Мемлекеттік кірістер органының монополияға қарсы органға салық құпиясын және құпия ақпаратты құрайтын мәліметтерді ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі мен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің өзара іс-қимыл жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 2026 жылғы 20 наурыздағы № 16 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2026 жылғы 26 наурыздағы № 201 бірлескен бұйрығы
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 45-бабы 6-тармағының 5) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 19-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік кірістер органының монополияға қарсы органға салық құпиясын және құпия ақпаратты құрайтын мәліметтерді ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі мен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің өзара іс-қимыл жасау қағидалары бекітілсін.
2. Осы бірлескен бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі мен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бірлескен бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің Бәсекелестікті құқықтық реттеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін оны Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
________М. Такиев
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау және дамыту
агенттігінің Төрағасы
________М. Омаров
Қазақстан Республикасының
Бәсекелестікті қорғау
және дамыту агенттігінің
2026 жылғы 20 наурыздағы
№ 16 мен
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2026 жылғы 26 наурыздағы
№ 201 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік кірістер органының монополияға қарсы органға салық құпиясын және құпия ақпаратты құрайтын мәліметтерді ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі мен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің өзара іс-қимыл жасау қағидалары

Об утверждении Правил взаимодействия Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан и Министерства финансов Республики Казахстан по представлению органом государственных доходов антимонопольному органу сведений, составляющих налоговую тайну, и конфиденциальной информации
Совместный приказ Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 20 марта 2026 года № 16 и Министра финансов Республики Казахстан от 26 марта 2026 года № 201
В соответствии с подпунктом 5) пункта 6 статьи 45 Налогового кодекса Республики Казахстан и подпунктом 3) пункта 3 статьи 19 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила взаимодействия Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан и Министерства финансов Республики Казахстан по представлению органом государственных доходов антимонопольному органу сведений, составляющих налоговую тайну, и конфиденциальной информации.
2. Признать утратившими силу некоторые совместные приказы Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан и Министерства финансов Республики Казахстан согласно приложению к настоящему совместному приказу.
3. Департаменту правового регулирования конкуренции Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течении пяти рабочих дней со дня подписания настоящего совместного приказа направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
4. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
__________М. Такиев
Председатель Агентства по защите и
развитию конкуренции Республики Казахстан
__________М. Омаров
Утверждены
совместным приказом
Председателя Агентства
по защите и развитию
конкуренции
Республики Казахстан
от "20" марта 2026 года № 16 и
Министра финансов
Республики Казахстан
от "26" марта 2026 года № 201
Правила
взаимодействия Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан и Министерства финансов Республики Казахстан по представлению органом государственных доходов антимонопольному органу сведений, составляющих налоговую тайну, и конфиденциальной информации

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органының монополияға қарсы органға салық құпиясын және құпия ақпаратты құрайтын мәліметтерді ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі мен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің өзара іс-қимыл жасау қағидалары (бұдан әрі — Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 45-бабы 6-тармағының 5) тармақшасына, "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 19-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Осы Қағидалар мемлекеттік кірістер органдары (бұдан әрі — МКО) монополияға қарсы органға салық құпиясын және құпия ақпаратты құрайтын мәліметтерді (бұдан әрі — Мәліметтер) беру тәртібін айқындайды.
3. Осы Қағидалар шеңберінде "цифрлық жүйе" деген термин "ақпараттық жүйе" деген терминмен бірдей.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила взаимодействия Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан и Министерства финансов Республики Казахстан по представлению органом государственных доходов антимонопольному органу сведений, составляющих налоговую тайну, и конфиденциальной информации (далее — Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) пункта 6 статьи 45 Налогового кодекса Республики Казахстан и подпунктом 3) пункта 3 статьи 19 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан".
2. Настоящие Правила определяют порядок предоставления органом государственных доходов (далее — ОГД) сведений, составляющих налоговую тайну, и конфиденциальной информации (далее — Сведения) антимонопольному органу.
3. В рамках настоящих Правил термин "цифровая система" идентичен термину "информационная система".

2-тарау. Мәліметтерді ұсыну тәртібі
4. МКО осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес монополияға қарсы органға Мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасы (МО БКО) арқылы Мәліметтерді мына тәсілдердің бірімен беруді қамтамасыз етеді:
1) тікелей интеграция;
2) мәліметтерді монополияға қарсы органның FTP папкасына жүктеу;
3) мәліметтерді алынбалы-салынбалы жеткізгіштерде беру;
4) монополияға қарсы органның қызметкерлеріне Тіркеуші цифрлық жүйеге ("OilTrack" мұнай өнімдерін есепке алудың цифрлық сервисі) қолжетімділікті ұсыну.

Глава 2. Порядок представления Сведений
4. ОГД представляет антимонопольному органу Сведения по перечню согласно приложению к настоящим Правилам посредством Единой транспортной среды государственных органов (ЕТС ГО) одним из следующих способов:
1) прямая интеграция;
2) выгрузка сведений на FTP папку антимонопольного органа;
3) передача сведений на съемных носителях;
4) предоставление доступа работникам антимонопольного органа к Регистраторской цифровой системе (цифровой сервис учета нефтепродуктов "OilTrack").

3-тарау. Мәліметтердің құпиялылығын қамтамасыз ету
5. Монополияға қарсы орган алынған Мәліметтерді осы Қағидалар шеңберінде өзіне жүктелген міндеттер мен функцияларды орындау үшін ғана пайдаланады.
6. Монополияға қарсы орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес осы Қағидаларға сәйкес алынған Мәліметтерді заңсыз таратудан қорғау жөнінде шаралар қабылдайды.
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі мемлекеттік кірістер органының салықтық құпияны және құпия ақпаратты құрайтын мәліметтерді ұсынуы бойынша өзара іс-қимыл жасау қағидаларына қосымша
Мемлекеттік кірістер органдарының монополияға қарсы органға салық құпиясын және құпия ақпаратты құрайтын, ұсынылатын мәліметтердің тізбесі

Глава 3. Обеспечение конфиденциальности Сведений
5. Антимонопольный орган использует полученные Сведения в рамках настоящих Правил исключительно для выполнения возложенных на него задач и функций.
6. Антимонопольный орган в соответствии с законодательством Республики Казахстан принимает меры по защите от неправомерного распространения Сведений, полученных в соответствии с настоящими Правилами.
Приложение к Правилам
взаимодействия Агентства по
защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан и
Министерства финансов
Республики Казахстан по
представлению органом
государственных доходов
антимонопольному органу
сведений, составляющих
налоговую тайну, и
конфиденциальной информации
Перечень представляемых органом государственных доходов антимонопольному органу сведений, составляющих налоговую тайну, и конфиденциальной информацию

1. "Мемлекеттік кірістер органдарының монополияға қарсы органға салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмай, салық құпиясын құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді және кедендік реттеу саласындағы құпия ақпаратты, сондай-ақ ұсынылатын мәліметтер тізбесін ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының 2021 жылғы 2 маусымдағы № 133-НҚ және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 3 маусымдағы № 524 бірлескен бұйрығы.
2. "Мемлекеттік кірістер органдарының монополияға қарсы органға салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмай, салық құпиясын құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді және ұсынылатын мәліметтер тізбесін ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының 2021 жылғы 2 маусымдағы № 133-НҚ және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 3 маусымдағы № 524 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының 2021 жылғы 2 маусымдағы № 133-НҚ және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 3 маусымдағы № 524 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № 355-НҚ және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 31 желтоқсандағы № 1360 бірлескен бұйрығы.
3. "Мемлекеттік кірістер органдарының монополияға қарсы органға салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмай, салық құпиясын құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді және кедендік реттеу саласындағы құпия ақпаратты, сондай-ақ ұсынылатын мәліметтер тізбесін ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының 2021 жылғы 2 маусымдағы № 133-НҚ және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 3 маусымдағы № 524 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 2023 жылғы 4 қыркүйектегі № 217-НҚ және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары — Қаржы министрінің 2023 жылғы 4 қыркүйектегі № 926 бірлескен бұйрығы.
4. "Мемлекеттік кірістер органдарының монополияға қарсы органға салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмай, салық құпиясын құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді және кедендік реттеу саласындағы құпия ақпаратты, сондай-ақ ұсынылатын мәліметтер тізбесін ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының 2021 жылғы 2 маусымдағы № 133-НҚ және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 3 маусымдағы № 524 бірлескен бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі Төрағасының 2025 жылғы 12 наурыздағы № 3 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 12 наурыздағы № 119 бірлескен бұйрығы.

1. Совместный приказ Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 2 июня 2021 года № 133-ОД и Министра финансов Республики Казахстан от 3 июня 2021 года № 524 "Об утверждении Правил представления органами государственных доходов антимонопольному органу сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и перечня представляемых сведений".
2. Совместный приказ Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 31 декабря 2021 года № 355-НҚ и Министра финансов Республики Казахстан от 31 декабря 2021 года № 1360 "О внесении изменений в совместный приказ Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 2 июня 2021 года № 133-ОД и Министра финансов Республики Казахстан от 3 июня 2021 года № 524 "Об утверждении Правил представления органами государственных доходов антимонопольному органу сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и перечня представляемых сведений".
3. Совместный приказ Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 4 сентября 2023 года № 217-ОД и Заместителя Премьер-Министра — Министра финансов Республики Казахстан от 4 сентября 2023 года № 926 "О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 2 июня 2021 года № 133-ОД и Министра финансов Республики Казахстан от 3 июня 2021 года № 524 "Об утверждении Правил представления органами государственных доходов антимонопольному органу сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и конфиденциальной информации в сфере таможенного регулирования, а также перечня представляемых сведений".
4. Совместный приказ Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 12 марта 2025 года № 3 и Министра финансов Республики Казахстан от 12 марта 2025 года № 119 "О внесении изменений в совместный приказ Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 2 июня 2021 года № 133-ОД и Министра финансов Республики Казахстан от 3 июня 2021 года № 524 "Об утверждении Правил представления органами государственных доходов антимонопольному органу сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и перечня представляемых сведений".

5. "Мемлекеттік кірістер органдарының монополияға қарсы органға салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмай, салық құпиясын құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді және кедендік реттеу саласындағы құпия ақпаратты, сондай-ақ ұсынылатын мәліметтер тізбесін ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі төрағасының міндетін атқарушы 2025 жылғы 15 желтоқсандағы № 14 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 18 желтоқсандағы № 788 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы".

5. Совместный приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 15 декабря 2025 года № 14 и Министра финансов Республики Казахстан от 18 декабря 2025 года № 788 "О внесении дополнений в совместный приказ Председателя Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан от 2 июня 2021 года № 133-ОД и Министра финансов Республики Казахстан от 3 июня 2021 года № 524 "Об утверждении Правил представления органами государственных доходов антимонопольному органу сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и конфиденциальной информации в сфере таможенного регулирования, а также перечня представляемых сведений".