Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде азаматтық авиақұрастыру саласындағы өнеркәсіптік ынтымақтастықты кеңейту жөніндегі 2022 – 2023 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары ("жол картасы") туралы
Еуразиялық Үкіметаралық Кеңестің 2022 жылғы 25 ақпандағы № 5 Өкімі
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде азаматтық авиақұрастыру саласындағы өнеркәсіптік ынтымақтастықты кеңейту жөніндегі 2022 – 2023 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары ("жол картасы") бекітілсін.
2. Еуразиялық экономикалық комиссия Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үкіметтерімен бірлесіп, осы Өкіммен бекітілген жоспарда көзделген іс-шаралардың іске асырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы Өкім Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Еуразиялық үкіметаралық кеңестің мүшелері:
Армения
Республикасынан
Беларусь
Республикасынан
Қазақстан
Республикасынан
Қырғыз
Республикасынан
Ресей
Федерациясынан
Еуразиялық үкіметаралық
кеңестің
2022 жылғы 25 ақпандағы
№ 5 өкімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде азаматтық авиақұрастыру саласындағы өнеркәсіптік ынтымақтастықты кеңейту жөніндегі 2022 – 2023 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары ("жол картасы")
Іс-шараның атауы
Күтілетін нәтиже
Орындау мерзімі
Орындаушы
1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) азаматтық авиация саласының жай-күйі мен дамуын бағалау бойынша талдамалық материалдарды дайындау және өзекті ету, мыналарды ескере отырып:
талдамалық материалдар
2022 ж. наурыз, одан әрі жыл сайын
Еуразиялық экономикалық комиссия (бұдан әрі – Комиссия), мүше мемлекеттер
а) ұшу аппараттары, оларды өндіруге арналған жабдықтар өндірісін жергіліктендірудің және мамандарды кәсіптік даярлаудың халықаралық тәжірибесін талдау
б) ұшақтардың типтері бөлінісінде авиациялық техникаға сұраныс пен ұсыныстың болжамды теңгерімдері негізінде мүше мемлекеттердің авиациялық техникамен қамтамасыз етілуі жөніндегі ұсыныстар
2. Еуразиялық экономикалық одақтың ресми сайтында азаматтық авиақұрастыру саласындағы бірлескен кооперациялық жобаларды іске асыруға мүдделі мүше мемлекеттердің өнеркәсіптік кәсіпорындарының бірыңғай тізбесін қалыптастыру, жүргізу және өзекті ету
кәсіпорындар тізбесі/ Комиссия Алқасының ұсынымы
2022 ж. мамыр, одан әрі жыл сайын
Комиссия, мүше мемлекеттер
3. Үшінші елдерден импортталатын және баламасы жоқ, мүше мемлекеттердің аумақтарында, оның ішінде импорт алмастыру мақсаттары үшін өндірілетін авиациялық жиынтықтаушы бұйымдардың тізбесін әзірлеу немесе әуе кемелерін өндіруге арналған құрамдастарға қатысты кедендік-тарифтік реттеу шаралары бойынша ұсыныстар тұжырымдау
талдамалық материалдар (ҚБП белгісімен)
2022 ж. мамыр, одан әрі жыл сайын
Комиссия, мүше мемлекеттер

О плане мероприятий ("дорожной карте") по расширению промышленного сотрудничества в области гражданского авиастроения в государствах – членах Евразийского экономического союза на 2022 – 2023 годы
Решение Евразийского Межправительственного Совета от 25 февраля 2022 года № 5.
1. Утвердить прилагаемый план мероприятий ("дорожную карту") по расширению промышленного сотрудничества в области гражданского авиастроения в государствах – членах Евразийского экономического союза на 2022–2023 годы.
2. Евразийской экономической комиссии совместно с правительствами государств – членов Евразийского экономического союза обеспечить реализацию мероприятий, предусмотренных планом, утвержденным настоящим распоряжением.
3. Настоящее распоряжение вступает в силу с даты его опубликования на официальном сайте Евразийского экономического союза.
Члены Евразийского межправительственного совета:
От Республики Армения
От Республики Беларусь
От Республики Казахстан
От Кыргызской Республики
От Российской Федерации
УТВЕРЖДЕН
распоряжением Евразийского
межправительственного совета
от 25 февраля 2022 г. № 5
ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ
("дорожная карта") по расширению промышленного сотрудничества в области гражданского авиастроения в государствах – членах Евразийского экономического союза на 2022–2023 годы
Наименование мероприятия
Ожидаемый результат
Срок исполнения
Исполнитель
1. Подготовка и актуализация аналитических материалов по оценке состояния и развития отрасли гражданского авиастроения государств – членов Евразийского экономического союза (далее – государства-члены) с учетом:
аналитические материалы
март 2022 г., далее на ежегодной основе
Евразийская экономическая комиссия (далее – Комиссия), государства-члены
а) анализа международного опыта локализации производства летательных аппаратов, оборудования для их производства и профессиональной подготовки специалистов
б) предложений по обеспеченности государств-членов авиационной техникой на основе прогнозных балансов спроса и предложения авиационной техники в разрезе типов самолетов
2. Формирование, ведение и актуализация на официальном сайте Евразийского экономического союза единого перечня промышленных предприятий государств-членов, заинтересованных в реализации совместных кооперационных проектов в области гражданского авиастроения
перечень предприятий/
рекомендация Коллегии Комиссии
май 2022 г., далее на ежегодной основе
Комиссия,
государства-члены
3. Разработка перечня авиационных комплектующих изделий, импортируемых из третьих стран и не имеющих аналогов, производимых на территориях государств-членов, в том числе для целей импортозамещения или выработки предложений по мерам
таможенно-тарифного регулирования в отношении компонентов для производства воздушных судов
аналитические материалы
(с грифом ДСП)
май 2022 г.,
далее на ежегодной основе
Комиссия,
государства-члены

4. Комиссияның мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары ұсынған азаматтық авиақұрастыру саласындағы авиациялық жиынтықтауыштарды өндірудегі қажеттіліктер мен проблемалар туралы ақпарат негізінде талдамалық материалдар дайындауы
талдамалық материалдар (ҚБП белгісімен)
2022 ж. тамыз, одан әрі жыл сайын (қажеттігіне қарай)
Комиссия, мүше мемлекеттер
5. "Азаматтық авиақұрастыру" еуразиялық технологиялық платформасын қалыптастыру
Комиссия Кеңесінің өкімі
2022 ж. қазан
Комиссия, мүше мемлекеттер
6. Еуразиялық Даму Банкінің және басқа да халықаралық ұйымдардың құралдары арқылы азаматтық авиақұрастыру саласындағы кооперациялық жобаларды қаржыландыру мәселесін пысықтау
ұсыныстар
2022 ж. қыркүйек, одан әрі жыл сайын
Комиссия, мүше мемлекеттер
7. Азаматтық авиақұрастыру саласындағы өнеркәсіптік ынтымақтастықты кеңейту жөніндегі келісілген шешімдерді іске асыруды қамтамасыз ету үшін мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілеріне өзгерістер енгізу (қажет болған кезде)
мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілері
қажеттігіне қарай
мүше мемлекеттер
8. Мүше мемлекеттерде азаматтық авиақұрастыру саласындағы академиялық мобильділікті ұйымдастыру мәселесін зерделеу
ұсыныстар
2023 ж. наурыз
мүше мемлекеттер
9. Бірлескен кооперациялық жобалардың әлеуетті қатысушыларының мүмкіндіктерін олардың мүше мемлекеттердің азаматтық әуе кемелерін өндірушілердің талаптарына сәйкестігін айқындау тұрғысынан бағалау
өндірістік талаптар тізбесі
2022 ж. тамыз
мүше мемлекеттер
10. Мүше мемлекеттердің өндірушілерін барынша тартуды ескере отырып, мүше мемлекеттердің аумақтарында авиациялық кемелерді, авиакомпоненттерді, жиынтықтауыштарды құрастыру бойынша бірлескен өндірістік алаңдарды ұйымдастыру
бірлескен кәсіпорындар (жобалар) тізбесі
2022 ж. қараша
мүше мемлекеттер
11. Мүше мемлекеттердің бірлескен кооперациялық жобаларына қатысушылар арасында шарттар жасасуға жәрдемдесу
консультациялық қолдау (мүше мемлекеттердің кәсіпорындары арасындағы шарттар)
2022 ж. желтоқсан, одан әрі жыл сайын
мүше мемлекеттер

4. Подготовка Комиссией аналитических материалов на основе представленной уполномоченными органами государств-членов информации о потребностях и проблемах в производстве авиационных комплектующих в области гражданского авиастроения
аналитические материалы
(с грифом ДСП)
август 2022 г., далее на ежегодной основе (по мере необходимости)
Комиссия, государства-члены
5. Формирование евразийской технологической платформы "Гражданское авиастроение"
распоряжение Совета Комиссии
октябрь 2022 г.
Комиссия,
государства-члены
6. Проработка вопроса финансирования кооперационных проектов
в области гражданского авиастроения через инструменты Евразийского банка развития и других международных организаций
предложения
сентябрь 2022 г., далее на ежегодной основе
Комиссия,
государства-члены
7. Внесение изменений (при необходимости) в нормативные правовые акты государств-членов для обеспечения реализации согласованных решений по расширению промышленного сотрудничества в области гражданского авиастроения
нормативные правовые акты государств-членов
по мере необходимости
государства-члены
8. Изучение вопроса организации в государствах-членах академической мобильности в области гражданского авиастроения
предложения
март 2023 г.
государства-члены
9. Оценка возможностей потенциальных участников совместных кооперационных проектов на предмет определения их соответствия требованиям производителей гражданских воздушных судов государств-членов
перечень производственных требований
август
2022 г.
государства-члены
10. Организация совместных производственных площадок на территориях государств-членов по сборке авиационных судов, авиакомпонентов, комплектующих с учетом максимального вовлечения производителей государств-членов
перечень совместных предприятий (проектов)
ноябрь
2022 г.
государства-члены
11. Содействие в заключении договоров между участниками совместных кооперационных проектов государств-членов
консультационная поддержка (договоры между предприятиями государств-членов)
декабрь 2022 г., далее на ежегодной основе
государства-члены