"Шығыс Қазақстан облысының балалар құқықтарын қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесі мен құрылымын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2026 жылғы 24 маусымдағы № 165 қаулысы
Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 39-бабы 2-тармағына, 40-бабы 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 2-тармағына, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 17-бабы 7) тармақшасына, 164-бабына және "Жергілікті атқарушы органдардың құрылымы мен штат саны лимиттерінің кейбір мәселелері туралы" Шығыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2026 жылғы 28 мамырдағы № 139 қаулысына сәйкес Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес "Шығыс Қазақстан облысының балалар құқықтарын қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес "Шығыс Қазақстан облысының балалар құқықтарын қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы бекітілсін.
3. Шығыс Қазақстан облысының балалар құқықтарын қорғау басқармасы:
1) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жариялау үшін "Қазақстан Республикасының заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдауды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің білім беру мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Шығыс Қазақстан облысының әкімі Н. Сақтағанов
елісілді"
Шығыс Қазақстан облысы
мемлекеттік сатып алу және
коммуналдық меншік
басқармасының басшысы
___________Р. Баирбеков
2026 жылғы "___" ________
"Келісілді"
Шығыс Қазақстан облысы
экономика және бюджеттік
жоспарлау басқармасының
басшысы
___________Н. Маратов
2026 жылғы "___" ________
Шығыс Қазақстан облысы
әкімдігінің
2026 жылғы "24" маусым
№ 165 қаулысына
1-қосымша
"Шығыс Қазақстан облысының балалар құқықтарын қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ережесі
1. Жалпы ережелер
1. "Шығыс Қазақстан облысының балалар құқықтарын қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Басқарма) Шығыс Қазақстан облысының аумағында балалардың құқықтарын қорғау саласында кәмелетке толмағандардың (балалардың) құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыратын және жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

Об утверждении положения и структуры государственного учреждения "Управление по защите прав детей Восточно-Казахстанской области"
Постановление Восточно-Казахстанского областного акимата от 24 июня 2026 года № 165
В соответствии с пунктом 2 статьи 39, пунктом 2 статьи 40 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 7) статьи 17, статьей 164 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" и постановлением Восточно-Казахстанского областного акимата от 28 мая 2026 года № 139 "О некоторых вопросах структуры и лимитов штатной численности местных исполнительных органов", Восточно-Казахстанский областной акимат ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить положение государственного учреждения "Управление по защите прав детей Восточно-Казахстанской области" согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Утвердить структуру государственного учреждения "Управление по защите прав детей Восточно-Казахстанской области" согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Управлению по защите прав детей Восточно-Казахстанской области обеспечить:
1) в течении пяти дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для опубликования в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области, курирующего вопросы образования.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования
Аким Восточно-Казахстанской области Н. Сактаганов
"Согласовано"
Руководитель управления
по государственным закупкам
и коммунальной собственности
Восточно-Казахстанской области
____________ Р. Баирбеков
"____" _________2026 года
"Согласовано"
Руководитель управления
экономики и бюджетного планирования
Восточно-Казахстанской области
____________ Н. Маратов
"____" _________2026 года
Приложение 1 к постановлению
Восточно-Казахстанского
областного акимата
от "24" июня 2026 года
№ 165
Положение о государственном учреждении "Управление по защите прав детей Восточно-Казахстанской области"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление по защите прав детей Восточно-Казахстанской области" (далее – Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим и реализующим государственную политику в области защиты прав и законных интересов несовершеннолетних (детей) на территории Восточно-Казахстанской области.

2. Басқарманың аудандарда, қалаларда орналасқан, өзіне есеп беретін және бақылауындағы ұйымдары мен мекемелері болуы мүмкін.
3. Басқарма өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлғасы болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және қазақ тілінде өз атауы жазылған мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Басқарма өз құзыреті мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Басқарманың құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Шығыс Қазақстан облысы, Өскемен қаласы, Қазақстан көшесі, 59/1, пошталық индексі 070004.
10. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға өз өкілеттіктеріне жататын міндеттерді орындау бойынша кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен Басқармаға кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмеген жағдайда алынған кірістер мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. Мемлекеттік органның міндеттері мен өкілеттіктері
13. Міндеттері:
1) кәмелетке толмағандардың (балалардың) құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) балалардың құқықтарын қамтамасыз етуді, олардың құқықтарын бұзушылық профилактикасын және оны ерте анықтауды үйлестіру, сондай-ақ балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі шараларды қабылдау;
3) білім беру, тәрбие, денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғау, мәдениет және спорт саласында балалар мүдделеріне орай Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Балалардың құқықтарын қорғау комитеті айқындаған мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру;

2. Управление может иметь подотчетные и подконтрольные ему организации и учреждения, располагаемые в районах, городах.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управления и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Управления утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: Республика Казахстан, Восточно-Казахстанская область, город Усть-Каменогорск, улица Казахстан, 59/1, почтовый индекс 070004.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления по защите прав детей.
11. Финансирование деятельности Управления по защите прав детей осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управления по защите прав детей.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) реализация государственной политики в области защиты прав и законных интересов несовершеннолетних (детей);
2) координация обеспечения прав детей, профилактики и раннего выявления нарушений их прав, а также принятия мер по их защите;
3) организация мероприятий по реализации государственной политики в интересах детей в области образования, воспитания, здравоохранения, социальной защиты, культуры и спорта, определенных Комитетом по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан;

4) балалардың құқықтарын қамтамасыз етуге, олардың құқықтарын бұзушылық профилактикасына және оны ерте анықтауға, балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі шараларды қабылдауға бағытталған шаралардың іске асырылуына мониторингті жүзеге асыру;
5) зорлық-зомбылыққа, қатыгездікпен қарау мен буллингке ұшыраған кәмелетке толмағандарды анықтауға қатысу, сондай-ақ оларға кешенді көмек көрсету мен сүйемелдеуді ұйымдастыру;
6) уәкілетті органдарды, ұйымдарды, отбасын қолдау орталықтары мен психологиялық қолдау орталықтарын тарта отырып, тәуекел тобында тұрған балалар мен отбасыларға көмек көрсетуді ұйымдастыру және өз құзыреті шегінде жеке профилактика шараларын қолдану;
7) балалар құқықтарын қорғау, өмірде қиын жағдайға ұшыраған балалар мен отбасыларға көмек көрсету мәселелері бойынша ведомствоаралық өзара іс-қимылды ұйымдастыру;
8) Қазақстан Республикасының Конституциясында және заңнамасында көзделген балалардың басқа да құқықтары мен заңды мүдделерінің іске асырылуын қамтамасыз ету;
9) психологиялық қолдау орталықтарының қызметін үйлестіру;
10) психологиялық қолдау орталықтарының білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғау және құқық қорғау органдарымен ведомствоаралық өзара іс-қимылын үйлестіру;
11) мемлекеттің қорғаншылық және қамқоршылық функцияларын жүзеге асыруын үйлестіру;
12) балалар құқықтарын, оның ішінде қылмыстық процесте құқықтық қолдауды және қорғауды қамтамасыз ету, сондай-ақ зорлық-зомбылық құрбаны және куәгері болып табылатын балаларға көмек көрсетуді үйлестіру;
13) цифрлық сервистер мен платформаларды дамыту және енгізу арқылы саланы цифрландыруды қамтамасыз ету, қызметте цифрлық құралдарды қолдануды үйлестіру, инвестициялар тартуға және халықаралық ынтымақтастықты дамытуға жәрдемдесу, сондай-ақ инновациялық білім беру шешімдері мен заманауи цифрлық тәсілдерді ілгерілету;
14) басқарма қызметі саласында киберқауіпсіздікті, оның ішінде білім беру саласында пайдаланылатын ақпараттық жүйелер мен цифрлық ресурстарды қорғауды қоса ала отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қамтамасыз ету;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттер.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
Басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша облыс әкімі шешімдерінің, өкімдерінің облыс әкімдігінің қаулыларының жобаларын дайындауға қатысу;
заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мемлекеттік органдардан, ұйымдардан және жеке тұлғалардан қажетті ақпарат пен құжаттарды сұрату және алу;
Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңестер, семинарлар, конференциялар өткізу;
облыстың атқарушы органдарының құрылымын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
Басқарманың құзыретіне жататын мәселелер бойынша облыстың атқарушы органдарының, аудандар мен қалалардың жергілікті атқарушы органдарының қызметіне талдау жүргізу;
өз қызметін жүзеге асыруға қажетті өзге де құқықтар.

4) осуществление мониторинга реализации мер, направленных на обеспечение прав детей, профилактику и раннее выявление нарушений их прав, принятие мер по защите прав детей;
5) участие в выявлении несовершеннолетних, подвергшимся насилию, жестокому обращению, буллингу, а также организация оказания им комплексной помощи и сопровождения;
6) организация помощи и применение мер индивидуальной профилактики в пределах своей компетенции с привлечением уполномоченных органов, организаций, центров поддержки семьи и центров психологической поддержки, для семей и детей группы риска;
7) организация межведомственного взаимодействия по вопросам защиты прав детей, оказания помощи детям и семьям, находящимся в трудной жизненной ситуации;
8) обеспечение реализации Конституционных и иных предусмотренных законодательством Республики Казахстан прав и законных интересов детей;
9) координация деятельности центров психологической поддержки;
10) координация межведомственного взаимодействия центров психологической поддержки с организациями образования, здравоохранения, социальной защиты и правоохранительными органами;
11) координация осуществления функций государства по опеке и попечительству;
12) обеспечение правового сопровождения и защиты прав детей, в том числе в уголовном процессе, а также координация помощи детям – жертвам и свидетелям насилия;
13) обеспечение цифровизации отрасли путем развития и внедрения цифровых сервисов и платформ, координации применения цифровых инструментов в деятельности, содействия привлечению инвестиций и развитию международного сотрудничества, а также продвижения инновационных образовательных решений и современных цифровых подходов;
14) обеспечение кибербезопасности в сфере деятельности управления, включая защиту информационных систем и цифровых ресурсов, используемых в сфере образования, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
15) иные задачи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1) права:
участвовать в подготовке проектов решений, распоряжений акима области, постановлений акимата области по вопросам, относящимся к компетенции Управления;
запрашивать и получать в установленном законодательством порядке необходимую информацию и документы от государственных органов, организаций и физических лиц по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
проводить совещания, семинары, конференции по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
вносить предложения по совершенствованию структуры исполнительных органов области;
проводить анализ работы исполнительных органов области, местных исполнительных органов районов, городов по вопросам, относящимся к компетенции Управления;
иные права, необходимые для осуществления своей деятельности.

2) міндеттері:
заңды және негізделген шешімдер қабылдау;
қабылданған шешімдердің орындалуын бақылауды қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қабылдау және қарау, олардың орындалуын бақылау;
жеке және заңды тұлғалар мен олардың өкілдерін қабылдауды ұйымдастыру;
мемлекеттік органның қалыпты жұмыс істеуіне кедергі келтіретін әрекеттерге (әрекетсіздікке) және актілер қабылдауға жол бермеу;
жұмыс барысында алынған құжаттар мен мәліметтердің сақталуын қамтамасыз ету, мемлекеттік құпиялар және заңмен қорғалатын өзге де құпиялар туралы заңнама талаптарын сақтау;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де өкілеттіктерді іске асыру;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де міндеттерді орындау.
15. Функциялары:
1) балалардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) балалардың конституциялық құқықтары мен бостандықтарының, сондай-ақ олардың өмір сүру сапасының құқықтық және әлеуметтік кепілдіктерінің сақталуын қамтамасыз ету;
3) балалардың құқықтарын қамтамасыз етуді, олардың құқықтарын бұзушылық профилактикасын және оны ерте анықтауды үйлестіру, балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі шараларды қабылдау;
4) тәрбие, білім беру, денсаулық сақтау, ғылым, мәдениет және спорт, әлеуметтік қызмет көрсету және отбасын әлеуметтік қорғау саласында балалар мүдделеріне орай Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі Балалардың құқықтарын қорғау комитеті айқындаған мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру;
5) балалардың құқықтарын қамтамасыз етуге, олардың құқықтарын бұзушылық профилактикасына және оны ерте анықтауға, балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі шараларды қабылдауға бағытталған шаралардың іске асырылуына мониторингті жүзеге асыру;
6) зорлық-зомбылыққа, қатыгездікпен қарау, жәбірлеуге (буллингке) ұшыраған кәмелетке толмағандарды анықтауға қатысу;
7) уәкілетті органдар мен ұйымдарды, оның ішінде отбасын қолдау орталықтары мен психологиялық қолдау орталықтарын тарта отырып, өз құзыреті шегінде отбасыларға және мынадай:
- отбасын қолдау орталықтары мен психологиялық қолдау орталықтары қолдап отырған;
- кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссияның отырыстарында қаралған;
- баланың құқықтарын қорғау жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын ұйымдарда құқықтарының бұзылуына байланысты (оның ішінде қатыгездікпен қарау салдарынан) бұрын болған;
- тұрмыстық зорлық-зомбылық фактілері анықталған, өмірде қиын жағдайға ұшыраған адамдарды (отбасыларды) ерте анықтау және оларға қолдау көрсетуді ұйымдастыру жөніндегі мобильдік топтар анықтаған;
- кәмелетке толмағандарды тәрбиелеу, оқыту және (немесе) күтіп-бағу бойынша өз міндеттерін орындамайтын, сондай-ақ олардың мінез-құлқына теріс әсер ететін ата-аналары, заңды өкілдері бар балаларға көмек ұйымдастыру және жеке профилактика шараларын қолдану;

2) обязанности:
принимать законные и обоснованные решения;
обеспечивать контроль за исполнением принятых решений;
принимать и рассматривать обращения физических и юридических лиц в порядке и сроки установленные законодательством Республики Казахстан, контролировать их исполнение;
организовывать прием физических и юридических лиц и их представителей;
не допускать действий (бездействий) и принятия актов, создающих препятствие для нормального функционирования государственного органа;
обеспечивать сохранность документов и сведений, полученных в ходе работы, соблюдать требования законодательства о государственных секретах и иной охраняемой законом тайне;
реализовывать иные полномочия, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
выполнять иные обязанности, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) реализация государственной политики в области защиты прав и законных интересов детей;
2) обеспечение соблюдения конституционных прав и свобод детей, а также правовых и социальных гарантий качества жизни детей;
3) координация обеспечения прав детей, профилактики и раннего выявления нарушений их прав, принятие мер по защите прав детей;
4) осуществление мероприятий по реализации государственной политики в интересах детей в области воспитания, образования, здравоохранения, науки, культуры и спорта, социального обслуживания и социальной защиты семьи, определенных Комитетом по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан;
5) осуществление мониторинга реализации мер, направленных на обеспечение прав детей, профилактику и раннее выявление нарушений их прав, принятие мер по защите прав детей;
6) участие в выявлении несовершеннолетних, подвергшихся насилию, жестокому обращению, травле (буллингу);
7) организация помощи и применение мер индивидуальной профилактики в пределах своей компетенции с привлечением уполномоченных органов и организаций, в том числе центров поддержки семьи и центров психологической поддержки, для семей и детей:
- находящихся на сопровождении центров поддержки семьи и центров психологической поддержки;
- рассмотренных на заседаниях комиссии по делам несовершеннолетних и защите их прав;
- ранее находившихся в организациях, осуществляющих функции по защите прав ребенка, в связи с нарушением их прав (в том числе вследствие жестокого обращения);
- выявленных мобильными группами по раннему выявлению и организации оказания поддержки лицам (семьям), находившимся в трудной жизненной ситуации, где установлены факты бытового насилия;
- родители, законные представители которых не исполняют свои родительские обязанности по воспитанию, обучению и (или) содержанию несовершеннолетних, а также отрицательно влияют на их воспитание;

8) осы тармақтың 7) тармақшасында аталған балаларға алты айда кемінде бір рет ұдайы бару және олардың жағдайын бағалау;
9) кәмелетке толмағандар болатын білім беру, денсаулық сақтау, мәдениет және спорт жүйелерінің мемлекеттік органдары мен ұйымдарына кедергісіз бару;
10) мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдардан балалардың құқықтарын қамтамасыз ету, олардың құқықтарын бұзушылық профилактикасы және оны ерте анықтау мәселелері бойынша, сондай-ақ балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі қабылданған шаралар туралы ақпарат сұрату;
11) өз құзыреті шегінде мобильді топтардың жұмысына қатысу;
12) балалардың құқықтарын қорғау жөніндегі әртүрлі мемлекеттік, қоғамдық және халықаралық, сондай-ақ өмірде қиын жағдайға ұшыраған балаларға көмек көрсету мәселелері бойынша ұйымдардың ведомствоаралық ынтымақтастығын қамтамасыз ету және қызметін үйлестіру;
13) балалардың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөнінде ақпараттық-түсіндіру қызметін жүзеге асыру;
14) балалардың құқықтарын қорғау саласында жергілікті атқарушы органдарға әдістемелік басшылықты жүзеге асыру, сондай-ақ балалардың құқықтарын қорғау саласында мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты жүзеге асыратын үкіметтік емес ұйымдарға ақпараттық, консультативтік және әдістемелік қолдау көрсету;
15) облыс, аудан/қалалардағы Кәмелетке толмағандардың істері және олардың құқықтарын қорғау жөніндегі комиссиялардың отырыстарына қатысу;
16) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерінде (арыздарында, шағымдарында), сұрау салуларында, ұсыныстарында, пікірлері мен хабарламаларында көтерілетін жүйелік мәселелерге талдау, мониторинг жүргізу және анықтау;
17) психологиялық қолдау орталықтарының қызметін үйлестіру;
18) психологиялық қолдау орталықтарының қызметін әдістемелік сүйемелдеуді жүзеге асыру, психологиялық көмек көрсетудің бірыңғай тәсілдерін әзірлеу және енгізу;
19) мектептер мен колледждердің психологиялық қызметтері қызметінің тиімділігіне мониторинг және талдау жүргізу;
20) психологиялық қолдау орталықтарының білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қорғау және құқық қорғау органдарымен ведомствоаралық өзара іс-қимылын үйлестіру;
21) өмірде қиын жағдайға ұшыраған, сондай-ақ зорлық-зомбылықтан зардап шеккен балаларға психологиялық көмек көрсету шараларын үйлестіру;
22) психологиялық қолдау орталықтарының қызметін жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
23) суицидтік ниеті, буллинг, зорлық-зомбылық диагностикасы нәтижесінде анықталған және өз бетінше көмекке жүгінген барлық балалардың мектептердің психологиялық қызметтерімен сүйемелденуін қамтамасыз етуді мониторингтеу;

8) регулярное посещение и оценка положения детей, указанных в подпункте 7) настоящего пункта, не реже одного раза в шесть месяцев;
9) беспрепятственное посещение государственных органов и организации систем образования, здравоохранения и социальной защиты населения, культуры и спорта, где находятся несовершеннолетние;
10) запрашивание информации у государственных органов и иных организаций по вопросам обеспечения прав детей, профилактики и раннего выявления нарушений их прав, а также о принятых мерах по защите прав детей;
11) участие в работе мобильных групп в пределах своей компетенции;
12) обеспечение межведомственного сотрудничества и координации деятельности различных государственных, общественных и международных организаций, защите прав детей, а также вопросам оказания помощи детям, оказавшимся в трудной жизненной ситуации;
13) информационно-разъяснительная деятельность по реализации государственной политики в области по защите прав детей;
14) осуществление методического руководства местных исполнительных органов в сфере охраны прав детей, а также оказание информационной, консультативной, методической поддержки неправительственным организациям, осуществляющим государственный социальный заказ в сфере охраны прав детей;
15) участие в заседаниях Комиссий по делам несовершеннолетних и защите их прав области, районов/городов;
16) осуществление анализа, мониторинга и выявления системных проблем, поднимаемых физическими и юридическими лицами в обращениях (заявлениях, жалобах), запросах, предложениях, откликах и сообщениях;
17) координация деятельности центров психологической поддержки;
18) методическое сопровождение деятельности центров психологической поддержки, разработка и внедрение единых подходов к оказанию психологической помощи.
19) мониторинг и анализ эффективности деятельности психологических служб школ и колледжей;
20) координация межведомственного взаимодействия центров психологической поддержки с организациями образования, здравоохранения, социальной защиты и правоохранительными органами;
21) координация мер по оказанию психологической помощи детям, оказавшимся в трудной жизненной ситуации, а также пострадавшим от насилия;
22) выработка предложений по совершенствованию деятельности центров психологической поддержки;
23) мониторинг обеспечения сопровождения психологическими службами школ всех детей, выявленных по итогам диагностики суицидального настроения, буллинга, насилия, и обратившихся самостоятельно за помощью;

24) уәкілетті органдар мен ұйымдарды, оның ішінде отбасын қолдау орталықтары мен психологиялық қолдау орталықтарын тарта отырып, өз құзыреті шегінде отбасыларға және мынадай:
- орта білім беру ұйымдары мен техникалық және кәсіптік білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ұйымдардың педагог-психологтарында және әлеуметтік педагогтерінде тәуекел тобында тұрған балаларға, оның ішінде кәмелетке толмағандарға көмек көрсетуді ұйымдастыру және жеке профилактика шараларын қолдану;
25) балалардың құқықтарын қылмыстық процесте құқықтық қолдап отыруды қамтамасыз ету;
26) қылмыстық іс жүргізудің барлық сатыларында зорлық-зомбылық құрбаны және куәгері болған балалардың құқықтарын қорғауға жәрдемдесу;
27) қылмыстық салада балалар құқықтарын бұзушылық жағдайларын ерте анықтау және әрекет ету жұмыстарын ұйымдастыру;
28) қылмыстық процесте профилактикалық шаралар әзірлеу үшін балалар құқықтарын бұзушылық жағдайларын есепке алу және талдау жүргізу;
29) кәмелетке толмағандарға қатысты жасалған жеке адамға қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша қылмыстық процесс шеңберінде балаға көмек көрсетуді және оны қолдап отыруды ұйымдастырудың жеке жоспарын құру;
30) зорлық-зомбылыққа, қатыгездікпен қарау, жәбірлеуге (буллингке) ұшыраған, сондай-ақ зорлық-зомбылық куәгері болған кәмелетке толмағандарға көмек көрсету қызметін үйлестіру;
31) зорлық-зомбылыққа, қатыгездікпен қарау, жәбірлеуге (буллингке) ұшыраған кәмелетке толмағандарды, девиантты мінез-құлықты балаларға арналған арнайы мектептерден және түрмелерден оралған балаларды жеке қолдап отыруды жүргізу;
32) арнайы әлеуметтік қызметтер беру үшін зорлық-зомбылыққа ұшыраған кәмелетке толмағандардың қажеттілігіне арнайы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарына сәйкес талдау жүргізу және білім беру саласындағы уәкілетті органға ұсыныстар жолдау;
33) балаларға қатысты зорлық-зомбылық пен буллингке қарсы ұлттық ақпараттық науқан жүргізу;
34) қорғаншылық немесе қамқоршылық функцияларын жүзеге асыру;
35) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды асырап алуға, қорғаншылыққа, қамқоршылыққа, патронатқа, қабылдайтын отбасыға, бала қонақтайтын және оны қабылдайтын кәсіби отбасыларға беру және орналастыру;
36) қорғаншылықтағы (қамқоршылықтағы), патронаттық тәрбиедегі, баланы қабылдайтын отбасылардағы, баланы қабылдайтын кәсіби отбасылардағы балалардың жай-күйін бағалау және оларға қажетті көмек көрсету мақсатында ұдайы бару арқылы алты айда кемінде бір рет балалардың жағдайын мониторингтеу және бағалау;
37) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған ұйымдардың қызметін үйлестіру;

24) организация помощи и применение мер индивидуальной профилактики в пределах своей компетенции с привлечением уполномоченных органов и организаций, в том числе центров поддержки семьи и центров психологической поддержки, для семей и детей:
- находящихся в группе риска у педагогов-психологов и социальных педагогов организаций среднего образования и организаций, реализующих образовательные программы технического и профессионального образования, в том числе для несовершеннолетних;
25) обеспечение правового сопровождения детей в уголовном процессе;
26) содействие защите прав детей-жертв и свидетелей насилия на всех стадиях уголовного производства;
27) организация раннего выявления и реагирования на случаи нарушения прав детей в уголовной сфере;
28) ведение учета и анализа случаев нарушений прав детей в уголовном процессе для выработки мер профилактики;
29) создание индивидуального плана организации оказания помощи и сопровождения ребенка в рамках уголовного процесса по уголовным правонарушениям против личности, совершенным в отношении несовершеннолетних;
30) координация деятельности по оказанию помощи несовершеннолетним, подвергшимся насилию, жестокому обращению, травле (буллингу), а также ставшим свидетелями насилия;
31) ведение индивидуального сопровождения несовершеннолетних, подвергшихся насилию, жестокому обращению, травле (буллингу), детей, возвратившихся из специальных школ для детей с девиантным поведением и тюрем;
32) проведение анализа потребностей несовершеннолетних, подвергшихся насилию в предоставлении специальных социальных услуг в соответствии со стандартами оказания специальных социальных услуг и направляет предложения в уполномоченный орган в области образования;
33) проведение национальной информационной кампании против насилия и буллинга в отношении детей;
34) осуществление функций по опеке или попечительству;
35) передача и устройство детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей на усыновление (удочерение), опеку, попечительство, патронат, в приемную семью, гостевую и приемную профессиональную семью;
36) мониторинг и оценка положения детей посредством регулярных посещений детей, находящихся под опекой (попечительством), на патронатном воспитании, в приемных семьях и приемных профессиональных семьях, с целью оценки их состояния и оказания необходимой помощи не реже одного раза в шесть месяцев;
37) координация деятельности организаций для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;

38) жетім балалардың, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалардың және балаларды тәрбиелеуге алғысы келетін адамдардың республикалық деректер банкін қалыптастыру;
39) отбасы және балалар саласында мемлекеттік қызметтер көрсету;
40) қорғаншылықтағы (қамқоршылықтағы), патронаттағы, баланы қабылдайтын отбасылардағы, баланы қабылдайтын кәсіби отбасылардағы балалардың жай-күйін бағалау және оларға қажетті көмек көрсету мақсатында ұдайы бару арқылы алты айда кемінде бір рет балалардың жағдайын мониторингтеу және бағалау.
3. Мемлекеттік орган басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқармаға басшылықты басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуы және өз өкілеттіктерінің жүзеге асырылуы үшін жеке жауаптылықта болады.
17. Басқарманың басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарма басшысының орынбасарлары бар, олар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымдарға тағайындалады және лауазымдардан босатылады.
19. Басқарма басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың жұмысын ұйымдастырады және басшылық етеді;
2) Басқармаға жүктелген функциялардың орындалуы үшін жеке жауаптылықта болады;
3) Басқарма атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
4) өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Басқарманың мүдделерін білдіреді;
5) шарттар жасасады;
6) сенімхаттар береді;
7) Басқарма бөлімдерінің ережелерін бекітеді;
8) өз құзыреті шегінде Басқарманың барлық қызметкерлері үшін, оның ішінде оған бағынысты және бақылауындағы білім беру бөлімдерінің қызметкерлері үшін міндетті бұйрықтар мен нұсқаулар шығарады;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Басқарманың лауазымды тұлғаларын және өзге де қызметкерлерін, сондай-ақ Басқармаға қарасты ұйымдардың басшыларын жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Басқарма қызметкерлеріне және Басқарма басшысы тағайындайтын өзге де жұмысшыларға көтермелеу шаралары мен тәртіптік жазалар қолданады;
11) Басқармада сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі қажетті шараларды қабылдайды және ол үшін жеке жауапты болады;
12) мемлекеттік қызметке ерлер мен әйелдердің тәжірибесіне, қабілеттеріне және кәсіби даярлығына сәйкес тең қолжетімділікті қамтамасыз етеді;
13) Басқарма жұмысын ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды;
14) облыс әкімі мен әкімдігінің тапсырмалары мен актілерін орындайды;
15) құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілер жобаларын әзірлеуді ұйымдастырады;

38) формирование республиканского банка данных детей-сирот, детей, оставшихся без попечения родителей, и лиц, желающих принять детей на воспитание в свои семьи;
39) оказание государственных услуг в сфере семьи и детей;
40) мониторинг и оценка положения детей посредством регулярных посещений детей, находящихся под опекой (попечительством), на патронате, в приемных семьях, приемных профессиональных семьях, с целью оценки их состояния и оказания необходимой помощи не реже одного раза в шесть месяцев.
3. Статус, полномочия руководителя государственного органа
16. Руководство Управлением осуществляется руководителем, который несҰт персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия руководителя Управления:
1) организует и руководит работой Управления;
2) несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление функций;
3) без доверенности действует от имени Управления;
4) представляет интересы Управления в государственных органах и иных организациях в пределах своей компетенции;
5) заключает договоры;
6) выдает доверенности;
7) утверждает положения отделов Управления;
8) в пределах своей компетенции издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников учреждений и организации Управления, в том числе подотчетных и подконтрольных ему отделов образования;
9) принимает на работу и увольняет с работы должностных лиц и иных работников Управления в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также руководителей организаций, находящихся в ведении Управления;
10) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Управления и иных работников, назначаемых руководителем Управления в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
11) принимает необходимые меры по противодействию коррупции в Управлении и несет за это персональную ответственность;
12) обеспечивает равный доступ мужчин и женщин к государственной службе в соответствии с их опытом, способностями и профессиональной подготовкой;
13) организует, координирует и контролирует работу Управления;
14) исполняет поручения и акты акима и акимата области;
15) организует разработку проектов нормативных правовых актов в пределах компетенции;

16) қызметтік әдеп нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
17) жеке және заңды тұлғалар өкілдерінің қабылдау кестесін бекітеді;
18) Қазақстан Республикасының заңнамасымен, осы Ережемен және Шығыс Қазақстан облысы әкімдігімен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Басқарма басшысының өкілеттіктерін оның болмаған кезеңінде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Басқарма басшысы өз орынбасарларының және Басқарманың өзге де қызметкерлерінің өкілеттіктерін Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес айқындайды.
4. Мемлекеттік органның мүлкі
21. Басқарма заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығындағы оқшауланған мүлікке ие бола алады.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік есебінен, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде алынған мүліктен (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздерден қалыптастырылады.
22. Басқармаға бекітілген мүлік облыстық коммуналдық меншікке жатады.
23. Басқарма өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша бөлінген қаражат есебінен алынған мүлікті, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, өз бетінше иеліктен шығаруға немесе өзге де тәсілмен билік етуге құқылы емес.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Шығыс Қазақстан облысы
әкімдігінің
2026 жылғы "24" маусым
№ 165 қаулысына
2-қосымша
"Шығыс Қазақстан облысының балалар құқықтарын қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы
Басқарма басшысы
Қорғаншылық, қамқоршылық және балалар құқықтарын қорғау бөлімі
Бам маман – заңгер

16) обеспечивает соблюдение норм служебной этики;
17) утверждает график личного приема физических лиц и представителей юридических лиц;
18) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан, настоящим Положением и Восточно-Казахстанским областным акиматом.
Исполнение полномочий руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Руководитель Управления определяет полномочия своих заместителей и иных сотрудников Управления в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа
21. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к областной коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
24. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2 к постановлению
Восточно-Казахстанского
областного акимата
от "24" июня 2026 года
№ 165
Структура государственного учреждения "Управление по защите прав детей Восточно-Казахстанской области"
Руководитель управления
Отдел опеки, попечительства и защиты прав детей
Главный специалист – юрист