Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы бірлескен іс-қимыл бағдарламасы туралы
Еуразиялық Үкіметаралық Кеңестің 2022 жылғы 21 маусымдағы № 12 Өкімі
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № 12 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық интеграцияны дамытудың 2025 жылға дейінгі стратегиялық бағыттарының 4.12.1-тармағын, сондай-ақ 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың ХІІ бөлімінің ережелерін іске асыру мақсатында:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы бірлескен іс-қимыл бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) бекітілсін.
2. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үкіметтері Еуразиялық экономикалық комиссиямен бірлесіп құзыреті шеңберінде Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының (Бағдарламаға қосымша) орындалуын қамтамасыз етсін.
3. Еуразиялық экономикалық комиссия 2026 жылдың бірінші тоқсанында Бағдарламаны іске асыру нәтижелері туралы Еуразиялық үкіметаралық кеңесті хабардар етсін.
4. Осы Өкім Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Еуразиялық үкіметаралық кеңес мүшелері:
Армения
Республикасынан
Беларусь
Республикасынан
Қазақстан
Республикасынан
Қырғыз
Республикасынан
Ресей
Федерациясынан
Еуразиялық үкіметаралық
кеңестің
2022 жылғы 11 маусымдағы
№ 12 өкімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы бірлескен іс-қимыл БАҒДАРЛАМАСЫ
І. Жалпы ережелер
1. Осы Бағдарлама Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі тиісінше – Одақ, мүше мемлекеттер) Одақ шеңберінде тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы келісілген саясаттың негізгі бағыттарын дамытуға және іске асыруға бағытталған жалпы тәсілдемелерінің жиынтығы мен шаралар кешенін білдіреді.
2. Осы Бағдарлама Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № 12 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық интеграцияны дамытудың 2025 жылға дейінгі стратегиялық бағыттарының 4.12.1-тармағына сәйкес әзірленді және 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың (бұдан әрі – Шарт) ережелеріне негізделеді.
3. Бағдарламаны әзірлеу кезінде:
а) мүше мемлекеттердің тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы заңнамасы;
б) БҰҰ Бас Ассамблеясы 2015 жылғы 22 желтоқсанда № A/RES/70/186 қарарымен қабылдаған Біріккен Ұлттар Ұйымының тұтынушылардың мүдделерін қорғауға арналған басшы қағидаттары;
в) Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) Тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласында келісілген саясатты жүргізу туралы хаттаманың ережелеріне сәйкес қабылданған ұсынымдары (Шартқа № 13 қосымша);
г) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің тұтынушыларының құқықтарын қорғау мәселелері жөніндегі консультативтік комитеті (бұдан әрі – Консультативтік комитет) дайындаған шолуларда көрсетілген мүше мемлекеттердің Одақ шеңберінде тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы келісілген саясатты жүргізу тәжірибесі ескерілді.

О Программе совместных действий государств – членов Евразийского экономического союза в сфере защиты прав потребителей
Решение Евразийского Межправительственного Совета от 21 июня 2022 года № 12.
В целях реализации пункта 4.12.1 Стратегических направлений развития евразийской экономической интеграции до 2025 года, утвержденных Решением Высшего Евразийского экономического совета от 11 декабря 2020 г. № 12, а также положений раздела XII Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года:
1. Утвердить прилагаемую Программу совместных действий государств – членов Евразийского экономического союза в сфере защиты прав потребителей (далее – Программа).
2. Правительствам государств – членов Евразийского экономического союза во взаимодействии с Евразийской экономической комиссией в рамках компетенции обеспечить выполнение плана мероприятий по реализации Программы (приложение к Программе).
3. Евразийской экономической комиссии проинформировать Евразийский межправительственный совет о результатах реализации Программы в первом полугодии 2026 г.
4. Настоящее распоряжение вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза.
Члены Евразийского межправительственного совета:
От Республики Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской Республики
От Российской Федерации
УТВЕРЖДЕНА
распоряжением Евразийского
межправительственного совета
от 21 июня 2022 г. № 12
ПРОГРАММА
совместных действий государств – членов Евразийского экономического союза в сфере защиты прав потребителей
I. Общие положения
1. Настоящая Программа представляет собой совокупность общих подходов и комплекс мер государств – членов Евразийского экономического союза (далее соответственно – государства-члены, Союз), направленных на развитие и реализацию основных направлений согласованной политики в сфере защиты прав потребителей в рамках Союза.
2. Настоящая Программа разработана в соответствии с пунктом 4.12.1 Стратегических направлений развития евразийской экономической интеграции до 2025 года, утвержденных Решением Высшего Евразийского экономического совета от 11 декабря 2020 г. № 12, и основывается на положениях Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор).
3. При разработке настоящей Программы учитывались:
а) законодательство государств-членов в сфере защиты прав потребителей;
б) Руководящие принципы Организации Объединенных Наций для защиты интересов потребителей, принятые Генеральной Ассамблеей ООН 22 декабря 2015 г. резолюцией № A/RES/70/186;
в) рекомендации Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия), принятые в соответствии с положениями Протокола о проведении согласованной политики в сфере защиты прав потребителей (приложение № 13 к Договору);
г) опыт проведения государствами-членами согласованной политики в сфере защиты прав потребителей в рамках Союза, отраженный в обзорах, подготовленных Консультативным комитетом по вопросам защиты прав потребителей государств – членов Евразийского экономического союза (далее – Консультативный комитет).

4. Осы бағдарлама Одақ шеңберінде тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы ынтымақтастықты дамытудың тұжырымдамалық негіздерін айқындайды және 2018 жылғы 6 қарашадағы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің қаржы нарығы саласындағы заңнамасын үйлестіру туралы келісім шеңберінде мүше мемлекеттер қабылдаған міндеттемелерге әсер етпейді.
II. Бағдарламаның мақсаттары, міндеттері және іске асыру мерзімдері
5. Осы Бағдарламаның мақсаты мүше мемлекеттерде тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласында келісілген саясатты жүргізу және Шарттың 60-бабында көзделген тұтынушыларды тең құқықтық қорғау қағидатын іске асыру үшін жағдайлар жасауды қамтамасыз ету болып табылады.
6. Осы Бағдарламаның міндеттері:
а) Шартта және Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарда айқындалған экономика салаларында келісілген саясатты жүргізу кезінде тұтынушылардың мүдделерін есепке алу арқылы азаматтардың тұтыну құқықтарын тең қорғауды қамтамасыз ету үшін мүше мемлекеттердің бірлескен іс-қимылдарын ұйымдастыру (бұдан әрі – тұтынушылардың мүдделерін есепке алу);
б) мүше мемлекеттердің тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органдары (бұдан әрі-уәкілетті органдар) арасында ақпарат алмасуды қамтамасыз ету;
в) халықаралық құқық нормаларын және Одақ шеңберінде осы салада әзірленген жалпы қағидаттарды ескере отырып, мүше мемлекеттердің тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы ортақ тәсілдемелерін әзірлеу;
г) мүше мемлекеттердің азаматтарын тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласында ағартуға, сондай-ақ ұтымды және орнықты тұтыну дағдыларын қалыптастыруға бағытталған бірлескен іс-шаралар өткізу;
д) консультациялар беруді қоса алғанда, құқықтық қорғаудың қолжетімді құралдарын енгізу үшін қолайлы жағдайлар жасау, мүше мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілерін, қоғамдық бірлестіктері мен тұтынушылар ұйымдарын тарта отырып, тұтынушылардың қатысуымен трансшекаралық дауларды шешудің балама механизмдерін пайдалану болып табылады.
7. Осы Бағдарламаны іске асыру қосымшаға сәйкес іс-шаралар жоспарына сай жүзеге асырылады.
III. Бағдарламаны іске асыруға жауаптылар
8. Осы Бағдарламаны іске асыруды мынадай уәкілетті органдар қамтамасыз етеді:
Армения Республикасында - Армения Республикасының Экономика министрлігі, Армения Республикасының бәсекелестікті қорғау жөніндегі комиссиясы;
Беларусь Республикасында - Беларусь Республикасының монополияға қарсы реттеу және сауда министрлігі;
Қазақстан Республикасында - Қазақстан Республикасының сауда және интеграция министрлігі;
Қырғыз Республикасында - Қырғыз Республикасының экономика және коммерция министрлігі, Қырғыз Республикасының экономика және коммерция министрлігі жанындағы монополияға қарсы реттеу қызметі;
Ресей Федерациясында - Тұтынушылардың құқықтарын қорғау және адамның әл-ауқаты саласын қадағалау жөніндегі федералдық қызмет;
өзге де мүдделі уәкілетті органдар (белгіленген құзырет шеңберінде).
IV. Тұтынушылардың мүдделерін есепке алу механизмін қалыптастыру үшін ұйымдық негіз құру

4. Настоящая Программа определяет концептуальные основы развития сотрудничества в сфере защиты прав потребителей в рамках Союза и не влияет на обязательства, принятые государствами-членами в рамках Соглашения о гармонизации законодательства государств – членов Евразийского экономического союза в сфере финансового рынка от 6 ноября 2018 года.
II. Цели, задачи и сроки реализации Программы
5. Целью настоящей Программы является обеспечение создания в государствах-членах условий для проведения согласованной политики в сфере защиты прав потребителей и реализации принципа равной правовой защиты потребителей, предусмотренного статьей 60 Договора.
6. Задачами настоящей Программы являются:
а) организация совместных действий государств-членов для обеспечения равной защиты потребительских прав граждан посредством учета интересов потребителей при проведении согласованной политики в отраслях экономики, определенных Договором и международными договорами в рамках Союза (далее – учет интересов потребителей);
б) обеспечение информационного обмена между уполномоченными органами государств-членов в сфере защиты прав потребителей (далее – уполномоченные органы);
в) выработка общих подходов государств-членов в сфере защиты прав потребителей с учетом норм международного права и общих принципов, выработанных в рамках Союза в данной сфере;
г) проведение совместных мероприятий, направленных на просвещение граждан государств-членов в сфере защиты прав потребителей, а также на формирование навыков рационального и устойчивого потребления;
д) создание благоприятных условий для внедрения доступных средств правовой защиты, включая предоставление консультаций и использование альтернативных механизмов разрешения трансграничных споров с участием потребителей с привлечением хозяйствующих субъектов, общественных объединений и организаций потребителей государств-членов.
7. Реализация настоящей Программы осуществляется в соответствии с планом мероприятий согласно приложению.
III. Ответственные за реализацию Программы
8. Реализация настоящей Программы обеспечивается следующими уполномоченными органами:
в Республике Армения – Министерство экономики Республики Армения, Комиссия по защите конкуренции Республики Армения;
в Республике Беларусь – Министерство антимонопольного регулирования и торговли Республики Беларусь;
в Республике Казахстан – Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан;
в Кыргызской Республике – Министерство экономики и коммерции Кыргызской Республики, Служба антимонопольного регулирования при Министерстве экономики и коммерции Кыргызской Республики;
в Российской Федерации – Федеральная служба по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека;
иные заинтересованные уполномоченные органы (в рамках установленной компетенции).
IV. Создание организационной основы для формирования механизма учета интересов потребителей

9. Мүше мемлекеттер тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы құқықтық реттеуді жетілдіру бойынша, оның ішінде тұтынушылардың мүдделерін есепке алу механизмін қалыптастыру және тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы Одақтың құқықтарын интеграциялау мен жетілдірудің өзекті мәселелерін шешуге бағытталған ұсыныстарды дайындау арқылы шаралар қабылдайды.
10. Тұтынушылардың мүдделерін есепке алу механизмін қалыптастыру мыналарды:
а) тұтынушылардың мүдделерін есепке алуды қамтамасыз етуге бағытталған Комиссияның ұсынымдарын әзірлеуді және қабылдауды;
б) экономиканың жекелеген салаларында тұтынушылардың мүдделерін есепке алуға талдау жасауды және оның негізінде тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласында Одақ құқығын интеграциялау мен жетілдірудің өзекті мәселелерін шешуге бағытталған ұсыныстар дайындауды қамтиды.
11. Мүше мемлекеттер тұтынушылардың қорғалу деңгейін бағалау мақсатында әлеуметтік зерттеулер жүргізудің орындылығын айқындайды.
12. Әлеуметтік зерттеулер жүргізуді қамтамасыз ету үшін уәкілетті органдар Комиссиямен бірлесіп тұтынушылардың қорғалу деңгейін, сондай-ақ мүше мемлекеттерде қабылданатын құқықтық реттеуді жетілдіру жөніндегі шаралардың тиімділігін бағалау мақсатында әлеуметтік зерттеулер жүргізуді әдістемелік сүйемелдеу бойынша Одақ органдары актілерінің жобаларын әзірлейді және келіседі.
V. Мүше мемлекеттердің тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы ортақ тәсілдемелерін әзірлеу жөніндегі шаралар
13. Комиссия мүше мемлекеттердің жәрдемімен тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласында келісілген саясатты жүргізу туралы хаттаманың (Шартқа № 13 қосымша) 3-тармағында айқындалған негізгі бағыттар бойынша ұлттық тәсілдерді жақындастыруға бағытталған ұсынымдарды, оның ішінде:
электрондық сауданы жүзеге асыру кезінде тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың жалпы тәсілдемелерін;
мүше мемлекеттердің тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы заңнамасына шолулар жүргізудің жалпы тәсілдемелерін әзірлейді.
14. Комиссия мүше мемлекеттермен бірлесіп, мүше мемлекеттердің Комиссияның тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы ұсынымдарын қолдану нәтижелерін бағалау мақсатында талдау жүргізуді қамтамасыз етеді.
VI. Уәкілетті органдар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды дамыту
15. Мүше мемлекеттер уәкілетті органдар арасындағы ынтымақтастықты қолдау және дамыту жөнінде шаралар қабылдайды.
16. Уәкілетті органдар тұтынушылар құқықтарының сақталуына тиімді бақылауды қамтамасыз ету, тұтынушылардың мүдделерін қозғайтын трансшекаралық алаяқтық және жаңылыстыратын коммерциялық практикаға қарсы іс-қимылдың тиімді механизмдерін құру және енгізу мақсатында тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы ынтымақтастықты кеңейту негізінде өзара іс-қимылды жүзеге асырады.

9. Государства-члены принимают меры по совершенствованию правового регулирования в сфере защиты прав потребителей, в том числе посредством формирования механизма учета интересов потребителей и подготовки предложений, направленных на решение актуальных вопросов интеграции и совершенствования права Союза в сфере защиты прав потребителей.
10. Формирование механизма учета интересов потребителей включает в себя:
а) разработку и принятие рекомендации Комиссии, направленной на обеспечение учета интересов потребителей;
б) проведение анализа учета интересов потребителей в отдельных сферах экономики и подготовка на его основе предложений, направленных на решение актуальных вопросов интеграции и совершенствования права Союза в сфере защиты прав потребителей.
11. Государства-члены определяют целесообразность проведения социологических исследований в целях оценки уровня защищенности потребителей.
12. Для обеспечения проведения социологических исследований уполномоченные органы совместно с Комиссией разрабатывают и согласовывают проекты актов органов Союза по методическому сопровождению проведения социологических исследований в целях оценки уровня защищенности потребителей, а также эффективности мер по совершенствованию правового регулирования, принимаемых в государствах-членах.
V. Меры по выработке общих подходов государств-членов в сфере защиты прав потребителей
13. Комиссия при содействии государств-членов разрабатывает рекомендации, направленные на сближение национальных подходов по основным направлениям, определенным в пункте 3 Протокола о проведении согласованной политики в сфере защиты прав потребителей (приложение № 13 к Договору), в том числе:
общие подходы к защите прав потребителей при осуществлении электронной торговли;
общие подходы к проведению обзоров законодательства государств-членов в сфере защиты прав потребителей.
14. Комиссия совместно с государствами-членами обеспечивает проведение анализа с целью оценки результатов применения государствами-членами рекомендаций Комиссии в сфере защиты прав потребителей.
VI. Развитие информационного взаимодействия между уполномоченными органами
15. Государства-члены принимают меры по поддержке и развитию сотрудничества между уполномоченными органами.
16. Уполномоченные органы осуществляют взаимодействие в целях обеспечения эффективного контроля за соблюдением прав потребителей, создания и внедрения эффективных механизмов противодействия трансграничной мошеннической и вводящей в заблуждение коммерческой практике, затрагивающей интересы потребителей, на основе расширения сотрудничества в сфере защиты прав потребителей.

17. Комиссия уәкілетті органдармен бірлесіп, ақпарат алмасу арқылы өзара іс-қимылды дамытуға және тұтынушылардың қатысуымен трансшекаралық дауларды шешуге жәрдемдесуге (оның ішінде ақпарат алмасу мәселелері жөніндегі Комиссияның ұсынымдарын қабылдау арқылы) бағытталған құжаттарды әзірлейді және келіседі және уәкілетті органдар алмасатын ақпарат құрамын айқындайды.
18. Осы бағдарламаның 17-тармағында көрсетілген құжаттарды әзірлеу кезінде мүше мемлекеттердің таратылуы (қолжетімділігі) шектелген мәліметтерге жатқызылған ақпаратты қорғау жөніндегі заңнамасының талаптары ескеріледі.
VII. Мүше мемлекеттердің азаматтарын тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласында ағартуға, сондай-ақ ұтымды және орнықты тұтыну дағдыларын қалыптастыруға бағытталған бірлескен іс-шаралар өткізу
19. Мүше мемлекеттер Комиссиямен бірлесіп жыл сайын тақырыпты айқындайды, оған сәйкес уәкілетті органдар мүше мемлекеттердің азаматтарын тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласында хабардар етуге және ағартуға, сондай-ақ ұтымды және орнықты тұтыну дағдыларын қалыптастыруға бағытталған жария іс-шаралар өткізеді.
20. Комиссия уәкілетті органдармен бірлесіп, мүше мемлекеттерде өткізілетін тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы жария іс-шараларды насихаттауға және жүйелі түрде жария етуге бұқаралық ақпарат құралдарын тартуды қамтамасыз етеді.
21. Мүше мемлекеттер тұтынушылардың тәуелсіз қоғамдық бірлестіктерінің қызметі үшін жағдайлар жасауға, олардың тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы келісілген саясатты қалыптастыруға және іске асыруға, тұтынушылардың құқықтарын насихаттауға және түсіндіруге қатысуына жәрдемдеседі.
VIII. Тұтынушылардың қатысуымен трансшекаралық дауларды реттеу механизмдерін қалыптастыру
22. Мүше мемлекеттер Комиссиямен бірлесіп тұтынушылардың қатысуымен трансшекаралық дауларды реттеу механизмдерін қалыптастыру жөнінде ұсыныстар дайындауды қамтамасыз етеді. Осы мақсатта тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы, оның ішінде электрондық саудадағы трансшекаралық дауларды шешу проблемаларын бірлескен талдамалық зерттеу жүзеге асырылады, оның негізінде Консультативтік комитеттің және Комиссия Алқасының отырыстарында қарау үшін ұсынылатын баяндама дайындалады.
IX. Бағдарламаны іске асырудың мониторингі
23. Комиссия мүше мемлекеттермен бірлесіп осы Бағдарламаның іске асырылуына мониторинг жүргізеді.
24. Мониторинг жүргізу үшін уәкілетті органдар жыл сайын 30 наурызға дейін Комиссияға өткен жылғы 31 желтоқсандағы жағдай бойынша осы бағдарламаның 7-тармағында көрсетілген іс-шаралар жоспарының орындалу нәтижелері туралы ақпарат ұсынады.

17. Комиссия совместно с уполномоченными органами разрабатывает и согласовывает документы, направленные на развитие взаимодействия посредством информационного обмена и содействие в разрешении трансграничных споров с участием потребителей (в том числе путем принятия рекомендаций Комиссии по вопросам информационного обмена), и определяет состав информации, которой обмениваются уполномоченные органы.
18. При разработке документов, указанных в пункте 17 настоящей Программы, учитываются требования законодательства государств-членов по защите информации, отнесенной к сведениям ограниченного распространения (доступа).
VII. Проведение совместных мероприятий, направленных на просвещение граждан государств-членов в сфере защиты прав потребителей, а также на формирование навыков рационального и устойчивого потребления
19. Государства-члены совместно с Комиссией ежегодно определяют тематику, в соответствии с которой уполномоченными органами проводятся публичные мероприятия, направленные на информирование и просвещение граждан государств-членов в сфере защиты прав потребителей, а также на формирование навыков рационального и устойчивого потребления.
20. Комиссия совместно с уполномоченными органами обеспечивает привлечение средств массовой информации к пропаганде и систематическому освещению публичных мероприятий в сфере защиты прав потребителей, проводимых в государствах-членах.
21. Государства-члены содействуют созданию условий для деятельности независимых общественных объединений потребителей, их участию в формировании и реализации согласованной политики в сфере защиты прав потребителей, пропаганде и разъяснении прав потребителей.
VIII. Формирование механизмов урегулирования трансграничных споров с участием потребителей
22. Государства-члены совместно с Комиссией обеспечивают подготовку предложений по формированию механизмов урегулирования трансграничных споров с участием потребителей. В этих целях осуществляется совместное аналитическое исследование проблем разрешения трансграничных споров в области защиты прав потребителей, в том числе в электронной торговле, на основе которого подготавливается доклад, представляемый для рассмотрения на заседаниях Консультативного комитета и Коллегии Комиссии.
IX. Мониторинг реализации Программы
23. Комиссия совместно с государствами-членами проводит мониторинг реализации настоящей Программы.
24. Для проведения мониторинга уполномоченные органы ежегодно, до 30 марта, представляют в Комиссию информацию о результатах выполнения плана мероприятий, указанного в пункте 7 настоящей Программы, по состоянию на 31 декабря предыдущего года.

25. Комиссия осы Бағдарламаның 24-тармағына сәйкес ұсынылған ақпарат негізінде осы Бағдарламаны іске асыру мониторингінің нәтижелері туралы баяндама жасайды және оны Консультативтік комитеттің және Комиссия Алқасының отырыстарына ұсынуды қамтамасыз етеді.
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттердің
тұтынушылардың құқықтарын
қорғау саласындағы бірлескен
іс-қимыл бағдарламасына
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы бірлескен іс-қимыл бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар ЖОСПАРЫ
Іс-шара
Іске асыру мерзімі
Күтілетін нәтиже
Жауапты орындаушы
Тең орындаушылар
I. Тұтынушылардың мүдделерін есепке алу тетігін қалыптастыру үшін ұйымдық негіз құру
1. Тұтынушылардың мүдделерін есепке алу тетігін қалыптастыру үшін Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) ұсынымдарын әзірлеу және қабылдау
2023 жыл
Комиссия ұсынымдары
Комиссия
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер (бұдан әрі – мүше мемлекеттер)
2. Тұтынушылардың мүдделерін есепке алу нәтижелерін талдау:
мүше мемлекеттердің заңнамасына экономиканың жекелеген салаларында тұтынушылардың мүдделерін ескеру тұрғысынан талдау жүргізу
2023 жыл
мүше мемлекеттердің заңнамасын талдау
Комиссия
мүше мемлекеттер
жүргізілген талдауды ескере отырып, тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласында Еуразиялық экономикалық одақ құқығын интеграциялау мен жетілдірудің өзекті мәселелерін шешуге бағытталған ұсыныстар дайындау
2024 жыл
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа өзгерістер енгізу, Еуразиялық экономикалық одақ органдарының актілерін әзірлеу (қажет болған кезде)
мүше мемлекеттер
Комиссия
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері жөніндегі консультативтік комитетінің (бұдан әрі – Консультативтік комитет) отырысында тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы келісілген саясатты іске асыру туралы баяндаманы ұсыну
2025 жыл
Консультативтік комитеттің отырысында баяндама
Комиссия
мүше мемлекеттер
3. Тұтынушылардың қорғалу деңгейін, сондай-ақ тұтынушылардың құқықтарын қорғау үшін мүше мемлекеттерде қабылданатын шаралардың тиімділігін бағалау мақсатында социологиялық зерттеулер (бұдан әрі – социологиялық зерттеулер) жүргізу туралы Комиссияның ұсынымдарын, оның ішінде зерттеудің ұсынылатын әдістерін, объектісін, нысанасын, жүргізу мерзімдері мен негізгі көрсеткіштерін, социологиялық сауалнамаларға қойылатын базалық талаптарды, мүше мемлекеттердің тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті органдары (бұдан әрі – уәкілетті органдар) мен Комиссия арасында жүргізілген социологиялық зерттеулер нәтижелері туралы ақпарат алмасудың ұсынылатын тәртібін әзірлеу және қабылдау
2023 жыл
Комиссия ұсынымы
Комиссия
мүше мемлекеттер

25. Комиссия на основе информации, представленной в соответствии с пунктом 24 настоящей Программы, составляет доклад о результатах мониторинга реализации настоящей Программы и обеспечивает его представление на заседаниях Консультативного комитета и Коллегии Комиссии.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Программе совместных
действий государств – членов
Евразийского экономического
союза в сфере защиты прав
потребителей
ПЛАН
мероприятий по реализации Программы совместных действий государств – членов Евразийского экономического союза в сфере защиты прав потребителей
Мероприятие
Срок
реализации
Ожидаемый
результат
Ответственный
исполнитель
Соисполнители
I. Создание организационной основы для формирования механизма учета интересов потребителей
1. Разработка и принятие рекомендаций Евразийской экономической комиссии (далее – Комиссия) для формирования механизма учета интересов потребителей
2023 год
рекомендации Комиссии
Комиссия
государства – члены Евразийского экономического союза (далее – государства-члены)
2. Анализ результатов учета интересов потребителей:
проведение анализа законодательства государств-членов на предмет учета интересов потребителей
в отдельных сферах экономики
2023 год
анализ законодательства государств-членов
Комиссия
государства-члены
с учетом проведенного анализа подготовка предложений, направленных на решение актуальных вопросов интеграции и совершенствования права Евразийского экономического союза в сфере защиты прав потребителей
2024 год
внесение изменений в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года,
разработка актов органов Евразийского экономического союза (при необходимости)
государства-члены
Комиссия
представление доклада о реализации согласованной политики в сфере защиты прав потребителей на заседании Консультативного комитета по вопросам защиты прав потребителей государств – членов Евразийского экономического союза (далее – Консультативный комитет)
2025 год
доклад
на заседании Консультативного комитета
Комиссия
государства-члены
3. Разработка и принятие рекомендации Комиссии о проведении социологических исследований в целях оценки уровня защищенности потребителей, а также эффективности мер, принимаемых в государствах-членах для защиты прав потребителей (далее – социологические исследования), в том числе рекомендуемые методы, объект, предмет, сроки проведения и основные показатели исследования, базовые требования к социологическим опросам, рекомендуемый порядок обмена между уполномоченными органами государств-членов в сфере защиты прав потребителей (далее – уполномоченные органы) и Комиссией информацией о результатах проведенных социологических исследований
2023 год
рекомендация Комиссии
Комиссия
государства-члены

4. Мүше мемлекеттерде социологиялық зерттеулер жүргізу (қажет болған кезде)
2023 – 2025 жылдар
уәкілетті органдардың әлеуметтік зерттеулер жүргізу туралы ақпараты
мүше мемлекеттер
Комиссия
5. Мүше мемлекеттерде жүргізілген социологиялық зерттеулердің нәтижелерін талдау
2025 жыл
Консультативтік комитеттің отырысында баяндама
Комиссия
мүше мемлекеттер
II. Мүше мемлекеттердің тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы ортақ тәсілдемелерін әзірлеу жөніндегі шаралар
6. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласында келісілген саясатты жүргізу туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 13 қосымша) 3-тармағында айқындалған негізгі бағыттар бойынша тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы ұлттық тәсілдерді жақындастыруға бағытталған ұсынымдарды әзірлеу және қабылдау, оның ішінде:
2023 – 2025 жылдар
Комиссия ұсынымдары
Комиссия
мүше мемлекеттер
электрондық сауданы жүзеге асыру кезінде тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың жалпы тәсілдемелері
2023 жыл
мүше мемлекеттердің тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы заңнамасына шолулар жүргізудің жалпы тәсілдемелері
2024 – 2025 жылдар
7. Комиссия ұсынымдарын қолдану нәтижелерін талдау:
Комиссия
мүше мемлекеттер
мүше мемлекеттердің оларды қолдану нәтижелерін бағалау мақсатында оларға қатысты талдау жүргізілетін тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы Комиссия ұсынымдарының тізбесін айқындау
2023 жыл
Консультативтік комитет отырысының хаттамасы
мүше мемлекеттердің Комиссия ұсынымдарын қолдану нәтижелерін зерделеу
2024 – 2025 жылдар
жиынтық есеп (талдау)
III. Уәкілетті органдар арасындағы ақпараттық өзара іс-қимылды дамыту
8. Тұтынушылардың қатысуымен трансшекаралық дауларды шешуге жәрдемдесу мақсатында уәкілетті органдар арасында тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласында ақпарат алмасуды дамытуға бағытталған ұсыныстарды қалыптастыру және құжаттарды әзірлеу, оның ішінде:
2023 – 2025 жылдар
уәкілетті органдардың ақпараттық өзара іс-қимылы процесінде ұсынылатын ақпараттың құрамын айқындау
2023 жыл
ақпарат құрамы
мүше мемлекеттер
Комиссия
тұтынушылардың қатысуымен трансшекаралық дауларды шешуге жәрдемдесу мақсатында мүше мемлекеттердің уәкілетті органдарының өзара іс-қимыл механизмі бойынша ұсыныстар дайындау
2024 жыл
Комиссия ұсынымдары
Комиссия
мүше мемлекеттер
IV. Мүше мемлекеттердің азаматтарын тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласында ағартуға, сондай-ақ ұтымды және орнықты тұтыну дағдыларын қалыптастыруға бағытталған бірлескен іс-шаралар өткізу
9. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша мүше мемлекеттердің азаматтарын хабардар етуге және ағартуға, сондай-ақ ұтымды және тұрақты тұтыну дағдыларын қалыптастыруға бағытталған бірлескен іс-шаралар тақырыбын айқындау (жыл тақырыбы):
жыл сайын
жылдың тақырыбын уәкілетті органдармен келісу, Комиссияның ұсынымын дайындау
2023 – 2025 жылдар
Комиссия ұсынымдары
Комиссия
мүше мемлекеттер
жыл тақырыбын мүше мемлекеттердің бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде уәкілетті органдар мен комиссияның ресми ресурстарын пайдалана отырып, "Интернет" ақпараттық-телекоммуникациялық желісінде жариялау
2023 – 2025 жылдар
бұқаралық ақпарат құралдарына ақпарат
мүше мемлекеттер
Комиссия

4. Проведение социологических исследований в государствах-членах (при необходимости)
2023 – 2025 годы
информация уполномоченных органов
о проведении социологических исследований
государства-члены
Комиссия
5. Анализ результатов социологических исследований, проведенных в государствах-членах
2025 год
доклад на заседании Консультативного комитета
Комиссия
государства-члены
II. Меры по выработке общих подходов государств-членов в сфере защиты прав потребителей
6. Разработка и принятие рекомендаций, направленных на сближение национальных подходов в сфере защиты прав потребителей по основным направлениям, определенным в пункте 3 Протокола о проведении согласованной политики в сфере защиты прав потребителей (приложение № 13 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года), в том числе:
2023 – 2025 годы
рекомендации
Комиссии
Комиссия
государства-члены
общие подходы к защите прав потребителей при осуществлении электронной торговли
2023 год
общие подходы к проведению обзоров законодательства государств-членов в сфере защиты прав потребителей
2024 – 2025 годы
7. Анализ результатов применения рекомендаций Комиссии:
Комиссия
государства-члены
определение перечня рекомендаций Комиссии в сфере защиты прав потребителей, в отношении которых проводится анализ с целью оценки результатов
их применения государствами-членами
2023 год
протокол заседания Консультативного комитета
изучение результатов применения государствами-членами рекомендаций Комиссии
2024 – 2025 годы
сводный отчет (анализ)
III. Развитие информационного взаимодействия между уполномоченными органами
8. Формирование предложений и разработка документов, направленных на развитие информационного обмена в сфере защиты прав потребителей между уполномоченными органами в целях содействия в разрешении трансграничных споров с участием потребителей, в том числе:
2023 – 2025 годы
определение состава информации, представляемой в процессе информационного взаимодействия уполномоченных органов
2023 год
состав
информации
государства-члены
Комиссия
подготовка предложений по механизму взаимодействия уполномоченных органов государств-членов в целях содействия в разрешении трансграничных споров с участием потребителей
2024 год
рекомендации
Комиссии
Комиссия
государства-члены
IV. Проведение совместных мероприятий, направленных на просвещение граждан государств-членов в сфере защиты прав потребителей, а также на формирование навыков рационального и устойчивого потребления
9. Определение тематики совместных мероприятий, направленных на информирование и просвещение граждан государств-членов по вопросам защиты прав потребителей, а также на формирование навыков рационального и устойчивого потребления (тема года):
ежегодно
согласование с уполномоченными органами темы года, подготовка рекомендации Комиссии
2023 – 2025 годы
рекомендации Комиссии
Комиссия
государства-члены
освещение темы года в средствах массовой информации государств-членов, в том числе с использованием официальных ресурсов уполномоченных органов и Комиссии в информационно-телекоммуникационной сети "Интернет"
2023 – 2025 годы
информация в средствах массовой информации
государства-члены
Комиссия

10. Тұтынушылардың қоғамдық бірлестіктерінің қатысуымен, оның ішінде мүше мемлекеттерде өткізілетін форумдар, конференциялар, өзге де көпшілік іс-шаралар шеңберінде тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша тақырыптық секцияларды (дөңгелек үстелдерді) ұйымдастыру және өткізу
2023 – 2025 жылдар, іс-шараларды өткізу кестесіне сәйкес
қорытынды құжаттар
Комиссия
мүше мемлекеттер
11. Бұқаралық ақпарат құралдарын тарта отырып, тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелеріне арналған медиа іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу
2023 – 2025 жылдар
бұқаралық ақпарат құралдарына ақпарат
Комиссия
мүше мемлекеттер
V. Тұтынушылардың қатысуымен трансшекаралық дауларды реттеу механизмдерін қалыптастыру
12. Тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы, оның ішінде электрондық саудадағы трансшекаралық дауларды шешу проблемалары бойынша бірлескен талдамалық зерттеу жүргізу және оның негізінде тұтынушылардың қатысуымен трансшекаралық дауларды реттеу механизмдерін қалыптастыру үшін негіздеме дайындау
2023 – 2024 жылдар
Комиссия Алқасының отырысында баяндама
Комиссия
мүше мемлекеттер

10. Организация и проведение с участием общественных объединений потребителей тематических секций (круглых столов) по вопросам защиты прав потребителей, в том числе в рамках форумов, конференций, иных публичных мероприятий, проводимых в государствах-членах
2023 – 2025 годы,
в соответствии
с графиками проведения мероприятий
итоговые документы
Комиссия
государства-члены
11. Организация и проведение медийных мероприятий, посвященных вопросам защиты прав потребителей, с привлечением средств массовой информации
2023 – 2025 годы
информация в средствах массовой информации
Комиссия
государства-члены
V. Формирование механизмов урегулирования трансграничных споров с участием потребителей
12. Проведение совместного аналитического исследования по проблемам разрешения трансграничных споров в области защиты прав потребителей, в том числе в электронной торговле, и подготовка на его основе обоснования для формирования механизмов урегулирования трансграничных споров с участием потребителей
2023 – 2024 годы
доклад на заседании Коллегии Комиссии
Комиссия
государства-члены