Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің "Байланысты гранттарды тартуға арналған өтінімдерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" 2025 жылғы 29 мамырдағы № 157 және "Байланысты емес гранттарды тарту, пайдалану, пайдаланылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларын бекіту туралы" 2025 жылғы 24 маусымдағы № 181 бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2026 жылғы 22 маусымдағы № 155 бұйрығы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.07.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Байланысты гранттарды тартуға арналған өтінімдерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 29 мамырдағы № 157 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Байланысты гранттарды тартуға арналған өтінімдерді ұсыну қағидаларында:
2-тармақтың 4) тармақшасының орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді;
2-тармақтың 6) тармақшасы мынадай мазмұндағы сегізінші бөлікпен толықтырылсын:
"Салалық қорытындыны тиісті жергілікті атқарушы органдар береді, оған жетекшілік ететін әкімнің орынбасары (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың) қол қояды.";
1-қосымшаның орыс тіліндегі мәтініне өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді.
2. "Байланысты емес гранттарды тарту, пайдалану, пайдаланылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 24 маусымдағы № 181 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Байланысты емес гранттарды тарту, пайдалану, пайдаланылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларында:
3-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) атқарушы агенттік – байланысты емес гранттардың пайдаланылуын мониторингтеу процесін жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган немесе жергілікті атқарушы орган (астананың, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың);";
8-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Барлық деңгейдегі мәслихаттар аппараттарының өтінімдері тиісті облыстар (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімдіктерінің өтінімдерінде көрсетіледі.".
3. Халықаралық экономикалық ынтымақтастық департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру үшін жіберуді қамтамасыз етсін.

О внесении изменений в приказы Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 мая 2025 года № 157 "Об утверждении Правил представления заявок на привлечение связанных грантов" и от 24 июня 2025 года № 181 "Об утверждении Правил привлечения, использования, мониторинга и оценки использования несвязанных грантов"
Приказ и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2026 года № 155
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 1 июля 2026 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 мая 2025 года № 157 "Об утверждении Правил представления заявок на привлечение связанных грантов" следующие изменения:
в Правилах представления заявок на привлечение связанных грантов, утвержденных указанным приказом:
подпункт 4) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"4) сводную таблицу финансирования связанного гранта по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с разбивкой на источники финансирования (средства гранта и софинансирования к нему) на каждый год реализации связанного гранта в валюте и в теңге;";
часть восьмую подпункта 6) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Отраслевое заключение предоставляется соответствующими местными исполнительными органами за подписью курирующего заместителя акима (столицы, области, города республиканского значения).";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 июня 2025 года № 181 "Об утверждении Правил привлечения, использования, мониторинга и оценки использования несвязанных грантов" следующие изменения:
в Правилах привлечения, использования, мониторинга и оценки использования несвязанных грантов, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) исполнительное агентство – центральный государственный орган или местный исполнительный орган (столицы, области, города республиканского значения), осуществляющий процесс мониторинга использования несвязанных грантов;";
часть третью пункта 8 изложить в следующей редакции:
"Заявки аппаратов маслихатов всех уровней отражаются в заявках соответствующих акиматов областей (столицы, города республиканского значения).".
3. Департаменту международного экономического сотрудничества Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после его первого официального опубликования.