Өскемен қаласы әкімдігінің 2024 жылғы 4 мамырдағы № 1638 "Өскемен қаласының тұрғын үй қорын реновациялаудың 2024-2029 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Шығыс Қазақстан облысы Өскемен қаласы әкімдігінің 2026 жылғы 1 шілдедегі № 2068 қаулысы
Өскемен қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Өскемен қаласы әкімдігінің 2024 жылғы 4 мамырдағы № 1638 "Өскемен қаласының тұрғын үй қорын реновациялаудың 2024-2029 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Өскемен қаласының тұрғын үй қорын реновациялаудың 2024-2029 жылдарға арналған бағдарламасында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Реновация қаланың "ескі" кварталдарын Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен апаттық тұрғынжайды бұзу және одан азаматтарды көшіру жолымен кешенді реконструкциялауды көздейді.";
9-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл санаттың негізі нормативтік қызмет мерзімі төмен көппәтерлі тұрғын үйлер болып табылады. Мұндай үйлердің көп бөлігі тұрғынжайларды жекешелендіру кезеңінде күрделі жөндеу жүргізбестен немесе оны орындау шығындарын өтемей жеке меншікке берілді. Бұл тұрғынжайлар үй иелерінің қажетті қаражатының болмауына байланысты, үйлерді күрделі жөндеу іс жүзінде жүргізілмеді, кейіннен бұл олардың одан әрі тозуына әкелді.";
10-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұрғын үй қорын сапалы жаңартуды көздейтін реновация бағдарламасын іске асыру азаматтарды тұрғынжаймен қамтамасыз ету көрсеткішін жақсартуға мүмкіндік береді және тұрғын үй аумақтарын тұрақты дамытуға, экономикалық, әлеуметтік, өзге де қоғамдық мүдделерді ескере отырып, қолайлы тіршілік ортасын, қоғамдық кеңістіктерді құруға және аумақты абаттандыруға ықпал етеді, Өскемен қаласының жаңа, заманауи келбетін қалыптастыруға мүмкіндік береді.";
14-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) меншік иелерінің тұрғынжайды реновациялау бойынша ұсынылатын іс-шараларға қатынасын көрсететін меншік иелерінің жалпы жиналысының хаттамасы.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Меншік иелеріне тұрғынжай беру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жылжымайтын мүлікке құқық белгілейтін құжаттар негізінде жүзеге асырылатын болады.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Тұрғынжайдың жалпы ауданының 1 шаршы метрін сату құны салынып жатқан тұрғын үйдің жайлылық деңгейімен және іске асыру кезіндегі жылжымайтын мүлік нарығының қалыптасқан конъюнктурасымен айқындалатын болады, бірақ құрылыс құнынан төмен емес.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в постановление акимата города Усть-Каменогорска от 4 мая 2024 года № 1638 "Об утверждении Программы реновации жилищного фонда города Усть-Каменогорска на 2024-2029 годы"
Постановление акимата города Усть-Каменогорска Восточно-Казахстанской области от 1 июля 2026 года № 2068
Акимат города Усть-Каменогорска ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Внести в постановление акимата города Усть-Каменогорска от 4 мая 2024 года № 1638 "Об утверждении Программы реновации жилищного фонда города Усть-Каменогорска на 2024-2029 годы" следующие изменения:
в Программе реновации жилищного фонда города Усть-Каменогорска на 2024-2029 годы, утвержденной указанным постановлением:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Реновация предусматривает комплексную реконструкцию "старых" кварталов города путем сноса аварийного жилища и переселения из него граждан в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.";
абзац третий пункта 9 изложить в следующей редакции:
"Основу этой категории составляют многоквартирные жилые дома с низким нормативным сроком эксплуатации. Большая часть таких домов в период приватизации жилищ была передана в частную собственность без проведения капитального ремонта или возмещения затрат на его выполнение. В дальнейшем капитальный ремонт данных домов практически не проводился в связи с отсутствием у собственников жилищ необходимых средств, что привело к дальнейшему их обветшанию.";
абзац второй пункта 10 изложить в следующей редакции:
"Реализация Программы реновации, предусматривающей качественное обновление жилищного фонда, позволит улучшить показатель обеспеченности жилищем граждан и будет способствовать устойчивому развитию жилых территорий, созданию благоприятной среды жизнедеятельности, общественных пространств и благоустройству территории с учетом экономических, социальных, иных общественных интересов, позволит сформировать новый, современный облик города Усть- Каменогорска.";
подпункт 3) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"3) протокол общего собрания собственников, отражающее отношение собственников к предлагаемым мероприятиям по реновации жилища.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Предоставление собственникам жилища будет осуществляться на основании правоустанавливающих документов на недвижимое имущество согласно законодательству Республики Казахстан.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Стоимость реализации 1 квадратного метра общей площади жилья будет определяться уровнем комфортности строящегося жилища и сложившейся конъюнктуры рынка недвижимости на момент реализации, но не ниже себестоимости строительства.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

"24. Егер тұрғын мемлекеттен пәтер жалдаушы болып табылса, жалдау шарты негізінде жаңа тұрғынжай беріледі.".
2. "Өскемен қаласының тұрғын үй қатынастары бөлімі" мемлекеттік мекемесі осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Өскемен қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау жетекшілік ететін Өскемен қаласы әкімінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Өскемен қаласының әкімі А. Акышов

"24. Если житель является нанимателем квартиры у государства, новое жилище будет предоставлено на основании договора найма.".
2. Государственному учреждению "Отдел жилищных отношений города Усть-Каменогорска" обеспечить размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Усть-Каменогорска после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением данного постановления возложить на курирующего заместителя акима города Усть-Каменогорска.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Усть-Каменогорска А. Акышов