Еуразиялық экономикалық одақтың бюджеті туралы ережеге өзгерістер енгізу туралы
Жоғары Еуразиялық экономикалық Кеңестің 2023 жылғы 25 желтоқсандағы № 17 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы шарттың 12-бабы 2-тармағының 6-тармақшасына және 20-бабына сәйкес және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өнеркәсіп салаларында бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруы кезінде Еуразиялық экономикалық одақ бюджетінің қаражаты есебінен қаржылық жәрдем көрсету мақсатында Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес шешті:
1. Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 10 қазандағы № 78 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың бюджеті туралы ережеге қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы шешім 2023 жылғы 25 мамырда қол қойылған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің өнеркәсіп салаларындағы бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруы кезінде Еуразиялық экономикалық одақ бюджетінің қаражаты есебінен қаржылық жәрдем көрсету бөлігінде Еуразиялық экономикалық одақ туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттама күшіне енген күнінен бастап күшіне енеді.
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
Жоғары Еуразиялық
экономикалық кеңестің
2023 жылғы 25 желтоқсандағы
№17 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақтың бюджеті туралы ережеге енгізілетін ӨЗГЕРІСТЕР
1. 2 - тармақтың жиырмасыншы абзацы "Одақтың бюджеті" деген сөздерден кейін ", Одаққа мүше мемлекеттердің өнеркәсіп салаларында бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруы кезінде қаржылық көмек көрсетуге арналған шығындарды қоса алғанда, " деген сөздермен толықтырылсын.
2. 9- тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"мүше мемлекеттердің өнеркәсіп салаларында бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруы кезінде қаржылық көмек көрсету.".
3. 18-тармақтың екінші абзацы "қызмет көрсету" деген сөздерден кейін "мүше мемлекеттердің өнеркәсіп салаларында бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруы кезінде қаржылық көмек көрсету тәртібі" деген сөздермен толықтырылсын.
4. 31-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Мүше мемлекеттердің өнеркәсіп салаларында бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруы кезінде қаржылық көмек көрсетуге арналған шығындарды қаржыландыруды Комиссия Ресей Федерациясының валютасында – Ресей рублінде – Одақ бюджетінің шығындары бойынша операцияларды жүзеге асыру үшін Комиссияның шоттарынан жүзеге асырады.

О внесении изменений в Положение о бюджете Евразийского экономического союза
Решение Высшего Евразийского экономического совета от 25 декабря 2023 года № 17.
В соответствии с подпунктом 6 пункта 2 статьи 12 и статьей 20 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и в целях оказания за счет средств бюджета Евразийского экономического союза финансового содействия при реализации государствами - членами Евразийского экономического союза совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности Высший Евразийский экономический совет решил:
1. Внести в Положение о бюджете Евразийского экономического союза, утвержденное Решением Высшего Евразийского экономического совета от 10 октября 2014 г. № 78, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу с даты вступления в силу Протокола о внесении изменений в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года в части оказания финансового содействия за счет средств бюджета Евразийского экономического союза при реализации государствами - членами Евразийского экономического союза совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности, подписанного 25 мая 2023 г.
Члены Высшего Евразийского экономического совета:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Высшего
Евразийского экономического совета
от 25 декабря 2023 года № 17
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Положение о бюджете
Евразийского экономического союза
1. Абзац двадцатый пункта 2 после слов "бюджета Союза" дополнить словами ", включая расходы на оказание финансового содействия при реализации государствами - членами Союза совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности,".
2. Пункт 9 дополнить абзацем следующего содержания:
"оказание финансового содействия при реализации государствами-членами совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности.".
3. Абзац второй пункта 18 после слова "обслуживания" дополнить словами ", порядок оказания финансового содействия при реализации государствами-членами совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности".
4. Пункт 31 дополнить абзацем следующего содержания:
"Финансирование расходов на оказание финансового содействия при реализации государствами-членами совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности осуществляется Комиссией в валюте Российской Федерации - российских рублях - со счетов Комиссии для осуществления операций по расходам бюджета Союза.".

5. 32-тармақта:
бірінші абзац "төлемақыны" деген сөзден кейін "мүше мемлекеттердің өнеркәсіп салаларында бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруы кезінде қаржылық көмек көрсету" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Мүше мемлекеттердің өнеркәсіп салаларында бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруы кезінде қаржылық көмек көрсетуге көзделген Одақ бюджетінің қаражаты көрсетілген мақсаттарға ғана пайдаланылады және Одақ бюджетінде көзделген шығыстардың басқа баптарын қаржыландыруға қайта бөлуге болмайды.".
6. 35-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Одақ органдарының шоттарында кезекті қаржылық жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша қалыптасқан, мүше мемлекеттердің өнеркәсіп салаларында бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруы кезінде қаржылық көмек көрсетуге көзделген бюджет қаражатының қалдықтары мақсатты сипатын сақтайды және кейіннен көрсетілген операцияларды бюджеттік есептілікте көрсете отырып, кезекті қаржылық жылда Комиссияның кезекті қаржылық жылына арналған бюджетінде көзделген шығындардан тыс қосымша қаржыландыру ретінде пайдаланылады.".

5. В пункте 32:
абзац первый после слова "плату" дополнить словами "и оказание финансового содействия при реализации государствами-членами совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Средства бюджета Союза, предусмотренные на оказание финансового содействия при реализации государствами-членами совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности используются только на указанные цели и не могут быть перераспределены на финансирование других статей расходов, предусмотренных бюджетом Союза.".
6. Пункт 35 дополнить абзацем следующего содержания:
"Остатки бюджетных средств, образовавшиеся на счетах органов Союза по состоянию на 1 января очередного финансового года, предусмотренные на оказание финансового содействия при реализации государствами-членами совместных кооперационных проектов в отраслях промышленности, сохраняют целевой характер и используются в очередном финансовом году в качестве дополнительного финансирования сверх расходов, предусмотренных Комиссии в бюджете Союза на очередной финансовый год, с последующим отражением указанных операций в бюджетной отчетности.".