Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ газ нарығын қалыптастыру туралы
Еуразиялық экономикалық Кеңестің 2024 жылғы 26 желтоқсандағы № 22 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың ережелерін және мүше мемлекеттердің ішкі газ нарықтарының жұмыс істеу және даму ерекшеліктерін қоса алғанда, мүше мемлекеттердің экономикалық мүдделерін ескере отырып, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – мүше мемлекеттер, Одақ) газдағы экономикаларының қажеттіліктерін және оны жеткізудің сенімділігін қамтамасыз ету қажеттілігін назарға ала отырып. Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңесі шешті:
1. Одақтың ортақ газ нарығы, мүше мемлекеттердің заңнамасын және мүше мемлекеттердің арасындағы халықаралық шарттарды ескере отырып қалыптастырылған, 2025 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша газ саласындағы мүше мемлекеттердің арасындағы өзара қатынастардың қалыптасқан жүйесі ретінде айқындалсын.
2. Еуразиялық экономикалық комиссия мүше мемлекеттермен бірлесіп Одақтың ортақ газ нарығын дамытудың 2030 жылға дейінгі жоспарының жобасын дайындасын және оны Еуразиялық экономикалық одақ туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы шартқа, Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2016 жылғы 31 мамырдағы "Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ газ нарығын қалыптастыру тұжырымдамасы туралы" № 7 шешіміне және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2018 жылғы 6 желтоқсандағы "Еуразиялық экономикалық одақтың ортақ газ нарығын қалыптастыру туралы" № 18 шешіміне тиісті өзгерістерді енгізу туралы ұсыныстармен бірге 2026 жылы Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің қарауына ұсынсын.
3. Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің мүшелері:
Армения
Республикасынан
Беларусь
Республикасынан
Қазақстан
Республикасынан
Қырғыз
Республикасынан
Ресей
Федерациясынан

О формировании общего рынка газа Евразийского экономического союза
Решение Высшего Евразийского экономического совета от 26 декабря 2024 года № 22.
Принимая во внимание положения Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и необходимость обеспечения потребностей экономик государств - членов Евразийского экономического союза (далее соответственно - государства-члены, Союз) в газе и надежности его поставки, учитывая экономические интересы государств-членов, включая особенности функционирования и развития внутренних рынков газа государств-членов, Высший Евразийский экономический совет решил:
1. Определить общий рынок газа Союза как сложившуюся по состоянию на 1 января 2025 г. систему взаимоотношений между государствами-членами в газовой сфере, сформированную с учетом законодательства государств-членов и международных договоров между государствами-членами.
2. Евразийской экономической комиссии подготовить совместно с государствами-членами проект плана развития общего рынка газа Союза до 2030 года и представить его для рассмотрения Высшим Евразийским экономическим советом в 2026 году вместе с предложениями о внесении в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, Решение Высшего Евразийского экономического совета от 31 мая 2016 г. № 7 "О Концепции формирования общего рынка газа Евразийского экономического союза" и Решение Высшего Евразийского экономического совета от 6 декабря 2018 г. № 18 "О формировании общего рынка газа Евразийского экономического союза" соответствующих изменений.
3. Настоящее Решение вступает в силу с даты его официального опубликования.
Члены Высшего Евразийского экономического совета:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыркызской
Республики
От Российской
Федерации