"Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, инвестициялық ұсынысты, техникалық-экономикалық және қаржылық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету, іріктеу, іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 28 маусымдағы № 59 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Ұлттық экономика министрінің 2026 жылғы 20 тамыздағы № 133 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:
"Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, инвестициялық ұсынысты, техникалық-экономикалық және қаржылық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету, іріктеу, іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2025 жылғы 28 маусымдағы № 59 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік инвестициялық жобаларды жоспарлау және іске асыру, инвестициялық ұсынысты, техникалық-экономикалық және қаржылық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, бюджеттік кредиттеудің орындылығын айқындау, мемлекеттік инвестициялық жобалар портфелін қалыптастыру, сондай-ақ мемлекеттік инвестициялық жобалардың бекітілген (нақтыланған) параметрлерін түзету, іріктеу, іске асырылуын мониторингтеу және бағалау қағидаларында:
34-9-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдаудың ең ұзақ мерзімі "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасының ерекшеліктеріне байланысты 20 (жиырма) жылға дейін;"
34-14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34-14. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдаудың орындылығын өнім берушіні іріктеу жөніндегі конкурстық рәсімдер жарияланғанға дейін тиісті бюджет комиссиясы мақұлдауға тиіс.
Бұл ретте бастапқы және соңғы кезеңдерді (айды, жылды) қоса алғанда, мемлекеттік міндеттемелерді орындаудың жоспарланатын мерзімін міндеттемелерді орындау мүмкіндігі үшін тапсырыс беруші белгілейді.
Жобаны ББӘ тиісті бюджеттік комиссияның қарауына жіберген кезде конкурс жарияланған кезде бірдей мемлекеттік міндеттемелерді төлеу бойынша жылдық сомалардың ең жоғары шектері белгіленеді. Тиісті бюджет комиссиясының қарауынсыз қабылданатын мемлекеттік міндеттемелердің бекітілген жылдық сомаларын ұлғайтуға жол берілмейді";

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июня 2025 года № 59 "Об утверждении Правил планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, технико-экономического и финансово-экономического обоснований, определения целесообразности бюджетного кредитования, формирования портфеля государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров, отбора, мониторинга и оценки реализации государственных инвестиционных проектов"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 августа 2026 года № 133
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 июня 2025 года № 59 "Об утверждении Правил планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, технико-экономического и финансово-экономического обоснований, определения целесообразности бюджетного кредитования, формирования портфеля государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров, отбора, мониторинга и оценки реализации государственных инвестиционных проектов" следующие изменения:
в Правилах планирования и реализации государственных инвестиционных проектов, разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения, технико-экономического и финансово-экономического обоснований, определения целесообразности бюджетного кредитования, формирования портфеля государственных инвестиционных проектов, а также корректировки утвержденных (уточненных) параметров, отбора, мониторинга и оценки реализации государственных инвестиционных проектов, утвержденных указанным приказом:
подпункт 2) пункта 34-9 изложить в следующей редакции:
"2) максимальный срок принятия государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" до 20 (двадцати) лет в зависимости от особенностей проекта строительства "под ключ";
пункт 34-14 изложить в следующей редакции:
"34-14. Целесообразность принятия государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" должна быть одобрена соответствующей бюджетной комиссией до объявления конкурсных процедур по отбору поставщика.
При этом планируемый срок выполнения государственных обязательств, включая начальный и конечный периоды (месяц, год), устанавливаются заказчиком для возможности выполнения обязательств.
При направлении АБП проекта на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии устанавливаются максимальные пределы годовых сумм по выплатам государственных обязательств, которые идентичны при объявлении конкурса. Увеличение утвержденных годовых сумм, принимаемых государственных обязательств без рассмотрения соответствующей бюджетной комиссии не допускается.";

34-15-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын::
"Жүргізілген мемлекеттік сатып алудың қорытындылары бойынша ББӘ бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органға мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау мәселесін тиісті бюджеттік комиссияның қарауына шығару үшін "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша құжаттар топтамасын жібереді.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді қабылдау "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы шарттарға қол қою арқылы жүзеге асырылады.";
34-18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34-18. "Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларын қаржыландыру және "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша инвестициялық шығыстарды өтеуге бағытталған "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекет міндеттемелерін орындау көлемі "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін салу және (немесе) реконструкциялау құнынан аспауға тиіс.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша мемлекеттің міндеттемелеріне тартылатын қарыз қаражаты "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы бойынша объектілерді құруға (реконструкциялауға) пайдаланылады.
"Толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелерді орындау бойынша есепке конкурстық өтінім берілген күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі + (плюс) 2 (екі) пайыздық тармағына белгілеген базалық мөлшерлеме қабылданады.";
34-27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34-27. Қаржы-экономикалық модельді әзірлеу кезінде мынадай болжам қолданылады:
1) жоба мемлекеттік қолдау болмаған/болған кезде жүзеге асырылады;
2) жоба коммерциялық көздерден қарыз алудың нарықтық құны (пайыздық мөлшерлеме) бойынша не жеңілдікпен қарыз алумен қаржыландырылады;
3) қаржылық қолдау шаралары.
Бұл ретте мемлекеттік міндеттемелерді орындауды көздейтін "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау көзделмейді.
Қаржы-экономикалық модель шеңберінде жобаның таза келтірілген құны (бұдан әрі – базалық NPV) есептеледі."
Мемлекеттік міндеттемелерді кейіннен орындай отырып, әлеуетті өнім берушінің меншікті қаражаты есебінен "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасы іске асырылған және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 9 қазандағы № 687 бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35238 болып тіркелген) айқындалған бағалық емес өлшемшарттар балдарының саны тең болған жағдайда осы Қағидаларға сәйкес қаржы-экономикалық модельдің ең жақсы шарттарын ұсынған конкурсқа қатысушы жеңімпаз болып танылады.
Қаржы-экономикалық модельдің ең жақсы шарты – тапсырыс беруші жеткізушіге салынған және пайдалануға берілген "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісі үшін төлеуге тиіс төлемдердің таза ағымдағы құнының ең аз мәні.
Бұл ретте тапсырыс берушіден өнім берушіге төленетін төлемдердің таза келтірілген құны формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Pi – i-ші төлем сомасы;
r – жылдық дисконттау мөлшерлемесі;
Жылдық дисконттау мөлшерлемесі конкурстың барлық қатысушылары үшін бірыңғай болып табылады және "дисконттау мөлшерлемесі (базалық мөлшерлеме) + 2%" тең. Бұл ретте есептеулерде төлемдер валютасымен көрсетілген елдің орталық банкінің есептік мөлшерлемесі (базалық мөлшерлемесі) пайдаланылады.
di – i-ші төлемнің нақты күні;
d1 – конкурс жеңімпазын анықтау күні (конкурстың барлық қатысушылары үшін бірыңғай болып табылады).
Егер жобаның базалық NPV теріс болған жағдайда, "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасының коммерциялық тиімділігін қамтамасыз ету мақсатында өтеудің базалық қаржы-экономикалық моделіне өнім берушінің шығындарын өтеуді және "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобалары бойынша мемлекеттік міндеттемелердің белгіленген лимиттерін "толық бітіріп берілетін" құрылыс туралы заңнама ережелерін сақтай отырып кіріс алуды, пайда мен шығындар арақатынасын, институционалдық схеманы және "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасының басқа да ерекшеліктерін енгізу арқылы кеңейтілген қаржы-экономикалық модель әзірленеді.";

часть первую пункта 34-15 изложить в следующей редакции:
"По итогам проведенных государственных закупок АБП направляет в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию или местный уполномоченный орган по государственному планированию пакет документов по проекту строительства "под ключ" для вынесения на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии вопроса принятия государственных обязательств.
Принятие государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" осуществляется путем подписания договоров о строительстве "под ключ".";
пункт 34-18 изложить в следующей редакции:
"34-18. Объем финансирования проектов строительства "под ключ" и исполнения обязательств государства по проектам строительства "под ключ", направленных на возмещение инвестиционных расходов по проектам строительства "под ключ", не может превышать стоимость строительства и (или) реконструкции объекта строительства "под ключ".
Средства займа, привлекаемого под обязательства государства по проекту строительства "под ключ", используются на создание (реконструкцию) объектов по проекту строительства "под ключ".
К расчету по исполнению государственных обязательств по проектам строительства "под ключ" принимается базовая ставка, установленная Национальным Банком Республики Казахстан + (плюс) 2 (два) процентных пункта на день подачи конкурсной заявки.";
пункт 34-27 изложить в следующей редакции:
"34-27. При разработке финансово-экономической модели используется предположение, что:
1) проект осуществляется при отсутствии/наличии государственной поддержки;
2) проект финансируется из коммерческих источников по рыночной стоимости заимствования (процентной ставке) либо с льготным заимствованием;
3) меры финансовой поддержки.
При этом по проектам строительства "под ключ", предусматривающим выполнение государственных обязательств, субсидирование ставки вознаграждения не предусматривается.
В рамках финансово-экономической модели вычисляется чистая приведенная стоимость проекта (далее – базовая NPV).
В случае реализации проекта строительства "под ключ" за счет собственных средств потенциального поставщика с последующим выполнением государственных обязательств и равенства количества баллов неценовых критериев, определенных Правилами осуществления государственных закупок, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 октября 2024 года № 687 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 35238), победителем признается участник конкурса, предложивший наилучшие условия финансово-экономической модели согласно настоящим Правилам.
Наилучшим условием финансово-экономической модели является наименьшее значение чистой приведенной стоимости платежей, которое заказчик оплачивает поставщику за построенный и введенный в эксплуатацию объект строительства "под ключ".
При этом чистая приведенная стоимость платежей от заказчика поставщику рассчитывается по формуле:
где:
Pi – сумма i-го платежа;
r – годовая ставка дисконтирования;
Годовая ставка дисконтирования является единой для всех участников конкурса и равняется "учетная ставка (базовая ставка) + 2%". При этом в расчетах используется учетная ставка (базовая ставка) центрального банка страны, в валюте которой выражены платежи.
di – точная дата возникновения i-го платежа;
d1 – дата определения победителя на конкурсе (является единой для всех участников конкурса).
В случае если базовая NPV проекта отрицательна, разрабатывается расширенная финансово-экономическая модель путем включения в базовую финансово-экономическую модель возмещения затрат поставщика и получения доходов с соблюдением положений законодательства о строительстве "под ключ", установленных лимитов государственных обязательств по проектам строительства "под ключ", соотношения выгод и затрат, институциональной схемы и других особенностей проекта строительства "под ключ" с целью обеспечения коммерческой эффективности проекта строительства "под ключ".

34-29-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"34-29. "Меншік және/немесе қарыз қаражатын қоса алғанда, өнім берушінің қаражаты есебінен қаржыландыруға ұсынылатын "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобасын жоспарлау сатысында "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін құру кезіндегі инвестициялардың болжамды мөлшері мынадай формула бойынша өнім берушінің барлық шығыстарының сомасы ретінде айқындалады:";.
34-31-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өзге де операциялық шығындар, оның ішінде: заттай нормалар немесе материалдық қорлар, "толық бітіріп берілетін" құрылыс объектісін іске қосу және оның жұмыс істеуі үшін қажетті салалық шығыстар ескеріледі.";
148-тармақтың 2) тармақшасының жетінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жаңа объектілерді құруға (салуға) не қолда бар объектілерді реконструкциялауға бағытталған Инвестицияларды жүзеге асыру кезінде Инвестициялардың ҚЭН құрамында құрылыстың есептік құны, жерге орналастыру жобасы немесе жер-кадастрлық жоспар ұсынылатын "толық бітіріп берілетін" құрылыс жобаларын қоспағанда, ЖСҚ-ға ведомстводан тыс кешенді сараптаманың қорытындысы (қажет болған жағдайда жер меншік иелерінің шығындарын есептеуді қоса бере отырып алынатын алқаптардың түріне байланысты ауыл шаруашылығы және орман шаруашылығы өндірісінің шығындары), техникалық шарттар ұсынылады.".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Экономика салаларын дамыту және инвестициялық жобаларды мониторингтеу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсына орналастыру үшін жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі

часть первую пункта 34-29 изложить в следующей редакции:
"На стадии планирования проекта строительства "под ключ", предлагаемого к финансированию за счет средств поставщика, включая собственные и/или заемные средства, предполагаемый размер инвестиций при создании объекта строительства "под ключ" определяется как сумма всех расходов поставщика по следующей формуле:";
подпункт 2) пункта 34-31 изложить в следующей редакции:
"2) прочие операционные затраты, в том числе: натуральные нормы или материальные запасы, необходимые отраслевые расходы для запуска и функционирования объекта строительства "под ключ".";
часть седьмую подпункта 2) пункта 148 изложить в следующей редакции:
"При осуществлении Инвестиций, направленных на создание (строительство) новых либо реконструкцию имеющихся объектов, в составе ФЭО Инвестиций представляется заключение комплексной вневедомственной экспертизы на ПСД, за исключением проектов строительства "под ключ", по которым представляется расчетная стоимость строительства, землеустроительный проект или земельно-кадастровый план (с приложением при необходимости расчетов убытков собственников земельных участков и землепользователей, потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства в зависимости от вида изымаемых угодий), технические условия.".
2. Департаменту развития отраслей экономики и мониторинга инвестиционных проектов Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего приказа его направление для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан и на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан