"Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің кеңесшісі-Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің төрағасының 2026 жылғы 13 наурыздағы № 12 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының 2020 жылғы 23 қазандағы № 9-нқ бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы туралы ережеде:
13-тармақта:
мынадай мазмұндағы 3-2) тармақшамен толықтырылсын:
"3-2) өз құзыреті шегінде қоғамды хабардар ету мақсатында демографиялық өзгерістерді зерделеу;";
14-тармақта:
мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) жұмыста жасанды интеллект технологияларын пайдалану;";
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын байланыс операторларынан және (немесе) байланыс желілерін иеленушілерден абоненттер туралы иесі көрсетілмеген деректерді үшінші тұлғаларға бермей статистикалық қызметті жүзеге асыру үшін алу;";
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) статистикалық жұмыстар жоспарында көзделген көлемде ресми статистикалық ақпаратты тарату графигіне сәйкес статистикалық жарияланымдарды қалыптастыруды және ресми статистикалық ақпаратты, сондай-ақ ұлттық санақ қорытындылары туралы ақпаратты таратуды, сонымен қатар цифрлық карталарда визуализациялауды қамтамасыз ету;";
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) Ұлттық статистика бюросының интернет-ресурсында және "электрондық үкімет" веб-порталының ашық деректер интернет-порталында орналастыру арқылы пайдаланушылардың сапалы ресми статистикалық ақпаратқа, оның ішінде машинамен оқылатын деректер форматында және статистикалық әдіснамаға бір мезгілде қол жеткізуге тең құқықтарын қамтамасыз ету;";
46-6) тармақша алып тасталсын;
15-тармақта:
мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
"16-1) мемлекеттік статистика органдарына жататын мемлекеттік органдардың және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің статистикалық қызметінің мемлекеттік органдардың статистикалық ақпаратты түзу процесін сипаттаудың үлгілік әдістемесінде бекітілген талаптарға сәйкестігіне талдау жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;";

О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ "Об утверждении Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан"
Приказ Советника Президента-Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 13 марта 2026 года № 12
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. В приказ Председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан от 23 октября 2020 года № 9-нқ "Об утверждении Положения о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан" внести следующие изменения и дополнения:
в Положении о Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденном указанным приказом:
в пункте 13:
дополнить подпунктом 3-2) следующего содержания:
"3-2) изучение демографических изменений в целях информирования общества в пределах своей компетенции";
в пункте 14:
дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) использовать в работе технологии искусственного интеллекта;";
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) получать от операторов связи и (или) владельцев сетей связи, осуществляющих деятельность на территории Республики Казахстан, обезличенные данные об абонентах для осуществления статистической деятельности без передачи третьим лицам;";
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) в соответствии с графиком распространения официальной статистической информации в объемах, предусмотренных планом статистических работ, обеспечивать формирование статистических публикаций и распространение официальной статистической информации, информации об итогах национальной переписи, а также визуализации на цифровых картах;";
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) обеспечивать пользователям равные права на одновременный доступ к качественной официальной статистической информации, в том числе в формате машиночитаемых данных и статистической методологии, путем их размещения на интернет-ресурсе Бюро национальной статистики и интернет-портале открытых данных веб-портала "электронного правительства;";
подпункт 46-6) исключить;
в пункте 15:
дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) разработка и утверждение правил проведения анализа статистической деятельности государственных органов и Национального Банка Республики Казахстан, относящихся к органам государственной статистики, на соответствие требованиям, утвержденным типовой методикой описания процесса производства статистической информации государственными органами;";

мынадай мазмұндағы 19-1) тармақшамен толықтырылсын:
"19-1) мемлекеттік органдардың қолдануы үшін метадеректерді қалыптастырудың үлгілік әдістемесін әзірлеу және бекіту;";
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22) жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар жүргізу үшін статистикалық нысандарды және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту;";
мынадай мазмұндағы 23-1) тармақшамен толықтырылсын:
"23-1) жалпымемлекеттік және ведомстволық статистикалық байқаулар жүргізу үшін статистикалық нысандарды және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
28) тармақша алып тасталсын;
50) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"50) мемлекеттік статистика органдарына жататын мемлекеттік органдар мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірлеген ведомстволық статистикалық байқаулар бойынша статистикалық әдіснаманы келісу;";
мынадай мазмұндағы 57-1) тармақшамен толықтырылсын:
"57-1) Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыратын байланыс операторларының және (немесе) байланыс желілерін иеленушілердің абоненттер туралы иесі көрсетілмеген деректерді үшінші тұлғаларға бермей статистикалық қызметті жүзеге асыру үшін мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органға Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келісу бойынша ұсыну тәртібін әзірлеу және бекіту;";
74) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 75-8), 75-9), 75-10), 75-11), 75-12), 75-13) және 75-14) тармақшалармен толықтырылсын:
"75-8) мемлекет пен қоғамды демографиялық даму туралы ресми статистикалық ақпаратпен қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасындағы демографиялық үрдістер туралы статистикалық және (немесе) талдамалық ақпаратты қалыптастыруға құзыреті шегінде қатысу;
75-9) жаңа технологияларды пайдалана отырып, демографиялық процестерге талдау және болжау жүргізу құзыреті шегінде қамтамасыз ету және үйлестіру;
75-10) құзыреті шегінде статистикалық және (немесе) талдамалық ақпаратты, Қазақстан Республикасындағы демографиялық процестер туралы болжамдарды келісу;
75-11) халықаралық стандарттар мен әдістерге сәйкес демографиялық процестерге талдау мен болжау жүргізу жөніндегі әдістемені әзірлеу және бекіту;
75-12) реттеушілік саясатты жетілдіру және жүйелі қауіп-қатерлерді анықтау мақсатында бастапқы статистикалық, әкімшілік және балама деректерді өңдеуді және талдау жүргізуді жасанды интеллект технологияларын қолдана отырып қамтамасыз ету;
75-13) реттеушілік әсер жүргізу, реттеушілік талаптар мәселелері, сондай-ақ оларда жасанды интеллект технологияларын қолдану бойынша қорытынды дайындау үшін талдамалық ақпаратпен қамтамасыз ету;

дополнить подпунктом 19-1) следующего содержания:
"19-1) разработка и утверждение типовой методики формирования метаданных для применения государственными органами;";
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
"22) утверждение статистических форм для проведения общегосударственных статистических наблюдений и инструкций по их заполнению;";
дополнить подпунктом 23-1) следующего содержания:
"23-1) разработка и утверждение правил утверждения статистических форм для проведения общегосударственных и ведомственных статистических наблюдений и инструкций по их заполнению;";
подпункт 28) исключить;
подпункт 50) изложить в следующей редакции:
"50) согласование статистической методологии по ведомственным статистическим наблюдениям, разработанной государственными органами и Национальным Банком Республики Казахстан, относящимися к органам государственной статистики;";
дополнить подпунктом 57-1) следующего содержания:
"57-1) разработка и утверждение порядка представления операторами связи и (или) владельцами сетей связи, осуществляющие деятельность на территории Республики Казахстан в уполномоченный орган в области государственной статистики для осуществления статистической деятельности без передачи третьим лицам обезличенных данных об абонентах по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан;";
подпункт 74) исключить;
дополнить подпунктами 75-8), 75-9), 75-10), 75-11), 75-12), 75-13) и 75-14) следующего содержания:
"75-8) участие в пределах компетенции в формировании статистической и (или) аналитической информации о демографических тенденциях в Республике Казахстан в целях обеспечения государства и общества официальной статистической информацией о демографическом развитии;
75-9) обеспечение и координация в пределах компетенции проведения анализа и прогнозирования демографических процессов с использованием новых технологий;
75-10) согласование в пределах компетенции статистической и (или) аналитической информации, прогнозов о демографических процессах в Республике Казахстан;
75-11) разработка и утверждение методики по проведению анализа и прогнозирования демографических процессов в соответствии с международными стандартами и методами;
75-12) обеспечение обработки и проведения анализа первичных статистических, административных и альтернативных данных для целей совершенствования регуляторной политики и выявление системных рисков, в том числе с применением технологий искусственного интеллекта;
75-13) обеспечение аналитической информацией для проведения регуляторного воздействия, подготовки заключения по вопросам регуляторных требований, а также применению технологий искусственного интеллекта в них;

75-14) реттеуші интеллектінің ақпараттық платформасын, оның ішінде жасанды интеллектіні қолдана отырып құру және дамыту бойынша жұмыстар жүргізуді қамтамасыз ету;";
19-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте Ұлттық статистика бюросы аумақтық бөлімшелерінің басшыларын және олардың орынбасарларын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) ведомстволық бағынысты ұйымның директорына, оның орынбасарларына және бас бухгалтерге үстемеақылар төлеуді белгілеуді келіседі;";
21) тармақша алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Президентінің кеңесшісі- Стратегиялық
жоспарлау және реформалар агенттігінің төрағасы
Ә. Ерғалиев

75-14) обеспечение проведения работ по созданию и развитию информационной платформы регуляторного интеллекта, в том числе с применением искусственного интеллекта;";
в пункте 19:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) назначает на должности и освобождает от должностей руководителей и их заместителей территориальных подразделений Бюро национальной статистики в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) согласовывает установление выплаты надбавок директору подведомственной организации, его заместителям и главному бухгалтеру;";
подпункт 21) исключить.
2. Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Заместителя председателя Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Советник Президента-Председатель
Агентства по стратегическому планированию и
реформам Республики Казахстан
А. Иргалиев