Кедендік құн декларациясының құрылымы мен форматына өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2025 жылғы 26 қарашадағы № 107 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ Кеден кодексінің 105 бабының 2 тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 16 қаңтардағы № 4 шешімімен бекітілген Кедендік құн декларациясының құрылымы мен форматына қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап 30 күнтізбелік күн өткен соң, бірақ 2026 жылғы 1 сәуірден ерте емес күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының Төрағасы
Б. Сағынтаев
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2025 жылғы 26 қарашадағы
№ 107 шешіміне
ҚОСЫМША
Кедендік құн декларациясының құрылымы мен форматына енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. 1-кестеде:
а) 3-жолдың 3-бағанындағы "1.5.0" сандары "1.6.0" сандарымен ауыстырылсын;
б) 4-жолдың 3-бағаны мынадай редакцияда жазылсын: "urn:EEC:R:038:CustomsValueDeclaration:v1.6.0";
в) 6-жолдың 3-бағаны мынадай редакцияда жазылсын:
"EEC_R_038_CustomsValueDeclaration_v1.6.0.xsd".
2. 3-кестеде:
а) 5.3-жолдың "Деректер түрі" бағанындағы "M.CA.SDT.00118" белгісі "M.SDT.00325" белгісімен ауыстырылсын;
б) 6-жолдың "Деректер түрі" бағанындағы "M.CA.SDT.00201" белгісі "M.SDT.00219" белгісімен ауыстырылсын;
в) 14.15-жолдың "Деректеме сипаттамасы" бағанындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"уәкілетті экономикалық операторлар тізіліміне енгізілгені туралы куәлік, кеден тасымалдаушылары тізіліміне енгізілгені туралы куәлік, электрондық сауда операторлары тізіліміне енгізілгенін растайтын құжат (электрондық сауда операторлары тізіліміндегі тіркеу нөмірі) немесе кеден өкілдері тізіліміне енгізілгені туралы куәлік (кеден өкілдері тізіліміндегі тіркеу нөмірі)".
г) 17.3.3.3, 18.16.3.3 және 19.3.3-позицияларда "Деректер түрі" бағанындағы "M.CA.SDT.00118" белгісі "M.SDT.00325" белгісімен ауыстырылсын.
д) 20.1.4-жолда "Көптік" бағанындағы "1" саны "0..1" сандарымен ауыстырылсын.
3. 5-кестеде 1 және 2-позицияларда "Мәндер ауқымы" бағанындағы "сәйкес" сөздерінен кейін мәтін "стандарттар сериясымен" деген сөздермен толықтырылсын.
4. 7-кестеде:
а) 29-жолдың "Атауы" бағанындағы "Коммуникациялық тип" сөздері "Коммуникациялық түр" сөздерімен ауыстырылсын;
б) 341 және 342-жолдармен мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"
341
M.SDT.00219
EDocIndicatorCodeType
Электрондық құжаттың белгісі_ коды. Типі
электрондық құжатты ұсыну белгісінің кодтық белгіленуі.
Үлгі: (ЭД)|(ОО)
342
M.SDT.00325
CustomsDocumentIdType
Тіркеу журналы бойынша Кедендік құжаттың нөмірі_ сәйкестендіргіш. Типі
таңбалардың қалыпқа келтірілген жолы.
Мин.ұзындығы: 5.
Макс. ұзындығы: 7
".

О внесении изменений в структуру и формат декларации таможенной стоимости
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 26 ноября 2025 года № 107
В соответствии с пунктом 2 статьи 105 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в структуру и формат декларации таможенной стоимости, утвержденные Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 января 2018 г. № 4, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее 1 апреля 2026 г.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
Б. Сагинтаев
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической комиссии
от 26 ноября 2025 г. № 107
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в структуру и формат декларации таможенной стоимости
1. В таблице 1:
а) в позиции 3 в графе 3 цифры "1.5.0" заменить цифрами "1.6.0";
б) позицию 4 в графе 3 изложить в следующей редакции:
"urn:EEC:R:038:CustomsValueDeclaration:v1.6.0";
в) позицию 6 в графе 3 изложить в следующей редакции:
"EEC_R_038_CustomsValueDeclaration_v1.6.0.xsd".
2. В таблице 3:
а) в позиции 5.3 в графе "Тип данных" обозначение "M.CA.SDT.00118" заменить обозначением "M.SDT.00325";
б) в позиции 6 в графе "Тип данных" обозначение "M.CA.SDT.00201" заменить обозначением "M.SDT.00219";
в) в позиции 14.15 в графе "Описание реквизита" текст изложить в следующей редакции:
"свидетельство о включении в реестр уполномоченных экономических операторов, свидетельство о включении в реестр таможенных перевозчиков, документ, подтверждающий включение в реестр операторов электронной торговли (регистрационный номер в реестре операторов электронной торговли), или свидетельство о включении в реестр таможенных представителей (регистрационный номер в реестре таможенных представителей)";
г) в позициях 17.3.3.3, 18.16.3.3 и 19.3.3 в графе "Тип данных" обозначение "M.CA.SDT.00118" заменить обозначением "M.SDT.00325";
д) в позиции 20.1.4 в графе "Мн." цифру "1" заменить цифрами "0..1".
3. В таблице 5 в позициях 1 и 2 в графе "Область значений" текст после слов "соответствии с" дополнить словами "серией стандартов".
4. В таблице 7:
а) в позиции 29 в графе "Имя" слова "Тип коммуникационной" заменить словами "Вид коммуникационной";
б) дополнить позициями 341 и 342 следующего содержания:
"
341
M.SDT.00219
EDocIndicatorCodeType
Признак электронного документа_ Код. Тип
кодовое обозначение признака представления электронного документа.
Шаблон: (ЭД)|(ОО)
342
M.SDT.00325
CustomsDocumentIdType
Номер таможенного документа по журналу регистрации_ Идентификатор. Тип
нормализованная строка символов.
Мин. длина: 5.
Макс. длина: 7
".

5. 9-кестедегі 5 және 16-позициялар алып тасталсын.
6. 10-кестеде:
а) 18.16.1-позицияның 10-бағанындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
""Қосымша ақпарат түрінің коды (casdo:CVDAdditionalInformationKindCode)" деректемесі мына мәндердің бірін қабылдауы тиіс:
1 – Кодекстің 39-бабы 5-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген пайдаланылатын тексеру шамасы туралы мәліметтер;
2 – әкелінетін тауарға қатысты нақты төленген немесе төленуге тиіс бағаға лицензиялық және өзге де ұқсас төлемдердің жиынтық мөлшерін қосу туралы мәліметтер, мұндай тауар бойынша әкелу кедендік бажы ең жоғары адвалорлық мөлшерлеме (құрама мөлшерлеменің адвалорлық құрамдас бөлігі) негізінде төленетін немесе салық салудың ең жоғары деңгейі қолданылатын жағдайда;
3 – әкелінетін тауардың кедендік құнына лицензиялық және өзге де ұқсас төлемдердің мөлшерінің енгізілмеуі туралы мәліметтер;
4 – ДТС-1 нысанының 17 және 18-бағандарында көрсетілген операцияларға байланысты сақтандыру шығындарының жиынтық мөлшерін әкелінетін тауар үшін нақты төленген немесе төленуге тиіс бағаға қосу туралы мәліметтер, мұндай тауар бойынша әкелу кедендік бажы ең жоғары адвалорлық мөлшерлеме (құрама мөлшерлеменің адвалорлық құрамдас бөлігі) негізінде төленетін немесе салық салудың ең жоғары деңгейі қолданылатын жағдайда;
5 – ДТС-1 нысанының 17 және 18-бағандарында көрсетілген операцияларға байланысты сақтандыру шығындарының мөлшерінің әкелінетін тауардың кедендік құнына енгізілмеуі туралы мәліметтер;
9 – өзге қосымша мәліметтер немесе есептеулер";
б) 18.16.3-позицияның 10-бағанында "3" мәні деген сөздер "мына мәндердің бірі: "3", "5"" деген сөздермен ауыстырылсын.

5. В таблице 9 позиции 5 и 16 исключить.
6. В таблице 10:
а) в позиции 18.16.1 в графе 10 текст изложить в следующей редакции:
"реквизит "Код вида дополнительной информации (casdo:‌CVD‌Additional‌Information‌Kind‌Code)" должен принимать 1 из значений:
1 – сведения об используемой проверочной величине из указанных в подпункте 2 пункта 5 статьи 39 Кодекса;
2 – сведения о добавлении суммарной величины лицензионных и иных подобных платежей к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате за ввозимый товар, в отношении которого ввозная таможенная пошлина уплачивается исходя из наибольшей адвалорной ставки (адвалорной составляющей комбинированной ставки) или применяется наибольший уровень налогообложения;
3 – сведения о невключении величины лицензионных и иных подобных платежей в таможенную стоимость ввозимого товара;
4 – сведения о добавлении суммарной величины расходов на страхование в связи с операциями, указанными в графах 17 и 18 формы ДТС-1, к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате за ввозимый товар, в отношении которого ввозная таможенная пошлина уплачивается исходя из наибольшей адвалорной ставки (адвалорной составляющей комбинированной ставки) или применяется наибольший уровень налогообложения;
5 – сведения о невключении величины расходов на страхование в связи с операциями, указанными в графах 17 и 18 формы ДТС-1, в таможенную стоимость ввозимого товара;
9 – иные дополнительные сведения или расчеты";
б) в позиции 18.16.3 в графе 10 слова "значение "3" заменить словами "1 из значений: "3", "5".