйесінің операциялары туралы ақпарат ұсыну;
11) интеграцияланған жүйені іске асыру процесінде белгіленетін өзге де функциялар.
Комиссияның СБҮТ қызметі кіші жүйесі жүргізетін тексерулер, сондай-ақ осы тексерулердің нәтижелерін көрсететін түбіртектерді қалыптастыру Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының өзара және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимылы кезінде электрондық құжаттармен алмасу туралы ережеге сәйкес жүзеге асырылады.
4.2.12.2. Комиссияның СБҮТ қызметі кіші жүйесі қажет болған жағдайда оны ұлттық сегменттің сенім білдірілген үшінші тарап қызметінің негізгі компоненті ретінде өрістету және пайдалану мүмкіндігі қамтамасыз етілетіндей етіп жобалануға тиіс.
4.2.12.3. Комиссияның СБҮТ қызметі кіші жүйесіне қойылатын талаптар интеграцияланған жүйені іске асыру процесінде нақтылануы мүмкін.
4.2.12.4. Комиссияның СБҮТ қызметі кіші жүйесіне қойылатын егжей-тегжейлі талаптар тиісті жеке техникалық тапсырмада айқындалуға тиіс.
4.2.13. Инфрақұрылымдық платформаға қойылатын талаптар
4.2.13.1. Инфрақұрылымдық платформа – бұл бірыңғай басқару жүйесі бар Комиссияның интеграциялық сегментінің бүкіл жүйелік-техникалық инфрақұрылым жиынтығын қамтуға тиіс қамтамасыз етуші кіші жүйе.
4.2.13.2. Инфрақұрылымдық платформа мынадай компоненттерді қамтуға тиіс:
1) базалық инфрақұрылымдық сервистер, оның құрамында:
домендік атауларды айқындау қызметі;
пошталық хабарламаларды жіберу қызметі;
уақыт қызметі;
пайдаланушылардың жаһандық каталогы қызметі;
2) виртуализация кіші жүйесі;
3) үздіксіз өрістету кіші жүйесі;
4) резервтік көшіру кіші жүйесі;
5) контейнерлеуді басқару кіші жүйесі;
6) сұраулар мен инциденттерді басқару кіші жүйесі;
7) жаңартуларды орталықтандырылған орнату кіші жүйесі;
8) TLS сертификаттарын басқару кіші жүйесі;
9) мониторинг және басқару кіші жүйесі;
10) деректерді беру желілерінен;
деректерді сақтау жүйелерінен;
есептеу ресурстарынан
тұратын есептеу кешендері кіші жүйесі;
11) ДББЖ басқару кіші жүйесі.
4.2.13.3. Инфрақұрылымдық платформа мынадай функцияларды жүзеге асыруды қамтамасыз етуге тиіс:
1) физикалық және виртуалды есептеу ресурстарын ұсыну;
2) деректерді өңдеу орталығы шегінде интеграцияланған жүйенің Комиссияның интеграциялық сегментінің кіші жүйелері мен компоненттері арасында желілік байланыстылықты ұсыну;

8) формирование квитанций, содержащих результаты проверок электронных документов и ЭЦП;
9) документирование выполняемых подсистемой ДТС Комиссии операций;
10) предоставление информации об операциях подсистемы ДТС Комиссии по запросам членов Коллегии Комиссии и уполномоченных органов в области защиты информации;
11) иные функции, устанавливаемые в процессе реализации интегрированной системы.
Проверки, проводимые подсистемой ДТС Комиссии, а также формирование квитанций, отражающих результаты этих проверок, осуществляются в соответствии с Положением об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза между собой и с Евразийской экономической комиссией.
4.2.12.2. Подсистема ДТС Комиссии должна быть спроектирована таким образом, чтобы обеспечивалась возможность ее развертывания и использования в качестве основного компонента ДТС национального сегмента (при необходимости).
4.2.12.3. Требования к подсистеме ДТС Комиссии могут уточняться в процессе реализации интегрированной системы.
4.2.12.4. Детальные требования к подсистеме ДТС Комиссии должны быть определены в соответствующем частном техническом задании.
4.2.13. Требования к инфраструктурной платформе
4.2.13.1. Инфраструктурная платформа представляет собой обеспечивающую подсистему, которая должна содержать весь набор системно-технической инфраструктуры интеграционного сегмента Комиссии с единой системой управления.
4.2.13.2. Инфраструктурная платформа должна включать в себя следующие компоненты:
1) базовые инфраструктурные сервисы, в составе:
служба разрешения доменных имен;
служба отправки почтовых сообщений;
служба времени;
служба глобального каталога пользователей;
2) подсистема виртуализации;
3) подсистема непрерывного развертывания;
4) подсистема резервного копирования;
5) подсистема управления контейнеризацией;
6) подсистема управления запросами и инцидентами;
7) подсистема централизованной установки обновлений;
8) подсистема управления TLS сертификатами
9) подсистема мониторинга и управления;
10) подсистема вычислительных комплексов, которая состоит из:
сетей передачи данных;
систем хранения данных;
вычислительных ресурсов;
11) подсистема управления СУБД.
4.2.13.3. Инфраструктурная платформа должна обеспечивать осуществление следующих функций:
1) предоставление физических и виртуальных вычислительных ресурсов;
2) предоставление сетевой связанности между подсистемами и компонентами интеграционного сегментами Комиссии интегрированной системы в пределах ЦОД;

3) Комиссияның ақпараттық инфрақұрылымының жай-күйін мониторингтеу;
4) интеграцияланған жүйенің бағдарламалық компоненттерін құрастыру, автоматты тестілеу және өрістету үшін үздіксіз интеграция сервистерін ұсыну;
5) жаңартуларды орталықтандырылған орнату;
6) интеграцияланған жүйенің кіші жүйелері мен компоненттерін пайдалану мәселелері бойынша өтінімдер мен инциденттерді басқару;
7) интеграцияланған жүйенің кіші жүйелерінің техникалық қамтамасыз етілуіне, жүйелік және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етілуіне түгендеу жүргізу.
4.2.13.4. Инфрақұрылымдық платформаға қойылатын талаптар интеграцияланған жүйені дамыту процесінде нақтылануы мүмкін.
4.2.13.5. Инфрақұрылымдық платформаға қойылатын егжей-тегжейлі талаптар тиісті жеке техникалық тапсырмада айқындалуға тиіс.
4.2.14. Интеграциялық сегменттің деректер қоймасына қойылатын талаптар
4.2.14.1. Интеграциялық сегменттің деректер қоймасы (интеграциялық сегменттің деректерді сақтау және өңдеу кіші жүйесі) ортақ процестерді іске асыру, кіші жүйелердің жұмыс істеуі кезінде жинақталатын деректерді, оның ішінде статистикалық ақпаратты, интеграцияланған жүйенің Комиссияның интеграциялық сегментінде өңделетін және сақтауға жататын өзге де деректер мен мәліметтерді алу, өңдеу, сақтау және ұсыну үшін арналған.
4.2.14.2. Деректер қоймасында ортақ процестер мен интеграциялық сегменттің кіші жүйелерінің деректерін, цифрлық платформаларға арналған сервистерді ұзақ мерзімді ауқымы өсетін сақтау және өңдеу механизмдері, сондай-ақ цифрлық платформалар пайдаланатын деректерді өңдеу, сақтау және ұсыну қамтамасыз етілуге тиіс.
4.2.14.3. Деректер қоймасында деректерді талдау механизмдері (деректердегі аномалияларды іздеу, тәуелділіктерді іздеу және басқалары) іске асырылуға тиіс.
4.2.14.4. Деректер қоймасында сапалық тұрғыдан жаңа жиынтықтар мен деректердің талдамалық ұсынылымдарын алуға мүмкіндік беретін деректерді біріктіру және түрлендірудің бапталатын механизмдері іске асырылуға тиіс.
4.2.14.5. Интеграциялық сегменттің деректерді сақтау және өңдеу кіші жүйесін әзірлеу кезінде интеграцияланған жүйенің басқа кіші жүйелері мен компоненттерінің интеграциялық сегменттің деректер қоймасының функциялары мен сервистерін пайдалануға көшуі бөлігінде интеграцияланған жүйенің кіші жүйелерін жаңғыртуды қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.14.6. Интеграциялық сегменттің деректерді сақтау және өңдеу кіші жүйесін құру есебінен интеграцияланған жүйенің кіші жүйелерімен деректерді алу, өңдеу, сақтау және ұсыну механизмдерін іске асыру; ортақ процестерді іске асыру немесе интеграцияланған жүйенің кіші жүйелерінде деректерді өңдеу кезінде алынатын және интеграцияланған жүйенің ақпараттық ресурстары мен сервистерін пайдалана отырып іске асырылатын цифрлық платформалар үшін деректерді түрлендіру және жүктеудің бірыңғай механизмін құру қамтамасыз етілуге тиіс.

3) мониторинг состояния информационной инфраструктуры Комиссии;
4) предоставление сервисов непрерывной интеграции для сборки, автоматического тестирования и развертывания программных компонентов интегрированной системы;
5) централизованная установка обновлений;
6) управление заявками и инцидентами по вопросам эксплуатации подсистем и компонентов интегрированной системы;
7) проведение инвентаризации технического обеспечения, системного и прикладного программного обеспечения подсистем интегрированной системы.
4.2.13.4. Требования к инфраструктурной платформе могут уточняться в процессе развития интегрированной системы.
4.2.13.5. Детальные требования к инфраструктурной платформе должны быть определены в соответствующем частном техническом задании.
4.2.14. Требования к хранилищу интеграционного сегмента
4.2.14.1. Хранилище интеграционного сегмента (подсистема хранения и обработки данных интеграционного сегмента) предназначено для получения, обработки, хранения и предоставления данных, накапливаемых при реализации общих процессов, функционировании подсистем, в том числе статистической информации, других данных и сведений, обрабатываемых и подлежащих хранению в интеграционном сегменте Комиссии интегрированной системы.
4.2.14.2. В хранилище должны быть реализованы механизмы долгосрочного масштабируемого хранения и обработки данных общих процессов и подсистем интеграционного сегмента, сервисов для цифровых платформ, обеспечение обработки, хранения и предоставления данных, используемых цифровыми платформами.
4.2.14.3. В хранилище должны быть реализованы механизмы анализа данных (поиск аномалий в данных, поиск зависимостей и прочие).
4.2.14.4. В хранилище должны быть реализованы настраиваемые механизмы консолидации и трансформации данных, позволяющие получить качественно новые наборы и аналитические представления данных.
4.2.14.5. При разработке подсистемы хранения и обработки данных интеграционного сегмента должно быть обеспечено проведение модернизации подсистем интегрированной системы в части перехода к использованию функций и сервисов хранилища интеграционного сегмента другими подсистемами и компонентами интегрированной системы.
4.2.14.6. За счет создания подсистемы хранения и обработки данных интеграционного сегмента должна быть обеспечена реализация механизмов получения, обработки, хранения и предоставления данных подсистемами интегрированной системы;. создание единого механизма трансформации и загрузки данных, получаемых при реализации общих процессов или обработки данных в подсистемах интегрированной системы и для цифровых платформ, реализуемых с использованием информационных ресурсов и сервисов интегрированной системы.

4.2.14.7. Интеграциялық сегменттің деректер қоймасына қойылатын егжей-тегжейлі талаптар тиісті жеке техникалық тапсырмада айқындалуға тиіс.
4.2.15. Цифрлық платформаларды интеграциялау кіші жүйесіне қойылатын талаптар
4.2.15.1. Цифрлық платформаларды интеграциялау кіші жүйесі интеграцияланған жүйе кіші жүйелерінің функционалдық мүмкіндіктерін, ұлттық сегменттердің шешімдерін біріктіретін, цифрлық сервистерді іске асыру үшін қажетті функционалдылық пен интерфейстерді қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін ұйымдастырушылық-техникалық шешімдердің жиынтығы болуға тиіс.
4.2.15.2. Цифрлық платформаларды интеграциялау кіші жүйесі интеграцияланған жүйенің құралдары, технологиялары мен әдістері арқылы іске асырылған интеграцияланған жүйенің әдіснамалық, технологиялық, техникалық және өзге де қамтамасыз ету түрлері мен шешімдерінің негізінде заманауи цифрлық технологияларды енгізу есебінен құрылатын және дамытылатын жүйе болып табылады.
4.2.15.3. Цифрлық платформаларды интеграциялау кіші жүйесі интеграцияланған жүйенің функционалдылығы мен сервистеріне қол жеткізу технологияларын олардың негізінде цифрлық сервистерді құру үшін ұсынуға тиіс, оның ішінде:
цифрлық платформалар мен сервистерді тіркеу;
пайдаланушылар мен жүйелерді интеграцияланған жүйе кіші жүйелерінің функцияларына, цифрлық платформаның функциялары мен деректеріне қол жеткізу үшін сәйкестендіру;
интеграцияланған жүйе кіші жүйелерінің функциялары мен сервистеріне қол жеткізу механизмдері;
цифрлық сервистерді іске асыру мүмкіндіктерін ұсынатын ақпараттық және инфрақұрылымдық сервистерді әзірлеу;
типтік процестерді, құралдарды, кітапханаларды, сервистер мен шаблондарды пайдалана отырып, цифрлық сервистерді жобалау, әзірлеу, тестілеу, шығару процестерін қамтамасыз ету;
цифрлық сервистерді жариялауға өтінімдерді жасау және келісу;
цифрлық сервисті тестілеуді жүргізу;
цифрлық сервисті жариялау (орналастыру);
берілетін құжаттардың заңды күшін қамтамасыз ете отырып, трансшекаралық электрондық құжат айналымын қамтамасыз ету сервистеріне қол жеткізуді ұсыну;
ақпараттық, инфрақұрылымдық және цифрлық сервистер тізілімін жүргізу.
4.2.15.4. Цифрлық платформаларды интеграциялау кіші жүйесі микросервистік архитектураны ескере отырып әзірленуге тиіс.
4.2.15.5. Цифрлық платформаларды интеграциялау кіші жүйесіне қойылатын егжей-тегжейлі талаптар тиісті жеке техникалық тапсырмада айқындалуға тиіс.
4.2.16. СБҮТ қызметінің куәландырушы орталығына қойылатын талаптар
4.2.16.1. СБҮТ қызметінің куәландырушы орталығы интеграцияланған жүйенің СБҮТ қызметі шеңберінде мүше мемлекеттердің СБҮТ қызметтері сервистерінің және Комиссияның СБҮТ қызметі кіші жүйесінің, сондай-ақ интеграцияланған жүйе құрамына кірмейтін СБҮТ қызметтері сервистерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін ЭЦҚ тексеру кілттері сертификаттарын басқарудың иерархиялық жүйесін құруға арналған.

4.2.14.7. Детальные требования к хранилищу интеграционного сегмента должны быть определены в соответствующем частном техническом задании.
4.2.15. Требования к подсистеме интеграции цифровых платформ
4.2.15.1. Подсистема интеграции цифровых платформ должна представлять собой совокупность организационно-технических решений, объединяющих функциональные возможности подсистем интегрированной системы, решений национальных сегментов, которые позволяют обеспечить функциональность и интерфейсы, необходимые для реализации цифровых сервисов.
4.2.15.2. Подсистема интеграции цифровых платформ должна представляет собой систему, создаваемую и развиваемую на основе методологических, технологических, технических и других видов обеспечения и решений интегрированной системы, реализованных средствами, технологиями и методами интегрированной системы за счет внедрения современных цифровых технологий.
4.2.15.3. Подсистема интеграции цифровых платформа должна предоставлять технологии доступа к функциональности и сервисам интегрированной системы для построения на их основе цифровых сервисов, включая технологии:
регистрации цифровых платформ и сервисов;
идентификации пользователей и систем для получения доступа к функциям подсистем интегрированной системы, к функциям и данным цифровой платформы;
механизмов доступа к функциям и сервисам подсистем интегрированной системы;
разработки информационных и инфраструктурных сервисов, предоставляющих возможности реализации цифровых сервисов;
обеспечения процессов проектирования, разработки, тестирования, выпуска цифровых сервисов с использованием типовых процессов, инструментов, библиотек, сервисов и шаблонов;
создания и согласования заявок на публикацию цифровых сервисов;
проведения тестирования цифрового сервиса;
публикации (размещения) цифрового сервиса;
предоставления доступа к сервисам обеспечения трансграничного электронного документооборота с обеспечением юридической силы передаваемых документов;
ведение реестра информационных, инфраструктурных и цифровых сервисов.
4.2.15.4. Подсистема интеграции цифровых платформ должна разрабатываться с учетом микросервисной архитектуры.
4.2.15.5. Детальные требования к подсистеме интеграции цифровых платформ должны быть определены в соответствующем частном техническом задании.
4.2.16. Требования к удостоверяющему центру службы ДТС
4.2.16.1. Удостоверяющий центр службы ДТС предназначен для построения иерархической системы управления сертификатами ключей проверки ЭЦП, обеспечивающей взаимодействие сервисов ДТС государств-членов и подсистемы ДТС Комиссии в рамках службы ДТС интегрированной системы, а также сервисов ДТС, не входящих в состав интегрированной системы.

4.2.16.2. Интеграцияланған жүйені құру және жаңғырту жөніндегі алдыңғы кезеңдер шеңберінде іске асырылған функцияларға қойылатын талаптар
4.2.16.2.1. СБҮТ қызметінің куәландырушы орталығы мынадай функцияларды жүзеге асыруды қамтамасыз етуге тиіс:
1) мүше мемлекеттердің СБҮТ қызметтерін және Комиссияның СБҮТ қызметін тіркеу;
2) мүше мемлекеттердің СБҮТ қызметтерінің және Комиссияның БҮТ қызметінің ЭЦҚ кілттерінің сертификаттарын шығару (жасау);
3) мүше мемлекеттердің СБҮТ қызметтерінің және Комиссияның СБҮТ қызметінің ЭЦҚ кілттерінің сертификаттарын тарату (беру);
4) мүше мемлекеттің СБҮТ қызметінің, Комиссияның СБҮТ қызметінің ЭЦҚ тексеру кілтінің тиесілігін сенімді растау;
5) шығарылған ЭЦҚ кілттері сертификаттарын кері қайтарып алуды басқару;
6) берілген ЭЦҚ тексеру кілттері сертификаттарын жою;
7) шығарылған ЭЦҚ кілттері сертификаттарын сақтау;
8) СБҮТ қызметінің куәландырушы орталығы берген ЭЦҚ тексеру кілттері сертификаттарының тізілімін жүргізу, оның ішінде осы сертификаттарда қамтылған ақпаратты, сондай-ақ ЭЦҚ тексеру кілттері сертификаттарының қолданылуын тоқтату немесе жою күні және мұндай тоқтатудың немесе жоюдың негіздері туралы ақпаратты қамтитын;
9) қолданыстағы ЭЦҚ кілттері сертификаттарының, кері қайтарылған ЭЦҚ кілттері сертификаттарының тізілімдерін жүргізу;
10) мүше мемлекеттердің СБҮТ қызметтерінің және Комиссияның СБҮТ қызметінің операторларына ЭЦҚ құралдарын беру;
11) интеграцияланған жүйені пайдалана отырып, мүше мемлекеттердің СБҮТ қызметтерінің және Комиссияның СБҮТ қызметінің қызметінің куәландырушы орталығы берген ЭЦҚ тексеру кілттері сертификаттарының тізіліміне кез келген уақытта өтеусіз қол жеткізуін қамтамасыз ету;
12) СҮТ қызметінің куәландырушы орталығы ЭЦҚ тексеру кілттері сертификаттарының тізілімінде ЭЦҚ тексеру кілттерінің бірегейлігін тексеру;
13) берілген ЭЦҚ тексеру кілттері сертификаттарын басқарумен байланысты өзге де қызметті жүзеге асыру.
4.2.16.2.2. СБҮТ қызметінің куәландырушы орталығы X.509 Public Key Infrastructure ұсынымдарына сәйкес ашық кілттер инфрақұрылымы негізінде құрылуға тиіс және осы мақсаттар үшін Комиссия бекітетін келісілген электрондық цифрлық қолтаңбаның криптографиялық стандарттарын және келісілген хэштеу функциясының криптографиялық стандарттарын пайдалануға тиіс.
4.2.16.2.3. СБҮТ қызметінің куәландырушы орталығы тек уәкілетті органдармен келісілген және осы мақсаттар үшін Комиссия бекітетін ЭЦҚ құралдарын және куәландырушы орталық құралдарын пайдалануға тиіс. Осы техникалық тапсырмаға сәйкес жұмыстарды орындау кезінде мүше мемлекеттердің интеграцияланған жүйенің СБҮТ қызметінің куәландырушы орталығында одан әрі пайдалану үшін электрондық цифрлық қолтаңба құралдары мен куәландырушы орталық құралдарын бірлесіп әзірлеуді ұйымдастыру мүмкіндігі қаралуға тиіс.

4.2.16.2. Требования к функциям, реализованным в рамках предыдущих этапов работ по созданию и модернизации интегрированной системы
4.2.16.2.1 Удостоверяющий центр службы ДТС должен обеспечивать осуществление следующих функций:
1) регистрация ДТС государств-членов и ДТС Комиссии;
2) выпуск (создание) сертификатов ключей ЭЦП ДТС государств-членов и ДТС Комиссии;
3) распространение (выдача) сертификатов ключей ЭЦП ДТС государств-членов и ДТС Комиссии;
4) достоверное подтверждение принадлежности ключа проверки ЭЦП ДТС государства-члена, ДТС Комиссии;
5) управление отзывом изданных сертификатов ключей ЭЦП;
6) аннулирование выданных сертификатов ключей проверки ЭЦП;
7) хранение изданных сертификатов ключей ЭЦП;
8) ведение реестра выданных удостоверяющим центром службы ДТС сертификатов ключей проверки ЭЦП, в том числе включающего в себя информацию, содержащуюся в выданных удостоверяющим центром службы ДТС сертификатах ключей проверки ЭЦП, и информацию о дате прекращения действия или аннулирования сертификатов ключей проверки ЭЦП и об основаниях такого прекращения или аннулирования;
9) ведение реестров актуальных сертификатов ключей ЭЦП, отозванных сертификатов ключей ЭЦП;
10) выдача средств ЭЦП операторам ДТС государств-членов и ДТС Комиссии;
11) обеспечение безвозмездного доступа с использованием интегрированной системы ДТС государств-членов и ДТС Комиссии к реестру, выданных удостоверяющим центром службы ДТС сертификатов ключей проверки ЭЦП в любое время;
12) проверка уникальности ключей проверки ЭЦП в реестре, выданных удостоверяющим центром службы ДТС сертификатов ключей проверки ЭЦП;
13) осуществление иной деятельности, связанной с управлением выданными сертификатами ключей проверки ЭЦП.
4.2.16.2.2. Удостоверяющий центр службы ДТС создан на основе инфраструктуры открытых ключей (PublicKeyInfrastructure) в соответствии с рекомендациями X.509 PublicKeyInfrastructure и должен использовать согласованные криптографические стандарты ЭЦП и согласованные криптографические стандарты функции хэширования, утверждаемые для этих целей Комиссией.
4.2.16.2.3. Удостоверяющий центр службы ДТС должен использовать только согласованные с уполномоченными органами и утверждаемые для этих целей Комиссией средства ЭЦП и средства удостоверяющего центра. При выполнении работ в соответствии с настоящим техническим заданием должна быть рассмотрена возможность организации совместной разработки государствами-членами средств ЭЦП и средств удостоверяющего центра для дальнейшего использования в удостоверяющем центре службы ДТС интегрированной системы.

4.2.16.3. Функцияларды дамыту және жаңғыртуға қойылатын талаптар
4.2.16.3.1. СБҮТ қызметінің куәландырушы орталығы интеграцияланған жүйенің сенім білдірілген үшінші тарап қызметінің жұмыс істеуін қамтамасыз етуге тиіс және қажет болған жағдайда сыртқы ақпараттық жүйелерді қосу мүмкіндігін қамтамасыз ету бөлігінде СБҮТ қызметі кіші жүйелерінің интеграциялық мүмкіндіктерін дамытуды, сондай-ақ сенім білдірілген үшінші тарап қызметін пайдалана отырып заңды мәні бар электрондық өзара іс-қимыл процестерін дамытуды көздейді.
4.2.16.3.1. СБҮТ қызметінің куәландырушы орталығы мүше мемлекеттердің сенім білдірілген үшінші тарап қызметтері сервистері жіберетін OCSP-сұрауларын және TSP-сұрауларын жүктемені теңгеруді қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.17. Комиссияның куәландырушы орталығына қойылатын талаптар
4.2.17.1. Комиссияның куәландырушы орталығы Комиссия Алқасының мүшелерін, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерін электрондық құжаттарға қол қою үшін ЭЦҚ кілттерінің сертификаттарымен қамтамасыз етуге арналған.
4.2.17.2. Комиссияның куәландырушы орталығы мынадай функцияларды жүзеге асыруды қамтамасыз етуге тиіс:
1) ЭЦҚ тексеру кілттерінің сертификаттарын шығару және осындай сертификаттарды оларды алуға жүгінген Комиссия Алқасының мүшелеріне, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлеріне (бұдан әрі осы тармақта – өтініш берушілер) беру;
2) өтініш берушінің ЭЦҚ кілтіне иелік етуін растау, ол ЭЦҚ тексеру кілті сертификатын алу үшін көрсетілген ЭЦҚ тексеру кілтіне сәйкес келуге тиіс;
3) ЭЦҚ тексеру кілттері сертификаттарының қолданылу мерзімдерін белгілеу;
4) берілген ЭЦҚ тексеру кілттері сертификаттарын жою;
5) өтініш берушінің жүгінуі бойынша ЭЦҚ кілті мен ЭЦҚ тексеру кілтін қамтитын (оның ішінде Комиссияның куәландырушы орталығы жасаған) немесе өтініш берушінің ЭЦҚ кілті мен ЭЦҚ тексеру кілтін жасау мүмкіндігін қамтамасыз ететін ЭЦҚ құралдарын беру;
6) Комиссияның куәландырушы орталығы берген ЭЦҚ тексеру кілттері сертификаттарының тізілімін жүргізу, оның ішінде Комиссияның куәландырушы орталығы берген ЭЦҚ тексеру кілттері сертификаттарында қамтылған ақпаратты және электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеру кілттері сертификаттарының қолданылуын тоқтату немесе жою күні және мұндай тоқтатудың немесе жоюдың негіздері туралы ақпаратты қамтитын;
7) кез келген тұлғаға ақпараттық-телекоммуникациялық желілерді пайдалана отырып, оның ішінде "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісін пайдалана отырып, Комиссияның куәландырушы орталығы берген ЭЦҚ тексеру кілттері сертификаттарының тізіліміне кез келген уақытта өтеусіз қол жеткізуді қамтамасыз ету;

4.2.16.3. Требования к развитию и модернизации функций
4.2.16.3.1. Удостоверяющий центр службы ДТС должен обеспечивать функционирование службы ДТС интегрированной системы и предполагает развитие интеграционных возможностей подсистем ДТС в части обеспечения возможности подключения внешних информационных систем при необходимости, а также развитие процессов юридически значимого электронного взаимодействия с использованием службы ДТС.
4.2.16.3.1. Удостоверяющий центр службы ДТС должен обеспечивать балансировку нагрузки OCSP-запросов, TSP-запросов, направляемых сервисами ДТС государств-членов.
4.2.17. Требования к удостоверяющему центру Комиссии
4.2.17.1. Удостоверяющий центр Комиссии предназначен для обеспечения членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии сертификатами ключей ЭЦП для подписания электронных документов.
4.2.17.2. Удостоверяющий центр Комиссии должен обеспечивать осуществление следующих функций:
1) издание сертификатов ключей проверки ЭЦП и выдача таких сертификатов членам Коллегии Комиссии, должностным лицам и сотрудникам Комиссии, обратившимся за их получением (далее в настоящем пункте – заявители);
2) подтверждение владения заявителем ключом ЭЦП, соответствующим ключу проверки ЭЦП, указанному для получения сертификата ключа проверки ЭЦП;
3) установление сроков действия сертификатов ключей проверки ЭЦП;
4) аннулирование выданных сертификатов ключей проверки ЭЦП;
5) выдача по обращению заявителя средств ЭЦП, содержащих ключ ЭЦП и ключ проверки ЭЦП (в том числе созданные удостоверяющим центром Комиссии) или обеспечивающих возможность создания ключа ЭЦП и ключа проверки ЭЦП заявителем;
6) ведение реестра выданных удостоверяющим центром Комиссии сертификатов ключей проверки ЭЦП, в том числе включающего в себя информацию, содержащуюся в выданных удостоверяющим центром Комиссии сертификатах ключей проверки ЭЦП, и информацию о дате прекращения действия или аннулирования сертификатов ключей проверки ЭЦП и об основаниях такого прекращения или аннулирования;
7) обеспечение любому лицу безвозмездного доступа с использованием информационно-телекоммуникационных сетей, в том числе с использованием информационно-телекоммуникационной сети "Интернет", к реестру выданных удостоверяющим центром Комиссии сертификатов ключей проверки ЭЦП в любое время;

8) өтініш берушілердің жүгінулері бойынша ЭЦҚ кілттерін және ЭЦҚ тексеру кілттерін жасау;
9) Комиссияның куәландырушы орталығы берген ЭЦҚ тексеру кілттері сертификаттарының тізілімінде ЭЦҚ тексеру кілттерінің бірегейлігін тексеру;
10) Комиссия Алқасының мүшелерінің, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің жүгінулері бойынша ЭЦҚ тексеру;
11) өзі берген ЭЦҚ тексеру кілттері сертификаттарын басқаруға байланысты өзге де қызметті жүзеге асыру.
4.2.17.3. Комиссияның куәландырушы орталығы X.509 Public Key Infrastructure ұсынымдарына сәйкес ашық кілттер инфрақұрылымы (Public Key Infrastructure) негізінде құрылған және осы мақсаттар үшін Комиссия бекітетін келісілген ЭЦҚ криптографиялық стандарттарын және келісілген хештеу функциясының криптографиялық стандарттарын пайдалануға тиіс.
4.2.17.4. Комиссияның куәландырушы орталығы уәкілетті органдармен келісілген және осы мақсаттар үшін Комиссия бекіткен электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын және куәландырушы орталық құралдарын ғана пайдалануға тиіс.
4.2.18. Нейрондық желілерді басқару кіші жүйесіне қойылатын талаптар
4.2.18.1. Нейрондық желілерді басқару кіші жүйесі Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің іргелес кіші жүйелері қолданатын барлық жасанды интеллект модельдері мен нейрондық желілерді қамтуға тиіс.
4.2.18.2. Нейрондық желілерді басқару кіші жүйесі интеграциялық сегменттің деректер қоймасымен интеграциялық сегменттің деректер қоймасында орналастырылған деректер негізінде оқытуды жүргізу үшін өзара іс-қимыл жасауға тиіс.
4.2.18.3. Нейрондық желілерді басқару кіші жүйесі деректерді талдау және олармен жұмыс істеу жөніндегі міндеттерді орындау кезінде интеграциялық сегменттің деректер қоймасында орналастырылған деректерді пайдалануға тиіс.
4.2.18.4. Нейрондық желілерді басқару кіші жүйесі мыналарды қамтамасыз етуге тиіс:
1) деректерді жіктеу, кластерлеу үшін машиналық оқыту алгоритмдерін қолдану;
2) жасанды интеллект сервистерін қолдана отырып аномалияларды анықтау және заңдылықтарды айқындау;
3) машиналық оқыту (жасанды интеллект) әдістерін және валидация қағидаларын қолдана отырып деректердің тұтастығын, толықтығын және дұрыстығын тексеру арқылы деректер сапасын бақылауды дамыту.
4.2.18.5. Нейрондық желілерді басқару кіші жүйесі Еуразиялық экономикалық одақтың интеграцияланған ақпараттық жүйесінің инфрақұрылымы ішінде орналастырылуға және ақпаратты өңдеуге тиіс.
4.2.19. Ұлттық сегментке қойылатын талаптар
4.2.19.1. Ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл жүйесіне қойылатын талаптар

8) создание по обращениям заявителей ключей ЭЦП и ключей проверки ЭЦП;
9) проверка уникальности ключей проверки ЭЦП в реестре, выданных удостоверяющим центром Комиссии сертификатов ключей проверки ЭЦП;
10) проверка по обращениям членов Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии ЭЦП;
11) осуществление иной связанной с управлением выданными им сертификатами ключей проверки ЭЦП деятельности.
4.2.17.3. Удостоверяющий центр Комиссии создан на основе инфраструктуры открытых ключей (PublicKeyInfrastructure) в соответствии с рекомендациями X.509 PublicKeyInfrastructure и должен использовать согласованные криптографические стандарты ЭЦП и согласованные криптографические стандарты функции хеширования, утверждаемые для этих целей Комиссией.
4.2.17.4. Удостоверяющий центр Комиссии должен использовать только средства ЭЦП и средства удостоверяющего центра, согласованные с уполномоченными органами и утвержденные для этих целей Комиссией.
4.2.18. Требования к подсистеме управления управления нейронными сетями
4.2.18.1. Подсистема управления нейронными сетями должна включать все модели искусственного интеллекта и нейронные сети, применяемые смежными подсистемами ИИС ЕАЭС.
4.2.18.2. Подсистема управления нейронными сетями должна взаимодействовать с хранилищем интеграционного сегмента для проведения обучения на основании размещенных в хранилище интеграционного сегмента данным.
4.2.18.3. Подсистема управления нейронными сетями при выполнении задач по анализу и работе с данными должна использовать данные, размещенные в хранилище интеграционного сегмента.
4.2.18.4. Подсистема управления нейронными сетями должна обеспечивать:
1) применение алгоритмов машинного обучения для классификации, кластеризации данных;
2) определение аномалий и выявление закономерностей с применением сервисов искусственного интеллекта;
3) развитие контроля качества данных путем проверки целостности, полноты и достоверности данных с применением методов машинного обучения (искусственного интеллекта) и правил валидации.
4.2.18.5. Подсистема управления нейронными сетями должна размещаться и обрабатывать информацию внутри инфраструктуры ИИС ЕАЭС.
4.2.19. Требования к национальному сегменту
4.2.19.1. Требования к системе межведомственного информационного взаимодействия

4.2.19.1.1. Ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл жүйесі ортақ процестерді іске асыру шеңберінде ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз ету үшін уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелерін ұлттық сегменттің интеграциялық шлюзіне қосуды қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.19.1.2. Ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл жүйесі қолданбалы ақпараттық жүйелер қалыптастыратын электрондық құжаттарды ұлттық сегменттің интеграциялық шлюзіне дейін жеткізуді қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.19.1.3. Ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл жүйесі ұлттық сегменттің интеграциялық шлюзінен алынған электрондық құжаттарды қолданбалы ақпараттық жүйелерге дейін жеткізуді қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.19.1.4. Ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл жүйесі ұлттық сегменттің интеграциялық шлюзінен электрондық құжаттарды хабарламаны алушының қолданбалы ақпараттық жүйесіне дейін бағыттауды қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.19.1.5. Ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл жүйесі қолданбалы ақпараттық жүйе мен ұлттық сегменттің интеграциялық шлюзі арасында электрондық құжатты бағыттау және өңдеу функцияларын жүзеге асыру үшін қажетті технологиялық ақпаратты беруді қамтамасыз етуге тиіс. Көрсетілген технологиялық ақпараттың құрамы Комиссиямен айқындалады.
4.2.19.1.6. Ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл жүйесіне қойылатын талаптар интеграцияланған жүйені іске асыру процесінде нақтылануы мүмкін.
4.2.19.2. Ұлттық сегменттің сенім білдірілген үшінші тарап қызметі кіші жүйесіне қойылатын талаптар
4.2.19.2.1. Ұлттық сегменттің сенім білдірілген үшінші тарап қызметі кіші жүйесі, оның ішінде Комиссия Кеңесінің 2018 жылғы 5 желтоқсандағы № 96 шешімімен бекітілген трансшекаралық сенім кеңістігін құруға, дамытуға және оның жұмыс істеуіне қойылатын талаптарға және Комиссия бекітетін нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес, мынадай функцияларды жүзеге асыруды қамтамасыз етуге тиіс:
1) электрондық құжаттың және электрондық цифрлық қолтаңбаның түпнұсқалығын тексеру;
2) электрондық құжаттың тұтастығын тексеру;
3) ұлттық сегменттен шығатын электрондық құжатқа қойылған электрондық цифрлық қолтаңбаның жарамдылығын тану, оның ішінде осы электрондық құжатқа қол қойылғаннан кейін оған өзгерістер енгізілмегенін растау және осы электрондық құжатқа қойылған электрондық цифрлық қолтаңбаның тиісті электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеру кілті сертификатының иесіне тиесілігін растау;
4) ұлттық сегментке кіретін электрондық құжаттың электрондық цифрлық қолтаңбасын тексеру нәтижесіне қойылған Комиссияның сенім білдірілген үшінші тарап қызметінің, басқа мүше мемлекеттің ұлттық сегментінің сенім білдірілген үшінші тарап қызметінің электрондық қолтаңбасының жарамдылығын тану, оның ішінде осы тексеру нәтижесіне қол қойылғаннан кейін оған өзгерістер енгізілмегенін растау және осы тексеру нәтижесіне қойылған электрондық цифрлық қолтаңбаның тиісті электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеру кілті сертификатының иесіне тиесілігін растау;

4.2.19.1.1. Система межведомственного информационного взаимодействия должна обеспечивать подключение информационных систем уполномоченных органов к интеграционному шлюзу национального сегмента для обеспечения информационного взаимодействия в рамках реализации общих процессов.
4.2.19.1.2. Система межведомственного информационного взаимодействия должна обеспечивать доставку электронных документов, формируемых прикладными информационными системами, до интеграционного шлюза национального сегмента.
4.2.19.1.3. Система межведомственного информационного взаимодействия должна обеспечивать доставку электронных документов, полученных от интеграционного шлюза национального сегмента, до прикладных информационных систем.
4.2.19.1.4. Система межведомственного информационного взаимодействия должна обеспечивать маршрутизацию электронных документов от интеграционного шлюза национального сегмента до прикладной информационной системы получателя сообщения.
4.2.19.1.5. Система межведомственного информационного взаимодействия должна обеспечивать передачу технологической информации, необходимой для осуществления функций маршрутизации и обработки электронного документа, между прикладной информационной системой и интеграционным шлюзом национального сегмента. Состав указанной технологической информации определяется Комиссией.
4.2.19.1.6. Требования к системе межведомственного информационного взаимодействия могут уточняться в процессе реализации интегрированной системы.
4.2.19.2. Требования к подсистеме ДТС национального сегмента
4.2.19.2.1. Подсистема ДТС национального сегмента должна обеспечивать осуществление следующих функций, в том числе в соответствии с Требованиями к созданию, развитию и функционированию трансграничного пространства доверия, утвержденными Решением Совета Комиссии от 5 декабря 2018 г. № 96, и нормативно-техническими документами, утверждаемыми Комиссией:
1) проверка подлинности электронного документа и ЭЦП;
2) проверка целостности электронного документа;
3) признание действительности ЭЦП, которой подписан электронный документ, исходящий из национального сегмента, в том числе подтверждение отсутствия изменений, внесенных в этот электронный документ после его подписания, и подтверждение принадлежности ЭЦП, которой подписан этот электронный документ, владельцу соответствующего сертификата ключа проверки ЭЦП;
4) признание действительности электронной подписи ДТС Комиссии, ДТС национального сегмента другого государства-члена, которой подписан результат проверки ЭЦП электронного документа, входящего в национальный сегмент, в том числе подтверждение отсутствия изменений, внесенных в этот результат проверки после его подписания, и подтверждение принадлежности ЭЦП, которой подписан этот результат проверки, владельцу соответствующего сертификата ключа проверки ЭЦП;

5) сенім білдірілген үшінші тарап қызметінің куәландырушы орталығы ұлттық сегменттің сенім білдірілген үшінші тарап қызметіне берген электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеру кілті сертификатына негізделген ұлттық сегменттің сенім білдірілген үшінші тарап қызметінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен ұлттық сегменттен шығатын электрондық құжаттың электрондық цифрлық қолтаңбасын тексеру нәтижесіне қол қою;
6) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес ұлттық сегменттің сенім білдірілген үшінші тарап қызметіне берілген электрондық цифрлық қолтаңбаны тексеру кілті сертификатына негізделген ұлттық сегменттің сенім білдірілген үшінші тарап қызметінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен ұлттық сегментке кіретін электрондық құжаттың электрондық цифрлық қолтаңбасын тексеру нәтижесіне қол қою;
7) ұлттық сегменттің сенім білдірілген үшінші тарап қызметі кіші жүйесі орындайтын операцияларды құжаттау;
8) Комиссияның және уәкілетті органдардың сұраулары бойынша ұлттық сегменттің сенім білдірілген үшінші тарап қызметі кіші жүйесінің операциялары туралы ақпарат ұсыну;
9) электрондық цифрлық қолтаңбаны қолданудың заңдылығын және электрондық құжатқа қол қоятын тұлғаның өкілеттігін тексеру, ол мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес және электрондық цифрлық қолтаңбаны қолданудың заңдылығын және электрондық құжатқа қол қоятын тұлғаның өкілеттігін тексеру жөніндегі Комиссия Алқасының ұсыным(дар)ын ескере отырып жүзеге асырылуға тиіс;
10) электрондық құжаттар мен электрондық цифрлық қолтаңбаларды тексеру нәтижелерін қамтитын түбіртектерді қалыптастыру;
11) интеграцияланған жүйені дамыту процесінде белгіленетін өзге де функциялар.
Ұлттық сегменттің сенім білдірілген үшінші тарап қызметі кіші жүйесі жүргізетін тексерулер, сондай-ақ осы тексерулердің нәтижелерін көрсететін түбіртектерді қалыптастыру Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің мемлекеттік билік органдарының өзара және Еуразиялық экономикалық комиссиямен трансшекаралық өзара іс-қимылы кезінде электрондық құжаттармен алмасу туралы ережеге сәйкес жүзеге асырылады.
4.2.19.2. Ұлттық сегменттің мониторинг және басқару кіші жүйесіне қойылатын талаптар
4.2.19.2.1. Ұлттық сегменттің мониторинг және басқару кіші жүйесі мониторинг журналына ұлттық сегменттің интеграциялық шлюзінің және ұлттық сегменттің СБҮТ кіші жүйесінің жұмыс қабілеттілігіне әсер ететін бақыланатын параметрлердің ауытқулары туралы оқиғаларды тіркеу функциясын жүзеге асыруды қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.19.2.2. Мониторинг және басқару кіші жүйесі қолжетімділікті бақылауды қамтамасыз етуге тиіс:

5) подписание ЭЦП ДТС национального сегмента, основанной на сертификате ключа проверки ЭЦП, выданном ДТС национального сегмента удостоверяющим центром службы ДТС, результата проверки ЭЦП электронного документа, исходящего из национального сегмента;
6) подписание ЭЦП ДТС национального сегмента, основанной на сертификате ключа проверки ЭЦП, выданном ДТС национального сегмента в соответствии с законодательством государства-члена, результата проверки ЭЦП электронного документа, входящего в национальный сегмент;
7) документирование выполняемых подсистемой ДТС национального сегмента операций;
8) предоставление информации об операциях подсистемы ДТС национального сегмента по запросам Комиссии и уполномоченных органов;
9) проверка правомерности применения ЭЦП и полномочия лица, подписывающего электронный документ, которая должна осуществляться в соответствии с законодательством государства-члена и с учетом рекомендации(й) Коллегии Комиссии по проверке правомерности применения ЭЦП и полномочия лица, подписывающего электронный документ;
10) формирование квитанций, содержащих результаты проверок электронных документов и ЭЦП;
11) иные функции, устанавливаемые в процессе развития интегрированной системы.
Проверки, проводимые подсистемой ДТС национального сегмента, а также формирование квитанций, отражающих результаты этих проверок, осуществляются в соответствии с Положением об обмене электронными документами при трансграничном взаимодействии органов государственной власти государств – членов Евразийского экономического союза между собой и с Евразийской экономической комиссией.
4.2.19.2. Требования к подсистеме мониторинга и управления национального сегмента
4.2.19.2.1. Подсистема мониторинга и управления национального сегмента должна обеспечивать осуществление функции регистрации событий об отклонениях контролируемых параметров, оказывающих влияние на работоспособность интеграционного шлюза национального сегмента и подсистему ДТС национального сегмента, в журнале мониторинга.
4.2.19.2.2. Подсистема мониторинга и управления должна обеспечивать контроль доступности:

1) ұлттық сегменттің интеграциялық шлюзінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін сервистердің;
2) ұлттық сегменттің СБҮТ кіші жүйесінің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін сервистердің;
3) ұлттық сегменттің интеграциялық шлюзінің интеграцияланған жүйемен өзара іс-қимыл интерфейстерінің.
4.2.19.2.3. Мониторинг және басқару кіші жүйесі оқиға туындаған сәтте ұлттық сегменттің интеграциялық шлюзінің және СБҮТ кіші жүйесінің жұмыс қабілеттілігіне әсер ететін маң оқиғалар туралы ақпаратты Комиссияның интеграциялық сегментінің мониторинг және басқару кіші жүйесіне ұсыну функциясын жүзеге асыруды қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.19.2.4. Ұлттық сегменттің мониторинг және басқару кіші жүйесіне қойылатын талаптар интеграцияланған жүйені іске асыру процесінде нақтылануы мүмкін.
4.2.19.3. Ұлттық сегментті қорғау кіші жүйесіне қойылатын талаптар
4.2.19.3.1. Ұлттық сегментті қорғау кіші жүйесі ұлттық заңнамаға және Комиссия Кеңесінің 2018 жылғы 5 желтоқсандағы № 96 шешімімен бекітілген трансшекаралық сенім кеңістігін құруға, дамытуға және оның жұмыс істеуіне қойылатын талаптарға сәйкес ақпаратты қорғаудың құқықтық, ұйымдастырушылық және техникалық шараларының кешенін қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.19.3.2. Ұлттық сегментті қорғау кіші жүйесі анықталған ақпаратты қорғау инциденттері туралы мәліметтерді мұндай инцидент туындаған сәтте Комиссияның интеграциялық сегментінің ақпараттық қауіпсіздік кіші жүйесіне беруді қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.19.3.3. Ұлттық сегментті қорғау кіші жүйесіне қойылатын талаптар интеграцияланған жүйені іске асыру процесінде нақтылануы мүмкін.
4.2.19.4. Уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелеріне қойылатын талаптар
4.2.19.4.1. Ұлттық сегменттің құрамына функционалдық тұрғыдан кірмейтін уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелері өз мемлекетінің аумағында ортақ процестерді іске асыруды қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.19.4.2. Уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелерінің ұлттық сегменттің интеграциялық шлюзімен өзара іс-қимылы ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл жүйесін пайдалана отырып жүзеге асырылуға тиіс.
4.2.19.4.3. Уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелері ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл жүйесінен алынған электрондық құжаттар мен электрондық түрдегі мәліметтерді өңдеудің қолданбалы логикасын ортақ процестердің технологиялық құжаттарында белгіленген талаптарға сәйкес іске асыруды қамтамасыз етуге тиіс.
4.2.19.4.4. Уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелері ортақ процестерді іске асыру шеңберінде ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл жүйесімен өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге тиіс.

1) сервисов, обеспечивающих функционирование интеграционного шлюза национального сегмента;
2) сервисов, обеспечивающих функционирование подсистемы ДТС национального сегмента;
3) интерфейсов взаимодействия интеграционного шлюза национального сегмента с интегрированной системой.
4.2.19.2.3. Подсистема мониторинга и управления должна обеспечивать осуществление функции предоставления информации о критичных событиях, влияющих на работоспособность интеграционного шлюза и подсистемы ДТС национального сегмента, в подсистему мониторинга и управления интеграционного сегмента Комиссии по факту возникновения события.
4.2.19.2.4. Требования к подсистеме мониторинга и управления национального сегмента могут уточняться в процессе реализации интегрированной системы.
4.2.19.3. Требования к подсистеме защиты национального сегмента
4.2.19.3.1. Подсистема защиты национального сегмента должна обеспечивать комплекс правовых, организационных и технических мер защиты информации в соответствии с национальным законодательством и требованиями к созданию, развитию и функционированию трансграничного пространства доверия утвержденными Решением Совета Комиссии от 5 декабря 2018г. № 96.
4.2.19.3.2. Подсистема защиты национального сегмента должна обеспечивать передачу сведений о выявленных инцидентах защиты информации в подсистему информационной безопасности интеграционного сегмента Комиссии по факту возникновения такого инцидента.
4.2.19.3.3. Требования к подсистеме защиты национального сегмента могут уточняться в процессе реализации интегрированной системы.
4.2.19.4. Требования к информационным системам уполномоченных органов
4.2.19.4.1. Информационные системы уполномоченных органов, функционально не входящие в состав национального сегмента, должны обеспечивать реализацию общих процессов на территории своего государства-члена.
4.2.19.4.2. Взаимодействие информационных систем уполномоченных органов с интеграционным шлюзом национального сегмента должно осуществляться с использованием системы межведомственного информационного взаимодействия.
4.2.19.4.3. Информационные системы уполномоченных органов должны обеспечивать реализацию прикладной логики обработки электронных документов и сведений в электронном виде, полученных от системы межведомственного информационного взаимодействия,
в соответствии с требованиями, установленными технологическими документами общих процессов.
4.2.19.4.4. Информационные системы уполномоченных органов должны обеспечивать взаимодействие с системой межведомственного информационного взаимодействия в рамках реализации общих процессов.

4.2.19.4.5. Ортақ процестерді іске асыруға қатысатын уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелері қалыптастыратын электрондық құжаттар мен электрондық түрдегі мәліметтер ортақ процестердің технологиялық құжаттарында белгіленген талаптарға сәйкес келуге тиіс.
4.2.19.4.6. Уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелері ортақ процестерді іске асыру шеңберінде бірыңғай нормативтік-анықтамалық ақпаратты пайдалануға тиіс.
4.2.19.4.7. Уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелеріне қойылатын талаптар интеграцияланған жүйені іске асыру процесінде нақтылануы мүмкін.
4.3. Қамтамасыз ету түрлеріне қойылатын талаптар
4.3.1. Лингвистикалық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
4.3.1.1. Интеграцияланған жүйені дамыту кезінде лингвистикалық қамтамасыз етуге қойылатын егжей-тегжейлі талаптар тиісті жекелеген техникалық тапсырмаларда айқындалуға тиіс.
4.3.1.2. Интеграцияланған жүйе халықаралық тәжірибені және үздік практикаларды ескере отырып, пәндік саланы сипаттаудың, жобалаудың және бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеудің заманауи тілдері мен құралдарын қолдана отырып құрылуға тиіс.
4.3.2. Бағдарламалық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
4.3.2.1. Интеграцияланған жүйені дамыту үшін пайдаланылатын бағдарламалық қамтамасыз ету интеграцияланған жүйенің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын бағдарламалық қамтамасыз етумен үйлесімді болуға тиіс.
4.3.2.2. Интеграцияланған жүйені дамыту үшін пайдаланылатын бағдарламалық қамтамасыз етуді таңдау кезінде үшінші елдердің бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеушілері мен өндірушілері енгізуі мүмкін шектеулерге байланысты тәуекелдер ескерілуге тиіс. Одаққа мүше мемлекеттерде әзірленген бағдарламалық қамтамасыз етуге, сондай-ақ қауіпсіздік аудитінен өткен ашық бастапқы коды бар бағдарламалық қамтамасыз етуге басымдық берілуге тиіс.
4.3.2.4. Бағдарламалық қамтамасыз етуге қойылатын егжей-тегжейлі талаптар тиісті жекелеген техникалық тапсырмаларда айқындалуға тиіс.
4.3.3. Техникалық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
4.3.3.1. Интеграцияланған жүйенің техникалық қамтамасыз етілуіне қойылатын жалпы талаптар
4.3.3.1.1. Интеграцияланған жүйенің техникалық қамтамасыз етілуі интеграцияланған жүйені құрудың, орналастырудың және пайдаланудың, сондай-ақ персоналды оқытудың толық циклін қамтамасыз етуге тиіс.
4.3.3.1.2. Интеграцияланған жүйенің техникалық қамтамасыз етілуі кемінде мынадай контурларды қамтуға тиіс:
1) өнімдік контур – интеграцияланған жүйенің компоненттерінің сынақтық және өнеркәсіптік пайдалану кезінде жұмыс істеуі үшін пайдаланылады;
2) мемлекетаралық тестілеу контуры – интеграцияланған жүйе компоненттерін мемлекетаралық тестілеуді жүргізу үшін пайдаланылады;

4.2.19.4.5. Электронные документы и сведения в электронном виде, формируемые информационными системами уполномоченных органов, участвующими в реализации общих процессов, должны соответствовать требованиям, установленным технологическими документами общих процессов.
4.2.19.4.6. Информационные системы уполномоченных органов должны использовать единую нормативно-справочную информацию в рамках реализации общих процессов.
4.2.19.4.7. Требования к информационным системам уполномоченных органов могут уточняться в процессе реализации интегрированной системы.
4.3. Требования к видам обеспечения
4.3.1. Требования к лингвистическому обеспечению
4.3.1.1. Детальные требования к лингвистическому обеспечению при развитии интегрированной системы должны быть определены в соответствующих частных технических заданиях.
4.3.1.2. Интегрированная система должна создаваться с применением современных языков и средств описания предметной области, проектирования и разработки программного обеспечения с учетом международного опыта и лучших практик.
4.3.2. Требования к программному обеспечению
4.3.2.1. Программное обеспечение, используемое для развития интегрированной системы, должно быть совместимо с программным обеспечением, используемым для обеспечения функционирования интегрированной системы.
4.3.2.2. При выборе программного обеспечения, используемого для развития интегрированной системы, должны быть учтены риски, связанные с возможными ограничениями, которые могут быть введены разработчиками и производителями программного обеспечения из третьих стран. Приоритет должен отдаваться программному обеспечению, разработанному в государствах – членах Союза, а также программному обеспечению с открытым исходным кодом, прошедшему аудит безопасности.
4.3.2.4. Детальные требования к программному обеспечению должны быть определены в соответствующих частных технических заданиях.
4.3.3. Требования к техническому обеспечению
4.3.3.1. Общие требования к техническому обеспечению интегрированной системы
4.3.3.1.1. Техническое обеспечение интегрированной системы должно обеспечивать полный цикл создания, развертывания, и эксплуатации интегрированной системы, а также обучения персонала.
4.3.3.1.2. Техническое обеспечение интегрированной системы должно включать в себя как минимум следующие контуры:
1) продуктивный контур – используется для функционирования компонентов интегрированной системы при опытной и промышленной эксплуатации интегрированной системы;
2) контур межгосударственного тестирования – используется для проведения межгосударственного тестирования компонентов интегрированной системы;

3) тестілік контур – бағдарламалық қамтамасыз етуді тестілеу және мамандарды оқыту үшін пайдаланылады;
4) өнім алдындағы контур – интеграцияланған жүйе компоненттерін нақты деректерде тестілеу мақсаттары үшін пайдаланылады.
4.3.3.1.3. Тестілік және оқыту контурлары біріктірілуі мүмкін, бұл ретте контурларды біріктіру тестілеу және оқыту процестерінің нашарлауына әкеп соқтырмауға тиіс.
4.3.3.1.4. Интеграцияланған жүйенің техникалық қамтамасыз етілуі осы техникалық тапсырманың 4.1.9-тармағында көрсетілген сенімділікке қойылатын талаптардың орындалуын қамтамасыз етуге тиіс.
4.3.3.2. Интеграцияланған жүйенің желілік инфрақұрылымына қойылатын талаптар
4.3.3.2.1. Интеграцияланған жүйенің желілік инфрақұрылымы интеграцияланған жүйе шегінде толық байланысқан IP топологиясына ие болуға тиіс.
4.3.3.2.2. Интеграцияланған жүйенің желілік инфрақұрылымы интеграцияланған жүйе компоненттерін қосудың істен шығуға төзімді схемасын негізгі және резервтік деректер беру арналарын ұсына отырып қамтамасыз етуге тиіс.
4.3.3.2.3. Интеграцияланған жүйенің желілік инфрақұрылымы интеграцияланған жүйе сегменттері арасында кемінде 50 Мбит/с өткізу қабілетін қамтамасыз етуге тиіс.
4.3.3.3. Интеграцияланған жүйенің техникалық қамтамасыз етілуінің базалық қызметтеріне қойылатын талаптар
4.3.3.3.1. Интеграцияланған жүйенің техникалық қамтамасыз етілуінің базалық қызметтеріне мыналар жатады:
1) каталог қызметі;
2) домендік атауларды шешу қызметі;
3) уақыт қызметі;
4) пошталық хабарламаларды жіберу қызметі;
5) резервтік көшіру қызметі.
4.3.3.3.2. Каталог қызметі есептік жазбалар каталогын жүргізуді және сақтауды және интеграцияланған жүйенің функционалдық және қамтамасыз етуші кіші жүйелерінде интеграцияланған жүйе пайдаланушыларының мынадай санаттары үшін аутентификация мүмкіндігін қамтамасыз етуге тиіс:
1) интеграцияланған жүйе кіші жүйелерінің әкімшілері;
2) интеграцияланған кіші жүйенің кіші жүйелерінің пайдаланушылары.
4.3.3.3.3. Домендік атауларды шешу қызметі мнемоникалық атауларды IP-адрестерге шешуді және IP-адрестерден мнемоникалық атауларға кері шешуді қамтамасыз етуге тиіс.
4.3.3.3.4. Мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарымен келісілген дәл уақыттың бірыңғай көзін пайдаланатын уақыт қызметі интеграцияланған жүйе серверлерінде уақытты синхрондау функцияларын қамтамасыз етуге және интеграцияланған жүйенің барлық кіші жүйелері шеңберінде бірыңғай уақытты қолдауға тиіс.
4.3.3.3.5. Пошталық хабарламаларды жіберу қызметі интеграцияланған жүйе кіші жүйелерінен интеграцияланған жүйе пайдаланушыларының мынадай санаттарына пошталық хабарламаларды қайта жіберу сервисін қамтамасыз етуге тиіс:

3) тестовый контур – используется для проведения тестирования программного обеспечения и обучения специалистов;
4) предпродуктивный контур – используется для целей тестирования компонентов интегрированной системы на реальных данных.
4.3.3.1.3. Тестовый и обучающий контуры могут быть объединены, при этом объединение контуров не должно приводить к ухудшению процессов проведения тестирования и обучения.
4.3.3.1.4. Техническое обеспечение интегрированной системы должно обеспечивать выполнение требований к надежности, указанных в пункте 4.1.9 настоящего технического задания.
4.3.3.2. Требования к сетевой инфраструктуре интегрированной системы
4.3.3.2.1. Сетевая инфраструктура интегрированной системы должна иметь полносвязанную топологию IP в пределах интегрированной системы.
4.3.3.2.2. Сетевая инфраструктура интегрированной системы должна обеспечивать отказоустойчивую схему подключения компонентов интегрированной системы с предоставлением основного и резервного каналов передачи данных.
4.3.3.2.3. Сетевая инфраструктура интегрированной системы должна обеспечивать пропускную способность между сегментами интегрированной системы не менее 50 Мбит/с.
4.3.3.3. Требования к базовым службам технического обеспечения интегрированной системы
4.3.3.3.1. К базовым службам технического обеспечения интегрированной системы относятся:
1) служба каталога;
2) служба разрешения доменных имен;
3) служба времени;
4) служба отправки почтовых сообщений;
5) служба резервного копирования.
4.3.3.3.2. Служба каталога должна обеспечивать ведение и хранение каталога учетных записей и возможность аутентификации в функциональных и обеспечивающих подсистемах интегрированной системы для следующих категорий пользователей интегрированной системы:
1) администраторы подсистем интегрированной системы;
2) пользователи подсистем интегрированной подсистемы.
4.3.3.3.3. Служба разрешения доменных имен должна обеспечивать разрешение мнемонических имен в IP-адреса и обратное разрешение из IP-адресов в мнемонические имена.
4.3.3.3.4. Служба времени, использующая единый источник точного времени, согласованный с уполномоченными органами государств-членов, должна обеспечивать функции синхронизации времени на серверах интегрированной системы и поддерживать единое время в рамках всех подсистем интегрированной системы.
4.3.3.3.5. Служба отправки почтовых сообщений должна обеспечивать сервис пересылки почтовых сообщений от подсистем интегрированной системы к следующим категориям пользователей интегрированной системы:

1) интеграцияланған жүйе кіші жүйелерінің әкімшілері;
2) интеграцияланған кіші жүйенің кіші жүйелерінің пайдаланушылары;
3) аноним пайдаланушылар (Одақтың ақпараттық порталы құралдарымен жалпы ақпараттық ресурстарға қол жеткізе алатын "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінің пайдаланушылары).
4.3.3.3.6. Резервтік көшіру қызметі мынадай функцияларды жүзеге асыруды қамтамасыз етуге тиіс:
1) интеграцияланған жүйе кіші жүйелерінің деректері мен конфигурациясының толық және инкременттік резервтік көшіруі;
2) резервтік көшірмелер тізімін және мазмұнын қарау және таңдалған резервтік көшірмелерді қалпына келтіру;
3) серверлерді виртуалдық машиналар деңгейінде резервтік көшіру;
4) интеграцияланған жүйе кіші жүйелерінде пайдаланылатын операциялық жүйе мен қосымшалардың деректері мен конфигурациясын резервтік көшіру;
5) интеграцияланған жүйе кіші жүйелерінің деректері мен конфигурациясын қалпына келтіру мүмкіндігі;
6) деректердің резервтік көшірмелерін таспалық тасымалдағыштарда сақтау мүмкіндігі;
7) деректердің қосымша резервтік көшірмесін қашықтағы алаңда сақтау мүмкіндігі;
8) дискілік және таспалық жинақтағыштарда деректерді сақтаудың жалпы көлемін азайту үшін деректерді сығамдау және дедупликациялау;
9) интеграцияланған жүйе компоненттері үшін резервтік көшіру және деректерді қалпына келтіру функционалдығын орталықтандырылған басқару үшін бірыңғай интерфейсті ұсыну.
4.3.3.4. Инфрақұрылымдық-техникалық қамтамасыз ету шеңберінде интеграцияланған жүйені дамыту кезінде мынадай іс-шараларды жүзеге асыру көзделеді:
1) интеграцияланған жүйені дамыту мақсаттарына сәйкес есептеу инфрақұрылымын дамыту, оның ішінде ортақ ақпараттық ресурстарды қалыптастыруды, жүргізуді және пайдалануды қамтамасыз ету үшін интеграцияланған жүйе шеңберінде деректерді өңдеу орталықтарын құру (техникалық-экономикалық негіздеме болған жағдайда);
2) электрондық өзара іс-қимыл субъектілерінің оған қол жеткізу қажеттіліктеріне сәйкес интеграцияланған жүйенің телекоммуникациялық құрамдасын дамыту;
3) тауарларды және өзге де объектілерді, сондай-ақ электрондық өзара іс-қимылдың кез келген субъектілерін электрондық сәйкестендіру мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін және Одақ шеңберінде цифрлық қадағалау міндетін шешу үшін инфрақұрылымды құру және дамыту;
4) мемлекетаралық ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде ақпаратты қорғауды қамтамасыз ету (оның ішінде Одақтың ақпаратты криптографиялық қорғаудың мамандандырылған құралдарын пайдалана отырып).
4.3.3.4. Істен шығуға төзімділік пен сенімділікке қойылатын талаптар
4.3.3.4.1. Жоғары қолжетімділік режимінде жұмыс істейтін интеграцияланған жүйенің инфрақұрылымдық компоненттерін кластерлеу.

1) администраторы подсистем интегрированной системы;
2) пользователи подсистем интегрированной подсистемы;
3) анонимные пользователи (пользователи информационно-телекоммуникационной сети "Интернет", имеющие доступ к общим информационным ресурсам средствами информационного портала Союза).
4.3.3.3.6. Служба резервного копирования должна обеспечивать осуществление следующих функций:
1) полное и инкрементальное резервное копирование данных и конфигурации подсистем интегрированной системы;
2) просмотр списка резервных копий и содержимого и восстановление выбранных резервных копий;
3) резервное копирование серверов на уровне виртуальных машин;
4) резервное копирование данных и конфигурации операционной системы и приложений, используемых в подсистемах интегрированной системы;
5) возможность восстановления данных и конфигурации подсистем интегрированной системы;
6) возможность хранения резервных копий данных на ленточных носителях;
7) возможность хранения дополнительной резервной копии данных на удаленной площадке;
8) сжатие и дедупликация данных для уменьшения общего объема хранения данных на дисковых и ленточных накопителях;
9) предоставление единого интерфейса для централизованного управления функциональностью резервного копирования и восстановления данных для компонентов интегрированной системы.
4.3.3.4. В рамках инфраструктурно-технического обеспечения при развитии интегрированной системы предусматривается осуществление следующих мероприятий:
1) развитие вычислительной инфраструктуры в соответствии с целями развития интегрированной системы, в том числе создание в рамках интегрированной системы центров обработки данных для обеспечения формирования, ведения и использования общих информационных ресурсов (в случае технико-экономической обоснованности);
2) развитие телекоммуникационной составляющей интегрированной системы в соответствии с потребностями доступа к ней субъектов электронного взаимодействия;
3) создание и развитие инфраструктуры для обеспечения возможности электронной идентификации товаров и иных объектов, а также любых субъектов электронного взаимодействия и для решения задачи по цифровой прослеживаемости в рамках Союза;
4) обеспечение защиты информации при межгосударственном информационном взаимодействии (в том числе с использованием специализированных средств криптографической защиты информации Союза).
4.3.3.4. Требования к отказоустойчивости и надежности
4.3.3.4.1. Кластеризация инфраструктурных компонентов интегрированной системы, работающих в режиме высокой доступности.

4.3.4. Ұйымдастырушылық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
4.3.4.1. Комиссия интеграцияланған жүйенің жұмыс істеуін және дамуын ұлттық сегменттердің тапсырыс берушілерімен, ұлттық сегменттердің операторларымен және ұлттық сегменттердің СБҮТ операторларымен өзара іс-қимылда қамтамасыз етеді.
4.3.4.2. Комиссия Комиссияның интеграциялық сегментін, Комиссияның ақпараттық ресурстары мен жүйелерін жобалауды, әзірлеуді, енгізуді, жұмыстар нәтижелерін қабылдауды және кейінгі сүйемелдеуді ұйымдастырады.
4.3.4.3. Мүше мемлекет ұлттық сегменттің жұмыс істеуін және дамуын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді орындайтын ұлттық сегменттің тапсырыс берушісін айқындайды.
4.3.4.4. Комиссияның интеграциялық сегментінің және интеграцияланған жүйенің ұлттық сегменттерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін техникалық қолдау қызметтері ұйымдастырылуға тиіс.
4.3.4.5. Интеграцияланған жүйені сүйемелдеу және техникалық қызмет көрсету жөніндегі іс-шаралардың құрамы, мазмұны және сапа параметрлері, техникалық қолдау қызметтері жүзеге асыратын функциялар, олардың жауапкершілік шекаралары және олардың арасындағы өзара іс-қимыл тәртібі Комиссиямен айқындалады.
4.3.4.6. Интеграцияланған жүйені дамытуды ұйымдастырушылық тұрғыдан қамтамасыз ету шеңберінде мынадай іс-шараларды жүзеге асыру көзделеді:
1) мүше мемлекеттердің ұлттық сегменттерін интеграциялау жөніндегі жұмыстарды үйлестіру бөлігінде: ақпараттандыру және ақпараттық технологиялар саласында ұсынымдар әзірлеу, мүше мемлекеттердің ұлттық сегменттерін жаңғырту;
2) жұмыстардың орындалуын мониторингтеу бөлігінде: жобалық тәсілді пайдалану, бағдарламалар мен жобаларды басқару әдіснамасын әзірлеу және қабылдау, жобалар мен бағдарламаларды жоспарлау және орындау, осы жобалар мен бағдарламаларды іске асыру үшін қажетті ресурстарды бағалау, жобалар мен бағдарламаларға қатысушылар арасындағы коммуникацияларды ұйымдастыру, жобалар мен бағдарламаларды іске асыру тиімділігін және оларды іске асыру кезінде алынатын нәтижелердің сапасын бағалау, сондай-ақ мемлекетаралық ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде процестердің, қосымшалардың, деректердің, технологиялардың, ақпаратты қорғау құралдарының архитектураларын әзірлеу бойынша әдістемелік ұсынымдар дайындау;
3) маңызды технологияларды айқындау бөлігінде: интеграцияланған жүйені құру және дамыту кезінде қолданылатын және оның базасында құрылатын цифрлық платформаны қалыптастыру және пайдалану үшін қажетті пайдаланылатын және перспективалы маңызды технологиялардың тізбесін айқындау;
4) интеграцияланған жүйені дамыту өмірлік циклінің барлық кезеңдерін қамтитын бірыңғай стандарттарды (мемлекетаралық стандарттарды және Одақ стандарттарын), сондай-ақ маңызды технологияларды сипаттайтын стандарттарды әзірлеу және қолдану.

4.3.4. Требования к организационному обеспечению
4.3.4.1. Комиссия обеспечивает функционирование и развитиеинтегрированной системы во взаимодействии с заказчиками национальных сегментов, операторами национальных сегментов и операторами ДТС национальных сегментов.
4.3.4.2. Комиссия организует проектирование, разработку, внедрение, приемку результатов работ и дальнейшее сопровождение интеграционного сегмента Комиссии, информационных ресурсов и систем Комиссии.
4.3.4.3. Государство-член определяет заказчика национального сегмента, который исполняет обязанности по обеспечению функционирования и развитию национального сегмента.
4.3.4.4. Для обеспечения функционирования интеграционного сегмента Комиссии и национальных сегментов интегрированной системы должны быть организованы службы технической поддержки.
4.3.4.5. Состав, содержание и параметры качества мероприятий по сопровождению и техническому обслуживанию интегрированной системы, функции, осуществляемые службами технической поддержки, их границы ответственности и порядок взаимодействия между ним определяется Комиссией.
4.3.4.6. В рамках организационного обеспечения развития интегрированной системы предусматривается осуществление следующих мероприятий:
1) в части координации работ по интеграции национальных сегментов государств-членов: разработка рекомендаций в области информатизации и информационных технологий, модернизация национальных сегментов государств-членов;
2) в части мониторинга выполнения работ: использование проектного подхода, разработка и принятие методологии управления программами и проектами, планирование и исполнение проектов и программ, оценка требуемых ресурсов для реализации этих проектов и программ, организация коммуникаций между участниками проектов и программ, оценка эффективности реализации проектов и программ и качества результатов, получаемых при их реализации, а также подготовка методических рекомендаций по разработке архитектур процессов, приложений, данных, технологий, средств защиты информации при межгосударственном информационном взаимодействии;
3) в части определения критических технологий: определение перечня используемых и перспективных критических технологий, применяемых при создании и развитии интегрированной системы и необходимых для формирования и использования цифровой платформы, создаваемой на ее базе;
4) разработка и применение единых стандартов (межгосударственных стандартов и стандартов Союза), охватывающих все стадии жизненного цикла развития интегрированной системы, а также стандартов, описывающих критические технологии.

4.3.5. Әдістемелік қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
4.3.5.1. Интеграцияланған жүйенің әдістемелік қамтамасыз ету міндеттері интеграцияланған жүйені құру, оның жұмыс істеуін қамтамасыз ету және дамыту кезінде Комиссия әзірлейтін техникалық, технологиялық және әдістемелік құжаттарды, сондай-ақ оларды нақтылайтын және егжей-тегжейін анықтайтын ұлттық деңгейде әзірленетін құжаттарды пайдалану есебінен орындалуға тиіс.
4.3.5.2. Ортақ процестерді жобалау және іске асыру жөніндегі жұмыстар интеграцияланған жүйенің дамуына қарай кезең-кезеңімен орындалады және интеграцияланған жүйені дамыту жөніндегі жұмыстар шеңберінде әзірленген ортақ процестерді жобалауға, сипаттауға және қолдауға қойылатын әдістемелік ұсынымдар мен техникалық талаптарға сәйкес бірыңғай деректер модельдерін, құжаттар мен процестерді құрумен сүйемелденуге тиіс. Ортақ процестерді жобалау жөніндегі орындалған жұмыстардың нәтижелері мыналар үшін негіз ретінде пайдаланылады:
1) интеграцияланған жүйе құралдарын пайдалана отырып ортақ процестерді іске асыру;
2) нақты ортақ процеске тартылған уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелерін әзірлеу, жетілдіру және баптау;
3) ұлттық сегменттерді және Комиссияның интеграциялық сегментін әзірлеу, жетілдіру және баптау.
4.3.5.3. Ортақ процестерді іске асыру кезінде пайдаланылатын мәліметтердің құрамы уәкілетті органдардың пайдалануына қажетті мәліметтерді ескере отырып қалыптастырылады және Шартта белгіленген тәртіппен айқындалады.
4.3.6. Нормативтік-құқықтық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
4.3.6.1. Интеграцияланған жүйені дамытуды нормативтік-құқықтық қамтамасыз ету шеңберінде мынадай іс-шараларды жүзеге асыру көзделеді:
1) интеграцияланған жүйе базасында құрылатын цифрлық платформаны қалыптастыру тәртібін регламенттейтін, мемлекетаралық ақпараттық өзара іс-қимыл кезінде ақпаратты қорғауды қамтамасыз ететін, интеграцияланған жүйеде іске асырылатын шешімдерге техникалық сараптама жүргізудің институционалдық негізін қалыптастыратын Одақ органдары актілерін әзірлеу және қабылдау, сондай-ақ мүше мемлекеттерге және электрондық өзара іс-қимылдың өзге де субъектілеріне арналған ұсынымдар жобаларын әзірлеу;
2) интеграциялық процестерді дамыту шеңберінде ведомствоаралық және мемлекетаралық ақпараттық өзара іс-қимыл рәсімдерін, сондай-ақ мемлекетаралық электрондық қызметтер көрсетумен байланысты рәсімдерді реттейтін нормативтік, техникалық және ұйымдастырушылық құжаттарды әзірлеу, келісу және қабылдау;
3) басым ортақ процестердің тізбесін жаңарту;
4) ақпараттық жүйелерді құру стандарттары мен ұсынымдарын әзірлеу, осы салада әдіснамаларды, архитектураларды, процестер модельдерін, деректер модельдерін және басқа да материалдарды әзірлеу саласына кіретін халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимылды ұйымдастыру және қамтамасыз ету;

4.3.5. Требования к методическому обеспечению
4.3.5.1. Задачи методического обеспечения интегрированной системы должны быть выполнены за счет использования при создании, обеспечении функционирования и развитии интегрированной системы технических, технологических и методических документов, разрабатываемых Комиссией, а также документов, разрабатываемых на национальном уровне, уточняющих и детализирующих их.
4.3.5.2. Работы по проектированию и реализации общих процессов выполняются поэтапно по мере развития интегрированной системы и должны сопровождаться созданием единых моделей данных, документов и процессов в соответствии с методическими рекомендациями и техническими требованиями к проектированию, описанию и поддержке общих процессов, разработанными в рамках работ по развитию интегрированной системы. Результаты выполненных работ по проектированию общих процессов используются в качестве основы для:
1) реализации общих процессов с использованием средств интегрированной системы;
2) разработки, доработки и настройки информационных систем уполномоченных органов, задействованных в конкретном общем процессе;
3) разработки, доработки и настройки национальных сегментов и интеграционного сегмента Комиссии.
4.3.5.3. Состав сведений, используемых при реализации общих процессов, формируется с учетом сведений, необходимых к использованию уполномоченными органами, и определяется в порядке, установленном Договором.
4.3.6. Требования к нормативно-правовому обеспечению
4.3.6.1. В рамках нормативно-правового обеспечения развития интегрированной системы предусматривается осуществление следующих мероприятий:
1) разработка и принятие актов органов Союза, регламентирующих порядок формирования цифровой платформы, создаваемой на базе интегрированной системы, обеспечение защиты информации при межгосударственном информационном взаимодействии, формирование институциональной основы проведения технической экспертизы реализуемых в интегрированной системе решений, а также разработка проектов рекомендаций, адресованных государствам-членам, иным субъектам электронного взаимодействия;
2) разработка, согласование и принятие нормативных, технических и организационных документов, регулирующих процедуры межведомственного и межгосударственного информационного взаимодействия в рамках развития интеграционных процессов, а также связанных с оказанием межгосударственных электронных услуг;
3) актуализация перечня приоритетных общих процессов;
4) организация и обеспечение взаимодействия с международными организациями, в сферу деятельности которых входят выработка стандартов и рекомендаций по созданию информационных систем, разработка методологий в этой сфере, архитектур, моделей процессов, моделей данных и др.;

5) мемлекетаралық ақпараттық өзара іс-қимылды қамтамасыз етудің халықаралық практикасына талдау жүргізу.
4.3.7. Функционалдық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
4.3.7.1. Интеграцияланған жүйені дамытуды функционалдық қамтамасыз ету шеңберінде мынадай іс-шараларды жүзеге асыру көзделеді:
1) интеграцияланатын ресурстардың семантикалық үйлесімділігін қамтамасыз ету (тиісті ұсынымдарды әзірлеу, семантикалық интеграция технологияларын апробациялау, семантикалық сервистерді әзірлеу, қызметтерді электрондық нысанға автоматтандырылған түрде көшіру құралдарын әзірлеу);
2) интеграцияланған жүйені пайдаланудың халықаралық режимдерін қамтамасыз ету (жаңа мүше мемлекеттердің және (немесе) мүше мемлекеттер органдарының ортақ процестерге жедел қосылу мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін типтік құралдар жиынтығын қолдау).
4.3.8. Сараптамалық-әдіснамалық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
4.3.8.1. Интеграцияланған жүйені дамытуды сараптамалық-әдіснамалық қамтамасыз ету шеңберінде мынадай іс-шараларды жүзеге асыру көзделеді:
1) ақпараттық технологиялар саласындағы халықаралық практикалар мен стандарттарға мониторинг және талдау жүргізу, халықаралық практикалар мен стандарттарды қолдану жөнінде ұсынымдар мен әдістемелік материалдар дайындау, пайдаланушыларға әдістемелік қолдау көрсету, жаңа функционал енгізуге дайын болғанына сәйкес әдістемелік және дидактикалық материалдар дайындау;
2) интеграцияланған жүйені дамыту барысында әзірленетін жобалық құжаттамаларға, техникалық және технологиялық шешімдерге сараптама ұйымдастыру және жүргізу (оның ішінде интеграцияланған жүйеде ақпаратты қорғауды және трансшекаралық сенім кеңістігі инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ететін компоненттерге қатысты);
3) техникалық тапсырмаларға (жекелеген техникалық тапсырмаларға), бағдарламалық құжаттамаға, эскиздік, техникалық және жұмыс жобаларына сараптама жүргізу және келісу;
4) техникалық, технологиялық, әдістемелік және ұйымдастырушылық құжаттардың жобаларын әзірлеу;
5) оқыту семинарларын, конференцияларды, тренингтерді ұйымдастыру және өткізу, сондай-ақ тиісті оқыту материалдарын, оның ішінде интерактивті материалдарды дайындау;
6) мүше мемлекеттерде, сондай-ақ Одаққа мүше емес мемлекеттерде бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалана отырып интеграцияланған жүйені пайдаланудың мүмкіндіктері мен артықшылықтары туралы жұртшылықтың кең ауқымын ақпараттандыруды ұйымдастыру.
5. Интеграцияланған жүйені құру және дамыту жөніндегі жұмыстардың құрамы мен мазмұны
5.1. Интеграцияланған жүйені дамыту жөніндегі жұмыстар шеңберінде мынадай негізгі кезеңдер орындалуға тиіс:

5) проведение анализа международной практики обеспечения межгосударственного информационного взаимодействия.
4.3.7. Требования к функциональному обеспечению
4.3.7.1. В рамках функционального обеспечения развития интегрированной системы предусматривается осуществление следующих мероприятий:
1) обеспечение семантической совместимости интегрируемых ресурсов (разработка соответствующих рекомендаций, апробирование технологий семантической интеграции, разработка семантических сервисов, средств автоматизированной подготовки перевода услуг в электронную форму);
2) обеспечение международных режимов использования интегрированной системы (поддержка типового инструментария для предоставления возможности быстрого присоединения новых государств-членов и (или) органов государств-членов к общим процессам.
4.3.8. Требования к экспертно-методологическому обеспечению.
4.3.8.1. В рамках экспертно-методологического обеспечения развития интегрированной системы предусматривается осуществление следующих мероприятий:
1) проведение мониторинга и анализа международных практик и стандартов в области информационных технологий, подготовка рекомендаций и методических материалов по применению международных практик и стандартов, оказание методической поддержки пользователей, подготовка методических и дидактических материалов по мере готовности новой функциональности к вводу в эксплуатацию;
2) организация и выполнение экспертизы проектной документации, технических и технологических решений, разрабатываемых в ходе развития интегрированной системы (в том числе в отношении компонентов, обеспечивающих защиту информации в интегрированной системе и функционирование инфраструктуры трансграничного пространства доверия);
3) проведение экспертизы и согласования технических заданий (частных технических заданий), программной документации эскизных, технических и рабочих проектов;
4) разработка проектов технических, технологических, методических и организационных документов;
5) организация обучающих семинаров, конференций, тренингов и подготовка соответствующих обучающих материалов, в том числе интерактивных;
6) организация информирования с использованием средств массовой информации широкого круга общественности в государствах-членах, а также в государствах, не являющихся членами Союза, о возможностях и преимуществах использования интегрированной системы;
5. Состав и содержание работ по развитию интегрированной системы
5.1. В рамках работ по развитию интегрированной системы должны быть выполнены следующие основные этапы:

1) Одақтың деректер моделін, анықтамалықтар мен сыныптауыштарды, ақпараттық өзара іс-қимылды дамытуды қоса алғанда, интеграцияланған ақпараттық жүйені жалпыжүйелік жобалау;
2) қауіпсіздік, сенімділік, өнімділік, істен шығуға төзімділік көрсеткіштерін қамтамасыз ету және функционалдық мүмкіндіктерін кеңейту мақсатында интеграцияланған жүйенің жаңа ішкі жүйелерін құру және қолданыстағыларын жаңғырту;
3) Одақтың цифрлық платформасы шеңберінде пилоттық және өнеркәсіптік жобаларды іске асыру арқылы цифрлық экожүйелерді дамыту, оның ішінде мүше мемлекеттерде мемлекеттік сатып алуларды жүргізу, тауарлардың қозғалысын "қадағалауды" арттыру, жеке тұлғаларды цифрлық сәйкестендіру, көші-қон рәсімдерін оңайлату және бірлескен инвестициялық жобалар платформасын дамыту;
4) инфрақұрылымдық компоненттердің кеңейетінін ескере отырып, интеграцияланған жүйенің бүкіл аппараттық-бағдарламалық кешенінің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету.
5.2. Интеграцияланған жүйенің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және оны дамыту жөніндегі жұмыстар Комиссия уәкілетті органдармен өзара іс-қимыл негізінде әзірлейтін және Комиссия Кеңесі бекітетін жоспарлар негізінде жүзеге асырылады.
5.3. Комиссия Кеңесі бекітетін интеграцияланған жүйені дамыту жоспарларының негізінде кіші жүйелерді интеграцияланған жүйенің құрамына енгізу/шығару жөніндегі қосымша жоспарлар әзірленуі мүмкін.
5.4. Барлық іс-шаралар жоспарларын іске асыру кезінде интеграцияланған жүйенің барлық кіші жүйелері мен құрамдастарының үздіксіз жұмыс істеуі қамтамасыз етілуге тиіс.
6. Жүйені бақылау және қабылдау тәртібі
6.1. Жүйені сынаудың түрлері, құрамы, көлемі мен әдістері
6.1.1. Интеграцияланған жүйенің құрамдастарын сынаудың түрлері мен құрамы 34.603 МемСТ сәйкес келуге тиіс. Сынақтардың көлемі мен әдістері сынау бағдарламалары мен әдістемесінде айқындалуға тиіс.
6.1.2. Сынақтар сынауға жататын интеграцияланған жүйенің құрамдастары орнатылған есептеу техникасының көмегімен жүргізілуге тиіс.
6.1.3. Техникалық, бағдарламалық және әдістемелік қамтамасыз ету жобалық және пайдалану құжаттамасына сәйкес жұмысқа әзір болуға және бапталуға тиіс.
6.1.4. Сынақтар пайдаланудың нақты жағдайларына барынша жақын жағдайларда жүргізілуге тиіс.
6.2. Жұмысты қабылдауға қойылатын жалпы талаптар
6.2.1. Жұмыстарды тапсыру-қабылдау осы техникалық тапсырманың 5-бөліміне сәйкес кезең-кезеңмен жүргізіледі.
6.2.2. Сынақтар интеграцияланған жүйенің осы техникалық тапсырманың талаптарына сәйкестігін тексеру мақсатында жүргізіледі.
6.2.3. Интеграцияланған жүйенің берілген функцияларын жүзеге асыруды тексеру үшін сынаудың мынадай түрлері белгіленеді:

1) общесистемное проектирование интегрированной информационной системы, включая развитие модели данных Союза, справочников и классификаторов, информационного взаимодействия;
2) создание новых и модернизация существующих подсистем интегрированной системы для обеспечения показателей безопасности, надежности, производительности, отказоустойчивости и расширения функциональных возможностей;
3) развитие цифровых экосистем за счет реализации в рамках цифровой платформы Союза пилотных и промышленных проектов, включая проведение государственных закупок в государствах-членах, повышение "прослеживаемости" движения товаров, цифровой идентификации физических лиц, упрощение процедур миграции и платформу совместных инвестиционных проектов;
4) обеспечение бесперебойной работы всего аппаратно-программного комплекса интегрированной системы с учетом расширения инфраструктурных компонентов.
5.2. Работы по обеспечению функционирования и развитию интегрированной системы осуществляются на основании планов, разрабатываемых Комиссией во взаимодействии с уполномоченными органами и утверждаемых Советом Комиссии.
5.3. На основе утверждаемых Советом Комиссии планов развития интегрированной системы могут разрабатываться дополнительные планы по вводу/выводу подсистем в/из состава интегрированной системы.
5.4. При реализации всех планов мероприятий должна быть обеспечена бесперебойная работа всех подсистем и компонентов интегрированной системы.
6. Порядок контроля и приемки системы
6.1. Виды, состав, объем и методы испытаний системы
6.1.1. Виды и состав испытаний компонентов интегрированной системы должны соответствовать ГОСТ 34.603. Объем и методы испытаний должны определяться программой и методикой испытаний.
6.1.2. Испытания должны проводиться с помощью вычислительной техники, на которой установлены компоненты интегрированной системы, подлежащие испытаниям.
6.1.3. Техническое, программное и методическое обеспечение должно быть подготовлено к работе и настроено в соответствии с проектной и эксплуатационной документацией.
6.1.4. Испытания должны проводиться в условиях, максимально приближенных к реальным условиям эксплуатации.
6.2. Общие требования к приемке работ
6.2.1. Сдача-приемка работ производится поэтапно в соответствии с разделом 5 настоящего технического задания.
6.2.2. Испытания должны проводиться с целью проверки соответствия интегрированной системы требованиям настоящего технического задания.
6.2.3. Для проверки осуществления заданных функций интегрированной системы устанавливаются следующие виды испытаний:

1) интеграцияланған жүйенің кіші жүйелерін алдын ала дербес сынақтан өткізу;
2) интеграцияланған жүйені мемлекетаралық сынақтардан өткізу.
6.2.4. Интеграцияланған жүйенің кіші жүйелерін алдын ала дербес сынау интеграцияланған жүйенің кіші жүйелерінің берілген функцияларын жүзеге асыруын тексеру процесін білдіреді.
6.2.5. Интеграцияланған жүйенің кіші жүйелерін алдын ала дербес сынауды жүргізуді жоспарлау үшін бағдарлама мен әдістеме әзірленеді, оған сәйкес бақылау мысалында интеграцияланған жүйенің кіші жүйелерінің берілген функцияларын жүзеге асыруын тексеру жүргізіледі.
6.2.6. Интеграцияланған жүйенің кіші жүйелерін алдын ала дербес сынауды жүргізу нәтижелері бойынша тиісті хаттама ресімделеді, онда интеграцияланған жүйенің кіші жүйелерінің осы техникалық тапсырманың талаптарына сәйкестігі туралы шешім тіркеледі және интеграцияланған жүйенің кіші жүйелерінің мемлекетаралық тестілеуге және мемлекетаралық сынауларға әзірлігі туралы шешім қабылданады. Көрсетілген талаптардан ауытқушылықтар анықталған жағдайда қажетті пысықтаулардың тізбелері мен осы ауытқушылықтарды жоюдың ұсынылатын мерзімдері қалыптастырылады.
6.2.7. Интеграцияланған жүйені мемлекетаралық сынаулар тұтастай интеграцияланған жүйенің берілген функцияларын жүзеге асыруын тексеру процесін білдіреді.
6.2.8. Интеграцияланған жүйені мемлекетаралық сынақтан өткізуді Комиссия Алқасының 2018 жылғы 18 тамыздағы № 96 шешімімен бекітілген сыртқы және өзара сауданың интеграцияланған ақпараттық жүйесін мемлекетаралық сынақтан өткізу туралы ережеге сәйкес мемлекетаралық сынақтарды өткізу жөніндегі комиссия жүргізеді.
7. Автоматтандыру объектісін жүйені қолданысқа енгізуге дайындау жөніндегі жұмыстардың құрамы мен мазмұнына қойылатын талаптар
7.1. Автоматтандыру объектілерін интеграцияланған жүйенің әзірленген (жаңартылған) кіші жүйелері мен құрамдастарын қолданысқа енгізуге дайындау үшін мынадай жұмыстардың орындалуын қамтитын техникалық және ұйымдастырушылық іс-шаралар кешені жүргізілуге тиіс:
1) интеграцияланған жүйенің жаңадан құрылатын (жаңартылатын) кіші жүйелерін кеңейту үшін Комиссияның интеграциялық сегментін техникалық тұрғыдан қамтамасыз етілуін жаңғырту;
2) уәкілетті органдардың ақпараттық жүйелерін мүше мемлекеттердің ведомствоаралық ақпараттық өзара іс-қимыл жүйелеріне қосуды қамтамасыз ету және жалпы процестерді іске асыру үшін (қажет болған кезде) оларды пысықтау;
3) интеграцияланған жүйені құру процесінде құрылған немесе жаңғыртылған интеграцияланған жүйенің функционалдық және қамтамасыз етуші кіші жүйелерін өрістету;

1) предварительные автономные испытания подсистем интегрированной системы;
2) межгосударственные испытания интегрированной системы.
6.2.4. Предварительные автономные испытания подсистем интегрированной системы представляют собой процесс проверки осуществления заданных функций подсистем интегрированной системы.
6.2.5. Для планирования проведения предварительных автономных испытаний подсистем интегрированной системы разрабатываются программа и методика, в соответствии с которыми проводится проверка осуществления заданных функций подсистем интегрированной системы на контрольном примере.
6.2.6. По результатам проведения предварительных автономных испытаний подсистем интегрированной системы оформляется соответствующий протокол, в котором фиксируется решение о соответствии подсистем интегрированной системы требованиям настоящего технического задания, и принимается решение о готовности подсистем интегрированной системы к межгосударственному тестированию и межгосударственным испытаниям. В случае выявления отклонений от указанных требований формируется перечень необходимых доработок и рекомендуемые сроки устранения этих отклонений.
6.2.7. Межгосударственные испытания интегрированной системы представляют собой процесс проверки осуществления заданных функций интегрированной системы в целом.
6.2.8. Межгосударственные испытания интегрированной системы проводятся комиссией по проведению межгосударственных испытаний в соответствии с Положением о межгосударственных испытаниях интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли, утвержденным Решением Коллегии Комиссии от 18 августа 2018 г. № 96.
7. Требования к составу и содержанию работ по подготовке объекта автоматизации к вводу системы в действие
7.1. Для подготовки объектов автоматизации к вводу разработанных (модернизированных) подсистем и компонентов интегрированной системы в действие должен быть проведен комплекс технических и организационных мероприятий, включающий в себя выполнение следующих работ:
1) модернизация технического обеспечения интеграционного сегмента Комиссии для развертывания вновь создаваемых (модернизированных) подсистем интегрированной системы;
2) доработка информационных систем уполномоченных органов для обеспечения подключения их к системам межведомственного информационного взаимодействия государств-членов и реализации общих процессов (при необходимости);
3) развертывание функциональных и обеспечивающих подсистем интегрированной системы, созданных или модернизированных в процессе развития интегрированной системы;

4) бастапқы жүктеу үшін деректерді дайындау;
5) ақпараттық-талдамалық кіші жүйеге және статистика кіші жүйесіне жаңадан қосылатын көздерден алынатын деректердің миграциясы;
6) заңдық мәні бар электрондық құжат айналымын қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын ЭЦҚ-ны тексеру кілттері сертификаттарын шығару және тарату;
7) интеграцияланған жүйе кіші жүйелерінің пайдаланушыларының сәйкестендіру деректерін сәйкестендіру және аутентификация кіші жүйесінде тіркеу;
8) интеграцияланған жүйенің жұмыс істеуін қамтамасыз етуді ұйымдастыруға жауапты құрылымдық бөлімшелерді айқындау;
9) пайдаланушылар топтарын интеграцияланған жүйенің ақпараттық-бағдарламалық құралдарымен жұмыс істеу бойынша оқыту.
8. Құжаттауға қойылатын талаптар
8.1. Интеграцияланған жүйеге арналған құжаттама 34.201-89. МемСТ және 34.601-90 МемСТ талаптарына сәйкес әзірленеді (жаңартылады).
8.2. Пайдалану құжаттамасының берілетін жинақтарының қажетті санын интеграцияланған жүйені құру жөніндегі жұмысты үйлестіруші – тапсырыс беруші айқындайды.
8.3. Интеграцияланған жүйенің жұмыс істеуін қамтамасыз ету және дамыту шеңберінде мынадай құжаттар әзірленеді:
1) интеграцияланған жүйенің кіші жүйелері мен құрамдастарына арналған жеке техникалық тапсырмалар;
2) интеграцияланған жүйені пайдалануды және дамытуды қамтамасыз ететін нормативтік құқықтық және техникалық құжаттар, сондай-ақ әдістемелік материалдар;
3) жалпы процестерді пәндік салалар шеңберінде іске асыруға арналған Одақтың деректер моделі жөніндегі құжаттама;
4) жалпы процестерді интеграциялық жүйе құралдарымен іске асыру кезінде ақпараттық өзара іс-қимылды регламенттейтін технологиялық құжаттар;
5) Комиссияның интеграциялық сегментінің кіші жүйелеріне арналған техникалық-жұмыс жобасының құжаттамасы (аппараттық-бағдарламалық криптографиялық модульді қоса алғанда), оның ішінде:
техникалық-жұмыс жобасының тізімдемесі;
техникалық-жұмыс жобасына арналған түсіндірме жазба;
жабдықтар мен материалдар тізімдемесі;
бағдарламалық қамтамасыз етудің сипаттамасы;
пайдаланушыға арналған нұсқаулық;
әкімшіге арналған нұсқаулық;
сынақтар бағдарламасы мен әдістемесі;
ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын сертификаттау сынақтарының бағдарламасы мен әдістемесі (аппараттық-бағдарламалық криптографиялық модуль үшін);
техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық;
техникалық қамтамасыз ету бойынша шешімдер:
техникалық құралдар кешенінің сипаттамасы;
жабдықтар ерекшелігі.
6) жалпы процестерді іске асыру кезінде Комиссияның интеграциялық сегменті құрамында сервистерді бағдарламалық қамтамасыз етудің техножұмыс жобасының құжаттамасы, оның ішінде:
техникалық жобаға арналған түсіндірме жазба;
сынақтар бағдарламасы мен әдістемесі;
әкімшіге арналған нұсқаулық;
пайдаланушыға арналған нұсқаулық.

4) подготовка данных для первоначальной загрузки;
5) миграция данных из источников, вновь подключаемых к информационно-аналитической подсистеме и подсистеме статистики;
6) выпуск и распространение сертификатов ключей проверки ЭЦП, используемых для обеспечения юридически значимого электронного документооборота;
7) регистрация идентификационных данных пользователей подсистем интегрированной системы в подсистеме идентификации и аутентификации;
8) определение структурных подразделений, ответственных за организацию обеспечения функционирования интегрированной системы;
9) проведение обучения групп пользователей работе с информационно-программными средствами интегрированной системы.
8. Требования к документированию
8.1. На интегрированную систему разрабатывается (актуализируется) документация в соответствии с требованиями ГОСТ 34.201-89 и ГОСТ 34.601-90.
8.2. Необходимое количество поставляемых комплектов эксплуатационной документации определяется заказчиком – координатором работ по созданию интегрированной системы.
8.3. В рамках обеспечения функционирования и развития интегрированной системы разрабатываются следующие документы:
1) частные технические задания на подсистемы и компоненты интегрированной системы;
2) нормативные правовые и технические документы, а также методические материалы, обеспечивающие эксплуатацию и развитие интегрированной системы;
3) документация модели данных Союза в рамках предметных областей реализации общих процессов;
4) технологические документы, регламентирующие информационное взаимодействие при реализации средствами интегрированной системы общих процессов;
5) документация технорабочего проекта на подсистемы интеграционного сегмента Комиссии (включая аппаратно-программный криптографический модуль), в том числе:
ведомость технорабочего проекта;
пояснительная записка к технорабочему проекту;
ведомость оборудования и материалов;
описание программного обеспечения;
руководство пользователя;
руководство администратора;
программа и методика испытаний;
программа и методика сертификационных испытаний средств криптографической защиты информации (для аппаратно-программного криптографического модуля);
руководство по техническому обслуживанию;
решения по техническому обеспечению:
описание комплекса технических средств;
спецификация оборудования;
6) документация технорабочего проекта программного обеспечения сервисов в составе интеграционного сегмента Комиссии для реализации общих процессов, в том числе:
пояснительная записка к техническому проекту;
программа и методика испытаний;
руководство администратора;
руководство пользователя;

7) цифрлық сервистер тізілімін және деректер витриналарын пайдалану регламенті;
8) Одақтың цифрлық платформасының API пайдалану жөніндегі регламенті.
8.4. Интеграцияланған жүйенің кіші жүйелерін құруға және дамытуға арналған жеке техникалық тапсырмалар ұлттық сегменттердің тапсырыс берушілеріне келісуге жіберілуге тиіс.
8.5. Интеграцияланған жүйе құралдары арқылы іске асырылатын Одақ шеңберіндегі жалпы процестердің тізбесі Комиссия Алқасының жекелеген шешімімен бекітіледі.
9. Өзгерістер енгізу
9.1. Осы техникалық тапсырмаға өзгерістер енгізу Комиссия Алқасының шешімі негізінде 34.602-2020 МемСТ сәйкес жүзеге асырылады.

7) регламент использования реестра цифровых сервисов и витрин данных;
8) регламент использования API цифровой платформы Союза.
8.4. Частные технические задания на создание и развитие подсистем интегрированной системы должны направляться на согласование заказчикам национальных сегментов.
8.5. Перечень общих процессов в рамках Союза, реализуемых средствами интегрированной системы, утверждается отдельным решением Коллегии Комиссии.
9. Внесение изменений
9.1. Внесение изменений в настоящее техническое задание осуществляется в соответствии с ГОСТ 34.602-2020 на основании решения Коллегии Комиссии.