Кұқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеу қағидаларын, түрлерін, мерзімдерін, сондай-ақ ақшалай сыйақы мөлшерін айқындау туралы
Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2026 жылғы 5 мамырдағы № 108 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" және "Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңдарына сәйкес Батыс Қазақстан облысы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеу қағидалары бекітілсін.
2. Құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеу түрлері, сондай-ақ ақшалай сыйақының мөлшері осы қаулының қосымшасына сәйкес айқындалсын.
3. "Батыс Қазақстан облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі осы қаулының Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде оның ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Н. Төреғалиев
Батыс Қазақстан облысы
әкімдігінің 2026 жылғы
"05" мамырдағы № 108
қаулысымен бекітілді
Құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеу қағидалары
1. Осы Қағида Батыс Қазақстан облысында құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеу тәртібін айқындайды.
2. Құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеу мәселелерін Батыс Қазақстан облысы әкімдігі құрған құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеу жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) қарайды.
3. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Батыс Қазақстан облысының Полиция департаменті" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – облыстың ПД) құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеу туралы ұсынымды тоқсан сайын Комиссияның қарауына енгізеді.
4. Хаттама нысанында қабылданатын Комиссия шешімі көтермелеу үшін негіз болып табылады.
5. Көтермелеудің нақты түрі, сондай-ақ ақшалай сыйақының мөлшері Комиссия хаттамасында көрсетіледі.
6. Комиссия жергілікті атқарушы органдарда қоғамдық көмекші ретінде тіркелмеген азаматтарды, егер олар құқық бұзушылықтардың алдын алуға, жолын кесуге немесе ашуға ықпал еткен болса, "Құқық бұзушылық профилактикасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен көтермелеуге құқылы.
7. Әкімшілік құқық бұзушылық фактісінің фото - және бейнежазбасы қоса берілген хабарламаны уәкілетті органдарға жіберген азаматтар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті атқарушы органдардың шешімдері бойынша бұзушыдан өндіріп алынған айыппұл сомасынан ақшалай сыйақымен көтермеленуі мүмкін. Азамат сыйақы алушы ретінде қайырымдылық ұйымын көрсетуге құқылы.

Об определении Правил поощрения, видов, сроков, а также размера денежного вознаграждения граждан, участвующих в профилактике правонарушений
Постановление акимата Западно-Казахстанской области от 5 мая 2026 года № 108
В соответствии Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и "О профилактике правонарушений" акимат Западно-Казахстанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила поощрения граждан, участвующих в профилактике правонарушений.
2. Определить виды, а также размер денежного вознаграждения граждан, участвующих в профилактике правонарушений согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Государственному учреждению "Аппарат акима Западно-Казахстанской области" обеспечить официальное опубликование данного постановления в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Западно-Казахстанской области.
5. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Аким области Н. Турегалиев
Утверждена постановлением
акимата области
Западно-Казахстанской области
от "05" мая 2026 года № 108
Правила поощрения граждан, участвующих в профилактике правонарушений
1. Настоящие Правила определяют порядок поощрения граждан, участвующих в профилактике правонарушений в Западно-Казахстанской области.
2. Вопросы поощрения граждан, участвующих в профилактике правонарушений, рассматриваются комиссией по поощрению граждан, участвующих в профилактике правонарушений (далее – Комиссия), образованной акиматом Западно-Казахстанской области.
3. Представление о поощрении граждан, принимающих участие в профилактике правонарушений, ежеквартально вносится на рассмотрение Комиссии государственным учреждением "Департамент Западно-Казахстанской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (далее – ДП области).
4. Основанием для поощрения является решение Комиссии, принимаемое в форме протокола.
5. Конкретный вид поощрения, а также размер денежного вознаграждения указывается в протоколе Комиссии.
6. Комиссия вправе поощрить также граждан, не зарегистрированных в местных исполнительных органах в качестве общественных помощников, в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О профилактике правонарушений", если они способствовали предупреждению, пресечению или раскрытию правонарушений.
7. Граждане, направившие в уполномоченные органы сообщение с приложением фото - и видеозаписи факта административного правонарушения, могут быть поощрены денежным вознаграждением от суммы взысканного с нарушителя штрафа по решению Комиссии в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Гражданин вправе указать в качестве получателя вознаграждения благотворительную организацию.

8. Ақшалай сыйақы төлеу облыстық бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
9. Облыстың ПД құқық бұзушылық профилактикасына қосқан үлесі үшін азаматтарға алғыс жариялауды, грамотамен наградтауды, сондай-ақ ақшалай сыйақы төлеуді салтанатты түрде жүзеге асырады.
Батыс Қазақстан облысы
әкімдігінің 2026 жылғы
"05" мамырдағы № 108
қаулысына қосымша
Құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеу түрлері, сондай-ақ ақшалай сыйақының мөлшері
1. Алғыс жариялау.
2. Грамотамен наградтау.
3. Ақшалай сыйақы төлеу.
Ақшалай сыйақы айлық есептік көрсеткіштің 10 еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде төленеді.
4. Білім беру және біліктілікті арттыру бағдарламалары бойынша оқуға жіберу.
5. Ұйымдарға, кәсіпорындарға көтермелеу туралы ұсынымдарды жолдау.
6. Құқық бұзушылық профилактикасына елеулі үлес қосқан адамдарды мемлекеттік наградамен марапаттау және оларға құрметті атақ беру туралы ұсыныстар енгізу.
Жергілікті атқарушы органдар құқық бұзушылық профилактикасына қатысатын азаматтарды көтермелеудің өзге де шараларын қолдануға құқылы.

8. Выплата денежного вознаграждения производится за счет средств областного бюджета.
9. Объявление благодарности, награждение грамотой, а также выплата денежного вознаграждения гражданам за вклад в профилактику правонарушений осуществляется ДП области в торжественной обстановке.
Приложение к постановлению
акимата Западно-Казахстанской
области от "05" мая 2026 года
№ 108
Виды, а также размер денежного вознаграждения граждан, участвующих в профилактике правонарушений
1. Объявление благодарности.
2. Награждение грамотой.
3. Выплата денежного вознаграждения.
Денежное вознаграждение выплачивается в размере, не превышающем 10-кратного месячного расчетного показателя.
4. Направление на обучение по образовательным и повышающим квалификацию программам.
5. Направление представлений о поощрении в организации, предприятия.
6. Внесение предложений о награждении государственной наградой и почетным званием для лиц, внесших значительный вклад в профилактику правонарушений.
Местные исполнительные органы вправе применять иные меры поощрения граждан, участвующих в профилактике правонарушений.