2026–2030 жылдарға арналған Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы Төлеген-Тоқтаров ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Ұлан ауданы мәслихатының 2026 жылғы 30 маусымдағы № 320 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 1-бабы 6-тармағының 15) тармақшасына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына сәйкес Улан аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Ұлан ауданы Төлеген-Тоқтаров ауылдық округі бойынша 2026–2030 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлан аудандық мәслихатының төрағасы Г. Калиева
Бекітілген
Ұлан аудандық мәслихатының
2026 жылғы "30" маусым
№ 320 шешімімен
2026–2030 жылдарға арналған Ұлан ауданы Төлеген-Тоқтаров ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
2026–2030 жылдарға арналған Ұлан ауданы Төлеген-Тоқтаров ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 29 шілдедегі № 263 "Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі үлгілік жоспарды бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 шілдеде № 34831 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар мыналарды қамтиды:
1) Төлеген-Тоқтаров ауылдық округі аумағындағы жер санаттары бөлінісінде жайылымдардың орналасу сызбасы (карта), жер учаскелерінің құқық белгілейтін және сәйкестендіру құжаттары негізінде олардың меншік иелері мен жер пайдаланушылары туралы мәліметтер;
2) жеке қосалқы шаруашылықтағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктеріне арналған, оның ішінде қоғамдық жайылымдарды қоса алғанда, жайылымдардың сызбасы (картасы);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Толеген-Тохтаровскому сельскому округу Уланского района Восточно-Казахстанской области на 2026-2030 годы
Решение Уланского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 30 июня 2026 года № 320
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Уланский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Толеген-Тохтаровскому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель районного маслихата Г. Калиева
Утвержден
решением Уланского
районного маслихата
от "30" июня 2026 года № 320
План по управлению пастбищами и их использованию по Толеген-Тохтаровскому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по Толеген-Тохтаровскому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июля 2024 года № 263 "Об утверждении типового плана по управлению пастбищами и их использованию" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2024 года № 34831).
План содержит:
1) схема (карта) расположения пастбищ на территории Толеген-Тохтаровского сельского округа в разрезе категорий земель, сведения об их собственниках и землепользователях на основании правоустанавливающих и идентификационных документов на земельный участок;
2) схема (карта) с обозначением пастбищ, предназначенных для нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, в том числе общественных пастбищ;

3) жайылым айналымының ұсынылатын схемалары көрсетілген сызба (карта);
4) ауыл шаруашылығы жануарларын айдап өту сервитуттары, мал айдау трассалары және мал қорымдары (биометриялық шұңқырлар) көрсетілген сызба (карта);
5) жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар көрсетілген сызба (карта);
6) жеке қосалқы шаруашылықтағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша халықтың қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар көрсетілген сызба (карта);
7) су көздеріне (көлдер, өзендер, тоғандар, қазылған немесе суландыру арналары, құбырлы немесе шахталық құдықтар) қолжетімділік сызбасы, су тұтыну нормасына сәйкес әзірленген;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті талаптар.
Жоспар жер балансының деректері мен мемлекеттік жер кадастрының ақпараттық жүйесі мәліметтері, жайылымдардың геоботаникалық зерттеу жағдайы туралы деректер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, меншік иелері мен жер пайдаланушылар – жайылым пайдаланушылар (жеке және (немесе) заңды тұлғалар) көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер, мал басының түрлері мен жыныстық-жас ерекшелік топтары бойынша қалыптастырылған отарлар, табындар және үйірлер саны туралы мәліметтер, шалғай жайылымдарға айдалатын мал басын қалыптастыру жөніндегі деректер, мәдени және аридті жайылымдарды пайдалану ерекшеліктері туралы мәліметтер, мал айдау сервитуттары туралы деректер, сондай-ақ мемлекеттік органдар мен жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де мәліметтер ескеріле отырып әзірленді.
Төлеген-Тоқтаров ауылдық округі Ұлан ауданының орталық бөлігінде, Ертіс өзенінің сол жағалауы бойында таулы-далалық және құрғақ далалық аймақта орналасқан. Таулы-далалық аймақ таулы шалғынды-далалық, тау бөктеріндегі қоңыржай ылғалды далалық және қоңыржай құрғақ далалық кіші аймақтарға бөлінеді.
Климаты қоңыржай құрғақ, қоңыржай ыстық. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 360–390 мм. Ауа температурасының ең төменгі көрсеткіші –45°, ең жоғарғысы +40°. Орташа жылдық температура +10°. Ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 68 %. Негізінен оңтүстік-шығыс және солтүстік-батыс бағыттағы желдер басым, олардың орташа жылдық жылдамдығы 2,7 м/сек.
Топырақ жамылғысы қара-қоңыр, таулы оңтүстік қара топырақ, кәдімгі қара топырақ, оңтүстік қара топырақ, сілтісізденген және кәдімгі таулы қара топырақтардан тұрады.
Өсімдік жамылғысы: бозды-бетегелі-жусанды, бозды-бетегелі-әртүрлі шөпті, әртүрлі шөпті-астық тұқымдасты, жұмсақ сабақты және бұталы-дерновиналы астық тұқымдасты әртүрлі шөпті өсімдіктерден құралған.

3) схема (карта) с обозначением рекомендуемых схем пастбищеоборотов;
4) схема (карта) с обозначением сервитутов для прогона сельскохозяйственных животных, скотопрогонных трасс и скотомогильников (биометрических ям);
5) схема (карта) с обозначением пастбищ, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям.
6) схема (карта) с обозначением пастбищ, подлежащих резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья;
7) схема доступа к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды;
8) требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом данных земельного баланса и информационной системы государственного земельного кадастра, сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Толеген-Тохтаровский сельский округ расположен в центральной части Уланского района вдоль левого берега р. Иртыш в горно-степной, сухостепной зоне. Горно-степная зона подразделяется на горную лугово-степную, предгорную степную умеренно-влажную и степную умеренно засушливую подзоны. Климат умеренно-засушливый, умеренно жаркий, со среднегодовым количеством осадков 360-390 мм. Температура воздуха самая низкая –45, самая высокая +40. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность 68 %. Преобладают ветры юго-восточные и северо-западного направления, со среднегодовой скоростью 2,7 м/сек.
Почвы темно-каштановые, горные черноземы южные, черноземы обыкновенные, черноземы южные, горные черноземы выщелоченные и обыкновенные.
Растительный покров представляет собой: ковыльно-типчаково-полынные, ковыльно-типчаково-разнотравные, разнотравно-злаковые, мягкостебельные и кустарниково-дерновинно-злаковые с разнотравьем.

Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында қалыптасып, сәуір айының бірінші онкүндігінде ериді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130–150 күн.
Гидрографиялық жүйесі Ертіс өзені алабына жатады. Ірі өзендері: Ұлан, Дресвянка және көптеген өзендер мен бұлақтар.
Әкімшілік орталығы – Герасимовка ауылы, Қасым Қайсенов кентіндегі аудан орталығынан оңтүстік-шығысқа қарай 23,0 км жерде орналасқан.
Төлеген-Тоқтаров ауылдық округінің жалпы аумағы 34572,7 гектарды құрайды, оның ішінде: егістік – 10669,8 гектар; жайылым – 20887,1 гектар; шабындық – 1294 гектар.
Жер санаттары бойынша: ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 28466,7 гектар; елді мекендер жері – 2864,3 гектар; өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және өзге де ауыл шаруашылығына арналмаған мақсаттағы жерлер – 33,7 гектар; орман қоры жерлері – 280 гектар; босалқы жерлер – 2928 гектар.
1-қосымша

Устойчивый снежный покров устанавливается в середине ноября, сходит в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Гидрография представляет собой бассейн реки Иртыш. Наиболее крупные реки: Улан, Дресвянка и множества других рек и ручьев.
Административный центр село Герасимовка находится в 23,0 км к югу-востоку от районного центра поселок Касыма Кайсенова.
Толеген-Тохтаровский сельский округ занимает 34572,7 гектар площади, в том числе: пашни – 10669,8 гектар, пастбища – 20887,1 гектар, сенокосы – 1294 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 28466,7 гектар;
земли населенных пунктов – 2864,3 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 33,7 гектар;
земли лесного фонда – 280 гектар;
земли запаса - 2928 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по Толеген-
Тохтаровскому сельскому
округу

801
370
180
Округ бойынша жайылымдарға қажеттілік есебі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, округ орналасқан табиғи аймақ пен жайылым түрлері ескеріле отырып, қолда бар мал басына қарай жүргізілді. Жүктеме нормасы: ірі қара малға – 3,5 га/бас, ұсақ мүйізді малға – 0,9 га/бас, жылқыға – 5,4 га/бас.

801
370
180
Расчет потребности в пастбищах по округу проведен согласно нормам нагрузки установленных Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", исходя из природной зоны, в которой расположен округ и типа пастбищ, при норме нагрузки на голову КРС – 4,5 га/гол., МРС - 0,9 га/гол., лошадей – 5,4 га/гол., в соответствии с имеющимся поголовьем.

"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес, Төлеген-Тоқтаров ауылдық округі халқының ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын ұстау қажеттіліктерін қамтамасыз ету үшін жайылымдарға қажеттілік 1029 гектарды құрайды (6-кесте). Елді мекендегі қолда бар жайылым алқабы 2039 гектар болғандықтан, жайылым тапшылығы жоқ.
6-кесте. Сауын сиырлар үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу
Ауылдық округ
Жайылымдар алаңы, (га)
Сауын сиырлардың саны (бас)
1 басқа арналған жайылым қажеттілік нормасы, (га)
жайылымдарға қажеттілік, (га)
Тапшылық, (га)
1
Төлеген-Тоқтаров

Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения Толеген-Тохтаровского сельского округа по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 1029 га (таблица 6), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 2039 га, дефицита пастбищ нет.
Таблица 6. Расчет потребности пастбищ для дойных коров.
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефи цит, (га)
1
Толеген-Тохтаровский

2039
294
3,5
1029
нет
Елді мекендер жерлері құрылымында ауыл шаруашылығы алқаптары 2140 гектарды құрайды, оның ішінде халықтың қажеттілігі үшін 2039 гектар жайылым бар.
Төлеген-Тоқтаров ауылдық округі бойынша жергілікті халықтың мал басы: ірі қара мал – 735 бас, ұсақ мүйізді мал – 1472 бас, жылқы – 633 бас (7-кесте).
7-кесте. Жеке қосалқы шаруашылықтағы мал үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу
Округ бойынша халықтың жайылымға шығарылатын мал басына қажетті жайылымдарды есептеу нәтижесіне сәйкес қосымша жайылымдар қажет, жайылым тапшылығы бар.

2039
294
4,5
1323
нет
В структуре земель населенных пунктов сельскохозяйственные угодья занимают 2140 га, в том числе 2039 га пастбищ для нужд населения.
Поголовье скота местного населения Толеген-Тохтаровского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 735 голов, мелкого рогатого скота 1472 голов, лошадей 633 голов (таблица 7).
Таблица 7. Расчет потребности пастбищ для личного подворного скота
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота у населения по округу дополнительно требуются пастбища, дефицит есть.

Округтің ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлері құрамында 20887,1 гектар жайылым бар, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің іс жүзінде барлығы жеке тұлғалар мен мемлекеттік емес заңды тұлғалардың пайдалануында және меншігінде.
Округтің ауыл шаруашылығы құрылымдарындағы – ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал – 1414 бас, ұсақ мүйізді мал – 370 бас, жылқы – 180 бас (8-кесте).
8-кесте. Ауыл шаруашылығы құрылымдары үшін жайылымдарға қажеттілікті есептеу
Округтегі ауыл шаруашылығы құрылымдарындағы жайылымға шығарылатын мал басына қажетті жайылымдарды есептеу нәтижесіне сәйкес қосымша жайылымдар талап етілмейді, жайылым тапшылығы жоқ.
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 13,570 мың гектар жайылым қажет. 735 бас ірі қара мал, 1472 бас ұсақ мүйізді мал және 633 бас жылқы 2,039 мың гектар аумақтағы қоғамдық жайылымдарда жайылады. 1414 бас ірі қара мал, 370 бас ұсақ мүйізді мал және 180 бас жылқы жер пайдалануға берілген, аумағы 4,260 мың гектар жайылымдарда жайылады.
9-кесте. Қажетті қосымша жайылымдар
№ р/н
Босалқы жерлер есебінен талап етілетін қосымша жайылымдар, мың гектар
Қосымша берілетін жайылымдар
Жайылым пайдаланушыларға жер пайдалануға берілуі мүмкін жайылымдар, мың гектар
Халықтың жеке қосалқы шаруашылығындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында резервке алынуға жататын жайылымдар, мың гектар
1
2
3
4
1
5,277
-
5,277
2-қосымша
2026–2030 жылдарға арналған
Ұлан
ауданы Төлеген Тоқтаров
ауылдық
округі бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жоспарына
Жайылымдардың геоботаникалық зерттеу деректері
зерттеу күні, аңыз (легенда) бойынша және табиғи жем-шөптік алқаптар жіктемесіне сәйкес шифрлар
контурлар мен сипаттамалар нөмірлері (жақша ішінде)
жер бедері мен топырақ жағдайларына сәйкестігі көрсетілген табиғи жем-шөптік алқаптардың типтері (әртүрлілігі, модификациялары) атауы. Басқа алқаптар мен жерлердің атауы
Алқап түрі
контурдағы үлесі, пайызбен көрсетілген
алаңы, мың гектар
Қазіргі заманғы қолданыс
Жалпы өнімділік, гектарына центнер (зерттеу жылы)
1
2
3
4
5
6
7
8
М-2а
1
Әлсіз толқынды жазық Оңтүстік қара топырақтардағы кәдімгі орташа саздақ топырақтардағы бозды-бетегелі-әртүрлі шөпті өсімдіктер
жайылым
80
138
Жеке мешік малды жаю
3,6
21
М-5а
2
Әлсіз толқынды жазық Шалғынды-қара топырақтардағы кәдімгі орташа саздақ топырақтардағы бозды-бетегелі-әртүрлі шөпті өсімдіктер
жайылым
80
126
Жеке мешік малды жаю
25б
М-5а
3
Ағынсай аңғары Шалғынды карбонатты қара топырақтардағы орташа саздақ топырақтардағы астық тұқымдасты-әртүрлі шөпті өсімдіктер
жайылым
50
7
Жеке мешік малды жаю
28А
М-5а
4
Ағынсай аңғары Шалғынды сортаңданған қара топырақтардағы орташа саздақ топырақтардағы бидайықты-бетегелі-әртүрлі шөпті өсімдіктер
жайылым
80
18
Жеке мешік малды жаю
23В
М-6а
6
Ағынсай аңғары Жайылмалық шалғынды қара топырақтардағы кәдімгі орташа саздақ топырақтардағы қияқты-әртүрлі шөпті өсімдіктер
жайылым
95
93
Жеке мешік малды жаю
23В
М-6а
12
Ағынсай аңғары Жайылмалық шалғынды қара топырақтардағы кәдімгі орташа саздақ топырақтардағы қияқты-әртүрлі шөпті өсімдіктер
жайылым
50

В составе земель сельскохозяйственного назначения округа числится 20887,1 га пастбищ, практически все земли сельскохозяйственного назначения находятся в пользовании и собственности физических лиц и негосударственных юридических лиц.
Поголовье в сельскохозяйственных формированиях округа - ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах составляет: крупного рогатого скота 1414 головы, мелкого рогатого скота 370 голов, лошадей 180 голов (таблица 8).
Таблица 8. Расчет потребности пастбищ для сельскохозяйственных формирований
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота в сельскохозяйственных формированиях по округу пастбищ дополнительно не требуется, дефицита нет.
Для выпаса сельскохозяйственных животных необходимо 13,570 тысяча гектар. 735 голова КРС, 1472 голова МРС и 633 голов лошадей выпасаются на общественных пастбищах, площадью 2,039 тысяч гектаров, 1414 голов КРС, 370 голов МРС и 180 голов лошадей выпасается на пастбищах предоставленных в землепользование, площадью 4,260 тысяч гектар.
Таблица 9. Требуемые дополнительные пастбища
№ п/п
Требуемые дополнительные пастбища из земель запаса, тысяч гектаров
Дополнительно предоставляемые пастбища
пастбища, которые могут быть предоставлены в землепользование пастбищепользователям, тысяч гектаров
пастбища, подлежащие резервированию в целях удовлетворения нужд населения по выпасу сельскохозяйственных животных личного подворья, тысяч гектаров
1
2
3
4
1
5,277
-
5,277
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по Толеген-
Тохтаровскому сельскому
округу
Уланского района на 2026-2030
годы
Сведения геоботанического обследования пастбищ
Дата, шифры по легенде и по Классификации природных кормовых угодий
Номера контуров и описаний (скобках)
Название типов (разностей, модификаций) природных кормовых угодий с приуроченностью их к рельефу, почвам. Название прочих угодий и земель
Вид угодья
Процент участия в контуре
Площадь, тысяч гектаров
Современное использование
Валовая урожайность, центнеров на гектар (год обследования)
1
2
3
4
5
6
7
8
М-2а
1
Слабоволнистая равнина
Ковыльно-типчаково-разнотравные на черноземах южных обычных суглнистых почвах
пастбище
80
138
выпас частного скота
3,6
21
М-5а
2
Слабоволнистая равнина
Ковыльно-типчаково-разнотравные на луговато-черноземных обычных суглинистых почвах
пастбища
80
126
Выпас частного скота
25б
М-5а
3
Долина ручья
Злаково-разнотравные на луговых черноземах карбонатных суглинистых почвах
пастбища
50
7
Выпас частного скота
28А
М-5а
4
Долина ручья
Волоснецово-типчаково-разнотравные на луговых черноземах солончаковых суглинистых почвах
пастбища
80
18
Выпас частного скота
23В
М-6а
6
Долина ручья
Осоково-разнотравные на пойменных луговых черноземных обычных суглинистых почвах
пастбища
95
93
Выпас частного скота
23В
М-6а
12
Долина ручья
Осоково-разнотравные на пойменных луговых черноземах обычных суглинистых почвах
пастбища
50

636275600
Украинка
30
Барлығы:
100
30
-
-
5-қосымша
Жайылымдарды басқару
және пайдалану жөніндегі
Үлгілік жоспарға
Форма
Ұсынылатын жайылым айналымының схемалары
Жылдар
Учаскелердің нөмірлері
I
II
III
Бірінші жыл
көктемгі маусым
жазғы маусым
күзгі маусым
Екінші жыл
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
жазғы маусым
Үшінші жыл
күзгі маусым
демалыс учаскесі
көктемгі маусым
Төртінші жыл
жазғы маусым
күзгі маусым
демалыс учаскесі
Қорытынды
Ауыл шаруашылығы жерлерін пайдалану кезінде табиғи және егілген жайылымдардың азықтық құндылығының төмендеуін және шөп жамылғысы өнімділігінің азаюын болдырмау үшін жайылым айналымын сақтау қажет, бұл азықтық базаның жағдайын жақсартуға мүмкіндік береді.
Жайылым айналымы – жайылымдарды пайдалану және оларға күтім жасау жүйесі, онда белгілі бір тәртіппен (маусым ішінде, бір жылдан кейін немесе бірнеше жылдан кейін) олардың пайдалану мерзімдері мен тәсілдері өзгеріп отырады. Осы мақсатта жайылымды кезектестіріп пайдалану, мал жаю мен шабындықты алмастыру және жайылымға демалыс беру жүзеге асырылады.
Табиғи-климаттық жағдайлар мен жайылымдардың тозу деңгейін ескере отырып (әсіресе халық пайдаланатын жайылымдарға қатысты), маусымдық-алмастырмалы жайылым айналымы қолданылады. Ол жыл мезгілдері бойынша кезектесіп пайдаланылатын үш қоршаулы (загонды) жүйені қарастырады. Бұл жүйе бойынша әрбір жер учаскесі жайылымды кезектеп пайдалану үшін маусымның басы, ортасы және соңы бойынша бөлінеді.
Жайылым айналымын мал жаюды ұйымдастыру кезінде қолдану қажет, бұл ретте осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылым айналымының қолайлы сызбалары ескеріледі.
2026–2030 жылдарға арналған Төлеген-Тоқтаров ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары жайылымдарды ұтымды пайдалануды қамтамасыз етіп, олардың жағдайын жақсартуға және деградация процесін болдырмауға мүмкіндік береді.

636275600
Украинка
30
Итого:
100
30
-
-
Приложение 5
к Типовому плану
по управлению
пастбищами и их
использованию
Форма
Рекомендуемые схемы пастбищеоборотов
Годы
Номера участков
I
II
III
первый год
весенний сезон
летний сезон
осенний сезон
второй год
отдыхающий участок
весенний сезон
летний сезон
третий год
осенний сезон
отдыхающий участок
весенний сезон
четвертый год
летний сезон
осенний сезон
отдыхающий участок
Заключение
Чтобы не допустить ухудшения кормового достоинства и снижения урожаев травостоя естественных и сеяных пастбищ при использовании сельскохозяйственных угодий необходимо соблюдать пастбищеобороты, что улучшит состояние кормовой базы.
Пастбищеоборотом называется такая система использования пастбищ и ухода за ними, при которой в определенном порядке (в течение сезона, через год или несколько лет) изменяются сроки и способы их использования. Для этого периодически чередуют выпас и сенокошение со сменой сроков пастьбы, предоставляют пастбищу отдых.
Исходя из природно-климатических условий и сбитости пастбищ (что особенно актуально применительно к пастбищам, используемым населением), используется сменно-сезонный пастбищеоборот, который предусматривает трех-загонную схему с последовательной сменой загонов в течение сезонов года. При такой схеме пастбищеоборота каждый участок необходимо делить на загоны очередного стравливания: для начала, середины и конца сезона.
Пастбищеоборот необходимо применять при организации пастбищ для выпаса скота, учитывая приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 3 к настоящему Плану.
Разработанный План по управлению пастбищами и их использованию по Толеген-Тохтаровскому сельскому округу Уланского района на 2026-2030 годы позволит обеспечить рациональное использование пастбищ, улучшить их состояние, предотвратить процесс деградации.