Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өнеркәсіп салаларындағы бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруы кезінде оларға қаржылық көмек көрсету туралы ережені бекіту туралы
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2023 жылғы 26 қазандағы № 3 шешімі.
Еуразиялық экономикалық одақ туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы шарттың 20-бабының 1-тармағына, 92-бабы 9-тармағының 1-тармақшасына, өнеркәсіптік ынтымақтастық туралы хаттаманың 3-тармағымен (көрсетілген шартқа № 27 қосымша) және "Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өнеркәсіп салаларында бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруы кезінде Еуразиялық экономикалық одақ бюджетінің қаражаты есебінен қаржылық көмек көрсету туралы" Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2023 жылғы 25 мамырдағы № 4 шешіміне сәйкес Еуразиялық үкіметаралық кеңес шешті:
1.  Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өнеркәсіп салаларындағы бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруы кезінде оларға қаржылық көмек көрсету туралы ереже бекітілсін.
2.  Осы шешіммен бекітілген Ереженің 9-тармағының "а" тармақшасында және 11 және 12-тармақтарында көзделген шарттар Еуразиялық үкіметаралық кеңестің шешімі бойынша, бірақ осы шешім күшіне енген күннен бастап 1 жылдан ерте емес мерзімде қайта қаралуы мүмкін. Көрсетілген тармақтарға енгізілген өзгерістер Комиссияға субсидия алушыдан дәлелді өтініш келіп түскен жағдайда, осындай өзгерістер қабылданғанға дейін Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі мақұлдаған бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруға қолданылуы мүмкін.
3. Осы шешім Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланған күнінен бастап күшіне енеді, бірақ 2023 жылғы 25 мамырда қол қойылған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өнеркәсіп салаларындағы бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруы кезінде қаржылық көмек көрсету бөлігінде Еуразиялық экономикалық одақ туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттама күшіне енген күннен ерте емес.
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің мүшелері:
Армения
Республикасынан
Беларусь
Республикасынан
Қазақстан
Республикасынан
Қырғыз
Республикасынан
Ресей
Федерациясынан
Еуразиялық үкіметаралық
кеңестің
2023 жылғы 26 қазандағы
№ 3 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өнеркәсіп салаларындағы бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруы кезінде оларға қаржылық көмек көрсету туралы ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер

Об утверждении Положения об отборе совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности и оказании финансового содействия при их реализации государствами - членами Евразийского экономического союза
Решение Евразийского Межправительственного Совета от 26 октября 2023 года № 3.
В соответствии с пунктом 1 статьи 20, подпунктом 1 пункта 9 статьи 92 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, пунктом 3 Протокола о промышленном сотрудничестве (приложение № 27 к указанному Договору) и Решением Высшего Евразийского экономического совета от 25 мая 2023 г. № 4 "Об оказании финансового содействия за счет средств бюджета Евразийского экономического союза при реализации государствами - членами Евразийского экономического союза совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности" Евразийский межправительственный совет решил:
1. Утвердить прилагаемое Положение об отборе совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности и оказании финансового содействия при их реализации государствами - членами Евразийского экономического союза.
2. Условия, предусмотренные подпунктом "а" пункта 9 и пунктами 11 и 12 Положения, утвержденного настоящим Решением, могут быть пересмотрены по решению Евразийского межправительственного совета, но не ранее чем через 1 год с даты вступления настоящего Решения в силу. Изменения, внесенные в указанные пункты, могут распространяться на реализацию совместных кооперационных проектов, одобренных Советом Евразийской экономической комиссии до принятия таких изменений, в случае поступления в Комиссию мотивированного заявления от получателя субсидии.
3. Настоящее Решение вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза, но не ранее даты вступления в силу Протокола о внесении изменений в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года в части оказания финансового содействия при реализации государствами - членами Евразийского экономического союза совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности, подписанного 25 мая 2023 г.
Члены Евразийского межправительственного совета:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыркызской
Республики
От Российской
Федерации
УТВЕРЖДЕНО
Решением Евразийского
межправительственного совета
от 26 октября 2023 г. № 3
ПОЛОЖЕНИЕ
об отборе совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности и оказании финансового содействия при их реализации государствами - членами Евразийского экономического союза
I. Общие положения

1. Осы Ереже:
а) Өнеркәсіп субсидияларын берудің бірыңғай қағидалары туралы хаттамада (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 28 қосымша) айқындалған өнеркәсіп салаларында, оның ішінде № 1 қосымшаға сәйкес тізбе бойынша өнеркәсіп салаларында іске асырылатын өнеркәсіп тауарларының өндірісін қамтамасыз ететін бірлескен кооперациялық жобаларды іріктеу тәртібі мен өлшемшарттарын;
б) қарыз алушыға (кредит алушыға) қойылатын талаптарын;
в) Ұлттық қаржы ұйымдарына қойылатын талаптарды;
г) қарыз алушы (кредит алушы) мен қаржы ұйымы арасындағы кредиттік шарттың талаптарын;
д) қаржылық жәрдемдесу тетігін;
е) қаржы ұйымдарының Еуразиялық экономикалық одақ бюджетінің қаражаты есебінен шаруашылық жүргізуші субъектілерге берілген кредиттер (қарыздар) бойынша олар алмаған кірістерді өтеуге қаржылық жәрдемдесу тетігіне қатысуға өтінім беру рәсімі (бұдан әрі тиісінше – қаржылық жәрдемдесу тетігіне қатысуға өтінім, Одақ), мұндай өтінімді қарау және мақұлдау рәсімдерін;
ж) субсидия беру туралы келісім бойынша төлемдер және кооперациялық жобаның іске асырылу барысы туралы есептерді ұсыну рәсімін;
з) іріктеу өлшемшарттарының, ұлттық қаржы ұйымдарына қойылатын талаптардың сақталуын және кооперациялық жобалардың іске асырылуын бақылауды;
и) Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия), қаржы ұйымдарының және қарыз алушылардың (кредит алушылардың) жауапкершілігін;
к) Одақ бюджетінің қаражаты есебінен қаржы ұйымына субсидия беруді тоқтата тұру және мерзімінен бұрын тоқтату негіздерін айқындайды.
2. Субсидия қаржы ұйымдарына Одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) кооперациялық жобаларды іске асыруы кезінде қаржылық жәрдем көрсету мақсатында беріледі.
3. Осы Ереженің мақсаттары үшін мыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"банк" – өз қызметінің негізгі мақсаты ретінде пайда табу үшін жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ақшалай қаражатын салымдарға тарту, көрсетілген қаражатты өз атынан және өз есебінен қайтарымдылық, ақылылық, жеделдік шарттарында орналастыру, мүше мемлекеттің банк қызметін реттеу жөніндегі уәкілетті органы берген лицензия негізінде жеке және (немесе) заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашу және жүргізу сияқты кемінде 3 банктік операцияны жиынтығында жүзеге асыруға айрықша құқығы бар заңды тұлға;
"қарыз алушы (кредит алушы)" – осы заңды тұлға тіркелген күннен бастап кемінде 1 жыл өнеркәсіп салаларында (тамақ өңдеуді қоспағанда) экономикалық қызметті жүзеге асыратын мүше мемлекеттің заңды тұлғасы немесе кооперациялық жобаны іске асыру мақсатында қаржы ұйымымен кредиттік шарт жасасқан кооперациялық жобаны іске асыру мақсаттары үшін құрылған кәсіпорын.
Кооперациялық жобаны іске асыру мақсаттары үшін құрылған кәсіпорынның құрылтайшылары заңды тұлға тіркелген кезден бастап кемінде 1 жыл жұмыс тәжірибесі бар мүше мемлекеттердің заңды тұлғалары болуға тиіс;
"негізгі мөлшерлерме" – валюта эмитентіне мүше мемлекеттің ұлттық (орталық) банкі белгілеген түйінді мөлшерлеме (қайта қаржыландыру мөлшерлемесі немесе мүше мемлекетте қолданылатын өзге де ұқсас көрсеткіш);
"кооперациялық жоба" – өнеркәсіп салаларында өнімді бірлесіп дайындауды немесе өндірістерді жаңғыртуды және (немесе) құруды жүзеге асыратын кемінде 3 мүше мемлекеттен кооперациялық жобаға қатысушылар арасында кооперациялық тізбектер құруға бағытталған және осы Ережеде белгіленген өлшемдерге сәйкес келетін бірлескен жоба;

1. Настоящее Положение определяет:
а) порядок и критерии отбора совместных кооперационных проектов, реализуемых в отраслях промышленности, обеспечивающих производство промышленных товаров, определенных Протоколом о единых правилах предоставления промышленных субсидий (приложение № 28 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года), в том числе в отраслях промышленности по перечню согласно приложению № 1;
б) требования, предъявляемые к заемщику (кредитополучателю);
в) требования, предъявляемые к национальным финансовым организациям;
г) условия кредитного договора между заемщиком (кредитополучателем) и финансовой организацией;
д) механизм финансового содействия;
е) процедуру подачи финансовыми организациями заявки на участие в механизме финансового содействия за счет средств бюджета Евразийского экономического союза (далее соответственно - заявка на участие в механизме финансового содействия, Союз) в возмещении недополученных ими доходов по кредитам (займам), выданным хозяйствующим субъектам, процедуры рассмотрения и одобрения такой заявки;
ж) процедура выплат по соглашению о предоставлении субсидии и представления отчетов о ходе реализации кооперационного проекта;
з) контроль за соблюдением критериев отбора, требований к национальным финансовым организациям и за реализацией кооперационных проектов;
и) ответственность Евразийской экономической комиссии (далее - Комиссия), финансовых организаций и заемщиков (кредитополучателей);
к) основания приостановления и досрочного прекращения предоставления субсидии финансовой организации за счет средств бюджета Союза.
2. Субсидия предоставляется финансовым организациям в целях оказания финансового содействия при реализации государствами - членами Союза (далее - государства-члены) кооперационных проектов.
3. Для целей настоящего Положения используются понятия, которые означают следующее:
"банк" - юридическое лицо, которое для извлечения прибыли как основной цели своей деятельности имеет исключительное право осуществлять в совокупности не менее 3 таких банковских операций, как привлечение во вклады денежных средств физических и (или) юридических лиц, размещение указанных средств от своего имени и за свой счет на условиях возвратности, платности, срочности, открытие и ведение банковских счетов физических и (или) юридических лиц на основании лицензии, выданной уполномоченным органом государства-члена по регулированию банковской деятельности;
"заемщик (кредитополучатель)" - юридическое лицо государства- члена, осуществляющее экономическую деятельность в отраслях промышленности (за исключением пищевой переработки) не менее 1 года с даты регистрации этого юридического лица, или предприятие, созданное для целей реализации кооперационного проекта, заключившее кредитный договор с финансовой организацией в целях реализации кооперационного проекта.
Учредителями предприятия, созданного для целей реализации кооперационного проекта, должны быть юридические лица государств- членов с опытом работы не менее 1 года с момента регистрации юридического лица;
"ключевая ставка" - ключевая ставка (ставка рефинансирования или иной аналогичный показатель, применяемый в государстве-члене), установленная национальным (центральным) банком государства-члена эмитента валюты;
"кооперационный проект" - совместный проект, направленный на создание кооперационных цепочек между участниками кооперационного проекта не менее чем из 3 государств-членов, осуществляющими совместное изготовление продукции или модернизацию и (или) создание производств в отраслях промышленности, и соответствующий критериям, установленным настоящим Положением;

4. Кооперациялық жобаларды іріктеу кезінде мынадай критерийлер (олардың сәйкестігі осы Ереженің 16 және 17-тармақтарына сәйкес қарыз алушы (кредит алушы)ұсынатын құжаттардан алынған деректермен расталады) (бұдан әрі – іріктеу критерийлері)белгіленеді:
а) Жобаны 3 және одан да көп мүше мемлекеттердің кооперациялық жобасына қатысушылар іске асырады. Кооперациялық жобаны іске асыруға қатысу (оның ішінде бірлескен кәсіпорын құру арқылы) кооперациялық жобаға қатысушы ынтымақтастықтың мынадай түрлерінің бірін орындағанын растаған жағдайда жүзеге асырылады:
өндірілетін өнімде кемінде 5 пайыз мөлшерінде материалдарды және (немесе) жинақтауыштарды жеткізу. Осы өлшемшарттың сақталуын бағалау кезінде (5 пайыз) олар тіркелген мүше мемлекеттен кооперациялық жобаға қатысушылар беретін материалдардың және (немесе) жинақтауыштардың жалпы көлемі ескеріледі.
Кооперациялық жобаға қатысушылар үшін 1 мүше мемлекеттен мынадай жағдайларда, сақталуы кооперациялық жобаны іріктеудің ажырамас өлшемі болып табылатын, өндірілетін өнімге материалдарды және (немесе) жинақтауыштарды жеткізу түрінде кемінде 1,5 пайыз мөлшерінде қатысуға жол беріледі:
кооперациялық жобаны іске асырудың соңғы жылы басталғанға дейін жеткізілетін материалдардың және (немесе) жинақтауыштардың үлесін өндірілетін өнімдегі кемінде 5 пайыз деңгейіне дейін жыл сайын ұлғайту жөніндегі міндеттеме;
өндірілетін өнімде кемінде 5 пайыз мөлшерінде басқа мүше мемлекеттердің кооперациялық жобасына қатысушының (қатысушылардың) материалдарды және (немесе) жинақтаушы заттарды жеткізуін растау;
өндірілетін өнімнің өзіндік құны 1 миллион ресей рубліне баламалы сомадан кем емес.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2020 жылғы 23 қарашадағы № 105 шешімімен немесе Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығындағы Тауарлардың шығарылған елін айқындау қағидалары туралы 2009 жылғы 20 қарашадағы келісіммен бекітілген мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу мақсаттары үшін Тауарлардың жекелеген түрлерінің шығарылған елін айқындау қағидаларына сәйкес көрсетілген өнім мүше мемлекеттердің аумақтарынан алынуы тиіс;
технологиялық жабдықты, оның ішінде оған қосалқы бөлшектер мен жинақтауыштарды немесе мүше мемлекеттердің аумақтарынан шығатын бағдарламалық қамтамасыз етуді жеткізу, сондай-ақ жобаны іске асырудың бүкіл кезеңіне жоба құнының кемінде 5 проценті сомасына технологиялық шешімді пайдалану құқығын беру;
өндірістік объектілердің жұмыс істеуі үшін қажетті инжинирингтік және құрылыс қызметтерін, оның ішінде технологиялық процестерді әзірлеу және пысықтау, өнімді (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді)өндіру және өткізу процесін дайындау жөніндегі инженерлік-консультациялық қызметтерді көрсету, өнімді (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өндіру және өткізу процесін дайындау, өнеркәсіптік, инфрақұрылымдық және басқа да объектілерді салуға және пайдалануға дайындау, жоба құнының кемінде 10 пайызы көлемінде жобалау алдындағы және жобалау қызметтері;
жобаны іске асыруға оның құнының 10 пайызынан кем емес сомаға мүліктік жарна енгізу;

4. При отборе кооперационных проектов устанавливаются следующие критерии (соответствие которым подтверждается данными из документов, представляемых заемщиком (кредитополучателем) в соответствии с пунктами 16 и 17 настоящего Положения) (далее - критерии отбора):
а) проект реализуется участниками кооперационного проекта из 3 и более государств-членов. Участие в реализации кооперационного проекта (в том числе посредством образования совместного предприятия) осуществляется при условии подтверждения участником кооперационного проекта выполнения одного из следующих видов сотрудничества:
поставка материалов и (или) комплектующих в размере не менее 5 процентов в производимой продукции. При оценке соблюдения данного критерия (5 процентов) учитывается общий объем материалов и (или) комплектующих, поставляемых участниками кооперационного проекта из государства-члена, в котором они зарегистрированы.
Для участников кооперационного проекта из 1 государства-члена допускается участие в виде поставки материалов и (или) комплектующих в размере не менее 1,5 процента в производимой продукции при следующих условиях, соблюдение которых является неотъемлемым критерием отбора кооперационного проекта:
обязательство по ежегодному увеличению доли поставляемых материалов и (или) комплектующих до уровня не менее 5 процентов в производимой продукции до наступления последнего года реализации кооперационного проекта;
подтверждение поставки материалов и (или) комплектующих участником (участниками) кооперационного проекта других государств-членов в размере не менее 5 процентов в производимой продукции;
себестоимость производимой продукции не менее суммы, эквивалентной 1 млн российских рублей.
Указанная продукция должна происходить с территорий государств-членов в соответствии с Правилами определения страны происхождения отдельных видов товаров для целей государственных (муниципальных) закупок, утвержденными Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23 ноября 2020 г. № 105, или Соглашением о Правилах определения страны происхождения товаров в Содружестве Независимых Государств от 20 ноября 2009 года;
поставка технологического оборудования, в том числе запасных частей и комплектующих к нему, или программного обеспечения, происходящего с территорий государств-членов, а также предоставление права пользования технологическим решением на весь период реализации проекта на сумму не менее 5 процентов от стоимости проекта;
оказание инжиниринговых и строительных услуг, необходимых для функционирования производственных объектов, в том числе инженерноконсультационных услуг по разработке и отработке технологических процессов, подготовке процесса производства и реализации продукции (работ, услуг), подготовке к строительству и эксплуатации промышленных, инфраструктурных и других объектов, предпроектные и проектные услуги в объеме не менее 10 процентов от стоимости проекта;
внесение имущественного взноса в реализацию проекта на сумму не менее 10 процентов от его стоимости;

б) кооперациялық жоба шеңберінде өндірілетін өнім мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу мақсаттары үшін тауарлардың жекелеген түрлерінің шығарылған елін айқындау қағидаларына немесе 2009 жылғы 20 қарашадағы Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығында Тауарлардың шығарылған елін айқындау қағидалары туралы келісімге сәйкес мүше мемлекеттен шығарылатын болып есептелуге тиіс;
в) жобаны іске асыру кезінде мынадай нәтижелерге (бір немесе бірнеше) қол жеткізу қамтамасыз етіледі:
жаңа бірлескен өнеркәсіп өндірістерін құру, қолданыстағы өндірістік қуаттарды ұлғайту, өндірісті технологиялық қайта жарақтандыру және (немесе) жаңғырту, жаңа жұмыс орындарын құру;
өнімді жеткізудің кооперациялық өндірістік тізбегі шеңберінде қосылған құнды қалыптастыру;
үшінші елдерге өнім экспортын ұлғайту;
Одақтағы өзара сауда және өзара инвестициялар көлемін ұлғайту;
г) жобаны іске асыру мерзімі 5 жылдан аспайды.
5. Іріктеу критерийлеріне сүйене отырып, субсидиялар берудің басымдығы кооперациялық өнеркәсіптік ынтымақтастықтың мынадай аса маңызды түрлері болған (расталған) кезде қалыптастырылады (осы параметр бойынша кооперациялық жобаның әрбір қатысушысы үшін, қарыз алушыны (кредит алушының) қоспағанда, оның қатысу түрлерінің (қатысудың бірнеше түрі болған жағдайда) бірі бойынша баллдар саны жинақталады):
өндірілетін өнімде кемінде 5 пайыз мөлшерінде материалдарды, жинақтауыштарды және (немесе) жабдықтарды жеткізу – 100 балл;
жоба құнының кемінде 5 пайызы сомасына технологиялық жабдықты немесе бағдарламалық қамтамасыз етуді жеткізу – 80 балл;
жоба құнының кемінде 10 пайызы көлемінде өндірістік объектілердің жұмыс істеуі үшін қажетті инжинирингтік және құрылыс қызметтерін көрсету – 50 балл;
жобаны іске асыруға оның құнының 10 пайызынан кем емес сомаға мүліктік жарна енгізу – 20 балл.
Бұл ретте жобаны іске асыруға оның құнының кемінде 10 пайызы сомасына мүліктік жарна енгізу сияқты ынтымақтастық түрі жаңа бірлескен өнеркәсіптік өндірістер құру, қолданыстағы өндірістік қуаттарды ұлғайту, қолданыстағы өндірістерді технологиялық қайта жарақтандыру және (немесе) жаңғырту кезінде ғана мүмкін болады.
Қосымша ұпайлар беріледі:
кооперациялық жобаға 4 мүше мемлекеттен шаруашылық жүргізуші субъектілер қатысқан кезде – 50 балл және 5 мүше мемлекеттен – 100 балл;
Одақтың кедендік аумағында мүше мемлекеттердің кәсіпорындары бұрын өндірмеген өнімді өндіру жөніндегі кооперациялық жобаға – 50 балл;
үшінші елдерге өнім экспортын арттыруды қамтамасыз ететін кооперациялық жобаларға – 20 балл;
жаңа жұмыс орындарын құруды қамтамасыз ететін кооперациялық жобаларға – 20 балл.
Жобаның қорытынды рейтингі көрсетілген параметрлер бойынша кооперациялық жоба алған ұпайлардың жиынтық саны ретінде есептеледі.
Ең көп балл жинаған кооперациялық жобалар субсидия беру үшін басым болып табылады.
III. Қарыз алушыға қойылатын талаптар (кредит алушыға)

б) продукция, производимая в рамках кооперационного проекта, должна считаться происходящей из государства-члена в соответствии с Правилами определения страны происхождения отдельных видов товаров для целей государственных (муниципальных) закупок или Соглашением о Правилах определения страны происхождения товаров в Содружестве Независимых Государств от 20 ноября 2009 года;
в) при реализации проекта обеспечивается достижение следующих результатов (одного или нескольких):
создание новых совместных промышленных производств, увеличение существующих производственных мощностей, технологическое перевооружение и (или) модернизация производства, создание новых рабочих мест;
формирование добавленной стоимости в рамках кооперационной производственной цепочки поставок продукции;
наращивание экспорта продукции в третьи страны;
увеличение объемов взаимной торговли и взаимных инвестиций в Союзе;
г) срок реализации проекта не более 5 лет.
5. Исходя из критериев отбора приоритетность предоставления субсидий формируется при наличии (подтверждении) следующих наиболее значимых видов кооперационного промышленного сотрудничества (по данному параметру суммируется количество баллов для каждого участника кооперационного проекта, за исключением заемщика (кредитополучателя), по одному из видов его участия (в случае нескольких видов участия)):
поставка материалов, комплектующих и (или) оборудования в размере не менее 5 процентов в производимой продукции - 100 баллов;
поставка технологического оборудования или программного обеспечения на сумму не менее 5 процентов от стоимости проекта - 80 баллов;
оказание инжиниринговых и строительных услуг, необходимых для функционирования производственных объектов, в объеме не менее 10 процентов от стоимости проекта - 50 баллов;
внесение имущественного взноса в реализацию проекта на сумму не менее 10 процентов от его стоимости - 20 баллов.
При этом такой вид сотрудничества, как внесение имущественного взноса в реализацию проекта на сумму не менее 10 процентов от его стоимости, возможен только при создании новых совместных промышленных производств, увеличении существующих производственных мощностей, технологическом перевооружении и (или) модернизации действующих производств.
Дополнительные баллы присваиваются:
кооперационному проекту при участии в нем хозяйствующих субъектов из 4 государств-членов - 50 баллов и из 5 государств-членов - 100 баллов;
кооперационному проекту по производству продукции, ранее не производимой предприятиями государств-членов на таможенной территории Союза, - 50 баллов;
кооперационным проектам, обеспечивающим наращивание экспорта продукции в третьи страны, - 20 баллов;
кооперационным проектам, обеспечивающим создание новых рабочих мест, - 20 баллов.
Итоговый рейтинг проекта рассчитывается как суммарное количество баллов, полученное кооперационным проектом по указанным параметрам.
Приоритетными для предоставления субсидии являются кооперационные проекты с наибольшим количеством баллов.
III. Требования, предъявляемые к заемщику
(кредитополучателю)

6. Қаржылық жәрдемдесу тетігіне қатысуға үміткер қарыз алушы (кредит алушы) қаржылық жәрдемдесу тетігіне қатысуға өтінім берген сәтте мынадай талаптарға сәйкес келуге тиіс:
а) мүше мемлекеттердің бірінің аумағында тіркелген заңды тұлға болу;
б) қайта ұйымдастыру (қарыз алушыға (кредит алушыға) басқа заңды тұлғаны қосу нысанында қайта ұйымдастыруды қоспағанда), тарату процесінде емес, резиденті болып табылатын мүше мемлекеттің аумағында қызметін тоқтатқан ұйым емес;
в) оған қатысты өзі резиденті болып табылатын мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес әлеуетсіздік (банкроттық немесе оңалту) туралы іс бойынша іс қозғалмауға тиіс;
г) ұлттық қаржы ұйымдары алдында кешіктірілген төлемдердің болмауы;
д) резиденті болып табылатын мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес төленуге жататын салықтар, алымдар және өзге де міндетті төлемдер бойынша 500 мың Ресей рубліне баламалы сомадан асатын берешегі жоқ;
е) мүше мемлекеттің аумағында операциялық қызметті жүзеге асыру;
ж) мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес тіркелген қарыз алушы-заңды тұлға үшін шетелдік заңды тұлғалардың (мүше мемлекеттерді қоспағанда) жарғылық (жиналмалы) капиталға тікелей немесе жанама (үшінші тұлғалар арқылы) қатысу үлесі жиынтығында 50 пайыздан аспауға тиіс.
IV. Ұлттық қаржы ұйымдарына қойылатын талаптар
7. Қаржылық жәрдемдесу тетігіне қатысатын қаржы ұйымдарының тізбесіне енгізуге үміткер банк мынадай талаптарға сәйкес келуге тиіс:
а) мүше мемлекеттердің бірінің резиденті мәртебесінің болуы, мүше мемлекеттердің бірінің аумағында заңды тұлға ретінде тіркелуі;
б) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес осы мүше мемлекеттің аумағында банк қызметін жүзеге асыруға мүше мемлекеттің уәкілетті органы берген рұқсаттың (лицензияның) болуы;
в) қайта ұйымдастыруды ескере отырып қызмет мерзімі кемінде 5 жылды құрайды;
г) соңғы 6 айда мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес төленуге жататын төлемдерді мүше мемлекеттің бюджетіне төлеу бойынша орындалмаған міндеттің болмауы;
д) мүше мемлекеттің бюджетінен берілген (оның ішінде мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес өзге мақсаттарға берілген)бюджеттік инвестицияларды мүше мемлекеттің бюджетіне қайтару бойынша мерзімі өткен берешектің және соңғы 6 айда резиденті болып табылатын мүше мемлекет алдындағы ақшалай міндеттемелер бойынша 500 мың Ресей рубліне баламалы сомадан асатын мерзімі өткен (реттелмеген) берешектің болмауы;
е) банк қайта ұйымдастыру процесінде емес( басқа заңды тұлғаға қосылу нысанында қайта ұйымдастыруды қоспағанда) және уақытша әкімшілік, тарату режимінде емес, банкке қатысты банкроттық рәсімі енгізілмеген, оның қызметі өзі резиденті болып табылатын мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен тоқтатылмаған;
ж) инвестициялық қаржыландыру тәжірибесі.

6. Заемщик (кредитополучатель), претендующий на участие в механизме финансового содействия, на момент подачи заявки на участие в механизме финансового содействия должен соответствовать следующим требованиям:
а) являться юридическим лицом, зарегистрированным на территории одного из государств-членов;
б) не находиться в процессе реорганизации (за исключением реорганизации в форме присоединения к заемщику (кредитополучателю) другого юридического лица), ликвидации, не являться организацией, приостановившей деятельность на территории государства-члена, резидентом которого она является;
в) в отношении его не должно быть возбуждено производство по делу о несостоятельности (банкротстве или реабилитации) в соответствии с законодательством государства-члена, резидентом которого он является;
г) не иметь просроченных платежей перед национальными финансовыми организациями;
д) не иметь задолженности по налогам, сборам и иным обязательным платежам, подлежащим уплате в соответствии с законодательством государства-члена, резидентом которого он является, превышающей сумму, эквивалентную 500 тыс. российских рублей;
е) осуществлять операционную деятельность на территории государства-члена;
ж) для заемщика - юридического лица, зарегистрированного согласно законодательству государств-членов, доля прямого или косвенного (через третьих лиц) участия иностранных юридических лиц (за исключением государств-членов) в уставном (складочном) капитале в совокупности не должна превышать 50 процентов.
IV. Требования, предъявляемые к национальным финансовым организациям
7. Банк, претендующий на включение в перечень финансовых организаций, участвующих в механизме финансового содействия, должен соответствовать следующим требованиям:
а) наличие статуса резидента одного из государств-членов, регистрации в качестве юридического лица на территории одного из государств-членов;
б) наличие разрешения (лицензии), выданного уполномоченным органом государства-члена на осуществление на территории этого государства-члена банковской деятельности в соответствии с законодательством государства-члена;
в) срок деятельности с учетом реорганизаций составляет не менее 5 лет;
г) отсутствие неисполненной обязанности по уплате в бюджет государства-члена платежей, подлежащих уплате в соответствии с законодательством государства-члена, за последние б месяцев;
д) отсутствие просроченной задолженности по возврату в бюджет государства-члена бюджетных инвестиций, предоставленных из бюджета государства-члена (в том числе предоставленных на иные цели в соответствии с нормативными правовыми актами государства- члена), и иной просроченной (неурегулированной) задолженности по денежным обязательствам перед государством-членом, резидентом которого он является, за последние 6 месяцев, превышающей сумму, эквивалентную 500 тыс. российских рублей;
е) банк не находится в процессе реорганизации (за исключением реорганизации в форме присоединения к другому юридическому лицу) и не находится в режиме временной администрации, ликвидации, в отношении банка не введена процедура банкротства, его деятельность не приостановлена в порядке, предусмотренном законодательством государства-члена, резидентом которого он является;
ж) опыт инвестиционного финансирования.

8. Даму қаржы институтын қаржылық жәрдемдесу тетігіне қатысатын қаржы ұйымдарының тізбесіне енгізу заңды тұлғасы болып табылатын мүше мемлекеттің ұсынысы негізінде жүзеге асырылады.
V. Несие шартының талаптары
9. Несие шартының талаптары:
а) негізгі мөлшерлемеден және 6,5 пайыздық тармақтан аспайтын мөлшерде пайыздық мөлшерлемені және жеңілдікті кредиттеу кезеңіне жеңілдікті пайыздық мөлшерлемені белгілеу;
б) кредиттік шарттың валютасын – мүше мемлекеттердің бірінің валютасын белгілеу;
в) қаржы ұйымының қарыз алушы (кредит алушы) үшін кредиттеудің пайыздық мөлшерлемесін негізгі мөлшерлеменің өзгеру мөлшерінен аспайтын мөлшерде өзгерту мүмкіндігі (егер мүше мемлекеттің заңнамасына қайшы келмесе);
г) қарыз алушының (кредит алушының) кредиттік шарт бойынша берілген ақшалай қаражатты тек қана № 2 қосымшаға сәйкес тізбе бойынша мақсаттарға пайдалану жөніндегі міндеттемелері, сондай-ақ қарыз алушының (кредит алушының) кредиттік шартта көзделмеген мақсаттарға ақшалай қаражатты пайдаланғаны үшін жауаптылығы;
д) берілген кредиттік (қарыз) қаражаттың пайдаланылуына мониторингті қамтамасыз ету мақсатында қарыз алушының (кредит алушының) қажетті құжаттарды ұсынуға келісімі;
е) қарыз алушының (кредит алушының) қаржы ұйымына қарыз алушының (кредит алушының) басшысы (уәкілетті тұлғасы) қол қойған және бизнес-жоспарға сәйкес кооперациялық жобаның іске асырылу барысы және оның іріктеу критерийлеріне сәйкестігі туралы тоқсан сайынғы есепті қамтитын, ағымдағы жылдың тоқсанының әрбір бірінші айының бірінші күніне жасалған есептілікті, есепті жылдан кейінгі жылдың 15 қаңтарына жасалған кооперациялық жобаның іске асырылу барысы және оның іріктеу өлшемдеріне сәйкестігі туралы жыл сайынғы есепті, кооперациялық жобаның іске асырылуы туралы қорытынды есепті және осы Ереженің 36-тармағының "г" тармақшасына сәйкес есепті қалыптастыру үшін қажетті ақпаратты ұсыну мерзімдері мен нысандары. Қарыз алушының (кредит алушының) есептілігінің көшірмесі комиссияға жіберіледі;
ж) қарыз алушының (кредит алушының) кредиттік шарттың қолданылу мерзімі ішінде қаржы ұйымына осы тармақтың "е" тармақшасында көзделген мерзімдерде есептілікті ұсыну міндеттемелері;
з) қарыз алушының (кредит алушының) жобаны іске асыру мерзімдерін және оның кредиттік шартта көзделген кезеңділігін сақтау міндеттемелері;
и) қаржы ұйымының қарыз алушысының (кредит алушының) осы Ережеде көзделген шарттардың басталуына байланысты туындаған, қаржы ұйымының субсидияны Одақ бюджетіне қайтаруына әкеп соққан жұмсаған шығыстарын өтеу тәртібі;
к) қарыз алушының (кредит алушының) кооперациялық жобаны сүйемелдеу тетігін пайдалану жөніндегі міндеттемелері (бұл міндеттеме қаржы даму институттары мен ЕАДБ-ға қолданылмайды);
л) Ұлттық қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мүше мемлекеттің заңнамасында және Еуразиялық даму банкінің (бұдан әрі – ЕАДБ) жарғылық құжаттарында (егер кредиттік шарт тараптарының бірі ЕАДБ болып табылған жағдайда) айқындалатын өзге де міндетті талаптар.
VI. Қаржылық жәрдемдесу тетігі

8. Включение финансового института развития в перечень финансовых организаций, участвующих в механизме финансового содействия, осуществляется на основании предложения государства- члена, юридическим лицом которого он является.
V. Условия кредитного договора
9. Условия кредитного договора предусматривают:
а) установление процентной ставки в размере, не более ключевой ставки плюс 6,5 процентного пункта, и льготной процентной ставки на период льготного кредитования;
б) установление валюты кредитного договора - валюты одного из государств-членов;
в) возможность (если не противоречит законодательству государства-члена) изменения финансовой организацией процентной ставки кредитования для заемщика (кредитополучателя) в размере, не превышающем размер изменения ключевой ставки;
г) обязательства заемщика (кредитополучателя) по использованию предоставленных по кредитному договору денежных средств исключительно на цели по перечню согласно приложению № 2, а также ответственность заемщика (кредитополучателя) за использование денежных средств на цели, не предусмотренные кредитным договором;
д) согласие заемщика (кредитополучателя) на представление необходимых документов в целях обеспечения мониторинга использования выданных кредитных (заемных) средств;
е) сроки и формы представления заемщиком (кредитополучателем) в финансовую организацию отчетности, подписанной руководителем (уполномоченным лицом) заемщика (кредитополучателя) и содержащей ежеквартальный отчет о ходе реализации кооперационного проекта в соответствии с бизнес-планом и соответствии его критериям отбора, составленный на первое число каждого первого месяца квартала текущего года, ежегодный отчет о ходе реализации кооперационного проекта и соответствии его критериям отбора, составленный на 15 января года, следующего за отчетным годом, итоговый отчет о реализации кооперационного проекта и информацию, необходимую для формирования отчета в соответствии с подпунктом "г" пункта 36 настоящего Положения. Копия отчетности заемщика (кредитополучателя) направляется в Комиссию;
ж) обязательства заемщика (кредитополучателя) в течение срока действия кредитного договора представлять в финансовую организацию отчетность в сроки, предусмотренные подпунктом "е" настоящего пункта;
з) обязательства заемщика (кредитополучателя) соблюдать сроки реализации проекта и его этапность, предусмотренные кредитным договором;
и) порядок возмещения заемщиком (кредитополучателем) финансовой организации понесенных ею расходов, возникших в связи с наступлением предусмотренных настоящим Положением условий, повлекших возврат финансовой организацией субсидии в бюджет Союза;
к) обязательства заемщика (кредитополучателя) по использованию механизма сопровождения кооперационного проекта (данное обязательство не применяется к финансовым институтам развития, ЕАБР и РКФР);
л) иные обязательные условия, определяемые законодательством государства-члена, резидентом которого является национальная финансовая организация, и уставными документами ЕАБР или РКФР (в случае, если одной из сторон кредитного договора является ЕАБР или РКФР).
Сноска. Пункт 9 с изменениями, внесенными с решением Евразийского Межправительственного Совета от 13.12.2024 № 4 (вступает в силу с даты его официального опубликования).
VI. Механизм финансового содействия

10. Субсидия осы Ереженің 6-тармағында көрсетілген талаптарға кредиттік шарттар мен субсидия беру туралы келісімдердің қолданылу кезеңінде қарыз алушылар (кредит алушылар) сәйкес келген жағдайда субсидия алушыға беріледі.
11. Субсидиялар қаржы ұйымдарына Ресей Федерациясының Орталық Банкі Комиссия Кеңесінің кооперациялық жобаны мақұлдау және қаржы ұйымына субсидия беру туралы шешімі (бұдан әрі – жобаны мақұлдау туралы Комиссия Кеңесінің шешімі) күні белгілеген ресей рублінің бағамы бойынша кредиттік шарттың валютасына ресей рублімен субсидия беру туралы келісімге сәйкес беріледі.
12. Субсидиялар қаржы ұйымдарына жобаны мақұлдау туралы Комиссия Кеңесінің шешімінде белгіленген негізгі мөлшерлеменің 100 пайызы мөлшерінде беріледі.
Субсидиялау мөлшерлемесі кредиттің (қарыздың) пайыздық мөлшерлемесінен аспайтын мөлшерде белгіленеді.
13. Әрбір кооперациялық жоба бойынша субсидия мөлшерін есептеу № 3 қосымшаға сәйкес тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
14. Жеңілдетілген несиелеу кезеңі 5 жылдан аспауы керек.
Субсидияларды Комиссия қаржы ұйымдарына тиісті қаржы жылына арналған осы мақсаттарға Одақ бюджетінде бекітілетін шығыстар көлемі шегінде береді.
Бір жоба бойынша берілетін субсидияның максималды көлемі жылына 350 миллион ресей рублінен аспайтын мөлшерде анықталады.
VII. Қаржылық жәрдемдесу тетігіне қатысуға өтінім беру, қарау және мақұлдау рәсімі
15. Қарыз алушы (кредит алушы) комиссия Кеңесінің кооперациялық жобаны мақұлдауы мақсатында қаржы ұйымына мынадай құжаттарды жібереді:
шаруашылық жүргізуші субъектінің атауы, оның орналасқан жері, мүше мемлекеттердің экономикалық қызмет түрлерінің сыныптауышына сәйкес жүзеге асырылатын негізгі қызмет түрі көрсетілген, шаруашылық жүргізуші субъектінің басшысы немесе уәкілетті тұлғасы қол қойған, егер көрсетілген құжаттарға шаруашылық жүргізуші субъектінің уәкілетті тұлғасы қол қойған жағдайда, шаруашылық жүргізуші субъектінің тиісті құжаттарға қол қою құқығын куәландыратын, шаруашылық жүргізуші субъектінің уәкілетті тұлғасының сенімхатын қоса бере отырып, кооперациялық жобаны қаржыландыруға өтінім;
осы Ереженің 6-тармағының "б" – "г", "е" және "ж" тармақшаларында көрсетілген, шаруашылық жүргізуші субъектінің басшысы немесе уәкілетті тұлғасы қол қойған, шаруашылық жүргізуші субъектінің мөрін (бар болса) қоя отырып, шаруашылық жүргізуші субъектінің талаптарға сәйкестігі туралы қаржылық жәрдемдесу тетігіне қатысуға өтінім берілген күнге дейін күнтізбелік 60 күннен ерте емес күнге шаруашылық жүргізуші субъектінің анықтамасы;
№ 4 қосымшаға сәйкес нысан бойынша кооперациялық жобаның паспорты;
бизнес-жоспар, оның ішінде кооперациялық ;обаның сипаттамасы, оны іске асырудың негізгі міндеттері мен кезеңдері, қаржылық жоспар, тәуекелдерді бағалау және тәуекелдерді басқару, шаруашылық жүргізуші субъект қалыптастырған және оның басшысы мен бас бухгалтері қол қойған;

10. Субсидия предоставляется получателю субсидии при условии соответствия заемщиков (кредитополучателей) в период действия кредитных договоров и соглашений о предоставлении субсидии требованиям, указанным в подпунктом "г" настоящего Положения.
11. Субсидии предоставляются финансовым организациям в соответствии с соглашением о предоставлении субсидии в российских рублях по курсу российского рубля, установленному Центральным банком Российской Федерации на дату решения Совета Комиссии об одобрении кооперационного проекта и предоставлении субсидии финансовой организации (далее - решение Совета Комиссии об одобрении проекта), к валюте кредитного договора.
12. Субсидии предоставляются финансовым организациям в размере 100 процентов ключевой ставки, зафиксированной в решении Совета Комиссии об одобрении проекта.
Ставка субсидирования устанавливается в размере не более процентной ставки кредита (займа).
13. Расчет размера субсидии по каждому кооперационному проекту осуществляется в соответствии с порядком согласно приложению № 3.
14. Период льготного кредитования не может превышать 5 лет.
Субсидии предоставляются Комиссией финансовым организациям в пределах объемов расходов, утверждаемых в бюджете Союза на эти цели на соответствующий финансовый год.
Максимальный объем субсидии, предоставляемой по одному проекту, определяется из расчета не более 350 млн российских рублей в год.
VII. Процедура подачи, рассмотрения и одобрения заявки
на участие в механизме финансового содействия
15. Заемщик (кредитополучатель) в целях одобрения Советом Комиссии кооперационного проекта направляет в финансовую организацию следующие документы:
заявка на финансирование кооперационного проекта с указанием наименования хозяйствующего субъекта, его места нахождения, основного вида деятельности, осуществляемого согласно классификатору видов экономической деятельности государств-членов, подписанная руководителем или уполномоченным лицом хозяйствующего субъекта, с проставлением печати (при наличии) хозяйствующего субъекта, приложением доверенности уполномоченного лица хозяйствующего субъекта, удостоверяющей его право на подписание соответствующих документов, в случае, если указанные документы подписаны уполномоченным лицом хозяйствующего субъекта;
справка хозяйствующего субъекта на дату не ранее чем за 60 календарных дней до даты представления заявки на участие в механизме финансового содействия о соответствии хозяйствующего субъекта требованиям, указанным в подпунктах "б" - "г", "е" и "ж" пункта 6 настоящего Положения, подписанная руководителем или уполномоченным лицом хозяйствующего субъекта, с проставлением печати (при наличии) хозяйствующего субъекта;
паспорт кооперационного проекта по форме согласно приложению № 4;
бизнес-план, включающий в себя в том числе описание кооперационного проекта, основные задачи и этапы его реализации, финансовый план, оценку рисков и управление рисками, сформированный хозяйствующим субъектом и подписанный его руководителем и главным бухгалтером;

шаруашылық жүргізуші субъектінің өзі резиденті болып табылатын мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес төленуі тиіс салықтарды, алымдарды және өзге де міндетті төлемдерді төлеу бойынша 500 мың ресей рубліне баламалы сомадан асатын міндетінің болмауы туралы осы құжаттар жиынтығын ұсынған күнге дейін күнтізбелік 60 күннен ерте емес күнге салық органының анықтамасын;
шаруашылық жүргізуші субъектінің басшысы немесе уәкілетті тұлғасы қол қойған, шаруашылық жүргізуші субъектінің мөрін (бар болса) қоя отырып, осындай сәйкестікті растайтын құжаттарды қоса бере отырып, кооперациялық жобаның іріктеу өлшемшарттарына сәйкестігін бағалау туралы құжат;
кооперациялық жобаға қатысушылардың кооперациялық жобаның іріктеу критерийлеріне сәйкестігін растайтын құжаттарының (өнімді жеткізуге арналған алдын ала шарттар, келісімшарттар, кооперациялық жобаға қатысушылардың жарғылық құжаттары және т. б.) куәландырылған көшірмелері;
заңды тұлғалардың бірыңғай мемлекеттік тізілімінен (тіркелімінен, электрондық тіркелімінен) үзінді көшірме;
қаржы ұйымының талабы бойынша осы Ереженің 4-тармағының "а" тармақшасына сәйкес мүше мемлекеттерден кооперациялық жобаға қатысушылардың кооперациялық жобасын іске асыруға қатысуын растайтын өзге де құжаттар.
Егер кооперациялық жобаға қатысушылардың бірі осы Ереженің 4-тармағының "а" тармақшасының төртінші-алтыншы абзацтарында көрсетілген қажетті шарттарды орындай отырып, өндірілетін өнімде кемінде 1,5 пайыз мөлшерінде материалдар және (немесе) жинақтауыштар жеткізуді орындаған жағдайда, құжаттардың негізгі жиынтығына кооперациялық жобаға қатысушылардың басшылары қол қойған, жеткізілетін материалдардың және (немесе) жинақтауыштардың үлесін жыл сайын өндірілетін өнімде кемінде 5 пайыз деңгейге дейін ұлғайтуды көздейтін жоспар-кесте қоса беріледі.
Егер кооперациялық жоба қаржылық жәрдемдесу тетігіне қатысуға өтінім берілген күнге осы Ереженің 4-тармағының "б" тармақшасында көрсетілген өлшемшартқа сәйкес келмеген жағдайда, құжаттардың негізгі пакетіне кәсіпорындар кооперациялық жобаны іске асыруға қатысатын және жоба аяқталған кезде оқшаулау көрсеткішіне қол жеткізуді көздейтін мүше мемлекеттердің бірінің мемлекеттік органымен жасалған арнайы инвестициялық келісімшарттың немесе ұқсас құжаттың куәландырылған көшірмесі қоса беріледі.
Кооперациялық жобаның және қарыз алушының (кредит алушының) осы Ереженің 4 және 6-тармақтарында көрсетілген талаптарға (өлшемшарттарға) сәйкестігін тексеруді қаржы ұйымы қарыз алушыдан (кредит алушыдан) алынған ақпарат пен құжаттар негізінде жүргізеді.

справка налогового органа на дату не ранее чем за 60 календарных дней до даты представления данного комплекта документов об отсутствии у хозяйствующего субъекта неисполненной обязанности по уплате налогов, сборов и иных обязательных платежей, подлежащих уплате в соответствии с законодательством государства-члена, резидентом которого он является, превышающей сумму, эквивалентную 500 тыс. российских рублей;
документ об оценке соответствия кооперационного проекта критериям отбора с приложением документов, подтверждающих такое соответствие, подписанный руководителем или уполномоченным лицом хозяйствующего субъекта, с проставлением печати (при наличии) хозяйствующего субъекта;
заверенные копии документов участников кооперационного проекта (предварительных договоров на поставку продукции, контрактов, уставных документов участников кооперационного проекта и др.), подтверждающих соответствие кооперационного проекта критериям отбора;
выписка из единого государственного реестра (регистра, электронного регистра) юридических лиц;
иные документы, в том числе подтверждающие участие в реализации кооперационного проекта участников кооперационного проекта от государств-членов в соответствии с подпунктом "а" пункта 4 настоящего Положения, по требованию финансовой организации.
В случае если одним из участников кооперационного проекта выполняется поставка материалов и (или) комплектующих в размере не менее 1,5 процента в производимой продукции с выполнением необходимых условий, указанных в абзацах четвертом - шестом подпункта "а" пункта 4 настоящего Положения, к основному комплекту документов прилагается подписанный руководителями участников кооперационного проекта план-график, предусматривающий ежегодное увеличение доли поставляемых материалов и (или) комплектующих до уровня не менее 5 процентов в производимой продукции.
В случае если кооперационный проект не соответствует критерию, указанному в подпункте "б" пункта 4 настоящего Положения, на день подачи заявки на участие в механизме финансового содействия, то к основному пакету документов прилагается заверенная копия специального инвестиционного контракта или аналогичного документа, заключенного с государственным органом одного из государств-членов, предприятия которого участвуют в реализации кооперационного проекта, и предусматривающего достижение показателя локализации к моменту завершения проекта.
Проверка соответствия кооперационного проекта и заемщика (кредитополучателя) требованиям (критериям), указанным в пунктах 4 и 6 настоящего Положения, проводится финансовой организацией на основании информации и документов, полученных от заемщика (кредитополучателя).

16. Қарыз алушының (кредит алушының) осы Ереженің 6 және 15-тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкестігін тексеру қорытындылары бойынша және ішкі рәсімдерге сәйкес кооперациялық жобаны алдын ала қарау нәтижелері бойынша банк комиссияға № 5 қосымшаға сәйкес нысан бойынша қаржылық жәрдемдесу тетігіне қатысуға өтінім жібереді, оған мынадай құжаттар қоса беріледі (банктің басшысы немесе банктің уәкілетті тұлғасы қол қойған, банктің мөрін қойып (бар болса), банктің уәкілетті тұлғасының тиісті құжаттарға қол қою құқығын куәландыратын сенімхатын қоса бере отырып, көрсетілген құжаттарға Банктің уәкілетті тұлғасы қол қойған жағдайда):
а) Банктің осы Ереженің 7-тармағының "а" – "в" және "е" тармақшаларында көрсетілген талаптарға сәйкестігі туралы тиісті уәкілетті органның анықтамасы;
б) қаржылық жәрдемдесу тетігіне қатысуға өтінім жіберілген күнге дейін банктің резиденті болып табылатын мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес төленуі тиіс салықтарды, алымдарды және өзге де міндетті төлемдерді төлеу бойынша 500 мың ресей рубліне баламалы сомадан асатын орындалмаған міндетінің болмауы туралы күнтізбелік 60 күннен ерте емес күнге салық органының анықтамасын;
в) мүше мемлекеттің бюджетінен берілген (оның ішінде мүше мемлекеттің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес өзге мақсаттарға берілген)бюджеттік инвестицияларды мүше мемлекеттің бюджетіне қайтару бойынша мерзімі өткен берешегінің және соңғы 6 айда ұлттық қаржы ұйымы резиденті болып табылатын мүше мемлекет алдындағы ақшалай міндеттемелер бойынша 500 мың ресей рубліне баламалы сомадан асатын өзге де мерзімі өткен (реттелмеген) берешектің жоқтығы туралы банктің анықтамасы;
г) Банктің жоспарлы кезеңге субсидия төлемдерінің жылдық (тоқсандық) болжамын қоса бере отырып, кооперациялық жобаны қаржыландыруға әзірлігі туралы қорытындысы (ниеттер туралы хаттама) (есептеулермен және қажеттіліктің негіздемесімен);
д) кооперациялық жобаның іріктеу өлшемшарттарына сәйкестігі туралы банктің қорытындысы;
е) қарыз алушының (кредит алушының) осы Ереженің 6-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттардың (тізілімдерден, салық органдары мен ұйымдарының анықтамаларынан үзінді көшірмелер және т. б.) көшірмелері;
ж) инвестициялық қаржыландыру тәжірибесінің болуы туралы банктің анықтамасы;
з) осы Ереженің 4-тармағының "а" тармақшасына сәйкес мүше мемлекеттерден кооперациялық жобаға қатысушылардың кооперациялық жобасын іске асыруға қатысуын растайтын өзге де құжаттар.

16. По итогам проверки соответствия заемщика (кредитополучателя) требованиям, указанным в пунктах би 15 настоящего Положения, и по результатам предварительного рассмотрения кооперационного проекта в соответствии с внутренними процедурами банк направляет в Комиссию заявку на участие в механизме финансового содействия по форме согласно приложению № 5, к которой прилагаются следующие документы (подписанные руководителем банка или уполномоченным лицом банка, с проставлением печати банка (при наличии), приложением доверенности уполномоченного лица банка, удостоверяющей его право на подписание соответствующих документов, в случае, если указанные документы подписаны уполномоченным лицом банка):
а) справка соответствующего уполномоченного органа о соответствии банка требованиям, указанным в подпунктах "а" - "в" и "е" пункта 7 настоящего Положения;
б) справка налогового органа на дату не ранее чем за 60 календарных дней до даты направления заявки на участие в механизме финансового содействия об отсутствии у банка неисполненной обязанности по уплате налогов, сборов и иных обязательных платежей, подлежащих уплате в соответствии с законодательством государства- члена, резидентом которого он является, превышающей сумму, эквивалентную 500 тыс. российских рублей;
в) справка банка об отсутствии просроченной задолженности по возврату в бюджет государства-члена бюджетных инвестиций, предоставленных из бюджета государства-члена (в том числе предоставленных на иные цели в соответствии с нормативными правовыми актами государства-члена), и иной просроченной (неурегулированной) задолженности по денежным обязательствам перед государством-членом, резидентом которого является национальная финансовая организация, за последние 6 месяцев, превышающей сумму, эквивалентную 500 тыс. российских рублей;
г) заключение банка (протокол о намерениях) о готовности финансировать кооперационный проект с приложением годового (поквартального) прогноза выплат субсидии на плановый период (с расчетами и обоснованием потребности);
д) заключение банка о соответствии кооперационного проекта критериям отбора;
е) копии документов (выписок из реестров, справок налоговых органов и организаций и др.), подтверждающих соответствие заемщика (кредитополучателя) требованиям, указанным в пункте 6 настоящего Положения;
ж) справка банка о наличии опыта инвестиционного финансирования;
з) иные документы, в том числе подтверждающие участие в реализации кооперационного проекта участников кооперационного проекта от государств-членов в соответствии с подпунктом "а" пункта 4 настоящего Положения.

17. Қаржы даму институттары мен ЕАДБ осы Ережеге № 5 қосымшада көзделген нысан бойынша қаржылық жәрдемдесу тетігіне қатысуға өтінім береді, оған мынадай құжаттар қоса беріледі (қаржы даму институтының немесе ЕАДБ басшысы немесе уәкілетті тұлғасы қол қойған, қаржы даму институтының немесе ЕАДБ мөрін (бар болса), қаржы институтының немесе ЕАДБ уәкілетті тұлғасының тиісті құжаттарға қол қою құқығын куәландыратын сенімхатын қоса бере отырып, егер көрсетілген құжаттарға қаржы даму институтының немесе ЕАДБ уәкілетті тұлғасы қол қойған жағдайда)
а) кооперациялық жобаның іріктеу өлшемшарттарына сәйкестігі туралы анықтама;
б) жоспарлы кезеңге арналған субсидия төлемдерінің жылдық (тоқсан сайынғы) болжамын қоса бере отырып, кооперациялық жобаны қаржыландыруға әзірлік туралы қорытынды (ниеттер туралы хаттама) (қажеттілікті есептеумен және негіздеумен);
в) қарыз алушының (кредит алушының) осы Ереженің 6-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттардың (тізілімдерден, салық органдары мен ұйымдарының анықтамаларынан үзінді көшірмелер және т. б.) көшірмелері;
г) осы Ереженің 4-тармағының "а" тармақшасына сәйкес мүше мемлекеттерден кооперациялық жобаға қатысушылардың кооперациялық жобасын іске асыруға қатысуын растайтын өзге де құжаттар.
18. Комиссияның өнеркәсіптік саясат департаменті:
а) осындай өтінім келіп түскен күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде жобаны қаржылық жәрдемдесу тетігіне енгізуге қаржы ұйымынан келіп түскен өтінімді кезектілік тәртібімен тіркейді;
б) осы Ережеге сәйкес ұсынылған құжаттарды алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде құжаттардың толықтығын және олардағы мәліметтердің толықтығын тексереді;
в) қаржы ұйымы ұсынған құжаттардың жинақталмағандығы анықталған жағдайда, Комиссия оған жетіспейтін құжаттарды ұсыну туралы хат жібереді.
19. Қаржылық жәрдемдесу тетігіне қатысуға өтінімдерді қаржы ұйымдары Комиссияға тұрақты негізде жібереді.
Жыл сайын, 1 сәуір мен 1 қазандағы жағдай бойынша Комиссия осы Ережеде белгіленген тәртіппен келіп түскен өтінімдерді қарау үшін олардың тізбесін қалыптастырады.
20. Қаржылық жәрдемдесу тетігіне қатысуға өтінімдерді қарау мақсатында өнеркәсіп жөніндегі Консультативтік Комитеттің жанынан сараптамалық топ (бұдан әрі тиісінше – сараптамалық топ, Консультативтік комитет) құрылады.
Сараптама тобының құрамына міндетті түрде мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарының және комиссия департаменттерінің өкілдері енгізіледі.

17. Финансовые институты развития, ЕАБР или РКФР представляют заявку на участие в механизме финансового содействия по форме, предусмотренной приложением № 5 к настоящему Положению, к которой прилагаются следующие документы (подписанные руководителем или уполномоченным лицом финансового института развития, ЕАБР или РКФР, с проставлением печати финансового института развития, ЕАБР или РКФР (при наличии), приложением доверенности уполномоченного лица финансового института развития, ЕАБР или РКФР, удостоверяющей его право на подписание соответствующих документов, в случае, если указанные документы подписаны уполномоченным лицом финансового института развития, ЕАБР или РКФР):
а) справка о соответствии кооперационного проекта критериям отбора;
б) заключение (протокол о намерениях) о готовности финансировать кооперационный проект с приложением годового (поквартального) прогноза выплат субсидии на плановый период (с расчетами и обоснованием потребности);
в) копии документов (выписок из реестров, справок налоговых органов и организаций, и др.), подтверждающих соответствие заемщика (кредитополучателя) требованиям, указанным в пункте 6 настоящего Положения;
г) иные документы, в том числе подтверждающие участие в реализации кооперационного проекта участников кооперационного проекта от государств-членов в соответствии с подпунктом "а" пункта 4 настоящего Положения.
Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными с решением Евразийского Межправительственного Совета от 13.12.2024 № 4 (вступает в силу с даты его официального опубликования).
18. Департамент промышленной политики Комиссии:
а) регистрирует в порядке очередности поступившую от финансовой организации заявку на включение проекта в механизм финансового содействия в течение 3 рабочих дней со дня поступления такой заявки;
б) проверяет в течение 5 рабочих дней со дня получения документов, представленных в соответствии с настоящим Положением, комплектность документов и полноту содержащихся в них сведений;
в) в случае выявления некомплектности документов, представленных финансовой организацией, Комиссия направляет ей письмо о представлении недостающих документов.
19. Заявки на участие в механизме финансового содействия направляются финансовыми организациями в Комиссию на постоянной основе.
Ежегодно, по состоянию на 1 апреля и 1 октября, Комиссия формирует перечень поступивших указанных заявок для их рассмотрения в установленном настоящим Положением порядке.
20. В целях рассмотрения заявок на участие в механизме финансового содействия создается экспертная группа при Консультативном комитете по промышленности (далее соответственно - экспертная группа, Консультативный комитет).
В состав экспертной группы в обязательном порядке включаются представители государственных органов государств-членов и департаментов Комиссии.

21. Сараптама тобы осы Ережеге сәйкес қаржылық жәрдемдесу тетігіне қатысуға өтінімдер ұсыну шеңберінде қаржы ұйымдары ұсынған құжаттарға сараптама жүргізеді және кооперациялық жобалардың көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап күнтізбелік 20 күн ішінде іріктеу өлшемшарттарына сәйкестігін тексереді.
22. Сараптама тобының ұсынысы негізінде қаржылық жәрдемдесу тетігіне қатысуға өтінімдерді Консультативтік комитет қарау үшін ұсынады.
23. Консультативтік комитет қаржылық жәрдемдесу тетігіне қатысуға өтінімдерді қарағаннан кейін комиссияның өнеркәсіп және агроөнеркәсіптік кешен жөніндегі Алқа мүшесі (министрі) Комиссия Алқасының қарауы үшін әрбір мақұлданған өтінімге қатысты Комиссия кеңесі шешімінің жобасын Комиссия мен қаржы ұйымы арасында субсидия беру туралы келісім жасасу үшін негіз болып табылатын № 6 қосымшаға сәйкес нысан бойынша мақұлдау туралы ұсынады.
24. Қаржы ұйымы Комиссияға, оның ішінде кооперациялық жобаны іске асыру барысында осы Ереженің 23-тармағында көрсетілген субсидия беру туралы келісімге мынадай негіздер бойынша өзгерістер енгізу туралы дәлелді өтініш беруге құқылы:
а) техникалық қателерді түзету қажет болған жағдайда (сипаттамалар, қателер, грамматикалық немесе арифметикалық қателер);
б) қаржы ұйымы және қарыз алушы (кредит алушы) туралы ақпаратты олардың жарғылық құжаттарына кредит шарты тараптарының және Субсидия беру туралы келісім тараптарының қаржылық және құқықтық міндеттемелеріне әсер етпейтін (өзгерістерге әкеп соқпайтын) өзгерістер енгізілген жағдайда түзету қажет болған кезде;
в) осы Ереженің 9-тармағының "а" тармақшасына және (немесе) 11 және 12-тармақтарына өзгерістер енгізілген жағдайда, жобаны мақұлдау туралы Комиссия кеңесінің шешіміне өзгерістер енгізілген кезде.
25. Қарыз алушы (кредит алушы), оның ішінде кооперациялық жобаны іске асыру барысында қаржы ұйымына осы Ереженің 15-тармағының төртінші абзацында көзделген кооперациялық жобаның паспортына мынадай негіздер бойынша өзгерістер енгізу туралы дәлелді өтініш беруге құқылы:
а) техникалық қателерді түзету қажет болған жағдайда (сипаттамалар, қателер, грамматикалық немесе арифметикалық қателер);
б) қарыз алушы (кредит алушы)болып табылмайтын кооперациялық жобаға қатысушыны ауыстыру кезінде;
в) қаржы ұйымы және қарыз алушы (кредит алушы) туралы ақпаратты олардың жарғылық құжаттарына кредиттік шарт тараптары мен Субсидия беру туралы келісім тараптарының қаржылық және құқықтық міндеттемелеріне әсер етпейтін (өзгерістерге әкеп соқпайтын) өзгерістер енгізілген жағдайда түзету қажет болған жағдайда.

21. Экспертная группа проводит экспертизу документов, представленных финансовыми организациями в рамках представления заявок на участие в механизме финансового содействия в соответствии с настоящим Положением, и проверку соответствия кооперационных проектов критериям отбора в течение 20 календарных дней со дня получения указанных документов.
22. На основании рекомендации экспертной группы заявки на участие в механизме финансового содействия представляются для рассмотрения Консультативным комитетом.
23. После рассмотрения Консультативным комитетом заявок на участие в механизме финансового содействия член Коллегии (Министр) по промышленности и агропромышленному комплексу Комиссии представляет для рассмотрения Коллегией Комиссии в отношении каждой одобренной заявки проект решения Совета Комиссии об одобрении проекта по форме согласно приложению № 6, которое является основанием для заключения между Комиссией и финансовой организацией соглашения о предоставлении субсидии.
24. Финансовая организация вправе подать в Комиссию, в том числе в ходе реализации кооперационного проекта, мотивированное заявление о внесении изменений в соглашение о предоставлении субсидии, указанное в пункте 23 настоящего Положения, по следующим основаниям:
а) при необходимости исправления технических ошибок (описок, опечаток, грамматических или арифметических ошибок);
б) при необходимости корректировки информации о финансовой организации и заемщике (кредитополучателе) в случае внесения в их уставные документы изменений, не оказывающих влияния (не влекущих изменений) на финансовые и правовые обязательства сторон кредитного договора и сторон соглашения о предоставлении субсидии;
в) при внесении изменений в решение Совета Комиссии об одобрении проекта в случае внесения изменений в подпункт "а" пункта 9 и (или) пункты 11 и 12 настоящего Положения.
25. Заемщик (кредитополучатель) вправе подать, в том числе в ходе реализации кооперационного проекта, в финансовую организацию мотивированное заявление о внесении изменений в паспорт кооперационного проекта, предусмотренный абзацем четвертым пункта 15 настоящего Положения, по следующим основаниям:
а) при необходимости исправления технических ошибок (описок, опечаток, грамматических или арифметических ошибок);
б) при замене участника кооперационного проекта, не являющегося заемщиком (кредитополучателем);
в) при необходимости корректировки информации о финансовой организации и заемщике (кредитополучателе) в случае внесения в их уставные документы изменений, не оказывающих влияния (не влекущих изменений) на финансовые и правовые обязательства сторон кредитного договора и сторон соглашения о предоставлении субсидии.

26. Қарыз алушыдан (кредит алушыдан) осы Ереженің 15-тармағының төртінші абзацында көзделген кооперациялық жобаның паспортына өзгерістер енгізу туралы өтініш түскен кезде қаржы ұйымы келіп түскен құжаттарды тексереді және мұндай өтінішті алған күннен бастап 20 жұмыс күні ішінде осындай өзгерістер енгізу үшін Комиссияға жүгінеді.
Осы Ереженің 24-тармағының "в" тармақшасында және 25-тармағының "в" тармақшасында көзделген өзгерістер енгізу туралы өтінішті қарау рәсімі осы Ереженің 21-23-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
VIII. Субсидия беру туралы келісім
27. Субсидия беру туралы келісім мыналарды қамтиды:
а) субсидия беру мақсаты;
б) қаржы ұйымының кооперациялық жобаның іріктеу өлшемшарттарына сәйкестігінің сақталуына мониторингті қамтамасыз ету міндеттемесі;
в) қаржы ұйымының осы Ережеге сәйкес ұсынылған құжаттардағы мәліметтердің толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз ету міндеттемесі;
г) жобаны мақұлдау туралы Комиссия Кеңесінің шешімінде көзделген ақша қаражатының көлемі шегінде аударым кезеңділігін және әрбір төлем сомасын қамтитын субсидия төлемдерінің жоспар-кестесі;
д) қаржы ұйымының қарыз алушының (кредит алушының) осы Ережеге және Субсидия беру туралы келісімге сәйкес, оның ішінде кооперациялық жобаны сүйемелдеу тетігі негізінде (егер қаржы ұйымы банк болып табылса) ақша қаражатын нысаналы пайдалануына мониторингті (бақылауды) жүзеге асыру міндеттемесі;
е) Комиссия Кеңесі субсидия беруді тоқтату және қаржы ұйымының ақшалай қаражатты қайтаруы туралы шешім қабылдаған жағдайда қаржы ұйымының субсидияны қайтару міндеттемесі, тәртібі мен мерзімі;
ж) Еуразиялық экономикалық одақ туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы шарттың 22-бабына сәйкес қаржы ұйымының 15 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде Комиссияның сұрау салуы бойынша қарыз алушының (кредит алушының) қаржыландыруды мақсатты пайдаланғанын және кооперациялық жобаның мүше мемлекеттердің мемлекеттік қаржылық бақылау органдары жүргізетін сыртқы аудитті (бақылауды) жүзеге асыру үшін іріктеу өлшемшарттарына сәйкестігін растайтын құжаттарды ұсыну міндеттемесі;
з) дауды қарау тәртібі мен орны туралы ереже;
и) қаржы ұйымының субсидия алу үшін комиссияға қайта (анықталған бұзушылықтар жойылғаннан кейін) жүгіну тәртібі;
к) Комиссия Кеңесі субсидия беруді қайта бастау туралы шешім қабылдағанға дейін ақша қаражатын аударуды тоқтату үшін негіздер;
л) субсидия беру туралы келісімде, оның ішінде осы тармақтың "б", "в" және "д" – "ж" тармақшаларында көзделген міндеттемелерді орындамағаны үшін жауапкершілік шаралары.

26. При поступлении от заемщика (кредитополучателя) заявления о внесении изменений в паспорт кооперационного проекта, предусмотренный абзацем четвертым пункта 15 настоящего Положения, финансовая организация проверяет поступившие документы и в течение 20 рабочих дней со дня получения такого заявления обращается в Комиссию для внесения таких изменений.
Процедура рассмотрения заявления о внесении изменений, предусмотренных подпунктом "в" пункта 24 и подпунктом "в" пункта 25 настоящего Положения, осуществляется в соответствии с пунктами 21-23 настоящего Положения.
VIII. Соглашение о предоставлении субсидии
27. Соглашение о предоставлении субсидии содержит:
а) цель предоставления субсидии;
б) обязательство финансовой организации обеспечить мониторинг за соблюдением соответствия кооперационного проекта критериям отбора;
в) обязательство финансовой организации обеспечить полноту и достоверность сведений, содержащихся в документах, представленных в соответствии с настоящим Положением;
г) план-график выплат субсидии, включающий периодичность перечисления и сумму каждого платежа в пределах объемов денежных средств, предусмотренных решением Совета Комиссии об одобрении проекта;
д) обязательство финансовой организации осуществлять мониторинг (контроль) целевого использования заемщиком (кредитополучателем) денежных средств в соответствии с настоящим Положением и соглашением о предоставлении субсидии, в том числе на основе механизма сопровождения кооперационного проекта (в случае, если финансовая организация является банком);
е) обязательство, порядок и срок возврата финансовой организацией субсидии в случае принятия Советом Комиссии решения о прекращении предоставления субсидии и возврате финансовой организацией денежных средств;
ж) обязательство финансовой организации в срок, не превышающий 15 рабочих дней, по запросу Комиссии представить документы, подтверждающие целевое использование заемщиком (кредитополучателем) финансирования и соответствие кооперационного проекта критериям отбора, для осуществления внешнего аудита (контроля), проводимого органами государственного финансового контроля государств-членов в соответствии со статьей 22 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года;
з) положение о порядке и месте рассмотрения спора;
и) порядок повторного (после устранения выявленных нарушений) обращения финансовой организации в Комиссию за получением субсидии;
к) основания для прекращения перечисления денежных средств до принятия Советом Комиссии решения о возобновлении предоставления субсидии;
л) меры ответственности за неисполнение обязательств, предусмотренных соглашением о предоставлении субсидии, в том числе подпунктами "б", "в" и "д" - "ж" настоящего пункта.

28. Субсидия беру туралы келісімге қаржы ұйымының басшысы немесе қаржы ұйымының уәкілетті тұлғасы (қаржы ұйымының уәкілетті тұлғасының тиісті құжаттарға қол қою құқығын куәландыратын сенімхатты қоса бере отырып) және Комиссия Алқасының төрағасы немесе ол уәкілеттік берген тұлға (Комиссияның уәкілетті тұлғасының тиісті құжаттарға қол қою құқығын куәландыратын сенімхатты қоса бере отырып) қол қояды.
29. Субсидия беру туралы келісімді жасасудан бас тарту үшін негіздер:
а) осы Ережеде көрсетілген құжаттарды ұсынбау немесе толық емес көлемде ұсыну;
б) қаржы ұйымы немесе қарыз алушы (кредит алушы)туралы дұрыс емес ақпаратты анықтау;
в) банктің осы Ереженің 7-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеуі;
г) кредиттік шарт жобасының талаптарының осы Ереженің 9-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмеуі.
IX. Субсидия беру туралы келісім жасасу рәсімі
30. Комиссия Алқасы жобаны мақұлдау туралы Комиссия Кеңесінің шешімі күшіне енген күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде қаржы ұйымына кооперациялық жобаны мақұлдау туралы хабарлама жібереді.
31. Кооперациялық жобаны мақұлдау туралы хабарламаны алғаннан кейін қаржы ұйымы осы Ережеге сәйкес ұсынылған құжаттарды қоса бере отырып, 3 данада Cубсидия беру туралы келісімнің қол қойылған түпнұсқасын комиссияға жібереді. Комиссия субсидия беру туралы келісімді алған күннен бастап 20 күнтізбелік күн ішінде қаржы ұйымы ұсынған құжаттарды қарайды.
32. Қаржы ұйымынан алынған субсидия беру туралы келісімді қарау нәтижелері бойынша Комиссия:
Cубсидия беру туралы келісімге қол қояды;
осы Ереженің 29-тармағында көрсетілген негіздер болған кезде субсидия беру туралы келісім жасасудан бас тартады және қаржы ұйымына тиісті хабарлама жібереді;
Жобаны мақұлдау туралы комиссия Кеңесінің шешімінде көрсетілген ақшалай қаражаттың шекті көлемін ескере отырып, ұсынылған құжаттарды пысықтау және (немесе) субсидия төлемдерінің болжамын түзету қажеттілігі туралы хабарламаны қаржы ұйымына жібереді (кооперациялық жобаны іске асыру мерзімдері сақталған жағдайда).
Субсидия беру туралы келісімге қол қойылған жағдайда Комиссия бұл туралы қаржы ұйымын хабардар етеді және оның атына Субсидия беру туралы қол қойылған келісімнің 1 данасын жібереді.
Комиссияның қаржы департаменті Комиссия Алқасы төрағасының бұйрығымен бекітілген тәртіппен субсидия беру туралы келісімнің талаптарына сәйкес субсидияны алушының шотына аударуды қамтамасыз етеді.
X. Субсидия беру туралы келісім бойынша төлемдер рәсімі және кооперациялық жобаның іске асырылу барысы туралы есептерді ұсыну

28. Соглашение о предоставлении субсидии подписывается руководителем финансовой организации или уполномоченным лицом финансовой организации (с приложением доверенности, удостоверяющей право уполномоченного лица финансовой организации на подписание соответствующих документов), и Председателем Коллегии Комиссии или уполномоченным им лицом (с приложением доверенности, удостоверяющей право уполномоченного лица Комиссии на подписание соответствующих документов).
29. Основаниями для отказа в заключении соглашения о предоставлении субсидии являются:
а) непредставление или представление не в полном объеме документов, указанных в настоящем Положении;
б) выявление недостоверной информации о финансовой организации или заемщике (кредитополучателе);
в) несоответствие банка требованиям, указанным в пункте 7 настоящего Положения;
г) несоответствие условий проекта кредитного договора условиям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Положения.
IX. Процедура заключения соглашения о предоставлении субсидии
30. Коллегия Комиссии в течение 10 рабочих дней со дня вступления в силу решения Совета Комиссии об одобрении проекта направляет в финансовую организацию уведомление об одобрении кооперационного проекта.
31. После получения уведомления об одобрении кооперационного проекта финансовая организация направляет в Комиссию подписанный оригинал соглашения о предоставлении субсидии в 3 экземплярах с приложением документов, представленных в соответствии с настоящим Положением. Комиссия в течение 20 календарных дней со дня получения соглашения о предоставлении субсидии рассматривает представленные финансовой организацией документы.
32. По результатам рассмотрения соглашения о предоставлении субсидии, полученного от финансовой организации, Комиссия:
подписывает соглашение о предоставлении субсидии;
отказывает в заключении соглашения о предоставлении субсидии при наличии оснований, указанных в пункте 29 настоящего Положения, и направляет в финансовую организацию соответствующее уведомление;
направляет в финансовую организацию уведомление о необходимости доработки представленных документов и (или) корректировки прогноза выплат субсидии с учетом предельного объема денежных средств, указанного в решении Совета Комиссии об одобрении проекта (при сохранении сроков реализации кооперационного проекта).
В случае подписания соглашения о предоставлении субсидии Комиссия уведомляет об этом финансовую организацию и направляет в ее адрес 1 экземпляр подписанного соглашения о предоставлении субсидии.
Департамент финансов Комиссии обеспечивает перечисление субсидии на счет получателя субсидии в соответствии с условиями соглашения о предоставлении субсидии в порядке, утвержденном приказом Председателя Коллегии Комиссии.
X. Процедура выплат по соглашению о предоставлении субсидии и представления отчетов о ходе реализации кооперационного проекта

33. Субсидия төлемдерінің кезеңділігі субсидия беру туралы келісімде белгіленеді.
34. Мәлімделген кезең үшін субсидия алу мақсатында қаржы ұйымы Комиссияға қаржы ұйымының уәкілетті тұлғасы қол қойған субсидия беру туралы өтінішті (Ұлттық қаржы ұйымының уәкілетті тұлғасының тиісті құжаттарға қол қою құқығын куәландыратын сенімхатты қоса бере отырып) мынадай құжаттарды қоса бере отырып жібереді:
а) қарыз алушының (кредит алушының) есептелген пайыздарды (осындай пайыз болған кезде)нақты төлегенін растайтын құжаттар;
б) мүше мемлекеттердің уәкілетті мемлекеттік органдары берген және банктің осы Ереженің 7-тармағында белгіленген талаптарға сәйкестігін (қажетті құжаттарды қоса бере отырып) және қарыз алушының (несие алушының) осы Ереженің 6-тармағында белгіленген талаптарға сәйкестігін растайтын анықтамалар;
в) қаржы ұйымының басшысы қол қойған, кредиттік шарт талаптарының осы Ереженің 9-тармағында көзделген талаптарға сәйкестігін растайтын өтініш;
г) қаржы ұйымы берген және қарыз алушының (кредит алушының) қаржы қаражатын пайдаланғанын растайтын анықтама;
д) жобаны ресей рубліне ұлттық валютаның негізгі мөлшерлемесі мен бағамымен мақұлдау туралы Комиссия Кеңесінің шешімінде белгіленген кезеңге арналған субсидия мөлшерін есептеу.
35. Комиссия мәлімделген кезең үшін субсидия беру туралы өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде:
а) өтінішті және оған қоса берілетін құжаттарды қарайды және олардағы мәліметтердің толықтығын тексереді;
б) мәлімделген кезең үшін субсидия беру туралы немесе мәлімделген кезең үшін субсидия беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды;
в) қабылданған шешім туралы қаржы ұйымын хабардар етеді.
36. Қаржы ұйымы қарыз алушының (кредит алушының) кредиттік шарт бойынша қаржылық міндеттемелерді орындауы туралы, кооперациялық жобаның іске асырылу барысы және кооперациялық жобаның іріктеу өлшемшарттарына сәйкестігіне қатысты талаптардың сақталуы туралы есептерді тексереді және Комиссияға қаржы ұйымының уәкілетті тұлғасы қол қойған (аталған тұлғаның өкілеттігін растайтын құжаттарды ұсына отырып) көрсетілген есептерді мынадай мерзімдерде ұсынады:
а) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 15-жұмыс күнінен кешіктірмей;
б) жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 1 ақпанынан кешіктірмей (есепті жылдың басынан бастап өспелі қорытындымен жасалады);
в) субсидия беру туралы келісімде белгіленген мерзімдерде кооперациялық жобаны іске асыру туралы қорытынды есеп;
г) комиссияның сұрау салуын алған күннен бастап 15 күнтізбелік күн ішінде.

33. Периодичность выплат субсидии устанавливается в соглашении о предоставлении субсидии.
34. В целях получения субсидии за заявленный период финансовая организация направляет в Комиссию заявление о предоставлении субсидии, подписанное уполномоченным лицом финансовой организации (с приложением доверенности, удостоверяющей право уполномоченного лица национальной финансовой организации на подписание соответствующих документов), с приложением следующих документов:
а) документы, подтверждающие фактическую уплату заемщиком (кредитополучателем) начисленных процентов (при наличии таких процентов);
б) справки, выданные уполномоченными государственными органами государств-членов и подтверждающие соответствие байка требованиям, установленным пунктом 7 настоящего Положения (с приложением необходимых документов), и соответствие заемщика (кредитополучателя) требованиям, установленным пунктом 6 настоящего Положения;
в) подписанное руководителем финансовой организации заявление, подтверждающее соответствие условий кредитного договора условиям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Положения;
г) справка, выданная финансовой организацией и подтверждающая использование заемщиком (кредитополучателем) финансовых средств;
д) расчет размера субсидии за заявленный период в соответствии с зафиксированными в решении Совета Комиссии об одобрении проекта ключевой ставкой и курсом национальной валюты к российскому рублю.
35. Комиссия в течение 10 рабочих дней со дня получения заявления о предоставлении субсидии за заявленный период и прилагаемых к нему документов:
а) рассматривает заявление и прилагаемые к нему документы и проверяет полноту содержащихся в них сведений;
б) принимает решение о предоставлении субсидии за заявленный период или об отказе в предоставлении субсидии за заявленный период;
в) уведомляет финансовую организацию о принятом решении.
36. Финансовая организация проверяет отчеты о выполнении заемщиком (кредитополучателем) финансовых обязательств по кредитному договору, о ходе реализации кооперационного проекта и соблюдении требований, касающихся соответствия кооперационного проекта критериям отбора, и представляет в Комиссию подписанные уполномоченным лицом финансовой организации (с представлением документов, подтверждающих полномочия указанного лица) указанные отчеты, в следующие сроки:
а) ежеквартально, не позднее 15-го рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом;
б) ежегодно, не позднее 1 февраля года, следующего за отчетным годом (составляется нарастающим итогом с начала отчетного года);
в) итоговый отчет о реализации кооперационного проекта в сроки, установленные соглашением о предоставлении субсидии;
г) в течение 15 календарных дней со дня получения запроса Комиссии.

37. Комиссияның Өнеркәсіп және агроөнеркәсіптік кешен жөніндегі алқа мүшесі (Министр) қажеттілігіне қарай, бірақ жылына кемінде 2 рет Комиссия кеңесінің отырысында № 7 қосымшаға сәйкес тізбе бойынша негізгі көрсеткіштер бойынша қаржылық жәрдем көрсету тетігін іске асыру барысы туралы, оның ішінде кооперациялық жобалар тізбесі, қаржылық жәрдем көлемі, пайдалану тиімділігі туралы баяндайды сондай-ақ өткен кезеңдегі кооперациялық жобалардың іске асырылу дәрежесіне баға береді.
XI. Іріктеу өлшемшарттарының, ұлттық қаржы ұйымдарына қойылатын талаптардың сақталуын және кооперациялық жобалардың іске асырылуын бақылау
38. Іріктеу өлшемшарттары мен ұлттық қаржы ұйымдарына қойылатын талаптардың сақталуын бақылауды Комиссия Кеңесі Комиссия Алқасы ұсынатын ақпарат негізінде жүзеге асырады.
39. Қажет болған жағдайда Комиссия мүше мемлекеттердің мемлекеттік органдарына қарыз алушының (кредит алушының) осы Ереженің 6-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкестігі және банктің осы Ереженің 7-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкестігі туралы ақпарат беру туралы сұрау салуды жібереді.
40. Кооперациялық жобаның іске асырылуын бақылауды комиссия және қаржы ұйымы осы Ереженің 9-тармағының "е" тармақшасында және 36-тармағында көрсетілген кооперациялық жобаның іске асырылу барысы туралы тоқсан сайынғы (Жыл сайынғы) есептер негізінде жүзеге асырады. Кооперациялық жобаларды іске асыру мониторингін Комиссия қаржы ұйымдарының жыл сайынғы есептері негізінде жүзеге асырады.
XII. Комиссияның, қаржы ұйымдарының және қарыз алушылардың (кредит алушылардың)жауапкершілігі
41. Одақ бюджетінің қаржылай көмек көрсетуге арналған қаражатын әкімшілендіруді Комиссия жүзеге асырады.
42. Комиссияның Өнеркәсіп және агроөнеркәсіптік кешен жөніндегі алқа мүшесі (Министр) кооперациялық жобаны іске асыру кезінде туындайтын проблемалар туралы Комиссия кеңесін уақтылы хабардар етпегені үшін жауап береді және субсидия беруді тоқтату үшін негіз болып саналуы мүмкін.
43. Қаржы ұйымдары осы Ережеде және Субсидия беру туралы келісімде көзделген өз міндеттемелерін орындамағаны үшін, оның ішінде ақшалай қаражаттың нысаналы пайдаланылуын тиісінше бақыламағаны және қайтарылмағаны үшін жауапты болады.
44. Қарыз алушы (несие алушы) осы Ережеде және кредиттік шартта көзделген өз міндеттемелерін орындамағаны үшін, оның ішінде кооперациялық жобаны іске асырғаны және мүше мемлекеттердің кредиттік шартына және заңнамасына сәйкес ақшалай қаражатты нысаналы пайдаланғаны үшін жауапты болады.
XIII. Қаржы ұйымына субсидия беруді тоқтата тұру, мерзімінен бұрын тоқтату және қайтару үшін негіздер

37. Член Коллегии (Министр) по промышленности и агропромышленному комплексу Комиссии докладывает по мере необходимости, но не менее 2 раз в год, на заседании Совета Комиссии о ходе реализации механизма оказания финансового содействия по ключевым показателям по перечню согласно приложению № 7, в том числе о перечне кооперационных проектов, объемах финансового содействия, об эффективности использования средств бюджета Союза, а также дает оценку степени реализации кооперационных проектов за предыдущий период.
XI. Контроль за соблюдением критериев отбора, требований к национальным финансовым организациям и за реализацией кооперационных проектов
38. Контроль за соблюдением критериев отбора и требований к национальным финансовым организациям осуществляется Советом Комиссии на основании информации, предоставляемой Коллегией Комиссии.
39. При необходимости Комиссия направляет в государственные органы государств-членов запрос о предоставлении информации о соответствии заемщика (кредитополучателя) требованиям, указанным
в пункте 6 настоящего Положения, и соответствии банка требованиям, указанным в пункте 7 настоящего Положения.
40. Контроль за реализацией кооперационного проекта осуществляется Комиссией и финансовой организацией на основании ежеквартальных (ежегодных) отчетов о ходе реализации кооперационного проекта, указанных в подпункте "е" пункта 9 и пункте 36 настоящего Положения. Мониторинг реализации кооперационных проектов осуществляется Комиссией на основании ежегодных отчетов финансовых организаций.
XII. Ответственность Комиссии, финансовых организаций и заемщиков (кредитополучателей)
41. Администрирование средств бюджета Союза на оказание финансового содействия осуществляется Комиссией.
42. Член Коллегии (Министр) по промышленности и агропромышленному комплексу Комиссии несет ответственность за несвоевременное информирование Совета Комиссии о проблемах, которые возникают при реализации кооперационного проекта и могут считаться основанием для прекращения предоставления субсидии.
43. Финансовые организации несут ответственность за неисполнение своих обязательств, предусмотренных настоящим Положением и соглашением о предоставлении субсидии, в том числе за ненадлежащий контроль за целевым использованием и невозврат денежных средств.
44. Заемщик (кредитополучатель) несет ответственность за неисполнение своих обязательств, предусмотренных настоящим Положением и кредитным договором, в том числе за реализацию кооперационного проекта и целевое использование денежных средств в соответствии с кредитным договором и законодательством государств-членов.
ХIII. Основания для приостановления, досрочного прекращения предоставления и возврата субсидии финансовой организации

45. Комиссия Кеңесі қаржы ұйымы және (немесе) қарыз алушы (несие алушы) анықталған бұзушылықтарды жойғанға дейін субсидия беруді тоқтату немесе тоқтата тұру туралы шешім қабылдауы мүмкін.
46. Комиссия субсидия беруді тоқтата тұруға және ақша қаражатын аударуды тоқтатуға негіз болып табылады:
а) қаржы ұйымын кооперациялық жобаның іріктеу өлшемшарттарына сәйкес еместігі және осы мәселені шешу қажеттілігі туралы хабардар ету;
б) қаржы ұйымының қарыз алушының (кредит алушының) кредиттік шарт бойынша қаржылық міндеттемелерді орындауы және кооперациялық жобаның іріктеу өлшемшарттарына сәйкестігіне қатысты талаптарды сақтауы туралы есептерді осы Ереженің 36-тармағында белгіленген мерзімдерде ұсынбауы;
в) қаржы ұйымын кооперациялық жобаға қатысуды тоқтату және қаржы ұйымын ауыстыру қажеттілігі туралы хабардар ету;
г) банктің осы Ереженің 7-тармағының "б" және "е" тармақшаларында көрсетілген талаптарға сәйкес келмеуі.
47. Осы Ереженің 46-тармағының "а" және "в" тармақшаларында көрсетілген қаржы ұйымының хабарламалары Комиссияға келіп түскен немесе осы Ереженің 46-тармағының "б" және "г" тармақшаларында көрсетілген фактілер анықталған кезде:
Комиссия Субсидия беру туралы келісімге сәйкес Комиссия Кеңесі субсидия беруді қайта бастау туралы шешім қабылдағанға дейін ақша қаражатын аударуды тоқтатады және тиісті ақпаратты алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде бұл туралы қаржы ұйымын хабардар етеді;
Комиссияның өнеркәсіп және агроөнеркәсіптік кешен жөніндегі алқа мүшесі (Министр) Комиссия Кеңесінің қарауы үшін субсидия беруді тоқтата тұру туралы шешімнің жобасын ұсынады. Комиссия Кеңесі аталған шешімді қабылдаған жағдайда Комиссия ол күшіне енген күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде қаржы ұйымына тиісті хабарлама жібереді.
Қаржы ұйымы осы Ереженің 46-тармағының "б" тармақшасында көрсетілген бұзушылықты жойған жағдайда, Комиссия Кеңесі субсидия беруді тоқтата тұру туралы шешім қабылдағанға дейін комиссия қаржы ұйымына ақша қаражатын аударуды қайта бастайды.
Қарыз алушы (кредит алушы) немесе қаржы ұйымы анықталған бұзушылықтарды жою не қаржы ұйымын ауыстыру үшін Комиссия Кеңесі субсидия беруді тоқтата тұру туралы шешім қабылдаған күннен бастап 6 айдан аспайтын мерзімде беріледі.
Қарыз алушы (кредит алушы) немесе қаржы ұйымы анықталған бұзушылықтарды жойған жағдайда Комиссия Кеңесі субсидия беруді қайта бастау туралы шешім қабылдайды.
Қаржы ұйымы ауыстырылған жағдайда субсидия беру туралы жаңа келісім жасалады.

45. Советом Комиссии может быть принято решение о прекращении или приостановлении предоставления субсидии до устранения финансовой организацией и (или) заемщиком (кредитополучателем) выявленных нарушений.
46. Основаниями для приостановления предоставления субсидии и прекращения перечисления денежных средств Комиссией являются:
а) уведомление финансовой организации о несоответствии кооперационного проекта критериям отбора и необходимости решения данного вопроса;
б) непредставление финансовой организацией отчетов о выполнении заемщиком (кредитополучателем) финансовых обязательств по кредитному договору и соблюдении требований, касающихся соответствия кооперационного проекта критериям отбора, в сроки, установленные пунктом 36 настоящего Положения;
в) уведомление финансовой организации о прекращении участия в кооперационном проекте и необходимости замены финансовой организации;
г) несоответствие банка требованиям, указанным в подпунктах "б" и "е" пункта 7 настоящего Положения.
47. При поступлении в Комиссию уведомлений финансовой организации, указанных в подпунктах "а" и "в" "пункта 46 настоящего Положения, или выявления фактов, указанных в подпунктах "б" и "г" пункта 46 настоящего Положения:
Комиссия в соответствии с соглашением о предоставлении субсидии прекращает перечисление денежных средств до принятия Советом Комиссии решения о возобновлении предоставления субсидии и в течение 5 рабочих дней со дня получения соответствующей информации уведомляет об этом финансовую организацию;
член Коллегии (Министр) по промышленности и агропромышленному комплексу Комиссии представляет для рассмотрения Советом Комиссии проект решения о приостановлении предоставления субсидии. В случае принятия Советом Комиссии указанного решения Комиссия в течение 5 рабочих дней со дня его вступления в силу направляет в финансовую организацию соответствующее уведомление.
В случае устранения финансовой организацией нарушения, указанного в подпункте "б" пункта 46 настоящего Положения, до принятия Советом Комиссии решения о приостановлении предоставления субсидии Комиссия возобновляет перечисление финансовой организации денежных средств.
Для устранения заемщиком (кредитополучателем) или финансовой организацией выявленных нарушений либо замены финансовой организации предоставляется не более 6 месяцев со дня принятия Советом Комиссии решения о приостановлении предоставления субсидии.
В случае устранения заемщиком (кредитополучателем) или финансовой организацией выявленных нарушений Совет Комиссии принимает решение о возобновлении предоставления субсидии.
В случае замены финансовой организации заключается новое соглашение о предоставлении субсидии.

48. Қарыз алушы (кредит алушы) немесе қаржы ұйымы анықталған бұзушылықтарды Комиссия Кеңесі субсидия беруді тоқтата тұру туралы шешім қабылдаған күннен бастап 6 ай ішінде жоймаған жағдайда:
а) Комиссияның өнеркәсіп және агроөнеркәсіптік кешен жөніндегі Алқа мүшесі (Министрі) Комиссия Кеңесінің қарауы үшін кооперациялық жоба бойынша нақты төленген субсидия сомасының 100 пайызы мөлшерінде субсидия беруді тоқтату (бұдан әрі – субсидия беруді тоқтату туралы шешім) және қаржы ұйымының ақшалай қаражатты қайтаруы туралы шешімнің жобасын ұсынады;
б) Комиссия Комиссия Кеңесі субсидия беруді тоқтату туралы шешім қабылдаған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде қаржы ұйымын субсидия беру туралы келісімді бұзу және қаржы ұйымының кооперациялық жоба бойынша нақты төленген субсидия сомасының 100 пайызы мөлшерінде ақшалай қаражатты қайтаруы туралы хабардар етеді;
в) қаржы ұйымы Субсидия беру туралы келісім бұзылған күннен бастап күнтізбелік 10 күн ішінде ақшалай қаражатты Комиссияның шотына қайтаруды жүзеге асырады.
49. Мүше мемлекеттің қаржы ұйымынан және (немесе) мемлекеттік органынан алынған хабарлама негізінде анықталған немесе кооперациялық жобаны іске асыру мониторингі барысында Комиссия анықтаған субсидия беруді мерзімінен бұрын тоқтату үшін негіздер болып табылады:
а) қарыз алушының (кредит алушының) қаржы қаражатын мақсатсыз пайдаланғаны туралы қаржы ұйымын хабардар ету;
б) несие шартын мерзімінен бұрын бұзу;
в) қарыз алушының (кредит алушының) кооперациялық жобаны іске асырудан бас тарту (тоқтата тұру туралы) туралы шешім қабылдауы;
г) қарыз алушыға (кредит алушыға) қатысты банкроттық рәсіміне бастамашылық жасау.
50. Осы Ереженің 49-тармағында көзделген негіздер болған кезде:
а) Комиссия тиісті ақпаратты алған күннен бастап қаржы ұйымына ақша қаражатын аударуды тоқтатады және тиісті ақпаратты алған күннен бастап 5 жұмыс күні ішінде бұл туралы қаржы ұйымын хабардар етеді;
б) Комиссияның өнеркәсіп және агроөнеркәсіптік кешен жөніндегі Алқа мүшесі (министрі) Комиссия Кеңесінің қарауы үшін кооперациялық жоба бойынша нақты төленген субсидия сомасының 100 пайызы мөлшерінде субсидия беруді тоқтату және қаржы ұйымының Одақ бюджетіне ақшалай қаражатты қайтаруы туралы шешімнің жобасын ұсынады;
в) Комиссия Комиссия Кеңесі субсидия беруді тоқтату туралы шешім қабылдаған күннен бастап 3 жұмыс күні ішінде қаржы ұйымын Комиссия Кеңесінің қабылданған шешімі туралы, Субсидия беру және ақша қаражатын қайтару туралы келісімді бұзу туралы хабардар етеді;
г) қаржы ұйымы субсидияны комиссияның талабы негізінде көрсетілген талапты алған күннен бастап 10 күнтізбелік күн ішінде қайтаруды жүзеге асырады.
"Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттердің
өнеркәсіп салаларындағы
бірлескен кооперациялық
жобаларды іске асыруы кезінде
оларға қаржылық көмек көрсету
туралы ережені
№ 1 ҚОСЫМША
Өнеркәсіп салаларының ТІЗБЕСІ

48. В случае неустранения заемщиком (кредитополучателем) или финансовой организацией выявленных нарушений в течение 6 месяцев со дня принятия Советом Комиссии решения о приостановлении предоставления субсидии:
а) член Коллегии (Министр) по промышленности и агропромышленному комплексу Комиссии представляет для рассмотрения Советом Комиссии проект решения о прекращении предоставления субсидии и возврате финансовой организацией денежных средств в размере 100 процентов от суммы фактически выплаченной субсидии по кооперационному проекту (далее - решение о прекращении предоставления субсидии);
б) Комиссия в течение 3 рабочих дней со дня принятия Советом Комиссии решения о прекращении предоставления субсидии уведомляет финансовую организацию о расторжении соглашения о предоставлении субсидии и возврате финансовой организацией денежных средств в размере 100 процентов от суммы фактически выплаченной субсидии по кооперационному проекту;
в) финансовая организация в течение 10 календарных дней со дня расторжения соглашения о предоставлении субсидии осуществляет возврат денежных средств на счет Комиссии.
49. Основаниями для досрочного прекращения предоставления субсидии, выявленными на основании уведомления, полученного от финансовой организации и (или) государственного органа государства-члена, или выявленными Комиссией в ходе мониторинга реализации кооперационного проекта, являются:
а) уведомление финансовой организации о нецелевом использовании заемщиком (кредитополучателем) финансовых средств;
б) досрочное расторжение кредитного договора;
в) принятие заемщиком (кредитополучателем) решения об отказе от реализации (о приостановлении) кооперационного проекта;
г) инициирование в отношении заемщика (кредитополучателя) процедуры банкротства.
50. При наличии оснований, предусмотренных пунктом 49 настоящего Положения:
а) Комиссия со дня получения соответствующей информации прекращает перечисление финансовой организации денежных средств и в течение 5 рабочих дней со дня получения соответствующей информации уведомляет об этом финансовую организацию;
б) член Коллегии (Министр) по промышленности и агропромышленному комплексу Комиссии представляет для рассмотрения Советом Комиссии проект решения о прекращении предоставления субсидии и возврате финансовой организацией в бюджет Союза денежных средств в размере 100 процентов от суммы фактически выплаченной субсидии по кооперационному проекту;
в) Комиссия в течение 3 рабочих дней со дня принятия Советом Комиссии решения о прекращении предоставления субсидии информирует финансовую организацию о принятом решении Совета Комиссии, о расторжении соглашения о предоставлении субсидии и возврате денежных средств;
г) финансовая организация осуществляет возврат субсидии на основании требования Комиссии в течение 10 календарных дней со дня получения указанного требования.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
к Положению об отборе
совместных кооперационных
проектов в отраслях
промышленности и оказании
финансового содействия при их
реализации государствами –
членами Евразийского
экономического союза
ПЕРЕЧЕНЬ
отраслей промышленности

1. Авиақұрылыс.
2. Автомобиль жасау.
3. Сутегі энергиясы.
4. Жаңартылатын энергия және энергияны сақтау жүйелері.
5. Теміржол машиналарын жасау.
6. Ғарыштық технологиялар.
7. Жеңіл өнеркәсіп (соның ішінде былғары және былғарыдан жасалған бұйымдар өндірісі).
8. Жиһаз өнеркәсібі.
9. Металлургия өнеркәсібі.
10. Мұнай-газ машина жасау.
11. Ағаш өңдеу және ағаштан жасалған бұйымдар өндірісі.
12. Автомобиль электр көлігін, оған арналған жиынтықтауыштарды және зарядтау инфрақұрылымын өндіру.
13. Машиналар мен жабдықтардан басқа дайын металл бұйымдарын өндіру.
14. Резеңке және пластмасса бұйымдарын өндіру.
15. Құрылыс материалдарын өндіру.
16. Целлюлоза, қағаз және қағаздан жасалған бұйымдар өндірісі.
17. Мамандандырылған машина жасау (ауыл шаруашылығы машина жасау; тамақ өнімдері мен сусындарды өндіруге арналған машиналар мен жабдықтар; жер қазу машиналарын, жолдарды салуға және күтіп ұстауға арналған машиналарды, құрылыс-жол материалдарын тасымалдауға арналған машиналарды, көтергіш-көлік машиналарын, құрылыс материалдарын өндіруге арналған машиналар мен жабдықтарды; тау-кен жұмыстарына арналған машиналар мен жабдықтарды қоса алғанда, құрылыс-жол машина жасау; орман техникасы; әуеайлақ техникасы; өрт техникасы, коммуналдық машиналар; қоқыс сұрыптау техникасы, тіркеме техникасы және шассидегі қондырмалар; мотоцикл техникасы; жоғары өту техникасы; порт техникасы; қойма техникасы, сондай-ақ жоғарыда аталған топтарға енгізілмеген басқа да машиналар мен жабдықтар).
18. Радиоэлектроника өнеркәсібі (оның ішінде есептеу, электронды және оптикалық техника және микроэлектроника өндірісі.
19. Станок жасау.
20. Кеме жасау өнеркәсібі.
21. Ауыр машина жасау.
22. Фармацевтика өнеркәсібі және медициналық бұйымдар өндірісі.
23. Химия өнеркәсібі.
24. Энергетикалық машина жасау, электротехника және кабель өнеркәсібі.
25. Зергерлік өнеркәсіп.
26. Ядролық және радиациялық технологиялар.
Ескертпе. Осы тізбе толық болып табылмайды және Еуразиялық үкіметаралық кеңестің шешімі бойынша оған өзгерістер енгізілуі мүмкін.
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттердің
өнеркәсіп салаларындағы
бірлескен кооперациялық
жобаларды іске асыруы кезінде
оларға қаржылық көмек көрсету
туралы ережені
№ 2 ҚОСЫМША
Қарыз алушының (кредит алушының) кооперациялық жобаны іске асыру үшін ақша қаражатын пайдалану мақсаттарының ТІЗБЕСІ
1. Негізгі құралдарды сатып алуға (оның ішінде қаржылық жалдау (лизинг) шарты бойынша бастапқы төлемді төлеуге), салуға, дайындауға, жеткізуге, монтаждауға, баптауды және негізгі құралдарды пайдалануға беруге дайындау жөніндегі өзге де іс-шараларды (оның ішінде кооперациялық жоба шеңберінде өнім өндіруге қажетті) қоса алғандағы шығыстар.

1. Авиастроение.
2. Автомобилестроение.
3. Водородная энергетика.
4. Возобновляемая энергетика и системы накопления энергии.
5. Железнодорожное машиностроение.
6. Космические технологии.
7. Легкая промышленность (в том числе производство кожи и изделий из кожи).
8. Мебельная промышленность.
9. Металлургическая промышленность.
10. Нефтегазовое машиностроение.
11. Обработка древесины и производство изделий из дерева.
12. Производство автомобильного электротранспорта, комплектующих для него и зарядной инфраструктуры.
13. Производство готовых металлических изделий, кроме машин и оборудования.
14. Производство резиновых и пластмассовых изделий.
15. Производство строительных материалов.
16. Производство целлюлозы, бумаги и изделий из бумаги.
17. Специализированное машиностроение (сельскохозяйственное машиностроение; машины и оборудование для производства пищевых продуктов и напитков; строительно-дорожное машиностроение, включая землеройные машины, машины для строительства и содержания дорог, машины для транспортировки строительно-дорожных материалов, подъемно-транспортные машины, машины и оборудование для производства строительных материалов; машины и оборудование для горных работ; лесная техника; аэродромная техника; пожарная техника, коммунальные машины; мусоросортировочная техника, прицепная техника и надстройки на шасси; мотоциклетная техника; техника повышенной проходимости; портовая техника; складская техника, а также другие машины и оборудование, не включенные в выше перечисленные группы).
18. Радиоэлектронная промышленность (в том числе производство вычислительной, электронной и оптической техники и микроэлектроника).
19. Станкостроение.
20. Судостроительная промышленность.
21. Тяжелое машиностроение.
22. Фармацевтическая промышленность и производство медицинских изделий.
23. Химическая промышленность.
24. Энергетическое машиностроение, электротехническая и кабельная промышленность.
25. Ювелирная промышленность.
26. Ядерные и радиационные технологии.
Примечание. Настоящий перечень не является исчерпывающим и по решению Евразийского межправительственного совета в него могут вноситься изменения.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к Положению об отборе
совместных кооперационных
проектов в отраслях
промышленности и оказании
финансового содействия при их
реализации государствами –
членами Евразийского
экономического союза
ПЕРЕЧЕНЬ
целей использования заемщиком (кредитополучателем) денежных
средств для реализации кооперационного проекта
1. Расходы на приобретение (в том числе на оплату первоначального платежа по договору финансовой аренды (лизинга)), сооружение, изготовление, доставку, монтаж основных средств, включая наладку и иные мероприятия по подготовке основных средств ко вводу в эксплуатацию (в том числе необходимых для производства продукции в рамках кооперационного проекта).

2. Кедендік баждар мен кедендік алымдарды төлеуге арналған шығыстар.
3.  Лицензиялық (қосалқы лицензиялық) шарт (лицензиялық төлемдер) бойынша сыйақы төлеуге арналған шығыстар.
4.  Конструкторлық және техникалық құжаттаманы әзірлеу үшін қажетті технологиялық жабдықтар мен жарақтарға арналған шығыстар (оның ішінде тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды орындауға, зертханалық, зерттеу кешенін дайындауға, сынақ, бақылау-өлшеу және қосалқы жабдықтарды сатып алуға).
5.  Жобалық құжаттаманы, жұмыс құжаттамасын дайындауды қоса алғанда, ғимараттар мен құрылыстарды жобалауға және салуға байланысты жобалау және іздестіру жұмыстарын орындауға арналған шығыстар, сондай-ақ консультациялық қызметтерге ақы төлеуге арналған шығыстар.
6.  Құрылысқа, реконструкциялауға, ағымдағы және (немесе) күрделі жөндеуге арналған шығыстар (монтаждау, іске қосу-баптау, инжинирингтік және өнеркәсіптік инфрақұрылым объектісінің құрылысымен тығыз байланысты өзге де жұмыстарды қоса алғанда), оның ішінде құрылыс мердігерлік шарттары бойынша ақы төлеуге арналған шығыстар.
7. Ғылыми-зерттеу және тәжірибелік конструкторлық жұмыстарға, кредиттік шартта (келісімде) белгіленген кредит сомасының 20 пайызынан аспайтын көлемде негізгі өнімді өндіру үшін шығыс материалдарын, шикізатты және жинақтаушы бұйымдарды сатып алуға арналған шығыстар.
8.  Басым өнімді өндіру үшін пайдаланылатын жабдыққа шығыс материалдары мен жинақтаушы бұйымдарды сатып алуға арналған шығыстар (оның ішінде істен шыққан бөлшектер ауыстырылған жағдайда).
9. Өнімдер мен қызметтерді сертификаттауға арналған шығыстар, сондай-ақ кооперациялық жобаны іске асыру үшін қажетті лицензияларды, сертификаттарды және өзге де рұқсат құжаттарын алуға байланысты шығыстар.
10. Кредиттік шартта (келісімде) белгіленген кредит сомасының 40 пайызынан аспайтын көлемде өнеркәсіптік инфрақұрылым объектісін (объектілерін) өндіруді іске қосу және (немесе) пайдалануға беру үшін қажетті шығыстар.
11. Негізгі құралдар мен өнеркәсіптік инфрақұрылым объектілерінің құнын бағалауды жүргізуге арналған шарттар бойынша көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге арналған шығыстар.
12. Құрылыс бақылауын жүзеге асыру жөніндегі қызметтерге ақы төлеуге арналған шығыстар.
13. Жаңа өндірістік қуаттарды құру мақсатында жер учаскелерін сатып алуға немесе жалға алуға арналған шығыстар (кооперациялық жоба іске асырылатын жер учаскесі қарыз алушының (кредит алушының) меншігінде болған жағдайларды қоспағанда).
14.  Ғимараттарды, құрылыстарды, үй-жайлар мен жабдықтарды жалға алуға қатысты шығыстар.

2. Расходы на уплату таможенных пошлин и таможенных сборов.
3. Расходы на выплату вознаграждения по лицензионному (сублицензионному) договору (лицензионных платежей).
4. Расходы на технологическое оборудование и оснастки, необходимые для разработки конструкторской и технической документации (в том числе на выполнение опытно-конструкторских работ, подготовку лабораторного, исследовательского комплекса, закупку испытательного, контрольно-измерительного и вспомогательного оборудования).
5. Расходы на выполнение проектных и изыскательских работ, связанных с проектированием и строительством зданий и сооружений, включая подготовку проектной документации, рабочей документации, а также расходы на оплату консультационных услуг.
6. Расходы на строительство, реконструкцию, текущий и (или) капитальный ремонт (включая монтажные, пусконаладочные, инжиниринговые и иные работы, неразрывно связанные со строительством объекта промышленной инфраструктуры), в том числе расходы на оплату по договорам строительного подряда.
7. Расходы на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы, на приобретение расходных материалов, сырья и комплектующих изделий для производства основной продукции в объеме, не превышающем 20 процентов суммы кредита, установленной кредитным договором (соглашением).
8. Расходы на приобретение расходных материалов и комплектующих изделий к оборудованию, используемому для производства приоритетной продукции (в том числе в случае замены выбывших из строя частей).
9. Расходы на сертификацию продукции и услуг, а также расходы, связанные с получением лицензий, сертификатов и иных разрешительных документов, необходимых для реализации кооперационного проекта.
10. Расходы, необходимые для запуска производства и (или) ввода объекта (объектов) промышленной инфраструктуры в эксплуатацию в объеме, не превышающем 40 процентов суммы кредита, установленной кредитным договором (соглашением).
11. Расходы на оплату услуг по договорам на проведение оценки стоимости основных средств и объектов промышленной инфраструктуры.
12. Расходы на оплату услуг по осуществлению строительного контроля.
13. Расходы на приобретение или аренду земельных участков в целях создания новых производственных мощностей (за исключением случаев, когда земельный участок, на котором реализуется кооперационный проект, находится в собственности заемщика (кредитополучателя)).
14. Расходы на аренду зданий, сооружений, помещений и оборудования.

15. Негізгі құралдарға қызмет көрсету және күтіп-ұстау шығыстары.
16.  Негізгі құралдарды пайдалануға беруге қажетті отын-энергетикалық ресурстарға ақы төлеуге және технологиялық процестерді қамтамасыз етуге байланысты шығыстар.
17.  Өндіріс қажеттіліктері үшін мамандандырылған бағдарламалық жасақтаманы сатып алуға байланысты шығыстар.
18. Экспорттық операцияларды сақтандыруға байланысты шығыстар.
19.  Кооперациялық жобаны іске асыру кезінде туындайтын салық міндеттемелеріне және салықтық емес алымдарға байланысты шығыстар.
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттердің
өнеркәсіп салаларындағы
бірлескен кооперациялық
жобаларды іске асыруы кезінде
оларға қаржылық көмек көрсету
туралы ережеге
№ 3 ҚОСЫМША
Кооперациялық жоба бойынша субсидия мөлшерін есептеу тәртібі
Әрбір кооперациялық жоба (С) бойынша субсидияның жоспарлы мөлшері мына формула бойынша есептеледі:
онда:
Дп – субсидия беру кезеңінде қарыз алушы (кредит алушы) үшін пайыздық мөлшерлемені негізге ала отырып, Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі – мүше мемлекет) ұлттық валютасында есептелген қаржы ұйымы табысының (пайыздық төлемдердің) болжамды сомасы;
Сс – қарыз алушының (кредит алушының) мүше мемлекетінің ұлттық (орталық) банкінің түйінді мөлшерлемесі (қайта қаржыландыру мөлшерлемесі немесе мүше мемлекетте қолданылатын өзге де ұқсас көрсеткіш) мөлшерінде айқындалатын және кооперациялық жобаны мақұлдау және қаржы ұйымына субсидия беру туралы Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің шешімінде тіркелген субсидияланатын мөлшерлеме;
С% – қаржы ұйымының кірісі есептелген пайыздық мөлшерлеменің мөлшері.
Әрбір кооперациялық жоба бойынша субсидия мөлшері Еуразиялық экономикалық комиссия кеңесінің кооперациялық жобаны мақұлдау және қаржы ұйымына субсидия беру туралы шешімінде белгіленген бағам бойынша ресей рублімен есептеледі.
Қаржы ұйымына тиісті қаржы жылына арналған Еуразиялық экономикалық одақтың бюджетінде осы мақсаттарға көзделген қаражат шегінде қаржылық жәрдем көрсетіледі.
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттердің
өнеркәсіп салаларындағы
бірлескен кооперациялық
жобаларды іске асыруы кезінде
оларға қаржылық көмек көрсету
туралы ережеге
№ 4 ҚОСЫМША
(форма)
Кооперациялық жобаның
ПАСПОРТЫ
1. Кооперациялық жобаның атауы: ________________________________________
2. Кооперациялық жобаның мақсаты, қысқаша сипаттамасы, іске асыру мерзімі:
______________________________________________________________________

15. Расходы на обслуживание и содержание основных средств.
16. Расходы на оплату топливно-энергетических ресурсов, необходимых для эксплуатации основных средств и средств, связанных с обеспечением технологических процессов.
17. Расходы, связанные с приобретением специализированного программного обеспечения для нужд производства.
18. Расходы, связанные со страхованием экспортных операций.
19. Расходы, связанные с налоговыми обязательствами и неналоговыми сборами, возникающими при реализации кооперационного проекта.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 3
к Положению об отборе
совместных кооперационных
проектов в отраслях
промышленности и оказании
финансового содействия при их
реализации государствами –
членами Евразийского
экономического союза
Порядок расчета размера субсидии
по кооперационному проекту
Плановый размер субсидии по каждому кооперационному проекту (С) рассчитывается по формуле:
С = Дп х (Сс%),
где:
Дп - прогнозная сумма дохода финансовой организации (процентных платежей), рассчитанная в национальной валюте государства - члена Евразийского экономического союза (далее - государство-член) исходя из процентной ставки для заемщика (кредитополучателя) за период предоставления субсидии;
Сс - субсидируемая ставка, определяемая в размере ключевой ставки (ставки рефинансирования или иного аналогичного показателя, применяемого в государстве-члене) национального (центрального) банка государства-члена заемщика (кредитополучателя) и зафиксированная в решении Совета Евразийской экономической комиссии об одобрении кооперационного проекта и предоставлении субсидии финансовой организации;
С% - размер процентной ставки, исходя из которой рассчитан доход финансовой организации.
Размер субсидии по каждому кооперационному проекту рассчитывается в российских рублях по курсу, зафиксированному в решении Совета Евразийской экономической комиссии об одобрении кооперационного проекта и предоставлении субсидии финансовой организации.
Финансовое содействие оказывается финансовой организации в пределах средств, предусмотренных на эти цели бюджетом Евразийского экономического союза на соответствующий финансовый год.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 4
к Положению об отборе
совместных кооперационных
проектов в отраслях
промышленности и оказании
финансового содействия при их
реализации государствами –
членами Евразийского
экономического союза
(форма)
ПАСПОРТ кооперационного проекта
1. Наименование кооперационного проекта: ________________________________________
2. Цель кооперационного проекта, краткое описание, срок реализации:
______________________________________________________________________________

3. Қарыз алушы (несие алушы): ___________________________________________
4. Қаржы ұйымының атауы: ______________________________________________
_______________________________________________________________________
5.  Кооперациялық жобаға қатысушылар (кооперациялық ынтымақтастық түрін көрсете отырып):
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
6. Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 202_ жылғы №_ шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өнеркәсіп салаларындағы бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруы кезінде оларға қаржылық көмек көрсету туралы ереженің 4-тармағында айқындалған кооперациялық жобаның іріктеу критерийлеріне сәйкестігі:
Кооперациялық жобаға қатысушы *_____________________________
(Қатысушының аты)
ынтымақтастықтың келесі түрлері іске асырады:
□ Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттен өнімнің түпкілікті өндірісінде пайдалану үшін кемінде 5 пайыз мөлшерінде материалдар және (немесе) жинақтауыштар жеткізу;
□ кооперациялық жоба құнының кемінде 5 пайызы сомасына технологиялық жабдықты (қосалқы бөлшектер мен жинақтауыштарды) немесе бағдарламалық қамтамасыз етуді жеткізу;
□ кооперациялық жоба құнының кемінде 10 пайызы көлемінде өндірістік нысандардың жұмыс істеуі үшін қажетті инжинирингтік және құрылыс қызметтерін көрсету;
□ кооперациялық жобаны іске асыруға оның құнының кемінде 10 пайызы мөлшерінде мүліктік жарна енгізу;
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2020 жылғы 23 қарашадағы № 105 шешімімен немесе Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығындағы Тауарлардың шығарылған елін айқындау қағидалары туралы 2009 жылғы 20 қарашадағы келісіммен бекітілген мемлекеттік (муниципалдық) сатып алу мақсаттары үшін тауарлардың жекелеген түрлерінің шығарылған елін айқындау қағидаларына сәйкес кооперациялық жоба шеңберінде өндірілетін өнім Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттен шыққан деп танылады:
□ Иә
□ Жоқ;
кооперациялық жобаны іске асыру кезінде мынадай нәтижелерге қол жеткізу қамтамасыз етіледі (кемінде бір тармақты толтыру қажет):
□ жаңа бірлескен өнеркәсіп өндірістерін құру, қолданыстағы өндірістік қуаттарды ұлғайту, өндірісті технологиялық қайта жарақтандыру және (немесе) жаңғырту, жаңа жұмыс орындарын құру;
□ өнімді жеткізудің кооперациялық өндірістік тізбегі шеңберінде қосылған құнды ____ ресей рубліне баламалы сомада қалыптастыру
□ үшінші елдерге өнім экспортын _____ ресей рубліне баламалы сомада ұлғайту;
□ Еуразиялық экономикалық одақтағы өзара сауда және өзара инвестициялар көлемінің ______ ресей рубліне баламалы сомада ұлғаюы.

3. Заемщик (кредитополучатель): _________________________________________________
4. Наименование финансовой организации: _________________________________________
5. Участники кооперационного проекта (с указанием вида кооперационного сотрудничества):
_______________________________________________________________________________
6. Соответствие кооперационного проекта критериям отбора, определенным пунктом 4
Положения об отборе совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности и
оказании финансового содействия при их реализации государствами - членами Евразийского
экономического союза, утвержденного Решением Евразийского межправительственного
совета от 202 г. № :
участник кооперационного проекта* ______________________осуществляет
(наименование участника)
следующие виды сотрудничества:
□ поставка материалов и (или) комплектующих из государства - члена Евразийского
экономического союза в размере не менее 5 процентов для использования в конечном
производстве продукции;
□ поставка технологического оборудования (запасных частей и комплектующих) или
программного обеспечения на сумму не менее 5 процентов от стоимости кооперационного
проекта;
□ оказание инжиниринговых и строительных услуг, необходимых для
функционирования производственных объектов, в объеме не менее 10 процентов от
стоимости кооперационного проекта;
□ внесение имущественного взноса на реализацию кооперационного проекта в
размере не менее 10 процентов от его стоимости;
продукция, производимая в рамках кооперационного проекта, признается
происходящей из государства - члена Евразийского экономического союза в соответствии с
Правилами определения страны происхождения отдельных видов товаров для целей
государственных (муниципальных) закупок, утвержденными Решением Совета Евразийской
экономической комиссии от 23 ноября 2020 г. № 105, или Соглашением о Правилах
определения страны происхождения товаров в Содружестве Независимых Государств
от 20 ноября 2009 года:
□ да
□ нет;
при реализации кооперационного проекта обеспечивается достижение следующих
результатов (необходимо заполнить не менее одного пункта):
□ создание новых совместных промышленных производств, увеличение
существующих производственных мощностей, технологическое перевооружение и (или)
модернизация производства, создание новых рабочих мест;
□ формирование добавленной стоимости в рамках кооперационной производственной
цепочки поставок продукции в сумме, эквивалентной __________ российских рублей;
□ наращивание экспорта продукции в третьи страны в сумме, эквивалентной
____________ российских рублей;
□ увеличение объемов взаимной торговли и взаимных инвестиций в Евразийском
экономическом союзе в сумме, эквивалентной ______________ российских рублей.

7. Қаржыландыру көзі:_________________________________________________
8. Кооперациялық жобаның құны (Ресей рубльі):___________________________
_____________________________________________________________________
9.  Қаржылық көмек көрсету шеңберінде бөлінетін кредиттік қаражаттың көлемі:
_____________________________________________________________________
10. Қарыз алушы (кредит алушы)үшін жеңілдікті кредиттік мөлшерлеменің көлемі:
____________________________________________________________________
11. Қаржы ұйымы табысының болжамды сомасы (пайыздық төлемдер):
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
* Кооперациялық жобаның әрбір мәлімделген қатысушысы бойынша толтырылады.
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттердің
өнеркәсіп салаларындағы
бірлескен кооперациялық
жобаларды іске асыруы кезінде
оларға қаржылық көмек көрсету
туралы ережеге
№ 5 ҚОСЫМША
(форма)
Еуразиялық экономикалық одақ бюджетінің қаражаты есебінен қаржылық жәрдемдесу тетігіне қатысуға ӨТІНІМ
______________________________________________ атынан
(қаржылық ұйымның атауы)
1. Кооперациялық жобаның толық атауы және оның қысқаша сипаттамасы: ____________
_____________________________________________________________________________
2. Кооперациялық жобаны іске асыру орны: _______________________________________
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
3. Кооперациялық жобаға қатысушылардың саны және олар туралы мәліметтер:
_____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
4.  Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 202_ жылғы №_ шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өнеркәсіп салаларындағы бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруы кезінде оларға қаржылық көмек көрсету туралы ереженің 4 -тармағының "а" тармақшасына сәйкес кооперациялық ынтымақтастық түрлері (кооперациялық жобаның әрбір қатысушысы үшін):
□ материалдарды, құрамдас бөліктерді жеткізу;
□ кооперациялық жобаны іске асыруға мүліктік жарна енгізу;
□ технологиялық жабдықты немесе бағдарламалық қамтамасыз
етуді жеткізу;
□ инжинирингтік және құрылыс қызметтерін көрсету.
5.  Кооперациялық жоба шеңберінде өндірілетін өнім Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – одақ)кедендік аумағынан шығарылатын болып есептеледі:
□ Иә.
□ Жоқ.

7. Источники финансирования: ___________________________________________________
8. Стоимость кооперационного проекта (российских рублей): __________________________
_______________________________________________________________________________
9. Объем кредитных средств, выделяемых в рамках оказания финансового содействия: ____
_______________________________________________________________________________
10. Размер льготной кредитной ставки для заемщика (кредитополучателя): ______________
_______________________________________________________________________________
11. Прогнозная сумма дохода финансовой организации (процентных платежей): _________
______________________________________________________________________________
________________________________
* Заполняется по каждому заявленному участнику кооперационного проекта.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 5
к Положению об отборе
совместных кооперационных
проектов в отраслях
промышленности и оказании
финансового содействия при их
реализации государствами –
членами Евразийского
экономического союза
(форма)
ЗАЯВКА
на участие в механизме финансового содействия за счет средств
бюджета Евразийского экономического союза
от _______________________________________
(наименование финансовой организации)
1. Полное наименование кооперационного проекта и его краткое описание: _______________
________________________________________________________________________________
2. Место реализации кооперационного проекта:_______________________________________
________________________________________________________________________________
3. Количество участников кооперационного проекта и сведения о них: ___________________
________________________________________________________________________________
4. Виды кооперационного сотрудничества (для каждого участника кооперационного проекта)
в соответствии с подпунктом "а" пункта 4 Положения об отборе совместных
кооперационных проектов в отраслях промышленности и оказании финансового содействия
при их реализации государствами - членами Евразийского экономического союза,
утвержденного Решением Евразийского межправительственного совета 202 г. № :
□ поставка материалов, комплектующих;
□ внесение имущественного взноса на реализацию кооперационного проекта;
□ поставка технологического оборудования или программного обеспечения;
□ оказание инжиниринговых и строительных услуг.
5. Продукция, производимая в рамках кооперационного проекта, считается происходящей с
таможенной территории Евразийского экономического союза (далее - Союз):
□ да
□ нет.

6. Кооперациялық жобаны іске асыру кезінде:
□ жаңа бірлескен өнеркәсіп өндірістерін құру, қолданыстағы өндірістік қуаттарды ұлғайту, өндірісті технологиялық қайта жарақтандыру және (немесе) жаңғырту, жаңа жұмыс орындарын құру;
□ өнімді жеткізудің өндірістік тізбегі шеңберінде қосылған құнды қалыптастыру;
□ кооперациялық жобалар шеңберінде өндірілген өнімдердің Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттерге экспортын ұлғайту;
□ өзара сауда және өзара инвестициялар көлемін ұлғайту.
7. Кооперациялық жобаны іске асыру кезінде: ______________________________
8. Жобаны қаржыландырудың жалпы құны және құрылымы:
инвестициялардың қажетті көлемі (кредиттік шарттың валютасы):______________
_______________________________________________________________________
кооперациялық жобаны қаржыландыру көздері мен көлемі (кооперациялық жобаның әрбір қатысушысы үшін (қажет болған жағдайда)):
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
бірлескен инвестордың болуы:
□ Иә.
□ Жоқ.
9. Өндірістің қысқаша сипаттамасы (егер бар болса): __________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
10. Өндірілетін өнімнің негізгі тұтынушылары (егер қолданылса):
Одаққа мүше мемлекеттің заңды тұлғасымен өнімді жеткізуге арналған келісімшарттың немесе шарттың (оның ішінде алдын ала) болуы:
□ Иә
□ жоқ;
Кооперациялық жобаны іске асыру нәтижесі болып табылатын өндірілетін өнімге мүдделі Одаққа мүше мемлекеттің заңды тұлғасы:
_________________________________________
Одақ шеңберінде ұқсас өнімнің бәсекелестік өндірісінің болуы және осындай өндірістің қысқаша сипаттамасы: ______________________________________________________
__________________________________________________________________________
Одақ нарығының және осы өнімнің (ұқсас өнімнің)әлемдік нарығының сыйымдылығын бағалау: ___________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
11.  Инновационность кооперационного проекта, оценка новизны реализуемых в кооперационном проекте технологий: __________________________________________
___________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

6. При реализации кооперационного проекта обеспечивается:
□ создание новых совместных промышленных производств, увеличение
существующих производственных мощностей, технологическое перевооружение и (или)
модернизация производства, создание новых рабочих мест;
□ формирование добавленной стоимости в рамках производственной цепочки
поставки продукции;
□ наращивание экспорта продукции, произведенной в рамках кооперационных
проектов, в государства, не являющиеся членами Союза;
□ увеличение объемов взаимной торговли и взаимных инвестиций.
7. Срок реализации кооперационного проекта: _______________________________________
8. Общая стоимость и структура финансирования проекта: необходимый объем инвестиций
(валюта кредитного договора):_____________________________________________________
_______________________________________________________________________________
источники и объем финансирования кооперационного проекта (для каждого участника
кооперационного проекта (при необходимости)): _____________________________________
_______________________________________________________________________________
наличие соинвестора:
□ да
□ нет.
9. Краткое описание производства (если применимо):__________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
10. Основные потребители производимой продукции (если применимо): наличие контракта
или договора с юридическим лицом государства-члена Союза (в том числе
предварительного) на поставку продукции:
□ да
□ нет;
юридическое лицо государства - члена Союза, заинтересованное в производимой
продукции, являющейся результатом реализации кооперационного проекта: ______________
________________________________________________________________________________
наличие в рамках Союза конкурентного производства аналогичной продукции и
краткое описание такого производства: ______________________________________________
________________________________________________________________________________
оценка емкости рынка Союза и мирового рынка данной продукции (аналогичной
продукции): _____________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
11. Инновационность кооперационного проекта, оценка новизны реализуемых в
кооперационном проекте технологий: _______________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

12. Кооперациялық жобаның Одаққа мүше мемлекеттердің бағдарламалық құжаттарына сәйкестігі және кооперациялық жобаның мүше мемлекеттердің бағдарламаларына енгізілуі туралы ақпарат: _____________________________________________________________
___________________________________________________________________________
13.  Кооперациялық жобаны іске асыру бойынша бұрын жүргізілген іс-шаралар туралы мәліметтер (оның ішінде қаржыландыру туралы): ______________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
14. Кооперациялық жобаны іске асыру кезіндегі болжамды тәуекелдер: __________________
____________________________________________________________________________________
15.  Одаққа мүше әрбір мемлекет үшін кооперациялық жобаны іске асырудың ықтимал экономикалық әсерін бағалау:
кооперациялық жобалар шеңберіндегі өзара инвестициялардың көлемі _____ миллион ресей рубліне тең;
өзара сауда шеңберіндегі өнеркәсіптік тауарлар экспортының _____ миллион ресей рубліне баламалы сомадағы көлемі;
мүше мемлекеттердің (оның ішінде әрбір мүше мемлекет бойынша ұлттық валютаның мың бірлігімен) бюджеттеріне _______ миллион ресей рубліне балама сомадағы қосымша салық түсімдерінің көлемі;
өндірілген өнімнің көлемі ________ миллион ресей рубліне тең;
өнімділіктің артуы (бір қызметкердің сағатына өндірілген өнім көлемі) (егер қажет болса), ресей рубльі / сағ: _________;
құрылған жаңа жұмыс орындарының саны: _______.
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттердің
өнеркәсіп салаларындағы
бірлескен кооперациялық
жобаларды іске асыруы кезінде
оларға қаржылық көмек көрсету
туралы ережеге
№ 6 ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық комиссияның кооперациялық жобаны мақұлдау және қаржы ұйымына субсидия беру туралы шешімі жобасының нысаны
ШЕШІМ
202 ж.                        №                               қ.
Кооперациялық жобаны мақұлдау және қаржы ұйымына субсидия беру туралы
Еуразиялық экономикалық одақ туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы шарттың 92 – бабының 4-тармағына және Еуразиялық үкіметаралық кеңестің 2023 жылғы №2 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өнеркәсіп салаларындағы бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруы кезінде оларға қаржылық көмек көрсету туралы ережеге сәйкес (бұдан әрі – Бірлескен жобаларды іріктеу туралы ереже) Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:

12. Информация о соответствии кооперационного проекта программным документам
государств - членов Союза и включении кооперационного проекта в программы государств-
членов: ________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
13. Сведения о проведенных ранее мероприятиях по реализации кооперационного проекта (в
том числе о финансировании): _____________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
14. Прогнозируемые риски при реализации кооперационного проекта: ___________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
15. Оценка возможного экономического эффекта от реализации кооперационного проекта
для каждого государства - члена Союза:
объем взаимных инвестиций в рамках кооперационных проектов в сумме,
эквивалентной _____________ млн российских рублей;
объем экспорта промышленных товаров в рамках взаимной торговли в сумме,
эквивалентной _____________ млн российских рублей;
объем дополнительных налоговых поступлений в бюджеты государств-членов (в том
числе по каждому государству-члену в тыс. единиц национальной валюты) в сумме,
эквивалентной ______________ млн российских рублей;
объем произведенной продукции на сумму, эквивалентную ________________ млн
российских рублей;
увеличение производительности (объем произведенной продукции в расчете на час
времени одного сотрудника) (если применимо), российских рублей/час: _____________;
количество созданных новых рабочих мест: _________________.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 6
к Положению об отборе
совместных кооперационных
проектов в отраслях
промышленности и оказании
финансового содействия при их
реализации государствами –
членами Евразийского
экономического союза
ФОРМА
проекта решения Евразийской экономической комиссии об
одобрении кооперационного проекта и предоставлении субсидии
финансовой организации
РЕШЕНИЕ
202 г.                                    №                                     г.
Об одобрении кооперационного проекта и предоставлении
субсидии финансовой организации
В соответствии с пунктом 4 статьи 92 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и Положением об отборе совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности и оказании финансового содействия при их реализации государствами - членами Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Евразийского межправительственного совета от 202 г. № (далее - Положение об отборе совместных проектов), Совет Евразийской экономической комиссии решил:

1. Бірлескен кооперациялық жоба Бірлескен жобаларды іріктеу туралы ереженің II бөлімінде көзделген кооперациялық жобаларды іріктеу өлшемшарттарына сәйкес деп тани отырып, (кооперациялық жобаның атауы) (бұдан әрі – жоба) жоба паспортына сәйкес мақұлдансын.
2.  Субсидия беру туралы келісімнің жобасы (қаржы ұйымының атауы) іске асыру үшін мақұлдансын (жобаның атауы) және _______ ресей рубльі мөлшерінде субсидия көлемі анықталсын.
3. Субсидия мөлшерін есептеу үшін:
Негізгі мөлшерлемені ____ пайыздық көлемде белгілеу
Ресей рубліне бағам (валюта атауы) _______________ ресей рубліне (валюта атауы).
4. Еуразиялық экономикалық комиссия субсидия беру туралы келісім жасасын және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің жобаны іске асыруы кезінде қаржылық көмек көрсетуге ақшалай қаражат бөлуді мынадай ақшалай қаражаттың шекті көлемін ескере отырып қамтамасыз етсін:
_______ жылы – _________ ресей рубльі;
_______ жылы – _________ ресей рубль;
_______ жылы – _________ ресей рубльі;
_______жылы – _________ ресей рубльі;
_______жылы – _________ ресей рубльі.
5. Осы шешім ресми жарияланған күнінен бастап ___ күнтізбелік күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттердің
өнеркәсіп салаларындағы
бірлескен кооперациялық
жобаларды іске асыруы кезінде
оларға қаржылық көмек көрсету
туралы ережеге
№ 7 ҚОСЫМША
Қаржылық жәрдемдесу тетігі тиімділігінің негізгі көрсеткіштерінің ТІЗБЕСІ
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
I. Қаржылық жәрдемдесу тетігінің сұраныс көрсеткіштері (нақты көрсеткіштер қаржылық жәрдемдесу тетігін іске асырудың әрбір жылының соңында тіркеледі)
1. Тиісті жылы іске асырылатын жобалар саны және жаңа жобалар саны
Бірлігі
2. Тиісті жылы Еуразиялық экономикалық одақтың игерілген бюджет қаражатының көлемі (Еуразиялық экономикалық одақтың бюджетінде субсидиялау тетігін іске асыруға көзделген жалпы жылдық көлемнің пайызы)
пайызы
3. Тиісті жылы қаржылық жәрдемдесу тетігіне қатысатын Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) саны
Бірлігі
4. Субсидияларды пайдалану тиімділігі *
Бірлігі
II. Мүше мемлекеттердің экономикасы үшін қаржылық жәрдемдесу тетігінің тиімділік көрсеткіштері (нақты көрсеткіштер 5 жылдық кезеңнің қорытындылары бойынша белгіленеді)

1. Одобрить совместный кооперационный проект (наименование кооперационного проекта) (далее - проект) в соответствии с паспортом проекта, признав его соответствующим критериям отбора кооперационных проектов, предусмотренным разделом II Положения об отборе совместных проектов.
2. Одобрить проект соглашения о предоставлении субсидии (наименование финансовой организации) для реализации (наименование проекта) и определить размер субсидии в размере _____________ российских рублей.
3. Для расчета размера субсидии определить:
ключевую ставку в размере __________ процентов;
курс (наименование валюты) к российскому рублю ____________ российских рублей за (наименование валюты).
4. Евразийской экономической комиссии заключить соглашение о предоставлении субсидии и обеспечить выделение денежных средств на оказание финансового содействия при реализации государствами - членами Евразийского экономического союза проекта с учетом следующих предельных объемов денежных средств:
в __________ году - _________________ российских рублей;
в __________ году - _________________ российских рублей;
в __________ году - _________________ российских рублей;
в __________ году - _________________ российских рублей;
в __________ году - _________________ российских рублей.
5. Настоящее Решение вступает в силу по истечении _______ календарных дней с даты его официального опубликования.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 7
к Положению об отборе
совместных кооперационных
проектов в отраслях
промышленности и оказании
финансового содействия при их
реализации государствами –
членами Евразийского
экономического союза
ПЕРЕЧЕНЬ
ключевых показателей эффективности механизма финансового
содействия
Наименование показателя
Единица измерения
I. Показатели востребованности механизма финансового содействия
(фактические показатели фиксируются на конец каждого года реализации
механизма финансового содействия)
1. Количество реализуемых и количество новых проектов в соответствующем году
единиц
2. Объем освоенных бюджетных средств Евразийского экономического союза в соответствующем году (процентов от общего годового объема, предусмотренного бюджетом Евразийского экономического союза на реализацию механизма субсидирования)
процентов
3. Количество государств - членов Евразийского единиц экономического союза (далее - государства-члены), участвующих в механизме финансового содействия в соответствующем году
единиц
4. Эффективность использования субсидий*
единиц
II. Показатели эффективности механизма финансового содействия
для экономики государств-членов (фактические показатели фиксируются
по итогам 5-летнего периода)

1. Кооперациялық жобалар шеңберіндегі өзара инвестициялар көлемі
ресей рубльі
2. Өзара сауда шеңберінде мүше мемлекеттер экспортының көлемі
ресей рубльі
3. Мүше мемлекеттердің бюджеттеріне қосымша салық түсімдерінің көлемі
ресей рубльі, оның ішінде әрбір мүше мемлекет бойынша ұлттық валютаның мың бірлігінде
4. Өндірілген өнім көлемі
ресей рубльі
5. Өнімділік (бір қызметкердің сағатына есептегенде өндірілген өнім көлемі) (егер қолданылса)
ресей рубльі /сағатына
6. Құрылған жаңа жұмыс орындарының саны
Бірлігі
____________________________________________
* Қаржы ұйымдары кооперациялық жобаларды іске асыру үшін берген несиелер көлемі ретінде берілген субсидиялардың 1 рубліне бағаланады.

1. Объем взаимных инвестиций в рамках кооперационных проектов
российских рублей
2. Объем экспорта государств-членов в рамках российских рублей взаимной торговли
российских рублей
3. Объем дополнительных налоговых поступлений в бюджеты государств-членов
российских рублей, в том числе по каждому государству- члену в тыс. единиц национальной валюты
4. Объем произведенной продукции
российских рублей
5. Производительность (объем произведенной продукции в расчете на час времени одного сотрудника) (если применимо)
российских рублей/час
6. Количество созданных новых рабочих мест
единиц
____________________________________________
* Оценивается как объем кредитов, выданных финансовыми организациями для реализации кооперационных проектов, на 1 рубль предоставленных субсидий.